Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 622 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 қазанда № 9839 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілі тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 21 тамыздағы № 340 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4947 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2007 жылғы 2 қарашада № 168(1197) жарияланған);
2) "Жазасын өтеуден мерзімінен бұрын-шартты түрде босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 21 тамыздағы № 340 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 19 тамыздағы № 361 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6867 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2011 жылғы 7 мамырда № 150-151 (26571-26572)) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамсыз етсін.

Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 622. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2014 года № 9839.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии со статьей 169 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2007 года № 340 "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4947, опубликованный в газете "Юридическая газета" 2 ноября 2007 года № 168 (1371));
2) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 августа 2010 года № 361 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2007 года № 340 "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6867, опубликованный в газете "Казахстанская правда" 7 мая 2011 года № 150-151 (26571-26572)).
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
полиция генерал-майоры Е.Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 622 бұйрығымен
бекітілген
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) жазасын өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылған (бұдан әрі - шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандар) адамдарды бақылау және оларға жүктелген міндеттердің орындалуын бақылау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар тұрғылықты жеріне келген соң ол ішкі істер органдарының профилактикалық есебіне қойылып және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оған бақылау ісі ашылып, тіркеуге жатады.
Өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адам жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған жағдайда, пробациялық бақылау он жыл мерзімге белгіленеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Соттың адамды жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы қаулысы бақылау ісін ашуға негіз болып табылады.
4. Ішкі істер органдары:
1) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар таңдап алған тұрғылықты жеріне келуі бойынша бақылау істерін ашады және профилактикалық есепке қояды;
2) тұрғылықты жері бойынша профилактикалық жұмысты жүзеге асырады;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2015 года.
И.о. Министра
генерал-майор полиции
Е. Тургумбаев
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 19 сентября 2014 года № 622
Правила
осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных
условно-досрочно от отбывания наказания
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания (далее – Правила), определяют порядок осуществления контроля лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания (далее – условно-досрочно освобожденные) и контроля за исполнением возложенных на них обязанностей.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. По прибытии по месту жительства условно-досрочно освобожденные лица подлежат регистрации, с постановкой на профилактический учет органов внутренних дел и заведением контрольного дела по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае условно-досрочного освобождения от отбывания наказания лица, осужденного к пожизненному лишению свободы, пробационный контроль устанавливается сроком на десять лет.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основанием для заведения контрольного дела является постановление суда об условно-досрочном освобождении лица от отбывания наказания.
4. Органы внутренних дел:
1) по прибытию условно-досрочно освобожденного лица к избранному месту жительства на него заводят контрольное дело и ставят на профилактический учет;
2) осуществляют профилактическую работу по месту жительства;

3) "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңында көзделген тәртіпте және негіздер бойынша жедел-іздестіру іс-шаралар өткізеді;
4) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам туралы ақпарат алу мақсатында қылмыстық-атқару жүйесінің органдары және мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасады.
5. Қайта қылмыс жасағаны үшін бас бостандығынан айыру, шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жоя отырып, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның сотталуы, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған жазасының өтелмеген мерзімінің аяқталуы, шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшінің жойылуы, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның өлімі бақылау ісін жүргізуді тоқтатуға негіз болып табылады.
6. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдармен профилактикалық жұмыстың жүзеге асырылуын бақылау қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесін жетекшілік ететін ішкі істер органы бастығының орынбасарына не қалалық (аудандық) ішкі істер органының (бұдан әрі - ҚАІІО) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі басшысына жүктеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ҚАІІО-ның бастығы қылмыстық-атқару жүйесінің бөліністерінен шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты хабарлама алған соң қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның тұрғылықты жеріне келуін бақылауды жүзеге асыруды тапсырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар тұрақты тұрғылықты жеріне келгеннен кейін ҚАІІО-ның бастығы:
1) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына:
профилактикалық есепке алуды және адамға арналған ақпараттық-іздеу картасын (бұдан әрі – Адам-АІК) ақпараттық-аналитикалық орталықтың (бұдан әрі – ААО) аумақтық бөліністеріне, сондай-ақ ақпаратты кезекші бөлімге, арнайы мекемеге және полицияның кешенді күштеріне жіберуді;
қылмыстық-атқару жүйесі бөліністеріне хабарлауды;
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның қасақана қылмыс жасауының әрбір фактісі бойынша анықталған кемшіліктерді жою және ішкі істер органдарының профилактикалық жұмысының тиімділігін арттыру бойынша шаралар қабылдай отырып, қызметтік тексеріс жүргізуді;

3) проводят оперативно-розыскные мероприятия в порядке и по основаниям, предусмотренными Законом Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности";
4) взаимодействуют с органами и учреждениями уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения УИС), с целью получения информации об условно-досрочно освобожденном лице.
5. Основанием прекращения контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, является осуждение условно-досрочно освобожденного лица за совершение повторного преступления с отменой условно-досрочного освобождения, окончание срока неотбытой части наказания условно-досрочного освобождения, отмена условно-досрочного освобождения, смерть условно-досрочно освобожденного лица.
6. Контроль по осуществлению профилактической работы с условно-досрочно освобожденными лицами возлагается на заместителя начальника органа внутренних дел, курирующего подразделение общественной безопасности, либо руководителя подразделения общественной безопасности городского (районного) органа внутренних дел (далее - ГОР(У)ОП).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Начальник ГОР(У)ОП), получив из подразделения уголовно-исполнительной системы сообщение в отношении условно-досрочно освобожденного лица, поручает начальнику подразделения общественной безопасности осуществление контроля за прибытием условно-досрочно освобожденного лица на постоянное место жительства.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. После прибытия условно-досрочно освобожденного лица на постоянное место жительства начальник ГОР(У)ОП) поручает:
1) начальнику подразделения общественной безопасности:
взять на профилактический учет и направить информационно-поисковую карту на лицо (далее - ИПК-ЛЦ) в территориальные подразделения информационно-аналитического центра (далее – ИАЦ), а также информацию в дежурные части, специальные учреждения и комплексные силы полиции;
уведомить подразделения уголовно-исполнительной системы;
по каждому факту совершения умышленного преступления условно-досрочно освобожденным лицом, проводить служебную проверку, с принятием мер по устранению выявленных недостатков и повышению эффективности профилактической работы органов внутренних дел;

2) ҚАІІО криминалдық полиция бөлінісіне шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды жедел есепке алуды;
3) ҚАІІО-ның криминалдық полициясына, кезекші бөлімдеріне, арнайы мекемелеріне және полицияның кешенді күштеріне шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың тарапынан құқық бұзушылық және сотпен оларға жүктелген міндеттерді орындаудан жалтару фактілері туралы ҚАІІО-ның қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесіне ақпарат ұсынуды тапсырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. УПИ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адаммен әңгіме жүргізеді, тұрғылықты жері бойынша тіркеу ережесін сақтау туралы ескертеді және оның уақтылығын бақылайды, бас бостандығын айыру орындарынан жіберілген А-АІК-дағы көрсетілген деректердің шынайылығын тексереді.
11. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Бақылау ісі жазаның өтелмеген барлық мерзімі бойы жүргізіледі.
13. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар жазаның өтелмеген мерзімі аяқталғаннан кейін "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының әрекетіне түсетін адамдар санатына ауыстырылады және соттылығы өтелген немесе алынғанға дейін есепте тұрады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарға қатысты, осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген қылмыстары үшін жазасын өтеген адамдарды қоспағанда, жазаның өтелмеген мерзімі аяқталғаннан кейін бақылау ісін жүргізу тоқтатылады.
15. Бақылау ісіне бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтаманың, сот үкімдерінің (олар болмаған жағдайда учаскелік инспектор қылмыстық-атқару мекемесіне сұрау салады), шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы қаулының көшірмелері, соттылығын тексеру талабы және шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға "Есептегі элемент" Біріктірілген деректер банкі есебінің басып шығарылған электрондық карточкасы, өмірбаяны, соттылығы туралы толыққанды түсініктемесі және осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыстарының сызбасы тігіледі.
16. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның облыстан (республикадан) тыс жаңа тұрғылықты жерге көшкен, қайта қылмыс жасағаны үшін шартты түрде мерзімінен бұрын босатылуы күшін жойған, жазаның өтелмеген бөлігінің мерзімі өткен және ол қайтыс болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде АДБ-ға қажетті түзету енгізу үшін ААО-ға хабарлама жолданады.

