Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымы саласында екінші санаттағы рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 637 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 қыркүйекте № 21281 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын тасымалдауға рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 637 Бұйрыққа
1-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі

Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешений второй категории в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 637. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2020 года № 21281.
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 637
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.03.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды беру кезіндегі жалпы талаптар мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
1.
Қару мен оның патрондарының саны туралы, әкелуге (әкетуге) жауапты тұлғаның (жеке тұлғаның) тегі, аты-жөні, паспорттың немесе жеке куәліктің нөмірімен сериясы туралы, әкелінетін мемлекет туралы, әкелу жүзеге асырылатын кеден бекеті (шекаралық өткізу пункті) туралы мәліметтер

Сноска. Разрешительные требования с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
Общие требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему
1.
Сведения о количестве оружия и патронов к нему, фамилия, инициалы, серии и номере паспорта или удостоверения личности лица, ответственного за ввоз (вывоз) (физического лица), государство, из которого ввозится оружие и патроны к нему, таможенный пункт (пункт пограничного перехода), через который осуществляется ввоз

2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды беру" № 254 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген көрсетілетін мемлекеттікқызмет Қағидаларына 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандардағы жеке және заңды тұлғаның өтініші
2.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық қауымдастық (бұдан әрі - ЕАЭҚ) шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттер үшінші елдермен саудада қолданатын әкелуге немесе әкетуге тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын Тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және транзиттеуге қорытындыны толтырудың бірыңғай нысаны жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының жобасының болуы
Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық қауымдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттер үшінші елдермен саудада қолданатын әкелуге немесе әкетуге тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын Тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және транзиттеуге қорытындыны толтырудың бірыңғай нысаны жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының жобасы
3.

Заявление физического и юридического лица по формам, согласно приложениям 1 - 2 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 ода № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2.
Наличие проекта заключения, оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в Единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества (далее – ЕАЭС) в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45
Проект заключения, оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в Единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45
3.

Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда шетелдік азаматтарды қоспағанда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ақпараттық жүйесінен алады.
Жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын өтініш беруші ұсынғаннан кейін құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты сұратады.
4.
Мемлекеттік бажды төлеу (теқ заңды тұлғалар үшін)
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжаты ұсынылмайды
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты ақпараттық жүйеден "Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
5.
Қазақстан Республикасының Техникалық реттеу саласындағы заңнамасында айқындалатын нысан бойынша сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген орган берген сәйкестікті растау саласындағы құжат-сәйкестік сертификаты,немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін оны сертификаттауды жүргізуге арналған шарт (жөндеу, ауыстыру, қайтару жүргізу кезінде, сондай-ақ көрмелерге қатысу үшін уақытша әкелу (әкету) кезінде ұсынылмайды)
Қару мен оның патрондарының сәйкестік сертификаты, ал оның болмаған кезінде қаурды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізуге арналған шарт жасалады
6.

Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан за исключением иностранных граждан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашиваются сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
4.
Уплата государственной пошлины (только для юридических лиц)
Платежный документ об уплате государственной пошлины не представляется
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из информационной системы через платежный шлюз "электронного правительства"
5.
Документ в сфере подтверждения соответствия - сертификат соответствия, выданный аккредитованным органом по подтверждению соответствия по форме, определяемой законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования или договор на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан (не представляется при проведении ремонта, замены, возврата, а также при временном ввозе (вывозе) для участия в выставках)
Сертификат соответствия оружия и патронов к нему, а при его отсутствии заключает договор на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан
6.
В целях идентификации и исключения возможности незаконной переделки оружия и патронов к нему, соответствие их Криминалистическим требованиям и методам испытаний гражданского

Ескертпе: Әкелгеннен кейін қару ішкі істер органына жауапты сақтауға тапсырылады, ал оны тіркеу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - Қағидалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының қағидаларымен қарастырылған көзделген жалпы негіздерде жүргізіледі
Қазақстан Республикасының азаматы наградтау қаруын әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша болуы қажет
52.
Үшінші мемлекеттер басшыларының және үшінші мемлекеттердің үкімет басшыларының наградтау құжаттарының болуы
Үшінші мемлекеттер басшыларының және үшінші мемлекеттердің үкімет басшыларының наградтау құжаттары
Құжаттар шет тілдерінде жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліне немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады
Ескертпе: Әкелінгеннен кейін наградтау қаруы ішкі істер органына жауапты сақтауға тапсырылады, ал оны тіркеу Қағидаларда көзделген жалпы негіздерде жүргізіледі.
Түйдектете атуға мүмкіндік беретін, сыйымдылығы 10 патроннан асатын оқжатары (барабаны) бар, сондай-ақ осы Заңмен "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы аумағында айналымға тыйым салынған қару наградтау қаруына жатпайды
Шетел азаматтарына наградтау қаруын әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша болуы қажет
53.
Әкетілетін қарумен наградтау туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының болуы
Әкетілетін қарумен наградтау туралы Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығы немесе Қазақстан Республикасының Үкімет қаулысының көшірмелері
Жеке тұлғаларға азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша болуы қажет
54.
Қарумен оның патрондарын сатып алу құқығы
Қару мен оның патрондарын әкелетін елдің және әкететін елдің уәкілетті органдары берген, қару мен оның патрондарын сатып алу құқығын растайтын, өтініш берушінің мөрімен және қолымен расталған өтініш берушінің атына берілген рұқсат құжаты. Егер әкелу елінің немесе әкету елінің заңнамасында қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат құжаттарын беру көзделмеген жағдайда, қару мен оның патрондарын сатып алудың заңдылығын көрсететін құжат ұсынылады. Ұсынылған құжат көшірмелерінде қарудың түрі, типі, моделі, калибрі, сериясы мен нөмірі көрсетіледі
55.
"Транзит" кедендік режимін белгілеу
Кеден органының "транзит" кедендік режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы
56.
Жеке тұлғаның (өтініш беруші) жеке басын растайтын құжаттың бар болуы
Жеке тұлғаның (өтініш берушінің) жеке басын растайтын құжатты Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріменұсынады
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік деректер базасынан ақпараттық жүйесінен арқылы алады (Жеке тұлғалар)
57.
Қару мен оның патрондарын әкетуге рұқсаты
Қаруды әкету елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат
58.
Қару мен оның патрондарын әкелуге рұқсаты
Қаруды әкелу елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкелуге рұқсаттың болуы туралы құжат
59.
Азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі

Примечание: После ввоза, оружие сдается на ответственное хранение в орган внутренних дел, а его регистрация производится на общих основаниях, предусмотренных Правилами оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 (далее - Правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18961)
При выдаче заключения на ввоз наградного оружия гражданином Республики Казахстан дополнительно необходимо наличие
52.
Наградных документов глав третьих государств и глав правительств третьих государств
Наградные документы глав третьих государств и глав правительств третьих государств
Документы, составленные на иностранных языках, представляются с нотариально освидетельствованным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык
Примечание: После ввоза, наградное оружие сдается на ответственное хранение в орган внутренних дел, а его регистрация производится на общих основаниях, предусмотренных Правилами.
Наградным не может быть оружие, позволяющее вести огонь очередями с емкостью магазина (барабана) более 10 патронов, а также запрещенное Законом "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" к обороту на территории Республики Казахстан.
При выдаче заключения на вывоз наградного оружия иностранцам дополнительно необходимо наличие
53.
Указа Президента Республики Казахстан или постановления Правительства Республики Казахстан о награждении вывозимым оружием
Копия Указа Президента Республики Казахстан или постановление Правительства Республики Казахстан о награждении вывозимым оружием
При выдаче заключения на транзит единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему по территории Республики Казахстан физическим лицам необходимо наличие
54.
Право на приобретение оружия и патронов к нему
Разрешительный документ, выданный уполномоченным органом страны ввоза и страны вывоза оружия и патронов к нему, на имя заявителя, подтверждающих право на приобретение оружия и патронов к нему, заверенные печатью и подписью заявителя. В случае если законодательство страны ввоза или страны вывоза не предусматривает выдачу разрешительных документов на приобретение оружия и патронов к нему, представляется копия документа, указывающего законность приобретения оружия и патронов к нему. В представленных копиях документов указываются тип, вид модели, калибр, серия и номер оружия
55.
Установление таможенного режима "транзит"
Экземпляр таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит"
56.
Документа, подтверждающего личность физического лица (заявителя)
Документ, подтверждающий личность физического лица (заявителя) представляется нерезидентами Республики Казахстан
Сведения о документе, удостоверяющем личность гражданина Республики Казахстан, сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственной базы данных (Физические лица)
57.
Разрешение на вывоз оружия и патронов к нему
Документ, выданный уполномоченным органом страны вывоза, о наличии разрешения на вывоз оружия и патронов к нему
58.
Разрешение на ввоз оружия и патронов к нему
Документ выданный уполномоченным органом страны ввоза, о наличии разрешения на ввоз оружия и патронов к нему
59.
Страхования гражданско-правовой ответственности
Договор страхования гражданско-правовой ответственности или страховой полис в соответствии с законодательством Республики Казахстан

Ескертпе: 54, 55, 57, 58 және 59-тармақшаларда көрсетілген құжаттаршет тілдерінде жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліне немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады.
Үшінші тұлғалардың азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуі осы рұқсат талаптарының 60-69 тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындыны ресімдеу кезінде болуы қажет
60.
Қаруды иеліктен шығару
Өтініш берушінің мөрімен және қолымен куәландырылған, сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы иеліктен шығару құжаты
61.
Мөрмен және өтінім берушінің қолымен куәландырылған, қаруды жасаушы елден экспорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қару жасаушы немесе қаруды сатып алушы елге импорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қаруды сатып алушы арасындағы шарттың болуы
Өтінім берушінің мөрімен және қолымен куәландырылған, қаруды жасаушы елден экспорттауды жүзеге асырушы заңды тұлға мен қару жасаушы немесе қаруды сатып алушы елге импорттауды жүзеге асырушы заңды тұлға мен қаруды сатып алушы арасындағы шарт
62.
"Транзит" кедендік режимін белгілеу
Кеден органының "транзит" кедендік режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы
63.
Тасымалданатын қаруды нөмірлік есепке алу тізімінің болуы
Қарудың түрлерін, типтерін, модельдерін, калибрлері мен нөмірлерін, сондай-ақ патрондардың типтері, калибрлері, дайындау партиялары мен саны туралы мәліметтер көрсетілген кеден органы растаған тасымалданатын қаруды нөмірлік есепке алу тізімі
64.
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді ішкі істер органының қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйесі деректі базасынаналады (Заңды тұлғалар)
65.
Экспорттаушы елдің өнімді әкетуге рұқсаты
Экспорттаушы елдің уәкілетті органы берген өнімді әкетуге рұқсаттың болуы туралы құжат
66.
Өнім транзитіне байланысты өтініш беруші мемлекеттің заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыру құқығы
Өнім транзитіне байланысты өтініш беруші мемлекеттің заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыру құқығын растайтын құжат
67.
Азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі
68.
Өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімнің жеке қорғалуын жүзеге асыруды қамтамасыз етуі, күзет қызметін жүзеге асыруға құқығы бар болуы заңды тұлғаларымен
Өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімнің жеке қорғалуын жүзеге асыруды қамтамасыз ететінін растайтын құжат (күзет шарты)
Жеке қорғалуын жүзеге асыратын заңды тұлғаның күзет қызметін жүзеге асыру құқығын растайтын құжатішкі істер органдарының қызметкері тиісті ЕЛ МДБ АЖ арқылы алады
69.
Егер оған қатысы жоқ себептер бойынша жүк қабылдаушыға жүкті беру мүмкін болмаған жағдайда, жүк жөнелтушінің осы жүктерді қайта қабылдауға келісімі
Егер оған қатысы жоқ себептер бойынша жүк қабылдаушыға жүкті беру мүмкін болмаған жағдайда, жүк жөнелтушінің осы жүктерді қайта қабылдауға келісімін растайтын құжат

Примечание: Документы, указанные в пунктах 54, 55, 57, 58 и 59 составленные на иностранных языках, представляются с нотариально освидетельствованным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык.
Транзит через территорию Республики Казахстан единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему третьими лицами осуществляется в соответствии с пунктами 60 - 69 настоящих разрешительных требований
При выдаче заключения на транзит гражданского и служебного оружия и патронов по территории Республики Казахстан юридическим лицам, необходимо наличие
60.
Отчуждение оружия
Документ отчуждения оружия между участниками внешнеторговой сделки, заверенного печатью и подписью заявителя
61.
Наличие договора между юридическим лицом, осуществляющим экспорт из страны - изготовителя оружия, и изготовителем оружия или юридическим лицом, осуществляющим импорт в страну - покупателя оружия и покупателем оружия, заверенного печатью и подписью заявителя
Договор между юридическим лицом, осуществляющим экспорт из страны - изготовителя оружия, и изготовителем оружия или юридическим лицом, осуществляющим импорт в страну - покупателя оружия и покупателем оружия, заверенного печатью и подписью заявителя
62.
Установление таможенного режима "транзит"
Экземпляр таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит"
63.
Наличие списка номерного учета перевозимого оружия
Список номерного учета перевозимого оружия с указанием видов, типов, моделей, калибров и номеров оружия, а также сведений о типах, калибрах, партиях изготовления и количестве патронов, заверенный таможенным органом
64.
Государственная регистрация в качестве юридического лица
Документ, подтверждающий государственную регистрацию в качестве юридического лица представляется нерезидентами Республики Казахстан
Сведения о государственной регистрации юридического лица Республики Казахстан сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственной базы данных (Юридические лица)
65.
Разрешение на вывоз продукции страны – экспортера
Документ, выданный уполномоченным органом страны - экспортера, о наличии разрешения на вывоз продукции
66.
Право на осуществление деятельности, в соответствии с законодательством государства - заявителя, связанной с транзитом продукции
Документ, подтверждающий право на осуществление деятельности, в соответствии с законодательством государства - заявителя, связанной с транзитом продукции
67.
Страхование гражданско-правовой ответственности
Договор страхования гражданско-правовой ответственности или страховой полис в соответствии с законодательством Республики Казахстан
68.
Обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом, юридическим лицам имеющим право на осуществление охранной деятельности
Документ, подтверждающий обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом (договор охраны)
Документ, подтверждающего право на осуществление охранной деятельности юридическим лицом, осуществляющим физическую защиту сотрудник органов внутренних дел получает из ИС ГБД ЕЛ
69.
Согласие грузоотправителя продукции принять грузы обратно в случае, если передача груза грузополучателю окажется невозможной по не зависящим от него причинам
Документ, подтверждающий согласие грузоотправителя продукции принять грузы обратно в случае, если передача груза грузополучателю окажется невозможной по не зависящим от него причинам

