Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 20 қаңтардағы № ҚР ДСМ-7 "Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 46 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. 2021 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы № ҚР ДСМ-7 "Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды бекіту туралы" бұйрығына (мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22096 нөмірімен тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу, сондай-ақ медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесін бағалау кезінде сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары.";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің талаптарына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың "пайда-тәуекел" арақатынасын бағалау және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер жүргізу үшін материалдарды бағалау кезінде, сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары.";
бұйрықтың 2-қосымшасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етуі тиіс:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап бес күнтізбелік күні ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберу;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 января 2021 года № ҚР ДСМ-7 "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 апреля 2026 года № 46
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 января 2021 года № ҚР ДСМ-7 "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22096) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии по проведению экспертизы при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий, а также при оценке оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия в соответствии с законодательством Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии по оценке соотношения "польза-риск" лекарственных средств и медицинских изделий, а также оценке материалов для проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, в соответствие с требованиями международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза или в соответствии с законодательством Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему приказу.";
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру қамтамасыз етілсін.
3. Осы бұйрықты орындауды бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің жауапты вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 28 сәуірдегі
№ 46
Бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 апреля 2026 года № 46
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

248.
Талдамалық сараптамасы бар медициналық бұйымдардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу
1 түр
32 748
Талдамалық сараптамасы бар медициналық бұйымдардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде түрлендіру
1 түр
32 748
3-тарау. Медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесін бағалау кезіндегі сараптама
249.
Медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамаларын сараптамалық бағалау
1 сараптама

248.
Внесение изменений в регистрационное досье медицинских изделий, с аналитической экспертизы
1 вид
32 748
Модификация при внесении изменений в регистрационное досье медицинских изделий, с аналитической экспертизой
1 вид
32 748
Глава 3. Экспертиза при оценке оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия
249.
Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинского изделия
1 экспертиза

69 500
250.
Медициналық бұйымның клиникалық-техникалық негіздемесін сараптамалық бағалау
1 сараптама
69 500
Ескертпе:
* GMP (джиэмпи) – дәрілік заттардың айналысы саласындағы тиісті фармацевтикалық практикалар – дәрілік заттардың өмірлік циклінің барлық кезеңдеріне қолданылатын денсаулық сақтау саласындағы стандарттар: тиісті өндірістік практика.
** іn vіtro (ин витро) - іn vіtro (ин витро) – тест-жүйе ретінде көпжасушалы біртұтас организмдер емес, микроорганизмдер немесе біртұтас организмдерден немесе олардың имитациясынан оқшауланған материал пайдаланылатын зерттеулер.
*** Қазақстан Республикасында өндірілген (отандық өндірушілер үшін) медициналық бұйымдарды қайта тіркеу кезінде сараптама жүргізуге тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімінің өтіп кетуіне байланысты тіркеу құнының 50%-ы сомасында төленеді.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 28 сәуірдегі
№ 46 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы

69 500
250.
Экспертная оценка клинико-технического обоснования медицинского изделия
1 экспертиза
69 500
Примечание:
* GMP (джиэмпи) - надлежащие фармацевтические практики в сфере обращения лекарственных средств – стандарты в области здравоохранения, распространяющиеся на все этапы жизненного цикла лекарственных средств: надлежащая производственная практика.
** in vitro (ин витро) - исследования, в которых в качестве тест-систем используют не многоклеточные целостные организмы, а микроорганизмы или материал, изолированный от целостных организмов, или их имитации.
*** экспертиза при перерегистрации медицинских изделий, произведенных в Республике Казахстан (для отечественных производителей), в связи с истечением срока действия регистрационного удостоверения оплачивается в сумме 50% от стоимости регистрации.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 апреля 2026 года № 46
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2021 жылғы 20 қаңтардағы
№ ҚР ДСМ-7 бұйрығына
4-қосымша
Еуразиялық экономикалық Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің талаптарына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың "пайда-тәуекел" арақатынасын бағалау және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер жүргізу үшін материалдарды бағалау кезінде, сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары
Жұмыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Қосымша құн салығынсыз баға теңгемен көрсетілген
1
2
3
4
1- Тарау. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың "пайда-тәуекел" арақатынасын бағалау кезіндегі сараптама
1.
Мерзімсіз тіркелген дәрілік заттардың "пайда-қауіп" арақатынасын бағалау.*
1 дәрілік препарат**
90 000
2.

от 20 января 2021 года
№ ҚР ДСМ-7
Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии по оценке соотношения "польза-риск" лекарственных средств и медицинских изделий, а также оценке материалов для проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, в соответствии с требованиями международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза или в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Наименование работ
Единица измерения
Цена в тенге без налога на добавленную стоимость
1
2
3
4
Глава 1. Экспертиза при оценке соотношения "польза-риск" лекарственных средств и медицинских изделий
1.
Оценка соотношения "польза–риск" лекарственных средств с бессрочной регистрацией *
1 лекарственный препарат**
90 000
2.

Мерзімсіз тіркеуі бар қауіпсіздігі 2б және 3 класты медициналық бұйымдардың "пайда-қауіп" арақатынасын бағалау.***
1 тіркеу куәлігі
30 000
2-Тарау. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер жүргізуге арналған материалдарды бағалау кезіндегі сараптама
1.
In vitro (ин витро) диагностикасына арналған медициналық бұйымдарды, қолданудың әлеуетті қаупінің 1 және 2а класты медициналық бұйымдарды қоспағанда дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың клиникалық зерттеулерін жүргізу үшін материалдарды бағалау.****
1 өтінім
385 143
Ескертпе:
* отандық өндірушілер үшін көрсетілетін қызметтердің құнынан 78% мөлшерінде құнын төмендету қолданылады.

Оценка соотношения "польза-риск" медицинских изделий 2б и 3 класса безопасности, имеющих бессрочную регистрацию***
1 регистрационное удостоверение
30 000
Глава 2. Экспертиза при оценке материалов для проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий
1.
Оценка материалов для проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, за исключением медицинских изделий для диагностики in vitro (ин витро), медицинских изделий 1 и 2а класса потенциального риска применения****
1 заявка
385 143
Примечание:
* применяется снижение стоимости для отечественных производителей в размере 78% от стоимости оказываемых услуг.

** бір өндірушінің дәрілік препаратының бір саудалық атауының бір қосымша дозировкасы жағдайында көрсетілетін қызметтерді құнынан 25% мөлшерінде құнын төмендету қолданылады, әрбір келесі қосымша дозировкасы үшін көрсетілетін қызметтердің құнынан 50% мөлшерінде құнын төмендету қолданылады.
*** отандық өндірушілер үшін көрсетілетін қызметтер құнынан 67% мөлшерінде құнын төмендету қолданылады.
**** отандық өндірушілер үшін көрсетілетін қызметтер құнынан 50% мөлшерінде құнын төмендету қолданылады.

** в случае одной дополнительной дозировки одного торгового наименования лекарственного препарата одного производителя, применяется снижение стоимости в размере 25% от стоимости оказываемых услуг, для каждой последующей дополнительной дозировки применяется снижение стоимости в размере 50% от стоимости оказываемых услуг.
*** применяется снижение стоимости для отечественных производителей в размере 67% от стоимости оказываемых услуг.
**** применяется снижение стоимости для отечественных производителей в размере 50% от стоимости оказываемых услуг.