Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 қаңтарда № 12953 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 48) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты ішкі істер органдары жеке құрамының зерделеуін қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1098. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2016 года № 12953.
В соответствии с подпунктом 48) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел.
2. Председателю Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и начальникам департаментов внутренних дел областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________ А.Б. Сәрінжіпов
2015 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1098 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар):
1) ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының (бұдан әрі - КТІ УПИ) қызметін ұйымдастыру тәртібін;
2) білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында құқық бұзушылықтар профилактикасын ұйымдастыруды;
3) аумақтық ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) бөлінісін кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөліністерінің жұмысын ұйымдастыруды;
4) кәмелетке толмағандармен жұмысты ұйымдастыруды;
5) КТІ УПИ-дің ІІО қызметтерімен кәмелетке толмағандар арсындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасу тәртібін айқындайды.
2. КТІ УПИ аумақтық ІІО-ның кәмелетке толмағандармен жұмыс жөніндегі өкілдері болып табылады, олар өз құзыреті шегінде міндеттерді орындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әкімшілік учаске – қалалық, аудандық ішкі істер органы (бұдан әрі - қалалық, аудандық орган) бастығының (оның міндетін атқаратын адам) бұйрығымен КТІ УПИ бекітілетін қалалық немесе ауылдық жердің аумағы. Әкімшілік учаске шекарасының өлшемдерін қалалық, аудандық орган бастығы айқындайды.
Көліктегі ІІО-да әкімшілік учаскенің шекаралары көлік объектілеріне тікелей жақын жерде орналасқан станциялардың, аялдама пункттерінің, елді мекендердің және тұрғын алаптарының санына, жолаушылар және жүк тасымалдарының қарқындылығына байланысты белгіленеді және көліктегі ІІО бастығының бұйрығымен бекітіледі. Көліктегі ІІО-да КТІ УПИ функцияларын көліктегі құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі инспектор жүзеге асырады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ А.Б. Саринжипов
"___" __________ 2015 года
Утверждена
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 1098
Правила
организации деятельности участковых инспекторов полиции по
делам несовершеннолетних органов внутренних дел
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел (далее – Правила) определяют:
1) порядок организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел (далее – УИП ПДН);
2) организацию профилактики правонарушений среди учащихся организаций образования;
3) организацию работы подразделений по делам несовершеннолетних территориальных органов внутренних дел (далее – ОВД);
4) организацию работы с несовершеннолетними;
5) порядок взаимодействия УИП ПДН со службами ОВД по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних.
2. УИП ПДН является представителем территориального ОВД по работе с несовершеннолетними, которые выполняют задачи в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Административный участок – территория городской или сельской местности, за которой приказом начальника городского, районного органа внутренних дел (далее - горрайорган) (лица, исполняющего его обязанности) закрепляются УИП ПДН. Размеры границы административного участка определяется начальником горрайоргана.
В ОВД на транспорте границы административного участка устанавливаются в зависимости от количества станций, остановочных пунктов, интенсивности пассажирских и грузовых перевозок, населенных пунктов и жилых массивов, расположенных в непосредственной близости от транспортных объектов и закрепляются приказом начальника ОВД на транспорте. В ОВД на транспорте функции УИП ПДН осуществляются инспектором по профилактике правонарушений на транспорте.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әкімшілік учаскеге қалалық, аудандық орган (Көліктегі ІІО) бастығының (оның міндетін атқаратын адам) бұйрығымен реттік нөмір беріледі. Жаңадан тағайындалған КТІ УПИ-дің әкімшілік учаскені қабылдауы аудандық қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі (қалалық, қаладағы аудандық) (қалалық, аудандық, көліктегі ІІО қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі (бөлімі)) бастығының немесе оның орынбасарының қатысуымен жүргізіледі. Әкімшілік учаскені қабылдау және тапсыру фактісі туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік учаскенің паспортында тиісті жазба жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. КТІ УПИ қызметте ұзақ уақыт болмаған кезеңде (30 жұмыс күнінен астам) әкімшілік учаскеге (білім беру ұйымына) қалалық, аудандық орган бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығы негізінде әкімшілік учаскеге іргелес орналасқан КТІ УПИ қызмет көрсетеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. КТІ УПИ ІІО учаскелік полиция пункттерінің кабинеттеріне орналасады.
Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөліністер бір ғимаратта не ІІО әкімшілік ғимаратына тікелей жақын орналасқан, телефон және радио байланыспен қамтамасыз етілген, кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге арналған үй-жайларда орналасады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. КТІБ УПИ жұмысын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. КТІ УПИ-ға жалпы басшылықты кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөліністің (бұдан әрі – КТІБ) бастығы жүзеге асырады, ол әкімшілік учаскеге бекітілмейді. Көрсетілген лауазым жоқ және КТІБ УПИ саны 7 бірліктен аспайтын ІІО-да КТІБ учаскелік аға инспекторы да әкімшілік учаскеге бекітілмейді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Административному участку приказом начальника городского, районного органа (лица, исполняющего его обязанности) (ОВД на транспорте) присваивается порядковый номер. Прием административного участка вновь назначенным УИП ПДН производится с участием начальника подразделения общественной безопасности района (города, района в городе, отдела (отделения) административной полиции ОВД на транспорте) или его заместителя. О факте приема и сдачи административного участка делается соответствующая запись в паспорте на административный участок по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В период длительного отсутствия (более 30 рабочих дней) на службе УИП ПДН, административный участок (организация образования) обслуживается УИП ПДН сопредельного административного участка на основании приказа начальника горрайоргана (лица, исполняющее его обязанности).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. УИП ПДН размещаются в кабинетах участковых пунктов полиции ОВД.
Подразделения по делам несовершеннолетних располагаются в помещении для работы с несовершеннолетними, обеспеченном телефонной и радио связью, находящемся в одном здании либо в непосредственной близости от административного здания ОВД.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации работы УИП ПДН
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Общее руководство УИП ПДН осуществляется начальником подразделения по делам несовершеннолетних (далее – ПДН), который за административным участком не закрепляется. В ОВД, где указанная должность отсутствует и численность УИП ПДН превышает 7 единиц, старший участковый инспектор ПДН также не закрепляется за административным участком.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. КТІ УПИ өзінің жұмысын КТІБ жұмыс жоспарларына сәйкес ұйымдастырады. Жоспарланған іс-шаралар, қалалық, аудандық орган басшылығынан алынған тапсырмалар туралы жұмыс дәптеріне күн сайын жазба жүргізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. КТІ УПИ:
1) кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға, зерделеуге, жоюға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;
2) құқық бұзушылық жасауға бейім кәмелетке толмағандарды, тәрбиелеу бойынша міндеттерін орындамайтын ата-аналарды немесе заңды өкілдерін анықтайды және оларды профилактикалық есепке және бақылауға қояды;
3) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша мемлекеттік органдармен, үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
4) учаскелік полиция инспекторларымен бірлесіп, кәмелетке толмағандардың құқықтарын қамтамасыз етуге, құқық бұзушылықтар профилактикасына, жасөспірімдер арасындағы қадағалаусыздық пен панасыз қалуға байланысты мәселелер бойынша тұрғындармен кездесуге қатысады;
5) арнайы білім беру ұйымдарына және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандарға қатысты, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын не олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарға немесе заңды өкілдеріне қатысты ата-аналық құқығынан айыруға не шектеу қоюға арналған материалдарды дайындауға қатысады;
6) жазаларға және қоғамнан оқшаулауға байланысты емес қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де шараларына сотталған кәмелетке толмағандардың өмір сүру салтын және мінез-құлқын бақылауды қамтамасыз етуде пробация қызметіне көмек көрсетеді;
7) ҚАПб(Б) бастығының орынбасары бекіткен кестеге сәйкес азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады;
8) ІІО үшін қызығушылық тудыратын адамдар және фактілер туралы маңызды ақпараттар жинақтауды жүзеге асырады, бұл туралы баянатпен ІІО басшылығын немесе ІІО тиісті бөліністерін дереу ақпараттандырады. Басшылықтың бұрыштамасы бар баянаттың көшірмесі және олар бойынша тексеру нәтижелері жинақтау ісінде тігіледі.
9) азаматтардың өмірін, денсаулығын, құқықтары мен бостандықтарын құқыққа қарсы қолсұғушылықтан қорғайды;

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. УИП ПДН организуют свою работу в соответствии с планами работ ПДН. Ежедневно производят записи о полученных заданиях руководства горрайоргана, планируемых мероприятиях в рабочей тетради.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. УИП ПДН:
1) осуществляют комплекс мер, направленных на выявление, изучение, устранение причин и условий, способствующих совершению правонарушений среди несовершеннолетних;
2) выявляют несовершеннолетних, склонных к совершению правонарушений, родителей или законных представителей, не выполняющих обязанностей по воспитанию и ставят их на профилактический учет и контроль;
3) осуществляют взаимодействие с государственными органами, неправительственными организациями по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних;
4) совместно с участковыми инспекторами полиции принимают участие во встречах с населением, по вопросам связанным с обеспечением прав несовершеннолетних, профилактики правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди подростков;
5) участвуют в подготовке материалов в отношении несовершеннолетних, направляемых в специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания, на лишение либо ограничение родительских прав в отношении родителей или законных представителей, не исполняющих свои обязанности по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, либо отрицательно влияющих на их поведение;
6) оказывают содействие службе пробации в обеспечении контроля за образом жизни и поведением несовершеннолетних, осужденных к наказаниям и иным мерам уголовно-правового воздействия, не связанным с изоляцией от общества;
7) осуществляют прием граждан в соответствии с графиком, утверждаемым начальником заместителем начальника ГОР(У)ОП;
8) осуществляют сбор значимой информации о лицах и фактах, представляющих интерес для ОВД, о чем рапортом незамедлительно информируют руководство ОВД или соответствующие подразделения ОВД. Копия рапорта с визой руководства и результаты проверок по ним подшиваются в накопительном деле;
9) защищать жизнь, здоровье, права и свободы человека и гражданина от противоправных посягательств;