Ескертпе: 60, 61, 62, 63, 65, 66 және 67-тармақшаларда көрсетілген құжаттар шет тілдерінде жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліне немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады.
Барлық құжаттар консулдық заңдастыру туралы талаптарды сақтай отырып немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес апостиль қойылып ұсынылады
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 637 Бұйрыққа
2-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын сатып алуға рұқсатты беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі

Примечание: Документы, указанные в пунктах 60, 61, 62, 63, 65, 66 и 67 составленные на иностранных языках, представляются с нотариально освидетельствованным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык.
Все документы, представляются с соблюдением требования о консульской легализации или проставлением апостиля в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 637
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2023 № 515 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.03.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с №
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Жеке жәнезаңдытұлғаларғаазаматтық және қызметтік қару мен оныңпатрондарынсатыпалуғарұқсат беру кезіндегі жалпы талаптар мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
1.
Өтініш

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 445 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2023 № 515 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
Общие требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему
1.
Заявление

2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Жеке немесе заңды тұлғаның азаматтық қарумен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсатты алу үшін" № 254 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген көрсетілетін мемлекеттік қызмет Қағидаларына 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандардағыжеке немесе заңды тұлғаның азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын сатып алуға рұқсатты алу үшін өтініші
2.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе мәліметтердің және заңды тұлға туралы мәліметтердің болуы
Құжат ұсынылмайды
Жеке және заңды тұлғаның құжаттары туралы мәліметтерді ішкі істер органдардың қызметкері тиісті мемлекеттік дееректер базасынан (жеке және заңды тұлғалар) ақпараттық жүйелерінен арқылы алады
3.
Азаматтық және қызметтік қаруға және оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқтығы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/е нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқ екені туралы медициналық қорытынды.
Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (қызмет өткеру орнының уәкілетті адамының мөрімен және қолтаңбасымен расталған құжатты ұсынған жағдайда) азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытындыны ұсынбай алады.
Азаматтық және қызметтік қаруды, оның патрондарын сатуды жүзеге асыратын заңды тұлғалар басшының мөрімен (оның кезінде) және қолымен расталған, қаруды қолдануға рұқсат туралы құжат ұсынады (құжаттар еркін нысанда толтырылады).
4.
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда алады шетелдік азаматтарды қоспағанда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ақпараттық жүйесінен. Жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын өтініш беруші ұсынғаннан кейін құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты сұратады.
5.
Қаруды ұстаудың қауіпсіздік ережелері білімнің болуы

Заявление физического или юридического лица для получения разрешения на приобретение гражданского оружия и служебного оружия патронов к нему по формам согласно приложениям 1 или 2 к Правилам государственной услуги "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему" утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 ода №254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2.
Наличие документов или сведения удостоверяющих личность физического лица и сведения об юридическом лице
Документ не представляется
Сведения о документах физического и юридического лица сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственной базы данных (физические и юридические лица)
3.
Отсутствие противопоказаний к владению оружием у лиц, имеющих доступ к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему
Медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579).
Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении документа заверенной печатью и подписью уполномоченного лица с места прохождения службы), разрешение на приобретение гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием.
Юридические лица, осуществляющие торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, представляют документ о допуске к оружию заверенной печатью (при его наличии) и подписью руководителя (документы заполняют в произвольной форме)
4.
Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан за исключением иностранных граждан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашиваются сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
5.
Наличие знаний правил безопасного обращения с оружием

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) бекітілген нысаны бойынша қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне тексеруден өту туралы анықтамасы. Азаматтық және қызметтік қаруды сатуды жүзеге асыратын заңды тұлғалар басшының оның бар болуымен кезінде мөрімен және қолымен расталған қаруды қолдануға рұқсат туралы құжат ұсынады (құжат өз еркінше толтырылады)
Қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар береді.
Спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылар ұсынылмайды
6.
Мемлекеттік бажды төлеу
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжаты (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты ақпараттық жүйеден "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
Жеке тұлғалар азаматтыққарудыжәне олардың патрондарын сатыпалуғарұқсаталуүшін қосымша болуы қажет
7.
Аң аулау құқығының бар болуы (аң аулауға қатысу үшін қаруды сатып алғанда)
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 60 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16463 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша аңшы куәлігі
Өзін-өзі қорғау мақсатында алып жүру құқығынсыз сатып алынатын азаматтық қаруды азаматтар ұсынылмайды
8.
Спортмен айналысу құғына үшін (қару сатып алу кезінде спорттың атыс түрлері бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу үшін)
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 295 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9673 болып тіркелген) атыс қарумен айналысу спорт шебері кандидатымен төмен разрядтар көрсетілген спортшыны тіркеу туралы куәлігі
Қазақстан Республикасының азаматтары спорттық қаруды (қысқа ойық ұңғылыдан басқа) жалпы негізде қаруды сатып алуға рұқсат беру туралы спортшы екенін растайтын куәлік бар болғанда, дене шынықтыру және спорт саласындағы жарғылық міндеттерді орындаумен сәйкес атумен байланысты спорт түрі бойынша республикалық федерациямен акредиттелген қолдаухат бойынша сатып ала алады
Ескертпе: Егер қоса атқаратын жұмыс туралы еңбек шарты бойынша жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының ұзақтығы басқа жұмыс бойынша демалыстың ұзақтығынан аз болса, жұмыс беруші қоса атқарушы-қызметкердің өтініші бойынша демалыс ұзақтығының айырмасын құрайтын күндерге жалақысы сақталмайтын демалыс береді. Спорттық қаруды (тегіс ұңғылы және ұзын ұңғылы ойықты) сатып алуға рұқсат беру спорт федерациясына немесе спортшы құрамына кіретін ұйымға қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер берілгеннен кейін жүзеге асырылады
9.
Мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдау хаттары
Мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдау хаттары, сол елдердің азаматтары болып табылатын сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетілген жағдайда
Туристік мақсатта, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктер азаматтық қаруды сатып алуға рұқсат алу кезінде сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкететін жағдайда ұсынады, Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктерді, Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін немесе ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы қоспағанда азаматтық өзін-өзі қорғау қаруын сатып алуға рұқсат алған кезде
10.
Нақты тұрғылықты жері бойынша қаруды сақтау шарттары болмаған жағдайда, қаруды орталықтандырылған сақтау пункттерінде сақтауға арналған шарты
Қаруды орталықтандырылған сақтау пункттерінде сақтауға арналған шарты
Ескертпе: Азаматтық қару иелерінің қаруды сақтау бойынша талаптарына сәйкестігін тексерісті ішкі істер органдарының қызметкері көрсетілетін қызметті алушыөтініш бергеннен кейін тексереді
Заңды тұлғалар азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сатыпалуғарұқсаталуүшін қосымша болуы қажет
11.
Техникалық нығайту жөніндегі талаптарға жауап беретін және өрт-күзет сигнализациясымен жабдықталған қару мен оның патрондарын, сақтауға, сатуға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлар
Құқық беретін құжаттар (ұсынылмайды) және (немесе) қару мен оның патрондарын сақтау және (немесе) өткізу үшін арнайы жабдықталған үй-жайларды жалға алу шарты
Ішкі істер органдардың қызметкеріқызметтік қаруды сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жайдың меншік құқығын растайтын бар болуы туралы мәліметтерді "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер базасы (жылжымайтын мүлік тіркелімі) мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы алады. Қару мен оның патрондарын сақтауға және (немесе) сатуға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлардың құқық белгілейтін құжаттарын тексеруді және олардың болуын өтініш берілгеннен кейін рұқсатты ресімдеуді жүзеге асыратын ішкі істер органдарының қызметкері жүргізеді
12.
Қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға жауапты адамды тағайындау
Қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрық
13.
Жеткізілетін қару мен оқ-дәрілердің нақты түрлері мен модельдерін және олардың санын көрсете отырып, қару мен (немесе) оның патрондарын жеткізуге немесе сатып алуға арналған шарттың (келісімшарт) (қаруды әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін) не қару мен оның патрондарын сатып алу-сату шартының (келісімшарт) (Қазақстан Республикасының аумағында қару саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін).
Келісім шартта немесе оған қосымшада (спецификацияда) жеткізілетін қару мен оқ-дәрілердің нақты түрлері мен үлгілерін және олардың санын көрсете отырып
Қару мен (немесе) оның патрондарын жеткізуге немесе сатып алуға арналған шарттың (келісімшарт) (қаруды әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін) не қару мен оның патрондарын сатып алу-сату шартының (келісімшарт) (Қазақстан Республикасының аумағында қару саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін).
Келісім шартта немесе оған қосымшада (спецификацияда) жеткізілетін қару мен оқ-дәрілердің нақты түрлері мен модельдері және олардың саны көрсетіледі
Қару мен (немесе) оның патрондарын жеткізуге немесе сатып алуға арналған шарттың (келісімшарт) сауда жасауды заңдарда белгіленген тәртіппен азаматтық және қызметтік қарумен, оның патрондарымен лицензия алған ұйымдар жүзеге асырады
14.
Жарақат салатын әсері бар патрондары бар қарудың және электр қаруының көрсетілген қарудың зақымдағыш факторларының адамға тигізетін жол берілген әсерінің белгіленген нормаларына сәйкестігі (қаруды сатуды жүзеге асыратын ұйымдар оны сатып алуға ниет білдірген кезде)
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жарақат салатын әсері бар патрондары бар қарудың және электр қаруының көрсетілген қарудың зақымдағыш факторларының адамға тигізетін жол берілген әсерінің белгіленген нормаларына сәйкестігі туралы қорытындысы (қаруды сатуды жүзеге асыратын ұйым оны сатып алуға ниет білдірген кезде)
15.
Қазақстан Републикасының аумағында қаруды сату жүзеге асыру заңды тұлғаларды қоспағанда қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтерінің осы субъектілер ұсынылады;
- қызметтік қаруды сақтау және алып жүру құқығы берілген мемлекеттік оргнадар, лауазымды адамдар;
- ерекше жарғылық міндеттері заңды тұлғалардың;
- аңшылық шаруашылық ұйымдар;
- спорттың ұйымдар
- білім беру ұйымдары

