Авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 қазанда № 8782 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.07.2017 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.07.2017 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Авиация персоналы куәлiгiн беру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрiнiң 2011 жылғы 14 наурыздағы № 138 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6860 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 18 маусымдағы № 258-259(26657) жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 желтоқсандағы № 711 бұйрығымен бекітілген, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7366 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 19 сәуірдегі № 164-168(27242) жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды;

Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2013 года № 8782.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.07.2017 № 484 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использование воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиаций" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.07.2017 № 484 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 138 "Об утверждении Правил выдачи свидетельств авиационного персонала" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6860, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 августа 2011 г., № 265-266 (26686-26687));
2) подпункт 1) Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 2 декабря 2011 года № 711 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7366, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 19 апреля 2012 г., № 108-109 (26927-26928)).
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми бұқаралық ақпарат құралдарында, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және оны мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация вице-министрi А.Ғ. Бектұровқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2013 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 750 бұйрығымен
бекітілген
Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 18.11.2021 № 599 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Авиация персоналы куәлiгін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 54-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес жасалған және авиация персоналы куәлiгін беру және оның қолданылу мерзімін ұзарту тәртібі мен "Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық персонал – арнайы және (немесе) кәсіби даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдары мен авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2) авиациялық персонал куәлігі – авиациялық персоналдың біліктілігі мен өкілеттігін растайтын құжат;
3) авиациялық персонал куәліктерін беру тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) –авиациялық персонал куәліктерін беру туралы жазба жазылатын құжат;
3-1) азаматтық авиация саласындағы төлемдер – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым көрсететін қызметтер үшін жеке және заңды тұлғалардың төлемі, сондай-ақ азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның бюджетіне ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың міндетті аударымы;

2) после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра
транспорта коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 сентября 2013 года № 750
Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 18.11.2021 № 599 (порядок введения в действие см. п.4).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала и оказания государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
2) свидетельство авиационного персонала – документ, подтверждающий квалификацию и полномочия авиационного персонала;
3) реестр выданных свидетельств авиационного персонала (далее – Реестр) – документ, в котором ведется запись о выдаче свидетельств авиационного персонала;
3-1) платежи в сфере гражданской авиации – плата физических и юридических лиц за услуги, оказываемые уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, а также обязательные отчисления юридических лиц за осуществление ею постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности в бюджет уполномоченной организации в сфере гражданской авиации;

4) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
6) азаматтық авиация ұйымы – азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) арнайы белгі – тілді меңгеу деңгейі туралы белгіні қоса алғанда, ерекше шарттар, құқықтар немесе шектеулер көрсетілетін куәлікте жасалған қосымша көрсетілетін куәлікте жасалған қосымша жазба және осы куәлікке қатысты ақпарат;
8) бақылаудағы әуе кемесінің командирі – бақыланатын ӘКК ретінде функциялар мен міндеттерді орындайтын екінші ұшқыш. PICUS уақыты екінші пилоттың ұшу кітапшасында тіркеледі, нұсқаушының немесе ӘКК қолымен куәландырылады және ӘКК ретінде жалпы ұшуға есептеледі;
9) біліктілік белгісі – куәлікке жазылған немесе оған қатысы бар, оның бөлігі болып табылатын осы куәлікке қатысты ерекше жағдайлар, құқықтар немесе шектеулері көрсетілетін жазба;
9-1) кешенді әуе кемесі (complex motor-powered aircraft) – ең жоғары ұшу массасы 5700 кг-нан асатын немесе жолаушылар креслоларының ең жоғары конфигурациясы он тоғыздан асатын немесе пайдалану үшін экипажы кемінде екі ұшқыштан тұратын, немесе турбореактивті қозғалтқышпен (немесе) қозғалтқыштармен немесе бірден артық турбовинтті қозғалтқышпен жарақтандырылған, немесе ең жоғары ұшу массасы 3175 кг-нан асатын тікұшақ, немесе жолаушылар креслоларының максималды конфигурациясы тоғыздан асатын немесе кем дегенде екі ұшқыштан тұратын экипажбен пайдаланылатын немесе айналмалы ротормен.
10) өтініш беруші – авиациялық персонал куәлігін алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жүгінген жеке немесе заңды тұлға (азаматтық авиация ұйымы);
11) пилотсыз ұшу аппараты – бортта пилотсыз (экипажсыз) ұшуды орындайтын және ұшу кезінде автоматты түрде, басқару пунктімен немесе көрсетілген тәсілдердің үйлесімімен оператор басқаратын әуе кемесі;
12) сыртқы пилот – пилотсыз ұшу аппаратын ұшуы үшін қажетті іс-қимылдарды орындайтын және ұшу кезінде тиісті ұшу басқаруын басқаратын жеке тұлға;

4) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
5) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
6) организация гражданской авиации – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
7) специальная отметка – дополнительная запись, сделанная в свидетельстве, в которой указываются особые условия, права или ограничения, включая отметку об уровне владения языком, и информация, относящаяся к этому свидетельству;
8) Командир воздушного судна под наблюдением – второй пилот, выполняющий функции и обязанности в качестве КВС под наблюдением. Время PICUS фиксируется в летной книжке второго пилота, удостоверяется подписью КВС или инструктора и засчитывается в общий налет в качестве КВС;
9) квалификационная отметка – запись, сделанная в свидетельстве или имеющая к нему отношение, являющаяся его частью, в которой указываются особые условия, права или ограничения, относящиеся к этому свидетельству;
9-1) комплексное воздушное судно (complex motor-powered aircraft) – самолеты с максимальной взлетной массой 5700 кг и более, или c максимальной конфигурацией пассажирских кресел более девятнадцати, или для эксплуатации с экипажем, состоящим минимум из двух пилотов, или оснащенный турбореактивным двигателем/двигателями или более чем одним турбовинтовым двигателем, или вертолет с максимальной взлетной массой 3175 кг и более, или с максимальной конфигурацией пассажирских кресел более девяти, или для эксплуатации с экипажем, состоящим минимум из двух пилотов или с поворотным ротором;
10) заявитель – физическое или юридическое лицо (организация гражданской авиации), обратившееся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения свидетельства авиационного персонала;
11) беспилотный летательный аппарат – воздушное судно, выполняющее полет без пилота (экипажа) на борту и управляемое в полете автоматически, оператором с пункта управления или сочетанием указанных способов;
12) внешний пилот – физическое лицо, которое исполняет необходимые действия по выполнению полета беспилотного летательного аппарата и которое управляет соответствующими органами управления полетом в течение времени полета;

13) ұшу экипажының мүшесі – ұшу уақыты барысында әуе кемесін басқаруға қатысты міндеттер жүктелген, авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігі бар, авиациялық персоналға жататын тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Уәкілетті ұйым авиация персоналы куәліктерінің мынадай түрлерін береді:
1) ұшу экипажының мүшелеріне:
PPL жеке пилот куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесінің);
CPL коммерциялық авиациясы пилотының куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің);
MPL көпмүшелі экипаж (ұшақ) пилотының куәлігі;
ATPL желілік пилотының куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесінің);
FBPL тегін аэростат ұшқышының куәлігі;
GPL планер пилотының куәлігі;
2) ұшқыштардан басқа ұшу экипажының мүшелері үшін:
FNL штурманының куәлігі;
FEL бортинженер (бортмеханик) куәлігі;
FROL бортрадист куәлігі;
3) басқа авиациялық персонал:
RPL сыртқы пилот куәлігі (ұшақтың, дирижабльдің, планердің, бұранда Қанаттың, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің немесе еркін аэростаттың);
ATCL әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің куәлігі;
AML әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі;
ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе FDL ұшу диспетчерінің куәлігі;
ASOL авиациялық станциясы операторының куәлігі;
4) жеңіл және аса жеңіл авиацияның авиация персоналы үшін:
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының куәлігі (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі);
LAPL жеңіл әуе кемесі пилотының куәлігі (ұшақ, тікұшақ);
LAML жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3.1. Авиация персоналының куәліктері үшін медициналық сертификаттардың мынадай сыныптары (түрлері) қолданылады:

13) член летного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, имеющее действующее свидетельство авиационного персонала, на которого возложены обязанности, связанные с управлением воздушного судна в течение полетного времени.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченная организация выдает следующие виды свидетельств авиационного персонала:
1) для членов летного экипажа:
свидетельство частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота многочленного экипажа (самолета) MPL;
свидетельство линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота свободного аэростата FBPL;
свидетельство пилота планера GPL;
2) для членов летного экипажа, отличных от пилотов:
свидетельство штурмана FNL;
свидетельство бортинженера (бортмеханика) FEL;
свидетельство бортрадиста FROL;
3) другой авиационный персонал:
свидетельство внешнего пилота RPL (самолета, дирижабля, планера, винтокрыла, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы или свободного аэростата);
свидетельство диспетчера обслуживания воздушного движения ATCL;
свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов AML;
свидетельство сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера FDL;
свидетельство оператора авиационной станции ASOL;
4) для авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации:
свидетельство пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
свидетельство пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета);
свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов LAML.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Для свидетельств авиационного персонала применяются следующие классы (виды) медицинских сертификатов:

1) 1 сыныпты медициналық сертификат:
CPL коммерциялық авиация пилотының куәлігі (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің) үшін;
MPL (ұшақ) көпмүшелі экипажы пилотының куәлігі үшін;
ATPL желілік пилотының куәлігі үшін (ұшақтың, тікұшақтың, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесінің);
2) 2 сыныпты медициналық сертификат:
PPL жеке пилотының куәлігі үшін (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің);
FNL штурманының куәлігі үшін;
FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігі үшін;
FROL бортрадистінің куәлігі үшін;
FBPL еркін аэростаты ұшқышының куәлігі үшін;
GPL планер ұшқышының куәлігі үшін;
3) 3-сыныпты медициналық сертификат:
ATCL әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің куәлігі үшін;
RPL сыртқы пилотының куәлігі үшін (ұшақтың, дирижабльдің, планердің, бұранда қанаттың, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің немесе еркін аэростаттың);
4) ЖЖӨЖА медициналық сертификаты:
ULAPL аса жеңіл әуе кемесінің пилотының куәлігі үшін (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің);
LAPL жеңіл әуе кемесінің (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының куәлігі үшін.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-2. Уәкілетті ұйым авиация персоналының куәліктерін ресімдеуді шет мемлекеттердің авиация билігі куәліктер беретін біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу құқықтары мен мерзімдерін еш қиындықсыз анықтай алатындай етіп ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-3. Ұшу экипажы мүшесінің, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру,
ұшу экипажы мүшесінің, әуе қозғалысы диспетчерінің, авиациялық станция операторының, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгі енгізу немесе оның қолданылу мерзімін ұзарту және авиациялық персонал куәлігін және (немесе) оның қосымшасын ауыстыру үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен ақы алынады.

1) медицинский сертификат 1 класса:
для свидетельства пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
для свидетельства пилота многочленного экипажа MPL (самолета);
для свидетельства линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
2) медицинский сертификат 2 класса:
для свидетельства частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
для свидетельства штурмана FNL;
для свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL;
для свидетельства бортрадиста FROL;
для свидетельства пилота свободного аэростата FBPL;
для свидетельства пилота планера GPL;
3) медицинский сертификат 3 класса:
для свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения ATCL;
для свидетельства внешнего пилота RPL (самолета, дирижабля, планера, винтокрыла, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы или свободного аэростата);
4) медицинский сертификат ЛИСЛА:
для свидетельства пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
для свидетельства пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета).
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-2. Уполномоченная организация обеспечивает оформление свидетельств авиационного персонала таким образом, чтобы авиационные власти иностранных государств могли без затруднений определять предоставляемые свидетельствами права и сроки действия квалификационных и специальных отметок.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 3-2 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-3. За выдачу свидетельств члена летного экипажа, диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции, персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, за внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельства члена летного экипажа, диспетчера воздушного движения, оператора авиационной станции, персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и замену свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему взимается плата в порядке, который определен приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120).

Төлем мөлшері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) айқындалады (бұдан әрі – Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерінің тізбесі).
Ескерту. Қағида 3-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Авиациялық персонал куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту тәртібі
4. Кітап үлгісіндегі авиация персоналының куәлігі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және көлемі 8,7 х 12 сантиметр (бұдан әрі – см) құжатты білдіреді.
Авиация персоналының пластикалық карточка түріндегі куәлігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және көлемі 85,72 х 54,03 миллиметр (бұдан әрі – мм) құжатты білдіреді.
5. Кітап түріндегі авиация персоналы куәліктері авиациялық персоналдың санатына жатқызылуына қарай түс гаммасы мен серия-әріптік кодтау бойынша ерекшеленеді.
Авиациялық персонал куәліктерінің әріптік кодтары мен түстерінің кестесі осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерді немесе ұшу диспетчерін қоспағанда, авиация персоналы куәлігінің жарамдылығы ондағы біліктілік белгілерінің және (немесе) тиісті сыныптағы (түрдегі) медициналық сертификаттың қолданылу мерзімімен айқындалады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал мен ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәліктерінің жарамдылығы кәсіптік деңгейді уақтылы ұстап тұру шартымен берілген немесе ұзартылған күннен бастап бес жыл қолданылу мерзімімен айқындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Өзінде қолданыстағы авиациялық персонал куәлігі жоқ авиациялық персоналға әуе кемесінің ұшу экипажы мүшесінің функцияларын орындауға рұқсат етілмейді.

Размер платы определяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089) (далее – Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи и продления срока действия свидетельства авиационного персонала
4. Свидетельство авиационного персонала книжного типа оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и представляет собой документ размером 8,7 х 12 сантиметров (далее – см).
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки оформляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и представляет собой документ размером 85,72 х 54,03 миллиметров (далее – мм).
5. Свидетельства авиационного персонала книжного типа различаются по цветовой гамме и серийно-буквенной кодировке в зависимости от их принадлежности к категориям авиационного персонала.
Таблица серийных буквенных кодов и цветов свидетельств авиационного персонала приведена в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Действительность свидетельства авиационного персонала за исключением персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера определяется сроком действия содержащихся в нем квалификационных отметок и (или) медицинского сертификата соответствующего класса (вида).
Срок действия свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера составляет пять лет со дня выдачи или продления.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. К выполнению функций члена летного экипажа воздушного судна не допускается авиационный персонал, не имеющий при себе действующего свидетельства авиационного персонала.

7-1. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген авиациялық персонал куәлігі бар адамдар кәсіптік қызметке осындай қызметті жүзеге асыру құқығына арналған қолданыстағы куәлiгi, қолданыстағы біліктілік белгілері және (немесе) тиісті сыныптағы медициналық сертификаты болған кезде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламаларында көзделген кезеңділікке сәйкес кәсіптік деңгейді ұстап тұру шартымен кәсіптік қызметті орындауға жіберіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген).
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Авиациялық персонал куәліктері өтініш берушіге, азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысына немесе оның сенім жүктелген адамдарына беріледі.
9. Авиациялық персонал куәлігін беру тізілімінде тіркеледі.
10. Өтініш беруші авиация персоналының куәлігін алу үшін (немесе куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту), куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру, біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін уәкілетті ұйымға "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы "Авиация персоналына куәліктерді беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі-мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген құжаттардың тізбесін жолдайды.
Процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы тапсырған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері ұсынылған құжаттардың толықтығын және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар тізбесіне сәйкестігін тексереді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға өтініш берушінің жазбаша келісімін алады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынады.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні және уәкілетті ұйымға жеткізу мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.

7-1. Лица, имеющие свидетельства авиационного персонала, указанные в пункте 3 настоящих Правил, допускаются к выполнению профессиональной деятельности при наличии действующего свидетельства, действующих квалификационных отметок на право осуществления такой деятельности и (или) медицинского сертификата соответствующего класса (вида), при условии поддержания профессионального уровня в соответствии с периодичностью, предусмотренной Типовыми программами профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785).
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1) в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Свидетельства авиационного персонала выдаются заявителю, первому руководителю организации гражданской авиации или его представителю по доверенности.
9. Выдача свидетельств авиационного персонала регистрируется в Реестре.
10. Заявитель для получения свидетельства авиационного персонала (либо продления срока действия свидетельства), замены свидетельства и (или) приложения к нему внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок направляет в уполномоченную организацию через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация) либо веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал) перечень документов предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу", согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При сдаче документов через государственную корпорацию работник государственной корпорации проверяет полноту и соответствие представленных документов перечню документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Работник государственной корпорации получает письменное согласие заявителя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении в государственную корпорацию день приема и срок доставки документов в уполномоченную организацию не входит в срок оказания государственной услуги.

Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа сілтеме жасай отырып, "электрондық үкіметтің" веб-порталының есептік жазбасына қосылған абоненттік нөміріне SMS-хабарлама келіп түседі. Қажет болған жағдайда осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижелерін беру өтініш берушінің цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжатты не электрондық құжатты көрсеткен кезде не оның өкілінің нотариалды куәландырылған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені 1 (бір) ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін уәкілетті ұйымға беріледі.
Өтініш беруші 1 (бір) ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Уәкілетті ұйым мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша құжаттарды пошта қызметі арқылы өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Уәкілетті ұйым мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді, мемлекеттік корпорацияға жеткізу мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе жіберіледі.
Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Құжаттар мен мәліметтер портал және Мемлекеттік корпорация арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша өтінімді тіркеу/беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.

При приеме документов через государственную корпорацию заявителю поступает SMS-уведомление на абонентский номер, подключенного к учетной записи веб-портала "электронного правительства" со ссылкой на расписку о приеме соответствующих документов. При необходимости выдается расписка о приеме соответствующих документов согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Выдача результатов государственной услуги через государственную корпорацию осуществляется при предъявлении документа удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) заявителя либо его представителя по нотариально заверенной доверенности.
Результаты, которые не были выданы заявителям, хранятся в государственной корпорации в течение 1 (одного) месяца, после чего передаются уполномоченной организации для дальнейшего хранения.
При обращении заявителя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу государственной корпорации уполномоченная организация направляет документы в государственную корпорацию для выдачи заявителю посредством почтовой службы.
Уполномоченная организация обеспечивает доставку результата государственной услуги в государственную корпорацию, срок доставки в государственную корпорацию не входит в срок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При сдаче документов через портал, в "личный кабинет" заявителя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
При поступлении документов и сведений через портал и государственной корпорации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация/выдача заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Уполномоченная организация получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттар топтамасын портал арқылы жіберген кезде лицензиялау жөніндегі авиациялық инспектор 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық емес немесе Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтердің болмауы фактісі анықталған жағдайда, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанында (бұдан әрі – ЭЦҚ) Уәкілетті ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның, өтініш берушінің жеке кабинетіне портал арқылы өтінішті еркін нысанда одан әрі қараудан бас тартуды (бұдан әрі – дәлелді бас тарту) жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде лицензиялау жөніндегі авиациялық инспектор ұсынылған деректерге талдау жүргізеді және жан-жақты қарау мақсатында құжаттарды медицина жөніндегі авиациялық инспекторға және авиациялық оқу орталықтары бойынша авиациялық инспекторға жібереді.
Медициналық куәландыруды жүргізу талап етілмейтін авиациялық персоналдың құжаттарын қоспағанда, медицина жөніндегі авиациялық инспектор авиациялық медициналық сарапшының есебіне сәйкестігіне медициналық сертификатқа сараптама жүргізеді.
Авиациялық оқу орталықтары бойынша авиациялық инспектор авиациялық персоналдың сертификатталған немесе танылған шетелдік авиациялық оқу орталығында тиісті кәсіптік даярлығының болуына сараптама жүргізеді.
Авиациялық инспекторлардың сараптама жүргізу мерзімі құжаттарды алған сәттен бастап 6 (алты) жұмыс күнінен аспайды.
Сараптамалардың оң қорытындылары болған кезде лицензиялау жөніндегі авиациялық инспектор 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ресімдейді:
авиациялық персоналға куәліктер (немесе куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту);
куәлікті және (немесе) оған қосымшаны жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегін, атын, әкесінің атын ауыстырған (бар болса), кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде ауыстыру;
немесе біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
"Авиациялық персоналға куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және кіші түрлері 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия, государственная корпорация отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов согласно приложению 5 настоящих Правил.
При направлении пакета документов через портал, авиационный инспектор по лицензированию в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных документов и при установления факта неполноты представленных документов или отсутствия сведений, необходимых для оказания государственной услуги, направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в произвольной форме (далее – мотивированный отказ), через портал в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя уполномоченной организации либо лица его замещающего, в личный кабинет заявителя.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При предоставлении заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги, авиационный инспектор по лицензированию проводит анализ представленных данных и в целях всестороннего рассмотрения направляет документы авиационному инспектору по медицине и авиационному инспектору по авиационным учебным центрам.
Авиационный инспектор по медицине проводит экспертизу медицинского сертификата на соответствие отчету авиационного медицинского эксперта, за исключением документов авиационного персонала, для которых не требуется проведение медицинского освидетельствования.
Авиационный инспектор по авиационным учебным центрам проводит экспертизу на предмет наличия у авиационного персонала соответствующей профессиональной подготовки в сертифицированном или признанном иностранном авиационном учебном центре.
Срок проведения экспертизы авиационными инспекторами не превышает 6 (шесть) рабочих дней с момента получения документов.
При положительных заключениях экспертиз авиационный инспектор по лицензированию в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет результат оказания государственной услуги:
свидетельство авиационному персоналу (либо продление срока действия свидетельства);
замену свидетельства и (или) приложения к нему при утере, хищении, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) и других технических причин, замене свидетельства книжного типа на свидетельство в виде пластиковой карточки;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок.
Срок оказания государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" и подвидов составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша оң нәтиже не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мыналар арқылы жүгінген кезде:
мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелері пошта қызметі арқылы мемлекеттік корпорацияға жіберіледі;
портал, өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы хабарлама жіберіледі, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі қағаз түрінде пошта қызметі арқылы өтініште көрсетілген мемлекеттік корпорацияның филиалына жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан кезде уәкілетті ұйым техникалық іркілістер анықталған сәттен бастап мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпарат бере отырып, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі, авторизацияланған сәттен бастап қате пайда болған сәтке дейін қадамдық скриншоттар қоса беріле отырып және қатенің нақты уақыты көрсетіле отырып бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын хабардар етеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын, осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
При обращении через:
государственную корпорацию результаты государственной услуги направляются в государственную корпорацию через почтовую службу;
портал, в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление о результате государственной услуги, результат государственной услуги в бумажном виде направляется в филиал государственной корпорации, указанный в обращении через почтовую службу.
При сбое информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, уполномоченная организация с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки с предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера заявления, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера разрешительного документа, индивидуального идентификационного номера или бизнес идентификационного номера услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки и указанием точного времени ошибки.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Куәлік ауыстырылған жағдайда алдыңғы куәліктің XII (Ratings) және XIII (Special Remarks) бөлімдеріне енгізілген барлық қолданыстағы жазбалар осы осы Қағидалардың 23-тармағының 13) және 14-тармақтарына сәйкес куәлікке қатысты шарттарды, немесе шектеулерді өзгертпей ауыстырылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың XIII (Special Remarks) бөлімінде жазылған жазбалары әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне қосымшаны беру туралы деректерді (XV бөлім) қоспағанда, авиация персоналының жаңа куәлігіне ауыстыруға жатпайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Азаматтық авиацияда қызметті жүзеге асыру үшін авиация персоналының куәлігін беруді уәкілетті ұйым кандидат біліктілігін ескере отырып, уәкілетті ұйыммен сертификатталған АОО-да кәсіптік даярлаудың тиісті бағларламасынан өткен соң ғана жұргізеді.
Ұшу экипажы мүшелеріне куәліктер білімі, іскерлігі және бұрын игерген әуе кемелерінің типтеріндегі дағдыларын есепке ала отырып беріледі.
19. Құжаттар көшірмелерін растау (куәландыру) тәртібі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларында айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген).
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Авиация персоналының біліктілік және арнайы белгілерінің қолданылу мерзімін енгізу және ұзарту тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
20. Кітап үлгісіндегі авиация персоналының куәлігі қолмен баспа әріппен айқын әрі анық, қара сиямен, пастамен немесе гельді қаламмен толтырылады. Авиация персоналының куәлігіне жалпы ақпаратты енгізу мақсатында мөртабан мен мөр басуға болады. Тазартып өшіру, түзету және жөндеуге жол берілмейді.
21. Куәліктің XII, XIII тармақтарын осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның ажырамас бөлігі болып табылатын авиация персоналының куәлігіне қосымшада қарастыруға болады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікке қосымшада XV тармақ қарастырылады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае замены свидетельства, действующие записи, внесенные в разделы XII (Ratings) и XIII (Special Remarks) предыдущего свидетельства переносятся без изменения условий или ограничений, относящихся к этому свидетельству в соответствии с подпунктами 13) и 14) пункта 23 настоящих Правил.
Записи персонала по техническому обслуживанию воздушных судов пункта XIII (Special Remarks) не подлежат переносу в новое свидетельство авиационного персонала, за исключением данных о выдаче приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (раздел XV).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Выдача свидетельства авиационного персонала для осуществления деятельности в гражданской авиации проводится уполномоченной организацией после прохождения кандидатом программы профессиональной подготовки в сертифицированном уполномоченной организацией АУЦ с учетом квалификации.
Свидетельства членов летного экипажа выдаются с учетом знаний, умений и навыков на ранее освоенных типах воздушных судов.
19. Порядок подтверждения (заверения) копий документов определяется Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок внесения и продления срока действия квалификационных и специальных отметок авиационного персонала
Параграф 1. Общие положения
20. Свидетельство авиационного персонала книжного типа заполняется от руки печатными буквами четко и разборчиво, черной тушью, пастой или гелиевой ручкой. Допускается проставление штампов и печатей в целях внесения общей информации в свидетельство авиационного персонала. Подчистки, исправления и помарки не допускаются.
21. Пункты XII, XIII свидетельства допускается предусматривать в приложении к свидетельству авиационного персонала, которое является его неотъемлемой частью, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов предусматривается пункт XV в приложении к свидетельству по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Авиация персоналының куәлігі 14 тармақтан тұратын кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәліктерін қоспағанда, 15 тармақтан тұрады және рим цифрларымен нөмірленеді.
Кітап үлгісіндегі куәліктегі тармақтардың атаулары қазақ және ағылшын тілдерінде көрсетіледі.
Пластикалық карточка түріндегі куәлікте тек ағылшын тіліндегі ақпарат бар.
23. Авиациялық персонал куәлігін толтыру және ресімдеу тәртібі:
1) авиациялық персонал куәлігінің бірінші бетінде бас киімсіз фас-қа фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, көлемі 3,5 х 4,5 см, оң жақ бұрышы бар) жапсырылады. Фотосурет авиация персоналының куәлігін берген уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады;
2) I тармақта мемлекеттің атауы (жартылай қалың қаріппен) көрсетіледі;
3) II тармақта авиациялық персонал куәлігінің атауы (қалың қаріппен) көрсетіледі;
4) III тармақта авиациялық персонал куәлігіне уәкілетті ұйымның берген сериялық нөмірі (араб цифрларымен) көрсетіледі;
5) IV тармақта мемлекеттік немесе ағылшын тілдерінде авиациялық персонал куәлігі иесінің тегі, аты, туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі. Туған күні араб сандарымен көрсетіледі;
6) V тармақта кітап үлгісіндегі авиациялық персонал куәлігі иесінің мекенжайы көрсетіледі, ол "Қазақстан Республикасы" немесе "Republic of Kazakhstan" жазбасымен шектелуі мүмкін, пластик карточка түріндегі авиациялық персонал куәлігінде V тармақ қолданылмайды;
7) VI тармақта авиациялық персонал куәлігі иесінің азаматтығы ағылшын тілінде көрсетіледі;
8) VII тармақта авиациялық персонал куәлігі иесінің қолы қойылады;
9) VIII тармақта негіздеме және қажет болған жерде куәлік берілген шарттар көрсетіледі;
10) IX тармақта авиациялық персоналдың куәлігінде көзделген мүмкіндіктерді иеленушіге пайдалануға мүмкіндік беретін куәліктің қолданылу мерзімі бар белгі енгізіледі. Кітап үлгісіндегі авиация персоналының куәлігінде лауазымды адамның тегі, аты-жөні көрсетіледі және оның қолы қойылады және уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады.
11) Авиациялық персонал куәлігінің Х тармағында авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасының қолы және куәлікті беру күні қойылады;

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Свидетельство авиационного персонала содержит 14 пунктов, за исключением свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, которые содержат 15 пунктов и нумеруются римскими цифрами.
Наименования пунктов в свидетельстве авиационного персонала книжного типа указываются на казахском и английском языках.
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки содержит информацию на английском языке.
23. Порядок заполнения и оформления свидетельства авиационного персонала:
1) на первой странице свидетельства авиационного персонала приклеивается фотография (цветная, матовая, размером 3,5 х 4,5 см, с уголком справа) в фас без головного убора. Фотография заверяется печатью (при наличии) уполномоченной организацией, выдавшей свидетельство авиационного персонала;
2) в пункте I указывается название государства (выделенным шрифтом);
3) в пункте II указывается название свидетельства авиационного персонала (жирным шрифтом);
4) в пункте III указывается серийный номер свидетельства авиационного персонала, присвоенный уполномоченной организацией (арабскими цифрами);
5) в пункте IV указывается фамилия, имя и отчество (при наличии) владельца свидетельства авиационного персонала на казахском или английском языках, дата рождения (число, месяц, год). Дата рождения указывается арабскими цифрами;
6) в пункте V указывается адрес владельца свидетельства авиационного персонала книжного типа, который ограничивается записью "Қазақстан Республикасы" или "Republic of Kazakhstan", в свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки пункт V не применяется;
7) в пункте VI указывается гражданство владельца свидетельства авиационного персонала на английском языке;
8) в пункте VII ставится подпись владельца свидетельства авиационного персонала;
9) в пункте VIII указывается основание и условия на основании которых выдано свидетельство авиационного персонала;
10) в пункте IX вносится отметка со сроком действия свидетельства, позволяющая владельцу пользоваться возможностями, предусмотренными свидетельством авиационного персонала. В свидетельстве авиационного персонала книжного типа указывается фамилия и инициалы должностного лица, ставится его подпись и заверяется печатью (при наличии) уполномоченной организации.
11) в пункте Х ставится подпись должностного лица уполномоченной организации, выдавшей свидетельство авиационного персонала, и дата выдачи свидетельства авиационного персонала;

