Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 15 желтоқсанда № 14531 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (10.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса берілген Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының визаларын беру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушысының 2013 жылғы 5 наурыздағы № 08-1-1-1/71 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылы 7 наурыздағы № 175 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8407 болып тіркелген, 2013 жылғы 18 мамырдағы № 129 (28068) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті:
1) осы бірлескен бұйрықтың заңнамада көрсетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялауға жіберуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия
Совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2016 года № 14531.
В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие с 10.03.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия.
2. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 5 марта 2013 года № 08-1-1-1/71 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 175 "Об утверждении Правил выдачи виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8407, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 18 мая 2013 года № 170-171 (27444-27445)).
3. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары М.Б. Тілеубердіге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тұрғымбаевқа жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
____________Е.Ашықбаев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________Қ.Қасымов
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
__________________Е. Сағадиев
2016 жылғы 8 желтоқсанда
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
__________________Т. Дүйсенова
2016 жылғы 6 желтоқсанда
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Дін істері және азаматтық қоғам министрі
__________________Н. Ермекбаев
2016 жылғы 9 желтоқсанда
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
__________________Ж. Қасымбек
2016 жылғы 5 желтоқсанда
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
__________________К. Мәсімов
2016 жылғы 30 қараша
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушысының
2016 жылғы 24 қарашадағы
№ 11-1-2/555 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 1100 бірлескен бұйрығына
қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/612 және ҚР Ішкі істер министрінің 31.10.2024 № 872 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Көші-қон туралы заң), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді және Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың (бұдан әрі – виза алушылар) Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу Қазақстан Республикасының визаларын беру, жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту тәртібін, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу", "Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" және "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на Первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди М.Б. и заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
__________Е. Ашикбаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
"Согласовано"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев ______________
8 декабря 2016 года
"Согласовано"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова ______________
" "_____________20__ года
"Согласовано"
Министр по делам религий
и гражданского общества
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев ______________
" "_____________20__ года "Согласовано"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек ______________
5 декабря 2016 года
"Согласовано"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов ______________
" "_____________20__ года
Утверждены
совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 24 ноября 2016 года
№11-1-2/555
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 1100
Правила оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия
Сноска. Правила - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/612 и Министра внутренних дел РК от 31.10.2024 № 872 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон о миграции), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок оформления приглашений, согласований приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства (далее – получатели виз) в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, продления и сокращения сроков их действия, а также порядок оказания государственных услуг "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" и "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (10.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Егер, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда осы Қағидаларда қарастырылғаннан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың нормалары қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) азаматтығы жоқ адам – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзінің басқа мемлекеттің азаматы болып табылатыны туралы дәлелі жоқ адам;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;
3) "Астана Хаб" дербес кластерлік қор (бұдан әрі – Қор) - құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын, "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының басқару органы болып табылатын, сондай-ақ осы Заңда көзделген өзге де функцияларды орындайтын коммерциялық емес ұйым;
4) "Астана Хаб" инновациялық кластері (бұдан әрі – Инновациялық кластер) – өзара іс-қимыл жасасу және қолда бар мүмкіндіктерді бірлесіп пайдалану, білім және тәжірибе алмасу, технологияларды тиімді беру, орнықты әріптестік байланыстарды жолға қою, ақпарат тарату арқылы индустриялық-инновациялық қызметті ынталандыруға бағытталған қатысушылар бірлестігі;
5) аумақтық полиция органдары (бұдан әрі – ҚР ІІМ АПО) – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі полиция департаменттері, қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың, көліктегі полиция органдары;
6) АХҚО-ның инвестициялық резиденті – АХҚО-ның инвестициялық салық резиденттігі бағдарламасына сәйкес инвестицияларды жүзеге асырған, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңында көзделген шарттарға сай келетін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
7) бизнес – көшіп келушілер – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында келген көшіп келушілер;
8) бұрынғы отандас – Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған және шетелде тұрақты тұратын адам;
9) "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) – виза алушылардың Қазақстан Республикасына келуін-кетуін және болуын бақылау бойынша біріздендірілген ақпараттық жүйе;

Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие с 10.03.2026).
2. Если международным договором, участницей которого является Республика Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены в настоящих Правилах, то применяются нормы международного договора.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) лицо без гражданства – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и не имеющее доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;
2) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астана с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
3) автономный кластерный фонд "Астана Хаб" (далее – Фонд) – некоммерческая организация, созданная Правительством Республики Казахстан и выполняющая функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
4) инновационный кластер "Астана Хаб" (далее – Инновационный кластер) – объединение участников инновационного кластера, призванных стимулировать инновационную деятельность, в том числе в области информационно-коммуникационных технологий, путем взаимодействия и совместного использования имеющихся возможностей, обмена знаниями и опытом, проведения исследований, эффективной передачи технологий, налаживания устойчивых партнерских связей и распространения информации;
5) территориальные органы полиции (далее – ТОП МВД РК) –департаменты полиции областей, городов республиканского значения, столицы, на транспорте, органы полиции городов, районов, районов в городах, на транспорте;
6) инвестиционный резидент МФЦА – иностранец или лицо без гражданства, осуществившее инвестиции в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства МФЦА, а также соответствующее условиям, предусмотренным Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";
7) бизнес-иммигрант – иммигрант, прибывший с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) бывший соотечественник – лицо, родившееся или ранее состоявшее в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан и постоянно проживающее за рубежом;
9) единая информационная система "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") – единая информационная система по контролю за въездом, выездом и пребыванием получателей виз в Республике Казахстан;

10) вербалды нота – шет мемлекеттердің сыртқы саяси ведомстволарының, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің жазбаша өтініштері;
11) визалық көші-қон порталы (бұдан әрі – ВКП) – көші-қон процестерімен байланысты құжаттарды ресімдеуді автоматтандыруға арналған портал (www.vmp.gov.kz);
12) діни қызмет – діндарлардың діни қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған қызмет;
13) келуге және кетуге берілетін рұқсат (бұдан әрі – виза) – осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көшіп-қонушының паспортындағы немесе оны ауыстыратын құжатындағы белгісі не осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйедегі белгісі, ол визада белгіленген уақытқа, мақсаттарда және шарттармен Қазақстан Республикасының аумағына келуге, оның аумағы арқылы өтуге, онда болуға және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге құқық береді;
14) Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің нұсқауы (бұдан әрі – ҚР СІМ нұсқауы) – нақты міндеттерді шешу мақсатында және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және (немесе) Үкімет Аппаратының тапсырмаларына, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің (бұдан әрі – шетелдік мекемелер), шет мемлекеттердің сыртқы саяси ведомстволарының, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдар мен олардың өкілдіктерінің жазбаша өтініштерінің негізінде ҚР СІМ және оның шет елдердегі мекемелерінде шақыруларды қабылдау және келісу, визаларды беру, күшін жою, қалпына келтіру, қолданылу мерзімдерін ұзарту немесе қысқартуды жүзеге асыру туралы Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің басшыларымен, ҚР СІМ Консулдық қызмет департаменті директорымен, директорының орынбасарларымен және паспорттық-визалық басқармасы басшысымен жедел шешім қабылдау үшін қабылданған жазбаша түрде ресімделген тапсырмалары;
15) қолдаухат – шақырушы тараптың, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасына келуге ниеті бар виза алушылардың жазбаша өтініштері;
16) ҚР ІІМ нұсқауы – нақты міндеттерді шешу мақсатында және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және (немесе) Үкімет Аппаратының тапсырмаларына, ҚР шет елдердегі мекемелерінің, мемлекеттік органдардың және ұйымдардың жазбаша өтініштері негізінде шақыруларды ресімдеу, визаларды беру, күшін жою, қалпына келтіру, ұзарту, қолданылу мерзімдерін ұзарту немесе қысқартуды жүзеге асыру туралы ҚР ІІМ АПО Көші-қон қызметі комитетінің төрағасы (төрағаның орынбасарлары) жедел шешім қабылдау үшін қабылдаған жазбаша түрде ресімделген тапсырмалары;

10) вербальная нота – письменное обращение внешнеполитических ведомств, дипломатических и приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств;
11) визово-миграционный портал (далее – ВМП) – портал, предназначенный для автоматизации оформления документов, связанных с миграционными процессами (www.vmp.gov.kz);
12) религиозная деятельность – деятельность, направленная на удовлетворение религиозных потребностей верующих;
13) разрешение на въезд и выезд (далее – виза) – отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в паспорте мигранта или заменяющем его документе либо отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в информационной системе, которая дает право на въезд на территорию Республики Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из территории Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе;
14) указание Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – указание МИД РК) – оперативное решение конкретных задач, оформленное в виде письменного поручения, принимаемое главами загранучреждений Республики Казахстан (далее – загранучреждения), директором, заместителями директора и руководителем паспортно-визового управления Департамента консульской службы МИД РК, а также решение, основанное на поручении руководства Администрации Президента Республики Казахстан и (или) Аппарата Правительства Республики Казахстан, письменных обращениях государственных органов, организаций и загранучреждений, внешнеполитических ведомств, дипломатических и приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, на основании которого МИД РК и загранучреждениями осуществляется прием и согласование документов о приглашении из-за границы (далее – приглашение), выдача, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз;
15) ходатайство – письменное обращение приглашающей стороны о выдаче, аннулировании, восстановлении виз Республики Казахстан, продлении и сокращении сроков их действия, а также получателя визы, намеревающегося посетить Республику Казахстан;
16) указание МВД РК – оперативное решение конкретных задач, оформленное в виде письменного поручения, принимаемое Председателем (заместителями Председателя) Комитета миграционной службы МВД РК, а также решение, основанное на поручении руководства Администрации Президента Республики Казахстан и (или) Аппарата Правительства Республики Казахстан, письменных обращениях загранучреждений, государственных органов и организаций Республики Казахстан, на основании которого ТОП МВД РК осуществляется оформление приглашений, выдача, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз;

17) маусымдық шетелдік жұмыскерлер – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31938 болып тіркелді) бекітілген тізбесіне сәйкес, климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс берушілер 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа тартатын көшіп келушілер;
18) миссионерлік қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың дінге үндеу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында діни ілімді таратуға бағытталған қызметі;
19) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама (бұдан әрі – біліктілік сәйкестігі туралы анықтама) – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32887 болып тіркелді) айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасында жұмысқа өз бетінше орналасу үшін экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлеріндегі) сұранысқа ие кәсіптер бойынша біліктілік талаптары және білім деңгейі сәйкес келетін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға берілетін белгіленген нысандағы құжат;
20) тұрақты тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат;
21) уәкілетті қызметкер – қолдаухатты келісетін және визаларға қол қоятын ҚР шет елдердегі мекемелерінің, ҚР СІМ, ҚР ІІМ және ҚР ІІМ АПО қызметкерлері;
22) форс-мажорлық жағдайлар – төтенше және болмай қоймайтын жағдайлар салдарынан туындайтын еңсерілмейтін күш оқиғалары (дүлей апаттар, әскери әрекеттер, төтенше жағдай);

17) сезонные иностранные работники – иммигранты, привлекаемые на работу работодателями на срок не более 1 (одного) года для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), согласно перечню профессий, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31938) по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления;
18) миссионерская деятельность – деятельность граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц без гражданства, направленная на распространение вероучения на территории Республики Казахстан с целью обращения в религию;
19) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства – документ установленной формы, выдаваемый в порядке, определяемом приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32887), иностранцу или лицу без гражданства, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности);
20) разрешение на постоянное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иностранцам и лицам без гражданства при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
21) уполномоченный сотрудник – сотрудник загранучреждения, МИД РК, МВД РК и ТОП МВД РК, согласующий ходатайства и подписывающий на визах;
22) форс-мажорные обстоятельства – события непреодолимой силы, наступающие вследствие чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение);

23) халықаралық өзара түсіністік қағидаты – екі мемлекеттің азаматтары үшін визаларды ресімдеу кезінде тең жағдайлар ұсыну;
24) халықаралық ұйым – мемлекетаралық немесе үкіметаралық ұйым;
25) шақырушы тарап – виза алушылардың Қазақстан Республикасына(нан) келуіне (кетуіне) жәрдемдесетін Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары, облыстық әкімдердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аппараттары, шет мемлекеттердің сыртқы саяси ведомстволары, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, консулдық мекемелері, халықаралық ұйымдар және олардың өкілдіктері, сонымен қатар Қазақстан Республикасында тіркелген жеке және заңды тұлғалар;
26) шет елдердегі мекемелері – Қазақстан Республикасының шет елдерде орналасқан елшіліктері, дипломатиялық миссиялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының консулдық мекемелері;
27) шақыру хат – Қазақстан Республикасына жеке істер бойынша келуге ҚР ІІМ берген шақыру, не болмаса виза алушыларға Қазақстан Республикасының визаларын беру туралы ҚР ІІМ-мен келісілген шақырушы тараптың қолдаухаты немесе вербалды нота;
28) шетелдік – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзінің басқа мемлекеттің азаматы болып табылатындығы туралы дәлелі бар адам;
29) этникалық қазақ – ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Визаны санаты, алушы, мәртелігі, қолданылу мерзімі, Қазақстан Республикасының аумағында болу кезеңі, беру негіздері және визаны беруге қажетті құжаттар осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес анықталады.
5. Визалар бір мәртелі және көп мәртелі болып бөлінеді.
Бір мәртелі виза алушыға визада белгіленген мерзімге, мақсатқа және талапқа сәйкес Қазақстан Республикасына бір мәрте кіруге, оның аумағы арқылы өтуге, онда болуға және Қазақстан Республикасынан шығуға рұқсат береді.
Көп мәртелі виза алушыға визада белгіленген мерзімге, мақсатқа және талапқа сәйкес Қазақстан Республикасына көп мәрте кіруге, оның аумағы арқылы өтуге, онда болуға және Қазақстан Республикасынан шығуға рұқсат береді.
Қазақстан Республикасы аумағынан кетуге арналған визалар виза алушыға визада белгіленген мерзімге және талапқа сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында болуына және Қазақстан Республикасынан шығуға құқық береді.

23) международный принцип взаимности – обоюдное предоставление равных условий при оформлении виз для граждан двух государств;
24) международная организация – межгосударственная или межправительственная организация;
25) приглашающая сторона – центральные государственные органы Республики Казахстан, аппараты акимов областей, городов республиканского значения, столицы, внешнеполитические ведомства, дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения иностранных государств, международные организации и их представительства, физические лица, а также юридические лица, зарегистрированные в Республике Казахстан, содействующие въезду и выезду получателя визы в Республику Казахстан и из нее;
26) загранучреждения – находящиеся за рубежом посольства, дипломатические миссии, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
27) документы о приглашении из-за границы (далее – приглашение) – приглашение на въезд в Республику Казахстан по частным делам, выданное МВД РК, либо ходатайство приглашающей стороны, согласованное с МВД РК, либо вербальная нота о выдаче виз Республики Казахстан получателям визы;
28) иностранец – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;
29) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Категория, получатель, кратность, срок действия визы, период пребывания на территории Республики Казахстан, основания и необходимые документы для выдачи виз определяются в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
5. Визы подразделяются на однократные и многократные.
Однократная виза предоставляет получателю визы право на однократный въезд в Республику Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе.
Многократная виза предоставляет получателю визы право на многократный въезд в Республику Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе.
Виза для выезда с территории Республики Казахстан предоставляет получателю визы право на пребывание на территории Республики Казахстан и выезд из Республики Казахстан на время и на условиях, установленных в визе.

6. Қазақстан Республикасының визалық жапсырмасын толтыру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Визаны түзетуге жол берілмейді. Түзетілген визалар жарамсыз болып саналады.
Визаны электронды форматта толтыру (бұдан әрі – электрондық виза) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ВКП арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7. Визалардың орнына жүретін құжаттар мыналар:
1) Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдар мен олардың өкілдіктерінің басшыларына, персонал мүшелеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне ҚР СІМ берген аккредиттеу куәлігі;
2) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұруына ыхтиярхаты;
3) азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
4) соттың шетелдікті Қазақстан Республикасынан шығарып жіберу туралы қаулысы;
5) жол жүру құжаты.
8. Осы Қағидаларда қарастырылғаннан басқа халықаралық өзара түсіністік қағидатын ескере отырып, Қазақстан Республикасында болу мерзімі Қазақстан Республикасының азаматтарының болу мемлекетінде болу мерзімінен аспайтын ұзақ мерзімді визалар берілуі және виза ресімдеу мерзімі ұзақ уақыт болуы мүмкін.
9. ҚР ІІМ АПО, ҚР СІМ және ҚР-дың шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
"Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу", "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызметтерді алушылар жеке немесе заңды тұлғалар болып табылады, "Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметті алушылар жеке тұлғалар болып табылады (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы).
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (10.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

6. Заполнение визовой наклейки Республики Казахстан осуществляется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Исправления в визе не допускаются. Визы с исправлениями считаются недействительными.
Заполнение визы в электронном формате (далее – электронная виза) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам осуществляется посредством ВМП.
Сноска. Пункт 6 - в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Документами, заменяющими визы, являются:
1) аккредитационное удостоверение, выданное МИД РК главам, членам персонала дипломатических и приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, аккредитованных в Республике Казахстан, а также членам их семей;
2) вид на жительство иностранца или лица без гражданства в Республике Казахстан;
3) удостоверение лица без гражданства;
4) постановление суда о выдворении иностранца из Республики Казахстан;
5) проездной документ.
8. Визы могут выдаваться на более длительные сроки, с учетом международного принципа взаимности со сроком пребывания на территории Республики Казахстан, не превышающим длительность пребывания граждан Республики Казахстан на территории соответствующего государства и сроки оформления виз могут составлять более длительный период времени, чем предусмотрено в настоящих Правилах.
9. ТОП МВД РК, МИД РК и загранучреждения (далее – услугодатель) обеспечивают внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах.
Услугополучателями государственных услуг "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан", "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан" являются физические или юридические лица.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие с 10.03.2026).

2-тарау. Виза алушылардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларды ресімдеу, шақыруларды келісу тәртібі
10. Жеке істер бойынша шақыру Қазақстан Республикасына визаны алушының болжамды келу күніне 1 (бір) жылдан ерте емес және 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Қолдаухат немесе вербалды нота виза алушының Қазақстан Республикасына болжамды келу күніне күнтізбелік 90 күннен ерте емес және 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Шақыруды қарау мерзімі осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өтініш білдірген күннен бастап электронды түрде қызмет көрсету кезінде – 3 жұмыс күнінен және қағаз түрінде – 5 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
ҚР ІІМ және ҚР СІМ нұсқауы бойынша шақыру құжаттары қысқа мерзімде қабылданады және өңделеді.
11. Шақыруды ресімдеу үшін шақырушы тарап осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кестені қоса отырып вербалды нотаны ҚР СІМ-ге ұсынады.
12. Шақырушы тарап шақыруды ресімдеу үшін ҚР ІІМ АПО-ға немесе "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы өзінің тіркелген жері бойынша өтінішхат және "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті мынадай құжаттарды ұсынады":
1) Қазақстан Республикасына жеке сапар бойынша келуге шақыруды ресімдеу үшін:
жеке басты куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген және "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы мемлекеттік баж төленген жағдайда осы құжатты ұсыну талап етілмейді);
2) заңды тұлғаның не жеке кәсіпкердің шақыруын ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген және ЭҮТШ арқылы мемлекеттік бажды төлеген кезде осы құжатты ұсыну талап етілмейді);
өкілдің өкілеттігін растайтын құжат.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушының "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін мемлекеттік баж сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжатты (ЭҮТШ арқылы төлеген жағдайда) және басқа да қажетті мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Қазақстан Республикасының зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру мәселелерін реттейтін заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға салыстыру үшін түпнұсқалары ұсынылған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін талап етуге жол берілмейді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету кезінде заңмен қорғалатын құпияны қамтитын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға көрсетілген қызметті алушының жазбаша келісімін алады.
"Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 5-қосымшасында келтірілген.

Глава 2. Порядок оформления приглашений, согласования приглашений на въезд получателям виз в Республику Казахстан
10. Приглашение по частным делам подается не ранее, чем за 1 (один) год и не позднее, чем за 5 рабочих дней до предполагаемой даты въезда получателя виз в Республику Казахстан.
Ходатайство или вербальная нота подается не ранее, чем за 90 календарных дней и не позднее, чем за 5 рабочих дней до предполагаемой даты въезда получателя виз в Республику Казахстан.
Срок рассмотрения приглашения составляет не более 3 рабочих дней при оказании услуги в электронном виде и не более 5 рабочих дней – в бумажном виде – со дня подачи обращения, за исключением случаев, указанных в пункте 16 настоящих Правил.
По указанию МВД РК и МИД РК документы на приглашение принимаются и обрабатываются в более краткие сроки.
11. Приглашающая сторона для оформления приглашения представляет в МИД РК вербальную ноту с приложением таблицы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
12. Приглашающая сторона для оформления приглашения представляет в ТОП МВД РК либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту своей регистрации ходатайство и следующие документы, необходимые для оказания государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан":
1) для оформления приглашения по частным делам:
документ, удостоверяющий личность (для сверки);
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины при обращении в Государственную корпорацию (в случае уплаты государственной пошлины через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) предоставление данного документа не требуется);
2) для оформления приглашения юридического лица либо индивидуального предпринимателя:
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины при обращении в Государственную корпорацию (в случае уплаты государственной пошлины через ПШЭП предоставление данного документа не требуется);
документ, подтверждающий полномочия представителя.
При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию сведения о документах, удостоверяющих личность, сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя, документе, подтверждающем уплату услугополучателем в бюджет суммы государственной пошлины за оказание государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" (в случае уплаты через ПШЭП) и другие необходимые сведения, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В соответствии со статьей 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах, при оказании государственных услуг не допускается истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, нотариально засвидетельствованных копий документов, оригиналы которых представлены для сверки услугодателю, Государственной корпорации, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, регулирующим вопросы пенсионного и социального обеспечения.
Работник Государственной корпорации при оказании государственной услуги получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в приложении 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (10.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Сұратылған визаның санатына қарай қосымша ұсынылады:
1) инвесторлар үшін – Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органының немесе АХҚО Әкімшілігінің қолдаухаты;
2) іскерлік сапарға арналған көп мәртелік визаны ресімдеу үшін – Қазақстан Республикасына сапардың іскерлік сипатын растайтын шарттың немесе келісімшарттың көшірмесі (этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды және осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес, визаларды ресімдеу кезінде шақыруды міндетті түрде көрсетуден босатылатын экономикасы дамыған, саяси және көші-қоны тұрақты мемлекеттердің (бұдан әрі – мемлекеттер тізімі) азаматтарын қоспағанда);
3) діни іс-шараларға қатысу немесе миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін – діни қызмет саласын жүзеге асыратын уәкілетті органдағы мекеменің жазбаша келісімі;
4) Қазақстан Республикасының аумағындағы түзету мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдарға бару үшін – ҚР ІІМ қылмыстық-атқару жүйесінің жазбаша келісімі;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алу үшін – Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының жазбаша келісімі;
6) еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, соның ішінде маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – шақырушы тарапқа шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат, не біліктілік сәйкестігі туралы анықтама, не болмаса "Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органдардың рұқсаты талап етілмейтін адамдардың тізбесін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 ж. 23 қарашадағы № 1041 қаулысына немесе халықаралық шарттарға сәйкес виза алушыға мұндай рұқсат талап етілмейтіндігі туралы құжаттар, сондай-ақ мынадай құжаттар қосымша ұсынылады:
қандастар үшін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша қандас куәлігінің көшірмесі мен түпнұсқасы немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
теңіз, өзен кемелері, әуе көлігі экипаждарының мүшелері, "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына ерекше мәртебе беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығына сәйкес ерекше мәртебе берілген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы, сондай-ақ "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары оқу орындарында басшылар лауазымдарында жұмыс істейтін, жоғары білімі бар және экономика саласында кадрларды даярлауды жүзеге асыратын оқытушылар үшін:
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
АХҚО қатысушылары мен органдары тартатын адамдар үшін:
заңды тұлғаны АХҚО қолданыстағы құқығына сәйкес тіркеуді немесе аккредитациялауды растайтын сертификаттың көшірмесі;
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
білім туралы құжаттарды тану қағидаларында белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқару холдингінде құрылымдық бөліністердің басшыларынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтін адамдар үшін Қазақстан Республикасында құрылымдық бөліністердің бірінші басшыларының шетелдік қызметкерді тағайындауы туралы ұлттық басқару холдингінің бұйрығы;
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесі мүшелері ретінде жұмыс істеуге тартылатын адамдар үшін – ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесінің жалпы жиналысынан үзінді;
шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшысы болып жұмыс істейтін адамдарға – шетелдік қызметкерді бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшылары болып жұмыс істейтін адамдарға – шетелдік қызметкерді Қазақстан Республикасында бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшыларының орынбасарлары болып жұмыс істейтін адамдарға – басшының орынбасары лауазымына жұмысқа қабылдау және тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие с 10.03.2026).
13. В зависимости от категории запрашиваемой визы дополнительно предоставляются:
1) для инвесторов – ходатайство уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо Администрации МФЦА;
2) для оформления многократной визы деловой поездки – копия договора или контракта, подтверждающего деловой характер поездки в Республику Казахстан (за исключением этнических казахов, бывших соотечественников и граждан из списка экономически развитых, политически и миграционностабильных государств, освобожденных от необходимости предъявления приглашения при оформлении виз (далее – список государств), согласно приложению 6 к настоящим Правилам);
3) для участия в религиозных мероприятиях или осуществления миссионерской деятельности – письменное согласие ведомства уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности;
4) для посещения лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях на территории Республики Казахстан – письменное согласие Комитета уголовно-исполнительной системы МВД РК;
5) для усыновления граждан Республики Казахстан – письменное согласие уполномоченного органа Республики Казахстан в области защиты прав детей;
6) для осуществления трудовой деятельности, в том числе для сезонных иностранных работников – выданное работодателю разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, либо справка о соответствии квалификации, либо документы, подтверждающие, что в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 1041 "Об определении перечня лиц, для которых не требуются разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности" или международными договорами получателю визы такое разрешение не требуется, также дополнительно представляются следующие документы:
для кандасов – копия и подлинник удостоверения кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) по форме, утвержденной Приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М "Об утверждении Правил присвоения или продления статуса кандаса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8624);
для членов экипажей морских, речных судов, воздушного транспорта, профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 "О присвоении особого статуса организациям высшего и (или) послевузовского образования" присвоен особый статус, а также для преподавателей с высшим образованием, осуществляющим подготовку кадров для отраслей экономики, работающих в высших учебных заведениях на должностях руководителей с документами, подтвержденными в порядке, установленном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800):
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, привлекаемых участниками и органами МФЦА:
копия сертификата, подтверждающего регистрацию или аккредитацию юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА;
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, работающих в национальном управляющем холдинге на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном Правилами признания документов об образовании – приказ национального управляющего холдинга о назначении иностранного работника первым руководителем структурного подразделения в Республике Казахстан;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве членов совета директоров национального управляющего холдинга – выписка из общего собрания совета директоров национального управляющего холдинга;
лицам, работающим первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц – решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем;
лицам, работающим первыми руководителями казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале – решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем в Республике Казахстан;
лицам, работающим заместителями первых руководителей казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале – копия приказа о принятии и назначении на работу на должность заместителя руководителя;

7) оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін – Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының немесе Инновациялық кластері бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін Инновациялық кластерінің қолдаухаты;
8) гуманитарлық уәждер бойынша – Қазақстан Республикасында тіркеуден өткенін растайтын халықаралық ұйымның немесе оның өкілдігінің құжаты, немесе гуманитарлық көмек көрсету туралы Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарты бар болғанда, болу елінің заңнамасына сәйкес ресми түрде тіркелген шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымның (қор) құжаттары;
9) білім алу үшін – Қазақстан Республикасының оқу мекемесінің немесе Қазақстан Республикасының білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарының қолдаухаты;
10) жақын туыстарын күтіп-бағу үшін – денсаулық сақтау ұйымдарында емделіп жатқан Қазақстан Республикасының азаматтары, немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын виза алушылар үшін – Қазақстан Республикасында орналасқан денсаулық сақтау ұйымы берген – 026/е нысандағы анықтама және тұрақты күтіп-бағу қажеттілігі туралы құжаттары, сондай-ақ туыстық дәрежесін растайтын құжаттар.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
14. Көрсетілетін қызметті алушының құжаттарының толық топтамасын Мемлекеттік корпорация немесе ҚР ІІМ АПО-ның уәкілетті қызметкері арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
Өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең аз уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияға – 15 минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері ҚР ІІМ АПО уәкілетті қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шақыруды ресімдеуге құжаттарды қабылдаудан бас тартуы туралы қолхат береді.

7) для прохождения учебной практики или стажировки – ходатайство центральных исполнительных органов Республики Казахстан или Инновационного кластера для прохождения обучения по программам Инновационного кластера;
8) по гуманитарным мотивам – документ, подтверждающий регистрацию в Республике Казахстан ходатайствующей международной организации или ее представительства, либо официальную регистрацию зарубежной неправительственной организации (фонда) в стране ее нахождения в соответствии с законодательством этой страны, при наличии международного договора об оказании гуманитарной помощи, ратифицированного Республикой Казахстан;
9) для получения образования – ходатайство учебного заведения Республики Казахстан или уполномоченных органов Республики Казахстан по вопросам образования;
10) для ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо получателями виз, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан и находящимися на лечении организациях здравоохранения – справку формы № 026/у, выданную медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан и подтверждающую необходимость постоянного ухода, а также документы, подтверждающие степень родства.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При приеме полного пакета документов услугополучателя через Государственную корпорацию или уполномоченного сотрудника ТОП МВД РК услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
День приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугодателю – 30 минут, в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя и в Государственной корпорации – 20 минут.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов предусмотренного в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" согласно приложению 5 к настоящим Правилам, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации или уполномоченный сотрудник ТОП МВД РК отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов на оформление приглашения по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

15. ҚР ІІМ АПО-да өтінішхатты қарау кезінде:
1) ұсынылған құжаттарға сұратылған сапар мақсатының, визаның мәртелігінің, жарамдылық мерзімінің және оны беру орнының сәйкестігі. Визаны беру орны, АХҚО қатысушылары мен органдарын, АХҚО инвестициялық резиденттерінің және олардың отбасы мүшелерінің, Инновациялық кластерінің жұмыскерлерін және оның қатысушыларын қоспағанда, виза алушының азаматтығына тиесілі елге қатысты консулдық округке сәйкес немесе мына шарттардың біреуі:
болу елінде тұрақты тұруға рұқсаты;
іскерлік және инвесторлық мақсаттары бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруға, білім алуға, емделуде ұзақ болуына рұқсаты бар болған кезде тексеріледі.
ҚР СІМ қызмет көрсететін консулдық округтерін көрсете отырып, шет елдердегі мекемелерінің тізімін ҚР ІІМ-ге береді;
2) "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы Заң) 22-бабының 7) және 10) тармақшаларына және Көші-қон туралы заңның 48-бабына сәйкес шетелдікке Қазақстан Республикасына кіруіне бас тарту негіздерінің болуы;
3) осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздердің болуы.
Бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда ҚР ІІМ АПО-ның уәкілетті қызметкері көрсетілетін қызметті алушының келіп түскен құжаттарын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) келісуге жібереді.
ҚР ҰҚК өтінішті "Бүркіт" БАЖ арқылы 3 (үш) жұмыс күніне дейінгі мерзімде келісуді қамтамасыз етеді. Шақыруларды ресімдеу үшін негіздерді неғұрлым егжей-тегжейлі зерделеу қажет болған жағдайда, ҚР ҰҚК органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша көрсетілген мерзім күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейін ұзартылады.
ҚР ҰҚК-нен жауап алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ҚР ІІМ АПО-ның уәкілетті қызметкері осы жауапты өңдеуді және Қазақстан Республикасына келуге шақыру беруді жүзеге асырады не "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы адамдардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша бас тартады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. Шақыру туралы құжаттар ресімделеді:

15. При рассмотрении ходатайства в ТОП МВД РК проверяется:
1) соответствие представленных документов запрашиваемой цели поездки, кратности, сроку действия и месту выдачи визы. Место выдачи визы, за исключением участников и органов МФЦА, инвестиционных резидентов МФЦА и членов их семей, работников Инновационного кластера или его участников, определяется в соответствии с консульским округом получателя визы, к которому относится страна гражданской принадлежности, или при наличии одного из следующих условий:
разрешения на постоянное место жительства в стране пребывания;
разрешения на длительное пребывание по деловым или инвесторским целям, осуществления трудовой деятельности, получения образования, прохождения лечения.
МИД РК представляет в МВД РК список загранучреждений с указанием обслуживаемых ими консульских округов;
2) наличие оснований для отказа иностранцу во въезде в Республику Казахстан в соответствии с подпунктами 7) и 10) статьи 22 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев" (далее – Закон о правовом положении иностранцев) и статьей 48 Закона о миграции;
3) наличие оснований для отказа в оказании государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан", предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил.
В случае отсутствия оснований для отказа уполномоченный сотрудник ТОП МВД РК направляет поступившие документы услугополучателя на согласование в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК).
КНБ РК обеспечивает согласование ходатайства в срок до 3 (трех) рабочих дней посредством ЕИС "Беркут". В случае необходимости более обстоятельного изучения оснований для оформления приглашений, по письменному запросу органов КНБ РК, указанный срок продлевается до 30 (тридцати) календарных дней.
В течение 1 (одного) рабочего дня после получения ответа от КНБ РК уполномоченный сотрудник ТОП МВД РК осуществляет обработку данного ответа и выдачу приглашения на въезд в Республику Казахстан либо отказывает по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 15 - в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Документы о приглашении оформляются:

1) ҚР ІІМ АПО уәкілетті қызметкерінің қолымен куәландырылған және мөрмен бекітілген жеке істер бойынша шақыруды беру жолымен;
2) заңды тұлғаның қолдаухатының бірінші данасына ҚР ІІМ АПО уәкілетті қызметкерінің қолымен куәландырылған және мөрмен бекітілген келісу нөмірін қою жолымен. Қолдаухаттың екінші данасы мен қоса берілген құжаттар ҚР ІІМ АПО іс номенклатурасына тігіледі.
Шақырудың тіркеу нөмірі мен шақыруды беру күні туралы ақпарат "Бүркіт" БАЖ-ға енгізіледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Көші-қон туралы заңның 48-бабына сәйкес қабылдаушы тұлғалардың виза алушыларды шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде қабылдаушы тұлғалар өздерінде болатын көшіп келушілер туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына уақытылы хабарламағаны, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттар ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдамағаны үшін екі және одан да көп рет жауаптылыққа тартылған болса, қаралмайды.
18. Шақыру құжаттарын ресімдеуді немесе оларды ресімдеуден бас тарту туралы шешімді ҚР ҰҚК-мен келіскеннен кейін, ҚР ІІМ АПО немесе ҚР СІМ (бас тартудан басқа) уәкілетті қызметкері қабылдайды.
3-тарау. Қазақстан Республикасының визаларын беру § Параграф 1. Виза алушылардың виза алу үшін ұсынатын құжаттары
19. Шет елдердегі мекемелерінде, ҚР СІМ-де немесе ҚР ІІМ АПО-да көрсетілетін қызметті алушының нақты орналасқан жері немесе шақырушы тараптың тіркелген орны бойынша визаларды беру үшін "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызметі көрсетуге қажет мынадай құжаттар мен мәліметтер ұсынылады:
1) көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті немесе қара-ақ фотосуреті бар виза алуға арналған визалық сауалнама;
2) ҚР шет елдердегі мекемелерінде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайында виза ресімдеу кезінде ҚР ІІМ АПО-да немесе ҚР СІМ-де тіркелген қолдаухаттың нөмірі және оны тіркеу күні (виза алушыға нөмірді және шақыруды беру күнін шақырушы тарап хабарлайды), немесе осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген виза санаттарын алушылардың қолдаухаттары;

1) путем выдачи приглашения по частным делам, заверенного подписью уполномоченного сотрудника и скрепленного печатью ТОП МВД РК;
2) путем проставления на первом экземпляре ходатайства юридического лица номера согласования, заверенного подписью уполномоченного сотрудника и скрепленного печатью ТОП МВД РК. Второй экземпляр ходатайства и прилагаемые документы подшиваются в номенклатурное дело ТОП МВД РК.
Информация о регистрационном номере приглашения и дате выдачи приглашения вносится в ЕИС "Беркут".
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В соответствии со статьей 48 Закона о миграции не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении получателей виз, если в течение двенадцати последовательных календарных месяцев до подачи такого заявления принимающие лица два и более раз были привлечены к ответственности за несвоевременное информирование органов внутренних дел Республики Казахстан о пребывающих у них иммигрантах, непринятие мер по оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.
18. Решение об оформлении документов о приглашении или об отказе в их оформлении принимается уполномоченным сотрудником ТОП МВД РК или МИД РК (кроме отказа) после согласования с КНБ РК.
Глава 3. Выдача виз Республики Казахстан
Параграф 1. Документы, представляемые получателями виз для получения визы
19. Для выдачи виз в загранучреждениях МИД РК или ТОП МВД РК по месту фактического нахождения услугополучателя или регистрации приглашающей стороны представляются следующие документы и сведения, необходимые для оказания государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан":
1) визовая анкета на получение визы с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
2) при оформлении визы в загранучреждении или международном аэропорту Республики Казахстан номер, дата приглашения, зарегистрированного в ТОП МВД РК или МИД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона), или ходатайство получателя категории виз, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил;

3) шет мемлекеттің жарамды дипломатиялық, қызметтік және шетелдік паспорты, не болмаса Қазақстан Республикасы осы қалыпта таныған және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін жеке басты куәландыратын өзге құжат;
4) консулдық алым немесе мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
5) 1-қосымшаға сәйкес виза алуға қажетті қосымша құжаттар.
Электрондық виза портал арқылы ВКП арқылы ресімделеді.
Электрондық визаны алу үшін ВКП-да тіркелу және мына мәліметтерді көрсете отырып, жеке деректерді толтыру жүзеге асырылады:
1) ҚР ІІМ-де тіркелген шақырудың нөмірі, күні (шақырудың нөмірі мен берілген күнін визаны алушыға шақырушы тарап хабарлайды);
2) консулдық алымды төлеу.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілеттік берілген тұлға өз құзыреті шегінде және оның белгіленген нысаны бойынша берген немесе куәландырған, шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (заңдастыру немесе апостильдеу).
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 7-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20. Визалық сауалнама қолмен анық немесе ВКП-ны пайдалану арқылы мемлекеттік, орыс, ағылшын тілінде осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Визалық сауалнаманың сұрақтарына жауаптар толық беріледі.
Визалық сауалнамаға виза алушының өзі қол қояды.
Кәмелетке толмаған балалардың атынан виза алу үшін визалық құжаттарға олардың заңды өкілдері қол қояды.
Құжаттарды ресімдеу кезінде, визалық сауалнамаға желімделетін фотосурет, бас киімді күнделікті кию олардың ұлттық немесе діни қатыстылығының міндетті белгісі болып табылатын шетелдіктерден басқа, шетелдік мұндай бас киіммен паспорттағы фотосуретте бейнеленген жағдайда, виза алушының фотосуреті жасына сай келуі және қара түсті көзілдіріксіз, бас киімсіз беті алдынан қарағанда адам анық бейнеленген болуы тиіс.

3) действительный дипломатический, служебный, заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан;
4) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату консульского сбора или государственной пошлины;
5) дополнительные документы для получения визы в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Электронная виза оформляется посредством ВМП.
Для получения электронной визы осуществляется регистрация на ВМП и заполнение личных данных с указанием следующих сведений:
1) номер, дата приглашения, зарегистрированного в МВД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона);
2) уплата консульского сбора.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме, скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
Перечень основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг приведен в приложениях 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Визовая анкета заполняется разборчиво от руки или с использованием ВМП на государственном, русском или английском языке по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Ответы на вопросы визовой анкеты предоставляются исчерпывающими.
Визовая анкета подписывается получателем визы лично.
От имени несовершеннолетних детей визовые документы для выдачи виз подаются их законными представителями.
Фотография, вклеиваемая в визовую анкету, должна соответствовать возрасту получателя визы на момент оформления документа с четким изображением лица анфас без очков с затемненными стеклами и без головного убора, за исключением лиц, для которых постоянное ношение головного убора является обязательным атрибутом их национальной или религиозной принадлежности, при условии, что данное лицо изображено в таком головном уборе на фотографии в паспорте.

21. Виза алушының ұсынған паспорты келесі өлшемдерге сай келуі тиіс:
1) түпнұсқалығына және иесінікі екендігіне күмән келтірмеуге, белгілер, ескертпелер, жазбалар, өшірулер мен түзетулер, жыртылған немесе тігілген беттері болмауы тиіс;
2) Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге арналған виза алушыларды қоспағанда, визаларға арналған кемінде 2 таза бет болуы тиіс;
3) Қазақстан Республикасының аумағынан кету арналған виза алушыларды қоспағанда, қолданылу мерзімі сұратылған визаның қолданылу мерзімі аяқталу күнінен бастап 3 (үш) айдан бұрын аяқталмауы тиіс;
4) қолдану мерзімін ұзарту туралы белгілер болмауы тиіс.
22. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес шақыруға құжаттарды ресімдеу және визаны беру үшін, соның ішінде оның қолдану мерзімін ұзартуға және қалпына келтіруге консулдық алым немесе мемлекеттік баж алынады.
Салық кодексінде көзделген жағдайларда шақыру құжаттарын және виза ресімдеу үшін консулдық алым және мемлекеттік баж алынбайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (01.01.2026 қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. ҚР ІІМ АПО, ҚР СІМ және шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері құжаттар түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес пакетін және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынса, ҚР ІІМ АПО, ҚР СІМ және шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Егер көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы құжаттардың толық пакетін ұсынса, ҚР ІІМ АПО, ҚР СІМ және шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріп, көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын олар түскен күні ҚР ҰҚК-ге осы Қағидалардың 40-тармағында белгіленген мерзімде келісуге жібереді.
ҚР ҰҚК-нен жауап алғаннан кейін, ҚР ІІМ АПО, ҚР СІМ және шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері келіп түскен жауапты 1 (бір) жұмыс күні ішінде өндеуді және тиісті санаттағы визаны беруді немесе виза беруден бас тартуды жүзеге асырады.
Виза беруден бас тарту негізі анықталған жағдайда ҚР ІІМ АПО және ҚР СІМ уәкілетті қызметкерлері 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға виза беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруіне мүмкіндік беру үшін өткізілетін тыңдаудың уақыты, күні мен орны, тәсілі туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама визаны беру немесе виза беруден бас тарту туралы шешім қабылдауға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының ҚР ІІМ АПО және ҚР СІМ уәкілетті қызметкерлерінің шешіміне қарсылық білдіру құқығы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекспен белгіленген тәртіппен хаттаманы ресімдей отырып, оны тыңдау жолымен жүзеге асырылады.

21. Паспорт, предоставляемый получателем визы, должен удовлетворять следующим критериям:
1) не должен вызывать сомнений в подлинности и принадлежности его владельцу, содержать отметок, оговорок, записей, подчисток и исправлений, вырванных или расшитых страниц;
2) должен иметь не менее 2 чистых страниц, предназначенных для виз, за исключением получателей виз для выезда с территории Республики Казахстан;
3) срок его действия должен истекать не ранее 3 (трех) месяцев с даты окончания срока действия запрашиваемой визы, за исключением получателей виз для выезда с территории Республики Казахстан;
4) не должен иметь отметок о продлении срока действия.
22. За оформление документов о приглашении и выдачу визы, в том числе за восстановление и продление срока ее действия, взимается консульский сбор или государственная пошлина в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), если иное не установлено международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
Консульский сбор или государственная пошлина за оформление документов о приглашении и оформление визы не взимается в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Сноска. Пункт 22 - в редакции совместного приказа Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (вводится в действие с 01.01.2026).
23. Уполномоченные сотрудники ТОП МВД РК, МИД РК и загранучреждений в день поступления документов осуществляют их прием и регистрацию.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченные сотрудники ТОП МВД РК, МИД РК и загранучреждений отказывают в приеме заявления.
В случае представления услугополучателем полного пакета документов уполномоченные сотрудники ТОП МВД РК, МИД РК и загранучреждений выдают расписку о приеме соответствующих документов и направляют поступившие документы услугополучателя в день их поступления на согласование в КНБ РК на сроки, установленные в пункте 40 настоящих Правил.
После получения ответа КНБ РК уполномоченные сотрудники ТОП МВД РК, МИД РК и загранучреждений в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его поступления в обработку осуществляют выдачу визы соответствующей категории либо отказ в выдаче визы.
В случае выявления основания для отказа в выдаче визы уполномоченный сотрудник ТОП МВД РК и МИД РК информирует услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней о предварительном решении об отказе в выдаче визы, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения о выдачи или отказе в выдачи визы.
Право услугополучателя на возражение к решению уполномоченных сотрудников ТОП МВД РК и МИД РК осуществляется путем его заслушивания в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 10.04.2025 № 11-1-4/215 және ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2025 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
§ Параграф 2. Визаларды беру тәртібі
24. Визалардың берілуі:
1) шетелдерде:
шет елдердегі мекемелері мынадай санаттардағы визаларды береді: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5" , "А6", "В1", "В2", "В3", "В4", "В5", "В6", "В7", "В8", "В9", "В10", "В11", "В12", "В12-1", "В13", "С1", "С2", "С3", "С4", "С5", "С6", "С7", "С8", "С9", "С10", "С12";
2) Қазақстан Республикасының аумағында:
ҚР СІМ мынадай санаттардағы визаларды береді: "А1", "А2", "А3", "А4", "В10";
ҚР ІІМ АПО мынадай санаттардағы визаларды береді: "А5", "В2" (АХҚО қатысушылары және органдары үшін), "В3", "В7", "В8", "В9", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этникалық қазақтарға), "С11" және "С12";
ҚР ІІМ АПО Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларында визалардың мынадай санаттарын береді:
"А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" және "С12";
3) ВКП арқылы:
бір мәртелік электрондық визалардың мынадай санаттары:
"А3", "А5", "В1", "В2", "В3", "В9-1", "В10", "В12", "С12".
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
24-1. Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне баруды талап етпейтін электрондық форматта берілетін визалардан қоспаған жағдайларда, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 11-1-4/71 бұйрығымен бекітілген "Шетелде Қазақстан Республикасының азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасы азаматтарынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпаратты жинау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы" қағидаларға сәйкес белгіленген тәртіппен дактилоскопиялық тіркеуден өтеді (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16650 болып тіркелген).
Ескерту. 3-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 10.04.2025 № 11-1-4/215 и Министра внутренних дел РК от 25.04.2025 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок выдачи виз
24. Выдача виз производится:
1) за границей:
загранучреждения выдают следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "А6", "В1", "В2", "В3", "В4", "В5", "В6", "В7", "В8", "В9", "В10", "В11", "В12", "В12-1", "В13", "С1", "С2", "С3", "С4", "С5", "С6", "С7", "С8", "С9", "С10", "С12";
2) на территории Республики Казахстан:
МИД РК выдает следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "В10";
ТОП МВД РК выдают следующие категории виз: "А5", "В2" (для участников и органов МФЦА), "В3" "В7", "В8", "В9", "В9-1", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этническим казахам), "С11" и "С12";
ТОП МВД РК выдают следующие категории виз в международных аэропортах Республики Казахстан:
"А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" и "С12";
3) посредством ВМП:
следующие категории однократных электронных виз:
"А3", "А5", "В1", "В2", "В3", "В9-1", "В10", "В12", "С12".
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. Иностранцы и лица без гражданства, достигшие шестнадцатилетнего возраста, при получении виз Республики Казахстан, за исключением виз, выдаваемых в электронном формате без посещения загранучреждений Республики Казахстан, проходят дактилоскопическую регистрацию в порядке, определенном приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан" от 28 февраля 2018 года № 11-1-4/71 "Об утверждении Правил сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16650).
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 24-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Электрондық виза осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шақыру негізінде беріледі және тек виза алушы үшін жарамды және бірге жүретін адамдарға қолданылмайды. Паспортты ауыстырған кезде электрондық визаны қайтадан алу қажет.
Электрондық визаны ресімдеу уақыты – 1 (бір) жұмыс күні.
Шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар жарамды электрондық визамен тек Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайлардағы бақылау пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына келеді және кетеді.
ВКП-ға электрондық визаны ресімдеу процесінде электрондық виза шақырушы тараптың шақыруында көрсетілген деректердің негізінде қалыптастырылады. Консулдық алым ЭҮТШ арқылы төленгеннен кейін, ресімделген виза көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" түседі. Көрсетілетін қызметті алушы электрондық визаны ресімдеу алдында шақыруда көрсетілген ақпараттың паспорттық деректермен сәйкестігін салыстырып тексереді және растайды.
Қазақстан Республикасына келген кезде ресімделген электрондық визадағы және шетелдіктің паспортындағы ақпараттың сәйкессіздігі анықталған жағдайда, электрондық виза жарамсыз деп есептеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25-тармақтың алтыншы абзацының осы редакциясы 31.12.2026 қоса алғанға дейін қолданыста болады - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25-тармақтың алтыншы абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"В3" санатындағы бір реттік электрондық іскерлік визалар ресімделетін Пәкістан Ислам Республикасының азаматтарын қоспағанда, бір мәртелі электрондық қызметтік, инвесторлық, туристік, іскерлік, жеке сапарға арналған визалар және емделу үшін визалар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес мемлекеттердің азаматтарына беріледі.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. "С3" санатындағы визадан басқа ҚР ІІМ АПО визаларды беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды виза алушының уақытша тұру орны немесе шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша ("А5" санатындағы виза, виза алушының нақты болу орны бойынша), не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы бойынша жүзеге асырады.

25. Электронная виза выдается на основании электронного приглашения по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и действует только для получателя визы и не распространяется на сопровождающих лиц. При замене паспорта электронную визу необходимо получить повторно.
Срок оформления электронной визы – 1 (один) рабочий день.
Иностранцы и лица без гражданства могут прибывать на территорию и убывать с территории Республики Казахстан с использованием действительной электронной визы только через пункты пропуска международных аэропортов Республики Казахстан.
В процессе оформления электронной визы на ВМП электронная виза формируется на основании данных, указанных в приглашении приглашающей стороны. После уплаты консульского сбора через ПШЭП, оформленная виза поступает в "личный кабинет" услугополучателя. Услугополучатель перед оформлением электронной визы сверяет и подтверждает соответствие информации, указанной в приглашении, с паспортными данными.
В случае определения несоответствия информации в оформленной электронной визе и паспорте иностранца при въезде в Республику Казахстан, электронная виза считается недействительной.
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция абзаца шестого пункта 25 действует по 31.12.2026, в соответствии с совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Абзац шестой пункта 25 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие 01.01.2027).
Однократные электронные служебные, инвесторские, туристские, деловые, частные визы и визы на лечение оформляются гражданам по списку стран согласно приложению 11 к настоящим Правилам, за исключением граждан Исламской Республики Пакистан, которым оформляются однократные электронные деловые визы категории "В3".
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. ТОП МВД РК осуществляют выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз, кроме визы категории "С3", по месту временного проживания получателей виз или регистрации приглашающей стороны (для получателя визы категории "А5" по фактическому нахождению), либо по указанию МВД РК.

"С3" санатындағы алғашқы визаларды ҚР ІІМ АПО шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша жүзеге асырады. Еңбек қызметі Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде жүзеге асырылған жағдайда Қазақстан Республикасы ҚР ІІМ АПО "С3" санатындағы визаны жоюды, қалпына келтіруді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды шетелдіктің уақытша тұру орны бойынша жүзеге асырады.
Визасыз келу тәртібі туралы халықаралық шарттар бар елдерден, "Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген, Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларының 17-тармағында көрсетілген мемлекеттерден (14 күнге дейінгі мерзімге визасыз режимі бар елдерді қоспағанда) өтініш берушінің өтініші негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу мәселесін қарау үшін қажетті мерзімге, бірақ күнтізбелік тоқсан (90) күннен аспайтын, бастапқы "В8" және "В9" санатындағы виза беріледі. Виза соңғы берілген күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі айда бір рет беріледі.
ҚР ІІМ АПО АХҚО қатысушылары мен органдарына, Инновациялық кластер мен Қордың қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе Инновациялық кластер мен Қордың жұмыскерлеріне "С3" визасын беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, қолданылу мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды, сондай-ақ отбасы мүшелеріне "С3" визасын еңбек қызметін жүзеге асыру үшін бұрын берілген алғашқы визаларды ескермей "С3" визасына өзгертуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге арналған визалар, "В14" санатындағы визаны қоспағанда, виза алушының нақты болу орны бойынша беріледі.
Оқуға арналған визалар виза алушыны қабылдаған оқу мекемесінің орналасқан орны бойынша беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
27. Жұмыс уақытынан тыс кезде қабылданған ҚР СІМ және ҚР ІІМ нұсқаулары келесі жұмыс күні ресімделеді.

Первичные визы категории "С3" выдаются ТОП МВД РК по месту регистрации приглашающей стороны. При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, ТОП МВД РК осуществляет аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия визы "С3" по месту временного проживания иностранца.
Лицам, находящимся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, гражданам государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан" (за исключением стран, которые имеют безвизовый режим сроком до 14 дней), на основании ходатайства заявителя выдается первичная виза категории "В8" и "В9" на период, необходимый для рассмотрения вопроса о получении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, но не более, чем на 90 (девяносто) календарных дней. Виза выдается один раз за двенадцать последовательных календарных месяцев со дня последней подачи заявления.
Участникам и органам МФЦА, работникам участников Инновационного кластера и Фонда или работникам Инновационного кластера и Фонда, ТОП МВД РК осуществляет выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия визы "С3", а также изменение визы "С3" членам семьи на визу "С3" для осуществления трудовой деятельности без учета ранее выданных первичных виз.
Визы для выезда с территории Республики Казахстан выдаются по месту фактического нахождения получателя виз, за исключением виз категории "В14".
Визы для получения образования выдаются по месту нахождения учебного заведения, в которое зачислен получатель визы.
Сноска. Пункт 26 – в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Указания МИД РК и МВД РК, принятые в нерабочее время, праздничные и выходные дни оформляются на следующий рабочий день.

28. ҚР шет елдердегі мекемелері шақырусыз мына санаттағы визаларды келесі негізде береді:
1) ҚР СІМ нұсқауы – "А1", "А3", "В1" және "В3" (ҚР-дың шет елдердегі мекемелеріндегі басшыларының жазбаша нұсқауы бойынша "В3" санатындағы бір мәртелі виза беріледі);
2) вербалды нота – "А1", "А2", "А3", "А4", "В1", "В3" және "В10";
3) қолдаухат (осы Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген құжаттар бар болған жағдайда визалардың санаттарына қарай):
Осы Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарына (бір мәртелі виза) – "А3", "В1", "В3", "В10", "В12" және көп мәртелі "В12-1";
бұрынғы отандастар (Қазақстан Республикасымен байланысын куәландыратын құжаттары, оның ішінде Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасының немесе Қазақстан Республикасынның паспортында, туу туралы куәлігінде туған жері туралы бағанада тиісті белгінің болуы немесе некеге тұру туралы куәлігі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту туралы анықтамасы бар болса) – "В10";
виза алушыларға – "В4", "В5", "В8", "В10" (жерлеуге немесе туысқанының және жақындарының ауруына байланысты, ҚР азаматтарының отбасы мүшелеріне немесе әке-шешелеріне, сондай-ақ олардың заңды өкілдеріне, этникалық қазақтардың отбасы мүшелеріне – бір мәртелі виза), "В13", "С1", "С2", "С4" (бір мәртелі виза 90 (тоқсан) күнтізбелік күнге дейін) және "С10".
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
29. Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы Заңның 23-бабымен белгіленген жағдайларда виза алушыға Қазақстан Республикасы аумағынан кетуге арналған виза беруден бас тартылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
30. Қазақстан Республикасының аумағына келуге немесе Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге кедергі жасайтын негіздер, соның ішінде шақыру болған жағдайда да, визалар берілмейді, ал ресімделген виза Қазақстан Республикасына келуге немесе Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге негіз болып табылмайды.
31. Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларында ресми делегация мүшелеріне, Қазақстан Республикасының консулдық мекемелері жоқ елдердің азаматтарына, сонымен қатар виза алушыларға шақыру негізінде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша ҚР ІІМ АПО береді.
Шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасының консулдық мекемесі жоқ шет мемлекеттің сыртқы саяси ведомствосының тиісті қолдаухаты (вербалды нотасы) болған кезде не ҚР СІМ-нің нұсқауы бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайын виза алу орны деп көрсетеді.

28. Загранучреждениями выдаются следующие категории виз без приглашения на основании:
1) указания МИД РК – "А1", "А3", "В1" и "В3" (по письменному указанию глав загранучреждений выдаются однократные визы категории "В3");
2) вербальной ноты – "А1", "А2", "А3", "А4", "В1", "В3" и "В10";
3) ходатайства (в зависимости от категории виз при наличии документов, предусмотренных в приложении 1 к настоящим Правилам):
гражданам стран, указанных в списке государств согласно приложению 6 к настоящим Правилам (однократная виза) – "А3", "В1", "В3", "В10", "В12" и многократная виза – "В12-1";
бывшим соотечественникам (имеющие документы, подтверждающие связь с Республикой Казахстан, в том числе соответствующую отметку в графе о месте рождения в Казахской Советской Социалистической Республике или в Республике Казахстан в паспорте, свидетельстве о рождении или о заключении брака Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также справку о выходе из гражданства Республики Казахстан или утрате гражданства Республики Казахстан) – "В10";
получателям виз – "В4", "В5", "В8", "В10" (на похороны или в случаях болезни родных и близких, членам семьи или родителям граждан РК, а также их законным представителям, членам семьи этнических казахов – однократная виза), "В13", "С1", "С2", "С4" (однократная виза до 90 (девяносто) календарных дней) и "С10".
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случаях, установленных статьей 23 Закона о правовом положении иностранцев, получателю визы отказывается в выдаче визы для выезда с территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 29 – в редакции совместного приказа Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При возникновении оснований, препятствующих въезду на территорию Республики Казахстан либо выезду с территории Республики Казахстан, в том числе при наличии приглашения, визы не выдаются, а оформленная виза не является основанием для въезда в Республику Казахстан или выезда с территории Республики Казахстан.
31. Членам официальной делегации, гражданам стран, где отсутствуют консульские учреждения Республики Казахстан, а также получателям виз на основании приглашения или по указанию МВД РК, визы оформляются ТОП МВД РК в международных аэропортах Республики Казахстан.
Загранучреждения, при наличии соответствующего ходатайства (вербальной ноты) внешнеполитического ведомства иностранного государства, где отсутствует консульское учреждение Республики Казахстан либо по указанию МИД РК, указывают местом получения визы международный аэропорт Республики Казахстан.

32. Топталған виза алушыларға ұйымдастырылған түрде Қазақстан Республикасына келуге және Қазақстан Республикасынан кетуге немесе Қазақстан Республикасы арқылы транзитпен өтуге топтық визалар ресімделеді.
Топтың барлық мүшелері Қазақстан Республикасына кіруде, Қазақстан Республикасынан шығуда, қандайда бір пункте болуда және Қазақстан Республикасы аумағында жүруде, Мемлекеттік шекарадағы бақылау-өткізу пункті арқылы топ құрамында бір уақытта кіруі және шығуы топтық визаларды беру шарты болып табылады.
Топтық визалар осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аты-жөні тізімдері әліпбилік тәртіпте атаулы тізім ретінде ресімделеді.
Сонымен бірге, виза парақтың артқы жағына немесе жеке бір параққа желімделеді және бұл парақ тізіммен бірге үстіңгі сол жақ бұрышы бүгіліп тігіледі, виза беруші ҚР шетелдегі мекемесінің, ҚР СІМ-нің және ҚР ІІМ АПО-нің мөрімен бекітеді.
Уәкілетті қызметкер тізімнің төменгі жағына (лауазымы мен тегін көрсетіп) қол қояды, қойылған қол ҚР-дың шетелдегі мекемесінің, ҚР СІМ-нің немесе ҚР ІІМ АПО-нің мөрімен куәландырылады.
Визасы бар тізім бір данада жасалады, түпнұсқасы топ жетекшісіне беріледі. Бір көшірмесі Қазақстан Республикасына келу (кету) кезінде өткізу пунктіне тапсырылады, екіншісі – визаны берген ҚР СІМ-де, ҚР-дың шет елдердегі мекемесінде немесе ҚР ІІМ АПО-да қалады. Тізімге түзетулер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
33. Қазақстан Республикасы танымайтын мемлекеттің паспортын ұсынған адамға шақыру негізінде бір мәртелік виза беріледі және ол жеке параққа желімделеді. Қазақстан Республикасынан шығу кезінде ҚР ҰҚК Шекара қызметінің өкілдері немесе визаның мерзімі біткеннен кейін ҚР ІІМ АПО өкілдері виза берген органға жіберу үшін парақ алынады.
34. "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "А6", "В7", "В10", "В12-1" (1 жылға дейін көп мәртелі) "С3", "С7" және "С9" санаттарындағы негізгі виза алушының отбасы мүшелеріне, асырауындағы адамдарға (растайтын құжаттар болған кезде) виза осы Қағидаларға сәйкес негізгі виза алушының визасының мерзіміне беріледі немесе ұзартылады. Бұл ретте, егер Қазақстан Республикасы Заңнамасына сәйкес басқа қарастырылмаса, отбасы мүшелері мен асырауындағы адамдар еңбек, діни, миссионерлік қызметті жүзеге асыруға немесе діни бірлестік қызметіне қатысуға құқылы емес.
35. Виза алушының паспортында пайдаланылмаған немесе қолданылу мерзімі аяқталмаған виза болған жағдайда, жаңа виза ол жойылғанда ғана беріледі.

32. Групповые визы оформляются группам получателей виз при организованном въезде в Республику Казахстан и выезде из Республики Казахстан или транзитном проезде через территорию Республики Казахстан.
Условием для выдачи групповых виз является одновременное прибытие и прохождение всеми членами группы пункта пропуска через Государственную границу при въезде и выезде из Республики Казахстан, пребывание в каком-либо пункте и передвижение по территории Республики Казахстан в составе группы.
Групповые визы оформляются в виде именных списков для оформления групповых виз, составляемых в алфавитном порядке по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Виза вклеивается на обратной стороне бумаги или на отдельном листе бумаги и сшивается вместе со списком путем загиба верхнего левого угла, который скрепляется печатью загранучреждения, МИД РК и ТОП МВД РК, выдавшего визу.
Уполномоченный сотрудник расписывается в нижней части списка (с указанием должности и фамилии), подпись заверяется печатью загранучреждения, МИД РК или ТОП МВД РК.
Список, лист с визой составляются в одном экземпляре, оригинал выдается руководителю группы, одна копия сдается на пункте пропуска при въезде (выезде) в Республику Казахстан, другая – остается в МИД РК, загранучреждении или ТОП МВД РК, выдавшем визу. Исправления и дополнения в списках не допускаются.
33. В случае выдачи визы лицу, представившему паспорт страны, не признаваемой Республикой Казахстан, выдается однократная виза на основании приглашения и вклеивается на отдельный лист бумаги, который подлежит изъятию при выезде получателя визы из Республики Казахстан представителями Пограничной службы КНБ РК, либо по истечении срока действия визы представителями ТОП МВД РК.
34. Членам семьи, а также лицам, находящимся на иждивении (при наличии подтверждающих документов) основного получателя визы категории "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "А6", "В7", "В10", "В12-1" (многократная до 1 года), "С3", "С7" и "С9" виза выдается или продлевается на срок действия визы основного получателя визы в соответствии с настоящими Правилами. При этом членам семьи и лицам, находящимся на иждивении, не предоставляется возможность на осуществление трудовой, религиозной, миссионерской деятельности или участие в деятельности религиозного объединения, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
35. В случае наличия в паспорте получателя визы неиспользованной визы, или визы, срок действия которой не истек, новая виза выдается при условии аннулирования прежней визы.

36. Қазақстан Республикасы аумағында визаларды бір санаттан екінші санатқа өзгертуге рұқсат беріледі:
1) ҚР СІМ:
"А1" және "А3" санаттарына – вербалды нота немесе ҚР СІМ нұсқауы негізінде;
"А2" және "А4" – вербалды нота негізінде;
2) ҚР ІІМ АПО:
"А5" санатына – "В3", "В10", "С3", "С4", "С5" және "С10" санаттарынан;
"А6" санатына – "В3", "В9", "В10", "С3", "С4" және "С5" санаттарынан;
"В2" санатына (АХҚО қатысушылары мен органдарына) – "В3", "В7" және "С3" санаттарынан;
"В7" санатына – "С9" санатынан;
"В8" санатына – "С2", "С3", "С7" және "С11" санаттарынан;
"С1" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан;
"С2" санатына – "В10", "С3" және "С9" санаттарынан;
"С3" санатына – "В2", "В3", "В7" (Инновациялық кластер бағдарламалары бойынша оқытудан өтіп жатқан виза алушыларға), "В10", "С2", "С3" (жұмыс берушінің атынан шақырушы тарапты ауыстыру, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса, еңбекші көшіп келушінің рұқсаты болған кезде қолдаухат негізінде), "С9" және "С10" санаттарынан;
"С4" санатына – "В10", "С2", "С9" және "С10" санаттарынан;
"С9" санатына – "С11" санатынан, этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге;
"С12" санатына – визаның барлық санаттарынан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
37. Виза алушының жазбаша өтініші бойынша және толтырылған визалық сауалнаманың (бір мәртелі виза көрсетілген) және консулдық алымды төлеу (бір мәртелі визаға төленген) төлегенін растайтын төлем құжаты негізінде көп мәртелі виза бір мәртелі визаға өзгертіледі. Сонымен бірге, осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген визаның мерзіміне ауыстырылады.
Визаның қолданылу мерзімі шақыру құжаттарында көрсетілген мерзімнен аспауы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушімен берілетін визаның мәртелігін бір мәртеліден (шақыру құжаттарында көрсетілген) көп мәртеліге ("А1", "А3", "А5", "В7", "С2", "С3", "С4", "С5", "С7", "С9" және "С12" санаттарындағы визалардың мерзімдерін ұзартудан басқа) өзгертуге жол берілмейді.
38. Көрсетілетін қызметті беруші визаны ресімдеуге ұсынылған материалдарды зерделеу кезінде:
1) виза алушының Қазақстан Республикасына келу мақсатына байланысты визалық сауалнамадағы ақпарат мазмұнын шақырудағы, паспорттағы және виза алу үшін ұсынылған қосымша құжаттардағы көрсетілген мәліметтермен салыстырып тексереді;

36. Изменение виз одной категории на другую на территории Республики Казахстан допускается:
1) МИД РК:
на категории "А1" и "А3" – на основании вербальной ноты или указания МИД РК;
на категории "А2" и "А4" – на основании вербальной ноты;
2) ТОП МВД РК:
на категорию "А5" – с категорий "В3", "В9", "В10", "С3", "С4", "С5" и "С10";
на категорию "А6" – с категорий "В3", "В9", "В10", "С3", "С4" и "С5";
на категорию "В2" (для участников и органов МФЦА) – с категорий "В3", "В7" и "С3";
на категорию "В7" – с категории "С9";
на категорию "В8" – с категории "С2", "С3", "С7" и "С11";
на категорию "С1" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы;
на категорию "С2" – с категорий "В10", "С3" и "С9";
на категорию "С3" – с категорий "В2", "В3", "В7" (для получателей виз, проходящих обучение по программам Инновационного кластера), "В10", "С2", "С3" (на основании ходатайства при смене приглашающей стороны в лице работодателя и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан), "С9" и "С10";
на категорию "С4" – с категорий "В10", "С2", "С9" и "С10";
на категорию "С9" – с категории "С11", для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы, а также прибывших по безвизовому режиму;
на категорию "С12" – со всех категорий виз, а также прибывших по безвизовому режиму.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Кратность выдаваемой визы изменяется с многократной на однократную по письменному заявлению получателя виз о замене кратности и срока действия виз на основании заполненной визовой анкеты (где указана однократная виза) и платежный документ, подтверждающий уплату консульского сбора (уплату за однократную визу). Одновременно меняется срок действия визы в соответствии со сроками, указанными в приложении 1 настоящих Правил.
Срок действия визы не должен превышать срока действия, указанного в документах о приглашении.
Замена услугодателем кратности выдаваемой визы с однократной (указанных в документах о приглашении) на многократную (за исключением продления срока действия виз категории "А1", "А3", "А5", "В7", "С2", "С3", "С4", "С5", "С7", "С9" и "С12") не допускается.
38. При изучении материалов на оформление визы услугодатель:
1) сравнивает содержание информации в визовой анкете со сведениями, указанными в приглашении, паспорте и дополнительных документах для получения визы в зависимости от цели пребывания получателя виз в Республике Казахстан;

2) виза алушының паспорты тұрақты тұратын еліне қайтуына немесе Қазақстан Республикасына барғаннан кейін басқа елге кетуіне құқық беретінін тексереді;
3) көші-қон қаупі бар елдерде виза алушының шақырушы тарапымен, жұмыс орнымен немесе оқу орнымен телефон арқылы әңгімелесу жүргізеді (қажет болған жағдайда);
4) егер ұсынылған құжаттар күмән тудыратын болса, виза алушыны әңгімелесуге шақырады. Әңгімелесу барысында виза алушының виза алу үшін ұсынған құжаттарында көрсетілген ақпаратпен, сондай-ақ басқа дереккөзден алынған мәліметтермен және сұрақтарға берген жауаптардың мазмұнымен салыстырып тексереді;
5) көшіп келушінің виза санатының, мәртелігінің, қолданылу мерзімінің және келу мерзімінің виза алушының Қазақстан Республикасына жоспарланған келу мақсатына сәйкестігін тексереді.
39. Визаларды беру, күшін жою, қалпына келтіру, қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдаған кезде виза алушының еліндегі немесе тұрғылықты тұру жеріндегі саяси және көші-қон жағдайы ескеріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші визалық құжаттарды қарастыру барысында елінде немесе тұрғылықты тұру жерінде саяси және көші-қон жағдайларында тұрақсыздық байқалған виза алушымен әңгімелесу жүргізеді.
Келесі санаттағы визаларды алу мақсатында құжаттарды тапсырған, сондай-ақ электронды виза алушылармен әңгімелесу жүргізілмейді: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "А6", "В10" (вербалды нотамен), "В12" (топтық визамен), "С3", "С10" (этникалық қазақтарға, бастапқы визаны ресімдеуде әңгіме жүргізіледі және алғашқы виза 1 (бір) жылға дейін, ал қайта өтініш жасағанда әңгімелесусіз виза 3 (үш) жылға дейін беріледі), "С11", "С12" және Қазақстан Республикасы аумағынан кетуге арналған визалар ("В14" – "В22").
40. Көрсетілетін қызметті беруші виза ресімдеуге материалдарды зерделеу нәтижесінде визаларды беру немесе виза беруден бас тарту туралы шешімді ҚР ҰҚК-мен келісілгеннен кейін қабылдайды.
41. Күнтізбелік 30 күн ішінде ресімделетін "А2", "А4" және "С1" санатындағы визалардан басқа визаларды ресімдеу мерзімі 5 жұмыс күнінен аспайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
42. Визалық құжаттар, соның ішінде вербалды ноталар және қолдаухаттар "Бүркіт" БАЖ арқылы келісіледі. "С11" санатындағы визалар және Қазақстан Республикасы аумағынан шығуға арналған визалар "Бүркіт" БАЖ-ға енгізу арқылы келісіледі.

2) удостоверяется в том, что паспорт дает право получателю визы на возвращение в страну постоянного проживания или выезд в другую страну после посещения Республики Казахстан;
3) в странах миграционной опасности проводит (при необходимости) телефонные переговоры с приглашающей стороной, местом работы или учебы получателя визы;
4) приглашает на собеседование получателя визы, если представленные документы вызывают сомнение. В ходе беседы сверяет содержание ответов на вопросы с информацией, указанной в документах, представляемых получателями виз для получения визы, а также сведениями, полученными из других источников;
5) проверяет соответствие категории, кратности, срока действия визы и срока пребывания иммигранта с планируемой целью пребывания получателя виз в Республике Казахстан.
39. При принятии решения о выдаче, аннулировании, восстановлении, продлении виз учитывается политическая и миграционная ситуация в стране гражданства или постоянного жительства получателя виз.
В ходе рассмотрения визовых документов уполномоченный сотрудник проводит собеседование с получателями виз в стране гражданства, либо постоянного жительства которых наблюдается нестабильная политическая и миграционная ситуация.
Собеседование не проводится с получателями электронных виз, а также подавшими документы на получение виз следующих категорий: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "А6", "В10" (по вербальной ноте), "В12" (по групповой визе), "С3", "С10" (этническим казахам, с которыми проводится собеседование при оформлении первичной визы до 1 (одного) года. При повторном их обращении без собеседования выдача визы осуществляется до 3 (трех) лет), "С11", "С12" и визы для выезда с территории Республики Казахстан ("В14" – "В22").
40. В результате изучения материалов на оформление визы уполномоченный сотрудник принимает решение о выдаче или об отказе в выдаче визы после согласования с КНБ РК.
41. Сроки оформления виз не превышают 5 рабочих дней, кроме виз категории "А2", "А4" и "C1", оформление которых осуществляется в течение 30 календарных дней.
Сноска. Пункт 41 – в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Визовые документы, в том числе вербальные ноты и ходатайства, согласовываются посредством ЕИС "Беркут". Визы категории "С11" и визы для выезда с территории Республики Казахстан согласовываются путем внесения в ЕИС "Беркут".

ҚР ҰҚК визаларды ресімдеуді келісуді 3 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді, қажет болған жағдайда көрсетілген мерзім 30 күнтізбелік күніне дейін ұзартылуы мүмкін.
43. "Бүркіт" БАЖ-да мәліметтері жоқ виза жарамсыз болып саналады. "Бүркіт" БАЖ істен шыққан жағдайда визалық жапсырма қолмен толтырылады және "Бүркіт" БАЖ жұмысы қалпына келгенде берілген визаның мәліметтері оған енгізіледі. Сонымен қатар, уәкілетті қызметкер фирмалық бланкте және мөрмен бекітілген жоғарғы визаның берілгені туралы жазбаша растау хатын өтініш берушіге қоса береді.
44. Берілген визаларды есепке алу "Бүркіт" БАЖ-да тұрақты жүргізіледі.
ҚР СІМ, ҚР ІІМ және ҚР ҰҚК "Бүркіт" БАЖ-да ресімделген, берілген және келісілген визалар бойынша бірыңғай статистикалық деректер қалыптастырады.
45. Визаларға қол қою құқығы бар уәкілетті қызметкерлердің қол қою үлгілері ҚР СІМ-ге, ҚР ІІМ-ге, ҚР ҰҚК Шекара қызметіне үш данада жіберіледі.
4-тарау. Қазақстан Республикасы визаларының күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту тәртібі
46. Визаның күшін жоюды көрсетілетін қызметті беруші және ҰҚК Шекара қызметі осы Қағидаларда белгіленген өкілеттіктер шегінде жүзеге асырады.
Виза "Жойылды", "Аннулировано" немесе "Cancelled" мастикалық мөртабанын қою жолымен жойылады:
1) шет елдердегі мекемелерінде және ҚР СІМ-де:
егер жаңа виза беру кезінде паспортта қолданылу мерзімі аяқталмаған немесе пайдаланылмаған виза болса;
егер виза осы Қағидаларда белгіленген тәртіпті бұзушылықпен ресімделген болса;
виза беру шарттарының орындалуы немесе қолданылуы тоқтағаны анықталған болса;
егер визалық жапсырманы толтырған кезде қателіктерге жол берілген болса, паспортқа әлі желімделмегенде немесе оны паспортқа желімдеп қойғанда (визаның күші жойылғаннан кейін келесі бетке жаңа виза желімделеді);
2) ҚР ІІМ-інде және ҚР ІІМ АПО-да виза алушының Қазақстан Республикасына уақытша келуінің мерзімін қысқарту туралы шешім қабылданса; виза алушыны Қазақстан Республикасынан әкімшілік жолмен шығару туралы шешім қабылданса;
егер жаңа виза беру кезінде виза алушының паспортында қолданылу мерзімі аяқталмаған немесе пайдаланылмаған виза болса;
егер виза осы Қағидаларда белгіленген тәртіпті бұзу жолымен ресімделген болса;
виза беру шарттарының орындалуы немесе қолданылуы тоқтағаны анықталған болса;
егер визалық жапсырманы толтырған кезде қателіктерге жол берілген болса, паспортқа әлі желімделмегенде немесе оны паспортқа желімдеп қойғанда (визаның күші жойылғаннан кейін келесі бетке жаңа виза желімделеді);
жұмыс берушінің атынан шақырушы тарап ауысқан кезде;
ҚР ІІМ және ҚР ІІМ АПО "Бүркіт" БАЖ-ға енгізілген, виза алушыға Қазақстан Республикасына келуге шақыруды ресімдеген және оның күшін жою туралы өтініш білдірген жеке және заңды тұлғалардың ақпараты негізінде;

КНБ РК обеспечивает согласование оформления виз в течение 3 рабочих дней, в случае необходимости указанный срок может продлеваться до 30 календарных дней.
43. Виза, данные которой отсутствуют в ЕИС "Беркут", считается недействительной. В случае сбоя в работе ЕИС "Беркут" визовая наклейка заполняется вручную, а данные о выданных визах вносятся в ЕИС "Беркут" по мере ее восстановления. Одновременно уполномоченный сотрудник выдает заявителю заверенное печатью письменное подтверждение о выдаче такой визы на фирменном бланке.
44. Учет выдаваемых виз производится постоянно в ЕИС "Беркут".
МИД РК, МВД РК и КНБ РК формируют в ЕИС "Беркут" единые статистические данные по оформляемым, выданным и согласованным визам.
45. Образцы подписей уполномоченных сотрудников, имеющих право подписи на визах, направляются в МИД РК, МВД РК, Пограничную службу КНБ РК в трех экземплярах.
Глава 4. Порядок аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия
46. Аннулирование визы осуществляется услугодателем и Пограничной службой КНБ РК в рамках полномочий, установленных настоящими Правилами.
Виза аннулируется путем проставления мастичного штампа "Жойылды", "Аннулировано" или "Cancelled":
1) загранучреждениями и МИД РК:
при выдаче новой визы, если в паспорте имеется виза, срок действия которой не истек, или которая не была использована;
если виза оформлена с нарушением порядка, установленного в настоящих Правилах;
в случае обнаружения, что условия выдачи визы перестали выполняться или существовать;
в случае допущения ошибки при заполнении визовой наклейки, которая еще не вклеена в паспорт, или после ее вклеивания в паспорт (после аннулирования визы на другой странице вклеивается новая виза);
2) МВД РК и ТОП МВД РК:
при принятии решения о сокращении срока временного пребывания получателя виз в Республике Казахстан;
при принятии решения об административном выдворении получателя визы за пределы Республики Казахстан;
при выдаче новой визы, если в паспорте получателя виз имеется виза, срок действия которой не истек, или которая не была использована;
если виза оформлена с нарушением порядка, установленного в настоящих Правилах;
в случае, когда условия выдачи визы перестали выполняться или существовать;
в случае допущения ошибки при заполнении визовой наклейки, которая еще не вклеена в паспорт, или после ее вклеивания в паспорт (после аннулирования визы на другой странице вклеивается новая виза);
при смене приглашающей стороны в лице работодателя;
на основании внесенной в ЕИС "Беркут" информации МВД РК и ТОП МВД РК от физических и юридических лиц, оформивших приглашение получателю визы на въезд в Республику Казахстан и ходатайствующих о ее аннулировании;

3) ҚР ҰҚК Шекара қызметінде:
кіргізуден бас тарту туралы шешім қабылданса;
Қазақстан Республикасының аумағына келуге шектеу болса;
Виза алушының шығуы кезінде визаның күшін жою туралы ҚР ІІМ АПО "Бүркіт" БАЖ-ға енгізілген ақпараттың негізінде, сондай-ақ визаның күшін бір уақытта жоя отырып, Қазақстан Республикасының аумағына кіргізуден бас тартылады.
47. Виза осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген себептермен бүлінген күші немесе жойылған жағдайда, паспорттан (егер визалық жапсырма паспортқа жапсырылған болса) фотосурет пен паспорт деректері бар беттің, сондай-ақ бүлінген немесе күші жойылған виза бар беттің көшірмесі алынады.
Әрбір бүлінген күші, жойылған немесе жоғалған визалық жапсырма туралы осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша күші жойылған, бүлінген немесе жоғалған бланктер туралы акт жасалады.
48. Визаны қалпына келтіруді көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларда белгіленген өкілеттіктер шегінде жүзеге асырады.
Визалар келесі жағдайларда қалпына келтіріледі:
1) визаны одан әрі пайдалану мүмкін болмайтын механикалық бүлінген жағдайда;
2) виза жоғалғанда;
3) егер жарамды визасы бар виза алушы жаңа паспорт алғанда.
Шет елдердегі мекемелері, Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге арналған санаттардағы визаларды қоспағанда, барлық санаттағы визаларды қалпына келтіреді.
ҚР СІМ мен ҚР шет елдердегі мекемелері берген визалардың барлығын ҚР СІМ қалпына келтіреді.
ҚР ІІМ АПО "А1", "А2", "А3", "А4", "А6" санаттарындағы визаларды қоспағанда, барлық санаттағы визаларды виза алушының уақытша тұру орны бойынша қалпына келтіреді. ҚР ІІМ АПО "А5" санатындағы визаны виза алушының нақты тұрған жерінде қалпына келтіреді.
"Бүркіт" БАЖ-ды пайдалану арқылы визаның берілу негізін тексергеннен кейін және оның берілу фактісі расталғаннан кейін виза алушының немесе шақырушы тараптың қолдаухатының негізінде виза алушының бүлінген визасындағы сол санатын, мәртелігін, болу кезеңі мен оның қолданылу мерзімін көрсете отырып жаңа виза беру жолымен визаны қалпына келтіру жүзеге асырылады.
49. Визаларды ұзартуды ҚР СІМ және ҚР ІІМ АПО жүзеге асырады.
Визалардың қолданылу мерзімдері осы Қағидалардың 51 және 52-тармақтарында көрсетілген құжаттарды және Қазақстан Республикасында болу мерзімін ұзарту қажеттілігін растайтын құжаттарды ұсыну негізінде немесе форс-мажорлық жағдайларға байланысты ұзартылады.
Визаның қолданылу мерзімін ұзарту сол санаттағы визаны беру жолымен жүргізіледі.
50. Шет мемлекеттердің сыртқы саяси ведомстволарының, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің шақыруы бойынша ҚР аумағына келген адамдарға – аталған ұйымдардың жазбаша өтініштері негізінде – ҚР СІМ "А1", "А2" (бір мәртелі виза 90 (тоқсан) күнтізбелік күнге дейін), "А3" және "А4" (бір мәртелі виза 90 (тоқсан) күнтізбелік күнге дейін) санаттарындағы визаларды ұзартады.

3) Пограничной службой КНБ РК:
при принятии решения об отказе во въезде;
при наличии ограничения въезда на территорию Республики Казахстан;
на основании внесенной в ЕИС "Беркут" ТОП МВД РК информации об аннулировании визы при выезде получателя визы, а также отказывается во въезде на территорию Республики Казахстан с одновременным аннулированием визы.
47. В случае порчи или аннулирования визы по причинам согласно пункту 46 настоящих Правил, с паспорта (если визовая наклейка вклеена в паспорт) снимается копия страниц с фотографией и паспортными данными, а также страницы с испорченной или аннулированной визой.
О каждой испорченной, аннулированной или утерянной визовой наклейке составляется акт об аннулированных, испорченных или утерянных бланках виз Республики Казахстан по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
48. Восстановление визы осуществляется услугодателем в рамках полномочий, установленных настоящими Правилами.
Виза восстанавливается в случаях:
1) механического повреждения визы, приведшего к невозможности ее дальнейшего использования;
2) утраты визы;
3) если получатель визы, имеющий действительную визу, получил новый паспорт.
Загранучреждения восстанавливают визы всех категорий, за исключением категорий виз для выезда с территории Республики Казахстан.
МИД РК восстанавливает визы всех категорий, выданные МИД РК и загранучреждениями.
ТОП МВД РК восстанавливают визы всех категорий по месту временного проживания получателя визы, за исключением виз категорий "А1", "А2", "А3", "А4", "А6". ТОП МВД РК восстанавливает визы категорий "А5" по месту фактического нахождения получателя визы.
Восстановление визы производится после проверки оснований и подтверждения факта ее выдачи с использованием ЕИС "Беркут" и на основании ходатайства получателя визы или приглашающей стороны путем выдачи новой визы той же категории, кратности, периода пребывания и срока действия визы, указанных в поврежденной визе.
49. Продление виз осуществляется МИД РК и ТОП МВД РК.
Сроки действия визы продлеваются на основании документов, указанных в пунктах 51 и 52 настоящих Правил, и документов, подтверждающих необходимость продления срока пребывания в Республике Казахстан или в связи с форс-мажорными обстоятельствами.
Продление срока действия визы производится путем выдачи визы той же категории.
50. МИД РК продлевает визы категорий "А1", "А2" (однократная виза до 90 (девяносто) календарных дней), "А3" и "А4" (однократная виза до 90 (девяносто) календарных дней) – лицам, которые прибыли на территорию Республики Казахстан по приглашению внешнеполитических ведомств, дипломатических и приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств – на основании письменных обращений данных организаций.

"А2" мен "А4" санаттарындағы визалардан басқа визалардың қолданылуын 1 (бір) жылға дейін мерзімге ұзарту жүзеге асырылады.
51. ҚР ІІМ АПО мынадай санаттағы визаларды ұзартады:
1) "А5" – шақырушы тараптың қолдаухаты және инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның жазбаша растауы немесе АХҚО әкімшілігінің қолдаухаты негізінде. Визаның қолданылуын 3 (үш) жылға дейінгі мерзімге ұзарту жүзеге асырылады. АХҚО инвестициялық резиденттері және олардың отбасы мүшелері визасының қолданылуын ұзарту 5 (бес) жылға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
2) "А3" – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының шақыруы бойынша ҚР аумағына келген адамдарға – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органының жазбаша өтініші негізінде;
3) "В2" – алғашқы визаны алуға шақыру ресімдеген және Қазақстан Республикасына келу мақсаты көрсетілген шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде. Визаның қолданылуын 30 (отыз) күнтізбелік күнге дейін ұзарту жүзеге асырылады;
4) "В7" – бұрын шақыру ресімдеген шақырушы тараптың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы орталық атқару органдарының немесе Инновациялық кластер қолдаухаттары негізінде. Визаның қолданылуын 90 (тоқсан) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімге ұзарту жүзеге асырылады;
5) "В8" және "В9" – Қазақстан Республикасында тұрақты тұру рұқсатын ресімдеуге арналған құжаттарды тапсырғаннан кейінгі қолдаухат негізінде. Визаның қолданылуын 30 (отыз) күнтізбелік күнге дейін ұзарту жүзеге асырылады;
6) "В12-1" (бір жылға дейін көп мәртелік) – өтініш берушінің өтінішхаты негізінде 1 (бір) жылға дейін
7) "В21" – алдын ала тергеу жүргізіп жатқан органның немесе қылмыстық іс қаралып жатқан соттың жазбаша өтініші негізінде – алдын ала тергеу не сот тыңдауын аяқтауға қажетті мерзімге беріледі. Визаның қолданылуын ұзарту 180 (жүз сексен) күнтізбелік күннен аспауы тиіс;
8) "С1" – арызданушының қолдаухаты негізінде 1 (бір) жылға дейінгі мерзімге;
9) "С2" – Көші-қон туралы заңында анықталған мерзімдерге шақырушы тараптың жазбаша өтініші негізінде мынадай құжаттар болған кезде:
шақырушы адамда отбасының әрбір мүшесін ұстауға кемінде айына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген ең төменгі еңбекақы көлеміндегі ақшаның болуын растауы;
шақырушы адамның "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алаңы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы;
шақырушы адамның отбасы мүшелері үшін медициналық сақтандырудың болуы;
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органдары ұсынған шақырушы адаммен отбасылық қарым-қатынастарды растайтын құжаттардың нотариатты түрде куәландырылған көшірмелері;

Продление действия визы осуществляется на срок до 1 (одного) года, кроме категории виз "А2" и "А4".
51. ТОП МВД РК продлевают визы следующих категорий:
1) "А5" – на основании ходатайства приглашающей стороны и письменного подтверждения уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо ходатайства Администрации МФЦА. Продление действия визы осуществляется на срок до 3 (трех) лет. Продление действия визы инвестиционных резидентов МФЦА и членов их семей, осуществляется на срок до 5 (пяти) лет;
2) "А3" – лицам, которые прибыли на территорию Республики Казахстан по приглашению государственных органов Республики Казахстан на основании письменного обращения государственного органа Республики Казахстан;
3) "В2" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, с указанием цели пребывания в Республике Казахстан. Продление срока действия визы осуществляется на срок до 30 (тридцать) календарных дней;
4) "В7" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан или Инновационного кластера. Продление действия визы осуществляется на срок до 90 (девяносто) календарных дней;
5) "В8" и "В9" – на основании ходатайства после сдачи документов для оформления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан. Продление срока действия визы осуществляется на срок до 30 (тридцать) календарных дней;
6) "В12-1" (многократная до 1 года) – на основании ходатайства заявителя на срок не более 1 (одного) года;
7) "В21" – на основании письменного обращения органа, осуществляющего предварительное расследование, либо суда, в котором рассматривается уголовное дело – на срок, необходимый для завершения предварительного расследования, либо судебного слушания. Продление срока действия визы осуществляется на срок не более чем на 180 (сто восемьдесят) календарных дней;
8) "С1" – на основании ходатайства заявителя на срок не более 1 (одного) года;
9) "С2" – на основании письменного обращения приглашающей стороны на сроки, определенные Законом о миграции при наличии следующих документов:
подтверждение наличия у приглашающего лица финансовых средств на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
подтверждение наличия у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
медицинская страховка для членов семьи приглашающего лица;
нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие семейные отношения с приглашающим лицом, представленные уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства;

10) "С3" – бұрын алғашқы визаны алуға шақыру ресімдеген және, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса, еңбекші көшіп келушінің рұқсатнамасы болған кезде, шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде.
Еңбек қызметі Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде жүзеге асырылған жағдайда шақырушы тарап еңбекші-көшіп келушіні іссапарға жіберу туралы бұйрықты ұсынады (не шарт немесе келісімшарт).
"С3" санатындағы визаның қолданылу мерзімін ұзарту рұқсаттың жарамдылық мерзіміне, бірақ 3 (үш) жылдан артық емес (АХҚО қатысушылары мен органдарына, Инновациялық кластер мен Қордың қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе Инновациялық кластер мен Қордың жұмыскерлеріне – 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімге) мерзімге жүзеге асырылады;
11) "С4" – қолдаухат және заңды тұлғамен жасалған еңбек шарты негізінде – Қазақстан Республикасының резидентімен біліктілік сәйкестігі туралы анықтамада көрсетілген мамандық бойынша. Визаның қолданылу мерзімін ұзарту еңбек шартының қолданылу мерзіміне, бірақ 3 (үш) жылдан артық емес мерзімге жүзеге асырылады;
12) "С5" – Қазақстан Республикасының астанасының, республикалық маңызы бар қалаларының, облыстарының және оның аудандарының жергілікті атқарушы органдарының жазбаша өтініштері негізінде. Визаның қолданылуын ұзарту 2 (екі) жылға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
13) "С7" – діни қызмет саласын жүзеге асыратын уәкілетті органдағы мекемемен келісілген Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген діни бірлестіктің жазбаша өтініші негізінде. Визаның қолданылуын ұзарту 180 (жүз сексен) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
14) "С9" – Қазақстан Республикасында тіркелген оқу орнының немесе білім саласындағы уәкілетті органның қолдаухаты негізінде. Визаның қолданылуын 1 (бір) жылға дейінгі мерзімге немесе жазғы демалыс кезеңінде 90 (тоқсан) күнтізбелік күнге дейінгі ұзарту жүзеге асырылады;
15) "С12" – Қазақстан Республикасы азаматтарының, не болмаса Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтағы жоқ адамдардың тұрақты күтім қажеттілігін растайтын, Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында емделіп жатқан немесе жақын туыстарына тұрақты күтім қажеттілігін растайтын Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдары берген құжаттар бар болғанда қолдаухат немесе ҚР ІІМ нұсқауының негізінде. Визаның қолданылу мерзімін ұзарту емделуге қажет мерзімге, бірақ 1 (бір) жылдан артық емес мерзімге жүзеге асырылады.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

10) "С3" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, приглашающей стороной предъявляется приказ об откомандировании трудового иммигранта (либо договор или контракт).
Продление действия визы категории "С3" осуществляется на срок действия разрешения, но не более 3 (трех) лет (участникам и органам МФЦА, работникам Инновационного кластера и Фонда или их участников – не более 5 (пяти) лет);
11) "С4" – на основании ходатайства и трудового договора, заключенного с юридическим лицом – резидентом Республики Казахстан по специальности, указанной в справке о соответствии квалификации. Продление срока действия визы осуществляется на срок действия трудового договора, но не более 3 (трех) лет;
12) "С5" – на основании письменного обращения местных исполнительных органов столицы, городов республиканского значения и областей Республики Казахстан и их районов. Продление действия визы осуществляется на срок до 2 (двух) лет;
13) "С7" – на основании письменного обращения религиозного объединения, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, согласованного с ведомством уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности. Продление действия визы осуществляется на срок до 180 (сто восемьдесят) календарных дней;
14) "С9" – на основании ходатайства уполномоченного органа по вопросам образования или учебного заведения, зарегистрированного в Республике Казахстан. Продление действия визы осуществляется на срок до 1 (одного) года, а также на период летних каникул со сроком до 90 (девяносто) календарных дней;
15) "С12" – на основании ходатайства при наличии выданных медицинскими организациями документов, подтверждающих необходимость постоянного ухода за иностранцем или лицом без гражданства, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан, или подтверждающих необходимость постоянного ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо получателями виз, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, или указания МВД РК. Продление срока действия визы осуществляется на срок, необходимый для лечения, но не более чем на 1 (один) год.
Сноска. Пункт 51 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

52. "В2" санатындағы визаның қолданылу мерзімі бір рет ұзартылады.
53. Визаны ұзарту туралы өтінішті бастапқы визаны алуға, "С4", "С5" және "С9" санатындағы визаны қоспағанда, шақыру ресімдеген шақырушы тарап бере алады.
Визаны ұзартуға құжаттар 30 (отыз) жұмыс күнінен ерте емес және қолданыстағы визаның мерзімі аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
54. Осы Қағидаларда көзделген жағдайлардан басқа визалардың қолданылу мерзімдері ұзартылмайды.
55. Визаның қолдану мерзімі осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес қысқартылады.
56. Көші-қон туралы заңның 48-бабымен белгіленген жағдайларда шақырушы тарапқа шақыру ресімдеуге, сонымен қатар виза алушыға виза беруден бас тартылады.
57. Паспортта келісілмеген өшірулер мен түзетулер, мөрмен басылмаған фотосуреттер және жыртылған беттер анықталған кезде мұндай құжаттардың иелеріне виза берілмейді.
58. Бұрын шақырылған көшіп келушілердің Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауларын қамтамасыз етпеген жеке және заңды тұлғалардың тізімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынған виза алушыларды ҚР ҰҚК және ҚР ІІМ АПО "Бүркіт" БАЖ-ға енгізеді.
58-1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданысқа енгізілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 4-тарау 58-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5-тарау. Көрсетілетін қызмет берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғалардың, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
59. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шағымның қаралуын жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды шағым қарайтын органға жібермеуге құқылы.

52. Срок действия визы категории "В2" продлевается один раз.
53. Ходатайство о продлении визы подается приглашающей стороной, ранее оформившей приглашение на получение первичной визы, за исключением виз категорий "С4", "С5" и "С9".
Документы на продление визы подаются не ранее, чем за 30 (тридцать) рабочих дней и не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока действующей визы.
54. Сроки действия виз, кроме случаев, предусмотренных настоящими Правилами, не продлеваются.
55. Сроки действия визы сокращаются согласно пункту 38 настоящих Правил.
56. В случаях, установленных статьей 48 Закона о миграции, приглашающей стороне отказывается в оформлении приглашения, а также получателю визы в выдаче виз.
57. При обнаружении в паспорте неоговоренных подчисток и исправлений, не скрепленных печатью фотографий и расшитых страниц, владельцам таких документов виза не выдается.
58. Списки физических и юридических лиц, ранее не обеспечивавших соблюдение приглашенными ими иммигрантами законодательства Республики Казахстан, а также получатели виз, въезд которым запрещен в Республику Казахстан, вносятся в ЕИС "Беркут" КНБ РК и ТОП МВД РК.
58-1. Министерство внутренних дел Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с момента введения в действие изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию услугодателю и Единый контакт-центр.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 58-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг
59. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (три) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (три) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

Көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (10.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
1-қосымша
Алушылар, санаты, мәртелігі, Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу мерзімі, болу кезеңі, виза беру үшін негіздер мен қажетті құжаттар
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
р/с №
Виза санаты
Виза алушылар
Визаның мәртелігі
Визаның қолданылу мерзімі
Болу кезеңі
Виза беру негізі
1
2
3
4
5
6
7
"А" санаты
Дипломатиялық виза
1.
А1
1) шет мемлекеттердің, үкіметтердің, дипломатиялық мәртебеге теңестірілген халықаралық ұйымдардың басшылары мен олардың отбасы мүшелері;
2) шет мемлекеттердің парламенттерінің, үкіметтерінің, дипломатиялық мәртебеге теңестірілген халықаралық ұйымдардың мүшелері мен олардың отбасы мүшелері – дипломатиялық паспорт иелері, сондай-ақ ресми шетелдік делегациялар мүшелері мен олармен бірге жүретін адамдар – дипломатиялық паспорт иелері;

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 59 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие с 10.03.2026).
Приложение 1
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Категория, получатель, кратность, срок действия визы, период пребывания на территории Республики Казахстан, основания и необходимые документы для выдачи виз
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория визы
Получатели виз
Кратность визы
Срок действия визы
Период пребывания
Основания выдачи визы
1
2
3
4
5
6
7
Категория "А"
Дипломатическая виза
1.
А1
1) главы иностранных государств, правительств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу и члены их семей;
2) члены парламентов, правительств иностранных государств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу и члены их семей – владельцы дипломатических паспортов, а также члены официальных иностранных делегаций и сопровождающие их лица – владельцы дипломатических паспортов;

3) Қазақстан Республикасының құрметті консулдары мен олардың отбасы мүшелері;
4) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін дипломатиялық паспорттардың, сондай-ақ дипломатиялық агенттерге теңестірілген мәртебесі бар халықаралық ұйымдар паспорттарының иелері;
5) дипломатиялық поштаны тасымалдайтын дипломатиялық курьерлер – курьерлік парағы болған кезде дипломатиялық паспорттардың иелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – ҚР шет елдердегі мекемелері) және Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – ҚР СІМ) келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербальдық нота; шақыру.
Визаны Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
2.
А2
Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдердің дипломатиялық агенттері, шетелдік консулдық мекемелердің консулдық лауазымды адамдары, халықаралық ұйымдар мен өкілдіктердің Қазақстан Республикасына жұмысқа жіберілетін қызметкерлері, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің құрметті консулдары мен олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота (шақырылатын адамның тағайындалған лауазымы, ал ротация болған жағдайында орнына тағайындалған қызметкердің лауазымы, тегі және аты көрсетілген); шақыру.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
ҚР аумағында виза алушы ҚР СІМ-де аккредиттеуден өтеді.
ҚР СІМ-дегі аккредиттеудің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін (немесе аккредиттеуден бас тартқан жағдайда) Қазақстан Республикасынан шығу үшін бір мәртелік виза 90 күнтізбелік күнге дейін беріледі.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Қызметтік виза
3.
А3
1) ресми шетелдік делегация мүшелері, олармен бірге жүретін адамдар және олардың отбасы мүшелері;
2) Қазақстан Республикасына жіберілетін (ҚР СІМ-мен келісім бойынша) және Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері;
3) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін шет мемлекеттердің әскери қызметкерлері;
4) "A2" және "А4" санаттарындағы визаға үміткер адамдардың қамқорлығындағы адамдар.
5) дипломатиялық агенттерге теңестірілген мәртебесі жоқ халықаралық ұйымдар паспорттарының иелері, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда жұмыс істейтін, ұлттық паспорт иелері мен олардың отбасы мүшелері;

3) почетные консулы Республики Казахстан и члены их семей.
4) владельцы дипломатических паспортов, а также паспортов международных организаций, имеющим статус, приравненный к дипломатическим агентам, направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
5) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту – владельцы дипломатических паспортов, при наличии курьерского листа.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями Республики Казахстан (далее – загранучреждения РК) и Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – МИД РК) на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение.
Виза выдается Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) на основании приглашения.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
2.
А2
дипломатические агенты иностранных дипломатических и приравненных к ним представительств, консульские должностные лица иностранных консульских учреждений, сотрудники международных организаций и их представительств, аккредитованных в Республике Казахстан, направляющихся для работы в Республику Казахстан, почетные консулы иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан и члены их семей.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или МИД РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота (с указанием должности приглашаемого лица, на которую он назначен, а в случае ротации, должности, фамилии и имени сотрудника, на чье место он назначен);
приглашение.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения. На территории РК получатель визы проходит аккредитацию в МИД РК. После завершения срока действия аккредитации в МИД РК (или в случае отказа в аккредитации) однократная виза выдается до 90 календарных дней, для выезда из Республики Казахстан.
многократная
до 180 календарных дней
на весь период действия визы
Служебная виза
3.
А3
1) члены официальных иностранных делегаций, сопровождающие их лица и члены их семей;
2) представители иностранных средств массовой информации, аккредитованные в Республике Казахстан и направляющиеся в Республику Казахстан (по согласованию с МИД РК);
3) военнослужащие иностранных государств, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
4) лица, находящиеся на иждивении лиц, претендующих на визы категорий "A2" и "А4";
5) владельцы паспортов международных организаций, не имеющие статус, приравненный к дипломатическим агентам, а также владельцы национальных паспортов, работающие в международных организациях и члены их семей;

6) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін қызметтік паспорттар иелері;
7) егер дипломатиялық паспорттары болмаса және курьерлік парағы болған кезде, дипломатиялық пошта тасымалдайтын дипломатиялық курьерлер;
8) шетелдік дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына іссапарға жіберілетін адамдар;
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері үшін виза аккредиттеудің қолдану мерзіміне беріледі/ұзартылады.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде визалық көші-қон порталы (бұдан әрі – ВКП) арқылы беріледі.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
9) ғарыш кеңістігіне ұшу үшін Қазақстан Республикасына баратын және ғарыш кеңістігінен Жерге оралатын ғарышкерлер мен астронавттар.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
4.
А4
әкімшілік-техникалық және дипломатиялық өкілдіктер персоналына қызмет көрсететін мүшелер, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің консулдық мекемелері персоналына қызмет көрсететін консулдық қызметшілер, қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота (шақырылатын адамның тағайындалған лауазымы, ал ротация болған жағдайында орнына тағайындалған қызметкердің лауазымы, тегі және аты көрсетілген);
шақыру.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
ҚР аумағында виза алушы ҚР СІМ-де аккредиттеуден өтеді.
ҚР СІМ-дегі аккредиттеудің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін (немесе аккредиттеуден бас тартқан жағдайда) Қазақстан Республикасынан шығу үшін бір мәртелік виза 90 күнтізбелік күнге дейін беріледі.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Инвесторлық виза
5.
А5
Қазақстан Республикасының аумағындағы инвестициялық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың басшылары және (немесе) басшыларының орынбасарлары, және (немесе) құрылымдық бөлімше басшылары, "Астана халықаралық қаржы орталығы" (бұдан әрі - АХҚО) инвестициялық салық резиденттігінің бағдарламасына сәйкес инвестицияларды жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ шақыру немесе Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның қолдаухаты бар болғанда шақырушы тараптың қолдаухаты немесе АХҚО әкімшілігінің қолдаухаты негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
көп мәртелік
5 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
6.
А6
Қазақстан Республикасының экономикасына 300 мың АҚШ долларынан астам инвестиция салған шетелдік кәсіпкерлер.
көп мәртелік
10 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
"B" санаты
Іскерлік сапарға арналған виза
7.
В1

6) владельцы служебных паспортов, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
7) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту, если они не имеют дипломатический паспорт, при наличии курьерского листа;
8) лица, направляющиеся в командировку в Республику Казахстан по приглашению иностранных дипломатических представительств, консульских учреждений, международных организаций и их представительств, государственных органов Республики Казахстан;
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
Для представителей иностранных средств массовой информации виза выдается/продлевается на срок действия аккредитации.
Однократная электронная виза выдается посредством визово-миграционного портала (далее – ВМП) на основании приглашения.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
9) космонавты и астронавты, направляющиеся в Республику Казахстан для совершения полета в космическое пространство и возвращающиеся из космического пространства на Землю.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
4.
А4
члены административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств, сотрудники международных организаций или их представительств, консульские служащие, работники обслуживающего персонала консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, и члены их семей.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или выдается МИД РК на основании одного из следующих документов: вербальная нота (с указанием должности приглашаемого лица, на которую он назначен, а в случае ротации, должности, фамилии и имени сотрудника, на чье место он назначен); приглашение.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
На территории РК получатель визы проходит аккредитацию в МИД РК.
После завершения срока действия аккредитации в МИД РК (или в случае отказа в аккредитации) виза выдается до 90 календарных дней, для выезда из Республики Казахстан.
многократная
До 180 календарных дней
на весь период действия визы.
Инвесторская виза
5.
А5
Руководители и/или заместители руководителя и/ или руководители структурных подразделений юридических лиц, осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, осуществляющие инвестиции в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА), а также члены их семей.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения или ходатайства приглашающей стороны при наличии ходатайства уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо на основании ходатайства Администрации МФЦА.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
до 5 лет
на весь период действия визы
6.
А6
зарубежные бизнесмены, инвестировавшие в экономику Республики Казахстан более 300 тысяч долларов США.
многократная
до 10 лет
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Категория "B"
Виза для деловой поездки
7.
В1

1) конференцияларға, симпозиумдарға, форумдарға, көрмелерге, концерттерге, мәдени, ғылыми және басқа да іс-шараларға қатысушылар;
2) жиындардың, дөңгелек үстелдердің ұйымдастырушылары, көрмелердің, сарапшылар жиналысына қатысушылар;
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
60 күнтізбелік күнге дейін
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота; шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
3) гуманитарлық көмекті алып жүретін адамдар;
4) оқу орындарында дәрістер оқу және сабақтар жүргізу мақсатында келетін адамдар;
5) Қазақстан Республикасының білім беру мекемелерінде оқуды қоспағанда, жастардың, студенттердің және оқушылардың алмасу бағдарламаларына қатысушылар;
6) спорт іс-шараларға қатысушылар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
60 күнтізбелік күнге дейін
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 60 тәуліктен артық емес
8.
В2
1) жабдықты монтаждау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету мақсатында келетін адамдар;
2) консультациялық немесе аудиторлық қызметтер көрсету мақсатында келетін адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 күнтізбелік күнге дейін
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ шақыру немесе АХҚО қатысушыларының немесе органдарының қолдаухаты негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
90 күнтізбелік күнге дейін
9.
В3
1) келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 күнтізбелік күнге дейін
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота; шақыру; мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты;
ҚР-дың шет елдердегі мекемелері басшыларының жазбаша нұсқауы негізінде береді.
ҚР ІІМ визаны шақыру немесе шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
2) индустрияландыру және инвестициялар салаларындағы ынтымақтастық аясындағы келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
3) құрылтайшылар немесе директорлар кеңесінің мүшелері.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Халықаралық автомобильдік тасымалдарын жүзеге асыруға арналған виза
10.
В4
халықаралық автомобильдік тасымалдарды жүзеге асыратын адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың негізінде беріледі:

1) участники конференций, симпозиумов, форумов, выставок, концертов, культурных, научных и других мероприятий;
2) участники совещаний, организаций круглых столов, выставок, собраний экспертов;
однократная
до 90 календарных дней
до 60 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайства граждан стран, указанных в списке государств.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения. Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
3) лица, сопровождающие гуманитарную помощь;
4) лица, прибывающие с целью чтения лекций и ведения занятий в учебных заведениях;
5) участники программ молодежных, студенческих и школьных обменов, за исключением обучения в образовательных учреждениях Республики Казахстан;
6) участники спортивных мероприятий.
однократная
до 90 календарных дней
до 60 календарных дней
многократная
до 1 года
не более 60 календарных дней при каждом въезде
8.
В2
1) лица, прибывающие с целью монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования;
2) лица, прибывающие с целью оказания консультационных или аудиторских услуг.
однократная
до 90 календарных дней
до 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения. Виза выдается МВД РК на основании приглашения или ходатайства участников или органов МФЦА. Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
до 180 календарных дней
до 90 календарных дней
9.
В3
1) лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов;
однократная
до 90 календарных дней
до 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК; вербальная нота; приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств;
письменное указание главы загранучреждения РК.
МВД РК виза выдается на основании приглашения или ходатайства приглашающей стороны.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
2) лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов в рамках сотрудничества в области индустриализации и инвестиций;
3) учредители или члены совета директоров.
многократная
до 1 года
не более 30 календарных дней при каждом въезде
Виза для осуществления международных автомобильных перевозок
10.
В4
лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки.
однократная
до 90 календарных дней
не более 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:

1) қолдаухат;
2) Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүруіне рұқсат беретін құжаттар (рұқсат беру бланкісі);
3) халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру рұқсатының көшірмесі;
4) жүргізуші куәлігінің көшірмесі;
5) көлік құралының құжаттары. Виза алушы, алынған санаттағы визаға сәйкес көлікпен ғана Қазақстан Республикасының аумағына кіруді және шығуды жүзеге асырады.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Әуе, теңіз, өзен кемелері экипаждары мен поезд бригадаларының мүшелеріне арналған виза
11.
В5
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) тиісті куәлігі жоқ, тұрақты және чартерлік әуе рейстері ұшақтарының мүшелері, пойыз бригадаларының, сондай-ақ теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелері болып табылатын адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ қолдаухат негізінде береді (жазбаша өтініш және Қазақстан Республикасының аумағымен жүруіне рұқсат беретін құжаттар): Пойыз бригадаларының мүшелері алынған санаттағы визаға сәйкес көлікпен ғана Қазақстан Республикасының аумағына кіруді жүзеге асырады.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Діни іс-шараларға қатысуға арналған виза
12.
В6
Қазақстан Республикасына діни бірлестіктің іс-шараларына қатысу үшін (миссионерлік қызметті қоспағанда) жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өтуге арналған виза
13.
В7
оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін, соның ішінде "Астана Хаб" инновациялық кластер (бұдан әрі – Инновациялық кластер) және АХҚО бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ Инновациялық кластер шақыруы немесе қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған виза
14.
В8
1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар;
2) Визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, "Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысы) бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 17-тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген және ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты алу үшін жүгінген адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
ҚР-дың шет елдердегі мекемелері алғашқы виза ресімделген сәттен бастап бір жыл ішінде 2 реттен артық берілмейді, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын (ҚР ІІМ-мен келісусіз), шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың этникалық қазақтардан басқа қолдаухаттары негізінде береді.

1) ходатайство;
2) разрешительные документы на проезд автотранспортного средства по территории Республики Казахстан (бланк разрешения);
3) копия разрешения на осуществление международных перевозок;
4) копия водительского удостоверения;
5) документы на транспортное средство. Получатель визы, осуществляет въезд и выезд на территорию Республики Казахстан только на транспорте, соответствующем категории полученной визы.
многократная
до 1 года
не более 30 календарных дней при каждом въезде
Виза для членов экипажей авиа, морских, речных судов и поездных бригад
11.
В5
лица, являющиеся членами экипажей самолетов регулярных и чартерных авиарейсов, не имеющие соответствующее удостоверение Международной организации гражданской авиации (ИКАО), членами поездных бригад, а также экипажей морских и речных судов.
однократная
до 90 календарных дней
не более 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании ходатайства (письменное обращение и разрешительные документы на проезд по территории Республики Казахстан).
Члены поездных бригад осуществляют въезд на территорию Республики Казахстан только на транспорте, соответствующем категории полученной визы.
многократная
до 1 года
не более 30 календарных дней при каждом въезде
Виза для участия в религиозных мероприятиях
12.
В6
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для участия в мероприятиях религиозного объединения (за исключением миссионерской деятельности).
однократная
до 90 календарных дней
не более 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Виза для прохождения учебной практики или стажировки
13.
В7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для прохождения учебной практики или стажировки, в том числе для прохождения обучения по программам инновационного кластера "Астана Хаб" (далее – Инновационный кластер), а также члены их семей
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения или ходатайства Инновационного кластера.
многократная
до 180 календарных дней
на весь период действия визы
Виза для постоянного проживания в Республике Казахстан
14.
В8
) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, а также граждане государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан" (далее – постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148), и обратившиеся в МВД РК для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК не более 2 раз в год с момента оформления первой визы на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, кроме этнических казахов, направляющихся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (без согласования с МВД РК).

ҚР ІІМ визаны визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 17-тармағында көрсетілген мемлекеттерден (14 күнге дейінгі мерзімге визасыз режимі бар елдерді қоспағанда) Қазақстан Республикасына келген, сондай-ақ "С3" санатындағы қолданыстағы визасы бар шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
15.
В9
Талап етілетін кәсіптерге ие тұлғалар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың негізінде береді:
1) қолдаухат;
2) "Қазақстан Республикасында шетелдіктердің тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін талап етілетін кәсіптердің тізбесін және оны қалыптастыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 41938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 49 бұйрығы) бұйрығының 2 қосымшада көрсетілген талап етілетін кәсіптердің тізбесіне сәйкес білім туралы дипломның көшірмесі.
Визаны ҚР ІІМ келесі құжаттардың негізінде береді:
1) қолдаухат;
2) шетелдіктердің тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін № 49 бұйрығының 2 қосымшада көрсетілген талап етілетін кәсіптердің тізбесіне сәйкес білім туралы дипломның көшірмесі.
Бұл виза Қазақстан Республикасының аумағында визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 17 тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға да беріледі.
көп мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне;
виза 1 жыл ішінде 1 рет беріледі.
16
В9-1 Digital Nomad Visa
талап етілетін кәсіптерге ие Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын тұлғалар
бір мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
көп мәртелік
1 жылға дейінгі көп мәртелік визаны ҚР ІІМ АПО Қазақстан Республикасының ақпараттандыру жөніндегі уәкілетті органның қолдаухатының, сондай-ақ бұрын рәсімделген бір мәртелік электрондық визаның негізінде береді.
Жеке сапарға арналған виза
17.
В10

Виза выдается МВД РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, гражданам государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 (за исключением стран, которые имеют безвизовый режим сроком до 14 дней), а также имеющих визу категории "С3".
многократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
15.
В9
лица, обладающие востребованными профессиями.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:
1) ходатайство;
2) копия диплома об образовании, соответствующего перечню востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 2 к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31938). (далее – Приказ № 49).
Виза выдается МВД РК на основании следующих документов:
1) ходатайство;
2) копия диплома об образовании, соответствующего перечню востребованных профессий, для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 2 к Приказу № 49.
Указанная виза выдается на территории Республики Казахстан также для иностранцев или лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, гражданам государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148.
многократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы;
виза выдается 1 раз в течение одного года.
16.
В9-1 Digital Nomad Visa
лица, обладающие востребованными профессиями, направляющиеся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание
однократная
до 1 года
на весь период действия визы
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
Многократная виза до 1 года выдается ТОП МВД РК на основании ходатайства уполномоченного органа в сфере информатизации, а также ранее оформленной однократной электронной визы.
Виза для частной поездки
17.
В10

1) Қазақстан Республикасына жеке істер бойынша келетін адамдар;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтары;
3) растайтын құжаттар бар болған кезде Қазақстан Республикасына жақын туыстарының жерлеуіне немесе ауырған жағдайда бара жатқан адамдар;
4) Қазақстан Республикасының азаматтарымен Қазақстан Республикасына бірге кіретін жұбайлары, балалары (оның ішінде асырап алынған балалары) немесе ата-аналары (қорғаншылары, қамқоршылары) (туыстығын растайтын құжаттар болған кезде);
5) этникалық қазақтармен Қазақстан Республикасына бірге кіретін (этникалық қазақ болып саналмайтын) жұбайлары, балалары;
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота;
шақыру;
қолдаухат (осы Қағидаларға 1-қосымшаның 17 тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар).
Визаны ҚР CІМ вербалдық нота негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
шақыру;
қолдаухат (осы Қағидаларға 1-қосымшаның 17-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдар).
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
6) бұрынғы отандастар.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
әрбір кіру кезінде 90 тәуліктен артық емес
көп мәртелік
3 жылға дейін
Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алуға арналған виза
18.
В11
Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алу үшін жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
120 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір кіру кезінде 120 тәуліктен артық емес
Туристік мақсатпен келетін виза
19.
В12
Қазақстан Республикасына турист ретінде жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
шақыру;
осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
көп мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
әрбір кіру кезінде 30 тәуліктен артық емес
20.
В12-1 NeoNomad
Visa
қашықтықтан жұмыс істейтін және шетелдік көздерден тұрақты табысы бар тұлғалар
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақырудың негізінде (осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарыныңқоспағанда) келесі құжаттар бар болғанда береді:

1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан по частным делам;
2) граждане стран, указанных в списке государств согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
3) лица, направляющиеся в Республику Казахстан на похороны или в случаях болезни близких родственников
– при наличии подтверждающих документов;
4) супруги, дети (в том числе усыновленные или удочеренные) или родители (опекуны, попечители) (при наличии документов, подтверждающих родство), въезжающие в Республику Казахстан совместно с гражданами Республики Казахстан;
5) супруги, дети (не являющиеся этническими казахами), въезжающие в Республику Казахстан совместно с этническими казахами;
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство (лица, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 17 приложения 1 к настоящим Правилам.
Виза выдается МИД РК на основании вербальной ноты.
Виза выдается МВД РК на основании одного из следующих документов:
приглашение;
ходатайство (лица, указанные в подпункте 3) пункта 17 приложения 1 к настоящим Правилам.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
до 180 календарных дней
не более 90 календарных дней при каждом въезде
6) бывшие соотечественники.
многократная
до 3 лет
Виза для усыновления (удочерения) граждан Республики Казахстан
18.
В11
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для усыновления граждан Республики Казахстан.
однократная
до 180 календарных дней
не более 120 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
не более 120 календарных дней при каждом въезде
Виза с целью туризма
19.
В12
лица, направляющиеся в Республику Казахстан в качестве туристов.
однократная
до 90 календарных дней
не более 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
приглашение;
ходатайство от граждан стран, указанных в списке государств согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
до 90 календарных дней
не более 30 календарных дней при каждом въезде
20.
В12-1 NeoNomad
Visa
лица, работающие удаленно и имеющие постоянный доход из иностранных источников.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения (за исключением граждан стран, указанных в списке государств согласно приложению 6 к настоящим Правилам) при наличии:

1) 3000 АҚШ долларынан асатын тұрақты айлық кірісті растайтын өткен 6 айдағы банктік үзінді көшірме;
2) азаматтығына тиесілі мемлекетінің құзыретті органы берген салық декларациясы;
3) соттылықтың жоқтығын растайтын тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органының берген құжаты;
4) сұралған виза мерзімін қамтитын медициналық сақтандыру.
Транзитпен өту үшін виза
21.
В13
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
бір бағытта 5 тәулік ішінде
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ қолдаухат негізінде:
жол жүру құжаттары, ресімделген виза немесе баратын елге кіру құқығын беретін басқа негіздер; жолда жүру құжаттары, ресімделген виза, сондай-ақ жеке көлік құралымен жүретін осы адамның жүргізуші куәлігі және көлік құралын басқару құқығын растайтын құжаттар бар болған жағдайда береді.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
бір бағытта 5 тәулік ішінде
Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға арналған виза
22.
В14
тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы кезінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар..
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұрақты тұруға ҚР ішкі істер органдарының рұқсаты негізінде беріледі.
23.
В15
Қазақстан Республикасының аумағында паспортын жоғалтқан адамдар.
бір мәртелік
30 күнге дейін, бірақ паспорттың қолдану мерзімінен артық емес
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасына кіруін растайтын мәліметтер мен ішкі істер органдарында тіркеуі расталған кезде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша қолдаухат және қайта оралу куәлігінің (басқа жол жүру құжаты) негізінде беріледі.
24.
В16
Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы қабылданған шешімге қатысты адамдар.
бір мәртелік
30 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы ішкі істер органдарының қорытындысы негізінде беріледі.
25.
В17
егер, Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіз болмаса және шығарып жіберуге қатысты емес әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы қаулы қабылданған адамдар.
бір мәртелік
15 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы және ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіздердің жоқтығы туралы қорытындысы негізінде береді.
26.
В18
егер, Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіз болмаса, Қазақстан Республикасына визасыз келген не Қазақстан Республикасына келетін адамдар
бір мәртелік
30 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ, егер, іс мән-жайлары әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіздердің жоқтығы туралы қорытындысы не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы негізінде береді.
27.
В19
жазасын өтеген немесе жазадан босатылған адамдар, сонымен қатар пробациондық бақылау мерзімі өткен, жазаны орындау мерзімі ұзартылған адамдар.
бір мәртелік
15 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ, ҚР ІІМ Қылмыстық атқару жүйесі комитетінің немесе оның аумақтық бөлімшелерінің (мерзімінен бұрын шартты босату) хабарламасы негізінде береді.
28.
В20
визаның қолданылу немесе болудың рұқсат етілген визасыз мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге кедергі болған форс-мажорлық мән-жайлардың, рейстің, пойыз немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргені немесе ауыстырылғаны туралы дәлелдеме берген адамдар.
бір мәртелік
15 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ қолдаухаты және визаның қолданылу мерзімі немесе рұқсат етілген визасыз болу мерзімі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға кедергі болған еңсерілмейтін күш мән-жайларды, рейстің, пойыз немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргенін немесе тоқтатылғанын растайтын құжаттар негізінде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша береді.
29.
В21
1) өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс деп танылатын әрекетті жасады деп хабарланған адамдар.
2) жауапкер, талапкер, куә немесе жәбірленуші болып табылатын соттарға қатысатын адамдар.
бір мәртелік
30 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
ҚР ІІМ
1) Визаны ҚР ІІМ Қылмыстық қудалау органы берген өтінішті сотқа дейінгі тергеу туралы талон хабарлама болған кезде қолдаухат негізінде;
2) Сот процесінде қатысуын растайтын құжат негізінде
беріледі
30.
В22
қылмыстық жауапкершілікке тартылған адамдар және оларға қатысты қылмыстық іс тоқтаған, сонымен қатар басқа адамдардан Қазақстан Республикасынан тыс шығуға қойылған заңды шекті алынған адамдар.
бір мәртелік
15 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ қылмыстық істі тоқтату туралы прокурормен бекітілген немесе келісілген қаулы, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс шығуға шектеу қойған уәкілетті органның ақпараты негізінде береді.
"С" санаты
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған виза
31.
С1
тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына жіберілген немесе келген этникалық қазақтар.
көп мәртелік
1 жылға дейін
Виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері (Қазақстан Республикасы ІІМ-мен келісусіз) және ҚР ІІМ мынадай құжаттар негізінде береді:
1) өтініш иесінің ұлтын растайтын шет мемлекеттің құзыретті органы беретін құжаттар – жеке басты куәландыратын құжаттарда ұлты туралы жазбасы болмаған жағдайда;
2) басым тәртіппен (ол болған кезде) қандастарды иммиграциялық квотаға енгізуге құқық беретін құжаттар;

1) банковской выписки за прошедшие 6 месяцев, подтверждающей стабильный ежемесячный доход свыше 3000 долларов США;
2) налоговой декларации, выданной компетентным органом страны гражданской принадлежности;
3) документа, подтверждающего отсутствие судимости, выданного уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства;
4) медицинской страховки, покрывающей запрашиваемый срок действия визы.
Виза для транзитного проезда
21.
В13
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для транзитного проезда через территорию Республики Казахстан.
однократная
до 90 календарных дней
в течение 5 календарных дней в одном направлении
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании ходатайства при наличии: проездных документов, оформленной визы или других оснований, дающих право на въезд в страну следования;
проездных документов, оформленной визы, а также водительского удостоверения у данного лица и документов, подтверждающих право управления транспортным средством, следующий на личном транспортном средстве.
многократная
до 180 календарных дней
в течение 5 календарных дней в одном направлении
Виза для выезда с территории Республики Казахстан
22.
В14
лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании разрешения органов внутренних дел РК на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
23.
В15
лица, утратившие на территории Республики Казахстан паспорт.
однократная
до 30 календарных дней, но не свыше срока действия паспорта
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства и свидетельства на возвращение (иного проездного документа) при подтверждении данных о въезде в Республику Казахстан и регистрации в органах внутренних дел, либо указания МВД РК.
24.
В16
лица, в отношении которых приняты решения о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
однократная
до 30 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании заключения органов внутренних дел РК о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
25.
В17
лица, в отношении которых приняты постановления о привлечении к административной ответственности, не связанные с выдворением, если отсутствуют основания для их дальнейшего пребывания в Республике Казахстан.
однократная
до 15 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании постановления по делу об административном правонарушении и заключения органов внутренних дел об отсутствии оснований для дальнейшего пребывания в Республике Казахстан.
26.
В18
лица, прибывшие в Республику Казахстан или пребывающие в Республике Казахстан без виз, если отсутствуют основания для их дальнейшего пребывания в Республике Казахстан
однократная
до 30 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании заключения органов внутренних дел об отсутствии оснований для дальнейшего пребывания в Республике Казахстан, если обстоятельства дела не влекут привлечения к административной или уголовной ответственности, либо указания МВД РК.
27.
В19
лица, отбывшие наказание или освобожденные от наказания, а также лица, у которых истек срок пробационного контроля, отсрочки исполнения наказания.
однократная
до 15 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании сообщения Комитета уголовно-исполнительной системы МВД РК или его территориальных органов (для условно-досрочно освобожденных).
28.
В20
лица, представившие доказательство форс-мажорных обстоятельств, задержки или отмены рейса, отправления поезда или иного транспортного средства, препятствующих покинуть территорию Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания.
однократная
до 15 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства и документов, подтверждающих обстоятельств непреодолимой силы, задержку или отмену рейса, отправление поезда или иного транспортного средства, препятствующих выезду из Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания, либо указания МВД РК.
29.
В21
1)лица, которые сообщили о совершении в отношении них деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением;
2)лица, участвующие в судах, где являются ответчиком, истцом, свидетелем либо потерпевшим.
однократная
до 30 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК для лиц, указанных:
в пункте 1) на основании ходатайства при наличии талона - уведомления о регистрации заявления в Едином реестре досудебного расследования;
в пункте 2) на основании документа подтверждающего участие в судебном процессе.
30.
В22
лица, привлекавшиеся к уголовной ответственности, в отношении которых уголовное дело прекращено, а также иные лица, с которых сняты законные ограничения на выезд из Республики Казахстан.
однократная
до 15 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании постановления о прекращении уголовного дела, утвержденного или согласованного с прокурором, либо информации уполномоченного органа, установившего ограничения на выезд из Республики Казахстан.
Категория "С"
Виза для постоянного проживания в Республике Казахстан
31.
С1
этнические казахи, направляющиеся или пребывающие на территории Республики Казахстан с целью постоянного проживания.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК (без согласования с МВД РК) и МВД РК на основании следующих документов:
1) документы, подтверждающие национальность заявителя – при отсутствии записи о национальности в документах, удостоверяющих личность;
2) документы, подтверждающие право на включение в квоту иммиграции кандасов в приоритетном порядке (при их наличии);

3) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімінде № 7274 нөмірімен тіркелген) Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына кіруге тыйым салатын аурулардың жоқтығы туралы анықтама.
Отбасын біріктіруге арналған виза
32.
С2
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасы азаматының отбасы мүшесі болып табылатын адамдар, Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат алған этникалық қазақтар мен бұрынғы отандастардың, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ бизнес иммигранттардың отбасы мүшесі болып табылатын адамдар (кемінде екі жыл мерзім).
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері (ҚР ІІМ келісімінсіз) мына құжаттардың негізінде береді:
1) шақырушы адамның қолдаухаты (еркін нысанда);
2) Қазақстан Республикасы азаматтарын қоспағанда, шақырушы адамның уақытша тұруға рұқсаты (нотариалды куәландырған көшірмесі);
3) шақырушы адам мен отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжат (нотариалды куәландырған көшірмесі);
4) шақырушы адамның Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген кемінде ең төменгі жалақы мөлшерінде әрбір отбасы мүшесін ай сайын ұстауға ақшасының болуын растау;
5) шақырушы адамның "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алаңы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
6) шақырушы адамның отбасының әрбір мүшесі үшін медициналық сақтандыру;
7) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттік уәкілетті органдары ұсынған, шақырушы адаммен (Қазақстан Республикасының заңнамасымен танылатын некеде кемінде бір жыл тұрған жұбайы (зайыбы)) отбасылық қатынасты растайтын құжат (осы Қағидалардың 17- тармағына сәйкес нотариалды куәландырған көшірмесі ұсынылады);
8) шақырушы адамның отбасының кәмелетке толған мүшелеріне соттылығының болуын не жоқтығын растайтын құжаты (тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органының берген).
көп мәртелік
1 жылға дейін
Виза қолданылуының барлық кезеңіне немесе шақырушы адамның (ҚР азаматтарынан басқа) тіркелу мерзіміне
Еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған виза
33.
С3
еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасына бара жатқан, немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік

3) справка об отсутствии у заявителя и членов его семьи заболеваний, указанных в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274).
Виза для воссоединения семьи
32.
С2
лица, являющиеся членами семьи граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих в Республике Казахстан, этнических казахов и бывших соотечественников и получивших разрешение на временное проживание в Республике Казахстан (сроком не менее двух лет), иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, а также бизнес-иммигрантов.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК (без согласования с МВД РК) на основании следующих документов:
1) ходатайство приглашающего лица (в произвольной форме);
2) разрешение на временное проживание приглашающего лица, за исключением граждан Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованная копия);
3) документ, удостоверяющий личность, приглашающего лица и членов семьи (нотариально засвидетельствованная копия);
4) подтверждение наличия у приглашающего лица денег на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
5) подтверждение наличия у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (нотариально засвидетельствованная копия);
6) медицинская страховка для членов семьи приглашающего лица;
7) документ, подтверждающий семейные отношения с приглашающим лицом (состоящий (состоящая) не менее одного года в браке, признаваемом законодательством Республики Казахстан), представленный уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства (в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил представляется нотариально засвидетельствованная копия);
8) документ, подтверждающий наличие либо отсутствие судимости, на совершеннолетних членов семьи приглашающего лица (выданный уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства).
многократная
до 1 года
на весь период действия визы или на срок регистрации приглашающего лица (кроме граждан РК)
Виза для осуществления трудовой деятельности
33.
С3
лица, следующие в Республику Казахстан, либо находящиеся в Республике Казахстан с целью осуществления трудовой деятельности, а также членам их семей.
однократная

90 күнтізбелік күнге дейін (паспортын Қазақстан Республикасы мойындамайтын елдің адамдары үшін – 1 жылға дейін)
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге берілген еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған рұқсат немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасына жұмысқа орналасуға немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу талап етілмейтінін дәлелдейтін құжаттар бар болған жағдайда, шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
3 жылға дейін (АХҚО қатысушылары мен органдарына, Инновациялық кластер мен "Астана Хаб" дербес кластерлік қордың (бұдан әрі – Қор) қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе Инновациялық кластер мен Қордың жұмыскерлеріне – 5 жылға дейін) немесе рұқсаттың мерзіміне
виза қолданылуының барлық кезеңіне
34.
С4
экономиканың басым сапаларына талап етілетін мамандық бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін Қазақстан Республикасына бар жатқан немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Бір мәртелік визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мына құжаттардың негізінде береді:
1) қолдаухат;
2) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама. Визаны ҚР ІІМ мына құжаттардың негізінде береді:
1) қолдаухат;
2) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама ;
3) еңбек шарты.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
35.
С5
бизнес-иммигранттар.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақырудың негізінде келесі құжаттар бар болғанда береді:
1) еңбек қызметіне кедергі келтіретін ауруларының жоқ екенін растайтын медициналық анықтама;
2) медициналық сақтандыру;
3) соттылықтың болуын не жоқтығын растайтын тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органының берген құжаты;
4) шет елдің заңнамасында соттылығының болуы не болмауы және сот шешімі негізінде кәсіпкерлік қызметпен айналысуына тыйым салынбағаны жөніндегі растаманы қарастырылған жағдайада ұсынуға міндетті.
Виза алатың тұлға кәмелеттік жаста болуға тиіс.
көп мәртелік
2 жылға дейін (этникалық қазақтарға – 3 жылға дейін)
виза қолданылуының барлық кезеңіне
36.
С6
маусымдық шетелдік қызметкерлер
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде шетел жұмыс күшін тартуға жұмыс берушіге берілген рұқсаты бар болған жағдайда береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін, бірақ рұқсаттың мерзімінен артық емес
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Миссионерлік қызметті жүзеге асыруға арналған виза
37.
С7
миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Гуманитарлық уәждер бойынша виза
38.
С8
білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік көмек саласында қайтарымсыз негізде қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасына жіберілген волонтерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар шеңберінде қайрымдылық, гуманитарлық көмек және гранттар беру мақсатында Қазақстан Республикасына келетін адамдар
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Білім алуға арналған виза
39.
С9

до 90 календарных дней (для граждан стран, паспорта которых не признаются Республикой Казахстан – до 1 года)
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства приглашающей стороны при наличии: разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, или документов, подтверждающих, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, получателю визы разрешение на трудоустройство или на привлечение иностранной рабочей силы не требуется.
многократная
до 3 лет (участникам и органам МФЦА, работникам участников Инновационного кластера и автономного кластерного фонда "Астана Хаб" (далее – Фонд) или работникам Инновационного кластера и Фонда – не более 5 лет) или на срок действия разрешения
на весь период действия визы
34.
С4
лица, следующие в Республику Казахстан либо находящиеся в Республике Казахстан, для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Однократная виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:
1) ходатайство;
2) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
Виза выдается МВД РК на основании следующих документов:
1) ходатайство;
2) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
3) трудовой договор.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
35.
С5
бизнес-иммигранты
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения при наличии:
1) медицинской справки, подтверждающей отсутствия заболеваний, препятствующих трудовой деятельности;
2) медицинской страховки;
3) документа, подтверждающего наличие либо отсутствие судимости, выданного уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства;
4) документа, подтверждающего наличие либо отсутствие запрета на осуществление предпринимательской деятельности на основании решения суда, выданного уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства, если выдача такого документа предусмотрена законодательством иностранного государства.
Получатель визы должен быть совершеннолетним.
многократная
до 2 лет (этническим казахам – до 3 лет)
на весь период действия визы
36.
С6
сезонные иностранные работники
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения при наличии разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы.
многократная
до 1 года, но не свыше срока действия разрешения
на весь период действия визы
Виза для осуществления миссионерской деятельности
37.
С7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для осуществления миссионерской деятельности, а также члены их семей.
однократная
до 90 календарных дней
не более 30 календарных дней
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
многократная
до 180 календарных дней
на весь период действия визы.
Виза по гуманитарным мотивам
38.
С8
волонтеры, прибывающие в Республику Казахстан для оказания услуг в сфере образования, здравоохранения и социальной помощи на безвозмездной основе, а также лицам, прибывающим в Республику Казахстан в рамках международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, с целью оказания благотворительной, гуманитарной помощи и предоставления грантов.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза для получения образования
39.
С9

1) орта, техникалық және кәсіби, ортадан кейінгі, жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім бойынша білім беру оқу бағдарламалары, оның ішінде білім алушылармен алмасу және дайындық курстарынан өту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқу, оқуға түсу үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар;
2) орта, техникалық және кәсіби, ортадан кейінгі, жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім бойынша білім беру оқу бағдарламалары, оның ішінде білім алушылармен алмасу және дайындық курстарынан өту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқып жатқан адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері;
3) Қазақстан Республикасына уақытша келген және Қазақстан Республикасының оқу орындарына оқуға түскен этникалық қазақтар, сондай-ақ визасыз режиммен келгендер, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мен ҚР ІІМ шақыру негізінде береді (кәмелетке толмаған виза алушылар үшін ата-аналарының немесе қорғаншыларының, қамқоршыларының нотариалды куәландырылған келісімі қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар болғанда).
Көп мәртелік визаны ҚР ІІМ 3)-тармақшасында көрсетілген адамдарға, ұлттық тиесілігін растайтын құжаттар болған кезде Қазақстан Республикасының оқу орындарының қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Жеке сапарға арналған виза (этникалық қазақтар)
40.
С10
этникалық қазақтар
бір мәртелік
90 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері қолдаухат және ұлттық тиесілігін растайтын құжаттар негізінде береді.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Кәмелетке толмаған азаматтарға арналған виза
41.
С11
кәмелетке толмаған адамдар (18 жасқа дейін)
бір мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ заңды өкілдерінің (заңды өкілдерінің біреуі) не кәмелетке толмаған баланың заңды өкілдерінің сенімхаты болған кезде жеке тұлғалардың қолдаухаттарының негізінде береді.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Емделуге арналған виза
42.
С12
1) емделу, медициналық тексерілу немесе консультация үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдар;
2) емделу қажеттілігі туындаған Қазақстан Республикасындағы адамдарға, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдар;
3) жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім жасау мақсатында Қазақстан Республикасына баратын адамдар;

1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан с целью поступления в организации образования, реализующие образовательные учебные программы среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
2) лица, обучающиеся в организациях образования Республики Казахстан, реализующих образовательные учебные программы среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в том числе по организованным программам обмена обучающихся и прохождения подготовительных курсов, а также членам их семей;
3) этнические казахи, временно прибывшие в Республику Казахстан и поступившие в учебные заведения Республики Казахстан, прибывшие по безвизовому режиму, а также членам их семей.
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения (для несовершеннолетних получателей виз при наличии нотариально заверенного письменного согласия законных представителей, с переводом на казахский или русский язык).
МВД РК выдается многократная виза лицам, указанным в подпункте 3) на основании ходатайства учебного заведения Республики Казахстан при наличии документов, подтверждающих национальную принадлежность получателя визы.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза для частной поездки (этнические казахи)
40..
С10
этнические казахи
однократная
до 90 календарных дней
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании ходатайства и документов, подтверждающих их национальную принадлежность.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Виза для несовершеннолетних граждан
41.
С11
лица, не достигшие совершеннолетия (до 18 лет)
однократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства законных представителей (одного из представителей) либо ходатайства физических лиц при наличии доверенности от законных представителей несовершеннолетнего ребенка.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Виза для лечения
42..
С12
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для лечения, медицинского обследования или консультаций, а также сопровождающие лица;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан, при возникновении необходимости их лечения, а также сопровождающие лица;
3) лица, направляющиеся в Республику Казахстан с целью ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан и находящиеся на лечении в медицинских организациях;

4) жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім керек болғанда Қазақстан Республикасындағы адамдар; Ескертпе:
3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдардың туыстық дәрежесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
бір мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
90 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ 1) және 3)-тармақтағы адамдарға шақырудың негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ 2) және 4)-тармақтағы адамдарға келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуде жатқан емделушіге емделу және үздіксіз күтім керек екенін растайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекеменің берген құжаты;
Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуде жатқан жақын туысына - Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын шетелдікке үздіксіз күтім керек екенін растайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекеменің берген құжаты;
ҚР ІІМ нұсқауы. Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
бір мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
90 тәуліктен артық емес
көп мәртелік
180 күнтізбелік күнге дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының визалық жапсырмасын толтыру
Барлық санаттағы визалар жалған көшірмелерден қорғайтын өзіндік ерекшелігі бар өздігінен желімделетін арнайы жапсырма түріндегі тасығыш-қағазда жасалады. Визалық жапсырма визаның өзінен (тұпнұсқа) және онымен бірдей нөмірі бар түбіртектен тұрады. Толтырылған виза шетелдіктердің паспортына, ал визалық жапсырманың түбіртегі – визалық сауалнамада арнайы белгіленген орынға жапсырылады.
Визалық жапсырмаларды толтыру, осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес "Бүркіт" БАЖ немесе қолмен толтыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "берілген жері/place of issue" деген бағанда визаны берген мекеменің коды көрсетіледі (мысалы: 001);
2) "мәртесі/entries" деген бағанда визаның мәртелігі қойылады (мысалы: бір мәртелік – "1", көп мәртелік – "multiple");
3) "түрі-санаты/category" деген бағанда виза санатының коды көрсетіледі (мысалы: В1);
4) "берілген күні/date of issue" деген бағанда визаның берілген күні жазылады;

4) лица, находящиеся в Республике Казахстан при возникновении необходимости ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, находящимися на лечении в медицинских организациях.
Примечание:
Степень родства лиц, указанных в пунктах 3) и 4) определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
однократная
до 180 календарных дней
не более 90 календарных дней
Лицам, указанным в пунктах 1) и 3) виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
Виза лицам, указанным в пунктах 2) и 4), выдается МВД РК на основании одного из следующих документов:
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость лечения и постоянного ухода за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан;
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость постоянного ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан;
указание МВД РК.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
однократная
до 180 календарных дней
не более 90 календарных дней
многократная
до 180 календарных дней
на весь период действия визы
Приложение 2
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц
без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления
и сокращения сроков
их действия
Заполнение визовой наклейки Республики Казахстан
Виза всех категорий выполняется на специальной самоклеящейся бумаге-носителе в виде наклейки, имеющей защитные свойства от подделок. Визовая наклейка состоит из самой визы (оригинала) и ее корешка, имеющего тот же порядковый номер. Заполненная виза вклеивается в паспорт или в лист групповой визы, а корешок визовой наклейки – на специально отведенное место в визовой анкете.
Заполнение визовой наклейки производится в ЕИС "Беркут" или от руки в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил:
1) в графе "берілген жері/place of issue" указывается код учреждения, выдавшего визу (например: 001);
2) в графе "мәртесі/entries" проставляется кратность визы (например: однократная – "1", многократная – "multiple");
3) в графе "түрі-категориясы/category" ставится код категории визы (например: В1);
4) в графе "берілген күні/date of issue" проставляется дата выдачи визы;

Визаның берілген күні мен визаның қолданылу мерзімі санмен жазылады (мысалы: 30.01.2016.);
5) "тегі-аты/name-given name" деген бағанда виза иесінің паспортындағыдай тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) жазылады (мысалы: surname Braun Given name Alexander, машина оқи алатын аймақ:
P<BRAUN<<ALEXANDER<<<<<<<<<<<<
P001545444FRA85019M28117000000<<14);
6) "паспорттың №/passport №" деген бағанда виза алушы шетелдіктің паспортының нөмірі жазылады. Топтық виза беретін кезде "топтық" жазылады;
7) "басталу мерзімі/valid from" деген бағанда визаның қолдану мерзімі басталатын күн жазылады;
8) "аяқталу мерзімі/valid until" деген бағанда визаның қолдану мерзімі аяқталатын күн жазылады;
9) "шақырған мекеме/inviting organization" деген бағанда шақырушы тараптың атауы көрсетіледі (мысалы: "АҚШ-тың ҚР-дағы Елшілігі", "ҚР Қаржы министрлігі", "Ақбота" ЖШС, ҚР ІІМ берілген жеке істер бойынша Қазақстан Республикасына кіруге шақырудың нөмірі және т.б.).
"В10" және "С1" санаттардағы визаларда Қазақстан Республикасында тұрақты тұру рұқсатының құжаттарын келісуден өткізген және шақыруды ресімдеген органның атауы көрсетіледі (мысалы: "Астана қаласының ПД").
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – ҚР-дың шет елдердегі мекемелері) қолдаухат негізінде виза беру кезінде визаны берген дипломатиялық өкілдіктің немесе консулдық мекеменің атауы көрсетіледі (мысалы: "ҚР-дың АҚШ-тағы Елшілігі");
10) "қосымша мәліметтер/additional information" деген бағанға мынадай қажетті мәліметтер енгізіледі:
ұзартылатын, көшірілетін немесе түзетілген визаның нөмірі және "визаны ұзарту" жазбасы (мысалы: "№14061072 ұзарту", "№14061072 түзету/көшіру");
егер, виза қайтыс болу фактісін немесе туыстарының ауыр науқасты біреуінің жай-күйін растайтын жеделхат негізінде берілсе, тиісті жазу енгізіледі (мысалы: "01.01.2014 жылғы жеделхат", "жерлеуге");
егер шетел азаматтары үшін келуге рұқсат етілмейтін елді мекендерге баруға рұқсат берілген жағдайда, елді мекеннің атауы, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР СІМ) немесе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) растаухатының нөмірі және күні (мысалы: "Курчатов қ., № 01-027/3 11.01.2013 ж.");
топтық визаны беру кезінде тізім бойынша келуші және кетуші тұлғалардың саны көрсетіледі (мысалы: "25 адамның тізімі қоса беріледі");
көлік құралы иесінің жол жүретін көлік құралының маркасы, моделі (түрі) және нөмірі (мысалы: "Toyota Camry, № AF-723 R");
"жұмыс жасауға құқығы/жоқ-work is not permitted" жазбасы (отбасы мүшелері және асыраудағы тұлға);
қажет болғанда Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету пункттері;
егер, баланың жеке паспорты болса және алып жүрушінің паспортына енгізілмесе, алып жүрушінің паспортындағы визалық жапсырмаға баланың паспорт нөмірі енгізіледі;
егер, паспорт иесімен бірге өздерінің паспорттары бар үштен артық бала болған жағдайда, балалардың визалық жапсырмаларында балаларды алып жүрушінің паспорт нөмірі;

Даты выдачи визы и сроки действия виз проставляются цифрами (например: 30.01.2016.);
5) в графе "тегі-аты/name-given name" указывается фамилия, имя и отчество (при наличии) владельца визы так же как в паспорте (например: surname Braun Given name Alexander, машиночитаемой зоне:
P<BRAUN<<ALEXANDER<<<<<<<<<<<<
P001545444FRA85019M28117000000<<14);
6) в графе "паспорттың №/passport №" проставляется номер паспорта иностранца, получающего визу Республики Казахстан. При выдаче групповой визы вписывается "топтық";
7) в графе "басталу мерзімі/valid from" проставляется дата, с которой начинается срок действия визы;
8) в графе "аяқталу мерзімі/valid until" проставляется дата окончания срока действия визы;
9) в графе "шақырған мекеме/inviting organization" указывается наименование приглашающей стороны (например: "АҚШ ҚР-дағы Елшілігі", "ҚР Қаржы министрлігі", "Ақбота" ЖШС, номер приглашения на въезд в Республику Казахстан по частным делам выданное МВД РК и т.д.).
В визах категорий "В10" и "С1" указывается наименование органа, оформившего приглашение, согласовавшего материалы по выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (например: "Астана қаласының ПД").
При выдаче визы на основании ходатайства в загранучреждение Республики Казахстан (далее – загранучреждение РК), указывается наименование дипломатического представительства или консульского учреждения РК (например: "ҚР-дың АҚШ-тағы Елшілігі").
10) в графу "қосымша мәліметтер/additional information" вносятся следующие необходимые сведения:
номер продлеваемой, переносимой или исправляемой визы и запись "визаны ұзарту" (например: "№14061072 ұзарту", "№14061072 түзету/көшіру");
в случае, если виза выдана на основании документа, подтверждающего факт смерти или состояние тяжелобольного одного из родственников производится соответствующая запись (например: "01.01.2014 жылғы жеделхат", "жерлеуге");
название населенного пункта, закрытого для посещения иностранными гражданами, номер и дата подтверждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – МИД РК) или Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК), в случае, если указанной категории лиц дано разрешение его посетить (например: "Курчатов қ., № 01-027/3 11.01.2013 ж.");
при выдаче групповой визы указывается количество въезжающих и выезжающих лиц по списку (например: "25 адамның тізімі қоса беріледі");
марка, модель (тип) и номер транспортного средства, на котором следует владелец транспорта (например "Toyota Camry, № AF-723 R");
запись "жұмыс жасауға құқығы жоқ/work is not permitted" (членам семьи и лица, находящиеся на иждивении);
пункты въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан, когда это необходимо;
номер паспорта ребенка в визовой наклейке сопровождающего лица, если ребенок не вписан в паспорт владельца и имеет собственный паспорт;
номер паспорта сопровождающего лица в визовых наклейках детей, в случае, если совместно с владельцем паспорта следует более трех детей, имеющих собственные паспорта;

виза алушының болу мерзімі (мысалы: әр келгенде 30 тәулік/30 days at each entry);
басқа қосымша мәліметтер.
Қосымша мәліметтер болмаған жағдайда аталған баған толтырылмайды.
11) "төлемақы/fee" деген бағанда консулдық алымның немесе мемлекеттік баждың сомасы жазылады (мысалы: "30 USD", "30 EUR" немесе "500 KZT"). Виза консулдық алымсыз (мемлекеттік бажсыз) берілген болса "0" қойылады;
12) бір адамға ресімделген визалық жапсырманың "өзімен бірге/accompanied by" деген бағанға сызықша қойылады.
Егер виза иесінің паспортына оның отбасы мүшелері енгізілген болса және олар заңды негізде онымен бірге жүрсе, онда осы бағанда "+" деген белгі қойылып, олардың саны көрсетіледі (мысалы: "+3").
Егер паспорт иесімен бірге өздерінің жеке паспорттары бар үштен артық бала бірге жүрсе, онда оларға бөлек визалар беріледі.
13) "қолы және тегі/ signature and surname" деген бағанда визаны берген ҚР шет елдегі мекемелерінің, ҚР СІМ және ҚР ІІМ лауазымды қызметкерінің қолы мен тегі көрсетіледі;
14) түбіртектің "азаматтығы/nationality" және "түбіртек №/receipt №" деген бағандарда сәйкесінше азаматтығы және консулдық алымды немесе мемлекеттік бажды төленгенін растайтын төлем құжатының нөмірі көрсетіледі, "ескертпе/remarks" деген бағанда – ескертпелер.
Егер виза алушының Қазақстан Республикасында болуы кезінде паспорты одан әрі қолдануға жарамсыз болған жағдайда, және оның иесі жаңа паспорт ұсынса, визалық жапсырманың мына бағандардағы "берілген жері", "берілген күні", "қолы және тегі" және "паспорт нөмірі" деректерінен басқа бұрынғы визаның барлық деректемелері көрсетілген жаңа виза жапсырылады.
Виза жапсырмасының "қосымша мәліметтер" бағанында көшірілуге жатқызылған визаның нөмірі көрсетіледі.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Электрондық виза
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ /
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН /
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
ВИЗА / VISA / ВИЗА
№________________
Визаның
санаты/Категория/
Category
Мəртелігі /
Кратность /
ENTRIES
Берілген күні/
Дата выдачи /
Valid from
Дейін жарамды /
Действительно до
/ Valid until
Тегі Аты Әкесінің
аты / Фамилия
Имя Отчество /
Full name
Азаматтығы /
Гражданство /
Citizenship
Паспорт сериясы
мен нөмірі / Серия
и номер паспорта /
Passport series
and number
Шығарылған күні
/ Дата выпуска /
Date of issue
Жарамдылық
мерзімі / Годен до
/ Expire date
Туған кезі / Дата
рождения / Date of Birth
Жынысы / Пол /
Sex
Берілген жері/
Место выдачи/
Place of issue
Қосымша
мәліметтер/
Дополнительная
информация/
Additional
information
Оплата/Төлем
ақы/ Fee
ТОПТАҒЫ АДАМДАР ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР / СВЕДЕНИЯ О ЛИЦАХ
В ГРУППЕ / DETAILS ABOUT PERSONS IN THE GROUP
ТАӘ / ФИО / Full name
Туған күні / Дата рождения /
Date of Birth
Азаматтығы /
Гражданство /
Citizenship
Паспорт сериясы
мен нөмірі /
Серия и номер
паспорта / Passport series
and number
1
2
ШАҚЫРУШЫ ТАРАП / ПРИГЛАШАЮЩАЯ СТОРОНА / INVITATION FROM
Атауы /Наименование /
Name
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
IIN/BIN
QR – КОД/ QR - CODE
ҚҰЖАТ ҰЛТТЫҚ ПАСПОРТТЫ
КӨРСЕТКЕН КЕЗДЕ ЖАРАМДЫ
ДОКУМЕНТ ДЕЙСТВИТЕЛЕН
ПРИ ПРЕДЪЯВЛЕНИИ
НАЦИОНАЛЬНОГО ПАСПОРТА
DOCUMENT VALID ON PRESENTATION
OF NATIONAL PASSPORT
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Шығыс. №
заң тұлға/ жеке тұлға:
заң тұлғаның атауы/ жеке тұлғаның тегі, аты-жөні
__________ПД (облыс, республикалық маңызы бар қала) Көші-қон қызметі басқармасы ҚР СІМ Консулдық қызметі департаменті
БСН/ЖСН
заңды тұлғаны тіркеу куәлігінің күні мен нөмірі/ҚР жеке куәлігінің немесе тұрақты тұруға рұқсаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің нөмірі мен жарамдылығы
Мекенжайдың тіркеу коды (МТК номері көрсетілсін) және толық атауы:
Байланыс телефондары:
Подтверждает приглашение принять
Тегі (паспортқа сәйкес) ағылш.
Аты (паспортқа сәйкес) ағылш.
Әкесінің аты (бар болса, паспортқа сәйкес (ағылш.)
Жынысы
Туылған жылы, айы, күні және туған жері
Азаматтық
Паспорттың №
Паспорттың берілген күні жэне қолдану мерзімі
Құжатты берілген азаматтығы
Жұмыс орны және шетелдегі лауазымы
Виза түрі (санаты):
Шақырту бойынша қосымша мәліметтер:
Байланыстағы тұлға
Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзұшылық туралы" Кодексінің 518-бабына сәйкес иммигранттарды уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болуына, елдің аумағында жүріп-тұруына құқық беретін құжаттарды рәсімдеу және болуының белгіленген мерзімі аяқталған соң Қазақстан Республикасынан шығуын және келген шетелдіктер туралы ішкі істер органдарын уақытылы хабарлауды (келген күннен бастап 3 жұмыс күн ішінде) қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдамағаны үшін жауапкершілік жөнінде ескертілді.
(заңды тұлға басшысының лауазымы)
"КЕЛІСІЛДІ"
______________ ПД КҚҚБ бастығы (облыс,
республикалық маңызы бар қала)
(қолы және мөр)
кестеннің жалғасы
__________ПД (облыс, республикалық маңызы бар қала) Көші-қон қызметі басқармасы
ҚР СІМ Консулдық қызметі департаменті
Подтверждает приглашение принять
Қазақстан Республикасында тұрғылықты жерінің мекенжайы
Қазақстан Республикасы аумағында
қозғалыс маршруты
Шетелдегі тұрғылықты елі
Шетелдегі тұрғылықты мекенжайы (англ.,код мемлекет,мемлекет атауы,мекенжайы)
Сұралған визаның жарамдылық мерзімі
Визаның мәртесі
Визаның алу орыны
№, түбіртек күні,код ТТК, мемлекеттік баж соммасы, валюта
Мекен жайдың тіркеу коды МТК
Көше, шағын аудан
Үй
Корпус
пәтер
Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзұшылық туралы" Кодексінің 518-бабына сәйкес иммигранттарды уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болуына, елдің аумағында жүріп-тұруына құқық беретін құжаттарды рәсімдеу және болуының белгіленген мерзімі аяқталған соң Қазақстан Республикасынан шығуын және келген шетелдіктер туралы ішкі істер органдарын уақытылы хабарлауды (келген күннен бастап 3 жұмыс күн ішінде) қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдамағаны үшін жауапкершілік жөнінде ескертілді.
____________________________________________________
(заңды тұлға басшысының аты-жөні/ жеке тұлғаның аты-жөні)
202_ ж. "____"_________№__________________
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
5-қосымша
"Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

период пребывания получателя виз (например: әр келгенде 30 тәулік/30 days at each entry);
другие дополнительные сведения.
В случае отсутствия дополнительных сведений, данная графа оставляется незаполненной.
11) в графе "төлем ақы/fee" проставляется сумма консульского сбора или государственной пошлины (например: "30 USD", "30 EUR" или "500 KZT"). В случае выдачи виз без взимания консульского сбора (государственной пошлины) ставится "0";
12) в графе "өзімен бірге/accompanied by", в случае оформленной на одно лицо без сопровождающего лица, ставится прочерк;
Если в паспорте владельца визы внесены члены его семьи, и они на законном основании следуют с ним, то в данной графе указывается знак "+" и их количество (например: "+3").
В случаях, если совместно с владельцем паспорта следует более трех детей, имеющих собственные паспорта, то им выдаются отдельные визы.
13) в графе "қолы және тегі/signature and surname" ставится подпись и указывается фамилия уполномоченного сотрудника загранучреждения РК, МИД РК и МВД РК, выдавшего визу;
14) в графах корешка "азаматтығы/nationality" и "түбіртек №/receipt №" указываются соответственно гражданство и номер платежных документов, подтверждающих уплату консульских сборов или государственной пошлины, в графе "ескертпе/remarks" - примечания.
В случае, если в период пребывания получателя визы в Республике Казахстан паспорт становится непригодным к дальнейшему использованию, и его владельцем предоставлен новый паспорт, в него вклеивается новая виза с указанием всех реквизитов прежней визы, кроме реквизитов, указанных в следующих графах визовой наклейки: "берілген жері", "берілген күні", "қолы және тегі" и "паспорт нөмірі".
В графе визовой наклейки "қосымша мәліметтер" указывается номер визы, подлежащей переносу.
Приложение 3
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
форма
Электронная виза
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ /
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН /
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
ВИЗА / VISA / ВИЗА
№________________
Визаның
санаты/Категория/
Category
Мəртелігі /
Кратность /
ENTRIES
Берілген күні/
Дата выдачи /
Valid from
Дейін жарамды /
Действительно
до / Valid until
Тегі Аты Әкесінің
аты / Фамилия Имя Отчество /
Full name
Азаматтығы /
Гражданство /
Citizenship
Паспорт сериясы мен нөмірі /
Серия и номер паспорта /
Passport series and number
Шығарылған күні /
Дата выпуска /
Date of issue
Жарамдылық мерзімі /
Годен до
/ Expire date
Туған кезі /
Дата рождения /
Date of Birth
Жынысы / Пол / Sex
Берілген жері/
Место выдачи/
Place of issue
Қосымша мәліметтер/
Дополнительная информация/
Additional information
Оплата/Төлем ақы/ Fee
ТОПТАҒЫ АДАМДАР ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР /
СВЕДЕНИЯ О ЛИЦАХ В ГРУППЕ /
DETAILS ABOUT PERSONS IN THE GROUP
ТАӘ / ФИО /
Full name
Туған күні / Дата рождения / Date of Birth
Азаматтығы /Гражданство /Citizenship
Паспорт сериясы мен нөмірі / Серия и номер паспорта / Passport series and number
1
2
ШАҚЫРУШЫ ТАРАП / ПРИГЛАШАЮЩАЯ СТОРОНА / INVITATION FROM
Атауы /
Наименование /
Name
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
IIN/BIN
QR – КОД/ QR - CODE
ҚҰЖАТ ҰЛТТЫҚ ПАСПОРТТЫ
КӨРСЕТКЕН КЕЗДЕ ЖАРАМДЫ
ДОКУМЕНТ ДЕЙСТВИТЕЛЕН
ПРИ ПРЕДЪЯВЛЕНИИ НАЦИОНАЛЬНОГО ПАСПОРТА
DOCUMENT VALID ON PRESENTATION OF NATIONAL PASSPORT
Приложение 4
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Форма
Исх. №
Юридическое лицо
Наименование
БИН/ИИН
№ и дата свидетельства о регистрации:
РКА, адрес:
Контактные телефоны:
Подтверждает приглашение принять:
Фамилия (в соответствии с паспортом) (англ.)
Имя (в соответствии с паспортом) (англ.)
Отчество (при наличии, в соответствии с паспортом) (англ.)
Пол
Дата и место рождения
Гражданство
Паспорт №
Дата выдачи и срок действия
Страна выдачи документа
Тип визы (категория):
Доп. данные о приглашении
Контактное лицо:
Предупреждены об ответственности за непринятие мер по своевременной регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан, передвижения по территории страны и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции, согласно статье 518 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
(должность руководителя юр.лица )
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник УМС ДП______
(области, город республиканского значения)
(Подпись и печать)
продолжении таблицы
Управление миграционной службы ДП_______(области, город республиканского значения)
МИД РК Департамент консульской службы
Подтверждает приглашение принять:
Место работы и должность за рубежом
Адрес места жительства в РК
Маршрут передвижения в РК
Страна места жительства за рубежом
Адрес места жительства за рубежом
Период действия запрашиваемой визы
Кратность визы
Место получения визы
№, дата квит., код КНП, сумма гос. пошлины, валюта
Код адреса РКА
Улица, мк-н
Дом
Корпус
Квартира
Предупреждены об ответственности за непринятие мер по своевременной регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан, передвижения по территории страны и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции, согласно статье 518 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
(Подпись и печать)
_____________________________
(ФИО руководителя юр. лица)
№__________________ от "____" _____ 202_ года
Приложение 5
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц
без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления
и сокращения сроков
их действия
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан"

Ескерту. 5-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (01.01.2026 қолданысқа енгізіледі); ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
"Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Қызметтік істер бойынша шақыруды рәсімдеу ("А3");
2. Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін шақыруды ресімдеу ("А5", "А6", "С5");
3. Іскерлік сапарға шақыруды рәсімдеу ("В1", "В2", "В3");
4. Діни іс-шараларға қатысу үшін шақыруды ресімдеу ("В6", "С7");
5. Жеке істер бойынша шақыруды ресімдеу ("В10", "В11", "В12", "С10");
6. Білім алу үшін шақыруды ресімдеу ("В7", "С9");
7. Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шақыруды ресімдеу ("С3", "С4", "С6");
8. Емдеуге шақыруды рәсімдеу ("С12");
9. Гуманитарлық себептер бойынша шақыруды ресімдеу ("С8");
10. Тұрақты тұру үшін шақыруды ресімдеу ("В8", "В9", "С1").
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға құжаттар пакетін тапсырған сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) 3 жұмыс күніне дейінгі мерзімде қолдаухатты келісуді қамтамасыз етеді. ҚР ҰҚК органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша көрсетілген 5 жұмыс күн мерзімі күнтізбелік 30 күнге дейін ұзартылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуді ұзартудың себептері мен мерзімін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша хабарлайды, ал көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін ұзарту туралы хабарлама 3 жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға әрі қарай көрсетілетін қызметті алушыны ақпараттандыру үшін жолданады.
Келісім беретін мемлекеттік орган жауапты белгіленген мерзімде бермеген жағдайда мемлекеттік қызмет келісім алғаннан кейін 1 жұмыс күнінің ішінде көрсетіледі (қызмет көрсетушіге жүгінген жағдайда).
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолдаухаттың бірінші данасына уәкілетті қызметкердің қолымен куәландырылған және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен бекітілген келісу нөмірін қою арқылы Қазақстан Республикасына келуіне шақыруын ресімдеу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері оны өндіріп алу тәсілдері

Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (вводится в действие с 01.01.2026); совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Оформление приглашения по служебным делам ("А3");
2. Оформление приглашения для осуществления предпринимательской деятельности ("А5", "А6", "С5");
3. Оформление приглашения для деловой поездки ("В1", "В2", "В3");
4. Оформление приглашения для участия в религиозных мероприятиях ("В6", "С7");
5. Оформление приглашения по частным делам ("В10", "В11", "В12", "С10");
6. Оформление приглашения для получения образования ("В7", "С9");
7. Оформление приглашения для осуществления трудовой деятельности ("С3", "С4", "С6");
8. Оформление приглашения на лечение ("С12");
9. Оформление приглашения по гуманитарным мотивам ("С8");
10. Оформление приглашения для постоянного проживания ("В8", "В9", "С1").
1.
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) услугодателя;
2) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю, Государственную корпорацию - 5 (пять) рабочих дней.
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК) обеспечивает согласование ходатайства в срок до 3 рабочих дней. По письменному запросу органов КНБ РК указанный срок в 5 рабочих дней продлевается до 30 календарных дней.
Услугодатель с указанием причин и сроков продления оказания государственной услуги письменно уведомляет услугополучателя, а при обращении услугополучателя в Государственную корпорацию уведомление о продлении сроков оказания государственной услуги в течение 3 рабочих дней направляется в Государственную корпорацию для последующего информирования услугополучателя.
В случае если согласующим государственным органом ответ не предоставлен в указанный срок, государственная услуга предоставляется в течение 1 рабочего дня после получения согласования (при обращении к услугодателю).
4.
Форма оказания государственной услуги
бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Оформленное приглашение на въезд в Республику Казахстан путем проставления на первом экземпляре ходатайства номера согласования, заверенного подписью уполномоченного сотрудника и скрепленного печатью услугодателя по форме, согласно приложению 4 к Правилам оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия (далее - Правила) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін мемлекеттік баж өндіріп алынады, ол Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 666-бабы 3) тармақшасына сәйкес әрбір шақырылушы үшін мемлекеттік баж төлеу күніне белгіленген 0,5 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және ақшасыз нысанда жүргізіледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш берілген жағдайда, төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) немесе екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы іске асырылады.
Мемлекеттік бажды төлеуден Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша шақыруларды келісу туралы өтінішхат беруші қабылдаушы адамдар:
1) Қазақстан Республикасына баратын шетелдік ресми делегациялардың мүшелері және оларға еріп жүретін адамдар;
2) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратының, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
3) Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген, гуманитарлық көмекпен Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
4) шетелдік инвесторлар;
5) этникалық қазақтар;
6) өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балалар босатылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін. Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті алушыны тіркеу орны бойынша сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9:00-ден 17:30-ға дейін жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті беруші қабылдауды кезек күту тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырады;
2) Мемлекеттік корпорация – өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің дайын нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін және сенбі күні сағат 9:00-ден 13:00-ге дейін жүзеге асырылады;
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация арқылы:

За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии с подпунктом 3) статьи 666 Налогового кодекса Республики Казахстан составляет 0,5 месячного расчетного показателя за каждого приглашаемого, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи заявления на получение государственной услуги через Государственную корпорацию оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) или банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
От уплаты государственной пошлины освобождаются принимающие лица, ходатайствующие о согласовании приглашений по выдаче виз Республики Казахстан:
1) члены иностранных официальных делегаций и сопровождающие их лица, прибывающие в Республику Казахстан;
2) прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;
3) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
4) иностранные инвесторы;
5) этнические казахи;
6) дети до 16 лет на основе принципа взаимности.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан. Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется по месту регистрации услугополучателя с 9:00 до 17:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов. Прием услугодателем осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9:00 до 18:00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9:00 до 20:00 часов и в субботу с 9:00 до 13:00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Через услугодателя и Государственную корпорацию:

1) жеке сапар бойынша шақыруды ресімдеу үшін:
жеке басты куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы мемлекеттік бажды төлеген кезде осы құжатты ұсыну талап етілмейді).
2) заңды тұлғаның не жеке кәсіпкердің шақыруын ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы мемлекеттік бажды төлеген кезде осы құжатты ұсыну талап етілмейді);
өкілдің өкілеттігін растайтын құжат.
Сұрау салған визаның санатына байланысты қосымша ұсынылады:
1) инвесторлар үшін – Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органының немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) Әкімшілігінің қолдаухаты;
2) іскерлік сапар мақсатында көп мәртелік визаны ресімдеу үшін – (этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарын қоспағанда) шарттың немесе келісімшарттың көшірмесі;
3) діни іс-шараларға қатысу немесе миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін – діни қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының жазбаша келісімі;
4) Қазақстан Республикасының аумағында түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдарға бару үшін – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жазбаша келісімі;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алу үшін – Қазақстан Республикасының балалар құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының жазбаша келісімі;
6) еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, соның ішінде маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – шақырушы тарапқа шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат, не біліктілік сәйкестігі туралы анықтама, не болмаса "Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органдардың рұқсаты талап етілмейтін адамдардың тізбесін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 1041 қаулысына және "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32955 болып тіркелген) немесе халықаралық шарттарға сәйкес виза алушыға мұндай рұқсат талап етілмейтіндігі туралы құжаттар, сондай-ақ мынадай құжаттар қосымша ұсынылады:
қандастар үшін – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен бекітілген нысан бойынша қандас куәлігінің көшірмесі мен түпнұсқасы немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);

1) для оформления приглашения по частным делам:
документ, удостоверяющий личность (для сверки);
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины при обращении в Государственную корпорацию (в случае уплаты государственной пошлины через ПШЭП предоставление данного документа не требуется);
2) для оформления приглашения юридического лица либо индивидуального предпринимателя:
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины при обращении в Государственную корпорацию (в случае уплаты государственной пошлины через ПШЭП предоставление данного документа не требуется);
документ, подтверждающий полномочия представителя.
В зависимости от категории запрашиваемой визы дополнительно предоставляются:
1) для инвесторов – ходатайство уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо Администрации Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА);
2) для оформления многократной визы деловой поездки – копия договора или контракта, подтверждающего деловой характер поездки в Республику Казахстан (за исключением этнических казахов, бывших соотечественников и граждан из списка экономически развитых, политически и миграционностабильных государств, освобожденных от необходимости предъявления приглашения при оформлении виз согласно приложению 6 к настоящим Правилам);
3) для участия в религиозных мероприятиях или осуществления миссионерской деятельности – письменное согласие ведомства уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности;
4) для посещения лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях на территории Республики Казахстан – письменное согласие Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) для усыновления граждан Республики Казахстан – письменное согласие уполномоченного органа Республики Казахстан в области защиты прав детей;
6) для осуществления трудовой деятельности, в том числе для сезонных иностранных работников – выданное работодателю разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, либо справка о соответствии квалификации, либо документы, подтверждающие, что в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 1041 "Об определении перечня лиц, для которых не требуются разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности" и приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 274 от 30 июня 2023 года "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32955) или международными договорами получателю визы такое разрешение не требуется, дополнительно представляются следующие документы:
для кандасов – копия и подлинник удостоверения кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) по форме, утвержденной уполномоченным органом по вопросам миграции населения;

теңіз, өзен кемелері, әуе көлігі экипаждарының мүшелері, "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына ерекше мәртебе беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығына сәйкес ерекше мәртебе берілген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы, сондай-ақ "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (бұдан әрі – Білім туралы құжаттарды тану қағидалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары оқу орындарында басшылар лауазымдарында жұмыс істейтін, жоғары білімі бар және экономика саласында кадрларды даярлауды жүзеге асыратын оқытушылар үшін:
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
АХҚО қатысушылары мен органдары тартатын адамдар үшін:
заңды тұлғаны АХҚО қолданыстағы құқығына сәйкес тіркеуді (аккредитациялауды) растайтын сертификаттың көшірмесі;
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
Білім туралы құжаттарды тану қағидаларында белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқару холдингінде құрылымдық бөліністердің басшыларынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтін адамдар үшін:
Қазақстан Республикасында құрылымдық бөліністердің бірінші басшыларының шетелдік қызметкерді тағайындауы туралы ұлттық басқару холдингінің бұйрығы;
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесі мүшелері ретінде жұмыс істеуге тартылатын адамдар үшін:
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесінің жалпы жиналысынан үзінді;
шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшысы болып жұмыс істейтін адамдарға:
шетелдік қызметкерді бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшылары болып жұмыс істейтін адамдарға:
шетелдік қызметкерді Қазақстан Республикасында бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшыларының орынбасарлары болып жұмыс істейтін адамдарға:
басшының орынбасары лауазымына жұмысқа қабылдау және тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
7) оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін – Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының немесе "Астана Хаб" инновациялық кластерінің (бұдан әрі – Инновациялық кластер) Инновациялық кластер бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін қолдаухаты;

для членов экипажей морских, речных судов, воздушного транспорта, профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 "О присвоении особого статуса организациям высшего и (или) послевузовского образования" присвоен особый статус, а также для преподавателей с высшим образованием, осуществляющим подготовку кадров для отраслей экономики, работающих в высших учебных заведениях на должностях руководителей с документами, подтвержденными в порядке, установленном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания документов об образовании):
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, привлекаемых участниками и органами МФЦА:
копия сертификата, подтверждающего регистрацию (аккредитацию) юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА;
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, работающих в национальном управляющем холдинге на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном Правилами признания документов об образовании:
приказ национального управляющего холдинга о назначении иностранного работника первым руководителем структурного подразделения в Республике Казахстан;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве членов совета директоров национального управляющего холдинга:
выписка из общего собрания совета директоров национального управляющего холдинга;
лицам, работающим первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц:
решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем;
лицам, работающим первыми руководителями казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале:
решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем в Республике Казахстан;
лицам, работающим заместителями первых руководителей казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале:
копия приказа о принятии и назначении на работу на должность заместителя руководителя;
7) для прохождения учебной практики или стажировки – ходатайство центральных исполнительных органов Республики Казахстан или инновационного кластера "Астана Хаб" (далее – Инновационный кластер) для прохождения обучения по программам Инновационного кластера;

8) гуманитарлық уәждер бойынша – қолдаушы халықаралық ұйымның немесе оның өкілдігінің Қазақстан Республикасында аккредитациядан өткенін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған гуманитарлық көмек көрсету туралы халықаралық шарты болған кезде осы елдің заңнамасына сәйкес оның болу еліндегі шетелдік үкіметтік емес ұйымда (қорда) ресми тіркелгенін растайтын құжат;
9) білім алу үшін – Қазақстан Республикасының оқу орнының немесе Қазақстан Республикасының білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті органының қолдаухаты;
10) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жақын туыстарын не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және денсаулық сақтау ұйымдарында емделіп жатқан виза алушыларды күтіп-бағу үшін – Қазақстан Республикасында орналасқан денсаулық сақтау ұйымы берген – 026/е нысандағы анықтама және тұрақты күтіп-бағу қажеттілігін, сондай-ақ туыстық дәрежесін растайтын құжаттар;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақша 31.12.2026 қоса алғанға дейін қолданыста болады - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11) Пәкістан Ислам Республикасы азаматтарына "B3" санатындағы бір мәртелік электрондық іскерлік визаны ресімдеу үшін – Пәкістан Ислам Республикасының Сауда-өнеркәсіп палаталары федерациясы берген Пәкістан Ислам Республикасы азаматының қаржылық тұрғыдан қамтамасыз етілгенін және іскерлік беделін растайтын құжат.
9
ҚР заңнамасымен белгіленген, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісім туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарының теріс жауабы;
4) егер шетелдік Қазақстан Республикасында алдыңғы болған кезеңде оған салынған қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданылған жазаны өтемеген болса;
5) егер шақырылушы шетелдік өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жіберілген болса;
6) егер ол келу туралы өтiнiшхат жолдаған кезде өзі жөнінде жалған мәліметтер хабарлаған болса немесе қажетті құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде табыс етпесе;

8) по гуманитарным мотивам – документ, подтверждающий аккредитацию в Республике Казахстан ходатайствующей международной организации или ее представительства, либо официальную регистрацию зарубежной неправительственной организации (фонда) в стране ее нахождения в соответствии с законодательством этой страны, при наличии международного договора об оказании гуманитарной помощи, ратифицированного Республикой Казахстан;
9) для получения образования – ходатайство учебного заведения Республики Казахстан или уполномоченного органа Республики Казахстан по вопросам образования;
10) для ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо получателями виз, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан и находящимися на лечении в организациях здравоохранения – справка формы № 026/у, выданная медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающая необходимость постоянного ухода, а также документы, подтверждающие степень родства;
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция подпункта 11) действует по 31.12.2026, в соответствии с совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) для оформления однократной электронной деловой визы категории "B3" гражданам Исламской Республики Пакистан – документ, подтверждающий финансовую состоятельность и деловую репутацию гражданина Исламской Республики Пакистан, выданный Федерацией торгово-промышленных палат Исламской Республики Пакистан.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) отрицательный ответ уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
4) если иностранцем не исполнено взыскание за совершение уголовного или административного правонарушения, наложенное на него в период предыдущего пребывания в Республике Казахстан;
5) если в течение пяти лет до подачи заявления приглашаемый иностранец был выдворен из Республики Казахстан;
6) если при обращении с ходатайством о въезде он сообщил о себе ложные сведения или не представил необходимые документы в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;

7) қабылдаушы тұлғалардың шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде қабылдаушы тұлғалар өздерінде болатын көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына уақытылы хабарламағаны, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттар ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдамағаны үшін екі және одан да көп рет жауаптылыққа тартылған болса, қаралмайды.
10
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
6-қосымша
"А3", "В1", "В3", "В10", "В12" және "В12-1" санатындағы визаларды ресімдеу кезінде азаматтары шақыруды міндетті түрде көрсетуден босатылатын экономикасы дамыған, саяси және көші-қоны тұрақты мемлекеттердің тізімі
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Аустралия Одағы
2. Аустрия Республикасы
3. Америка Құрама Штаттары
4. Бельгия Корольдігі
5. Біріккен Араб Әмірліктері
6. Болгария Республикасы
7. Бразилия Федеративтік Республикасы
8. Германия Федеративтік Республикасы
9. Грек Республикасы
10. Дания Корольдігі
11. Жаңа Зеландия
12. Жапония
13. Израиль Мемлекеті
14. Иордан Хашимит Корольдігі
15. Ирландия
16. Исландия
17. Испания Корольдігі
18. Италия Республикасы
19. Канада
20. Қатар Мемлекеті
21. Кипр Республикасы
22. Корея Республикасы
23. Латвия Республикасы
24. Литва Республикасы
25. Лихтенштейн Князьдігі

7) не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иностранцев, если в течение двенадцати последовательных календарных месяцев до подачи такого заявления принимающие лица два и более раз были привлечены к ответственности за несвоевременное информирование органов внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах, непринятие мер по оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги, а также контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства www.gov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Список экономически развитых, политически и миграционностабильных государств, граждане которых освобождены от необходимости предъявления приглашения при оформлении виз категорий "А3", "В1", "В3", "В10", "В12" и "В12-1"
Сноска. Список с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Австралийский Союз
2. Австрийская Республика
3. Соединенные Штаты Америки
4. Королевство Бельгия
5. Объединенные Арабские Эмираты
6. Республика Болгария
7. Федеративная Республика Бразилия
8. Федеративная Республика Германия
9. Греческая Республика
10. Королевство Дания
11. Новая Зеландия
12. Япония
13. Государство Израиль
14. Иорданское Хашимитское Королевство
15. Ирландия
16. Исландия
17. Королевство Испания
18. Итальянская Республика
19. Канада
20. Государство Катар
21. Республика Кипр
22. Республика Корея
23. Латвийская Республика
24. Литовская Республика
25. Княжество Лихтенштейн

26. Люксембург Ұлы Герцогтігі
27. Мажарстан
28. Малайзия
29. Мальта Республикасы
30. Монако Князьдігі
31. Нидерланд Корольдігі
32. Норвегия Корольдігі
33. Оман Сұлтандығы
34. Польша Республикасы
35. Португалия Республикасы
36. Румыния
37. Сауд Арабиясы Корольдігі
38. Сингапур Республикасы
39. Словак Республикасы
40. Словения Республикасы
41. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі
42. Финляндия Республикасы
43. Француз Республикасы
44. Хорватия Республикасы
44-1. Черногория
45. Чех Республикасы
46. Швейцария Конфедерациясы
47. Швеция Корольдігі
48. Эстония
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
7-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. Қолхат жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ___________ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 1100 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14531 болып тіркелген) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар пакетін толық ұсынбағаныңыз үшін "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" жөніндегі мемлекеттік қызметін көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тартады, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация қызметкері қолданылу мерзімі өткен құжаттармен өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) .....
Осы қолхат 2 данада, әрбір тарапқа бір-біреуден жасалды.
Орындаушы:____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің қолы)
Телефоны: _______________________
Алдым:__________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы "___" __________________
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
8-қосымша
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

26. Великое Герцогство Люксембург
27. Венгрия
28. Малайзия
29. Республика Мальта
30. Княжество Монако
31. Королевство Нидерландов
32. Королевство Норвегия
33. Султанат Оман
34. Республика Польша
35. Португальская Республика
36. Румыния
37. Королевство Саудовская Аравия
38. Республика Сингапур
39. Словацкая Республика
40. Республика Словения
41. Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии
42. Финляндская Республика
43. Французская Республика
44. Республика Хорватия
44-1. Черногория
45. Чешская Республика
46. Швейцарская Конфедерация
47. Королевство Швеция
48. Эстонская Республика
Приложение 7 к
Правилам оформления приглашений,
согласования приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан, выдачи,
аннулирования, восстановления
виз Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Расписка – в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", отдел №____ филиала Некоммерческого акционерного общества Государственная корпорация "Правительства для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме заявления на оказание государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному Правилами оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия утвержденных совместным приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14531), а также документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
Наименование отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3)….
Настоящая расписка составлена в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Исполнитель: ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись работника государственной корпорации)
Телефон: _____________
Получил: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя)
"___" _________ 20__ года
Приложение 8
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан"

Ескерту. 8-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (01.01.2026 қолданысқа енгізіледі); ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін визаларды ресімдеу ("А5", "С5");
2. Іскерлік сапарға визаларды ресімдеу ("В2", "В3");
3. Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін визаларды ресімдеу ("С3", "С4");
4. Діни іс-шаралар бойынша визаларды ресімдеу ("С7");
5. ҚР кету үшін визаларды ресімдеу ("В14", "B15", "B16", "B17", "B18", "B19", "B20", "B21", "В22");
6. Білім алу үшін визаларды ресімдеу ("В7", "С9");
7. Тұрақты тұру үшін визаларды ресімдеу ("В8", "С1", "C11");
8. Отбасын біріктіру үшін визаларды ресімдеу ("С2");
9. Қызметтік іс үшін визаларды ресімдеу ("А3");
10. Емдеу үшін визаларды ресімдеу ("С12").
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "А3", "А5", "В1", "В2", "В3", "В10", "В12", "С12" бір мәртелік визаларды ресімдеу үшін – "Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) www.egov.kz;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға құжаттар пакетін тапсырған сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) 3 жұмыс күніне дейінгі мерзімде қолдаухатты келісуді қамтамасыз етеді. ҚР ҰҚК органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша көрсетілген мерзім 30 күнтізбелік күніне дейін ұзартылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуді ұзартудың себептері мен мерзімін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша хабарлайды, ал көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін ұзарту туралы хабарлама 3 жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға әрі қарай көрсетілетін қызметті алушыны ақпараттандыру үшін жолданады.
Егер жауап ҚР ҰҚК белгіленген мерзімде берілмей, мемлекеттік қызмет мемлекеттік қызмет көрсетушіге жүгінген жағдайда ҚР ҰҚК келісімі алғаннан кейін 1 жұмыс күнінің ішінде көрсетіледі.
Порталға жүгінген жағдайда – 1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған) / қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (вводится в действие с 01.01.2026); совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Оформление виз для осуществления предпринимательской деятельности ("А5", "С5");
2. Оформление виз для деловой поездки ("В2", "В3");
3. Оформление виз для осуществления трудовой деятельности ("С3", "С4");
4. Оформление виз по религиозным мероприятиям ("С7");
5. Оформление виз для выезда из РК ("В14", "B15", "B16", "B17", "B18", "B19", "B20", "B21", "В22");
6. Оформление виз для получения образования ("В7", "С9");
7. Оформление виз для постоянного проживания ("В8", "С1", "С11");
8. Оформление виз для воссоединения семьи ("С2");
9. Оформление виз по служебным делам ("А3");
10. Оформление виз на лечение ("С12").
1.
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" (далее-портал) www.egov.kz – для оформления однократных виз категорий "А3", "А5", "В1", "В2", "В3", "В10", "В12", "С12";
3) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю, Государственную корпорацию – 5 (пять) рабочих дней.
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК) обеспечивает согласование ходатайства в срок до 3 рабочих дней. По письменному запросу органов КНБ РК указанный срок продлевается до 30 календарных дней.
Услугодатель с указанием причин и сроков продления оказания государственной услуги письменно уведомляет услугополучателя, а при обращении услугополучателя в Государственную корпорацию уведомление о продлении сроков оказания государственной услуги в течение 3 рабочих дней направляется в Государственную корпорацию для последующего информирования услугополучателя.
При обращении на портал – 1 (один) рабочий день.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы: Қазақстан Республикасына кіру / шығу үшін виза немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді себептер келтірілген жауап;
2) порталда: электрондық құжат нысанында виза.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 666-бабына сәйкес мемлекеттік баж өндіріп алынады, ол:
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының аумағында визаны бергені, қалпына келтіргені немесе ұзартқаны үшін:
1) Қазақстан Республикасынан шығу құқығына – 0,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына – 7 АЕК;
3) көп мәрте Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету – 30 АЕК-ті құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және ақшасыз нысанда жүргізіледі.
Мемлекеттік бажды төлеуден:
1) Қазақстан Республикасына баратын шетелдік ресми делегациялардың мүшелері және оларға еріп жүретін адамдар;
2) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратының, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
3) Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген, гуманитарлық көмекпен Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
4) этникалық қазақтар;
5) өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балалар;
6) шетелде тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасына жақын туыстарының жерлеуіне баратын, бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болған адамдар;
7) шетелдік инвесторлар босатылады.
Мемлекеттік баж көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерлері жіберген қателері бар бастапқы визалардың орнына қайтадан визалар бергені үшін алынбайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.

1) через услугодателя: виза на въезд/выезд в/из Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуге;
2) на портале: виза в форме электронного документа.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 666 Налогового кодекса Республики Казахстан составляет:
за выдачу, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства визы на право:
1) выезда из Республики Казахстан – 0,5 месячного расчетного показателя (далее – МРП);
2) въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан – 7 МРП;
3) многократного въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан – 30 МРП.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
От уплаты государственной пошлины освобождаются:
1) члены иностранных официальных делегаций и сопровождающие их лица, прибывающие в Республику Казахстан;
2) прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;
3) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
4) этнические казахи;
5) дети до 16 лет на основе принципа взаимности;
6) бывшие граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за границей и направляющимся в Республику Казахстан на похороны близких родственников;
7) иностранные инвесторы.
Государственная пошлина также не взымается за выдачу повторных виз взамен первичных виз, содержащих ошибки, допущенные должностными сотрудниками услугодателя.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан.

Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен, сағат 9:00-ден 17:30-ға дейін жүзеге асырылады;
2) портал – жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижелері келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) Мемлекеттік корпорация – өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің дайын нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін және сенбі күні сағат 9:00-ден 13:00-ге дейін жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Визаларды беру және қалпына келтіру үшін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация арқылы:
1) көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті немесе қара-ақ фотосуреті бар виза алуға арналған визалық сауалнама;
2) ҚР шет елдердегі мекемелерінде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайында виза ресімдеу кезінде – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінде (бұдан әрі – ҚР ІІМ) немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде (бұдан әрі – ҚР СІМ) тіркелген қолдаухаттың нөмірі және оны тіркеу күні (виза алушыға шақырудың нөмірін және берілген күнін шақырушы тарап хабарлайды), немесе осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген виза санаттарын алушылардың қолдаухаты;
3) шет мемлекеттің жарамды дипломатиялық, қызметтік және шетелдік паспорты, не болмаса Қазақстан Республикасы осы қалыпта таныған және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін жеке басты куәландыратын өзге құжат (бұдан әрі – паспорт);
4) мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
5) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес виза алуға қажетті қосымша құжаттар.
6) "С3" санатындағы визаны беру үшін қосымша:
шақырушы тараптың қолдаухаты;
жергілікті атқарушы органдар жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тарту үшін берген рұқсат ұсынылады.
"Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органдардың рұқсаты талап етілмейтін адамдардың тізбесін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 1041 қаулысына және "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32955 болып тіркелген) сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат талап етілмейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін мынадай құжаттар қосымша ұсынылады:
қандастар үшін – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен бекітілген нысан бойынша қандас куәлігінің көшірмесі мен түпнұсқасы немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);

Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9:00 часов до 17:30 часов с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Государственная корпорация – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9:00 до 18:00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9:00 до 20:00 часов и в субботу с 9:00 до 13:00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для выдачи и восстановления виз через услугодателя и Государственную корпорацию:
1) визовая анкета на получение визы с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5х4,5 сантиметров;
2) при оформлении визы в загранучреждении РК или международном аэропорту Республики Казахстан – номер, дата приглашения, зарегистрированного в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) или Министерстве иностранных дел Республики Казахстан (далее – МИД РК) (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона), или ходатайство получателя категории виз, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил;
3) действительный дипломатический, служебный, заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее – паспорт);
4) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату государственной пошлины;
5) дополнительные документы, необходимые для получения визы в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
6) для выдачи визы категории "С3" дополнительно представляется:
ходатайство приглашающей стороны;
разрешение, выданное работодателю местными исполнительными органами на привлечение иностранной рабочей силы.
Для иностранцев и лиц без гражданства, которым в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 1041 "Об определении перечня лиц, для которых не требуются разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности" и Приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 274 от 30 июня 2023 года "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32955) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не требуется, дополнительно представляются следующие документы:
для кандасов – копия и подлинник удостоверения кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) по форме, утвержденной уполномоченным органом по вопросам миграции населения;

теңіз, өзен кемелері, әуе көлігі экипаждарының мүшелері, "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына ерекше мәртебе беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығына сәйкес ерекше мәртебе берілген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы, сондай-ақ "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (бұдан әрі – Білім туралы құжаттарды тану қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары оқу орындарында басшылар лауазымдарында жұмыс істейтін, жоғары білімі бар және экономика саласында кадрларды даярлауды жүзеге асыратын оқытушылар үшін – шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушылары мен органдары тартатын адамдар үшін:
заңды тұлғаны АХҚО қолданыстағы құқығына сәйкес тіркеуді (аккредитациялауды) растайтын сертификаттың көшірмесі;
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
Білім туралы құжаттарды тану қағидаларында белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқару холдингінде құрылымдық бөліністердің басшыларынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтін адамдар үшін – Қазақстан Республикасында құрылымдық бөліністердің бірінші басшыларының шетелдік қызметкерді тағайындауы туралы ұлттық басқару холдингінің бұйрығы;
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесі мүшелері ретінде жұмыс істеуге тартылатын адамдар үшін – ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесінің жалпы жиналысынан үзінді;
шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшысы болып жұмыс істейтін адамдар үшін – шетелдік қызметкерді бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен олардың бірінші басшылары болып жұмыс істейтін адамдар үшін – шетелдік қызметкерді Қазақстан Республикасында бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен олардың бірінші басшыларының орынбасарлары болып жұмыс істейтін адамдар үшін – басшының орынбасары лауазымына жұмысқа қабылдау және тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі.
Барлық санатындағы визаларын ұзарту үшін көрсетілетін қызметті беруші арқылы:

для членов экипажей морских, речных судов, воздушного транспорта, профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 "О присвоении особого статуса организациям высшего и (или) послевузовского образования" присвоен особый статус, а также для преподавателей с высшим образованием, осуществляющим подготовку кадров для отраслей экономики, работающих в высших учебных заведениях на должностях руководителей с документами, подтвержденными в порядке, установленном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания документов об образовании), – копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, привлекаемых участниками и органами Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА):
копия сертификата, подтверждающего регистрацию (аккредитацию) юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА;
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, работающих в национальном управляющем холдинге на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном Правилами признания документов об образовании, – приказ национального управляющего холдинга о назначении иностранного работника первым руководителем структурного подразделения в Республике Казахстан;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве членов совета директоров национального управляющего холдинга, – выписка из общего собрания совета директоров национального управляющего холдинга;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве первых руководителей филиалов или представительств иностранных юридических лиц – решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве первых руководителей юридических лиц Республики Казахстан со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале – решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем юридического лица Республики Казахстан;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве заместителей первых руководителей казахстанских юридических лиц Республики Казахстан со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале – копия приказа о принятии и назначении на работу на должность заместителя руководителя.
Для продления всех категорий виз через услугодателя:

1) виза алу үшін осы Қағидалардың 9-қосымшаға сәйкес визалық сауалнама не көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі түсті не ақ-қара фотосуреті;
2) паспорт;
3) мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы.
4) мынадай санаттағы визалар үшін:
"А5" – шақырушы тараптың қолдаухаты және Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның жазбаша растауы не АХҚО Әкімшілігінің қолдаухаты;
"В2" – Қазақстан Республикасында болу мақсатын көрсете отыра, бұрын алғашқы виза алу үшін шақыру ресімдеген шақырушы тараптың қолдаухаты;
"В7" – бұрын шақыру ресімдеген шақырушы тараптың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының орталық атқару органдарының, АХҚО немесе "Астана Хаб" инновациялық кластерінің (бұдан әрі – Инновациялық кластер) қатысушылары мен органдарының қолдаухаты;
"В8" – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ресімдеу үшін құжаттарды тапсырғаннан кейін қолдаухат;
"В21" – алдын ала тергеп-тексеру жүзеге асыратын органның не қылмыстық істі қарап жатқан соттың жазбаша өтініші;
"С1" – өтініш берушінің қолдаухаты;
"С2" – шақырушы тараптың жазбаша өтініші келесі құжаттар болған кезде:
шақырушы адамда отбасының әрбір мүшесін күтіп-бағуға айына, республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде қаржылай қаражаттың болуын растауы;
шақырушы адамның "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алаңы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы;
шақырушы адамның отбасы мүшелері үшін медициналық сақтандыру;
көрсетілетін қызметті алушының шақырушы адаммен отбасылық қатынастарын растайтын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің осыған уәкілетті мемлекеттік органдары ұсынған құжаттардың нотариатта куәландырылған көшірмелері.
"С3" – егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілсе, бастапқы визаны алуға шақыруды бұрын ресімдеген шақырушы тараптың өтінішхаты және шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге берілген еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған рұқсат немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасына жұмысқа орналасуға немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу талап етілмейтінін дәлелдейтін құжаттар бар болған жағдайда.
Қазақстан Республикасының басқа өңірінде еңбек қызметін жүзеге асырған кезде шақырушы тарап еңбекші көшіп-келушінің іссапарға жіберілуі туралы бұйрықты (не шарт немесе келісімшарт) ұсынады;
"С4" – қолдаухат және заңды тұлға – Қазақстан Республикасының резидентімен біліктілігіне сәйкестігі туралы анықтамада көрсетілген мамандығы бойынша еңбек шарты;
"С5" – астананың, Қазақстан Республикасының республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың және олардың аудандарының жергілікті атқарушы органдарының жазбаша өтініші;
"С7" – діни қызмет саласын реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосымен келісілген Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген діни бірлестіктің жазбаша өтініші;
"С9" – Қазақстан Республикасында тіркелген білім беру мәселесі бойынша уәкілетті органның немесе оқу орындарының қолдаухаты;
"С12" – медициналық ұйымдармен берілген, Қазақстан Республикасының медициналық мекемесінде емделіп жатқан қызмет алушыға – шетелдік пациентке ұдайы күтім қажеттілігін растайтын құжаттар не жақын туыстарына – Қазақстан Республикасының азаматтарына не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге ұдайы күтім қажеттілігін растайтын құжаттар болған кезде қолдаухат не ҚР ІІМ нұсқауы.
Бір мәртелік электронды туристік, іскерлік және емделуге арналған визаларды портал арқылы алу үшін –көрсетілетін қызметті алушының электрондық сұрауы.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) визовая анкета на получение визы в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5х4,5 сантиметров;
2) паспорт;
3) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату государственной пошлины.
4) для виз категории:
"А5" – ходатайство приглашающей стороны и письменное подтверждение уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям, либо ходатайство Администрации МФЦА;
"В2" – ходатайство приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, с указанием цели пребывания в Республике Казахстан;
"В7" – ходатайство приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан, участников и органов МФЦА или инновационного кластера "Астана Хаб" (далее – Инновационный кластер);
"В8" – ходатайство после сдачи документов для оформления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
"В21" – письменное обращение органа, осуществляющего предварительное расследование, либо суда, в котором рассматривается уголовное дело;
"С1" – ходатайство заявителя;
"С2" – письменное обращение приглашающей стороны при наличии следующих документов:
подтверждение наличия у приглашающего лица финансовых средств на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
подтверждение у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
медицинская страховка для членов семьи приглашающего лица;
нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие семейные отношения с приглашающим лицом, представленные уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства;
"С3" – ходатайство приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы и разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, или документов, подтверждающих, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, получателю визы разрешение на трудоустройство или на привлечение иностранной рабочей силы не требуется и если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, приглашающей стороной предъявляется приказ об откомандировании трудового иммигранта (либо договор или контракт);
"С4" – ходатайство и трудовой договор, заключенный с юридическим лицом – резидентом Республики Казахстан по специальности, указанной в справке о соответствии квалификации;
"С5" – письменное обращение местных исполнительных органов столицы, городов республиканского значения и областей Республики Казахстан и их районов;
"С7" – письменное обращение религиозного объединения, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, согласованное с ведомством уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности;
"С9" – ходатайство уполномоченного органа по вопросам образования или учебного заведения, зарегистрированного в Республике Казахстан;
"С12" – ходатайство при наличии выданных медицинскими организациями документов, подтверждающих необходимость постоянного ухода за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан, или подтверждающих необходимость постоянного ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, или указания МВД РК.
Для получения однократных электронных туристических, деловых и виз на лечение через портал – электронный запрос услугополучателя.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісім туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарының берген теріс жауабы;
4) егер шетелдік Қазақстан Республикасында алдыңғы болған кезеңде оған салынған қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданылған жазаны өтемеген болса;
5) егер ол келу туралы өтiнiшхат жолдаған кезде өзi жөнiнде жалған мәлiметтер хабарлаған болса немесе қажеттi құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде табыс етпесе;
6) егер шақырылушы шетелдік арыз бергенге дейін бес жыл ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жіберілген болса.
10
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
Электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Ескерту. 9-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.10.2025 № 11-1-4/584 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 749 (01.01.2026 қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
ВИЗАЛЫҚ САУАЛНАМА
Қазақстан Республикасы
The Republic
of Kazakhstan
VISA APPLICATION
FORM
Ескертпе!
Сауалнама баспалық әріптермен толық және ұқыпты түрде толтырылуы тиіс.
Attention!
Application form should be filled in fully and accurately, in block letters.
Wrong filling of application form can become a cause of refuse in issue of entry visa.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) отрицательный ответ уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
4) если иностранцем не исполнено взыскание за совершение уголовного или административного правонарушения, наложенное на него в период предыдущего пребывания в Республике Казахстан;
5) если при обращении с ходатайством о въезде он сообщил о себе ложные сведения или не представил необходимые документы в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
6) если в течение пяти лет до подачи заявления приглашаемый иностранец был выдворен из Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, а также через портал.
Возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги, а также контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства www.mvd.gov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 9
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц
без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления
и сокращения сроков
их действия
Форма
Сноска. Приложение 9 изменением, внесенным совместным приказом Министра иностранных дел РК от 03.10.2025 № 11-1-4/584 и Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 749 (порядок введения в действие см. п.4).
Республика Казахстан
ВИЗОВАЯ АНКЕТА
The Republic of Kazakhstan
VISA APPLICATION FORM
Внимание!
Анкета заполняется печатными буквами, без исправлений.
Attention!
Application form should be filled in fully and accurately, in block letters.
Wrong filling of application form can become a cause of refuse in issue of entry visa.

1. Тегі/ Surname(s):________________________________
2. Аты/First name(s): _______________________
3. Бұрынғы аты және тегі/other names and surnames: _________
4. Жынысы/ Sex: Ер/Мale
Әйел/Female
5. Туған күні / Date of birth:
күні/day айы/month жылы/year
6. Туған жері (қала және ел)/Place of birth (city and country):
________________________________________
7. Азаматтығы/Nationality:
_______________________________________
Туған кезіндегі азаматтығы/Nationality by birth: ______________________________
_____________________________________________________________________
8. Отбасы жағдайы/Marital status:
бойдақ/single үйленген (күйеуде)/married
ажырасқан/ divorced вдовец(вдова) тұл ер (жесір)/widow(ed)
9.Егер үйленген (күйеуде) болсаңыз жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) аты-жөнін және азаматтығын көрсетіңіз/If you are married, please, inform your spouse’s full name and nationality:
_______________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
__________________________________________________________
10. Тұрақты тұратын мекенжайы/Your permanent home address:
______________________________________________________________________
____________________________________________тел./tel.____________________
11. Мамандығы және лауазымы / Occupation (educational background and position):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
12. Жұмыс орны/Place of work:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
мекенжайы/ address:_________________________________тел./tel._____________
13. Паспорттың түрі/Type of passport:
дипломатиялық/diplomatic қызметтік/service
ұлттық/ordinary басқа құжат түрі/other type of document
Нөмері/Number: ________________, берілген күні/date of issue: _______________,
берілген жері/issued by:__________________, қолданыс мерзімі/valid till: _______
14. Туған елінен тыс тұратын адамдар үшін: тұратын мемлекетіне қайтуға рұқсаты бар ма?/For person who lives outside of the country of origin: have you got a permission to return to the country of living?: Нет/No Да/Yes
Рұқсаты болған жағдайда, құжат нөмірін және қолданыс мерзімін көрсетіңіз/ If yes, please indicate the number of this document and its validity:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

1. Фамилия/ Surname(s):____________________
2. Имя/First name(s): ________________________________
3. Прежняя/-ие имя и фамилия/other names and surnames: _____________________
4. Пол/ Sex: Муж/Мale
Жен./Female
5. Дата рождения/ Date of birth:
день/dayмесяц/monthгод/year
6. Месторождения (страна и город)/Place of birth (city and country):
7. Гражданство/Nationality:
________________________________________________________
Гражданство при рождении/Nationality by birth:
8. Семейное положение/Marital status:
холост/не замужем/ single женат
(замужем)/married
разведен (а)/ divorced
вдовец(вдова)/widow(ed)
9. Если состоите в браке, укажите Ф.И.О. (при его наличии) супруга(и) и гражданство/
If you are married, please, inform your
spouse’s full name and nationality:
_________________________________________________________
10. Постоянное местожительство/Your permanent home address:
_________________________________________________________
тел./tel.___________________________________________________
11. Профессия и должность/ Occupation (educational background and position):
_________________________________________________________
12. Место работы/Place of work:
_________________________________________________________
_________________________________________________________
13. Тип паспорта/Type of passport:
дипломатический/diplomatic
служебный/service
национальный/ordinary
другой/other type of document
Номер/Number: ___________________________, дата выдачи/
date of issue: __________________, кем выдан/ /issued
by:______________________________________________,
действителен до/valid till:____________________________
14. Имеете ли Вы разрешение на обратный въезд, если Вы не являетесь гражданином того государства, где Вы временно
пребываете?/For person who lives outside of the country of origin: have you got a permission to return to the country of living?:
Нет/No Да/Yes
Если имеете разрешение, укажите номер документа на въезд и срок его действия/ If yes, please indicate the number of this
document and its validity:
_____________________________________________________________

15. Бұрын Қазақстанда болғансыз ба?/Have you visited the Republic of Kazakhstan before?: Нет/No Да/Yes
Болған жағдайда, бұрынғы сапарларыңыздың күндерін және мақсатын көрсетіңіз/If yes, indicate the date and purpose of the visit(s):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
16. Сіздің Қазақстан Республикасына келуіңізге бұрын рұқсат берілмеген жағдай болды ма?/Have you ever been refused entry to the Republic of Kazakhstan?: Нет/ No Да/Yes
Бас тартылған жағдайда, себептерін жазыңыз (қашан және кім рұқсатты берген жоқ)/If yes, please give details below (when and by whom): _______________________________
___________________________________________________________________
17. Сапардың мақсаты/ Purpose of travel:
___________________________________________________________________
18. Қабылдайтың тарап (мекенжайы, тел.)/ Inviting organization (address,tel.):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
немесе жауапты адам туралы мәлімет (толық аты-жөні, мекен-жайы, тел.)/or person, arranging your visit to Kazakhstan (fullname, address,tel.):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
19. Қазақстан Республикасында болатын пункттері/Placts of destination in the Republic of Kazakhstan:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасындағы келетін бастапқы пункті/ The first place of entry into the Republic of Kazakhstan:_____________________________________________________
______________________________________________________________________
21. Қазақстандағы уақытша тұратын мекенжайы/Temporary address in Kazakhstan:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
22. Сіздің сапарыңызды және Қазақстанда болу мерзімінде тұру шығыстарыңызды кім қаржыландырады?/Who is paying for your cost of traveling and for your costs of living during your stay in Kazakhstan?:_______________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

15. Посещали Вы ранее Казахстан? / Have you visited the Republic of Kazakhstan before?:
Нет/No Да
/Yes Если посещали, укажите дату и цель пребывания/If yes, indicate the date and purpose of the visit(s):
_____________________________________________________________
16. Отказывали ли Вам ранее в посещений Республики Казахстан?/
Have you ever been refused entry to the Republic
of Kazakhstan?: Нет/ No Да/Yes
Если отказывали, укажите причину отказа(кем и где отказано)/
If yes, please give details below (when and by whom):
_____________________________________________________________
17. Цель поездки/ Purpose of travel:
_____________________________________________________________
18. Наименование принимающей стороны в Республике Казахстан (адрес, тел.)/
Inviting organization (address,tel.):
_____________________________________________________________
или сведения об ответственном лице за Ваше пребывание в Республике Казахстан
(указывается полное Ф.И.О.(при его наличии), адрес и тел.)/
or person, arranging your visit to Kazakhstan (fullname, address,tel.):
_____________________________________________________________
19. Пункты пребывания в Республике Казахстан/
Placts of destination in the Republic of Kazakhstan:
_____________________________________________________________
20. Первичный пункт въезда в Республику Казахстан (аэропорт, железнодорожная
и автомобильная станция)/ The first place of entry into the Republic of Kazakhstan:
______________________________________________________________
21. Ваше место жительства на период временного пребывания в Республике Казахстан/
Temporary address in Kazakhstan:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
22. Кто финансирует Вашу поездку в Республику Казахстан?/
Who is paying for your cost of traveling and for your costs of living during your stay in Kazakhstan?:
_______________________________________________________________

23. Қазақстанда болу мерзіміне сақтандыруыңыз бар ма?/Have you got an insurance for the period of your stay in Kazakhstan? Нет/ No Да/ Yes
Сақтандыру болған жағдайда, оның қолданыс мерзімін және сақтандыру компаниясының атауын көрсетіңіз./If yes, please indicate its validity and the name of insurance company: ____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
24. Қазақстан арқылы транзитпен өткен жағдайда, негізгі баратын мемлекеттің визасы немесе тұруға ықтиярхаты бар ма?/In case of transit through Kazakhstan, have you got an entry visa or residence permit for your destination?: Нет/ No Да/ Yes
Болған жағдайда, баратын мемлекетті/if yes, indicate the country of destination:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
кіру жоспарланған шекара пунктін/ border point through which entry is planned:
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
транзиттің бағытын көрсетіңіз /route of transit:______________________________
______________________________________________________________________
25. Сұрау салынатын визаның мерзімі/Period of requested visa: бастап/from ____ до дейін/to _______
26. Сұрау салынатын визаның мәртелігі/Number of entries requested: бір мәртелік/single entry көп мәртелік/multiple
27. Сізбен бірге жүрген балалардың аты-жөнін көрсетіңіз (балалар паспортыңызға енгізілген жағдайда ғана толтырылады) / Indicate the full name of the children who are traveling with you (this line is field in if children are included in your passport):
Тегі, аты /
Surname, First names
Туған жері мен күні/
Date and plaсe of birth
Азаматтығы/
Nationality
Мен жоғарыда көрсетілген мәліметтердің толық және дұрыс екенін растаймын. Жалған мәліметтер беріліп қойған визаны жоюға немесе оны беруден бас тартуға себеп болуы мүмкін екендігі маған мәлім. Мен визаның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға міндеттімін.
Мен Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 678-бабына сәйкес төленген консулдық алымдар сомасының қайтарылмайтыны; берілген виза Қазақстанға кіруге толық кепілдік бермейтіні туралы хабардармын.
I undertake that the above-mentioned personal data are full and correct. I am aware, that wrong data can cause refuse and ca celing of already issued visa. I am obliged to leave the territory of the Republic of Kazakhstan before visa expiration.
I am told, that in accordance with the article 678 of the Tax Code of the Republic of Kazakhstan the sum of money paid as consular fee is not subject for return; the issued visa does not fully guarantee entry into Kazakhstan.
Күні және жері / Date and place
___________________________
Қолы / Signature ___________
Қызметтік белгілер үшін
For official use only
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
10-қосымша
Электрондық шақыру
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ /
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН /
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
КІРУГЕ ШАҚЫРУ НӨМІРІ №__________________
ПРИГЛАШЕНИЕ НА ВЪЕЗД / INVITATION TO ENTRY
Сапардың күні / Дата визита от / Date of visit from
Сапардың күні / Дата визита по / Date of visit by
Сапар мақсаты / Цель визита / Purpose of the visit
Сұралатың визаның санаты / Категория запрашиваемой визы / Category of the requested visa
Тегі Аты Әкесінің аты / Фамилия Имя Отчество / Full name
Азаматтығы / Гражданство / Citizenship
Паспорт сериясы мен нөмірі / Серия и номер паспорта / Passport series and number
Берілген күні / Дата выдачи / Date of issue
Жарамдылығы /
Срок действия /
Validity
Туған кезі / Дата рождения / Date of Birth
Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы/
Адрес проживания в Республике Казахстан/
___________________________________________________________________
Residence address in the Republic of
Kazakhstan_______________________________________________________
ҚАБЫЛДАУШЫ ТАРАП ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР / СВЕДЕНИЯ О
ПРИНИМАЮЩЕЙ СТОРОНЕ / INFORMATION ABOUT THE RECEIVING PARTY
Құқықтық қатынастар субъектісі
Субъект правоотношений
_______________________________________________________________
Subject of legal relations
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
_________________________________________________________________
IIN/BIN
ТАӘ/Ұйымның атауы
ФИО/Наименование организации
_________________________________________________________________
Full name/Name of company
Шақыру берген орган/
Орган выдавший Приглашение/
________________________________________________________________
Authority issuing the Invitation
Жауапты қызметкер
Ответственный сотрудник
______________________________________________________________
Responsible officer
Шақыру берілген күн
Дата выдачи приглашения
_______________________________________________________________
Date of issue of the invitation
QR – КОД/ QR - CODE
ҚҰЖАТ ҰЛТТЫҚ ПАСПОРТТЫ КӨРСЕТКЕН
КЕЗДЕ ЖАРАМДЫ ДОКУМЕНТ
ДЕЙСТВИТЕЛЕН ПРИ ПРЕДЪЯВЛЕНИИ
НАЦИОНАЛЬНОГО ПАСПОРТА
DOCUMENT VALID ON PRESENTATION OF
NATIONAL PASSPORT
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
11-қосымша
Азаматтарына бір мәртелік электрондық визалар ресімделетін елдердің тізімі

23. Имеете ли Вы страховой полис во время пребывания в Республике Казахстан?/
Have you got an insurance for the period of your stay in Kazakhstan? Нет/ No Да/ Yes
Если имеете страховой полис, укажите срок действия полиса и наименование страховой организации./
If yes, please indicate its validity and the name of insurance company:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
24. Если следуете транзитом через Республику Казахстан имеете ли Вы визу
страны конечного назначения или документ о разрешении на проживание?/
In case of transit through Kazakhstan, have you got an entry visa or residence
permit for your destination?: Нет/ No Да/ Yes
Если да, то укажите в какое-государство Вы следуете/ if yes, indicate the country of destination:
_______________________________________________________________
Укажите первичный пограничный пункт въезда/ border point through which entry is planned:
_______________________________________________________________
укажите маршрут транзита/route of transit:
25. Период запрашиваемой визы/Period of requested visa: с/ from _____________ до/ to
_______________________________________________________________
26. Кратность запрашиваемой визы/ Number of entries requested: однократная/single entryмногократная/ multiple
27. Укажите Ф.И.О. детей, которые следуют с Вами (заполняется, если дети включены в Ваш паспорт) / Indicate the full name of the children who are traveling with you (this line is field in if children are included in your passport):
Ф.И.О./
Surname, First names
Дата и месторождения/
Date and place of birth
Гражданство/
Nationality
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения в анкете являются достоверными. Информирован, что недостоверные сведения могут послужить аннулированием полученной визы или основанием для отказа в выдаче визы. Я обязуюсь выехать из Республики Казахстан до завершения срока действия визы.
Я информирован, что согласно статье 678 Налогового Кодекса Республики Казахстан, оплаченные суммы консульских сборов не возвращаются; полученная виза не дает полной гарантии на въезд в Республику Казахстан.
I undertake that the above-mentioned personal data are full and correct. I am aware, that wrong data can cause refuse and canceling of already issued visa. I am obliged to leave the territory of the Republic of Kazakhstan before visa expiration.
I am told, that in accordance with the article 678 of the Tax Code of the Republic of Kazakhstan the sum of money paid as consular fee is not subject for return; the issued visa does not fully guarantee entry into Kazakhstan
Дата и место / Date and place:
_________________________
Подпись / Signature ________
Для служебных отметок
For official use only
Приложение 10
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Форма
Электронное приглашение
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ /
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН /
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
КІРУГЕ ШАҚЫРУ НӨМІРІ №__________________
ПРИГЛАШЕНИЕ НА ВЪЕЗД / INVITATION TO ENTRY
Сапардың күні / Дата визита от / Date of visit from
Сапардың күні / Дата визита по / Date of visit by
Сапар мақсаты / Цель визита / Purpose of the visit
Сұралатың визаның санаты / Категория запрашиваемой визы / Category of the requested visa
Тегі Аты Әкесінің аты / Фамилия Имя Отчество / Full name
Азаматтығы / Гражданство / Citizenship
Паспорт сериясы мен нөмірі / Серия и номер паспорта / Passport series and number
Берілген күні / Дата выдачи / Date of issue
Жарамдылығы /
Срок действия /
Validity
Туған кезі / Дата рождения / Date of Birth
Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы/
Адрес проживания в Республике Казахстан/
_______________________________________________________
Residence address in the Republic of Kazakhstan
________________________________________________________
ҚАБЫЛДАУШЫ ТАРАП ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР /
СВЕДЕНИЯ О ПРИНИМАЮЩЕЙ СТОРОНЕ /
INFORMATION ABOUT THE RECEIVING PARTY
Құқықтық қатынастар субъектісі
Субъект правоотношений
____________________________________________________
Subject of legal relations
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
____________________________________________________
IIN/BIN
ТАӘ/Ұйымның атауы
ФИО/Наименование организации
____________________________________________________
Full name/Name of company
Шақыру берген орган/
Орган выдавший Приглашение/
____________________________________________________
Authority issuing the Invitation
Жауапты қызметкер
Ответственный сотрудник
____________________________________________________
Responsible officer
Шақыру берілген күн
Дата выдачи приглашения
____________________________________________________
Date of issue of the invitation
QR – КОД/ QR - CODE
ҚҰЖАТ ҰЛТТЫҚ ПАСПОРТТЫ
КӨРСЕТКЕН КЕЗДЕ ЖАРАМДЫ
ДОКУМЕНТ ДЕЙСТВИТЕЛЕН
ПРИ ПРЕДЪЯВЛЕНИИ
НАЦИОНАЛЬНОГО ПАСПОРТА
DOCUMENT VALID ON PRESENTATION
OF NATIONAL PASSPORT
Приложение 11 к
Правилам оформления приглашений,
согласования приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан, выдачи,
аннулирования, восстановления
виз Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Список стран, гражданам которых оформляются однократные электронные визы

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Алжир Халық Демократиялық Республикасы
2. Ангола Республикасы
3. Андорра Князьдігі
4. Антигуа және Барбуда
5. Аруба
6. Багам аралдары достастығы
7. Барбадос
8. Белиз Республикасы
9. Бенин Республикасы
10. Біріккен Танзания Республикасы
11. Боливия Көпұлтты Мемлекеті
12. Босния және Герцеговина
13. Ботсвана Республикасы
14. Бруней-Даруссалам мемлекеті
15. Буркина-Фасо
16. Бурунди Республикасы
17. Бутан Корольдігі
18. Вануату Республикасы
19. Боливариан Венесуэла Республикасы
20. Габон Республикасы
21. Гайана Кооперативтік Республикасы
22. Гаити Республикасы
23. Гамбия Республикасы
24. Гватемала Республикасы
25. Гвинея Республикасы
26. Гвинея-Бисау Республикасы
27. Гондурас Республикасы
28. Гренада
29. Джибути Республикасы
30. Доминика Достастығы
31. Доминикан Республикасы
32. Мысыр Араб Республикасы
33. Замбия Республикасы
34. Зимбабве Республикасы
35. Иран Ислам Республикасы
36. Камбоджа Корольдігі
37. Камерун Республикасы
38. Кения Республикасы
39. Кирибати Республикасы
40. Корей Халық Демократиялық Республикасы
41. Қытай Халық Республикасы (Гонконг АӘА, Макао АӘА, Тайвань)
42. Комор аралдары
43. Конго Республикасы
44. Коста-Рика Республикасы
45. Кот-д’Ивуар Республикасы
46. Куба Республикасы
47. Лаос Халықтық Демократиялық Республикасы
48. Лесото Корольдігі
49. Либерия Республикасы
50. Ливан Республикасы
51. Маврикий Республикасы
52. Мавритания Ислам Республикасы
53. Мадагаскар Республикасы
54. Малави Республикасы
55. Мали Республикасы
56. Мальдив Республикасы
57. Марокко Корольдігі
58. Маршалл аралдары Республикасы
59. Микронезия
60. Мозамбик Республикасы
61. Мьянма Одағының Республикасы
62. Намибия Республикасы
63. Науру Республикасы
64. Федеративтік Демократиялық Непал Республикасы
65. Нигер Республикасы
66. Никарагуа Республикасы
67. Оңтүстік Африка Республикасы
68. Орталық Африка Республикасы
69. Палау Республикасы
70. Панама Республикасы
71. Папуа-Жаңа Гвинея Тәуелсіз Мемлекеті
72. Парагвай Республикасы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
73-тармақ 31.12.2026 қоса алғанға дейін қолданыста болады - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 05.02.2026 № 11-1-4/71 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
73. Пәкістан Ислам Республикасы
74. Перу Республикасы
75. Руанда Республикасы

Сноска. Приложение 11 – в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Алжирская Народная Демократическая Республика
2. Республика Ангола
3. Княжество Андорра
4. Антигуа и Барбуда
5. Аруба
6. Содружество Багамских островов
7. Барбадос
8. Республика Белиз
9. Республика Бенин
10. Объединенная Республика Танзания
11. Многонациональное Государство Боливия
12. Босния и Герцеговина
13. Республика Ботсвана
14. Государство Бруней-Даруссалам 15. Буркина-Фасо
16. Республика Бурунди
17. Королевство Бутан
18. Республика Вануату
19. Боливарианская Республика Венесуэла
20. Габонская Республика
21. Кооперативная Республика Гайана
22. Республика Гаити
23. Республика Гамбия
24. Республика Гватемала
25. Гвинейская Республика
26. Республика Гвинея-Бисау
27. Республика Гондурас
28. Гренада
29. Республика Джибути
30. Содружество Доминика
31. Доминиканская Республика
32. Арабская Республика Египет
33. Республика Замбия
34. Республика Зимбабве
35. Исламская Республика Иран
36. Королевство Камбоджа
37. Республика Камерун
38. Республика Кения
39. Республика Кирибати 40. Корейская Народно-Демократическая Республика
41. Китайская Народная Республика (САР Гонконг, САР Макао, Тайвань)
42. Коморские острова
43. Республика Конго
44. Республика Коста-Рика
45. Республика Кот-д’Ивуар
46. Республика Куба
47. Лаосская Народно-Демократическая Республика
48. Королевство Лесото
49. Республика Либерия
50. Ливанская Республика
51. Республика Маврикий
52. Исламская Республика Мавритания
53. Республика Мадагаскар
54. Республика Малави
55. Республика Мали
56. Мальдивская Республика
57. Королевство Марокко
58. Республика Маршалловы острова
59. Микронезия
60. Республика Мозамбик
61. Республика Союз Мьянма
62. Республика Намибия
63. Республика Науру
64. Федеративная Демократическая Республика Непал
65. Республика Нигер
66. Республика Никарагуа
67. Южно-Африканская Республика
68. Центральноафриканская Республика
69. Республика Палау
70. Республика Панама
71. Независимое Государство Папуа-Новая Гвинея
72. Республика Парагвай
Примечание ИЗПИ!
Пункт 73 действует по 31.12.2026, в соответствии с совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 05.02.2026 № 11-1-4/71 и Министра внутренних дел РК от 06.02.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Исламская Республика Пакистан
74. Республика Перу
75. Республика Руанда

76. Самоа Тәуелсіз Мемлекеті
77. Сан-Марино Республикасы
78. Сан-Томе және Принсипи Демократиялық Республикасы
79. Сейшель аралдары Республикасы
80. Сенегал Республикасы
81. Сент-Винсент және Гренадины
82. Сент-Китс және Невис Федерациясы
83. Сент-Люсия
84. Солтүстік Македония Республикасы
85. Суринам Республикасы
86. Сьерра-Леоне Республикасы
87. Того Республикасы
88. Тонга Корольдігі
89. Тринидад және Тобаго Республикасы
90. Тувалу
91. Тунис Республикасы
92. Түрікменстан
93. Уганда Республикасы
94. Үндістан Республикасы
95. Фарер аралдары
96. Фидж Республикасы
97. Чад Республикасы
98. Черногория
99. Шри-Ланка Демократиялық Социалистік Республикасы
100. Шығыс Уругвай Республикасы
101. Эль-Сальвадор Республикасы
102. Эритрея Мемлекеті
103. Эсватини Корольдігі
104. Эфиопия Федеративтік Демократиялық Республикасы
105. Ямайка
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Топтық визаны ресімдеуге арналған атаулы тізім
р.н.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған жылы, күні, айы
Жынысы
Паспорттың №
Азаматтығы
мөр ___________________________
(қолы, лауазымы және тегі)
Осы виза тізімде көрсетілген әрбір тұлғаның өту пунктінде өзі ұсынуы кезінде жарамды (басталатын тегі __________ және соңғы тегі__________), фотосуретпен жеке басын растайтын, паспорты.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
"Бекітемін" ______________
шетелдегі мекеменің басшысы
__________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20__ж. "__"____________
Жойылған, бүлінген немесе жоғалған Қазақстан Республикасының визалық бланктерін (қатаң есептегі) жою туралы АКТІ
Біз төменде қол қоюшылар, құрамында:
1._______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2._______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
осы акт № ______________ визалық жапсырма алынғаны/бүлінгені/жоғалғаны туралы жасалды.
Қосымша: күші жойылған/бүлінген визалық жапсырмалардың көшірмелері _____ парақта. _____________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Орындаушы: _________________________________________
(тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері, телефоны)

76. Независимое государство Самоа
77. Республика Сан-Марино
78. Демократическая Республика Сан-Томе и Принсипи
79. Республика Сейшельские острова
80. Республика Сенегал
81. Сент-Винсент и Гренадины
82. Федерация Сент-Китс и Невис
83. Сент-Люсия
84. Республика Северная Македония
85. Республика Суринам
86. Республика Сьерра-Леоне
87. Республика Того
88. Королевство Тонга
89. Республика Тринидад и Тобаго
90. Тувалу
91. Тунисская Республика
92. Туркменистан
93. Республика Уганда
94. Республика Индия
95. Фарерские острова
96. Республика Фиджи
97. Республика Чад
98. Черногория
99. Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка
100. Восточная Республика Уругвай
101. Республика Эль-Сальвадор
102. Государство Эритрея
103. Королевство Эсватини
104. Федеративная Демократическая Республика Эфиопия
105. Ямайка
Приложение 12
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления
и сокращения сроков
их действия
Форма
Именной список для оформления групповой визы
п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Число, месяц и год рождения
Пол
№ паспорта
Гражданство
Печать
_________________________________________
(подпись, должность и фамилия)
Настоящая виза действительна только по предъявлении на пункте пропуска
каждым лицом, указанным в прилагаемом списке
(начинающемся с фамилии _________________________________________
и оканчивающемся фамилией ______________________________________),
паспорта, с фотографией, удостоверяющего личность.
Приложение 13
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан,
а также продления и сокращения
сроков их действия
Форма
"Утверждаю"
___________________________
(руководитель загранучреждения)
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"___" ______________ 20__ года
АКТ
об аннулированных, испорченных или утерянных бланках виз Республики Казахстан
Мы, нижеподписавшиеся, в составе:
1. __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составили настоящий акт о том, что аннулировано/испорчено/утеряно
визовых наклеек №_______________.
Приложение: копии аннулированных/испорченных визовых наклеек на ____ листах.
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Исполнитель: ________________________________________________________
(фамилия, инициалы, телефон)