Справка о проверке знаний правил безопасного обращения с оружием, по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849). Юридические лица осуществляющие торговлю гражданским и служебным оружием, предоставляют документ о допуске к оружию заверенной печатью (при его наличии) и подписью руководителя (документ заполняется в произвольной форме)
Выдается организациями, определяемыми уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Не представляется спортсменами-членами Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта
6.
Уплата государственной пошлины.
Платежный документ об уплате государственной пошлины (не представляется)
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из информационной системы через платежный шлюз "электронного правительства"
Для получения физическими лицами разрешения на приобретение гражданского оружия и патронов к нему, дополнительно необходимо наличие
7.
Право на охоту (при приобретении оружия для участия в охоте)
Удостоверение охотника по форме, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 60 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16463)
Не представляется гражданами приобретаемых гражданское оружие в целях самообороны без права ношения
8.
Право для занятия спортом (при приобретении оружия для учебно-тренировочных занятий по стрелковым видам спорта)
Свидетельство регистрации спортсмена с указанием разряда не ниже кандидата в мастера спорта связанному со стрельбой, по форме, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 295 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9673)
Гражданам Республики Казахстан допускается приобретать спортивное оружие (кроме нарезного короткоствольного) на общих основаниях, при наличии у них действительного свидетельства – удостоверения спортсмена, по ходатайству аккредитованной Республиканской федерации по виду спорта, связанному со стрельбой, в соответствии с выполняемыми уставными задачами в сфере физической культуры и спорта, о выдаче разрешения на приобретение оружия
Примечание: При приобретении спортивного оружия и патронов к нему учитываются нормы содержания спортивного оружия в федерациях или спортивных организациях, в котором состоит спортсмен, приобретающий спортивное оружие. Выдача разрешения на приобретение, спортивного оружия (гладкоствольное и длинноствольное нарезное) осуществляется после предоставления сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему на спортивную федерацию или организацию в которой числится спортсмен
9.
Ходатайства дипломатических представительств государств
Ходатайство дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения
Представляется при получении разрешения на приобретение гражданского оружия и патронов к нему, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения иностранцами, прибывшими в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированных в органах внутренних дел, для проживания на территории Республики Казахстан или при получении разрешения на приобретение гражданского оружия самообороны, за исключением длинноствольного гладкоствольного иностранцами, зарегистрированными в органах внутренних дел для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года
10.
Договор на хранение оружия в пунктах централизованного хранения, в случае отсутствия условий хранения оружия по фактическому месту жительства
Договор на хранение оружия в пунктах централизованного хранения
Примечание: Наличие условий для хранения гражданского оружия, проверяются сотрудниками органов внутренних дел по заданию сотрудника оформляющего разрешение после подачи заявления заявителем
Для получения юридическими лицами разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, дополнительно необходимо наличие
11.
Специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему, отвечающих требованиям по технической укрепленности и оборудованных средствами пожарно-охранной сигнализации
Правоустанавливающие документы (не представляется) и (или) договор аренды специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему
Сведения подтверждающие право собственности специально оборудованного помещения для хранения служебного оружия сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственная база данных "Е-лицензирование" (Регистр недвижимости).
Проверка и наличие правоустанавливающих документов специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему проводится сотрудником органов внутренних дел осуществляющим оформление разрешения после подачи заявления
12.
Лица ответственного за приобретение и сохранность оружия и патронов к нему
Приказ о назначении лица, ответственного за приобретение и сохранность оружия и патронов к нему
13
Договора (контракта) на поставку или приобретение оружия и (или) патронов к нему (для юридических лиц, осуществляющих ввоз оружия и патронов к нему, на территорию Республики Казахстан), либо договор (контракт) купли-продажи оружия и патронов к нему (для юридических лиц, осуществляющих торговлю оружием на территории Республики Казахстан).
С указанием в договоре или в приложении (спецификации) к нему конкретных видов и моделей поставляемого оружия и боеприпасов и их количества
Договор (контракт) на поставку или приобретение оружия и (или) патронов к нему (для юридических лиц, осуществляющих ввоз оружия и патронов к нему, на территорию Республики Казахстан), либо договор (контракт) купли-продажи оружия и патронов к нему (для юридических лиц, осуществляющих торговлю оружием на территории Республики Казахстан).
В договоре или в приложении (спецификации) к нему указываются конкретные виды и модели поставляемого оружия и боеприпасов и их количество
Договор (контракт) на поставку или приобретение оружия и (или) патронов к нему осуществляется организациями, получившими в установленном законодательством порядке лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему.
14.
Соответствие оружия с патронами травматического действия и электрического оружия установленным нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов указанного оружия (при намерении его приобретения организацией, осуществляющей торговлю оружием)
Заключения уполномоченного органа в области здравоохранения о соответствии оружия с патронами травматического действия и электрического оружия установленным нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов указанного оружия (при намерении его приобретения организацией, осуществляющей торговлю оружием)
15.
Сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, за исключением юридических лиц осуществляющих торговлю оружием на территории Республики Казахстан представляют субъекты:
- государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения служебного оружия;
- юридические лица с особыми уставными задачами;
- охотохозяйственные организации;
- спортивные организации;
- организации образования

