Автомобиль көлігімен (инватакси) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 1 қарашадағы № 859 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 желтоқсанда № 8950 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлігімен (инватакси) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль көлігі департаменті (Е.Е. Джұмашев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде оны Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн 5 жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк тiркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жiберу туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Заң департаментiне ұсынуды қамтамасыз етсiн.

Об утверждении Правил оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси)
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 ноября 2013 года № 859. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 8950.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту автомобильного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Джумашев Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі М.Қ. Пішембаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы С. Сарсенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_________________ Т.Дүйсенова
2013 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының
2013 жылғы 1 қарашадағы
№ 859 бұйрығымен
бекітілді
Автомобиль көлігімен (инватакси) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Автомобиль көлігімен (инватакси) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларына (бұдан әрі – Тасымалдау қағидалары) сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету кезінде мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді көліктік ортаны қамтамасыз етудің жалпы тәртібі мен шарттарын анықтайды.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) таксимен тасымалдаушы – интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау қызметтерін көрсететін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
2) шағын автобус – дайындаушы зауыт көздеген жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, отыратын орны он алтыдан аспайтын, ерекше шағын кластағы автобус;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Пшембаев М. К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра С. Сарсенов
"СОГЛАСОВАН":
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова
6 ноября 2013 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 1 ноября 2013 года № 859
Правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси)
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550) (далее – Правила перевозок).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют общий порядок и условия обеспечения доступной транспортной среды для лиц с инвалидностью при оказании услуг по перевозке автомобильным транспортом.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) перевозчик такси – физическое лицо, осуществляющее деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и багажа такси;
2) микроавтобус – автобус особо малого класса, имеющий не более шестнадцати мест для сидения, исключая место водителя, предусмотренных заводом-изготовителем;

3) инватакси – мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге арналған такси;
4) такси – Тасымалдау қағидаларына сәйкес жабдықталған, жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауға арналған жеңіл автомобиль;
5) мүгедектігі бар адамдарды инватаксиге, порталда тасымалдау жөніндегі тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті, көрсетілетін қызметті беруші (бұдан әрі – өнім беруші) – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға және жеке тұлға;
6) мүгедектігі бар адам – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттілігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуларына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
7) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) – Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Автокөлік құралдарымен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау бойынша қызметтер көрсету тәртібі
4. Мүгедектігі бар адамдарды тұрақты қалааралық облысаралық маршруттарда тасымалдау кезінде және халықаралық автомобиль тасымалдарында "Жолаушылар тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері" 1040-2001 Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес келетін жолаушылар салонындағы өтудің ені 44 сантиметрден кем емес қалааралық автобустар (II класс) немесе алысқа жүретін автобустар (III класс) пайдаланылады.
5. Автобустарда мүгедектігі бар адамдарға арналған орындар және мүгедектігі бар адамдардың қозғалысына арналған кресло-арбалар автобустың жанама қабырғасының ені бойында бір қатарда орналастырады және олар автобустың жүрісі бойынша алға қарайды.
6. Кресло-арбаны орналасу орындарындағы жолаушылар салондарының еденінде және оларға қолжетімділік аймақтарында пандустар және баспалдақтар болмайды.
7. II және III класс автобустар орындықтарының арқасы жастығымен болады. Орындықтардың арқасы еңкею бұрышы бойынша орналасуды реттеуі болады.

3) инватакси – такси, предназначенное для оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью;
4) такси – легковой автомобиль, предназначенный для автомобильной перевозки пассажиров и багажа, оборудованный в соответствии с Правилами перевозок;
5) поставщик товара и (или) услуги, услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси на портале (далее – поставщик) – юридическое лицо и физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность;
6) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
7) портал социальных услуг (далее – Портал) – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, услугам по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Кодексом.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);с изменением, внесенным приказом Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автотранспортными средствами
4. При перевозке лиц с инвалидностью на маршрутах регулярных междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок используются междугородные автобусы (класс II) или автобусы дальнего следования (класс III), соответствующие требованиям государственного стандарта Республики Казахстан 1040-2001 "Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам", ширина прохода которых в пассажирском салоне не менее 44 сантиметров.
5. Сиденья для лиц с инвалидностью и кресла-коляски для передвижения лиц с инвалидностью в автобусах размещаются вдоль боковых стенок в один ряд и обращены вперед по ходу автобуса.
6. Пол пассажирского салона в местах расположения кресел-колясок и зоны доступа к ним не имеет пандусов и ступенек.
7. Сиденья автобусов II и III классов имеют спинки с подголовниками. Спинка сиденья имеет регулировку положения по углу наклона.

8. Мүгедектігі бар адамдарды тікелей кресло-арбаларда тасымалдаған жағдайда автобуста қозғалыс кезінде кресло-арбаны бекітетін жабдықтар мен құралдар көзделеді.
9. Жүргізушінің жұмыс орны мүгедектігі бар адамдардың орналасу орындарынан болсын, кресло-арбаларды орналастыру орнынан болсын іске қосылатын дыбыс және жарық сигналдарымен жабдықталады.
10. II және III класс автобустары жолаушылар салонында мүгедектігі бар адамның қозғалуы үшін арналған арнайы көліктік арбамен жабдықталады.
11. II және III класс автобустарында кресло-арбаны тасымалдау үшін пайдаланылатын багаж бөлімі көзделеді. Бөлімде жинастырған күйде кресло-арбаны бекіту үшін құралдар көзделеді.
12. Көлік құралы аялдамалар, келу және кету уақыттары жөнінде хабарлайтын дыбыс және көретін ақпараттық табломен жабдықталады.
13. Қалалық маршруттық автобустардың жолаушылар салондарында кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдардың автобусқа кіруі үшін арналған есікке қарама-қарсы бос алаң (бұрылу шеңбері) көзделеді.
14. Кресло-арбаны орналастыру үшін арналған еден учаскесінде бүйір қабырғаның ені бойында көлденең тұтқа орнатылады.
15. Автобустарда кемінде 2 жолаушы есігі көзделеді. Оның біреуі кресло-арбадағы мүгедекке мүгедектігі бар адамдарға автобусқа кіруге және шығуға мүмкіндік беретін жабдықпен жабдықталады.
Шағын автобуста жабдықпен жабдықталған және кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдардың қолжетімділігі үшін де, мүгедектігі бар адамдармен бірге жүретін адамдар үшін де пайдаланылатын бір есіктің болуына жол беріледі.
16. Кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдардың автобусқа қолжетімділігі үшін пайдаланылатын есіктің тиісті белгілері (жазулар немесе пиктограммалар) болады.
17. Автобустар мүгедектігі бар адамдарға автобусқа колжетімділігін қамтамасыз ететін рампалармен немесе кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдарды автобусқа (автобустан) көтеруге (түсіруге) арналған жабдықтармен жабдықталады.
18. Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада жолаушылар мен багажды тұрақты қалалық тасымалдауды жүзеге асыру үшін сатып алынатын автокөлік құралдары жасаушы зауытпен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын тасымалдау үшін ыңғайластырылған.
3-тарау. Мүгедектігі бар адамдарды таксимен тасымалдау жөнінде қызметтерді көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. В случае перевозки лиц с инвалидностью непосредственно в кресле-коляске, в автобусе предусматривается приспособления и устройства, фиксирующие кресло-коляску во время движения.
9. Рабочее место водителя оборудуется звуковым и световым сигналом, включаемым с мест, предназначенных для размещения лиц с инвалидностью как на сиденьях, так и в местах размещения кресел-колясок.
10. Автобусы II и III классов оснащаются специальной транспортной коляской, предназначенной для проезда в ней лица с инвалидностью в пассажирском салоне.
11. В автобусах II и III классов предусматривается багажное отделение, используемое для перевозки кресло-коляски. В отсеке предусматривается приспособления для крепления кресло-коляски в сложенном состоянии.
12. Транспортное средство оборудуется звуковым и зрительным информационными табло, сообщающим об остановках, времени прибытия и отбытия.
13. В пассажирском салоне городских маршрутных автобусов напротив двери, предназначенной для доступа в автобус лиц с инвалидностью в кресле-коляске, предусматривается свободная площадь (круг поворота).
14. На участке пола, предназначенного для размещения кресло-коляски, вдоль боковых стенок устанавливаются горизонтальные поручни.
15. В автобусах предусматриваются не менее 2 пассажирских дверей. Одна из них оборудуется устройством, обеспечивающим въезд и выезд лиц с инвалидностью в кресло-коляске в автобус.
В микроавтобусе допускается наличие одной двери, оборудованной устройством и используемой как для доступа лиц с инвалидностью в кресло-коляски, так и для лиц, сопровождающих лиц с инвалидностью.
16. Дверь в автобус, используемая для доступа лиц с инвалидностью в кресле-коляске, имеет соответствующие обозначения (надписи или пиктограммы).
17. Для обеспечения доступа лица с инвалидностью в автобус, автобусы оборудуются рампами или устройством для подъема (опускания) лиц с инвалидностью в кресле-коляске в (из) автобуса.
18. Автотранспортные средства, приобретаемые для осуществления регулярных городских перевозок пассажиров и багажа в городах республиканского и областного значения, столице, приспособлены заводом-изготовителем для перевозки маломобильных групп населения.
Глава 3. Организация оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью на такси
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін, соның ішінде кресло-арбада отыратын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауға арнайы бейімделген "Жолаушылар такси тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері" ҚР СТ 2272-2024 Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес келетін жеңіл автокөлік құралдары пайдаланылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Инватаксидің алдыңғы және артқы бөліктерінде "Мүгедектігі бар адам" төртбұрыш түріндегі және "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес Жол белгілерінің 7.17-тармағында көрсетілген жол белгісінің нышаны бейнеленген тану белгілері белгіленеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-1. Мемлекеттік органдар мен мекемелер отырғызуды, түсіруді жүзеге асыратын немесе мүгедектігі бар адамдарды күтіп тұрған "Мүгедектігі бар адам" тану белгілері бар инватакси үшін өздерінің әкімшілік ғимараттарының аумағындағы автотұрақтарға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жергілікті атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі қызметтерді Портал арқылы немесе Кодекстің 169-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

20. Для перевозки лиц с инвалидностью используются легковые автотранспортные средства, соответствующие требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 2272-2024 "Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам такси", в том числе специально приспособленные для перевозки лиц с инвалидностью в кресло-колясках.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. На передней и задней частях инватакси устанавливаются опознавательные знаки в виде квадрата "Лицо с инвалидностью" и изображением символа дорожного знака, указанного в пункте 7.17 Дорожных знаков согласно приложению 1 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. Государственные органы и учреждения обеспечивают доступ к парковкам на территории своих административных зданий для инватакси с опознавательными знаками "Лицо с инвалидностью", осуществляющих посадку, высадку или ожидающих лиц с инвалидностью.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 21-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Местные исполнительные органы организуют услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках согласно статьи 169 Кодекса.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға инватакси қызметін көрсетуге көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) "Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;
2) "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, олардыауыстыру мерзімдерін қосаалғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) 2-қосымшаның 5-тармағына сәйкес протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды және арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;
3) екінші және үшінші дәрежелі өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген ауыр және айқын психикалық бұзылулар.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметін көрсету үшін мүгедектіктің белгілеу мерзіміне арналған дәрігерлік-консультациялық комиссияның қолданыстағы қорытындысы негіз болып табылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Инватакси қызметін көрсету кезінде:
1) кресло-арбалармен қозғалатын және (немесе) өз бетінше қозғалу мүмкіндігі жоқ мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін отырғызуға және түсіруге арналған арнайы гидравликалық немесе жылжымалы (ашылатын) құрылғымен және кресло-арбаларды бекітуге арналған құралдармен жарақтандырылған автокөлік пайдаланылады;
2) өз бетінше жүріп-тұру мүмкіндігі бар және кресло-арбаларды пайдаланбайтын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін отырғызуға және түсіруге арналған арнайы гидравликалық немесе жылжымалы (ашылатын) құрылғымен және кресло-арбаларды бекітуге арналған құралдармен жарақтандырылмаған автокөлік құралдарын пайдалануға жол беріледі.

23. Показаниями к оказанию услуги инватакси лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью являются:
1) медицинские показания и противопоказания к предоставлению услуг индивидуального помощника согласно приложению 1 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994);
2) медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения согласно пункту 5 приложения 2 к приказу Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993);
3) тяжелые и выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения второй и третьей степени.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Основанием для предоставления услуг инватакси лицам с инвалидностью является действующее заключение врачебно-консультационной комиссии на срок установления инвалидности.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При оказании услуг инватакси:
1) для перевозки лиц с инвалидностью, передвигающихся на кресло-колясках и (или) не имеющих возможность самостоятельного передвижения, используются автотранспортные средства, оснащенные специальным гидравлическим или выдвижным (раскладывающим) устройством для посадки и высадки, и приспособлениями для фиксации кресел-колясок;
2) для перевозки лиц с инвалидностью, имеющих возможность самостоятельного передвижения и не использующих кресло-коляски допускается использование автотранспортных средств, не оснащенных специальным гидравлическим или выдвижным (раскладывающим) устройством для посадки и высадки, и приспособлениями для фиксации кресел-колясок.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. 12 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды инватакси конструкциясында көзделген қауіпсіздік белдіктерінің көмегімен баланы байлауға мүмкіндік беретін арнайы балалар ұстау құрылғысы немесе өзге де құралдар болмаған кезде, ал арнайы балалар ұстау құрылғысы болмаған кезде инватаксидің алдыңғы отырысында инватакси тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-2. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Инватакси қызметтері белгіленген осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес инватакси қызметтерін ұсыну үшін объектілер мен межелі пункттердің тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Жергілікті бюджеттің мүмкіндігі ескеріле отырып, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша Тізбені, көрсетілімдерді кеңейтуге, инватакси қызметін көрсетудің сағат санын және бір сапардың уақыты бойынша ұзақтығын ұлғайтуға жол беріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Инватакси қызметтері жұмыс, оқу кестесіне, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымның жұмыс кестесіне сәйкес мүгедектігі бар адамдар болып табылатын жұмыс істеушілерге, білім алушыларға, мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиеленушілеріне бірінші кезектегі тәртіппен ұсынылады. Мүгедектігі бар өзге адамдарға инватакси қызметтері олардың жүгіну тәртібімен ұсынылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Инватакси қызметтерін көрсету тапсырыс қабылдау, мүгедектігі бар адамды қарсы алу, орналасқан жерден инватаксиге дейін мүгедектігі бар адамды тасымалдауға жәрдемдесу (еріп жүретін адам болмаған жағдайда), сондай-ақ отырғызуға/түсіруге (қажет болған жағдайда), багажды тиеу/түсiруге (қажет болған жағдайда), мүгедектігі бар адамды және еріп жүретін адамды (болған жағдайда) өтінімде көрсетілген межелі орынға дейін жеткізу кіреді.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Не допускается перевозка на инватакси детей с инвалидностью до 12 лет при отсутствии специального детского удерживающего устройства или иных средств, позволяющих пристегнуть ребенка с помощью ремней безопасности, предусмотренных конструкцией инватакси, а на переднем сидении инватакси при отсутствии специального детского удерживающего устройства.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-2. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Услуги инватакси предоставляются в соответствии с перечнем объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Расширение Перечня, показаний, увеличение количества часов оказания услуг инватакси и продолжительности по времени одной поездки, допускается по решению местных исполнительных органов с учетом возможностей местного бюджета.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Услуги инватакси в первоочередном порядке предоставляются работающим, обучающимся, воспитанникам дошкольных организаций, являющимся лицами с инвалидностью, согласно графику работы, учебы, а также графику работы дошкольной организации. Иным лицам с инвалидностью, услуги инватакси предоставляется в порядке их обращения.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Оказание услуг инватакси включает принятие заказа, встречу лица с инвалидностью, содействие в транспортировке лица с инвалидностью от места нахождения до инватакси (в случае отсутствия сопровождающего лица), а также посадку/высадку (при необходимости), погрузку/выгрузку багажа (при необходимости), поездку лица с инвалидностью и сопровождающего лица (при наличии) до пункта назначения, указанного в заявке.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Инватакси салонында Тасымалдау қағидаларына сәйкес Мүгедек адам алатын бір орынға багажды алып жүруге рұқсат етіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге көрсеткіштері бар мүгедектігі бар адамды сапарда бір адам алып жүреді.
Мүгедектігі бар адам инватаксимен тасымалдауға тек еріп жүретін адам болған кезде мынадай жағдайларда ғана жол беріледі:
- өз бетінше жүріп-тұру мүмкіндігі жоқ, оның ішінде арнайы қозғалыс құралдарын пайдаланған кезде де;
- осы Қағидалардың 23-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге көрсеткіштердің болуы;
- мүгедектігі бар балаларды ата-анасының және (немесе) оның заңды өкілінің еріп жүрумен инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуі.
Мүгедектігі бар адамды тасымалдау кезінде онымен бірге 14 жасқа дейінгі баласын тасымалдауға жол беріледі.
Осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес инватакси қызметін көрсетуге көрсетілімдері жоқ және (немесе) ілеспе тұлға болып табылмайтын бөгде адамдарды инватаксимен тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Адамның өтініші бойынша бордюр, саты, баспалдақ және басқа да тосқауылдардан өтуге көмек көрсету түріндегі кедергілерден жүргізушінің келісімімен ғана орындалады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жүргізуші салонда қалып қойған, ұмытылған мүгедектігі бар адамдардың заттарының сақталуына жауап бермейді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен әлеуметтік қызметтер порталы арқылы тасымалдау бойынша қызметтер көрсету тәртібі
Ескерту. Қағидалар 1-параграфпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В салоне инватакси разрешается провозить багаж на одно место, занимаемое лицом с инвалидностью в соответствии с Правилами перевозок.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Лицо с инвалидностью, имеющий показания к оказанию услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил, сопровождается в поездке одним лицом.
Лицо с инвалидностью допускается к перевозке на инватакси только при наличии сопровождающего лица при:
- невозможности самостоятельного передвижения, в том числе с использованием специальных средств передвижения;
- наличии показаний к оказанию услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси согласно подпункту 3) пункта 23 настоящих Правил;
- оказании услуг по перевозке детей с инвалидностью на инватакси при сопровождении родителя и (или) его законного представителя.
При перевозке лица с инвалидностью допускается перевозка вместе с ним его ребенка в возрасте до 14 лет.
Перевозка инватакси посторонних лиц, не имеющих показания к оказанию услуг инватакси в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил и (или) не являющихся сопровождающим лицом, не допускается.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Помощь в преодолении препятствий в виде бордюров, лестниц, ступеней и других преград по просьбе лица с инвалидностью выполняется только при согласии водителя.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Водитель не несет ответственность за сохранность оставленных, забытых в салоне вещей лиц с инвалидностью.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси через портал социальных услуг
Сноска. Правила дополнены параграфом 1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Инватакси қызметін алу үшін мүгедектігі бар адам немесе оның заңды өкілі (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрақты тіркелген жері бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бар адамдарды инватаксиге тасымалдау жөніндегі қызметті алуға өтінішті және "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұсынылатын мүгедектігі бар адамның жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты береді.
Жергілікті атқарушы органдардың жауапты орындаушысы өтінішті қабылдау кезінде мүгедектігі бар адамның жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне "Электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) арқылы мынадай мәліметтерді алу үшін сұрау салулар қалыптастырады:
1) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы туралы.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Өтініш беруші осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) толық ұсынбаған кезде жергілікті атқарушы органдар өтінішті қабылдаудан бас тартады және өтініш берушінің абоненттік құрылғысына қабылдаудан бас тарту туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде жергілікті атқарушы органдардың жауапты орындаушысы өтініштерді келіп түсу тәртібімен "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) кезегінің электрондық журналында тіркейді.

35. Для получения услуг инватакси лицо с инвалидностью или его законный представитель (далее – заявитель) подает в местный исполнительный орган по месту постоянной регистрации заявление на предоставление услуг инватакси, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документ, удостоверяющий личность лица с инвалидностью, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Ответственный исполнитель местных исполнительных органов при приеме заявления формирует запросы по индивидуальному идентификационному номеру лица с инвалидностью в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "Электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) об установлении инвалидности;
3) о заключении врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 35 настоящих Правил, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, местные исполнительные органы отказывают в приеме заявления и информирует заявителя об отказе посредством передачи СМС-уведомления на абонентское устройство заявителя.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 35 настоящих Правил, ответственный исполнитель местных исполнительных органов регистрирует заявление в электронном журнале очереди автоматизированной информационной системы "Е-Собес" (далее – AИС "Е-Собес") в порядке его поступления.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. "Е-Собес" ААЖ тіркелгеннен кейін өтініштер, мүгедектігі бар адамның санаты туралы мәліметтер кезектілік тәртібімен "Е-Собес" ААЖ-дан Порталға беріледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемін жергілікті атқарушы органдардың жауапты орындаушысы "Е-Собес" ААЖ-дан "Іс-шараларды жоспарлау" модулінің деректерін ескере отырып, ай сайын Порталға жібереді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. "Е-Собес" ААЖ-мен мобильді азаматтар базасында тіркелген өтініш берушінің абоненттік нөміріне Порталда мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі қызметтерді өнім берушіні авторизациялау және таңдау қажеттілігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Өнім берушіні таңдауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші порталда авторизацияланады (http://aleumet.egov.kz).
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Өтініш берушінің Порталда өнім берушіні таңдауы оған мәліметтерді Порталға жіберу туралы хабарланған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Өтініш беруші өнім берушіні таңдауы болмаған кезде мәліметтерді Порталға берген күннен бастап бір ай ішінде "Е-Собес" ААЖ-дан өтініш берушінің абоненттік құрылғысына келесі ай ішінде Порталда өнім берушіні таңдау қажеттілігі туралы СМС-хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Мәліметтерді Порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң өтініш берушіде Порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы СМС-хабарлама өтініш берушінің абоненттік құрылғысына жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жалғастыру үшін өтініш беруші порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды белсендіру" батырмасын басады.
Порталдан өнім берушіні таңдауды белсендіру туралы мәліметтер автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі, содан кейін өтініш беруші "Е-Собес" ААЖ кезектілігін ескере отырып, өнім берушіні таңдайды.

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. После регистрации в AИС "Е-Собес" заявления, сведения о категории лица с инвалидностью в порядке очередности передаются из AИС "Е-Собес" на Портал.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Объем предоставляемых услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси направляется ответственным исполнителем местных исполнительных органов из AИС "Е-Собес" на Портал ежемесячно с учетом данных модуля "Планирование мероприятий".
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. На абонентский номер заявителя, зарегистрированный в базе мобильных граждан, с AИС "Е-Собес" направляется смс-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси на Портале.
Для осуществления выбора поставщика заявитель авторизируется на Портале (http://aleumet.egov.kz).
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Выбор поставщика на Портале заявителем осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении сведений на Портал.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. При отсутствии выбора заявителем поставщика в течение месяца со дня передачи сведений на Портал на абонентское устройство заявителя с AИС "Е-Собес" отправляется СМС-уведомление о необходимости выбора поставщика на Портале в течение следующего месяца.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. По истечении двух месяцев со дня передачи сведений на Портал у заявителя блокируется возможность выбора поставщика на Портале и на абонентское устройство заявителя направляется СМС-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на Портале, заявитель в личном кабинете на Портале нажимает на кнопку "активация выбора поставщика".
Сведения об активации выбора поставщика из Портала автоматически передаются в AИС "Е-Собес", после чего заявитель с учетом очередности в AИС "Е-Собес" выбирает поставщика.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Өтініш беруші порталда өнім берушіге инватаксимен тасымалдау жөніндегі қызметке тапсырысты ресімдейді және жібереді, сонымен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрығымен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32720 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнім берушіге кепілдендірілген соманы өтеуге арналған өтінішке ЭЦҚ-ға қол қояды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Өнім беруші өтінім порталда келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мынадай бас тарту себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдау туралы немесе инватаксиге тасымалдау жөніндегі қызметті ұсынудан бас тарту туралы өнім берушінің ЭЦҚ қол қойылған хабарламаны қарайды және "пайдаланушының жеке кабинетіне" жібереді:
өнім берушілер тізілімінен шығаруға өтініш берілді;
соның негізінде инватакси қызметі ұсынылатын нормативтік құқықтық актінің күшін жою;
тұрақты мекен-жайы бойынша өтініш беруші тіркелген елді мекеннен тыс жерде қызмет көрсетуге тапсырыс;
өнім беруші инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін мүгедектігі бар адамдардың рұқсат берілген санынан асып кетуі;
бұдан бұрын өтініш берушіге мобильдік қосымшамен расталған өнім берушінің мекенжайына негізсіз қорлау мен адамның қадір-қасиетін қорлайтын айыптаулар себебінен қызмет көрсетуден бас тартылған болатын;
форс-мажорлық мән-жайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары) себебінен қызмет көрсету мүмкін еместігі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Өнім беруші мүгедек адамдарды инватаксиге тасымалдау бойынша қызметті көрсету кезеңінде орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін қалыптастыру үшін порталда "өнім берушінің жеке кабинеті" модуліне бере отырып, таксиге тапсырыстың мобильді қосымшасы арқылы маршрут парағын қалыптастыра отырып, сапар маршруттарын тіркейді.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Заявитель на Портале оформляет и направляет поставщику заказ услуг по перевозке на инватакси, с одновременным подписанием ЭЦП заявления на возмещение поставщику гарантированной суммы по форме, согласно приложению 1 к Правилам возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 205 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32720).
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявки на Портале рассматривает и направляет в "Личный кабинет пользователя" подписанное ЭЦП поставщика уведомление о принятии заявки или об отказе от предоставления услуг по перевозке на инватакси с указанием следующих причин отказа:
подано заявление на исключение из реестра поставщиков;
отмена нормативного правового акта, на основании которого предоставляются услуги инватакси;
заказ на оказание услуг вне населенного пункта, где зарегистрирован заявитель по постоянному месту жительства;
превышения допустимого количества лиц с инвалидностью, которым поставщик будет оказывать услуги по перевозке на инватакси;
ранее заявителю было отказано в предоставлении услуг по причине необоснованных оскорблений и обвинений, унижающих человеческое достоинство, в адрес поставщика, которые подтверждены в мобильном приложении;
невозможность предоставить услуг из-за форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Поставщик в период оказания услуг по перевозки лиц с инвалидностью на инватакси фиксирует маршруты поездок с формированием маршрутного листа посредством мобильного приложения заказа такси с передачей в модуль "личный кабинет поставщика" на Портале для формирования акта выполненных работ (оказанных услуг).

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Өтініш беруші өзі таңдаған өнім беруші инватаксимен тасымалдау жөнінде қызметтерді одан әрі алудан мынадай себептерді көрсете отырып бас тартады:
өнім беруші уақтылы қызмет көрсетуге кіріспеді;
өнім беруші қызмет көрсету мерзімі мен уақытын жүйелі түрде бұзады;
өнім беруші сапасыз қызмет көрсетілді.
Таңдаған өнім беруші мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөнінде қызметтерді одан әрі алудан бас тарту айына бір реттен аспайды. Басқа таңдаған өнім берушімен қызмет көрсету келесі айдың 1-күнінен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 47-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Өнім беруші келесі себептерді көрсете отырып инватаксимен тасымалдау жөнінде қызметтерді одан әрі ұсынудан бас тартады:
өнім берушілер тізілімінен шығаруға өтініш берілді;
соның негізінде инватакси қызметі ұсынылатын нормативтік құқықтық актінің күшін жою;
тұрақты мекен-жайы бойынша өтініш беруші тіркелген елді мекеннен тыс жерде қызмет көрсетуге тапсырыс;
жүктеменің тым асып кету салдарынан қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
инватакси қызметтерін көрсетуге көзделген мүгедектігі бар адамның мәртебесіне сәйкес белгіленген сағат санынан асып кетуі;
өнім беруші инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін мүгедектігі бар адамдардың рұқсат берілген санынан асып кетуі;
бұдан бұрын өтініш берушіге мобильдік қосымшамен расталған өнім берушінің мекенжайына негізсіз қорлау мен адамның қадір-қасиетін қорлайтын айыптаулар себебінен қызмет көрсетуден бас тартылған болатын;
форс-мажорлық мән-жайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары) себебінен қызмет көрсету мүмкін еместігі.
Ескерту. Қағидалар 48-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Мүгедектігі бар адамдарды Портал арқылы инватаксимен тасымалдау жөнінде қызметтерді көрсететін өнім берушілерге қойылатын талаптар "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына, осы Қағидаларға және "Жолаушылар такси тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері" ҚР СТ 2272-2024 Қазақстан Республикасы ұлттық стандартына сәйкес келеді, оның ішінде мыналарды қамтиды:

Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Заявитель отказывается от дальнейшего получения услуг по перевозке на инватакси выбранным им поставщиком с указанием следующих причин:
поставщик не приступил своевременно к оказанию услуг;
поставщик систематически нарушает сроки и время оказания услуг;
поставщиком оказаны услуги ненадлежащего качества.
Отказ от дальнейшего получения услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси выбранным поставщиком осуществляется не более одного раза в месяц. Предоставление услуг другим выбранным поставщиком осуществляется с 1 числа следующего месяца.
Сноска. Правила дополнены пунктом 47 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Поставщик отказывается от дальнейшего предоставления услуг по перевозке на инватакси с указанием следующих причин:
подано заявление на исключение из реестра поставщиков;
отмена нормативного правового акта, на основании которого предоставляются услуги инватакси;
заказ на оказание услуг вне населенного пункта, где зарегистрирован заявитель по постоянному месту регистрации;
невозможности оказания услуг вследствие загруженности;
превышения установленного количества часов в соответствии со статусом лица с инвалидностью предусмотренного на оказание услуг инватакси;
превышения допустимого количества лиц с инвалидностью, которым поставщик будет оказывать услуги по перевозке на инватакси;
ранее получателю было отказано в предоставлении услуг по причине необоснованных оскорблений и обвинений, унижающих человеческое достоинство, в адрес поставщика, которые подтверждены в мобильном приложении;
невозможность предоставить услуги по причине форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
Сноска. Правила дополнены пунктом 48 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Требования, предъявляемые к поставщикам, оказывающим услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси через Портал, соответствуют статье 26 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном автотранспорте", настоящим Правилам и национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2272-2024 "Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам такси", которые в том числе включают:

1) такси тасымалдаушысы ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуы және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізілуі;
2) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру туралы шарттың болуы;
3) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауға арналған кемінде он автокөлік құралдарының болуы;
4) әрбір он автокөлік құралдарына мүгедектігі бар адамдарды кресло-арбамен тасымалдауға бейімделген кемінде бір инватакси;
5) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауды мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету мәселелері бойынша оқудан өткен, автокөлік құралдарын басқару өтілі кемінде үш жыл жүргізушілермен қамтамасыз ету;
6) өнім берушінің орындаған жұмыстарын растайтын сапар маршрутын белгілеу және осы Қағидаларға
3-қосымшаға сәйкес электрондық-цифрлық құжат нысанында маршрут парағын қалыптастыру мүмкіндігі бар таксиге тапсырыс берудің мобильдік қосымшасы арқылы таксиді шақыруды қамтамасыз ететін ақпараттық-диспетчерлік такси қызметімен ақпараттық-диспетчерлік қызмет көрсету жөніндегі шарттың болуы;
7) ұялы байланысты қоса алғанда және өтінімдерді қабылдау үшін Интернет желісі арқылы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен санын бақылау үшін телефон келіссөздерін жазу мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылғымен жабдықталған, өтінімдерді қабылдау үшін кемінде екі телефон нөмірімен жарақтандырылған мүгедектігі бар адамдардан тапсырыстарды қабылдауға арналған диспетчерлік қызметтің болуы;
8) инватакси тасымалы жүзеге асырылатын және диспетчерлік қызмет орналасқан, сондай-ақ оған инватакси қызметтерін көрсететін ұйымның автокөлік құралдары бекітілетін елді мекен;
9) мүгедектігі бар адамның тұрақты тіркелген жері бойынша инватакси қызметтерін көрсету жүзеге асырылады;
10) мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметтерінің, оның ғимараттары мен құрылысжайларының (бар болса), қызмет көрсету жөніндегі ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз ету, оларға инватакси қызметтерін көрсету кезінде қажетті ыңғайлылықтар мен жағдайлар жасау.
Ескерту. Қағидалар 49-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Межелі пунктке келгеннен кейін маршрут парағын автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектігі бар адам немесе еріп жүретін адам бағасын қояды.
Ескерту. Қағидалар 50-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) наличие уведомления о начале деятельности в качестве перевозчика такси и включение в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
2) наличие договора о страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
3) наличие не менее десяти автотранспортных средств для перевозки лиц с инвалидностью;
4) на каждые десять автотранспортных средств не менее одного инватакси, приспособленного для перевозки лиц с инвалидностью на кресло-колясках;
5) обеспечение перевозки лиц с инвалидностью водителями со стажем управления автотранспортными средствами не менее трех лет, прошедших обучение по вопросам оказания услуг лицам с инвалидностью;
6) наличие договора с информационно-диспетчерской службой такси по информационно-диспетчерскому обслуживанию, обеспечивающим вызов такси посредством мобильного приложения заказа такси с возможностью фиксации маршрута поездки и формирования маршрутного листа в форме электронно-цифрового документа согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подтверждающего выполненные работы поставщиком;
7) наличие диспетчерской службы, предназначенной для приема заказов от лиц с инвалидностью, оснащенной не менее двумя телефонными номерами для приема заявок, оборудованных устройством, обеспечивающим возможность записи телефонных переговоров для контроля качества и количества оказываемых услуг, включая сотовую связь и посредством сети Интернет для приема заявок;
8) населенный пункт, где осуществляется перевозка инватакси и располагается диспетчерская служба, а также за которым закрепляются автотранспортные средства поставщика, оказывающего услуги инватакси;
9) оказание услуг инватакси осуществляется по месту постоянной регистрации лица с инвалидностью;
10) обеспечение лицам с инвалидностью доступности услуг инватакси, ее зданий и сооружений (при наличии), информации по обслуживанию, создание необходимых удобств и условий при оказании им услуг инватакси.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. После прибытия в пункт назначения, для автоматического формирования маршрутного листа, лицо с инвалидностью или сопровождающее лицо ставит в мобильном приложении заказа такси оценку поездке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51. Мүгедектігі бар адам немесе оның заңды өкілі қайтыс болған кезде төлем құжаттарын өнім беруші қайтыс болған күннен бастап бір ай ішінде, мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілінің қолы қойылмай ұсынады.
Ескерту. Қағидалар 51-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Жергілікті атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөнінде қызметтердің құнын жергілікті бюджет қаражатынан, бірақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 199 бұйрығымен бекітілген Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемеге (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32681 болып тіркелген) сәйкес есептелген кепілдендірілген құннан аспайтын өтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. Қағидалар 52-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету елді мекен шегінде осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның қолданыстағы қорытындысы негізінде мынадай санаттар бойынша есеппен жүзеге асырылады:
1) бірінші топтағы мүгедек адамдар және екінші топтағы мүгедек адамдар болып табылатын жұмыс істейтіндерге айына кемінде жиырма бес сағат;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиеленушілеріне, білім беру ұйымдарында білім алушыларына айына кемінде жиырма бес сағат:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
кресло-арбамен қозғалатын екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;
3) тізбеге сәйкес бағыттар бойынша мүгедектігі бар өзге адамдарға айына кемінде алты сағат.
Мүгедектігі бар адамдарды инватаксиге тасымалдау жөніндегі қызметтерге көзделген сағат санын және бір сапар уақыты бойынша ұзақтығын ұлғайтуға осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес жергілікті бюджеттің мүмкіндіктерін ескере отырып, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша жол беріледі.
Мүгедектігі бар адамдар санатқа сәйкес пайдаланбаған сағаттар ағымдағы айда келесі айға ауыстырылмайды.
Мүгедектігі бар адамды басқа санатқа ауыстыру ақпараттық жүйелерден мәліметтер түскеннен немесе өтініш беруден кейін келесі айдың басынан бастап жүргізіледі.
Мүгедек адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету мынадай мән жайлар туындаған күннен бастап тоқтатылады:
мүгедектік тобының өзгеруі;
тұрақты мекен-жайының тіркелуін өзгертуі;
мүгедектігі бар адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты мекен-жайға кетуі немесе қайтыс болуы.

51. При наступлении смерти лица с инвалидностью или его законного представителя документы на оплату предоставляются поставщиком в течение месяца со дня смерти, без подписи лица с инвалидностью или его законного представителя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 51 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Местные исполнительные органы осуществляют возмещение стоимости услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств местного бюджета, но не более гарантированной стоимости, рассчитанной согласно Методике определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32681).
Сноска. Правила дополнены пунктом 52 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Оказание услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси осуществляется на основании действующего заключения врачебно-консультационной комиссии в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил в пределах населенного пункта из расчета:
1) не менее двадцати пяти часов в месяц работающим, являющимся лицами с инвалидностью первой группы и лицами с инвалидностью второй группы, передвигающимся на кресла-колясках;
2) не менее двадцати пяти часов в месяц, воспитанникам дошкольных организаций, обучающимся в организациях образования, являющимися:
лицами с инвалидностью первой группы;
лицами с инвалидностью второй группы, передвигающимся на кресла-колясках;
детьми с инвалидностью до 18 лет;
3) не менее шести часов в месяц иным лицам с инвалидностью по направлениям согласно Перечня.
Увеличение количества часов, предусмотренных на услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, и продолжительности по времени одной поездки, допускается по решению местных исполнительных органов с учетом возможностей местного бюджета в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил.
Неиспользованные часы в текущем месяце не переносятся на следующий месяц.
Переход лица с инвалидностью в другую категорию производится со следующего месяца после поступления сведений из информационных систем или подачи заявления.
Оказание услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси прекращается со дня наступлении следующих обстоятельств:
изменения группы инвалидности;
смена постоянного места регистрации;
выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство либо смерти лица с инвалидностью.

Ескерту. Қағидалар 53-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен мемлекеттік сатып алу арқылы тасымалдау бойынша қызметтер көрсету тәртібі
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағидалар 2-параграфпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету Портал мәселелері жөніндегі комиссияның қорытындысы негізінде Порталда қызметтер көрсетуші болмаған кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
55. Инватакси қызметін алу үшін өтініш беруші инватакси қызметін көрсететін ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш (еркін нысанда);
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе туу туралы куәлік;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
4) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама.
2), 3) және 4) тармақшаларда көрсетілген құжаттар салыстыру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары мүгедектігі бар адамға қайтарылады.
Жеке және заңды тұлғаларға цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылатын және ұсынылатын жеке басты куәландыратын құжаттар қағаз жеткізгіштегі құжаттарға тең.

Сноска. Правила дополнены пунктом 53 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси посредством государственных закупок
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции приказа Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены параграфом 2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Оказание услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках при отсутствии поставщика услуг на Портале на основании заключения комиссии по вопросам Портала.
55. Для получения услуг инватакси заявитель подает в организацию, оказывающую услугу инватакси, следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) документ, удостоверяющий личность или свидетельство о рождении;
3) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
4) справка об инвалидности по форме согласно приложению 19 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
Документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4), представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются лицу с инвалидностью.
Документы, удостоверяющие личность, используемые и представляемые физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов, равнозначны документам на бумажном носителе.

56. Өтініш беруші осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) толық ұсынбаған кезде, инватакси қызметін көрсететін ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады және өтініш берушіні бас тарту туралы хабардар етеді.
57. Осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде, инватакси қызметін көрсететін ұйым өтінішті келіп түсу тәртібімен тіркейді.
58. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі қызметтерді таксимен тасымалдаушы ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама берген және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тұрған, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру туралы шарттың жасасқан, сондай-ақ иелігінде инватакси, қызмет көрсету үшін қажетті персоналдың жұмысы үшін шарттары бар, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардан тапсырыстарды қабылдауға арналған, өтінімдерді қабылдау үшін ұялы байланысты қоса алғанда және Интернет желісі арқылы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен санын бақылау үшін телефон келіссөздерін жазу мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылғымен жабдықталған өтінімдерді қабылдау үшін кемінде екі телефон нөмірімен жарақтандырылған диспетчерлік қызметі бар ұйым көрсетеді.
59. Инватакси қызметін көрсетуге қойылатын талаптар мемлекеттiк сатып алу туралы шартта белгіленеді, оның ішінде мыналарды қамтиды:
1) инватакси қызметтерін ұсыну үшін объектілер мен межелі пункттердің тізбесі (бұдан әрі-тізбе);
2) тәулік ішінде күндізгі және түнгі уақытта инватаксидің жұмыс режимі, демалыс және мереке күндері;
3) инватакси тасымалы жүзеге асырылатын және диспетчерлік қызмет орналасқан, сондай-ақ оған инватакси қызметтерін көрсететін ұйымның автокөлік құралдары бекітілетін елді мекен;
4) инватаксиді тасымалдау жүзеге асырылатын елді мекенде тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелген мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін инватакси қызметтері;
5) инватакси қызметтерін көрсететін ұйым мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметтерінің, оның ғимараттары мен құрылысжайларының (бар болса), қызмет көрсету жөніндегі ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етеді, оларға инватакси қызметтерін көрсету кезінде қажетті ыңғайлылықтар мен жағдайлар жасайды;
6) тәуліктің кешкі және түнгі уақытында, демалыс және мереке күндері мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға қызмет көрсету үшін кезекші инватаксилердің болуы;

56. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 55 настоящих Правил, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, организация, оказывающая услугу инватакси, отказывает в приеме заявления и информирует заявителя об отказе.
57. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 55 настоящих Правил, организация, оказывающая услугу инватакси, регистрирует заявление в порядке его поступления.
58. Услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси осуществляется организацией, подавшей уведомление о начале деятельности в качестве перевозчика такси и состоящей в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", заключившей договор о страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, а также имеющая условия для работы персонала, необходимого для оказания услуг инватакси, в том числе диспетчерскую службу, предназначенную для приема заказов от лиц с инвалидностью, оснащенную не менее двумя телефонными номерами для приема заявок, оборудованных устройством, обеспечивающим возможность записи телефонных переговоров для контроля качества и количества оказываемых услуг, включая сотовую связь и посредством сети Интернет для приема заявок.
59. Требования, предъявляемые к оказанию услуг инватакси, оговариваются в договоре о государственных закупках, который в том числе включает:
1) перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси;
2) режим работы инватакси в дневное и ночное время в течение суток, выходные и праздничные дни;
3) населенный пункт, где осуществляется перевозка инватакси и располагается диспетчерская служба, а также за которым закрепляются автотранспортные средства организации, оказывающей услуги инватакси;
4) услуги инватакси оказываются лицам с инвалидностью, имеющим постоянную регистрацию по месту жительства в населенном пункте, где осуществляется перевозка инватакси;
5) организация, оказывающая услуги инватакси обеспечивает лицам с инвалидностью доступность услуг инватакси, ее зданий и сооружений (при наличии), информации по обслуживанию, создает необходимые удобства и условия при оказании им услуг инватакси.
6) наличие дежурных инватакси для обслуживания лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в вечернее и ночное время суток, выходные и праздничные дни;

7) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауды мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету мәселелері бойынша оқудан өткен, автокөлік құралдарын басқару өтілі кемінде үш жыл жүргізушілермен қамтамасыз ету.
60. Инватакси қызметтерін көрсететін ұйым мемлекеттiк сатып алу туралы шартта көзделген талаптарды орындайды.
61. Инватакси қызметтерін көрсететін ұйым ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инватаксидің орындалған жұмыстарын растайтын мүгедектігі бар адамдардың қолдары бар маршруттық парақтарды жергілікті атқарушы органдарға береді.
62. Инватакси қызметтерін алу үшін өтінім жоспарланған сапар күніне дейін бір күн бұрын инватакси қызметін көрсететін ұйымға телефон арқылы беріледі.
63. Тапсырыс беру кезінде мүгедектігі бар адам мынадай деректерді: тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), сапар күнін және уақытын, белгіленген пункттің нақты мекенжайын, мүгедектігі бар адаммен және (немесе) оның заңды өкілімен байланысу үшін телефонын, өзге де қосымша ақпаратты (жолаушылардың санын, жүк көлемін және жай-күйін, поездың, автобустың, әуе кемесінің келу/кету уақытын) береді.
64. Диспетчер инватакси маршрутын жасау кезінде өтінім уақытын түзетеді және оны мүгедектігі бар адаммен келіседі.
65. Қызметтерді көрсету кезінде инватаксидің жүру бағыты бойынша бір мезгілде бірнеше мүгедектігі бар адамдардың өтінімін орындауға жол беріледі.
66. Өтінімді алып тастаған жағдайда мүгедектігі бар адам тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерлік қызметке хабарлайды.
67. Инватакси тапсырыс орнына келгені туралы хабарланғаннан кейін инватакси мүгедектігі бар адамды 20 минут күтеді. Мүгедектігі бар адам көрсетілген уақытта келмесе, тапсырыс алынады және өтінім орындалды деп есептеледі.
68. Маршрут бағыты өзгертілген жағдайда мүгедектігі бар адам тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерге телефон арқылы хабарлайды. Сапар мекенжайының өзгеруі инватакси маршрутымен сәйкес келмесе, диспетчер мүгедектігі бар адамға тапсырыс беру мекенжайын өзгертуден бас тартады.
69. Мүгедектігі бар адам белгіленген уақыттан кешігетін болса, ол тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерге телефон арқылы хабарлайды. Диспетчер тапсырыс уақытын ауыстырады немесе мүгедектігі бар адамның кешігуі себебімен инватакси қызметтерін көрсету кестесіне кедергі келтірсе, тапсырысты алып тастайды.
70. Межелі пунктке келгеннен кейін инватакси жүргізушісінің маршруттық парағына мүгедектігі бар адам қол қояды, мүмкіндік болмаған жағдайда, дене функцияларының бұзылуына байланысты ілесіп жүретін адам қол қояды.

7) обеспечение перевозки лиц с инвалидностью водителями со стажем управления автотранспортными средствами не менее трех лет, прошедших обучение по вопросам оказания услуг лицам с инвалидностью.
60. Организация, оказывающая услуги инватакси выполняет требования, предусмотренные договором о государственных закупках.
61. Организация, оказывающая услуги инватакси ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом передает в местные исполнительные органы маршрутные листы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, имеющие подписи лиц с инвалидностью, подтверждающие выполненные работы инватакси.
62. Заявка на получение услуг инватакси подается по телефонам в организацию, оказывающую услуги инватакси, за сутки до даты запланированной поездки.
63. Лицо с инвалидностью при заказе предоставляет следующие данные: фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату и время поездки, точный адрес пункта назначения, телефон для контакта с лицом с инвалидностью и (или) его законным представителем, иную дополнительную информацию (количество пассажиров, в том числе ребенка с указанием возраста, объем и состояние багажа, время прибытия/убытия поезда, автобуса, воздушного судна).
64. Диспетчер при составлении маршрута инватакси корректирует время заявки и согласовывает его с лицом с инвалидностью.
65. При оказании услуг допускается одновременное выполнение заявки нескольких лиц с инвалидностью, по маршруту следования инватакси.
66. При снятии заявки, лицо с инвалидностью уведомляет диспетчерскую службу не позднее, чем за час до назначенного времени заказа.
67. Инватакси ожидает лицо с инвалидностью не более 20 минут, после сообщения о прибытии инватакси на место заказа. При неприбытии лица с инвалидностью в указанное время, заказ снимается, и заявка считается выполненной.
68. При изменении маршрута поездки, лицо с инвалидностью уведомляет диспетчера по телефону не позднее, чем за час до назначенного времени заказа. При несовместимости изменения адреса поездки с маршрутом инватакси, диспетчер отказывает лицу с инвалидностью в изменении адреса заказа.
69. При опаздывании лица с инвалидностью к назначенному времени, он уведомляет диспетчера по телефону не позднее, чем за час до назначенного времени заказа. Диспетчер переносит время заказа или снимает заказ при срыве графика оказания услуг инватакси по причине опоздания лица с инвалидностью.
70. После прибытия в пункт назначения, в маршрутном листе водителя инватакси лицо с инвалидностью или его законный представитель ставит подпись, в случае отсутствия возможности, вследствие нарушения функций организма подпись ставит сопровождающее лицо.

71. Жергілікті атқарушы органдардың инватакси қызметтеріне ақы төлеуі автомобиль көлігінің тәулігіне сағатпен (машина-сағатпен) өлшенген нақты жұмыс уақытын негізге алады.
Автомобиль көлігімен
мүгедектігі бар адамдарды
тасымалдау жөнінде қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Инватакси қызметтерін көрсетуге арналған объектілердің және белгіленген пункттердің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) мүгедектігі бар адамның жұмыс орны;
2) мүгедектігі бар адамның оқу орны;
3) жергілікті өкілді және атқарушы органдар;
4) сот, прокуратура;
5) әлеуметтік инфрақұрылым объектілері;
6) заң консультациялары;
7) нотариус;
8) медициналық мекемелер (жедел (шұғыл) медициналық көмекті көрсету жағдайларды қоспағанда);
9) әуежайлар, теміржол вокзалдары, автовокзалдар, теңіз және өзен порттары;
10) арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсететін ұйымдар;
11) мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктері үшін массаж қызметтерін көрсететін ұйымдар.
Автомобиль көлігімен
(инватакси) мүгедектігі
бар адамдарды тасымалдау
жөнінде қызметтер көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі қызметті алуға өтініш
Ескерту. Қағидалар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мүгедектігі бар адамдарды инватаксиге тасымалдау жөніндегі қызметтерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер порталы арқылы көрсетуді сұраймын.
Мүгедектігі бар адам туралы мәліметтер:
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: _______________________________________________________
Мүгедектік тобы ___________________________________________________
Мүгедек адамдарды кресло-арбамен тасымалдауға бейімделген инватаксиге
қажеттілік _________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжат нөмірі: __________ кім берді: ___________________________________
Берілген күні: 20 ___ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:___________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) мекенжайы: _______________________________
Мобильді азаматтар базасында тіркелген телефон нөмірі __________________
Заңды өкіл туралы мәліметтер (бар болса):
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжат нөмірі: __________ кім берді: ___________________________________
Берілген күні: 20 ___ жылғы "____" ______________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) мекенжайы: _______________________________
Мобильді азаматтар базасында тіркелген телефон нөмірі __________________
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөніндегі қызметтер үшін құжаттарды ресімдеу үшін қажетті ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. Инватакси қызметтерін ұсынуды бақылау мақсатында инватаксимен жүріп- тұру маршрутын қадағалауға келісім беремін. Келесі шарттар сақталған жағдайда инватакси қызметтерін ұсыну туралы хабардар болдым: - осы Қағидалармен танысу; - мобильді азаматтар базасында тіркелген нөмірі бар ұялы телефонның болуы; - әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы инватакси қызметін алу кезінде тапсырысты жүзеге асыру үшін таңдалған өнім берушімен шарт жасасқан ақпараттық-диспетчерлік такси қызметінің таксиге тапсырыс берудің мобильдік қосымшасын жүктеу; - әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы инватакси қызметін алу кезінде сапардың аяқталуын бағалаумен тіркеу. Жалған мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Өтініш берушінің немесе заңды өкілдің қолы __________________________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20____ жылғы "____" ___________
Өтінішті қабылдаған адамның лауазымы және қолы ____________________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__" ___________
Автомобиль көлігімен
(инватакси) мүгедектігі бар
адамдарды тасымалдау жөнінде
қызметтер көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: жергілікті атқарушы органдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Инватакси қызметтерін әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы көрсетудің маршруты туралы ақпарат

71. Оплата услуг инватакси местными исполнительными органами исходит из фактического времени работы автомобильного транспорта, измеренного в часах (машино-час) в сутки.
Приложение 1
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц
с инвалидностью
автомобильным транспортом
Перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) место работы лица с инвалидностью;
2) учебные заведения лица с инвалидностью;
3) местные представительные и исполнительные органы;
4) суд, прокуратура;
5) объекты социальной инфраструктуры;
6) юридические консультации;
7) нотариус;
8) медицинские учреждения (за исключением случаев оказания срочной (неотложной) медицинской помощи);
9) аэропорты, железнодорожные вокзалы, автовокзалы, морские и речные порты;
10) организации, оказывающие специальные социальные услуги;
11) организации, оказывающие услуги массажа для нужд лиц с инвалидностью.
Приложение 2
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц с
инвалидностью автомобильным
транспортом (инватакси)
Заявление на получение услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу оказать услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси
через портал социальных услуг.
Сведения о лице с инвалидностью:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения: ______________________________________________________
Группа инвалидности _________________________________________________
Потребность в инватакси, приспособленного для перевозки лиц с инвалидностью
на кресло-колясках __________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Номер документа: __________ кем выдан: ________________________________
Дата выдачи: "____" _____________ 20 ___ года
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации): ________________________
Номер телефона, зарегистрированный в Базе мобильных граждан ____________
Сведения о законном представителе (при наличии):
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Номер документа: __________ кем выдан: ________________________________
Дата выдачи: "____" _____________ 20 ___ года
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации): _________________________
Номер телефона, зарегистрированный в Базе мобильных граждан ______________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с
Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для услуг по перевозке лиц с
инвалидностью.
Даю согласие на отслеживание маршрута передвижения на инватакси с целью
контроля за предоставлением услуг инватакси.
Проинформирован о предоставлении услуг инватакси при соблюдении следующих
условий:
- ознакомление с настоящими Правилами;
- наличие мобильного телефона с номером, зарегистрированным в Базе мобильных граждан;
- скачивание мобильного приложения заказа такси информационно-диспетчерской
службы, заключившей договор с выбранным поставщиком для осуществления заказа при
получении услуги инватакси через портал социальных услуг;
- фиксирование завершения поездки оценкой при получении услуги инватакси через
портал социальных услуг.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и
поддельных документов.
Подпись заявителя или законного представителя ______________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________ 20____ года.
Должность и подпись лица, принявшего заявление ___________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ____________ 20____ года.
Приложение 3
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц с
инвалидностью автомобильным
транспортом (инватакси)
Форма
предназначенная для сбора
административных данных
Маршрутный лист оказания услуг инватакси через портал социальных услуг

Ескерту. Қағидалар 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): И3
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы __ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: өнім берушілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі әрбір айдың 10-күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық
Инватакси қызметтерін әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы көрсетудің маршруты туралы ақпарат
р/с
Инватакси сапарының маршруты
Мүгедектігі бар адамға инватаксимен қызмет көрсету уақыты
Инватаксимен тасымалдау күні (күні, айы, жылы)
Бастапқы жөнелту пункті
Соңғы межелі пункті
Баға
Инватаксидің келу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды отырғызу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды түсіру уақыты, сағат / минут
Сапардың жалпы уақыты
1
2
3
...
Өнім берушінің ЭЦҚ ___________________________________________
Мүгедектігі бар адамның ЭЦҚ ___________________________________
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы___________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда) _____________
"Инватакси қызметтерін
әлеуметтік көрсетілетін
қызметтер порталы арқылы
көрсетудің маршруты
туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Инватакси қызметтерін әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы көрсетудің маршруты туралы ақпарат" (индекс – И3 айлық кезеңділік)
Нысанның 1-бағанында инватаксимен тасымалдау күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында бастапқы жөнелту пункті көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында соңғы межелі пункті көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында бағалау көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында инватаксидің келу уақыты, сағат/минут көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында мүгедектігі бар адамды отырғызу уақыты, сағат / минут көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында мүгедектігі бар адамды түсіру уақыты, сағат/минут көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында сапардың жалпы уақыты, сағат/минут көрсетіледі.
Автомобиль көлігімен
(инватакси) мүгедектігі бар
адамдарды тасымалдау жөнінде
қызметтер көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: жергілікті атқарушы органдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Инватакси қызметтерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес көрсетудің маршруты туралы ақпарат

Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местные исполнительные органы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Информация о маршруте оказания услуг инватакси через портал социальных услуг
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): И3
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ____ месяц 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поставщики
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: электронный
Информация о маршруте оказания услуг инватакси через портал социальных услуг
№ п/п
Маршрут поездки инватакси
Время обслуживания инватакси лица с инвалидностью
Дата перевозки инватакси (число, месяц, год)
Начальный пункт отправления
Конечный пункт назначения
Оценка
Время приезда инватакси, часов/ минут
Время посадки лица с инвалидностью, часов/ минут
Время высадки лица с инвалидностью, часов/ минут
Общее время поездки
1
2
3
..
ЭЦП поставщика _____________________________________________
ЭЦП лица с инвалидностью ____________________________________
Наименование __________________ Адрес _______________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________
Исполнитель___________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о маршруте
оказания услуг инватакси
через портал социальных услуг"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о маршруте оказания услуг инватакси через портал социальных услуг" (индекс – И3 периодичность месячная)
В графе 1 формы указывается дата перевозки инватакси (число, месяц, год).
В графе 2 формы указывается начальный пункт отправления.
В графе 3 формы указывается конечный пункт назначения.
В графе 4 формы указывается оценка.
В графе 5 формы указывается время приезда инватакси, часов/минут.
В графе 6 формы указывается время посадки лица с инвалидностью, часов/минут.
В графе 7 формы указывается время высадки лица с инвалидностью, часов/минут.
В графе 8 формы указывается общее время поездки.
Приложение 4
к Правилам оказания услуг по
перевозке лиц с инвалидностью
автомобильным
транспортом (инватакси)
Форма
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. Қағидалар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 19.01.2026 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): И4
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы __ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: инватакси қызметтерін көрсететін ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі әрбір айдың 10-күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық
Инватакси қызметтерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес көрсетудің маршруты туралы ақпарат
р/н
Мүгедектігі бар адам
Инватакси сапарының маршруты
Мүгедектігі бар адамға инватаксимен қызмет көрсету уақыты
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда оның болуы)
Телефон нөмірі
Қолы
Бастапқы жөнелту пункті
Соңғы межелі пункті
Инватаксидің келу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды отырғызу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды түсіру уақыты, сағат / минут
1
2
3
...
Жүргізуші ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүргізушінің қолы ___________________________________________
Диспетчер ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Диспетчердің қолы ____________________________________________
Атауы ______________________ Мекенжайы _______________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда) _____________
"Инватакси қызметтерін
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік сатып алу туралы
заңнамасына сәйкес көрсетудің
маршруты туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Инватакси қызметтерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес көрсетудің маршруты туралы ақпарат" (индекс – И4 айлық кезеңділік)
Нысанның 1-бағанында тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда оның болуы) көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында телефон номері көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында қолы көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында бастапқы жөнелту пункті көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында соңғы межелі пункті көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында инватаксидің келу уақыты, сағат/минут көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында мүгедектігі бар адамды отырғызу уақыты, сағат / минут көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында мүгедектігі бар адамды түсіру уақыты, сағат/минут көрсетіледі.

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта Республики Казахстан от 19.01.2026 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в местные исполнительные органы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Информация о маршруте оказания услуг инватакси в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): И4
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ____ (месяц) 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, оказывающие услуги инватакси
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: электронный
Информация о маршруте оказания услуг инватакси в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках
п/п
Лицо с инвалидностью
Маршрут поездки инватакси
Время обслуживания инватакси лица с инвалидностью
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Номер телефона
Подпись
Начальный пункт отправления
Конечный пункт назначения
Время приезда инватаси, часов/ минут
Время посадки лица с инвалидностью, часов/минут
Время высадки лица с инвалидностью, часов/минут
1
2
3
Водитель ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись водителя ________________________________
Диспетчер ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись диспетчера _____________________________
Наименование __________________________________
Адрес _________________________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты_________________________
Исполнитель_________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о маршруте
оказания услуг инватакси
в соответствии
с законодательством
Республики Казахстан
о государственных закупках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о маршруте оказания услуг инватакси (индекс – И4 периодичность месячная)
В графе 1 формы указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии).
В графе 2 формы указывается номер телефона.
В графе 3 формы указывается подпись.
В графе 4 формы указывается начальный пункт отправления.
В графе 5 формы указывается конечный пункт назначения.
В графе 6 формы указывается время приезда инватакси, часов/минут.
В графе 7 формы указывается время посадки лица с инвалидностью, часов/минут.
В графе 8 формы указывается время высадки лица с инвалидностью, часов/минут.