"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 1007 Жарлығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ережеде:
14-тармақта:
2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын ашуға (құруға), оларды ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға, оның ішінде банк және сақтандыру холдингтерін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсатты кері қайтарып алу, сондай-ақ:
банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібін;
банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру тәртібін және шарттарын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібін, сондай-ақ бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсаттарды беру не аталған рұқсаттарды беруден бас тарту тәртібін айқындау;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 1007
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Указа см. п. 2.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 14:
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"2) в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, выдача и отказ в выдаче разрешения на открытие (создание) финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, их добровольную реорганизацию и ликвидацию, в том числе добровольную реорганизацию банковских и страховых холдингов, добровольное прекращение деятельности филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, отзыв разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, а также определение:
порядка выдачи разрешения на открытие банка, филиала банка –нерезидента Республики Казахстан;
порядка выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов;
порядка и условий выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требований к содержанию документов;
порядка выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, а также требований к содержанию бизнес – плана;
порядка выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений;

3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру не келісім беруден бас тарту, келісімді кері қайтарып алу, сондай-ақ:
мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын және келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін;
халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктерді және осындай сертификаттардың тізбесін;
мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын және келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру тәртібін;
мінсіз іскерлік беделінің болмау өлшемшарттарын және келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, өтініш берушінің (лицензиаттың), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру тәртібін айқындау;
4) құзыреті шегінде қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті лицензиялауды жүзеге асыру, құзыреті шегінде қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті лицензиялау тәртібін айқындау, оның ішінде:
банктерді, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарын банк операцияларын және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге де операцияларды жүргізуге лицензиялау, ислам банктері, банк операцияларын және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары жүзеге асыратын өзге де операцияларды жүргізуді лицензиялау тәртібін;
сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау тәртібін, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензияларды беру, тоқтата тұру және олардан айыру тәртібін;
микроқаржылық қызметті лицензиялау тәртібін, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін айқындау;";

3) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, выдача согласия либо отказ в выдаче, отзыв согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, банковских холдингов, страховых холдингов, а также определение:
порядка выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации и документы, необходимые для получения согласия;
особенностей по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечня таких сертификатов;
порядка выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, Фонда гарантирования страховых выплат, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации и документы, необходимые для получения согласия;
порядка выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника заявителя (лицензиата), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации и документы, необходимые для получения согласия;
4) осуществление лицензирования деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, в пределах компетенции, определение порядка лицензирования деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, в пределах компетенции, в том числе определение:
порядка лицензирования банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, лицензирования на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан;
порядка выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке;
порядка лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов;
порядка выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
порядка лицензирования микрофинансовой деятельности, квалификационных требований на осуществление микрофинансовой деятельности и перечня документов, подтверждающих соответствие им;";

мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
5-2) Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді бұзғаны үшін банктерді және (немесе) банк холдингтерін не олардың лауазымды адамдарын және (немесе) банктердің ірі қатысушыларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарын жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдау;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру және келісім беруден бас тарту, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құруына және иеленуіне рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру холдингтерінің заңды тұлғалардың капиталына қомақты қатысуға ие болуына рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, сондай-ақ:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді кері қайтарып алу тәртібін, аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу тәртібін; еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін қажетті құжаттарға қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуына арналған өтініштің мазмұнына қойылатын талаптарды айқындау;";
мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын, көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды айқындау;
16-2) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі жасасатын сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне, олардың құрылымына қойылатын талаптарды келісу;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, актуарийлердің, өзара сақтандыру қоғамдарының тізілімін жүргізу;";
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін айқындау;";

дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) осуществление контроля и надзора за соблюдением банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан макропруденциальных нормативов и лимитов;
5-2) в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан принятие мер по привлечению к ответственности банков и (или) банковских холдингов либо их должностных лиц и (или) крупных участников банков, а также филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан за нарушение банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан макропруденциальных нормативов и лимитов;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) выдача и отказ в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга, разрешения на создание и приобретение страховой (перестраховочной) организацией и страховым холдингом дочерней организации, а также разрешения на приобретение страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми холдингами значительного участия в капитале юридических лиц, а также определение:
порядка выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, требований к документам, представляемым для получения указанного согласия;
порядка выдачи страховой (перестраховочной) организации или страховому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций; требований к документам, необходимым для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также требований к содержанию заявления на получение страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом разрешения на значительное участие в капитале организаций;";
дополнить подпунктами 16-1) и 16-2) следующего содержания:
"16-1) выдача, отзыв согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, определение правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, требований к документам, представляемым для получения указанного согласия;
16-2) согласование требований к формированию, методике расчета страховых резервов по договорам страхования, перестрахования, заключаемым Экспортно-кредитным агентством Казахстана, их структуре, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) ведение реестра страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, актуариев, обществ взаимного страхования;";
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) определение порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) сақтандыру тобының тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды белгілеу;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін беру тәртібін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиядан айырылған жағдайда сақтандыру портфелін беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру портфелін беру ерекшеліктерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы лицензиядан айырылған жағдайда сақтандыру портфелін беру ерекшеліктерін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін айқындау;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына талаптар қою, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулықты бекіту;";
42-10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"42-10) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау, ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау тәртібін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 42-11), 42-12), 42-13), 42-14), 42-15), 42-16), 42-17), 42-18), 42-19), 42-20), 42-21), 42-22), 42-23) және 42-24) тармақшалармен толықтырылсын:
"42-11) сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша ірі мәмілені тануға арналған нормативті белгілеу;
42-12) актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын белгілеу;
42-13) актуарийлердің халықаралық қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды белгілеу;
42-14) міндетті актуарий қорытындысының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу;

дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) установление требований к системе управления рисками и внутреннего контроля страховой группы;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) определение порядка передачи страхового портфеля страховой (перестраховочной) организации, а также особенностей передачи страхового портфеля в случае лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации, передачи страхового портфеля филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, а также особенностей передачи страхового портфеля в случае лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) определение порядка формирования активов филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) предъявление требований к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, утверждение инструкции по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан;";
подпункт 42-10) изложить в следующей редакции:
"42-10) установление факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, страховой группы и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, установление порядка одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы) и филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 42-11), 42-12), 42-13), 42-14), 42-15), 42-16), 42-17), 42-18), 42-19), 42-20), 42-21), 42-22), 42-23) и 42-24) следующего содержания:
"42-11) установление норматива для признания крупной сделки по страхованию (перестрахованию);
42-12) установление минимальной обязательной программы обучения актуариев;
42-13) установление перечня международных ассоциаций актуариев и требований к ним;
42-14) установление требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения;