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының қағидаларының 3-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер (қару мен оның патрондарының қажетті санының есебі) толтырылады
Атылған оқтардың орнына патрондар сатып алуды азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының қағидаларының 4-16 қосымшаларына сәйкес қару мен оның патрондарының түрлері, типтері және модельдері бойынша қажетті санының есебі белгіленген нормаларға сәйкес жасалады.Жұмсалған патрондардың орнына патрондарды сатып алуды көрсетілген заңды тұлғалар есептен шығарылғаннан кейін ішкі істер органдарының рұқсаты бойынша жүзеге асырады
16
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына, құқығының болуы
Уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия (ұсынылмайды)
Ішкі істер органының қызметкері берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензиясы бары туралы мәліметтерді ЕЛ МДБ АЖ арқылы алады
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 637 Бұйрыққа
3-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын сақтауға, сақтау және алып жүруге рұқсат беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі

Сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, составляются (с указанием вида, типа, модели, количества оружия и норм боеприпасов) согласно приложению 3 к Правилам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденной Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18961)
Расчет необходимого количества оружия и патронов к нему составляется в соответствии с установленными нормами их обеспечения, по видам, типам и моделям согласно приложениям 4-16 Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему. Приобретение патронов взамен израсходованных осуществляется указанными юридическими лицами по разрешениям органов внутренних дел после списания
16
Права на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему
Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданная уполномоченным органом внутренних дел (не представляется)
Сведения о наличии лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из ИС ГБД ЕЛ
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 637
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия и патронов к нему

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.03.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с №
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескерту
1
2
3
4
Жеке жәнезаңдытұлғаларғаазаматтық және қызметтік қару мен оныңпатрондарынсақтауға, сақтау және алып жүруге рұқсат беру кезіндегі жалпы талаптар мен оларға растайтын құжаттар тізбесі
1.
Өтініш

Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 445 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
Общие требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия и патронов к нему
1.
Заявление

2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" № 254 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген көрсетілетін мемлекеттік қызмет Қағидаларына 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандардағы жеке немесе заңды тұлғаның азаматтық қарумен оның патрондарын сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсатты алу үшін өтініші
2.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе мәліметтердің және заңды тұлға туралы мәліметтердің болуы
Құжат ұсынылмайды
Жеке және заңды тұлғаның құжаттары туралы мәліметтерді ішкі істер органдардың қызметкері тиісті мемлекеттік дееректер базасынан (жеке және заңды тұлғалар) ақпараттық жүйелерінен арқылы алады
3.
Азаматтық және қызметтік қаруға және оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқтығы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/е нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқ екені туралы медициналық қорытынды.
Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (қызмет өткеру орнының уәкілетті адамының мөрімен және қолтаңбасымен расталған құжатты ұсынған жағдайда) азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты қару ұстауға қарсы көрсетілімдерінің жоқ екені туралы медициналық қорытындыны ұсынбай алады
4.

Заявление физического или юридического лица для получения разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия и служебного оружия и патронов к нему по формам согласно приложениям 1 или 2 к Правилам государственной услуги "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему" утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 ода № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2.
Наличие документов или сведения удостоверяющих личность физического лица и сведения об юридическом лице
Документ не представляется
Сведения о документах физического и юридического лица сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственной базы данных (Физические и Юридические лица)
3.
Отсутствие противопоказаний к владению оружием у лиц, имеющих доступ к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему
Медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579).
Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении документа заверенной печатью и подписью уполномоченного лица с места прохождения службы), разрешение на хранение, хранение и ношения гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием
4.

Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ақпараттық жүйесінен алады.
Жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын өтініш беруші ұсынғаннан кейін құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты сұратады.
Ескертпе: Қызметкерлерді немесе қосымша қызметкерлерді жинақтаған жағдайда есептер бойынша тексеру үшін жаңа қызметкерлер тізімін медициналық қорытындыларын қоса отырып қаруды сақтауға рұқсатын қайта ресімдеусіз қосымша ішкі істер органдарына жолданады
5.
Қаруды ұстаудың қауіпсіздік ережелерін білімінің болуы (қаруды сатып алу рұқсатын беруден және Спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылар қоспағанда)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) бекітілген нысаны бойынша қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне тексеруден өту туралы анықтамасы
Қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар береді. Спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылар ұсынылмайды
6.
Мемлекеттік бажды төлеу
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты ақпараттық жүйеден "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
Азаматтық қаруды және оның патрондардарын сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсат алу үшін қосымша қажет
7.
Сатып алынған ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруының оқтары мен гильзаларының бақылау атылуы туралы актінің болуы (ойық ұңғылы қаруды сақтауға рұқсат алу кезінде)
Сатып алынған ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруының оқтары мен гильзаларының бақылау атылуы туралы акті (ұсынылмайды)
Ойық қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қару иелері ішкі істер органдарында әрбір 5 жыл сайын оқтар мен гильзаларды атуды жүргізеді. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген ойық ұңғылы азаматтық және қызметтік қаруды бақылау арқылы ату туралы актілер Мемлекеттік оқ-гильзақоймасын қалыптастыру қағидаларына белгіленген тәртіппен жүргізіледі
8.
Аң аулаға құқығы

Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашиваются сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
Примечание: В случае замены сотрудников пунктов централизованного хранения или набора дополнительных сотрудников, списки новых сотрудников, для проверки направляются в органы внутренних дел дополнительно без переоформления разрешения на хранение оружия
5.
Наличие знаний правил безопасного обращения с оружием (кроме выдачи разрешений на приобретенное оружие и спортсменам-членам Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта)
Справка о проверке знаний правил безопасного обращения с оружием, по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849)
Выдается организациями, определяемыми уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия. Не представляется спортсменами-членами Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта
6.
Уплата государственной пошлины
Платежный документ об уплате государственной пошлины (не представляется)
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из информационной системы через платежный шлюз "электронного правительства"
Для выдачи разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам дополнительно необходимо наличие
7.
Акта о контрольном отстреле пуль и гильз приобретенного нарезного охотничьего оружия (при получения разрешения на хранение нарезного оружия)
Акт о контрольном отстреле пуль и гильз приобретенного огнестрельного оружия с нарезным стволом (не представляется)
До окончания срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение нарезного оружия владельцем производится отстрел пуль и гильз каждые 5 лет в органах внутренних дел.
Акты о контрольном отстреле гражданского и служебного оружия с нарезным стволом производится в порядке, установленном правилами формирования Государственной пулегильзотеки, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429
8.
Права на охоту