12) кітап үлгісіндегі авиациялық персонал куәлігінің XI тармағында авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның мөрі (болған жағдайда) қойылады, авиациялық персонал куәлігінде пластикалық карточка түрінде XI тармақ қолданылмайды;
13) авиациялық персонал куәлігінің XII (Ratings) тармағына мынадай біліктілік белгілері енгізіледі:
бір пилот басқаратын әуе кемелері пилоттарының куәліктерінде әуе кеменің класы мен түрі көрсетіледі;
әуе кемесі пилотының куәлігінде бір қозғалтқышты ұшақтар үшін SE (IR) немесе көп қозғалтқышты ұшақтар үшін МE (IR) аспаптары бойынша ұшуға рұқсат көрсетіледі;
ұшақ пилоты немесе көп мүшелі экипажы бар тікұшақтар пилоты куәліктерінде әуе кеменің типі, сондай-ақ берілген біліктілігіне қарай (КВС (PIC) лауазымы немесе екінші пилот (Co-Pilot) көрсетіледі;
штурманның, бортинженерінің (бортмеханик), бортрадистінің, куәлігінде әуе кеменің түрі көрсетіледі;
әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің куәлігінде (бұдан әрі – ӘҚҚ) авиациялық персонал куәлігінің иесі жұмысқа жіберілген біліктілік белгісінің санаттары көрсетіледі;
авиациялық станция (теңіз қондырғысында орналасқан) операторы куәлігінде авиациялық персонал куәлігінің иесі жұмысқа жіберілген теңіз қондырғысының тікұшақ айлағының атауы көрсетіледі;
әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінде қабылданған Халықаралық қысқартуларға сәйкес әуе кемелерінің және қозғалтқыштың түрлері, әуе кемелерінің топтары және/немесе кіші топтары, "В1", "В2" немесе "С" әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал санаттарының бірі көрсетіледі;
жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерге техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігінде күштік қондырғысы көрсетілмей, "В3" санаты, әуе кемесінің түрі немесе типі көрсетіледі;
сыртқы пилоттың куәлігіне пилотсыз ұшу аппаратының типі, түрі, класы енгізіледі;
Авициялық персонал куәліктерінің "Ratings" бөліміндегі жазбалар коммерциялық емес ұйымның лауазымды адамының қолымен және коммерциялық емес ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталатын жеңіл және аса жеңіл авиацияның авиация персоналының куәліктерін қоспағанда, уәкілетті ұйымның лауазымды адамының қолымен және уәкілетті ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталады.
14) авиация персоналы куәлігінің XIII (Special Remarks) тармағына тілді меңгеру деңгейі туралы белгіні қоса алғанда, шектеулері бар арнайы белгілерді және авиация персоналы куәлігінің ұсынылатын мүмкіндіктері туралы белгілерді қамтитын ескертпелер мен мынадай басқа да ақпараттар енгізіледі:
нұсқаушылық және емтихандық жұмысқа рұқсаттама туралы;
радиотелефон байланысында қолданылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейі туралы белгі;

12) в пункте XI свидетельства авиационного персонала книжного типа ставится печать (при наличии) уполномоченной организации, выдавшей свидетельство авиационного персонала, в свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки пункт XI не применяется;
13) в пункт XII (Ratings) свидетельства авиационного персонала указывается квалификационные отметки:
в свидетельстве пилота воздушного судна, управляемого одним пилотом, указывается вид или класс воздушного судна;
в свидетельстве пилота воздушного судна указывается допуск к полетам по приборам SE (IR) для однодвигательного или МE (IR) для многодвигательного воздушного судна;
в свидетельстве пилота самолетов или вертолетов с многочленным экипажем указывается тип воздушного судна, а также должность, в зависимости от присвоенной квалификации КВС (PIC) или второй пилот (сo-pilot);
в свидетельстве штурмана, бортинженера (бортмеханика), бортрадиста, указывается тип воздушного судна;
в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) указывается категории квалификационных отметок, по которым допущен к работе владелец свидетельства авиационного персонала;
в свидетельстве оператора авиационной станций (расположенной на морской установке) указывается наименование вертодрома морской установки, на которой допущен к работе владелец свидетельства авиационного персонала;
в свидетельстве персонала по техническому обслуживанию воздушного судна указываются типы воздушных судов и двигателя, группы и/или подгруппы воздушных судов, одна из категорий персонала по техническому обслуживанию воздушных судов "В1", "В2", или "С" в соответствии с принятыми международными сокращениями;
в свидетельстве персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов указываются категория В3, вид или тип воздушного судна без указания силовой установки;
в свидетельство внешнего пилота вносится тип, вид, класс беспилотного летательного аппарата.
Записи в разделе "Ratings" свидетельства авиационного персонала заверяются подписью должностного лица уполномоченной организации и печатью (при наличии) уполномоченной организации, за исключением свидетельств авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации, записи в которых заверяются подписью должностного лица некоммерческой организации и печатью (при наличии) некоммерческой организации.
14) в пункт XIII (Special Remarks) свидетельства авиационного персонала вносятся примечания, включающие специальные отметки с ограничениями и отметки о предоставляемых возможностях свидетельства авиационного персонала, включая отметку об уровне владения языком и информация:
о допуске к инструкторской и экзаменаторской работе;
об уровне владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи;

қосымшаның жеке нөмірі (XV тармақ) туралы және "А", "В1", "В2" және "С" санаттарының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы үшін оның берілген күні.
Авиациялық персонал куәлігінің XII және XIII тармақтарын толтыру үлгілері осы Қағидаларға 8-қосымшада келтірілген.
15) авиация персоналы куәлігінің XIV тармағында авиация персоналы куәлігінің иесі жұмыс істейтін азаматтық авиация ұйымының атауы көрсетіледі.
Ұшу экипажы мүшелерінің және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәліктерінің иелері үшін жұмыс орны туралы деректер енгізілмейді.
16) Уәкілетті ұйым "В3" санатын қоспағанда, "А", "В1", "В2" және "С" санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы куәлігіне қосымшаны береді, онда қосымшаның жеке нөмірі, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы берілген куәлігінің категориясы (санаттары) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі жарамды болып табылатын шектеулер мен талаптар көрсетіледі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының қолданыстағы куәлігін жаңа санатпен немесе қосымша санатпен толықтыруға талаптар осы Қағидаларға 9-қосымшада, әуе кеменің рейтингі бойынша талаптар осы Қағидаларға 10-қосымшада келтірілген.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігіне "А", "В1", "В2" және "С" санаттарының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәліктері куәліктің қосымшасынсыз (XV тармақ) жарамсыз болып табылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасындағы ақпарат (XV тармақ) орыс және ағылшын тілдерінде, ауыспалы деректер – мемлекеттік немесе ағылшын тілінде басылып жазылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасы (XV тармақ) көгілдір түсті А4 нысанындағы қағазда басылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасы (XV тармақ) бүлінген немесе жоғалған жағдайда өтініш берушінің өтініші негізінде қайта беріледі.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктері қосымшасының (XV тармақ) мазмұнына өзгерістер енгізілген жағдайда, иесіне берілген санат немесе қосымша санат дәрежесінің өзгеруін, сондай-ақ шектеулер енгізу немесе оны алуды қоса алғанда, уәкілетті ұйым қосымшаға жаңа нөмір береді және куәліктің XIII "Special Remarks" тармағына қосымша берілгені туралы жаңа белгі қояды.

об индивидуальном номере приложения (пункт XV), и дате его выдачи для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С".
Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельств авиационного персонала, приведены в приложении 8 к настоящим Правилам.
15) в пункте XIV свидетельства авиационного персонала указывается наименование организации гражданской авиации, в котором работает владелец свидетельства авиационного персонала.
Для владельцев свидетельств членов летного экипажа и персонала по техническому обслуживанию воздушных судов данные о месте работы не вносятся.
16) уполномоченная организация выдает приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С", за исключением категории "В3", в котором указываются индивидуальный номер приложения, категория (категории) выданного свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, ограничения и условия, при которых свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов является действительным. Требования для дополнения новой категорий или подкатегорий в существующее свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов приведены в приложении 9 к настоящим Правилам, требования по рейтингам воздушных судов приведены в приложении 10 к настоящим Правилам.
Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С" без приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) является не действительным.
Информация в приложении к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) печатается на русском и английском языках, переменные данные – на казахском или английском языках.
Приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) печатается на бумаге голубого цвета формата А4.
Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) выдается повторно в случае порчи или утери, на основании заявления заявителя.
При внесении изменений в содержание приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункта XV), включая изменение статуса присвоенных ее обладателю категорий или подкатегорий, а также введения или снятия ограничений, уполномоченная организация присваивает новый номер приложения с отметкой о выдаче приложения в пункт XIII свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов "Special Remarks".

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24. Ұшу экипажы мүшесі куәлігінің иесі қолданыстағы куәлік және нұсқаушының тиісті арнайы белгісі болған кезде әуе кемесінде ұшу даярлығын жүргізеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. ӘКК немесе ұшақтың, тік ұшақтың, дирижабль, еркін аэростат, планер, мотодельтаплан, автожир, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің екінші пилоты қызметін атқару үшін ұшу экипажы мүшелерінің тиісті куәлік болуы тиіс.
26. Әуе кемесінің түрі авиация персоналы куәлігінің атауының өзінде көрсетіледі немесе авиация персоналының куәлігіне әуе кемесінің түрі туралы біліктілік белгісі ретінде енгізіледі.
27. Егер ұшу экипажы мүшелерінің пилот куәлігін алғаш алатын үміткер ұшу экипажы мүшелерінің тиісті куәлігін алу үшін қажетті білімі мен дағдысын жақсы көрсетсе, үміткерге біліктілікке тексеру кезінде пайдаланылған әуе кемесінің түріне немесе сыныбына сәйкес келетін әуе кемесінің түрі мен біліктілік белгісі бар ұшу экипажы мүшелерінің пилот куәлігі беріледі.
28. Егер ұшу экипажы мүшелерінің куәлігінің иегері қосымша әуе кемесінің түрі үшін ұшу экипажы мүшелерінің куәлігін алуға үміттенсе және қажетті білімі мен дағдысын жақсы көрсетсе, оған осы әуе кемесінің түрі үшін қосымша ұшу экипажы мүшелерінің куәлігі беріледі немесе алғашқы берілген ұшу экипажы мүшелерінің куәлігіне әуе кеменің түрі туралы жаңа біліктілік белгісі енгізіледі.
29. Біліктілік белгілерінің қолданылу мерзімі:
ұшу экипаждарының мүшелері үшін – біліктілік тексеру (LPC) жүргізілген күннен бастап 1 (бір) жыл;
ӘҚҚ диспетчерлері мен авиациялық станция (теңіз қондырғысында орналасқан) операторлары үшін – практикалық дағдыларды тексеру күнінен бастап 2 (екі) жыл;
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін – мерзімсіз және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі куәліктің қолданылу мерзімімен шектеледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Владелец свидетельства члена летного экипажа проводит летную подготовку на воздушном судне при наличии действующего свидетельства и соответствующей специальной отметки инструктора.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для выполнения функций КВС или второго пилота самолета, вертолета, дирижабля, свободного аэростата, планера, мотодельтаплана, автожира, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы, необходимо наличие свидетельства членов летного экипажа.
26. Вид воздушного судна указывается в названии свидетельства авиационного персонала или вносится в свидетельство авиационного персонала как квалификационная отметка о виде воздушного судна.
27. Если кандидат на первичное получение свидетельства членов летного экипажа успешно демонстрирует умения и знания для получения свидетельства членов летного экипажа, кандидату выдается свидетельство членов летного экипажа с отметкой о виде воздушного судна и квалификационных отметок, соответствующих классу или типу воздушного судна,.
28. Для получения свидетельства членов летного экипажа для дополнительного вида воздушного судна, владелец свидетельства членов летного экипажа демонстрирует умения, знания и ему выдается дополнительное свидетельство членов летного экипажа для данного вида воздушного судна или вносится новая квалификационная отметка о виде воздушного судна в выданное свидетельство членов летного экипажа.
29. Сроки действия квалификационных отметок:
для членов летных экипажей – 1 (один) год от даты проведения квалификационной проверки (LPC);
для диспетчеров ОВД и операторов авиационной станции (расположенной на морской установке) – 2 (два) года от даты проверки практических навыков;
для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов – бессрочная и ограничивается сроком действия свидетельства по техническому обслуживанию воздушных судов.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29-1. Ұшу экипажы мүшесінің біліктілік белгісінің қолданылу мерзімі үзілмейді және ол аяқталғанға дейін 90 (тоқсан) күн ішінде біліктілік белгісінің қолданылу мерзімі ұзартылған кезде ол аяқталған күннен бастап ұзартылады.
Ұшуды тексеру актісі біліктілік белгілерін енгізу және (немесе) ұшу экипажы мүшесінің куәлігін алу үшін ұшуды тексеру жүргізілгеннен кейін 180 күн ішінде жарамды.
Ескерту. Қағида 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
30. Арнайы белгілердің мерзімі:
1) нұсқаушы: ұшу экипаждарының мүшелері, әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерлері, авиациялық станция операторлары үшін – даярлық аяқталған күннен бастап 3 (үш) жыл;
2) радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейі туралы:
4-деңгей – тестілеу тапсырған күннен бастап 3 (үш) жыл;
5-деңгей – тестілеу тапсырған күннен бастап 6 (алты) жыл;
6-деңгей – шексіз.
3) емтихан алушы – ұшу экипаждарының мүшелері, ӘҚҚ диспетчерлері, авиациялық станция операторлары және ӘК ТҚ бойынша персонал үшін даярлық аяқталған күннен бастап 3 (үш) жыл. Уәкілетті ұйымның біліктілік комиссиясы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15600 болып тіркелген) авиация персоналының біліктілік деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес тағайындауды жүзеге асырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Ұшу экипажы мүшелерінің біліктілік және арнайы белгілерінің қолданылу мерзімін енгізу және ұзарту
31. Бір пилот басқаратын ұшулар үшін куәландырылған ұшақтарға класс жөніндегі біліктілік белгілері белгіленеді және оның құрамына:
бір қозғалтқышты, құрлықтағы (поршенді – SEP (land), газ турбиналы – SET (land));
бір қозғалтқышты, гидроұшақ (поршенді – SEP (seа), газ турбиналы – SET (seа));
көп қозғалтқышты, құрлықтағы (поршенді – MEP (land)), газ турбиналы – MET (land));
көп қозғалтқышты, гидроұшақ (поршенді – MEP (seа), газ турбиналы – MET (seа)) кіреді.

29-1. Срок действия квалификационной отметки члена летного экипажа не прерывается и продлевается от даты его истечения при продлении срока действия квалификационной отметки в течение 90 (девяносто) дней до его истечения.
Акт летной проверки действует в течение 180 дней после проведения летной проверки для внесения квалификационных отметок и (или) получения свидетельства члена летного экипажа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Срок действия специальных отметок:
1) инструктора: для членов летных экипажей, диспетчеров обслуживания воздушного движения, операторов авиационной станции – 3 (три) года от даты завершения подготовки;
2) об уровне владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи:
4 уровень – 3 (три) года от даты сдачи тестирования;
5 уровень – 6 (шесть) лет от даты сдачи тестирования;
6 уровень – бессрочное;
3) экзаменатора – для членов летных экипажей, диспетчеров ОВД, операторов авиационной станции и персонала по техническому обслуживанию воздушных судов 3 (три) года от даты завершения подготовки. Назначение осуществляется квалификационной комиссией уполномоченной организации в соответствии с Правилами определения уровня квалификации авиационного персонала, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15600).
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Внесение и продление срока действия квалификационных и специальных отметок членов летного экипажа
31. Квалификационные отметки о классе устанавливаются для самолетов, сертифицированных для полетов с одним пилотом, и включают:
с одним двигателем, сухопутный (поршневой – SEP (land), газотурбинный – SET (land);
с одним двигателем, гидросамолет (поршневой–SEP (seа), газотурбинный – SET (seа);
многодвигательный, сухопутный (поршневой – MEP (land), газотурбинный – MET (land);
многодвигательный, гидросамолет (поршневой – MEP (seа), газотурбинный – MET (seа).

32. Әуе кеменің түрі туралы біліктілік белгілері төмендегілер үшін белгіленеді:
1) кемінде екі және одан астам пилоты бар, ең аз экипажымен ұшуға арналған сертификатталған әуе кемесі;
2) көтергіш күшін ұлғайту жүйесі бар тікұшақ немесе әуе кемесі.
33. Жеңіл және аса жеңіл авиацияның авиация персоналының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізуді әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым жүзеге асырады. Осы мақсаттар үшін өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттарды коммерциялық емес ұйымға ұсынады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жеңіл және өте жеңіл авиацияның авиациялық персоналының біліктілік деңгейін коммерциялық емес ұйымның тұрақты жұмыс істейтін біліктілік комиссиясы анықтайды.
35. Біліктілік белгілерінің қолданылу мерзімі олардың қолданылу мерзімі тоқтатылатын айдың соңына дейін ұзартылады.
Біліктілік белгісінің қолданылу мерзімі өткеннен кейін 3 (үш) жыл және одан көп біліктілік белгісі болмаған кезде, оның қолданылуын ұзарту үшін өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағының 8.10.1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35-1. Нұсқаушының арнайы белгісінің қолданылу мерзімі ол аяқталғанға дейін 12 ай ішінде ұзартылған жағдайда, арнайы белгінің қолданылу мерзімі ол аяқталған күннен бастап ұзартылады.
Ескерту. Қағида 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.08.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының біліктілік және арнайы белгілерінің қолданылу мерзімін енгізу және ұзарту
36. ӘҚҚ диспетчерінің біліктілік белгілеріне мынадай белгі санаттары кіреді:
1) әуеайлақ диспетчері;
2) жақындау процедуралық бақылау диспетчері;
3) бақылау құралдарын қолданатын жақындау бақылау диспетчері;
4) ӘҚҚ ауданының процедуралық бақылау диспетчері;
5) бақылау құралдарын қолданатын ӘҚҚ ауданының бақылау диспетчері.

32. Квалификационные отметки о типе воздушного судна устанавливаются для:
1) воздушного судна, сертифицированного для полета с минимальным экипажем, состоящего из двух и более пилотов;
2) вертолета или воздушного судна с системой увеличения подъемной силы.
33. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации осуществляется некоммерческой организацией, объединяющей эксплуатантов воздушных судов. Для этих целей заявитель представляет документы в некоммерческую организацию, согласно пункту 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Уровень квалификации авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации определяется постоянно действующими квалификационными комиссиями некоммерческих организаций.
35. Срок действия квалификационной отметки продлевается до конца месяца, в котором прекращается ее срок действия.
При отсутствии квалификационной отметки 3 (три) года и более после истечения срока действия квалификационной отметки, для продления ее действия заявитель предоставляет документы, указанные в подпункте 8.10.1. пункта 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. При продлении срока действия специальной отметки инструктора в течение 12 месяцев до его истечения, срок действия специальной отметки продлевается от даты его истечения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.08.2022 № 467 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Внесение и продление срока действия квалификационных и специальных отметок диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции
36. Квалификационные отметки диспетчера ОВД включают следующие категории отметок:
1) диспетчер аэродрома;
2) диспетчер процедурного контроля подхода;
3) диспетчер контроля подхода с использованием средств наблюдения;
4) диспетчер процедурного контроля района ОВД;
5) диспетчер контроля района ОВД с использованием средств наблюдения.

37. ӘҚҚ диспетчерінің біліктілік белгілері мынадай диспетчерлік пункттерге сәйкес келеді:
1) әуеайлақ диспетчері біліктілігі – рульдеу диспетчерлік пунктісіне немесе бастапқы диспетчерлік пунктке немесе мұнара диспетчерлік пунктісіне дербес жұмысқа рұқсаты бар тұлғаларға беріледі;
2) жақындау процедуралық бақылау диспетчері немесе бақылау құралдарын қолданатын жақындау бақылау диспетчерінің біліктілігі жақындау диспетчерлік пунктісіне немесе шеңбер диспетчерлік пунктісіне немесе диспетчерлік пункттерге (диспетчерлік пункттерді қоса атқарған кезде) дербес жұмысқа рұқсаты бар тұлғаларға беріледі;
3) ӘҚҚ ауданының процедуралық бақылау диспетчері немесе бақылау құралдарын қолданатын ӘҚҚ ауданының бақылау диспетчері біліктілігі – аудандық диспетчерлік пункт, аудандық диспетчерлік орталық немесе жергілікті диспетчерлік пункт жұмыс орнына дербес жұмысқа рұқсаты бар тұлғаларға беріледі.
4-параграф. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету қызметкерлерінің куәліктеріне кәсіби және арнайы белгілер енгізу
38. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (AML) және жеңіл және аса жеңіл ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (LAML) мынадай санаттарды қамтиды:
1) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (AML);
А санаты;
B1 санаты;
B2 санаты;
С санаты.
А және В 1 санаттары ұшақтардың, тікұшақтардың, газ турбиналы және поршенді қозғалтқыштардың комбинацияларына қатысты ішкі санаттарға бөлінеді:
A1 және B1.1 – газ турбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар;
A2 және B1. 2 - поршенді қозғалтқыштары бар ұшақтар;
A3 және B1.3 – газ турбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар;
A4 және B1. 4-поршенді қозғалтқыштары бар тікұшақтар.
С санаты мыналарға бөлінеді:
Кешенді ӘК;
Кешенді әуе кемелерден басқа, әуе кемелері.
С санаты ұшақтар мен тікұшақтарға қолданылады.
B2 санаты:
В2 санаттағы куәлік барлық ӘК-де қолданылады;
2) Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігі (LAML);
В3 (А) – максималды ұшу салмағы кемінде 5700 кг болатын жеңіл және аса жеңіл авиацияның герметикалық поршенді ұшақтары;
B3 (MHG) – мотодельтоплан;
B3 (AG) – автожир;
В3(S) – планер;
B3 (B) – жылу аэростаты.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігіне біліктілік белгілерін енгізу мақсаттары үшін әуе кемелері мынадай топтар бойынша анықталады:

37. Квалификационные отметки диспетчера ОВД соответствуют следующим диспетчерским пунктам:
1) квалификация диспетчера аэродрома присваивается для лиц, имеющих допуск к самостоятельной работе на диспетчерском пункте руления или стартовом диспетчерском пункте или диспетчерском пункте вышки;
2) квалификация диспетчера процедурного контроля подхода или диспетчера контроля подхода с использованием средств наблюдения присваивается для лиц, имеющих допуск к самостоятельной работе на диспетчерском пункте подхода или диспетчерском пункте круга или для лиц, имеющих допуск к самостоятельной работе на диспетчерских пунктах (при совмещении диспетчерских пунктов);
3) квалификация диспетчера процедурного контроля района ОВД или диспетчера контроля района ОВД с использованием средств наблюдения присваивается для лиц, имеющих допуски на рабочем месте районного диспетчерского пункта, районного диспетчерского центра или местного диспетчерского пункта.
Параграф 4. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
38. Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (AML) и свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких ВС (LAML) включает в себя следующие категории:
1) Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (AML):
Категория A;
Категория B1;
Категория B2;
Категория C;
Категории А и В1 подразделяются на подкатегории относительно комбинаций самолетов, вертолетов, газотурбинных и поршневых двигателей:
A1 и B1.1 – самолеты с газотурбинными двигателями;
A2 и B1.2 – самолеты с поршневыми двигателями;
A3 и B1.3 – вертолеты с газотурбинными двигателями;
A4 и B1.4 – вертолеты с поршневыми двигателями;
Категория С подразделяется на:
Комплексные ВС;
Воздушные суда кроме комплексных.
Категория C применима к самолетам и вертолетам.
Категория B2:
Свидетельство категории В2 применима ко всем ВС;
2) Свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (LAML):
В3(А) - Негерметичные поршневые самолеты легкой и сверхлегкой авиации с максимальной взлетной массой менее 5700 кг;
B3(MHG) – мотодельтоплан;
B3(AG) – автожир;
В3(S) – планер;
B3(B) – тепловой аэростат.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Для целей внесения квалификационных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов воздушные суда квалифицируются по следующим группам:

1) 1-топ:
кешенді әуе кемелері, оның ішінде көп қозғалтқышты тікұшақтар, ұшудың ең жоғары пайдалану биіктігі 29000 футтан асатын ұшақтар, электр қашықтықтан басқару жүйесімен жабдықталған әуе кемелері және уәкілетті ұйым айқындайтын әуе кемелері типінің біліктілік белгілерін енгізуді талап ететін әуе кемелері;
2) 2-топ:
1-топқа жатпайтын әуе кемелері, олар мынадай кіші топтарға тиесілі:
2а-кіші тобы: бір газтурбиналық қозғалтқышы бар ұшақтар;
2b-кіші тобы: бір газтурбиналық қозғалтқышы бар тікұшақтар;
2с-кіші тобы: бір поршенді қозғалтқышы бар тікұшақтар;
3) 3-топ;
1-топта және 2с кіші топта көрсетілмеген, поршенді қозғалтқышы бар ұшақтар;
барынша ұшу салмағы кемінде 5700 кг герметикалық емес жеңіл поршенді әуе кеме.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. XII "Ratings" бағанындағы біліктілік белгісі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне қосымшаның 4-тармағында көрсетілген берілген санатпен сәйкес келген кезде жарамды болып табылады.
42. "А" санаты рейтинг болып табылмайды және XII "Ratings" тармағына енгізілмейді.
43. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының қолданыстағы куәлігіне кәсіби және арнайы белгілерді коммерциялық емес ұйым енгізеді. Бұл жазбалар коммерциялық емес ұйымның лауазымдық адамының қолымен және мөрмен (бар болса) расталады.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
44. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
45. Мемлекеттік корпорация қызметкерінің әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым қарастыру мемлекеттік корпорация филиалының басшысына мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар арқылы жіберіледі. www.gov4c.kz.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның мемлекеттік корпорацияға қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.

1) группа 1:
комплексные воздушные суда, в том числе, многодвигательные вертолеты, самолеты с максимальной эксплуатационной высотой полета более 29000 футов, воздушные суда, оборудованные электродистанционной системой управления и воздушные суда, требующие внесения квалификационных отметок типа воздушных судов, определяемые уполномоченной организацией;
2) группа 2:
воздушные суда, не относящиеся к группе 1, принадлежащие следующим подгруппам:
подгруппа 2а: самолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2b: вертолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2с: вертолеты с одним поршневым двигателем;
3) группа 3:
воздушные суда с поршневыми двигателями, не указанные в группе 1 и в подгруппе 2с;
негерметичные легкие поршневые самолеты с максимальной взлетной массой менее 5700 кг.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.09.2025 № 292 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен приказом Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Квалификационная отметка в графе XII "Ratings" является действующей при совпадении с присвоенной категорией указанной в пункте 4 приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 7 к настоящим правилам.
42. Категория "А" персонала по техническому обслуживанию воздушных судов не является квалификационной отметкой.
43. В действующее свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов, внесение квалификационных и специальных отметок производится некоммерческой организацией. Данные записи заверяются подписью должностного лица и печатью (при наличии) некоммерческой организации.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченной организации и (или) его должностных лиц, государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
44. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
45. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) работника производится государственной корпорации, направляется руководителю филиала государственной корпорации по адресам и телефонам, указанным на интернет-ресурсе государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Подтверждением принятия жалобы в государственную корпорацию, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).

46. Шағым Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте уәкілетті ұйым, Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасалады, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
47. Өтініш берушінің шағымы мемлекеттік қызмет Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, уәкілетті органның;
ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде – мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарауына жатады.
48. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтуралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру немесе жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
5-тарау. Авиациялық персонал куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру, қайтарып алу тәртібі
49. Уәкілетті ұйым:

46. Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законами Республики Казахстан.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
47. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
48. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Глава 5. Порядок приостановления действия, отзыва свидетельства авиационного персонала
49. Уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства авиационного персонала (решение о признании), в случаях:

1) әуе кемелерінің ұшу жарамдылығына әсер ететін жұмыс орындау технологиясын сақтамаған;
2) тексеру кезінде анықталған жеткіліксіз кәсіби дайындық болған;
3) ұшуды қамтамасыз ету және орындау кезінде, әуе қозғалысына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету кезінде белгіленген талаптарды бір рет өрескел бұзған;
4) алкогольді, наркологиялық мастық (осыған ұқсас) жағдайында әуе қозғалысын басқаруға, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге байланысты қызметтерін орындаған жағдайларда авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтады (тану туралы шешім).
Авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтату, осы авиациялық персонал куәліктерінің біліктілік белгілерінің әсерін де сол уақытта тоқтатады.
Куәлігі уақытша тоқтатылған адамға акт ұсынылған сәттен бастап авиациялық персонал куәлігінің қолдану мерзімі күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Куәліктің қолданысын тоқтатқан өкіметті ұйымның лауазымдық тұлғасы осы қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктің қолдану негіздемесі, күні және оны жасау орны, актіні жасаған лауазымдық тұлғаның аты-жөні, авиациялық персонал куәлігі мерзімі тоқтатылған адам туралы мәлімет көрсетіледі.
51. Авиациялық персонал куәлігін қолданылуын тоқтату туралы инспекторлық нұсқаманы жасаған уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғасы, авиациялық персонал куәлігінің иесі немесе көрсетілген авиациялық персонал қол астындағы көрсетілген қызметкері бар азаматтық авиация мекемесінің басшысы қол қояды.
Егер аталған адамдардың біреуі актіге қол қоймаған жағдайда, лауазымды адам оған тиісті жазба жасайды.
52. Авиациялық персонал куәлігінің қолданылуы тоқтатылғаны туралы актінің көшірмесін авиациялық персонал куәлігі уақытша тоқтатылған тұлғаға қолхатқа қол қойылып беріледі.
53. Егер белгіленген мерзімде авиациялық персонал куәлігінің иесі немесе авиациялық персонал куәлігінің иесі бағынышты азаматтық авиация ұйымының басшысы осы Қағидалардың 49-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген бұзушылықтарды жоймаса, авиациялық персонал куәлігі қайтарылып алынады.

1) несоблюдения технологии выполнения работ, влияющих на летную годность воздушного судна;
2) недостаточной профессиональной подготовки, выявленной при проверках;
3) разового грубого нарушения установленных требований при обеспечении и выполнении полетов, обслуживании воздушного движения и технического обслуживания;
4) выполнения деятельности, связанной с управлением воздушным судном, техническим обслуживанием воздушных судов, обслуживанием воздушного движения в состоянии алкогольного, наркотического опьянения (их аналогов).
Приостановление действия свидетельства авиационного персонала одновременно приостанавливает действие квалификационных отметок в свидетельствах авиационного персонала.
Срок приостановления действия свидетельства авиационного персонала, не превышает 90 (девяносто) календарных дней со дня вручения акта лицу, чье свидетельство временно приостановлено.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Должностное лицо уполномоченной организации, приостановившее действие свидетельства авиационного персонала, оформляет инспекторское предписание по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, в котором указывается основание приостановления действия свидетельства авиационного персонала, дата и место его составления, должность, фамилия и отчество (при его наличии) должностного лица, составившего акт о приостановлении действия свидетельства авиационного персонала, сведения о лице, у которого приостановлено действие свидетельства.
51. Инспекторское предписание о приостановлении действия свидетельства авиационного персонала подписывается составившим его должностным лицом уполномоченной организации, обладателем свидетельства авиационного персонала или руководителем организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится указанный авиационный персонал.
В случае если кем-либо из указанных лиц акт не подписан, должностным лицом производится соответствующая запись.
52. Копия акта о приостановлении действия свидетельства авиационного персонала вручается под расписку лицу, чье свидетельство авиационного персонала временно приостанавливается.
53. Если в установленный срок владелец свидетельства авиационного персонала или руководитель организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится владелец свидетельства авиационного персонала, не устранили нарушения, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 49 настоящих Правил, свидетельство авиационного персонала отзывается.