10) құқыққа қарсы қолсұғушылықтардан, оқиғалардан және жазатайым оқиғалардан зардап шеккен, сондай-ақ көмекке мұқтаж не олардың өміріне және денсаулығына қауіпті өзге де жай-күйдегі жеке тұлғаларға көмек көрсетеді;
11) әкімшілік құқық бұзушылықты анықтайды және жолын кеседі, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша өндірісті жүзеге асырады;
12) адамның қадір-қасиетін және қоғамдық өнегені қорлайтын мас күйде қоғамдық орындарда жүрген ата-ананы немесе заңды өкілдерді немесе кәмелетке толмағанды медициналық ұйымдарға немесе ішкі істер органдарына жеткізеді;
13) үш жастан он сегіз жасқа дейін қадағалаусыз және қараусыз қалған балаларды, сондай-ақ ішкі істер органдары қызметі барысында ұсталған ата-ананың немесе заңды өкілдерінің қамқорлығынсыз қалған балаларды уақытша орналастыру мүмкін болмаған жағдайда ерекше режимде ұсталатын білім беру ұйымдарына, Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына (бұдан әрі – КТБО) және Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарына (бұдан әрі –БҚО) жеткізеді;
14) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстайды;
14-1) "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабына сәйкес осы Қадидалардың 2-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорғау нұсқамасын шығарады;
15) қылмыстық теріс қылықтар бойынша сотқа дейінгі өндірісті жүзеге асырады;
16) жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауды, құқыққа қарсы әрекеттерді тоқтатуды талап етеді, осы талаптар орындалмаған жағдайда тиісті мәжбүрлеу шараларын қолданады;
17) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарын тексереді;
18) өндірістегі материалдар мен істер бойынша жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін ІІО-ға шақыруға, олардан түсініктемелер және айғақтар, құжаттар, олардың көшірмелерін алады, ол келмеген жағдайда, белгіленген тәртіпте еріксіз келтіртеді;
19) жеке және заңды тұлғаларға орындау үшін міндетті ұйғарымдар, қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы ұсынымдар шығарады;
20) материалдық шығын келтірілген жағдайда оны Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте өтей отырып, қылмыстық құқық бұзушылық жасауда күдікті адамдардың ізіне түсу, төтенше немесе әскери жағдайдың әрекет етуі кезінде, әскери қақтығыс жағдайларында, төтенше жағдайларды жою кезінде оқиға орнына бару, егер уақытты созу адамдардың өмірі мен денсаулығына шынайы қатер тудыратын болса, медициналық ұйымдарға шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды жеткізу үшін көліктің кез келген түрін (дипломатиялық иммунитетке ие шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкілдіктерінің көлік құралдарынан басқа) пайдаланады;

10) оказывают помощь физическим лицам, пострадавшим от противоправных посягательств, происшествий и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их жизни и здоровья;
11) выявляют и пресекают административные правонарушения, осуществляют производство по делам об административных правонарушениях;
12) доставляют в медицинские организации или органы внутренних дел родителей или законных представителей или несовершеннолетних, находящихся в общественных местах в состоянии опьянения, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность;
13) доставляют несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания, а также в Центр адаптации несовершеннолетних (далее – ЦАН), в Центр поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации (далее - ЦПД), безнадзорных и беспризорных детей в возрасте от трех до восемнадцати лет, а также детей, оставшихся без попечения родителей, законных представителей, в случае невозможности их своевременного устройства, задержанных в ходе деятельности органов внутренних дел;
14) задерживают лиц, совершающих уголовные или административные правонарушения;
15) осуществляют досудебное производство по уголовным проступкам;
16) требуют от физических и юридических лиц соблюдения законодательства Республики Казахстан, прекращения противоправных действий, а в случае невыполнения этих требований применяют соответствующие меры принуждения;
17) проверяют у физических лиц документы, удостоверяющие их личность;
18) вызывают в ОВД физических лиц и представителей юридических лиц по находящимся в производстве материалам и делам, получают от них объяснения и показания, документы, их копии, а при неявке подвергают в установленном порядке приводу;
19) вносят физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений;
20) используют любой вид транспорта (кроме транспортных средств представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для преследования лиц, подозреваемых в совершении уголовного правонарушения, прибытия к месту происшествия, в период действия чрезвычайного или военного положения, в условиях вооруженного конфликта, при ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также для доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинские организации, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба собственникам в случае его причинения в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;

21) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықты жасау фактілерін және ІІО қызметкерлерінің іс-қимылын тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдаланады;
22) әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін адамдарды ІІО-ға жеткізеді;
23) қару-жарақты, оқ-дәрілерді, есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекусорларды, сондай-ақ тыйым салынған өзге де заттарды алады;
24) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасауда күдіктілерді, жеке тұлғаның қауіпсіздігіне қатер төндіретін не онда әкімшілік және құқық бұзушылық жасалғандығы немесе жасалып жатқандығы, жазатайым жағдай орын алғандығы, дүлей зілзалалар, апаттар, эпидемия, эпизоотия және жаппай тәртіпсіздіктер кезінде жеке тұлғалардың жеке қауіпсіздігін және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жеткілікті деректер болған кезде тұрғын үй мен өзге де үй-жайларға, аумаққа және жер учаскелеріне (дипломатиялық иммунитетке ие шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкілдіктерінен басқа) кедергісіз кіреді;
25) егер олардың болуы баланың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін болса, жеке тұлғалардың баспаналарға кіруге немесе онда болуға шектеу қояды, уақытша тыйым салады;
26) профилактикалық есепте тұратын адамдарды криминалистикалық есепке қою үшін ІІО-ға жеткізеді, суретке түсіреді, дактилоскопиядан өткізеді, дыбыс, кино-бейне түсірілім жүргізеді;
27) КТІБ қызметін жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарын тартады;
28) жекелеген деректерді жинақтауды және өңдеуді жүзеге асырады;
29) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Көліктегі құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі инспектор осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарымен қатар:
1) өз бетімен отбасынан, білім беру ұйымдарынан кетіп қалған балаларды анықтайды және оларды ата-аналарына тапсырады не бұл туралы үш жұмыс күні ішінде олардың тұрғылықты жері бойынша КТІБ-ні ақпараттандыра отырып, КТБО-ға не БҚО-ға жібереді;
2) көлік объектілерінде балалардың жарақаттануын, поездардың қауіпсіз қозғалысына қол сұғатын құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша іс-шаралар жүргізеді;

21) используют технические средства для фиксации фактов совершения уголовных или административных правонарушений и действий сотрудников ОВД;
22) доставляют в ОВД лиц за совершение административных правонарушений;
23) изымают оружие, боеприпасы, наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, а также иные запрещенные предметы и вещества;
24) входят беспрепятственно, осматривают жилые и иные помещения, территории и земельные участки (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) при преследовании подозреваемых в совершении уголовных или административных правонарушений, угрожающих безопасности физических лиц, либо при наличии достаточных данных полагать, что там совершено или совершается уголовное или административное правонарушение, произошел несчастный случай, для обеспечения личной безопасности физических лиц и общественной безопасности при стихийных бедствиях, катастрофах, авариях, эпидемиях, эпизоотиях и массовых беспорядках;
25) ограничивают, временно запрещают физическим лицам доступ или пребывание в жилищах, в определенных участках местности, если их нахождение создает угрозу жизни и здоровью ребенка;
26) доставляют в ОВД для постановки на криминалистические учеты лиц, состоящих на профилактических учетах, фотографировать, дактилоскопировать, производить звукозапись, кино- и видеосъемку;
27) привлекают средства массовой информации для освещения деятельности ПДН;
28) осуществляют сбор и обработку персональных данных;
29) осуществляют иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Инспектор по профилактике правонарушении на транспорте, наряду с требованиями пункта 10 настоящих Правил:
1) выявляет детей, самовольно оставивших семью, организации образования и передает их родителям, либо направляет в ЦАН либо ЦПД информируя об этом в течение трех рабочих дней ПДН по месту их жительства;
2) проводит мероприятия по предупреждению детского травматизма на объектах транспорта, правонарушений, посягающих на безопасное движение поездов;

3) көлік объектілеріне іргелес елді мекендерде тұратын кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасын ұйымдастыруда ІІО-ға көмек көрсетеді.
Көлік объектілерінде кәмелетке толмағандар қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда, оларды тұрғылықты жерлері бойынша ІІО есебіне қою үшін үш жұмыс күні ішінде аумақтық КТІБ-ге хабарлайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. КТІ УПИ кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасына, балалардың қадағалаусыздығына және қараусыздығына байланысты емес міндеттерді орындау үшін пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. КТІБ жұмысының қортындылары ай сайын қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің (бөлімінің) бастығымен, тоқсан сайын ҚАПб(Б) бастығының орынбасарымен, көліктегі полиция органының бастығы немесе олардың орынбасарларымен қаралады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі (бөлімінің), көліктегі ІІО әкімшілік полиция органының бастығы немесе олардың орынбасарлары тоқсанына кемінде бір рет КТІБ, сондай-ақ көліктегі құқық бұзушылықтардың алдын алу инспекторларының жұмысын ұйымдастыруды тексереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында құқық бұзушылықтар профилактикасын ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. КТІ УПИ-дің білім беру ұйымдарының білім алушылары арасындағы жұмысы білім беру ұйымдарының педагогикалық ұжымдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырылады.
Оқу жылына әкімшілік учаскеде орналасқан білім беру ұйымдарында профилактикалық іс-шараларды өткізу кестесі жасалады, оны қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары бекітеді және білім беру ұйымының басшыларымен келісіледі.