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 60 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16463 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 60 Бұйрық) бекітілген 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган белгілеген аңшы куәлігін, алып жүру құқығынсыз өзін-өзі қорғау мақсатында сатып алынған қаруды қоспағанда
Ішкі істер органдарының қызметкері құжат бар екенін мәлімет туралы мемлекеттік ақпараттық жүйеден арқылы алады
9.
Нақты тұрғылықты жері бойынша қаруды сақтау шарттары болмаған жағдайда, қаруды орталықтандырылған сақтау пункттерінде сақтауға арналған шарты
Қаруды орталықтандырылған сақтау пункттерінде сақтауға арналған шарты
10.
Азаматтық қару сақтау үшін орындары (сатып алынған қару рұқсат беру қоспағанда)
Қару иелерінің тұрақты мекен жайы қаруды сақтау орының тексеру туралы құжат (ұсынылмайды)
Азаматтық қару сақтау үшін орындарды рұқсат дайындау қызметкердің тапсырма бойынша ішкі істер органдардың қызметкерлерімен өтініш берген кейін тексеріледі
11.
Сатып алынған қару туралы мәліметтер
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркелген тізілімінде № 16733 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сатып алынған азаматтық қару туралы мәліметтер
Жаңадан сатып алынған қаруға рұқсат берілген кезде ұсынылады сауда жасайтын ұйымымен немесе ішкі істер органдарының негізгі ішкі ітер органдарында тіркелген кезде толтырады
Қызметтік қаруды және оның патрондарын сақтауға рұқсат алу үшінзаңды тұлғаларға қосымша қажет
12.
Сатып алынған қару мен патрондарды туралы мәліметтер
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркелген тізілімінде № 16733 болып тіркелген) 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сатып алынған азаматтық және қызметтік қару мен оныі патрондар туралы мәліметтер
Жаңадан сатып алынған қаруға рұқсат берілген кезде ұсынылады сауда жасайтын ұйымымен немесе ішкі істер органдарының негізгі ішкі ітер органдарында тіркелген кезде толтырады
13.
Қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамды (ның)
Қару мен оның патрондарын сақтауға және сақталуына жауапты адамды тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі
14.
Сақтау немесе ішкі істер органдарының талаптарына сәйкес келетін үй-жайды жалға алу шарты
Сақтауға немесе ішкі істер органдарының талаптарына сәйкес келетін үй-жайды жалға алуға арналған шарттың көшірмесі
Қару мен оның патрондарын сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлардың тексеруді өтініш бергеннен кейін рұқсатты рәсімдеуші қызметкері жүргізеді (қаруды сатып алғаннан кейін оны сатып алуға арналған рұқсаттар бойынша рұқсат берген жағдайды қоспағанда)
15.
Сатып алынған ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруының оқтары мен гильзаларының бақылау атылуы туралы актінің болуы (ойық ұңғылы қаруды сақтауға рұқсат алу кезінде)
Сатып алынған ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруының оқтары мен гильзаларының бақылау атылуы туралы акті (ұсынылмайды)
Ойық қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін заңды тұлғалар Ішкі істер органдарында әрбір 5 жыл сайын оқтар мен гильзаларды атуды жүргізеді. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген ойық ұңғылы азаматтық және қызметтік қаруды бақылау арқылы ату туралы актілер Мемлекеттік оқ-гильзақоймасын қалыптастыру қағидаларына белгіленген тәртіппен жүргізіледі
16.
Спорт ұйымының қаруды бекіту туралы қолдаухаты
Қаруды бекіту туралы, дене шынықтыру және спорт саласындағы жарғылық міндеттерді орындаумен сәйкес атумен байланысты спорт түрі бойынша Республикалық федерация акредиттеген қолдаухаты
Белгілі бір спорт ұйымына бекітілген спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылардың тұрғылықты жері бойынша спорттық тегіс ұңғылы қаруды сақтауға рұқсат беру кезінде ұсынылады
Заңды тұлғаның жұмысшыларына қызметтік қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсат алу үшін
17.
Заңды тұлға басшысының бұйрығына сәйкес сауалнамалық деректері мен атқаратын лауазымы көрсетілген қаруға рұқсат алуға үміткер адамдардың тізімі
Сауалнамалық деректері мен атқаратын лауазымы көрсетілген қаруға рұқсат алуға үміткер адамдардың тізімі
18.
Күзетшілерді даярлау (біліктілігін арттыру) жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары берген күзетші ретінде жұмыс істеу үшін даярлықтан өтуі (күзеті қызметі субъектілері үшін)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 143 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10557 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша қүзетші ретінде жұмыс істеу үшін даярлықтан өткенін растайтын куәлік
19.
Қызметтік қаруды жеке бекіту туралы
Түрi, үлгісі, моделі, жүйесi, калибрі, нөмiрi көрсетiле отырып, қарудың бекiтiлiп берiлгенi туралы, заң тұлғалардың қызметкерлеріне қызметтік қарудыжеке бекіту туралы бұйрықтың көшiрмесi
20.
Қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адам туралы
Қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі
Ескертпе: Қызмет қарудың сақталу жағдайда (табиғатты қорғау органдары жұмыскерлеріне рұқсат берген кезде) рұқсатты ресімдеуші қызметкердің тапсырмасы бойынша ішкі істер органдарының қызметкері тексереді
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 637 Бұйрыққа
4-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын тасымалдауға рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.03.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.06.2025 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с №
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескерту
1
2
3
4
Жеке жәнезаңдытұлғаларғаазаматтық және қызметтік қару мен оныңпатрондарын тасымалдауға рұқсат беру кезіндегі жалпы талаптар мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
1.
Өтініш

Удостоверение охотника установленной уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, по форме согласно приложению 1 утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 60 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16463) (далее – Приказ № 60), за исключением оружия приобретенного в целях самообороны без права ношения
Сведения о наличии документа сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственных органов
9.
Договор на хранение оружия в пунктах централизованного хранения, в случае отсутствия условий хранения оружия по фактическому месту жительства
Договор на хранение оружия в пунктах централизованного хранения
10.
Условия для хранения гражданского оружия (кроме выдачи разрешения на приобретенное оружие)
Документ о проверке условий хранения оружия по фактическому месту жительства владельца (не представляется)
Наличие условий для хранения гражданского оружия, проверяются сотрудниками органов внутренних дел по заданию сотрудника оформляющего разрешение после подачи заявления
11.
Сведения о приобретенном оружии
Сведения о приобретенном гражданском оружии по форме согласно приложению 3 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733)
При покупке на вновь приобретенное оружие, заполняется торгующей организацией или органом внутренних дел, является основанием при регистрации в органах внутренних дел
Для выдачи разрешения на хранение служебного оружия и патронов к нему юридическим лицам дополнительно необходимо наличие
12.
Сведения о приобретенном оружии и патронов к нему
Сведения о приобретенном гражданском и служебным оружии и патронов к нему, по форме согласно приложению 4 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733)
При покупке на вновь приобретенное оружие и (или) дополнительном приобретении оружия, заполняется торгующей организацией или органом внутренних дел, является основанием при регистрации в органах внутренних дел
13.
Лиц(а) ответственные за хранение и сохранность оружия и патронов к нему
Копия приказа о назначении лиц(а), ответственного за хранение и сохранность оружия и патронов к нему
14.
Договора на хранение, либо аренды помещения соответствующего требованиям органов внутренних дел
Копия договора на хранение, либо аренды помещения соответствующего требованиям органов внутренних дел
Проверка специально оборудованных помещений для хранения оружия и патронов к нему проводится сотрудником осуществляющим оформление разрешения после подачи заявления (кроме случаев выдачи разрешения после приобретения оружия по разрешениям на его приобретение)
15.
Акта о контрольном отстреле пуль и гильз приобретенного нарезного охотничьего оружия (при получения разрешения на хранение нарезного оружия)
Акт о контрольном отстреле пуль и гильз приобретенного огнестрельного оружия с нарезным стволом (не представляется)
До окончания срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение нарезного оружия юридическими лицами производится отстрел пуль и гильз каждые 5 лет в органах внутренних дел.
Акты о контрольном отстреле гражданского и служебного оружия с нарезным стволом производится в порядке, установленном правилами формирования Государственной пулегильзотеки, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429.
16.
Ходатайства спортивной организации о закреплении оружия
Ходатайство аккредитованной Республиканской федерации по виду спорта, связанному со стрельбой, в соответствии с выполняемыми уставными задачами в сфере физической культуры и спорта, о закреплении оружия
Представляется при выдаче разрешения на хранение спортивного гладкоствольного оружия по месту жительства спортсменов-членов Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта закрепленного за той или иной спортивной организацией
Для выдачи разрешения на хранение и ношение служебного оружия и патронов к нему, работникам юридического лица необходимо наличие
17.
Списка лиц претендующих на допуск к оружию с указанием анкетных данных и занимаемой должности, согласно приказа руководителя юридического лица
Список лиц претендующих на допуск к оружию с указанием анкетных данных и занимаемой должности
18.
Прохождение подготовки для работы в качестве охранника, выданное специализированными учебными центрами, по подготовке (повышению квалификации) охранников (для субъектов охранной деятельности)
Свидетельство, подтверждающее прохождение подготовки для работы в качестве охранника, по форме согласно приложению 3 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10557)
19.
Об индивидуальном закреплении служебного оружия
Копия приказа об индивидуальном закреплении служебного оружия за работниками юридических лиц (на каждую единицу, с указанием вида, типа, модели, системы, калибра, номера оружия)
20.
Об ответственном за хранение и сохранность служебного оружия и патронов к нему
Копия приказа о назначении лица, ответственного за хранение и сохранность оружия и патронов к нему
Примечание: Наличие условий для хранения служебного оружия (при выдаче разрешения работникам природоохранных органов), проверяются сотрудниками органов внутренних дел по заданию сотрудника оформляющего разрешение
Приложение 4 к приказу
Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 637
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 445 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.06.2025 № 463 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
Общие требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему
1.
Заявление

2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" № 254 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген көрсетілетін мемлекеттік қызмет Қағидаларына 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандардағы жеке немесе заңды тұлғаның азаматтық қарумен оның патрондарын тасымалдауға рұқсатты алу үшін өтініші
2.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе мәліметтердің және заңды тұлға туралы мәліметтердің болуы
Құжат ұсынылмайды
Жеке және заңды тұлғаның құжаттары туралы мәліметтерді ішкі істер органдардың қызметкері тиісті мемлекеттік дееректер базасынан (жеке және заңды тұлғалар) ақпараттық жүйелерінен арқылы алады
3.
Азаматтық және қызметтік қаруға және оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқтығы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/е нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқ екені туралы медициналық қорытындының электрондық көшірмесі. Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (қызмет өткеру орнының уәкілетті адамының мөрімен және қолтаңбасымен расталған құжатты ұсынған жағдайда) азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытындыны ұсынбай алады.
4.

Заявление физического или юридического лица для получения разрешения на перевозку гражданского оружия и служебного оружия и патронов к нему по формам согласно приложениям 1 или 2 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему" утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 ода № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2.
Наличие документов или сведения удостоверяющих личность физического лица и сведения об юридическом лице
Документ не представляется
Сведения о документах физического и юридического лица сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственной базы данных (Физические и Юридические лица)
3.
Отсутствие противопоказаний к владению оружием у лиц, имеющих доступ к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему
Медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579).
Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении документа заверенной печатью и подписью уполномоченного лица с места прохождения службы), разрешение на перевозку гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием.
4.

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген 1-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша меншік құқығындағы немесе қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыруға арнайы рұқсаты бар жабық автомашинаны жалға алу құқығын растайтын құжаттың көшірмесі
Меншік құқығындағы аумақтық көліктік бақылау органы берген қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыруға арнайы рұқсаты бар жабық автомашинаны құқығын растайтын құжатын ішкі істер органдардың қызметкері тиісті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерден арқылы алады
8.
Қаруды тасымалдау кезінде жауапты тағайындау туралы бұйрығы
Тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды, саны төрт бірліктен артық атыс қаруын немесе 1000 данадан артық патрондарды құрамында екі адамнан кем емес атыс қаруымен қаруланған күзетпен ілесіп жүруді қамтамасыз ету бұйрықтың көшірмесі
9.
Жарыстар немес жиындар өткізу орны бойынша арнайы жабдықталған үй-жайдың болуы (спорттық қаруды тасымалдау кезінде)
Жарыстар немесе жиындар өткізу орны бойынша арнайы жабдықталған үй-жайдың болуын растайтын құжаттың көшірмесі
10.
Қарулы күзеттің болуы
Күзет қызметін көрсету жөніндегі шарттың көшірмесі
Азаматтық қаруды және оның патрондарын тасымалдауға рұқсат алу үшін жеке тұлғаларда болуы қажет
11.
Қару иесінің үшінші тұлғаға қаруды тасымалдау құқығына берген нотариалды куәландырылған сенімхаттың болуы
Азаматтық қарудың иесі қол қойған және оның қаруын үшінші тұлға (көрсетілетін қызметті алушы) тасымалдау үшін еркін нысанда жасалған сенімхат
Ескертпе: Қаруды иелену құқығы жоқ үшінші адамның азаматтық қаруды тасымалдауға рұқсатты қаруды сатып алуға рұқсатты беру кезінде қойылатын талаптарға оның сәйкес келуіне тексергеннен кейін беріледі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 637 Бұйрыққа
5-қосымша
Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеуіне рұқсатты беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі

Копию документа подтверждающего право собственности или аренды специально оборудованного автотранспортного средства, имеющего специальное разрешение на осуществление перевозки, по форме согласно приложению 1 к приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11779)
Документ, подтверждающий право собственности специально оборудованного автотранспортного средства, имеющего специальное разрешение на осуществление перевозки опасного груза выданного территориальным органом транспортного контроля, сотрудник органов внутренних дел получает из информационных систем государственных органов
8.
Приказа о назначении ответственного за перевозку оружия
Копию приказа о назначении ответственного за перевозку, обеспечивающего сопровождение партий огнестрельного оружия в количестве более 4 единиц или патронов в количестве более 1000 штук в пути следования охраной в количестве не менее 2 человек, вооруженных огнестрельным оружием
9.
Специально оборудованного помещения по месту проведения соревнований или сборов (при перевозке спортивного оружия)
Копию документа подтверждающего наличие специально оборудованного помещения по месту проведения соревнований или сборов
10.
Договора вооруженной охраны
Копию договора по оказанию охранных услуг
Для получения разрешения на перевозку гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам необходимо наличие
11.
Доверенности при перевозке гражданского оружия третьими лицами
Доверенность составленный в произвольной форме и подписанный владельцем гражданского оружия, для перевозки его оружия третьим лицом (услугополучателем)
Примечание: Разрешение на перевозку гражданского оружия третьему лицу, не имеющему права владения оружием, выдается после проверки его на соответствие требованиями предъявляемым при выдачи разрешения на приобретение оружием
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 637
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 28.07.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.03.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с №
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеуіне рұқсатты беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
1
Өтініш

Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра внутренних дел РК от 28.07.2021 № 445 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.03.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
Общие требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов
1.
Заявление

2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Атыс тирлері (атыс орындары) менстендтерін ашу және олардың жұмыс істеуіне рұқсат беру" № 254 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген көрсетілетін мемлекеттік қызмет Қағидаларына 1 қосымшаға сәйкес нысандардағы заң тұлғаның атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеуіне рұқсат беру туралы өтініш
Атыс тирінің (атыс орнының) және стендтің жұмыс істеуіне жауапты (әкімші, нұсқаушы) және қару ұстауға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтер
2.
Толық сауалнамалық деректердің
2015 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 365 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11219 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ 3-қосымша сәйкес нысаны бойынша
3.
Қару ұстауға қарсы көрсетілімдердің жоқ екені туралы медициналық қорытындылары
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/е нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қаруды иеленуге қарсы көрсетпелердің жоқ екені туралы медициналық қорытындылар
4.