42-15) актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды белгілеу;
42-16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептердің дұрыстығын тексеру нәтижелерін жіберу тәртібін және мерзімдерін белгілеу;
42-17) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуге тестілеуді өткізу тәртібін белгілеу;
42-18) сақтандыру ұйымының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылармен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруына, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды; сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу;
42-19) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізілімін жүргізу тәртібін айқындау;
42-20) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ішкі аудит жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту;
42-21) сақтандыру холдингінің, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының (артықшылықты акцияларды шегере отырып) жиырма бес пайыздан астамын тікелей немесе жанама иеленетін жеке тұлғаның пруденциялық нормативтерді ұстап тұруы бойынша шаралар туралы нұсқаулықты бекіту;
42-22) архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті органымен келісу бойынша міндетті түрде сақтауға жататын құжаттардың тізбесін және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылардың, сақтандыру агенттерінің оларды сақтау тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;
42-23) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәмілесі немесе мәмілелер жиынтығы құнының мөлшерін (соңғы он екі ай ішінде), мәмілелерді жеңілдікті шарттары бар мәмілелерге жатқызудың қосымша өлшемшарттарын, жеке немесе заңды тұлғаның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты белгілерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастағы тұлғалар деп танылмайтын өзге де тұлғаларды белгілеу;
42-24) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына және оларды бағалауды автоматтандыруға, сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне қойылатын талаптарды, оны келісу тәртібі мен мерзімдерін бекіту;";
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"43) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының және қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау, оның ішінде:
акционерлердің жалпы жиналысында және Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының директорлар кеңесінде қабылданатын, оларға қатысты вето құқығы белгіленген шешімдерді келісу тәртібі мен мерзімдерін;
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының кепілдік төлемдерді және өзге де төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен шарттарын;
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды айқындау;";
47) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысушылар болып табылатын сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін бекіту;";

42-15) установление требований к подтверждению квалификации актуария;
42-16) установление порядка и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации;
42-17) установление порядка проведения тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
42-18) установление требований к осуществлению страховой организацией страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке; а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения;
42-19) определение порядка ведения реестра запрещенных страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан;
42-20) утверждение требований к порядку проведения внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
42-21) утверждение инструкции о мерах по поддержанию страховым холдингом, а также крупным участником страховой (перестраховочной) организации – физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих (за вычетом привилегированных) акций страховой (перестраховочной) организации, пруденциальных нормативов;
42-22) установление по согласованию с уполномоченным органом управления архивами и документацией перечня документов, подлежащих обязательному хранению, порядка и сроков их хранения профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность;
42-23) установление размера стоимости сделки или совокупности сделок страховой (перестраховочной) организации (в течение последних двенадцати месяцев) с лицом, связанным со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, дополнительных критериев отнесения сделок к сделкам с льготными условиями, признаков связанности физического или юридического лица со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, иных лиц, не признаваемых лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями;
42-24) утверждение требований к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и автоматизации их оценки, методике оценки страховых обязательств, порядка и сроков ее согласования;";
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
"43) принятие нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Фонда гарантирования страховых выплат и страховых организаций-участников, в том числе определение:
порядка и сроков согласования решений, принимаемых общим собранием акционеров и советом директоров Фонда гарантирования страховых выплат, в отношении которых установлено право вето;
порядка и условий осуществления гарантийных выплат и иных платежей Фондом гарантирования страховых выплат;
требований к системе управления рисками и внутреннего контроля в Фонде гарантирования страховых выплат;";
подпункт 47) изложить в следующей редакции:
"47) утверждение методики расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядка формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, являющимися участниками Фонда гарантирования страховых выплат;";

мынадай мазмұндағы 47-1) тармақшамен толықтырылсын:
"47-1) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төлеуі үшін бастапқы біржолғы жарнаның мөлшерін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 51-7) тармақшамен толықтырылсын:
"51-7) өзара сақтандыру қоғамдарының активтерін инвестициялау тәртібін және мөлшерін, өзара сақтандыру қоғамдарының сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 55-1) және 55-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"55-1) исламдық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, оларды орналастыру мен өтеудің қорытындылары туралы есептердi қарау, сондай-ақ олардың күшін жою, исламдық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісін, исламдық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жасау және ресімдеу тәртібін белгілеу;
55-2) базалық активі осы бағалы қағаздар болып табылатын эмиссиялық бағалы қағаздарды және (немесе) туынды бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыру қорытындылары туралы хабардар ету, сондай-ақ депозитарлық қолхаттарды немесе базалық активі Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын өзге де бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы хабардар етудің нысандары мен мерзімдерін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 59-1), 59-2), 59-3), 59-4), 59-5), 59-6), 59-7) және 59-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"59-1) жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу, акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекіту, жарияланған акциялар шығарылымының күшін жою тәртібін айқындау;
59-2) жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуге, акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеуге, акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекітуге арналған құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту;
59-3) жарияланған акциялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекіту;
59-4) акциялар шығарылымының проспектісін, акциялар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды, акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті жасау және ресімдеу қағидаларын бекіту;

дополнить подпунктом 47-1) следующего содержания:
"47-1) установление размера первоначального разового взноса для уплаты страховыми организациями – участниками Фонда гарантирования страховых выплат;";
дополнить подпунктом 51-7) следующего содержания:
"51-7) установление порядка и размеров инвестирования активов обществ взаимного страхования, требований к формированию, методике расчета страховых резервов обществ взаимного страхования и их структуре;";
дополнить подпунктами 55-1) и 55-2) следующего содержания:
"55-1) установление порядка государственной регистрации выпуска исламских ценных бумаг, рассмотрения отчетов об итогах их размещения и погашения, а также их аннулирования, составления и оформления проспекта выпуска исламских ценных бумаг, изменений и (или) дополнений в проспект выпуска исламских ценных бумаг;
55-2) установление форм и сроков уведомления об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг и (или) производных ценных бумаг, базовым активом которых являются данные ценные бумаги, на территории иностранного государства, а также уведомления об итогах размещения депозитарных расписок или иных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги организаций – резидентов Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 59-1), 59-2), 59-3), 59-4), 59-5), 59-6), 59-7) и 59-8) следующего содержания:
"59-1) определение порядка государственной регистрации выпуска объявленных акций, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций, утверждения отчета об итогах размещения акций акционерного общества, отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида, аннулирования выпуска объявленных акций;
59-2) утверждение требований к документам для государственной регистрации выпуска объявленных акций, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций, утверждения отчета об итогах размещения акций акционерного общества, отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида;
59-3) утверждение перечня документов для аннулирования выпуска объявленных акций и требований к ним;
59-4) утверждение правил составления и оформления проспекта выпуска акций, изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций, отчета об итогах размещения акций акционерного общества, отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида;

