Мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 43 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20248 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 42 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 03.04.2026 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 7-тармағына, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына, 4-1-бабына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидалары бекітілсін.

Об утверждении Правил выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документов, необходимых для получения согласия
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 43. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20248. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 42.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 03.04.2026 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 7 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 8) пункта 1 статьи 4, статьей 4-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", подпунктом 2) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және сыртқы коммуникациялар басқармасы осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2020 жылғы "____"____________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 43 қаулысымен
бекітілген
Мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидалары

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению международных отношений и внешних коммуникаций обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
____ ___________ 2020 года
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 30 марта 2020 года № 43
Правила выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда– ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта) сақтандыру ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66 және 73-баптарына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 34-бабына (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң), "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына, 4-1-бабына (бұдан әрі – Кепілдік беру қоры туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалды.
Қағида мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта) сақтандыру ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) келісім беру тәртібін анықтайды.
Қағидаға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жібереді.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Сақтандыру қызметі туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Кепілдік беру қоры туралы заңда, Мемлекеттік реттеу туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Қағидаларда мынадай анықтамалар қолданылады:

Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьями 66 и 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон о страховой деятельности), подпунктом 8) пункта 1 статьи 4, статьей 4-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон о Фонде гарантирования), законами Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), "О государственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах).
Правила определяют порядок выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о страховой деятельности, Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", Законе о Фонде гарантирования, Законе о государственном регулировании.
В Правилах используются следующие определения:

1) жауапты бөлімше – уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшесі;
2) кандидат – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкері лауазымын атқаруға ниеті бар жеке тұлға немесе басқару органының басшысы немесе мүшесі лауазымына сайланған, тәуелсіз директор болып табылатын адам;
3) келісім – уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісімі;
4) көрсетілетін қызметті алушы – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, сақтандыру брокерінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде, сақтандыру холдингінде, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының филиалында басшы қызметкер лауазымын атқаруға ниеті бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, сақтандыру холдингі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы немесе жеке тұлға;
5) қаржы ұйымы - банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар заңды тұлға, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы және тізбесін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітетін немесе оларға қатысты мемлекеттің, көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мүліктік құқықтары бар мемлекетке, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі бағалы қағаздарды номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор;

1) ответственное подразделение – подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги;
2) кандидат – физическое лицо, имеющее намерение занимать должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" или лицо, избранное на должность руководителя или члена органа управления, являющееся независимым директором;
3) согласие – согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
4) услугополучатель – страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховой холдинг, акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат", либо физическое лицо, имеющее намерение занимать должность руководящего работника в страховой (перестраховочной) организации, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан, страховом брокере, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховом холдинге, акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат";
5) финансовая организация – банк, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд, юридическое лицо, обладающее лицензией для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат", акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг" и единый оператор в сфере учета государственного имущества в части осуществления функций номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству, субъектам квазигосударственного сектора, перечень которых утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, или в отношении которых государство, указанные субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права;

6) қолданыстағы келісімдер тізілімі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) қолданыстағы келісім тізілімі;
7) өтінішхат – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беруі туралы өтінішхат;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі "сақтандыру секторында басшы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі;
9) портал – "электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz;
10) ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3. Уәкілетті органмен келісуге жататын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерінің тізбесі Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 1, 1-1 және 14-тармақтарында және Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабының 1-тармағында айқындалған.
Уәкілетті органмен келісуге жатпайды:
1) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басқару органының құрамына кіретін уәкілетті органның өкілдері;
2) уәкілетті органмен келісілген лауазымнан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының сол бір органы шеңберінде төмен тұрған лауазымға ауыстырылған немесе қайта тағайындалған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының филиалының басшы қызметкерлері;

6) реестр действующих согласий – реестр действующих согласий на назначение (избрание) руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
7) ходатайство – ходатайство о выдаче согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
8) государственная услуга – государственная услуга "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" подвид государственной услуги "выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников в страховом секторе";
9) портал – веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;
10) ЭЦП – электронная цифровая подпись.
3. Перечень руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", подлежащих согласованию с уполномоченным органом, определен пунктами 1, 1-1 и 14 статьи 34 Закона о страховой деятельности и пунктом 1 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования.
Не подлежат согласованию с уполномоченным органом:
1) представители уполномоченного органа, входящие в состав органа управления акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
2) руководящие работники страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности или вновь назначенные на нижестоящую должность в рамках одного и того же органа страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";

3) уәкілетті органмен келісілген атқарушы орган басшысының немесе мүшесінің не басқару органы басшысының немесе мүшесінің лауазымынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының екі және одан да көп құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және құжаттарға қол қою құқығына ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге басшысы лауазымына ауыстырылған немесе қайта тағайындалған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері, олардың негізінде сақтандыру және (немесе) инвестициялық қызмет жүргізіледі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының уәкілетті органмен келісілген басшы немесе басшының орынбасары лауазымынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының екі немесе одан да көп құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өзге басшысы лауазымына ауыстырылған немесе қайта тағайындалған басшы қызметкерлері Қазақстан Республикасының бейрезидент және олардың негізінде сақтандыру қызметі жүргізілетін құжаттарға қол қою құқығына ие;
5) уәкілетті органмен келісілген атқарушы орган басшысының немесе мүшесінің не басқару органы басшысының немесе мүшесінің лауазымынан еншілес (еншілес) ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) ұйымның (ұйымдардың) қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын сақтандыру холдингінің өзге де басшысы лауазымына ауыстырылған немесе қайта тағайындалған сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері) сақтандыру холдингінің капиталға қомақты қатысуы бар.
Осы тармақтың 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген басшы қызметкерлер Сақтандыру қызметі туралы заңның 16-2 және 34-баптарында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі-Акционерлік қоғамдар туралы заң) 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабында, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп туралы заң) 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда келісуге жатпайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3) руководящие работники страховой (перестраховочной) организации, переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности руководителя или члена исполнительного органа либо руководителя или члена органа управления или вновь назначенные на должность иного руководителя страховой (перестраховочной) организации, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью двух и более структурных подразделений страховой (перестраховочной) организации и обладающего правом подписи документов, на основании которых проводится страховая и (или) инвестиционная деятельность;
4) руководящие работники филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности руководителя или заместителя руководителя или вновь назначенные на должность иного руководителя филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью двух или более структурных подразделений филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и обладающего правом подписи документов, на основании которых проводится страховая деятельность;
5) руководящие работники страхового холдинга, переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности руководителя или члена исполнительного органа либо руководителя или члена органа управления или вновь назначенные на должность иного руководителя страхового холдинга, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) страховой холдинг имеет значительное участие в капитале.
Руководящие работники, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта, не подлежат согласованию при условии их соответствия требованиям, установленным статьями 16-2 и 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее - Закон об акционерных обществах), статьей 4-1 Закона о Фонде гарантирования, статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее - Закон о бухгалтерском учете).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Уәкілетті орган кандидат Сақтандыру қызметі туралы заңның 16-2 және 34-баптарында, Акционерлік қоғамдар туралы заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабында, Бухгалтерлік есеп туралы заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде келісім береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Келісім (тәуелсіз директор болып табылатын, басқару органының басшысы немесе мүшесі лауазымына тағайындалған (сайланған) басшы қызметкерлерді қоспағанда) басшы қызметкер тиісті лауазымға тағайындалғанға (сайланғанға) дейін беріледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының тәуелсіз директоры болып табылатын, басқару органының басшысы немесе мүшесі лауазымына сайлауға келісім ол лауазымға сайланғанға дейін не лауазымға сайланғаннан кейін беріледі.
6. Қолданыстағы келісімі бар адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, сақтандыру холдингтерінің және (немесе) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкері лауазымына (бірнеше лауазым) Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес болған жағдайда қаржы нарығының сақтандыру секторы шеңберінде келісілген, қайта келісусіз тағайындалады (сайланады).
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Сақтандыру қызметі туралы заң 34-бабының 3-тармағы 3) тармақшасының және Қор туралы заңның 4-1-бабының 2-тармағының 3) тармақшаларының мақсаты үшін кепілдік беру мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы, қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару құқығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылуы;

