"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 5 маусымдағы № 370 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінде, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерінде:
2-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджеттің атқарылуы үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерін:
мемлекеттік мекемелер – мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – міндеттемелер бойынша жеке жоспар) және мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – төлемдер бойынша жеке жоспар);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі – міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспары);
мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты – түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын әзірлейді.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына және (немесе) жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларына, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларына және (немесе) іс-шаралар жоспарларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымына (бұдан әрі – бюджеттік сұранымы), Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына, республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығы) сәйкес және осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен әзірленеді.
Қаржыландырудың жеке жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бөлшек қалдықсыз бүтін сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 июня 2026 года № 370
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга" следующие изменения и дополнения:
в Процедурах казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурах казначейского учета и мониторинга, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Обслуживание государственных учреждений, администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок государственным казначейством и органами государственного казначейства осуществляется посредством информационной системы "Казначейство-клиент".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением – индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее – индивидуальный план по обязательствам) и индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам (далее – индивидуальный план по платежам);
администратором бюджетных программ – план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам (далее – планы финансирования администратора бюджетных программ);
государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы – сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и (или) решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, планами развития государственных органов, планами развития области, города республиканского значения, столицы, планами развития и (или) планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, бюджетными программами администраторов бюджетных программ, бюджетным запросом администраторов бюджетных программ (далее – бюджетный запрос), единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов (далее – Справочник государственных учреждений), и в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах тенге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах тенге, целыми числами без дробного остатка.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:

"7. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын мемлекеттік мекемелер шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамалары бойынша мынадай талаптардың негізінде әзірлейді:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекіткен немесе бекіту немесе нақтылау кезінде қабылданған шешімдерді ескере отырып пысықталған бюджеттік сұранымда ұсынылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептері;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
міндеттемелерді уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалу серпіні негізінде;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын ескере отырып әзірлейді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысы немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараттына айларға бөле отырып, жоспарларды айға бөлу негіздемесімен бірге:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын;
қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын ұсынады.
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдері аппараттарына тұтастай бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына облыс әкімі, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Рәсімдерде белгіленген форматта қағаз және электрондық тасығыштарда, жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын – тек электрондық тасығыштарда ғана ұсынады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарлары жобаларының шынайылығын, дұрыс ресімделуін және мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.";
13-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;

"7. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетном запросе, одобренном бюджетной комиссией и доработанном с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета;
нормативных правовых актов, принятых в целях реализации бюджетных программ (подпрограмм);
других нормативных правовых актов;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
с учетом структуры специфик экономической классификации расходов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Администратор бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год предоставляет в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы с разбивкой по месяцам, с обоснованием помесячной разбивки планов:
проекты планов финансирования администратора бюджетных программ в соответствии с функциональной классификацией расходов бюджета на уровне бюджетных программ;
проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам (подпрограммам) прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные акимом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ предоставляются администратором бюджетных программ на бумажных и электронных носителях в формате, установленном настоящими Процедурами, проекты индивидуальных планов финансирования – только на электронных носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для составления проекта плана поступлений уполномоченный орган по исполнению бюджета утверждает приказ годовых сумм прогноза поступлений по доходам, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов, а также приказ годового объема поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан в разрезе специфик (далее – приказ). Распределение по спецификам годовых сумм прогноза поступлений доходной части бюджета, осуществляется исходя из удельного веса фактических (ожидаемых) поступлений текущего финансового года от общего объема доходов и динамики фактических поступлений за ряд лет.";

14 және 15-тармақтарда орыс тіліндегі мәтіндер өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіндер өзгермейді;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Мемлекеттік қазынашылық Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі жергілікті бюджет туралы облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін сегіз жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты жергілікті бюджет туралы аудандық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімін іске асыру туралы шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды, бекітеді және жүргізеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру кезінде айлар бойынша шығыстар түсімдерден асып кеткен жағдайда мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган шығыстарды ай сайын бөлуді қайта бөлу үшін шығыстар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайту қажет сомалар мен айларды көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын қайтарады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бір күн мерзімде мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарының түзетілген жобасын ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері төлемдер бойынша түзетілген жоспарлы тағайындауларды ұсынғаннан кейін теңгерімдеуді жүзеге асыру мүмкін болмаған кезде болжамды тапшылықты жабу мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жолымен жоспарланады.
Мемлекеттік қазынашылық қарыздар бойынша түсімдер жоспарының орындалуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жоспарлаған шығыстар сомасының түсімдердің жоспарлы сомасынан қандай кезеңдерде және қандай көлемде асып түсетінін хабарлайды. Өз кезегінде, қарыздар бойынша түсімдер жоспарының орындалуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігіне қол жеткізу мақсатында тиісті кезеңдерге арналған қарыздар бойынша жоспар сомасын қайта бөледі.";

пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. На основании Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, в течении пяти рабочих дней после их принятия, уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется прогноз годовых сумм поступлений на очередной финансовый год и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и направляется в уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов для составления проекта плана поступлений по соответствующим кодам бюджетной классификации.
15. План поступлений в бюджет и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, утвержденные по спецификам, должны соответствовать суммам поступлений соответствующего бюджета и объемам поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, по категориям, классам и подклассам поступлений, утвержденным Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, а в разрезе специфик – приказу уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов поступлений, составленные в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан, с помесячной разбивкой по формам согласно приложениям 11, 12 и 13 к настоящим Процедурам.
Данные проекты предоставляются в течение двух рабочих дней после утверждения приказа уполномоченного органа по исполнению бюджета.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Государственное казначейство в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение десяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение восьми рабочих дней после принятия постановления акима области, города республиканского значения, столицы о реализации решения областного, города республиканского значения, столицы, маслихата о местном бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия постановления акима района (города областного значения) о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.
Аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения районного (города областного значения) маслихата о местном бюджете.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При формировании сводного плана поступлений и финансирования по платежам в случае превышения расходов над поступлениями по месяцам государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает проекты планов финансирования по обязательствам и платежам администраторам бюджетных программ для перераспределения помесячной разбивки расходов, с указанием сумм и месяцев, в которых необходимо уменьшить плановые назначения по платежам.
Администратор бюджетных программ в однодневный срок предоставляет в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета откорректированный проект плана финансирования администратора бюджетных программ по обязательствам и платежам.
При невозможности осуществления балансировки после представления администраторами республиканских бюджетных программ откорректированных плановых назначений по платежам, покрытие прогнозного дефицита планируется путем выпуска государственных ценных бумаг.
Государственное казначейство уведомляет структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за выполнение плана поступлений по займам, в каких периодах и в каких объемах суммы расходов, запланированных администраторами республиканских бюджетных программ, превышают плановые суммы поступлений. В свою очередь, структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственное за выполнение плана поступлений по займам, перераспределяет суммы плана по займам на соответствующие периоды в целях достижения сбалансированности сводного плана поступлений и финансирования по платежам.";

23 және 24-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган облыстық бюджеттер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне, берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
24. Мемлекеттік қазынашылықтың басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітетін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, республикалық бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына олардың жасалуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және мемлекеттік қазынашылықтың елтаңбалық мөрімен куәландырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітетін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, тиісті жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына олардың жасалуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының басшысы бекітетін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл және ауылдық округ бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына олардың жасалуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының елтаңбалы мөрімен куәландырылады.";
27-тармақтың сегізінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в течение трех рабочих дней после утверждения областного бюджета передает в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам.
Аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в течение трех рабочих дней после утверждения районного (города областного значения) бюджета передает в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из районного (города областного значения) бюджета, бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа.
24. Утверждаемый руководителем государственного казначейства или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяется гербовой печатью государственного казначейства.
Утверждаемый руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по соответствующего местному бюджету подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяется гербовой печатью местного уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Утверждаемый руководителем аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяется гербовой печатью аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы.";
часть восьмую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"При приеме на исполнение ответственные исполнители органов государственного казначейства осуществляют проверку сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам и индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по местному бюджету на соответствие решениям маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениям местных исполнительных органов о реализации местных бюджетов, решениям акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата района (города областного значения) о местном бюджете на очередной финансовый год.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан алынған кірістер түсімдерінің жиынтық жоспарларын (ерекшеліктер деңгейіне дейін) екі жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жеткізеді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарына, қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгерген кезде, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлген кезде, республикалық және жергілікті бюджеттердің ай сайынғы түсімдері мен шығыстарын түзетуді және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларындағы және қаржыландырудың жеке жоспарларындағы бір бюджеттік бағдарламаның ішіндегі кіші бағдарлама мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері арасында соманы түзетуді талап ететін факторлар пайда болған кезде жүргізіледі.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінімдер негізінде және салықтық, кедендік және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін кірістер түсімдерінің жоспарларын өзгертуге өтінімдер негізінде мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қалыптастыратын түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте кіріс түсімдерінің жоспарларын өзгертуге арналған өтінімдер ағымдағы айдың жиырма бесі күнінен кейін келесі жұмыс күні беріледі.
Қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік мекемелерден алынған есептемелер және өзгерістер негіздемесі қоса берілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге өтінімдер (бұдан әрі – мемлекеттік мекеменің өтінімі) негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қалыптастыратын Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жасалған қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады.

