Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының м.а. 2020 жылғы 10 шiлдедегi № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 шiлдеде № 20962 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексінің 737-1-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 30.09.2022 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мәлімет үшін мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасы Бас прокуратураcының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және оларға теңестірілген прокурорларға, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына жіберуді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
ҚР Бас Прокурорының м.а. Е. Кененбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының м.а.
2020 жылғы 10 шілдесі № 85
бұйрығымен бекітілген
Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдар (лауазымды адамдар) (бұдан әрі - орган (лауазымды адам) үшін Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттық есепке алу құжаты (бұдан әрі – АЕҚ) – белгіленген үлгідегі құқықтық статистикалық ақпараттың материалдық (қағаз, магниттік, оптикалық) жеткізгіші, оның негізінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу деректері қалыптастырылады;

Об утверждении Правил ведения Единого реестра административных производств
Приказ и.о. Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2020 года № 20962.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2021.
В соответствии со статьей 737-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 30.09.2022 № 195 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Единого реестра административных производств.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа для сведения заинтересованным государственным органам, руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, прокурорам областей, городов республиканского значения, столицы и приравненным к ним, а также территориальным органам Комитета.
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2021 года.
и.о. Генерального Прокурора РК Е. Кененбаев
Утверждены приказом
и.о. Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 10 июля 2020 года № 85
Правила ведения Единого реестра административных производств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Единого реестра административных производств (далее – Правила) устанавливают порядок ведения Единого реестра административных производств для органов (должностных лиц), уполномоченных возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационный учетный документ (далее – ИУД) - материальный (бумажный, магнитный, оптический) носитель правовой статистической информации установленного образца, на основании которого формируются данные государственной правовой статистики и специальных учетов;

2) әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – ӘІБТ) – әкімшілік құқық бұзушылықтар, оларды жасаған адамдар, олар бойынша қабылданған шешімдер туралы енгізілетін мәліметтер қамтылатын ақпараттық жүйе, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істерін электрондық нысанда жүргізу жүзеге асырылады;
3) ӘІБТ-нің көпшілік секторы – әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізуге қатысушыларға іс жүргізу электрондық нысанда жүзеге асырылатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы электрондық іс материалдарына ақпараттық қауіпсіздікті және құпиялылық талаптарын сақтай отырып, Интернет арқылы қашықтан қол жеткізуге, сондай-ақ шағымдар, арыздар мен өтінішхаттар беруге мүмкіндік беретін ӘІБТ-нің функционалы;
4) ӘІБТ-нің мобильді қосымшасы (бұдан әрі – ӘІБТ-нің МҚ) – планшеттік компьютер арқылы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғауға арналған ӘІБТ-нің компоненті;
5) ӘІБТ-нің пайдаланушысы (бұдан әрі – пайдаланушы) – өз құзыреті шегінде нақты функцияларды орындау үшін ӘІБТ-ні пайдаланатын орган (лауазымды адам);
6) ӘІБТ-нің процессингтік орталығы (бұдан әрі – ӘІБТ-нің ПО) – автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтарды өңдеуге арналған ӘІБТ-нің компоненті;
7) жасырылған әкімшілік құқық бұзушылық – Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 802-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін себептер мен негіздердің болуына қарамастан, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға қасақана шаралар қабылданбаған құқық бұзушылық;
8) қолтаңба планшеті – графикалық планшеттен және жазу қаламынан (стилус) тұратын, оның иесінің қолжазба қолтаңбасының цифрлық аналогын жасауға мүмкіндік беретін мамандандырылған перифериялық құрылғы;
9) медиа-файлдар – әкімшілік іс жүргізуді жүргізетін адамның шешімі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің материалдарына қоса тіркелуге жататын бейне, фото және бейне материалдар;
10) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті, оның аумақтық және оларға теңестірілген органдары;
11) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
12) электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.

2) единый реестр административных производств (далее – ЕРАП) – информационная система, в которой содержатся вносимые сведения об административных правонарушениях, лицах, их совершивших, принятых по ним решениях, а также осуществляется ведение дел об административных правонарушениях в электронной форме;
3) мобильное приложение ЕРАП (далее – МП ЕРАП) – компонент ЕРАП, предназначенный для возбуждения дела об административном правонарушении посредством планшетного компьютера;
4) публичный сектор ЕРАП – функционал ЕРАП, позволяющий участникам производства по делам об административных правонарушениях посредством Интернета с соблюдением требований информационной безопасности и конфиденциальности получить удаленный доступ к материалам дела об административном правонарушении, производство которого осуществляется в электронной форме, а также подавать жалобы, заявления и ходатайства;
5) пользователь ЕРАП (далее – пользователь) – орган (должностное лицо), который в пределах своей компетенции использует ЕРАП для выполнения конкретных функций;
6) процессинговый центр ЕРАП (далее – ПЦ ЕРАП) – компонент ЕРАП, предназначенный для обработки административных правонарушений, зафиксированных сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме;
7) укрытое административное правонарушение – правонарушение, по которому, несмотря на наличие поводов и основания для возбуждения дела об административном правонарушении, предусмотренных статьей 802 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), умышленно не приняты меры к возбуждению дела об административном правонарушении;
8) планшет подписи – специализированное периферийное устройство, состоящее из графического планшета и пишущего пера (стилус), позволяющее создавать цифровой аналог рукописной подписи ее владельца;
9) медиа-файлы – видео, фото и аудио материалы, которые по решению лица, ведущего административное производство, подлежат приобщению к материалам дела об административном правонарушении;
10) уполномоченный орган – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, его территориальные и приравненные к ним органы;
11) электронный документ – документ, в котором информация предоставлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронно-цифровой подписи;
12) электронно-цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 08.07.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу ӘІБТ-нің 737-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізуді қағаз нысанында жүзеге асыру кезінде орган (лауазымды адам) процестік шешімді қабылдағаннан кейін бір тәулік ішінде:
осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғау туралы" (бұдан әрі – 1-ӘЖ нысанды АЕҚ) 1-ӘЖ нысанды АЕҚ-ны;
осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің жылжу, қаралу барысы туралы және әкімшілік жазаның орындалу тәртібі туралы" (бұдан әрі – 1-ӘҚ нысанды АЕҚ) 1-ӘҚ нысанды АЕҚ-ны қояды.
АЕҚ-ны қою кезінде орган (лауазымды адам) мемлекеттік құпияларды қамтитын құжаттарды қоспағанда, процестік және істегі бар іс жүргізуді жүзеге асыру шеңберінде жиналған құжаттардың түпнұсқаларын (PDF, JPEG, PNG, SVG, Tiff -құжаттар түрінде) ӘІБТ-ге салуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Ішкі істер аумақтық органы (полиция) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Көлік құралдарын басқару құқығынан айыру және жүргізуші куәлігінің қолданысын тоқтата тұру туралы" (бұдан әрі – 2-ҚА нысанды АЕҚ) АЕҚ-ны:
1) "Жол қозғалысы ережелерін әкімшіліктік бұзу туралы істер жөніндегі шешімдерді өзара тану және орындау туралы конвенцияны бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген Жол қозғалысы ережелерін әкімшіліктік бұзу туралы істер жөніндегі шешімдерді өзара тану және орындау туралы конвенцияның 2-бабы 3-тармағына сәйкес мемлекеттің құзыретті органы жолдаған, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын адамға қолданылған жазаны орындау туралы сұрау салуды;
2) Қазақстан Республикасының соты қабылдаған жүргізуші куәлігінің қолданысын тоқтата тұру туралы сот актісін;
3) Қазақстан Республикасының соты қабылдаған көлік құралдарын басқару құқығынан айыру немесе жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулының күшін жою туралы сот актісін алған сәттен бастап бір тәулік ішінде ӘІБТ-ге қояды.
Жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім негізінде шығарылған сот орындаушысынан сот актісін орындалуы туралы деректерді алған сәттен бастап, жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы деректерді ішкі істер аумақтық органдары (полиция) ӘІБТ-ден бір тәулік ішінде алып тастайды.
Адамды көлік құралдарын басқару құқығынан айыру туралы деректер Қазақстан Республикасының соты қабылдаған сот актісінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін автоматты түрде ӘІБТ-нен алынады.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 08.07.2025 № 87 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Производство по делам об административных правонарушениях осуществляется в соответствии со статьей 737-1 КоАП.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. При осуществлении производства по делу об административном правонарушении в бумажной форме орган (должностное лицо) в течение суток после принятия процессуального решения выставляет ИУД:
"О возбуждении дела об административном правонарушении" (далее – ИУД формы 1-АВ) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
"О ходе движения, рассмотрения дела об административном правонарушении и о порядке исполнения административного взыскания" (далее – ИУД формы 1-АП) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При выставлении ИУД орган (должностное лицо) обеспечивает вложение в ЕРАП оригиналов процессуальных документов и имеющихся в деле документов, собранных в рамках осуществления производства (в виде PDF, JPEG, PNG, SVG, Tiff -документов), за исключением документов, содержащих государственные секреты.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4-1. ИУД "О лишении права управления транспортными средствами и приостановлении действия водительского удостоверения" (далее – ИУД формы 2-ЛП) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам территориальный орган внутренних дел (полиция) выставляет в ЕРАП в течение суток с момента получения:
1) запроса об исполнении наложенного взыскания на лицо, проживающего на территории Республики Казахстан, направленного компетентным органом государства в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Конвенции о взаимном признании и исполнении решений по делам об административных нарушениях правил дорожного движения, ратифицированной Законом Республики Казахстан "О ратификации Конвенции о взаимном признании и исполнении решений по делам об административных нарушениях правил дорожного движения";
2) судебного акта о приостановлении действия водительского удостоверения, принятого судом Республики Казахстан;
3) судебного акта об отмене или изменении постановления о лишении права управления транспортными средствами или приостановлении действия водительского удостоверения, принятого судом Республики Казахстан.
Данные о приостановлении действия водительского удостоверения снимаются территориальными органами внутренних дел (полицией) в ЕРАП в течение суток с момента получения от судебного исполнителя данных об исполнении судебного акта, на основании которых было вынесено решение о приостановлении действия водительского удостоверения.
Данные о лишении лица права управления транспортными средствами автоматически снимаются в ЕРАП по истечении срока, указанного в судебном акте, принятого судом Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