Заявление юридического лица о выдаче разрешения на открытие стрелкового тира (стрельбища) и стенда по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственных услуг "Выдача разрешения на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов" утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 ода № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
Сведения о лицах, ответственных за функционирование стрелкового тира (стрельбища) и стенда (администратор, инструктор) и имеющих доступ к оружию
2.
Наличие полных анкетных данных
Листок по учету кадров, по форме согласно приложению 3 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 365 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11219)
3.
Отсутствие медицинских противопоказаний к владению оружием
Медицинские заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579).
4.

Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ақпараттық жүйесінен алады.
Жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын өтініш беруші ұсынғаннан кейін құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты сұратады.
5.
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білетіндігі болуы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) бекітілген нысана сәйкес бойынша азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушылардың азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне даярлау бағдарламалардан өткені туралы анықтама
6.
Заңды тұлғаның жарғысы, ережелері және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркелгені) туралы куәлігі ұсынылмайды
Заң куәландыратын құжаттар, туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік деректер базасының ақпараттық жүйесінін (Заң тұлғар) алады
7.
Жерлерінің схемасын қамтитын меншік нысаны көрсетілген материалдық-техникалық базасы жоспарының болуы:
ашық атыс тирлеріне (атыс орындарына) аумағы үшін;
мамандандырылған ғимараттардың (атыс тирлері (атыс орындары), стендтер үшін) орналасқан жері;
үй-жайлардың орналастыру
Материалдық-техникалық базасының жоспары
8.
Техникалық нығайтылуының, күзет және өрт сигнализациясының, өткізу режимінің, қару мен оның патрондарын сақтау жағдайларының болуы
Техникалық нығайтылуын, күзет және өрт сигнализациясының болуын, өткізу режимін, қару мен оның патрондарын сақтау жағдайларын сипаттай отырып, қысқаша түсіндірме жазба
Қару мен оның патрондарын сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жайларды тексеруді өтініш берілгеннен кейін рұқсатты ресімдеуді жүзеге асыратын қызметкер жүргізеді
6
Халықаралық спорттық атыс федерациясының (атыс тирлері (атыс орындары) мен спорттық атыс түрлері (оқ ату, стендті, практикалық) бойынша жарыстар немесе жаттығу сабақтарын өткізуге арналған стендтерді ашу кезінде) нормалары мен қағидаларына сәйкес

Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 73-1, 73-2, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашиваются сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
5.
Знание правил безопасного обращения с оружием для инструктора по стрельбе
Справка о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, по форме согласно приложению к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849)
6.
Устав, положения и государственная регистрация (перерегистрация) юридического лица
Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица не представляется
Сведения о государственной регистрации юридического лица сотрудник органов внутренних дел получает из информационной системы государственной базы данных (Юридические лица)
7.
Наличие плана материально-технической базы с отражением формы собственности, включающей схемы:
территории для открытых стрелковых тиров (стрельбищ);
расположения специализированных зданий (для стрелковых тиров (стрельбищ), стендов);
размещения помещений
План материально-технической базы
8.
Наличие технической укрепленности, охранной и пожарной сигнализаций, пропускного режима, условий хранения оружия и патронов к нему
Краткую пояснительную записку с описанием технической укрепленности, наличия охранной и пожарной сигнализаций, пропускного режима, условий хранения оружия и патронов к нему
Проверка специально оборудованных помещений для хранения оружия и патронов к нему проводится сотрудником осуществляющим оформление разрешения после подачи заявления
9.
Соответствие нормам и правилам Международной федерации спортивной стрельбы (при открытии стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов для проведения соревнований или тренировочных занятий по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая)

Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 121 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10095 болып тіркелген) бекітілген Спорт федерацияларын аккредиттеу қағидаларына сәйкес спорттың атыс түрлері бойынша аккредиттелген Республикалық федерация құрамындағы спорттық ұйымдарының қорытындысы осы рұқсат талаптары сәйкес нысан бойынша қосымша
Оқу-жаттығу атыстарын өткізу үшін атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу кезінде-бастапқы даярлық бағдарламалары бойынша азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушыларын атыс даярлығы, спорттың атыс түрлері бойынша Республикалық федерация ұйымының қорытындысы талап етілмейді
Ескертпе: Құжаттардың көшірмелері ұйымның бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның мөрімен (бар болуымен кезінде) және қолымен куәландырылады
Атыс тирлері (атыс орындары)
мен стендтерін ашу және
олардың жұмыс істеуіне
рұқсатты беру кезіндегі
рұқсат талаптары мен оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттар тізбесіне
қосымша
Халықаралық спорт атысы федерациясының нормалары мен ережелеріне сәйкестігі туралы спорттың атыс түрлері бойынша (оқ ату, стендті, практикалық) жарыстар немесе жаттығу сабақтарын өткізу үшін Республикалық федерация құрамындағы спорттық ұйымдарының № ______ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Тир (атыс орны), стенд _____________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, телефоны және т.б.)
__________________________________________________________________________
ашық (жабық), жартылай ашық, ашық тир (атыс орны) керегі көрсетілсін
Халықаралық спорт атысы федерациясының нормаларына сәйкес келеді.
Осы объектіде:
1. Халықаралық, республикалық, облыстық жарыстар.
2. Республикалық спорт ұйымдарының чемпионаттары (кубоктары) өткізіледі.
Қорытындының жарамдылық мерзімі 10 жыл.
20 ___ жылғы "__" _______
Басшы:_______________ __________________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, (мөрдің болған жағдайда) әкесінің аты)
_______________________

Заключение Республиканской федерации по стрелковым видам спорта аккредитованной, в соответствии с Правилами аккредитации спортивных федераций, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 121 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10095), по форме согласно приложению к настоящим разрешительным требованиям
При открытии стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов для проведения учебно-тренировочных стрельб - огневая подготовка владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия по программам первоначальной подготовки, заключение Республиканской федерации по стрелковым видам спорта не требуется
Примечание: Копии документов заверяются печатью (при его наличии) и подписью первого руководителя организации или лица, его замещающего
Приложение
к Разрешительным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им при выдаче разрешения на
открытие и функционирование
стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов
ЗАКЛЮЧЕНИЕ №_______
Республиканской федерации по стрелковым видам спорта для проведения
соревнований или тренировочных занятий по стрелковым видам спорта
(пулевая, стендовая, практическая) о соответствии нормам и правилам
Международной федерации спортивной стрельбы
Тир (стрельбище), стенд ____________________________________________________
(наименование организации, адрес, телефон и т.п.)
________________________________________________________________________________
крытый (закрытый), полуоткрытый, открытый тир (стрельбище) нужное указать
Соответствует нормам и правилам Международной федерации спортивной стрельбы.
На данном объекте могут проводиться:
1. Международные, республиканские, областные соревнования.
2. Чемпионаты (кубки) республиканских спортивных организаций.
Срок действия заключения 10 лет.
" __ " _______ 20___ года
Руководитель: ____________ ________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя отчество)(печать при его наличии)