3) оказывает содействие ОВД в организации профилактики правонарушений среди несовершеннолетних, проживающих в населенных пунктах, прилегающих к объектам транспорта.
В случае совершения несовершеннолетними уголовных либо административных правонарушений на объектах транспорта, извещают в течение трех рабочих дней территориальные ПДН для постановки их на учет в ОВД по месту их жительства.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Не допускается использование УИП ПДН для выполнения обязанностей, не связанных с профилактикой правонарушений среди несовершеннолетних, предупреждения детской безнадзорности и беспризорности.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Итоги работы ПДН ежемесячно рассматриваются начальником подразделения общественной безопасности, ежеквартально – заместителем начальника ГОР(У)ОП, ОВД на транспорте или их заместителями.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Начальник подразделения общественной безопасности ГОР(У)ОП, административной полиции ОВД на транспорте или их заместители не реже одного раза в квартал осуществляют проверку организации работы ПДН, инспекторов по профилактике правонарушений на транспорте.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Организация профилактики правонарушений среди учащихся организаций образования
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Работа УИП ПДН среди учащихся организации образования осуществляется во взаимодействии с педагогическими коллективами организации образования.
На учебный год составляется график проведения профилактических мероприятий в организациях образования, расположенных на административном участке, который утверждается заместителем начальника городского, районного органа, и согласовывается с руководителями организаций образования.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Білім алушылар тарапынан қылмыстық құқық бұзушылықтар жасалған кезде білім беру ұйымының Профилактика жөніндегі кеңесінің отырысын өткізуге дереу бастамашылық етеді. Отырыстың нәтижелері бойынша заңнамада көзделген ден қоюдың тиісті шаралары әзірленеді.
19. Білім алушылар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мақсатында КТІ УПИ:
1) кәмелетке толмағандарды, олардың ата-аналарын және басқа да заңды өкiлдерiн құқықтық тәрбиелеуде бiлiм беру органдарына көмек көрсетеді;
2) білім беру ұйымдары білім алушыларының қадағалаусыз қалуына, құқық бұзушылықтар мен қоғамға қарсы өзге де әрекеттер жасауына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтайды;
3) кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз, қараусыз қалуы, құқық бұзушылықтары туралы және қоғамға жат iс-әрекеттерi, оған итермелейтiн себептер мен жағдайлар туралы мүдделi органдар мен мекемелердi хабардар етедi;
4) құқық қорғау бағытындағы балалар қозғалысының жұмысына көмек көрсетеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Аумақтық ІІО КТІБ жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Аумақтық ІІО КТІБ КТІ УПИ қызметін үйлестіруді және бақылауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При совершении уголовных правонарушений со стороны учащихся УИП ПДН незамедлительно инициирует проведение заседания Совета по профилактике организации образования. По результатам заседания вырабатываются соответствующие меры реагирования, предусмотренные законодательством.
19. В целях профилактики правонарушений среди учащихся УИП ПДН:
1) оказывают содействие органам образования в правовом воспитании несовершеннолетних, их родителей и других законных представителей;
2) выявляют причины и условия, способствующие безнадзорности, совершению правонарушений и иных антиобщественных действий учащимися организации образования;
3) информируют заинтересованные органы и учреждения о безнадзорности, беспризорности, правонарушениях и об антиобщественных действиях несовершеннолетних, причинах и условиях, им способствующих;
4) содействуют работе детских движений правоохранительной направленности.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Организация работы ПДН территориальных ОВД
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. ПДН территориальных ОВД обеспечивают координацию и контроль за деятельностью УИП ПДН.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Аумақтық ІІО КТІБ-ға:
1) кәмелетке толмағандар жасаған және оларға қатысты жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар, олардың қатысуымен болған өзге де оқиғалар бойынша жиынтық ақпараттарды күн сайын талдау жүргізу, оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтау;
2) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының жай-күйіне, құрылымы мен динамикасына ай сайын талдау жүргізу;
3) кәмелетке толмағандар арасындағы жедел ахуалды талдауды ескере отырып, КТІБ жұмыс жоспарын тоқсан сайын жасау, жоспарланған іс-шаралардың орындалуын, КТІБ қызметінің нәтижелері туралы есептің дайындалуын бақылау жүктеледі.
КТІБ жұмыс жоспарында орындалу мерзімін және аяқталу нысанын көрсете отырып:
кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша мемлекеттік, өңірлік бағдарламаларда, Полиция департаментінің (бұдан әрі – ПД), Көліктегі полиция департаментінің (бұдан әрі – КПД) жоспарларында, нұсқауларында, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Алқасы шешімдерінде (бұдан әрі – ІІМ) жоспарланған;
кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтарды, қадағалаусыздықты және панасыз қалушылықты анықтау және жолын кесу бойынша;
құқыққа қайшы мінез-құлқы бар кәмелетке толмағандарды, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарын немесе заңды өкілдерін, сондай-ақ құқық бұзушылықтар мен қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдарды анықтау және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке тарту шараларын қабылдау бойынша;
кәмелетке толмағандармен және олардың ата-аналарымен немесе заңды өкілдерімен жеке профилактикалық жұмыс жүргізу бойынша;
білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында профилактикалық жұмыс жүргізу бойынша;
КТІ УПИ кәсіби даярлығын арттыру бойынша;
кәмелетке толмағандардар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасына бағытталған өзге де іс-шаралар көрсетіледі.
4) балаларды тәрбиелеу, оқыту, құқықтарын, мүдделерін қорғаумен, олардың бос уақытын ұйымдастырумен айналысатын мемлекеттік органдармен, мемлекеттік емес және қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асыру;
5) жарты жылдың қорытындысы бойынша Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияға, білім беру басқармасына (бөліміне) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, балалар қадағалаусыздығының және панасыз қалушылығының жай-күйі, қабылданып жатқан шаралар, сондай-ақ оларды жетілдіру бойынша проблемалық мәселелер туралы ақпараттандыру;

23. На ПДН территориальных ОВД возлагается:
1) ежедневное проведение анализа сводок по уголовным правонарушениям, совершенным несовершеннолетними и в отношении них, иных происшествий с их участием, установление причин и условий, им способствовавших;
2) ежемесячное проведение анализа состояния, структуры и динамики правонарушений среди несовершеннолетних, детской безнадзорности и беспризорности;
3) с учетом анализа оперативной обстановки среди несовершеннолетних ежеквартальное составление плана работы ПДН, контроль за выполнением запланированных мероприятий, подготовку отчетов о результатах деятельности ПДН.
В плане работ ПДН, с указанием сроков исполнения и формой завершения отражаются мероприятия:
запланированные в государственных, региональных программах, планах, указаниях, решениях Коллегий Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), Департамента полиции (далее – ДП), Департамента полиции на транспорте (далее – ДПТ), по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних;
по выявлению и пресечению правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних;
по выявлению несовершеннолетних с девиантным поведением, родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение, а также лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий, и принятию мер по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
по проведению индивидуальной профилактической работы с несовершеннолетними и их родителями или законными представителями;
по проведению профилактической работы среди учащихся организации образования;
по повышению профессиональной подготовки с УИП ПДН;
иных мероприятий направленных на профилактику правонарушений среди несовершеннолетних;
4) осуществление взаимодействия с государственными органами, негосударственными и общественными организациями, занимающимися воспитанием, обучением, охраной прав, интересов детей, организацией их досуга;
5) информирование по итогам полугодий Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав, управления (отдела) образования о состоянии правонарушений среди несовершеннолетних, детской безнадзорности и беспризорности, о принимаемых мерах, а также о проблемных вопросах по ее совершенствованию;

6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағандар жасаған және оларға қатысты жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтарды, сондай-ақ олардың қатысуымен жасалған оқиғаларды есепке алудың электрондық журналын Еxcel форматында жүргізу;
7) ай сайын білім басқармасына (бөліміне) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған білім беру ұйымдары білім алушыларының тізімін жолдау;
8) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасына, балалардың қадағалаусыздығы мен панасыздығының алдын алуға бағытталған жедел-профилактикалық және өзге де іс-шаралар жүргізу;
9) ай сайын білім басқармасымен (бөлімімен) бірге білім беру ұйымдарына себепсіз бармайтын кәмелетке толмағандар бойынша салыстыра тексеру жүргізу;
10) ІІО-да ай сайын, ПД-де тоқсан сайын криминалдық полиция, тергеу және анықтау, сондай-ақ тоқсан сайын ІІО-да есепте тұрған кәмелетке толмағандарға қатысты пробация, ақпараттандыру және байланыс бөліністерімен салыстыра тексеру жүргізу;
11) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша ІІО, ПД, КПД және басқа да мемлекеттік органдармен және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен кеңестерде қарау үшін қажетті материалдар дайындау;
12) кәмелетке толмағандар жасаған не оларға қатысты жасалған құқық бұзушылықтардың себептері мен жағдайларын жою бойынша ұсынымдар енгізу;
13) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, сондай-ақ балалардың қадағалаусыздығының және панасыздығының алдын алу бойынша жұмыстың оң тәжірибелерін зерделеу, жалпылау және практикаға енгізу;
14) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша жұмысты ұйымдастыруда әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
15) инспекторлық тексерістер жүргізуге, КТІ УПИ жұмысын зерделеу үшін ІІО бөліністеріне бақылау, кешенді тексерістер және өзге де шығулар жүргізуге, олардың Қазақстан Республикасының заңнамасын нақты орындауын қамтамасыз етуге қатысу;
16) кәмелетке толмағандар жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша қызметтік тексерулер жүргізу.
Қызметтік тексерулерді ПД қоғамдық қаупсіздік басқармасы қызметкерлері және ПД, КПД әкімшілік полиция басқармалары (бұдан әрі – ӘПБ) кәмелетке толмағандар бандитизм, кісі өлтіру, қарақшылық, денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру, зорлау жасағанда, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылықтарды ІІО есебінде тұрған кәмелетке толмағандар жасаған кезде, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты жасалған аса ауыр қылмыстар, көлік объектілерінде олардың қатысуымен болған жазатайым оқиғалар және өзге де оқиғалар бойынша жүргізеді.
Кәмелетке толмағанға қатысты қылмыстық құқық бұзушылық жасалған кезде, сондай-ақ суицид, жазатайым жағдай және олардың қатысуымен болған өзге де оқиғалар кезінде еркін түрде анықтама жасалады.
Қызметтік тексеру қорытындыларының көшірмелері қоғамдық қауіпсіздік бөлінісіне, көліктегі ІІО, ПД қоғамдық қауіпсіздік басқармасына, КПД ӘПБ қылмыстық құқық бұзушылық тіркелген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде, Қазақстан Республикасы ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі – Комитет) бір ай ішінде ұсынылады;";

6) ведение электронного журнала учета уголовных правонарушений, совершенных несовершеннолетними и в отношении них, а также происшествий с их участием в формате Еxcel, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) ежемесячное направление в управление (отдел) образования списка учащихся организаций образования, совершивших уголовные правонарушения;
8) проведение оперативно-профилактических и иных мероприятий, направленных на профилактику правонарушений среди несовершеннолетних, предупреждение детской безнадзорности и беспризорности;
9) ежемесячное проведение сверки с управлением (отделом) образования по несовершеннолетним, не посещающим без уважительных причин организации образования;
10) в ОВД ежемесячное, в ДП ежеквартальное проведение сверок с подразделениями криминальной полиции, следствия и дознания, а также ежеквартальное со службой пробации, подразделениями информатизации и связи, в отношении несовершеннолетних, состоящих на учете ОВД;
11) подготовка необходимых материалов для рассмотрения на совещаниях ОВД, ДП, ДПТ и с другими государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних;
12) внесение представлений по устранению причин и условий, способствующих совершению правонарушений несовершеннолетними либо совершенных в их отношении;
13) изучение, обобщение и внедрение в практику положительного опыта работы по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних, а также детской безнадзорности и беспризорности;
14) оказание методической и практической помощи в организации работы по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних;
15) участие в инспектировании, проведении контрольных проверок, комплексных и иных выездов в подразделения ОВД для изучения деятельности УИП ПДН, обеспечения фактического ими исполнения законодательства Республики Казахстан;
16) проведение служебных проверок по уголовным правонарушениям, совершенным несовершеннолетним.
Служебные проверки проводятся сотрудниками подразделения общественной безопасности ДП, управления административной полиции (далее - УАП) ДПТ, при совершении несовершеннолетними бандитизма, убийства, разбоя, умышленного причинения тяжкого вреда здоровью, изнасилования, уголовных правонарушений совершенных несовершеннолетними, состоящими на учете ОВД, а также по особо тяжким преступлениям совершенным в отношении несовершеннолетних, несчастным случаям и иным происшествиям с их участием на объектах транспорта.
При совершении уголовного правонарушения в отношении несовершеннолетнего, а также суицида, несчастного случая и иных происшествий с их участием, составляется справка в произвольной форме.
Копии заключений служебных проверок предоставляются в подразделения общественной безопасности, административной полиции ОВД на транспорте, в подразделения общественной безопасности ДП, УАП ДПТ в течение 15 рабочих дней, в Комитет административной полиции МВД Республики Казахстан (далее - Комитет) в течение месяца, с момента регистрации уголовного правонарушения;";

17) проблемалық мәселелерді және оларды шешу жолдарын көрсете отырып, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтар және қадағалаусыздық профилактикасы бойынша жұмыс туралы баяндау жазбаларды жартыжылдықтың қорытындылары бойынша ПД қоғамдық қауіпсіздік басқармасына, КПД ӘПБ 5 күніне, ал ПД қоғамдық қауіпсіздік басқармасы және КПД ӘПБ Комитетке 7 күніне жолдайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Кәмелетке толмағандармен жұмысты ұйымдастыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Кәмелетке толмағандар ІІО жеткізілген кезде КТІ УПИ:
1) кәмелетке толмағанның жеке басын, оны сипаттайтын деректерді оның ата-анасын немесе заңды өкілдері туралы мәліметтерді, жасөспірімді тәрбиелеу жағдайларын, құқық бұзушылықты, оқиғаны жасаудың себептері мен жағдайларды анықтау;
кәмелетке толмағанға теріс әсер ететін, оны құқық бұзушылық жасауға тартатын адамдарды анықтау, кәмелетке толмағанға сатуға тыйым салынған заттарды сататын орындарды анықтау мақсатында кәмелетке толмағаннан жауап алады.
Жауап алу кәмелетке толмағанның ата-анасының немесе заңды өкілдерінің қатысуымен өткізіледі;
2) ІІО ведомстволық есептері бойынша, қажет болған жағдайда психоневрологиялық не психиатриялық мекемелердің есептері бойынша тексереді;
3) кәмелетке толмағанның алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық мас жағдайда екеніне жеткілікті негіздер болғанда оны медициналық куәландыруға жібереді;
4) сипатты дене жарақаттары не болмаса сырқат белгілері бар кәмелетке толмағандарды денсаулық сақтау ұйымдарына жібереді;
5) кәмелетке толмағанды ата-анасына немесе заңды өкілдеріне беру мүмкін болмаған жағдайда осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағанды КТБО-ға, БҚО-ға орналастыру туралы қаулы шығарады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Тастанды немесе адасып кеткен балаларға қатысты адасып кеткен (тастанды) балаларды жеткізу туралы акті осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жасалады.

17) направление по итогам полугодий к 5 числу в подразделение общественной безопасности ДП, УАП ДПТ, а подразделения общественной безопасности ДП, УАП ДПТ к 7 числу в Комитет докладных записок о работе по профилактике правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних, с указанием проблемных вопросов и путей их решения.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Организация работы с несовершеннолетними
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При доставлении несовершеннолетнего в ОВД УИП ПДН:
1) проводят опрос несовершеннолетнего в целях:
установления личности несовершеннолетнего, характеризующие его данные, сведения о его родителях или законных представителях, условия воспитания подростка, причины и условия совершения правонарушения, происшествия;
выявления лиц, оказывающих отрицательное влияние на несовершеннолетнего, вовлекших его в совершение правонарушения, выясняют места приобретения продукции, запрещенной к реализации несовершеннолетним.
Опрос производится в присутствии родителей или законных представителей несовершеннолетнего;
2) проверяют по ведомственным учетам ОВД, при необходимости - по учетам психоневрологических либо психиатрических учреждений;
3) направляют на медицинское освидетельствование несовершеннолетнего, в отношении которого имеются достаточные основания полагать, что он находится в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения;
4) направляют в организации здравоохранения несовершеннолетних, имеющих характерные признаки телесных повреждений либо признаки заболеваний;
5) при невозможности передать несовершеннолетнего его родителям или законным представителям выносят постановление о помещении несовершеннолетнего в ЦАН по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В отношении подкинутых и заблудившихся детей составляются три экземпляра акта о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

33. КТІ УПИ кәмелетке толмағанды ІІО есебіне қою және шығару туралы:
кәмелетке толмағанның ата-анасын немесе заңды өкілдерін;
кәмелетке толмағанның оқу және (немесе) жұмыс орны бойынша әкімшілікке үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Егер ІІО-да есепте тұрған адам қаланың (облыстың) басқа ауданына немесе басқа өңірге тұрақты тұруға көшкен жағдайда, онда ол көшкеннен кейін үш жұмыс күні ішінде таңдаған тұрғылықты жері бойынша ІІО-ға оның келгені туралы растауды алу үшін сұрау салу жолданады.
Адамның көрсетілген тұрғылықты жеріне келгені туралы растауды алғаннан кейін, тиісті ІІО-ға жүргізілген профилактикалық жұмыстың материалдары жолданады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Осы Қағидалардың 27-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11)-тармақшаларында көрсетілген адамдарды ІІО есебіне қойғаннан кейін үш тәулік ішінде, ІІО кеңсесі арқылы криминалдық полиция бөліністеріне жедел бақылауды қамтамасыз ету үшін осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке қойылғаны туралы баянаттың көшірмесі, шолу анықтама жолданады.
ІІО есебінен адамды шығару туралы ақпарат криминалдық полиция бөліністеріне тәулік ішінде жолданады.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ІІО-ға есепке қойылған және одан шығарылған адамдар туралы мәліметтер ІІМ БДБ-ға енгізіледі.
36. Растайтын материалдар ұсынылғаннан кейін ІІО-ға есепке қою немесе есептен шығару (кәмелетке толмағандарды, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) бағып-күту жөніндегі өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-анасын, заңды өкілдерін) туралы КТІ УПИ баянатына қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары бұрыштама қояды. Көрсетілген басшылар тоқсанына кемінде бір рет ІІО есептерін жүргізу тәртібін тексеруге, тексерушілер парағына жазба жазуға міндетті.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша ІІО қызметтерімен КТІ УПИ-дің өзара іс-қимыл жасасу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