"29. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета полученные сводные планы поступлений доходов (до уровня специфик) от местных уполномоченных органов по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней доводит до государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений в бюджет, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных Бюджетным кодексом, а также при изменении обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы, при распределении распределяемых бюджетных программ, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов республиканского и местных бюджетов и корректировки сумм между подпрограммами внутри одной бюджетной программы и спецификами экономической классификации расходов в планах финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальных планах финансирования.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам, формируемыми государственным казначейством, местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений и на основании полученных заявок от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, на изменение планов поступлений доходов с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений. При этом, заявки на изменение планов поступлений доходов представляются на следующий рабочий день после двадцать пятого числа текущего месяца.
Внесение изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования осуществляется справками о внесении изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования, составленными в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан формируемыми администраторами бюджетных программ на основании полученных от государственных учреждений заявок на изменение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам (далее – заявка государственного учреждения) с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

Өтінімдер мен анықтамалардағы өзгерістер сомасы мың теңгемен, бөлшек қалдығы бар, үтірден кейін бір белгіден аспайтын санмен көрсетіледі. Өтінімдер мен анықтамалар осы Рәсімдерге 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 және 42-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасалады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (зейнетақылар мен жәрдемақылар) бойынша жоғары тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу, атқарушылық құжаттарды орындау, Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды бөлу, сондай-ақ блоктық бюджеттеуге қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бөлінген бюджет қаражатын қайта бөлу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына айына бір реттен асырмай, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасы күнінен кешіктірмей екі реттен асырмай өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Бұл ретте, "Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларын және блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 602 қаулысына сәйкес блоктық бюджеттеуге қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуді ағымдағы қаржы жылының соңғы айында ағымдағы айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірілмей екі реттен асырмай жүзеге асыра алады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама және мемлекеттiк мекемелердi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама (бұдан әрi – қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама) қалыптастырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырғанға және мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн өзi орналасқан жерi бойынша мемлекеттік қазынашылық органына тиiстi шығыстарды оқшаулауды жүзеге асыру қажеттiлiгi туралы хатпен өтiнiш жасайды.
Мемлекеттік қазынашылық органы қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу жөніндегі рәсiмдер аяқталғанға дейiн жоспарлы тағайындауларды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.

Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам согласно приложениям 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 и 42 к настоящим Процедурам.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений допускается не более одного раза в месяц, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования, планы финансирования вышестоящего бюджета по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (пенсиям и пособиям), исполнения исполнительных документов, внесения изменений в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан, распределения распределяемых бюджетных программ, бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга, а также перераспределения выделенных бюджетных средств администратором бюджетных программ, участвующим в блочном бюджетировании.
При этом, внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам администратором бюджетных программ, участвующим в блочном бюджетировании в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 602 "Об утверждении Правил реализации (внедрения) блочного бюджетирования и перечня государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании", в последнем месяце текущего финансового года допускается не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. На основе заявок государственных учреждений администратор бюджетных программ формирует справку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам и справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее – справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования).
До формирования справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования и рассмотрения заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ обращается в орган государственного казначейства по своему местонахождению с письмом о необходимости осуществления блокировки соответствующих расходов.
Орган государственного казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.