54. Уәкілетті ұйым мынадай жағдайларда:
1) авиациялық персонал куәлігін ұсынған құжаттарды бұрмалау жолымен алу (тану туралы шешім);
2) қызметтік функцияларды орындауға қатысты жазбалар мен оларға қатысты мәліметтерді бұрмалау жолымен;
3) сот шешімімен авиациялық персонал куәлігін қайтарып алады (тану туралы шешім).
55. Уәкілетті ұйым авиациялық персонал куәлігі иесіне немесе көрсетілген тұлға өз бағынысындағы азаматтық авиация мекемесінің ұйымының басшысына шешім қабылданған сәттен бастап 3 жұмыс күні мерзімі ішінде куәлікті қайтарып алу туралы хабарлайды.
Авиация персоналы куәлігінің иесі немесе куәлік иесі бағынысты Азаматтық авиация ұйымының басшысы Уәкілетті ұйым хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде авиация персоналы куәлігін уәкілетті ұйымға қайтарады.
Егер авиациялық персонал куәлігі белгіленген мерзімде қайтарылмаған жағдайда, куәлікті қайтару белгіленген заңнамалық тәртіпте сот арқылы жүзеге асырылады.
56. Уәкілетті ұйым авиация персоналы куәлігін кері қайтарып алу туралы шешім қабылдаған жағдайда берілген авиация персоналы куәлігінің тізілімінде, "Ескерту" бағанында күні көрсетіле отырып, авиация персоналы куәлігін кері қайтарып алу туралы жазба жасалады.
57. Куәлікті қайтарып алғаннан кейін оны беру осы Қағидаларда көзделген тәртіппен, 12 айдан ерте емес жүргізіледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ауыстырылған, кітап үлгісіндегі куәлік пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырылған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Авиациялық персоналдың куәлігі жазбаны, белгілерді, мөрді, сондай-ақ тозу немесе механикалық әсерінің нәтижесінде фотосуреті бойынша иесінің сәйкестендіруін оқу мүмкін болмаған жағдайда бүлінген болып саналады.
60. Авиациялық персонал куәлігінің қолданылуы (тану туралы шешім) мынадай:
1) авиациялық персоналының куәлігі жоғалған, ұрланған, бүлінген немесе оның иесі тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) ауыстырған;

54. Уполномоченная организация отзывает свидетельство авиационного персонала (решение о признании), в случаях:
1) получения свидетельства авиационного персонала (решения о признании) путем фальсификации представленных им документов;
2) фальсификации записей и связанных с ними данных, относящихся к выполнению служебных функций;
3) по решению суда.
55. Уполномоченная организация уведомляет в письменной форме об отзыве свидетельства, лицо, являющееся обладателем свидетельства авиационного персонала или руководителя организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится указанное лицо, в срок 3 (три) рабочих дня со дня принятия решения.
Владелец свидетельства авиационного персонала или руководитель организации гражданской авиации, в чьем подчинении находится владелец свидетельства, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченной организацией возвращает свидетельство авиационного персонала в уполномоченную организацию.
Если в установленный срок свидетельство авиационного персонала не возвращено, возврат свидетельства осуществляется через суд в установленном законодательством порядке.
56. В случае принятия уполномоченной организацией решения об отзыве свидетельства авиационного персонала, в Реестре, в графе "Примечание" делается запись об отзыве свидетельства авиационного персонала с указанием даты.
57. Выдача свидетельства после его отзыва проводится в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, не ранее чем 12 месяцев.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Замена свидетельства и (или) приложения к нему производится при утере, хищении, порчи, смены фамилии, имени, отчества (при наличии), в том числе при изменении формата свидетельства и других технических причинах.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Свидетельство авиационного персонала считается испорченным в случае невозможности прочтения записи, отметки, печати, а также идентификации владельца по фотографии в результате изношенности или механического воздействия.
60. Действие свидетельства авиационного персонала (решения о признании) прекращается при:
1) утере, хищении, порчи свидетельства авиационного персонала или смены фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) его владельцем;

2) еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайы (жұмыс орнынан деректер ұсыну бойынша);
3) қайтыс болған жағдайларда тоқтатылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
1-қосымшасы
Нысаны
Авиация персоналының кітапша түріндегі куәлігі
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМІ LICENCE VALIDITY
__________________________________________
Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"……………………20…….жылға till дейiн ………………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………………20…….жылға till дейiн ………………… мөрдің орны……………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"…………………20…….жылға till дейiн ………………… мөрдің орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………… …20…….жылға till дейiн …………………………… мөрдің орны ………(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
2.
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY
__________________________________________
…. Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "……"….…………………20…….жылға till дейiн ………………… мөр орны …………………. (қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………………20…….жылға till дейiн ……………… мөрдің орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"…………………20…….жылға till дейiн ………………… мөрдің орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)Кoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged "………"………………………20…….жылға till дейiн …………………… мөрдің орны …………………. (қызметі/licensing officer) (қолы/signature
3.
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ……………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны ______________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны _____________________________________________ Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, …………………… (жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны _____________________________________________
12
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………… 20…….жыл, …(жiберiлiм уақыты/effective date) ( қолы/signature)мөрдің орны.……. ___________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны ___________________________________________ Әуе ұшағының санаты, сыныбы, түрі, міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, …………………… (жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөрдің орны ___________________________________________
13
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ___________________________________________
___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________
20.
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ___________________________________________
___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________
21.
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS _______________________________________________ Жұмыс орны The place of work ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………
28
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS ____________________________________________ Жұмыс орны The place of work ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… …………………………………………… …………………………………………… …………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… ………………………………………………
29
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Пластикалық карта түріндегі авиация персоналының куәлiгі

2) утрате трудоспособности (по представлению данных с места работы);
3) смерти.
Сноска. Пункт 60 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство авиационного персонала книжного типа
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМІ LICENCE VALIDITY _____________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………………20…….жылға till дейiн
………………………мөр орны……………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"………………………20…….жылға till дейiн
………………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"……………………20…….жылға till дейiн
…………………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"……………………20…….жылға till дейiн ………………… мөр орны ………(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
2.
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY _________________________________________
…. Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"……………………20…….жылға till дейiн
………………мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………20…….жылға till дейiн
……………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………20…….жылға till дейiн
……………… мөр орны …………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
Қoлдану мерзімі ұзартылды Licence validity is prolonged
"………"…………………20…….жылға till дейiн ……………… мөр орны ………………….(қызметі/licensing officer) (қолы/signature
3.
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны _______________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………20…….жыл, ………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны _______________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны _______________________________________________
12
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised ………………… 20…….жыл, …(жiберiлiм уақыты/effective date) ( қолы/signature)мөр орны ____________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны ___________________________________________ Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised …………………20…….жыл, ……………………(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)мөр орны ____________________________________________
13
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ______________________________
______________________________
______________________________ ______________________________
20.
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS ________________________________
________________________________
_______________________________
________________________________
21.
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS _____________________________ Жұмыс орны The place of work ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………… ………………………………………………… …………………………………………………
28
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS _________________________ Жұмыс орны The place of work ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………
……………………………………………
…………………………………………… ……………………………………………… ……………………………………………… ………………………………………………
29
Приложение 2
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство авиационного персонала в виде пластиковой карточки

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Авиация персоналы куәлiктерiнің сериялық әріптік кодтары мен түстерінің кестесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Коды (сериясы)
Мамандығы
Түсі
Пилоттар
ULP, (MHG), (AG)
Аса жеңілдетілген әуе кемесінің пилоты (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кеме)
сарғыш
LAPL(A)
Жеңілдетілген әуе кемесінің пилоты (ұшақ, тікұшақ)
Қарақоңыр-көк
РРL(А)
Жекеменшік пилот (ұшақ)
жасыл
РРL (Н)
Жекеменшік пилот (тікұшақ, көтерілу күшінің жоғарылау жүйесімен)
Ақ түсте қарақоңыр -сұр екі жолағы бар жасыл
СРL(А)
Коммерциялық авиациясының пилоты(ұшақ)
Қарақоңыр-жасыл
СРL(Н)
Коммерциялық авиациясының пилоты (тікұшақ)
Ақ түсте қара-сұр екі жолағы бар қарақоңыр -жасыл
MPL
көп мүшелі экипажының пилоты (ұшақ)
күрең
АТРL (А)
Желілік пилот (ұшақ)
көгілдір
АТРL(Н)
Желілік пилот (тікұшақ)
Ақ түсте қара-сұр екі жолағы бар көгілдір
FBPL
Аэростат пилоты
қызғылт сары
GPL
Планер пилоты
ақ
Ұшу экипажының мүшелері
FNL
Штурман
қызыл
FEL
бортинженер (бортмеханик)
қоңыр
FROL
Бортрадист
қара
Ұшу экипажының мүшелерінен басқа персоналдар
RPL
Сыртқы пилот
күлгін
AML
Әуе кемелеріне ТҚ персоналы
талшын
LAML
Жеңіл және аса жеңіл авиациясының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналы
Ақ түсте қарақоңыр-сұр екі жолағы бар талшын
ТСL
ӘҚҚ диспетчері
сары
ASOL
Авиациялық станциясының операторы (теңіз қондырғысында орналасқан)
көк
FDL
Ұшуларды қамтамсыз ететін қызметкер/ұшу диспетчері
Көгілдір ақық
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
4-қосымша
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігін беру;
2. Сыртқы пилот куәлігін беру;
3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін беру;

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Таблица серийных буквенных кодов и цветов свидетельств авиационного персонала
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код (серия)
Специальность
Цвет
Пилоты
ULP (MHG), (AG)
Пилот сверхлегкого воздушного судна (дирижабль, мотодельтаплан, автожир, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы)
бежевый
LAPL(A)
Пилот легкого воздушного судна (самолет, ветролет)
темно-синий
РРL(А)
Частный пилот (самолет)
зеленый
РРL (Н)
Частный пилот (вертолет, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы)
зеленый две полоски темно-серого на белом фоне
СРL(А)
Пилот коммерческой авиации (самолет)
темно-зеленый
СРL(Н)
Пилот коммерческой авиации (вертолет)
темно-зеленый две полоски темно-серого на белом фоне
MPL
пилот многочленного экипажа (самолет)
бордовый
АТРL (А)
Линейный пилот (самолет)
голубой
АТРL(Н)
Линейный пилот (вертолет)
голубой две полоски темно-серого цвета на белом фоне
FBPL
Пилот свободного аэростата
оранжевый
GPL
Пилот планера
белый
Члены летного экипажа
FNL
Штурман
красный
FEL
Бортинженер (бортмеханик)
коричневый
FROL
Бортрадист
черный
Персонал, кроме членов летного экипажа
RPL
Внешний пилот
фиолетовый
AML
Персонал по технического обслуживанию воздушных судов
каштановый
LAML
Персонал по технического обслуживанию воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации
каштановый две полоски темно-серого на белом фоне
ТСL
Диспетчер ОВД
желтый
ASOL
Оператор авиационной станции (расположенной на морской установке)
синий
FDL
Сотрудник по обеспечению полетов или полетный диспетчер
бирюзовый
Приложение 4
к Правилам выдачи
и продления срока действия
свидетельств авиационного
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача свидетельства члена летного экипажа;
2. Выдача свидетельства внешнего пилота;
3. Выдача свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции;

4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру;
5. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру;
6. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін беру;
7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
8. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
11. Сыртқы пилоттың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
12. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу;
10. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
14. Авиация персоналының куәлігін және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша: 1) Мемлекеттік корпорация; 2) портал.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамына құжаттар келіп түскен күннен бастап – 15 (он бес) жұмыс күні;
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
авиация персоналына куәліктер беру;
авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту;
куәлікті және (немесе) оған қосымшаны жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегін, атын, әкесінің атын ауыстырған (бар болса), кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде ауыстыру;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем ставкаларына сәйкес.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

4. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
5. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
6. Выдача свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера;
7. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
8. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
9. Продление срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера;
10. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа;
11. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота;
12. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции;
13. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
14. Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
1) государственная корпорация;
2) портал.
3
Срок оказания государственной услуги
Со дня поступления документов в Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
выдача свидетельства авиационному персоналу;
продление срока действия свидетельства авиационного персонала;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок;
замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему;
уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
В соответствии с Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, государственной корпорации и объектов информации

1) уәкілетті ұйымға – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08:30-ден 17.30-ға дейін.
2) мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін түскі үзіліссіз, сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша электрондық кезек тәртібімен, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы "броньдауға" болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
8.1. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігін беру:
8.1.1. ұшу экипажы мүшесінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) ұшқышының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты арттыру жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (ЖСН, Тегі, Аты және әкесінің аты (бар болса) ағылшын тілінде баспа әріптерімен көрсетілген);
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL жеңіл әуе кемесі (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің куәліктеріне қатысты осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес өтініш FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
теориялық емтихандарды табысты тапсырғаны туралы сертификатты қоса бере отырып, АОО бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;

1) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.30 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
2) государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва на обед, в субботу с 9.00 до 13.00 часов за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан; государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
8.1. Выдача свидетельства члена летного экипажа:
8.1.1. для получения свидетельства члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы: в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL, заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов об окончании АУЦ с приложением сертификата об успешной сдаче теоретических экзаменов;

осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұшу экипажының мүшелеріне ұсыным;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуды орындайтын ұшу экипажының мүшелері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
ұшу кітапшасының көшірмесі;
толтырылған сәйкестік парағы, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери есепке алуды есепке алу (Мемлекеттік авиациядан келгендер үшін);
ұшу экипажы мүшелері куәлігінің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.2. Сыртқы пилот куәлігін беру:
8.2.1. сыртқы пилот куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО немесе авиациялық оқу орнын бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін ұйымның қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).

копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление на членов летного экипажа, по форме, согласно приложению 7 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги заверенное подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
копию паспорта для граждан других стран;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (для членов летного экипажа, выполняющего международные полеты);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок; копию летной книжки;
заполненный лист соответствия, зачет воинского учета по форме, согласно приложению 8 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги (для прибывших из государственной авиации); оригинал свидетельства членов летного экипажа (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, утверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.2. Выдача свидетельства внешнего пилота:
8.2.1. для получения свидетельства внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения;
представление для авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации; две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок; копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства).

8.3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін беру:
8.3.1. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
АОО бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуларды қамтамасыз ету кезінде);
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру:
8.4.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (ЖСН, Тегі, Аты және әкесінің аты (бар болса) ағылшын тілінде баспа әріптерімен көрсетілген);
АОО - да бастапқы даярлықты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі не егер үміткерде бұрын осы куәлік болмаған болса, мерзімі сертификат берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын модульдік бағдарлама бойынша теориялық емтихандарды сәтті тапсырғаны туралы сертификаттың (сертификаттардың) көшірмесі;
білім туралы құжаттың көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;
А/В1/В2 санаты бойынша практикалық тағылымдаманың бағалау парағының көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке деректері;

8.3. Выдача свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции:
8.3.1. для получения свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление для авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации; копии документов об окончании АУЦ;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата (для диспетчера ОВД); копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при обеспечении международных полетов);
копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.4. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:
8.4.1. для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию сертификата об успешном завершении первоначальной подготовки в АУЦ либо копию сертификата(-ов) об успешной сдаче теоретических экзаменов по модульной программе, срок которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата, если кандидат ранее не имел данное свидетельство;
копию документа об образовании; копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копия оценочного листа практической стажировки по категории А/В1/В2;

екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқығаны туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK модулінің бағдарламасына сәйкес келетін), танылған шетелдік АОО-да базалық білімнің теориялық емтихандарын тапсыру туралы сертификат берілген жағдайда;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ) (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.5. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру:
8.5.1. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО - да бастапқы даярлықты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі немесе сертификат берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын модульдік бағдарлама бойынша теориялық емтихандарды сәтті тапсырғаны туралы сертификаттың (сертификаттардың) көшірмесі;
білім туралы құжаттың көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқығаны туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK модулінің бағдарламасына сәйкес келетін) , танылған шетелдік АОО-да базалық білімнің теориялық емтихандарын тапсыру туралы сертификат берілген жағдайда;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдардың (бұдан әрі – коммерциялық емес ұйым) тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынысы және шешімі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.6. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін беру:
8.6.1. ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО аяқталғаны туралы құжаттың көшірмесі;
азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған объективті деректері бар осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін ұсыну;

две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ) в случае предоставления сертификата о сдаче теоретических экзаменов по модульной программе в признанных иностранных АУЦ;
копию паспорта для граждан других стран;
оригинал свидетельства и приложения к нему (пункт XV) (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.5. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов:
8.5.1. для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию сертификата об успешном завершении первоначальной подготовки в АУЦ либо копию сертификата(-ов) об успешной сдаче теоретических экзаменов по модульной программе, срок которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата, если кандидат ранее не имел данное свидетельство;
копию документа об образовании;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ) в случае предоставления сертификата о сдаче теоретических экзаменов по модульной программе в признанных иностранных АУЦ;
копию паспорта для граждан других стран;
представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов (далее – некоммерческая организация);
оригинал свидетельства (при замене свидетельства);
8.6. Выдача свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера:
8.6.1. для получения свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию документа об окончании АУЦ;
представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с объективными данными, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;

екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.7.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
куәліктің түпнұсқасы және оған қосымша (XV тармақ).
8.8. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.8.1. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
коммерциялық емес ұйымның тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынысы және шешімі;
куәліктің түпнұсқасы және оған қосымша (XV-тармақ).
8.9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.9.1. ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
көрсетілген еркін нысандағы өтініш (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай), сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы.
8.10. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.10.1. ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) пилотының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты PPL жеке пилоттық жобасы (көтеру күшін ұлғайту жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL (ұшақ, тікұшақ) жеңіл әуе кемесінің пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің ЖСН көрсетілген еркін нысандағы (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) өтініш куәліктеріне қатысты, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімді;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
қайта даярлаудың уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;

две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства).
8.7. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:
8.7.1. для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложение к нему (пункт XV).
8.8. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов:
8.8.1. для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческой организации;
оригинал свидетельства.
8.9. Продление срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера:
8.9.1. для продления срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
оригинал свидетельства.
8.10. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа:
8.10.1. для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки;

осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.10.2. ұшу экипажы мүшесінің куәлігіндегі біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) пилотының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты арттыру жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктеріне қатысты;
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL жеңіл әуе кемесінің (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) еркін нысандағы өтініш куәліктеріне қатысты, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
нұсқаушылардың кәсіби деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері (қажет болған жағдайда);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета (LPС) по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копию соответствующего медицинского сертификата;
копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.10.2. для продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL, заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета (LPС) по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня инструкторов (при необходимости);
копию соответствующего медицинского сертификата; копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.

8.10.3. ұшу экипажы мүшелерінің куәлігінде радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білуі туралы арнайы белгінің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі.
8.11. Сыртқы пилоттың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.11.1. сыртқы пилоттың куәлігінде біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
уақыт бойынша соңғы қайта даярлау курстарынан өткенін немесе мамандығы бойынша кәсіби деңгейін қолдағанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі.
8.12. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.12.1. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік белгілерін енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.12.2. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне арнайы белгінің қолданылу мерзімін енгізу және (немесе) ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
ЖСН көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
нұсқаушының қайта даярлау немесе кәсіби деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын
құжаттардың көшірмелері және осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі (нұсқаушының арнайы белгісінің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту кезінде);
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білуі туралы арнайы белгіні енгізу немесе оның қолданылу мерзімін ұзарту кезінде);
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу:

8.10.3. для внесения или продления срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи в свидетельстве членов летного экипажа, заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи; копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему.
8.11. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота:
8.11.1. для внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию соответствующего медицинского сертификата;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня по специальности;
копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему.
8.12. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции:
8.12.1. для внесения или продления срока действия квалификационных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копию соответствующего медицинского сертификата (для диспетчера ОВД);
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности; копию приложения к свидетельству;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.12.2. для внесения и (или) продления срока действия специальной отметки в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня инструктора и копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги (при внесении или продлении срока действия специальной отметки инструктора);
копии документов, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при внесении или продлении срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи);
копию приложения к свидетельству;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:

8.13.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "В" немесе "В2" санаттары бойынша "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
әуе кемелерінің, қозғалтқыштың үлгілерін және куәліктің санатын көрсете отырып, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
әуе кемесінің үлгісіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінің өткені туралы құжаттардың көшірмелері, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалар. Егер сертификатты уәкілетті ұйым оны жүргізетін ТҚК және АТҚ ұйымына қатысты мақұлдаса, практикалық тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификат беруге жол беріледі;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.2. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "С" санатындағы "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
әуе кемелерінің, қозғалтқыштың үлгілерін және куәліктің санатын көрсете отырып, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің үлгісінде оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері ("С" санатының бірінші жазбасы үшін), ал "С" санаты бойынша әрбір кейінгі жазба үшін-1-деңгей бойынша әуе кемесінің талап етілген үлгісіне оқытуды дәлелдейтін сертификаттар (әуе кемесімен жалпы таныстыру курсы). Егер "С" санатына үміткер осы біліктілік белгісін куәлікке енгізілген әуе кемесінің және қозғалтқыштың сол үлгісіндегі "В1" немесе "В2" санаттары арқылы алса, теориялық оқытудан өткені туралы Жеке сертификат ұсыну талап етілмейді;
ТҚК және АТЖ ұйымындағы жұмыс тәжірибесін немесе мемлекеттік авиацияда немесе әуе кемелерін шығару кезінде алынған тәжірибені растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.3. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "Ratings" бағанында "В1" немесе "В2" санаттары бойынша 2-топтағы 2а, 2b және 2с кіші топтарының толық рейтингі біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2-топтағы толық кіші топтың сұратылған рейтингі және куәліктің санаты көрсетілген өтініш;
әуе кемесінің типіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалардың (OJT) көшірмелері. Тәжірибелік тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификатты, егер сертификатты Уәкілетті ұйым оны өткізетін ӘКЖ және ТҚК ұйымына қатысты мақұлдаған болса, ұсынуға жол беріледі;
Осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесін растайтын құжат;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13.1. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке.
Допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.2. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" категории "С" заявитель предоставляет следующие документы: заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 (для первой записи категории "С"), а для каждой последующей записи по категории "С" – сертификаты, доказывающие обучение на затребованный тип воздушного судна по уровню 1 (общий ознакомительный курс с воздушным судном).
Если претендент на категорию "С" получает данную квалификационную отметку через категории "В1" или "В2" того же типа воздушного судна и двигателя, которые уже внесены в свидетельство, предоставление отдельного сертификата о прохождении теоретического обучения не требуется;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.3. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полный рейтинг подгруппы 2а, 2b и 2с в группе 2 по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему
перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемого рейтинга полной подгруппы в группе 2 и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке (OJT);
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.13.4. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне 2а, 2b және 2с толық кіші тобының "Ratings" бағанында "С" санаты бойынша 2-топта біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2-топта сұратылған кіші топты және куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
осы кіші топта ұсынылған әуе кемесінің кемінде 3 типі бойынша 3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің типіне оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері;
ӘКЖ және ТҚК ұйымдарындағы жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
8.13.5 әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "В1" немесе "В2" санаттары бойынша 3-топтың "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сұрау салынатын 3-топ пен куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
әуе кемесінің типіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалардың (OJT) көшірмелері. Тәжірибелік тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификатты, егер сертификатты Уәкілетті ұйым оны өткізетін ТҚК және РАТ ұйымына қатысты мақұлдаған болса, ұсынуға жол беріледі;
әуе кемелерінің осы тобында ӘК-де жұмыс істеудің практикалық тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.6 әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "С" санаты бойынша 3-топтың "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады: осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сұрау салынатын 3-топ пен куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің типіне оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері;
әуе кемелерінің осы тобындағы ӘК-де жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13.4. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной подгруппы 2а, 2b и 2с в группе 2 по категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой подгруппы в группе 2 и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 как минимум по 3-м типам воздушного судна, представленным в этой подгруппе;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.13.5 для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной группы 3 по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой полной группы 3 и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке (OJT);
допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.13.6 "для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной группы 3 по категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой полной группы 3 и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.13.7. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың (LAML) куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші коммерциялық емес ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
әуе кемелерінің үлгісіне немесе түріне АОО-да оқудан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
жұмыс тәжірибесін растайтын, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналы парақтарының көшірмесі;
"В3" санатындағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың біліктілік деңгейін тексеру актісінің көшірмесі;
"|Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысты адамның мүмкіндіктері" бағдарламасы бойынша оқытудан өткені туралы құжаттың (Үлгілік бағдарламалардың 9-модулінің бағдарламасына сәйкес келетін) көшірмесі.
8.14. кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
8.14.1. куәлікті жоғалтқан, ұрлаған және бүлдірген кезде өтініш беруші авиация персоналының тиісті куәлігін алуға белгіленген тізбеге сәйкес құжаттарды және мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесін ұсынады.
8.14.2. Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде, оның ішінде қолданыстағы куәліктің форматы өзгерген және басқа да техникалық себептер болған кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
куәліктің және (немесе) оған қосымшаның түпнұсқасы;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қарап тұрған адамның оң жағында бұрышы бар) немесе сандық фотосурет (3,5*4,5 см., кемінде 413*531 (пиксель)) ;
пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде жеке қолтаңба үлгісінің электрондық көшірмесі;
Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау; көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі № 339-IV Заңының талаптарына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7058 болып тіркелген) белгіленген біліктілік талаптарына, біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 763 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8786 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 115 бұйрығымен Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 25 қыркүйектегі № 748 бұйрығымен бекітілген Радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейін айқындауға арналған тест қағидаларына, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15600 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасының, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген), сондай-ақ осы Қағидаларда және үлгілік бағдарламаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс;
көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған;
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне ауысып, қажетті құжатты таңдау қажет.

8.13.7. для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (LAML) заявитель предоставляет в некоммерческую организацию следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копии документов, подтверждающих прохождение обучения в АУЦ на тип или вид воздушных судов;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов оформляемого по форме согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждающих опыт работы; копию акта проверки уровня квалификации персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов категории "В3";
копию документа о прохождении обучения по программе "Возможности человека, применительно к техническому обслуживанию воздушных судов" (соответствующего программе модуля 9 Типовых программ).
8.14. Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
8.14.1. при утере, хищении и порчи свидетельства заявитель представляет документы в соответствии с установленным перечнем на получение соответствующего свидетельства авиационного персонала и электронную копию сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.14.2. при смене фамилии, имени, отчества (при наличии), в том числе при изменении формата действующего свидетельства и других технических причинах заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию паспорта для граждан других стран;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото) или цифровое фото (3,5*4,5 см., не менее 413*531 (пикселей)) при замене на свидетельство в виде пластиковой карточки;
электронная копия образца личной подписи при замене на свидетельство в виде пластиковой карточки;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 7058) , квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 763 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 8786), Правилам сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 115 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за 10486), Правилам документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 33339), Правилам тестирования на определение уровня владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 сентября 2013 года № 748 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 8783), Правил профессиональной подготовки авиационного персонала, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 159 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 10562), Правилами определения уровня квалификации авиационного персонала, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 517, Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785), Правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 15325), а также требованиям, установленным настоящими Правилами и Типовыми программами;
в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
2) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары мына интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі – www.transport.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ – www.саа.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8-800-080-7777.
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Пилот куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Пилоттың деректері
Лауазымы …………………………..………………..….. Тегі …………………….……………. Аты ………………………………….. Әкесінің аты (бар болса)…………………………………
ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Туылған күні (күні, айы, жылы) ……………………………..
.Ұлты …………………………..
Туған жері ……………………………..…..
Ел ……………………………………………..……
…………………………………………………………………………..……
Телефон нөмірі ……………………………
………………………..
E-mail:………………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі………….……………………………………………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін_______________________
20____жыл "___" _____________________________(күні) (қолы)
2. Хат-хабар үшін мекенжай
Пошталық мекенжайы ………………………………………………………
Пошталық индексі ………………………
3. Медициналық жарамдылығы (өтініш беруші толтырады)
Медициналық сертификат класы
Соңғы медициналық тексеру күні
Мерзімінің аяқталу күні
4. Пилот куәлігінің деректері (болған жағдайда)
Куәлікті берген орган
Куәліктің түрі
Куәліктің нөмірі
Куәліктің қолданылу мерзімі
5. Біліктілік белгісі (өтініш беруші толтырады)
Біліктілік белгісі
Пилот немесе көпмүшелі экипаж пилоты (MP)
Тестілеу күні
Аспаптар бойынша ұшу тестінің күні (IR) (егер қолданылса)
Біліктілік белгісінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні
Емтихан алушы куәлігінің нөмірі және оның аты-жөні

1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в государственной корпорацию – 20 (двадцать) минут.
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в государственной корпорации – 30 (тридцать) минут.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) АО "Авиационная администрация Казахстана" – www.саа.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
Авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства пилота или внесения квалификационной отметки
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Данные пилота
Должность………………….. Фамилия …………………….
Имя …………………………………..Отчество (при его наличии)
ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Дата рождения (день, месяц, год) …………………….. Национальность…………………………..
Место рождения……………………………..
Страна …………… …………
Номер телефона…………………
E-mail:…………………………………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер…………………………………………………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах"
" … "_ 20 … год
(подпись) (дата)
2. Адрес для корреспонденции
Почтовый адрес………………………………………………………
Почтовый индекс………………………
3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
4. Данные свидетельства пилота (при наличии)
Орган, выдавший свидетельство
Вид свидетельства
Номер свидетельства
Срок действия свидетельства
5. Квалификационная отметка (заполняется заявителем)
Квалификационная отметка
Пилот (SP) или Пилот многочленного экипажа (MP)
Дата тестирования
Дата теста полета по приборам (IR) (если применимо)
Срок действия квалификационной отметки
Вид свидетельства экзаменатора, ФИО

