Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1358 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының күшін жою көзделген - ҚР Үкіметінің 30.04.2026 № 348 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 62) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1358 қаулысымен
бекітілген
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап
шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 62) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан жеке тұлғаның денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жылжымайтын мүлік объектілеріне жатпайтын уақытша құрылыстарға, шаруашылық-тұрмыстық және өзге құрылыстарға, сондай-ақ заңсыз салынған объектілерге, бағалы киімге, сән-салтанат заттарына не қымбат бағалы металдардан жасалған, көркемдік құндылығы бар заттарға, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кезде сақтандыру объектісі болып табылған, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған тәртіппен сақтандырушының қаражаты есебінен өтелетін мүлікке қолданылмайды.
Кейбір жағдайларда табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде тұрғынжайға уақытша (маусымдық) тұруға арналған, қираған немесе меншік иелері мен олардың отбасыларының тұруына жарамсыз болып қалған, әкімшілік аумақтық бірліктің аумағында төтенше жағдай жарияланған кезде меншігінде басқа тұрғынжайы жоқ зардап шеккен адамның меншігінде кемінде екі жыл тұрған құрылыс жатады.

Об утверждении Правил возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правительства РК от 30.04.2026 № 348 (вводится в действие с 01.07.2026).
В соответствии с подпунктом 62) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1358
Правила возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 62) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок возмещения вреда (ущерба), причиненного здоровью и имуществу физического лица вследствие чрезвычайной ситуации природного характера.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования настоящих Правил не распространяются на временные строения, хозяйственно-бытовые и иные постройки, не относящиеся в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к объектам недвижимости, а также незаконно построенные объекты, ценную одежду, предметы роскоши либо изготовленные из драгоценных металлов, предметы, имеющие художественную ценность, а также имущество, которое в момент возникновения чрезвычайных ситуаций являлось объектом страхования, подлежит возмещению в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан, за счет средств страховщика.
В отдельных случаях, при чрезвычайных ситуациях природного характера к жилищу относится строение, предназначенное для временного (сезонного) проживания, разрушенное или ставшее непригодным для проживания собственников и их семей, находящееся не менее двух лет в собственности пострадавшего, не имеющего другого жилища в собственности на момент объявления чрезвычайной ситуации на территории административно-территориальной единицы.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304; өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.06.2024 № 435; 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап
шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу тәртібі
3. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (залалды) өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жоюға көзделген жергілікті атқарушы органдардың бюджет қаражаты есебінен және (немесе) ұйымдардың қаражаты, азаматтардың, қорлар мен қоғамдық бірлестіктердің ерікті жарналары, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер есебінен зардап шеккендердің ең минималды сұранысын қанағаттандыру үшін қажетті шектерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2024 № 312 қаулысымен.
3-1. Зардап шеккендердің ең минималды сұранысын қанағаттандыру үшін қажетті мынадай мүлік өтеледі:
1) осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген тұрғын үй, пәтер немесе уақытша (маусымдық) тұруға арналған құрылыс;
2) ауылшаруашылық жануарлары;
3) тағамды сақтауға және дайындауға арналған заттар – тоңазытқыш, газ плитасы (электр плитасы) және ыдыс-аяқ шкафы;
4) тамақтануға арналған жиһаз заттары – үстел мен орындық;
5) ұйықтауға арналған жиһаз заттары – кереует (диван);
6) азаматтарға хабар беру құралдарының заттары – теледидар (радио);
7) киім күтіміне арналған заттар – кір жуғыш машина;
8) сумен жабдықтау және жылу беру құралдарының заттары (орталықтандырылған сумен жабдықтау және жылу беру болмаған жағдайда) – су беруге арналған сорғы, су жылытқыш және жылыту қазандығы (тасымалды пеш);
9) осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген тұрғын үйлердің, пәтерлердің немесе уақытша (маусымдық) тұруға арналған құрылыстардың жылу бөлетін құрылғыларына арналған тұрмыстық отын қоры;
10) мүгедектігі бар адамдардың жүріп-тұруын қамтамасыз ететін арнайы құрал – кресло-арба.
Осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2024 № 304; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.06.2024 № 435; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок возмещения вреда(ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций
природного характера
3. Возмещение вреда (ущерба), причиненного пострадавшим вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, осуществляется в пределах, необходимых для удовлетворения минимальных потребностей пострадавших, за счет бюджетных средств местных исполнительных органов, предусмотренных на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций природного характера в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, и (или) за счет средств организаций, добровольных взносов граждан, фондов и общественных объединений, иных источников, не противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2024 № 312 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
3-1. Возмещению подлежит следующее имущество, необходимое для удовлетворения минимальных потребностей пострадавших:
1) жилой дом, квартира или строение, предназначенное для временного (сезонного) проживания, предусмотренные пунктом 2 настоящих Правил;
2) сельскохозяйственные животные;
3) предметы для хранения и приготовления пищи – холодильник, газовая плита (электроплита) и шкаф для посуды;
4) предметы мебели для приема пищи – стол и стул;
5) предметы мебели для сна – кровать (диван);
6) предметы средств информирования граждан – телевизор (радио);
7) предметы для ухода за одеждой – стиральная машина;
8) предметы средств водоснабжения и отопления (в случае отсутствия централизованного водоснабжения и отопления) – насос для подачи воды, водонагреватель и отопительный котел (переносная печь);
9) запасы бытового топлива, предназначенные для теплогенерирующих устройств жилых домов, квартир или строений, предназначенных для временного (сезонного) проживания, предусмотренные пунктом 2 настоящих Правил;
10) кресло-коляска – специальное средство, обеспечивающее передвижение лица с инвалидностью.
Возмещение вреда (ущерба), причиненного пострадавшим вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, согласно подпункту 2) настоящего пункта осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в области агропромышленного комплекса.

Осы тармақтың 3) – 10) тармақшаларына сәйкес табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерге келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу келтірілген залал мөлшерінің бағалануына сәйкес жүзеге асырылады, бірақ 150 айлық есептік көрсеткіштен аспайды.
Ескерту. 2-тарау 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.04.2024 № 312 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-2. Меншік иесінде, оның жұбайында (зайыбында) және кәмелетке толмаған балаларында уақытша (маусымдық) тұруға арналған, осы Қағидалардың 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген бірнеше құрылысжай болған жағдайда құрылысжайлардың біреуі ғана өтелуге тиіс.
Ескерту. 3-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 04.06.2024 № 435 қаулысымен.
4. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан денсаулығына зиян келген зардап шеккендерге денсаулық сақтау ұйымдары тегін медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемi шегінде Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес медициналық көмек көрсетеді.
4-1 Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген зиянды (нұқсанды) өтеу үшін жергілікті атқарушы орган Зардап шеккендерге келтірілген материалдық нұқсанды бағалау және өтеу жөнінде комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссия туралы ережені жергілікті атқарушы орган айқындайды.
Ескерту. 2-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.04.2024 № 312 қаулысымен.
4-2. Комиссияның көктемгі су тасқыны құбылыстарына байланысты төтенше жағдай салдарынан тұрғынжайды су басуына байланысты келтірілген зиянды (нұқсанды) бағалауды және оның мөлшерін айқындауды жүргізуі мүмкін болмаған жағдайда зиянды (нұқсанды) өтеу Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы қалыптастыратын ресми статистикалық ақпаратта белгіленген бөлшек сауда бағаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте зиянды (нұқсанды) өтеудің жалпы сомасы 150 айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.
Ескерту. 2-тарау 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Возмещение вреда (ущерба), причиненного пострадавшим вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера, согласно подпунктам 3) – 10) настоящего пункта осуществляется в соответствии с оценкой размера причиненного ущерба, но не более 150 месячных расчетных показателей.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.04.2024 № 312 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию); в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-2. При наличии у собственника, его супруга (-и) и несовершеннолетних детей нескольких строений, предназначенных для временного (сезонного) проживания, предусмотренных частью второй пункта 2 настоящих Правил, возмещению подлежит только одно из строений.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 3-2 - в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2024 № 435.
4. Пострадавшим, получившим вред здоровью вследствие чрезвычайной ситуации природного характера, оказывается медицинская помощь организациями здравоохранения в пределах гарантийного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
4-1. Для возмещения вреда (ущерба), предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, местным исполнительным органом создается комиссия по оценке и возмещению материального ущерба, причиненного пострадавшим (далее – Комиссия).
Положение о Комиссии определяется местным исполнительным органом.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.04.2024 № 312 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
4-2. В случае невозможности проведения Комиссией оценки и определения размера причиненного вреда (ущерба) в связи с затоплением жилища в результате чрезвычайной ситуации, связанной с весенними паводковыми явлениями, возмещение вреда (ущерба) осуществляется согласно розничным ценам, установленным в официальной статистической информации, формируемой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
При этом общая сумма возмещения вреда (ущерба) не должна превышать 150 месячных расчетных показателей.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-2 - в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Материалдық нұқсан келген зардап шеккендер төтенше жағдай туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырып не "электрондық үкімет" веб-порталының мобильді қосымшасы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында электрондық түрде материалдық нұқсанды өтеу туралы өтініш береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Зардап шекеннің келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу туралы жеке жүгінуге мүмкіндігі болмаған жағдайда оның туыстары немесе өзге адамдар, сондай-ақ егер зардап шеккен адам кәмелеттік жасқа толмаған болса, оның заңды өкілдері сенімхат негізінде жүгіне алады.
7. Келтірілген нұқсанды өтеу туралы өтінішке:
1) зардап шеккен адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан немесе төтенше жағдайды жою кезеңінде осындай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайларда – ішкі істер органдары берген уақытша жеке куәлік) не Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған электрондық нысанда;
2) табиғи сипаттағы төтенше жағдай туындаған кезден бастап немесе төтенше жағдайды жою кезеңінде зардап шеккеннің жойылған және/немесе бүлінген мүлкінің тізбесі қоса беріледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Өтініштер мен құжаттарды тіркеуді жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша материалдық нұқсанды өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында зардап шеккен адамға құжаттарды қабылдағанын растайтын қолхатты бере отырып жүзеге асырады.
9. Материалдық нұқсанды өтеу туралы өтініш осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар жергілікті атқарушы органға келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
9-1. Табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан тұрғынжайға ішінара зақым келген жағдайда жергілікті атқарушы орган техникалық тексеру және сметалық құжаттама негізінде оны қалпына келтіру тетіктерінің бірін мыналар арқылы айқындайды:
1) жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін мердігер ұйымды тарту;

5. Пострадавшие, понесшие материальный ущерб, в течение тридцати календарных дней со дня возникновения чрезвычайной ситуации представляют в местный исполнительный орган заявление о возмещении материального ущерба, заполненное по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо в электронном виде посредством мобильного приложения веб-портала "электронное правительство" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае невозможности личного обращения пострадавшего, с заявлением о возмещении причиненного вреда (ущерба) могут обратиться его родственники или иные лица на основании доверенности, а также законные представители в случае, если пострадавший является несовершеннолетним.
7. К заявлению о возмещении причиненного ущерба прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность пострадавшего лица (в случаях утраты или уничтожения такого документа вследствие чрезвычайной ситуации природного характера или в период ликвидации чрезвычайной ситуации – временное удостоверение личности, выданное органами внутренних дел), либо в электронной форме, определенной законодательством Республики Казахстан;
2) перечень утраченного и/или испорченного имущества пострадавшего с момента возникновения чрезвычайной ситуации природного характера или в период ликвидации чрезвычайной ситуации.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Регистрацию заявлений и документов осуществляет местный исполнительный орган в журнале регистрации заявлений о возмещении материального ущерба по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с выдачей пострадавшему расписки, подтверждающей принятие документов.
9. Заявление о возмещении материального ущерба рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней с даты поступления в местный исполнительный орган документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
9-1. В случаях частичного повреждения жилища в результате чрезвычайной ситуации природного характера местный исполнительный орган на основании технического обследования и сметной документации определяет один из механизмов его восстановления путем:
1) привлечения подрядной организации для проведения ремонтных работ;

2) жөндеу жұмыстарын өз бетінше жүзеге асыру туралы шешім қабылдаған азаматтарға шығыстарды төлеу.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304; жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 04.06.2024 № 435 қаулыларымен.
10. Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде бағалаушының келтірілген нұқсанның мөлшерін бағалауын ұйымдастырады. Бұл ретте бағалау жүргізуді ұйымдастыруға байланысты шығыстар жергілікті атқарушы органға жүктеледі.
11. Мүлікке келтірілген зиянның (нұқсанның) мөлшерін анықтау зардап шеккен адам мен бағалаушының қатысуымен жүзеге асырылады.
12. Келтірілген нұқсанның мөлшерін бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) зардап шеккен адамның бағалаушыны таңдауы;
2) зардап шеккен адаммен келісім бойынша бағалауды жүргізу уақыты мен орнын анықтау;
3) бүлінген мүлікті бағалауды өткізу;
4) зардап шеккен адамды бағалау туралы есеппен таныстыру.
13. Зиянды (нұқсанды) өтеу мөлшері жоғалған немесе зақымдалған мүліктің тозуын ескере отырып, зиянды (нұқсанды) өтеу кезінде осы жердегі қолданыстағы нарықтық бағасы бойынша бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) үшін қажетті шығыстарды және/немесе мүліктің зақымдануы салдарынан оның арзандау мөлшерін не жоғалған мүліктің құнын негізге ала отырып айқындалады. Бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) шығыстары оны қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар сметасымен немесе калькуляциясымен расталады.
14. Егер мүлікті қалпына келтіру техникалық тұрғыдан мүмкін болмаса немесе экономикалық тұрғыдан негізсіз болса, ол жойылды деп саналады. Мүлікті қалпына келтіру, егер бұл ретте мүлікті қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар оның нұқсан келтіру басталған күнгі нарықтың құнының сексен пайызынан асып кетсе, экономикалық тұрғыдан негізсіз деп саналады.
14-1. Қаражат бөлу туралы шешім қабылданғаннан кейін жергілікті атқарушы орган 5 жұмыс күні ішінде тұрғын үй иесімен жөндеу жұмыстарын мердігер ұйымның жүзеге асыруына немесе жөндеу жұмыстарын өз бетінше жүзеге асыру үшін қаражат төлеуге келісім жасасады.
Жөндеу жұмыстары өз бетінше жүзеге асырылатын болса, келісімде төлем алған тұрғынжай иесінің төлем күнінен бастап алты ай ішінде қалпына келтіру жұмыстарының орындалғаны туралы фото тіркеп есеп беруі туралы ақпарат қамтылады.
Тиісті есеп ұсынылмаған жағдайда жергілікті атқарушы орган бөлінген қаражатты қайтаруға мәжбүрлеу туралы сот органдарына жүгінуге құқылы.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.

2) выплаты расходов гражданам, принявшим решение о самостоятельном осуществлении ремонтных работ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304; в редакции постановления Правительства РК от 04.06.2024 № 435.
10. Местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления организует оценку размера причиненного ущерба у оценщика. При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки, возлагаются на местный исполнительный орган.
11. Определение размера вреда (ущерба), причиненного имуществу, осуществляется при участии пострадавшего и оценщика.
12. Организация оценки размера причиненного ущерба включает следующие этапы:
1) выбор пострадавшим оценщика;
2) определение времени и места проведения оценки по согласованию с пострадавшим;
3) проведение оценки поврежденного имущества;
4) ознакомление пострадавшего с отчетом об оценке.
13. Размер возмещения вреда (ущерба) определяется исходя из расходов, необходимых для восстановления (ремонта) поврежденного имущества, и/или размера уценки имущества вследствие его повреждения либо стоимости утраченного имущества по рыночным ценам, действующим в данной местности на момент возмещения вреда (ущерба), с учетом износа утраченного или поврежденного имущества. Расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества подтверждаются сметой или калькуляцией затрат на его восстановление.
14. Имущество считается уничтоженным, если его восстановление технически невозможно или экономически необоснованно. Восстановление имущества считается экономически не обоснованным, если ожидаемые при этом расходы на восстановление имущества превышают восемьдесят процентов его рыночной стоимости на день наступления ущерба.
14-1. После принятия решения о выделении средств местный исполнительный орган в течение 5 рабочих дней заключает соглашение с собственником жилища на осуществление подрядной организацией ремонтных работ или выплаты средств для самостоятельного осуществления ремонтных работ.
В соглашении при самостоятельном осуществлении ремонтных работ содержится информация о предоставлении собственником жилища, получившим выплаты, отчета о выполненных восстановительных работах с фото фиксацией в течение шести месяцев со дня выплаты.
В случае непредоставления соответствующего отчета местный исполнительный орган вправе обратиться в судебные органы о понуждении возврата выделенных средств.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.

15. Комиссия қорытынды шығарғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен келісілген қаражат бөлу туралы шешім қабылдайды.
Зардап шеккендерге төлем тиісті шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15-1. Азаматтар жөндеу жұмыстарын өз бетінше жүзеге асырған кезде қаражат екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізуге лицензиясы бар өзге ұйымдарда ашылған азаматтардың дербес немесе карт-шотына аударылады.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
16. Келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеген соң келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында өтелген зиянның (нұқсанның) күнін, мөлшерін және төлем құжатының нөмірін көрсете отырып, тиісті жазба жазылады.
17. Даулар туындаған жағдайда зиянды (нұқсанды) өтеу мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар
салдарынан зардап шеккендерге келтірілген
зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларына
1-қосымша
Кімге __________________________
(материалдық нұқсанды бағалау және өтеу жөніндегі комиссия төрағасының Т.А.Ә.) (болған кезде)
____________________________________
мекенжайында тұратын
____________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.) (болған кезде)
тел.________________________________
Материалдық зиянды (нұқсанды )өтеу туралы өтініш
Сізден ________________________________________________________
(оқиғаның сипаты көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
байланысты маған материалдық зиянды (нұқсанды) өтеуді сұраймын.
Материалдық зиянды (нұқсанды) мына мекенжай бойынша
_____________________________________________________________________
(облысы, ауданы, қаласы, тұрғылықты мекенжайы)
өтеуіңізді сұраймын.
Банк мекемесінің № _________________________________________________
Филиал № ___________________________________________________________
(Т.А.Ә. болған кезде)
атына жеке есепшоты немесе карт-шоты _______________________________
алушының ЖСН №______________________________________________________
өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:

15. После вынесения заключения Комиссией в течение трех рабочих дней местным исполнительным органом принимается решение о выделении средств, согласованное с уполномоченным органом по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения.
Выплата осуществляется пострадавшим в течение тридцати календарных дней после принятия соответствующего решения.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Перечисление средств при самостоятельном осуществлении ремонтных работ гражданами осуществляется на лицевой или карты-счета граждан, открытые в банках второго уровня, Национальном операторе почты или иных организациях, имеющих лицензию на проведение отдельных видов банковских операций.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
16. После возмещения причиненного (вреда) ущерба в журнале регистрации заявлений о возмещении причиненного вреда (ущерба) производится соответствующая запись с указанием даты, размера возмещенного вреда (ущерба) и номера платежного документа.
17. В случае возникновения споров, вопросы возмещения вреда (ущерба) разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера
Кому _________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
председателя комиссии по
оценке и возмещению
материального ущерба)
от ________________________
(Ф.И.О. (при наличии) проживающего
____________________________
тел. ________________________
Заявление
о возмещении материального вреда (ущерба)
Прошу Вас возместить мне причиненный вред (ущерб) в связи с
________________________________________________________________________________
(указывается характер события)
Причиненный вред (ущерб) прошу возместить по адресу: ________________________
_________________________________________________________________________________
(область, район, город, адрес места жительства)
Учреждение банка № _______________________________________________________
№ филиала ________________________________________________________________
Лицевой счет или карт-счет __________________________________________________
на имя ____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при наличии)
ИИН получателя № ______________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
4. ______________________________________________________________
5. ______________________________________________________________
20 _____ж. "______"____________ Өтініш беруші________________
(жылы) (күні) (айы) (Т.А.Ә. қолы) (болған кезде)
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар
салдарынан зардап шеккендерге келтірілген
зиянды (нұқсанды) өтеу қағидаларына
2-қосымша
Материалдық зиянды (нұқсанды) өтеу туралы өтініштерді тіркеу
журналы
Р/с
Табиғи сипаттағы төтенше жағдай салдарынан зардап шеккеннің Т.А.Ә. (болған кезде)
Келіп түскен күні, кіріс №
Тұратын мекенжайы
Зиянды (нұқсанды) өтеу себебі (төтенше жағдайдың болған орнының, уақыты мен түрінің қысқаша сипаттамасы)
Материалдық зиянның (нұқсанның) мөлшері
Берілген материалдық көмек бойынша төлем тапсырмасының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7

1. ______________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________
"_______ " _________ 20____г. Заявитель
_______________________________ Ф.И.О. (при наличии)
(число) (месяц) (год) подпись
Приложение 2
к Правилам возмещения вреда (ущерба), причиненного пострадавшим, вследствие чрезвычайных ситуаций природного характера
Журнал регистрации заявлений
о возмещении материального вреда (ущерба)
п/п
Ф.И.О. (при наличии) пострадавшего в результате чрезвычайной ситуации природного характера
Дата поступления, № вх.
Адрес проживания
Причина возмещения вреда (ущерба) (краткое описание места, времени и вида чрезвычайной ситуации)
Размер материального вреда (ущерба)
№ и дата платежного поручения по выданной материальной помощи (роспись регистратора)
1
2
3
4
5
6
7