59-5) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жою тәртібін бекіту;
59-6) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеуге, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеуге арналған құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту;
59-7) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекіту;
59-8) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектісін), мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жасау және ресімдеу қағидаларын бекіту;";
62) және 63) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"62) өтініш берушінің (лицензиаттың) жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін белгілеу;
63) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыру шарттары мен тәртібін, оның ішінде бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау шарттары мен тәртібіне, осы мәмілелерді есепке алуға қойылатын талаптарды белгілеу, мыналарды:
бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыру шарттары мен тәртібін;
бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру тәртібін;
бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру тәртібін;
бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру тәртібін, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібін;
инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру шарттары мен тәртібін;
орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібін;
бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібін;
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 66-1) тармақшамен толықтырылсын:
"66-1) қор биржасының ұйымдық құрылымына, қор биржасының листинг комиссиясының құрамына қойылатын талаптарды, қор биржасының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерді қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қор биржасының құрылымдық бөлімшесінің қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілеу;";

59-5) утверждение порядка государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум, аннулирования выпуска негосударственных облигаций;
59-6) утверждение требований к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум;
59-7) утверждение перечня документов для аннулирования выпуска негосударственных облигаций и требований к ним;
59-8) утверждение правил составления и оформления проспекта выпуска негосударственных облигаций (проспекта облигационной программы), изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы);";
подпункты 62) и 63) изложить в следующей редакции:
"62) установление минимального размера уставного капитала заявителя (лицензиата);
63) установление условий и порядка осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, в том числе требований к условиям и порядку совершения операций с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, учету этих сделок, определение:
условий и порядка осуществления трансфер-агентской деятельности на рынке ценных бумаг;
порядка осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;
порядка осуществления деятельности организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами;
порядка осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядка проведения брокером и (или) дилером банковских операций;
условий и порядка осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
условий и порядка осуществления деятельности центрального депозитария;
порядка осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
условий и порядка осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
дополнить подпунктом 66-1) следующего содержания:
"66-1) установление требований к организационной структуре фондовой биржи, к составу листинговой комиссии фондовой биржи, порядка осуществления деятельности структурного подразделения фондовой биржи, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи;";

мынадай мазмұндағы 69-1) және 69-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"69-1) клиринг ұйымының тәуекелдерді басқару жүйесіне, клиринг ұйымындағы тәуекелдер мониторингінің, оларды бақылау мен басқарудың шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу;
69-2) орталық контрагенттің тәуекелдерді басқару жүйесіне, орталық контрагенттің тәуекелдер мониторингінің, оларды бақылау мен басқарудың шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптарды белгілеу;";
74-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"74-6) дара инвесторға инвестициялық ұсыным беру тәртібін айқындау, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қызметкеріне қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу;";
74-10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"74-10) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге де тұлғалардың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану тәртібі мен шарттарын айқындау, сараптама комитетін құру және оның жұмыс істеу тәртібін, сондай-ақ оның сандық құрамын белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 74-11), 74-12), 74-13), 74-14), 74-15), 74-16), 74-17), 74-18), 74-19), 74-20), 74-21), 74-22), 74-23), 74-24), 74-25), 74-26), 74-27), 74-28), 74-29) және 74-30) тармақшалармен толықтырылсын:
"74-11) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде шетелдік есепке алу ұйымның дербес шотын ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындау;
74-12) төлем агентінің қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібін белгілеу;
74-13) облигацияларды ұстаушылар өкілінің өз функциялары мен міндеттерін орындау тәртібін, эмитент пен облигацияларды ұстаушылардың өкілі арасында жасалатын облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды, облигацияларды ұстаушылар өкілінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі мен жағдайларын, сондай-ақ "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ақпарат беру мерзімдерін белгілеу;
74-14) білікті инвесторлардың қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілеу;
74-15) қор биржасына мүшелік үшін шетелдік заңды тұлғаларға, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушыларға қойылатын талаптарды белгілеу;
74-16) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің түрлерін қоса атқарудың шарттары мен тәртібін белгілеу;
74-17) бағалы қағаздар нарығында қызметтi жүзеге асыруға қажеттi бағдарламалық-техникалық құралдар мен өзге де жабдықтарға қойылатын талаптарды белгілеу;

дополнить подпунктами 69-1) и 69-2) следующего содержания:
"69-1) установление требований к системе управления рисками клиринговой организации, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками в клиринговой организации;
69-2) установление требований к системе управления рисками центрального контрагента, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками центрального контрагента;";
подпункт 74-6) изложить в следующей редакции:
"74-6) определение порядка предоставления инвестиционной рекомендации индивидуальному инвестору, установление квалификационных требований к работнику организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;";
подпункт 74-10) изложить в следующей редакции:
"74-10) определение порядка и условий признания действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, установление порядка создания и работы экспертного комитета, а также его количественного состава;";
дополнить подпунктами 74-11), 74-12), 74-13), 74-14), 74-15), 74-16), 74-17), 74-18), 74-19), 74-20), 74-21), 74-22), 74-23), 74-24), 74-25), 74-26), 74-27), 74-28), 74-29) и 74-30) следующего содержания:
"74-11) определение порядка открытия, ведения и закрытия лицевого счета иностранной учетной организации в системе учета центрального депозитария;
74-12) установление условий и правил осуществления деятельности платежного агента;
74-13) установление порядка исполнения представителем держателей облигаций своих функций и обязанностей, требований к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем держателей облигаций, порядка и случаев досрочного прекращения полномочий представителя держателей облигаций, а также сроков предоставления информации в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
74-14) установление перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов;
74-15) установление требований к иностранным юридическим лицам, а также участникам Международного финансового центра "Астана" для членства на фондовой бирже;
74-16) установление условий и порядка совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
74-17) установление требований к программно-техническим средствам и иному оборудованию, необходимым для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг;

74-18) эмитент пен ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілі арасында жасалған ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды, ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілінің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтатудың тәртібі мен мән-жайларын, сондай-ақ ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілінің өз функциялары мен міндеттерін орындау тәртібін белгілеу;
74-19) эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді, сондай-ақ эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқығын басқаға беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірме беру және номиналды ұстаушының орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша өзінің номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты табыс ету тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;
74-20) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлға инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерін және (немесе) өтімділік коэффициентін қолдау жөнінде қабылдайтын шараларды айқындау;
74-21) эмитенттің ақпаратты жария ету тәртібін, эмитенттің жария етуіне жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ эмитенттің қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты жария ету мерзімдерін белгілеу;
74-22) Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімін қалыптастыру тәртібін айқындау;
74-23) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау, сондай-ақ ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау тәртібін және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесін белгілеу;
74-24) эмитенттің қызметіне қатысты болатын және жалпыға бірдей қолжетімді болып табылмайтын ақпаратты жария ету тәртібін және шарттарын белгілеу;
74-25) эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесін, сондай-ақ басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) оларды басқару қағидаларын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;