33. УИП ПДН в течение трех рабочих дней о постановке и снятии с учета ОВД несовершеннолетнего, уведомляет:
родителей или законных представителей несовершеннолетнего;
администрацию по месту учебы и (или) работы несовершеннолетнего.
В случае, если лицо, состоящее на учете ОВД переезжает на постоянное место жительства в другой район города (области) или регион, то в течение трех рабочих дней после его переезда в ОВД по избранному месту жительства направляется запрос для получения подтверждения об его прибытии.
После получения подтверждения о том, что лицо прибыло к указанному месту жительства, в соответствующий ОВД направляются имеющиеся материалы проведенной профилактической работы.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В течение трех суток после постановки на учет ОВД лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 5) пункта 27 и подпунктах 1), 2), 3), 4), 7) и 9) пункта 30 настоящих Правил, в подразделения криминальной полиции через канцелярию ОВД направляется копия рапорта о постановке на учет, обзорная справка по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам для обеспечения оперативного наблюдения.
Информация о снятии лица с учета ОВД в подразделения криминальной полиции направляется в течение суток.
35. Сведения о лицах, поставленных и снятых с учета ОВД, вносятся в ИБД МВД.
36. Рапорт УИП ПДН о постановке или снятии с учета ОВД (несовершеннолетних, родителей, законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение) визируется заместителем начальника городского, районного органа после предоставления подтверждающих материалов. Указанные руководители не реже одного раза в квартал обязаны проверять порядок ведения учетов ОВД, с осуществлением записи в листе проверяющих.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Порядок взаимодействия УИП ПДН со службами ОВД по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37. Кәмелетке толмағандар арасында профилактикалық жұмысты ұйымдастыру мақсатында КТІ УПИ криминалдық полиция, ұйымдасқан қылмысқа, экстремизмге, есірткі бизнесіне қарсы күрес, тергеу (анықтау) және қылмыстық-атқару жүйесі бөліністерімен өзара іс-қимыл жасасады.
Кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша КТІ УПИ көмек көрсету үшін:
1) криминалдық полиция, ұйымдасқан қылмысқа және экстремизмге қарсы күрес бөліністерімен бірлесіп:
кәмелетке толмаған құқық бұзушыларды, оның ішінде ұйымдасқан қылмыстық топтарға немесе қылмыстық қауымдастықтарға, радикалды діни ағымдарға, экстремистік және террористік топтарға кіретін кәмелетке толмағандарды анықтайды, олардың қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауының алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
кәмелетке толмағандарды қылмыстық құқық бұзушылықтар, қоғамға қарсы әрекеттер жасауға және (немесе) қылмыстық топқа, радикалды діни ағымдарға, экстремистік және террористік топтарға тартатын адамдарды анықтайды және оларға заңнамада көзделген ықпал ету шараларын қабылдайды;
қызмет көрсететін аймағында кәмелетке толмағандар, ІІО есепте тұрған кәмелетке толмағандар жиналатын орындарды жедел қамтуды қамтамасыз етеді;
кәмелетке толмағандарды қайта бағдарлау және бөлектеп жіберу бойынша шаралар қабылдайды, жасөспірімдерге бейресми көшбасшылар, оның ішінде қылмыстық тәжірибесі бар ересек адамдар тарапынан теріс әсер ету фактілерін анықтайды және жолын кеседі;
хабарсыз кеткен, анықтау, тергеу немесе сот органдарынан жасырынып жүрген, жазасын өтеуден немесе тәрбиелік ықпал етудің мәжбүрлеу шараларынан жалтарып жүрген, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінен қашып кеткен немесе отбасынан, сондай-ақ білім беру ұйымдарынан өз бетімен кетіп қалған кәмелетке толмағандарды іздестіруді жүзеге асырады;
кәмелетке толмағандардың, ата-аналардың немесе заңды өкілдердің құқықтық сауаттылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жүргізуге қатысады;
кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізуге қатысады.
2) тергеу (анықтау) бөліністері:
тергеушінің өндірісіндегі материалдар бойынша ІІО есепте тұрған кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактісі анықталған жағдайда үш тәулік ішінде КТІБ және пробация қызметіне хабарлайды, қажет болған жағдайда кәмелетке толмағанның жинақтау (профилактикалық, бақылау) ісіндегі материалдардың көшірмесін сұратады;
ІІО есепке қою үшін КТІБ және криминалдық полиция бөлінісіне үш тәулік ішінде оларға қатысты қамауға алумен байланысты емес бұлтартпау шарасы таңдалған, қылмыстық құқық бұзушылық жасауда күдікті кәмелетке толмағандар, ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершілік басталатын жасқа жетпеуіне байланысты қылмыстық қудалау тоқтатылған кәмелетке толмағандар туралы жазбаша түрде хабарлайды;
процестік шешім қабылданған сәттен бастап үш тәулік ішінде кәмелетке толмаған жасаған мына мәліметтерді қамтитын қылмыстық құқық бұзушылық туралы, ондағы:

37. В целях организации профилактической работы среди несовершеннолетних УИП ПДН взаимодействуют с подразделениями криминальной полиции, по борьбе с организованной преступностью, экстремизмом, наркобизнесом, следствия (дознания) и уголовно-исполнительной системы.
Для оказания содействия УИП ПДН по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних:
1) подразделения криминальной полиции, по борьбе с организованной преступностью и экстремизмом совместно:
выявляют несовершеннолетних правонарушителей, в том числе входящих в организованные преступные группы или преступные сообщества, в радикальные религиозные течения, экстремистские и террористические группы и принимают меры по предупреждению совершения ими правонарушений;
выявляют лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение уголовных правонарушений, антиобщественных действий и (или) в преступную группу, в радикальные религиозные течения, экстремистские и террористические группы, и принимают к ним меры воздействия, предусмотренные законодательством;
обеспечивают оперативное прикрытие обслуживаемой территории и мест концентрации несовершеннолетних, несовершеннолетних состоящих на учете ОВД;
принимают меры по переориентации и разобщению групп несовершеннолетних, выявляют и пресекают факты отрицательного влияния на подростков со стороны неформальных лидеров, в том числе из числа взрослых, имеющих преступный опыт;
осуществляют розыск несовершеннолетних, без вести пропавших, скрывшихся от органов дознания, следствия или суда, уклоняющихся от отбывания наказания или принудительных мер воспитательного воздействия, совершивших побеги из учреждений уголовно-исполнительной системы или самовольно ушедших из семей, а также из организаций образования;
принимают участие в проведении мероприятий, направленных на повышение правовой грамотности несовершеннолетних, родителей или законных представителей;
принимают участие в проведении оперативно-профилактических мероприятий по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних;
2) подразделения следствия (дознания):
в случаях установления факта совершения уголовных правонарушений несовершеннолетними, состоящими на учете ОВД по материалам, находящимся в производстве следователя в течение трех суток информируют ПДН и службу пробации, при необходимости запрашивают копии материалов, содержащихся в накопительном (профилактическом, контрольном) деле несовершеннолетнего;
письменно уведомляют в течение трех суток ПДН и подразделения криминальной полиции о несовершеннолетних подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых избрана мера пресечения, не связанная с заключением под стражу, уголовное преследование прекращено по нереабилитирующим основаниям, в связи с недостижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность, для постановки на учет ОВД;
с момента принятия процессуального решения в течение трех суток направляют в ПДН справку о совершенном несовершеннолетним уголовном правонарушении, которая содержит сведения о:

1) істің фабуласы;
2) қылмыстық құқық бұзушылықты саралау;
3) бұлтартпау шарасы;
4) істі прокуратураға жіберген күні туралы мәліметті;
5) қылмыстық істі тергеу барысында кәмелетке толмағанға және оның мінез-құлқына қысқаша мінездемені қамтитын анықтаманы жолдайды.
кәмелетке толмағандарға қатысты қылмыстық істі тергеу кезінде, кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар немесе басқа да қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдарды анықтайды, осындай адамдарға қылмыстық жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды;
кәмелетке толмағандарға қатысты қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу және ашуға маңызы бар қылмыстық істі тергеу барысында алынған мәліметтерді ІІО тиісті бөліністеріне уақтылы жолдайды;
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес кәмелетке толмағанға қатысты қылмыстық құқық бұзушылық туралы қылмыстық істің толық, жан-жақты және обьективті тергелуін, оның барысында қылмыстық құқық бұзушылықтың жасалуына ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтайды, меншік нысанына қарамастан тиісті ұйымдарға немесе лауазымды адамға оны жою туралы ұсынымның енгізілуін қамтамасыз етеді;
3) қылмыстық-атқару жүйесі бөліністері:
ай сайын КТІБ-ға бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза түріне сотталған, пробация қызметіне есепке қойылған және оның есебінен шығарылған кәмелетке толмағандар тізімін жолдайды;
кәмелетке толмаған қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінен босатылғанға дейін күнтізбелік 20 күнтізбелік күн бұрын тұрғылықты жері бойынша аумақтық ІІО-ға хабарлама жібереді.
4) есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністерімен бірлесіп:
кәмелетке толмағандардың есірткі заттарының, психтроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қатысуына қарсы іс-қимыл бойынша шараларды жүзеге асырады;
кәмелетке толмағандардың, ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің құқықтық сауаттылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар өткізуге қатысады;
кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізуге қатысады.
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ _______ әкімшілік учаскенің
паспорты
____________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Басталды 20____ жылғы "___" __________
Аяқталды 20____ жылғы "___" __________
Сақтау мерзімі: ________________
Әкімшілік учаскенің паспорты
мұқабасының келесі бетіне басылады
Мазмұны
1. Әкімшілік учаскені қабылдау және тапсыру туралы мәліметтер.
2. Учаскенің жоспары (сызбасы).

1) фабуле дела;
2) квалификации уголовного правонарушения;
3) мере пресечения;
4) дате направления дела в прокуратуру;
5) краткую характеристику на несовершеннолетнего о его поведении в ходе расследования уголовного дела;
при расследовании уголовных дел в отношении несовершеннолетних, выявлять лиц, вовлекающих их в совершение антиобщественных и преступных действий, принимают меры к привлечению таких лиц к уголовной ответственности;
своевременно передают в соответствующие подразделения ОВД сведения, полученные в ходе расследования уголовных дел, имеющие значение для предупреждения и раскрытия уголовных правонарушений в отношении несовершеннолетних;
обеспечивают в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан полное, всестороннее и объективное расследование уголовных дел об уголовных правонарушениях в отношении несовершеннолетних, в ходе которого установить причины и условия, способствовавшие совершению уголовных правонарушений, вносить в соответствующие организации, независимо от форм собственности, или должностному лицу представления об их устранении;
3) подразделения уголовно-исполнительной системы:
направляют ежемесячно в ПДН списки несовершеннолетних, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, поставленных и снятых с учета службы пробации;
направляют извещение за 20 календарных дней до освобождения несовершеннолетнего из учреждений уголовно-исполнительной систем в территориальные ОВД по месту жительства;
4) подразделения по борьбе с наркобизнесом совместно:
осуществляют меры по противодействию участия несовершеннолетних в незаконном обороте наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров;
принимают участие в проведении мероприятий, направленных на повышение правовой грамотности несовершеннолетних, родителей или законных представителей;
принимают участие в проведении оперативно-профилактических мероприятий по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Форма
Паспорт
на административный участок
№ _______
____________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат "___" __________ 20___ года
Окончен "___" __________ 20___ года
Срок хранения: ________________
Печатается на оборотной стороне обложки
паспорта на административный участок
Содержание
1. Сведения о приеме и сдаче административного участка.
2. План участка (схема).

