Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2015 жылғы 30 шілдедегі № 427 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 тамызда № 11920 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Құқықтық ақпарат беру" ең төмен әлеуметтік стандарты осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) "Құқықтық консультация беру" ең төмен әлеуметтік стандарты осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Адвокаттардың, заң консультанттарының жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы және білдіруі" ең төмен әлеуметтік стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 01.09.2022 № 742 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
Б. Әбдірайым
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 427 бұйрығына
1-қосымша
"Құқықтық ақпарат беру" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары: жеке және заңды тұлғалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
"Құқықтық ақпарат беру"
ең төмен әлеуметтік
стандартына қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттеуші нормативтiк құқықтық акті
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Құқықтық ақпарат беру
1. "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.

Об утверждении минимальных социальных стандартов в сфере оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 427. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2015 года № 11920.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573 (вводится в действие c 12.07.2026).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) минимальный социальный стандарт "Правовое информирование" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальный социальный стандарт "Правовое консультирование" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) минимальный социальный стандарт "Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц" согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 01.09.2022 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
Б. Әбдірайым
Приложение 1
к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 июля 2015 года №427
Минимальный социальный стандарт "Правовое информирование"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573 (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт: Министерство юстиции Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам: физические и юридические лица.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта указаны в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к минимальному
социальному стандарту
"Правовое информирование"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
Правовое информирование
1. Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";

2. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының мәселелері бойынша олар ақы төлемейтін негізде барлық жеке және заңды тұлғаларға ең төмен әлеуметтік стандартына құқығы бар тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін тұрғылықты жеріне және орналасқан жеріне қарамастан ауызша, жазбаша нысандарда, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында не көріп танысу түрінде ақпарат ұсыну.
2. Келіп түскен жолданымның негізінде әкімшілік рәсім козғалады. Жолданым негізінде қозғалған әкімшілік рәсімнің мерзімі жолданым келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнін құрайды және қозғалған сәтінен бастап есептеледі және әкімшілік орган басшысының немесе оның орынбасарының уәжді шешімімен ақылға қонымды, бірақ әкімшілік істі дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттігіне орай екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, әкімшілік рәсімге қатысушы бұл туралы мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
3. Егер арыз иесі жолданымының құқықтық сипаты болмаса, құқықтық ақпарат беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
4. Құқықтық ақпарат беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту уәжді болуға тиіс және оған уәкілетті органға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі міндетін
атқарушының
2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 427 бұйрығына
2-қосымша
"Құқықтық консультация беру" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары: "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Заңның 26-бабының 2 тармағында белгіленген жеке тұлғалар шеңбері.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
"Құқықтық консультация беру"
ең төмен әлеуметтік
стандартына қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттеуші нормативтiк құқықтық акті
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Құқықтық консультация беру

2. Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан.
1. Предоставление информации по вопросам законодательства Республики Казахстан в устной, письменной формах, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, либо в виде визуального ознакомления на не оплачиваемой ими основе всем физическим и юридическим лицам, имеющим право на минимальный социальный стандарт на территории Республики Казахстан независимо от места жительства и места нахождения.
2. На основании поступившего обращения возбуждается административная процедура. Срок административной процедуры, возбужденной на основании обращения, составляет пятнадцать рабочих дней со дня поступления обращения и исчисляется с момента ее возбуждения и может быть продлен мотивированным решением руководителя административного органа или его заместителя на разумный срок, но не более чем до двух месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения административного дела, о чем извещается участник административной процедуры в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
3. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового информирования отказывается, если обращение заявителя не имеет правового характера.
4. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового информирования должен быть мотивированным и может быть обжалован в уполномоченный орган или суд.
Приложение 2
к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 июля 2015 года №427
Минимальный социальный стандарт "Правовое консультирование"
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573 (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт: Министерство юстиции Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам: физические лица, круг которых установлен пунктом 2 статьи 26 Закона "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи".
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта указаны в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к минимальному
социальному стандарту
"Правовое консультирование"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
Правовое консультирование

1. "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген).
1. Ауызша және жазбаша консультациялар нысанында көрсету, оның ішінде арыздарды, шағымдарды, өтінішхаттарды және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау.
2. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығының 3-тармақшасы, 1 тармағына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген) сәйкес, ауызша және жазбаша консультациялар үшін білікті заң көмегіне ақы төлеудің, арыздардың, шағымдардың, өтінішхаттардың және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттардың бір сағат үшін тиісті кезеңге бекітілген 0,56 айлық есептік көрсеткіш есебіндегі мөлшерлемемен жасалуының бір сағат үшін сәйкестігі.
3. Мынадай шарттардың бірі болған кезде:
1) арыз иесі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығы бар тұлғалар санатына жатпаса;
2) арыз иесі жолданымының құқықтық сипаты болмаса құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
4. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту уәжді болуға тиіс және оған уәкілетті органға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 427 бұйрығына
3-қосымша
"Адвокаттардың, заң консультанттарының жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы мен білдіруі" ең төмен әлеуметтік стандарты
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 19.06.2026 № 573 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.

1. Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
2. Закон Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях";
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).
1. Оказание в форме устных и письменных консультаций, в том числе составление заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера.
2. Соответствие оплаты квалифицированной юридической помощи за устные и письменные консультации, составления заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера за один час по ставке из расчета 0,56 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 Приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).
3. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования отказывается при наличии одного из следующих условий:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
2) обращение заявителя не имеет правового характера.
4. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования должен быть мотивированным и может быть обжалован в уполномоченный орган или суд.
Приложение 3
к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 июля 2015 года №427
Минимальный социальный стандарт "Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц"
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 19.06.2026 № 573 (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт: Министерство юстиции Республики Казахстан.

2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары: Қазақстан Республикасының "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Заңының 26-бабының 3-тармағында белгіленген жеке тұлғалар шеңбері.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
"Адвокаттардың, заң
консультанттарының жеке
тұлғалардың мүдделерін
қорғауы мен білдіруі" ең төмен
әлеуметтік стандартына
қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттеуші нормативтiк құқықтық акті
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Адвокаттардың, заң консультанттарының жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы мен білдіруі
1. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексi;
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі;
3. "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
4. Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
5. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
6. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген).
1. Адвокаттардың, заң консультанттардың жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы мен өкілдік етуі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексi, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің талаптарына сәйкес көрсетіледі.
2. Білікті заң көмегіне ақы төлеу сағаттық тариф бойынша "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген) белгіленген мөлшерде есептеледі.

2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам: физические лица, круг которых установлен пунктом 3 статьи 26 Закона "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи".
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта указаны в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к минимальному
социальному стандарту
"Защита и представительство
адвокатами, юридическими
консультантами интересов
физических лиц"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц
1. Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан;
2. Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан;
3. Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
4. Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
5. Закон Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях";
6. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).
1. Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц оказывается согласно требованиям Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
2. Оплата юридической помощи по часовой ставке, исчисляется в размере установленном Приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).