2) подразделению криминальной полиции ГОР(У)ОП) взять на оперативный учет условно-досрочно освобожденное лицо;
3) криминальной полиции, дежурным частям, специальным учреждениям и комплексным силам полиции ГОР(У)ОП) своевременно представлять информацию в подразделения общественной безопасности ГОР(У)ОП) о фактах правонарушений со стороны условно-досрочно освобожденных лиц и уклонения от исполнения обязанностей, возложенных на них судом.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. УИП проводит с условно-досрочно освобожденным лицом беседу, в том числе о соблюдении порядка регистрации по месту жительства и контролирует ее своевременность, проверяет достоверность данных, указанных в направленной из мест лишения свободы ИПК-ЛЦ.
11. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Контрольное дело ведется в течение всего срока неотбытой части наказания.
13. Условно-досрочно освобожденные лица, по истечении срока неотбытой части наказания переводятся в категорию лиц, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" и состоит на учете до погашения или снятия судимости.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В отношении условно-досрочно освобожденных лиц, за исключением лиц, отбывших наказание за преступления, указанные в пункте 13 настоящих Правил, по истечении срока неотбытой части наказания ведение контрольного дела прекращается.
15. В контрольное дело подшиваются копии справки об освобождении из мест лишения свободы, приговоров суда (в случае их отсутствия участковым инспектором направляется запрос в учреждения УИС), постановления суда об условно-досрочном освобождении, требование о проверке на судимость, распечатанная электронная карточка учета "Подучетный элемент" Интегрированного банка данных (далее - ИБД) на условно-досрочно освобожденного, автобиография, подробное объяснение о судимостях и схема связей по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. В случае переезда условно-досрочно освобожденного лица на новое место жительство за пределы области (республики), осуждении за повторное преступление с отменой условно-досрочного освобождения, истечении срока неотбытой части наказания или его смерти, в течение трех рабочих дней в ИАЦ направляется уведомление, для внесения необходимых корректировок в ИБД.

2-тарау. Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарды бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінен шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар тұрғылықты жеріне келгеннен кейін УПИ үш жұмыс күні ішінде ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабына сәйкес оларға сот жүктеген міндеттер бойынша шектеулер белгілеу туралы осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулы енгізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Тұрғылықты жерін тастап кетпеуге тыйым салуға қатысты Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабы 8-тармағының 3) тармақшасында көзделген міндеттер бойынша белгіленген шектеулерді ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) жұмыс, оқу режиміне байланысты өзгерте алады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Есепке қойғаннан кейін УПИ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға, ол үшін оған әкімшілік жаза салынған бірнеше рет әкімшілік құқық бұзушылық жасау немесе Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабында көзделген міндеттерді орындаудан қасақана жалтарған жағдайдағы салдар түсіндіріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға шектеулер белгілеу туралы қаулы бақылау ісі материалдарына тігіледі. Қаулының көшірмесі шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға түпнұсқасына қол қою арқылы тапсырылады.
21. Тұрғылықты жері бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам дәлелсіз себептер бойынша 5 жұмыс күні ішінде тұрғылықты жеріне келмеген не болмаған және міндеттерін орындаудан қасақана жалтару фактілері анықталған жағдайда, УПИ бұл туралы ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянатпен баяндайды және шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жүрген жері және келмеу себептерін анықтау бойынша алғашқы іс-шараларды жүргізеді.
Тұратын жері анықталмаған жағдайда, сотқа оған іздестіру жариялау туралы не бұлтартпау шараларын таңдау туралы ұсыным енгізеді.

Глава 2. Порядок осуществления контроля за условно-досрочно освобожденными от отбывания наказания
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По прибытию к месту жительства лица, условно-досрочно освобожденного из учреждения уголовно-исполнительной системы, УИП в течение трех рабочих дней вносит начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности) постановление об установлении ограничений по обязанностям, возложенным на него судом, в соответствии со статьей 169 УИК РК по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Установленные ограничения по обязанностям предусмотренным подпунктом 3) пункта 8 статьи 169 УИК РК, касательно запрета не покидать место жительства, могут изменяться начальником ГОРОВД (лицом, исполняющим его обязанности) в зависимости от режима работы, учебы.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. После постановки на учет УИП разъясняет условно-досрочно освобожденному лицу, последствия совершении им неоднократных административных правонарушений, за которые на него были наложены административные взыскания, или в случае злостного уклонения от исполнения обязанностей, предусмотренных статьей 169 УИК РК.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Постановление об установлении ограничений условно-досрочно освобожденному лицу приобщается к материалам контрольного дела. Копия постановления вручается условно-досрочно освобожденному лицу под роспись в подлиннике.
21. При неприбытии на постоянное место жительства, либо отсутствии условно-досрочно освобожденного лица по месту жительства в течение 5 рабочих дней по неуважительным причинам и установлении фактов злостного уклонения от исполнения обязанностей, УИП докладывает об этом рапортом начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности) и проводит первоначальные мероприятия по установлению места нахождения условно-досрочно освобожденного и причин его неприбытия.
В случае не установления места нахождения вносят в суд представление об объявлении его в розыск и избрании меры пресечения.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасаған және міндеттерді орындаудан қасақана жалтарған кезде ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) материалдарды және бақылау ісін қоса отырып, шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жою және жазаның қалған өтелмеген бөлігін орындау мүмкіндігі туралы осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес дәлелді ұсынымды сотқа жолдайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарды бақылау олардың тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады. Егер шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам дәлелді себептер бойынша аталған мекенжайда тұра алмаса, ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) оның өтінішіне сәйкес оған ҚАІІО қызмет көрсететін аумақтың шегіндегі басқа жерде уақытша тұруға рұқсат береді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың сот жүктеген міндеттерін орындауын толыққанды бақылау мақсатында ішкі істер органдарының қызметкерлері:
1) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның мінез-құлқы туралы жұмыс орны және тұрғылықты жері бойынша азаматтардан және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың әкімшіліктерінен мәліметтер сұрауға және алуға;
2) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды әңгімелесуге ішкі істер органына шақыруға, қажет болған жағдайда мұндай әңгімелерді туыстарының келісімі бойынша оларды қатыстыра отырып өткізуге;
3) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардан сот жүктеген міндеттердің орындалуына байланысты мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсініктерді талап етуге құқылы.
25. УПИ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адаммен тұрғылықты жері бойынша сот белгілеген міндеттерді орындаудан жалтару және оның құқық бұзушылық жасау оқиғаларына жол бермеуі жөнінде ескерту жұмысын жүргізеді.
26. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның тұрғын үйіне әрбір келу нәтижелері бойынша учаскелік полиция инспекторы немесе оны тексеретін полиция қызметкері бақылау парағына осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті белгі қояды.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При совершении неоднократных административных правонарушений и злостного уклонения от исполнения обязанностей, начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности) направляет в суд мотивированное представление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, о возможности отмены условно-досрочного освобождения и исполнения оставшейся неотбытой части наказания, с приложением материалов и контрольного дела.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Контроль за условно-досрочно освобожденными лицами осуществляется по их месту жительства. Если по уважительным причинам, условно-досрочно освобожденное лицо не может проживать по данному адресу, начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности) по его заявлению разрешает ему временное проживание в другом месте, в пределах обслуживаемой ГОРОВД территории.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В целях полноты осуществления контроля за исполнением установленных судом обязанностей условно-досрочно освобожденными, сотрудники органов внутренних дел:
1) запрашивают и получают сведения о поведении условно-досрочно освобожденного лица, по месту работы и жительства от граждан и администрации организаций, независимо от форм собственности;
2) вызывают условно-досрочно освобожденного лица, на собеседование в органы внутренних дел, при необходимости проводит такие беседы в присутствии родственников, с их согласия;
3) требуют от условно-досрочно освобожденного лица устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с исполнением возложенных судом обязанностей.
25. УИП проводит с условно-досрочно освобожденным лицом по месту жительства предупредительную работу по недопущению случаев уклонения от исполнения установленных судом обязанностей и совершения им правонарушений.
26. По результатам каждого посещения жилища условно-досрочно освобожденного лица УИП или сотрудник полиции проверявший последнего, делает соответствующую отметку в листке контроля по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
27. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың ішкі істер органдарына келу міндеті бақылау жасау, сондай-ақ профилактикалық сипатта әңгіме жүргізу мақсатында қолданылады. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның келу сағаттары, оның жұмысы мен оқуына әсер етпейтіндей есеппен белгіленеді.
28. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның ішкі істер органына келуін тіркеу ҚАІІО қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінде не учаскелік полиция пункттерінде жүзеге асырылады, бұл туралы арнайы бақылау парағына осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгі қойылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. УПИ сот белгілеген міндеттерді бұзудың әрбір фактісі бойынша осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баянат толтырады және ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баяндайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Ішкі істер органының немесе соттың шақыртуы бойынша келмеген жағдайда шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды мәжбүрлеп алып келу жүзеге асырылады.
31. Қызмет көрсету аумағында тұрмайтын шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам әкімшілік жауапкершілікке тартылған жағдайда онда осы адамға бақылау жүзеге асыратылатын тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органына әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы қаулы көшірмесімен хабарлама жіберіледі.
32. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның тұрғылықты жерінен ауданнан (қаладан, облыстан) тысқары уақытша шығуы туралы мәселелерді шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жазбаша арызының және шығу себебін, профилактикалық есепте тұрған кезеңдегі мінез-құлқын сипаттайтын деректер көрсетілген учаскелік инспектордың баянаты негізінде ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қарайды. Қабылданған шешім туралы арызға тиісті жазба жазылады, ол ІІО-ның кіріс хат-хабарламасында тіркеледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Обязательство являться в орган внутренних дел применяется в целях контроля за условно-досрочно освобожденными лицами, а также проведения бесед профилактического характера. Часы явок устанавливаются с таким расчетом, чтобы это не повлияло на работу и учебу условно-досрочно освобожденного лица.
28. Регистрация явки условно-досрочно освобожденного лица в орган внутренних дел осуществляется в подразделении общественной безопасности ГОР(У)ОП) либо в участковых пунктах полиции, о чем делается отметка в специальном листе контроля по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. По каждому факту нарушения установленных судом обязанностей УИП составляет рапорт по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и докладывает начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности).
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В случае неявки по вызову в орган внутренних дел или в суд осуществляется принудительный привод условно-досрочно освобожденного лица.
31. В случае привлечения к административной ответственности условно-досрочно освобожденного лица, на территории обслуживания которого он не проживает, в органы внутренних дел по месту его жительства где за этим лицом осуществляется контроль направляется уведомление с копией постановления о привлечении к административной ответственности.
32. Вопросы о временном выезде лица, условно-досрочно освобожденного, с места постоянного жительства за пределы района (города, области), рассматривает начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности), на основании письменного заявления условно-досрочно освобожденного лица и рапорта участкового инспектора, с указанием причин выезда, данных, характеризующих поведение лица в период нахождения на профилактическом учете. О принятом решении делается соответствующая запись на заявлении, которое регистрируется во входящей корреспонденции ОВД.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға басқа жерге уақытша кетуге және онда бір тәуліктен артық болуға рұқсат берілген жағдайда қолхат арқылы бағыттық парақ осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес беріледі, онда басқа елді мекенге шығуға рұқсат берілген күні, бару мақсаты мен болу мерзімі, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның ішкі істер органында тіркелуі, шақыру бойынша белгіленген уақытта ішкі істер органына келуі, тұрғылықты жері бойынша оны қадағалауды жүзеге асыратын учаскелік полиция инспекторына өзінің оралғаны туралы хабарлау міндеттері көрсетіледі. УПИ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның кеткені туралы ол келуге тиіс аумаққа қызмет көрсететін ішкі істер органына осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде хабарлайды.
34. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам басқа ішкі істер органы қызмет көрсететін аумаққа келісімен, қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің қызметкері немесе УПИ оның бағыттық парағына тиісті белгілер қойып, оларды ішкі істер органының мөрімен (мөртаңбасымен) куәландырады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. УПИ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның уақытша тұру мерзімі ішінде оның мінез-құлқы мен өмір сүру салтын қадағалауды жүзеге асырады, әңгімелесу үшін оның келу күндерін белгілейді, болу мерзімі аяқталғанда бағыттық парағына оның уақытша тұру жеріндегі мінез-құлқы туралы жазба енгізеді.
36. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам тұрғылықты жеріне оралған кезде бақылауды жүзеге асырушы УПИ бағыттық парақтағы жазбалармен танысады, оған аталған адамның келгені туралы белгі қояды және бағыттық парақты бақылау ісіне тіркейді.
37. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам басқа елді мекенге тұрақты тұруға кеткен жағдайда:
1) бақылауды жүзеге асырушы ішкі істер органы шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның тұратын аумақтағы ішкі істер органына осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат жолдайды;
2) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жаңа тұрғылықты мекенжайы бойынша үш жұмыс күні ішінде тексереді және ақпарат жіберген органға хабарлайды;
3) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның таңдап алған тұрғылықты жері бойынша келгені туралы расталған қатынас хатты алған соң, оның бақылау ісін және криминалдық полициядағы бар ақпараттарды әрі қарай бақылауы үшін жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органына жолдайды;

33. При разрешении условно-досрочно освобожденному лицу временного выезда в другой населенный пункт и нахождения там более суток, ему выдается под расписку маршрутный лист согласно приложению 10 к настоящим Правилам, в котором указывается дата разрешения на выезд в другой населенный пункт, цель поездки и срок пребывания, обязанность условно-досрочно освобожденного лица зарегистрироваться в местном органе внутренних дел, являться по вызову в установленное время в орган внутренних дел, известить о своем возвращении УИП, осуществляющего за ним контроль по месту постоянного жительства. О выезде условно-досрочно освобожденного лица УИП письменно уведомляет орган внутренних дел, на территорию обслуживания которого он должен прибыть по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
34. По приезду условно-досрочно освобожденного лица на территорию обслуживания другого органа внутренних дел, сотрудник подразделения общественной безопасности или УИП вносит отметки в маршрутный лист, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. УИП в течение срока временного проживания, условно-досрочно освобожденного лица осуществляет наблюдение за его поведением и образом жизни, устанавливает ему дни явки для проведения бесед, по окончании срока пребывания вносит в маршрутный лист запись о его поведении по месту временного проживания.
36. При возвращении условно-досрочно освобожденного лица к постоянному месту жительства УИП, осуществляющий за ним контроль, знакомится с записями в маршрутном листе, делает в нем отметку о прибытии данного лица и приобщает маршрутный лист к контрольному делу.
37. При выезде условно-досрочно освобожденного лица на постоянное место жительства в другой населенный пункт орган внутренних дел:
1) осуществляющий контроль направляет информацию по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в орган внутренних дел, на территории которого будет проживать условно-досрочно освобожденное лицо;
2) по новому месту жительства условно-досрочно освобожденного лица в течение трех рабочих дней проверяет прибытие последнего по указанному адресу и извещает орган, направивший информацию;
3) после получения подтверждения о прибытии условно-досрочно освобожденного лица по избранному месту жительства направляет контрольное дело и имеющуюся в криминальной полиции информацию, в орган внутренних дел по новому месту жительства, для дальнейшего осуществления контроля;

4) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға тұрғылықты жеріне кеткен кезде осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау парағы беріледі, онда кеткен күні, жаңа тұрғылықты жерінің мекенжайы және жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органына тіркелуге келу мерзімі көрсетіледі.
3-тарау. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдану тәртібі
Ескерту. Қағида 3-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
38. Тиісті профилактикалық бақылауды қамтамасыз ету және шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның орналасқан жері туралы ақпарат алу үшін ІІО Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабы 1-тармағына сәйкес электрондық бақылау құралдарын пайдалануға құқылы.
39. ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға белгіленген шектеулерге сәйкес, оның жеке басын сипаттайтын мәліметтер негізінде, сондай-ақ тиісті құрал-жабдықты орнатудың техникалық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды есепке алу кезінде оған электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдалану туралы қаулымен ресімделеді, ол шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға және онымен бірге тұратын адамдарға жарияланады, бұл ретте құрал-жабдықты бұзғаны үшін шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жауапкершілігі түсіндіріледі. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері қаулы шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құрал-жабдық орнатуды жүзеге асырады, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға электрондық бақылау құралдарын пайдаланудың ерекшеліктерін түсіндіреді, осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның электрондық бақылау құралдарын пайдалану бойынша жадынама алғаны туралы қол қойғызу арқылы оларды пайдалану жадынамасын береді.
41. Электрондық бақылау құралдарының құрылғысын сот белгілеген шектеулерді сақтауға профилактикалық бақылауды жүзеге асыру мақсатында ІІО тікелей шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға оның тұрғылықты немесе болу орны бойынша орнатады.

4) условно-досрочно освобожденному лицу при выезде на постоянное место жительство выдается контрольный листок по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, в котором указывается дата отъезда, адрес нового места жительства и срок явки на регистрацию в орган внутренних дел по новому месту жительства.
Глава 3. Порядок применения электронных средств слежения в отношении условно-досрочно освобожденных.
Сноска. Правила дополнены Главой 3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Для обеспечения надлежащего профилактического контроля и получения информации о местонахождении условно-досрочно освобожденного, ОВД в соответствии с пунктом 1 статьи 169 Уголовно-исполнительного кодекса вправе использовать электронные средства слежения.
39. Начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности), в соответствии с ограничениями, установленными условно-досрочно освобожденному, на основании сведений, характеризующих его личность, а также исходя из технической возможности установки соответствующего оборудования, принимает решение о применении к нему электронных средств слежения при постановке условно-досрочно освобожденного на учет.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Решение о применении к условно-досрочно освобожденному электронных средств слежения оформляется постановлением об использовании в отношении условно-досрочно освобожденного электронных средств слежения по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, которое объявляется условно-досрочно освобожденному и лицам, проживающим совместно с ним, при этом разъясняется ответственность условно-досрочно освобожденного за порчу оборудования. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет установку необходимого оборудования, разъясняет условно-досрочно освобожденному особенности эксплуатации электронных средств слежения, вручает ему памятку по их эксплуатации под расписку о получении памятки условно-досрочно освобожденным по эксплуатации электронных средств слежения по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
41. Устройства электронных средств слежения устанавливаются ОВД непосредственно на условно-досрочно освобожденного, по месту его жительства или пребывания, в целях осуществления профилактического контроля за соблюдением ограничений, установленных судом.

42. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері:
1) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға белгіленген шектеулерді сақтауы туралы мониторингілеу пультінің деректерін пайдалана отырып, ақпарат жинауды жүзеге асырады;
2) электрондық бақылау құралдарын бұзу, рұқсатсыз шешу, сот белгіленген шектеулерді бұзу фактілері туралы ақпарат алған кезде қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына не оны алмастыратын адамға баяндатпен баяндайды және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардағы электрондық бақылау құралдары арқылы анықталған бұзушылықтарды есепке алу журналына тиісті белгілер жүргізеді.
ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адам) электрондық бақылау құралдарының жұмысындағы барлық тіркелген жұмыс істемей қалуы және істен шығуы фактілерін дереу баянатпен баяндайды, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдағы электрондық бақылау құралдарының бұзылуын есепке алу журналында көрсетеді.
3) электрондық бақылау құралдарының жұмысында істен шығу болған жағдайда, оның себебін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
43. Cот белгілеген шектеулер өзгерген кезде не техникалық себептер бойынша электрондық бақылау құралдарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдаланудан бас тарту (ауыстыру) туралы тиісті дәлелденген қаулыны қабылдай отырып, электрондық бақылау құралдарын пайдалануды тоқтатады не оларды пайдалану тәртібін және қолданатын техникалық құралдар жиынтығын өзгертеді. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері қаулыны шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды алып тастауды (ауыстыруды) жүзеге асырады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Егер шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам бұзу фактісін теріске шығарған жағдайда учаскелік полиция инспекторы электрондық бақылау құралдары көмегімен алынған жол берілген бұзушылық фактісі туралы мәліметтерді зерделеу арқылы тексеру жүргізеді.

42. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения:
1) осуществляет сбор информации с использованием данных пульта мониторинга о соблюдении условно-досрочно освобожденным установленных ограничений;
2) при получении информации о фактах повреждения, несанкционированного съема электронных средств слежения, нарушений ограничений, установленных судом, докладывает рапортом начальнику подразделения общественной безопасности либо лицу, его замещающему, и производит соответствующие отметки в журнале учета нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения на условно-досрочно освобожденных по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Незамедлительно докладывает рапортом начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности) обо всех зафиксированных фактах отказов и сбоев в работе электронных средств слежения, отражает их в журнале учета неисправностей электронных средств слежения на условно-досрочно освобожденного по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
3) в случае сбоя в работе электронных средств слежения принимает меры по установлению его причин и их устранению.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При изменении судом установленных ограничений, либо невозможности использования электронных средств слежения по техническим причинам, начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности) отменяет применение электронных средств слежения либо изменяет порядок их использования и набор применяемых технических средств, приняв соответствующее мотивированное постановление об отмене (замене) использовании в отношении условно-досрочно освобожденного электронных средств слежения по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет снятие (замену) необходимого оборудования.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В случаях, если условно-досрочно освобожденный отрицает факт нарушения, участковый инспектор полиции проводит проверку путем изучения сведений о факте допущенного нарушения, полученных при помощи электронных средств слежения.

45. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам электрондық бақылау құралын бұзған (бүлдірген) жағдайда учаскелік полиция инспекторы осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акті жасайды.
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 1-қосымша
Нысан
№_________бақылау ісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Бақылауды _____________________________________________________
ҚАПб(Б)-ның атауы
учаскелік полиция инспекторы_________________________________________
учаскелік полиция инспекторының атағы,
______________________________________________________ жүзеге асырады
тегі және аты-жөні
Басталған күні:
20___жылғы" "____" _________________
Жазаның өтелмеген бөлігі мерзімінің аяқталу күні:
20___ жылғы "____" __________________
Әкімшілік қадағалау туралы Заңның қолданысына түсетін адамдар санатына өткізу күні
20___жылғы "____" ________________
Бақылау ісін жүргізудің аяқталған күні:
20___ жылғы "____" ________________
Іс 20____ жылғы "____" _____________ дейін мұрағатта сақталсын.
(есепке алу-қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Бақылау ісіне тігілетін құжаттардың тізбесі
1. Іске тігілген құжаттардың тізімдемесі.
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтаманың көшірмесі.
3. Шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы сот қаулысының көшірмесі.
4. Өмірбаяны.
5. Соттылығы туралы түсініктер.
6. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның байланыстар сызбасы.
7. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.).
8. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді көшірме).
9. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанға міндеттерді белгілеу туралы сотқа жолданған хабарламаның көшірмесі.
10. Міндеттерді белгілеу туралы соттың қаулысы.
11. Әкімшілік құқық бұзушылық және сот жүктеген міндеттерді бұзу туралы хаттамалардың көшірмелері.
12. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды әкімшілік құқық бұзушылық жасаған және жүктелген міндеттерді орындаудан жалтарған жағдайда әкімшілік жауапқа тарту туралы ҚАПб(Б) және соттың қаулылары (оның ішінде әкімшілік айыппұлдарды төлеу туралы түбіртек көшірмелері).

45. В случае повреждения (порчи) условно-досрочно освобожденным электронных средств слежения участковый инспектор полиции составляется акт установления неисправностей электронных средств слежения по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-
досрочно от отбывания наказания
Контрольное дело № _________
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) условно-досрочно освобожденного
_________________________________________________________________________
адрес проживания
Контроль осуществляет участковый инспектор полиции_______________________
________________________________________________________________________
наименование ГОР(У)ОП
________________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Дата заведения:
"____" ______________ 20___год
Дата окончания срока неотбытой части наказания:
"____" ______________ 20___ год
Дата перевода в категорию учета лиц, подпадающих под действие Закона об
административном надзоре:
"____" _______________20___год
Дата окончания ведения КД:
"____" _______________20___год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20___год
(печатается на внутренней стороне обложки учетно-наблюдательного
дела)
Перечень документов, находящихся в контрольном деле
1. Опись документов, находящихся в деле.
2. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы.
3. Копия постановления суда об условно-досрочном освобождении.
4. Автобиография.
5. Объяснение о судимостях.
6. Схема связи условно-досрочно освобожденного.
7. Требование спец. проверки подучетного по данным УКПСиСУ (обязательно
подшиваются копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения
информации в данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные
копии не подшиваются).
8. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости.
9. Копия сообщения в суд об установлении обязанностей за условно-досрочно
освобожденным.
10. Постановление суда об установлении обязанностей.
11. Копии протоколов об административных правонарушениях и нарушениях
обязанностей, возложенных судом.
12. Постановления ГОР(У)ОП и суда о привлечении условно-досрочно-
освобожденного к ответственности за административные правонарушения и уклонение от
возложенных обязанностей (в т.ч. копии квитанций об уплате административных штрафов).

13. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға сот белгілеген міндеттердің сақталуын бақылау парағы.
14. Бағыттық және бақылау парақтарының түбіршектері, бағыттық және бақылау парақтары.
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
2-қосымша
Тапсырма
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
3-қосымша
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандарға бақылау
ісін тіркеу журналы
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
4-қосымша
Нысан
Әр бөлімде тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы, жұмыс орны, лақап аттары, сотты болғандығы көрсетіледі (сызбаға барлық достары, таныстары мен туыстары енгізіледі).
Сызбаны жасаған:
____________________ ______________________
лауазымы, атағы тегі және аты-жөні
20__жылғы "___" _____________
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
5-қосымша
Нысан
Бекітемін
______________________бастығы
ҚАІІБ-нің атауы
_____________________________
атағы, Т.А.Ә. қолы
20__жылғы "____"_____________
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты
шектеулерді белгілеу туралы қаулы
___________________________________________________ учаскелік полиция
(ҚАІІО-ның атауы)
инспекторы __________________________________________________________
(Т.А.Ә., атағы)
_____________________________________________________________________
(соттың толық атауы)
20__ жылғы "__"____________сот қаулысын қарап, оған сәйкес __________
_____________________________________________________ жазасын өтеуден
(шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның Т.А.Ә.)
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылды және оған мынадай міндеттер жүктелді:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
Ескертпе: Егер сот қаулысында тек Қазақстан Республикасы
ҚАК-нің 169-бабына сілтеме жасалған жағдайда "ҚАК-нің 169-бабында
көзделген......... міндеттер жүктелді".
20___ "__"___________ сот қаулысы күшіне енгеннен соң шартты
түрде мерзімінен бұрын босатылған ________________________________
___________________________________________ мына мекенжай бойынша
тұруға келді және мен оны профилактикалық есепке қойдым.
Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабына сәйкес тиісті
бақылауды қамтамасыз ету мақсатында шартты түрде мерзімінен бұрын
босатылғанға сот жүктеген міндеттер бойынша шектеу белгілеу қажет.
Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы ҚАК-нің
169-бабын басшылыққа ала отырып,
Қаулы етті:
_____________________________________________________ қатысты мынадай
тегі, аты-жөні
міндеттер белгіленсін:
1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
Ескертпе: Шектеулер тізбесі шартты түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамға Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабына сәйкес
сот жүктеген міндеттермен қатаң сәйкестікте белгіленеді.
________________________________________ учаскелік полиция инспекторы
_____________________________________________________________________
атағы, Т.А.Ә.
20__жылғы "__"_________
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
6-қосымша
Нысан
___________________ сотының төрағасы
Ұсыныс
20___ жылғы "____" ___________ бастап Қазақстан Республикасы ҚК
"____" бабы бойынша "____" жылға сотталған, бас бостандығынан айыру
орындарынан жазасын өтеуден мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босатылған
адамның "____" жазасын өтемеген мерзімі 200____жылғы "__"____жылдан
бастап __________ мекенжайында тұратын _________ жылы туған
азамат(ша) __________________________________________________________
_____________________ профилактикалық есепте тұратынын хабарлаймын.
ҚАІІО атауы
Азамат (ша) _______________________ жазасын өтеуден мерзімінен
бұрын-шартты түрде босатылғаннан кейін ішкі істер органдарының
ескертуіне қарамастан, түзелу жолына түспеді, құқыққа қарсы өмір
сүруді жалғастыруда және (сот белгілеген міндеттерді) құқық
бұзушылықтарға жол беруде.
_____________________________________________________________________
(белгіленген міндеттерді бұзу) әкімшілік құқық бұзушылық
жасаған немесе жүктелген міндеттемелерді бұзу және олар
_____________________________________________________________________
бойынша есептегі адамға қатысты қабылданған әкімшілік
ықпал ету шаралары көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
Алайда, қабылданған шараларға қарамастан, азамат (ша) тағы да
құқық бұзушылық жасады (сот белгілеген міндеттерді орындаудан
жалтарды)
_____________________________________________________________________
(жол берілген құқық бұзушылық немесе белгіленген
міндеттерді орындамауы көрсетіледі.)
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып және Қазақстан Республикасы ҚАК
169-бабы, және Қазақстан Республикасы ҚК 72-бабының "1" тармағын
басшылыққа ала отырып, Сізден азамат (ша) __________________ тегі,
аты, әкесінің аты.
жазадан мерзімінен бұрын-шартты түрде босатуды алып тастау мәселесін
шешуіңізді сұраймын
_____________________________________________________________ бастығы
ҚАІІО атауы,
_____________________________________________________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты, қолы
20___жылғы "___"_____________
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 7-қосымша
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты белгіленген міндеттердің сақталуын бақылау парағы

13. Листок контроля за соблюдением условно-досрочно освобожденным возложенных
на него судом обязанностей.
14. Корешки маршрутных и контрольных листков, маршрутные и контрольные листки.
Приложение 2
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
ЗАДАНИЕ
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Журнал
регистрации контрольных дел на условно-досрочно освобожденных
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания,
Форма
В каждом блоке указываются: фамилия, имя отчество, адрес, место
работы, клички, судимости (в схему вносятся все имеющиеся друзья,
знакомые и родственники).
Схему составил:
____________________ ______________________
должность, звание фамилия и инициалы
"____"__________200___год
Приложение 5
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Утверждаю
Начальник_______________________
наименование ГОРОВД
_________________________________
звание, фамилия, инициалы, подпись
"____" _______________ 20__ г.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
об установлении ограничений в отношении условно-досрочного
освобожденного лица
Участковый инспектор полиции___________________________________
наименование ГОРОВД
____________________________________________________________________
звание, фамилия, инициалы
рассмотрев постановление суда________________________________________
наименование суда
от "_____" ________ 20_____ г., в соответствии с которым
____________________________________________________________________
Ф.И.О. условно-досрочно освобожденного лица
освобожден(а) условно-досрочно от отбывания наказания и на него (е)
возложены следующие обязанности:
1. __________________________________________________________
2. __________________________________________________________
3. ____________________________________________________ и т.д.
Примечание: В случае, когда в постановлении суда имеется только ссылка на статью
169 УИК РК указывается: – ". возложены обязанности предусмотренные статью 169 УИК РК".
"_____" __________ 20__ года после вступления в законную силу
постановления суда условно-досрочно освобожденный(ая)
__________________ прибыл(а) на место проживания по адресу:
_________________________ и мною поставлен на профилактический учет.
В соответствии со статьей 169 УИК РК, в целях обеспечения
надлежащего контроля необходимо установить ограничения по возложенным
судом обязанностям на условно-досрочно освобожденного (ую).
На основании изложенного, руководствуясь статьей 169 УИК РК
Постановил:
Установить в отношении_________________________________________
фамилия, имя, отчество
следующие ограничения:
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________ и т.д.
Примечание: Перечень ограничений устанавливается в строгом соответствии с
обязанностями возложенными судом на условно-досрочно освобожденное лицо в соответствии
со статьей 169 УИК РК.
Участковый инспектор полиции ________________________________
Звание, фамилия, инициалы
"____" ___________ 20__ год
Приложение 6
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Председателю ___________________
городского
(районного) суда
________________________________
Представление
Сообщаю, что на профилактическом учете __________________________
наименование ГОРОВД
с "___"____ 20_ г. состоит гражданин (ка)___________________________,
проживающий (ая) по адресу,________________________________ ранее
судимый (ая) в ______ г. по ст.ст. ___ УК РК к ___ годам лишения
свободы и освобожденный (ая) условно-досрочно _____ на неотбытый срок
наказания.
Гражданин (ка) _______________________, несмотря на
предупреждения органов внутренних дел, после освобождения
условно-досрочно от отбывания наказания, на путь исправления не встал
(а), продолжает вести противоправный образ жизни и допускать
правонарушения (установленные судом обязанности),
Так,________________________________________________________________
(указать допущенные административные правонарушения (нарушения установленных
обязанностей)
___________________________________________________________________
и какие по ним в отношении подучетного принимались меры административного воздействия)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Однако, несмотря на принятые к нему меры, гражданин (ка) вновь
совершил (а) правонарушение (уклонился от исполнения судебных
обязанностей ________________________________________________________
(указать допущенное правонарушение
____________________________________________________________________
или установленных обязанностей)
Учитывая изложенное, руководствуясь статьей 169 УИК РК и статьей 72
частью 7 пункта "1" УК РК, прошу Вас решить вопрос об отмене
гражданину (ке)_____________________________________________________
фамилия, имя, отчество
условно-досрочного освобождения от наказания.
Начальник_________________________________________________________
наименование ГОРОВД,
____________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы, подпись
"____" ________________20__год
Приложение 7
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-
досрочно от отбывания наказания
ЛИСТ КОНТРОЛЯ
за соблюдением установленных обязанностей условно-досрочно освобожденным

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Қадағалау мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
№ р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні және уақыты тексеру / тіркеу (дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру нәтижелері (үйінде болды, болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген міндеттерді бұзғаны үшін мерзімінен бұрын-шартты түрде босатылған адамға қолданылған шаралар
Тексеру
Тіркеу
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
8-қосымша
Тіркеу парағы
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
9-қосымша
Нысан
_________________________________
ҚАІІО толық атауы
бастығы _________________________
Баянат
20___ жылғы "___" ___________ Қазақстан Республикасы ҚК _____
бабына сәйкес ____ жылға сотталған, бас бостандығынан айыру
орындарынан жазасын өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босап
шыққан_________________ мекенжайында тұратын________жылы туған
азамат(ша)___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
ішкі істер органдарының ескертуіне қарамастан, құқыққа қарсы өмір
сүруін жалғастыруда және сот белгілеген міндеттемелерді, құқық
бұзушылыққа жол беруде. Әкімшілік жауапкершілікке тартылды,
міндеттерді орындаудан жалтарды
_____________________________________________________________________
(жол берілген әкімшілік құқық бұзушылық, белгіленген міндеттерді бұзу
_____________________________________________________________________
және олар бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға
қатысты қабылданған әкімшілік ықпал ету шаралары көрсетіледі)
Алайда, қабылданған шараларға қарамастан, азамат (ша) тағы да
құқық бұзушылық жасады _____________________________________________
(жол берілген құқық бұзушылық
____________________________________________________________________
немесе міндеттерді орындаудан жалтару көрсетіледі.)
Баяндалғанды ескере отырып, Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабын
басшылыққа ала отырып, Сізден азамат (ша)___________________________
тегі, аты, әкесінің аты
қатысты құжаттарды жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын
босатуды алып тастау мәселесін шешу үшін аудандық, қалалық сотқа
жолдау мәселесін шешуіңізді сұраймын.
_____________________________________________________________________
ҚАІІО-ның атауы, учаскелік полиция
_____________________________________________________________________
инспектордың атағы, тегі, аты, әкесінің аты, қолы
20__ "__" ____________
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
10-қосымша
Нысан
Бағыт парағының түбіршегі
Азамат(ша)_____________________
тегі, аты, әкесінің аты
_______________________________
_______________________________
елді мекеннің атауы
_________________ күн мерзімге
шығуға рұқсат берілді.
Рұқсат берілген күні ___________
Болу уақыты ______________ бастап ____________дейін белгіленген.
Азамат(ша) _____________________
тегі және аты-жөні
елді мекенге келгеннен кейін жергілікті ішкі істер органында тіркелуге міндетті екендігі ескертілді.
Ескертумен таныстым
20___жылғы "____"______________
_______________________________
қолы
БАҒЫТ ПАРАҒЫ
Тегі _________________________
Аты __________________________
Әкесінің аты ________________
Туған күні мен туған жері _______
Тұрғылықты мекен жайы ___________
Жазасын өтеуден мерзімінен бұрын-шартты түрде босатылған күні ________________ Жазаның өтелмеген мерзімі ______________ бастап ___________ дейін
Бақылауды жүзеге асыратын ішкі істер бөлімінің атауы ___________
Бақылаудағы адамның баратын елді мекеннің атауы _________________
Сапардың мақсаты _______________
Осы елді мекенде болу мерзімі
_______бастап______дейін белгіленген.____________________
ҚАІІО-ның атауы ________________________ бастығы
атағы,
______________________________
қолы, тегі, аты-жөні
Бағыт парағының сыртқы жағы
20___жылғы "___"______________
_______________________ келді.
елді мекеннің атауы
____________________ кезекшісі
ҚАІІО-ның атауы
М.О.__________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
Уақытша тұратын жеріндегі учаскелік полиция инспекторына келгені туралы белгі.

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка/ регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку/регистрацию)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)/ регистрации
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, прибыл на отметку, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к условно-досрочно освобожденному за нарушение установленных обязанностей
Проверка
Регистрация
Приложение 8
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Регистрационный лист
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Начальнику _________________________
полное наименование ГОРОВД
____________________________________
Рапорт
Докладываю, что гражданин (ка) _______________________________,
проживающий (ая) по адресу,________________________________ ранее
судимый (ая) в ______г. по ст.ст. ___ УК РК к ___ годам лишения
свободы и освобожденный (ая) условно-досрочно от отбывания наказания,
на путь исправления не встал (а) и несмотря на предупреждения органов
внутренних дел продолжает вести противоправный образ жизни и
допускать правонарушения, установленные судом обязанности.
Привлекался к административной и ответственности, уклонялся от
исполнения обязанностей______________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать допущенные административные правонарушения, нарушения установленных
обязанностей,
_____________________________________________________________________
и какие по ним в отношении него принимались)
_____________________________________________________________________
Однако, несмотря на принятые меры, гражданин (ка) вновь
совершил (а) нарушение_______________________________________________
(указать допущенное административное правонарушение, факт уклонения от
_____________________________________________________________________
исполнения обязанностей)
Учитывая изложенное, руководствуясь статьей 169 УИК РК, прошу Вас
решить вопрос о направлении материалов на гр.________________________
фамилия и инициалы
в городской, районный суд для решения вопроса об отмене
условно-досрочного освобождения от наказания.
_____________________________
УИП, наименование ГОРОВД
_____________________________
звание, фамилия и инициалы, подпись
"____" ________________20___год
Приложение 10
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Корешок маршрутного листа
Гражданина (ка)_________________
________________________________
фамилия, имя, отчество
________________________________________________________________
разрешено выехать_______________
________________________________
наименование
________________________________________________________________
населенного пункта
сроком на __________________________ дня (ей)
Дата разрешения______________________________________________________
Срок пребывания установлен с ________________________________ _______________до_______________________________________________
Гражданина (ка)____________________________________________________________
фамилия и инициалы
предупрежден (а), что по прибытии в населенный пункт обязан (а) зарегистрироваться в местном органе внутренних дел (подразделение административной полиции).
С предупреждением ознакомлен (а)
"____"______________20___год
_________________________
подпись
МАРШРУТЫЙ ЛИСТ
Фамилия _____________________ Имя __________________
Отчество____________________________________________
Дата и место рождения ______________________________
Адрес постоянного места жительства _________________
____________________________________________________
Дата условно-досрочного освобождения от отбывания наказания __________________________________________
Срок неотбытой части наказания с "__" ___________ 20_ года по "__" ________________________20__год
Наименование органа внутренних дел, осуществляющего контроль ___________________________________________
Наименование населенного пункта, куда следует подконтрольный
____________________________________________________
Цель поездки _______________________________________
Срок пребывания в данном населенном пункте установлен с _________________ до __________________
Начальник ___________________________
наименование органа
___________________________
внутренних дел, звание
___________________________
подпись фамилия, инициалы
Оборотная сторона маршрутного листа
Прибыл (а) в _______________________________________
наименование населенного пункта
"___"______________20___года
Дежурный ___________________________________________
наименование ГОРОВД
М.П. _________________________________________
звание, подпись, фамилия и инициалы
Отметки о явке к участковому инспектору полиции месту временного проживания.

1. 20__жылғы "___"___________
ҚАІІО қызметкерінің қолы
2. 20__жылғы "___"___________
ҚАІІО қызметкерінің қолы
______________________ кетті.
елді мекеннің атауы
____________________ кезекшісі
М.О.
______________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
20__жылғы "___"_________ тұрғылықты жеріне келді.
______________учаскелік полиция инспекторы
ҚАІІО-ның атауы _____________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
11-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының _____________________________
мөртаңбасы ҚАІІО-ның атауы
___________________ бастығына
Хабарлама
____________________________________20__ жылғы "___"_______
(ішкі істер органының атауы)
туған, _______________________________ мекенжайы бойынша тұратын
тұрғылықты мекенжайы
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған азамат (ша)
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
20__жылғы "__" ______________________________________________________
сапардың мақсаты
_____________________________________________________ тәулік мерзімге
елді мекеннің атауы
шығуға рұқсат етілгенін хабарлаймын. Ол жерде _______________________
мекенжайы бойынша _______ бастап ______________________ дейін тұрады.
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты уақытша тұратын жері бойынша
азамат (ша) _________________________________________________________
тегі, аты-жөні
мінез-құлқы мен өмір сүру салтын бақылауды ұйымдастыруды, оның
тарапынан болған құқық бұзушылықтар туралы __________________________
ішкі істер бөліміне хабарлауды сұраймын.
_____________________________________________________________ бастығы
ҚАІІО атауы,
_____________________________________________________________________
атағы, қолы, тегі және аты-жөні
20__ жылғы "__" _____________________
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
12-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының ___________________________
мөртаңбасы ҚАІІО-ның атауы
__________________бастығына
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның
мекенжайын ауыстыру туралы
АҚПАРАТ
Профилактикалық есепте тұратын, бас бостандығын айыру
орындарынан шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған азамат(ша)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
__________________________________________________________ тұрғылықты
мекенжайын өзгерту және ___________________________________ мекенжайы
бойынша шығу ниетінде екенін хабарлаймын.
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты уақытша тұратын жері бойынша
азамат (ша) _________________________________________________________
тегі, аты-жөні
жаңа тұрғылықты жеріне уақтылы келуін бақылауды ұйымдастыруды
сұраймын.
Бақылау ісі азамат (ша)______________________________________________
тегі, аты-жөні
жаңа тұрғылықты жеріне келгені туралы растау қағаз алғаннан кейін
жіберіледі.
_____________________________________________________________ бастығы
ҚАІІО атауы
_____________________________________________________________________
Атағы
____________________________________________
қолы, тегі, аты-жөні
20 __ жылғы "___"________
Жазасын өтеуден шартты түрде
мерзімінен бұрын босатылған
адамдардың мінез-құлқын
бақылауды жүзеге асыру қағидасына
13-қосымша
Нысан
Бақылау парағының түбіршегі __________________________
елді мекеннің атауы
__________________ шығатын азамат(ша) ________________
__________________________
тегі, аты, әкесінің аты
Шығу күні ________________
Азамат(ша) ________________
тегі және аты-жөні
елді мекенге келгеннен кейін жергілікті ішкі істер органына тіркелуге міндетті екендігі ескертілді.
Ескертумен таныстым
20__жылғы "___"__________
_________________________
қолы
БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ
Тегі ______________Аты ________________
Әкесінің аты __________________________
Туған күнімен туған жері ______________
Тұрғылықты мекенжайы _________________
Жазасын өтеуден мерзімінен бұрын-шартты түрде босатылған күні_________________
Жазаның өтелмеген мерзімінің аяқталған күні __________________________________
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның таңдап алған елді мекенге шығу күні ____________________
Тіркелуге келген күні_________________
_________________________бастығы
ҚАІІО атауы,
_____________________
атағы,
_____________________
тегі, аты-жөні, қолы
Жазасын өтеуден шартты
түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамдардың мінез
құлқын бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 14-қосымша
Нысан
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы қаулы

1. "___" ______ 20___года___________________________
подпись сотрудника ГОРОВД
2. "___" ______ 20___года___________________________
подпись сотрудника ГОРОВД
Убыл (а) из ________________________________________
наименование населенного пункта
Дежурный ___________________________________________
М.П. _________________________________________
звание, подпись, фамилия и инициалы
Прибыл (а) к постоянному месту жительства
"____" ________________20____года
Участковый инспектор полиции _______________________
наименование ГОРОВД
____________________________________________________
звание, подпись, фамилия и инициалы
Приложение 11
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
штамп органа Начальнику _____________________________
внутренних дел наименование ГОРОВД
Уведомление
Сообщаю, что в ______________________________________________________
наименование органа внутренних дел
освобожденный (а) условно-досрочно__________________________________
фамилия,
_________________________________, "____" _________________20____года
имя и отчество
рождения, проживающий (ая) по адресу:________________________________
____________________________________________________________________
адрес постоянного места жительства
которому (ой) "___"__________20___года разрешено выехать для
_________________________________________________________________
цель выезда
сроком на ____________суток в________________________________________
наименование населенного пункта
где он (она) с _______________________по ______________будет проживать по
адресу ______________________________________________________________
В связи с изложенным, прошу Вас организовать контроль за
поведением и образом жизни гр-на (ки) _______________________________
фамилия и инициалы
по месту его (ее) временного проживания, о допущенных им (ею)
правонарушениях сообщить в __________________________________________
отдел внутренних дел.
Начальник _________________________________________
наименование ГОРОВД,
__________________________________________________
звание, подпись, фамилия и инициалы
"____" _________________20___год
Приложение 12
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
штамп органа Начальнику _____________________________
внутренних дел наименование ГОРОВД
ИНФОРМАЦИЯ
об изменении места жительства лицом, условно-досрочно
освобожденным
Сообщаю, что состоящий (ая) на профилактическом учете,
освобожденный (ая) условно-досрочно гр-н (ка)________________________
фамилия, имя, отчество
намерен (а) изменить постоянное место жительства и выехать по
адресу:______________________________________________________________
В связи с изложенным прошу организовать контроль за
своевременным прибытием гражанина(ки)________________________________
фамилия и инициалы
к новому месту жительства.
Контрольное дело будет выслано после получения подтверждения о
прибытии гражданина (ки)____________________________ к новому месту
жительства фамилия и инициалы
Начальник __________________________
ГОРОВД
___________________________________
звание,
____________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"____" _________________20____год
Приложение № 13
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
КОРЕШОК контрольного листа
Гражданина (ка) ________________
фамилия имя отчество
________________________________
выезжающему (ей) _______________
наименование
________________________________
населенного пункта
Дата выезда ____________________
Гражданина (ка) ________________
фамилия и инициалы
предупрежден (а), что по прибытии в населенный пункт обязан (а) зарегистрироваться в местном органе внутренних дел.
С предупреждением ознакомлен (а) "____"______________20___года
_________________________
подпись
КОНТРОЛЬНЫЙ ЛИСТОК
Фамилия __________________ Имя _____________________
Отчество ___________________________________________
Дата и место рождения ______________________________
Адрес постоянного места жительства _________________
____________________________________________________
Дата условно-досрочного освобождения от отбывания наказания ___________________________
Дата окончания срока неотбытой части наказания _____
Дата выезда условно-досрочно освобожденного к избранному месту жительства ________________________
____________________________________________________
Дата явки на регистрацию ___________________________
Начальник ___________________________
наименование ГОРОВД
___________________________
звание,
___________________________
подпись фамилия, инициалы
Приложение 14
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма

Ескерту. Қағида 14-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _____________________________________________________________________
(ІІО атауы, бастықты алмастыратын адам)
_______________________________ бастығы _________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
20_ жылғы "___"_________ ________________________________________________________
(сот атауы)
жазалау мерзімінің өтелмеген бөлігіне ______________________________________________-
(шарты түрде мерзімінен бұрын босау мерзімі)
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған__________________________________________
_____________________________________________________________ материалдарын қарап,
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
Анықтадым:
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын орнатудың қажеттілігін дәлелдейтін
________________________________________________________________________________
себептер мен шарттар көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің
169-бабы 1-тармағын басшылыққа ала отырып,
Қаулы еттім:
___________________________________________________ электрондық бақылау құралдары
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған ______________________ қатысты қолданылсын.
(тегі, аты-жөні)
Тұрғылықты жері бойынша электрондық бақылау құралдарын орнату (күні) мерзімі
___________________________________________________________ (_____________)
(электрондық бақылау құралдарын орнату күнімен таныстыру туралы оператордың қолы)
___________________________
(орган атауы)
Бастығы
__________________________ _______________________ ______________________________
(атағы)                              (қолы)                        (тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Қаулымен таныстым: __________ ___________________________
(қолы)                  (аты-жөні. тегі)
20__жылғы "____"____________
Мен, __________________________________, электрондық бақылау құралын (тегі, аты-жөні)
жоғалтқан не зақым келтірген, жойған кезде және осыған байланысты ерікті түрде келтірілген
залалды өтеуден бас тарту жағдайда осы мәселе белгіленген заң тәртібінде шешілетіні туралы
таныстым. ___________________________________________
(шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның қолы)
Жазасын өтеуден шартты
түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамдардың мінез
құлқын бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 15-қосымша
Нысан
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның электрондық бақылау құралдарын пайдалану жөніндегі жадынаманы алуы туралы қолхаты

Сноска. Правила дополнены Приложением 14 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Постановление
об использовании в отношении условно-досрочно освобожденного
электронных средств слежения
Я, начальник ______________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование ОВД)
________________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
рассмотрев материалы на _________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
условно-досрочно освобожденного(ую) "____"___________20___ году___________________
(наименование суда)
на не отбытую часть срока наказания _______________
(срок УДО)
Установил:
________________________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости
________________________________________________________________________________
установления электронных средств слежения)
На основании изложенного и руководствуясь пунктом 1 статьи 169 УИК РК,
Постановил:
Использовать в отношении условно-досрочно освобожденного(ой)
________________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
электронных средств слежения _____________________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
________________________________________________________________________________
Срок (дата) установки электронных средств слежения по месту жительства
_________________________________________________________ (_____________________)
(подпись оператора об ознакомлении с датой установки электронных средств слежения)
Начальник
_____________________________________________
(наименование органа)
_______________________________ _________________ _______________________________
(звание)                  (подпись)            (инициалы, фамилия)
"____"____________20___год
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): _______________ ___________________________________
(подпись)                  (инициалы, фамилия)
"____"____________20___год
Я, _______________________________________________, ознакомлен(а) с тем, что в случае
(фамилия, инициалы)
утраты либо повреждения, уничтожения электронных средств слежения и отказа от
добровольного возмещения ущерба данный вопрос будет решаться в установленном законом
порядке.
___________________________________________
(подпись условно-досрочно освобожденного (ой)
Приложение 15
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма

Ескерту. Қағида 15-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған____________________________________
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________________________________________мерзімге
____________________________________________ электрондық бақылау құралы орнатылды
(құралдың түрі көрсетіледі)
аталған құралды пайдалану тәртібі түсіндірілді________________________________________
________________________________________________________________________________
(іс-әрекет ету аумағы, қуат беру затын ауыстыру мерзімі, басқа да сипаттамасы)
Таныстырған:
_______________________________
(органның атауы)
Бастығы ____________________________________ ______________
(атағы, Т.А.Ә)                  (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Жадынаманы алған: _____________________________
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
20___жылғы "__" _________
Жазасын өтеуден шартты
түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамдардың мінез
құлқын бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 16-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(ІІО атауы)
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдағы электрондық бақылау құралдары арқылы анықталған заң бұзушылықтарды есепке алу журналы
Ескерту. Қағида 16-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ______ басталды
20___жылғы "____" ______ аяқталды
(журналдың ішкі жағы)
п\п
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның Т.А.Ә (бар болса)
Заң бұзушылық жасаған күні, уақыты, жасаған орны
Жол берілген заң бұзушылықтың қысқаша мазмұны
Тексеріс жүргізу үшін материалдарды алған күні, қызметкердің тегі, қолы
Қабылданған шешім
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Жазасын өтеуден шартты
түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамдардың мінез
құлқын бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 17-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(ІІО атауы)
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдағы электрондық бақылау құралдарының бұзылуын есепке алу журналы
Ескерту. Қағида 17-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ______ басталды
20___жылғы "____" ______ аяқталды
(журналдың ішкі жағы)
п\п
Аудиовизуальдық, электрондық бақылау құралының сәйкестендіру нөмірі
Анықталған бұзылудың күні, уақыты және сипаты
Қабылданған шаралар
Бұзылуды қалпына келтірген күні және уақыты
Бұзылуды қалпына келтірген адамның тегі және қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Жазасын өтеуден шартты
түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамдардың мінез
құлқын бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 18-қосымша
Нысан
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын алып тастау (алмастыру) туралы қаулы

Сноска. Правила дополнены Приложением 15 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расписка
о получении памятки условно-досрочно освобожденным по эксплуатации
электронных средств слежения
Условно-досрочно освобожденному(ой)_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
установлено электронное средство слежения _________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать какое)
на период ______________________________________________________________________
разъяснен порядок эксплуатации данного средства ___________________________________
_______________________________________________________________________________
(радиус действия, периодичность смены элементов питания, другие характеристики)
Ознакомил:
Начальник
__________________________________________
(наименование органа)
______________________________________ ________________________
(звание, Ф.И.О.)                        (подпись)
"____" ______________ 20__ год
Памятку получил(а): ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _-____________20___ год
Приложение 16
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 16 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование ОВД)
Журнал учета
нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения
на условно-досрочно освобожденных
Начат "____" ________20___году
Окончен "____" ________20___году
(внутренняя сторона журнала)
п\п
ФИО (при его наличии) условно-досрочно освобожденного
Дата, время и место совершения нарушена
Краткое описание допущенного нарушения
Дата, фамилия и роспись сотрудника, получившего материалы для проведения проверки
Принятое решение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 17
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 17 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование ОВД)
Журнал учета
неисправностей электронных средств слежения на условно-досрочно освобожденного
Начат "____" ________20___году
Окончен "____" ________20____году
(внутренняя сторона журнала)
№п\п
Идентификационный номер аудиовизуального, электронного средства слежения
Дата, время и характер выявленной неисправности
Принятые меры
Дата и время устранения неисправности
Фамилия и роспись лица, устранившего неисправность
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 18
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма

Ескерту. Қағида 18-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Мен,______________________________________________________________________
(ІІО атауы, бастықты алмастыратын адам)
_______________________________ бастығы _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
"___"__________ 20_ жылғы_______________________________________________________
(сот атауы)
жазалау мерзімінің өтелмеген бөлігіне ______________________________________________-
(шарты түрде мерзімінен бұрын босау мерзімі)
шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған
_____________________________________________________________ материалдарын қарап,
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
Анықтадым:
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын қолдануды алып тастау (ауыстыру) қажеттілігін
________________________________________________________________________________
дәлелдейтін себептер мен шарттар көрсетіледі)
Баяндалғынның негізінде және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің
169-бабы 1-тармағын басшылыққа ала отырып,
Қаулы еттім:
Қадағалауға алынған адам _______________________________________________ қатысты
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________ электрондық байқау құралдары
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
алып тасталсын (ауыстырылсын).
(қажетсізін сызу керек)
Бастығы ______________________ ___________________________________
(атағы)                  (қолы)            (аты-жөні, тегі)
20__ жылғы "___" _________
М.О.
Қаулымен таныстым: __________ ___________________________________________________
(қолы)            (қадағалауға алынған адамның аты-жөні, тегі)
20__жылғы "__"____________
Жазасын өтеуден шартты
түрде мерзімінен бұрын
босатылған адамдардың мінез
құлқын бақылауды жүзеге асыру
қағидасына 19-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(ІІО атауы
Электрондық бақылау құралдарындағы бұзылуды анықтау туралы акті
Ескерту. Қағида 19-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _____________________________________________________________________
(ІІО атауы, бастықты ауыстыратын адам)
_______________________________бастығы__________________________________________
(тегі, аты-жөні
Куәгерлердің:

Сноска. Правила дополнены Приложением 18 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Постановление
об отмене (замене) использовании в отношении условно-досрочно
освобожденного электронных средств слежения
Я, начальник ____________________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование ОВД)
________________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
рассмотрев материалы на _________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
условно-досрочно освобожденного(ую) "__"_________20___ году_______________________
(наименование суда)
на не отбытую часть срока наказания _______________
(срок УДО)
Установил:
________________________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости отмены (замены)
________________________________________________________________________________
использования электронных средств слежения)
На основании изложенного и руководствуясь пунктом 1 статьи 169 УИК РК,
Постановил:
Отменить (заменить) в отношении осужденного(ой) ___________________________________
(ненужное зачеркнуть)                              (фамилия, инициалы)
электронные средства слежения ____________________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
________________________________________________________________________________
Начальник
_________________________________ _________________ _____________________________
(звание)                  (подпись)                  (инициалы, фамилия)
"___"__________20____год
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): _________________ _________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия поднадзорного(ой)
"____"____________20___год.
Приложение 19
к Правилам осуществления
контроля за поведением лиц,
освобожденных условно-досрочно
от отбывания наказания
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 19 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование ОВД)
Акт установления неисправностей электронных средств слежения
Я, начальник ______________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование ОВД)
________________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
В присутствии понятых:

1. ______________________________________________________________________________
(тегі,аты-жөні,тұрғылықты жері)
2. ___________________________________________________________________ қатысуымен
(тегі,аты-жөні,тұрғылықты жері)
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғанға________________________________________
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
__________________________Бекітілген_____________________________________________
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралының атауы көрсетіледі)
_______________________ электрондық бақылау құралының ақауының себебін қарап,
Анықтадым:
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралы ақауының себебі көрсетіледі, ШМББ кінәсінің дәрежесі)
____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде,
Қаулы еттім:
Электрондық бақылау құралдары шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның
кінәсіне (шартты түде босатылған амдамға тәуелсіз басқа себептер бойынша) байланысты
жарамсыз болған, осыған байланысты,
(қажеттіні сызу)
________________________________________________________________________________
(ШМББ кінәсі анықталған жағдайда, азаматтық тәртіпте ШМББ келтірген залалды
________________________________________________________________________________
өтеу үшін материалдар жолданады, анық бұзылу болмаған кезде құрал сараптамаға
жолданады).
________________________________________________________________________________
________________________________
(орган атауы)
Бастығы
___________________________ _________________ ______________________
(атағы)                  (қолы)                  (тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Актімен таныстым: __________ _______________________________________
(қолы)                  (ШМББ тегі, аты-жөні)
Куәгерлер: 1. _______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
2. ______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"___________

1. ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
2. ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
Рассмотрев причину неисправности электронных средств слежения, установленного на
условно-досрочно освобожденного(ую)______________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
(указываются наименование электронных средств слежения)
Установил:
_______________________________________________________________________________
(указываются причины неисправности, электронных средств слежения,
степень виновности УДО)
_______________________________________________________________________________
На основании изложенного,
Постановил:
Электронные средства слежения пришли в неисправность по вине (по другим причинам не
зависящим от условно-досрочно освобожденного)
в связи с чем, полагаю
(ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________________________
(в случае установления вины УДО, материалы направляются в суд для взыскания ущерба с
_______________________________________________________________________________
УДО в гражданском порядке, в случае отсутствия явных повреждений прибор направляется
_______________________________________________________________________________
на экспертизу).
Начальник
________________________________
(наименование органа)
_________________________________ _________________ ___________________________
(звание)                  (подпись)            (инициалы, фамилия)
"____"__________20____г.
М.П.
С актом ознакомлены: _______________ ___________________________________
(подпись)            (инициалы, фамилия УДО)
Понятые: 1. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
"____"__________20__года.