Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1271 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 20-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрылымы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратын, оның филиалдарын және өкілдігін қоса алғанда жалпы штат саны 2161 бірлік болып бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.08.2022 № 985 Жарлығымен.
3. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір Жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Жарлық 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1271 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 06.09.2025 № 984 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Жарлығымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде", "заңнамалық актілері", "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарында", "заңдары", "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Қазақстан Ұлттық Банкі) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, мемлекеттің ақша-кредит саясатын (бұдан әрі – ақша-кредит саясаты) әзірлеуді және жүргізуді, төлем жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесетін, валюталық реттеу мен валюталық бақылауды, статистикалық қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ өз құзыреті шегінде қаржы нарығын, қаржы ұйымдарын және өзге де тұлғаларды және Қазақстан Республикасының қаржылық заңнамасы саласындағы мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының орталық банкі болып табылады және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің жоғарғы (бірінші) деңгейін білдіреді.
2. Қазақстан Ұлттық Банкі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережеге (бұдан әрі – Ереже) сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1271.
В соответствии со статьей 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Национальном Банке Республики Казахстан;
2) структуру Национального Банка Республики Казахстан.
2. Утвердить общую штатную численность Национального Банка Республики Казахстан, включающую центральный аппарат, его филиалы и представительства, в количестве 2161 единицы.
Сноска. Пункт 2 - в редакции Указа Президента РК от 17.08.2022 № 985.
3. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
4. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 2004 года.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года № 1271
ПОЛОЖЕНИЕ
о Национальном Банке Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции Указа Президента РК от 06.09.2025 № 984 (порядок введение см. п.2).
Сноска. По всему тексту слова "законодательными актами", "законодательных актов", "тенге", "казахстанских тенге" заменены соответственно словами "законами", "законов", "теңге", "теңге" в соответствии с Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 1. Общие положения
1. Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк Казахстана) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, обеспечивающим разработку и проведение денежно-кредитной политики государства (далее – денежно-кредитная политика), функционирование платежных систем, содействующим обеспечению стабильности финансовой системы, осуществляющим валютное регулирование и валютный контроль, статистическую деятельность, а также в пределах своей компетенции государственное регулирование, контроль и надзор за финансовым рынком, финансовыми организациями и иными лицами и в области финансового законодательства Республики Казахстан.
Национальный Банк Казахстана является центральным банком Республики Казахстан и представляет собой верхний (первый) уровень банковской системы Республики Казахстан.
2. Национальный Банк Казахстана осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением о Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Положение).

2-1. Қазақстан Ұлттық Банкінің толық атауы:
1) мемлекеттік тілде: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) орыс тілінде: Республиканское государственное учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан";
3) ағылшын тілінде: Republіcan state іnstіtutіon "Natіonal Bank of the Republіc of Kazakhstan".
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 30.04.2026 № 1251 Жарлығымен.
3. Қазақстан Ұлттық Банкі республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері және ерекшелік белгілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тілдерінде өзінің атауы жазылған мөрлері мен қазақ және орыс тілдерінде өзінің атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері болады.
Қазақстан Ұлттық Банкі өзінің филиалдарымен, өкілдіктерімен, республикалық мемлекеттік кәсіпорындарымен (бұдан әрі – Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдары) бірге тікелей бағыну схемасындағы біртұтас орталықтандырылған құрылымды құрайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары (бұдан әрі – филиал) Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің шешімімен ашылады, оған есеп береді және өз қызметін Қазақстан Ұлттық Банкі белгілеген өкілеттіктер шегінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі бекітетін филиалдың құрылымына құқықтық мәртебесі мен өкілеттіктері Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалы туралы ережеде айқындалатын бөлімдер мен басқа да бөлімшелер кіруі мүмкін.
Филиал өз қызметінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитеті мен Директорлар кеңесінің қаулыларын, Қазақстан Ұлттық Банкінің бұйрықтарын, өкімдерін, осы Ережені және Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалы туралы ережені басшылыққа алады.
Филиалды ашу және жабу тәртібі, оның өкілеттіктері, міндеттері мен функциялары Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалы туралы ережеде және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
Филиалдың қызметіне басшылықты Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы лауазымға тағайындайтын (лауазымнан босататын) оның директоры жүзеге асырады.
Филиалдың директоры өз қызметін филиал туралы ереже және Қазақстан Ұлттық Банкінің сенімхаты негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілдіктері Қазақстан Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің шешімімен Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тыс жерлерде де ашылады және Қазақстан Ұлттық Банкі белгілеген өкілеттіктер шегінде Қазақстан Ұлттық Банкінің мүдделерін қорғауды және білдіруді жүзеге асырады.
Өкілдіктерді ашу, жабу тәртібі, олардың өкілеттіктері және құқықтық мәртебесі Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілдіктері туралы ережелерде айқындалады.
Өкілдіктің қызметіне басшылықты Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы лауазымға тағайындайтын (лауазымнан босататын) өкілдік басшысы жүзеге асырады.
Өкілдік басшысы өз қызметін өкілдік туралы ереже және Қазақстан Ұлттық Банкінің сенімхаты негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің ішкі қызметіне байланысты өзге де мәселелер Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмыс регламентінде, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерде және Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де құқықтық актілерінде белгіленеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдары республикалық заңды тұлғалар болып табылады, республикалық мемлекеттік кәсіпорындар нысанында құрылады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жатады және Қазақстан Ұлттық Банкінің біртұтас орталықтандырылған құрылымына кіреді.
Қазақстан Ұлттық Банкі өзі құратын ұйымдарға қатысты олардың құрылтайшысы және олардың қызметін реттеу және аталған ұйымдардың құқықтық мәртебесін өзгерту туралы шешімдер қабылдау бойынша өкілеттіктерді қоса алғанда, оларға қатысты республикалық меншік құқығы субъектісі функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкі өзі құратын ұйымдар қызметінің нысанасын және мақсаттарын, сондай-ақ олардың түрін (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы) дербес айқындайды, олардың жарғыларын, оларға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту, жарғылық капиталын ұлғайту не азайту, тарату және иеліктен шығару туралы шешімді Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдарын және олардың органдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату тәртібі, олардың қызметінің мәні мен мақсаттары, құқықтық мәртебесі мен жарғылық құзыреті Қазақстан Республикасының заңнамасында, ұйымдардың жарғыларында, осы Ережеде және Қазақстан Ұлттық Банкінің құқықтық актілерінде айқындалады.
Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының қызметіне басшылықты Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы қызметке тағайындайтын (қызметтен босататын) оның басшысы жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының жарғысын Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі филиалдарының, өкілдіктерінің және ұйымдарының өз мөрі және белгіленген үлгідегі бланкілері болады.

2-1. Полное наименование Национального Банка Казахстана:
1) на государственном языке: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) на русском языке: Республиканское государственное учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан";
3) на английском языке: Republican state institution "National Bank of the Republic of Kazakhstan".
Сноска. Положение дополнено пунктом 2-1 в соответствии с Указ Президента РК от 30.04.2026 № 1251.
3. Национальный Банк Казахстана является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия, печати со своим наименованием на казахском и русском языках с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца.
Национальный Банк Казахстана вместе со своими филиалами, представительствами, республиканскими государственными предприятиями (далее – организации Национального Банка Казахстана) образует единую централизованную структуру в схеме прямого подчинения.
Филиалы Национального Банка Казахстана (далее – филиал) открываются по решению Совета директоров Национального Банка Казахстана, подотчетны ему и осуществляют свою деятельность в пределах полномочий, установленных Национальным Банком Казахстана.
В структуру филиала, утверждаемую Советом директоров Национального Банка Казахстана, могут входить отделения и другие подразделения, правовой статус и полномочия которых определяются положением о филиале Национального Банка Казахстана.
В своей деятельности филиал руководствуется нормативными правовыми актами Республики Казахстан, постановлениями Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана, приказами, распоряжениями Национального Банка Казахстана, настоящим Положением и положением о филиале Национального Банка Казахстана.
Порядок открытия и закрытия филиала, его полномочия, задачи и функции определяются положением о филиале Национального Банка Казахстана и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Руководство деятельностью филиала осуществляет его директор, назначаемый на должность (освобождаемый от должности) Председателем Национального Банка Казахстана.
Директор филиала осуществляет свою деятельность на основании положения о филиале и доверенности Национального Банка Казахстана.
Представительства Национального Банка Казахстана открываются по решению Совета директоров Национального Банка Казахстана как на территории Республики Казахстан, так и вне ее, и осуществляют защиту и представительство интересов Национального Банка Казахстана в пределах полномочий, установленных Национальным Банком Казахстана.
Порядок открытия, закрытия представительств, их полномочия и правовой статус определяются положениями о представительствах Национального Банка Казахстана.
Руководство деятельностью представительства осуществляет глава представительства, назначаемый на должность (освобождаемый от должности) Председателем Национального Банка Казахстана.
Глава представительства осуществляет свою деятельность на основании положения о представительстве и доверенности Национального Банка Казахстана.
Иные вопросы, связанные с внутренней деятельностью Национального Банка Казахстана, устанавливаются регламентом работы Национального Банка Казахстана, положениями о структурных подразделениях и иными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Организации Национального Банка Казахстана являются республиканскими юридическими лицами, создаются в форме республиканских государственных предприятий, подлежат государственной регистрации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и входят в единую централизованную структуру Национального Банка Казахстана.
Национальный Банк Казахстана по отношению к создаваемым им организациям является их учредителем и уполномоченным государственным органом, осуществляющим по отношению к ним функции субъекта права республиканской собственности, включая полномочия по регулированию их деятельности и принятию решений об изменении правового статуса названных организаций.
Национальный Банк Казахстана самостоятельно определяет предмет и цели деятельности создаваемых им организаций, а также их вид (на праве хозяйственного ведения или оперативного управления), утверждает их уставы, изменения и дополнения в них.
Решение о создании, реорганизации, изменении наименования, увеличении либо уменьшении уставного капитала, ликвидации и отчуждении организаций Национального Банка Казахстана принимается Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Порядок создания, реорганизации, ликвидации, предмет и цели деятельности, правовой статус и уставная компетенция организаций Национального Банка Казахстана и их органов определяются законодательством Республики Казахстан, уставами организаций, настоящим Положением и правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Руководство деятельностью организаций Национального Банка Казахстана осуществляет его руководитель, назначаемый на должность (освобождаемый от должности) Председателем Национального Банка Казахстана.
Устав организаций Национального Банка Казахстана утверждается Советом директоров Национального Банка Казахстана.
Филиалы, представительства и организации Национального Банка Казахстана имеют свою печать и бланки установленного образца.

4. Қазақстан Ұлттық Банкі өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастар жасайды.
5. Егер Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті болса, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар жасауға құқығы бар.
6. Қазақстан Ұлттық Банкі өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының бұйрықтарымен, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитетінің, Директорлар кеңесінің қаулыларымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын және жалпы штат санын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
8. Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Z00A9G3, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 64-ғимарат.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 24.10.2025 № 1066 Жарлығымен.
9. Ереже Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
11. Қазақстан Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Ережеде белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Қазақстан Ұлттық Банкі ақылы негізде банктік операциялар және басқа да көрсетілетін қызметтерді жүргізуге құқылы. Көрсететін қызметтерінің түрлері мен ақысының мөлшерлерін Қазақстан Ұлттық Банкі дербес айқындайды.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын, өзге де қорлар мен ұйымдардың активтерін басқару бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органға көрсетілетін банктік және өзге де қызметтер үшін ақы алмайды.
2-тарау. Қазақстан Ұлттық Банкінің міндеттері мен өкілеттіктері
12. Міндеттері:
1) ақша-кредит саясатын әзірлеу және жүргізу;
2) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3) валюталық реттеуді және валюталық бақылауды жүзеге асыру;
4) қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
5) ақша-кредит статистикасы, қаржы нарығының статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті жүзеге асыру;

4. Национальный Банк Казахстана вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Национальный Банк Казахстана имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Национальный Банк Казахстана по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Национального Банка Казахстана, постановлениями Правления, Комитета по денежно-кредитной политике, Совета директоров Национального Банка Казахстана и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и общая штатная численность Национального Банка Казахстана утверждаются Президентом Республики Казахстан.
8. Местонахождение центрального аппарата Национального Банка Казахстана: Республика Казахстан, Z00A9G3, город Астана, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, здание 64.
Сноска. Пункт 8 – в редакции Указа Президента РК от 24.10.2025 № 1066.
9. Положение является учредительным документом Национального Банка Казахстана.
10. Финансирование деятельности Национального Банка Казахстана осуществляется из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана.
11. Национальному Банку Казахстана запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Национального Банка Казахстана, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан и настоящим Положением.
Национальный Банк Казахстана вправе производить на платной основе банковские операции и другие услуги. Виды и размеры платы за предоставляемые им услуги определяются Национальным Банком Казахстана самостоятельно.
Национальный Банк Казахстана не взимает платы за банковские и иные услуги, оказываемые Правительству Республики Казахстан и центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета, за исключением услуг по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, активами иных фондов и организаций.
Глава 2. Задачи и полномочия Национального Банка Казахстана
12. Задачи:
1) разработка и проведение денежно-кредитной политики;
2) обеспечение функционирования платежных систем;
3) осуществление валютного регулирования и валютного контроля;
4) содействие обеспечению стабильности финансовой системы;
5) осуществление статистической деятельности в области денежно-кредитной статистики, статистики финансового рынка и статистики внешнего сектора;

6) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де міндеттер.
13. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының аумағындағы қаржы ұйымдарының, басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау;
кез келген жеке және заңды тұлғалардан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарынан, Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымдардың филиалдарынан (өкілдіктерінен), сондай-ақ мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты, оның ішінде қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын мәліметтерді сұрату және өтеусіз алу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде тексерулер және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу;
Қазақстан Ұлттық Банкінің ішкі қызметін, сондай-ақ ол құрылтайшы (уәкілетті орган) не акционер болып табылатын заңды тұлғалардың қызметін жүзеге асыруға байланысты қатынастарды реттейтін нормативтік және нормативтік емес құқықтық актілерді қабылдау;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
ақша-кредит саясатын әзірлеу және жүргізу;
қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
ақша-кредит статистикасы, қаржы нарығының статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті жүзеге асыру;
Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының бөлімшелеріне, филиалдарына, өкілдіктеріне және ұйымдарына, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі жалғыз акционері болып табылатын акционерлік қоғамдарға ішкі аудитті және олардың қызметін тексеруді жүзеге асыру;
Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
Қазақстан Ұлттық Банкі:
1) ақша-кредит саясатын әзірлейді және жүргізеді;
2) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарады;
3) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының жалғыз эмитенті болып табылады және Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақша айналысын ұйымдастырады;

6) иные задачи в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
13. Полномочия:
1) права:
разрабатывать и принимать в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, обязательные для исполнения финансовыми организациями, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;
запрашивать и получать безвозмездно от любых физических и юридических лиц, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов (представительств) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, а также государственных органов необходимую информацию, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;
проводить проверки и иные формы контроля и надзора в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан;
принимать нормативные и ненормативные правовые акты, регулирующие внутреннюю деятельность Национального Банка Казахстана, а также отношения, связанные с осуществлением деятельности юридических лиц, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером;
осуществлять иные права, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;
2) обязанности:
разрабатывать и проводить денежно-кредитную политику;
содействовать обеспечению стабильности финансовой системы;
осуществлять статистическую деятельность в области денежно-кредитной статистики, статистики финансового рынка и статистики внешнего сектора;
осуществлять внутренний аудит и проверку деятельности подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана, а также акционерных обществ, единственным акционером которых является Национальный Банк Казахстана;
иные обязанности, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
Национальный Банк Казахстана:
1) разрабатывает и проводит денежно-кредитную политику;
2) эмитирует государственные эмиссионные ценные бумаги;
3) является единственным эмитентом банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан и организует наличное денежное обращение на территории Республики Казахстан;

3-1) цифрлық теңгенің жалғыз эмитенті болады;
3-2) Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру тәртібін айқындайды;
5) Қазақстан Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операцияларды жүргізу тәртібін айқындайды;
6) төлем жүйелерінің ұйымдастырылуын және жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
6-1) төлем жүйелерін реттеуді және оларды қадағалауды (оверсайт), төлем қызметтерінің нарығын реттеуді, оны бақылау мен қадағалауды, сондай-ақ төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын реттеуді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырады;
7) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауды, сақтауды және инкассациялауды қамтамасыз етуге қатысады, банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың резервтік мемлекеттік қорларын құрады;
8) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайларды жайластыруға қойылатын талаптарды сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
9) банкаралық ақша аударымдары жүйесін, банкаралық клиринг жүйесін және пайдаланушылар арасында Қазақстан теңгесімен ақша аударымдарын жүргізуді қамтамасыз ететін басқа да төлем жүйелерін реттейді және қадағалауды (оверсайт) жүзеге асырады;
10) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, төлемдер мен ақша аударымдарын реттеу мақсатында банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және кәсіпкерлік қызмет субъектілері банктік шоттар бойынша жүзеге асыратын төлемдердің кезектілігін Қазақстан Республикасының Yкіметімен келісу бойынша белгілейді;
11) Қазақстан Республикасында валюталық реттеуді және валюталық бақылауды жүзеге асырады;
12) ұйымдық-құқықтық нысанға қойылатын талаптарды, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қойылатын талаптарды, оның ішінде олардың жарғылық капиталға салымдарының шығу көздерін ашуды, жарғылық капиталдың мөлшеріне және оны қалыптастыру тәртібіне, сондай-ақ банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайына, техникалық құралдарына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қамтитын, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;

3-1) является единственным эмитентом цифрового теңге;
3-2) обеспечивает функционирование Национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
4) определяет порядок замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы);
5) определяет порядок ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
6) обеспечивает организацию и функционирование платежных систем;
6-1) осуществляет регулирование платежных систем и надзор (оверсайт) за ними, регулирование рынка платежных услуг, контроль и надзор за ним, а также регулирование платежей и (или) переводов денег в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) участвует в обеспечении перевозки, хранении и инкассации банкнот, монет и ценностей, создает резервные государственные фонды банкнот, монет и ценностей;
8) осуществляет контроль и надзор за соблюдением требований к устройству помещений юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
9) регулирует и осуществляет надзор (оверсайт) за межбанковской системой переводов денег, системой межбанковского клиринга и другими платежными системами, обеспечивающими проведение переводов денег между пользователями в казахстанских теңге;
10) в целях упорядочения платежей и переводов денег устанавливает по согласованию с Правительством Республики Казахстан очередность платежей по банковским счетам, осуществляемых банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и субъектами предпринимательской деятельности, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
11) осуществляет валютное регулирование и валютный контроль в Республике Казахстан;
12) устанавливает квалификационные требования, предъявляемые к юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, которые включают требования к организационно-правовой форме, требования к учредителям (участникам), в том числе раскрытие источников происхождения их вкладов в уставный капитал, требования к размеру и порядку формирования уставного капитала, а также помещению, техническим средствам, оборудованию и работникам юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;

13) екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру тәртібін айқындайды;
14) екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыруды қоса алғанда, кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
15) Қазақстан Республикасының өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарымен бірлесіп кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуын реттеуді жүзеге асырады;
16) төтенше жағдай енгізілген кезеңде Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің экономикалық қауіпсіздігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында қаржы ұйымдарының, төлем жүйелері операторларының, төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсетуінің ерекше тәртібі мен шарттарын енгізуді, оның ішінде олар қолданатын комиссияларды реттеуді көздейтін реттеудің арнаулы режим енгізуге құқылы;
17) шетел валютасындағы, бағалы металдардағы активтер мен цифрлық активтерді басқаруды қамтамасыз етеді;
18) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін аффинирленген алтынды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асырады;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының сынамаларына (үлгілеріне) бақылау сынақтарын жүзеге асырады;
20) меншік иелері қаржы ұйымдары, бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар өзге де тұлғалар болып табылатын, бағалы металдардан жасалған бұйымдарды қоспағанда, бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының сынамаларын (үлгілерін) сақтауды және сынауды жүзеге асырады;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (келіп түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдауды, қабылдауды, есепке алуды, сақтауды жүзеге асырады;
22) дербес және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарымен бірлесіп, олардың құзыреті шеңберінде жүйелік тәуекелдерді реттеуді жүзеге асырады;
23) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен:
Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген Қазақстан Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкілеттіктері шеңберінде, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымының ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымында құрылған ақпараттық жүйелерді қоса алғанда, ақпараттық жүйелерге өзара қол жеткізу жолымен ақпарат алмасу арқылы өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асырады;

13) определяет порядок организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
14) определяет порядок осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, включая организацию автомобильных инкассаторских перевозок, в банках второго уровня, филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
15) совместно с иными уполномоченными государственными органами Республики Казахстан осуществляет регулирование снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов;
16) в период введения чрезвычайного положения в целях обеспечения экономической безопасности и стабильности финансовой системы Республики Казахстан в соответствии с актами Президента Республики Казахстан вправе вводить специальный режим регулирования, предусматривающий введение особого порядка и условий оказания платежных услуг финансовыми организациями, операторами платежных систем, платежными организациями в том числе регулирование применяемых ими комиссий;
17) обеспечивает управление активами в иностранной валюте, драгоценных металлах и цифровыми активами;
18) реализует приоритетное право государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
19) осуществляет в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, контрольные испытания проб (образцов) драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
20) осуществляет хранение и испытание драгоценных металлов, за исключением изделий из них, и проб (образцов) сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, собственниками которых являются финансовые организации, иные лица, имеющие право на осуществление экспортно-импортных операций с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
21) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, осуществляет транспортировку, прием, учет, хранение драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям;
22) самостоятельно и (или) совместно с иными государственными органами Республики Казахстан в рамках их компетенции осуществляет регулирование системных рисков;
23) осуществляет взаимодействие с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций:
по вопросам стабильности финансовой системы Республики Казахстан;
посредством обмена информацией в рамках, установленных законами Республики Казахстан полномочий Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в том числе путем взаимного доступа к информационным системам, включая информационные системы, созданные на информационно-коммуникационной инфраструктуре Национального Банка Казахстан и (или) его дочерней организации;

24) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын ақпарат пен мәліметтерді қоса алғанда, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі өзінің өкілеттіктерін іске асыруға қажетті әкімшілік деректерді, оның ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Қазақстан Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуін қамтамасыз ету арқылы береді;
25) Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңестің жұмыс органының функцияларын жүзеге асырады, өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңестің функцияларына жататын мәселелер бойынша ұсыныстарды қалыптастырады;
26) қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу мақсатында:
қаржы жүйесінің тұрақтылығына әсер ететін макроэкономикалық және макроқаржылық факторларға тұрақты мониторинг жүргізеді;
макропруденциялық саясатты қалыптастырады;
Ұлттық Банк туралы заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және шарттарда соңғы сатыдағы қарыздарды береді;
екінші деңгейдегі банктермен Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген тәртіппен, шарттарда және мерзімдерде туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүргізеді;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыздар береді;
28) статистикалық әдіснаманы әзірлейді, ақша-кредит статистикасы, қаржы нарығының статистикасы және сыртқы сектор статистикасы (төлем балансы, халықаралық инвестициялық позиция және сыртқы борыш) жөніндегі статистикалық ақпаратты қалыптастырады және таратады;
29) сыртқы сектор статистикасы бойынша статистикалық нысандарды әзірлейді, статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізеді; сондай-ақ өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласында бақылауды жүзеге асырады;
30) валюталық реттеу және валюталық бақылау, ақша-кредит статистикасы, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласында әкімшілік деректерді (қаржылық және өзге де есептілікті) жинауды және өңдеуді жүзеге асырады және оларды ұсыну тәртібін айқындайды;

24) предоставляет уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций административные данные, необходимые для реализации его полномочий по регулированию, контролю и надзору за финансовым рынком и финансовыми организациями, включая информацию и сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, в том числе путем обеспечения доступа уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций к информационным системам Национального Банка Казахстана;
25) осуществляет функции рабочего органа Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан, формирует в пределах своей компетенции предложения по вопросам, относящимся к функциям Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан;
26) в целях содействия обеспечению стабильности финансовой системы:
проводит регулярный мониторинг макроэкономических и макрофинансовых факторов, влияющих на стабильность финансовой системы;
формирует макропруденциальную политику;
предоставляет займы последней инстанции в порядке и на условиях, предусмотренных Законом о Национальном Банке и совместным нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
проводит операции с производными финансовыми инструментами с банками второго уровня в порядке, на условиях и в сроки, установленные Правлением Национального Банка Казахстана;
27) предоставляет займы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
28) разрабатывает статистическую методологию, формирует и распространяет статистическую информацию по денежно-кредитной статистике, статистике финансового рынка и статистике внешнего сектора (платежному балансу, международной инвестиционной позиции и внешнему долгу);
29) разрабатывает статистические формы по статистике внешнего сектора, проводит ведомственные статистические наблюдения в соответствии с планом статистических работ; а также в пределах своей компетенции осуществляет контроль в области государственной статистики;
30) осуществляет сбор и обработку административных данных (финансовой и иной отчетности) по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, денежно-кредитной статистики, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, регулирования, контроля и надзора за финансовым рынком и финансовыми организациями и в области финансового законодательства Республики Казахстан и определяет порядок их представления;

31) Ұлттық Банк туралы заңға, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын және өзге де тұлғаларды реттеуді, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласында бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
32) мыналарға:
өз қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүзеге асыру қызметінің айрықша түрі болатын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларына цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау, сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларға арналған лицензияларды береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, олардан айырады;
32-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады;
32-2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
32-3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың және "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;

31) осуществляет в пределах компетенции регулирование финансового рынка и финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и иных лиц, а также контроль и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и в области финансового законодательства Республики Казахстан в соответствии с Законом о Национальном Банке, Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;
32) выдает (отказывает в выдаче), переоформляет, приостанавливает, лишает лицензии:
на обменные операции с наличной иностранной валютой – юридическим лицам, осуществляющим свою деятельность исключительно через обменные пункты;
на инкассацию банкнот, монет и ценностей – юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – операции по обмену, покупке и (или) продаже необеспеченных цифровых активов операторам обмена необеспеченных цифровых активов, исключительным видом деятельности которых является осуществление обменных операций с необеспеченными цифровыми активами;
32-1) применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью провайдеров услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана";
32-2) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, организаций по хранению базового актива цифрового финансового актива;
32-3) утверждает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива и эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";

32-4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу, сату және (немесе) айырбастау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін айқындайды;
32-5) цифрлық қаржы активтері платформасының операторларын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларын, төлем ұйымдарын есептік тіркеуді жүзеге асырады;
33) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын ескере отырып, Қазақстан Ұлттық Банкіне арналған бухгалтерлік есеп саясаты мен әдістерін айқындайды;
34) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының, бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларының талаптарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
35) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары – цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің, сондай-ақ цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушылардың және төлем ұйымдарының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және беру, клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру, қаржы мониторингіне жататын операцияларды тоқтата тұру және оларды жүргізуден бас тарту, өз қызметі процесінде алынған құжаттарды қорғау бөлігінде сақтауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі бақылаудың ұйымдастырылуы мен іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады;
36) банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, төлем жүйелерінің операторлары және төлем жүйелерінің операциялық орталықтары болып табылмайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;

32-4) определяет порядок проведения операций по покупке, продаже и (или) обмену необеспеченных цифровых активов оператором обмена необеспеченных цифровых активов;
32-5) осуществляет учетную регистрацию операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, платежных организаций;
33) определяет политику и методы бухгалтерского учета для Национального Банка Казахстана с учетом международных стандартов финансовой отчетности;
34) осуществляет контроль и надзор за соблюдением юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, правил автоматизации ведения бухгалтерского учета, а также требований законодательства Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле;
35) осуществляет контроль за соблюдением юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, провайдерами услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана", эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", а также участниками особого режима регулирования Национального Банка Казахстана, осуществляющими деятельность в сфере цифровых активов, и платежными организациями требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в части фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, надлежащей проверки клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников, приостановления и отказа от проведения операций, подлежащих финансовому мониторингу, защиты документов, полученных в процессе своей деятельности, а также за организацией и реализацией внутреннего контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
36) осуществляет контроль и надзор за соблюдением поставщиками платежных услуг, не являющимися банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, операторами платежных систем и операционными центрами платежных систем требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;

37) құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін тексерілетін субъектілердің қызметін тексеруге қатысады;
38) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын және қаржы ұйымдары болып табылмайтын резиденттерге және бейрезиденттерге, төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге шектеулі ықпал ету шараларын, қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қадағалап ден қою шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды және өзге де шараларды қолданады және оларды қолдану тәртібін айқындайды;
39) ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, ерекше реттеу режимі шеңберінде цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
40) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша оның мемлекеттік борышына қызмет көрсетуге қатысады және Қазақстан Ұлттық Банкінің мемлекеттік борышына қызмет көрсетеді;
41) Қазақстан Ұлттық Банкі айқындайтын тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына қатысты ресми бағамын белгілейді және жариялайды;
42) ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ оны пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асырады;
43) банк қызметін, бағалы қағаздар нарығындағы кәсіптік қызметті және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де қызметті тиісті лицензиялар алмай-ақ жүзеге асырады;
44) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды;
45) Қазақстан Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалатын сенімгерлік басқару туралы шарт негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады;
46) Қазақстан Ұлттық Банкі заңды тұлғалармен жасайтын сенімгерлік басқару туралы шарттардың негізінде заңды тұлғалардың активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады;

37) в пределах компетенции участвует в проверках деятельности проверяемых субъектов, проводимых уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
38) применяет по вопросам, входящим в его компетенцию, ограниченные меры воздействия к резидентам и нерезидентам, осуществляющим валютные операции и не являющимся финансовыми организациями, операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, а также поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, меры надзорного реагирования к юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, а также санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, и определяет порядок их применения;
39) определяет порядок введения и отмены особого режима регулирования, осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами, в рамках особого режима регулирования;
40) участвует в обслуживании государственного долга Правительства Республики Казахстан по согласованию с ним и обслуживает государственный долг Национального Банка Казахстана;
41) устанавливает и публикует официальный курс национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно порядку, определяемому Национальным Банком Казахстана;
42) осуществляет мониторинг источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;
43) осуществляет без получения соответствующих лицензий банковскую деятельность, профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг и иную деятельность, определенную законами Республики Казахстан;
44) определяет порядок открытия, ведения и закрытия банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан металлических счетов;
45) осуществляет доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан;
46) осуществляет доверительное управление активами юридических лиц на основании договоров о доверительном управлении, заключаемых Национальным Банком Казахстана с юридическими лицами;

47) Қазақстан Ұлттық Банкі мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалатын сенімгерлік басқару туралы шарт негізінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады;
48) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтеріне қатысты кастодиандық қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсетеді;
49) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес өзінің ақпараттық жүйелері мен ресурстарынан мәліметтер ұсынады;
50) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен қаржы ұйымдары үшін кадрлар даярлауға қатысады;
51) Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын тәртіппен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырады;
52) банктік сәйкестендіру кодтарын береді, олардың күшін жояды және пайдаланылуын айқындайды, банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын береді және күшін жояды, олардың құрылымын белгілейді, сондай-ақ Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастырады және жүргізеді;
53) Қазақстан Ұлттық Банкінің консультативтік-кеңесші органдарын құрады;
54) мемлекеттік органдар мен қаржы ұйымдарына көрсетілетін қызметтерді беру үшін пайдаланылатын қаржы нарығы және қаржы ұйымдары жөніндегі ақпараттың толықтығы мен сапасын қамтамасыз ету мақсатында оларға тиесілі ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, өзінің еншілес ұйымдарымен ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
55) Қазақстан Ұлттық Банкіне бекітіп берілген мүлікті иеліктен шығару және пайдалануға беру тәртібін айқындайды;
56) Қазақстан Ұлттық Банкі акционері (қатысушысы, сенімгерлік басқарушысы) болып табылатын мемлекеттің бақылауындағы акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және олар құрған мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын, оларды іске асыруды мониторингтеу мен бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу, бекіту тәртібін айқындайды;
57) Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің негізгі бағыттары бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүзеге асырады;
58) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қаржылық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;

47) осуществляет доверительное управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Казахстана и единым накопительным пенсионным фондом;
48) предоставляет услуги по кастодиальному обслуживанию в отношении пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
49) представляет по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем и ресурсов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
50) участвует в подготовке кадров для государственных органов и финансовых организаций Республики Казахстан;
51) осуществляет приобретение товаров, работ, услуг в порядке, определяемом нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана;
52) присваивает, аннулирует и определяет использование банковских идентификационных кодов, присваивает и аннулирует коды банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и коды филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, устанавливает их структуру, а также формирует и ведет Справочник банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
53) создает консультативно-совещательные органы Национального Банка Казахстана;
54) в целях обеспечения полноты и качества информации по финансовому рынку и финансовым организациям, используемой для предоставления услуг государственным органам и финансовым организациям, осуществляет обмен информацией со своими дочерними организациями с использованием принадлежащих им информационных систем;
55) определяет порядок отчуждения и передачи в пользование имущества, закрепленного за Национальным Банком Казахстана;
56) определяет порядок разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Казахстана, и созданных им государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также отчетов по их исполнению;
57) осуществляет информационно-разъяснительную работу по основным направлениям деятельности Национального Банка Казахстана;
58) проводит по вопросам, входящим в его компетенцию, мероприятия по повышению качества финансовых услуг;

59) Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржылық және операциялық тәуекелдерін басқару жүйесінің болуын және оны жаңартуды қамтамасыз етеді;
60) Қазақстан Республикасының халықаралық шарты, жасырын ақпаратпен алмасуды көздейтін шарт негізінде және соларға сәйкес құзыреті шегінде басқа мемлекеттердің орталық банктерімен, бақылау және қадағалау органдарымен, халықаралық және өзге де ұйымдармен ынтымақтасады және жасырындылықты сақтай отырып, бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны, банктік құпияны, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруға қажетті ақпаратпен алмасуға құқылы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген өзге де ұйымдар деп банк секторының қызметін, бағалы қағаздар нарығын және сақтандыру нарығын реттеудің бірыңғай стандарттарын әзірлеу мақсатында құрылған басқа мемлекеттердің орталық банктерінің, бақылау және қадағалау органдарының бірлестіктері түсініледі;
61) төлем жүйелерінің, көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің, төлем ұйымдарының тізілімдерін жүргізеді;
62) ақша-кредит саясаты, қаржылық тұрақтылық және өз қызметіне байланысты басқа да бағыттар саласында зерттеулер жүргізеді;
63) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
64) Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
65) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 24.10.2025 № 1066 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.09.2025 № 984 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 30.04.2026 № 1251 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Жарлықтарымен.
3-тарау. Қазақстан Ұлттық Банкі бірінші басшысының, оның орынбасарларының, сондай-ақ алқалы органдардың мәртебесі, өкілеттіктері
15. Қазақстан Ұлттық Банкін басқаруды Төраға жүзеге асырады, ол Қазақстан Ұлттық Банкіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.