6. Куәліктің түрлері
ATPL желілік пилотының куәліктері (ұшақтар) ☐
ATPL желілік пилотының куәлігі (тікұшақтар) ☐
Коммерциялық пилотының куәлігі СPL (ұшақтар) ☐
Коммерциялық пилотының куәлігі СPL (тікұшақтар) ☐
MPL пилотының куәліктері ☐
Жеке пилотының куәлігі РPL (ұшақтар) ☐
РPL жеке пилотының куәліктері (тікұшақтар) ☐
………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
6А. Біліктілік / арнайы белгі енгізуге өтініш (өтініш беруші толтырады)
Мен бастапқы бастапқы енгізуге өтініш беремін:
• әуе кемесінің класы туралы біліктілік белгісі бар (нұсқаларды көрсете отырып):
- құрлықтық (land):
- гидроплан (sea):
бір моторлы поршеньді – SEP (land)
бір қозғалтқышты газ турбиналы – SET (land)
көп қозғалтқышты поршень – MEP (land)
көп қозғалтқышты газ турбинасы – MET (land)
- IR - аспаптар бойынша ұшу
әуе кемесінің типі туралы біліктілік белгісі бар (нұсқаларды қоса алғанда):
• екі ұшқыш экипажымен ұшуға сертификатталған әуе кемесі:………………………………………………………………………………..…
екінші пилот
командир
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
• көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі (нұсқаларды қоса алғанда): ………………………………………………………………………………………………
SP (A) - бір пилот бар ұшақ
SP (H) - бір пилот бар тікұшақ
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
MPA - ұшақтың көп мүшелі экипажының пилоты
PH - тікұшақтың көп мүшелі экипажының пилоты
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
Ұшу нұсқаушысы:
• FI (A) ұшақ
• FI (H) тікұшақ
• TRI (A) ұшақ типі бойынша нұсқаушы
• TRI (H) тікұшақ типі бойынша нұсқаушы
• IRI (A) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(ұшақ)
• IRI (H) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(тікұшақ)
• FNI штурман – нұсқаушы
• FEI – бортинженер (бортмеханик) – нұсқаушы
7. Куәлікті немесе біліктілік белгісін бастапқы беру кезінде растау немесе тестілеу
Мен жоғарыда аталған әуе кемесінің класын беру дағдыларын тексеру тестін аяқтадым ☐
немесе әуе кемесінің типі туралы біліктілік белгісін ☐
IR аспаптары бойынша ұшулардың біліктілік белгісін қоса алғанда ☐
Дағдыларды тексеру күні ………………………………………………………………………..;
Әуе кемесінің типі және тіркелуі................................................................................................;
Кешенді тренажердің сәйкестендіру нөмірі……………………………………………………;
Емтихан алушының аты-жөні: ..................................... Емтихан алушының нөмірі…………………
20___жылғы____________ "____" ұшу тексеру актісі (қоса беріледі)
8. Біліктілік белгісін ұзартуға өтініш (өтініш беруші толтырады)
Мен біліктілік белгісін ұзарту үшін өтініш беремін:
• * әуе кемесінің типі бойынша (жазу қажет)
……………………………………………………………………………………………
- екі пилоттан тұратын экипажбен ұшуға сертификатталған әуе кемесі:
екінші пилот
командир
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
• * көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі (нұсқаларды қоса алғанда):
SPA; SPH – бір ұшқышы бар ұшақ немесе тікұшақ
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
MPА; MPH - ұшақтың немесе тікұшақтың көп мүшелі экипажының ұшқышы
аспаптар бойынша ұшуға рұқсатты қоса алғанда (IR)
• әуе кемесінің класы бойынша (жазу қажет)
………………………………………………………………………………………………
- құрлықтық (land):
- гидроплан (sea):
бір моторлы поршеньді – SEP (land)
бір қозғалтқышты газ турбиналы – SET (land)
көп қозғалтқышты поршень – MEP (land)
көп қозғалтқышты газ турбинасы – MET (land)
- IR - аспаптар бойынша ұшу
Ұшу нұсқаушысы:
• FI (A) ұшақ
• FI (H) тікұшақ
• TRI (A) ұшақ типі бойынша нұсқаушы
• TRI (H) тікұшақ типі бойынша нұсқаушы
• IRI (A) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(ұшақ)
• IRI (H) аспаптық рейтинг нұсқаушысы
(тікұшақ)
• FNI штурман – нұсқаушы
FEI – бортинженер (бортмеханик) – нұсқаушы

6. Выдача свидетельства.: ☐ Свидетельства линейного пилота ATPL (самолеты) ☐ Свидетельства линейного пилота ATPL (вертолеты) ☐ Свидетельства коммерческого пилота СPL (самолеты) ☐ Свидетельства коммерческого пилота СPL (вертолеты) ☐ Свидетельства пилота MPL ☐ Свидетельства частного пилота РPL (самолеты) ☐ Свидетельства частного пилота РPL (вертолеты) ☐
Первоначальное внесение:
с квалификационной отметкой о классе воздушного судна (просьба указать, включая варианты): ....................: сухопутный (land): гидроплан (sea):
☐ однодвигательный поршневой – SEP (land) ☐ однодвигательный газотурбинный – SET (land) ☐
многодвигательной поршневой – MEP (land) ☐ многодвигательный газотурбиный – MET (land) ☐ IR полет по приборам ☐
c квалификационной отметкой о типе воздушного судна (включая варианты): воздушного судна, сертифицированного для полета с экипажем из двух пилотов:
второй пилот ☐
командир ☐
включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐
воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты):
☐ воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты):
SP (A) – самолет с одним пилотом ☐
SP (H) – вертолет с одним пилотом ☐
включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐
MPA – пилот многочленного экипажа самолета ☐
MPH – пилот многочленного экипажа вертолета ☐
включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐
Летный инструктор: FI (A) самолет; ☐ FI (H) вертолет; ☐ TRI(A) инструктор по типу самолета; ☐ TRI(H) инструктор по типу вертолета; IRI (A) инструктор инструментального рейтинга (самолет); IRI (H) инструктор инструментального рейтинга (вертолет) ☐
7. Подтверждение или тестирование при первоначальной выдаче свидетельства или квалификационной отметки.
Я завершил тест проверки навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна ☐ или квалификационной отметки о типе воздушного судна ☐; включая квалификационную отметку полетов по приборам IR ☐ Дата проверки навыков:..................;
Тип и регистрация воздушного судна: ...............................................................................
Идентификационный номер комплексного тренажера......................……………………….
Фамилия …………………. Имя …………………Отчество (при его наличии) экзаменатора :..........................
Номер экзаменатора:………
Акт летной проверки от "__" _________202___ года прилагается
8. Заявление на продление квалификационной отметки (заполняется заявителем)
Я подаю заявку для продления квалификационной отметки: по типу воздушного судна (необходимо прописать) ☐ ……….; воздушного судна, сертифицированного для полета с экипажем из двух пилотов: второй пилот☐ командир☐ включая допуск к полетам по приборам (IR) ☐ воздушного судна с системой увеличения подъемной силы (включая варианты): SPA; SPH – самолет или вертолет с одним пилотом ☐ включая допуск к полетам по приборам (IR)
MPA; MPH – пилот многочленного экипажа самолета или вертолета☐ включая допуск по приборам (IR) ☐
по классу воздушного судна (необходимо прописать) ☐…….
сухопутный (land): гидроплан (sea):
☐ однодвигательный поршневой – SEP (land) ☐ однодвигательный газотурбинный – SET (land) ☐
многодвигательной поршневой – MEP (land) ☐ многодвигательный газотурбиный – MET (land) ☐ IR полет по приборам ☐
Летный инструктор: FI (A) самолет; ☐ FI (H) вертолет; ☐ TRI(A) инструктор по типу самолета; ☐ TRI(H) инструктор по типу вертолета; IRI (A) инструктор инструментального рейтинга (самолет); IRI (H) инструктор инструментального рейтинга (вертолет) ☐

9. Біліктілікті тексеруді растау (өтініш беруші толтырады)
Мен біліктіліктің қолданылу мерзімін ұзарту үшін тексеруден өттім
• жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класы ☐ немесе
• біліктілік белгісі ☐, соның ішінде IR ☐
Біліктілікті тексеру күні….:............................................................................................................
Әуе кемесінің типі және тіркелуі:..................................................................................................
Сәйкестендіру нөмірі (FSTD):……................................................................................................
Емтихан алушының тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда):
………………………………………................................................................................................
Емтихан алушының нөмірі:……………............................................................................................................................
20_____ жылғы____________ "_______" ұшуды тексеру актісі қоса беріледі
Ескерту:
Өтініш берушілерге біліктілік/арнайы белгілер емтихан алушы актісінің (есебінің) тиісті нысаны алынғанға дейін ұзартылмайтыны туралы хабарланады.
10. Өтініш берушінің декларациясы (өтініш берушімен толтырылады)
1) Осы үлгіде ұсынылған ақпараттың дұрыс екенін мәлімдеймін.
2) Мен барлық басқарушы нұсқауларды толығымен қарастырдым және өтінімді алу үшін барлық қажетті құжаттарды ұсындым.
Күні 20____жылғы__________________ "______" Қолы:_____________________________
11. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
1. Өтінім бойынша құжаттар сәйкес келеді
куәлік
біліктілік белгісі
арнайы белгі
берілуі мүмкін.
Куәлік ☐, біліктілік белгісі ☐, арнайы белгі ☐, беріледі
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(құжаттарға тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (лауазымы) (қолы)
11. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілді:
☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні
☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні
☐ Арнайы белгі _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні
_______________________________ ____________________ ___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)) (лауазымы) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне

9. Подтверждение проверки квалификации (заполняется заявителем)
Я прошел квалификационную проверку на продление
вышеуказанного класса воздушного судна ☐ или квалификационной отметки ☐, включая IR ☐
Дата проверки квалификации: ............................ …
Тип и регистрация воздушного судна: ...................,
Идентификационный номер (FSTD): ..............................................
Фамилия имя отчество (при его наличии) экзаменатора: .............................................
Номер экзаменатора: ______________________________________________________________________
Акт летной проверки от "__"______202_года прилагается
Примечание:
Заявители уведомляются о том, что квалификационная/специальная отметки не будут продлеваться до тех пор, пока соответствующая форма акта (отчета) экзаменатора не будет получена.
10. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
1) Я заявляю, что информация, предоставленная в этой форме, верна.
2) Я полностью рассмотрел все руководящие указания и представил все необходимые документы для подачи заявки.
Подпись:………………….. "___"_________________20 ___год
11. Разрешение уполномоченной организации (заполняется уполномоченной организацией)
1.Документы по заявке соответствуют: свидетельство ☐;
квалификационная отметка ☐; специальная отметка☐; могут быть выданы. Свидетельство ☐, квалификационная отметка ☐, специальная отметка ☐, которая выдается ____________________________________.
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю. Отсутствующая документация: _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)) (должность) (подпись) должностного лица
уполномоченной организации, проводившего проверку документов
12. Выдача уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
Выдано: ☐ Свидетельство ____________ Дата истечения срока действия _____ ☐
Квалификационная отметка______________ Дата истечения срока действия _____ ☐
Специальная отметка☐ _______________Дата истечения срока действия _____ ☐
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (должность) (подпись) подписывающего лица
управления выдачи свидетельств авиационному персоналу
уполномоченной организации "___" 20 год

1-1-қосымша
Нысан
Өтініш
Ескерту. Тізбе 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш берушінің деректері
1.Тегі .........................
Аты ......................................... Әкесінің аты ……………………………………
(бар болса)
2.ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
3.ЖСН…………………………………………………
4.Туған күні (күні, айы, жылы) ..........................
5.Телефон нөмірі…………………
6.E-mail:…………………………………………………….
7."Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
(қолы)
8.
Аса жеңіл әуе кемесінің ұшқыш куәлігін беру.
Сыртқы пилоттың куәлігін алу.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін алу.
Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін алу
Авиация персоналының куәлігін және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру.
Ауыстыру себебі:
20 жылғы "..."_
(қолы) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Штурман куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы…………………..Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) ……………………..
Ұлты…………………………..
Туған жері…………………………….. Ел ……………………………………
Тұрақты мекен жайы …………………………………………………………………
……………………………………………………
Пошталық индекс………………………
Телефон нөмірі…………………………. Телефонның баламалы нөмірі ………………
E-mail:…………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендірілген нөмері………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін_____________________________ "_____" _______________20 жыл
_______________(қолы)
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады )
Бұл ретте мен әуе кемесінің типі, штурманның уәкілеттігі туралы біліктілік белгілерін .....................................(әуе кемесінің типі) енгізу үшін қажетті құжаттарды және өзімнің штурман куәлігін (бар болған жағдайда) қоса беріп өтініш беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні……………………
3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті ұйым үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері жайлы біліктілік белгілерге қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге лайықты түрде қол қоямын, осы ретпен менің ……………………………………
.................................................. ...................................... осы нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ типі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш беруші сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)
................................................ ....... ……………
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .......................................................
5. әуе кемелердің типіне қарай біліктілік тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде, әуе кемесінде тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге лайықты түрде куәландырамын, яғни әуе кемені немесе бекітілген жаттығу құрылғысында................................................................ .................................................. инженерлер тобындағы өтініш беруші қанағаттанарлық түрде орындады және бөтен адамның көмегінсіз аталған шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекетерге немесе жаттығуларға сәйкес менің қолым соларға қарсы тұр
Біліктілік тексеру
Тест мазмұны
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе жаттығу құрылғысының коды
Емтихан алушының Тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Емтихан алушының қолы
Күні
Лицензия нөмірі
Әуежай қызметтерінде ұшу алдындағы дайындық
әуе кемелердің ұшу алдындағы дайындық: әуе кемелердің сыртқы жағынан тексеру
Талап етілген құжаттардың бортта бар болуы
Навигациялық жабдықты ұшуға тексеру және дайындау
Бақылау тізбелерін пайдалану
Қалыпты навигациялық рәсімдер
Навигациялық әдістерді білу
Навигациялық әдістерді үйлестіру
Экипаж мүшелерімен өзара әрекеттесу
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тексеру, істен шығуларды және жарамсыздықтарды анықтау және кемелік құжаттарды дұрыс ресімдеу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің типі үшін сынаудың маңызды бабы болмаған жағдайда, бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қосылады.
6. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйым толтырады)
1. Өтінім бойынша құжаттар дұрыс, куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар немесе сертификат
берілуі мүмкін.
Куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар
Немесе куәлікті тану
берілетін куәлік ____________________
2. Өтінімде мынадай құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының аты -жөні, лауазымы және қолы
___________________________________ __________________
(аты -жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні ______________________________
7. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілді:
☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Рұқсат _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Куәлікті тану __________ Қолданылу мерзімі ___________
Аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы,
куәліктер беру жөніндегі уәкілетті ұйым _________________________ __________________
(Аты-жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптар
тізбесіне
3-қосымшасы
Нысан
Бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігін беру немесе біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы…………………..Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) …………………….. Ұлты…………………………..
Туған жері…………………………….. Ел ……………………………………
Тұрақты мекенжайы …………………………………………………………………
……………………………………………………Пошталық индекс……………………
Телефон нөмірі…………………………. Телефонның баламалы нөмірі ………………
E-mail:………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендірілген нөмері………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________________________ " ____" _______________20 жыл (қолы)
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады)
Бұл ретте мен әуе кемесінің типі, штурманның уәкілеттігі туралы біліктілік белгілерін .(әуе кемесінің типі) енгізу үшін қажетті құжаттарды және менің штурман куәлігін (бар болған жағдайда) қоса беріп өтініш беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні……………………
3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті ұйым үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері жайлы біліктілік белгілерге қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге лайықты түрде қол қоямын, осы ретпен менің …………………………………………
.................................................. ...................................... осы нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ типі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш беруші сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін куәландырамын.
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) ....................................... ....... ……………
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .......................................................
5. Әуе кеменің типі туралы біліктілік белгі алатын Өтініш білдірушінің әуе кеменің типіндегі ұшулар тәжірибесі (Өтініш берушімен толтырылады)
Әуе кеменің типі ............................................... ..... Ұшуда бортинженерлердің (бортмеханик)жұмыс тәжірибесі: (бастапқы типте кемінде 50 сағат, бұдан әрі 25 сағат)…………………….сағаттар Бекітілген жаттығу құрылғысында жұмыс тәжірибесі: (бастапқы типте кемінде 50 сағат Содан кейінгі типтерде 25 сағат) ............................... сағат
Типтегі ең аз жалпы ұшу: Бастапқы 100 сағат содан кейін 50 сағат
6. әуе кеменің типіне қарай біліктілік тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде, әуе кемесінде тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге лайықты түрде куәландырамын, яғни әуе кемеге немесе бекітілген жаттығу құрылғысында.................................................. .................................................. инженерлер тобындағы өтініш беруші қанағаттанарлық түрде орындады және бөтен адамның көмегінсіз аталған шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекеттерге немесе жаттығуларға сәйкес менің қолым соларға қарсы тұр
Біліктілік тексеру
Тест мазмұны
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе жаттықтыру құрылғысының коды
Емтихан алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Емтихан алушының қолы
Күні
Лицензия нөмірі
Әуе кеменің ұшу алдында тексеруі және даярлау
Кемелік құжаттаманы тексеру
Жабдықтың және әуе кеменің жүйелерінің жарамдылығын тексеру
Экипаж кабинасы мен жолаушы салонын сыртқы тексеру
Құжаттаманың ресімделуін тексеру
Бақылау тексерудің және бақылау картасының парағын дұрыс пайдалануын тексеру
Шағын газда қозғалтқыштардың жұмысы және қосу үрдісіндегі параметрлерді бақылау
Отын жүйесінің, мұздануға қарсы жүйе, ауаны баптау жүйесі, басқару, тежеу мен жермен жүру алдында әуе кеменің гидро жүйесін пайдалану рәсімдері
Экипаж мүшелерімен өзара әрекеттесу
Ұшудың берілген жылдамдығын ұстау және ұшақ жүйелері мен қозғалтқыштарының жұмысын бақылау
Ұшудың берілген жылдамдығын ұстау және ұшақ жүйелері мен қозғалтқыштарының жұмысын бақылау
Істен шығуларды жою
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тексеру, істен шығуларды және жарамсыздықтарды анықтау және кемелік құжаттарды дұрыс ресімдеуді білу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің типі үшін сынаудың маңызды бабы болмаған жағдайда, бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қосылады.
7. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйым толтырады)
1. Өтінім бойынша құжаттар дұрыс, куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар немесе сертификат
берілуі мүмкін.
Куәлік
Біліктілік белгілері
Рұқсаттар
Немесе куәлікті тану
берілетін куәлік ___________________
2. Өтінімде мынадай құжаттама жоқ және ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
Тексеру жүргізген уәкілетті ұйымның лауазымды адамының аты -жөні, лауазымы және қолы
_______________________________________ __________________ (аты -жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні ______________________________

Приложение 1-1
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Заявление
Сноска. Перечень дополнен приложением 1-1 в соответствии приказом Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данные заявителя
1. Фамилия …………………….
Имя ………………………………….. Отчество ……………………………………
(при его наличии)
2. ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
3. ИИН…………………………………………………
4. Дата рождения (день, месяц, год) ……………………..
5. Номер телефона…………………
6. E-mail:…………………………………………………….
7. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах"
(подпись)
8.
Выдача свидетельства пилота сверхлегкого воздушного судна.
Получение свидетельства внешнего пилота.
Получение свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции.
Получение свидетельства, сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера
Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
Причина замены:
" … "_ 20 … год
(подпись) (дата)
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства штурмана или внесения квалификационной отметки
1. Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность……………… Имя………………………….Фамилия……………………………
Дата рождения (день, месяц, год) ………………………………..
Национальность……………………………………………………
Место рождения…………………… Страна ……………..
Постоянный адрес …………………………………………………
Почтовый индекс…………………………………………………..
Номер телефона…………………………….Альтернативный номер телефона…………
E-mail:………………………………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер …………………………..
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах"_____________ "____" __________ 20 __ год
(подпись)
2. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение.................................. (тип воздушного судна)
в квалификационные отметки о типе воздушного судна, полномочий штурмана и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство штурмана (если имеется). Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны. Подпись заявителя ....................... ................ "____" __________ 20 __ год
3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномочен
ной организации
4. Проверка уровня теоретических знаний (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом назначенным уполномоченной организацией в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство штурмана, настоящим удостоверяют, что я удовлетворен тем, что .................................................. ...................................... завершил и прошел тест этой формы ..................................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в авиационной оценке его свидетельства, и что заявитель компетентен выполнять функции штурмана на этом воздушном судне.
Подпись ................................................... "____" __________ 20 __ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора............................
Компания .......................................... ............................................. Должность в компании ............................................................
5. Квалификационная проверка по типу воздушного судна (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, назначенным в письменной форме уполномоченной организацией гражданской авиации на проведение проверки уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на воздушном судне или утвержденном авиационным тренажере в группе штурманов заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры, проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись.
Квалификационная проверка
Содержание теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетная подготовка в службах аэропорта
Предполетная подготовка на воздушном судне: внешний осмотр воздушного судна
Наличие на борту требуемых документов
Проверка и подготовка навигационного оборудования к полету
Использование контрольных перечней
Нормальные навигационные процедуры
Знание навигационных методов
Координация навигационных методов
Взаимодействия с членами экипажа
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.
6. Разрешение уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
Квалификационная отметка
разрешения или сертификат
могут быть выданы.
Свидетельство
квалификационная отметка
Разрешение ☐
или признание
свидетельство, которое выдается ____________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю
Отсутствующая документация: _____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица
уполномоченной организации, проводившего проверку_____________________________________________ ________________________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность) (подпись)
"____" __________ 20 __ год
7. Выдача уполномоченной организацией
(заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство______ Дата истечения срока действия _________
Квалификационная отметка_______________
Дата истечения срока действия ____________
Разрешение ____________________________
Дата истечения срока действия ____________
Признание свидетельства __________________
Срок действия ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, по выдаче свидетельств _______________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность) (подпись)
Приложение 3
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для выдачи свидетельства бортинженера
(бортмеханика) или внесения квалификационной отметки
1. Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность………………….. Имя ……………………. Фамилия……………………………
Дата рождения (день, месяц, год) ………………
Национальность…………………………………………………...
Место рождения……………………………………………………
Страна ………………………………………………………………
Постоянный адрес …………………………………………………
Почтовый индекс…………………………………………………..
Номер телефона………………………….Альтернативный номер телефона……………………
E-mail:……………………………
Почтовый адрес………………………………………
Почтовый индекс……………
Индивидуальный идентификационный номер ……………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах"_____________ "____" _____________ 20 __ год
(подпись)
2. Декларация заявителя (заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение..................................... . (тип воздушного судна) в квалификационную отметку о типе воздушного судна, полномочий бортинженера (бортмеханика) и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство бортинженера (бортмеханика) (если имеется).
Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны.
Подпись заявителя ................................................ "____" _____________ 20 __ год
3. Медицинская пригодность (заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченной организации
4. Проверка уровня теоретических знаний (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом назначенным уполномоченной организацией в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство бортинженера (бортмеханика), настоящим удостоверяю, что я удовлетворен тем, что ……… ...................................... завершил и прошел тест ...............................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в его свидетельство, и что заявитель компетентен выполнять функции бортинженера (бортмеханика) на этом воздушном судне.
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ..................................................
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора (заглавные буквы) .......................................... .......……………..
Компания .......................................... ...................................................................................
Должность в компании ............................................... .........................................................
5. Опыт полетов на типе воздушного судна, на который заявитель получает квалификационную отметку о типе воздушного судна (заполняется заявителем)
Тип воздушного судна ...............................................
Опыт работы бортинженером (бортмеханика)
(бортмехаником) в полете:
(Минимум 50 часов на начальном
типе 25 часов в дальнейшем)………….часов
Опыт работы на
Утвержденном
тренажере:
(Максимум 50 часов на начальном типе 25 часов на последующих типах) ........ часов
Минимальный
Общий налет
На типе:
100 часов
Первоначально
50 часов
Впоследствии
6. Квалификационная проверка по типу воздушного судна (заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, назначенным в письменной форме уполномоченной организацией на проверку уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на воздушном судне или утвержденном авиационным тренажере в группе инженеров заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись
Квалификационная проверка
Содержание теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетный осмотр и подготовка воздушного судна
Проверка судовой документации
Проверка исправности оборудования и систем воздушных судов.
Внутренний осмотр кабины экипажа и пассажирского салона
Проверка и оформление документации
Правильность использования листа контрольного осмотра и контрольной карты
Контроль параметров в процессе запуска и работе двигателей на малом газе
Процедуры эксплуатации топливной системы, противообледенительная система, система кондиционирования воздуха, управления, торможения и гидросистемы воздушных судов перед выруливанием
Взаимодействия с членами экипажа
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета.
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета
Устранение неисправностей
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.
7. Разрешение уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
, квалификационная отметка
разрешения
или признание свидетельства
могут быть выданы.
Свидетельство
квалификационная отметка
разрешение
или
признание свидетельства
, которое выдается
______________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю
Отсутствующая документация:
_____________________________________________________ ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, проводившего проверку
_____________________________________________________ ____________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность) (подпись)
"____" _____________ 20 __ год

8. Уәкілетті ұйымның беруі (уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілді:
☐ Куәлік ____________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Біліктілік белгісі ______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Рұқсат _______________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні _____
☐ Куәлікті тану __________ Қолданылу мерзімі ___________
Аты-жөні, лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы, куәліктер беру жөніндегі уәкілетті ұйым
________________________________________ _____________________
(Аты-жөні, лауазымы, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көпмүшелі экипаж пилоты /желілік пилот куәліктерінің иелері үшін біліктілік деңгейін, типі мен сыныбы бойынша біліктілік белгілерін тексеру актісі, сондай-ақ аспаптар бойынша біліктілік деңгейін тексеру
Skill Test/LPC (Proficiency Check Form) for MPL, ATPL, Type and Class Ratings, and Proficiency check for IRs
Өтініш берушінің жеке деректері
(БАС ӘРІПТЕРІМЕН толтыру)/
Applicant's Personal Particulars
(BLOCK CAPITALS)
Өтініш берушінің аты-жөні /Applicant`s Full Name:
Туған күні:/ Date of birth:
Куәлік түрі және нөмірі:/ Licence Type & Number:
Авиациялық билік берген:/ Issuing Authority:
Берілген күні:/ Date of Issue:
Рейтинг:/ Rating held:
Жарамдылығы:/ Rating valid until:
Жалпы ұшу сағаттары:/ Total flight hours:
Пилоттың қолы:/ Pilot’s Signature:
Тұратын мекен-жайы:/ Address:
Басқа пилоттың аты-жөні:/Other Pilot’s Name:
Біліктілік деңгейін тексеру /Proficiency Check
*Командир/
PIC □
*Екінші пилот/
FO □
*Нұсқаушы/
TRI □
SFI □
Бөлім/Section
1
2
3
4
5
6
Есептелмеген саны / Amount of failed items:
Біліктілік деңгейін тексеру нәтижесі / Result of Proficiency Check
□ өтті/ □жартылай өтті/ □ өткен жоқ/ pass* partial pass* fail*
Біліктілік деңгейін тексеру нәтижелері бойынша келесі рейтинг жаңартылды / As a result of the proficiency check the following rating(s) has been revalidated:
Жарамдылығы / valid until:
□ аспап бойынша /IR
әуе кемесінің түрі / aircraft type
Ескерту /Notes:
Әуе кемесінің тиісті түрінің пилоты ретінде соңғы 12 ай ішінде маршрут бойынша кемінде 10 сектор немесе емтихан алушымен маршрут бойынша бір сектор:* /At least 10 route sectors within the last 12 months as a pilot of the relevant type of aeroplane or one route sector accompanied by an examiner):*
□ Иә/Yes □ Жоқ/No
IX (Қазақстан) және XII бөлімдерінде ұзарту қолмен орындалды/Manual revalidation entry in section IX (Kazakhstan) & XII:*
□ Иә/Yes □ Жоқ/No
Түсініктеме (біліктілік деңгейін тексеруге қатысты)/Remarks (concerning the above mentioned proficiency check):
Тексеру жүргізу кезіндегі ұшу-техникалық сипаттаманың бөлшектері / Specifications of practical performance
Емтихан алушының толық аты / Examiner’s Name:
Куәлік нөмірі /Licence No.:
Емтихан алушының орны /Examiner’s Seat*: □ артта/rear □сол жақ/left □оң жақ/right
* тиісті тармақты белгілеңіз /cross applicable item
Тренажер/Simulator (FSTD):
Тренажердің сәйкестендіру нөмірі /FSTD ID:
ӘК тренажерын пайдаланушы /FSTD
Пайдаланушының әуе кемесінің сәйкестендіру нөмірі /Aircraft ID Operator:
Өткізу орны /Location:
Күні/Date:
Емтихан алушының қолы/Examiner’s Signature:
Жүктеу
Өтініш берушінің аты-жөні, күні / Applicant’s Name,
Күні/Date____________________________________
____________________________________________________________________
Бұл нысанды және оның мазмұнын өзгертуге болмайды!
Толтыру кезінде қандай да бір өзгерістер біліктілік деңгейін тексеру нысанын қараудан бас тартуға әкеледі / This layout and contents of this form shall not be modified! Modifications will result in refusal of the proficiency check.
М/M: Міндетті /Mandatory ҰТ/FS: тек ұшақтағы Тренажер / Flight Simulator only
Е.И.: сәтті аяқталғаннан кейін Емтихан алушылардың аты-жөндері /E.I.: Examiner’s initials after successful completion
(*) Жұлдызбен белгіленген нүктелерді тек аспаптар бойынша ажырату керек./
(*) Starred items shall be flown solely by reference to instruments.

