"Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 сәуірде № 20503 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Әділет министрі М. Бекетаев
Әділет министрінің
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 5 бұйырығына
1-қосымша
"Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес және "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2020 года № 20503.
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации экспертной деятельности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 5
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами"
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" (далее – государственная услуга).

2. Осы Қағидалар мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін цифрлық жүйе;
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) – электрондық нысанда көрсетілетін ақылы қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процесін автоматтандыратын цифрлықжүйе;
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) –электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. "Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада баяндалған.
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) Портал арқылы осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес Тізбенің 10-тармағында көрсетілген лицензия алу үшін құжаттарды ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында жібереді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 6 (алты) жұмыс күні лицензияға қосымша беру- 6 (алты) жұмыс күні, қайта ресімдеу – жұмыс күні көрсетілетін қызметті берушінің қатысуыныз 20 (жиырма) минут ішінде.
6. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініш бергеннен кейін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті порталда тіркеуді жүзеге асырады, көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды қабылдау туралы хабарлама алады, Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы өтініштің орындаушысын анықтайды. Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

2. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – Портал) – цифровая система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственной услуге, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
2) платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЭП) – цифровая система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" (далее – Перечень) изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
4. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – услугополучатель) направляет в Министерство юстиции Республики Казахстан (далее - услугодатель) через Портал документы для получения лицензии, указанные в пункте 10 Перечня согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП.
5. Срок оказания государственной услуги – 6 (шесть) рабочих дней, выдача приложения к лицензии – 6 (шесть) рабочих дней, переоформление - в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя.
6. В "личный кабинет" услугополучателю направляется информация о статусе рассмотрения заявления на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
После подачи заявления на оказание государственной услуги работник канцелярии услугодателя осуществляет регистрацию заявления в Портале, услугополучатель получает уведомление о приеме документов, руководитель услугодателя определяет исполнителя заявления. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

7. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензия беруге арналған құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы, ақы төленгені туралы, наркологиялық науқастарды динамикалық бақылау (немесе оның болмауы) туралы мәліметтер, психикалық мінез-құлықтық бұзылулары бар науқастарды динамикалық бақылау (немесе оның болмауы) туралы мәліметтер, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 5-қосымшаларға сәйкес Тізбенің 10-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші белгіленген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия алу үшін құжаттардың толық топтамасын 4 (төрт) жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда, жауапты орындаушы құжаттарды қарайды және лицензия беруге бұйрықты не дәлелді бас тартуды (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі) дайындайды және уәкілетті тұлғаға қол қоюға жібереді.
Осы Тізбенің 11-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес оң нәтиже не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес дәлелді бас тарту жіберіледі.
8. Лицензияны қайта ресімдеуге арналған қызметті алушы тұлғаның өтініші Портал арқылы ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат ауыстырылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасынан алады.
Тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) ауыстыру туралы мәліметтер болмаған жағдайда электрондық өтінішті қалыптастыру процесі аяқталады.
Портал көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Порталдың көліктік қолтаңбасы арқылы көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз жұмыс күнінде 20 (жиырма) минут ішінде толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталдың көліктік қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

7. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, об оплате, сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) наркологических больных), сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) больных с психическими поведенческими расстройствами, о лицензии услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае неполноты представленных документов согласно пункту 10 Перечня, услугодатель в указанные сроки отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в течение 4 (четырех) рабочих дней, ответственный исполнитель рассматривает документы и готовит приказ на выдачу лицензии либо мотивированный отказ и направляет на подписание уполномоченному лицу.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 11 Перечня, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя направляется положительный результат согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ согласно приложению 5 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги.
8. Заявление услугополучателя для переоформления лицензии подается через Портал согласно приложению 6 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента замены документа, удостоверяющего личность услугополучателя.
Сведения о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугодатель получает из государственной базы данных "Физические лица" через шлюз "цифрового правительства".
В случае отсутствия сведений о смене фамилии, имени, отчества (при его наличии) процесс формирования электронного заявления завершается.
Портал полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью Портала.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью Портала по форме согласно приложению 4 к Правилам.

9. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының лицензияға қосымша беруге арналған құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы, ақы төленгені туралы, наркологиялық науқастарды динамикалық бақылау (немесе оның болмауы) туралы мәліметтер, психикалық мінез-құлықтық бұзылулары бар науқастарды динамикалық бақылау (немесе оның болмауы) туралы мәліметтер, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Тізбенің 10-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар толық болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия алу үшін құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, 4 (төрт) жұмыс күні ішінде жауапты орындаушы құжаттарды қарайды және лицензия беру туралы бұйрықты не дәлелді бас тартуды дайындайды және уәкілетті тұлғаға қол қоюға жібереді.
Осы Тізбенің 11-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
10. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында сақталады және жіберіледі.
11. Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда, электрондық байланыс болмаған немесе хабарламаларды жіберуге кедергі келтіретін өзге де жағдайлар туындаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесі цифрлық үкіметтің операторын (бұдан әрі - оператор) техникалық іркілістердің пайда болуы анықталған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою үшін (жұмыс күндері сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін) шаралар қабылдайды.

9. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на выдачу приложения к лицензии проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения, об оплате, сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) наркологических больных), сведения о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) больных с психическими поведенческими расстройствами, о лицензии услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае неполноты представленных документов согласно пункту 10 Перечня, услугодатель в указанные сроки отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов для получения лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в течение 4 (четырех) рабочих дней, ответственный исполнитель рассматривает документы и готовит приказ на выдачу лицензии либо мотивированный отказ и направляет на подписание уполномоченному лицу.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 11 Перечня, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодатель направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
10. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. В случае сбоя цифровой системы, при отсутствии электронной связи или возникновении иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя незамедлительно уведомляет оператора цифрового правительства (далее - оператор), который с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 8:00 часов до 17:30 часов).

12. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне олардың көрсетілу кезеңдері туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет портал арқылы көрсетілген кезде оның көрсетілу сатысы туралы деректер автоматты режимде түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданған шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
14. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
16. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот- медициналық,
сот-наркологиялық және
сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға
арналған лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
Сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия беру, сот-медициналық қызметпен айналысуға лицензия беру, сот-наркологиялық қызметпен айналысуға лицензия беру, сот-психиатриялық сараптама қызметімен айналысуға лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беру, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалар.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі: беру – 6 (алты) жұмыс күні; лицензияға қосымша беру – 6 (алты) жұмыс күні; қайта ресімдеу – жұмыс күні ішінде 20 (жиырма) минут.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Лицензия беру – Электрондық (ішінара цифрландырылған);
лицензияға қосымша беру – Электрондық (ішінара цифрландырылған);
лицензияны қайта ресімдеу – Электрондық (толығымен цифрландырылған)
7
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижелері
Сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензия / қайта ресімдеу және (немесе) лицензияға қосымша беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия бергені, лицензия қайта рәсімдегені үшін жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады, Қазақстан Республикасының "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабына сәйкес мынадай мөлшерде белгіленеді:

12. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг о стадии их оказания в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
При оказании государственной услуги посредством Портала, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
13. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственной услуги (далее – орган, рассматривающий жалобу), в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственной услуги, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
16. Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
Выдача лицензии на занятие
судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической и
судебно-психиатрической
экспертизами"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами"
1
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами
2
Наименование услугодателя
Министерство юстиции Республики Казахстан
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, выдача лицензии на занятие судебно-медицинской деятельностью, выдача лицензии на занятие судебно-наркологической деятельностью, выдача лицензии на занятие судебно-психиатрической экспертизами деятельностью, переоформление лицензии, выдача приложения к лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания:
выдача – 6 (шесть) рабочих дней;
выдача приложения к лицензии – 6 (шесть) рабочих дней;
переоформление - в рабочий день в течение 20 (двадцати) минут
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача лицензии – Электронная (частично цифровизированная);
Выдача приложения к лицензии – Электронная (частично цифровизированная);
переоформление лицензии – Электронная (полностью цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача/ переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За выдачу лицензии, переоформление лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами, взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) составляет:

1) лицензия беру – 6 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) лицензияны қайта ресімдеу – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 %-ы, бірақ 4 АЕК-тен аспайды.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті беруші – дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін, түскі үзіліс 12:00-ден 13:30-ға дейін, демалыс және мереке күндері болмаса;
2) Портал – тәулік бойы, техникалық қызмет көрсету жұмыстарына байланысты үзілістерді қоспағанда, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі келесі жұмыс күні беріледі. Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған – www.adilet.gov.kz.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан қажетті мәліметтердің тізбесі.
1) Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін:
1) Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сот-сараптама қызметімен, оның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалармен айналысу талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтер формасы. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленгенін растайтын мәліметтер және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Қазақстан Республикасының заңдарында жеке тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынуы;
2) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда Қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар мен деректердің (мәліметтердің) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10309 болып тіркелген) сот-сараптама қызметін, оның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама саласындағы сот-сараптама қызметін жүзеге асыру үшін біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне);

1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП.
9
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ, а также при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном Интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) Для получения лицензии и (или) приложения к лицензии:
1) заявление по форме электронного документа, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) форма сведений, подтверждающих соответствие требованиям для занятия судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизами, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Для переоформления лицензии:
1) заявление по форме электронного документа, подписанное ЭЦП, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из государственных цифровых систем.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10309);

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімінің болуы;
5) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуға уақытша тыйым салған жағдайларда жүзеге асырылады.
12
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
3) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-02-41.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: (1414, 8 800 080 7777).
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-психиатриялық араптамалармен
айналысуға арналған лицензия
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
2-қосымша
Жеке тұлғаның лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін өтініші
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
___________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
жүргізуге лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беруіңізді
сұраймын__________________________________________________________
(қызмет түрінің және (немесе) қызметің кіші түрін толық атауын көрсету)
Жеке тұлғаның тұрғылықты
мекенжайы:________________________________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта____________________________
Телефондары____________________________________
Қызметті немесе әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің
мекенжайы:___________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат
нөмірі (стационарлық үй-жай) нөмірі)
_____ парақ қоса беріледі.
Осымен расталады, бұл:
көрсетілген барлық деректер ресми байланыс болып табылады және оларға лицензияны және (несесе) лицензияға қосымшаны беру немесе бермеуден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болады; өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайды; қоса беріліп отырған барлық құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады;
өтініш беруші лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалған құпияны;
Жеке тұлға_______________________________
(Қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Толтырылған күні: 20___ жылғы "____" _____
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-психиатриялық араптамалармен
айналысуға арналған лицензия
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. Қағида 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің 31.08.2021 № 754 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Сот-сараптама қызметін, оның ішінде сот-медициналық, сот- психиатриялық және
сот-наркологиялық сараптама саласындағы қызметті жүргізуге қойылатын талаптарға
сәйкестіктігін растайтын мәліметтер нысаны
_______________________________________________________ жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі:
___________________________
(мен ұсынылған деректердің дұрыстығына дербес жауап беремін) барлық тұлғалар
үшін толтырылады.

4) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено услугополучателю получать лицензии.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам государственных услуг.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-02-41. Единый контакт–центр по вопросам оказания государственных услуг: (1414, 8 800 080 7777).
Приложение 2
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии
на занятие судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической
и судебно-психиатрической
экспертизами"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
Заявление физического лица для получения лицензии и (или) приложения к лицензии
В _________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от _________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу выдать лицензию и (или) приложение к лицензии на занятие
____________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности и (или) подвида(ов) деятельности)
Адрес местожительства физического лица
____________________________________________________________________
почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания)
Электронная почта ___________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается _____ листов.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии
и (или) приложения к лицензии; заявителю не запрещено судом заниматься
лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы
соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен
на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче
лицензии и (или) приложения к лицензии.
Физическое лицо _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "____" ___ 20___ года.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
судебно- экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической
и судебно-психиатрической
экспертизами"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
Форма сведений, подтверждающих соответствие требованиям для занятия
судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской,
судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами
_____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер, (я несу персональную ответственность за достоверность
представленных данных) заполняется для всех лиц

1. Сот сараптамаларының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігінің
болуы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі берген біліктілік куәлігінің/ біліктілік
куәлігіне қосымшаның нөмірі_______________________________
Біліктілік куәлігінің / біліктілік куәлігінің қосымшасының берілген күні
__________________________________
Сарапшы мамандығы (біліктілік куәлігі)______________________________
2. Диплом және қосымша туралы мәліметтер: жоғары оқу орнының атауы
________________________ мамандық атауы ___________________________
мамандығының шифры _____________________________________________
дипломның және оған қосымшаның нөмірі
__________________________ диплом және оған қосымшаның берілген күні
___________________________________ дипломды тану/нострификация туралы
куәліктің берілген күні _____________________________________________
дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің нөмірі
____________________________________________
(6, 7-тармақтар шетелдік білім беру ұйымдары берген дипломдар үшін толтырылады)
3. Жоғары білімі туралы дипломда көрсетілген мамандық бойынша жұмыс өтілінің
немесе сараптама қызметінің мәлімделген түрі бойынша сот сараптамасы
органдарындағы жұмыс өтілінің кемінде үш жыл болуы туралы мәліметтер: жұмыс
кезеңі ________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________ лауазымы, ұйымы, бөлімше
_____________________________________________________________________
ұйымның орналасқан жері _____________________________ бұйрықтың нөмірі
_____________________ еңбек өтілі ____________________________________;
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және
сот-психиатриялық сараптамалармен
айналысуға арналған лицензия
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЛИЦЕНЗИЯ
"___" ___________ 20 ___ жыл
№ _____________
Берілді
_____________________________________________
(заңды тұлғаның (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғада бизнес - сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
қызметіне
_____________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лицензияланатын қызмет түрінің атауы)
Ерекше шарттар
_____________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес)
Ескертпе:
_____________________________________________
(иеліктен айыру , рұқсат сыныбы)
Лицензиар
_____________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
Басшы _________________________ (уәкілетті тұлға)
Лицензияның қолданылу мерзімі: ____ж. "___" _______________
Берілген орны______________________________".
ЛИЦЕНЗИЯҒА ҚОСЫМША Лицензия нөмірі ___________ Лицензияның берілген күні 20___ жылғы "___" _________ Лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрі (түрлері): _________________________________________________________________ ("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрінің атауы)
Лицензиат
_______________________________________________
(заңды тұлғаның (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғада бизнес - сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өндірістік база
_______________________________________________
(иеліктен айыру , рұқсат сыныбы)
лицензия қолданылуының ерекше шарттары
_______________________________________________
("Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес)"
Лицензиар
_______________________________________________
(лицензияға қосымшаны берген органның толық атауы) )
Басшы__________________________________________ (уәкілетті тұлға)
Қосымшаның нөмірі____________
Лицензияның қолданылу мерзімі:______ ж."____" ___________
Қосымшаның берілген күні: ______ ж. "____" ___________
Берілген орны___________________________________
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-психиатриялық араптамалармен
айналысуға арналған лицензия
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
5-қосымша
Дәлелді бас тарту
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сіздің (өтінім күні) жылғы №
(Өтінімнің нөмірі) өтінішіңізді қарап, келесіні хабарлайды:.
Бас тарту себебі
Қолы қойған лауазымды тұлға;
"Сот-сараптама қызметімен,
оның ішінде сот-медициналық,
сот-наркологиялық және сот-психиатриялық араптамалармен
айналысуға арналған лицензия
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ЛИЦЕНЗИЯ

1. Наличие квалификационного свидетельства на право производства
определенного вида судебных экспертиз:
Номер квалификационного свидетельства/ дополнения к квалификационному
свидетельству, выданного Министерством юстиции Республики Казахстан,
_________________________________________________________________
Дата выдачи квалификационного свидетельства/дополнения к квалификационному
свидетельству ____________________________________________________
Экспертная специальность (квалификационное свидетельство)
_________________________________________________________________
2. Сведения о дипломе и приложении к нему: наименование высшего учебного
заведения ________________________________________________________
наименование специальности _______________________________________
шифр специальности ______________________________________________
номер диплома и приложения к нему ________________________________
дата выдачи диплома и приложения к нему ___________________________
дата выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
_________________________________________________________________
номер удостоверения о признании/нострификации диплома
_________________________________________________________________
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными
образовательными учреждениями)
3. Сведения о наличии стажа работы по специальности, указанной в дипломе
о высшем образовании или стаж работы в органах судебной экспертизы
по заявленному виду экспертной специальности не менее трех лет: период работы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
должность, организация, подразделение ______________________________
_________________________________________________________________
местонахождение организации ______________________________________
номер приказа ____________________________________________________
стаж ___________________________________________________________";
Приложение 4
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии
на занятие судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической
и судебно-психиатрической
экспертизами"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
ЛИЦЕНЗИЯ
"___" ___________ 20 ___ года
№ _____________
Выдана
__________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, бизнес-
идентификационный номер юридического лица (в том числе
иностранного юридического лица), бизнес- идентификационный
номер филиала или представительства иностранного юридического
лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица/полностью фамилия, имя, отчество (в случае
наличия), индивидуальный идентификационный номер физического лица)
на занятие
____________________________________________________
(наименование лицензируемого вида деятельности в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Особые условия
____________________________________________________
(в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан
"О разрешениях и уведомлениях")
Примечание:
_____________________________________________
(отчуждаемость, класс разрешения)
Лицензиар
_____________________________________________
(полное наименование лицензиара)
Руководитель ________________________________
(уполномоченное лицо)
Срок действия лицензии: "___" _________ ______ г.
Место выдачи ______________________________".
ПРИЛОЖЕНИЕ К ЛИЦЕНЗИИ
Номер лицензии ___________ Дата выдачи лицензии "___" _________ 20___ год
Подвид (ы) лицензируемого вида деятельности:
_________________________________________________________________
(наименование подвида лицензируемого вида деятельности в соответствии
с Законами Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Лицензиат
_______________________________________________
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный
номер юридического лица (в том числе иностранного юридического
лица), бизнес- идентификационный номер филиала или
представительства иностранного юридического лица – в случае
отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического
лица/полностью фамилия, имя, отчество (в случае наличия),
индивидуальный идентификационный номер физического лица)
Производственная база
_______________________________________________
(отчуждаемость, класс разрешения)
Особые условия
_______________________________________________
действия лицензии (в соответствии со статьей 36 Закона
Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях")
Лицензиар
_______________________________________________
(полное наименование органа, выдавшего приложение к лицензии)
Руководитель ______________________________________________
(уполномоченное лицо)
Номер приложения ____________
Срок действия лицензии: "____" ___________ ______ г.
Дата выдачи приложения: "____" ___________ ______ г
Место выдачи ___________________________________
Приложение 5
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии
на занятие судебно-экспертной
деятельностью, в том числе
судебно-медицинской,
судебно-наркологической
и судебно-психиатрической
экспертизами"

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лицензияны қайта ресімдеуге арналған жеке тұлғаның өтiнiші
_____________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң
аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Тегімнің, атымның, әкемнің атының (ол болған жағдайда) өзгеруіне байланысты сот-
сараптама қызметін жүзеге асыруға 20___ жылы №___ _________ , _____________
(лицензияның нөмірі(лері), лицензияны берген лицензиардың атауы) берілген
лицензияны қайта рәсімдеуіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті
көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
Жеке тұлға ___________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Толтырылған күні: 20__ жылғы "__" _____.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 5 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 9 сәуірдегі № 546 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16780 болып тіркелген, 2018 жылғы 24 сәуірде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
2. "Сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 9 сәуірдегі № 546 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 1538 бұйрығы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17788 болып тіркелген, 2018 жылғы 29 қарашада Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
Мотивированный отказ
Министерство юстиции Республики Казахстан, рассмотрев Ваше заявление
от (дата заявки) года № (номер заявки), сообщает следующее.
Причина отказа
Должность подписывающего ФИО";
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
судебно-экспертной деятельностью,
в том числе судебно-медицинской,
судебно- наркологической
и судебно-психиатрической
экспертизами"
Форма
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 404 (вводится в действие с 12.07.2026).
Заявление физического лица для переоформления лицензии
В __________________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию в связи с изменением фамилии, имени, отчества
(при его наличии) №___ от _________ 20___ года, выданную (ое) (ых)
_____________________________________________________________________
(номер (а) лицензии, дата выдачи, наименование лицензиара, выдавшего лицензию
_____________________________________________________________________
на занятие судебно-экспертной деятельностью.
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное
не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Физическое лицо ______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" _____ 20__ года.
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 5
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан
1. "Об утверждении стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" утвержденный приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 2018 года № 546 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16780, опубликован 24 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
2. "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 2018 года № 546 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" утвержденный приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 1538 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17788, опубликован 29 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. "Сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 4 маусымдағы № 890 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17061 болып тіркелген, 2018 жылғы 20 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
4. "Сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптамалармен айналысуға лицензия беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 4 маусымдағы № 890 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 1616 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18016 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 қаңтарда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіндежарияланған).

3. "Об утверждении регламента государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" утвержденный приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 4 июня 2018 года № 890 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17061, опубликован 20 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 июня 2018 года № 890 "Об утверждении регламента государственной услуги "Выдача лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в том числе судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизами" утвержденный приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 24 декабря 2018 года № 1616 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18016, опубликован 4 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).