Уәкілетті мемлекеттік органдардың салық саясаты саласындағы уәкілетті органға жетекшілік ететін салалар бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемесін жіберу қағидаларын, салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары мен оларды белгілеу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 қарашадағы № 993 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Салық кодексі 34-бабының 4 және 7-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Уәкілетті мемлекеттік органдардың салық саясаты саласындағы уәкілетті органға жетекшілік ететін салалар бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттілігінің негіздемесін жіберу қағидалары;
2) салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары мен оларды белгілеу тәртібі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 993 қаулысымен
бекітілген
Уәкілетті мемлекеттік органдардың салық саясаты саласындағы уәкілетті органға жетекшілік ететін салалар бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемесін жіберу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уәкілетті мемлекеттік органдардың салық саясаты саласындағы уәкілетті органға жетекшілік ететін салалар бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемесін жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Салық кодексі 34-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және уәкілетті мемлекеттік органдардың салық саясаты саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) жетекшілік ететін салалар немесе стратегиялық жоспарлау құжаттарын ескергендегі мәселелер бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемесін жіберу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) салықтық жеңілдік – салық төлеушілерге Қазақстан Республикасы салық заңнамасының нормаларына сәйкес мөлшерлемені төмендету, бір немесе бірнеше салық төлеуден толық босату, салық салынатын базадан шегерім, түзету түрінде берілген артықшылық;
2) салықтық шығыстар – Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық төлеушілерге берілетін салықтық жеңілдіктер;

Об утверждении Правил направления уполномоченными государственными органами в уполномоченный орган в области налоговой политики обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям, критериев достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот и порядка их установления
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2025 года № 993.
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с пунктами 4 и 7 статьи 34 Налогового кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила направления уполномоченными государственными органами в уполномоченный орган в области налоговой политики обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям;
2) критерии достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот и порядок их установления.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2025 года № 993
Правила направления уполномоченными государственными органами в уполномоченный орган в области налоговой политики обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления уполномоченными государственными органами в уполномоченный орган в области налоговой политики обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям или вопросам (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 34 Налогового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок предоставления уполномоченными государственными органами в уполномоченный орган в области налоговой политики (далее – уполномоченный орган) обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям или вопросам с учетом документов стратегического планирования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) налоговая льгота – преимущество, предоставленное в соответствии с нормами налогового законодательства Республики Казахстан налогоплательщикам в виде понижения ставки, полного освобождения от уплаты одного или нескольких налогов, вычетов, корректировок из налогооблагаемой базы;
2) налоговые расходы – налоговые льготы, предоставляемые налогоплательщикам в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;

3) уақытша салықтық жеңілдіктер – белгілі бір мерзімге, алдын ала белгіленген мерзімге берілетін салықтық жеңілдіктер;
4) тұрақты салықтық жеңілдіктер – қолданылу мерзімі шектелмей берілетін салықтық жеңілдіктер;
5) уәкілетті мемлекеттік органдар – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдарды қоспағанда, бөлек салада немесе мемлекеттік басқару саласында басшылықты, оның ішінде бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуді және (немесе) жинауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары;
6) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган – салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) монополияға қарсы орган – тікелей Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласында басшылықты, мемлекеттік монополия саласына жатқызылған қызметті бақылауды және реттеуді, сондай-ақ тауарлық биржалар саласындағы қызметті мемлекеттік бақылау мен лицензиялауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Уәкілетті мемлекеттік органдардың салық саясаты саласындағы уәкілетті органға жетекшілік ететін салалар немесе мәселелер бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттілігінің негіздемесін жіберу тәртібі
3. Уәкілетті мемлекеттік органдар, сондай-ақ уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері жетекшілік ететін салалар немесе мәселелер бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемелерін салық саясаты саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Салықтық жеңілдікке уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі бастама жасаған жағдайларда негіздеме осы Қағидаларға сәйкес ресімделеді және қаралады.
4. Салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемелері мынадай ақпаратты қамтиды:
1) саланың ағымдағы жай-күйінің сипаты, сондай-ақ ұсынылатын салықтық жеңілдіктің мақсаттары мен күтілетін әсері;
2) мәлімделген мақсаттарға қол жеткізу мерзімдері;
3) осыған ұқсас қолдау шараларын қолданудың халықаралық тәжірибесі;
4) салықтық жеңілдік берілетін мерзім (уақытша немесе тұрақты салықтық жеңілдіктер);
5) қолданыстағы мемлекеттік қолдау шараларын, жетекшілік ететін саланың салықтық жеңілдіктерін, бәсекелестікке теріс әсер ету тәуекелдерін талдау;
6) салық төлеушілердің санаты мен саны, жеңілдіктің қолданылу мерзімі, дамыту үшін жеңілдік ұсынылатын сала, жеңілдік қолданылатын өңір туралы мәліметтер.
5. Ұсынылған негіздемелерді дайындау және қарау кезіндегі негізгі өлшемшарттар:

3) временные налоговые льготы – налоговые льготы, предоставляемые на определенный, заранее установленный срок;
4) постоянные налоговые льготы – налоговые льготы, которые предоставляются без ограничения по сроку действия;
5) уполномоченные государственные органы – государственные органы Республики Казахстан, за исключением уполномоченного органа по исполнению бюджета и местных исполнительных органов, осуществляющие руководство в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в том числе исчисление и (или) сбор других обязательных платежей в бюджет;
6) уполномоченный орган по исполнению бюджета – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
7) антимонопольный орган – государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, осуществляющий руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, контроль и регулирование деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, а также государственный контроль и лицензирование деятельности в сфере товарных бирж.
Глава 2. Порядок направления обоснований предоставления уполномоченными государственными органами в уполномоченный орган в области налоговой политики обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям или вопросам
3. Уполномоченные государственные органы, а также структурные подразделения уполномоченного органа направляют в уполномоченный орган обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям или вопросам.
В случаях, когда инициатором налоговой льготы выступает структурное подразделение уполномоченного органа, обоснование оформляется и рассматривается в соответствии с настоящими Правилами.
4. Обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы включают в себя следующую информацию:
1) описание текущего состояния отрасли, а также цели и ожидаемый эффект от предлагаемой налоговой льготы;
2) сроки достижения заявленных целей;
3) международный опыт применения аналогичных мер поддержки;
4) срок предоставления налоговой льготы (временные или постоянные налоговые льготы);
5) анализ существующих мер государственной поддержки, налоговых льгот для курируемой отрасли, рисков негативного влияния на конкуренцию;
6) сведения о категории и количестве налогоплательщиков, сроке действия, отрасли, для развития которой предлагается льгота, регионе применения льготы.
5. Основными критериями при подготовке и рассмотрении представленных обоснований являются:

1) салықтық шағыстардың мөлшері, саланың даму басымдықтары немесе көрсеткіштері;
2) мәлімделген мақсаттардың мемлекет жүргізетін әлеуметтік-экономикалық саясатқа сәйкестігі;
3) салықтық жеңілдікке деген сұраныс (жеңілдік алу құқығын пайдаланған салық төлеушілер санының жалпы салық төлеушілер санымен арақатынасы).
6. Уәкілетті мемлекеттік органдар, сондай-ақ уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері уәкілетті органға жүгінген кезде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан монополияға қарсы орган берген қорытындыны және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган берген қорытындыны ұсынады.
7. Уәкілетті орган салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемелерін салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемелері түскен сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарайды.
8. Мемлекеттік орган, сондай-ақ уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ақпаратты толық бермеген жағдайда уәкілетті орган ақпарат тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ақпаратты пысықтау қажеттігі туралы хабарлама береді және уәкілетті мемлекеттік органға пысықтауға жібереді.
Пысықтауға осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген қажетті ақпаратты беру кіреді және әр пысықтауды уәкілетті мемлекеттік орган 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
9. Жетекшілік ететін салалар немесе мәселелер бойынша салықтық жеңілдік беру (ұзарту) қажеттігінің негіздемесін қарау қорытындысы бойынша уәкілетті орган алынған ақпарат негізінде салықтық жеңілдік берудің (ұзартудың) орындылығы/орынсыздығы туралы уәкілетті мемлекеттік органға хабарлайды.
10. Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жоюға байланысты стратегиялық сипаттағы міндеттерді шешуге, әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақтандыруға бағытталған шараларды іске асыру үшін салықтық жеңілдік беру қажет болған жағдайларда салықтық жеңілдік беру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
11. Уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп салықтық жеңілдікті беру немесе одан бас тарту, салықтық жеңілдікті ұзарту немесе оның күшін жою, салықтық жеңілдікті беру мерзімі жөніндегі ұсыныстарға бастама жасайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 993 қаулысымен
бекітілген
Салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары мен оларды белгілеу тәртібі

1) размер налоговых расходов, приоритетность или показатели развития отрасли;
2) соответствие заявленных целей проводимой социально-экономической политике государства;
3) востребованность налоговой льготы (соотношение численности налогоплательщиков, воспользовавшихся правом на льготы, с общей численностью налогоплательщиков).
6. Уполномоченные государственные органы, а также структурные подразделения уполномоченного органа при обращении в уполномоченный орган представляют заключение на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан в области защиты конкуренции, выданное антимонопольным органом, и заключение, выданное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
7. Уполномоченный орган рассматривает обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы в течение 20 (двадцать) рабочих дней с момента поступления обоснования необходимости предоставления (продления) налоговой льготы.
8. В случае представления государственным органом, а также структурным подразделением уполномоченного органа неполной информации, указанной пункте 4 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней с момента регистрации информации представляет уведомление о необходимости доработки информации и направляет уполномоченному государственному органу на доработку.
Доработка включает представление необходимой информации, установленной в пункте 4 настоящих Правил, и осуществляется уполномоченным государственным органом в течение 20 (двадцать) рабочих дней.
9. По итогам рассмотрения обоснования о необходимости предоставления (продления) налоговой льготы по курируемым отраслям или вопросам уполномоченный орган на основе полученной информации уведомляет уполномоченный государственный орган о целесообразности/нецелесообразности предоставления (продления) налоговой льготы.
10. В случаях, когда предоставление налоговой льготы необходимо для реализации мер, направленных на обеспечение национальной безопасности, решение задач стратегического характера, связанных с устранением последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, стабилизацию социально-экономической ситуации, решение о предоставлении налоговой льготы принимается Правительством Республики Казахстан.
11. Уполномоченный орган совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета инициирует предложения по предоставлению или отказу в налоговой льготе, продлению или отмене налоговой льготы, сроку предоставления налоговой льготы.
______________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2025 года № 993
Критерии достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот и порядок их установления

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары және оларды белгілеу тәртібі Қазақстан Республикасының Салық кодексі 34-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және көрсетілген өлшемшарттар мен тәртіпті бекіту жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкілеттіктеріне қатысты мәселелерді реттейді.
2. Өлшемшарттар салық саясаты саласындағы уәкілетті органның салықтық жеңілдікті енгізу кезінде мәлімделген әлеуметтік-экономикалық мақсаттарды бағалауына, сондай-ақ оның бюджетке әсерін ескере отырып бағалауына арналған.
2-тарау. Салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары
3. Әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға қол жеткізу өлшемшарттары мыналарды қамтиды:
1) бюджеттік тиімділік;
2) тұрақты жұмыс орындарын құру және сақтап қалу;
3) өндіріс пен экспорттың өсуі;
4)  инвестициялардың салықтық жеңілдіктерге арақатынасы;
5) инновациялылық пен технологиялық даму.
4. Салықтық жеңілдік қолданылатын мерзімде белгіленген 5 (бес) өлшемшарттың кемінде 4-еуіне (төрт) қол жеткізілген болса, ол әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға жетті деп танылады, бұған міндетті түрде тұрақты жұмыс орындарын құру және сақтап қалу өлшемшартына қол жеткізу де кіреді.
5. Салықтық жеңілдіктердің бюджеттік тиімділігі деп салықтық шығыстардың және жеңілдікті қолдану нәтижесінде түскен түсімдердің арақатынасы түсініледі.
Егер салықтық шығыстар мен бюджетке түсетін басқа да түсімдердің арақатынасы кемінде 1:1 құраса, жеңілдік тиімді деп танылады. Бұл өлшемшарт агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне қатысты қолданылмайды.
Есептеу бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның деректері негізінде жүзеге асырылады.
Көрсеткішті есептеу тәртібі мен айқындау әдістемесін салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
6. Тұрақты жұмыс орындарын құру және сақтап қалу салықтық жеңілдіктерді қолданатын ұйымдардағы тұрақты жұмыспен қамтылғандар санының оны қолдану басталған дейінгі деңгеймен салыстырғанда өсуі немесе сол деңгейде сақталуы ретінде айқындалады.
Бастапқы деңгеймен салыстырғанда жұмыс орындарының саны кемінде 10 %-ға ұлғайса не бастапқы жұмыс орындарының саны сақталған болса, жеңілдік тиімді деп танылады, бұл ретте орташа жалақы деңгейі 30 %-ға ұлғаюы шарт.
7. Өндіріс пен экспорттың өсуі салықтық жеңілдікті қолданатын ұйымдардың ол енгізілгенге дейінгі деңгеймен салыстырғанда өндірістік өнім (жұмыстар, қызметтер) және/немесе экспорттық жеткізілімдер көлемінің ұлғаюы ретінде айқындалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот и порядок их установления разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 34 Налогового кодекса Республики Казахстан и регламентируют вопросы, относящиеся к полномочиям Правительства Республики Казахстан, по утверждению указанных критериев и порядка.
2. Критерии предназначены для оценки уполномоченным органом в области налоговой политики социально-экономических целей, заявленных при введении налоговой льготы, а также с учетом ее влияния на бюджет.
Глава 2. Критерии достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот
3. Критерии достижения социально-экономических целей включают:
1) бюджетную эффективность;
2) создание и сохранение постоянных рабочих мест;
3) рост производства и экспорта;
4) соотношение инвестиций к налоговым льготам;
5) инновационность и технологическое развитие.
4. Налоговая льгота признается достигшей социально-экономических целей, если в течение срока применения ее действия было достигнуто не менее 4 (четыре) из 5 (пять) установленных критериев, включая обязательное достижение, создание и сохранение постоянных рабочих мест.
5. Под бюджетной эффективностью налоговых льгот понимается соотношение налоговых расходов и поступлений в бюджет, полученных в результате применения льготы.
Льгота признается эффективной, если соотношение налоговых расходов и других поступлений в бюджет составляет не менее 1:1. Действие указанного критерия не распространяется в отношении субъектов агропромышленного комплекса.
Расчет осуществляется на основании данных уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Порядок расчета и методика определения показателя утверждаются уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом в области налоговой политики.
6. Создание и сохранение постоянных рабочих мест определяются как рост или поддержание численности постоянных занятых в организациях, применяющих налоговые льготы, по сравнению с уровнем до начала ее применения.
Льгота признается эффективной, если численность рабочих мест увеличена не менее чем на 10 % от исходного уровня, либо сохранено исходное количество рабочих мест, при условии, что уровень средней заработной платы увеличился на 30 %.
7. Рост производства и экспорта определяется как увеличение объема производственной продукции (работ, услуг) и/или экспортных поставок организациями, применяющими налоговую льготу, по сравнению с уровнем до ее введения.

Өндіріс көлемі құндық мәнде жылына кемінде 5 %-ға ұлғайса немесе экспорттық өнімнің жалпы сату көлеміндегі үлесі кемінде 10 %-ға жетіп, жеңілдік қолданылатын барлық кезең ішінде көрсетілген деңгейде сақталса, жеңілдік әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға жетті деп танылады.
Көрсеткіштерді есептеу мемлекеттік статистика органының деректері негізінде жүргізіледі.
8. Инвестициялық белсенділік салықтық жеңілдікті пайдаланатын кәсіпорындардың негізгі капиталға салған инвестициялары көлемінің ұлғаюы ретінде айқындалады. Тартылған инвестициялардың көлемі салықтық шығыстардың әрбір 1 теңгесіне кемінде 3 теңгені құрауға тиіс.
9. Инновациялылық пен технологиялық даму қосылған құны жоғары өнім үлесінің ұлғаюы және жеңілдікті қолданатын кәсіпорындардың жаңа технологияларды енгізуі ретінде айқындалады.
Егер пайдада ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсалатын шығыстардың үлесі кемінде 1 %-ды құраса немесе қосылған құны жоғары өнім шығару көлемі жылына кемінде 5 %-ға артса, жеңілдік әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға жетті деп танылады.
Бұл ретте бұл өлшемшарт ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды лицензиялық-келісімшарттық талапшарт шеңберінде қаржыландыру көзделген салаларға қатысты қолданылмайды.
3-тарау. Салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттарын белгілеу тәртібі
10. Салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары олардың ашықтығын, объективтілігін және ұсынылатын салықтық жеңілдіктер нәтижелерінің өлшемді болуын қамтамасыз ету мақсатында белгіленеді.
11. Өлшемшарттарды белгілеуді уәкілетті орган макроэкономикалық үрдістерді және экономика салаларының жай-күйін талдау негізінде жүзеге асырады.
12. Әлеуметтік-экономикалық мақсаттарға қол жеткізу өлшемшарттары үш жыл мерзімге белгіленеді және экономикалық конъюнктураның өзгерістері ескеріле отырып қайта қаралады.
13. Талдау жүргізу кезінде уәкілетті орган мемлекеттік статистика деректерін, салықтық жеңілдіктерді іске асыру мониторингінің нәтижелерін пайдаланады.
14. Талдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттарын сақтау немесе түзету туралы ұсыныс қалыптастырады.
Салықтық жеңілдіктерді қолданудың әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттарын түзету қажет болған жағдайда уәкілетті орган Үкімет Аппаратына ұсыныс енгізеді.

Льгота признается достигнувшей социально-экономических целей, если объем производства в стоимостном выражении увеличен не менее чем на 5 % в год или доля экспортной продукции в общем объеме продаж достигла не менее 10 % и сохраняется на указанном уровне в течение всего периода действия льготы.
Расчет показателей проводится на основании данных органа государственной статистики.
8. Инвестиционная активность определяется как увеличение объема инвестиций в основной капитал предприятиями, пользующимися налоговой льготой. Объем привлеченных инвестиций должен составлять не менее 3 тенге на каждый 1 тенге налоговых расходов.
9. Инновационность и технологическое развитие определяются как увеличение доли продукции с высокой добавленной стоимостью и внедрение новых технологий предприятиями, применяющими льготу.
Льгота признается достигнувшей социально-экономических целей, если доля расходов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы в выручке составляет не менее 1 % или объем выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью увеличен не менее чем на 5 % в год.
При этом данный критерий не применяется в отношении отраслей, для которых финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ предусмотрено в рамках лицензионно-контрактных условий.
Глава 3. Порядок установления критериев достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот
10. Критерии достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот устанавливаются в целях обеспечения их прозрачности, объективности и измеримости результатов предоставляемых налоговых льгот.
11. Установление критериев осуществляется уполномоченным органом на основе анализа макроэкономических тенденций и состояния отраслей экономики.
12. Критерии достижения социально-экономических целей устанавливаются сроком на три года и пересматриваются с учетом изменений экономической конъюнктуры.
13. При проведении анализа уполномоченный орган использует данные государственной статистики, результаты мониторинга реализации налоговых льгот.
14. По результатам анализа уполномоченный орган формирует предложение о сохранении или корректировке критериев достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот.
В случае необходимости корректировки критериев достижения социально-экономических целей применения налоговых льгот уполномоченный орган вносит предложения в Аппарат Правительства.
______________________________