4-2. ӘІБТ-ге қол жеткізу болмаған жағдайда АЕҚ аумақтық уәкілетті органды жазбаша хабардар ете отырып, ол пайда болған күні қойылады.
Егер осы Қағидалардың 4, 4-1-тармақтарында көрсетілген мерзімнің аяқталуы демалыс немесе мереке күніне келетін болса, онда АЕҚ келесі жұмыс күнінде қойылады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттардың түпнұсқаларын ӘІБТ-ге уақтылы салу мүмкін болмаған жағдайда, орган (лауазымды адам) алыс болған немесе хабардар етудің дұрыс жолдары болмаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай немесе әскери жағдай және төтенше ахуалдың кезiнде, олар процестік шешім қабылданғаннан кейін бір айдан аспайтын мерзімде салынуға жатады.
Ескерту. 1-тарау 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 08.07.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізуді электрондық нысанда жүзеге асыру кезінде тиісті процестік шешімдер орган (лауазымды адам) 1-ӘҚ және 1-ӘЖ нысандарындағы АЕҚ-ның деректемелерін толтырғаннан кейін электрондық құжат нысанында автоматты түрде қалыптастырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. PDF-құжатты қалыптастыру кезінде орган (лауазымды адам) оқылу мүмкіндігі үшін оның сапасын және қағаз құжаттар мен материалдардың түпнұсқаларының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау мерзімі аяқталғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
7. Іске қатысты және (немесе) заттай дәлелдемелер болып табылатын файлдық құжаттар мен медиа-файлдар ӘІБТ-ге салынады, ал мүмкін болмаған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес хаттамада көрсетіле отырып, іс материалдарына қосылады.
Іс материалдарына қосылған заттай және өзге де дәлелдемелер әкімшілік істі мәні бойынша қарау үшін қолма-қол ұсынылады. Ол уақытқа дейін орган (лауазымды адам) олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Электрондық нысанда толтырылған процестік және өзге де құжаттарды куәландыруды, сонымен қатар мас күйін тексеруге арналған жолдамаларды, электрондық жол-көлік оқиғаларының сызбасы, әкімшілік іс жүргізудің қатысушылары ЭЦҚ-мен куәландыру жолымен немесе қолтаңба планшеті арқылы жүзеге асырады. ӘІБТ МҚ-да әкімшілік іс жүргізуді жүргізу кезінде қол қою планшеттік компьютердің бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда, пайдаланушы іс жүргізуге қатысушылардың жасалған құжаттардың қағаз нысанына қол қоюларын, кейін олардың РDF-құжат түрінде ӘІБТ-ге салынуын қамтамасыз етеді.

4-2. При отсутствии доступа к ЕРАП, ИУД выставляется в день его появления с письменным уведомлением территориального уполномоченного органа.
Если окончание срока, указанных в пунктах 4, 4-1 настоящих Правил, приходится на выходной или праздничный день, то ИУД выставляется на следующий рабочий день.
При невозможности своевременного вложения в ЕРАП оригиналов документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, вследствие отдаленности нахождения органа (должностного лица) или отсутствия надлежащих путей сообщения, а также в условиях чрезвычайного или военного положения или чрезвычайной ситуации они подлежат вложению в срок не более одного месяца после принятия процессуального решения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-2 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.07.2025 № 87 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. При осуществлении производства по делу об административном правонарушении в электронной форме соответствующие процессуальные решения автоматически формируются в форме электронного документа после заполнения органом (должностным лицом) реквизитов ИУД форм 1-АВ и 1-АП.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. При формировании PDF-документа орган (должностное лицо), обеспечивает его качество для возможности прочтения и сохранность оригиналов бумажных документов и материалов до окончания срока рассмотрения дела об административном правонарушении.
7. Файловые документы и медиа-файлы, относящиеся к делу и (или) являющиеся вещественными доказательствами вкладываются в ЕРАП, а в случае невозможности приобщаются к материалам дела с указанием в протоколе в соответствии с законодательством об административных правонарушениях.
Приобщенные к материалам дела вещественные и иные доказательства представляются для рассмотрения административного дела по существу нарочно. До этого времени орган (должностное лицо) обеспечивает их сохранность.
8. Удостоверение процессуальных и иных документов, составленных в электронной форме, в том числе направлений для освидетельствования на состояние опьянения, схем дорожно-транспортных происшествий, осуществляется участниками административного производства путем заверения ЭЦП или посредством планшета подписи. При ведении административного производства в МП ЕРАП подписание осуществляется с использованием программного обеспечения планшетного компьютера.
При отсутствии технической возможности пользователь обеспечивает подписание составленных документов участниками производства в бумажной форме с последующим их вложением в ЕРАП в виде PDF-документа.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 08.07.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Соттар әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді сот органдарының ақпараттық жүйесінде жүзеге асырады, одан тиісті процестік шешімдерге сілтемелермен қарау нәтижелері туралы ӘІБТ-ге мәліметтер беріледі.
2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша ӘІБТ-ні жүргізу ерекшеліктері
Ескерту. 2-тарау жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. ӘІБТ-де әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
10. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама электрондық нысанда жасалған кезде әкімшілік құқық бұзушылық іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларға оны "электрондық үкіметтің" веб-порталында және (немесе) уәкілетті органның ақпараттық сервисінде орналастыру туралы хабар беріледі, бұл туралы онда тиісті белгі жасалады.
Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша электрондық іс жүргізу болып жатқан адамның (адам өкілінің) өтініші бойынша ӘҚБтК-нің 803-бабының 8-бөлігінде көрсетілген тәсілдерден басқа, хаттама көшірмесін деректерді беру желісін пайдалана отырып, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына (компьютерлік планшетке немесе тасымалданатын компьютерге) жіберуге жол беріледі. Бұл жағдайда орган (лауазымды адам) хаттама көшірмесін беру фактісінің тіркелуін қамтамасыз етеді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларды хабардар етудің және қаулының көшірмесін берудің осындай тәртібі ӘҚБтК-нің 823-бабының талаптарына сәйкес ескерту түрінде электрондық нысанда әкімшілік жаза қолдану кезінде қолданылады.
10-1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы электрондық нысанда жасау, ескерту түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны электрондық нысанда шығару, 1-ӘЖ нысанды АЕҚ-ны толтыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайында оның толық мән-жайлары жазылады. ӘҚБтК-нің бабы атауын ғана көрсету немесе бұзылған нормаларының мазмұнына жол берілмейді.
11. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы электрондық нысанда құру кезінде құқық бұзушыны ӘІБТ-де тексеруді уәкілетті органның арнайы есепке алуының мынадай түрлері арқылы жүзеге асырады:
1) әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар;
2) қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар;
3) сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдар.

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.07.2025 № 87 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Производство по делам об административных правонарушениях осуществляется судами в информационной системе судебных органов, из которой в ЕРАП передаются сведения о результатах рассмотрения, с ссылками на соответствующие процессуальные решения.
Глава 2. Особенности ведения ЕРАП по административным правонарушениям
Сноска. Глава 2 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Возбуждение дела об административном правонарушении в ЕРАП
10. При составлении протокола об административном правонарушении в электронной форме участникам производства по делу об административном правонарушении сообщается о его размещении на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа, о чем делается соответствующая отметка в нем.
По просьбе лица (представителя лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении в электронной форме, помимо способов, указанных в части 8 статьи 803 КоАП, допускается направление копии протокола на абонентское устройство сотовой связи (компьютерный планшет или переносной компьютер) с использованием сети передачи данных. В этом случае орган (должностное лицо) обеспечивает фиксацию факта передачи копии протокола.
Аналогичный порядок уведомления участников производства по делу об административном правонарушении и предоставления копии постановления применяется при наложении административного взыскания в электронной форме в виде предупреждения согласно требованиям статьи 823 КоАП.
10-1. При составлении протокола об административном правонарушении в электронной форме, вынесении постановления о наложении административного взыскания в электронной форме в виде предупреждения, заполнении ИУД формы 1-АВ в существе административного правонарушения прописываются полные его обстоятельства. Указание только наименования статьи КоАП или содержания нарушенных правил не допускается.
11. При составлении протокола об административном правонарушении в электронной форме правонарушитель проверяется в ЕРАП по следующим видам специальных учетов уполномоченного органа:
1) лиц, привлеченных к административной ответственности;
2) лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения;
3) лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.

Параграф 2. ӘІБТ-нің ПО-да әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
11-1. ӘІБТ-нің ПО әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін негіз болған кезде көлік құралының меншік иесіне (иеленушісіне) ӘҚБтК-нің 822-1-бабының ережелеріне сәйкес айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама жібереді.
Айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама бойынша хабарлама (хабар) ӘІБТ-нің ПО өзінің атына шығарылған нұсқамалар туралы хабарламалар алу үшін көлік құралының меншік иесі (иеленушісі) "электрондық үкімет" веб-порталында және (немесе) уәкілетті органның ақпараттық сервисінде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне 1414 нөмірі арқылы автоматты түрде мәтіндік хабарламамен жеткізеді. Көлік құралы меншік иесінің (иесінің) ұялы байланыстың абоненттік нөміріне хабарламаны жеткізу мүмкін болмаған жағдайда, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама ӘҚБтК-нің 743-бабының 4-1-бөлігінде көрсетілген өзге де тәсілдермен жеткізіледі.
Айыппұлды төлеу қажеттілігі туралы нұсқама бойынша мәтіндік хабарламада нұсқаманың нөмірі, айыппұл сомасы туралы ақпарат, сондай-ақ нұсқамамен танысуға болатын ақпараттық ресурстарға сілтемелер көрсетіледі.
11-2. Автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген, көлік құралының меншік иесі (иесі) анықталмаған әкімшілік құқық бұзушылықты ӘІБТ-нің ПО белгіленбеген санатқа жатқызады.
ӘІБТ-нің ПО әкімшілік құқық бұзушылықты автоматты түрде белгіленбеген санатқа жатқызу негізділігін көлік құралын жүргізген адамды анықтау жөнінде шаралар қолдана отырып, сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген күнінен бастап бес тәулік ішінде тексереді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді ӘҚБтК-нің 741-бабы 1-бөлігінің 5) тармағына сәйкес, егер әкімшілік құқық бұзушылық автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген күннен бастап екі ай ішінде оны жасаған адам анықталмаса, сондай-ақ жаңа әкімшілік құқық бұзушылық жасалғаны туралы деректер болмаса, бастауға болмайды.
11-3. Белгіленбеген санатына, сондай-ақ ӘІБТ-нің ПО деректері бойынша көлік құралының меншік иесі (иесі) қайтыс болған адам болып жарияланған, заңды тұлға ретінде жойылған, сондай-ақ әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайтын әкімшілік құқық бұзушылықтарды, көлік құралын басқаратын адамды анықтау жөнінде шаралар қолданып жатқызады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылуға жататын адамды анықтаған сәттен бастап үш тәулік ішінде ӘІБТ-нің ПО ӘҚБтК-нің 62-бабында көзделген ережелерді ескере отырып айыппұлды төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы шығарады және ол көрсеткен мекенжайына жібереді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу әкімшілік құқық бұзушылықты әкімшілік жауаптылыққа жатпайтын адамдардың көлік құралдарын басқарылуымен жасалған деп анықталса бастауға жатпайды. Бір мезгілде берілген адамдарға көлік құралдарын басқаруға жол бермеу шаралары қолданылады.