8. Выдача уполномоченной организацией (заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство __________________
Дата истечения срока действия ____________
Квалификационная отметка______________
Дата истечения срока действия _________
Разрешение ____________________________
Дата истечения срока действия _________
Признание свидетельства _____________________
Срок действия __________________
_______________________________ ___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись) уполномоченного лица) и должность
Приложение 4
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт проверки уровня квалификации для пилотов самолета
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт проверки уровня квалификации для владельцев свидетельств пилота многочленного экипажа/линейного пилота, квалификационных отметок по типу и классу, а также проверка уровня квалификации по приборам
Skill Test/LPC (Proficiency Check Form)
for MPL, ATPL, Type and Class Ratings, and Proficiency check for IRs
Персональные данные заявителя
(заполнять ПЕЧАТНЫМИ БУКВАМИ)/
Applicant's Personal Particulars
(BLOCK CAPITALS)
Имя и Фамилия Заявителя/Applicant`s Full Name:
Дата рождения:/
Date of birth:
Вид свидетельства и номер:/ Licence Type & Number:
Выдан авиационной властью:/
Issuing Authority:
Дата выдачи:/ Date of Issue:
Рейтинг:/ Rating held:
Действителен до:/ Rating valid until:
Общий налет часов:/ Total flight hours:
Подпись пилота:/ Pilot’s Signature:
Адрес проживания:/ Address:
Имя и Фамилия другого пилота:/Other Pilot’s Name:
Проверка уровня квалификации/Proficiency Check
*Командир/
PIC □
*Второй пилот/
FO □
*Инструктор/
TRI □
SFI □
Раздел/Section
1
2
3
4
5
6
Количество незачетов/ Amount of failed items:
Результат проверки уровня квалификации/
Result of Proficiency Check
□ прошел/ □частично прошел/ □ не прошел/ pass* partial pass* fail*
По результатам проверки уровня квалификации обновлен следующий рейтинг/ As a result of the proficiency check the following rating(s) has been revalidated:
Действителен до/
valid until:
□ по прибору/IR
тип воздушного судна / aircraft type
Примечание/Notes:
Минимум 10 секторов по маршруту в течение последних 12 месяцев в качестве пилота соответствующего вида воздушного судна или один сектор по маршруту с экзаменатором):* /At least 10 route sectors within the last 12 months as a pilot of the relevant type of aeroplane or one route sector accompanied by an examiner):*
□ Да/Yes □ Нет/No
Продление в разделе IX (Казахстан) и XII выполнено вручную/Manual revalidation entry in section IX (Kazakhstan) & XII:*
□ Да/Yes □ Нет/No
Комментарий (касательно проверки уровня квалификации)/ Remarks (concerning the above mentioned proficiency check):
Детали летно-технической характеристики при проведении проверки/ Specifications of practical performance
Полное имя экзаменатора/ Examiner’s Name:
Номер свидетельства/Licence No.:
Место экзаменатора/Examiner’s Seat*:
□ сзади/rear □слева/left □справа/right
*отметьте соответствующий пункт/cross applicable item
Тренажер/Simulator (FSTD):
Идентификационный номер тренажера/FSTD ID:
Эксплуатант тренажера ВС/FSTD
Идентификационный номер воздушного судна эксплуатанта/Aircraft ID Operator:
Место проведения/Location:
Дата/Date:
Подпись экзаменатора/Examiner’s Signature:
Имя и Фамилия Заявителя/Applicant’s Name
Дата/Date
Данную форму и ее содержание не следует видоизменять!
Какие-либо изменения при заполнении приведут к отказу в рассмотрении формы проверки квалификационного уровня / This layout and contents of this form shall not be modified! Modifications will result in refusal of the proficiency check.
O/M: Обязательный/Mandatory ТС/FS: только Тренажер на Самолете/ Flight Simulator only
И.Э.: Инициалы экзаменаторов после успешного завершения/E.I.: Examiner’s initials after successful completion
(*) Пункты, отмеченные звездой, следует отлетать исключительно по приборам./
(*) Starred items shall be flown solely by reference to instruments.

1. Ұшуға дайындық /Flight preparation
Е.И./E.I.
1.1
Ұшу алдындағы дайындық, оның ішінде: ұшуды жоспарлау, құжаттама, метеоақпарат, NOTAM, салмақты есептеу, ұшақтың және ұшу элементтерінің ортаға дәл келтіру / Pre-flight including: documentation, weather briefing, NOTAM, mass and balance.
1.2
Әуе кемесінің ұшуға дайындығын тексеру, ұшақты қарап-тексеру және оған қызмет көрсету;/Aeroplane external visual inspection; location of each item and purpose of inspection.
1.3
Экипаж кабинасын ішкі қарап-тексеру /Cockpit inspection
1.4
Пайдалану тексеру парағы қозғалтқыштарды іске қоспас бұрын, қозғалтқыштарды іске қосу рәсімдері, орнату және тексеру COM/NAV/Use of checklist prior to starting engines, starting procedures COM/NAV setup and check
О/M
1.5
Диспетчерлік қызметтің немесе нұсқаушының нұсқауына сәйкес рульдеуді орындау /Taxiing in compliance with air traffic control or instructions of instructor
1.6
Ұшу алдындағы дайындық /Before take-off checks О/M
2. Ұшулар/Take-offs
Е.И./E.I.
2.1
Қалыпты жағдайда, тоқтаусыз ұшуды қоса алғанда, жабулардың әртүрлі жағдайларымен ұшу / Normal take-offs with different flap settings, including expedited take off
2.2*
Аспаптар бойынша ұшу; алдыңғы тіректі көтергеннен кейін немесе ажыратқаннан кейін бірден аспаптық ұшуға көшу /Instrument take off; transition to instrument flight is required during rotation or immediately after becoming airborne
2.3
Бүйірлік желмен ұшу (егер қолданылса)/Cross wind take-off (A/C, if practicable)
2.4
Ең жоғары ұшу массасы бар ұшу (нақты немесе имитацияланған ең жоғары ұшу массасы /Take- off at maximum take -off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
2.5
Қозғалтқыштың істен шығуына еліктейтін ұшулар /Take-offs with simulated engine failure
2.5.1
V2 қол жеткізгеннен кейін бірден /shortly after reaching V2
2.5.2*
V1 және V2 арасында/ between V1 and V2 ТС/FS only О/M
2.6
V1 жеткенге дейін үзілген ұшу/Rejected take-off at a reasonable speed before reachingV1 О/M
3. Ұшу кезінде маневр жасау және рәсімдер /Flight Manoeuvers and Procedures
Е.И. /E.I.
3.1
Спойлерлері бар және жоқ бұрылыстар /Turns with and without spoilers
3.2
М критикалық санына және әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамасына жеткеннен кейін сүңгуге тарту және толқындық сілку ("голланд қадамы" үлгісіндегі тербелістер/ Tuck under and Mach buffets after reaching the critical Mach number, and other specific flight characteristics of the aeroplane(e.g. Dutch Roll)
ТС/FS only
3.3
Жүйені штаттық режимде пайдалану және бортинженер панелін басқару /бортмеханика /Normal operation of systems and controls of engineer's panel
3.4

1. Подготовка к полету/Flight preparation
И.Э./E.I.
1.1
Предполетная подготовка, включая: планирование полета, документацию, метеоинформацию,NOTAMы, расчет массы, центровки самолета и элементов взлета/ Pre-flight including: documentation, weather briefing, NOTAM, mass and balance.
1.2
Проверка готовности воздушного судна к полету, осмотр и обслуживание самолета;/Aeroplane external visual inspection; location of each item and purpose of inspection.
1.3
Внутренний осмотр кабины экипажа/Cockpit inspection
1.4
Использование чеклиста перед запуском двигателей, процедуры запуска двигателей, установка и проверка COM/NAV/Use of checklist prior to starting engines, starting procedures COM/NAV setup and check
О/M
1.5
Выполнение руления в соответствии с инструктажом диспетчерской службы или инструктора/Taxiing in compliance with air traffic control or instructions of instructor
1.6
Подготовка перед взлетом/Before take-off checks О/M
2. Взлеты/Take-offs
И.Э./E.I.
2.1
Взлет в нормальных условиях с различными положениями закрылок, включая взлет без остановки/ Normal take-offs with different flap settings, including expedited take off
2.2*
Взлет по приборам; переход на приборный полет сразу после подъема передней опоры или немедленно после отрыва / Instrument take off; transition to instrument flight is required during rotation or immediately after becoming airborne
2.3
Взлет с боковым ветром (если применимо)/Cross wind take-off (A/C, if practicable)
2.4
Взлет с максимальной взлетной массой (реальная либо имитированная максимальная взлетная масса/Take- off at maximum take -off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
2.5
Взлеты с имитацией отказа двигателя/Take-offs with simulated engine failure
2.5.1
сразу после достижения V2/shortly after reaching V2
2.5.2*
между V1 и V2/ between V1 and V2 ТС/FS only О/M
2.6
Прерванный взлет до достижения V1/Rejected take-off at a reasonable speed before reachingV1 О/M
3. Маневрирование в полете и Процедуры/Flight Manoeuvers and Procedures
И.Э./E.I.
3.1
Развороты с и без спойлеров /Turns with and without spoilers
3.2
Затягивание в пикирование и волновая тряска после достижения критического числа М и летно-технические характеристики воздушного судна (колебания типа "Голландского шага" / Tuck under and Mach buffets after reaching the critical Mach number, and other specific flight characteristics of the aeroplane(e.g. Dutch Roll)
ТС/FS only
3.3
Эксплуатация системы в штатном режиме и управление панелью бортинженера/бортмеханика /Normal operation of systems and controls of engineer's panel
3.4

Ұшуды орындаудың қалыпты немесе ерекше жағдайларында мынадай жүйелерді пайдалану (3.4.0 т.3.4.14 т.бойынша көрсетілген ұшуды орындаудың 3 ерекше жағдайынан міндетті түрде өту)/ Normal and abnormal operations of following systems. (A mandatory minimum of 3 abnormal shall be selected from 3.4.0 to 3.4.14 inclusive) М/M
3.4.0
қозғалтқыш (қажет болған жағдайда пропеллер)/ engine (if necessary proppeller)
3.4.1
тығыздау және ауаны баптау / pressurisation and air-conditioning
3.4.2
ауа қысымын қабылдағыштар жүйесі / pitot/static system
3.4.3
отын жүйесі / fuel system
3.4.4
Электр жүйесі/ electrical system
3.4.5
Гидравликалық жүйесі / hydraulic system
3.4.6
Рульдік беттерді және тримерлерді басқару жүйелері / flight control and trim-system
3.4.7
мұздануға қарсы жүйе, алдыңғы әйнекті жылыту /anti- and de-icing system,Glare shield heating
3.4.8
автопилот /командалық -пилотажды аспап / autopilot/flight director О/M (single-pilot only)
3.4.9
құлату режиміне жақындау туралы ескерту датчигі және орнықтылықты арттыру датчигі / stall warning devices or stall avoidance devices, andstability augmentation devices
3.4.10
жердің қауіпті жақындығы туралы ескерту жүйесі, метеорадар, радиовысотометр, қабылдағыш-жауап бергіш / ground proximity warning system weather radar, radio altimeter, transponder
3.4.11
радио, навигациялық және аспаптық жабдықтар /radios, navigation equipment, instruments, flight management systems
3.4.12
шасси және тежегіш жүйесі / landing gear and brake system
3.4.13
жапқыштар мен қанатшалар жүйесі/ slat and flap system
3.4.14
қосалқы күш қондырғысы /auxiliary power unit
3.6
Ерекше жағдайлар мен авариялық рәсімдер (3.6.1-т.бастап 3.6.9-т.қоса алғанда міндетті)/Abnormal and emergency procedures (A mandatory minimum of 3 items shallbe selected from 3.6.1 to 3.6.9 inclusive)
3.6.1
қозғалтқыштың, қосалқы күш қондырғысының, салонның, жүк бөлігінің, экипаж кабинасының, қанаттың және эвакуацияны қоса алғанда, өрт сөндіру кезіндегі іс-қимылдар /fire drills e.g. engine, APU, cabin, cargo compartment, flight deck, wing and electrical fires including evacuation
3.6.2
түтінді бақылау және жою / smoke control and removal
3.6.3
қозғалтқыштың істен шығуы, қауіпсіз биіктікте өшіру және қайта іске қосу / engine failures, shut-down and restart at a safe height
3.6.4
авариялық отынды төгу (имитация)/fuel dumping (simulated)
3.6.5
ұшу/қону кезіндегі желдің ауысуы / windshear at take-off/landing ТС/FS only

Эксплуатация следующих систем в нормальных или особых случаях выполнения полета (обязательное прохождение 3 особых случая выполнения полета, указанных в п.3.4.0 по п.3.4.14 включительно) / Normal and abnormal operations of following systems. (A mandatory minimum of 3 abnormal shall be selected from 3.4.0 to 3.4.14 inclusive) О/M
3.4.0
двигатель (при необходимости пропеллер)/ engine (if necessary proppeller)
3.4.1
герметизация и кондиционирование воздуха / pressurisation and air-conditioning
3.4.2
система приемников воздушного давления/ pitot/static system
3.4.3
топливная система/ fuel system
3.4.4
электросистема/ electrical system
3.4.5
гидравлическая система/ hydraulic system
3.4.6
системы управления рулевыми поверхностями и триммирования/ flight control and trim-system
3.4.7
противообледенительная система, обогрев переднего стекла/anti- and de-icing system,Glare shield heating
3.4.8
автопилот/командно-пилотажный прибор/ autopilot/flight director О/M
(single-pilot only)
3.4.9
датчик предупреждения о приближении к режиму сваливания и датчик повышения устойчивости/ stall warning devices or stall avoidance devices, andstability augmentation devices
3.4.10
система предупреждения об опасной близости земли, метеорадар, радиовысотометр, приемоответчик/ ground proximity warning system weather radar, radio altimeter, transponder
3.4.11
радио, навигационное и приборное оборудование/radios, navigation equipment, instruments, flight management systems
3.4.12
шасси и тормозная система/ landing gear and brake system
3.4.13
система закрылков и предкрылков / slat and flap system
3.4.14
вспомогательная силовая установка/auxiliary power unit
3.6
Особые случаи и аварийные процедуры (обязательные 3 п. с п.3.6.1 по п. 3.6.9 включительно) /Abnormal and emergency procedures (A mandatory minimum of 3 items shallbe selected from 3.6.1 to 3.6.9 inclusive)
3.6.1
действия при тушении пожара, такого как пожар двигателя, вспомогательной силовой установки, салона, грузового отсека, кабины экипажа, крыла и включая эвакуацию /fire drills e.g. engine, APU, cabin, cargo compartment, flight deck, wing and electrical fires including evacuation
3.6.2
контроль и удаление дыма / smoke control and removal
3.6.3
отказы двигателя, выключение и повторный запуск на безопасной высоте / engine failures, shut-down and restart at a safe height
3.6.4
аварийный слив топлива (имитация) /fuel dumping (simulated)
3.6.5
сдвиг ветра при взлете/посадке / windshear at take-off/landing ТС/FS only

3.6.6
кабина кысымының төмендеу еліктемесі/төтенше төмендеу / simulated cabin pressure failure/emergency descent
3.6.7
бір экипаж мүшесінің сыртқаттануы/ incapacitation of flight crew member
3.6.8
осы әуе кеменің ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық кезделген басқада апаттық рәсімдер / other emergency procedures as outlined in the appropriate Aeroplane Flight Manual
3.6.9
қақтығысулардан сақтандырудың борттық жүйесі /ACAS event ТС/FS only
3.7

3.6.6
имитация отказа системы герметизация кабины/аварийное снижение/ simulated cabin pressure failure/emergency descent
3.6.7
потеря дееспособности одного из членов экипажа / incapacitation of flight crew member
3.6.8
другие аварийные процедуры предусмотренные руководством по летной эксплуатации данного воздушного судна / other emergency procedures as outlined in the appropriate Aeroplane Flight Manual
3.6.9
бортовая система предупреждения столкновений /ACAS event ТС/FS only
3.7

Солға және оңға қарай 45°, 180° 360° тік бұрылыстар /Steep turns with 45° bank, 180° to 360° left and right
3.8
Ұшу, крейсерлік ұшу кезінде құлауға жақындағанда ертерек танып білу және қарсы шаралар және орнату конфигурациясы /Early recognition and counter measures on approaching stall in take-off, cruising flight and landing configuration
3.8.1
толық құлаудан шығу немесе биіктік жинауда және көлденең ұшуда және қонуға кіру конфигурациясы кезінде ескерту датчигін іске қосқаннан кейін/ recovery from full stall or after activation of stall warning device in climb, cruise and approach configuration
3.9
Аспаптар бойынша ұшу кезіндегі рәсімдер/ Instrument flight procedures

Крутые развороты с креном 45°, 180° на 360° влево и направо /Steep turns with 45° bank, 180° to 360° left and right
3.8
Ранее распознавание и контрмеры при приближении к сваливанию во время взлета, крейсерском полете и посадочной конфигурации/Early recognition and counter measures on approaching stall in take-off, cruising flight and landing configuration
3.8.1
выход из полного сваливания или после активации предупреждающего датчика в наборе высоты и горизонтальном полете и при конфигурации захода на посадку/recovery from full stall or after activation of stall warning device in climb, cruise and approach configuration
3.9
Процедуры при полетах по приборам / Instrument flight procedures

3.9.1*
ұшып шығу және келу маршруттарын сақтау, диспетчердің нұсқауларын орындау /Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions О/M
3.9.2*
күту аймағының рәсімдері/ holding procedures
3.9.3*
шешім қабылдау биіктігіне кемінде 60 м (200 фут) жеткенге дейін қонуға нақты кіру. Ескертпе: әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (ҰПН), RNP APCH рәсімдеріне сәйкес автопилотты немесе командалық пилотаждық аспапты пайдалану талап етілуі мүмкін. Қолмен басқару кезінде шектеулерді ескере отырып рәсімдерді таңдау керек (мысалы, жүйені таңдау, ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың (ҰПБ)шектеулеріне сәйкес 3.9.3.1-т. аспаптары бойынша қону/precision approaches down to a decision height (DH) not less than 60 m (200ft). Note: According to the AFM, RNP APCH procedures may require the use of autopilot or Flight director. The procedure to be flown manually shall be chosen taking into account such limitations (for example, choose an ILS for 3.9.3.1 in case of such AFM limitation).
3.9.3.1*
командалық-пилотаж аспабы жоқ қол режимінде / Manually, without flight director О/M (skill test only)
3.9.3.2*
командалық-пилотаждық аспаппен қол режимінде / manually, with flight director
3.9.3.3*
Автопилотты пайдалана отырып / with autopilot
3.9.3.4*
алыс жетектің ұшып өтуіне дейін және қонуға немесе екінші айналымға кету нүктесіне дейін қонуға бет алу кезінде бір қозғалтқыштың істен шығуын имитациялау кезінде қолмен басқару)/ manually, with one engine simulated inoperative before passing the outer marker (OM) until touchdown or through the complete missed approach procedure О/M
3.9.4*
шешімді қабылдау биіктікке дейін анық кірмеуі MDH/A /non-precision approach down to the MDH/A О/M
3.9.5
айналым бойынша қонуға беттеу /circling approach
4. Екінші айналымға қайтып ұшу рәсімі /Missed Approach Procedures
Е.И./E.I.
4.1*
Шешім қабылдау биіктігіне жеткен кезде ILS бойынша қонуға кіргеннен кейін* барлық жұмыс істейтін қозғалтқыштармен екінші айналымға кету / Go- around with all engines operating* after an ILS approach on reaching decision height
4.2
Екінші айналымға кетудің басқа рәсімдері / Other missed approach procedures
4.3*
Шешім қабылдау биіктігіне жеткеннен кейін сыни қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып, қолмен режимде басқару кезінде екінші айналымға кету /Manual go-around with the critical engine simulated inoperative after an instrument approach on reaching DH, MDH or MAPt М/M
4.4
Ұшу-қону жолағының шегінен 15 м биіктікте үзілген қону және екінші айналымға кету /Rejected landing at 15m (50 feet) above runway threshold and go-around

3.9.1*
соблюдение маршрутов вылета и прибытия, выполнение указаний диспетчера/Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions О/M
3.9.2*
процедуры зоны ожидания / holding procedures
3.9.3*
точный заход на посадку до достижения высоты принятия решения не менее 60 м. (200футов) Примечание: В соответствии с руководством по летной эксплуатации воздушного судна (РЛЭ), процедур RNP APCH, возможно потребуется использование автопилота или командного пилотажного прибора. При ручном управлении необходимо выбрать процедуры с учетом ограничений (например, выбрать систему посадки по приборам п.3.9.3.1 в соответствии с ограничениями руководства по летной эксплуатации (РЛЭ)/ precision approaches down to a decision height (DH) not less than 60 m (200ft).
Note: According to the AFM, RNP APCH procedures may require the use of autopilot or Flight director. The procedure to be flown manually shall be chosen taking into account such limitations (for example, choose an ILS for 3.9.3.1 in case of such AFM limitation).
3.9.3.1*
в ручном режиме без командно - пилотажного прибора/ Manually, without flight director О/M (skill test only)
3.9.3.2*
в ручном режиме с командно - пилотажным прибором / manually, with flight director
3.9.3.3*
с использованием автопилота / with autopilot
3.9.3.4*
управление в ручном режиме при имитации отказа одного двигателя при заходе на посадку до пролета дальнего привода и до посадки или точки ухода на второй круг / manually, with one engine simulated inoperative before passing the outer marker (OM) until touchdown or through the complete missed approach procedure О/M
3.9.4*
неточный заход на посадку до высоты принятия решения /non-precision approach down to the MDH/A О/M
3.9.5
заход на посадку при полете по кругу /circling approach
4. Процедура ухода на второй круг/Missed Approach Procedures
И.Э./E.I.
4.1*
Уход на второй круг со всеми работающими двигателями* после захода на посадку по ILS при достижении высоты принятия решения / Go-around with all engines operating* after an ILS approach on reaching decision height
4.2
Другие процедуры ухода на второй круг / Other missed approach procedures
4.3*
Уход на второй круг при управлении в ручном режиме с имитацией отказа критического двигателя после достижения высоты принятия решения /Manual go-around with the critical engine simulated inoperative after an instrument approach on reaching DH, MDH or MAPt О/M
4.4
Прерванная посадка на высоте 15 м над порогом взлетно-посадочной полосы и уход на второй круг /Rejected landing at 15m (50 feet) above runway threshold and go-around

5. Қонулар/ Landings
Е.И./E.I.
5.1*
Қалыпты жағдайда әр түрлі қақпақтармен отырғызу /Normal landings*
5.2
Теңгерімсіз құйрықты тұрақтандырғышты имитациялаумен қону / Landing with simulated jammed horizontal stabiliser in any out-of-trim position ТС/FS
5.3
Бүйірлік желмен қону (егер қолданылса)/Crosswind landings (a/c, if practicable)
5.4
Шығарылған немесе ішінара шығарылған жапқыштар мен қанаттарсыз қозғалыс сызбасы және отырғызу / Traffic pattern and landing without extended or with partly extended flaps and slats
5.5
Жұмыс істемейтін критикалық қозғалтқышпен қону /Landing with critical engine simulated inoperative О/M

5. Посадки/ Landings
И.Э./E.I.
5.1*
Посадка в нормальных условиях с различным положением закрылок/Normal landings*
5.2
Посадка с имитацией заклинившего хвостового стабилизатора при разбалансировке / Landing with simulated jammed horizontal stabiliser in any out-of-trim position ТС/FS
5.3
Посадка с боковым ветром (если применимо)/Crosswind landings (a/c, if practicable)
5.4
Схема движения и посадка без выпущенных или частичного выпущенных закрылков и предкрылков / Traffic pattern and landing without extended or with partly extended flaps and slats
5.5
Посадка с имитацией неработающего критического двигателя/Landing with critical engine simulated inoperative О/M

6. Біліктіліктің түрін тексеру үшін құралдың қосымша рұқсаты шешім қабылдау биіктігіне 60 м-ден кем (II / III санаттар) жетеді. Ескерту: CAT II / III бойынша ұшулар пайдалану ережелеріне сәйкес орындалуы керек./ Additional authorization on a type rating for instrument approaches down to a decision height (DH) of less than 60m (200 feet) (CAT II III) Note: CAT II/III operations shall be accomplished in accordance with operational rules.
CAT II IIIA IIIB
6.1
Ұшу-қону жолағында ең аз рұқсат етілген көріну кезінде тоқтатылған ұшу / Rejected take- off at minimum authorised RVR ТС/FS О/M
6.2*
ILS бойынша қонуға кіру/ILS Approaches О/M
6.3*
Екінші айналымға кету /GO-around О/M
6.4*
Қону (лар) /Landing (s) О/M
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
5-қосымша
Нысан
Тікұшақтардың пилоттары үшін ұшуды тексеру акті ATPL/ TYPE RATING/TRAINING/ SKILL TEST AND PROFICIENCY CHECK ON MULTIPILOT HELICOPTERS
Үміткер толтырады/Filled in by applicant
ПИЛОТ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН БЛАНК НЫСАНЫ (ATPL), (CPL), (MPL) ТҮРІ БОЙЫНША ҚАЙТА ОҚЫТУ, ОҚЫТУДАН КЕЙІН БІЛІМ МЕН ПРАКТИКАЛЫҚ ДАҒДЫЛАРДЫ ТЕКСЕРУ, СОНДАЙ-АҚ ҰШУ ТЕХНИКАСЫН ТЕКСЕРУ (Н)
APPLICATION AND REPORT FORM ATPL, MPL, CPL, TYPE RATING, TRAINING, SKILL TEST AND PROFICIENCY CHECK HELICOPTERS (H)
Үміткердің тегі/ Applicant’s last name(s):
Әуе кеменің түрі/ Aircraft type:
SE-SP: H
ME-SP: H
SE-MP: H
ME-MP: H
Үміткердің аты / Applicant’s first name(s):
Үміткердің қолы / Signature of applicant:
Пайдалану / Operations:
SP ☐ MP ☐
Куәліктің түрі: ATPL/Type of license held:
Тексеру парағы: Жазба оқыту туралы: Растау
Training record Checklist: Біліктілігі /Type rating:
Практикалық дағдыларды тексеру /Skill test:
Біліктілік сыныбы /Class rating:
Аспаптар бойынша ұшу ережесі /IR:
Біліктілігін тексеру
ATPL/MPL/Proficiency check:
Куәліктің № / Licence number:
Куәлік берген Мемлекет /State of licence issue:
Медициналық сертификаттың №/ Medical No:
Дейін жарамды / Validity:
Мекен жайы /Adress:
Телефон/Telephone number:
Жұмыс орны / Work place:
Жалпы ұшу сағаттарда /Total flight time hrs:
Соңғы 12 айдың ұшу үлгісі / Flight time within last 12 months on type:
Ұшу саны / Legs:
Сағаттар / hrs:
Алу үшін тәжірибе ATPL/Experience For ATPL license
MPA
Сағаттар/hrs:
PIC
Сағаттар /hrs:
Маршруттар сағат / Cross-country
hrs:
Аспаптар бойынша ұшу ережесі, сағаттар / IR hrs:
Түнгі сағаттар / Night
hrs:
1
Әуе кеменің сыныбын немесе біліктілігін алу үшін теориялық сабақтар
Theoretical training for the issue of a type or class rating performed during period
Күннен бастап:
From:
Күнге дейін:
To:
Оқу ұйымы:
At:
Баға:
Mark obtained:
% сынақтан өту үшін ≥ %)
(Pass mark ≥ 75%)
Куәліктің түрі и Nr.:
Type and number of licence:
Оқу бастығының қолы:
Signature of HT:
Аты-жөні:
Name(s) in capital letters:
2
FSTD
FSTD (әуе кеменің түрі):
FSTD (aircraft type):
3 және одан көп ось /
Three or more axes:
Иә/Yes ☐
Жоқ/ No ☐
Пайдалануға дайындық /Ready for service:
FSTD өндіруші:
FSTD manufacturer:
Қозғалыс жүйесі /
Motion system:
Визуализация/
Visual aid:
Иә/Yes ☐
Жоқ/No ☐
FSTD оператор:
FSTD operator:
Деңгей/Level:
FSTD ID код/FSTD ID code:
Жалпы оқу/ ұшу уақыты /
Total training time / at the controls:
DА немесе DH дейін аспаптар бойынша кіру /
Instrument approaches at aerodromes to a decision altitude or height of:
Орны, Күні және Уақыты /
Location, date and time:
Нұсқаушының куәлігі үлгісі және нөмірі /Type and instructor licence number:
Нұсқаушының қолы: Нұсқаушының тегі мен аты
Signature of instructor Name(s) in capital letters:
3
Практикалық оқыту: тікұшақ тренажҰр (ZFTT)
Flight training: in the helicopter in the FSTD (for ZFTT)
Тікұшақ түрі:
Type of helicopter:
Шақыру белгісі:
Registration:
Ұшу уақыты:
Flight time at the controls:
Ұшу:
Take-off time:
Қону:
Landing time:
Орны және күні:
Location and date:
Нұсқаушы куәлігінің түрі және нөмірі:
Type and number of licence held by an instructor:
Әуе кеменің түрі / Әуе кеменің сыныбы /
Type rating instructor Class rating instructor
Нұсқаушының қолы:
Signature of instructor:
Аты-жөні:
Name(s) in capital letters:
4
Ұшу дағдыларын тексеру Біліктілік тексеру
Skill test ☐ Proficiency check ☐
Тексеру бөлшектерінің сипаттамасы / Skill test and proficiency check details:
Ұшу тексеру (Skill test)
Әуеайлақ /
Aerodrome or site:
Тексерудің жалпы уақыты /
Total flight time:
Ұшу/
Take-off time:
Қону/
Landing time:
Өтті/Pass: ☐
Өткен жоқ/Fail: ☐
Егер өтпесе, неге:
Reason(s) why, if failed:
Күні/
Location and date:
ТР немесе әуе кемелердің шақыру белгісі /
SIM or aircraft registration:
Емтихан алушының куәлігінің нөмірі /
Examiner’s certificate number (if applicable):
Куәліктің нөмірі:
Type and number of licence:
Емтихан алушының қолы:
Signature of examiner:
Аты-жөні:
Name(s) in capital letters:
Оқуды және ұшу емтиханын тексеру бланкісі
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақтарда
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақ
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практикалық оқыту
PRACTICAL TRAINING
Дағдыны немесе біліктілігін тексеру
SKILL TEST OR PROFICIENCY
CHECK
маневрлер / рәсімдер
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
H
Нұсқаушының аты-жөні
Instructor initials when training completed
Емтихан өткізілдіChecked in
Нұсқаушының аты-жөні
Examiner initials when test completed
FFS H