4. Уполномоченный орган выдает согласие при соответствии кандидата требованиям, установленным статьями 16-2 и 34 Закона о страховой деятельности, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона об акционерных обществах, статьей 4-1 Закона о Фонде гарантирования, статьей 9 Закона о бухгалтерском учете.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Согласие (за исключением руководящих работников, назначенных (избранных) на должность руководителя или члена органа управления, являющегося независимым директором) выдается до назначения (избрания) руководящего работника на соответствующую должность.
Согласие на избрание на должность руководителя или члена органа управления, являющегося независимым директором страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" выдается до его избрания на должность либо после его избрания на должность.
6. Лицо, обладающее действующим согласием, назначается (избирается) на должность (несколько должностей) руководящего работника в страховых (перестраховочных) организациях, страховых брокерах, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентах Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, страховых холдингах и (или) в акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат", на которую (которые) был согласован в рамках страхового сектора финансового рынка, без повторного согласования при условии соответствия требованиям, указанным в пункте 4 Правил.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для целей подпункта 3) пункта 3 статьи 34 Закона о страховой деятельности и подпункта 3) пункта 2 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования критериями отсутствия безупречной деловой репутации являются:
1) наличие неснятой или непогашенной судимости, наличие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского или страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации;

2) кандидаттың қаржы ұйымының, банк конгломератының, сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның қабылдаған міндеттемелерін не талаптарын орындамаған қаржы ұйымының ірі қатысушысы (тікелей немесе жанама) екендігі туралы мәліметтердің болуы;
3) кандидат қаржы ұйымының басшы қызметкері бола отырып, қаржы ұйымына қатысты уәкілетті орган қолданған қадағалау ден қою шараларының талаптарын бірнеше рет (қатарынан соңғы он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) орындамағаны туралы мәліметтердің болуы;
4) кандидаттың төлемге қабілетсіз деп танылған қаржы ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды тұлға, басқарушылық функцияларды орындайтын тұлға болып табылғандығы туралы мәліметтердің болуы;
5) тұлғаның террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болуы;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы банкті (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын) төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген оларды лицензиядан айыру, не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енуі, не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылған оның әрекеттері (әрекетсіздігі) заңнама талаптарын бұзуға алып келген қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкері болып табылғаны жөніндегі мәліметтердің болуы;
7) кандидаттың уәкілетті орган қолданған қадағалау ден қою шаралары негізінде қаржы ұйымының басшы қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілгені туралы мәліметтердің болуы;

2) наличие сведений о том, что кандидат являлся (является) крупным участником финансовой организации (прямо или косвенно), не исполнившим принятые обязательства либо требования уполномоченного органа по обеспечению финансовой устойчивости финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы;
3) наличие сведений о том, что кандидат, являясь руководящим работником финансовой организации или актуарием, неоднократно (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не выполнял требования мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом в отношении финансовой организации или актуария;
4) наличие сведений о том, что кандидат являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации, финансовой организации-нерезиденте Республики Казахстан, признанных неплатежеспособными;
5) нахождение лица в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
6) наличие сведений о том, что кандидат являлся руководящим работником финансовой организации, банковского или страхового холдинга, действия (бездействие) которого привели (привело) к нарушению (нарушениям) требований законодательства, явившемуся (явившимся) основанием для принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка (филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) к категории неплатежеспособных банков (филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан), лишении лицензии финансовой организации, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
7) наличие сведений о том, что кандидат был отстранен от выполнения служебных обязанностей руководящего работника финансовой организации на основании меры надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом;

8) кандидаттың қызметінде уәкілетті орган мынадай бұзушылықтарды анықтаған қаржы ұйымы бөлімшелерін бақылауды (жетекшілік етуді) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы:
уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді қатарынан соңғы он екі ай ішінде жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) бұзған;
уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді сақтау туралы мәліметтердің бұрмалануына әкеп соққан есептілікті жасаған қаржы ұйымының бөлімшелерін бақылауды (жетекшілікті) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17460 болып тіркелген, "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін жүзеге асыру қағидалары мен ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 203 қаулысымен (бұдан әрі – № 203 қаулы) белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жағдайларда қайта сақтандыру шарттарын жасасуы;
сақтандыру сыйлықақысының негізсіз мөлшерін қолдану, сақтандырудың міндетті түрлерін жүргізу талаптары мен тәртібінен туындайтын міндеттерді орындамау немесе тиісінше орындамау;
қатарынан соңғы он екі ай ішінде жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) сақтандыру төлемін жүзеге асырмау, уақтылы жүзеге асырмау не сақтандыру төлемін толық көлемде жүзеге асырмау;
№ 203 қаулыда көзделген, оның ішінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген, "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысында көзделген қайта сақтандырушыдан растаудың болмауы бөлігінде көзделген қайта сақтандыруға сақтандыру сыйлықақыларын беру рәсімін бұзуы;

8) наличие сведений о том, что кандидат осуществлял контроль (кураторство) подразделений финансовой организации, в деятельности которых уполномоченным органом были выявлены следующие нарушения:
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев нарушение финансовой организацией пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;
составление финансовой организацией отчетности, приведшей к искажению сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;
заключение страховой (перестраховочной) организацией договоров перестрахования на условиях, не соответствующих требованиям, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 203 "Об утверждении Правил и особенностей осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула", зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 17460 (далее – постановление № 203);
применение необоснованных размеров страховой премии, неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанностей, вытекающих из условий и порядка проведения обязательных видов страхования;
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев неосуществление, несвоевременное осуществление страховой выплаты либо осуществление страховой выплаты не в полном объеме;
нарушение процедуры передачи страховых премий в перестрахование, предусмотренной постановлением № 203, в том числе в части отсутствия подтверждения от перестраховщика, предусмотренным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 14794;

9) сот шешімімен көрінеу жалған деп танылған кандидаттың аудиторлық қорытындыға қол қою фактісінің болуы;
10) кандидат актуарий бола отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша талаптарды сақтамау фактілері туралы уәкілетті органға жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі айда екі немесе одан да көп рет) хабарламағаны туралы мәліметтердің болуы;
11) кандидаттың сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, актуарлық есеп айырысуларды жүргізу және (немесе) тәуелсіз актуарий ретінде қызметті жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді заңсыз жариялауы немесе үшінші адамдарға беруі туралы мәліметтердің болуы;
12) қаржы ұйымдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдарынан, шет мемлекеттің қадағалау органынан не "Астана" халықаралық қаржы орталығында қаржылық көрсетілетін қызметтерді және олармен байланысты қызметті реттеуді жүзеге асыратын заңды тұлғадан кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің жоқтығы туралы ақпараттың болуы;
13) кандидаттың біліктілік талаптарына және (немесе) іскерлік беделге қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы уәкілетті органның шешіміне әсер ететін көрінеу дәйексіз мәліметтер ұсыну фактісінің болуы;
14) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 52-бабының 1-тармағының 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 25) тармақшаларда көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасы бойынша кандидатпен еңбек шартын бұзу фактісінің болуы;
15) кандидаттың Қазақстан Республикасының Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін борышкерлердің бірыңғай тізілімде болуы, заңды тұлғаның лауазымды адамдарының болуы (берешегі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 1000 (мың) айлық есептік көрсеткіштен асқан жағдайда);
16) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 13-5-бабына сәйкес қалыптастырылған уәжді пайымдау негізінде анықталған кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болмауы;
17) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде іс-әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен (бақылау және үшінші тұлғалардың ықпалы) қатынастардың болуы.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттары қолданылатын мерзімдерді қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерінің лауазымдарына кандидаттардың сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) белгілейді және кемінде бір жылды құрайды.

9) наличие факта подписания кандидатом аудиторского заключения, признанного решением суда заведомо ложным;
10) наличие сведений о том, что кандидат, являясь актуарием, систематически (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не извещал уполномоченный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов;
11) наличие сведений о том, что кандидат незаконно разглашал или передавал третьим лицам сведения, составляющие тайну страхования или иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, сведения, полученные в ходе проведения актуарных расчетов и (или) осуществления деятельности в качестве независимого актуария;
12) наличие информации от финансовых организаций, финансовых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, органа надзора иностранного государства либо юридического лица, осуществляющего регулирование финансовых услуг и связанной с ними деятельности в Международном финансовом центре "Астана", об отсутствии у кандидата безупречной деловой репутации;
13) наличие факта предоставления кандидатом заведомо недостоверных сведений о его соответствии квалификационным требованиям и (или) требованиям к деловой репутации, которые повлияют на решение уполномоченного органа;
14) наличие факта расторжения с кандидатом трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 25) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
15) нахождение кандидата в Едином реестре должников, который ведется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (в случае если задолженность превышает 1000 (одну тысячу) месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете);
16) отсутствие у кандидата безупречной деловой репутации, выявленное на основании мотивированного суждения, сформированного в соответствии со статьей 13-5 Закона о государственном регулировании;
17) наличие отношений с третьими лицами (контроль и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
Сроки, в течение которых применяются критерии отсутствия безупречной деловой репутации, указанные в настоящем пункте Правил, устанавливаются комиссией по определению соответствия кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Комиссия) и составляют не менее одного года.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Уәкілетті орган Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданыстағы келісімдердің тізілімін жүргізеді.
Қолданыстағы келісімдердің тізілімі уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады және ондағы мәліметтер өзгерген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жаңартылады.
Қолданыстағы келісімдер тізіліміндегі ақпарат өзгерген жағдайда, ол тиісті өзгерістерді растайтын ақпаратты уәкілетті орган алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жаңартылады.
9. Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабына, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабына сәйкес кандидатты тағайындау (сайлау) үшін кандидаттың халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмыс стажына мынадай халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмысы кіреді:
Азия Даму Банкі;
Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі;
Америкааралық Даму Банкі;
Африка Даму Банкі;
Дүниежүзілік Банк;
Дүниежүзілік сауда ұйымы;
Еуразия даму банкі;
Еуропа Инвестициялық Банкі;
Еуропа Қайта құру және Даму Банкі;
Еуропалық бағалы қағаздар және нарықтар ұйымы;
Еуропалық банк ұйымы;
Еуропалық банк федерациясы;
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі;
Еуропалық сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру ұйымы;
Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігі;
Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталық;
Ислам Даму Банкі;
Исламдық қаржылық қызметтер кеңесі;
Сақтандыруды қадағалаудың халықаралық қауымдастығы;
Солтүстік инвестициялық банк;
Халықаралық бағалы қағаздар комиссиясы;
Халықаралық Валюта Қоры;
Халықаралық Даму Қауымдастығы;
Халықаралық депозиттерді сақтандыру жүйелері қауымдастығы;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Халықаралық зейнетақы қадағалау органдары ұйымы;
Халықаралық Қайта құру және Даму Банкі;
Халықаралық Қаржы Корпорациясы;
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, сақтандыру холдингі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы кандидатты тағайындау (сайлау) кезінде оның Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының, Заңның 4-1-бабының және Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, сақтандыру холдингі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы уәкілетті органды басшы қызметкерлерді тағайындауды (сайлауды), басқа лауазымға ауыстыруды қоса алғанда, еңбек шартын бұзу және (немесе) өкілеттігін тоқтату, басшы қызметкерді сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы басшы қызметкерлер құрамында болған барлық өзгерістер туралы хабардар етеді, сондай-ақ растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса берумен басшы қызметкердің тегіндегі, атындағы, әкесінің атындағы (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
Басшы қызметкер қылмыстық жауапкершілікке тартылған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, сақтандыру холдингі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы осы ақпарат сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына, сақтандыру холдингіне, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етеді.

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Уполномоченный орган ведет реестр действующих согласий по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Реестр действующих согласий публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и обновляется не позднее трех рабочих дней с даты изменения содержащихся в нем сведений.
9. Необходимый в соответствии со статьей 34 Закона о страховой деятельности, статьей 4-1 Закона о Фонде гарантирования для назначения (избрания) кандидата трудовой стаж в международных финансовых организациях включает работу кандидата в следующих международных финансовых организациях:
Азиатский Банк Развития;
Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций;
Межамериканский Банк Развития;
Африканский Банк Развития;
Всемирный Банк;
Всемирная торговая организация;
Евразийский банк развития;
Европейский Инвестиционный Банк;
Европейский Банк Реконструкции и Развития;
Европейская организация по ценным бумагам и рынкам;
Европейская банковская организация;
Европейская банковская федерация;
Банк развития Европейского Совета;
Европейская организация страхования и пенсионного обеспечения;
Многостороннее Агентство Гарантии Инвестиций;
Международный Центр по Урегулированию Инвестиционных Споров;
Исламский Банк Развития;
Совет по исламским финансовым услугам;
Международная ассоциация страховых надзоров;
Северный инвестиционный банк;
Международная комиссия по ценным бумагам;
Международный Валютный Фонд;
Международная Ассоциация Развития;
Международная ассоциация систем страхования депозитов;
Банк международных расчетов;
Международная организация органов пенсионного надзора;
Международный Банк Реконструкции и Развития;
Международная Финансовая Корпорация;
Организация экономического сотрудничества и развития.
10. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховой холдинг, акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат" при назначении (избрании) кандидата проверяют его на соответствие требованиям статьи 34 Закона о страховой деятельности, статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования и Правил.
11. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховой холдинг, акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат" уведомляют уполномоченный орган обо всех изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность, расторжение трудового договора и (или) прекращение полномочий, о привлечении руководящего работника к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, а также об изменениях в фамилии, имени, отчестве (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководящего работника с приложением копий подтверждающих документов.
При привлечении руководящего работника к уголовной ответственности страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховой холдинг, акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат" уведомляют уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня, когда данная информация стала известна страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховому холдингу, акционерному обществу "Фонд гарантирования страховых выплат".

12. Басшы қызметкерлердің тағайындалуын (сайлануын), басқа лауазымға ауысуын, еңбек шартының бұзылуын және (немесе) өкілеттіктерінің тоқтатылуын қоса алғанда, олардың құрамында болған өзгерістер туралы ақпарат растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, растаушы құжаттардың көшірмелерін тіркей отырып жіберіледі.
Тағайындалған (сайланған) басшы қызметкерлер туралы ақпаратқа кандидаттың Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының, Кепілдік беру қоры туралы Заңның 4-1-бабының және Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижелерін растайтын мәліметтер қоса беріледі
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес ұсынылатын растаушы құжаттардың көшірмелерінде басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, жұмыстан босату (өкілеттігін тоқтату) күні болмаған жағдайда тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, жұмыстан босату (өкілеттігін тоқтату) күні болып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының уәкілетті органының шешім (бұйрық) қабылдаған күні не шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиғаның басталған күні есептеледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме мынадай мәліметтерді қамтиды:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының толық атауы және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының атқарушы органының орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (басқару органының отырысын) өткізу күні, уақыты және орны;
отырысқа қатысқан адамдар туралы мәліметтер (басқару органының отырысы үшін);
акционерлердің жалпы жиналысының кворумы (басқару органының отырысы);
басқарушы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) туралы мәселе бөлігінде акционерлердің жалпы жиналысы отырысының (басқару органы отырысының) күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) бөлігінде олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттігін тоқтату) бөлігінде қабылданған шешімдер.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының уәкілетті органының шешімінен алынған үзінді-көшірме осы құжатқа қол қоюға уәкілеттілік берілген қызметкердің (қызметкерлердің) қолымен расталады және үзінді-көшірменің дұрыстығына нұсқауды қамтиды.

12. Информация об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность, расторжение трудового договора и (или) прекращение полномочий, направляется по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением копий подтверждающих документов.
К информации о назначенных (избранных) руководящих работниках прилагаются результаты проверки кандидата на соответствие требованиям статьи 34 Закона о страховой деятельности, статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования и Правил.
При отсутствии в копиях подтверждающих документов, предоставляемых в соответствии с частью первой настоящего пункта, даты назначения (избрания), перевода на другую должность, увольнения (прекращения полномочий), датой назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).
Выписка из решения уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" содержит следующие сведения:
полное наименование страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и место нахождения исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания органа управления);
сведения о лицах, участвовавших в заседании (для заседания органа управления);
кворум общего собрания акционеров (заседания органа управления);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания органа управления) в части вопроса о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность или увольнении (прекращении полномочий) руководящего работника;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника;
принятые решения в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника.
Выписка из решения уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа и содержит указание на верность выписки.

2-тарау. Келісім беруге арналған құжаттарды қарау тәртібі
13. Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, портал арқылы электрондық түрде өтінішхат ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатты портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
14. Өтінішхат көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылады, онда мыналарды:
1) жеке және заңды тұлғалар үшін ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімді;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 - бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісім беру (көрсетілетін қызметті алушылар-жеке тұлғалар үшін);
3) кандидаттың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкестігін растауды;
4) кандидат, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының тәуелсіз директоры болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы құжатпен тексергенін растауды (заңды тұлғалар үшін);
5) кандидат келісілетін басшы қызметкердің лауазымын (лауазымдарын) көрсету арқылы еркін нысанда жасалады.
Көрсетілетін қызметті алушының-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының өтінішхаты:
құжаттарды атқарушы орган басшысының (атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын адамның), атқарушы органның басшысы болып табылатын басқару органы мүшесінің келісуіне жіберген кезде – басқару органының басшысының, ал ол болмаған жағдайда басқару органының шешімі бойынша басқару органы мүшелерінің бірінің (басқару органының осы шешімінің көшірмесін ұсына отырып), көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің бірінің, басқару органының басшысы және мүшелері болмаған жағдайда, осы құжатқа қол қоюға уәкілеттік берілген, көрсетілетін қызметті алушының қатысушыларының бірінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған көрсетілетін қызметті алушы үшін);
қалған жағдайларда - атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын адамның) басшысының не оның міндетін атқарушы адамның (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін ұсына отырып) ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының өтінішхаты:
құжаттарды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысына келісуге жіберген кезде - Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері осы құжатқа қол қоюға уәкілеттік берген адамдарының (растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып);
қалған жағдайларда - Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысының не оның міндетін атқарушы адамның (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін ұсына отырып) ЭЦҚ-мен куәландырылады.
17. Басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
18. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар (Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостиль қойылуға жатады.
Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының Нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариаттық куәландырылуға жатады және электрондық көшірмелер нысанында ұсынылады.

Глава 2. Порядок рассмотрения документов на выдачу согласия
13. Услугополучатель представляет в уполномоченный орган ходатайство в электронном виде через портал, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
При направлении услугополучателем ходатайства через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
14. Ходатайство, удостоверяется ЭЦП услугополучателя, составляется в произвольной форме с указанием в нем:
1) согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах для физических и юридических лиц;
2) согласия на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, необходимых для оказания государственной услуги (для услугополучателей - физических лиц);
3) подтверждения соответствия кандидата, требованиям, предъявляемым к руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
4) подтверждения о том, что сведения о кандидате, руководителе или члене органа управления, являющимся независимым директором страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" документально проверены услугополучателем (для юридических лиц);
5) должности (должностей) руководящего работника, на которую (которые) согласовывается кандидат.
Ходатайство услугополучателя-страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" удостоверяется ЭЦП руководителя:
органа управления, а в случае его отсутствия одного из членов органа управления по решению органа управления (с представлением копии данного решения органа управления), одного из акционеров услугополучателя в случае отсутствия руководителя и членов органа управления, одного из участников услугополучателя, уполномоченного на подписание данного документа (для услугополучателя, созданного в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) – при направлении документов на согласование руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена органа управления, являющегося руководителем исполнительного органа;
исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) – в остальных случаях.
Ходатайство услугополучателя-филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан удостоверяется ЭЦП:
лица, уполномоченного страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан на подписание данного документа (с приложением копии подтверждающего документа) – при направлении документов на согласование руководителя филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
руководителя филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) – в остальных случаях.
15. Сведения о кандидате на должность руководящего работника оформляются по форме согласно приложению 4 к Правилам.
16. Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан).
Документы, представленные на иностранном языке, переводятся на казахский и (или) русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате и представляются в форме электронных копий.

17. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын (байланыс телефондарын және байланысатын адамдардың электрондық поштасының мекенжайларын көрсете отырып) ұсынады.
Тәуелсіз директор болып табылатын басқару органының басшысын немесе мүшесін келісу үшін ол лауазымға сайланғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы өзі сайланған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірілмейтін мерзімде құжаттардың толық топтамасын ұсынады.
18. Хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішхатты тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және құжаттардың қолданылу мерзімін тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімінің аяқталу фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Уәкілетті органның уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.
19. Ұсынылған құжаттардың толықтығы және (немесе) қолданылу мерзімінің өтпеу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды және көрсетілетін қызметті берушінің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және шет мемлекеттердің уәкілетті қадағалау органдарына (қажет болған кезде) тиісті сұратулар жібереді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Арнайы есепке алудың ақпараттық жүйесіне және "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорына сұратулар жібереді.
Ұсынылған құжаттарда Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің талаптарына сәйкессіздіктер анықталған кезде мемлекеттік қызмет көрсету ішінде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға оларды жою және көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынуы үшін ескертулер бар хат жібереді. Бұл ретте уәкілетті органның кандидатты келісу үшін құжаттарды қарау мерзімі үзілмейді.
Кандидаттың Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын қаржы ұйымдарында жұмыс өтілі болған кезде уәкілетті орган кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болуын растау мақсатында шет мемлекеттің уәкілетті қадағалау органынан кандидаттың мінсіз іскерлік беделін сипаттайтын мәліметтердің болуы (белде) туралы ақпаратты сұратады не осы мәліметтерді шет мемлекеттің қадағалау органының ресми интернет-ресурсынан алады (бар болса).

17. Услугополучатель представляет полный пакет документов (с указанием контактных телефонов и адресов электронной почты контактных лиц).
Для согласования руководителя или члена органа управления, являющегося независимым директором, после его избрания на должность услугополучатель представляет полный пакет документов в срок не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня его избрания.
18. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации ходатайства проверяет полноту представленных документов и срок их действия.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет услугополучателю в "личный кабинет" мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, направляется услугополучателю в форме электронного документа.
19. При установлении факта полноты и (или) отсутствия истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает их на предмет соответствия требованиям, установленным Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и направляет соответствующие запросы в заинтересованные подразделения услугодателя, государственные органы Республики Казахстан и уполномоченные надзорные органы иностранных государств (при необходимости), а также направляет запросы в Информационной системе Специальных учетов Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан и Государственной базе данных "Физические лица".
При выявлении в представленных документах несоответствий требованиям Перечню основных требований к оказанию государственной услуги в течение срока оказания государственной услуги уполномоченный орган направляет через портал услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления услугополучателем через портал доработанных (исправленных) документов. При этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов для согласования кандидата не прерывается.
При наличии у кандидата стажа работы в финансовых организациях, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, уполномоченный орган в целях подтверждения наличия у кандидата безупречной деловой репутации запрашивает у уполномоченного надзорного органа иностранного государства информацию о наличии (отсутствии) сведений, характеризующих безупречную деловую репутацию кандидата, либо получает данные сведения на официальном интернет-ресурсе надзорного органа иностранного государства (при наличии).

20. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы танысқаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тыңдау хаттамасына өз ескертулерін ұсынуға құқылы.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті органның қабылдаған шешімі туралы хат жібереді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды кері қайтарып алуға уәкілетті орган кандидатты келісу туралы шешім қабылдағанға дейін, ал тестілеуге шақырумен келіскен кезде - көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш беруі арқылы тестілеуден өту күніне дейін жол беріледі.
3-тарау. Тестілеуден өту үшін шақырумен немесе шақырусыз келісу және келісім беру тәртібі
22. Кандидатты келісу үшін уәкілетті органда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидаттардың сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, оның дербес құрамы уәкілетті органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының бұйрығымен бекітіледі.
23. Келісуді уәкілетті орган Комиссияның шешімі бойынша кандидаттарды тестілеуден өту үшін шақыра отырып не Қағидалардың 26 және 27-тармақтарында көзделген талаптар ескеріле отырып, оларды шақырмай-ақ жүргізеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

20. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Услугополучатель, в течение 2 (двух) рабочих дней после ознакомления вправе представить свои замечания на протокол заслушивания.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания работник ответственного подразделения направляет услугополучателю письмо о принятом решении уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Отзыв документов, представленных для выдачи согласия, допускается до принятия уполномоченным органом решения о согласовании кандидата, а при согласовании с приглашением на тестирование - до даты прохождения тестирования путем подачи через портал услугополучателем письменного заявления в произвольной форме с указанием причины их отзыва.
Глава 3. Порядок согласования с приглашением для прохождения тестирования или без приглашения и выдачи согласия
22. Для согласования кандидата в уполномоченном органе создается Комиссия, персональный состав которой утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа или его заместителя.
23. Согласование проводится уполномоченным органом по решению Комиссии с приглашением кандидатов для прохождения тестирования либо без их приглашения с учетом условий, предусмотренных пунктами 26 и 27 Правил.
Сноска. Пункт 23 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. Комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болғанда Комиссия төрағасының немесе оның орнындағы адамның дауысы шешуші болып табылады. Комиссия шешімі сауалнамалық жолмен де қабылданады.
25. Комиссия мүшелері құжаттарды қарайды және қаралып отырған мәселе бойынша Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген хаттамада өз пікірін білдіреді.
26. Кандидатты тестілеуден өту үшін шақырусыз келісу туралы мәселені қарау кезінде ұсынылған құжаттардың негізінде мыналар ескеріледі:
1) кандидатта тізбесі Қағидалардың 9-тармағында айқындалатын халықаралық қаржы ұйымдарында не қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитордың 5 (бес) жылдан астам жұмыс өтілінің болуы;
2) кандидатта өтініш берген күннің алдындағы 10 (он) жыл ішінде қызметі қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты болған қаржы ұйымының басшы қызметкерінің, сақтандыру холдингінің басшы қызметкерінің, дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың және өзге де дербес құрылымдық бөлімшенің) басшысының, қаржы және (немесе) басқарушы директордың, қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік еткен атқарушы директордың 5 (бес) жылдан астам үздіксіз жұмыс өтілінің болуы.
Осы тармақшаның мақсатында лауазымдарға орналасу арасындағы 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен асатын кезең өтілдің үзілуі болып есептеледі;
3) бұрын уәкілетті органмен келісілген, сақтандыру секторындағы жұмыс өтілі 15 (он бес) жылдан асатын кандидаттарды келісу;
4) кандидатта актуарлық қызметтi жүзеге асыруға арналған жарамды лицензиясының болуы;
5) кандидатта тәуекелді басқару саласындағы халықаралық сертификаттың болуы (FRM (Financial Risk Manager) (ФРМ Файненшил тәуекел-менеджері) - Қаржылық тәуекел-менеджері, PRM (Professional Risk Manager) (ПРМ Профешинал тәуекел-менеджері) – Кәсіби тәуекел-менеджері, CFA (Chartered Financial Analyst) (СФА Чартеред файненшил аналист) – Сертификаты бар қаржы талдаушысы) және (немесе) ISO 31000 сериясының стандарты бойынша сертификат;
6) тек қана қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне, ақпараттық технологиялар мәселелеріне жетекшілік етуді көздейтін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің атқарушы органының мүшесі лауазымына кандидатты келісу;
7) кандидат бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және (немесе) қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың және өзге де дербес құрылымдық бөлімшенің) басқарма мүшесі, бірінші басшысы немесе бірінші басшының орынбасары, басшысы (басшының орынбасары) болған ба;

24. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов голос председателя Комиссии или лица, его замещающего, является решающим. Решение Комиссии также принимается опросным путем.
25. Члены Комиссии рассматривают документы и выражают свое мнение по рассматриваемому вопросу в протоколе, оформленном по форме согласно приложению 5 к Правилам.
26. При рассмотрении вопроса о согласовании кандидата без приглашения для прохождения тестирования на основании представленных документов учитывается следующее:
1) наличие у кандидата стажа работы более 5 (пяти) лет в международных финансовых организациях, перечень которых определяется в пункте 9 Правил, либо аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
2) наличие у кандидата в течение 10 (десяти) лет, предшествующих дате подачи заявления, непрерывного стажа работы более 5 (пяти) лет руководящим работником финансовой организации, руководящим работником страхового холдинга, руководителем самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала и иного самостоятельного структурного подразделения), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг.
В целях настоящего подпункта прерыванием стажа считается период между занятием должностей, превышающий 90 (девяносто) календарных дней;
3) согласование кандидатов со стажем работы в страховом секторе более 15 (пятнадцати) лет, ранее согласованных с уполномоченным органом;
4) наличие у кандидата действительной лицензии на осуществление актуарной деятельности;
5) наличие у кандидата международного сертификата в области управления рисков (FRM (Financial Risk Manager) (ФРМ Файненшил риск менеджер) - Финансовый риск-менеджер, PRM (Professional Risk Manager) (ПРМ Профешинал риск-менеджер) – Профессиональный риск-менеджер, CFA (Chartered Financial Analyst) (СФА Чартеред файненшил аналист) – Сертифицированный финансовый аналитик) и(или) сертификата по стандарту серии ISO 31000;
6) согласование кандидата на должность члена исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, предполагающую курирование исключительно вопросов безопасности, административно-хозяйственных вопросов, вопросов информационных технологий;
7) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала и иного самостоятельного структурного подразделения) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование, контроль и (или) надзор финансового рынка и финансовых организаций;

8) кандидат бұрын мемлекеттік орган аппаратының басқарма мүшесі, бірінші басшысы немесе бірінші басшының орынбасары, жауапты хатшысы, басшысы болған ба;
9) кандидат өтініш берген күнге басқару органының басшысы немесе мүшесі, ұлттық басқарушы холдингтің атқарушы органының басшысы немесе мүшесі болған ба немесе болып табылады ма;
10) кандидатты бас бухгалтер лауазымына келісу;
11) кандидатты басқару органының басшысы немесе тәуелсіз директор болып табылатын мүшесі лауазымына келісу.
Осы тармақтың талаптары Қағидалардың 27-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Тестілеуден өту үшін міндетті түрде шақырылуға жатады:
1) құжаттары уәкілетті орган қаржы ұйымының, сақтандыру және (немесе) банк холдингінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін алғаш рет келісімді алу үшін уәкілетті органға ұсынылатын адамдар;
2) Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда, құжаттары уәкілетті органға алғаш рет келісім алу үшін ұсынылатын адамдар.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Комиссия кандидатты тестілеуге шақыра отырып келісу туралы шешім қабылдаған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" тестілеу өткізілетін күні, уақыты мен орны көрсетілген хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы (кандидат) уәкілетті орган белгілеген күні және уақытта тестілеуден өту үшін уәкілетті органға міндетті түрде келуін қамтамасыз етеді.
Егер кандидат уәкілетті органның орналасқан жерінен тыс жерде болса және оған байланысты емес мән-жайлар бойынша уәкілетті орган тағайындаған күні мен уақытында тестілеуден өту үшін уәкілетті органға келуін қамтамасыз ете алмаса, көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға осы мән-жайлардың болуын және оларды жоюдың мүмкін еместігін растайтын құжаттарды (мәліметтерді) ұсынады.
Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды (мәліметтерді) зерделейді және кандидаттың келмеуінің объективті себептері болған кезде кандидатты тестілеу қашықтан жүргізіледі.
Тестілеуден қашықтан өту кезінде аудио, бейнебайланыс және құжаттармен бірлесіп жұмыс жүргізу құралдарымен конференциялар мен онлайн кеңестер өткізу үшін сервис пайдаланылады, уәкілетті орган трансляцияны жазуды жүзеге асырады. Көрсетілген талапты растау мақсатында тестіленуші адам тестілеу процесін аудио және бейне тіркеуді жүргізетін және тестілеу өткізілетін бүкіл үй-жайға шолуды қамтамасыз ететін кемінде үш құрылғыны пайдаланады.

8) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, ответственным секретарем, руководителем аппарата государственного органа;
9) являлся ли или является ли кандидат на дату подачи заявления руководителем или членом органа управления, руководителем или членом исполнительного органа национального управляющего холдинга;
10) согласование кандидата на должность главного бухгалтера;
11) согласование кандидата на должность руководителя или члена органа управления, являющегося независимым директором.
Требования настоящего пункта не распространяются на лиц, указанных в подпункте 1) пункта 27 Правил.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Обязательному приглашению для прохождения тестирования подлежат:
1) лица, документы которых представляются в уполномоченный орган для получения согласия впервые после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника финансовой организации, страхового и (или) банковского холдинга;
2) лица, документы которых впервые представляются в уполномоченный орган для получения согласия, за исключением лиц, указанных в пункте 26 Правил.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При принятии Комиссией решения о согласовании кандидата с приглашением на тестирование уполномоченный орган уведомляет услугополучателя путем направления сообщения, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, в "личный кабинет" услугополучателя, содержащего дату, время и место проведения тестирования.
Услугополучателем (кандидатом) обеспечивается обязательная явка в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время.
Если кандидат находится вне места нахождения уполномоченного органа и по не зависящим от него обстоятельствам не может обеспечить явку в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время, услугополучатель представляет в уполномоченный орган документы (сведения), подтверждающие наличие данных обстоятельств и невозможность их устранения.
Уполномоченный орган изучает документы (сведения), представленные услугополучателем, и при наличии объективных причин неявки кандидата, тестирование кандидата проводится в удаленном режиме.
При прохождении тестирования в удаленном режиме используется сервис для проведения конференций и онлайн совещаний с аудио, видеосвязью и инструментами совместной работы над документами, уполномоченным органом осуществляется запись трансляции. В целях подтверждения указанного требования тестируемым лицом используется не менее трех устройств производящих аудио и видео фиксацию процесса тестирования и обеспечивающих обзор всего помещения, в котором проводится тестирование.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Тестілеуден өту үшін шақырумен келісу 30 сұрақ бойынша 45 минут ішінде мемлекеттік немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде компьютерлік тестілеу әдісімен жүргізіледі.
30. Тестілеу кезінде тестіленуші адаммен бір үй-жайда тек уәкілетті орган қызметкерлерінің қатысуына рұқсат етіледі.
Кандидаттар тестілеуден өтетін уәкілетті органның үй-жайында тестілеу процесінің аудио және бейнетіркеуі жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Тестілеуден өту кезінде тестіленуші қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа ақпараттық материалдарды пайдаланбайды. Осы тармақта жазылған шарттардың бұзылуы тестілеудің теріс нәтижесіне теңестіріледі.
32. Тестіленуші тестілеу нәтижелерімен ол өткеннен кейін дереу қол қойғызып танысуға жатады.
33. Тестілеудің оң нәтижесін алған кезде (кемінде жетпіс пайыз дұрыс жауаптар) кандидат мәлімделген лауазымға (лауазымға) немесе сайланған лауазымға (лауазымға) келісілді деп есептеледі.
34. Тестілеу уәкілетті органның интернет-ресурсында онлайн режимде трансляциямен өткізіледі.
35. Жауапты бөлімшенің қызметкері кандидат тестілеуден өткеннен кейін (тестілеу нәтижесі оң болған жағдайда) немесе комиссия оны келісу мәселесі бойынша шешім қабылдағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде тестілеуден өту үшін шақырусыз Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы мәліметтерді қамтитын хат жобасын дайындайды.
36. Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының атына мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген негіздер бойынша келісу нәтижесі туралы мәліметтерді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты қамтитын хатқа қол қойған күні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
37. Кандидатты келісу және (немесе) келісуден бас тарту мәселесі бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы ақпаратты жауапты бөлімшенің қызметкері уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жариялайды.

Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Тестирование кандидатов проводится методом компьютерного тестирования на государственном или русском, или английском языках в течение 45 минут по 30 вопросам.
30. Во время тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа.
В помещении уполномоченного органа, где проходит тестирование кандидатов, ведется аудио и видеофиксация процесса тестирования.
Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При прохождении тестирования тестируемым не используются какие-либо письменные, электронные или другие информационные материалы. Нарушение изложенных в настоящем пункте условий приравнивается к отрицательному результату тестирования.
32. Тестируемый подлежит ознакомлению с результатами тестирования под роспись немедленно после его прохождения.
33. Положительным результатом тестирования признается не менее семидесяти процентов правильных ответов, предоставленных кандидатом.
34. Тестирование проводится с трансляцией в онлайн режиме на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
35. Работник ответственного подразделения в течение одного рабочего дня после прохождения кандидатом тестирования (при положительном результате тестирования) или принятия Комиссией решения по вопросу его согласования без приглашения для прохождения тестирования, готовит проект письма, содержащего сведения о результате оказания государственной услуги.
36. Работник ответственного подразделения в день подписания письма в адрес услугополучателя, содержащего сведения о результате согласования либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, направляет результат оказания государственной услуги услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
37. Информация о результате оказания государственной услуги по вопросу согласования и (или) отказа в согласовании кандидата публикуется работником ответственного подразделения на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.

38. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
39. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды уәкілетті органның басшысы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік қызмет туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер сақтандыру қызметі туралы заңда, Кепілдік беру қоры туралы заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
40. Шағымда:
1) көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке куәлікте көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы немесе заңды тұлғаның атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) жеке тұлғаның нақты тұратын мекенжайы және заңды тұлғаның орналасқан жері;
4) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған (шағым жасалып отырған) лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
5) шағым беруші адам өз талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлар;
6) шағымның шығыс нөмірі мен берілген күні;
7) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетілуге тиіс.
41. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын адам қол қояды.
Уәкілетті орган басшысының шағымды қабылдағанын растау оны уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген бірыңғай байланыс орталығының телефондары бойынша алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу барысында жаңартылып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Мінсіз іскерлік беделдің
болмау өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
филиалының, сақтандыру
холдингінің, сақтандыру
брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
брокері филиалының және
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының
басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті
органның келісім беру
қағидаларына
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) қолданыстағы келісімдердің тізілімі
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Кандидатқа келісім берілген лауазымы (лауазымдары)
Келісім берілген күні,
хаттаманың №
Келісімнің қолданысын тоқтату
Күні
Негіздеме*
1
2
3
4
5
6
Сақтандыру секторы

38. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
39. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится руководителем уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Законом о страховой деятельности, Законом о Фонде гарантирования, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
40. В жалобе, указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), руководителя услугодателя либо лица, его замещающего;
2) фамилия, имя, отчество (если указано в удостоверении личности), индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес физического лица или наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер юридического лица;
3) адрес фактического проживания физического лица и места нахождения юридического лица;
4) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
5) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
6) исходящий номер и дата подачи жалобы;
7) перечень прилагаемых к жалобе документов.
41. Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам Единого контакт-центра, указанным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1
к Правилам выдачи согласия
уполномоченного органа
по регулированию, контролю
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
на назначение (избрание)
руководящего работника
страховой (перестраховочной)
организации, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан,
страхового холдинга, страхового
брокера, филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан
и акционерного общества
"Фонд гарантирования страховых
выплат", включая критерии
отсутствия безупречной деловой
репутации, документы,
необходимые
для получения согласия
Реестр действующих согласий на назначение (избрание) руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность (и), для занятия которой (ых) кандидату выдано согласие
Дата выдачи согласия,
№ протокола
Прекращения действия согласия
Дата
Основания*
1
2
3
4
5
6
Страховой сектор

Ескертпе: * сақтандыру қызметі туралы Заңның 34-бабы 5-2-тармағының, кепілдік беру қоры туралы Заңның 4-1-бабы 3-тармағының тиісті тармақшасына сілтеме көрсетіледі
Мінсіз іскерлік беделдің
болмау өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта) сақтандыру
ұйымы филиалының,
сақтандыру холдингінің,
сақтандыру брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының және
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамының басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті органның
келісім беру қағидаларына
2-қосымша
Басшы қызметкерлер құрамында болған өзгерістер туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының атауы)
П№
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Лауазымы
Күні және болған өзгеріс *
Тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, қызметтен шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы шешімнің (бұйрықтың) нөмірі, күні
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтен шығару (өкілеттігін тоқтату) негіздері
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: * басшы қызметкерлер құрамында (лауазымға тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, жұмыстан босату (өкілеттікті тоқтату) болған Күн және қандай өзгерістер көрсетіледі.
Қосымша (парақтар санын көрсете отырып):
_____________________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________
(қолы)
20 __ жылғы "____"___________________
Мінсіз іскерлік беделдің
болмау өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта) сақтандыру
ұйымы филиалының,
сақтандыру холдингінің,
сақтандыру брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының және
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамының басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті органның
келісім беру қағидаларына
3-қосымша
"Сақтандыру секторындағы басшы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім берудің" кіші түрі бойынша "Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін қызметке тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Примечание: * указывается ссылка на соответствующий подпункт пункта 5-2 статьи 34 Закона о страховой деятельности, пункта 3 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования
Приложение 2
к Правилам выдачи согласия
уполномоченного органа
по регулированию, контролю
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
на назначение (избрание)
руководящего работника
страховой (перестраховочной)
организации, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан,
страхового холдинга, страхового
брокера, филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан
и акционерного общества
"Фонд гарантирования страховых
выплат", включая критерии
отсутствия безупречной деловой
репутации, документы,
необходимые
для получения согласия
Сведения об изменениях, произошедших в составе руководящих работников
__________________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера,
филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики
Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан,
страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат")
П№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководящего работника
Должность
Дата и произошедшее изменение*
Номер, дата решения (приказа) о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность, увольнении (прекращении полномочий)
Основания увольнения (прекращения полномочий) в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
Примечание: * указывается дата и какие изменения произошли в составе руководящих
работников (назначение (избрание) на должность, перевод на другую должность,
увольнение (прекращение полномочий).
Приложение (с указанием количества листов):
_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
______________________ (подпись)
"____"___________________ 20 __ года
Приложение 3
к Правилам выдачи согласия
уполномоченного органа
по регулированию, контролю
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
на назначение (избрание)
руководящего работника
страховой (перестраховочной)
организации, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан,
страхового холдинга, страхового
брокера, филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан
и акционерного общества
"Фонд гарантирования страховых
выплат", включая критерии
отсутствия безупречной деловой
репутации, документы,
необходимые
для получения согласия
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых
организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов
страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских,
страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых
выплат" по подвиду "выдача согласия на назначение (избрание) руководящих
работников в страховом секторе"

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
сақтандыру секторында басшы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.​egov.​kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде.
Бұл мерзім "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 6-2-тармағында көзделген жағдайда, дәлелді пайымдау жобасы басшы қызметкер лауазымына кандидатты келісуге құжаттарды ұсынған адамға жіберілген күннен бастап дәлелді пайымдауды пайдалана отырып, уәкілетті органның шешімі қабылданған күнге дейін тоқтатыла тұрады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Уәкілетті органның көрсетілетін қызметті алушының атына басшы қызметкерді басшы қызметкердің нақты лауазымына (нақты лауазымдарына) тағайындауға (сайлауға) берілген келісімі туралы мәліметтерді қамтитын хаты не осы Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш ("Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 554-бабына сәйкес сақтандыру секторында басшы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру бойынша).
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
Наименование подвидов государственной услуги
выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников в страховом секторе
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты представления услугополучателем полного пакета документов на портал.
Данный срок приостанавливается в случае, предусмотренном пунктом 6-2 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", с даты направления проекта мотивированного суждения лицу, представившему документы на согласование кандидата на должность руководящего работника, до даты принятия решения уполномоченного органа с использованием мотивированного суждения.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
Письмо уполномоченного органа в адрес услугополучателя, содержащее сведения о выданном согласии на назначение (избрание) руководящего работника в страховом секторе на конкретную должность (конкретные должности) руководящего работника, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня. Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей (по выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников в страховом секторе в соответствии со статьей 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)").
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбекі кодексіне (бұлан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес көрсетілетін қызметті алушы демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Қағидалардың 14-тармағына сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанындағы өтінішхат;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (егер алымды төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда);
3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
4) азаматтық елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы азаматтық елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін - олардың тұрақты тұратын елінің) не кандидат соңғы 15 жыл (он бес) жыл ішінде тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген құжаттың электрондық көшірмесі. Көрсетілген құжаттың берілген күні өтінішхат берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылуының өзге мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға қатысты оларға растайтын құжаттарды беру көзделмеген болса, онда тиісті растау азаматтық елінің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі;
5) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген кәсіби бухгалтер сертификатының электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);
6) бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство в форме электронного документа, оформленного согласно пункту 14 Правил;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (в случаях, если оплата сбора предусмотрена законодательством Республики Казахстан);
3) электронная копия сведений о кандидате на должность руководящего работника по форме согласно приложению 4 к Правилам;
4) электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;
5) электронная копия сертификата профессионального бухгалтера, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (для кандидата на должность главного бухгалтера);
6) электронная копия документа, подтверждающего членство в аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров (для кандидата на должность главного бухгалтера);

7) Қағидалардың 26-тармағының 5) тармақшасына сәйкес халықаралық сертификаттардың электрондық көшірмелері (бар болса);
8) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін).
Уәкілетті орган құжаттарда көрсетілген:
Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) кандидаттардың "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-2 және 34-баптарында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабында, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабында немесе Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі;
3) осы Тізбенің 3-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған құжаттарды ұсынуы;
4) кандидатты басшы қызметкер лауазымына сайлаудың (тағайындаудың) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібінің бұзылуы;
5) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 6-1-тармағының екінші бөлігінде және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабы 3-тармағының сегізінші бөлігінде белгіленген мерзім өткеннен кейін құжаттарды ұсыну, осы мерзім ішінде тәуелсіз директор болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі лауазымына кандидат өзінің лауазымын "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының уәкілетті орган.
Бұл талап тәуелсіз директор болып табылатын басқару органы басшысының немесе мүшесінің лауазымына қолданылады;
6) уәкілетті органда басшы қызметкер лауазымына кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге әкеп соққан деп танылған іс-қимылдарды жасағаны туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы.
Бұл талап аталған оқиғалардың қайсысы ерте басталса, соған қатысты бір жыл бойы қолданылады:
уәкілетті орган кандидаттың іс-қимылдарын бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануы;
уәкілетті органның осындай іс-қимылдарды жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алуы;

7) электронные копии международных сертификатов (при наличии) согласно подпункту 5) пункта 26 Правил;
8) электронная копия документа, удостоверяющего личность кандидата (для иностранцев, лиц без гражданства).
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги
1) несоответствие кандидатов требованиям, установленным статьями 16-2 и 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", статьей 4-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" или Правилами;
2) отрицательный результат тестирования;
3) неустранение услугополучателем замечаний уполномоченного органа или представление услугополучателем доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов, по истечении срока, установленного пунктом 3 настоящего Перечня;
4) нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника;
5) представление документов по истечении установленного частью второй пункта 6-1 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и частью восьмой пункта 3 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О фонде гарантирования страховых выплат" срока, в течение которого кандидат на должность руководителя или члена органа управления, являющийся независимым директором, занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом.
Данное требование распространяется на должность руководителя или члена органа управления, являющегося независимым директором;
6) наличие у уполномоченного органа сведений (фактов) о совершении кандидатом на должность руководящего работника действий, признанных как совершенные в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшие причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг; получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения таких действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);

7) уәкілетті органда кандидаттың өзіне қатысты уәкілетті орган қадағалау ден қою шараларын қолданған және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін, нарықта айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған іс-әрекеттер жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны және (немесе) қаржы ұйымының қызметкері, іс-әрекеттері қаржы ұйымына және (немесе) мәмілеге қатысатын үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соқтырғаны туралы мәліметтердің болуы.
Бұл талап аталған оқиғалардың қайсысы ерте басталса, соған қатысты бір жыл бойы қолданылады:
уәкілетті орган кандидаттың іс-қимылдарын бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануы;
уәкілетті органның осындай іс-қимылдарды жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алуы.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымының қызметкері деп құзыретіне жоғарыда аталған бұзушылықтарға әкеп соққан мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кіретін басшы қызметкер не оның міндетін атқарған адам және (немесе) қор биржасының трейдері түсініледі;
8) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 - бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімнің болмауы (көрсетілетін қызметті алушылар - жеке тұлғалар үшін).
Осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерге, сонымен қатар уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан алған мәліметтер жатады.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Порталда іркіліс не техникалық ақаулар анықталған жағдайда, Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет. Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын (бұдан әрі – оператор) бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді. Мұндай жағдайда оператор көрсетілген мерзім ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған уәкілетті органмен бірге қол қояды. "Бағалы қағаздар нарығы секторында басшы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру" кіші түрлері бойынша "Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға келісім беру" мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Мінсіз іскерлік беделдің
болмау өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта) сақтандыру
ұйымы филиалының,
сақтандыру холдингінің,
сақтандыру брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының және
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамының басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті органның
келісім беру қағидаларына
4-қосымша
Басшы қызметкердің лауазымына (лауазымдарына) кандидат туралы мәліметтер

7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание за административное правонарушение, предусмотренное статьей 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате действий кандидата ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекшим за собой вышеуказанные нарушения;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги (для услугополучателей - физических лиц).
К сведениям, указанным в подпунктах 6) и 7) настоящего пункта, в том числе относятся сведения, полученные уполномоченным органом от органа финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в Единый контакт-центр. Единый контакт-центр: 8-800-080-7777 или 1414.
В случае сбоя информационной системы уполномоченный орган в течение одного рабочего дня уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор). В этом случае оператор в течение указанного срока, составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с уполномоченным органом.
Оказание государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" по подвидам "выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников в банковском секторе", "выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников в секторе рынка ценных бумаг" осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Приложение 4
к Правилам выдачи согласия
уполномоченного органа
по регулированию, контролю
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
на назначение (избрание)
руководящего работника
страховой (перестраховочной)
организации, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан,
страхового холдинга, страхового
брокера, филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан
и акционерного общества
"Фонд гарантирования
страховых выплат", включая
критерии отсутствия
безупречной деловой
репутации, документы,
необходимые
для получения согласия
Сведения о кандидате на должность (должности) руководящего работника

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________________
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы қызметкері лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің
аты (ол бар болса)
_______________________________________________________________
кандидат келісетін лауазым (лауазымдар)

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата на должность руководящего
работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала
страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан,
филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового
холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
______________________________________________________________________
должность (должности), на которую (которые) согласовывается кандидат

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының атауы (көрсетілетін қызметті алушы-заңды тұлға үшін)

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Наименование страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
(для услугополучателя – юридического лица)

2. Білімі:
Р/с №
Оқу орнының атауы
Қабылданған жылы – аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (күні және нөмірі бар болса)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастар
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
4. Оларға қатысты кандидат ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
р/с
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Жарғылық капиталға қатысу үшін немесе кандидатқа тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына қатынасы (пайызбен) *
1
2
3
4
Ескертпе: * 4-бағанда акцияларды кандидаттың сенімгерлік басқарудағы акцияларын (үлесін), сондай-ақ иелену нәтижесінде кандидат өзге тұлғалармен бірге ірі қатысушы болып табылатын акциялардың (үлестердің) санын ескере отырып көрсету.
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
р/с
Жұмыс істеген кезеңі *
Жұмыс орны**
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
Өзге мәліметтер***
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: осы тармақта кандидаттың еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органынына мүше болуы), оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап, лауазымын көрсете отырып еңбек қызметі туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
* қаржы ұйымдарында (оның ішінде шығарылған елінің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру бойынша өкілеттігі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдарында), банк немесе сақтандыру холдингтерінде, Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде, аудиторлық ұйымдарда, сондай-ақ қаржы ұйымдарын (оның ішінде туған елінің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру уәкілеттігі бар, Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарының) басқару органдарында, банк немесе сақтандыру холдингтерінде мүшелігі туралы мәліметтер, күні, айы, жылы көрсетіледі. Қалған жағдайларда жылы көрсетіледі;
** егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса оның тіркелген елі көрсетіледі.
*** дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары), қаржы, басқарушы және (немесе) атқарушы директор лауазымына орналасқан жағдайда, жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі.

2. Образование:
№ п/п
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
4. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым кандидат является
крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе:
№ п/п
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах) *
1
2
3
4
Примечание: * в графе 4 необходимо указывать акции (долю) с учетом акций (доли)       кандидата, находящейся в доверительном управлении, а также количества акций (долей), в результате владения которыми кандидат в совокупности с иными лицами является крупным участником.
5. Сведения о трудовой деятельности.
№ п/п
Период работы*
Место работы**
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения***
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности кандидата (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности, а также периода, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
* в финансовых организациях (в том числе финансовых организациях-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах, в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 9 Правил, аудиторских организациях, государственных органах, а также сведения о членстве в органах управления финансовых организаций (в том числе финансовых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах указываются дата, месяц, год. В остальных случаях указывается год;
**в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан указывается страна ее регистрации;
*** в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), финансового, управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации.

6. Кандидаттың салықтар бойынша аудитті қоса алғанда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізуге қатысу туралы мәліметтер:
________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы, аудит жүргізу мерзімі, сондай-ақ кандидаттың
________________________________________________________________
аудит жүргізілген қаржылық есепке орындаушы аудитор ретінде (бар болса) қол қойған күні көрсетіледі.
7. Қаржы ұйымындағы (қаржы ұйымдарындағы) және (немесе) басқа ұйымдардағы инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
р/н
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
1
2
3
8. Қаржы ұйымының, банк, сақтандыру холдингінің басшысы ретінде қаржы ұйымының, банк, сақтандыру холдингі қызметінің мәселелері бойынша сот талқылауларында жауапкер ретінде тартылған-тартылмағандығы
___________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, ұйымның атауы,
___________________________________________________________________
сот талқылауындағы жауапкердің атауы, қаралатын мәселе мен заңды күшіне енген
________________________________________________________________
сот шешімі көрсетілсін (ол шығарылған жағдайда)
9. Кандидат тағайындау (сайлау), келісу үшін құжаттарды тапсыру күніне дейін үш жыл ішінде экономикалық қызмет, сыбайлас жемқорлық саласындағы қылмыстарды жасағаны үшін жауаптылыққа тартылды ма ("Сақтандыру төлемдеріне кпілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкер лауазымына кандидат толтырмайды)
_______________________________________________________ (иә (жоқ),
құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып, тәртіптік жаза қолдану
________________________________________________________________
туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
10. Кандидатқа қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) немесе көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуына негіз болған сот шешімінің болуы
________________________________________________________________
Осы ақпаратты тексергенімді, жұмыс берушілерден зейнетақы есептеулері кезеңдерін кандидат туралы мәліметтерде көрсетілген еңбек қызметі кезеңдерімен салыстыру бөлігінде "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-тың деректерімен салыстырғанымды және оның дәйекті және толық екендігін растаймын, сондай-ақ басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарға өзімнің сәйкес келетінімді және мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге және заңмен қорғалатын, ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалануға қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(кандидат баспа қаріптерімен өз қолымен толтырады)
Қолы ___________________________
Күні____________________________
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың тәуелсіз директоры лауазымына кандидат толтырады:
Мен, _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) тәуелсіз директоры лауазымына тағайындау (сайлау) үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын.
__________________________________________________________________
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының атауы
Қолы _________________
Күні_____________________
Мінсіз іскерлік беделдің
болмау өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта) сақтандыру ұйымы
филиалының, сақтандыру
холдингінің, сақтандыру
брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының және
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамының басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті органның
келісім беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Комиссияның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бей-резидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкері лауазымына кандидатты қарауы бойынша №__ хаттама
__________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкері лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазым (дар) ы
__________________________________________________________________________
(сақтандыру секторы, лауазым (дар) ы)
____ жылғы "___" _________
Комиссия Төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)
Тестілеуге шақырмай келісу
Тестілеуге жіберу және тестілеу оң нәтижесі болған кезде келісу
Келісуден бас тарту
Комиссия мүшелерінің тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 43 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің тізбесі

6. Сведения об участии кандидата в проведении аудита финансовых организаций,
включая аудит по налогам:
______________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок
______________________________________________________________________
проведения аудита, а также период составления финансового отчета, за который был
проведен аудит, подписанный кандидатом в качестве аудитора – исполнителя
(при наличии)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в финансовой (ых) организации
(ях) и (или) в других организациях:
№ п\п
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
1
2
3
8. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, банковского,
страхового холдинга в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам
деятельности финансовой организации, банковского, страхового холдинга
________________________________________________________ ______________
(да (нет), указать дату, наименование организации,
________________________________________________________ ______________
ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение _______________________________________________________________________
суда, вступившее в законную силу (в случае его вынесения)
9. Привлекался ли кандидат к ответственности за совершение преступлений в сфере
экономической деятельности, коррупционных преступлений в течение трех лет до
даты назначения (избрания), подачи документов для его согласования (не заполняется
кандидатом на должность руководящего работника акционерного общества
"Фонд гарантирования страховых выплат")
_______________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
_______________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решения суда,
с указанием оснований привлечения к ответственности)
10. Имеется ли в отношении кандидата вступившее в законную силу решение
(приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности,
требующих получения определенной государственной услуги или решение суда,
на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного
с получением государственной услуги.
____________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною, сверена с данными
АО "Единый накопительный пенсионный фонд" в части периодов пенсионных
отчислений от работодателей с периодами трудовой деятельности, указанными
в сведениях о кандидате, и является достоверной и полной, а также подтверждаю свое
соответствие требованиям, предъявляемым к руководящим работникам и наличие
безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых
для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Подпись ___________________________
Дата ______________________________
Заполняется кандидатом на должность независимого директора финансовой
организации, холдинга, Фонда:
Подтверждаю, что я,
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) соответствую требованиям,
установленным Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах"
для (избрания) на должность независимого директора
______________________________________________________________________
наименование страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера,
филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики
Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан,
страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
Подпись _________________
Дата _____________________
Приложение 5
к Правилам выдачи согласия
уполномоченного органа
по регулированию, контролю
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
на назначение (избрание) руководящего
работника страховой (перестраховочной)
организации, филиала страховой
(перестраховочной) организации-нерезидента
Республики Казахстан,
страхового холдинга, страхового
брокера, филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан
и акционерного общества
"Фонд гарантирования страховых
выплат", включая критерии
отсутствия безупречной деловой
репутации, документы, необходимые
для получения согласия
Форма
Протокол № ___ по рассмотрению Комиссией кандидата на должность (и) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
_____________________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата на должность руководящего работника страховой
(перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга,
акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", должность (и)
_____________________________________________________________________________________________
(должность (и), страховой сектор)
"___" _________ ____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Председателя Комиссии
Согласовать без приглашения на тестирование
Направить на тестирование и согласовать при положительном результате тестирования
Отказать в согласовании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 30 марта 2020 года № 43
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1. "Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банктің, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14784 болып тіркелген, 2017 жылғы 10 наурызда Қазақстан Республикасының Эталондық бақылау банкінде жарияланған).
2. "Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 260 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16234 болып тіркелген, 2018 жылғы 22 қаңтарда Қазақстан Республикасының Эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. "Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банктің, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 26 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16563 болып тіркелген, 2018 жылғы 27 наурызда Қазақстан Республикасының Эталондық бақылау банкінде жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу" туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 246 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17972 болып тіркелген, 2018 жылғы 26 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 6-тармағы.

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечня документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14784, опубликованное 10 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 260 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и перечня документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16234, опубликованное 22 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 26 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и перечня документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16563, опубликованное 27 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 246 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17972, опубликованным 26 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 263 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19845 болып тіркелген, 2020 жылғы 9 қаңтарда Қазақстан Республикасының Эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 3-тармағы.

5. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 263 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19845, опубликованным 09 января 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).