"Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 3 наурыздағы № 56-НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 50 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8390 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары:
1) кәмелетке толмағандарға білім беру және сауықтыру қызметтерін ұсынатын (жыл бойы немесе маусымдық негізде жұмыс істейтін балалардың білім беру-сауықтыру орталықтары (кешендері));
2) кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынбайтын:
мектепке дейінгі дамыту кешені (орталық, академия);
оқушылар сарайы (үйі, орталығы, кешені, балалар мен жасөспірімдердің шығармашылық орталығы);
жас натуралистер стансасы (балалар экологиялық орталығы, биологиялық орталықтар, экобиоорталықтар);
жас техниктер стансасы (орталықтар, балалар мен жасөспірімдер техникалық шығармашылық мектептері);
жас туристер стансасы (балалар мен жасөспірімдер туризм орталықтары);
балалар аула клубы, балалар әскери-патриоттық клубы (клубтық демалыс ұйымдары);
балалар өнер мектептері (балалар музыка мектептері, балалар көркемөнер мектептері, балалар өнер мектептері, көркем-эстетикалық бағыттағы мектептер);
балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі;
балалар мен жасөспірімдердің мамандандырылған спорт мектебі;
балалар мен жасөспірімдердің мамандандырылған олимпиадалық резерв спорт мектебі;
балалардың қызметі мен қызығушылығы бағыттары бойынша ұйымдар;
балаларға қосымша білім беру оқу-әдістемелік және ғылыми-практикалық орталықтары;
балалар демалыс орталықтары (бейінді, көп бейінді балалар демалысы мен бос уақытын ұйымдастыру орталықтары (кешендері).";
13-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Тәрбие жұмысы және қосымша білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 "Об утверждении номенклатуры видов организаций образования"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 3 марта 2026 года № 56-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 50 "Об утверждении номенклатуры видов организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8390) следующие изменения:
в Номенклатуре видов организаций образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Организации дополнительного образования для детей:
1) предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним (детские образовательно (учебно) - оздоровительные центры (комплексы) круглогодичного или сезонного действия);
2) не предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним:
дошкольный развивающий комплекс (центр, академия);
дворец школьников (дома, центры, комплексы, центры детско-юношеского творчества);
станция юных натуралистов (детские экологические центры, биологические центры, экобиоцентры);
станция юных техников (центры, школы технического творчества детей и юношества);
станция юных туристов (центры детско-юношеского туризма);
детский дворовый клуб, детский военно-патриотический клуб (клубные досуговые организации);
детские школы искусств (детские музыкальные школы, детские художественные школы, детские школы искусств, школы художественно-эстетической направленности);
детско-юношеская спортивная школа;
специализированная детско-юношеская спортивная школа;
специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва;
организации по направлениям деятельности и интересам детей;
учебно-методические и научно-методические центры дополнительного образования для детей;
детские центры отдыха (профильные, многопрофильные детские центры (комплексы) отдыха и досуга).";
пункт 13 исключить.
2. Департаменту воспитательной работы и дополнительного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Ш. Ақпарова

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
Ш. Акпарова