59) обеспечивает наличие и актуальность системы управления финансовыми и операционными рисками Национального Банка Казахстана;
60) в пределах компетенции сотрудничает с центральными банками, контрольными и надзорными органами других государств, международными и иными организациями и вправе обмениваться с соблюдением конфиденциальности информацией, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, необходимой для осуществления контрольных и надзорных функций, на основании и в соответствии с международным договором Республики Казахстан, договором, предусматривающим обмен конфиденциальной информацией.
Под иными организациями, указанными в части первой настоящего подпункта, понимаются объединения центральных банков, контрольных и надзорных органов других государств, созданные с целью выработки единых стандартов регулирования деятельности банковского сектора, рынка ценных бумаг и страхового рынка;
61) ведет реестры платежных систем, значимых поставщиков платежных услуг, платежных организаций;
62) проводит исследования в области денежно-кредитной политики, финансовой стабильности и других направлениях, связанных с его деятельностью;
63) утверждает обязательные для исполнения финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан нормативные правовые акты в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и законодательством Республики Казахстан;
64) обеспечивает соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
65) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 24.10.2025 № 1066 (вводится в действие с 20.11.2025); от 06.09.2025 № 984 (порядок введение см. п.2); от 30.04.2026 № 1251 (порядок введение см. п.3).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Национального Банка Казахстана, его заместителей, а также коллегиальных органов
15. Руководство Национальным Банком Казахстана осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Национальный Банк Казахстана задач и осуществление им своих полномочий.

16. Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасын лауазымға Қазақстан Республикасының Президенті 6 жыл мерзімге тағайындайды және оны лауазымынан Қазақстан Республикасының Президенті босатады.
Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
17. Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының өкілеттіктері:
1) Ұлттық Банк туралы заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасына, Ақша-кредит саясаты комитетіне және Директорлар кеңесіне арналған осы Ережеде келісілген өкілеттіктерді қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің барлық мәселелері бойынша жедел және атқарушы-өкімдік шешімдер қабылдайды;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің тағайындауы үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы орынбасарларының кандидатураларын ұсынады;
3) Қазақстан Ұлттық Банкінен сайланған Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқарма мүшелерін тағайындайды және босатады;
4) Қазақстан Ұлттық Банкінің лауазымды тұлғаларын тағайындайды және оларды жұмыстан шығарады, көзге түскен қызметкерлерді көтермелейді, тәртіптік жаза қолданады;
5) Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде өз құзыреті шегінде Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан өкілдік етеді.
6) Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитетінің және Директорлар кеңесінің қаулылары негізінде және (немесе) оларды орындау үшін Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің мәселелері бойынша бұйрықтар мен өкімдер шығарады, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитетінің және Директорлар кеңесінің қаулыларына қол қояды;
7) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитетінің және Директорлар кеңесінің отырыстарын жүргізеді;
8) Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары арасында міндеттерді бөледі, өз орынбасарларының және Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелері, филиалдары, өкілдіктері мен ұйымдары басшыларының тапсырылған жұмыс учаскесіндегі істің жай-күйі үшін жауаптылық дәрежесін белгілейді;
9) Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитеті мен Директорлар кеңесінің құрамын бекітеді;

16. Председатель Национального Банка Казахстана назначается на должность Президентом Республики Казахстан сроком на 6 лет и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
Председатель Национального Банка Казахстана имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель Национального Банка Казахстана определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
17. Полномочия Председателя Национального Банка Казахстана:
1) принимает оперативные и исполнительно-распорядительные решения по всем вопросам деятельности Национального Банка Казахстана, за исключением полномочий, оговоренных Законом о Национальном Банке и настоящим Положением для Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана;
2) представляет для назначения Президентом Республики Казахстан кандидатуры заместителей Председателя Национального Банка Казахстана;
3) назначает и освобождает членов Правления Национального Банка Казахстана от Национального Банка Казахстана;
4) назначает должностных лиц Национального Банка Казахстана и увольняет их, поощряет отличившихся работников, налагает дисциплинарные взыскания;
5) представляет в пределах своей компетенции Национальный Банк Казахстана в Республике Казахстан и за ее пределами;;
6) на основе и (или) во исполнение законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана, постановлений Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана издает приказы и распоряжения по вопросам деятельности Национального Банка Казахстана, подписывает постановления Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана;
7) ведет заседания Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана;
8) распределяет обязанности между заместителями Председателя Национального Банка Казахстана, устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана за состояние дел на порученном участке работы;
9) утверждает состав Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана;

10) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің жалпы штат саны негізінде Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының, филиалдарының және өкілдіктерінің штат кестелерін бекітеді;
11) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары, өкілдіктері және орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
12) қауіпсіздік бөлімшесі орындаған жұмыс туралы жыл сайынғы есепті қарайды;
13) Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан шарттар (келісімдер, келісімшарттар) жасасады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің барлық мүлкі мен қаражатына билік етеді, Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан сенімхат береді, міндеттемелерге қол қою және сенімхаттар беру тәртібін белгілейді;
15) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерін, филиалдарын, өкілдіктерін және ұйымдарын, сондай-ақ жалғыз акционері Қазақстан Ұлттық Банкі болып табылатын акционерлік қоғамдарды тексеру нәтижелерін және ішкі аудит нәтижелерін қарайды;
16) жұмылдыру дайындығы бойынша іс-шаралардың өткізілуін бақылайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы не оның орынбасары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаралуы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитеті мен Директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне жатпайтын кез келген мәселе бойынша шешім қабылдауға, сондай-ақ өз құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді шешуді өзінің орынбасарларына, Қазақстан Ұлттық Банкі орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларына, Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де лауазымды адамдарына тапсыруға құқылы.
Төрағаның орынбасарлары Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан сенімхатсыз өкілдік етеді, өз құзыреті шегінде құжаттарға қол қояды, өз құзыреті шегінде сенімхаттарды, оның ішінде соттарда істер қаралған кезде Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің қатысуы үшін сенімхаттарды береді. Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өздеріне бөлінген функционалдық міндеттері негізінде мәселелерді қарайды және шешімдер қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің басшылары өз қызметін Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының бұйрығымен бекітілетін осы бөлімшелер туралы ережелер негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның орнындағы адам жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдауға міндетті және осы міндетті орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін заңда белгіленген жауаптылықта болады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

10) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан общей штатной численности Национального Банка Казахстана утверждает штатные расписания центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана;
11) утверждает положения о филиалах, представительствах и структурных подразделениях центрального аппарата Национального Банка Казахстана, за исключением положения о подразделении внутреннего аудита;
12) рассматривает ежегодный отчет о проделанной работе подразделения безопасности;
13) заключает от имени Национального Банка Казахстана договоры (соглашения, контракты);
14) распоряжается в соответствии с законодательством Республики Казахстан всем имуществом и средствами Национального Банка Казахстана, выдает доверенности, устанавливает порядок подписания обязательств и выдачи доверенностей от имени Национального Банка Казахстана;
15) рассматривает результаты проверок и результаты внутреннего аудита подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана, а также акционерных обществ, единственным акционером которых является Национальный Банк Казахстана;
16) контролирует проведение мероприятий по мобилизационной подготовке.
Председатель Национального Банка Казахстана либо его заместитель принимает решение о наложении административного взыскания по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых в соответствии с законами Республики Казахстан отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана.
Председатель Национального Банка Казахстана вправе принимать решение по любому вопросу, не относящемуся к исключительной компетенции Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана, а также поручать решение отдельных вопросов, входящих в его компетенцию, своим заместителям, руководителям структурных подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана, иным должностным лицам Национального Банка Казахстана.
Заместители Председателя представляют Национальный Банк Казахстана без доверенности, подписывают документы в пределах своей компетенции, выдают в пределах своей компетенции доверенности, в том числе для участия работников Национального Банка Казахстана при рассмотрении дел в судах. Заместители Председателя Национального Банка Казахстана рассматривают вопросы и принимают решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на основании распределения их функциональных обязанностей.
Руководители подразделений центрального аппарата Национального Банка Казахстана осуществляют свою деятельность на основании положений об этих подразделениях, утверждаемых приказом Председателя Национального Банка Казахстана.
Исполнение полномочий Председателя Национального Банка Казахстана в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель Национального Банка Казахстана обязан принимать меры по противодействию коррупции и несет установленную законом ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение этой обязанности.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

18. Басқарма, Ақша-кредит саясаты комитеті және Директорлар кеңесі Қазақстан Ұлттық Банкінің алқалы органдары болып табылады.
19. Басқарма Қазақстан Ұлттық Банкінің жоғары органы болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының өкілеттіктеріне Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабында көзделген өкілеттіктермен қатар:
мынадай:
1) ең төмен резервтік талаптар туралы;
2) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына қатысты ресми бағамын белгілеу;
3) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сатуы және сатып алуы;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу;
6) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау;
7) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру;
8) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге шектеулі ықпал ету шараларын қолдану;
8-1) цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына, цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану;
8-2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қадағалап ден қою шараларын қолдану;
9) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қадағалап ден қою шараларын қолдану;
10) қолма-қол ақша белгілерін ақша айналысынан алу;
11) екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыруды қоса алғанда, кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру;

18. Коллегиальными органами Национального Банка Казахстана являются Правление, Комитет по денежно-кредитной политике и Совет директоров.
19. Высшим органом Национального Банка Казахстана является Правление.
К полномочиям Правления Национального Банка Казахстана наряду с полномочиями, предусмотренными статьей 15 Закона о Национальном Банке, относятся:
утверждение правил:
1) о минимальных резервных требованиях;
2) установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам;
3) обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
4) продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе в специальной упаковке;
5) ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
6) определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
7) замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы);
8) применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
8-1) применения ограниченных мер воздействия к оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, эмитенту цифровых финансовых активов;
8-2) применения мер надзорного реагирования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
9) применения мер надзорного реагирования к юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
10) изъятия из денежного обращения наличных денежных знаков;
11) осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, включая организацию автомобильных инкассаторских перевозок, в банках второго уровня, филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;

12) тиісті уәкілетті органдармен келісу бойынша екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру;
13) ұйымдық-құқықтық нысанға қойылатын талаптарды, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қойылатын талаптарды, оның ішінде олардың жарғылық капиталға салымдарының шығу көздерін ашуды, жарғылық капиталдың мөлшеріне және оны қалыптастыру тәртібіне, сондай-ақ банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайына, техникалық құралдарына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қамтитын, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейтін, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру;
14) Қазақстан Ұлттық Банкінде жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру;
15) банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеуі;
16) банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеуі;
17) операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеуі;
18) төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс істеуі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-1) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР Президентінің 30.04.2026 № 1251 (19.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
19) Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану;
20) Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу;
21) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы;
22) екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізуі;
23) төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілетін операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды;

12) организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, по согласованию с соответствующими уполномоченными органами;
13) выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, которыми устанавливаются квалификационные требования, предъявляемые к юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, которые включают требования к организационно-правовой форме, требования к учредителям (участникам), в том числе раскрытие источников происхождения их вкладов в уставный капитал, требования к размеру и порядку формирования уставного капитала, а также помещению, техническим средствам, оборудованию и работникам юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
14) осуществления в Национальном Банке Казахстана операций с иностранной валютой, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям;
15) функционирования межбанковской системы переводов денег;
16) функционирования системы межбанковского клиринга;
17) функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Казахстана либо его дочерняя организация;
18) функционирования межбанковской системы платежных карточек;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается дополнить подпунктом 18-1) в соответствии с Указом Президента РК от 30.04.2026 № 1251 (вводится в действие с 19.07.2026).
19) применения чеков на территории Республики Казахстан;
20) проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан;
21) учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан;
22) проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
23) выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан;

24) Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру;
25) Қазақстан Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын іске асыру шеңберінде аукциондар өткізуі;
26) Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
26-1) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР Президентінің 30.04.2026 № 1251 (19.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
27) Қазақстан Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу;
28) клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу;
29) Қазақстан Ұлттық Банкінде заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу;
30) экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану;
31) Қазақстан Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату;
32) банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері, банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату, сондай-ақ банктердің "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы банктермен корреспонденттік қатынастар орнату;
33) төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру;
34) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығының (Қазақстан Ұлттық Банкінің антифрод-орталығы) қызметін ұйымдастыру;
35) нысандарын, тізбесін, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын, жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтерді ұсынуы;
36) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру;
37) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсетуі;
38) нысандарын, тізбесін, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтерді ұсыну;
39) көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу;
40) төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу;
41) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу;

24) осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан;
25) проведения Национальным Банком Казахстана аукционов в рамках реализации денежно-кредитной политики;
26) выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается дополнить подпунктом 26-1) в соответствии с Указом Президента РК от 30.04.2026 № 1251 (вводится в действие с 19.07.2026).
27) выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Казахстана;
28) открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов;
29) открытия, ведения и закрытия банковских счетов юридических лиц в Национальном Банке Казахстана;
30) применения кодов секторов экономики и назначения платежей;
31) установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Казахстана и банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
32) установления корреспондентских отношений между банками, банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также установления банками корреспондентских отношений с банками – участниками Международного финансового центра "Астана";
33) организации деятельности платежных организаций;
34) организации деятельности центра обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества (антифрод-центр Национального Банка Казахстана);
35) представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег, которыми определяются порядок их представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки их представления;
36) осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан;
37) оказания банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг;
38) представления сведений о платежных услугах, которыми определяются порядок их представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки их представления;
39) ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг;
40) ведения реестра платежных систем;
41) мониторинга валютных операций в Республике Казахстан;

42) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру;
43) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру;
44) Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу;
45) шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсынуы;
46) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының металл шоттарды ашуы, жүргізуі және жабуы;
47) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша, нысандарын, тізбесін, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын, қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсынуы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есепке алу деректері жөніндегі есептілікті ұсынуы;
48) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын қаржы нарығы субъектілерінің есептілікті ұсынуы қағидаларын бекіту жатады. Осы тармақшаның мақсатында есептілікті ұсынатын қаржы нарығының субъектілеріне қаржы ұйымдары мен олардың ірі қатысушылары, банк холдингтері, банк конгломераттары, сақтандыру холдингтері, сақтандыру топтары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, кредиттік бюролар және коллекторлық агенттіктер жатады;
48-1) нысандарын, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну;
49) Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимі шеңберінде ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті жүзеге асыру;
49-1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру;

42) осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан;
43) осуществления валютных операций в Республике Казахстан;
44) мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан;
45) представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан;
46) открытия, ведения и закрытия банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан металлических счетов;
47) представления финансовой отчетности финансовыми организациями, и представления отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, которыми определяются порядок ее представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления, по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
48) представления отчетности субъектами финансового рынка, определяющих по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций порядок ее представления, включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления. В целях настоящего подпункта к субъектам финансового рынка, представляющим отчетность, относятся финансовые организации и их крупные участники, банковские холдинги, банковские конгломераты, страховые холдинги, страховые группы, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, кредитные бюро и коллекторские агентства;
48-1) представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Казахстана, включая формы, периодичность и сроки ее представления;
49) введения и отмены Национальным Банком Казахстана особого режима регулирования, осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами, в рамках особого режима регулирования;
49-1) осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов;

49-2) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру;
49-3) цифрлық қаржы активтерін шығару, оларды орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу;
49-4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру;
50) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін конвертациялау немесе қайта конвертациялау;
51) Қазақстан Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау және активтерді сыртқы басқаруға беру;
52) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін аффинирленген алтынды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асыру;
53) жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу;
54) Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату;
55) Қазақстан Ұлттық Банкі бюджетінің қаражаты (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер жүргізетін қызметтік іссапарлар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерді оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау мақсатындағы іссапарлар кезіндегі өтемақы төлемдерінің мөлшерлері мен тәртібін айқындау;
56) Қазақстан Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді иелену қағидаларын бекіту;
мыналарға:
1) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру қызметіне;
2) төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға;

49-2) осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
49-3) выпуска цифровых финансовых активов, их размещения, оборота (обращения) и погашения;
49-4) формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
50) конвертации или реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
51) выбора внешних управляющих золотовалютными активами Национального Банка Казахстана, активами Национального фонда Республики Казахстан и пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда и передачи активов во внешнее управление;
52) реализации приоритетного права государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
53) передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа;
54) назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Казахстана и его ведомств;
55) определения размеров и порядка компенсационных выплат при служебных командировках, в том числе в целях обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в соответствии с законодательством Республики Казахстан, производимых государственными учреждениями, содержащимися за счет средств бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана;
56) приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Казахстана, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Казахстана или находятся в его доверительном управлении, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
утверждение требований к:
1) деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам второго уровня, филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан и их клиентам по поручению банков второго уровня, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляемой юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
2) организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы;

3) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды;
4) банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына;
5) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне;
6) төлем ұйымдарына арналған, сондай-ақ қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту;
7) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері, цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидаларына;
8) базалық активі ақша және олардың баламалары болып табылатын цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдарға;
мыналарды:
1) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын;
2) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібін;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу сомасының шекті мөлшерлерін, сондай-ақ банктік шоттардан қолма-қол ақша алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін;

3) предъявляемым к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технических требований к вексельной бумаге;
4) оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету;
5) безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
6) правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для платежных организаций, а также для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой;
7) правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", участников особого режима регулирования Национального Банка Казахстана, осуществляющих деятельность в сфере цифровых активов;
8) организациям по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги и их эквиваленты;
утверждение:
1) совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан;
2) совместно с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, порядка определения рыночного курса обмена валюты;
3) совместно с центральным уполномоченным органом по государственному планированию предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, а также субъектов предпринимательства, на которых не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов;

4) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны белгіленген шекті мөлшерлерден асырып алу шарттары айқындалатын қағидаларды, сондай-ақ нысандарын, тізбесін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны белгіленген шекті мөлшерлерден асырып алуы туралы мәліметтер мен ақпаратты салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсыну тәртібін;
5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, банктік қарыздар мен микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы құқықтық актіні;
6) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларды;
6-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, әмбебап банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер жасасу тәртібін;
6-2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін жүргізу тәртібін, цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде есепке алынуға және сақталуға тиіс өзге де мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінен мәліметтерді орталық депозитарийге беру тәртібін;
6-3) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, нысандарын, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидаларын;

4) совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, которыми определяются, в том числе условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, а также порядка представления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, включая формы, перечень и сроки их представления;
5) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правового акта об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения по банковским займам и микрокредитам;
6) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Казахстана;
6-1) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций порядка совершения банком с универсальной банковской лицензией, исламским банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, филиалом исламского банка – нерезидента Республики Казахстан сделок с цифровыми финансовыми активами;
6-2) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций порядка ведения операторами платформы цифровых финансовых активов системы учета держателей цифровых финансовых активов, перечня иных сведений, подлежащих учету и хранению в системе учета держателей цифровых финансовых активов, а также порядка передачи операторами платформы цифровых финансовых активов центральному депозитарию сведений из системы учета держателей цифровых финансовых активов;
6-3) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Казахстана, включая формы, периодичность и сроки ее представления;

6-4) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының мәліметтерді бағалы қағаздардың орталық депозитарийіне ұсыну қағидаларын;
6-5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығаруға рұқсат беру мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарына қойылатын талаптарды, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушыларына цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларын;
6-6) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетімен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығару үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына рұқсат беру қағидаларын;
6-7) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін;
7) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін;
8) маңызды төлем жүйелері өлшемшарттарының көрсеткіштерін;
9) көрсетілетін төлем қызметтерін берушіні көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілерге жатқызатын көрсеткіштерді;
9-1) офшор аймақтардың тізбесін;
10) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидаларын;
11) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ведомстволық статистикалық байқау нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды;
12) барлық қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, Қазақстанның Даму Банкі орындауға міндетті бухгалтерлік есеп мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарды, бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын;

6-4) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил представления операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов сведений в центральный депозитарий ценных бумаг;
6-5) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций требований к финансовым организациям Республики Казахстан для целей допуска к выпуску цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана", а также правил допуска участников Международного финансового центра "Астана" к осуществлению выпуска цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;
6-6) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Комитетом Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг правил допуска юридических лиц Республики Казахстан для выпуска цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана";
6-7) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций перечня, форм, сроков и порядка представления отчетности эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";
7) размера лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
8) показателей критериев значимых платежных систем;
9) показателей, при которых поставщик платежных услуг относится к значимым поставщикам платежных услуг;
9-1) перечня офшорных зон;
10) по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил отнесения финансовых организаций к числу системно значимых;
11) по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формы ведомственных статистических наблюдений и инструкции по их заполнению;
12) нормативных правовых актов по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовых планов счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правил организации ведения бухгалтерского учета и правил автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательных для исполнения всеми финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, Банком Развития Казахстана;

13) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарымен реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды;
14) алып тасталды – ҚР Президентінің 30.04.2026 № 1251 Жарлығымен;
15) валюталық реттеу, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, ақша-кредит статистикасын қалыптастыру, қаржы ұйымдарын және олардың үлестес тұлғаларын, кредиттік бюроларды және коллекторлық агенттіктерді, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын, Қазақстанның Даму Банкін реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
16) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің құжаттарды іріктеу өлшемшарттарын және оларды қарау тәртібін;
17) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері туралы есепті;
18) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын;
19) Қазақстан Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегияны;
20) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару операцияларын есепке алу жөніндегі есеп саясатын;
21) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде ішкі аудитті ұйымдастыру және жүргізу тәртібін;
22) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және олардың күшін жоюы, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және олардың күшін жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты;
23) Қазақстан Ұлттық Банкінің террористік тұрғыдан осал объектілерін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
24) Қазақстан Ұлттық Банкінің регламентін;

13) стандартов финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами финансовой отчетности, а также методических рекомендаций к ним;
14) исключен Указом Президента РК от 30.04.2026 № 1251;
15) нормативных правовых актов по сбору административных данных по вопросам валютного регулирования, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, формирования денежно-кредитной статистики, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, кредитных бюро, и коллекторских агентств, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, Банка Развития Казахстана;
16) критериев отбора Национальным Банком Казахстана и порядка рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования;
17) по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, а также отчета о результатах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, представляемого в Правительство Республики Казахстан;
18) инвестиционной декларации единого накопительного пенсионного фонда;
19) инвестиционной стратегии по управлению золотовалютными активами Национального Банка Казахстана;
20) учетной политики по учету операций по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
21) положения о подразделении внутреннего аудита, а также порядка организации и проведения внутреннего аудита в Национальном Банке Казахстана;
22) инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Казахстана банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
23) инструкции по организации антитеррористической защиты объектов Национального Банка Казахстана, уязвимых в террористическом отношении;
24) регламента Национального Банка Казахстана;

25) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де құқықтық актілерін бекіту жатады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) ақша-кредит саясатын мақұлдайды;
2) инфляция бойынша орта мерзімді перспективаға арналған нысаналы бағдарларды белгілейді;
3) ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілейді;
4) макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілейді;
4-1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы үшін шектеулер мен лимиттерді белгілейді;
5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, банктік қарыздар мен микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындайды;
6) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын, оның ішінде басқа елдердің тапсырыстары бойынша банкноттары мен монеталарын дайындау, айналысқа шығару, айналыстан алу, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының дизайны немесе нысаны өзгерген кезде оларды ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
7) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының дизайны (нысаны) өзгерген кезде олардың қатар айналыста болу кезеңін белгілейді;
8) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тұжырымдама негізінде банкноттар мен монеталардың номиналдық құнын және дизайнын айқындайды;
9) коллекциялық және инвестициялық монеталарды шығару тақырыбын, дайындау таралымын, қорытпасын, шығарылатын мерзімдері мен күнін айқындайды;
10) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша теңгеге шетел валютасын сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейді;
11) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болатын заңды тұлғалар үшін жарғылық капиталдың мөлшерін және оларды қалыптастыру тәртібін белгілейді, сондай-ақ төлем ұйымының, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер операторының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін белгілейді;
12) шетел валютасындағы және бағалы металдардағы активтерді, олардың құрылымын қоса алғанда, басқарудың негізгі қағидаттарын айқындайды;

25) иных правовых актов Национального Банка Казахстана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и законодательством Республики Казахстан", иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Правление Национального Банка Казахстана:
1) одобряет денежно-кредитную политику;
2) устанавливает целевые ориентиры по инфляции на среднесрочную перспективу;
3) устанавливает нормативы минимальных резервных требований;
4) устанавливает макропруденциальные нормативы и лимиты, их нормативные значения и методику расчетов;
4-1) устанавливает ограничения и лимиты для оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
5) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций определяет предельные размеры годовой эффективной ставки вознаграждения по банковским займам и микрокредитам;
6) принимает решения об изготовлении, выпуске в обращение, изъятии из обращения банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе по заказам других стран, замене банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна или формы;
7) устанавливает период параллельного обращения банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы);
8) определяет номинальную стоимость и дизайн банкнот и монет на основе утвержденной Президентом Республики Казахстан концепции;
9) определяет тематику выпуска, тиража изготовления, сплава, сроки и дату выпуска коллекционных и инвестиционных монет;
10) устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за теңге по операциям, проводимым через обменные пункты;
11) устанавливает размер и порядок формирования уставных капиталов для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, а также устанавливает минимальный размер уставного капитала платежной организации, оператора необеспеченных цифровых активов, оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
12) определяет основные принципы управления активами в иностранной валюте и драгоценных металлах, включая их структуру;

12-1) шетел валютасындағы, бағалы металдардағы активтер мен цифрлық активтердегі басқару жөніндегі, сондай-ақ оларды сыртқы басқаруға беру жөніндегі актілерді қабылдайды;
13) монетарлық қызметке жататын қызметті айқындайды;
14) Қазақстан Ұлттық Банкі қызмет көрсететін заңды тұлғалардың санаттарын айқындайды;
14-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналардың мөлшерін, оларды енгізу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
14-2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылдайды;
14-3) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджеттің қаражатын және (немесе) өзге де қаражатты банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті ақшалай жарналары есебінен өтеу туралы шешім қабылдайды;
14-4) бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен жəне бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тәртібін, сондай-ақ мұндай мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді айқындайды;
15) Ұлттық Банк туралы заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және шарттарда соңғы сатыдағы қарыздарды беру және мерзімін ұзарту туралы мәселені қарайды;
16) орталық контрагентке өтімділік беру тетігін айқындайды;
17) дербес не қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мүдделерін қорғауға бағытталған бағдарламаларды бекітеді;
18) ұйымдарды, акционерлік қоғамдарды, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің өзіне жүктелген функцияларды жүзеге асыруына ықпал ететін және (немесе) қаржы нарығы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын ұйымдарды құру және олардың қызметіне қатысу, сондай-ақ олардың атауын өзгерту, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімдер қабылдайды;
19) Ұлттық Банк туралы заңға сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің халықаралық және өзге де ұйымдарға қатысуы туралы шешім қабылдайды;
20) құзыреті шегінде ерекше және (немесе) арнаулы реттеу режимін енгізу туралы шешім қабылдайды;
20-1) Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасына қатысты шекті мәнге жеткен кезде Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсаттарын растау жөніндегі талаптар және оны мәлімделген мақсаттарға пайдалану тәртібі қолданылатын шекті мәнді белгілейді;
21) құзыреті шегінде ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шартты бекітеді;
22) құзыреті шегінде ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты қарайды және мақұлдайды;
23) Қазақстан Ұлттық Банкінің консультативтік-кеңесші органдарын құру туралы шешім қабылдайды;
24) аудиторлық тексерулердің орта мерзімді жоспарын және ішкі аудит бөлімшесінің жылдық есебін бекітеді;
25) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін есепке алу және сақтау үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің шоттары ашылатын шетелдік кастодиандарды айқындайды;
26) мынадай:
Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттер активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруы;
Қазақстан Ұлттық Банкінің брокерлік қызметті жүзеге асыруы;
Қазақстан Ұлттық Банкінің дилерлік қызметті жүзеге асыруы;
Қазақстан Ұлттық Банкінің туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізуі;
Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізуі тәртібін айқындайды;
27) Қазақстан Ұлттық Банкінің акционерлік қоғамдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерінің жарғылық капиталын ұлғайтуға не азайтуға, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың акцияларын, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына қатысу үлестерін үшінші тұлғалардан сатып алуға не үшінші тұлғаларға иеліктен шығаруға келісім береді;
28) Ұлттық Банк туралы заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен және шарттарда қарыздар беру және олардың мерзімін ұзарту туралы мәселені қарайды;
29) Қазақстан Ұлттық Банкі берген қарыздар бойынша банктердің және басқа да ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкінің алдындағы берешегін қайта құрылымдау шарттарын айқындайды;

12-1) принимает акты по вопросам управления активами в иностранной валюте, драгоценных металлах и цифровыми активами, а также по их передаче во внешнее управление;
13) определяет деятельность, относящуюся к монетарной;
14) определяет категории юридических лиц, обслуживаемых Национальным Банком Казахстана;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается дополнить подпунктами 14-1), 14-2), 14-3) и 14-4) в соответствии с Указом Президента РК от 30.04.2026 № 1251 (вводится в действие с 01.07.2026).
15) рассматривает вопрос о предоставлении и пролонгации займов последней инстанции в порядке и на условиях, предусмотренных Законом о Национальном Банке и совместным нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
16) определяет механизм предоставления ликвидности центральному контрагенту;
17) самостоятельно либо совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций утверждает программу, направленную на защиту интересов потребителей финансовых услуг;
18) принимает решение о создании и участии в деятельности организаций, акционерных обществ, в том числе способствующих осуществлению Национальным Банком Казахстана возложенных на него функций и (или) являющихся частью инфраструктуры финансового рынка, а также об изменении их наименования, о реорганизации и ликвидации;
19) принимает решение об участии Национального Банка Казахстана в международных и иных организациях в соответствии с Законом о Национальном Банке;
20) принимает решение о введении особого и (или) специального режима регулирования в пределах компетенции;
20-1) устанавливает пороговое значение в отношении суммы покупки безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, при достижении которого применяются требования по подтверждению целей покупки безналичной иностранной валюты за национальную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и порядок ее использования на заявленные цели;
21) утверждает типовой договор об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования в пределах компетенции;
22) рассматривает и одобряет договор об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования в пределах компетенции;
23) принимает решение о создании консультативно-совещательных органов Национального Банка Казахстана;
24) утверждает среднесрочный план аудиторских проверок и годовой отчет подразделения внутреннего аудита;
25) определяет зарубежных кастодианов, в которых открываются счета Национального Банка Казахстана для учета и хранения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
26) определяет порядок:
осуществления Национальным Банком Казахстана деятельности по доверительному управлению активами клиентов;
осуществления Национальным Банком Казахстана брокерской деятельности;
осуществления Национальным Банком Казахстана дилерской деятельности;
проведения Национальным Банком Казахстана операций с производными финансовыми инструментами;
проведения Национальным Банком Казахстана операций с наличной иностранной валютой;
27) дает согласие на увеличение уставного капитала акционерных обществ и увеличение либо уменьшение уставного капитала товариществ с ограниченной ответственностью Национального Банка Казахстана, а также на приобретение у третьих лиц либо отчуждение третьим лицам акций акционерных обществ, долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью;
28) рассматривает вопрос о предоставлении и пролонгации займов в порядке и на условиях, предусмотренных Законом о Национальном Банке и правовыми актами Национального Банка Казахстана;
29) определяет условия реструктуризации задолженности банков и других организаций перед Национальным Банком Казахстана по займам, предоставленным Национальным Банком Казахстана;

30) Қазақстан Ұлттық Банкінің соңғы сатыдағы қарыздар бойынша талаптарын соттан тыс тәртіппен қанағаттандыру мәселелерін қарайды және олар бойынша шешім қабылдайды;
31) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысының шамасын жыл сайын бекітеді;
32) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жарғысымен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлері (жалғыз акционері) жалпы жиналысының құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
33) Қазақстан Ұлттық Банкі заңды тұлғалармен жасасатын сенімгерлік басқару туралы шарттар негізінде активтерді сенімгерлік басқаруға қабылдау туралы шешім қабылдайды;
34) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі шешімдерді жедел қабылдау өкілеттігіне кіретін Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі лауазымды адамды (өкілетті өкіл) айқындайды;
35) Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің құрамына кіргізу үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшілері болып табылмайтын адамдарға қойылатын талаптарды бекітеді;
36) Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмысы туралы жылдық есепті, Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын, жалпы штат санын қарайды, мақұлдайды және Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге ұсынады;
37) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымы негізінде Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің атаулары бар тізбесін, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының жалпы штат санын бекітеді;
38) Қазақстан Ұлттық Банкінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін қарайды және бекітеді;
39) Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджетін (шығыстар сметасын) бекітеді;
40) жарғылық және (немесе) резервтік капиталдарды қалыптастыруға жіберілетін, бөлінбеген таза кірістің мөлшерін белгілейді;
41) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жүйесін бекітеді;
42) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының және оның орынбасарларының лауазымдық айлықақыларының мөлшерлерін бекітеді;
43) Қазақстан Ұлттық Банкі және оның ведомстволары қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу және әлеуметтік-тұрмыстық жағынан қамсыздандыру шарттарын бекітеді;
44) Қазақстан Ұлттық Банкінің ғимараттарында және оның аумақтық филиалдарында өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды бекітеді;

30) рассматривает и принимает решения по вопросам удовлетворения требований Национального Банка Казахстана по займам последней инстанции во внесудебном порядке;
31) ежегодно утверждает величину комиссионного вознаграждения Национального Банка Казахстана за доверительное управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
32) принимает решения по вопросам, отнесенным законодательством Республики Казахстан и уставом единого накопительного пенсионного фонда к компетенции общего собрания акционеров (единственного акционера) единого накопительного пенсионного фонда;
33) принимает решение о принятии в доверительное управление активов на основании договоров о доверительном управлении, заключаемых Национальным Банком Казахстана с юридическими лицами;
34) определяет должностное лицо на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Казахстана, в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан (полномочный представитель);
35) утверждает требования к лицам, не являющимся служащими Национального Банка Казахстана, для включения в состав Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана;
36) рассматривает, одобряет и представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан годовой отчет о работе Национального Банка Казахстана, структуру и общую штатную численность Национального Банка Казахстана;
37) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан структуры Национального Банка Казахстана утверждает перечень подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана с их наименованиями, а также общую штатную численность организаций Национального Банка Казахстана;
38) рассматривает и утверждает годовой консолидированный финансовый отчет Национального Банка Казахстана;
39) утверждает бюджет (смету расходов) Национального Банка Казахстана;
40) устанавливает размер нераспределенного чистого дохода, направляемого на формирование уставного и (или) резервного капиталов;
41) утверждает по согласованию с Президентом Республики Казахстан систему оплаты труда работников Национального Банка Казахстана;
42) утверждает по согласованию с Президентом Республики Казахстан размеры должностных окладов Председателя Национального Банка Казахстана и его заместителей;
43) утверждает условия оплаты труда и социально-бытового обеспечения работников Национального Банка Казахстана и его ведомств;
44) утверждает правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов в зданиях Национального Банка Казахстана и его территориальных филиалах;

45) жүйелі қаржы дағдарысы туындаған немесе туындау қаупі төнген жағдайда, дербес немесе Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесе отырып, қаржы ұйымдарының банк операцияларының жекелеген түрлерін және басқа да операцияларды жүргізуіне шектеу енгізеді;
46) Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің басым бағыттары бойынша зерттеулер жүргізу үшін гранттар ұсыну қағидаларын бекітеді;
47) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен статистикалық әдіснаманы әзірлейді, қалыптастырады және бекітеді;
48) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметін қаржыландыру туралы шешім қабылдайды;
49) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының құзыретіне жатқызылған өзге де өкілеттіктер мен функцияларды жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және осы Ережеде айқындалған, Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін кез келген мәселені қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының отырыстары Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес қажеттілігіне қарай өткізіледі. Басқарманың отырыстарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, ол болмаған жағдайда оның орнындағы адам жүргізеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының жұмыс тәртібі оның регламентінде айқындалады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 30.04.2026 № 1251 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Жарлығымен.
20. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитеті ақша-кредит саясаты мәселелері бойынша шешімдер қабылдайтын орган болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің өкілеттіктері:
1) базалық мөлшерлемені белгілейді;
2) ақша-кредит саясатының негізгі операциялары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін белгілейді;
3) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының айрықша құзыретіне жатпайтын ақша-кредит саясатының өзге де мәселелері бойынша шешімдер қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің құрамына Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, оның ақша-кредит саясаты, монетарлық операциялар, қаржылық тұрақтылық мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарлары, функцияларына ақша-кредит саясаты, монетарлық операциялар, қаржылық тұрақтылық мәселелері кіретін Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының шешімі бойынша Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де бөлімшелерінің басшылары кіреді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің құрамына Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшілері болып табылмайтын, Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы бекітетін талаптарға сәйкес келетін адамдар енгізілуі мүмкін.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің құрамы мен жұмыс регламентін Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің отырыстарында Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы төрағалық етеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетінің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен сиретпей өткізіледі.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитеті өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қаулылар қабылдайды.

45) в случае возникновения или угрозы возникновения системного финансового кризиса самостоятельно или совместно с Правительством Республики Казахстан вводит ограничения на проведение отдельных видов банковских и других операций финансовыми организациями;
46) утверждает правила предоставления за счет бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана грантов для проведения исследований по приоритетным направлениям деятельности Национального Банка Казахстана;
47) разрабатывает, формирует и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики статистическую методологию в порядке, определенном уполномоченным органом в области государственной статистики;
48) принимает решение о финансировании деятельности уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
49) осуществляет иные отнесенные к компетенции Правления Национального Банка Казахстана полномочия и функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Правление Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому вопросу, входящему в компетенцию Национального Банка Казахстана, определенному Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и настоящим Положением.
Заседания Правления Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости в соответствии с планом работы, утвержденным Председателем Национального Банка Казахстана. Заседания Правления ведет Председатель Национального Банка Казахстана, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Порядок работы Правления Национального Банка Казахстана определяется его регламентом.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 30.04.2026 № 1251 (порядок введение см. п.3).
20. Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана является органом, принимающим решения по вопросам денежно-кредитной политики.
Полномочия Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана:
1) устанавливает базовую ставку;
2) устанавливает ставки вознаграждения по основным операциям денежно-кредитной политики;
3) принимает решения по иным вопросам денежно-кредитной политики, не относящимся к исключительной компетенции Правления Национального Банка Казахстана.
В состав Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана входят Председатель Национального Банка Казахстана, его заместители, курирующие вопросы денежно-кредитной политики, монетарных операций, финансовой стабильности, руководители структурных подразделений Национального Банка Казахстана, в функции которых входят вопросы денежно-кредитной политики, монетарных операций, финансовой стабильности, а также иных подразделений Национального Банка Казахстана по решению Председателя Национального Банка Казахстана.
В состав Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана могут быть включены лица, не являющиеся служащими Национального Банка Казахстана, соответствующие требованиям, утверждаемым Правлением Национального Банка Казахстана.
Состав и регламент работы Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана утверждаются Председателем Национального Банка Казахстана.
На заседаниях Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана председательствует Председатель Национального Банка Казахстана.
Заседания Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает постановления.

21. Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі Қазақстан Ұлттық Банкінің жедел басқару органы болып табылады және Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитеті мен Төрағасының (немесе оның орынбасарларының) құзыретіне кіретін мәселелерді қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің құзырындағы мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Директорлар кеңесінің құрамына Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, оның орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелердің басшылары және Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының шешімі бойынша Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де лауазымды адамдары кіреді. Қазақстан Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің құрамын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің өкілеттіктері:
1) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің, оның филиалдары мен өкілдіктерінің құрылымын, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының жарғыларын және олардың қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу шарттарын бекітеді;
2) ішкі аудит және қауіпсіздік бөлімшелерінің есептерін қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің атқарылған жұмысы туралы есептерін тыңдайды;
3) Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, атауын және құқықтық мәртебесін өзгерту, жарғылық капиталын ұлғайту не азайту, тарату және иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
4) Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары мен өкілдіктерін ашу және жабу туралы шешім қабылдайды;
5) қажет болған кезде Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына шығарылатын мәселелерді алдын ала қарайды;
6) Қазақстан Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары үшін:
тізбесін, нысандары мен мерзімдерін қоса алғанда, қаржылық есептілікті ұсыну тәртібін;
бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері жөніндегі құқықтық актілерді;
бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын;
Қазақстан Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдарының бірыңғай есеп саясатын қолдану тәртібін;
еншілес ұйымдардың мүлкін түгендеу тәртібін;
еншілес ұйымдардың қаржылық есептілігі деректерінің ашықтығы мен анықтығына байланысты мәселелер жөніндегі өзге де актілерді бекітеді;
7) Қазақстан Ұлттық Банкіндегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
8) Қазақстан Ұлттық Банкіндегі банктік шот нөмірінің құрылымын айқындайды;
9) Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындар шығаратын және өткізетін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағасын келіседі немесе белгілейді;

21. Совет директоров Национального Банка Казахстана является органом оперативного управления Национального Банка Казахстана и принимает решения по вопросам, находящимся в ведении Национального Банка Казахстана, за исключением вопросов, входящих в компетенцию Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Председателя Национального Банка Казахстана (или его заместителей).
В состав Совета директоров входят Председатель Национального Банка Казахстана, его заместители, руководители структурных подразделений и иные должностные лица Национального Банка Казахстана по решению Председателя Национального Банка Казахстана. Состав Совета директоров Национального Банка Казахстана утверждается Председателем Национального Банка Казахстана.
Полномочия Совета директоров Национального Банка Казахстана:
1) утверждает структуру подразделений центрального аппарата Национального Банка Казахстана, его филиалов и представительств, а также уставы организаций Национального Банка Казахстана и условия оплаты труда их работников;
2) заслушивает отчеты о проделанной работе подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана, за исключением отчетов подразделений внутреннего аудита и безопасности;
3) принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и правового статуса, увеличении либо уменьшении уставного капитала, ликвидации и отчуждении организаций Национального Банка Казахстана;
4) принимает решение об открытии и закрытии филиалов и представительств Национального Банка Казахстана;
5) при необходимости предварительно рассматривает вопросы, выносимые на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана;
6) для дочерних организаций Национального Банка Казахстана утверждает:
порядок представления финансовой отчетности, включая перечень, формы и сроки;
правовые акты по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
типовой план счетов бухгалтерского учета;
порядок применения дочерними организациями Национального Банка Казахстана единой учетной политики;
порядок инвентаризации имущества дочерних организаций;
иные акты по вопросам, связанным с прозрачностью и достоверностью данных финансовой отчетности дочерних организаций;
7) осуществляет государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Национальном Банке Казахстана;
8) определяет структуру номера банковского счета в Национальном Банке Казахстана;
9) согласовывает или устанавливает цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые созданными Национальным Банком Казахстана государственными предприятиями;

10) Қазақстан Ұлттық Банкінің чек кітапшасының құнын белгілейді;
11) мыналарды:
Қазақстан Ұлттық Банкінің техникалық қызметшілері лауазымдарының тізбесін;
Қазақстан Ұлттық Банкінің монетарлық қызметі, ішкі қызметі, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкіне бекітіліп берілген мүлікті пайдалануға, бюджетті (шығыстар сметасын) жасауға және пайдалануға, ол құрылтайшы (уәкілетті орган) не акционер болып табылатын заңды тұлғалардың қызметін жүзеге асыруға, клиенттерге қызмет көрсетуге, қолма-қол ақша айналысын және эмиссиялық-кассалық операцияларды ұйымдастыруға, құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуге, валюталық операциялардың мониторингі шеңберінде құжаттармен жұмыс істеуге және төлем балансының статистикасын қалыптастыру мақсаттары үшін статистикалық және әкімшілік деректерді жинау бойынша жұмыс істеуге, еңбек қатынастарына және еңбекке тікелей байланысты қатынастарға және Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының айрықша құзыретіне жатқызылмаған өзге де мәселелерге байланысты қызметі мәселелері жөніндегі актілерді;
Қазақстан Ұлттық Банкінің бухгалтерлік есебін жүргізу, жеке және шоғырландырылған қаржылық есептілігін, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын жасау тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бухгалтерлік есебін жүргізу және қаржылық есептілігін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын жасау тәртібін;
төлем жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Ұлттық Банкінің операциялық күнін басқару, Қазақстан Ұлттық Банкі операторы болып табылатын төлем жүйелерінде төлем құжаттарын қабылдау және өңдеу, сондай-ақ чек кітапшаларын дайындау, есепке алу, сақтау және беру мәселелері жөніндегі актілерді;
Қазақстан Ұлттық Банкінің мемлекеттік кәсіпорындарының бизнес-жоспарларын, даму жоспарларын және олардың орындалуы туралы есептерді, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінің мемлекеттік кәсіпорындарының аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілігін;
бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін мемлекеттің аффинирленген алтынды сатып алуға басым құқығын іске асыру шеңберінде сатып алынатын аффинирленген құйма алтын бағасына дисконттың (сапасы үшін шегерімдер және жеңілдік) мөлшерлемелерін;
Қазақстан Ұлттық Банкінің операциялық күн графигін, Қазақстан Ұлттық Банкі көрсететін қызметтер үшін төленетін ақының түрлері мен мөлшерлерін;
Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісін бөлу қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін бизнес-жоспарлау жөніндегі қағидаларды;
Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің қызметтік іссапарлары туралы қағидаларды;
Қазақстан Ұлттық Банкі соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде кепілге қабылдайтын нарықтық активтердің тізбесі және оларға берілетін дисконттар;
Қазақстан Ұлттық Банкі соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде кепілге қабылдайтын нарықтық емес активтердің құнына берілетін дисконттарды есептеу және белгілеу әдістемесін;
Қазақстан Ұлттық Банкі бөлімшелерінің соңғы сатыдағы қарыздарды беру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібін бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының және Ақша-кредит саясаты комитетінің айрықша құзыретіне жатпайтын кез келген өзге мәселені қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесінің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына бір реттен сиретпей өткізіледі. Директорлар кеңесінің отырыстарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, ал ол болмаған жағдайда оның орнындағы адам жүргізеді.
Директорлар кеңесі өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қаулылар қабылдайды. Директорлар кеңесінің жұмыс тәртібі оның регламентінде айқындалады.

10) устанавливает стоимость чековой книжки Национального Банка Казахстана;
11) утверждает:
перечень должностей технических служащих Национального Банка Казахстана;
акты по вопросам монетарной деятельности, внутренней деятельности Национального Банка Казахстана, в том числе связанной с использованием имущества, закрепленного за Национальным Банком Казахстана, составлением и использованием бюджета (сметы расходов), осуществлением деятельности юридических лиц, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером, обслуживанием клиентов, организацией наличного денежного обращения и эмиссионно-кассовых операций, обеспечением сохранности ценностей, работой с документами в рамках мониторинга валютных операций и по сбору статистических и административных данных для целей формирования статистики платежного баланса, трудовыми отношениями и отношениями, непосредственно связанными с трудовыми и иными вопросами, не отнесенными к исключительной компетенции Правления Национального Банка Казахстана;
порядок ведения бухгалтерского учета и составления отдельной и консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Казахстана, в том числе типовой план счетов бухгалтерского учета Национального Банка Казахстана, а также порядок ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности Национального фонда Республики Казахстан, в том числе типовой план счетов бухгалтерского учета Национального фонда Республики Казахстан;
акты по вопросам управления операционным днем Национального Банка Казахстана по обеспечению функционирования платежных систем, приема и обработки платежных документов в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Казахстана, а также изготовления, учета, хранения и выдачи чековых книжек;
бизнес-планы, планы развития государственных предприятий Национального Банка Казахстана и отчеты об их исполнении, а также годовую финансовую отчетность государственных предприятий Национального Банка Казахстана, подтвержденную аудиторской организацией;
ставки дисконта (вычеты и скидка за качество) к цене аффинированного золота в слитках, приобретаемого в рамках реализации приоритетного права государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
график операционного дня Национального Банка Казахстана, виды и размеры платы за услуги, предоставляемые Национальным Банком Казахстана;
правила распределения чистого дохода государственных предприятий, созданных Национальным Банком Казахстана;
правила по бизнес-планированию деятельности государственных предприятий, созданных Национальным Банком Казахстана;
правила о служебных командировках работников Национального Банка Казахстана;
перечень рыночных активов, принимаемых Национальным Банком Казахстана в залог в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу последней инстанции, и дисконты к ним;
методику расчета и установления дисконтов к стоимости нерыночных активов, принимаемых Национальным Банком Казахстана в залог в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу последней инстанции;
порядок взаимодействия подразделений Национального Банка Казахстана при предоставлении займов последней инстанции.
Совет директоров Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому иному вопросу, не относящемуся к исключительной компетенции Правления и Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана.
Заседания Совета директоров Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Заседания Совета директоров ведет Председатель Национального Банка Казахстана, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Совет директоров по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает постановления. Порядок работы Совета директоров определяется его регламентом.

4-тарау. Қазақстан Ұлттық Банкінің мүлкі
22. Қазақстан Ұлттық Банкі өзінің балансындағы мүлікті Қазақстан Ұлттық Банкі айқындайтын тәртіппен иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23. Қазақстан Ұлттық Банкіне бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Қазақстан Ұлттық Банкінің капиталы мен резервтері жарғылық және резервтік капиталдардан, қайта бағалау шоттарынан, провизиялардан (резервтерден) тұрады. Жарғылық және резервтік капиталдарды, қайта бағалау шоттарын, провизияларды (резервтерді) қалыптастыру Ұлттық Банк туралы заңға сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Қазақстан Ұлттық Банкін қайта ұйымдастыру және жою (тарату)
25. Қазақстан Ұлттық Банкін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының тиісті заңын қабылдау арқылы жойылуы (таратылуы) мүмкін. Қазақстан Ұлттық Банкі жойылған (таратылған) жағдайда, оның мүлкі Қазақстан Республикасының тиісті заңында көрсетілген құқықтық мирасқорына беріледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1271 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
ҚҰРЫЛЫМЫ
Ескерту. Құрылым жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 23.04.2019 № 31; өзгерістер енгізілді – ҚР Президентінің 06.10.2022 № 1037; 15.08.2023 № 305 Жарлықтарымен.
1. Орталық аппарат:
1) департаменттер;
2) басқармалар
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары:
1) орталық филиал (Астана қаласы);
2) республикалық маңызы бар қалаларда – Алматы мен Шымкент;
3) Қазақстан Республикасының облыстық маңызы бар қалаларында;
4) Алматы қаласындағы кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұйымдары:
1) алып тасталды - ҚР Президентінің 15.08.2023 № 305 Жарлығымен.
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан теңге сарайы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
3) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілдіктері
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1271 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентiнiң күшi жойылды деп танылған кейбiр Жарлықтарының тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығы .

Глава 4. Имущество Национального Банка Казахстана
22. Национальный Банк Казахстана от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе, в порядке, определяемом Национальным Банком Казахстана.
23. Имущество, закрепленное за Национальным Банком Казахстана, относится к республиканской собственности.
24. Капитал и резервы Национального Банка Казахстана состоят из уставного и резервного капиталов, счетов переоценки, провизий (резервов). Формирование уставного и резервного капиталов, счетов переоценки, провизий (резервов) осуществляется в соответствии с Законом о Национальном Банке.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация (упразднение) Национального Банка Казахстана
25. Реорганизация и ликвидация (упразднение) Национального Банка Казахстана осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. Национальный Банк Казахстана может быть ликвидирован (упразднен) путем принятия соответствующего закона Республики Казахстан. В случае ликвидации (упразднения) Национального Банка Казахстана его имущество переходит к правопреемнику, указанному в соответствующем законе Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года № 1271
СТРУКТУРА
Национального Банка Республики Казахстана
Сноска. Структура в редакции Указа Президента РК от 23.04.2019 № 31; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 06.10.2022 № 1037; от 15.08.2023 № 305.
1. Центральный аппарат:
1) департаменты;
2) управления
2. Филиалы Национального Банка Республики Казахстан:
1) центральный филиал (город Астана);
2) в городах республиканского значения – Алматы и Шымкент;
3) в городах областного значения Республики Казахстан;
4) центр кассовых операций и хранения ценностей в городе Алматы
3. Организации Национального Банка Республики Казахстан:
1) Исключен Указом Президента РК от 15.08.2023 № 305.
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский монетный двор Национального Банка Республики Казахстан";
3) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан"
4. Представительства Национального Банка Республики Казахстан
Приложение
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года № 1271
Переченьнекоторых указов Президента Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года № 188 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".

2. "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 20 мамырдағы N 400 Жарлығы .
3. "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 18 сәуірдегі N 587 Жарлығы .
4. "Қаржы рыногын мемлекеттік реттеудің бірыңғай жүйесін ұйымдастыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 11 шілдедегі N 654 Жарлығының 4-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 21 тамыздағы N 668 Жарлығы .
6. "Қазақстан Республикасының қаржы нарығын мемлекеттік реттеудің бірыңғай жүйесін ұйымдастыру мәселелері" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы N 872 Жарлығының 3-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 15 тамыздағы N 924 Жарлығы .
8. "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1009 Жарлығы .

2. Указ Президента Республики Казахстан от 20 мая 2000 года № 400 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстана от 11 августа 1999 года № 188".
3. Указ Президента Республики Казахстан от 18 апреля 2001 года № 587 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстана от 11 августа 1999 года № 188".
4. Пункт 4 Указа Президента Республики Казахстан от 11 июля 2001 года № 654 "О мерах по организации единой системы государственного регулирования финансового рынка".
5. Указ Президента Республики Казахстан от 21 августа 2001 года № 668 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстана от 11 августа 1999 года № 188".
6. Пункт 3 Указа Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 872 "Вопросы организации единой системы государственного регулирования финансового рынка Республики Казахстан".
7. Указ Президента Республики Казахстан от 15 августа 2002 года № 924 "О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года № 188".
8. Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года № 1009 "О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года № 188".