Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау Қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 22 маусымдағы № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 шілдеде № 13977 болып тіркелді.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3-тармағының 11-1) тармақшасына сәйкес, "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы Ереженің 19-тармағының 37) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған, Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау Қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының м.а. 2015 жылғы 20 ақпандағы № 36 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10347 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін оны алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

Об утверждении Правил ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2016 года № 13977.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11-1) пункта 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Генерального Прокурора Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 36 "Об утверждении Инструкции по учету лиц, привлеченных к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционных правонарушений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10347, опубликованный 13 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационную - правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течение пяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты орындау үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Ж. Асанов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 22 маусымдағы
№ 113 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау Қағидалары
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтаудың бірыңғай тәртібін белгілейді (бұдан әрі – арнайы есепке алу).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке алуды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң) іске асыру мақсатында жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Өз өкілеттіктері шегінде Заң талаптарының орындалуын және онда көзделген тәртіптік шаралардың қолданылуын қамтамасыз ететін құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілері осы Қағидалар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын Комитеттің аумақтық органдарына (бұдан әрі – аумақтық органдар) ақпараттық есепке алу құжаттарын уақытылы ұсынады.
4. Мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға сәйкес, мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған барлық мемлекеттік қызметкерлер есепке алуға жатады.

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
5) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Ж. Асанов
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 22 июня 2016 года № 113
Правила ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу
Сноска. Наименование - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу (далее – Правила) определяют единый порядок ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу (далее – специальный учет).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Учет лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, осуществляется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) путем ведения банка данных в целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон).
3. Субъекты правовой статистики и специальных учетов, обеспечивающие в пределах своих полномочий исполнение требований Закона и применение предусмотренных в нем дисциплинарных мер, своевременно представляют информационные учетные документы в территориальные органы Комитета (далее – территориальные органы), осуществляющие контроль за соблюдением требований настоящих Правил.
4. Учету подлежат все государственные служащие в соответствии с законодательством о государственной службе, совершившие дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.

2-тарау. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс
қылықтар жасаған адамдарды есепке алуды жүргізудің тәртібі
5. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке қоюға олардың Заңның 62-бабында көрсетілген мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасау фактісі, сонымен қатар адамды жауаптылыққа тарту туралы мемлекеттік орган басшысы (лауазымды тұлға) актісінің немесе мемлекеттік қызметшілердің тәртіптік жауаптылығын қарауға уәкілетті тиісті комиссиялардың шешімдерінің болуы негіз болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік органның кадр қызметі (оларды алмастырушы тұлғалар) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін адамды жауаптылыққа тарту дерегі бойынша тәртіптік жаза қолдану туралы акті (шешім) шығарылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамды есепке алу карточкасын бір данада, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес № 1-ДП нысанын (бұдан әрі – карточка), міндетті түрде тәртіптік жаза қолданғаны туралы растаушы құжаттардың көшірмелері мен тартылған адамның жеке куәлігінің көшірмесін қоса отырып аумақтық органдарға жолдайды.
7. Қызметі әскери немесе көліктік прокурордың қадағалауындағы мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалар карточканы, тиісінше, Комитеттің әскери немесе аумақтық көліктік басқармасына жолдайды.
8. Карточканың деректемелерінде келесі ақпарат толтырылады:
1) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасаған адам жұмыс істейтін немесе одан шығарылған органның атауы;
2) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасау фактісін анықтаған мемлекеттік органның атауы;
3) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасаған адамның ведомстволық тиесілігі;
4) жасалған тәртіптік теріс қылықтың қысқаша фабуласы (нақты мазмұны болуы, сөздердің қысқартылуына және Заң бабының нөмірін немесе оның атауын ғана енгізуге жол берілмейді);
5) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтың Заң нормаларына сәйкес саралануы;
6) тәртіптік жаза қолдану туралы актінің (шешімнің) нөмірі, шығарылған күні, тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы актіні шығарған тұлғаның ТАӘ (әкесінің аты болған жағдайда) және лауазымы;
7) қолданылған жаза шарасы;
8), 9), 10), 11) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықты жасаған адамның анықтамалық деректері;

Глава 2. Порядок ведения учета лиц, совершивших дисциплинарные
проступки, дискредитирующие государственную службу
5. Основанием для постановки на учет лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, является факт совершения ими дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, указанного в статье 50 Закона, а также наличие акта руководителя государственного органа (должностного лица) о привлечении лица к ответственности или решений соответствующих комиссий, уполномоченных рассматривать дисциплинарную ответственность государственных служащих.
6. Кадровой службой государственного органа (лицами их заменяющими) по факту привлечения лица к ответственности за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, в течение трех рабочих дней с момента издания акта (решения) о наложении дисциплинарного взыскания направляется в территориальные органы один экземпляр карточки учета лица, совершившего дисциплинарный проступок, дискредитирующего государственную службу, формы № 1-ДП (далее – карточка) согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с обязательным приложением копий подтверждающих документов о наложении дисциплинарного взыскания, а также копии удостоверения личности привлеченного лица.
7. Государственными органами и должностными лицами, деятельность которых поднадзорна военному или транспортному прокурору, карточка направляется в военное или территориальное транспортное управление Комитета, соответственно.
8. В реквизитах карточки заполняется следующая информация:
1) наименование органа, в котором лицо, совершившее дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу, работает либо из которого уволено;
2) наименование государственного органа, выявившего факт совершения дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу;
3) ведомственная принадлежность лица, совершившего дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу;
4) краткая фабула совершенного дисциплинарного проступка (содержать четкий смысл, не допускать сокращений слов и ввод лишь нумерации статьи Закона или ее наименование);
5) квалификация дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, согласно норм Закона;
6) номер акта (решения) о наложении дисциплинарного взыскания, дата вынесения, ФИО (отчество при его наличии) и должность лица, издавшего акт о привлечении к дисциплинарной ответственности;
7) примененная мера взыскания;
8), 9), 10), 11) установочные данные лица, совершившего дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу;

12), 13) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықты жасаған адамның жұмыс орны мен лауазымы.
9. Карточкаға мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасаған адам жұмыс істейтін немесе одан шығарылған органның басшысы және кадр қызметінің жауапты тұлғасы (оларды алмастырушы тұлғалар) қол қоюы тиіс. Басшы мен жауапты тұлға өзінің тегін, лауазымын және карточканы толтырған күнін көрсетеді.
10. Карточканың деректемелері баспа әріптерімен, көк немесе қара сиямен, өшірусіз және түзетулерсіз немесе баспа тәсілімен толтырылады. Есепке алуға жататын адамның тегі, аты және әкесінің аты бас әріптермен енгізіледі. Оның жұмыс орны және лауазымы, сондай-ақ органның атауы қысқартусыз енгізіледі.
11. Толтырылғаннан кейін карточка ресми ақпараттық есепке алу құжаты болып табылады. Оған қол қойған адам Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында және Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында белгіленген тәртіпте көрінеу жалған мәліметтерді енгізгені үшін жауапты болады.
12. Аумақтық органға карточкалардың қағаз нұсқасы келіп түскеннен кейін, аумақтық органның қызметкері міндетті түрде карточканың, растайтын құжаттардың және жеке куәлігінің графикалық көшірмесін сала отырып, 2 жұмыс күні ішінде деректемелердің дұрыс және толық толтырылуын тексереді және деректер банкіне карточканы енгізуді жүзеге асырады.
Енгізілгеннен кейін, карточка және растаушы құжаттар осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте аумақтық органда сақтауға жатады.
13. Осы Қағидалардың талаптары бұзылып толтырылған толық емес және дұрыс емес мәліметтері бар немесе белгіленбеген үлгідегі бланкілердегі карточкалар тіркелмейді және келіп түскеннен кейін 1 жұмыс күні ішінде оларды қойған органға кемшіліктерді жою үшін кері қайтаруға жатады.
Келіп түскеннен бастап үш жұмыс күні ішінде пысықталған карточкалар аумақтық органға есепке қою үшін қайта жолдауға жатады.
14. Алып тасталды – ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасағаны үшін адамды жауаптылыққа тарту туралы шешім өзгертілген немесе күшін жойған жағдайда, кадр қызметі (оларды алмастырушы тұлғалар) үш жұмыс күні ішінде аумақтық органға екі данада осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес, осы факті бойынша мөрмен расталған хабарламаны, оған қоса растаушы материалдарды екі данада жолдайды, сонымен қатар оны анықтаған органға хабарлайды.
Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасағаны үшін адамды жауаптылыққа тарту туралы шешімнің өзгеруін немесе күшін жоюын растайтын материалдың бір данасын және хабарламаның бір данасын аумақтық орган Комитетке ұсынады, бұл Комитеттің орталықтандырылған есепке алу деректеріне түзетулер енгізуіне негіз болады.
Хабарлама мен материалдардың қағаз даналары келіп түскеннен кейін, осы есепке алуды жүргізуге жауапты Комитет қызметкері 1 жұмыс күні ішінде түзетуді жүргізеді.

12), 13) место работы и должность лица, совершившего дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу.
9. Карточка подлежит подписанию руководителем и ответственным лицом кадровой службы (лицами, их заменяющими) органа, в котором лицо, совершившее дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу, работает либо из которого уволено. Руководитель и ответственное лицо указывают свою фамилию, должность и дату заполнения карточки.
10. Реквизиты карточки заполняются печатными буквами, синим или черным красителем, без подчисток и исправлений, либо печатным способом. Фамилия, имя и отчество лица, подлежащего учету, вносятся с заглавной буквы. Место его работы и должность, а также наименование органа вносятся без сокращений.
11. После заполнения карточка является официальным информационным учетным документом. Лицо, подписавшее ее, за внесение заведомо ложных сведений несет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях и уголовным законодательством Республики Казахстан.
12. После поступления в территориальный орган бумажных экземпляров карточек, в течение 2 рабочих дней сотрудник территориального органа проверяет правильность и полноту заполнения реквизитов и осуществляет ввод карточки в банк данных, с обязательным вложением графической копии карточки, подтверждающих документов и удостоверения личности.
После ввода карточка и подтверждающие документы подлежат хранению в территориальном органе в порядке, установленном настоящими Правилами.
13. Карточки, содержащие неполные либо недостоверные сведения, заполненные с нарушением требований настоящих Правил, или на бланках неустановленного образца, не регистрируются и подлежат возврату для устранения недостатков в орган, их выставивший, в течение 1 рабочего дня, после поступления.
Доработанные карточки в течение трех рабочих дней со дня поступления, подлежат повторному направлению в территориальный орган для постановки на учет.
14. Исключен приказом Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае изменения или отмены решения о привлечении лица к ответственности за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, кадровая служба (лица, их заменяющие) в течение трех рабочих дней направляет в территориальный орган два экземпляра сообщения по данному факту, заверенные печатью, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также в двух экземплярах подтверждающие материалы, с одновременным уведомлением органа, его выявившего.
Территориальным органом один экземпляр сообщения и один экземпляр материала, подтверждающего изменение или отмену решения о привлечении лица к ответственности за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, предоставляются в Комитет, что является основанием для внесения Комитетом корректировки в данные централизованного учета.
Корректировка производится сотрудником Комитета, ответственным за ведение данного учета, в течение 1 рабочего дня после поступления к нему бумажных экземпляров сообщения и материалов.

3-тарау. Арнайы есепке алу мәліметтерін пайдалану және сақтау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Есепке алу бойынша тексеруге мемлекеттік қызметке кіруге үміткер, сонымен қатар қолданыстағы заңнамаға сәйкес адамға қатысты өзге де тексеру іс-шараларын жүргізген кездегі барлық адамдар жатады.
Бланкілердің нысандары, оларды толтыру және есепке алулар бойынша тексеру үшін жолдау тәртібі, сондай-ақ орындау мерзімдері Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдаланудың ережелерінде белгіленгенмен бірдей (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген).
Адамдар туралы ақпаратты сұрату ақпараттық сервис арқылы Комитеттің "Жеке тұлғаға талап" порталында жүзеге асырылады. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерін осы порталда тіркеу мүмкіндігі болмаған жағдайда, мәліметтерді алу әрбір тексеруші тұлғаға жеке ресімделген талапты Комитетке және оның аумақтық органына жолдау арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының м.а. 02.07.2020 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Анықтамалық деректерін өзгерткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы ішкі істер органдарынан келіп түскен мәліметтерді аумақтық органдардың қызметкерлері бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке алу бойынша тексереді.
Сауалнамалық деректерін өзгерткен Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты мәліметтер болған жағдайда, деректер қорында "өзге де сауалнамалық деректемелері бар" белгісі қойылып, тиісті деректер көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Комитеттің цифрлық жүйесіндегі арнайы есеп ақпараты тұрақты сақтау мерзіміне жатады.
Ескерту. Қағидалар 18-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок использования и хранения сведений специального учета
Сноска. Наименование главы 3 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Проверке по учету подлежат все лица, претендующие на поступление на государственную службу, а также при проведении иных проверочных мероприятий в отношении лица, в соответствии с действующим законодательством.
Формы бланков, порядок их заполнения и направления для проверки по учетам, а также сроки исполнения идентичны установленным Правилами ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667).
Истребование информации о лицах осуществляется через информационный сервис на портале Комитета "Требование на физическое лицо". При отсутствии возможности регистрации субъектов правовой статистики и специальных учетов на данном портале, получение сведений производится путем направления в Комитет и его территориальный орган требования, оформленного на каждое проверяемое лицо отдельно.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Генерального Прокурора РК от 02.07.2020 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Поступившие из органов внутренних дел сведения о гражданах, изменивших установочные данные, сотрудники территориальных органов в течение пяти рабочих дней проверяют по учету лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.
При наличии сведений в отношении граждан, изменивших анкетные данные, в базе данных производится отметка "имеет другие анкетные данные" и указываются соответствующие данные.
18. Сведения специального учета в информационной системе Комитета подлежат постоянному сроку хранению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Мемлекеттік органдардың кадрлық қызметтері ұсынатын растайтын құжаттары бар карточкалар мен хабарламалар сақтау мерзімі 3 (үш) жыл болатын жеке номенклатуралық іске тігіледі (құрастырылады).
Ескерту. Қағидалар 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Бас Прокурорының 28.03.2025 № 41 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік қызметке кір
келтіретін тәртіптік теріс
қылықтар жасаған адамдарды
есепке алуды жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке алу карточкасы (№1-ТТ нысанды)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының м.а. 02.07.2020 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ________________________________________________________________________
(мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасаған адам жұмыс
істейтін немесе одан шығарылған органның атауы)
2. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықты жасау фактісін
анықтаған мемлекеттік орган ________________________________________________
__________________________________________________________________________
(органның атауы)
3. Жасалған: сөздік деректеме;
құқық қорғау органдарының қызметкері: сөздік деректеме;
арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкері: сөздік деректеме;
органдар қызметкері-әскери қызметші: сөздік деректеме;
министрліктер қызметшісі: сөздік деректеме.
4. Жасалған тәртіптік теріс қылықтың қысқаша фабуласы ________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" ҚР Заңының 50-бабының нормаларына сәйкес мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтың саралануы ___ тармағы ___тармақшасы.
6. 20__ жылғы "____"_______№ ____ тәртіптік жаза қолдану туралы акт (шешім).
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы актіні шығарған адамның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) және лауазымы)
7. Жаза шарасы қолданылды: лауазымынан босату (01), лауазымынан төмендету (02), қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту (03).
8. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасаған адам туралы мәліметтер
ТЕГІ
АТЫ
ӘКЕСІНІҢ АТЫ (бар болған жағдайда)

19. Карточки и сообщения с подтверждающими документами, предоставляемые кадровыми службами государственных органов, подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело со сроком хранения 3 (три) года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 28.03.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
по ведению учета лиц,
совершивших дисциплинарные
проступки, дискредитирующие
государственную службу
Карточка учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки,
дискредитирующие государственную службу (формы № 1-ДП)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Генерального Прокурора РК от 02.07.2020 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование органа, в котором лицо, совершившее дисциплинарный проступок,
дискредитирующий государственную службу, работает либо из которого уволен)
2. Государственный орган, выявивший факт совершения дисциплинарного проступка,
дискредитирующего государственную службу _____________________________________
_____________________________________________________________________________
(наименование органа)
3. Совершено: словарный реквизит:
словарный реквизит: сотрудником правоохранительных органов.
словарный реквизит: сотрудником специальных государственных органов.
словарный реквизит: сотрудником-военнослужащим.
словарный реквизит: служащим министерств.
4. Краткая фабула совершенного дисциплинарного проступка __________________
_____________________________________________________________________________
5. Квалификация дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, согласно норм статьи 50 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" пункт ______ подпункт ___
6. Акт (решение) о наложении дисциплинарного взыскания № __от "__" _______ 20__ года.
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Должность, фамилия, инициалы лица, издавшего акт о привлечении к дисциплинарной ответственности)
7. Применена мера взыскания: увольнение с должности (01), понижение в должности (02), предупреждение о неполном служебном соответствии (03).
8. Сведения о лице, совершившем дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________

9. Туған күні "____" _______________ _____ жыл, ЖСН /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
10. Туған жері _____________________________________________________________
11. Тұрғылықты (тіркелген) мекенжайы________________________________________
12. Жұмыс орны __________________________________________________________
13. Лауазымы ___________________________________________________________
14. Карточканы толтырған адамның лауазымы, тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері, қолы
__________________
_________________________________________________________________________
15. Толтырылған күні "____" _________________ 20____ ж.
16. Басшысының тегі, қолы ________________________________________________
17. Аумақтық органда тіркелген күні "__" ___________ 20__ ж. Материалдың № _____
18. Карточканы тіркеген аумақтық орган қызметкерінің лауазымы, тегі, қолы
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ескерту: карточка ресми статистикалық құжат болып табылады; оған қол қойған тұлғалар көрінеу жалған мәліметтерді енгізгені үшін Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында және Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында белгіленген тәртіпте жауапты болады.
Мемлекеттік қызметке кір
келтіретін тәртіптік теріс
қылықтар жасаған адамдарды
есепке алуды жүргізу
Қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Көшірме: ________________________________ облысының аумақтық органына
Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды
жасағаны үшін адамды жауаптылыққа тарту туралы шешімді өзгерту
(күшін жою) туралы ХАБАРЛАМА
1. Тегі ________________________________________________________
1.1 Аты _____________________________________________________________
1.2 Әкесінің аты (болған жағдайда) __________________________________
1.3 Туған күні "____" _________________ _____ ж.
2. Қолданылған жауаптылық шарасы туралы мәліметтер __________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жауаптылыққа тарту негізін, түрін және күнін көрсету)
3. Қабылданған шешімді өзгерту (күшін жою) туралы мәліметтер: _______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қабылданған шешімді өзгерту (күшін жою) туралы шешімнің
негізін және қабылданған күнін көрсету)

9. Дата рождения "____" _______________ _____ года.
Индивидуальный идентификационный номер /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
10. Место рождения ______________________________________________________
11. Адрес проживания (регистрации)_______________________________________
12. Место работы _______________________________________________________
13. Должность _________________________________________________________
14. Должность, фамилия, инициалы, подпись лица, заполнившего карточку______
____________________________________________________________________________
15. Дата заполнения "____" _________________ 20____ года.
16. Фамилия, инициалы, подпись руководителя ______________________________
17. Дата регистрации в территориальном органе "__" ________ 20__ года, № материала __
18. Должность, фамилия, инициалы лица, подпись сотрудника территориального органа, зарегистрировавшего карточку__________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Примечание: карточка является официальным статистическим документом; лица, подписавшие ее, за внесение заведомо ложных сведений несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях и уголовным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к Правилам
по ведению учета лиц,
совершивших дисциплинарные
проступки, дискредитирующие
государственную службу
Форма
Комитет по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Копия: в территориальный орган ______________________________ области
СООБЩЕНИЕ
об изменении (отмене) решения о привлечении лица
к ответственности за совершение дисциплинарного проступка,
дискредитирующего государственную службу
1. Фамилия __________________________________________________________
1.1 Имя _____________________________________________________________
1.2 Отчество (при его наличии) ______________________________________
1.3 Дата рождения "____" _________________ _____ г.
2. Сведения о примененной мере ответственности: _____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать основание, вид и дату привлечения к ответственности)
3. Сведения об изменении (отмене) принятого решения: ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ (указать основание и дату принятия решения об изменении (отмене)
принятого решения)

4. Шешім қабылдаған органның атауы: _________________________________
_____________________________________________________________________
5. Хабарламаны құрған адамның лауазымы, тегі және қолы ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Құрастыру күні "___" __________ 20__ ж. МО

4. Наименование органа, принявшего решение: _________________________
_____________________________________________________________________
5. Должность, фамилия и подпись лица, составившего сообщение ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Дата составления "___" __________ 20__ г. МП