3. Учаскені сипаттайтын мәліметтер:
1) қызмет көрсететін аумақ;
2) қызмет көрсетілетін әкімшілік учаскеде тұратын кәмелетке толмағандардың саны (оқитын, оқымайтын, жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін топтарға бөле отырып);
3) ішкі істер органдарының есебіндегі кәмелетке толмағандар, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналары немесе заңды өкілдері, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар немесе қоғамға қарсы басқа да әрекеттер жасауға тартатын адамдар туралы мәліметтер;
4) жасөспірімдермен және кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарымен немесе басқа заңды өкілдерімен жұмыста практикалық көмек көрсете алатын жергілікті атқарушы органдар, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдары, қоғамдық бірлестіктер туралы мәліметтер;
5) қызмет көрсететін әкімшілік учаскеде орналасқан мәдени-ағарту, демалыс, спорттық және алкогольдік өнімдерді сататын сауда ұйымдары туралы мәліметтер;
6) қызмет көрсететін әкімшілік учаскеде орналасқан білім беру ұйымының Профилактика жөніндегі кеңесінің мүшелері туралы мәліметтер;
Әкімшілік учаскенің паспортына КТІ УПИ-дің жұмысына қажетті қосымша мәліметтердің енгізілуіне жол беріледі.
Ескертпе: Әкімшілік учаскенің паспортындағы мәліметтер 1 қаңтардағы жағдай бойынша жаңартылады.
Әкімшілік учаскені қабылау және тапсыру туралы мәліметтер
Р/с
КТІ УПИ атағы, Т.А.Ә. (болған кезде)
Учаскені
қабылдаған
күні, қолы
Учаскені
тапсырған
күні, қолы
Учаскені
қабылдауға
қатысқан басшының лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
Қабылдаушының немесе тапсырушының, ІІО басшысының ескертулері мен ұсыныстары
1
2
3
4
5
6
Әкімшілік учаскенің жоспар-схемасы
(схема)
Жоспар-схемада әкімшілік учаскедегі қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын күштер мен құралдардың бағыттары, орналасуы көрсетіледі.
20____жылғы _____________жағдай бойынша әкімшілік
учаскеде тұратын кәмелетке толмағандар туралы мәліметтер
Р/с№
Кәмелетке толмағандардың жалпы саны
оның ішінде
оқитындар
оқымайтындар
жұмыс істейтіндер
жұмыс істемейтіндер
1
2
5
6
7
8
1
20____ жылғы _____________ жағдай бойынша ішкі істер
органдарының есебінде, мектепшілік есепте тұрған кәмелетке
толмағандар, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және
(немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын,
олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке
толмағандардың ата-аналары немесе заңды өкілдері, сондай-ақ
кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар немесе қоғамға қарсы
iс-әрекеттер жасауға тартатын адамдар туралы мәліметтер
Р/с№
Профилактикалық есепте тұрған кәмелетке толмағандар саны
Оларға қатысты жеке профилактика шаралар қолданылатын тұрған кәмелетке толмағандар саны
Мектепшілікесепте тұрған кәмелетке толмағандар саны
Кәмелетке толмағандарды, тәрбилеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің саны
Кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар немесе қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдар саны
1
2
3
4
5
6
20____ жылғы _____________ жағдай бойынша жасөспірімдермен және
кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және(немесе) қарау
бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың
мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың
ата-аналарымен немесе заңды өкілдерімен жұмыста практикалық
көмек көрсете алатын жергілікті атқарушы органдар, білім
беру және денсаулық сақтау ұйымдары, қоғамдық
бірлестіктер туралы мәліметтер
Р/с
Ұйымның, бірлестіктің атауы
Мекенжайы
Басшының Т.А.Ә. (болған кезде)
Байланыс телефоны
1
2
3
4
5
20____ жылғы _____________ жағдай бойынша қызмет көрсетілетін
әкімшілік учаскеде (білім беру ұйымында және оған іргелес
учаскеде) орналасқан мәдени-ағарту, демалыс, спорттық және
алкогольдік өнімдерді сататын сауда ұйымдары туралы мәліметтер
Р/с
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Басшының Т.А.Ә. (болған кезде)
байланыс телефоны
Алкогольдік өнімді сатуға лицензияның нөмірі және алу күні
1
2
3
4
5
6
1
20____ жылғы _____________ жағдай бойынша қызмет көрсетілетін
әкімшілік учаскеде (білім беру ұйымында) орналасқан білім
беру ұйымының Профилактика жөніндегі кеңесінің мүшелері
туралы мәліметтер
Р/с
Оқу орнының атауы
Кеңес құрамы
(мүшелердің Т.А.Ә. (болған кезде)
1
2
3
1
2
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
№ ____ азаматтарды қабылдауды есепке алу журналы

3. Сведения, характеризующие участок:
1) территория обслуживания;
2) количество несовершеннолетних (с разделением на учащихся, не учащихся, работающих и не работающих), проживающих на обслуживаемом административном участке;
3) сведения о несовершеннолетних, состоящих на учете органов внутренних дел, внутришкольном учете, родителях или законных представителях несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение, а также лицах, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений или других антиобщественных действий;
4) сведения о местных исполнительных органах, организациях образования и здравоохранения, общественных объединениях, способных оказать практическую помощь в работе с подростками и родителями или другими законными представителями несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение;
5) сведения о культурно-просветительных, досуговых, спортивных и торговых организациях, реализующих алкогольную продукцию, расположенных на обслуживаемом административном участке;
6) сведения о членах Совета по профилактике организации образования, расположенного на обслуживаемом административном участке.
В паспорт на административный участок допускается внесение дополнительных сведений, необходимых в работе УИП ПДН.
Примечание: Сведения в паспорте на административный участок обновляется по состоянию на 1 января.
Сведения о приеме и сдаче административного участка
№ п/п
Звание, Ф.И.О. (при его наличии) УИП ПДН
Дата приема, подпись
Дата сдачи, подпись
Должность, звание, Ф.И.О. руководителя, участвовавшего в приеме и передаче
Замечания и предложения принявшего или сдавшего, руководителя ОВД
1
2
3
4
5
6
План-схема административного участка (схема)
В плане-схеме указываются маршруты, расстановка сил и средств, участвующих в охране общественного порядка на административном участке.
Сведения
о несовершеннолетних, проживающих на административном участке
по состоянию на _____________ 20____ года
№ п/п
Общее количество несовершеннолетних
в том числе
учащихся
не учащихся
работающих
не работающих
1
2
3
4
5
6
Сведения
о несовершеннолетних, состоящих на учете ОВД, внутришкольном
учете, родителях или законных представителях
несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по
воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а
также отрицательно влияющих на их поведение, а также лицах,
вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений или
других антиобщественных действий по состоянию
на _____________ 20____ года
п/п
Количество несовершеннолетних, состоящих на профилактическом учете
Количество несовершеннолетних, в отношении которых применяются меры индивидуальной профилактики
Количество несовершеннолетних, состоящих на внутришкольном учете
Количество родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение
Количество лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений или других антиобщественных действий
1
2
3
4
5
6
Сведения
о местных исполнительных органах, организациях образования
и здравоохранения, общественных объединениях, способных
оказать практическую помощь в работе с подростками и
родителями или законными представителями несовершеннолетних,
не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и
(или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно
влияющих на их поведение
по состоянию на _____________ 20____ года
п/п
Наименование организации, объединения
Адрес
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
Контактный телефон
1
2
3
4
5
Сведения
о культурно-просветительных, досуговых, спортивных
и торговых организациях, реализующих алкогольную продукцию,
расположенных на обслуживаемом административном участке (в
организации образования и прилегающем к ней участке) по
состоянию на _____________ 20____ года
п/п
Наименование организации
Адрес
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
Контактный телефон
Номер и дата получения лицензии на реализацию алкогольной продукции
1
2
3
4
5
6
Сведения
о членах Совета по профилактике организации образования,
расположенного на обслуживаемом административном участке
(организации образования)
по состоянию на _____________ 20____ года
п/п
Наименование учебного заведения
Состав совета (Ф.И.О. (при его наличии) членов)
1
2
3
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Журнал № ____
учета приема граждан

Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 6-қосымша
Бекітемін
___________________________
(лауазымды адамның лауазымы,
___________________________
атағы, тегі, аты-жөні)
20 __ ж. "___" _________
Нысан
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына/ Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарына кәмелетке толмағанды орналастыру туралы қаулы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "__" ____ "___" сағат "__" минут _______ қаласы, ауданы
Мен __________________________________________________________________,
(ішкі істер органдары қызметкерінің лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні, айы, жылы, туған жері, оқу,
_____________________________________________________________________
жұмыс орны, лауазымы, ата-анасының немесе
_____________________________________________________________________
заңды өкілдерінің өмірбаяндық деректері, олардың жұмыс орны, лауазымы)
_______________________________ материалдарды қарап, _______________
_____________________________________________________________________
(жасөспірімді қашан, кім ұстағаны (тауып алғаны),
оны КБО-ға / БҚО-ға орналастыруға
______________________________________________________________________
қандай негіздер бар екені көрсетіледі, бұл қандай негіздермен расталады)
___________________________________________________________анықтадым.
Қаулы еттім:
Кәмелетке толмаған ___________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(КБО-ның /БҚО-ның атауы)
___________________________________________________ орналастырылсын.
(лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акті
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "___" _____________ ________________ қаласы, ауданы
Мен__________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ____ сағ ____ мин
_________________________________________________________________
(ІІО бөлінісінің атауы) азамат, ішкі істер органының қызметкері
_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы, тұрғылықты жері,
байланыс телефоны)
______________________________________________________________________
(баланы тапқан орны, уақыты және мән-жайлар)
____________________табылған баланың жеткізілгені туралы осы актіні жасадым.
Баланың белгілері
________________________________________________________________
(жас шамасы, сөйлей ала ма)
_____________________________________________________________________
Баланың үстіндегі киімдері _____________________________________________
Мыналарды анықтау мүмкін болды ______________________________________
(баланың, оның ата-анасының немесе заңды
_____________________________________________________________________
өкілдерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), баланың жасы, ата-анасының
______________________________________________________________________
тұрғылықты жері, жұмыс орны, лауазымы, іс үшін маңызды басқа да деректер)
_______________________________________________________________________
(сырт қарағанда баланың дені сау, ауру, дене жарақаттары бар және тағы басқа)
_______________________________________________________________________
(актіні жасаған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, баланы жеткізген
_______________________________________________________________________
адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бала 20__ жылы "___" ________ сағат ___ минутта
___________________________________________________________ тапсырылды.
(ата-анасына немесе заңды өкілдеріне)
Бала __________________________________________________________________
(медицина мекемесінің, кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығының, арнаулы
әлеуметтік ____________________________________________________ жіберіледі.
қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталығының атауы, басқа мекемелердің
атауы)
Баланы қабылдадым ____________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Тапсырдым ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" _________ сағат ____ минут ____
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Профилактикалық есепте тұрған кәмелетке толмағандарды
№ ______________ тіркеу журналы

Сноска. Приложение 5 исключено приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних
органов внутренних дел
Утверждаю
___________________________
(должность, звание, фамилия,
____________________________
инициалы должностного лица)
"____" ____________ 20__ г.
Форма
Постановление о помещении несовершеннолетнего в Центр адаптации несовершеннолетних/ Центр поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" ____ 20 __ года "___" часов "___" минут
город, район ______________________________
Я, ___________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия, инициалы работника органов внутренних дел)
рассмотрев материалы на _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
_____________________________________________________________________
число, месяц, год рождения, место рождения, учебы, работы, должность,
_____________________________________________________________________
биографические данные родителей или законных представителей,
_____________________________________________________________________
их место работы, должность)
Установил: __________________________________________________________
(указывается, когда, где, кем задержан (обнаружен) несовершеннолетний
__________________________________________________
какие основания имеются для его помещения в ЦАН/ЦПД, чем эти
___________________________________________________________________
основания подтверждаются)
Постановил:
Несовершеннолетнего _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
поместить в ________________________________________________________
(наименование ЦАН/ЦПД)
___________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы должностного лица)
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Форма
Акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" ___________ 20__ года
Город, район ______________
Я, ____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Составил настоящий Акт о том, что в ____ часов ____ минут в ________________
______________________________________________________________________
(наименование подразделения ОВД)
гражданином, сотрудником органа внутренних дел __________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место работы, должность,
место жительства, контактный телефон)
доставлен ребенок, обнаруженный ________________________________________
(место, время и обстоятельства обнаружения ребенка)
Приметы ребенка _______________________________________________________
(примерный возраст, умеет ли говорить)
При ребенке имеется ____________________________________________________
Удалось установить _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст ребенка,
_______________________________________________________________________
его родителей или законных представителей, место жительства, работы,
должность родителей,
_______________________________________________________________________
другие данные, имеющие значение для дела)
_______________________________________________________________________
(ребенок внешне здоров, болен, имеет телесные повреждения и так далее)
Подпись________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы лица, составившего акт)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии) лица, доставившего ребенка)
Ребенок вручен "_____" _______ 20__ года в _______ часов ______ минут
______________________________________________________________________
(родителям или законным представителям)
______________________________________________________________________
(подпись)
Ребенок направлен ______________________________________________________
(наименование медицинского учреждения, центр адаптации
несовершеннолетних, центр поддержки детей находящихся в трудной жизненной
ситуации, другие учреждения)
Ребенка принял _________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Сдал __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _________ 20__ года _____ часов ____ минут
Приложение 8
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Журнал № ______________
регистрации несовершеннолетних, состоящих на профилактическом учете

Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау
бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың
мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың
ата-аналарын немесе заңды өкілдерін және оларды қоғамға
қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдарды
№ ______________ есепке алу журналы
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.08.2022 № 687 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Профилактикаланатын тұлғалардың санаттары
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Профилактикаланатын адамдар санаты
Есепке қоюдың негізі
1
2
4
1.
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
2.
Қылмыстық жауаптылық басталатын жасқа толмауына байланысты қылмыстық жауаптылыққа жатпайтын, қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар іс-әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандар
Баянат, тергеушінің қылмыстық істі тоқтату туралы қаулысы
3.
Өздеріне қатысты қамаққа алумен байланысты емес бұлтартпау шаралары таңдалған қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауда айыпты немесе күдікті кәмелетке толмағандар
Баянат, тергеушінің хабарламасы
4.
Өздеріне қатысты бос уақытын шектеу және мінез-құлыққа ерекше талаптар белгілеу туралы шешім қабылданған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
5.
Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінен босатылған кәмелетке толмағандар
Баянат, босатылуы туралы анықтама
6.
Арнайы бiлiм беру ұйымдарының және ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарының түлектері
Баянат, сот шешімі, арнайы бiлiм беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарында болу мерзімінің аяқталуы туралы анықтама
7.
Оларға қатысты қорғау ұйғарымы шығарылған кәмелетке толмағандар
Баянат, қорғау ұйғарымы
8.
Шартты түрде сотталған, қоғамдық жұмыстарға тартуға сотталған, түзету жұмыстарына сотталған, бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалардың өзге де түрлеріне сотталған, сондай-ақ жазасын өтеу кейінге қалдырылған немесе үкімді орындау кейінге қалдырылған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
9.
Онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталған және тәрбиелік ықпал етудің мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып, сот жазадан босатқан кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
10.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабының негізінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін оның ішінде рақымшылық немесе кешірім жасау актісі нәтижесінде қылмыстық жауапкершіліктен немесе жазадан босатылған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі, тергеу бөліністерінің қаулысы
11.
Адамның психикалық және тәндік функциялары мен мінез-құлқына теріс әсер ететін алкогольдік ішімдіктерді, есірткі заттарын, психотроптық заттарды, сол тектестерді және өзге де күшті әсер ететін заттарды шамадан тыс пайдаланатын кәмелетке толмағандар
Баянат, денсаулық сақтау ұйымынан анықтама
12.
Қадағалаусыз және панасыз қалған кәмелетке толмағандар
Баянат, кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның шешімі,
сипаттайтын материалдар (оқу, жұмыс орны, тұрғылықты жері бойынша мінездеме)
13.
Психикалық бұзылулармен байланысты емес психикалық дамуда артта қалу салдарынан қылмыстық жауапкершілікке жатпайтын қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін қамтитын әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандар
Баянат, тергеу бөліністерінің қаулысы
14.
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-анасы, заңды өкілдері
Баянат
Ескертпе: 2), 3), 5), 6), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмаған тұлғаларды және кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күтіп-бағу бойынша өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарды, заңды өкілдерді профилактикалық есепке алу тұлғаның жеке ерекшеліктері, оның қоғамға жат мінез-құлқының сипаты мен дәрежесі, ол жасаған іс-әрекеттің (әрекеттің немесе әрекетсіздіктің) қауіптілігі ескеріле отырып жүргізіледі.
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Оларға қатысты жеке профилактика шаралары қолданылатын
адамдар санаты
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 11-1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
ҚАПб(Б) бастығы (орынбасары)
Атағы ____________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) __________
Күні, айы, жылы "___" _____
Кәмелетке толмағандармен жеке профилактикалық жұмыстың жоспары (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні)
Ескерту. Қағидалар 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.02.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с№
Жоспарланған іс-шаралар
Мерзімі
Аяқтау нысаны
Міндетті профилактикалық іс-шаралар
1
Кәмелетке толмағанның және оның ата-аналарымен тұрғылықты жері бойынша профилактикалық әңгіме жүргізеді.
Түсініктеме
2
Тұрғылықты жері бойынша сипаттайтын материалдар жинайды (көршілерден сұрау)
Түсініктеме (жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда баянат жасалады)
3
Білім беру ұйымдарынан сипаттайтын материалдар сұратады
Мінездеме
4
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды зерттеуді жүзеге асырады
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың актісі
5
Жағымды және жағымсыз байланыстардың сызбасы жасалады
Байланыс сызбасы
6
ІІМ-нің біріктірілген деректер базасы бойынша тексеруді жүзеге асырады
БДБ анықтамасы
Жұмыспен қамту, демалысты, бос уақытты ұйымдастыру және жұмысқа орналастыру жөніндегі ұйымдастырушылық іс-шаралар
7
Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау комиссиясына (бұдан әрі – КІжҚҚК) жұмысқа орналастыру бойынша көмек көрсету туралы өтініш жолдайды.
Өтініш
8
Мүдделі мемлекеттік органдарға және үкіметтік емес ұйымдарға кәмелетке толмағандардың демалысын, бос уақытын және еңбекпен қамтылуын ұйымдастыру мәселелері бойынша өтініш жолдайды
Өтініш
Жеке профилактиканың алдын алу (соңғы) шаралары
9
Кәмелетке толмағанның мінез-құлқын қарау үшін КІжҚҚК-ге өтініш жолдайды
КІжҚҚК-нің шешімі
10
Балаларды тәрбиелеу бойынша міндеттерін орындамағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке кәмелетке толмағандардың ата-аналарын не заңды өкілдерін тарту туралы сотқа материалдарды жасайды және жолдайды.
Соттың шешімі
11
КІжҚҚК-нің алдында кәмелетке толмағанды арнайы білім беру ұйымына не ерекше ұстау режимімен білім беру ұйымына жіберу туралы өтініш жасайды.
КІжҚҚК-нің шешімі
12
Сотқа кәмелетке толмағанды арнайы білім беру ұйымына не ерекше ұстау режимімен білім беру ұйымына орналастыру туралы материалдарды жолдайды.
Соттың шешімі
Жеке профилактикалық жұмыстың қорытындысын шығару
13
Түзету немесе кәмелетке толмағанға қатысты жеке профилактика шараларын одан әрі жүргізу қажеттілігі туралы қорытындымен осы жоспардың тармақтарын орындау туралы анықтама жасалады.
Анықтама
Ескертпе: Профилактикалық мерзімін ескере отырып, жоспарда көзделген іс-шаралармен қатар кәмелетке толмағандардың құқықтарын, бостандықтары және заңды мүдделерін қорғауға, құқық бұзушылық, кәмелетке толмағандардың арасындағы қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алуға, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға бағытталған өзге де шараларды жүзеге асыруға жол беріледі.
КЕЛІСІЛДІ ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің бастығы Атағы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ____________________________ күні, айы, жылы "___" ____ ____
ҚАПб(Б) кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы Атағы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _____________________ күні, айы, жылы "___" _____
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Оларға қатысты жеке профилактика шаралары
қолданылатын адамдарды
№ ______________ есепке алу журналы

Сноска. Приложение 8 исключено приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Журнал № ______________
учета родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение и лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение антиобщественных действий
Сноска. Приложение 9 исключено приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.08.2022 № 687 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Форма
Категории профилактируемых лиц
№ п/п
Категории профилактируемых
лиц
Форма ведения учета
Основание постановки на учет
Срок ведения учета
Периодичность проверки
1
2
3
4
5
6
1.
Несовершеннолетние, условно-досрочно освобожденные от отбывания наказания
Контрольное дело
Рапорт, решение суда
До окончания срока неотбытой части наказания
Не реже трех раз в месяц
2.
Несовершеннолетние, совершившие деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности в связи с недостижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность
Профилактическое дело
Рапорт, постановление следователя о прекращении уголовного дела
12 месяцев, но не более чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза месяц
3.
Несовершеннолетние, обвиняемые или подозреваемые в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых избраны меры пресечения, не связанные с заключением под стражу
Профилактическое дело
Рапорт, сообщение следователя
В период расследования уголовного дела, но не более чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза месяц
4.
Несовершеннолетние, в отношении которых принято решение об ограничении досуга и установлении особых требований к поведению
Профилактическое дело
Рапорт, решение суда
До истечения срока действий
Не реже одного раза в 7 календарных дней
5.
Несовершеннолетние, освобожденные из учреждений уголовно-исполнительной системы
Профилактическое дело
Рапорт, справка об освобождении
До погашения или снятия судимости, но не более чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
6.
Выпускники специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания
Профилактическое дело
Рапорт, решение суда, справка об окончании срока нахождения в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания
12 месяцев, но не более чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
7.
Несовершеннолетние, в отношении которых вынесено защитное предписание
Профилактическое дело
Рапорт, защитное предписание
До истечения срока действия
Не реже одного раза в 7 календарных дней
8.
Родители, законные представители несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение
Профилактическое дело
Рапорт
12 месяцев
Не реже одного раза в квартал
Приложение 11
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Форма
Категории лиц, в отношении которых применяются меры
индивидуальной профилактики
№ п/п
Категории профилактируемых
лиц
Основание постановки на учет
Срок ведения учета
Периодичность проверки
1
2
4
5
6
1
Несовершеннолетних, условно осужденных, осужденных к привлечению к общественным работам, осужденных к исправительным работам, иным видам наказаний, не связанных с лишением свободы, а также получивших отсрочку отбывания наказания или отсрочку исполнения приговора
Рапорт, решение суда
На период осуждения, но не более, чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
2
Несовершеннолетние, осужденные за совершение преступления небольшой или средней тяжести и освобожденных судом от наказания с применением принудительных мер воспитательного воздействия
Рапорт, решение суда
12 месяцев, но не более, чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в месяц
3
Несовершеннолетний, освобожденный от уголовной ответственности или наказания за совершение уголовных правонарушений на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в том числе вследствие акта амнистии или помилования
Рапорт, решение суда, постановление следственных подразделений
12 месяцев, но не более, чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
4
Несовершеннолетний, злоупотребляющий алкогольными напитками, наркотическими средствами, психотропными и иными сильно действующими веществами, оказывающими отрицательное слияние на психические и физические функции и поведение человека
Рапорт, справка с организации здравоохранения
До снятия с учета организацией здравоохранения, но не более чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
5
Несовершеннолетний безнадзорный и беспризорный
Рапорт, характеризующие материалы (характеристика с места учебы, работы, по месту жительства)
12 месяцев но не более, чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в месяц
6
Несовершеннолетний, не посещающий по неуважительным причинам общеобразовательное учебное заведение
Рапорт, справка с организации образования о непосещении занятий
12 месяцев, но не более, чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
7
Несовершеннолетний, совершивший административные правонарушения в течении года два или более раз
Рапорт, копии административных протоколов либо справка ИБД
12 месяцев но не более, чем до достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в квартал
8
Несовершеннолетние, совершившие деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности, вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством
Рапорт, постановление следственных подразделений
До достижения совершеннолетия
Не реже одного раза в полугодие
9
Лицо, вовлекающее несовершеннолетних в совершение правонарушения или других антиобщественных действий
Рапорт, постановление суда о привлечении к административной ответственности
12 месяцев
Не реже одного раза в квартал
Приложение 12
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Журнал № ______________
учета лиц, в отношении которых применяются меры индивидуальной профилактики

1. Істе бар құжаттардың тізімдемесі.
2. Тексеруші парағы.
3. Профилактикалық есепке қою туралы баянат.
4. Есепке қоюға негізді растайтын материалдар (оның ішінде сот қаулыларының көшірмелері, қорғау нұсқамасы, оқу орнынан берілген ұсыныс және т.б.).
5. Жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда).
6. Сипаттайтын материалдар (оқу орнынан, тұрғылықты жерінен берілген мінездемелер).
7. Интеграцияланған деректер банкі және "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпараттық алмасу жүйесі" есептері бойынша сұрау салудың басып шығарылған нұсқасы.
8. Кәмелетке толмағанды профилактикалық есепке қою және есептен шығару туралы оның ата-аналарын немесе заңды өкілдерін, кәмелетке толмағанның оқу және (немесе) жұмыс орны әкімшілігін хабардар ету көшірмелері.
9. Жеке профилактикалық жұмыс жоспары.
10. Есептегі адамға бақылауды жүзеге асыру барысында жиналған материалдар (анықтамалар, баянаттар және басқалар).
11. Осы Қағидалардың 27-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты аталған құжаттар тізбесіне қосымша түрде шолу анықтамасы, байланыстар схемасы, профилактикалық есепке қою және есептен шығару туралы хабарламалардың көшірмелері қоса тіркеледі.
Ішкі істер органдарының кәмелетке
толмағандардың істері жөніндегі
учаскелік полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Фотосурет
3,5*4,5
ШОЛУ АНЫҚТАМА
Есепке алу негізі____________________________________________________
Есепке алу күні _____________________________________________________
1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты ______________________________________________________________
3. Әкесінің аты (болған кезде) ______________________________________
4. Туған күні _______________________________________________________
5. Туған жері _______________________________________________________
6. Ұлты _____________________________________________________________
7. Білімі (қайда оқиды) _____________________________________________
8. Жеке басты куәландыратын құжат ___________________________________
9. Тұрғылықты жері __________________________________________________
10. Ата-аналары немесе заңды өкілдері туралы мәліметтер _____________
_____________________________________________________________________
11. Кәмелетке толмағанды ауызша бейнелеу ____________________________
_____________________________________________________________________
12. Ерекше белгілері ________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Опись документов, находящихся в деле.
2. Лист проверяющего (дата проверки, замечания с установлением сроков устранения, отметки по устранению выявленных недостатков).
3. Обзорная справка с фотокарточкой лица.
4. Рапорт о постановке на учет ОВД.
5. Материалы, послужившие основанием для постановки на учет ОВД.
6. Объяснительные несовершеннолетнего и его родителей.
7. Копии документов, удостоверяющих личность либо свидетельство о рождении (в случае отсутствия документов удостоверяющих личность, прилагается справка ИБД МВД).
8. Схема связей.
9. Сведения по учетам ИБД МВД и при необходимости по информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (согласно периодичности проверок).
10. Копии уведомлений о постановке, снятии с учета ОВД.
Приложение 14
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции по делам
несовершеннолетних органов
внутренних дел
Фото
3,5*4,5
Форма
ОБЗОРНАЯ СПРАВКА
Основание постановки на учет ________________________________________
Дата постановки на учет _____________________________________________
1. Фамилия __________________________________________________________
2. Имя ______________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) _______________________________________
4. Дата рождения_____________________________________________________
5. Место рождения____________________________________________________
6. Национальность____________________________________________________
7. Образование (где обучается) ______________________________________
8. Документ удостоверяющий личность _________________________________
9. Место жительства__________________________________________________
10. Сведения о родителях или законных представителях_________________
_____________________________________________________________________
11. Словесный портрет несовершеннолетнего ___________________________
_____________________________________________________________________
12. Особые приметы___________________________________________________

13. Өткен уақыттағы құқық бұзушылықтары туралы мәліметтер ___________
_____________________________________________________________________
Шолу анықтаманың толтырылған күні " " _______________________________
_____________________________________________________________________
(шолу анықтаманы толтырған лауазымды адамның лауазымы атағы,
Т.А.Ә. (болған кезде)
Шолу анықтамасының артқы жағы
Р/с
Күні
Жүргізілген профилактикалық әңгімелесулер туралы белгі және мазмұны, сондай-ақ өзге де қабылданған жеке профилактика шаралары

13. Сведения о правонарушениях в прошлом ____________________________
_____________________________________________________________________
Дата заполнения обзорной справки " " _______________
_____________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица,
заполнившего обзорную справку)
Оборотная сторона обзорной справки
п/п
Дата
Отметка и содержание проведенных профилактических бесед, а также принятых иных мерах индивидуальной профилактики