Параграф 2. Возбуждение дела об административном правонарушении в ПЦ ЕРАП
11-1. ПЦ ЕРАП при наличии основания для возбуждения дела об административном правонарушении, собственнику (владельцу) транспортного средства в соответствии с положениями статьи 822-1 КоАП направляет предписание о необходимости уплаты штрафа.
Уведомление (извещение) по предписанию о необходимости уплаты штрафа доставляется ПЦ ЕРАП автоматически текстовым сообщением через номер 1414 на абонентский номер сотовой связи, указанный собственником (владельцем) транспортного средства на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа, для получения уведомлений о вынесенных в его адрес предписаниях. При невозможности доставления уведомления (извещения) на абонентский номер сотовой связи собственника (владельца) транспортного средства, предписание о необходимости уплаты штрафа доставляется другими способами, указанными в части 4-1 статьи 743 КоАП.
В текстовом сообщении по предписанию о необходимости уплаты штрафа указывается информация о номере предписания, сумма штрафа, а также ссылки на информационные ресурсы, где можно ознакомиться с предписанием.
11-2. Административное правонарушение, зафиксированное сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, по которому не установлен собственник (владелец) транспортного средства ПЦ ЕРАП относит в категорию неустановленных.
Обоснованность автоматического отнесения ПЦ ЕРАП административного правонарушения в категорию неустановленных, проверяется в течение пяти суток со дня его фиксации сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами с принятием мер по установлению лица, управляющим транспортным средством.
Производство по делу об административном правонарушении не может быть начато в соответствии с подпунктом 5) части 1 статьи 741 КоАП, если в течение двух месяцев со дня фиксации сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, административного правонарушения не установлено лицо, совершившее его, а также отсутствуют данные о совершении нового административного правонарушения.
11-3. В категорию неустановленных также относят административные правонарушения, где по данным ПЦ ЕРАП собственник (владелец) транспортного средства значится или объявлен умершим, ликвидирован, как юридическое лицо, либо не подлежит привлечению к административной ответственности, с принятием мер по установлению лица, управляющим транспортным средством.
В течение трех суток со дня установления лица, подлежащего привлечению к административной ответственности, ПЦ ЕРАП выносит предписание о необходимости уплаты штрафа с учетом положений, предусмотренных статьей 62 КоАП, и доставляет на указанный им почтовый адрес.
Производство по делу об административном правонарушении не подлежит началу, если принятыми мерами установлено, что административное правонарушение совершено транспортным средством под управлением лица, неподлежащего к административной ответственности. Одновременно принимаются меры по недопущению управления транспортными средствами такими лицами.

11-4. Жасырын әкімшілік құқық бұзушылықты анықталмағандар санатына ауыстыру, іс жүргізуді бастаудан бас тарту, сондай-ақ әкімшілік іс бойынша іс жүргізуді заңсыз тоқтату жолымен анықталған кезде ӘҚБтК-нің 62-бабында көзделген ережелерді ескере отырып, ол бойынша іс жүргізуді қозғауға дереу шаралар қабылдайды.
11-5. ӘҚБтК-нің 31-бабының 1-бөлігіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықты тіркеу нөмірі автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау – өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен көрсетілген көлік құралының меншік иесіне (иесіне) қатысты мынадай жағдайларда әкімшілік іс қозғайды:
сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары және автоматты режимде жұмыс істейтін аспаптар көлік құралының тіркеу нөмірін дұрыс емес анықтау;
айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы, ол жіберілген адамнан өтініш келіп түскеннен кейін автоматты түрде қалыптастыру.
Параграф 3. ӘІБТ-нің көпшілік секторы
12. ӘІБТ көпшілік сектор арқылы әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізуге қатысушыларға, электрондық нысанда процестік мәртебесін алған сәттен бастап әкімшілік істің тиісті материалдарына қол жеткізу, сондай-ақ өтінішхаттар, шағымдар, өтініштер беру және оларға жауаптар алу құқығын береді.
Іс жүргізуі электрондық нысанда жүзеге асырылатын әкімшілік істің материалдарына қол жеткізуді әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізетін адам мемлекеттің мүдделеріне қайшы келмейтін және басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзумен байланысты емес көлемде береді.
ЭЦҚ және (немесе) Интернет желісіне қосылу болмаған жағдайда, іс жүргізуге қатысушылар әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізуді электрондық нысанда жүргізетін органның (лауазымды адамның) электрондық көшірмесін алу мүмкіндігімен, іс жүргізуі электрондық нысанда жүзеге асырылатын әкімшілік іс материалдарымен тиісті материалдарды жаңғырту немесе ұсыну (жеке танысу үшін) жолымен танысады.
3-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау және әкімшілік жазаның орындалуы кезіндегі ӘІБТ-ні жүргізу ерекшеліктері
13. Электрондық әкімшілік істі қарау шеңберінде тартылатын сарапшылар мен мамандар ӘҚБтК-нің 773-бабына сәйкес қорытынды толтырады.
Электрондық құжат нысанында қорытынды толтыру мүмкін болмаған кезде, қорытындының қағаз нұсқасын әкімшілік процесті жүргізуші адам PDF-құжатқа аударады және іс материалдарына қосады.

11-4. При выявлении укрытого административного правонарушения путем необоснованного перевода в категорию неустановленных, отказа в начале производства, а также незаконного прекращения производства по административному делу, незамедлительно принимаются меры к возбуждению производства по нему с учетом положений, предусмотренных статьей 62 КоАП.
11-5. В соответствии с частью 1 статьи 31 КоАП возбуждается административное производство в отношении собственника (владельца) транспортного средства, чей регистрационный номерной знак указан сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, при:
неверном определении сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, регистрационного номерного знака транспортного средства;
автоматическом формировании предписания о необходимости уплаты штрафа, после поступления заявления от лица, кому оно было направлено.
Параграф 3. Публичный сектор ЕРАП
12. ЕРАП посредством публичного сектора предоставляет участникам производства по делам об административных правонарушениях в электронной форме, с момента приобретения ими процессуального статуса, доступ к соответствующим материалам административного дела, а также к подаче ходатайства, жалобы, заявления и получению на них ответы в электронной форме.
Доступ к материалам административного дела, производство которого осуществляется в электронной форме, предоставляется лицом, ведущим производство по делу об административном правонарушении в объеме, который не противоречит интересам государства и не связан с нарушением прав и законных интересов других лиц.
При отсутствии ЭЦП и (или) подключения к сети Интернет участники производства знакомятся с материалами административного дела, производство которого осуществляется в электронной форме, путем воспроизведения или предоставления (для личного ознакомления) органом (должностном лицом), ведущим производство по делу об административных правонарушениях в электронной форме соответствующих материалов, с возможностью получения электронной копии.
Глава 3. Особенности ведения ЕРАП при рассмотрении дел об административном правонарушении и исполнения административного взыскания
13. Привлекаемые в рамках рассмотрения электронного административного дела эксперты и специалисты составляют заключение в соответствии со статьей 773 КоАП.
При невозможности составить заключение в форме электронного документа, бумажный вариант заключения переводится лицом, ведущим административный процесс, в PDF-документ и прикладывается к материалам дела.

14. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүргізетін органға (лауазымды адамға) қағаз нысанында келіп түскен шағым және (немесе) наразылық PDF-құжатқа аударылып, кейін ӘІБТ-ге салынуға жатады.
Қағаз нысанында келіп түскен істі қайта қарау туралы өтінішке (заңды күшіне енген қаулылар және ұйғарымдар бойынша) және органның (лауазымды адамның) шешіміне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарға ұқсас тәртіп қолданылады.
Ескертпе: әрекеттердің осы тәртібі істі электрондық нысанда жүргізу кезінде, сондай-ақ іс материалдарын PDF-құжат түрінде ӘІБТ-ге енгізу жағдайларында қолданылады.
15. Айыппұлды ерікті түрде төлеу мерзімі өткеннен кейін он күні ішінде және жүргізілген төлем туралы мәліметтердің жоқтығы туралы мәлімет түспеген жағдайда орган (лауазымды адам) электрондық нысанда ӘІБТ-нен жасалған төлем туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтаманы мәжбүрлеп орындату үшін, айыппұл салу туралы қаулыны немесе жауаптылыққа тартылған адам жұмыс істейтін не сыйақы, зейнетақы, стипендия алатын мемлекеттік сот орындаушыларына немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарына немесе ұйым әкімшілігіне айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқаманы оның жалақысынан немесе өзгеде табысынан мәжбүрлеу тәртібімен айыпппұл сомасын ұстап қалу үшін жолдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. АЕҚ-ны қою, өзгерту, жою және сақтау ерекшеліктері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. 1-ӘЖ нысанындағы АЕҚ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған кезде әрбір іске толтырылады. Адам бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде, АЕҚ құқық бұзушылықтың әрқайсысына жеке нөмір беріле отырып қойылады.
17. 1-ӘҚ нысанындағы АЕҚ тек 1-ӘЖ нысанды АЕҚ қойылғаннан кейін, қозғалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша келесі шешімдерді қабылдау нәтижесі бойынша толтырылады:
1) материалды (хаттаманы) беру туралы;
2) материалдарды (хаттамаларды) біріктіру туралы;
3) жаза қолдану немесе тоқтату/босату туралы қаулы шығара отырып материалды (хаттаманы) қарау туралы;
4) материалды мәжбүрлеп орындауға жіберу туралы;
5) жазаны орындау туралы;
6) жазаны орындауды кейінге қалдыру туралы;
7) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағымдану (наразылық келтіру) туралы.
Бұл ретте, әрбір қабылданған шешімге жеке АЕҚ толтырылады.

14. Жалоба и (или) протест, поступившие в орган (должностному лицу), ведущему производство по делу об административных правонарушениях в бумажной форме подлежат переводу в PDF-документ с последующим вложением в ЕРАП.
Аналогичный порядок распространяется на поступившие в бумажной форме заявления о пересмотре дел (по вступившим в законную силу постановлениям и предписаниям) и жалобы на действия (бездействия) и решения органа (должностного лица).
Примечание: Данный порядок действий применяется при ведении дела в электронной форме, а также в случаях вложении материалов дела в ЕРАП в виде PDF-документов.
15. В течении десяти суток после истечения срока добровольной уплаты штрафа и при не поступлении сведений о произведенной оплате, орган (должностное лицо) направляет на принудительное исполнение в электронной форме справку из ЕРАП об отсутствии сведений о произведенной оплате, постановление о наложении штрафа или предписание о необходимости уплаты штрафа государственным судебным исполнителям или региональным палатам частных судебных исполнителей или администрации организации, где лицо, привлеченное к ответственности, работает либо получает вознаграждение, пенсию, стипендию для удержания суммы штрафа в принудительном порядке из его заработной платы или иных доходов.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Особенности выставления, редактирования, удаления и хранения ИУД
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. ИУД формы 1-АВ заполняется на каждое дело об административном правонарушении при его возбуждении. При совершении лицом нескольких административных правонарушений ИУД выставляется на каждое правонарушение с присвоением отдельного номера.
17. ИУД формы 1-АП заполняется только после выставления ИУД формы 1-АВ по результатам принятия следующих решений по возбужденному делу об административном правонарушении:
1) о передаче материала (протокола);
2) об объединении материалов (протоколов);
3) о рассмотрении материала (протокола) с вынесением постановления о наложении взыскания или прекращении/освобождении;
4) о передаче материала на принудительное исполнение;
5) об исполнении взыскания;
6) об отсрочке исполнения взыскания;
7) об обжаловании (опротестовании) постановления по делу об административном правонарушении.
При этом на каждое принятое решение заводится отдельный ИУД.

18. ӘІБТ-ге енгізілген ақпараттың әкімшілік іс материалдарына сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда мәліметтерді түзету немесе АЕҚ-ны жою арқылы бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылданады.
Мәліметтерді түзету ӘІБТ-де АЕҚ-ның деректемелерінің деректерін өзгертуден және (немесе) толықтырудан тұрады.
АЕҚ-ның деректемелерінің деректерін өзгертуді және (немесе) толықтыруды уәкілетті аумақтық органы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің материалдарымен сәйкессіздік анықталғаннан кейін тәулік ішінде растайтын құжаттар қоса беріліп жолданған органның (лауазымды адамның) жазбаша өтініші негізінде жүргізеді.
ӘІБТ-де АЕҚ-ны жоюды осы бағытқа жетекшілік ететін аумақтық уәкілетті органның бөлім бастығы жою себебін көрсете отырып жүргізеді.
Электронды нысанында қалыптастырылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу кезінде қабылданған процестік шешімдердің АЕҚ-ның деректемелерінің деректері өзгертуге және (немесе) толықтыруға, АЕҚ-ны жоюға жатпайды.
ӘҚБтК-нің 737-2-бабының тәртібімен жасалған процестік құжаттар және ӘҚБтК-нің 779-бабында көзделген құжаттар да ӘІБТ-де жоюға жатпайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 08.07.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19. Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдардың сауалнамалық деректері ӘІБТ-де жеке басын куәландыратын құжат тілінде толтырылуға жатады.
20. Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтер, ӘҚБтК-нің 61-бабына сәйкес әкімшілік жазаны қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған сәттен бастап бір жыл ішінде есепте тұрады.
21. Әкімшілік жауаптылыққа тартылған кәмелетке толмағандар туралы мәліметтер әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалған кезден бастап алты ай ішінде сақталады (ӘҚБтК-нің 72-бабы).
22. Әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтер әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап үш жыл ішінде сақталады (2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабы).
5-тарау. ӘІБТ-ні жүргізу кезінде өкілеттіктердің аражігін ажырату
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. При установлении фактов несоответствия внесенной в ЕРАП информации материалам административного дела принимаются меры по устранению выявленных нарушений путем редактирования сведений или удаления ИУД.
Редактирование сведений заключается в изменении и (или) дополнении данных реквизитов ИУД в ЕРАП.
Изменение и (или) дополнение данных реквизитов ИУД производится территориальным уполномоченным органом на основании письменного обращения органа (должностного лица), которое подается в течение суток с момента обнаружения расхождений с материалами дела об административном правонарушении с приложением подтверждающих материалов.
Удаление ИУД в ЕРАП производится начальником отдела территориального уполномоченного органа, курирующим данное направление, с указанием причины удаления.
Не подлежат изменению и (или) дополнению данные реквизитов ИУД, удалению ИУД, сформированные на основании процессуальных решений, принятых при ведении производства по делам об административных правонарушениях в электронной форме.
Не подлежат удалению в ЕРАП также процессуальные документы, составленные в порядке статьи 737-2 КоАП, и документы, предусмотренные статьей 779 КоАП.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 08.07.2025 № 87 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. Анкетные данные лиц, привлеченных к административной ответственности, подлежат заполнению в ЕРАП на языке документа, удостоверяющего личность.
20. Сведения о лицах, привлеченных к административной ответственности, в соответствии со статьей 61 КоАП находятся на учете в течение одного года с момента окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
21. Сведения о несовершеннолетних, привлеченных к административной ответственности, хранятся в течение шести месяцев с момента исполнения постановления о наложении административного взыскания (статья 72 КоАП).
22. Сведения о лицах, привлеченных к административной ответственности за совершение административных коррупционных правонарушений, хранятся в течение трех лет со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания (статья 13 Закона Республики Казахстан 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан").
Глава 5. Разграничение полномочий при ведении ЕРАП
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

23. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүргізетін органдарға (лауазымды адамдарға) олардың іс жүргізуіндегі не оларға бағынысты әкімшілік іс жүргізуді жүргізетін адамдардың іс жүргізуіндегі электрондық әкімшілік істерге қолжетімділік беріледі.
Прокурор өзі қадағалауды жүзеге асыратын әкімшілік істерге қолжетімділікке ие.
24. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүргізетін органдар (лауазымды адамдар) нақты аумақтық және құрылымдық бөлімшелер бойынша ӘІБТ-нің пайдаланушылар тізбесін, өкілеттіліктерін және электрондық әкімшілік істерге қолжетімділік деңгейін анықтайды.
Көрсетілген тізбенің негізінде уәкілетті орган ӘІБТ-нің пайдаланушыларына қолжетімділік құқықтарын анықтайды.
25. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізудің заңдылығын және ведомстволық бақылауды қамтамасыз ету мақсатында әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүргізетін орталық, облыстық (және оларға теңестірілген), қалалық (аудандық және оларға теңестірілген) органдардың басшыларына, олардың орынбасарларына, басқармалар мен бөлімдердің бастықтарына, бағынысты және төмен тұрған құрылымдық бөлімшелер бойынша ведомстволық аймақтық бақылауды (жетекшілікті) жүзеге асыратын орталық және облыстық аппарат органдарының жұмыскерлеріне ӘІБТ-ге электрондық әкімшілік істерге қолжетімділік қамтамасыз етіледі.
26. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүргізетін органдар (лауазымды адамдар):
1) ӘІБТ-ге енгізілетін ақпараттың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің мән-жайларына және материалдарына сәйкес шынайылығын;
2) ӘІБТ АЖО-да АЕҚ-ның уақтылы толтырылуын;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес әкімшілік іс жүргізуді жүргізу барысында алынған деректерді жарияламауды қамтамасыз етеді.
27. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес іске асырылады.
Әкімшілік іс жүргізудің
бірыңғай тізілімін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы" ақпараттық есепке алу құжаты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 08.07.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. ___________________________________________________________________________________________
құқық бұзушылықты анықтаған органның атауы
1.1. _________________________________________________________________________________________
Әкімшілік іс қозғауға себеп: тікелей анықтау(1);тексеру/профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижесі (2); мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар (3); хабарламалар немесе өтініштер (4); автоматтандырылған техникалық құралдар мен бақылау аспаптарының көрсеткіштері (5); бақылау-өлшеу аппаратурасының және (немесе) радиотехникалық бақылау құралдарының көрсеткіштері (6)
2. ___________________________________________________________________________________________
құқық бұзушылықтың жасалған орны

23. Органам (должностным лицам), ведущим производство по делу об административных правонарушениях, предоставляется доступ к находящимся у них в производстве электронным административным делам, либо находящимся в производстве подчиненных им лиц, ведущих административное производство.
Прокурор обладает доступом к административным делам, по которым им осуществляется надзор.
24. Органами (должностными лицами), ведущими производство по делам об административных правонарушениях, определяется перечень пользователей ЕРАП, их полномочия и уровень доступа к электронным административным делам по конкретным территориальным и структурным подразделениям.
На основании указанного перечня уполномоченным органом определяются права доступа пользователей ЕРАП.
25. В целях обеспечения законности производства по делам об административных правонарушениях и ведомственного контроля обеспечивается доступ в ЕРАП к электронным административным делам руководителей центральных, областных (и приравненных к ним), городских (районных и приравненных к ним) органов, ведущих производство по делу об административном правонарушении, их заместителей, начальникам управлений и отделов, работникам центральных и областных аппаратов органов, осуществляющих ведомственный зональный контроль (кураторство), по подчиненным и нижестоящим структурным подразделениям.
26. Органы (должностные лица), ведущие производство по делам об административных правонарушениях обеспечивают:
1) достоверность вводимой в ЕРАП информации в соответствии с обстоятельствами и материалами дела об административном правонарушении;
2) своевременность заполнения ИУД в ЕРАП;
3) неразглашение данных, полученных в ходе ведения административного производства, в соответствии с действующим законодательством.
27. Вопросы обеспечения информационной безопасности реализуются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам ведения
Единого реестра
административных производств
форма
Информационный учетный документ
"О возбуждении дела об административном правонарушении"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 08.07.2025 № 87 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. _____________________________________________________________________________________
наименование органа, выявившего правонарушение
1.1. Повод к возбуждению административного дела: непосредственное обнаружение (1); результат проверки / профилактического контроля и надзора (2); материалы, поступившие из государственных органов (3); сообщения или заявления (4); показания автоматизированных технических средств и приборов наблюдения (5); показания контрольно-измерительной аппаратуры и (или) средств радиотехнического контроля (6)
2.______________________________________________________________________________________
место совершения правонарушения

3. Әкімшілік іс нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ басталған күні "___"________20__жыл
3.1. Хаттама нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ жасалған күні "___"________20__жыл
3.1.1 Толтырылған орны ___________________________
3.2 Бюджеттік сыныптама коды /_/_/_/_/_/_/
3.3 Салық органының коды /_/_/_/_/
3.4 Төлемді тағайындау коды  /_/_/_/
3.5. Материал бұрын жасырылған әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады: иә (1), жоқ (2)
3.5.1. Жасырын әкімшілік құқық бұзушылық анықталды (бастамашы): құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының қызметкерімен (1), прокурормен (2), сотпен (3), ведомстволық жолмен (4)
3.5.2. Әкімшілік құқық бұзушылықты жасырған орган (анықтамалық бойынша)________________________
_____________________________________________________________________________________________
4. Ақпаратты есепке алу кітабындағы нөмір /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ тіркелген күні "___"_____20__жыл
5. Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінің нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ тіркелген күні "___" _________20 ___жыл
6. __________________________________________________________________________________________
хаттаманы толтырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
7. Уәкілетті органға келіп түскен күні "__"__________20__жыл. Түзетілген күні "___" ________20__жыл
8. Субъект: жеке тұлға (01), жеке кәсіпкер (02), заңды тұлға (03), шетелдік заңды тұлға (04), шетелдік қатысуы бар заңды тұлға (05), лауазымды тұлға (25), лауазымды тұлғаға теңестірілген (26), заңды тұлға филиалы (27), заңды тұлға өкілдігі (28), анықталмаған адам (50)
8.1 Субъект инвесторлар тізіліміне сәйкес инвестор болып табылады: иә (01), жоқ (02)
9 Құқық бұзушылықтың саралануы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) ____бабы _____бөлігі _____тармағы
9.1. Іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары: әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалатын жерге жеткізу "___" __________ 20___жыл, уақыты ___сағат ___минут (1); жеке тұлғаны әкімшілік ұстап алу "___" __________ 20___жыл, уақыты ___сағат ___минут (2); күштеп әкелу "___" __________ 20___жыл, уақыты ___сағат ___минут (3); жеке басын жете тексеру және жеке тұлғаның өзімен бірге алып жүрген заттарын жете тексеру "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (4); көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді жете тексеру "__" ______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (5); құжаттарды, заттар мен тауарларды алып қою "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (6);көлік құралын немесе шағын көлемді кемені басқарудан шеттету және оның алкогольден, есірткіден, уытқұмарлықтан масаң күйін куәландыру"__" _______ 20__жыл, уақыты ___сағат ___минут (7); көлік құралын немесе шағын көлемді кемені ұстап алу, жеткізу және пайдалануға тыйым салу"__" __20_ жыл, уақыты __сағат __минут (8); қарап-тексеру "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (9); жеке тұлғаның алкогольден, есірткіден немесе уытқұмарлықтан масаң күйін медициналық куәландыру"__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат ___минут (10); ӘҚБтК-нің 48-бабының тәртібімен қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу "__" _______ 20_жыл, уақыты __сағат___минут (11)

3. Номер административного дела /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата заведения "___" ________20__года
3.1. Номер протокола /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата составления "___" ________20__года
3.1.1 Место составления ___________________________
3.2 Код бюджетной классификации /_/_/_/_/_/_/
3.3 Код налогового органа /_/_/_/_/
3.4 Код назначения платежа /_/_/_/
3.5. Материал является ранее укрытым административным правонарушением: да (1), нет (2)
3.5.1. Укрытое административное правонарушение выявлено (инициатор): сотрудником органов правовой статистики и специальных учетов (1), прокурором (2), судом (3), ведомственным путем (4)
3.5.2. Орган, укрывший административное правонарушение (по справочнику) __________________________
_____________________________________________________________________________________________
4. Номер в Книге учета информации /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата регистрации "___" _______20__года
5. Номер Единого реестра досудебного расследования _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ дата регистрации "___" _________20 ___года
6. __________________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О) должностного лица, составившего протокол
7. Дата поступления в уполномоченный орган "__" __________20__года
Дата корректировки "___" ________20__года
8. Субъект: физическое лицо (01), индивидуальный предприниматель (02), юридическое лицо (03), иностранное юридическое лицо (04), юридическое лицо с иностранным участием (05), должностное лицо (25), лицо, приравненное к должностному (26), филиал юридического лица (27), представительство юридического лица (28), неустановленное лицо (50)
8.1 Субъект является инвестором согласно реестру инвесторов: да (01), нет (02)
9. Квалификация правонарушения статья ____часть _____пункт _______ Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП)
9.1. Меры обеспечения производства: доставление к месту составления протокола об административном правонарушении "___"________20__года, время _____часов_____минут (1); административное за держание физического лица "___"________20__года, время _____часов_____минут (2); привод "___"________20__года, время _____часов_____минут (3); личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице "___"________20__года, время _____часов_____минут (4); досмотр транспортных средств, маломерных судов "___"________20__года, время _____часов_____минут (5); изъятие документов, вещей и товаров "___"________20__года, время _____часов_____минут (6); отстранение от управления транспортным средством или маломерным судном и освидетельствование его на состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения "___"________20__года, время _____часов_____минут (7); задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства или маломерного судна"___"________20__года, время _____часов_____минут (8); осмотр "___"________20__года, время _____часов_____минут (9); медицинское освидетельствование физического лица на состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения"___"________20__года, время _____часов_____минут (10); приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов в порядке статьи 48 КоАП"___"________20__года, время _____часов_____минут (11)

9.2. Бұзды: ___________________________________________________________________________________
10. Кінә нысаны: қасақана (1), абайсызда (2)
11. Әкімшілік құқық бұзушылықты жасаған күні "___"__________________20__жыл
11.1 Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған уақыты ___сағат ___ минут
12. Мемлекетке келтірілген залал сомасы __________________________теңге
13. Құқық бұзушылық фабуласы: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
13.1 Іс жүргізу тілі: мемлекеттік (1), орыс (2).
13.2. Қорғаушының болуы: талап етілмейді (1), тартылды (2).
13.3. Аудармашының болуы: талап етілмейді (1), тартылды (2).
13.4. Іс жүргізудің өзге де қатысушылары: ________________________________________________________
Т.А.Ә., жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН),
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
(тұрғылықты жері, байланыс деректері)
13.5 Пайдаланылатын техникалық құралдар:______________________________________________________
(атауы, нөмірі, метрологиялық тексеру күні және оның көрсеткіштері)
14. Жеке тұлғаға қатысты құқық бұзушылық: Қазақстан Республикасының азаматы (01), шетел азаматы (02), әйелдер (03), әскери қызметші (04), кәмелетке толмаған (05), лауазымды тұлға (06)
Т.А.Ә._________________________________________________________________________________
ЖСН:________________________
Туған күні "___"________ _______ жыл;
Жынысы: еркек (01) әйел (02);
Азаматтығы:(анықтамалық бойынша) _______________________________________________________
Ұлты: (анықтамалық бойынша) ____________________________________________________________
Тұрғылықты жері: _______________________________________________________________________
Телефон нөмірі: ________________________________________________________________________
Қызмет түрі (анықтамалық бойынша) _______________________________________________________
Басқа белгілер _________________________________________________________________________
14.1. Заңды тұлғаға қатысты құқық бұзушылық: мемлекеттіқ кәсіпорын (01), шаруашылық серіктестік (02), акционерлік қоғам (03), өндірістік кооперативі (04), мекеме (08), қоғамдық бірлестік (09), мемлекеттік мекеме (10), өзге нысан (11)
Заңды тұлға атауы ______________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні ________________________________________________________
Заңды мекенжайы _______________________________________________________________________
Телефон нөмірі _________________________________________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________________
Басқа белгілер __________________________________________________________________________

9.2. Нарушил: ______________________________________________________________________________
10. Форма вины: умышленная (1), по неосторожности (2)
11. Дата совершения административного правонарушения "___" __________________20__года
11.1 Время совершения административного правонарушения ___ часов ___минут
12. Сумма причиненного ущерба государству __________________________ сумма в тенге
13. Фабула правонарушения: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
13.1 Язык производства: казахский (1), русский (2)
13.2. Наличие защитника: не требуется (1), привлечен (2)
13.3. Наличие переводчика: не требуется (1), привлечен (2)
13.4. Иные участники производства: __________________________________________________________
Ф.И.О., индивидуальный номер налогоплательщика (далее – ИИН),
__________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
(место жительства, контактные данные)
13.5 Используемые технические средства :________________________________________________________
(название, номер, дата метрологической проверки и его показания)
14. Правонарушение в отношении физического лица: гражданина Республики Казахстан (01), иностранного гражданина (02), женщины (03), военнослужащего (04), несовершеннолетнего (05), должностного лица (06)
Ф.И.О.________________________________________________________________________________
ИИН: ________________________
Дата рождения "___" ________ _______ года
Пол: мужской (01) женский (02)
Гражданство: (по справочнику) ___________________________________________________________
Национальность: (по справочнику) ________________________________________________________
Место жительство: ______________________________________________________________________
Номер телефона: _______________________________________________________________________
Род занятий (по справочнику) _____________________________________________________________
Прочие отметки ________________________________________________________________________
14.1. Правонарушение в отношении юридического лица: государственное предприятие (01), хозяйственное товарищество (02), акционерное общество (03), производственный кооператив (04), учреждение (08), общественное объединение (09), государственное учреждение (10), иная форма (11)
Наименование юридического лица _________________________________________________________
Номер и дата государственной регистрации _________________________________________________
Юридический адрес _____________________________________________________________________
Номер телефона ________________________________________________________________________
Бизнес идентификационный номер ________________________________________________________
Прочие отметки ________________________________________________________________________

15. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның Т.А.Ә.
Т/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
А/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
Ә/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
16. Туған күні "______"__________ ______ жылы туған
17. Құқық бұзушының жынысы: ер (1), әйел (2)
18. Құқық бұзушылық жасаған кездегі жасы: 11 жасқа дейін (01), 12-13 жас (02), 14-15 жас (03), 16-17 жас (04), 18-20 жас (05), 21-29 жас (06), 30-39 жас (07), 40-49 жас (08), 50-59 жас (09), 60 жас және жоғары (10).
19. Құқық бұзушылық жасаған: Қазақстан Республикасының азаматы (1), Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің азаматы (2), шетел азаматы (3), азаматтығы жоқ адам (4), қандас (5)
19.1 Азаматтығы: (анықтамалық бойынша) ________________________________________________________
20. Ұлты: (анықтамалық бойынша) ______________________________________________________________
21. Туған жері ________________________________________________________________________________
22. Тұрғылықты жері ______________________________________________________________________
22.1 Телефон нөмірі _____________________________________________________________________
22.2. Электрондық мекенжайы ________________________________________________________________
23. Құжаты: паспорт (01), жеке куәлік (02), тұруға ықтиярхат (03), азаматтығы жоқ адамның куәлігі (04), жүргізушінің куәлігі (05), әскери билет (06), туу туралы куәлік (07), аңшылық билет (08), жеке кәсіпкер куәлігі (09).
№___________"____"____________жыл ________________________________берген (кім берген)
24. ЖСН /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
25. Жұмысының түрі: (анықтамалық бойынша)
25.1. Жұмысының түріне қосымша белгiлер: (анықтамалық бойынша)
26. Жұмыс (оқу) орны, лауазымы ___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
27. Келесі күйде жасалған: алкогольдік (1), есірткілік (2), уытқұмарлық масаң күйде (3)
28. Коммерциялық ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны: мемлекеттіқ кәсіпорын (01), шаруашылық серіктестік (02), акционерлік қоғам (03), өндірістік кооперативі (04), өзгелер (05); оның ішінде: шағын кәсіпкерлік субъектісі (12), орта кәсіпкерлік субъектісі (13), ірі кәсіпкерлік субъектісі (14)
коммерциялық емес ұйым: мекеме (08), қоғамдық бірлестік (09), мемлекеттік мекеме (10), өзге нысан (11)

15. Ф.И.О. лица, совершившего административное правонарушение
Ф/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
И/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
О/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
16. Дата рождения "______" __________ _______года рождения
17. Пол правонарушителя: мужской (1), женский (2)
18. Возраст на момент совершения правонарушения: до 11 лет (01), 12-13 лет (02), 14-15 лет (03), 16-17 лет (04), 18-20 лет (05), 21-29 лет (06), 30-39 лет (07), 40-49 лет (08), 50-59 лет (09), 60 лет и старше (10)
19. Правонарушение совершено: гражданин Республики Казахстан (1), гражданин стран Содружества Независимых Государств (2), иностранный гражданин (3), лицо без гражданства (4), кандас (5)
19.1 Гражданство: (по справочнику) __________________________________________________________
20. Национальность: (по справочнику) ___________________________________________________________
21. Место рождения ___________________________________________________________________________
22. Место жительства ______________________________________________________________________
22.1 Номер телефона ___________________________________________________________________
22.2. Электронный адрес ________________________________________________________________
23. Документ: паспорт (01), удостоверение личности (02), вид на жительство (03), удостоверение лица без гражданства (04), водительское удостоверение (05), военный билет (06), свидетельство о рождении (07), охотничий билет (08), свидетельство индивидуального предпринимателя (09)№ _____________выдан "____"__________ _______ года ________________________________________________________
(кем выдан)
24. ИИН /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
25. Род занятий: (по справочнику)
25.1. Дополнительные отметки к роду занятий: (по справочнику)
26. Место работы (учебы), должность ________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
27. Совершено в состоянии: алкогольного (1), наркотического (2), токсикоманического опьянения (3)
28. Организационно-правовая форма коммерческой организации: государственное предприятие (01), хозяйственное товарищество (02), акционерное общество (03), производственный кооператив (04), иные (05); в том числе: субъект малого предпринимательства (12), субъект среднего предпринимательства (13), субъект крупного предпринимательства (14)
некоммерческой организации: учреждение (08), общественное объединение (09), государственное, учреждение (10), иная форма (11)

29. Заңды тұлға атауы ___________________________________________________________________
29.1. Мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні ___________________________________________________
30. Заңды мекенжайы ____________________________________________________________________
30.1 Телефон нөмірі _____________________________________________________________________
30.2. Электрондық мекенжайы _____________________________________________________________
31. Бизнес сәйкестендіру нөмір /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ 32. Банк деректемелері ________________ _________
Іс қозғалған жеке тұлғаның/заңды тұлға өкілінің түсініктемесі: ______________________________________________________________________________________
Өзге белгілер _________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Хаттамаға қоса беріледі: _______________________________________________________________________
(құжаттар / заттар)
Істі қарау: ____________________________________________________________________________________
(орган атауы)
______________________________________ "____"____________20__жыл _____сағат_____минут
(қарау орнының мекенжайы)
Іс қатысушыларын хаттамамен таныстырылды:
Қорғаушы _____________________ Аудармашы _________________________________
(қолы) (қолы)
Өзіне қатысты іс қозғалған тұлға:
ӘҚБтК-нің 744-бабына сәйкес құқығын түсіндіру ________ ____________________________________
(танысты / танысудан бас тартты)
хаттама мазмұнымен: ____________ ________________________________
(танысты / танысудан бас тартты)
копию протокола: ____________________________________________
(алды / бас тартты)
уақытша жүргізуші куәлігін алдым
мен көрсеткен байланыс деректері бойынша жіберілген хабарлама тиісті және жеткілікті болып саналады
_____________________________________________
(қолы)
Іс деректерін куәгерлердің растауы:
Куәгер 1_____________________ Куәгер 2________________________________________
(қолы) (қолы)
Әкімшілік іс жүргізудің
бірыңғай тізілімін жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралу, жылжу барысы туралы және әкімшілік жазаның орындалу тәртібі туралы" ақпараттық есепке алу құжаты
Ескерту. 2-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 08.07.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

29. Наименование юридического лица _______________________________________________________
29.1. Номер и дата государственной регистрации _____________________________________________
30. Юридический адрес __________________________________________________________________
30.1 Номер телефона ____________________________________________________________________
30.2. Электронный адрес _________________________________________________________________
31. Бизнес идентификационный номер /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ 32. Банковские реквизиты _________________
Объяснение физического лица / представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело: _______________________________________________________________________________________
Прочие отметки ______________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
К протоколу прилагается: ______________________________________________________________________
(документы /вещи)
Рассмотрение дела: ____________________________________________________________________________
(наименование органа)
______________________________________ "____" ____________20__года _____часов_____минут
(адрес рассмотрения)
Ознакомление участников дела с протоколом:
Защитник _____________________ Переводчик _____________________
(подпись) (подпись)
Лицо, в отношении которого возбуждено дело:
Разъяснение прав согласно статье 744 КоАП _____________________________________________
(ознакомился /отказался ознакомиться)
с содержанием протокола: ______________________________________________
(ознакомился /отказался ознакомиться)
копию протокола: _____________________________________________
(получил /отказался)
временное водительское удостоверение получил
уведомление (извещение), отправленное по указанным мною контактным данным, считается надлежащим и достаточным
____________________________________________
(подпись)
Подтверждение данных дела понятыми:
Понятой 1_______________________________ Понятой 2 ________________________________
(подпись) (подпись)
Приложение 2
к Правилам ведения Единого реестра
административных производств
форма
Информационный учетный документ "О ходе движения, рассмотрения дела об административном правонарушении и о порядке исполнения административного взыскания
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказами Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 08.07.2025 № 87 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1. Материал/хаттама/іс бойынша шешім қабылдаған уәкілетті орган______________________
2. Әкімшілік іс нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.1. Хаттама нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.2 Сот ісінің нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.3 Бірлесіп қарау үшін істерді бір іс жүргізуге біріктіру (Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБтК) 816-бабы 4-бөлігі): иә (01), жоқ (02)
2.4 Негізгі әкімшілік істің нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.5 Біріккен әкімшілік істердің нөмірлері:___________________________
3. Шешім қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.), лауазымы:
__________________________________________________________________________________
3.1. Істі қарау тәртібі: ашық (01), жабық (02).
3.2. Іс жүргізу тілі: мемлекеттік (01), орыс (02).
3.3. Шешім шығару орны: ____________________________________________________________
4. Келіп түскен күні "__"________20__жыл. Түзетілген күні "__"______20__жыл.
5. Құқық бұзушылықтың саралануы ӘҚБтК-нің __ бабы __ бөлігі __ тармағы
6. Мемлекет пайдасына залал өтелді ___________________________ теңге
7. Материал/хаттама бойынша шешім: материал/хаттама берілді (08), жаза қолданумен қаралды (09), тоқтатумен/ әкімшілік жазадан, әкімшілік жауаптылықтан босатумен қаралды (10), жазаны орындау: айыппұлды өтеу (11), жазаны орындау кейінге қалдырылды/ұзартылды (12), қаулыға шағым/наразылық келтірілді (13)
Шешім қабылданған күн "__"______________20__жыл.
7.1 Прокурордың қатысуы: иә (01), жоқ (02)
7.2. Іске қатысушы тұлғалар ____________________________________________________ Т.А.Ә _____________________________________________________________________________ жеке cәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері, байланыс деректері
8. Материал берілді:
8.1 ведомстволық бағыныстылығы бойынша (01), ӘҚБтК 812-бабы 2-бөлігі тәртібінде көлік құралын есепке алу орны бойынша берілді (02), сот органына (03), қаулыны мәжбүрлі орындауға (05).
8.2 Материал берілген органның атауы ________________________________
9. Әкімшілік жаза шаралары (ӘҚБтК-нің 42, 52-баптары):
9.1 негізгілер: ескерту (01), әкімшілік айыппұл (02), әкімшілік қамаққа алу (03), арнайы құқығынан айыру (04), рұқсатынан айыру немесе оның әрекетін тоқтата тұру, сондай-ақ тізілімнен шығару (05), қызметті немесе оның жеке түрлерін тоқтата тұру/тыйым салу (06), шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберу (07), "__"______________20__жылға дейінгі мерзімге.

1. Уполномоченный орган, принявший решение по материалу /протоколу/ делу ________________
2. Номер административного дела /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.1 Номер протокола /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.2 Номер судебного дела /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.3 Объединение дел в одно производство для совместного рассмотрения (часть 4 статья 816 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП):
да (01), нет (02)
2.4 Номер основного административного дела /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2.5 Номера объединенных административных дел: _______________________________;
3. Фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), должность, лица, принявшего решение: _______________________________________________________________________________________________
3.1. Порядок рассмотрения дела: открытый (01), закрытый (02).
3.2. Язык производства: государственный (01), русский (02).
3.3. Место вынесения решения: ___________________________________________________________________
4. Дата поступления "__" _________20__года, дата корректировки "___" ________20__года.
5. Квалификация правонарушения статья ____часть _____пункт _______ КоАП
6. Возмещен ущерб в пользу государства ____________________________________ тенге.
7. Решение по материалу/протоколу: материал/ протокол передан (08); рассмотрен с наложением взыскания (09), рассмотрен с прекращением/освобождением от административного взыскания, административной ответственности (10), исполнение наказания: погашение штрафа (11), исполнение наказания отсрочено/рассрочено (12), постановление обжаловано/опротестовано (13).
Дата решения "___" ________________20____года.
7.1 Принято участие прокурора: да (01), нет (02).
7.2 Участвующие в деле лица _________________________________________________________________
Ф.И.О.
_______________________________________________________________________________________
индивидуальный индетификационный номер, место жительства, контактные данные
8.Материал передан
8.1 по подведомственности (01), передан по месту учета транспортного средства в порядке части 2 статьи 812 КоАП (02), в судебные органы (03), на принудительное исполнение постановления (05).
8.2. Наименование органа, в который передан материал _____________________________________.
9. Административные меры взыскания (статьи 42, 52 КоАП):
9.1 основные: предупреждение (01), административный штраф (02), административный арест (03), лишение специального права (04), лишение разрешения либо приостановление его действия, а также исключение из реестра (05), приостановление/запрещение деятельности или отдельных ее видов (06), административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства (07);
На срок до "___" ___________20__года;

9.2 қосымша: арнайы құқығынан айыру (04), рұқсатынан айыру/тоқтата тұру, сонымен қатар тізілімнен алып тастау (05), қызметті немесе оның жеке түрлерін тоқтата тұру/тыйым салу (06), шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберу (07), тәркілеу (09), мәжбүрлі бұзу (10).
"__"______________20__жылға дейінгі мерзімге.
9.3 Әкімшілік-құқықтық: жол жүрісі қағидаларын білуін тексеру (12), азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру (13), құқық бұзушының жүріс-тұрысына ерекше талаптар белгiлеу (14).
9.4 Салынған айыппұл мөлшері ____________________________ теңге
9.5 Оның ішінде ӘҚБтК-нің 819-бабы 2-бөлігін қолданумен: иә (01), жоқ (02)
9.6 ӘҚБтК-нің 897-бабы 1-бөлігінің/қысқартылған өндіріс тәртібімен салынған айыппұл мөлшері теңге
10. Тоқтату негіздері:
10.1 Мына негіздер бойынша тоқтатылды: ӘҚБтК-нің 62-бабы бойынша ескіру мерзімінің өтуіне байланысты (03), ӘҚБтК-нің 63-бабы бойынша рақымшылық актісі негізінде (04), ӘҚБтК-нің 64-бабы бойынша тараптардың татуласуына байланысты (06), ӘҚБтК-нің 68-бабы бойынша кәмелетке толмағанды босату (07), ӘҚБтК-нің 741-бабының тәртібінде іс бойынша іс жүргізуді болдырмайтын мән-жайлар бойынша (08), ӘҚБтК-нің 742-бабымен көзделген жағдайлар бойынша (09), ӘҚБтК-нің 821-бабы 5-бөлігінің 3-тармағы негізінде (10).
10.2 ӘҚБтК-нің 741-бабының тәртібімен іс бойынша іс жүргізуді болдырмайтын мән-жайлар: әкімшілік құқық бұзушылық оқиғасының болмауына байланысты (01), әкімшілік құқық бұзушылық құрамының болмауына байланысты (02), әкімшілік жауапкершілікті белгілейтін заңның немесе оның жекелеген ережелерінің күшін жоюға байланысты (03), Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотының әкімшілік жауаптылықты белгілейтін заңды немесе оның жекелеген ережелерін немесе әкімшілік құқық бұзушылық ретінде іс-әрекеттің саралануы тәуелді болатын осы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істе қолдануға жататын өзге де нормативтік құқықтық актіні конституциялық емес деп тануына байланысты (04), әкімшілік жауапкершілікке тартудың ескіру мерзімдерінің өтуіне байланысты (05), әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға қатысты сол факті бойынша судьяның, органның, лауазымды адамның әкімшілік жаза қолдану туралы қаулысының не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы күші жойылмаған қаулының болуына, сондай-ақ сол факті бойынша адамды күдікті деп тану туралы қаулының болуына байланысты (06), іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлғаның қайтыс болуына, заңды тұлғаның таратылуына байланысты (07), ӘҚБтК-нің 741-бабы 1-бөлігінің 8) тармағында көрсетілген уәкілетті органдардың бірі растаған бағдарламалық қамтамасыз етуде техникалық қателіктердің туындауына байланысты (08), Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен электрондық нысанда кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау жөніндегі міндеттерді орындамауға әкеп соққан кеден сфере саласындағы уәкілетті орган растаған электрондық нысанда декларациялау жөніндегі ақпараттық жүйенің жұмысында қателіктердің туындауына байланысты (08-1), Қазақстан Республикасының салық, кеден заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда (09), ӘҚБтК-нің 897-бабында белгіленген тәртіппен әкімшілік айыппұл төленгенін растайтын құжаттың болуына байланысты (10), адам саудасына байланысты қылмыс туралы қылмыстық іс бойынша жәбірленушілерге әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамды заңда белгіленген тәртіппен тануға байланысты (11), ӘҚБтК-нің 64-бабында көзделген тәртіппен тараптардың татуласуына байланысты (12), прокурор ӘҚБтК-нің 759-бабында көзделген тәртіппен инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келіспеген жағдайда (13);

9.2 дополнительные: лишение специального права (04), лишение/приостановление разрешения, а также исключение из реестра (05), приостановление/запрещение деятельности или отдельных ее видов (06), административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства (07), конфискация (09), принудительный снос (10);
На срок до "___" ___________20__года;
9.3 Административно-правовые: проверка знаний правил дорожного движения (12), проверка знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием (13), установление особых требований к поведению правонарушителя (14);
9.4 Размер наложенного штрафа _____________________________________ тенге;
9.5 В том числе, с применением части 2 статьи 819 КоАП да (01), нет (02);
9.6 Размер наложенного штрафа в порядке сокращенного производства / части 1 статьи 897 КоАП _________________________________тенге
10. Основания прекращения:
10.1 Прекращено по основаниям: в связи с истечением срока давности по статье 62 КоАП (03), на основании акта амнистии по статье 63 КоАП (04), в связи с примирением сторон по статьи 64 (06), освобождение несовершеннолетнего по статье 68 КоАП (07), по обстоятельствам, исключающим производство по делу в порядке статьи 741 КоАП (08), по обстоятельствам, предусмотренным статьи 742 КоАП (09), на основании пункта 3 части 5 статьи 821 КоАП (10);
10.2 Обстоятельства, исключающие производство по делу в порядке статьи 741 КоАП: в связи с отсутствием события административного правонарушения (01), в связи с отсутствием состава административного правонарушения (02), в связи с отменой закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность (03), в связи с признанием Конституционным Судом Республики Казахстан неконституционными закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность, или иного нормативного правового акта, подлежащего применению в данном деле об административном правонарушении, от которого зависит квалификация деяния как административного правонарушения (04), в связи с истечением сроков давности привлечения к административной ответственности (05), в связи с наличием по тому же факту в отношении лица, привлекаемого к административной ответственности, постановления судьи, органа, должностного лица о наложении административного взыскания либо неотмененного постановления о прекращении дела об административном правонарушении, а также наличие по тому же факту постановления о признании лица подозреваемым (06), в связи со смертью физического лица, ликвидации юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу (07), в связи с возникновением технических ошибок в программном обеспечении, подтвержденных одним из уполномоченных органов, указанных в пункте 8) части 1 статьи 741 КоАП (08), в связи с возникновением ошибок в работе информационной системы по декларированию в электронной форме, подтвержденных уполномоченным органом в сфере таможенного дела, которые привели к неисполнению в установленные законодательством Республики Казахстан сроки и порядке обязанностей по совершению таможенных операций, связанных с таможенным декларированием в электронной форме (08-1), в иных случаях, предусмотренных налоговым, таможенным законодательством Республики Казахстан (09), в связи с наличием документа, подтверждающего уплату административного штрафа в порядке, установленном статьей 897 КоАП (10) в связи с признанием в установленном законом порядке лица, привлекаемого к административной ответственности потерпевшим по уголовному делу о преступлении, связанном с торговлей людьми (11), в связи с примирением сторон в порядке, предусмотренном статьей 64 КоАП (12), в случае отсутствия согласования прокурором решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, в порядке, предусмотренном статьей 759 КоАП (13);

10.3 Адам ӘҚБтК-нің 50-бабы, 2-бөлігі негізінде әкімшілік жазадан босатылған (01), адам ӘҚБтК-нің 889-бабы негізінде әкімшілік жазадан босатылған (02), адам ӘҚБтК-нің 63-бабы негізінде әкімшілік жазадан босатылған (03), адам ӘҚБтК-нің 68-бабы негізінде әкімшілік жазадан босатылған (04).
10.4 Кәмелет жасқа толмағанға қатысты тәрбиелік ықпал ету шаралары қолданылған: заңды түсіндіру (01), келтірілген зиянның есесін толтыру міндетін жүктеу (02), кәмелетке толмаған адамдарды бос уақытын шектеу және мінез-құлқына ерекше талаптар белгілеу (03).
11. Айыппұлды өндіріп алу
11.1 Ерікті түрде өтелген айыппұл сомасы ____________________ теңге
11.2 Мәжбүрлеу тәртібінде өндіріп алынған айыппұл сомасы ___________ теңге
11.3 Қысқартылған тәртіпте өндіріп алынған айыппұл сомасы __________ теңге
12. Қаулыны орындау кейінге қалдырылды/ұзартылды
12.1 Әкімшілік қамаққа алу, арнайы құқығынан айыру немесе айыппұл түріндегі әкімшілік жаза туралы қаулыны орындау "__" 20___ жылға дейін кейінге қалдырылды.
12.2 Айыппұл салу туралы қаулыны орындауды судья, орган (лауазымды адам) "__"______________20__жылға дейін кейінге қалдырды.
13. Шағым/наразылық келтірілді
13.1 ӘҚБтК-нің 830-бабы тәртібінде шағым келтірілді (01), ӘҚБтК-нің 830-бабы тәртібінде прокурордың апелляциялық өтінішхаты енгізілді (02), ӘҚБтК-нің 848-бабы тәртібінде ұсыну енгізілді (03), ӘҚБтК-нің 848-бабы тәртібінде наразылық келтірілді (04).
13.2 Шағымды/өтінішхатты/наразылықты қарау нәтижесі: қаулы өзгеріссіз қалдырылды, ал шағым/өтінішхат/наразылық қанағаттандырылмады (01), қаулы өзгертілді (02), әкімшілік істі тоқтата отырып, қаулының күші жойылды (03), жаңа қаулы шығарумен қаулының күші жойылды (04), ведомстволық бағыныстылығы бойынша жолдаумен қаулының күші жойылды (05).
13.3 Шағым/өтінішхат/наразылық бойынша істі қарау күні "__"______________20__жыл.
13.4 Істі қайта қараған орган атауы _______ ______________________
14. Қаулыны жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау
14.1 ӘҚБтК-нің 852-бабының тәртібінде шағым келтірілді (01), ӘҚБтК-нің 852-бабы тәртібінде наразылық келтірілді (02).
14.2 Шағымды/наразылықты қарау нәтижесі: қайтарылды (01), қанағаттандырылды және күші жойылды (02), істі қайта қараудан бас тартылды (03).
14.3 Шағым/наразылық бойынша істі қарау күні "__"______________20__жыл.
14.4 Істі қайта қараған органның атауы _________________________________
_____________________________________ "__"______________20__жыл.

10.3 Лицо освобождено от административного взыскания на основании части 2 статьи 50 КоАП (01), лицо освобождено от административного взыскания на основании статьи 889 КоАП (02), лицо освобождено от административного взыскания на основании статьи 63 КоАП (03), лицо освобождено от административного взыскания на основании статьи 68 КоАП (04);
10.4 Применены меры воспитательного воздействия к несовершеннолетнему в виде: разъяснение закона (01), возложение обязанности загладить причиненный вред (02), ограничения досуга и установления особых требований к поведению несовершеннолетнего (03)
11. Взыскание штрафа
11.1 Размер добровольно погашенного штрафа __________________________ тенге.
11.2 Размер взысканного штрафа в принудительном порядке ________________ тенге.
11.3 Размер взысканного штрафа в сокращенном порядке __________________ тенге.
12. Исполнение постановления отсрочено/рассрочено;
12.1 Исполнение постановления о наложении административного взыскания в виде ареста, лишения специального права или штрафа отсрочено до "___" ________ 20___ года;
12.2 Исполнение постановления о наложении штрафа рассрочено судьей, органом (должностным лицом) до "___"_____________ 20___ года
13. Обжалование/опротестование
13.1 Обжаловано в порядке статьи 830 КоАП (01), внесено апелляционное ходатайство прокурора в порядке статьи 830 КоАП (02), внесено представление в порядке статьи 848 КоАП (03), опротестовано в порядке статьи 848 КоАП (04),
13.2 Результат рассмотрения жалобы/ходатайства/протеста: постановление оставлено без изменения, а жалоба/ходатайство/протест без удовлетворения (01), постановление изменено (02), постановление отменено с прекращением административного дела (03), постановление отменено с вынесением нового постановления (04), постановление отменено с направлением по подведомственности (05).
13.3 Дата рассмотрения дела по жалобе/ходатайству/протесту "__" ___________20__года.
13.4 Наименование органа, пересмотревшего дело ________________________________________________
14. Пересмотр постановлений по вновь открывшимся обстоятельствам;
14.1 Обжаловано в порядке статьи 852 КоАП РК (01), опротестовано в порядке статьи 852 КоАП РК (02).
14.2 Результат рассмотрения жалобы/протеста: возвращено (01), удовлетворено и отменено (02), отказано в пересмотре дела (03).
14.3 Дата рассмотрения дела по жалобе/протесту "__" ___________20__года
14.4 Наименование органа, пересмотревшего дело: __________________________________________________
___________________________________ "____" ______________20__года

15. Банкрот (01), жалған кәсіпорын (02) болып танылды
15.1 Шешім қабылдаған соттың атауы (анықтамалық бойынша)
15.2 Шешім қабылданған күн "__"______________20__жылы
16. Қызметкердің Т.А.Ә., лауазымы, қолы және толтырған күні
_____________________________________ "__"______________20__жыл.
Әкімшілік іс жүргізудің
бірыңғай тізілімін жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
нысан
"Көлік құралдарын басқару құқығынан айыру және жүргізүші күәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы" ақпараттық есепке алу құжаты
Ескерту. Қағидалар 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.1 Жеке сәйкестендірү нөмірі: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
1.2 Тегі:_________________________________________________________________________
1.3 Аты:_________________________________________________________________________
1.4 Әкесінің аты (болған жағдайда):____________________________________________________
1.5 Туған күні күні, айы, жылы
1.6 Телефоны: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2. Тұрғылықты жері
2.1 Республика (анықтамалық бойынша)
2.2 Облыс (анықтамалық бойынша)
2.3 Аудан:_______________________________________________________________________
2.4 Елді мекен:___________________________________________________________________
2.5 Аудан:_______________________________________________________________________
2.6 Үй:_________________________________________________________________________
2.7 Пәтер_________________________________________________________________________
3.1 Жеке басын куәландыратын құжат: паспорт (01), жеке куәлік (02), тұруға ықтиярхат (03), азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыру (04), жүргізуші куәлігі (05), әскери билет (06), туу туралы куәлік (07), аңшылық билеті (08), жеке кәсіпкердің куәлігі (09), ҚР дипломатиялық паспорты (10), туу туралы куәлік (11), ҚР қызметтік паспорты (12), босқын куәлігі (13), теңізшінің жеке куәлігі (14), шетелдік паспорт (15), қайтып оралуға арналған куәлік (16), туу туралы акт жазбасы (17), өзге құжат (18), тіркеу куәлігі (19)
3.2 Сериясы: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.3 Нөмірі: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.4 Кім берді:_____________________________________________________________________
3.5 Берілген күні: "___" ________________20____жыл
4. Жүргізуші куәлігі;
4.1 Сериясы: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

15. Признан: банкротом (01), лжепредприятием (02).
15.1 Наименование суда, принявшего решение (по справочнику): ___________________________________
15.2 Дата решения "___" ________________20____года
16. Ф.И.О., должность, подпись сотрудника и дата заполнения ___________________________________ "____" ______________20__года
Приложение 3
к Правилам ведения
Единого реестра
административных производств
форма
Информационный учетный документ
"О лишении права управления транспортными средствами и приостановления действия водительского удостоверения"
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2022 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1.1 Индивидцальный индентификационый номер /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
1.2 Фамилия:_____________________________________________________________________
1.3 Имя:_________________________________________________________________________
1.4 Отчество (при наличии) _________________________________________________________
1.5 Дата рождения дата, месяц, год
1.6 Телефон: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
2. Место жительство
2.1 Республика (по справочнику)
2.2 Область (по справочнику)
2.3 Район:_______________________________________________________________________
2.4 Населенный пункт:____________________________________________________________
2.5 Район:_______________________________________________________________________
2.6 Дом:_________________________________________________________________________
2.7 Квартира_____________________________________________________________________
3.1 Документ удостоверяющий личности: паспорт (01), удостоверение личности (02); вид на жительство (03), удостоверение личности лица без гражданства (04), водительское удостоверение (05), военный билет (06), свидетельство о рождении (07), охотничий билет (08), свидетельство индивидуального предпринимателя (09), дипломатический паспорт Республики Казахстан (10); свидетельство о рождении (11), служебный паспорт Республики Казахстан (12), удостоверение беженца (13), удостоверение личности моряка (14), заграничный паспорт (15), свидетельство на возвращение (16), актовая запись о рождении (17), иной документ (18), регистрационное свидетельство (19)
3.2 Серия: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.3 Номер: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
3.4 Кем выдан:___________________________________________________________________
3.5 Дата выдачи: "___" ________________20____года
4. Водительское удостоверение
4.1 Серия: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

4.2 Нөмірі: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
4.3 Берілген күні"___" ________________20____жыл
4.4 ЖК алынды: 01) иә, 02) жоқ
5. Сот шешімі туралы деректер
5.1 Соттың атауы:
5.1.1: Ел (анықтамалық бойынша)
5.1.2: Өңір (анықтамалық бойынша)
5.1.3: Аудан (анықтамалық бойынша)
5.2 Сот шешімі: көлік құралдарын басқару құқығынан айыру (01), жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру (02); басқару құқығының қолданылуын тоқтату (03); өмір бойы құқығынан айыру (04)
5.3 Шешім күні "___" ________________20____жыл
5.4 Айыру мерзімі:___________жыл / жыл
5.5 Мерзімге дейін:күні,айы, жылы
5.6 Құқық бұзушылық түрі: қылмыстық (01), әкімшілік (конвенция) (02), азаматтық (03)
5.7 Бап / бөлім / тармақ:____________________________________________________________
6.1 Шешім жойылды: иә (01), жоқ (02)
7. Қосымша ақпарат
8.1 Енгізу органы (анықтамалық бойынша)
8.2 Енгізу операторы:_____________________________________________________________
8.3 Енгізу күні: күні,айы, жылы
8.4 Түзету күні: күні,айы, жылы

4.2 Номер: /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
4.3 Дата выдачи "___" ________________20____года
4.4 Водительское удостоверение изъято: да (01), нет (02)
5. Данные о решении суда
5.1 Наименование суда:
5.1.1: Страна (по справочнику)
5.1.2: Регион (по справочнику)
5.1.3: Район (по справочнику)
5.2 Решение суда: лишение права управления транспортными средствами (01), приостановление действия водительского удостоверения (02), прекращение действия права управления (03), лишение права пожизненно (04)
5.3 Дата решения"___" ________________20____года
5.4 Срок лишения: ___________года/лет
5.5 Срок до: дата, месяц, год
5.6 Вид правонарушения: уголовное (01), административное (конвенция) (02), гражданское (03)
5.7 Статья/часть/пункт: ____________________________________________________________
6.1 Решение отменено: да (01), нет (02)
7. Дополнительная информация_____________________________________________________
8.1 Орган ввода (по справочнику)
8.2 Оператор ввода:______________________________________________________________
8.3 Дата ввода: дата, месяц, год
8.4 Дата корректировки: дата, месяц, год