74-18) установление требований к содержанию договора о представлении интересов держателей исламских ценных бумаг, заключаемого между эмитентом и представителем держателей исламских ценных бумаг, порядка и случаев досрочного прекращения полномочий представителя держателей исламских ценных бумаг, а также порядка исполнения представителем держателей исламских ценных бумаг своих функций и обязанностей;
74-19) установление порядка и сроков регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, а также уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента;
74-20) определение мер, принимаемых крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, лицом, обладающим признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала и (или) коэффициента ликвидности управляющего инвестиционным портфелем;
74-21) установление порядка раскрытия эмитентом информации, требований к содержанию информации, подлежащей раскрытию эмитентом, а также сроков раскрытия эмитентом информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
74-22) определение порядка формирования Государственного реестра эмиссионных ценных бумаг;
74-23) установление факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, а также установление порядка одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
74-24) установление порядка и условий раскрытия информации, касающейся деятельности эмитента и не являющейся общедоступной;
74-25) разработка и утверждение нормативных правовых актов, устанавливающих перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фондов (целевых капиталов), а также правил их управления управляющими компаниями (фидуциариями);

74-26) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу және айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
74-27) бір тұлға және нысаналы капитал қорының үлестес тұлғалары шығарған (берген) қаржы құралдарына (ақшаны қоспағанда) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері есебінен жасалатын инвестициялардың жиынтық мөлшерін белгілеу;
74-28) "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесін, сондай-ақ оларды басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) басқаруы қағидаларын және эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу қағидаларын белгілейтін нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталуын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
74-29) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз құзыреті шегінде эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) таратып жіберу туралы талап қоюмен сотқа жүгіну;
74-30) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерін бағалау әдістері дұрыс қолданылмаған немесе олардың құны дұрыс есептелмеген жағдайда, басқарушы компанияларға (фидуциарийлерге) орындалуы міндетті нұсқауларды жіберу;";
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"77) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін, оның ішінде бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы өзіне қабылдайтын тәуекелдерге байланысты барабар түрде айқындау;";
мынадай мазмұндағы 78-3), 78-4), 78-5), 78-6), 78-7), 78-8), 78-9) және 78-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"78-3) шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу тәртібін айқындау;
78-4) резервтік қорларды қалыптастыруды және пайдалануды қоса алғанда, шартты зейнетақы міндеттемелерін қалыптастыру тәртібін, оларды есептеу әдістемесі мен құрылымын айқындау;
78-5) зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру тәртібін белгілеу;
78-6) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасасу тәртібін және оның үлгілік нысанын айқындау;
78-7) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналарын тарту тәртібін және шарттарын белгілеу;
78-8) зейнетақы активтері мен жинақтарын есепке алуға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйелерге қойылатын талаптарды белгілеу;
78-9) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларында сақталуға жататын құжаттардың тізбесін және олардың сақталу мерзімдерін белгілеу;

74-26) разработка и утверждение правил расчета и определения стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала);
74-27) установление суммарного размера инвестиций за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) в финансовые инструменты (за исключением денег), выпущенные (предоставленные) одним лицом и аффилированными лицами фонда целевого капитала;
74-28) осуществление контроля и надзора за соблюдением требований Закона Республики Казахстан "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" и нормативных правовых актов, устанавливающих перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фондов (целевых капиталов), а также правил их управления управляющими компаниями (фидуциариями) и правил расчета стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала);
74-29) в пределах своей компетенции обращение в суд с иском о расформировании эндаумент-фонда (целевого капитала) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
74-30) направление обязательных к исполнению указаний для управляющих компаний (фидуциариев) в случае неверно примененных методов оценки или неверно рассчитанных стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала);";
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
"77) определение порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для профессиональных участников рынка ценных бумаг, в том числе пропорционально в зависимости от принимаемых профессиональным участником рынка ценных бумаг на себя рисков;";
дополнить подпунктами 78-3), 78-4), 78-5), 78-6), 78-7), 78-8), 78-9) и 78-10) следующего содержания:
"78-3) определение порядка учета условных пенсионных обязательств;
78-4) определение порядка формирования условных пенсионных обязательств, включая формирование и использование резервных фондов, методики их расчета и структуры;
78-5) установление порядка осуществления учета и оценки пенсионных активов;
78-6) определение порядка заключения и типовой формы договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
78-7) установление порядка и условий привлечения добровольными накопительными пенсионными фондами добровольных пенсионных взносов;
78-8) установление требований к автоматизированным информационным системам для учета пенсионных активов и накоплений;
78-9) установление перечня документов, подлежащих хранению, и сроков их хранения в едином накопительном пенсионном фонде и добровольных накопительных пенсионных фондах;

78-10) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілеу;";
86) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"86) аудиторлық қызмет саласындағы мемлекеттік реттеуді және аудиторлық және кәсіби аудиторлық ұйымдардың қызметін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша өзге ақпарат аудиті шеңберінде тексеруге жататын мәселелердің тізбесін, өзге ақпарат аудиті бойынша аудиторлық қорытындының мазмұнына, аудиторлық ұйымның оны ұсынуы мерзімдеріне қойылатын талаптарды, аудиторлық ұйымның құрамындағы өзге ақпарат аудитіне тартылатын аудиторларға қойылатын талаптарды белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 86-1) тармақшамен толықтырылсын:
"86-1) қаржы нарығында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ең төмен талаптарды белгілеу;";
93) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"93) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, жеке және заңды тұлғалардың банктің және банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуіне келісім беру және келісім беруден бас тарту, банктердің және банк холдингтерінің еншілес ұйым құруына және иеленуіне рұқсат беру, сондай-ақ банктердің және банк холдингтерінің заңды тұлғалардың капиталына қомақты қатысуға ие болуына рұқсат беру, аталған келісімдер мен рұқсаттарды беру не беруден бас тарту, сондай-ақ банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу тәртібін және аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды айқындау;";
мынадай мазмұндағы 93-1) тармақшамен толықтырылсын:
"93-1) бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін басқаша айқындау мүмкіндігінің болу жағдайын белгілеу;";
95) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"95) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес құрылған провизияларды (резервтерді), провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасын шегеруді банктердің жүзеге асыру тәртібін айқындау;";
96-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"96-1) сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттыққа шығарылған мүлікке қатысты ақпаратты жария етуін қоса алғанда, банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңында сауда-саттықты өткізу тәртібін айқындау;";
100) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"100) қаржы ұйымдарына және өзге де тұлғаларға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына Агенттіктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды және өзге де шараларды қолдану, сондай-ақ:
қадағалап ден қою шараларын қолдану тәртібін;
бағалы қағаздар нарығы субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібі мен шарттарын;
уәжді пайымдауды қалыптастыру мен пайдалану тәртібін айқындау;";
100-1) тармақша алып тасталсын;
100-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"100-2) бұзушылықты іс-шаралар жоспарында не жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімдерде банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңының операторына байланысты емес себептер бойынша жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңының операторына қолданылған жазбаша ұйғарымды не анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ олардың жасалуына ықпал еткен жағдайларды жою бойынша іс-шаралар жоспарын орындау мерзімдерін ұзарту тәртібін айқындау;";
102) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"102) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссияларының қызметін бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ мыналарды:
банктерді таратуды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін мәжбүрлеп тоқтату тәртібін және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптарды айқындауды;
мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату тәртібін және оның тарату комиссиясының жұмысына қойылатын талаптарды айқындауды;
есептер мен қосымша ақпараттың нысандарын, оларды ерікті түрде және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, қызметі ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдары тарату комиссияларының беру мерзімдері мен кезеңділігін белгілеуді;
есептер мен қосымша ақпараттың нысандарын, оларды мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары тарату комиссияларының беру мерзімдері мен кезеңділігін белгілеуді қоса алғанда, қаржы ұйымдарын таратуды жүзеге асыру, бейрезидент-банктер филиалдарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін мәжбүрлеп тоқтату тәртібін, аталған субъектілердің тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптарды белгілеу;";
107-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"107-1) қаржы ұйымдарының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығы пайдаланатын ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс оқиғалары бойынша ақпаратты жинау, өңдеу және алмасу жөніндегі ақпараттандыру объектісін қосу және пайдалану тәртібін айқындау;";

78-10) установление порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов;";
подпункт 86) изложить в следующей редакции:
"86) установление по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области аудиторской деятельности и контроль за деятельностью аудиторских и профессиональных аудиторских организаций, перечня вопросов, подлежащих проверке в рамках аудита иной информации, требований к содержанию, срокам представления аудиторской организацией аудиторского заключения по аудиту иной информации, требований к аудиторам в составе аудиторской организации, привлекаемой к аудиту иной информации;";
дополнить подпунктом 86-1) следующего содержания:
"86-1) установление минимальных требований по обеспечению информационной безопасности на финансовом рынке;";
подпункт 93) изложить в следующей редакции:
"93) в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, выдача и отказ в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника банка и банковского холдинга, разрешения на создание и приобретение банками и банковскими холдингами дочерней организации, а также разрешения на приобретение банками и банковскими холдингами значительного участия в капитале юридических лиц, выдача либо отказ в выдаче указанных согласий и разрешений, а также определение порядка выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга и требований к документам, представляемым для получения указанного согласия;";
дополнить подпунктом 93-1) следующего содержания:
"93-1) установление случая наличия возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица иным образом;";
подпункт 95) изложить в следующей редакции:
"95) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определение порядка осуществления банками, за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, провизий (резервов), вычета суммы расходов по провизиям (резервам), созданным в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
подпункт 96-1) изложить в следующей редакции:
"96-1) определение порядка проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, включая раскрытие участниками торгов информации в отношении имущества, выставленного на торги;";
подпункт 100) изложить в следующей редакции:
"100) применение к финансовым организациям и иным лицам, филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан ограниченных мер воздействия, мер надзорного реагирования, в том числе с использованием мотивированного суждения, санкций и иных мер, предусмотренных законами Республики Казахстан, по вопросам, входящим в компетенцию Агентства, а также определение:
порядка применения мер надзорного реагирования;
порядка применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг;
порядка и условий применения к единому накопительному пенсионному фонду, добровольным накопительным пенсионным фондам ограниченных мер воздействия;
порядка формирования и использования мотивированного суждения;";
подпункт 100-1) исключить;
подпункт 100-2) изложить в следующей редакции:
"100-2) определение порядка продления сроков исполнения письменного предписания, примененного к оператору электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов, либо плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, в случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий либо письменном предписании, по причинам, не зависящим от оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов;";
подпункт 102) изложить в следующей редакции:
"102) осуществление контроля за деятельностью ликвидационных комиссий финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, а также установление порядка осуществления ликвидации финансовых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов банков – нерезидентов, филиалов страховых (перестраховочных) организаций, требований к работе ликвидационных комиссий указанных субъектов, включая:
определение порядка осуществления ликвидации банков, принудительного прекращения деятельности филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и требований к работе ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, принудительно прекращающих деятельность филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан;
определение порядка ликвидации и требований к работе ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;
установление форм, сроков и периодичности предоставления ликвидационными комиссиями добровольно и принудительно ликвидируемых банков, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан отчетов и дополнительной информации;
установление форм, сроков и периодичности предоставления ликвидационными комиссиями принудительно ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций отчетов и дополнительной информации;";
подпункт 107-1) изложить в следующей редакции:
"107-1) определение порядка подключения и использования финансовыми организациями объекта информатизации по сбору, обработке и обмену информацией по событиям и инцидентам информационной безопасности, используемого отраслевым центром информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций;";

мынадай мазмұндағы 109-1), 109-2) және 109-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"109-1) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген төлем қызметтерін берушілердің цифрлық активтеріне және (немесе) төлем қызметтеріне байланысты қызметке қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі енгізетін ерекше реттеу режимін келісу;
109-2) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шартты бекіту;
109-3) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу үшін құжаттарды іріктеу өлшемшарттарын және қарау тәртібін бекіту;";
112) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"112) банктің не банк холдингінің еншілес ұйымдарына, банк не банк холдингі қомақты қатысатын ұйымдарға тиесілі банк конгломераты бас ұйымының, банктің немесе банк холдингінің акциялары жиынтық үлесінің (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) лимитін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 112-1) тармақшамен толықтырылсын:
"112-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдарына, капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы не сақтандыру холдингі қомақты қатысатын ұйымдарға тиесілі сақтандыру тобының бас ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің акциялары жиынтық үлесінің (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) лимиттерін айқындау;";
118) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"118) банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін еншілес ұйымды банктің құруына немесе иеленуіне рұқсат беру, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 122-2) тармақшамен толықтырылсын:
"122-2) исламдық қаржыландыру қағидаттары бойынша сыртқы тәуелсіз сарапшыларға қойылатын талаптарды белгілеу (бекіту), сондай-ақ лизинг берушілердің исламдық лизинг мәмілелерінің исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкестігі туралы қорытынды алу үшін исламдық қаржыландыру қағидаттары бойынша сыртқы тәуелсіз сарапшыларды тарту жағдайларын айқындау;";
124) және 126) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 126-1) тармақшамен толықтырылсын:
"126-1) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіру үшін қосылу шартына екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қосылуы туралы өтініштің нысанын бекіту;";

дополнить подпунктами 109-1), 109-2) и 109-3) следующего содержания:
"109-1) согласование вводимого Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования в отношении деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами поставщиков платежных услуг, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах";
109-2) утверждение типового договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования;
109-3) утверждение критериев отбора и порядка рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования;";
подпункт 112) изложить в следующей редакции:
"112) установление лимита совокупной доли акций (долей участия в уставном капитале) родительской организации банковского конгломерата, банка или банковского холдинга, принадлежащих дочерним организациям банка либо банковского холдинга, организациям, в которых банк либо банковский холдинг имеют значительное участие;";
дополнить подпунктом 112-1) следующего содержания:
"112-1) определение лимитов совокупной доли акций (долей участия в уставном капитале) родительской организации страховой группы, страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, принадлежащих дочерним организациям страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, организациям, в которых страховая (перестраховочная) организация либо страховой холдинг имеют значительное участие в капитале;";
подпункт 118) изложить в следующей редакции:
"118) определение порядка выдачи банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организаций, на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций;";
дополнить подпунктом 122-2) следующего содержания:
"122-2) установление (утверждение) требований к внешним независимым экспертам по принципам исламского финансирования, а также определение случаев привлечения лизингодателями внешних независимых экспертов по принципам исламского финансирования для получения заключения о соответствии сделок исламского лизинга принципам исламского финансирования;";
подпункты 124) и 126) исключить;
дополнить подпунктом 126-1) следующего содержания:
"126-1) утверждение формы заявления о присоединении банка второго уровня, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан к договору присоединения для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов;";

мынадай мазмұндағы 127-2) тармақшамен толықтырылсын:
"127-2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 128-1) тармақшамен толықтырылсын:
"128-1) банктік депозиттік сертификаттарды шығару және олардың айналысы тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 130-1) тармақшамен толықтырылсын:
"130-1) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша банктік қарыз операцияларын жүргізуге арналған лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес құрылған күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасын шегеруді жүзеге асыру тәртібін айқындау;";
131) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"131) көрсетілетін банктік қызметтерді ұсыну, ақпаратты жария ету және банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың көрсетілетін банктік қызметтерді ұсыну процесінде туындайтын клиенттердің өтініштерін қарау тәртібін айқындау;";
134) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"134) қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы Агенттікті хабардар ету тәртібін, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың және хабарламада көрсетілетін бекітілген қаржы өнімдері жөніндегі мәліметтердің тізбесін айқындау;";
137) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"137) қарыз алушы-жеке тұлғаның банктік қарыз шартының талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішін қарау тәртібін, оған қоса берілетін құжаттардың тізбесін, сондай-ақ банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның) өтінішті қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабарлау тәртібін айқындау;";
143-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"143-2) жеке тұлғаға мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген, тіркеуге жататын тұтынушылық банктік қарызды немесе тұтынушылық микрокредитті беруге жұбайының (зайыбының) келісімін алу тәртібін, жеке тұлғаға банктік қарыз немесе тұтынушылық микрокредит алуға жұбайының (зайыбының) келісімі қажет болатын тұтынушылық банктік қарыздың немесе микрокредиттің ең төмен мөлшерін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 146-1) тармақшамен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 127-2) следующего содержания:
"127-2) определение порядка выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения;";
дополнить подпунктом 128-1) следующего содержания:
"128-1) определение порядка выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов;";
дополнить подпунктом 130-1) следующего содержания:
"130-1) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определение порядка осуществления организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, на основании лицензии на проведение банковских заемных операций, вычета суммы расходов по провизиям (резервам) против сомнительных и безнадежных активов, созданным в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
подпункт 131) изложить в следующей редакции:
"131) определение порядка предоставления банковских услуг, раскрытия информации и рассмотрения банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обращений клиентов, возникающих в процессе предоставления банковских услуг;";
подпункт 134) изложить в следующей редакции:
"134) определение порядка уведомления Агентства об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении;";
подпункт 137) изложить в следующей редакции:
"137) определение порядка рассмотрения заявления заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа, перечня документов, прилагаемых к нему, а также порядка информирования уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявления банком (организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций);";
подпункт 143-2) изложить в следующей редакции:
"143-2) определение порядка получения согласия супруга (супруги) на предоставление потребительского банковского займа или потребительского микрокредита, не обеспеченных залогом имущества, подлежащим регистрации, физическому лицу, минимального размера потребительского банковского займа или потребительского микрокредита, по которым необходимо согласие супруга (супруги) на получение банковского займа или микрокредита физическому лицу;";
дополнить подпунктом 146-1) следующего содержания:

"146-1) банк конгломератының тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды бекіту;";
мынадай мазмұндағы 147-1) тармақшамен толықтырылсын:
"147-1) ұйымдардың жарғылық капиталына банк немесе банк холдингі инвестицияларының мөлшерін және ұйымдардың жарғылық капиталына банк немесе банк холдингі инвестицияларының жиынтық мөлшерін белгілеу;";
151) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"151) ислам банктері үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және ислам банктері үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 151-1) тармақшамен толықтырылсын:
"151-1) Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативтерді белгілеу;";
152) және 153) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"152) пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар мен агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу;
153) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, олардың нормативтік мәндері мен есептеу әдістемелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген, резерв ретінде қабылданатын қаржы құралдарының тізбесін және оларды сатып алу (өткізу) тәртібін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 154-1), 154-2) және 154-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"154-1) заңды тұлғалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары немесе сақтандыру холдингтері сатып алатын акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды белгілеу;
154-2) сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін белгілеу;
154-3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу;";

"146-1) утверждение требований к системе управления рисками и внутреннего контроля банковского конгломерата;";
дополнить подпунктом 147-1) следующего содержания:
"147-1) установление размера инвестиций банка или банковского холдинга в уставный капитал организаций и совокупного размера инвестиций банка или банковского холдинга в уставный капитал организаций;";
подпункт 151) изложить в следующей редакции:
"151) установление пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков, их нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для исламских банков;";
дополнить подпунктом 151-1) следующего содержания:
"151-1) установление пруденциальных нормативов для Национального оператора почты;";
подпункты 152) и 153) изложить в следующей редакции:
"152) установление пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов;
153) установление пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, а также перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет активов филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и порядка их приобретения (реализации);";
дополнить подпунктами 154-1), 154-2) и 154-3) следующего содержания:
"154-1) установление требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховыми холдингами акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц;
154-2) установление перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств;
154-3) установление перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями;";

мынадай мазмұндағы 155-1), 155-2), 155-3) және 155-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"155-1) заңды тұлғалардың исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу;
155-2) исламдық сақтандыру қорын қалыптастыру, есепке алу, пайдалану және бөлу қағидаларын белгілеу;
155-3) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру қорына ақшаны беру қағидаларын белгілеу;
155-4) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының исламдық сақтандыру қорын басқарғаны үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасқан кезде сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігі және (немесе) исламдық сақтандыру қорының қаражатын инвестициялаудан алынған кірістердің бір бөлігі түрінде сыйақы алу тәртібін айқындау;";
164) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"164) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту, онда кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны белгіленген шекті мөлшерден артық алу шарттары да, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны белгіленген шекті мөлшерден артық алуы туралы мәліметтер мен ақпараттың нысандарын, тізбесін және оларды ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, оларды ұсыну тәртібі айқындалады;";
мынадай мазмұндағы 165-1) тармақшамен толықтырылсын:
"165-1) қоғам акционерлерінің бағалы қағаздарды басымдықпен иелену құқығын іске асыру тәртібін және одан бас тартуды белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 166-1) және 166-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"166-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлеген, нысандарын, тізбесін, ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есепке алу деректері жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларын келісу;

дополнить подпунктами 155-1), 155-2), 155-3) и 155-4) следующего содержания:
"155-1) установление требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями;
155-2) установление правил формирования, учета, использования и распределения исламского страхового фонда;
155-3) установление правил передачи исламской страховой (перестраховочной) организацией денег в исламский страховой фонд;
155-4) определение порядка получения вознаграждения исламской страховой (перестраховочной) организацией, филиалом исламской страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан за управление исламским страховым фондом в виде части страховой премии при заключении договора исламского страхования (перестрахования) и (или) части доходов, полученных от инвестирования средств исламского страхового фонда;";
подпункт 164) изложить в следующей редакции:
"164) утверждение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, которыми определяются в том числе условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, а также порядка представления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, включая формы, перечень и сроки их представления;";
дополнить подпунктом 165-1) следующего содержания:
"165-1) установление порядка реализации права акционеров общества на преимущественную покупку ценных бумаг и отказа от него;";
дополнить подпунктами 166-1) и 166-2) следующего содержания:
"166-1) согласование разработанных Национальным Банком Республики Казахстан правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями и отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, которыми определяются порядок ее представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления;

166-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлеген, әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарын, ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібін айқындайтын, қаржы ұйымдарының және олардың ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, банк конгломераттарының, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, кредиттік бюролардың және коллекторлық агенттіктердің есептілікті ұсыну қағидаларын келісу;";
мынадай мазмұндағы 176-1) тармақшамен толықтырылсын:
"176-1) ислам банкін, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалын таңдау және оларға инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша және таратылатын ислам банкінің, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестициялық депозиттері бойынша міндеттемелер есебінен сатып алынған мүлікті беру тәртібін айқындау;";
183) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"183) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсіз активтерге жатқызу тәртібін, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру тәртібін айқындау;";
189) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"189) қарыз алушы-жеке тұлғаның микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішін қарау тәртібін, оған қоса берілетін құжаттардың тізбесін, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өтінішті қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабарлау тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 189-1) тармақшамен толықтырылсын:
"189-1) микрокредиттер беру, ақпаратты жария ету және микроқаржы ұйымдарының микрокредиттер беру процесінде туындайтын клиенттердің өтініштерін қарау тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 191-1) тармақшамен толықтырылсын:
"191-1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімдерін жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 204-1) тармақшамен толықтырылсын:
"204-1) трансшекаралық алмасу туралы шарттың жобасын келісу;";
207) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"207) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, тексерілетін салық төлеушіге қатысты оның Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының нысанын, оны ұсыну тәртібі мен мерзімін белгілейтін өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту;";

166-2) согласование разработанных Национальным Банком Республики Казахстан правил представления отчетности финансовыми организациями и их крупными участниками, банковскими холдингами, банковскими конгломератами, страховыми холдингами, страховыми группами, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, кредитными бюро и коллекторскими агентствами, определяющих порядок ее представления, включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления;";
дополнить подпунктом 176-1) следующего содержания:
"176-1) определение порядка выбора исламского банка, филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан и передачи им имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам ликвидируемого исламского банка, принудительно прекращающего деятельность филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан;";
подпункт 183) изложить в следующей редакции:
"183) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определение порядка отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также порядка создания провизий (резервов) против них;";
подпункт 189) изложить в следующей редакции:
"189) определение порядка рассмотрения заявления заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора о предоставлении микрокредита, перечня документов, прилагаемых к нему, а также порядка информирования уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявления организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;";
дополнить подпунктом 189-1) следующего содержания:
"189-1) определение порядка предоставления микрокредитов, раскрытия информации и рассмотрения микрофинансовыми организациями обращений клиентов, возникающих в процессе предоставления микрокредитов;";
дополнить подпунктом 191-1) следующего содержания:
"191-1) ведение реестров саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности;";
дополнить подпунктом 204-1) следующего содержания:
"204-1) согласование проекта договора о трансграничном обмене;";
подпункт 207) изложить в следующей редакции:
"207) утверждение совместно с уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, правил взаимодействия, устанавливающих форму заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, порядок и срок его представления;";

мынадай мазмұндағы 207-3) тармақшамен толықтырылсын:
"207-3) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын жасасу және орындау бойынша есептіліктің тізбесін, нысандарын, оны Қазақстан Экспорттық-кредиттік агенттігінің ұсыну мерзімдері мен тәртібін келісу;";
мынадай мазмұндағы 212-1) тармақшамен толықтырылсын:
"212-1) активтер мен міндеттемелердің құны мен құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылар саны және пайдың кірістілігі туралы ақпараттың нысандарын, акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның оны беру тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;";
213) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"213) жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру кезінде бөлінген активтердің құрамына кіретін ақшаны инвестициялауды жүзеге асыруға қойылатын талаптарды және бөлінген активтер есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 213-1) тармақшамен толықтырылсын:
"213-1) банкроттықты басқарушының бөлінген активтерді арнайы қаржы компаниясының облигацияларын ұстаушылардың өкіліне басқаруға беру (бөлінген активтерді өткізу және кепілге салынған мүлікке өндіріп алуды қолдану құқығымен және бөлінген активтердің құрамына кіретін өзге де қамтамасыз ету) тәртібін айқындау;";
214) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"214) мыналар:
кастодиан банк пен арнайы қаржы компаниясы, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының;
кастодиан-банк пен арнайы қаржы компаниясының арасында жасалатын кастодиандық үлгілік шарттың нысанын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 214-1) тармақшамен толықтырылсын:
"214-1) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы мен кастодиан-банк арасында жасалатын кастодиандық шарттың үлгілік нысанын белгілеу;";
218) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"218) мамандандырылған бағдарламалық қамтылымға қойылатын талаптарды және көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау тәртібін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 218-1) тармақшамен толықтырылсын:
"218-1) тікелей реттеуді жүзеге асыру тәртібі мен шарттарын белгілеу;";
219) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"219) түзету коэффициентін қолдану тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 226-1), 226-2), 226-3) және 226-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"226-1) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, оригинаторға қойылатын талаптарды, сондай-ақ мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясын қоспағанда, ислам арнайы қаржы компаниясын құруға және оның қызметіне қойылатын талаптарды белгілеу;

дополнить подпунктом 207-3) следующего содержания:
"207-3) согласование перечня, форм, сроков и порядка представления отчетности Экспортно-кредитным агентством Казахстана по заключению и исполнению договоров страхования, перестрахования, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;";
дополнить подпунктом 212-1) следующего содержания:
"212-1) установление порядка, форм и сроков предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая;";
подпункт 213) изложить в следующей редакции:
"213) установление требований к осуществлению инвестирования денег, входящих в состав выделенных активов, и перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет выделенных активов при проектном финансировании и секьюритизации;";
дополнить подпунктом 213-1) следующего содержания:
"213-1) определение порядка передачи банкротным управляющим выделенных активов в управление (с правом реализации выделенных активов и обращения взыскания на заложенное имущество и иное обеспечение, входящее в состав выделенных активов) представителю держателей облигаций специальной финансовой компании;";
подпункт 214) изложить в следующей редакции:
"214) утверждение формы типовых кастодиальных договоров, заключаемых между:
банком-кастодианом и специальной финансовой компанией, а также с управляющим инвестиционным портфелем;
банком-кастодианом и специальной финансовой компанией;";
дополнить подпунктом 214-1) следующего содержания:
"214-1) установление типовой формы договора о доверительном управлении пенсионными активами, типовой формы кастодиального договора, заключаемого между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом;";
подпункт 218) изложить в следующей редакции:
"218) утверждение требований к специализированному программному обеспечению и порядка определения размера вреда, причиненного транспортному средству;";
дополнить подпунктом 218-1) следующего содержания:
"218-1) установление порядка и условий осуществления прямого урегулирования;";
подпункт 219) изложить в следующей редакции:
"219) определение порядка применения поправочного коэффициента;";
дополнить подпунктами 226-1), 226-2), 226-3) и 226-4) следующего содержания:
"226-1) установление требований к оригинатору, за исключением уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, а также требований к созданию и деятельности исламской специальной финансовой компании, за исключением государственной исламской специальной финансовой компании;

226-2) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі сыртқы тәуелсіз сарапшыларға қойылатын талаптарды белгілеу, сондай-ақ лизинг берушілердің ислам лизингі мәмілелерінің исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкестігі туралы қорытынды алу үшін исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі сыртқы тәуелсіз сарапшыларды тарту жағдайларын айқындау;
226-3) екінші деңгейдегі банктердің кепілдік қорына төлейтін жарналарының кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын мөлшерін және оларды есептеу тәртібін келісу;
226-4) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган белгілейтін және салықтық әкімшілендіру үшін қажет:
коллекторлық агенттіктер, бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандар, орталық депозитарий, брокерлер және (немесе) дилерлер, инвестициялық портфельді басқарушылар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері салық органына ұсынатын мәліметтердің нысандарын, оларды ұсыну тәртібі мен мерзімдерін;
тұлғалардың бағалы қағаздармен мәмілелері туралы брокерлер салық органына ұсынатын мәліметтердің нысанын және оларды ұсыну тәртібін;
бағалы қағаздарды ұстаушы-тұлғалар туралы, сондай-ақ тұлғалардың бағалы қағаздармен мәмілелері туралы бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым салық органына ұсынатын мәліметтердің нысанын және оларды ұсыну тәртібін;
салық органы сұрау салуының және бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар салық органына ұсынатын мәліметтердің нысандарын;
активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғалардың коллекторлық және (немесе) микроқаржы ұйымдарының алдындағы берешегі бойынша кредиттік есептен мәліметтердің нысандарын, оларды ұсыну тәртібін;
сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтердің нысандарын келісу;";
21-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, сондай-ақ өзге де тұлғалардың қызметін реттейтін, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың, Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;".

226-2) установление требований к внешним независимым экспертам по принципам исламского финансирования, а также определение случаев привлечения лизингодателями внешних независимых экспертов по принципам исламского финансирования для получения заключения о соответствии сделок исламского лизинга принципам исламского финансирования;
226-3) согласование размера и порядка расчета взносов банков второго уровня, уплачиваемых в гарантийный фонд, определяемых уполномоченным органом по предпринимательству;
226-4) согласование устанавливаемых уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет и необходимых для налогового администрирования:
форм сведений, предоставляемых коллекторскими агентствами, кастодианами, центральным депозитарием, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами в налоговый орган, порядка и сроков их представления;
формы сведений о сделках лиц с ценными бумагами, предоставляемых брокерами в налоговый орган, и порядка их представления;
формы сведений о лицах – держателях ценных бумаг, а также о сделках лиц с ценными бумагами, предоставляемых организацией, осуществляющей деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг в налоговый орган, и порядка их представления;
форм запроса налогового органа и сведений о сделках с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами, предоставляемых профессиональными участниками рынка ценных бумаг налоговому органу;
форм сведений из кредитного отчета по задолженности физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, перед коллекторскими и (или) микрофинансовыми организациями, порядка их представления;
форм сведений о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение;";
подпункт 2) части второй пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) утверждает нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц, в соответствии с Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, обязательные для исполнения финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, потребителями финансовых услуг, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;".

2. Осы Жарлық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 1-тармағының алпысыншы, бір жүз қырық төртінші, бір жүз қырық бесінші, бір жүз сексен бесінші, бір жүз сексен алтыншы, екі жүз жиырма төртінші, екі жүз жиырма бесінші, екі жүз отыз төртінші, екі жүз отыз бесінші, екі жүз алпысыншы, екі жүз алпыс бірінші, екі жүз алпыс екінші, екі жүз алпыс үшінші, екі жүз алпыс төртінші, екі жүз алпыс бесінші, екі жүз алпыс алтыншы абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением абзацев шестидесятого, сто сорок четвертого, сто сорок пятого, сто восемьдесят пятого, сто восемьдесят шестого, двести двадцать четвертого, двести двадцать пятого, двести тридцать четвертого, двести тридцать пятого, двести шестидесятого, двести шестьдесят первого, двести шестьдесят второго, двести шестьдесят третьего, двести шестьдесят четвертого, двести шестьдесят пятого, двести шестьдесят шестого пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев