Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 166 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 сәуірде № 18600 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 22 cәуірдегі
№ 166 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - Тізбе)
1. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.10.2025 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 166. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2019 года № 18600.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 166
Перечень приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень)
1. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 384 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. "Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген, 2015 жылғы 6 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар (бұдан әрі - рұқсаттар) жануарлар дүниесін арнайы пайдаланудың мынадай түрлеріне:
1) аң аулауға;
2) балық аулауға (кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық), ғылыми-зерттемелік аулау, мелиорациялық аулау, өсімін молайту мақсатында аулау);
3) жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ эпизоотияны болдырмау мақсатында пайдалануға;
4) жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалануға беріледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Рұқсаттар осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша беріледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Рұқсаттар беру шарттары мен тәртібі";
6, 7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Екі және одан көп облыстың аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттемелік аулауды қоспағанда, рұқсаттарды жануарларды алудың белгіленген лимиттері мен квоталары шегінде жергілікті атқарушы органдар береді.
Екі және одан көп облыстың аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттемелік аулау мақсатындағы рұқсатты ведомство береді.
7. Ғылыми-зерттемелік аулау мақсатындағы рұқсатты алу үшін "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 маусымдағы № 645 қаулысында айқындалған тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде субъектіні аккредиттеу туралы куәлік болуы қажет.
8. Өтінім жануарлар дүниесін пайдалану түріне байланысты "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша беріледі.
9. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) "электрондық үкiметтiң" төлем шлюзi арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін ақы төлеу туралы төлем құжатының электрондық көшірмесі;

2. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на пользование животным миром" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10168, опубликован 6 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Разрешения на пользование животным миром (далее – разрешения) выдаются на следующие виды специального пользования животным миром:
1) охота;
2) рыболовство (промысловое, любительское (спортивное), научно-исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях);
3) использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии;
4) использование видов животных в воспроизводственных целях.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Разрешения выдаются по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Условия и порядок выдачи разрешений";
пункты 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"6. Разрешения, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, выдаются местными исполнительными органами в пределах установленных лимитов и квот изъятия животных.
Разрешение, в целях научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на двух и более областях выдается ведомством.
7. Для получения разрешения в целях научно-исследовательского лова необходимо наличие свидетельства об аккредитации субъекта как субъекта научной и (или) научно-технической деятельности в порядке, определенном постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2011 года № 645 "Об утверждении Правил аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности".
8. Заявка в зависимости от вида пользования животным миром подается посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) в электронном виде по формам согласно приложениям 5 и 6 к настоящим Правилам.
9. К заявке прилагаются следующие документы:
1) электронная копия платежного документа об оплате за пользование животным миром, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

2) өтінім беруші қол қойған, аң аулауды қоспағанда, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға қатысатын тұлғалар тізімінің электрондық көшірмесі.
10. Жануарлар дүниесін пайдалану түріне байланысты осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа, өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) аң аулауға (алғашқы жүгіну кезінде):
жануарлар дүниесі объектілерін алу шетелдіктердің қатысуымен жүргізілетін болса - аңшылық шаруашылығы субъектісінің шетелдіктермен аң аулауды ұйымдастыруға арналған шартының электрондық көшірмесі;
2) ғылыми-зерттемелік аулауға:
қадағалаушы ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен ғылыми жұмыстар жүргізу негіздемесінің және ғылыми-зерттеу жұмыстары бағдарламасының электрондық көшірмелері;
жануарлар дүниесі объектілерін алудың болжанып отырған көлемін негіздейтін есептемелердің электрондық көшірмелері;
бұдан бұрын берілген рұқсаттарды (рұқсаттар берілген жағдайда) пайдалану нәтижелері туралы есептің электрондық көшірмесі;
3) өсімін молайту мақсатында аулауға:
балық ресурстарының өсімін молайтуға арналған мемлекеттік тапсырысты орындау мақсаттары үшін аулау жағдайларын қоспағанда, қадағалаушы ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен биологиялық негіздеменің электрондық көшірмесі;
4) жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ эпизоотияны болдырмау мақсатында пайдалануға:
эпизоотиялық мониторингтен басқа, қадағалаушы ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен ғылыми-тақырыптық жоспардан және ғылыми-зерттеу жұмыстары бағдарламасынан алынған үзіндінің электрондық көшірмесі;
Қазақстан Республикасында жануарлардың ауруларын эпизоотиялық мониторингтеу үшін ветеринария саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік ветеринариялық ұйымының жыл сайынғы жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі;
жануарлар дүниесі объектілерін алуды негіздейтін материалдардың (мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар биологиялық негіздеменің) электрондық көшірмелері;
5) жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалануға:
жануарлар дүниесі объектілерін алуды негіздейтін материалдардың (мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар биологиялық негіздеменің) электрондық көшірмелері.";
11-тармақ алып тасталсын;
13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Өтінімді порталда тіркеуді ведомство немесе жергілікті атқарушы орган ол келіп түскен уақыттан бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізеді (егер, өтiнiм сағат 18.00-ден кейiн немесе сенбi күнi қабылданса, онда өтінім беруші үшiн мерзiмдi есептеу келесi жұмыс күнi басталады).

2) электронная копия списка лиц, участвующих в изъятии объектов животного мира за исключением охоты, подписанная заявителем.
10. В зависимости от вида пользования животным миром, кроме документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, к заявке дополнительно прилагаются следующие документы:
1) на охоту (при первичном обращении):
в случае если изъятие объектов животного мира производится с участием иностранцев – электронная копия договора субъекта охотничьего хозяйства с иностранцами на организацию охоты;
2) на научно-исследовательский лов:
электронная копия обоснования проведения научных работ, утвержденная ученым советом профилирующей научной организации, и программы научно-исследовательских работ;
электронная копия расчетов, обосновывающая предполагаемый объем изъятия объектов животного мира;
электронная копия отчета о результатах использования ранее выданных разрешений (в случае выданных разрешений);
3) на лов в воспроизводственных целях:
электронная копия биологического обоснования, утвержденная ученым советом профилирующей научной организации, за исключением случаев вылова для целей выполнения государственного заказа на воспроизводство рыбных ресурсов;
4) на использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии:
электронная копия выписки из научно-тематического плана, утвержденная ученым советом профилирующей научной организации, и программы научно-исследовательских работ, кроме эпизоотического мониторинга;
электронная копия ежегодного плана работы государственной ветеринарной организации уполномоченного органа в области ветеринарии для эпизоотического мониторинга болезней животных в Республике Казахстан;
электронная копия обосновывающих материалов изъятия объектов животного мира (биологического обоснования с положительным заключением государственной экологической экспертизы);
5) на использование видов животных в воспроизводственных целях:
электронная копия обосновывающих материалов изъятия объектов животного мира (биологического обоснования с положительным заключением государственной экологической экспертизы).";
пункт 11 исключить;
пункты 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"13. Регистрация заявки ведомством или местным исполнительным органом производится на портале в течение одного рабочего дня (если заявление принято после 18.00 часов или в субботу, то исчисление срока для заявителя начинается на следующий рабочий день) с момента поступления.

14. Ведомство немесе жергілікті атқарушы органдар өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды өтінім келіп түскен уақыттан бастап үш жұмыс күні ішінде қарап, рұқсаттар береді немесе портал арқылы электрондық түрде уәжді бас тарту жолдайды.
Ведомство немесе жергілікті атқарушы органдар өтінім берушінің құжаттарын алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, ведомство немесе жергілікті атқарушы органдар көрсетілген мерзімде өтінімді одан әрі қараудан уәжді бас тарту жібереді.
15. Рұқсаттарды беруді есепке алу осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес журналда жүргізіледі.
Егер, балық аулауға арналған шарттың талаптары бойынша балық аулау бірнеше балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, сондай-ақ бірнеше кемемен, бригадамен немесе звеномен жүзеге асырылатын болса, өтінім беруші "жеке кабинеті" арқылы әрбір учаскеге, кемеге, бригадаға немесе звеноға рұқсат басып шығарады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсат (кәсіпшілік аулау, әуесқойлық (спорттық) аулау, ғылыми-зерттемелік аулау, мелиорациялық аулау, өсімін молайту мақсатында аулау)";
көрсетілген Қағидаларға 3, 5 және 6-қосымшалар осы Тізбеге 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.10.2025 № 404 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге әкімшілік органның рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/143 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11935 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге әкімшілік органның рұқсаттар беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге әкімшілік органның рұқсаттар беру тәртiбi";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14. Ведомство или местные исполнительные органы рассматривают заявку и прилагаемые к ней документы в течение трех рабочих дней с момента поступления заявки и производят выдачу разрешений либо направляют мотивированный отказ через портал в электронном виде.
Ведомство или местные исполнительные органы в течение двух рабочих дней с момента получения документов заявителя проверяют полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов ведомство или местные исполнительные органы в указанные сроки направляют мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки.
15. Учет выдачи разрешений ведется в журнале согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае если по условиям договора на рыболовство, рыболовство осуществляется на нескольких рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также несколькими суднами, бригадами или звеньями, заявителем через "личный кабинет" распечатывается разрешение на каждый участок, судно, бригаду или звено.";
заголовок приложения 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Разрешение на пользование животным миром (промысловый лов, любительский (спортивный) лов, научно-исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях)";
приложения 3, 5 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему Перечню.
3. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.10.2025 № 404 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/143 "Об утверждении Правил выдачи административным органом разрешений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11935, опубликован 23 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах выдачи административным органом разрешений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выдачи административным органом разрешения на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Үлгілерді әкелуге, әкетуге ғылыми қорытынды алу үшін өтініш беруші ғылыми ұйымға қағаз нысанында мыналарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлгілерді әкелуге, әкетуге ғылыми қорытынды алуға арналған өтініш;
2) Қазақстан Республикасының аумағына үлгілерді әкелу кезінде, егер, үлгі Конвенцияның 1, 2, 3-қосымшаларына енгізілген болса, экспорттауға арналған рұқсаттың немесе кері экспорттауға арналған сертификаттың көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының аумағында мекендейтін жануарларды, олардың бөлiктерi мен дериваттарын табиғи ортасынан алу жағдайында, аң аулауға арналған рұқсаттың көшірмесі;
4) аушы жыртқыш құстарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және (немесе) аумағынан әкету кезінде сақиналары (микрочиптері) бар фотосуреттер, сондай-ақ аушы жыртқыш құс паспортының көшірмесі;
5) үлгілерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және (немесе) аумағынан әкету кезінде аталған іс-қимылды жасау ниетін растайтын экспорттаушы мен импорттаушы арасындағы келісімшарттың немесе шарттың көшірмесі, сондай-ақ әкелінетін және (немесе) әкетілетін өнімнің саны мен көлемі, жынысы, өнім түрі мен оның сипаттамасы (тірі, консервіленген, ұрықтандырылған, криоконсервіленген) туралы мәліметтер көрсетілген құжат;
6) Қазақстан Республикасында қолдан өсірілген үлгілерді Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде Конвенцияның І және ІІ қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды қолдан өсіру қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның көшірмесі және (немесе) Конвенцияның І және ІІ қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды қолдан өсіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың әкімшілік органда тіркелуі туралы куәлік, аралық бонитирлеу актілері, сондай-ақ сатып алған жағдайда, үлгілерді сатып алу туралы құжаттардың (жүкқұжат, шарт, актілер) көшірмелері.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Үлгілерді әкелуге, әкетуге рұқсат алу үшін өтінім беруші "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы әкімшілік органға электрондық нысанда мыналарды жібереді:
1) өтінім берушінің ЭЦҚ-сымен куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлгілерді әкелуге, әкетуге рұқсат алуға арналған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) әкелуді және (немесе) әкетуді жеке мақсаттары үшін жүзеге асыратын тұлғаларды қоспағанда, осы әкелуді және (немесе) әкетуді жүзеге асыру ниетін растайтын экспорттаушы мен импорттаушы арасындағы келісімшарттың немесе шарттың электрондық көшірмесі;
3) үлгілерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде, егер, үлгі Конвенцияның 1, 2, 3-қосымшаларына енгізілген болса, экспорттауға арналған рұқсаттың немесе кері экспорттауға арналған сертификаттың электрондық көшірмесі;

"3. Для получения научного заключения на ввоз, вывоз образцов заявитель в бумажной форме направляет в научную организацию:
1) заявление на получение научного заключения на ввоз, вывоз образцов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) при ввозе образцов на территорию Республики Казахстан копию разрешения на экспорт или сертификат на реэкспорт в случае, если образец включен в приложения 1, 2, 3 Конвенции;
3) копию разрешения на охоту, в случае изъятия видов животных, их частей и дериватов, из природной среды обитания на территории Республики Казахстан;
4) при ввозе на территорию и (или) вывозе с территории Республики Казахстан ловчих хищных птиц фотографий с кольцами (микрочипы), а также копию паспорта ловчей хищной птицы;
5) при ввозе на территорию и (или) вывозе с территории Республики Казахстан образцов копию контракта или договора между экспортером и импортером, подтверждающего намерения о совершении данного действия, а также документ в котором представлены сведения о количестве и объеме завозимой и (или) вывозимой продукции, пол, вид продукции и его описание (живая, консервированная, оплодотворенная, криоконсервированная);
6) при вывозе с территории Республики Казахстан образцов искусственно выращенных в Республике Казахстан копию уведомления о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции и (или) свидетельства о регистрации в административном органе физических и юридических лиц, осуществляющих искусственное разведение животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции, промежуточные акты бонитировки, а также в случае приобретения копии документов о приобретении образцов (накладная, договор, акты).";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Для получения разрешения на ввоз, вывоз образцов заявитель посредством веб-портала "электронного правительства" в электронной форме в административный орган направляет:
1) заявление на получение разрешения на ввоз, вывоз образцов в форме электронного документа, удостоверенное ЭЦП заявителя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронную копию контракта или договора между экспортером и импортером, подтверждающего намерения о совершении данного ввоза и (или) вывоза, за исключением лиц, осуществляющих ввоз и (или) вывоз в личных целях;
3) при ввозе образцов на территорию Республики Казахстан электронную копию разрешения на экспорт или сертификата на реэкспорт в случае, если образец включен в приложения 1, 2, 3 Конвенции;

4) ғылыми ұйым қорытындысының электрондық көшірмесі;
5) ЭҮТШ арқылы төлем жасауды қоспағанда, 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 615-бабының 2) тармақшасына сәйкес сирек кездесетін және құрып кету қаупi төнген жануарлар мен бекіре тұқымдас балық түрлерін, сондай-ақ олардың бөлiктерi мен дериваттарын әкелуге және әкетуге рұқсат берілгені үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) жануарлар түрлері, олардың бөлiктерi мен дериваттары Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи мекендеу ортасынан алынған жағдайда, аң аулауға арналған рұқсаттың электрондық көшірмесі.
7. Әкімшілік орган үлгілерді әкелуге, әкетуге рұқсат алуға келіп түскен өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды порталда бір жұмыс күні ішінде тіркейді (егер, өтiнiш сағат 18.00-ден кейiн немесе сенбi күнi қабылданса, онда өтінім беруші үшiн мерзiмдi есептеу келесi жұмыс күнi басталады) және құжаттарды келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарап, шешім дайындайды. Әкімшілік орган құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартады.
Әкімшілік орган өтінішті одан әрі қараудан мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) өтініш беруші рұқсат алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдарың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге қатысты рұқсат алуды қажет ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде өтініш берушінің рұқсат алумен байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Жануарлар дүниесі объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/149 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10865 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесі объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің арасында аңшылық объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою квоталарын бөлу тәртібі";

4) электронную копию заключения научной организации;
5) электронную копию документа, подтверждающего уплату в бюджет государственной пошлины за выдачу разрешений на ввоз и вывоз редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и осетровых рыб, а также их частей и дериватов, согласно подпункту 2) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", за исключением оплаты через ПШЭП;
6) электронную копию разрешения на охоту, в случае изъятия видов животных, их частей и дериватов, из природной среды обитания на территории Республики Казахстан.
7. Административный орган регистрирует поступившее заявление на получение разрешения на ввоз, вывоз образцов и прилагаемые к ней документы на портале в течение одного рабочего дня (если заявление принято после 18.00 часов или в субботу, то исчисление срока для заявителя начинается на следующий рабочий день) и в течение трех рабочих дней со дня поступления рассматривает документы и подготавливает разрешение. В течение двух рабочих дней с момента получения документов административный орган проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Административный орган отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения разрешения, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям настоящих Правил;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения разрешения;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением разрешения.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню.
5. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/149 "Об утверждении Правил распределения квот изъятия объектов животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10865, опубликован 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах распределения квот изъятия объектов животного мира, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок распределения квот изъятия видов животных, являющихся объектами охоты, между субъектами охотничьего хозяйства";

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аңшылық шаруашылығы субъектісі алдағы жылдың 1 қазанына дейін аңшылық объектілері болып табылатын жануарлар түрлері бойынша есепке алу деректерінің негізінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшылық шаруашылығы үшін аңшылық объектілері болып табылатын жануарлар түрлері бойынша алу квотасын алуға аңшылық объектілері болып табылатын жануарлар түрлері бойынша өтінім береді.
6. Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы (бұдан әрі - аңшылар қауымдастығы) ағымдағы жылдың 15 ақпанынан келесі жылдың 15 ақпанына дейінгі кезеңге арналған жануарлар дүниесі объектілерін алуға арналған лимиттердің негізінде Заңның 9-бабы 1-тармағының 55) тармақшасына сәйкес аңшылық объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін алу квоталарын бөлуді жүзеге асырады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Балық шаруашылығы субъектілерінің арасында балық аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін алу квоталарын бөлу тәртібі";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алу квоталарын алу үшін балық шаруашылығы субъектілері ағымдағы жылдың 1 ақпанына дейін Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды жібереді:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алу квоталарын алуға арналған өтінім (бұдан әрі - балық ресурстарын алуға арналған өтінім);
өтінім берілген күнге дейінгі бір айдан кешіктірілмей алынған, аумақтық көліктік бақылау органының балық шаруашылығы субъектісінің атына тіркелген аулаушы және көліктік флот, оның ішінде шағын көлемді флот туралы анықтамасы.
Балық аулаушылар қауымдастығы жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) балық ресурстарын алуға арналған өтінімнің 2 және 4-тармақтары бойынша мәліметтер беру туралы жазбаша сұраным жібереді.
Аумақтық бөлімше сұратылған ақпаратты сұраным келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде береді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алу квоталарын бөлу қорытындылары осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық аулау лимиттері бекітілгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде шығарылады және тиісті жергілікті атқарушы органдарға жіберіледі.";

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Субъект охотничьего хозяйства до 1 октября предшествующего года на основании учетных данных по видам животных, являющихся объектами охоты, направляет в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) заявку на получение квоты изъятия по видам животных, являющихся объектами охоты для охотничьего хозяйства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Республиканская ассоциация общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее – ассоциация охотников) осуществляет распределение квот изъятия видов животных, являющихся объектами охоты, на основании лимитов на изъятие объектов животного мира на период с 15 февраля текущего года по 15 февраля будущего года, в соответствии с подпунктом 55) пункта 1 статьи 9 Закона.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок распределения квот изъятия видов животных, являющихся объектами рыболовства, между субъектами рыбного хозяйства";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения квоты изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, субъекты рыбного хозяйства до 1 февраля текущего года направляют в Государственную корпорацию следующие документы:
заявка на получение квот изъятия рыбных ресурсов и других водных животных в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках Республики Казахстан (далее – заявка на изъятие рыбных ресурсов) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
справка территориального органа транспортного контроля о зарегистрированных на имя субъекта рыбного хозяйства добывающего и транспортного флота, в том числе маломерного, полученная не позднее одного месяца, предшествующего дате подачи заявки.
Ассоциация рыболовов направляет письменный запрос о предоставлении сведений по пунктам 2 и 4 заявки на изъятие рыбных ресурсов в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – территориальное подразделение).
Территориальное подразделение представляет запрашиваемую информацию в течение 10 календарных дней со дня поступления запроса.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Итоги распределения квот изъятия рыбных ресурсов и других водных животных подводятся в течение десяти календарных дней после утверждения лимитов вылова рыбы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направляются в соответствующие местные исполнительные органы.";

көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/153 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11623 болып тіркелген, 2015 жылғы 25 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабының 60) тармақшасына және "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды, будандастыруды жүргізуге рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) беру тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Рұқсат беру тәртібі";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беруге арналған өтінім (бұдан әрі - өтінім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде жіберіледі.
4. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізу кезінде жануарларды сатып алудың заңдылығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (сатып алу-сату шарты, сыйға тарту шарты, жүкқұжат немесе тауар чегі немесе банктің белгісі бар төлем тапсырмасы);
2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге арналған биологиялық негіздеменің электрондық көшірмесі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аумақтық бөлімше өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды бір жұмыс күні ішінде қарайды (егер, өтiнiм сағат 18.00-ден кейiн немесе сенбi күнi қабылданса, онда өтінім беруші үшiн мерзiмдi есептеу келесi жұмыс күнi басталады) және тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарап, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат береді не мынадай негіздер бойынша бас тартады:

приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню.
6. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/153 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11623, опубликован 25 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции, гибридизации животных (далее – разрешение).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выдачи разрешений";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Заявка на выдачу разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (далее – заявка) направляется посредством веб-портала "электронного правительства" в электронном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. К заявке прилагаются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего законность приобретения животных при проведении интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (договор купли-продажи, договор дарения, накладная или товарный чек или платежное поручение с отметкой банка);
2) электронная копия биологического обоснования на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных с положительным заключением государственной экологической экспертизы.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Территориальное подразделение рассматривает заявку и прилагаемые к ней документы в течение одного рабочего дня (если заявление принято после 18.00 часов или в субботу, то исчисление срока для заявителя начинается на следующий рабочий день) и в течение трех рабочих дней со дня регистрации рассматривает и производит выдачу разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (далее – разрешение) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо отказывает по следующим основаниям:

1) өтінім беруші рұқсат алуға ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) өтінім берушінің және (немесе) рұқсат беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда, Заңда және "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтінім берушіге қатысты рұқсат алуды қажет ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) өтінім берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде өтінім берушінің рұқсат алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.";
7-тармақ алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беруді есепке алу осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беруді тіркеу журналында жүргізіледі.";
7. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.11.2020 № 286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.10.2025 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.10.2025 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Жануарлар дүниесін
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Нөмірі:_______                                          Берілген күні_________
Жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ
эпизоотияның алдын алу мақсатында пайдалануға арналған рұқсат
Берілді: _________________________________________________________________________
Пайдалану түрі __________________________________________________________________
Алу мақсаты _____________________________________________________________________
Алу тәсілдері ____________________________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар:__________________________________________
Алынуы жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Жануар түрі
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекаралары
Төлемнің жиынтық сомасы ________________________________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): _____________________________________
Aлу мерзімі: ________________ бастап _______________________ дейін
Aлу тәсілі:_______________________________________________________________________
Рұқсатты пайдалану туралы есептің берілетін мерзімі: __________________________________
Бақылау:_______________________________________________________________ жүктеледі.
Уәкілетті адам: __________________________________________________________________
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Жануарлар дүниесін
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
(кімге)______________________
(ведомствоның немесе
жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
(кімнен)_____________________
(өтінім берушінің толық атауы)
мекенжайы__________________
(индексі, облыс, қала,
аудан, көше, үй №, пәтер №
(бар болса), телефон)
өтінім берушінің деректемелері
___________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтінім
"Жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатты" беруді сұраймын (кәсіпшілік,
әуесқойлық (спорттық), ғылыми-зерттемелік аулау, мелиорациялық аулау, өсімді молайту мақсатында аулау)
________________________________________________________________________________
Пайдалану түрі:__________________________________________________________________
Су айдынының және (немесе) учаскенің атауы: ________________________________________
Aлу мақсаты: ____________________________________________________________________
Aлу тәсілдері: ___________________________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: __________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған 201__жылғы "__"____ №___ шарт
Аккредиттелу туралы куәліктің нөмірі, күні және сериясы (ғылыми-зерттемелік
аулау жағдайында) _______________________________________________________________
Мекендеу ортасынан алынуы жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Объектілердің атауы
Мөлшері (тонна)
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда) _____________________
Aлу мерзімі ___________________ бастап ______________________ дейін
Болжанып отырған алу ауданы (аумағы) мен учаскесінің шекарасы:
________________________________________________________________________________
Алу құралы:
Алу құралының атауы
Саны
Жүзу құралдары:
Кеме типі
Саны
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер
ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік жайында хабардармын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Өтінімнің берілген күні 20___жылғы "____"____________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Жануарлар дүниесін
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
(кімге)______________________
(ведомствоның немесе
жергілікті атқарушы органның
толық атауы)
(кімнен)_____________________
(өтінім берушінің толық атауы)
мекенжайы__________________
(индексі, облыс, қала,
аудан, көше, үй №, пәтер №
(бар болса), телефон)
өтінім берушінің деректемелері
___________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтінім
"Жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатты" беруді сұраймын (аң аулауға,
өсімді молайту мақсатында, жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік, эстетикалық
мақсаттарда, сондай-ақ эпизоотияның алдын алу мақсатында пайдалануға)
________________________________________________________________________________
Пайдалану түрі __________________________________________________________________
Алу мақсаты _____________________________________________________________________
Алу тәсілдері ____________________________________________________________________
Аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың нөмірі және күні
________________________________________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: __________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мекендеу ортасынан алынуы жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Жануар түрі
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекаралары
Жалпы құны (теңге) ______________________________________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): _____________________________________
Aлу мерзімі: ________________ бастап_______________________ дейін
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер
ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік жайында хабардармын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Өтінімнің берілген күні 20___жылғы "____"________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения разрешения, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи разрешения требованиям, установленным настоящими Правилами, Законом и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии";
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения разрешения;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением разрешения.";
пункт 7 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Учет выдачи разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных ведется в Журнале регистрации выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
приложения 1 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 12 и 13 к настоящему Перечню.
7. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.11.2020 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Перечню приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Сноска. Приложение 1 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 384 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Перечню приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 384 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Перечню приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешений
на пользование животным миром
Форма
____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Номер: __________                   Дата выдачи: ________
Разрешение
на использование животных в научных, культурно-просветительских,
воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии
Выдано:
____________________________________________________________
Вид пользования
_____________________________________________________
Цель изъятия
________________________________________________________
Способы изъятия
_____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения:
________________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия:
Вид животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Итоговая сумма уплаты
_______________________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости):
_________________________
Срок изъятия с: ______________ по ______________
Способ изъятия:
______________________________________________________
Срок представления отчета об использовании разрешения:
_________________
Контроль возлагается на: ____________________________________________
Уполномоченное лицо:
________________________________________________
Приложение 4
к Перечню приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам выдачи разрешений
на пользование животным миром
Форма
в__________________________________
(полное наименование ведомства или
местного исполнительного органа)
от________________________________
(полное наименование заявителя)
адрес_____________________________
(индекс, область, город,
район, улица, № дома,
№ квартиры
(при его наличии), телефон)
реквизиты заявителя________________
(бизнес-идентификационный номер,
индивидуальный идентификационный номер)
Заявка
Прошу выдать "Разрешение на пользование животным миром" (промысловое, любительское (спортивное), научно-исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях)
____________________________________________________________________
Вид пользования:
_____________________________________________________
Наименование водоема и (или) участка:
__________________________________
Цель изъятия:
________________________________________________________
Способы изъятия:
____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения:
________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный
идентификационный номер)
Договор на ведение рыбного хозяйства от "___" ________201__ года №______
Номер, дата и серия свидетельства об аккредитации (в случае научно-исследовательского лова) _____________________________________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия из среды обитания:
Наименование объектов
Количество (тонн)
Половозрастной состав (в случае необходимости)
_________________________
Сроки изъятия c _____________ по _________________
Район (территория) и границы участка предполагаемого изъятия:
____________
____________________________________________________________________
Орудия изъятия:
Наименование орудия изъятия
Количество
Плавательные средства:
Тип судна
Количество штук
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявки "___" ______________ 20 ___ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 5
к Перечню приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 6
к Правилам выдачи разрешений
на пользование животным миром
Форма
в__________________________________
(полное наименование местного
исполнительного органа)
от_________________________________
(полное наименование заявителя)
адрес______________________________
(индекс, область, город, район,
улица, № дома, № квартиры
(при его наличии), телефон)
реквизиты заявителя________________
(бизнес-идентификационный номер,
индивидуальный идентификационный номер)
Заявка
Прошу выдать "Разрешение на пользование животным миром" (на охоту, воспроизводственных целях, на использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии) ______________________________________
Вид пользования
_____________________________________________________
Цель изъятия
________________________________________________________
Способы изъятия
_____________________________________________________
Номер и дата договора на ведение охотничьего хозяйства:
__________________
Ответственные лица за использование разрешения:
________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный
идентификационный номер)
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия из среды обитания:
Вид животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Общая стоимость (тенге)
______________________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости)
_________________________
Сроки изъятия c _____________ по ______________
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявки "__" ______________ 20 ____ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 6
к Перечню приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения