Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы Азовое ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 306 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұлан ауданы Азовое ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық
мәслихатының шешімімен
2026 жылғы "30" маусым № 306
Ұлан ауданы Азовое ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Азовое ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026–2030 жылдарға арналған жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін шекті жүктеме нормасын бекіту туралы" бұйрығына (№11064 тіркелген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде №34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
Азовое ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), жер санаттары бөлінісінде, сондай-ақ жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктері үшін, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды белгілеумен жасалған сызба (карта);
ұсынылатын жайылым айналымы сызбалары көрсетілген карта;
ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өткізуге арналған сервитуттар, мал айдау жолдары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген карта;
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген карта;
халықтың жеке қосалқы шаруашылықтағы мал жаю қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында резервке қойылатын жайылымдар көрсетілген карта;
су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған су қоймалары, суару немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қол жеткізу сызбасы;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтерін, жайылымдардың геоботаникалық зерттелу жағдайы туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарлары саны және олардың иелері – жайылым пайдаланушылар (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) туралы мәліметтерді, табындар, отарлар, үйірлер саны туралы деректерді, оларды жануар түрлері мен жыныстық-жас ерекшеліктері бойынша қалыптастыруды, шалғай жайылымдарда мал жаю үшін мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридтік жайылымдарда мал жаю ерекшеліктерін, мал айдау сервитуттары және өзге де мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған деректерді ескере отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Азовскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 306
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Азовскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 306
План по управлению пастбищами и их использованию по Азовскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Азовскому сельскому округу Уланского района на 2025-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Азовского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Азовое ауылдық округі Ұлан ауданының солтүстік-батыс бөлігінде, Ертіс өзенінің сол жағалауы мен Шүлбі су қоймасы бойында, таулы-дала және құрғақ дала аймағында орналасқан. Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі орташа ылғалды дала және орташа құрғақ дала кіші аймақтарына бөлінеді. Климат қоңыржай құрғақ, қоңыржай ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері 360–390 мм. Ауа температурасының ең төменгісі –45°С, ең жоғарғысы +40°С. Орташа жылдық температура +10°С. Салыстырмалы ылғалдылық 68%. Басым желдер – оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағытындағы, орташа жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақтары: қара-қоңыр, таулы оңтүстік қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар, оңтүстік қара топырақтар, шайылған және кәдімгі таулы қара топырақтар.
Өсімдік жамылғысы: бетеге-боз-жусанды, бетеге-боз әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-астық тұқымдас, жұмсақ сабақты және бұталы-шымды-астық тұқымдас өсімдіктерден тұрады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуір айының бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күн.
Гидрографиялық жүйесі Ертіс өзені алабына жатады. Ірі өзендері: Қызылсу, Қарасу, Күрік және басқа да көптеген өзендер мен жылғалар.
Әкімшілік орталығы – Ново-Азовое ауылы, аудан орталығы Қасым Қайсенов кентінен солтүстік-батысқа қарай 67,5 км жерде орналасқан.
Азов ауылдық округінің жалпы аумағы 54 144,7 гектар, оның ішінде: егістік – 11 143,0 гектар, жайылым – 36 108,6 гектар, шабындық – 1 759,4 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 817 гектар
елді мекендер жері – 5 134 гектар
қор жерлері – 4 194 гектар.
Ұлан ауданы Азовое ауылдық
округі
бойынша

Азовский сельский округ расположен в северо-западной части Уланского района вдоль левого берега р. Иртыш и Шульбинского водохранилища, в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68%. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Кызылсу, Карасу, Курык и множества других рек и ручьев.
Административный центр село Ново-Азовое находится в 67,5 км к северо-западу от районного центра поселка Касыма Кайсенова.
Азовский сельский округ занимает 54144,7 гектар площади, в том числе: пашни – 11143,0 гектар, пастбища – 36108,6 гектар, сенокосы – 1759,4 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44817 гектар;
земли населенных пунктов –5134 гектар;
земли запаса - 4194 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Азовскому
сельскому округу Уланского
района

Азов ауылдық округі тұрғындарының мал басы: 1107 бас ірі қара мал, 1545 бас ұсақ мал, 766 бас жылқы (7-кесте).
Кесте 7. Жеке қосалқы шаруашылық малдарына арналған жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Аудан тұрғындарының жайылымдағы мал басына қажеттілік есептеуіне сәйкес, Жайылымдарға деген қажеттілікті есептеу нәтижесіне сәйкес, округ бойынша халықтың жайылатын мал басына қосымша жайылымдар қажет, яғни жайылым тапшылығы бар.
Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер құрамында 36 108,6 га жайылым бар, олардың басым бөлігі жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың меншігінде және пайдалануында.
Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы (ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары) мал басы: 2686 бас ірі қара мал, 268 бас ұсақ мал, 31 бас жылқы (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басын жайылыммен қамтамасыз ету есебіне сәйкес, қосымша жайылымдар қажет емес, тапшылық жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін барлығы 5,839 мың гектар жайылым қажет. 1107 бас ірі қара мал, 1545 бас ұсақ мал және 766 бас жылқы 4,826 мың гектар аумақтағы қоғамдық жайылымдарда бағылады. Ал 2686 бас ірі қара мал, 268 бас ұсақ мал және 31 бас жылқы 18,152 мың гектар жер пайдалануға берілген жайылымдарда жайылады.
Кесте 9. Қосымша қажет болатын жайылымдар
№ р/н
Қосымша қажет болатын жайылымдар (қор жерлерінен), мың гектар
қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалану үшін берілетін жайылымдар, мың гектар
жеке қосалқы шаруашылық малын жайылымға шығару қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында резервтелетін жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
1,013
-
1,013
2-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған
Ұлан
ауданы Азовое ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жоспарына
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері
зерттеу күні, аңыз (легенда) бойынша және табиғи жем-шөптік алқаптар жіктемесіне сәйкес шифрлар
контурлар мен сипаттамалар нөмірлері (жақша ішінде)
жер бедері мен топырақ жағдайларына сәйкестігі көрсетілген табиғи жем-шөптік алқаптардың типтері (әртүрлілігі, модификациялары) атауы. Басқа алқаптар мен жерлердің атауы
Алқап түрі
контурдағы үлесі, пайызбен көрсетілген
алаңы, мың гектар
Қазіргі заманғы қолданыс
Жалпы өнімділік, гектарына центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
24А
М-5а
2
Спиреялы-өлеңшөпті-қамысты-тұзсүйгіш өсімдіктер, жайылмалы шалғынды қара-қоңыр далаланған саздақ топырақтарда
жайылым
20
185
жеке малды жаю

Поголовье скота местного населения Азовского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1107 голов, мелкого рогатого скота 1545 голов, лошадей 766 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 36108,6 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 2686 головы, мелкого рогатого скота 268 голов, лошадей 31 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 23,004 ысяч гектар. 1107 голов КРС, 1545 голов МРС и 766 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 4,979 тысяч гектаров, 2686 голов КРС, 268 голов МРС и 31 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 18,152 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
5,682
-
5,682
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Азовскому
сельскому округу Уланского
района
на 2026-2030 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
24А
М-5а
2
Перейно-осоково-тростниково-солодковые на пойменных луговых темно-каштановых остепненных суглинистых почвах
пастбище
20
185
выпас частного скота

350
3
636235200
Беткудук
5-қосымша
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
үлгілік жоспарға
нысан
Ұсынылатын жайылым айналымының сызбалары
Жылдар
Участоктардың номері
I
II
III
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде табиғи және егілген жайылымдардың шөп жамылғысының өнімділігі мен қоректік сапасының төмендеуіне жол бермеу үшін жайылым айналымын сақтау қажет. Бұл жемшөп базасының жағдайын жақсартуға мүмкіндік береді.
Жайылым айналымы – бұл жайылымдарды пайдалану және оларды күтіп-баптау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, жыл сайын немесе бірнеше жыл аралығында) оларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгертіліп отырады. Осы мақсатта жайылымды пайдалану мен шабындыққа пайдалануды кезектестіріп, мал жаю мерзімдерін өзгертіп, жайылымға демалыс беріледі.
Табиғи-климаттық жағдайларды және жайылымдардың тапталу деңгейін (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдар үшін өзекті) ескере отырып, маусымдық-кезектес жайылым айналымы қолданылады. Ол жыл мезгілдері бойынша учаскелерді кезекпен ауыстырып отыратын үш танапты жүйені қарастырады. Мұндай жүйеде әрбір учаске маусымның басы, ортасы және соңы үшін кезектесіп пайдаланылатын танаптарға бөлінуі тиіс.
Жайылым айналымын мал жаюға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде, осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес ұсынылған сызбаларды ескере отырып қолдану қажет.
Әзірленген 2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Азовое ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге, олардың жағдайын жақсартуға және тозу (деградация) үдерістерінің алдын алуға мүмкіндік береді.

350
-
-
-
-
-
3
636235200
с. Беткудук
-
-
-
Итого:
350
-
-
-
30
-
-
-
Приложение 5
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Азовскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.