6. Дополнительное разрешение на получение квалификационной отметки для захода на посадку по приборам до высоты принятия решения менее 60 м (200 футов) (КАТ II/III). Примечание: полеты по КАТ II/III должны выполняться в соответствии с Правилами эксплуатации./ Additional authorization on a type rating for instrument approaches down to a decision height (DH) of less than 60m (200 feet) (CAT II III)
Note: CAT II/III operations shall be accomplished in accordance with operational rules.
CAT
II
IIIA
IIIB
6.1
Прерванный взлет при минимальной разрешенной видимости на взлетно-посадочной полосе /
Rejected take- off at minimum authorised RVR ТС/FS О/M
6.2*
Заходы на посадку по ILS /ILS Approaches О/M
6.3*
Уход на второй круг /GO-around О/M
6.4*
Посадка (и) /Landing (s) О/M
Приложение 5
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт летной проверки для пилотов вертолета ATPL/
Type rating/Training/ Skill test and proficiency check on multipilot helicopters
Заполняется претендентом/
Filled in by applicant
Форма бланка для получения свидетельства пилота (ATPL), (CPL), (MPL), переобучение по типу, проверка знаний и практических навыков после обучения, а также проверка техники пилотирования (Н)
Application and report form (ATPL), (MPL), (CPL), form type rating, training, skill test and proficiency check helicopters (H)
Фамилия Претендента/ Applicant’s last name(s):
Тип воздушного судна/ Aircraft type:
SE-SP: H
ME-SP: H
SE-MP: H
ME-MP: H
Имя Претендента/ Applicant’s first name(s):
Подпись Претендента/ Signature of applicant:
Эксплуатация/ Operations:
SP ☐ MP ☐
Тип свидетельства: ATPL/Type of license held:
Лист проверки:
Запись об обучении:
Подтверждение
Training record Checklist: Квалификации/Type rating:
Проверка практических навыков/Skill test:
Класс квалификации/Class rating:
ППП/IR:
Проверка квалификации ATPL/MPL/Proficiency check:
№ свидетельства/ Licence number:
Государство выдавшее свидетельство/State of licence issue:
Медицинский сертификат №/ Medical No:
Действителен до/ Validity:
Адрес/Adress:
Телефон/Telephone number:
Место работы/ Work place:
Общий налет в часах/Total flight time hrs:
Налет за последние 12 месяца на типе/ Flight time within last 12 months on type:
Кол-во полетов/ Legs:
Часы/ hrs:
Опыт для получения ATPL/Experience For ATPL license
MPA
часы/hrs:
PIC
часы/hrs:
Маршруты часы / Cross-country
hrs:
полет по приборам часы/ IR hrs:
Ночью часы / Night
hrs:
1
Теоретические занятия для получения квалификации или класса воздушного судна
Theoretical training for the issue of a type or class rating performed during period
Дата от:
From:
Дата до:
To:
Учебная организация:
At:
Оценка:
Mark obtained:
% Зачтено ≥ %)
(Pass mark ≥ 75%)
Тип свидетельства и Nr.:
Type and number of licence:
Подпись начальника обучения:
Signature of HT:
Имя и Фамилия:
Name(s) in capital letters:
2
FSTD
FSTD (Тип воздушного судна):
FSTD (aircraft type):
3 и больше осей/
Three or more axes:
Да/Yes ☐
Нет/ No ☐
Готовность к использованию/Ready for service:
FSTD производитель:
FSTD manufacturer:
Система движений/
Motion system:
Визуализация/
Visual aid:
Да/Yes ☐
Нет/No ☐
FSTD оператор:
FSTD operator:
Уровень/Level:
FSTD ID код/FSTD ID code:
Общее время обучения/ пилотирования/
Total training time / at the controls:
Заходы по приборам до DA или DH/
Instrument approaches at aerodromes to a decision altitude or height of:
Место, Дата и Время/
Location, date and time:
Свидетельство инструктора тип и номер/Type and instructor licence number:
Подпись инструктора: Фамилия и имя инструктора Signature of instructor Name(s) in capital letters:
3
Практическое обучение: вертолет тренажер (ZFTT)
Flight training: in the helicopter in the FSTD (for ZFTT)
Тип вертолета:
Type of helicopter:
Позывной:
Registration:
Время налета:
Flight time at the controls:
Взлет:
Take-off time:
Посадка:
Landing time:
Место и Дата:
Location and date:
Свидетельство инструктора тип и Nr.:
Type and number of licence held by an instructor:
Тип воздушного судна / Класс воздушного судна/
Type rating instructor Class rating instructor
Подпись инструктора:
Signature of instructor:
Имя и Фамилия:
Name(s) in capital letters:
4
Проверка навыков пилотирования Квалификационная проверка
Skill test ☐ Proficiency check ☐
Описание деталей проверки/ Skill test and proficiency check details:
Летная проверка (Skill test)
Аэродром/
Aerodrome or site:
Общее время проверки/
Total flight time:
Взлет/
Take-off time:
Посадка/
Landing time:
Прошел/Pass: ☐
Не прошел/Fail: ☐
Если не прошел, то почему:
Reason(s) why, if failed:
Дата/
Location and date:
ТР или воздушного судна позывной/
SIM or aircraft registration:
Удостоверение экзаменатора №/
Examiner’s certificate number (if applicable):
Номер свидетельства:
Type and number of licence:
Подпись экзаменатора:
Signature of examiner:
Имя и Фамилия:
Name(s) in capital letters:
Бланк проверки обучения и летного экзамена
На вертолетах с одним или двумя пилотами
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Вертолет с одним или двумя пилотами
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практическое обучение
PRACTICAL TRAINING
Проверка навыков или квалификации
SKILL TEST OR PROFICIENCY
CHECK
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
H
Инициалы инструктора
Instructor initials when training completed
Экзамен проведен
Checked in
Инициалы инструктора
Examiner initials when test completed
FFS H

1 Бөлім / SECTION 1- ПредполҰтная подготовка и проверка / Pre-flight preparations and checks
1.1. Тікұшақты сырттай қарау / Helicopter exterior visual inspection; location of each item and purpose of inspection
P
M (егер тікұшақта жүргізілсе / if performed in the helicopter)
1.2. Ішкі тексеру / Cockpit inspection
P
—>
M
1.3. Радионавигациялық жабдықты, радиобайланысты іске қосу, тексеру және орнату / Starting procedures, radio and navigation equipment check, selection and setting of navigation and communication frequencies.
P
—>
—>
M
1.4. Рульдеу (нұсқаушының немесе диспетчердің командалары бойынша әуе) / Taxiing/air taxiing in compliance with air traffic control instructions or with instructions of an instructor
P
—>
M
1.5. Ұшу алдында дайындық және тексеру / Pre-take-off
procedures and checks
P
—>
—>
M
2. Бөлім / SECTION 2 – Маневрлеу және рәсімдер / Flight maneuvers and procedures
2.1. Ұшу (әртүрлі профильдермен)/ Take-offs (various profiles)
P->
—>
M
2.2. Еңісі немесе бүйірлік желімен алаңға ұшу және қону / Sloping ground or crosswind take-offs & landings
P->
—>
2.3. Ең жоғары ұшу салмағымен ұшу (факт немесе имитация)/ Take-off at maximum take-off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
P
—>
—>
2.4. Жөнелту алдында қозғалтқыштың істен шығуының имитациясымен ұшу / Take-off with simulated engine failure shortly before reaching TDP
P
—>
M
2.4.1. Ұшудан кейін қозғалтқыштың істен шығуының имитациясымен ұшу / Take-off with simulated engine failure shortly after reaching TDP
P
—>
M
2.5. Спираль / Climbing
and descending turns to specified headings
P
—>
—>
M
2.5.1. 30°қисаюмен солға және оңға 180° және 360° бұрылу (аспаптар бойынша)/Turns with 30° bank, 180° to 360° left and right, by sole reference to instruments
P
—>
—>
M
2.6. Авторотация / Autorotation
P
—>
—>
M
2.6.1. Авторотацияда (тек бір қозғалтқышты тікұшақта) немесе қуатты қалпына келтіре отырып қону / Autorotative landing (SEH only) or power recovery
P
—>
M
2.7. Әртүрлі профильдермен отырғызу / Landings, various profiles
P
—>
M
2.7.1. Шешім қабылдау нүктесіне дейін қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып, 2-ші айналымға кету немесе қону / Go-around or landing following simulated engine failure before LDP
P
—>
M
2.7.2. Шешім қабылдау нүктесінен кейін қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып қону
/ Landing following simulated engine failure after LDP or DPBL
P
—>
M
3. Бөлім / SECTION 3 – Қалыпты немесе күрделі жағдайларда жүйелерді пайдалану / Normal and abnormal operations of the following systems and procedures
3. Қалыпты немесе күрделі жағдайларда жүйелерді пайдалану /Normal and abnormal operations of the following systems and procedures:
M
Кем дегенде үш элемент таңдалуы керек / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақ
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практикалық оқыту
PRACTICAL TRAINING
Дағдыны немесе біліктілігін тексеру
SKILL TEST OR PROFICIENCY CHECK
Пайдалану / рәсімдер
Operations / Procedures
FTD
FFS
H
Нұсқаушының аты-жөні
Instructor initials when training completed
Емтихан өткізілді
Checked in
Емтихан алушының аты-жөні
Examiner initials when test completed
FFS H

1 Часть / Section 1- Предполетная подготовка и проверка / Pre-flight preparations and checks
1.1. Внешний осмотр вертолета / Helicopter exterior visual inspection; location of each item and purpose of inspection
P
M (если производится на вертолете / if performed in the helicopter)
1.2. Внутренний осмотр / Cockpit inspection
P
—>
M
1.3. Запуск, проверка и установка радио-навигационного оборудования, радиосвязи / Starting procedures, radio and navigation equipment check, selection and setting of navigation and communication frequencies.
P
—>
—>
M
1.4. Руление ( воздушное по командам инструктора или диспетчера / Taxiing/air taxiing in compliance with air traffic control instructions or with instructions of an instructor
P
—>
M
1.5. Подготовка и проверка перед взлетом/ Pre-take-off
procedures and checks
P
—>
—>
M
2. Часть / Section 2 – Маневрирование и процедуры / Flight maneuvers and procedures
2.1. Взлет (с различными профилями) / Take-offs (various profiles)
P->
—>
M
2.2. Взлет и посадка на площадку с уклоном или с боковым ветром / Sloping ground or crosswind take-offs & landings
P->
—>
2.3. Взлет с максимальным взлетным весом (факт или имитация) / Take-off at maximum take-off mass (actual or simulated maximum take-off mass)
P
—>
—>
2.4. Взлет с имитацией отказа двигателя перед ТПР точка принятия решения / Take-off with simulated engine failure shortly before reaching TDP
P
—>
M
2.4.1. Взлет с имитацией отказа двигателя после пролета точка принятия решения/ Take-off with simulated engine failure shortly after reaching TDP
P
—>
M
2.5. Спирали / Climbing
and descending turns to specified headings
P
—>
—>
M
2.5.1. Развороты влево и вправо на 180° и 360° с креном 30°(по приборам) Turns with 30° bank, 180° to 360° left and right, by sole reference to instruments
P
—>
—>
M
2.6. Авторотация / Autorotation
P
—>
—>
M
2.6.1. Посадка на авторотации (только на однодвигательном вертолете) или с восстановлением мощности / Autorotative landing (SEH only) or power recovery
P
—>
M
2.7. Посадка с различными профилями / Landings, various profiles
P
—>
M
2.7.1. Уход на 2-ой круг или посадка с имитацией отказа двигателя до точка принятия решения / Go-around or landing following simulated engine failure before LDP
P
—>
M
2.7.2. Посадка с имитацией отказа двигателя после точка принятия решения
/ Landing following simulated engine failure after LDP or DPBL
P
—>
M
3. Часть / Section 3 –Эксплуатация систем в нормальных или сложных условиях / Normal and abnormal operations of the following systems and procedures
3. Эксплуатация систем в нормальных или сложных условиях /Normal and abnormal operations of the following systems and procedures:
M
Минимум три элемента должны быть выбраны / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
Вертолет с одним или двумя пилотами
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практическое обучение
PRACTICAL TRAINING
Проверка навыков или квалификации
SKILL TEST OR PROFICIENCY
CHECK
Эксплуатация / процедуры
Operations / Procedures
FTD
FFS
H
Инициалы инструктора
Instructor initials when training completed
Экзамен проведен
Checked in
Инициалы экзаменатора
Examiner initials when test completed
FFS
H

3.1. Қозғалтқыш / Engine
P
—>
—>
3.2. Кондиционер (жылыту, желдету) / Air conditioning (heating, ventilation)
P
—>
—>
3.3. Статика / Static system
P
—>
—>
3.4. Отын жүйесі / Fuel System
P
—>
—>
3.5. Электржүйесі / Electrical system
P
>
—>
3.6. Гидравликалық жүйе / Hydraulic system
P
—>
—>
3.7. Бақылау және триммирлеу жүйелері / Flight control and Trim system
P
—>
—>
3.8. Мұздануға қарсы жүйе / Anti- icing and de-icing system
P
—>
—>
3.9. Автопилот/Ручное управление / Autopilot/Manual Flight
P
—>
—>
3.10. Тұрақтандыру жүйесі / Stability augmentation devices
P
—>
—>
3.11. Метеорадар, радиобиіктік өлшегіш, жауапкер / Weather radar, radio altimeter, transponder
P
—>
—>
3.12. Навигациялық жүйе / Navigation System
P
—>
—>
3.13. Шасси / Landing gear system
P
—>
—>
3.14. Қосалқы күш қондырғысы / Auxiliary power unit
P
—>
—>
3.15. Радио, навигациялық және аспаптық жабдықтар / Radio, navigation equipment, management system
P
—>
—>
4. Бөлім / SECTION 4 – Штаттан тыс және авариялық рәсімдер / Abnormal and emergency procedures
4. Штаттан тыс және авариялық рәсімдер / Abnormal and emergency procedures
M
Кем дегенде үш элемент таңдалуы керек / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
mandatory minimum of three items shall be selected from this section
4.1. Өртті сөндіру (көшіруді қоса алғанда)
/ Fire drills (including evacuation)
P
—>
—>
4.2. Түтін кабинадағы / Smoke control and removal
P
—>
—>
4.3. Қозғалтқыштың істен шығуы, қауіпсіз биіктікте ажырату және қайта іске қосу / Engine failures, shutdown and restart at a safe height height
P
—>
—>
4.4. Отын құю (имитация)/ Fuel dumping (simulated)
P
—>
—>
4.5. Артқы бұранданы басқаруды жоғалту / Tail rotor control failure
P
—>
—>
4.5.1. Артқы бұранданың қуатын жоғалту / Tail rotor loss
P
—>
—>
4.6. Экипаж мүшелерінің бірінің әрекет қабілеттілігін жоғалту (2 және одан да көп үшін) / Incapacitation of crew member — MPH only
P
—>
—>
4.7. Редуктордың ақаулығы / Transmission malfunctions
P
—>
—>
4.8. Осы әуе кемені ұшуды пайдалану басшылығымен көзделген басқа да авариялық рәсімдер / Other emergency procedures as outlined in the appropriate Flight Manual
P
—>
—>
Бір немесе екі пилоты бар тікұшақ
SINGLE/MULTI-PILOT HELICOPTERS
Практикалық оқыту
PRACTICAL TRAINING
Дағдыларды тексеру немесе біліктілігі
SKILL TEST OR PROFICIENCY CHECK
маневрлер / рәсімдер
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
/ процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
маневры / рәсімдер
Maneuvers / Procedures
FFS H
5. Бөлім / SECTION 5 – Аспаптар бойынша ұшу (бұлттарда немесе пердектерде орындалады) / Instrument flight procedures (to be performed in IMC
or simulated IMC)

3.1. Двигатель / Engine
P
—>
—>
3.2. Кондиционер (обогрев, вентиляция) / Air conditioning (heating, ventilation)
P
—>
—>
3.3. Статика / Static system
P
—>
—>
3.4. Топливная система / Fuel System
P
—>
—>
3.5. Электро система / Electrical system
P
>
—>
3.6. Гидравлическая система / Hydraulic system
P
—>
—>
3.7. Системы контроля и триммирования / Flight control and Trim system
P
—>
—>
3.8. Противообледенительная система / Anti-icing and de-icing system
P
—>
—>
3.9. Автопилот/Ручное управление / Autopilot/Manual Flight
P
—>
—>
3.10. Система стабилизации / Stability augmentation devices
P
—>
—>
3.11. Метеорадар, радиовысотомер, ответчик / Weather radar, radio altimeter, transponder
P
—>
—>
3.12. Навигационная система / Navigation System
P
—>
—>
3.13. Шасси / Landing gear system
P
—>
—>
3.14. Вспомогательная силовая установка / Auxiliary power unit
P
—>
—>
3.15. Радио, навигационное и приборное оборудование/ Radio, navigation equipment, management system
P
—>
—>
4. Часть / Section 4 – Нештатные и аварийные процедуры / Abnormal and emergency procedures
4. Нештатные и аварийные процедуры / Abnormal and emergency
procedures
M
выбираются минимум три элемента / A mandatory minimum of three items shall be selected from this section
mandatory minimum of three items shall be selected from this section
4.1. Тушение пожара (включая эвакуацию)
/ Fire drills (including evacuation)
P
—>
—>
4.2. Дым в кабине / Smoke control and removal
P
—>
—>
4.3. Отказ двигателя, выключение и повторный запуск на безопасной высоте/ Engine failures, shutdown and restart at a safe height height
P
—>
—>
4.4. Слив топлива (имитация) / Fuel dumping (simulated)
P
—>
—>
4.5. Потеря контроля управления хвостовым винтом / Tail rotor control failure
P
—>
—>
4.5.1. Потеря мощности хвостового винта / Tail rotor loss
P
—>
—>
4.6. Потеря дееспособности одного из членов экипажа (для 2 и более) / Incapacitation of crew member — MPH only
P
—>
—>
4.7. Неисправность редуктора / Transmission malfunctions
P
—>
—>
4.8. Другие аварийные процедуры предусмотренные руководством по летной эксплуатации данного воздушного судна / Other emergency procedures as outlined in the appropriate Flight Manual
P
—>
—>
Вертолет с одним или двумя пилотами
Single/multi-pilot helicopters
Практическое обучение
Practical training
Проверка навыков
или квалификации
Skill test or proficiency check
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
/ процедуры
Maneuvers / Procedures
FTD
FFS
маневры / процедуры
Maneuvers / Procedures
FFS H
5. Часть / Section 5 – Пилотирование по приборам (выполняется в облаках или под шторками) / Instrument flight procedures (to be performed in IMC or simulated IMC)

5.1. Аспаптар бойынша ұшып көтерілу (үзілгеннен кейін немесе шешім қабылдау нүктесіне жеткеннен кейін бірден аспаптар бойынша ұшу жүзеге асырылады)/Instrument take-off: transition to instrument flight is required as soon as possible after becoming airborne
P*
—>*
—>*
5.1.1. Ұшу кезінде қозғалтқыштың істен шығуын имитациялау / Simulated engine failure during departure
P*
—>*
—>*
M*
5.2. Шығу және кіру сызбаларын орындау, диспетчердің нұсқауларын орындау / Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions
P*
—>*
—>*
M*
5.3. Күту аймағы / Holding procedures
P*
—>*
—>*
5.4. ILS DME, VOR DME пайдалана отырып, диспетчер командалары бойынша қонуға кіру / ILS DME, VOR DME approaches
P*
—>*
—>*
5.4.1. Ажыратылған автопилотпен қолмен басқару / Manually, without AP
P*
—>*
—>*
M*
5.4.2. Ажыратылған автопилотпен қонуға кіру және қол режимінде қону / Precision approach manually, without flight director
P*
—>*
—>*
M*
5.4.3. Автопилотты пайдалана отырып, қонуға кіру және автоматты режимде қону / With coupled autopilot
P*
—>*
—>*
5.4.4. Қонуға кіру кезінде бір қозғалтқыштың істен шығуының имитациясы (алыс жетектің ұшып өтуіне дейін және қонғанға дейін немесе екінші айналымға кету нүктесіне дейін)/ Manually, with one engine simulated inoperative. (Engine failure has to be simulated during final approach before passing the outer marker (OM) until touchdown or until completion of the missed approach procedure)
P*
—>*
—>*
M*
5.5. Шешім қабылдау биіктігіне дейін дәл емес кіру (MDA / H)/ Non-precision approach down to the minimum descent altitude MDA/H
P*
—>*
—>*
M*
5.6. DA / DH бар екінші айналымға күтім немесе MDA/MDH / Go-around with all engines operating on reaching DA/DH or MDA/MDH
P*
—>*
—>*
5.6.1. Қонуға кірудің рәсімдері / Other missed approach procedures
P*
—>*
—>*
5.6.2. Шешім қабылдау биіктігінде бір қозғалтқыштың істен шығуын имитациялай отырып, екінші айналымға кету / Go-around with one engine simulated inoperative on reaching DA/DH or MDA/ MDH
P*
M*
5.7 Бұлттарда ұшудағы қозғалтқыштардың қуатын қалпына келтірумен Авторотация (IMC)/ IMC autorotation with power recovery
P*
—>*
—>*
M*
5.8. Ерекше жағдайдан шығу / Recovery from unusual attitudes
P*
—>*
—>*
M*
6. Бөлім / SECTION 6 – Қосымша жабдықты пайдалану / Use of optional equipment
6. Қосымша жабдықты пайдалану / Use of optional equipment
P->
—>
—>
Нәтижелермен таныстым / I CONFIRM THE ABOVE RESULTS:
Күні/Date "_____" _________________жыл
Үміткердің қолы / Signature of applicant __________________
Аббревиатурасы / abbreviations:
H
Тікұшақ /Helicopter
FFS
Толық ұшу имитаторы /Full Flight Simulator
FTD
Типті тренажерлер (FNPTII қоса алғанда)
Flight Training Device (including FNPTII)
P
Тікұшақ пилотының міндеттерін орындауға дайын.
P =Trained as PIC for the issue of a type rating for SPH or trained as PIC or Co-pilot and as PF and PNF for the issue of a type rating for MPH.
X
Егер бұл жаттығу үшін мүмкіндік болса, жаттығу құралын пайдалану керек, әйтпесе тікұшақта орындау керек.
Flight simulators shall be used for this exercise, if available, otherwise the helicopter shall be used if appropriate for the maneuver or procedure
Практикалық оқытуды жүргізу кезінде тиісті жабдықты(P) немесе одан да көп жаңғыртылған жабдықты пайдалану/Thepracticaltrainingshallbeconductedatleastatthetrainingequipmentlevelshown as (P), or maybe conducted on any higher level of equipment shown by the arrow
*
IR (H) қайта қалпына келтіру, ұзарту, біліктілігін растау немесе әуе кеменің басқа түрі кезінде үміткердің қалауы бойынша нақты бұлттарда немесе пердектерде орындалатын элементтерді білдіреді The starred items (*) shall be flown in actual or simulated IMC, only by applicants wishing to renew or revalidate an IR(H), or extend the privileges of that rating to another type
M
"M" әрпі (mandatory) осы жаттығуды міндетті түрде орындауды білдіреді / Where the letter ‘M’ appears in the skill test or proficiency check column this will indicate the mandatory exercise or a choice where more than one exercise appears
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
6-қосымша
Нысан
Ұшу-тексеру актісі дайындау бағдарламасынан өткеннен кейін
___________________________________________________________
лауазымы, типі, авиакомпания
Тегі ________________________ Аты________________________
Уәкілетті пилот-нұсқаушының басшылығымен ұшу дайындықтан өтті:
_____________________________________________________________
Аты-жөні

5.1. Взлет по приборам (сразу после отрыва или достижения ТПР точка принятия решения осуществляется пилотирование по приборам) Instrument take-off: transition to instrument flight is required as soon as possible after becoming airborne
P*
—>*
—>*
5.1.1. Имитация отказа двигателя во время взлета / Simulated
engine failure during departure
P*
—>*
—>*
M*
5.2. Выполнение схем выхода и входа, выполнение указаний диспетчера / Adherence to departure and arrival routes and ATC instructions
P*
—>*
—>*
M*
5.3. Зона ожидания / Holding procedures
P*
—>*
—>*
5.4. Заходы на посадку по командам диспетчера с использованием ILS DME, VOR DME / ILS DME, VOR DME approaches
P*
—>*
—>*
5.4.1. Ручное управление с отключенным автопилотом/
Manually, without AP
P*
—>*
—>*
M*
5.4.2. Заход на посадку и посадка в ручном режиме с отключенным автопилотом / Precision approach manually, without flight director
P*
—>*
—>*
M*
5.4.3. Заход на посадку и посадка в автоматическом режиме, используя автопилот / With coupled autopilot
P*
—>*
—>*
5.4.4. Имитация отказа одного двигателя при заходе на посадку (до пролета дальнего привода и до посадки или точки ухода на второй круг) / Manually, with one engine simulated inoperative. (Engine failure has to be simulated during final approach before passing the outer marker (OM) until touchdown or until completion of the missed approach procedure)
P*
—>*
—>*
M*
5.5. Неточный заход до высоты принятия решения (MDA/H) / Non-precision approach down to the minimum descent
altitude MDA/H
P*
—>*
—>*
M*
5.6. Уход на второй круг с DA / DH
или MDA/MDH / Go-around with all engines operating on reaching
DA/DH or MDA/MDH
P*
—>*
—>*
5.6.1. Процедуры захода на посадку / Other missed approach procedures
P*
—>*
—>*
5.6.2. Уход на второй круг с имитацией отказа одного двигателя на высоте принятия решения / Go-around with one engine simulated inoperative on reaching DA/DH or MDA/ MDH
P*
M*
5.7 Авторотация с восстановлением мощности двигателей в полете в облаках (СМУ сложные метереологические условия) / IMC autorotation with power recovery
P*
—>*
—>*
M*
5.8. Выход из необычного положения /
Recovery from unusual attitudes
P*
—>*
—>*
M*
6. Часть / Section 6 – Использование дополнительного оборудования / Use of optional equipment
6. Использование дополнительного оборудования / Use of optional equipment
P->
—>
—>
С результатами ознакомлен/ I confirm the above results:
Дата/Date "______" _____________________год
Подпись претендента/ Signature of applicant __________________
Аббревиатура / abbreviations:
H
Вертолет/Helicopter
FFS
Полный имитатор полета/Full Flight Simulator
FTD
Тренажеры типа (включая FNPTII)
Flight Training Device (including FNPTII)
P
Подготовлен к выполнению функции пилота вертолета. P =Trained as PIC for the issue of a type rating for SPH or trained as PIC or Co-pilot and as PF and PNF for the issue of a type rating for MPH.
X
Если есть возможность для данного упражнения нужно использовать тренажер, в противном случае выполнять на вертолете.
Flight simulators shall be used for this exercise, if available, otherwise the helicopter shall be used if appropriate for the maneuver or procedure
При проведении практического обучения использовать соответствующее оборудование(P) или более модернизированное/ Thepracticaltrainingshallbeconductedatleastatthetrainingequipmentlevelshown as (P), or maybe conducted on any higher level of equipment shown by the arrow
*
(*) обозначает элементы выполняемые в реальных облаках или под шторками по желанию претендента при IR(H) восстановлении, продлении, подтверждении квалификации или другого типа воздушного судна The starred items (*) shall be flown in actual or simulated IMC, only by applicants wishing to renew or revalidate an IR(H), or extend the privileges of that rating to another type
M
Буква "M" (mandatory) обозначает обязательное выполнение данного упражнения / Where the letter ‘M’ appears in the skill test or proficiency check column this will indicate the mandatory exercise or a choice where more than one exercise appears
Приложение 6
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Акт летной проверки после прохождения
Программы подготовки
_______________________________________________
должность, тип, авиакомпания
Фамилия ________________________ Имя ________________________
Прошел летную подготовку под руководством уполномоченного летчика-инструктора:
____________________________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при наличии)

"_____" ________20______жылдан бастап "_____" ___________20______ жылға дейін
Жалпы ұшу ________ сағаты ________ минут
Түскі ________сағаты ________ минут, оның ішінде:
аспаптар бойынша _____ сағаты ______ минут; дербес ______ сағаты ________ минут,
қоса алғанда: бағыты ___________ километр ________ сағаты ________ минут
Түнгі ________ сағаты ________ минут, оның ішінде:
бағыты ________ сағаты ________ минут, дербес ________ сағаты ________ минут
№ р/с
Ұшу дайындығының элементтері
Оқу ұшулар
Емтихан

с "___" _______________20______год по "_____" __________20______ год
Общий налет ________ час. ________ мин.
Днем ________ часы ________ минуты, из них: по приборам ________ часов ________минут;
самостоятельно ________ часов ________ минут, включая:
маршрут ___________ километров ________ часов ________ минут
Ночью ________ часов ________ минут, из них: маршрут ________ часов ________ минут,
самостоятельно ________ часов ________ минут
№ п/п
Элементы летной подготовки
Учебные полеты
Экзамен

1. Ұшуға дайындық
1.1
Ұшу алдындағы дайындық, оған қоса: ұшуды жоспарлау, құжаттау, метео мәлімет беру, NOTAM және массасының көлемі, ұшақтың орталығы, ұшып шығу элменттері
1.2
Әуе кеменің ұшуға дайындығын тексеру, ұшаққа қызмет көрсету және тексеру
1.3
Әуеайлақтық қозғалыс және кесте қозғалысы бойынша ұшу және соқтығысуды алдын алу шаралары мен әдістері
1.4
Тұтқышты (рөл) меңгеру
1.5
Ұшуға дайындалу
2.Ұшулар
2.1
Әртүрлі күйдегі жалғасқанатша ыңғайындағы қалыпты шарттағы ұшу
2.2
Бүйір жақтауының желмен ұшу
2.3
Шектеулі көлемді алдаңдардан ұшу
2.4
Сыртқы ауа температурасы кезінде максималды салмағымен ұшу
2.5
Жүрісте қозғалтқыштың бұзылуы
2.6
Ұшудан кейін қозғалтқыштың бұзылуы
3.Ұшудағы маневленуі және тәртіптері
3.1
Биіктікке көтерілу
3.2
Сыртқы көзбен көріп бақылау көмегімен ұшақты басқару
3.3
Тік бұрышты бағытқа бұру
3.4
Бұрылыстар, қону конфигурациясын бұрылыстарын қосқанда. Қатты бұрылыстар ɣ=45º
3.5
Көлденең жазықтықта 180° -та бұрылыстарды орындауды қосқанда тек аспаптар бойынша ұшу
3.6
Апаттық жағдайларда, борттық жабдықтардың жұмыс істемейтін ұқсастық жағдайларында ерекше маневрлерінің және әрекеттерінің тәртібі
3.7
Негізгі маневрлері және тек негізгі пилотаждық аспаптардың көмегімен ерекше әрекеттер кезінен шығу кезіндегі негізгі маневрлер
3.8
Штопрды болдырмау, одан шығу бастапқы байқалған немесе қолауға айналған ең төменгі жылдамдықтағы ұшулар
3.9
Әуе жылдамдығының ең жоғарғы биіктігіндегі ұшуларды анықтау, спиралі бойынша төмендетуден шығу жолдары
3.10
Элементтерді емептеу, қонуға беттеуге немесе маневрді төмендетуді орындау және дайындау
3.11
Екінші айналымға кетуді орындау
4. Отырғызу
4.1
Әртүрлі жалғасқанатша деңгейіндегі қалыпты шарттармен отырғызу
4.2
Бүйір жақтауы желімен отырғызу
4.3
Шектеулі көлемді алдаңдарына отырғызу
4.4
Қозғалтқыштың бұзылуы кезіндегі отырғызу
4.5
Ұшудан кейінгі тексеру және ұшаққа қызмет көрсету
5. Бағыты бойынша ұшулар
5.1
Ұшу тәртібін таңдау
5.2
Ұшудың элементтерін навигациялық анықтау
5.3
Көзбен көру деңгейлерін пайдаланумен бағыты бойынша ұшу, жолдарды санау әдістері, және радионавигациялық құралдар пайдалану бойынша ұшулар, бағытты өзгерту ережесі.
5.4
Бағытталған әуеайлаққа ұшу, бағытталған әуеайлаққа ұшып шығу, бағытталған әуеайлақтан ұшып өту
5.5
Шығу және жақындау тәртібі, биіктікметр қондыру
5.6
Әуе қозғалысына қызмет көрсету ережелерін сақтау

1. Подготовка к полету
1.1
Предполетная подготовка, включая: планирование полета, документацию. метеоинформацию, NOTAM, расчет массы, центровки самолета и элементов взлета
1.2
Проверка готовности воздушного судна к полету, осмотр и обслуживание самолета
1.3
Аэродромное движение и полеты по схемам движения, методы и меры предотвращения столкновений
1.4
Выполнение руления
1.5
Подготовка к взлету
2. Взлеты
2.1
Взлет в нормальных условиях с различными положениями закрылок
2.2
Взлет с боковым ветром
2.3
Взлет с площадки ограниченных размеров
2.4
Взлет с максимальной взлетной массой при высоких температурах наружного воздуха
2.5
Отказ двигателя на разбеге
2.6
Отказ двигателя после взлета
3. Маневрирование в полете и Процедуры
3.1
Набор высоты
3.2
Управление самолетом с помощью внешних визуальных ориентиров
3.3
Построение прямоугольного маршрута
3.4
Виражи, включая развороты в посадочной конфигурации. Крутые виражи с =45º
3.5
Полет только по приборам, включая выполнение разворота на 180° в горизонтальной плоскости
3.6
Порядок действий и маневры в особых и аварийных условиях, включая имитацию отказов бортового оборудования
3.7
Основные маневры и выход из необычных угловых положений с помощью только основных пилотажных приборов
3.8
Полеты на критически низких скоростях, распознание начального и развивающегося сваливания и выход из него, предотвращение штопора
3.9
Полеты на критически высоких воздушных скоростях, определение и выход из крутого снижения по спирали
3.10
Расчет элементов, подготовка и выполнение маневра снижения и заход на посадку
3.11
Выполнение ухода на второй круг
4. Посадки
4.1
Посадка в нормальных условиях с различным положением закрылок
4.2
Посадка с боковым ветром
4.3
Посадка на площадку ограниченных размеров
4.4
Посадка с имитацией отказа двигателя
4.5
Послеполетный осмотр и обслуживание самолета
5. Полеты по маршруту
5.1
Выбор режима полета
5.2
Определение навигационных элементов полета
5.3
Полет по маршруту с использованием визуальных ориентиров, методов счисления пути и радионавигационных средств; правила изменения маршрута
5.4
Полеты на контролируемый аэродром, вылеты с контролируемого аэродрома, пролет контролируемого аэродрома
5.5
Процедуры выхода и подхода. Установка высотомеров
5.6
Соблюдение правил обслуживания воздушного движения

6. Ұшу тексеру барлық талаптарындағы міндеттердің талаптары
6.1
Бақылау тексеру карталарын пайдалану
6.2
Ұшу талаптарына назар аудару
6.3
Экипаж мүшелерінің өзара әрекеті
6.4
Абайла және радиосақтау
6.5
Радиоберу фразеологиясы және байланысты жүргізу
6.6
Қателерді және қауіпті істерге бақылау жасау және анықтап білу
Ескерту:
1. Осы берілген ұшу тексеру үлгісі және мазмұны мен схемасы өзгертілмеуі тиіс! Өзгерту кәсіби тексеру сынағы тапсырылмаған болып емптеледі.

6. Процедуры обязательные на всех этапах летной проверки
6.1
Применение карты контрольных проверок
6.2
Распределение внимания на этапах полета
6.3
Взаимодействие с членами экипажа
6.4
Осмотрительность и радиоосмотрительность
6.5
Ведение связи и фразеология радиообмена
6.6
Распознание и контролирование факторов угрозы и ошибок
Примечания:
1. Схема и содержание данной формы летной проверки не должно изменяться! Изменения будут результатом не сдачи профессиональной проверки.

2. Үміткер емтиханда бір рет қайталап берілген жаттығуды орындауға құқығы бар.
3. Үміткер емтиханды жақсы тапсыруы үшін барлық 6 бөлімін тапсырып шығуы тиіс. Әрбір бөлімнің тармағы тапсырылмай қалған кезде тапсыру бөлімі саналмайды. Біреуден көп бөлімі тапсырылмай қалған кезде емтихан тапсырушыға қайта тапсыру жүзеге асырылады. Тек бір ғана бөлімінің бөлігі тапсырылмай қалған кезде қайта тапсыруға болады. Екінші тапсыру кезінде кез келген бөлімі тапсырылмаса жақсы тапсырылған бөімдерімен қоса қайтадан барлық емтихан қайта тапсыру жүзеге асырылады.
4. Екі қайталаудан өткен үміткер қосымша ұшуды оқу қажеттілігі талап етіледі.
Жалпы қорытынды: Дайындау бағдарламасы бойынша ұшу бағдарламасын сәтті аяқтады
Жалпы бағасы "______________________" Емтихандық ұшуды орындауға ұсынамын
20______ жылғы "____" _______________
Ұшу нұсқаушысы__________________________________________ Аты-жөні, қолы
Ұшу емтиханы сәтті тапсырылды
жартылай тапсырылды
тапсырылған жоқ
Ұшу техникасы мен әуе навигациясын тексеру нәтижелері бойынша қорытынды:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
"____"_______ 20______ жыл Ұшу емтихан алушы _____________________________
Аты-жөні, қолы
Емтихан комиссиясы төрағасының/Қазақстанның авиациялық әкімшілігі басқармасы
басшысының қорытындысы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20______ жылғы "___" _____________
__________________________________________________________________________
лауазымы, қолы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
7-қосымша
Нысан
3,5 Х 4,5 см сурет орны
ҰСЫНУ (ұшу экипажының)
Куәлікті беруге
___________________________________________________________________
(куәлік атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын қызметі:Бөлімшесі:
__________________________________________________________________________
Туған жылы, күні:_________________________________________________________
Жалпы мамандығы: _________________________________________________________
Арнайы мамандығы және соңғы қайта даярлау:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оқыған мекеме атауы, курсы, айы, бітіру жылы)
Ұшу жұмысына жарамды ДҰСК:
әуе кеменің түрі(-лері): ______________________________________________________
Жалпы ұшу: __________сағаты, оның ішінде түнгі: __________ сағаты
Дербес ұшу:_______ сағат, оның ішінде түнгі:_______ сағаты: ______
Әуе кеменің түрлері бойынша дербес ұшу: ______________________________________
Ауа райының берілген минимумы: ____________________________________________
Авиациялық оқиғалардың болуы: _____________________________________________
(сипаты, әуе кеменің түрі, күні)
ҚОРЫТЫНДЫ: өзінің моральді-іскер сапасына лайықты:
Емтихан алушы ____________________________________________________________
(аты-жөні, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
20___жылғы "____"_______________________
Өтініш беруші _______________ __________________________ _________
(аты-жөні, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
8-қосымша
Нысан
Сәйкестік парағы № Әскери есепке алу сынағы
Өтініш беруші ___________________________________________ 20 ___жыл
№ р/с
Әскери тәжірибесі, біліктілігі
ИКАО біліктілігі бойынша талаптары, 1 Қосымша; ҚР ААК РК
сәйкестік
Қосымша талаптары
I
1.1.
1.2
Оқу бағдарламасы
Теориялық сабақтар:
Ұшу училищесінің ұшу оқулары:
1.(әуе кеменің нақты түрі және онымен қонуы)

2. На экзамене претендент повторяет один раз неудачно выполненное упражнение.
3. Для успешной сдачи экзамена претендент должен успешно сдать все 6 разделов. При провале любого пункта раздела, раздел считается не сданным. Провал более одного раздела требует пересдачу снова всего экзамена. Провал только одного раздела требует пересдачу снова только этого раздела. Провал любого раздела при повторной попытке, включая разделы успешно сданные при предыдущей попытке требует пересдачу снова всего экзамена.
4. Провал экзамена с двух попыток требует дополнительного летного обучения.
Общий вывод: _______________________________________________________ успешно закончил летную подготовку по
Программе подготовки _______________________________с общей оценкой "____________________" рекомендую к выполнению экзаменационных полетов
"____" _______________ 20______ год
Летный инструктор_____________________________________________
подпись, фамилия
Летный экзамен сдан успешно
сдан частично
не сдан
Вывод по результатам проверки техники пилотирования и воздушной навигации:
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"___"_____________ 20______ год
Летный экзаменатор__________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Заключение председателя экзаменационной комиссии/руководителя управления
Авиационной администрации Казахстана:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"____" _____________ 20______ год
___________________________________________________________________
должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 7
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Представление на членов летного экипажа на выдачу свидетельства
____________________________________________________________________
(наименование свидетельства)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
занимаемая должность:
Подразделение: ______________________________________________________
Дата рождения: _______________________________________________________
Общее образование:
____________________________________________________________________
Специальное образование и последняя переподготовка:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, курсов, месяц, год окончания)
Имеет медицинский сертификат соответствующего класса:
____________________________________________________________________
Тип (ы) воздушного судна:
____________________________________________________________________
Общий налет: __________часов, из них ночью: __________ часов
Самостоятельный налет:_______ часов, из них ночью:_______ часов: ______
Самостоятельный налет по типам воздушного судна:
____________________________________________________________________
Присвоенный минимум погоды:
___________________________________________________________________
Наличие авиационных происшествий:
____________________________________________________________________
(характер, тип воздушного судна, дата)
ВЫВОД: по своим морально-деловым качествам достоин ……….
____________________________________________________________________
Экзаменатор ________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____"_______________________20___год
Заявитель __________________ _____________________________________ _____
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при наличии) (Дата)
Приложение 8
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Лист соответствия № Зачет воинского учета
Заявитель ___________________
20___год
№ п/п
Воинский опыт, квалификация
Квал. требования ИКАО, Приложение 1; ААК
Соответствие
Дополнительные требования
I
1.1.
1.2
Учебная программа Теоретические предметы: Учебные полеты в летном училище:
1. (конкретный тип воздушного судна и налет на нем)

2. ………
Барлығы:
II
2.1.
2.2.
2.3.
Тәжірибесі, біліктілігі:
Ретінде:
Нұсқаушы ретінде:
Жалпы шабуыл:
Оның ішінде:
өз бетінше
бақылау
нұсқаушы ретінде
ұшулардың саны
Емтихан алушы ______________________________________ 20____жыл
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
9-қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан қоспағанда, басқа авиациялық персонал үшін ұсыным
____________________________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
куәлігін беруге ______________________________________________________
(кәуліктің атауы)
____________________________________________________________________
(Тегі,аты, жөні)
Лауазымы: __________________________________________________________
Бөлімше: ____________________________________________________________
Туған күні: __________________________________________________________
Жалпы білімі: ________________________________________________________
(оқу орны, оқу кезеңі)
Арнайы білімі және соңғы қайта дайындауы:______________________________
(авиациялық оқу орны, оқу кезеңі)
Кәсіби деңгейді қолдау курстары (куәлік қалпына келтірілген жағдайда)
(курстардың атауы, оқу кезеңі)
Тренажерлық дайындық көлемінде өткізілді__ сағ. жалпы бағасымен _______________
Нұсқаушы: ______________________________________ "______" ___________
(Т. А. Ә., қолы) (күні)
медициналық куәландыру бойынша жұмысқа жарамды жұмысқа жарамды
деп танылды:______________________________________________________________
Өндірістік сипаттамасы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қорытынды: авиация персоналының куәлігін алуға лайық
Емтихан алушы: ___________________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__жылғы "___" ________________
Өтініш беруші: _________ ______________________________ ____________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
10-қосымша
Нысан
БІЛІКТІЛІК ЕМТИХАНЫН ӨТКІЗУ ХАТТАМАСЫ №
"_____" ________________
_________________________________________________________________________
(кәсіпорынның, филиалдың, қызметтің/бөлімнің атауы)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _________________ Лауазымы__________________
Емтихан мақсаты __________________________________________________
(рұқсат беру, бағалау біліктілігінің түрі)
Жұмыс орны _______________________________________________________
(жұмыс орны, диспетчерлік пункт,сектор)
1-Бөлім. Теориялық дайындық
Сабақ/модуль
Тексеру түрі
Нәтижесі
Емтихан алушының қорытындысы
Емтихан алушының шешімі ___________________________________________
(шешім қабылдауы)
___________________________________________________________________
Емтихан алушы: ____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" күні _________________
Өтініш беруші: ___________ ___________________________________ ___________
(қолы) (Аты-жөні, аты, әкесінің аты (бар болса) (күні)
2-Бөлім. Практикалық дағдылар
Біліктілігі: ____________________
Технологиялық операциялар
Ескертулер
Емтихан алушының қорытындысы
Емтихан алушының шешімі __________________________________________________
(шешім қабылдауы)
_________________________________________________________________________
Емтихан алушы: ___________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні аты, әкесінің аты (бар болса)
"____" күні _________________
Өтініш беруші: ___________ ___________________________________ ___________
(қолы) (Аты-жөні, аты, әкесінің аты (бар болса) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
11-қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш

2. Всего:
II
2.1.
2.2.
2.3.
Опыт, квалификация: в часах
В качестве:
В качестве инструктора:
Общий налет:
Из них:
Самостоятельно
Контрольных
В кач. Инструктора
Количество полетов
Экзаменатор ______________________________________ 20___ год
Приложение 9
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Представление для другого авиационного персонала,
кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
в___________________________________________________________________
(название уполномоченной организации)
на выдачу свидетельства _______________________________________________
(наименование свидетельства)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Занимаемая должность: ____________________________________________________
Подразделение: ___________________________________________________________
Дата рождения: ___________________________________________________________
Общее образование: _______________________________________________________
(учебное заведение, период обучения)
Специальное образование: ________________________________________________
(авиационное учебное заведение, период обучения)
Курсы поддержания профессионального уровня (при восстановлении свидетельства)
(наименование курсов, период обучения)
Тренажерная подготовка проведена в объеме ___ часов с общей оценкой ___________
Инструктор: _______________________________ "____"___________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись) (дата)
Признан годным к работе по медицинскому освидетельствованию авиационного персонала до: _______
Производственная характеристика
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вывод: достоин получения свидетельства авиационного персонала
Экзаменатор:
____________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____" ________________ 20__год
Заявитель: ____________ _____________________________________ ________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии) (дата)
Приложение 10
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Протокол проведения квалификационного экзамена ______ № от "____" __________
_________________________________________________________________
(наименование предприятия, филиала, службы/отдела)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения ____________
Должность _______________
Цель экзамена _____________________________________________________
(тип квалификационной отметки, допуска)
Рабочее место _____________________________________________________
(рабочее место, диспетчерский пункт, сектор)
Часть 1. Теоретическая подготовка
Предмет/модуль
Вид проверки
Результат
Заключение экзаменатора
Решение экзаменатора ________________________________________________
(принятое решение)
___________________________________________________________________
Экзаменатор: _______________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____"_____________ (дата)
Заявитель:___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии) (Дата)
Часть 2. Практические навыки
Квалификация: ____________________
Технологические операции
Примечания
Заключение
экзаменатора
Решение экзаменатора _______________________________________________
(принятое решение)
Экзаменатор: ________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество(при наличии)
"____" ___________________ (дата)
Заявитель: ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии) (Дата)
Приложение 11
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша куәлікке өтініш және куәлікке қатысты іс-әрекет (алғашқы рет/ өзгерістер енгізу /ұзарту)
Өтініш берушінің деректері Тегі ……………………
Аты……………………
Әкесінің аты (болған жағдайда)……………………
ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Мекенжайы…………………
Азаматтығы ……………… Туған күні мен туған жері…………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі …………………. Тел:…………………….....
Email:………………………
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________ "____" __________ 20 __ жыл (қолы)
AML/LAML куәлігінің деректері (егер қолданылса) № …… куәлік берілген күні …… Куәлікке №........... қосымшалар
Жұмыс орны туралы мәліметтер: Ұйым атауы………………. Мекенжайы………………… Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның мақұлдау сертификатының № ……………… Телефон………………… Факс……………
Өтініш келесі мақсатпен (тиісті боксты көрсетіңіз):
Алғашқы беру
өзгерістер/толықтырулар енгізу
Куәлікті жаңғырту (ұзарту)
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Газтурбиналық қозғалтқыштары бар ұшақ
Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақ
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақ
Поршеньді қозғалтқыштары бар тікұшақ
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар
Ең жоғары массасы 5700 кг аз герметикалық емес поршеньді әуе кемесі
Ауыр әуе кемелер
Ауырдан өзге әуе кемелер
Әуе кеменің түрін жазу/ рейтинг жазбасы / шектеулерді алу (егер қолданылатын болса):………………………………….……………………………………………………
Алғаш рет куәлік беру/ өзгерістер мен толықтырулар енгізу/ ұзарту (қажеттінің астын сызу).
Осы нысанға енгізілген ақпарат өтініш берген сәтте дұрыс екендігін растаймын.
Осымен, кері қайтарған немесе тоқтатқан шет мемлекеттерде берілген куәлік менде ешқашан болмағанын растаймын.
Кез келген анық емес ақпарат мені AML/LAML куәлік иегері болу құқығынан айыратынын түсінемін.
Қолы ………………………. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………….
Күні………… 20__жылғы "____" ____________ ……………………
Мен келесі кредиттерді талап еткім келеді (егер қолдануға болса ): …………………………
Уәкілетті ұйыммен мақұлданған оқыту ұйымда оқытуға несиелік тәжірибе ………………
Емтиханға эквивалентті сертификаттарға емтихандық несиелер. …………………………….
Сәйкес сертификаттарды қоса беруіңізді өтінеміз.
Ұсынымдар (толтыруға міндетті емес): осымен өтінім беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша тәжірибесі мен білімдері бойынша Қазақстан Республикасының тиісті талаптарға сай болуын растайды және уәкілетті ұйым куәлік беруге немесе оған жазбаларды жазуға ұсынылады.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………………
Лауазымы……………………………Күні……………………………
Тек қана уәкілетті ұйымдары персоналының жазбалары үшін. Осымен өтінім беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру, ұзарту және оған жаңа жазбаларды жазу бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы талаптарына сай екендігін растайды.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса).............................................................................................
Күні…………20__жылғы "____" ____________ ……………………
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
12-қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналы

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление для свидетельства по техническому обслуживанию воздушного судна и действий в отношении свидетельства (впервые/ внесения изменений/продление)
Данные заявителя:
Фамилия …………………….
Имя …………………………………..
Отчество (при его наличии) ……………………
ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Адрес………………… Гражданство ……………… Дата и место рождения ………………………… Индивидуальный идентификационный номер…………………. Тел:…………………….....
E-mail:………………………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" _____________ "____" __________ 20__год (подпись)
Данные свидетельства AML/LAML (если применимо)
Свидетельство № …… Дата выдачи ……
№ приложения к свидетельству……
Детали о месте работы: Название организации………………. Адрес………………….. Номер одобрительного сертификата организации по техническому обслуживанию воздушного судна Телефон………………… Факс……………
Заявление с целью (отметьте соответствующий бокс):
Первоначальная выдача
Внесение изменений/ дополнений
Продление свидетельства
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Самолет с газотурбинными двигателями
Самолет с поршневыми двигателями
Вертолет с газотурбинными двигателями
Вертолет с поршневыми двигателями
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Негерметичные поршневые воздушного судна с максимальной массой менее 5700 кг
Тяжелые воздушные судна
Воздушные судна, чем тяжелые
Запись типа воздушного судна / Запись рейтинга/ Снятие ограничений (если применимо):
………………………………….……………………………………………………………………
Выдачи свидетельства впервые /внесения изменений или дополнений/ продление (подчеркнуть необходимое).
Подтверждаю, что информация внесенная в эту форму на момент подачи заявления корректна. Подтверждаю, что никогда не имел свидетельство (свидетельства), выданные иностранными государствами, отозванное или приостановленное. Я также понимаю, что любая некорректная информация может лишить меня возможности обладания свидетельством AML/LAML.
Подпись_________ Фамилия, имя, отчество (при наличии)________________ "____" ____________20__год
Рекомендации (не обязательно к заполнению): настоящим подтверждается, что заявитель отвечает соответствующим требованиям Республики Казахстан по знаниям и опыту технического обслуживания воздушных судов и рекомендуется, чтобы уполномоченная организация выдала свидетельство или сделала в нем записи.
Подпись …………………… Имя ……………………………… Должность……………………………Дата……………………………
Только для записей персонала уполномоченной организации. Настоящим подтверждается, что заявитель отвечает действующим требованиям Республики Казахстан по выдаче, продлению свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и внесению в него новых записей.
Подпись ……………………
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)…………………………….……………….……..
"____" ______________ 20__год
Приложение 12
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Индивидуальный журнал персонала по техническому обслуживанию воздушных судов

1. Date
2. Location
1. A/C or Comp. Type
4.A/C Reg. or Comp. S/n
5. Type of maintenance (rating)
6. Privilege used
7. Task type
F O T
S G H
R / I
M E L
T S
M O D
R E P
I N S P
2/1/13
XX workshop
FDR
123456
C13
component cert. staff
X
X
1/1/13
Moscow SVO
A320 (CFM56)
EU-CAO
A1-line
B1
X
X
Кестенің жалғасы
8. Type of activity
9. ATA
10. Operation performed
11. Time Duration
12. Maintenance record ref.
13. Remarks
Training
Perform
Supervise
CRS
X
31
shop visit for repair
16
EASA Form 1 nr. XXXXXX
X
X
32
RH MLG WHEEL change
1
ATL page 12
Сәкестендіру / ID
Вариант / Option
Сипаттау / Ескерту / Description/ Remarks
1. Date
-
Техникалық қызмет көрсету орындалған датасы
2. Location
-
Техникалық қызмет көрсету орындалған орны
3. A/C or comp. type
-
Әуе кемесі немесе компонентінің түрі
4. A/C Reg. or comp. s/n
-
Әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу белгілері немесе компоненттің сериялық нөмірі
5. Type of maintenance (rating)
-
Техникалық қызмет көрсету рейтингіне анықтау
6. Pri vile ge used
-
Әуе кемелер ТҚ бойынша ұйымдар үшін түрлі варианттар түрлі рейтингке сәйкес
7. Task type
Орындалатын мақсатқа қолданылатын келесі терминдерді пайдаланатын мақсатты анықтау. Бір терминнен артық пайдалануы мүмкін (TSи R/I)
FOT
Функционалды /жұмыс тесті
SGH
Сервистік қызмет көрсету және жер үсті қызмет көрсету
R/I
алу /орнату
MEL
Ең аз жабдықтың тізімдемесі
TS
Ақаулықты және істен шығуын іздеу
MOD
Модификациясы
REP
Жөндеу
INSP
Инспекция
8. Type of activity
Орындалған мақсаттарға тиесілі мына терминдерді пайдалана отырып қызметін анықтау
Training
Оқу барысында өзінің жеке журналына мақсаттарды жазатын тұлға
Perform
Жолға енгізілген техникалық қызмет көрсету жеке журналдың иесімен орындалған
Supervise
Жолға енгізілген техникалық қызмет көрсету жеке журналдың иесінің бақылауымен орындалған
CRS
Жолға енгізілген техникалық байқаудан кейін пайдалануға жеке журнал иесіне рұқсат беріледі
9. ATA
-
Ең маңызды орындалған мәселені жақсы сипаттайтын ATAchapter енгізу, ATAchapters көп таңдалуы мүмкін.
10. Ope rati onpe rfor med
-
Бұл жолақ орындалған мақсаттың детальдік сілтемесін қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
11. Time (hrs)
-
Жеке журнал иесі жолда жазылған әрекетті орындау үшін жұмсалған жалпы уақытты жазады (сағат).
12. Mai nten ance record ref.
-
Жеке журналда жазылған әрекетке техникалық қызмет көрсету бойынша жазбалардың нақты сілтемесін енгізіңіз
13. Remarks
-
Бұл жолақ қосымша түсініктемелерді пайдалану үшін арналған - басқа жолдарға енгізіле алынбағандар үшін.
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
13-қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне қызмет көрсету маманының жеке мәліметтері

1. Date
2. Location
1. A/C or Comp. Type
4.A/C Reg. or Comp. S/n
5. Type of maintenance (rating)
6. Privilege used
7. Task type
F O T
S G H
R / I
M E L
T S
M O D
R E P
I N S P
2/1/13
XX workshop
FDR
123456
C13
component cert. staff
X
X
1/1/13
Moscow SVO
A320 (CFM56)
EU-CAO
A1-line
B1
X
X
продолжение таблицы
8. Type of activity
9. ATA
10. Operation performed
11. Time Duration
12. Maintenance record ref.
13. Remarks
Training
Perform
Supervise
CRS
X
31
shop visit for repair
16
EASA Form 1 nr. XXXXXX
X
X
32
RH MLG WHEEL change
1
ATL page 12
Идентификация / ID
Вариант / Option
Описание / Примечания / Description/ Remarks
1. Date
-
Дата, когда техническое обслуживание выполнялось
2.​Location
-
Расположение, где техническое обслуживание выполнялось
3.A/C or comp. type
-
Тип воздушного судна или компонента
4.A/C Reg. or comp. s/n
-
Государственные и регистрационные знаки воздушного судна или серийный номер компонента
5.​Type of maintenance (rating)
-
Определить рейтинг техническое обслуживание Различные варианты соответствуют различным рейтингам для организаций по техническому обслуживанию воздушного судна
6.​Pri​vile​ge used
-
Когда лицо владеет различными привилегиями, этот блок предназначен к определению использованных привилегий сертифицирующего и поддерживающего персонала от рейтинга, определенного в предыдущей колонке (например сертифицирующий персонал категорий А или В1 или В2 или С, компонентов или двигателей или сертифицирующий персонал по неразрушающим методам контроля
7.​Task type
Определить задачу, использующую следующие термины, как являющиеся более применимыми к выполняемой задаче. Может быть выбран более чем один термин (TSи R/I)
FOT
Функциональный /рабочий тест
SGH
Сервисное обслуживание и наземное обеспечение
R/I
Снятие /установка
MEL
Перечень минимального оборудования
TS
Поиск отказа и неисправности
MOD
Модификация
REP
Ремонт
INSP
Инспекция
8. Type of activity
Определить род деятельности, используя следующие термин, как как являющиеся наиболее применимыми к выполненным задачам
Training
Лицо, записывающее задачу в свой индивидуальный журнал при прохождении обучения
Perform
Техническое обслуживание, внесенное в строку, было выполнено владельцем индивидуального журнала
Supervise
Техническое обслуживание, внесенное в строку, выполнялось под надзором владельца индивидуального журнала
CRS
Владельцем индивидуального журнала выдавался допуск к эксплуатации после техническое обслуживания, внесенного в строку
9.​ATA
-
Ввести ATAchapter, который лучше описывает наиболее важную выполненную задачу. Может быть выбран более чем один ATAchapters.
10.​Ope​rati​onpe​rfor​med
-
Это поле используется для обеспечения детализированной ссылки на выполненную задачу.
11.​Time (hrs)
-
Внести общее время (в часах), которую держатель индивидуального журнала затратил для выполнения деятельности, записанной в строке.
12.​Mai​nten​ance record ref.
-
Введите точную ссылку из записей по техническому обслуживанию, где была зафиксирована деятельность, упомянутая в этом индивидуальном журнале
13.​Remarks
-
Это поле предназначено для использования каких-либо дополнительных комментариев - тех, которые не удалось внести в другие поля.
Приложение 13
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Личные данные персонала по техническому
обслуживанию воздушных судов

Ескерту. 13-қосымша алып тасталды – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
4-1-қосымша
Нысан
№____________________ құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат
Ескерту. Қағидалар 4-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) ______________________________________________мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдайды (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету)
_________________________________________________________
Құжаттардың атауы:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің). тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – ТАӘ) (қолы) ___________________________________________________.
Орындаушы: ТАӘ ______________
Телефон _______________________
Қабылдады: ТАӘ/Өтініш берушінің қолы: ____________________________________
20__ жылғы "___" _________
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
5-қосымша
Нысаны
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) немесе көрсетілетін қызметті алушы ұйымының атауы)
_____________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Қолхат құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты Мемлекеттік қызмет көрсетуге (мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету) құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда::
Жоқ құжаттардың атауы:

Сноска. Приложение 13 исключено приказом Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4-1
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Расписка о приеме документов № _______
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии приказом Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", отдел №____ филиала Некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес)
_______________________________________________________________________
принимает документы на оказание государственной услуги
(указать наименование государственной услуги)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию
государственной услуги:
Наименование документов:
1) _____________________________________________;
2)______________________________________________;
3) _____________________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
(работника Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительство для граждан" (подпись)
Исполнитель: ФИО __________________
Телефон __________
Получил: ФИО / подпись заявителя
"___" _________ 20 __ года
Приложение 5
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), либо наименование организации услугополучателя)
__________________________________________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", отдел №__ филиала "государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің). тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________
Телефон _______________________
Алды: _________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы
"___" _________ 20__ жылы
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Авиациялық персонал куәлігіне қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
7-қосымша
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәлігіне қосымша парақ
XV. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәлігіне қосымша
Қосымша нөмірі ХХ ХХ ХХ (нөмірлеу ұсынылады – жылы және нөмірі тәртіп бойынша, нөмірлеу жыл басынан қайта басталады).
1. Әуе кемелердің ТП куәлігі иегерінің тегі, аты.
2. Осы қосымша берілген куәліктің нөмірі.
3. Шарты.
3.1 Куәлікке оның иегері қол қояды.
3.2 Осы қосымшаның "Санаттары/Categories" бөліміне енгізілген санаттар туралы белгілер өздігінен оның иегеріне әуе кемелеріне пайдалануға рұқсат беру туралы сертификат шығаруға рұқсат бермейді.
3.3 Барлық санаттар үшін "Ratings" бөліміне енгізілген жазбалары бар куәлік 1ИКАО қосымшасының мақсаттарына сәйкес келеді.
3.4 Осы куәліктің иегерінің құқықтары Қазақстан Республикасының ұлттық қағидаларында сипатталған.
3.5 Куәлік осы Қосымшаның (5-тармақ) "Шектеулер / Limitations" бағанында айқындалған күнге дейін қолданыста болады, егер осы уақытқа дейін куәлік тоқтатылмаса немесе кері қайтарылмаса. Егер шектеулер болмаса куәліктің қолданылу мерзімі 5 жылға тең.
3.6 әуе кемелеріне ТҚ жөніндегі куәліктің ұстаушысы өз уәкілеттілігін мыналарға қатысты қолдана алады:
a) ұшуға жарамдылықты қолдау бойынша Қазақстан Республикасында қолданылатын талаптарға және әуе кемелеріне ТҚ бойынша ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкес, және
b) егер өз уәкілеттігін қолдану кезінде:
●

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (работника государственной корпорации) (подпись)
Исполнитель: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________
Телефон _______________________
Получил: ______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) / подпись (при наличии) услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 6
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Приложение к свидетельству авиационного персонала
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
XV. Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов.
Номер приложения ХХ ХХ ХХ (рекомендуется нумерация – год и номер по порядку, нумерация с начала года начинается заново).
1. Фамилия, имя обладателя свидетельства по техническому обслуживанию воздушных судов.
2. Номер свидетельства, к которому выдано данное приложение.
3. Условия.
3.1 Свидетельство подписывается его обладателем.
3.2 Отметки о категориях, внесенные в раздел "Категории/Categories" настоящего Приложения сами по себе не разрешают ее обладателю выпускать сертификат о допуске к эксплуатации воздушных судов.
3.3 Свидетельство с внесенными записями в раздел "Ratings" для всех категорий, соответствуют целям Приложения 1 ИКАО.
3.4 Права обладателя этого свидетельства описаны в национальных Правилах Республики Казахстан.
3.5 Свидетельство остается действительным до даты, определенной в графе "Ограничения / Limitations" настоящего Приложения (пункт 5), если до этого свидетельство не будет приостановлено или отозвано. Если ограничений нет, срок действия свидетельства равен 5 годам со дня его выдачи.
3.6 Владелец свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов может применять свои полномочия:
в соответствии с применимыми требованиями Республики Казахстан по поддержанию летной годности и требованиями, предъявляемыми к организациям по техническому обслуживанию воздушных судов, и если на момент применения своих полномочий:

Өткен 2 жылдық кезең ішінде оның тиісті әуе кемеленің түріне ТҚ бойынша 6 ай тәжірибесі болса, немесе
●
Бастапқы 2 жылдық кезең ішінде оған тиісті құқықтарды бастапқы беру мақсатында куәлікке тиісті әуе кемелердің түрін рейтингін енгізу үшін барлық талаптарды, және
c) егер оның әуе кемелердің рейтингі болса; және
d) егер ол техникалық құжаттамалар мен процедуралар жазылған тілде (тілдерде) түсінікті деңгейде оқи, жаза және сөйлей алса.
3.7 Куәлік осы Қосымшасыз қолданылмайды.
3.8 Қосымшаның жеке нөмірі куәліктің "SpecialRemarks" бөлімінде көрсетіледі.
4. куәліктің санаты
Санаттар А В1 В2 С
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар
Қолданылмайды Қолданылмайды Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақтар
Қолданылмайды Қолданылмайды Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар Қолданылмайды Қолданылмайды
Поршенді қозғалтқыштары бар тікұшақтар Қолданылмайды Қолданылмайды
Әуе кемелеріне авиациялық және радиоэлектронды жабдығы Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды
Көпқозғалтқышты әуе кемелер Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды Көпқозғалтқыштыдан басқа әуе кемелер Қолданылмайды Қолданылмайды Қолданылмайды
5. Шектеулер: (егер шектеулер болмаса, олар көрсетіледі / егер болмаса "жоқ" деп жазылады).
Уәкілетті ұйымның жауапты тұлғасының қолы мен мөрі (бар болса).
Қосымшаны беру күні.
Уәкілетті ұйымның мөрі (бар болса)
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
8-қосымша
Авиациялық персонал куәлігінің XII және XIII тармақтарын толтыру үлгілері
1. Әуе кемесінің пилоттары мен экипаж мүшелері куәліктерінің XII тармағын толтыру үлгілері
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
А. Category (Санаты):
1) Multi-engine (Көп қозғалтқышты);
2) Single-engine (Бір қозғалтқышты);
3) Single main rotor, land helicopter MI-8 (MI-2);
4) (МИ-8 (МИ-2) бір винтті, құрылықтағы тікұшық;
5) Аutogiro (Роторлық үлгідегі (автожир);
6) With balance control - мotor deltaplane (Балансталып басқарылатын - дельтаұшу);
1. Әуе кемесінің пилоттары мен экипаж мүшелері куәліктерінің XIII тармағын толтыру үлгілері
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
А. Category (Санаты):
1) Multi-engine (Көп қозғалтқышты);
2) Single-engine (Бір қозғалтқышты);
3) Single main rotor, land helicopter MI-8 (MI-2);
4) (МИ-8 (МИ-2) бір винтті, құрылықтағы тікұшық;
5) Аutogiro (Роторлық үлгідегі (автожир);
6) With balance control - мotor deltaplane (Балансталып басқарылатын - дельтаұшу);
7) airship (дирижабль);
8) heat air ball (жылу әуе шары).
В. Class (Класс):
1) Land aircraft (Құрлықтағы);
2) Hydroplane (Гидроплан);
3) Amphibian (Амфибия);

в предшествующий 2-х летний период он/она имеет либо 6 месяцев опыта в ТО соответствующего типа ВС, либо
в первоначальный 2-х летний период он/она выполнил все требования для внесения рейтинга соответствующего типа воздушного судна в свидетельство с целью начальной выдачи ему соответствующих прав, и
если он/она имеет рейтинг воздушного судна; и
если он/она может читать, писать и говорить на понятном уровне языка (языков), на котором написана техническая документация и процедуры.
3.7 Свидетельство является не действительным без данного Приложения.
3.8 Индивидуальный номер приложения указывается в разделе "SpecialRemarks" свидетельства.
4. Категории свидетельства
Категории
А
В1
В2
С
Самолеты с газотурбинными двигателями
Не применимо
Не применимо
Самолеты с поршневыми двигателями
Не применимо
Не применимо
Вертолеты с газотурбинными двигателями
Не применимо
Не применимо
Вертолеты с поршневыми двигателями
Не применимо
Не применимо
Авиационное и радиоэлектронное оборудование воздушных судов
Не применимо
Не применимо
Не применимо
Многодвигательные воздушные суда
Не применимо
Не применимо
Не применимо
Воздушные суда иные, чем многодвигательные
Не применимо
Не применимо
Не применимо
5. Ограничения: (если ограничения есть, то они указываются / если ограничений нет, то пишется "нет").
Подпись и печать (при наличии) ответственного лица уполномоченной организации.
Дата выдачи приложения.
Печать (при наличии) Уполномоченной организации
Приложение 8
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельств авиационного персонала
1. Примеры заполнения пункта XII свидетельств пилотов и членов экипажей воздушных судов
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
А. Category (Категория):
1) Multi-engine (Многодвигательный);
2) Single-engine (Однодвигательный);
3) Single main rotor, land helicopter MI-8 (MI-2); 4) (вертолет одновинтовой, сухопутный МИ-8 (МИ-2); 5) Аutogiro (Роторного типа (автожир); 6) With balance control - мotor deltaplane (С балансирным управлением - дельталет); 7) airship (дирижабль); 8) heat air ball (тепловой воздушный шар).
В. Class (Класс):
1) Land aircraft (Сухопутный);
2) Hydroplane (Гидроплан);
3) Amphibian (Амфибия);

4) with tail rack carriage (артқы шасси тіреуімен).
С. Type of aircraft (ТипВС):
Il-96, Tu-154, Yak-42, А-320, В-737, 757.
D. Duties exercised (Міндеті):
1) pilot-instructor (пилот-нұсқаушы);
2) Pilot-in-command (әуе кеменің командирі);
3) Co-pilot (Екінші пилот);
4) Flight navigator (Штурман);
5) Flight engineer (Бортинженер (бортмеханик));
1 үлгі:
1) SEP (A) land – құрлықтағы бір қозғалтқышы бар поршенді ұшақ:
2) SEP (MHG) land – құрылықтағы көп қозғалтқышы бар поршенді мотодельтаплан:
3) SEP (AG) land – құрылықтағы бір қозғалтқышы бар поршенді автожир:
4) SET (A) land - құрылықтағы бір қозғалтқышы бар газ турбиналы ұшақ;
5) MEP (A) land - құрлықтағы көп қозғалтқышы бар поршенді ұшақ;
XIII. Special Remarks (ерекше белгілер):
1) Нұсқаушылық рұқсат беру бойынша жазба:
- FI (A) – ұшақтағы ұшу нұсқаушысы;
- FI (H) - тікұшақтағы ұшу нұсқаушысы;
- FI (AS) - дирижабльдегі ұшу нұсқаушысы;
- FI (S) - планердегі ұшу нұсқаушысы;
- FI (B) - бос аэростаттағы ұшу нұсқаушысы;
- FI(MHG) - мотодельтапландағы ұшу нұсқаушысы;
- FI (AG) - автожирдегі ұшу нұсқаушысы;
- TRI(A) - ұшақ түрі бойынша нұсқаушы;
- TRI(H) - тікұшақ түрі бойынша нұсқаушы;
- IRI(A) - инструктор инструментального рейтинга, самолет;
- IRI(A) - құрал-саймандық рейтингі нұсқаушысы, ұшақ;
- IRI(H) - құрал-саймандық рейтингі нұсқаушысы, тікұшақ;
- FNI - штурман-нұсқаушы;
- FEI - бортинженер (бортмеханик) нұсқаушы;
- TRE (A) – ұшақ типі бойынша емтихан алушы;
- TRE (H) – тікұшақ типі бойынша емтихан алушы;
2) Approved to conduct radiotelephony in English. Certificate № (ағылшын тілінде радиотелефон байланысын жүргізуге рұқсат берілген. Сертификат №);
2. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органының диспетчері куәлігінің XII және XIII-тармақтарын толтыру үлгілері
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
1. ӘҚҚ диспетчерінің куәлігінде біліктілік белгілерінің мынадай санаттары көзделген:
1) Aerodrome control rating;
2) Approach control procedural rating;
3) Approach control surveillance rating;
4) Area control procedural rating;
5) Area control surveillance rating.
XIII. SPECIAL REMARKS (ЕРЕКШЕ БЕЛГІЛЕР):
1) Approved to work as instructor (нұсқаушылық жұмысқа рұқсат берілген);
2) Approved radiotelephony communication in English till (күні). Level (шкала бойынша деңгей нөмірі) ICAO. Certificate N (сертификат нөмірі) dated (сертификатты беру күні);
3) Approved to work as examiner (емтихан жұмыстарына жіберілді).
3. MAINTENANCE STAFF (ӘУЕ КЕМЕЛЕРІНЕ ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУДІ ОРЫНДАЙТЫН ПЕРСОНАЛ):
XII. Ratings (Біліктілік белгілері):
A. Category (Санаттары):
1) Certifying Staff Category B1 (В1 санатты сертификаттайтын / қолдау жасалатын персонал);

4) with tail rack carriage (С хвостовой стойкой шасси).
С. Type of aircraft (Тип воздушного судна): Il-96, Tu-154, Yak-42, А-320, В-737, 757.
D. Duties exercised (функции):
1) pilot-instructor (пилот-инструктор);
2) Pilot-in-command (Командир воздушного судна);
3) Co-pilot (Второй пилот);
4) Flight navigator (Штурман);
5) Flight engineer (Бортинженер(бортмеханик));
Пример 1:
1) SEP (A) land – однодвигательный поршневой самолет сухопутный:
2) SEP (MHG) land – однодвигательный поршневой мотодельтаплан сухопутный:
3) SEP (AG) land – однодвигательный поршневой автожир сухопутный:
4) SET (A) land – однодвигательный газотурбинный самолет сухопутный;
5) MEP (A) land - многодвигательный поршневой самолет сухопутный;
XIII. Special Remarks (Особые отметки):
1) Примеры записей по инструкторскому допуску:
- FI (A) – летный инструктор на самолете;
- FI (H) - летный инструктор на вертолете;
- FI (AS) - летный инструктор на дирижабле;
- FI (S) - летный инструктор на планере;
- FI (B) - летный инструктор на свободном аэростате;
- FI(MHG) - летный инструктор на мотодельтаплане;
- FI (AG) - летный инструктор на автожире;
- TRI(A) - инструктор по типу самолета;
- TRI(H) - инструктор по типу вертолета;
- IRI(A) - инструктор инструментального рейтинга, самолет;
- IRI(H) - инструктор инструментального рейтинга, вертолет;
- FNI - штурман-инструктор;
- FEI – бортинженер (бортмеханик)-инструктор;
- TRE (A) – экзаменатор по типу самолета;
- TRE (H) – экзаменатор по типу вертолета;
2) Approved to conduct radiotelephony in English. Certificate № (Допущен к ведению радиотелефонной связи на английском языке. Сертификат №);
2. Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельства диспетчера органа обслуживания воздушного движения
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
1. В свидетельстве диспетчера ОВД предусмотрены следующие категории квалификационных отметок:
1) Aerodrome control rating;
2) Approach control procedural rating;
3) Approach control surveillance rating;
4) Area control procedural rating;
5) Area control surveillance rating.
XIII. SPECIAL REMARKS (ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ):
1) Approved to work as instructor (допущен к инструкторской работе);
2) Approved radiotelephony communication in English till (дата). Level (номер уровня по шкале) ICAO. Certificate N (номер сертификата) dated (дата выдачи сертификата);
3) Approved to work as examiner (допущен к экзаменаторской работе).
3. MAINTENANCE STAFF (персонал, выполняющий техническое обслуживание воздушных судов):
XII. Ratings (Квалификационные отметки):
A. Category (Категория):
1) Certifying Staff Category B1 (сертифицирующий / поддерживающий персонал категории В1);

2) Certifying Staff Category B2 (В2 санатты сертификаттайтын / қолдау жасалатын персонал);
3) Certifying Staff Category С (С санатты сертификаттайтын персонал);
4) Certifying Staff Category B3 (В3 санатты сертификаттайтын / қолдау жасалатын персонал).
B. Type of aircraft (әуе кемесінін түрі):
1) Boeing B737-700/800/900 with CFM56
2) Boeing B747-400/400ERF with GE CF6, RR RB211 and PW4000
3) Boeing B757-200/300 with RR RB211
4) Boeing B767-200/300/400 with GECF6
5) Fokker F50 with PW125B
6) Airbus A319/A320/A321 with IAE V2500/CFM56
7) Airbus A330 with GE CF6/RR RB211 Trent 700
8) Airbus A330-300 with GE CF6
9) Embraer ERJ 170/190 with GE CF34
1 Ескертпе. Әуе кеме мен қозғалтқыштардың түрлері әуе кеме/қозғалтқыштар түрінің сертификатындағы деректердің және қабылданған халықаралық қысқартулардың негізінде куәлікке енгізіледі.
C. Privileges (құқықтары):
1. Airframe and power plant certifying/support maintenance staff Category B1 (Ұшу аппараттарына, әуе кемелердің қозғалтқыштары мен олардың электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету бойынша сертификаттайтын/қолдау жасайтын персонал) - В1 санат)
4.1-үлгі "Embraer ERJ 190 with GE CF34. Certifying staff Cat B1" немесе "Embraer ERJ 190 әуе кемені GE CF34 қозғалтқыштарымен. В1 санатты сертификаттайтын персонал".
2. Aircraft /Helicopter avionic certifying/support maintenance staff (Ұшақ/тікұшақ авиациялық, радиоэлектронды және электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуші сертификаттайтын/қолдау жасайтын персонал) – В2 санат)
5.1-үлгі
"Embraer ERJ 190 with GE CF34. Certifying staff Cat B2".
"GE CF34 қозғалтқышымен Embraer ERJ 190. В2-санатты сертификаттайтын персонал".
3. Certifying staff category C (әуе кеме кезеңдік (базалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттайтын персонал) – C санат;
8 үлгі.
"Embraer 190 with GE CF34. Certifying Staff Cat С" немесе "GE CF4 қозғалтқышымен Embraer ERJ 190. С" санатты сертификаттайтын персонал.
4. Certifying Staff category B3 (2000 кг тең және аз максималды ұшу массасымен (MTOM) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша сертификаттайтын/қолдау жасайтын персонал) – В3 санат.
13.1 үлгі
"Сessna-337 with engines JJ1400 Certifying staff Cat B3" немесе "JJ1400 қозғалтқышымен Сessna-337. В3-санатты сертификаттайтын персонал".
XIII. Special Remarks (Ерекше белгілер):
1. Онсыз лицензия қолдануға келмейтін лицензияға қосымшаның жеке нөмірі.
Үлгі. "Licence is valid with attachment # XX XX XX XX", “Date of issue …….” "Лицензия № XXXXXXXXX қосымшамен қолдануға жатады"

2) Certifying Staff Category B2 (сертифицирующий / поддерживающий персонал категории В2);
3) Certifying Staff Category С (сертифицирующий персонал категории С);
4) Certifying Staff Category B3 (сертифицирующий / поддерживающий персонал персонал категории В3).
B. Type of aircraft (Тип воздушного судна):
1) Boeing B737-700/800/900 with CFM56
2) Boeing B747-400/400ERF with GE CF6, RR RB211 and PW4000
3) Boeing B757-200/300 with RR RB211
4) Boeing B767-200/300/400 with GECF6
5) Fokker F50 with PW125B
6) Airbus A319/A320/A321 with IAE V2500/CFM56
7) Airbus A330 with GE CF6/RR RB211 Trent 700
8) Airbus A330-300 with GE CF6
9) Embraer ERJ 170/190 with GE CF34
Примечание 1. Типы воздушных судов и двигателей вносятся в свидетельство на основании данных из сертификата типа воздушного судна / двигателя и принятых международных сокращений.
C. Privileges (привилегии):
1. Airframe and power plant certifying/support maintenance staff Category B1 (Сертифицирующий / поддерживающий персонал по техническому обслуживанию летательных аппаратов, двигателей и их электрооборудования воздушного судна) – категория В1)
Пример 4.1 "Embraer ERJ 190 with GE CF34. Certifying staff Cat B1" или "воздушное судно Embraer ERJ 190 с двигателями GE CF34. Сертифицирующий персонал категории В1".
2. Aircraft /Helicopter avionic certifying/support maintenance staff (Сертифицирующий / поддерживающий персонал по техническому обслуживанию авиационного и радиоэлектронного и электрооборудования самолета/вертолета) - категория В2;
Пример 5.1
"Embraer ERJ 190 with GE CF34. CertifyingstaffCatB2".
"EmbraerERJ 190 с двигателями GECF34. Сертифицирующий персонал категории В2".
3. Certifying staff category C (Сертифицирующий персонал по периодическому (базовому) техническому обслуживанию воздушных судов) - категория C;
Пример 8.
"Embraer 190 with GE CF34. Certifying Staff Cat С" или "Embraer ERJ 190 с двигателями GE CF4. Сертифицирующий персонал категории С.
4. Certifying Staff category B3 (Сертифицирующий/ поддерживающий персонал по техническому обслуживанию воздушных судов с максимальной взлетной массой (MTOM) равной и менее 2250 кг) – категория В3
Пример 13.1
"Сessna-337 with engines JJ1400 Certifying staff Cat B3" или "Сessna-337 с двигателями JJ1400. Сертифицирующий персонал категории В3.
XIII. Special Remarks (Особые отметки):
1. Индивидуальный номер приложения к лицензии, без которого лицензия не является действительной. Пример. "Licence is valid with attachment # XX XX XX XX", "Date of issue ……." "Лицензия действительна с приложением № XXXXXXXXX", "Дата выдачи ……."

("В1.1", "В1.3", "В1.4" үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT))
Толық топша рейтингі
(әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)) және осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесі.
("В2" үшін)
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)).
Толық топша рейтингі
(әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)) және осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесін растау.
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан.
Толық топша рейтингі
Осы кіші топта ұсынылған әуе кемелерінің кемінде 3 түрі бойынша әуе кемесінің типіне оқыту.
--- Теориялық элемент + емтихан.
3-топ.
Поршенді ұшақтар (1-топта жіктелгендерді қоспағанда)
(В 1.2 үшін) Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT))
3-ші топтың толық рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT))
және практикалық тәжірибені растау.
Шектеулер:
- Ауа өткізбейтін ұшақтар
- Металл ұшақтар
- Композиттік ұшақтар
- Ағаш ұшақтар
- Металл құбырлы және матадан жасалған ұшақтар
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)
3-ші топтың толық рейтингі
(Әуе кемесінің типіне оқыту + практикалық тағылымдама (OJT)) және практикалық тәжірибені растау.
Әуе кемесі түрінің жеке рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту:
--- Теориялық элемент + емтихан.
3-ші топтың толық рейтингі
Әуе кемесінің типіне оқыту +
практикалық тәжірибені растауға негізделген.
Ең жоғары массасы 5700 кг аз жеңіл авиацияның герметикалық емес поршенді әуе кеме
("В3" үшін)
(әуе кемесінің типіне емтихан + практикалық тәжірибе)
Бұл рейтингті В2 санатындағы куәлікке енгізу мүмкін емес. Бұл ұшақтар қазірдің өзінде 3-топтағы әуе кемелерінің рейтингтерін енгізумен қамтылған (жоғарыдағы ұяшықты қараңыз).
Бұл рейтингті С санатындағы куәлікке енгізу мүмкін емес. Бұл ұшақтар қазірдің өзінде 3-топтағы әуе кемелерінің рейтингтерін енгізумен қамтылған (жоғарыдағы ұяшықты қараңыз).
Ескерту:
* ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандардың құқықтары (Privileges)
1) А санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі иеленушіге тізбесі берілген компания берген өзінің жеке рұқсат беру сертификатына (ССА) толық немесе ішінара енгізілген міндеттер шегінде ӘК-дегі (simple Defects Rectification) шамалы жоспарлы желілік ТҚК (Minor Schedule Tasks) және қарапайым ақауларды жоюдан кейін пайдалануға рұқсат беру туралы сертификат беруге мүмкіндік береді. "Авиациялық персоналды даярлаудың үлгілік бағдарламасымен" белгіленген. Бұл сертификаттау өкілеттігі компанияның жеке рұқсат беру сертификатын (ҚҚА) шығарған ТҚК және РАТ жөніндегі ұйымда куәліктің иегері дербес орындаған жұмысқа ғана қатысты болуы тиіс.

(Для "В1.1", "В1.3", "В1.4")
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT))
Полный рейтинг подгруппы
(обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) и практический опыт по крайней мере на 3-х представленных в этой подгруппе воздушных судов.
(Для "В2")
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)).
Полный рейтинг подгруппы
(обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) и подтверждение практического опыта по крайней мере на 3-х представленных в этой подгруппе воздушных судов.
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен.
Полный рейтинг подгруппы
Обучение на тип воздушного судна как минимум по 3-м типам воздушных судов, представленным в этой подгруппе.
--- Теоретический элемент + экзамен.
Группа 3.
Поршневые самолеты (исключая те, которые классифицированы в группе 1)
(для В1.2) Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT))
Полный рейтинг 3-й группы
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT))
и подтверждении практического опыта.
Ограничения:
- Герметичные самолеты
- Металлические самолеты
- Композитные самолеты
- Деревянные самолеты
- Металлические трубчатые и тканевые самолеты
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)
Полный рейтинг 3-й группы
(Обучение на тип воздушного судна + практическая стажировка (OJT)) и подтверждение практического опыта.
Индивидуальный рейтинг типа воздушного судна
Обучение на тип воздушного судна:
--- Теоретический элемент + экзамен.
Полный рейтинг 3-й группы
Обучение на тип воздушного судна +
базирующийся на подтверждении практического опыта.
Негерметичным поршневые самолеты легкой авиации с максимальной взлетной массой менее 5700 кг
(для "В3")
(экзамен на тип воздушного судна + практический опыт)
Этот рейтинг не может быть внесен в свидетельство категории B2. Эти самолеты уже покрываются внесением рейтингов воздушных судов Группы 3 (см. ячейку выше).
Этот рейтинг не может быть внесен в свидетельство категории С. Эти самолеты уже покрываются внесением рейтингов воздушных судов Группы 3 (см. ячейку выше).
Примечание:
Права (Privileges) специалистов по техническому обслуживанию ВС
1) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории A позволяет обладателю выдавать сертификат о допуске к эксплуатации после незначительного планового линейного ТО (Minor Schedule Tasks) и устранения простых дефектов на ВС (Simple Defects Rectification) в пределах задач полностью или частично внесенных в его индивидуальный разрешительный сертификат (ССА), выданный компанией, перечень которых установлен "Типовой программой подготовки авиационного персонала". Это сертификационное полномочие должно распространяться только на работу, которую обладатель свидетельства персонально выполнил в организации по ТО и РАТ, выпустившей индивидуальный разрешительный сертификат компании (ССА)

2) В1 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және В1 санатындағы қолдаушы персонал ретінде мынадай қызмет түрлерінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді: ӘК конструкциясының элементтерінде, күштік қондырғыда, механикалық және электр жүйелерінде; және ӘК авиациялық және радиоэлектрондық жабдығының жүйелерінде орындалған ӘК техникалық қызмет көрсету, тек олардың жұмыс қабілеттілігін дәлелдеу үшін және ақаулықтарды жоюды қажет етпейтін қарапайым тексерулер.
Ескерту. В1 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі А-ның тиісті кіші санатын қамтиды.
3) В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және В2 санатындағы қолдаушы персонал ретінде мынадай қызмет түрлерінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді:
ӘК авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарында және электр жүйелерінде орындалғаннан кейін;
күштік қондырғы мен тетіктік жүйелер шегінде авиациялық жабдықта міндеттерді орындау кезінде, олардың жұмыс қабілеттілігін дәлелдеу үшін тек қарапайым тексерулер жүргізуді талап етеді;
тізбесі "Авиациялық персоналды даярлаудың үлгілік бағдарламасында" белгіленген компания берген жеке рұқсат беру сертификатына (ССА) толық немесе ішінара енгізілген міндеттер шегінде ӘК-де (Minor Schedule Tasks) екінші реттік жоспарланған техникалық қызмет көрсетуді орындағаннан және ӘК-дегі (Simple Defects Rectification) қарапайым ақауларды жойғаннан кейін. Бұл сертификаттау өкілеттігі жеке рұқсат беру сертификатын (ССА) шығарған ТҚК және ӘКЖ жөніндегі ұйымда куәліктің иегері дербес орындаған жұмысқа және В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігіне енгізілген рейтингтерге ғана қолданылуы тиіс. В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі А-ның ешқандай кіші санатын қамтымайды.
4) В3 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және:ұшақ конструкциясының элементтерінде, күштік қондырғыда, механикалық және электр жүйелерінде орындалған техникалық қызмет көрсетуден; оларды дәлелдеу үшін қарапайым тексерулерді ғана талап ететін авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар бойынша жұмыстардан кейін қолдаушы персонал ретінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді жұмыс қабілеттілігі және ақауларды жоюды қажет етпейді.

2) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В1 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска к эксплуатации ВС и работать как поддерживающий персонал в категории В1 в следующих видах деятельности:
техническое обслуживание ВС, выполненное на элементах конструкции ВС, силовой установке, механических и электрических системах; и системах авиационного и радиоэлектронного оборудования ВС, требующих только простых проверок для доказательства их работоспособности и не требующих проведения поиска и устранения неисправностей.
Примечание. Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В1 включает в себя соответствующую подкатегорию А.
3) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска к эксплуатации ВС и работать как поддерживающий персонал в категории В2 в следующих видах деятельности:
после ТО, выполненном на авиационном и радиоэлектронном оборудовании ВС и электрических системах;
при выполнении задач на авиационном оборудовании в пределах силовой установки и механических систем, требующих проведения только простых проверок для доказательства их работоспособности;
после выполнения второстепенного запланированного технического обслуживания на ВС (Minor Schedule Tasks) и устранения простых дефектов на ВС (Simple Defects Rectification) в пределах задач, полностью или частично внесенных в индивидуальный разрешительный сертификат (ССА), выданный компанией, перечень которых установлен "Типовой программой подготовки авиационного персонала". Это сертификационное полномочие должно распространяться только на работу, которую обладатель свидетельства персонально исполнил в организации по ТО и РАТ, выпустившей индивидуальный разрешительный сертификат (ССА) и только на рейтинги, которые уже внесены в свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2.". Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2 не включает в себя никакие подкатегории А.
4) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В3 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска ВС к эксплуатации и работать как поддерживающий персонал после технического обслуживания, выполненного на элементах конструкции самолета, силовой установке, механических и электрических системах; работ по авиационному и радиоэлектронному оборудованию, требующих только простых проверок для доказательства их работоспособности и не требующих поиска и устранения неисправностей.

5) С санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның (AML) куәлігі оның иесіне ӘК базалық (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуден кейін ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға мүмкіндік береді. Артықшылықтар әуе кемесіне толық көлемде қолданылады, яғни жұмыс бір рет сертификатталады.
Авиация персоналы куәліктерін
беру және қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларының
11-қосымшасы
Нысаны
Инспекторлық ұйғарым
АНЫҚТАЛҒАН СӘЙКЕССІЗДІКТЕР ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА
FINDING CLEARANCE REPORT
Нормативтік құжатқа сілтеме /Regulatory Reference:
Инспекторлық ұйғарым азаматтық авиация және (немесе) эксперименталды авиация саласында қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
Инспекторлық ұйғарымды орындамау азаматтық авиация және (немесе) эксперименталды авиация саласында қызметті жүзеге асыруға сертификаттың қолданылуын тоқтату немесе қайтарып алу үшін негіздеме болып табылады және Заңның 12-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген.
Авиациялық инспекторлар беретін инспекторлық ұйғарымдарға жоғары тұрған лауазымды тұлғаға немесе сотқа шағым түсіруге болады.
СӘЙКЕС КЕЛМЕУШІЛІК / FINDING:
Аудиторлар:
Auditors
Қолы / тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жауапты
Басшы:
Қолы / тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жоспарланған жою күні:
Тексеру күні:
Audit date
Тексеру негіздемесі:
Audit Reference
Сәйкес келмеу санаты:
Ұйымның/пайдаланушының сәйкес келмеушіліктерді жою туралы хабарламасы (түзету шаралары)
Organisation’s/ Operator’sstatementonclearance (Correctiveactions)
Күні:
Date
Атқаратын лауазымы:
Position
Қолы:
Signature
Сәйкес келмеушіліктердің алдын алу бойынша уәкілетті ұйымның инспекторының қорытындысы:
Күні:
Date
Тегі:
Name
Қолы:
Signature
Сәйкес келмеушілік жойылды:
Күні:
Date
Басқарма бастығы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы:
Signature
Сәйкес келмеушіліктер санаты:
I Критикалық: ұшу қауіпсіздігіне/авиациялық қауіпсіздікке кері әсер ететін және белгіленген рәсімдерге немесе Нормативтік құқықтық актілердің талаптарына қарама-қайшы келетін ауытқулар сипатын немесе нормативтік актілер талаптарын жүйелі түрде бұзу.
II Аз критикалық: нормативтік актілерге, рәсімдерге немесе шарттың талаптарына қарама-қайшы келетін, бірақ жүйелік және критикалық сипаты жоқ кейбір ауытқулар.

5) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС (AML) категории C позволяет ее обладателю выпускать сертификат допуска ВС к эксплуатации после базового (периодического) технического обслуживания ВС. Привилегии применяются к воздушному судну в полном объеме, т.е. работы сертифицируются один раз.
Приложение 11
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Инспекторское предписание
Сообщение о выявленном несоответствии
FINDING CLEARANCE REPORT
Ссылка на нормативный документ /Regulatory Reference :
Инспекторское предписание является обязательным для исполнения физическими или юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации. Невыполнение инспекторского предписания является основанием для приостановления действия или отзыва сертификата (свидетельства) на осуществление деятельности в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации и влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 5 статьи 12 Закона. Инспекторские предписания, выдаваемые авиационными инспекторами, обжалованы вышестоящему должностному лицу или в суд.
несоответствие / FINDING:
Аудиторы:
Auditors
Подпись / Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Ответственный Руководитель:
Подпись / Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Планируемая дата устранения:
Дата проверки: Audit date
Основание проверки: Audit Reference
Категория несоответствия.:
Сообщение организации/эксплуатанта об устранении несоответствия (корректирующие меры) Organisation’s/ Operator’s statement on clearance (Corrective actions)
Дата:
Date
Занимаемая должность:
Position
Подпись:
Signature
Заключение инспектора уполномоченной организации по предотвращению несоответствия:
Дата:
Date
Фамилия:
Name
Подпись:
Signature
Несоответствие устранено:
Дата:
Date
Руководитель Департамента: Фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Подпись:
Signature
Категории несоответствий:
I критическое: систематическое нарушение требований нормативных актов или характер отклонений, которые негативно влияют на безопасность полетов / авиационную безопасность и противоречит установленным процедурам или требованиям Нормативно – правовых актов.
II менее критическое: некоторые отклонения, которые также противоречат нормативным актам, процедурам или требованиям договора, но не имеют систематического и критического характера.