Мемлекеттік қазынашылық органы 4-20 "Қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 4-20 нысаны) барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған кезде өзінің ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекемелерге қаржыландырудың жеке жоспарына жоспарланған өзгерістер енгізу туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттік мекемелер шығыстардың бюджеттік сыныптамасының өзгертілетін кодтары бойынша операцияларды қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу рәсімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мыналар ескеріле отырып қалыптастырылады:
ерекшелік сомаларын ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар мен жасалған кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы;
қабылданған, бірақ ақы төленбеген міндеттемелерді;
инкассолық өкімдердің болуын;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарлы соманы қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындалулардың сомасына азайту жасалады;
жоспарлы соманы бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiктерi бойынша ұлғайту (азайту) қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасы шегiнде басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы азайту (ұлғайту) есебiнен, бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылады;
бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасындағы қаражатты қайта бөлу бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық сомалар шегінде жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтініміне басшы немесе өзі өкілеттік берген тұлға, оларды жасауға міндетті мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғысы болмаған кезде – тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және өзгерістерге есептемелер мен бірге олардың негіздемесі ағымдағы айдың он күнінен кешіктірілмей тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге арналған анықтамаларды қайтару (қабылдамау) кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ағымдағы айдың жиырмасы күнінен кейін қайтарылған (қабылдамаған) кезден бастап бір жұмыс күні ішінде (қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістерге қатысы жоқ жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар үшін) бір жұмыс күні ішінде бір рет мемлекеттік қазынашылық органының ескертулерін ескере отырып түзетілген анықтамаларды ұсынады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Орган государственного казначейства предоставляет формы 4-20 "Отчет об исполнении плана финансирования" (далее – форма 4-20) в соответствии с Порядком составления и представления бюджетной отчетности, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемом внесении изменений в индивидуальные планы финансирования. При этом, государственные учреждения проводят операции по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов после завершения процедур по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений и произведенными кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм по спецификам экономической классификации расходов производится на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета осуществляется в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной планом финансирования;
перераспределение средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы производится в пределах годовых сумм по бюджетной программе.
Заявка государственного учреждения подписывается руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних – лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием не позднее десятого числа текущего месяца.
При возврате (отклонении) справок на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам, администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня с момента возврата (отклонения) после двадцатого числа текущего месяца (для справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования) в течение одного рабочего дня один раз, представляет откорректированные справки с учетом замечаний органа государственного казначейства.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Осы Рәсімдерде көзделген талаптар сақталған кезде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге үш данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн өзiнiң орналасқан жері бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тiзiлiммен бiрге жiбередi және үшiншiсiн өзiнде қалдырады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Рәсімдерге 36 және 38-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бектілген анықтамалардың электрондық нұсқасын жібереді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Рәсімдерге 36 және 38-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың электрондық нұсқаларын, жібереді, оларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің мемлекеттік қазынашылық органдарына "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша, ал барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге қағаз және электрондық тасығыштарда мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама бекітілген күннен бастап ағымдағы ай ішінде ұсынылады;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар бір мезгілде барлық мемлекеттік мекемелер бойынша, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – осы Рәсімдердің 33-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына екі реттен асырмай берiледi.
Мемлекеттік қазынашылық органы қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ өзгерістерді жеке қаржыландыру жоспарларына енгізу туралы анықтамаларды қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне жүктегеннен кейін, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне, сондай-ақ тиісті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына, соңғысының бюджеттік мониторинг жүргізуі үшін қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне аталған анықтамаларды жүктегенін растау туралы хабарлама жіберіледі.
Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамаларды орындауға қабылдау кезiнде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушылары анықтамалар кодтарының Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкестiгiн, төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттен немесе жоғары тұрған бюджетке берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"37. При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Процедурами, администратор бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в трех экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй – в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах по форме согласно приложению 23 к настоящим Процедурам, и третий оставляет у себя.
Администратор республиканских бюджетных программ направляет в органы государственного казначейства по своему местонахождению утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 36 и 38 к настоящим Процедурам с реестром по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам.
Администратор местных бюджетных программ в органы государственного казначейства направляет утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 36 и 38 к настоящим Процедурам с реестром по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам, которые подписываются электронной цифровой подписью руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования.
Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в органы государственного казначейства предоставляются по информационной системе "Казначейство-клиент", а для государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, на бумажном и электронном носителях в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются в течение текущего месяца со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются одновременно по всем государственным учреждениям не более одного раза в месяц и не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 33 настоящих Процедур.
После загрузки органом государственного казначейства в интегрированную информационную систему казначейства справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, по информационной системе "Казначейство-клиент" направляется уведомление о подтверждении загрузки в интегрированную информационную систему казначейства данных справок администраторам бюджетных программ, а также соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы для проведения бюджетного мониторинга.
При приеме на исполнение справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам ответственные исполнители органа государственного казначейства осуществляют проверку кодов справок на соответствие кодам единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, соответствие планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, передаваемым из вышестоящего бюджета или в вышестоящий бюджет.";
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:

"39. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiткеннен кейiнгi кезеңде мемлекеттiк мекеменің мiндеттемелердi қабылдауы немесе кассалық шығыстарды жүргiзуi себепті жоспарларлы тағайындаулар жетіспеген, Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының сәйкес келмеген, жоспарлы тағайындаулар дұрыс бөлiнбеген, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнің қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтамаларды ұсыну мерзімдерін сақтамаған және осы Рәсімдердің 32-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде, мемлекеттік қазынашылық органы:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджеттік бағдарлама әкімшісіне;
2) түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына орындаусыз қайтарады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша себебін көрсете отырып қайтарады).";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Рәсімдердің 33-тармағында белгіленген талаптарды сақтай отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінім (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі) қалыптастырады, оны ол енгізілетін өзгерістердің тиісті негіздемелерімен бірге мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жібереді.";
43, 44, 45, 46 және 47-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінім, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, зейнетақылар және жәрдемақылар, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы төлемдер, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау) бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың атқарушылық құжаттарын орындау, сондай-ақ бюджетті нақтылау және түзету кезіндегі және тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы жағдайларды қоспағанда, айына кем дегенде бір рет ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша, тиісті бюджет комиссиясының шешімі бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша немесе атқарушылық құжаттарды орындау үшін қаражат бөлуге бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі – ағымдағы ай ішінде, ал соңғы айда – ағымдағы қаржы жылының аяқталуына үш жұмыс күні қалғанда қабылданады.
Мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуді, тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы, форс-мажорлық мән-жайларды, сот талқылауларын, аванс төлемінің мөлшерін азайтуды, бағам айырмасының, баға өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қаражат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыстар беру және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен қалыптасқан ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, өткізілген мемлекеттік сатып алу нәтижесінен үнемдеу, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтумен, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертумен, сапарға шығу немесе іс-шараларды өткізу мерзімдерінің ауысуына байланысты іссапарлар кестесінің өзгеруімен байланысты жоспарларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып ұсынуға жол берілмейді.
Мемлекеттік қазынашылыққа, жергiлiктi уәкiлеттi органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына азайтылатын айларға қатысты айлардың жоспарларын ұлғайту жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы немесе алдағы азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамайды. Тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында теріс сальдо болған немесе ағымдағы қолма-қол ақша тапшылығы құрылған жағдайда алдағы айлардың төлемдер бойынша жоспарларын ағымдағы айға және азайтылатын айға қатысты алдындағы айларға көшіруге жол берілмейді.
Бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын азайту бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына азайтылатын соманы ағымдағы немесе келесі айлардан ағымдағы жылдың желтоқсан айына көшіру бойынша міндеттемелер мен төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім енгізеді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге өтiнiмдi қағаз және электрондық тасығыштармен бередi.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтініміне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал ондай болмаған жағдайда – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы және қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал олар болмаған кезеңде – тиісті бұйрықтармен олардың міндеттерін атқару жүктелген адамдар қол қояды және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөрімен расталады.
Бюджеттік бағдарламаның басшысы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына берудің дұрыстығын, дұрыс ресімделуін және уақытылы ұсынылуын және бюджет қаражатын қайта бөлудің негізділігін қамтамасыз етеді.

"39. При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, несоответствии единой бюджетной классификации Республики Казахстан, неверном распределении плановых назначений, несоблюдении сроков предоставления справок на внесение изменений в планы финансирования администратором бюджетных программ и при несоответствии требованиям пункта 32 настоящих Процедур, орган государственного казначейства возвращает без исполнения (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины):
1) справки на внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам – администратору бюджетной программы;
2) справки на внесение изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам – местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. В случае необходимости внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетной программе, администратором бюджетных программ с соблюдением требований, установленных пунктом 33 настоящих Процедур, формируется заявка на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ (далее – заявка администратора бюджетных программ), которая направляется в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы с соответствующими обоснованиями вносимых изменений.";
пункты 43, 44, 45, 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"43. Заявка на изменение сводных планов финансирования администраторами бюджетных программ предоставляется не более одного раза в месяц, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (государственной адресной социальной помощи, пенсиям и пособиям, выплатам через портал социальных услуг, социальной поддержке лиц с инвалидностью), по обслуживанию и погашению государственного долга, исполнения исполнительных документов, распределяемых бюджетных программ, а также при уточнении и корректировке бюджета и при дефиците наличности соответствующего бюджета.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение сводных планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, по решению соответствующей бюджетной комиссии, а также на выделение средств по распределяемым бюджетным программам, по обслуживанию и погашению государственного долга или для исполнения исполнительных документов принимается в течение текущего месяца, а в последнем месяце – за три рабочих дня до окончания текущего финансового года.
Не допускается предоставление в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на изменение планов текущего месяца по обязательствам и платежам с переносом на предстоящие месяцы, за исключением планов, связанных с распределяемыми бюджетными программами, обслуживанием и погашением государственного долга, при дефиците наличности соответствующего бюджета, форс-мажорными обстоятельствами, судебными разбирательствами, уменьшением размера авансовой оплаты, остатками недоиспользованных средств, сложившихся за счет курсовой разницы, изменения цен и натурального объема потребления, экономии по текущим затратам в связи с наличием вакантных должностей, предоставлением отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, экономии по итогам проведенных государственных закупок, а также с уменьшением фактического количества получателей бюджетных средств относительно запланированного, изменением ставки вознаграждения по кредитам, займам, изменением графика командировок в связи с переносом сроков выезда или проведения мероприятий.
Допускается предоставление в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на уменьшение планов по обязательствам и платежам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего и предыдущих месяцев относительно уменьшаемым месяцам, при этом данные изменения не затрагивают прошедший отчетный период. В случае отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности не допускается перенос планов по платежам предстоящих месяцев на текущий месяц и месяцы предыдущие относительно уменьшаемому.
В случае положительного решения соответствующей бюджетной комиссии по уменьшению годовых плановых назначений бюджетных программ, администратор бюджетных программ вносит в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявку на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам по переносу уменьшаемых сумм с текущего или последующих месяцев на декабрь месяц текущего года.
Администратор бюджетных программ предоставляет заявку на внесение изменений в планы финансирования в государственное казначейство местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы на бумажном и электронном носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия ‒ лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.
Руководитель бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство, в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы и обоснованность перераспределения бюджетных средств.

44. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қарайды және олар мақұлдаған жағдайда төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Рәсімдердің 35-тармағында көзделген талаптарды, сондай-ақ мынадай шарттарды ескере отырып жүргізіледі:
осы Рәсімдердің 20-тармағына сәйкес түсімдердің жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігін сақтау;
жиынтық жоспардың "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімінде түсімдер мен өтеудің көлемін өзгерту бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) бекітілген (нақтыланған) көлемін сақтау шартымен ғана жүзеге асырылады.
45. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының өтінімдерін мемлекеттік қазынашылық, жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратымен олар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды.
Мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты ұсынылған өзгерістер бойынша негіздемені және осы Рәсімдердің 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарында белгіленген шарттардың сақталуын тексереді.
Егер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өтінімдерінің сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетілетін кезең бойынша төлемдер бойынша шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден асып кетуіне әкеп соқтырса, сондай-ақ бұл ретте осы Рәсімдердің 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарында айқындалатын басқа да шарттар бұзылса, онда мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қабылдамайды.
Өтінімді қабылдамаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылықтың, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының ескертулерін есепке ала отырып, түзетілген өтінімді ұсынады.

44. Для внесения изменений в сводные планы финансирования по обязательствам и платежам государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы рассматривают заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формируют справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится с учетом требований, предусмотренных пунктом 35 настоящих Процедур, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам в соответствии с пунктом 20 настоящих Процедур;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" осуществляться только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
45. Заявки администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов по исполнению нижестоящих бюджетов, аппаратов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматриваются государственным казначейством, уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета или аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы в течение трех рабочих дней со дня их поступления.
Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы проверяют обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Процедур.
Если суммы заявок администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Процедур, то государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы отклоняют заявки администраторов бюджетных программ.
При отклонении заявки, администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня представляет откорректированную заявку с учетом замечаний государственного казначейства, местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы.

46. Мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекіткеннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде оны электрондық форматта тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне жібереді.
47. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы мемлекеттік қазынашылықтан, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратынан алған анықтаманың негізінде дәл сол күні бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді және қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітеді.";
50, 51, 52 және 53-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Салықтық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомасының, қарыздардың бюджетке түсетін түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуді кредиттік шарттарға, қарыз шарттарына, борышты қайта құрылымдау келісіміне енгізілген өзгерістердің негізінде және осы Рәсімдердің 32-тармағында белгіленген тәртіппен мемлекеттің қаржы активтерін сату жоспарын өзгертудің негізінде аталған түсімдер тізбесі бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтінімдері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты жүзеге асырады.
Ағымдағы қаржы жылына түсімдер болжамының жылдық сомаларын өзгерту, бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгеру жағдайларын қоспағанда, тек ағымдағы қаржылық жылға бюджетті нақтылау кезінде ғана рұқсат етіледі.
Жоғары тұрған бюджеттің түсімдердің жиынтық жоспарына және төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылардың, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін бюджеттік кредиттерді өтеу сомасының жоғары тұрған бюджетке түсетін түсімдер жоспарына өзгерістер енгізуді төмен тұрған бюджеттер кірістерінің жоспарын асыра орындаудың, кредит шарттарының талаптарын өзгерту негізінде және жоғары тұрған бюджет түсімдерінің бірдей ай сайынғы сомасын және төмен тұрған бюджеттердің тиісті шығыстарының сомасын сақтап қалу мақсатында төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының өтінімі бойынша жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

46. Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в течение одного рабочего дня после утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования направляет ее соответствующему администратору бюджетных программ в электронном формате.
47. Администратор бюджетных программ на основании полученной от государственного казначейства, местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в планы финансирования администратора бюджетных программ и утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.";
пункты 50, 51, 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"50. Внесение изменений в сводный план поступлений в бюджет налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, установленном пунктом 32 настоящих Процедур.
Изменение годовых сумм прогноза поступлений на текущий финансовый год допускается только при уточнении бюджета на текущий финансовый год, за исключением случаев изменения обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы.
Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений вышестоящего бюджета, вознаграждений по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, сумм погашения бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета по заявкам уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы на основании перевыполнения планов доходов нижестоящих бюджетов, изменений условий кредитных договоров и в целях сохранения одинаковых помесячных сумм поступлений вышестоящего бюджета и сумм соответствующих расходов нижестоящих бюджетов.

51. Кірістердің түсімдері, кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерді, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтінімдер қабылданбаған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бас тарту себептері мен негіздемесін көрсете отырып, өтінім берген мемлекеттік органға, төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабардар етеді.
52. Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгiзу туралы анықтаманы осы Рәсімдердiң 2-тарауында белгiленген тәртiппен төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты осы Рәсімдерге 40 және 41-қосымшаларға сәйкес жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы негiзiнде қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша жиынтық және жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітілгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде береді.
Төмен тұрған бюджеттердiң жоғары тұрған бюджеттерге трансферттердi беруiне, борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы осы Рәсімдердiң 2-тарауында белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджет түсiмдерiнiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қалыптастырады.
53. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiткеннен кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бір мезгілде мемлекеттік қазынашылық органдарына берген кезде осы Рәсімдерге 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін, осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркейді және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппараты басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылады.

51. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует государственный орган, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы, предоставившего заявку, об отказе в изменении планов с обоснованием причин отказа.
52. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, установленном главой 2 настоящих Процедур и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, предоставленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета согласно приложениям 40 и 41 к настоящим Процедурам.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы справки о внесении изменений в сводные и индивидуальные планы финансирования по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам в течение трех рабочих дней после их утверждения.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с передачей нижестоящими бюджетами трансфертов в вышестоящие бюджеты, обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, установленном главой 2 настоящих Процедур и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, предоставленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
53. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после их утверждения в органы государственного казначейства, электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 28, 40 и 42 к настоящим Процедурам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам и подписываются электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы, ответственного за составление сводных планов.

Бюджет нақтыланған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электронды үлгілері және осы Рәсімдерге 43-қосымшаға сәйкес нақтыланған жоспардың осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген электронды үлгісі ұсынылады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттiк мекемелер қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi – бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты – бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспарын, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын осы Рәсімдердің 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64-тармақтарында және 28-тармағының бесінші бөлігінде белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу жолымен нақтылайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.
Қосымша бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына осы Рәсімдердің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларының жобаларын ұсынады.
Бюджет нақтыланған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының ағымдағы қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдердің жылдық болжамдық сомаларын бекіту туралы бұйрыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрығы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттың шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде бекітіледі.";
72-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

В случае уточнения бюджета в органы государственного казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 28, 40 и 42 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 43 к настоящим Процедурам, прикрепленные к реестру согласно приложению 24 к настоящим Процедурам.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. При уточнении республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ – планы финансирования администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы – сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, установленном пунктами 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 и частью пятой пункта 28 настоящих Процедур.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.
По дополнительным бюджетным программам администраторы бюджетных программ предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы проекты планов финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам в соответствии с пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 настоящих Процедур.
В случае уточнения бюджета, приказ уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы о внесении изменений и дополнений в приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений в соответствии с классификацией поступлений бюджета на текущий финансовый год утверждается в течение пяти рабочих дней со дня принятия Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.";
в пункте 72:
часть первую изложить в следующей редакции:

"72. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында қаражатты қайта бөледі.";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) облыстық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында қаражатты қайта бөледі.";
73-тармақ алынып тасталсын;
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Мемлекеттік қазынашылық, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты осы Рәсімдердің 71, 72 және 73-тармақтарында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртiппен түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.";
78-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"72. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год, между областями, городами республиканского значения, столицы по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы путем внесения изменений в бюджетную программу.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Администраторы областных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из областного бюджета, перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) областном бюджете на текущий финансовый год между районами (городами областного значения) по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих районов, городов областного значения путем внесения изменений в бюджетную программу.";
пункт 73 исключить;
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 71, 72 и 73 настоящих Процедур, вносят изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.";
часть третью пункта 78 изложить в следующей редакции:
"Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:

"80. Бюджеттiң атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады. Бірыңғай қазынашылық шотқа түсiмдердi есепке алу және оларды бірыңғай қазынашылық шоттан есептен шығару жөнiндегi операциялар ақша нысанында есептеледi.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, уәкілетті органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушылар, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы түсімдер мен шығыстар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.";
85-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 44-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Мемлекеттік мекемелерге Бюджет кодексінің 106-бабына сәйкес төлемдерді жүзеге асыру және операцияларды жүргізу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шоттар ашылады.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шоттарды ашу үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті шотты ашуға өтінім береді.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
орналасқан жерінің коды;
шоттың атауы;
валюта түрi (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты, бірлесіп қаржыландыру қаражаты немесе қаржыландырудың өзге көзі);
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шот ашу үшін негіздеме.";
108, 109, 110 және 111-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

"80. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на единый казначейский счет и их списанию с единого казначейского счета учитываются в денежной форме.
В информационной системе "Казначейство-клиент" государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы, субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономные организации образования, фонд социального медицинского страхования, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, генеральные подрядчики в рамках казначейского сопровождения, единый оператор в сфере государственных закупок самостоятельно формируют отчеты по поступлениям и расходам.";
часть вторую пункта 85 изложить в следующей редакции:
"Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в орган государственного казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Процедурам на казахском и русском языках с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Государственным учреждениям открываются контрольные счета наличности и счета для осуществления платежей и проведения операций в соответствии со статьей 106 Бюджетного кодекса.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. Для открытия счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом государственные учреждения, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, предоставляют в государственное казначейство заявку на открытие соответствующего счета по форме согласно приложению 46 к настоящим Процедурам.
Заявка государственного учреждения должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
код месторасположения;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
источник финансирования (средства республиканского или местного бюджета, средства софинансирования либо иной источник финансирования);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.";
пункт 108 и 109 изложить в следующей редакции:

"108. Мемлекеттік қазынашылық органдары тиісті мемлекеттік кіріс органдары оларды мемлекеттік қазынашылық ашылған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекемелердің ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын ашқаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
109. Осы Рәсімдердің 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда заңды тұлға осы Рәсімдерге 51-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына қолдар мен мөр бедерінің үлгілерін ұсынады.
Қолдардың және мөр бедерінің үлгілері мемлекеттік қазынашылық органдарына екі данада ұсынылады. Бір данасы заңды тұлғаның құжаттар жинағында сақталады, екіншісін мемлекеттік қазынашылық органы қолжетімділігі шектеулі қағаз тасығышта азаматтық-құқықтық мәміле жасасқан заңды тұлғаның қаржы құжаттарындағы қолдардың және мөр бедерінің дұрыстығын тексеру кезінде пайдаланады.
Қойылатын қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылады және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөр бедерімен (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңбалы) бекітіледі не нотариалды куәландырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бірінші басшымен куәландырылады.
110. Қолдар мен мөр бедерлерінің үлгісі жарыққа төзімді сиямен орындалуы тиіс, мөр бедерлері (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңба) дәл және анық болуы тиіс. Ұшатын сиямен толтырылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Мөр бедерін (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңба) қою кезінде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады. Арнайы мақсаттарға арналған мөрлерді қолдануға жол берілмейді.
111. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін заңды тұлғалар үшін заңды тұлғаның құжаттар жинағы қалыптастырылмайды.";
113 және 114-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Заңды тұлғалар заңды тұлғаның деректерін қалыптастыру үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын құжаттарда көрсетілген деректердің дұрыстығына жауапты болады.
Мемлекеттік қазынашылық органы ұсынылған құжаттардың толықтығы мен осы параграфта белгіленген талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасына сәйкес тексерілген құжаттарды заңды тұлғаның құжаттар жинағына тігеді және сақтайды.

"108. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи государственных учреждений не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия государственным казначейством.
109. В случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 настоящих Процедур, юридическое лицо представляет в орган государственного казначейства образцы подписей и оттиска печати согласно приложению 51 к настоящим Процедурам.
Образцы подписей и оттиска печати представляются в органы государственного казначейства в двух экземплярах. Один экземпляр хранится в досье юридического лица, другой используется органом государственного казначейства при проверке достоверности подписей и оттиска печати на финансовых документах юридического лица, заключившего гражданско-правовую сделку на бумажном носителе с ограниченным доступом.
Образец подписей и оттиска печати заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском печати (для государственного учреждения – гербовой) администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ заверяется первым руководителем.";
в пункт 110 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 111 изложить в следующей редакции:
"111. Для юридических лиц, обслуживающихся посредством информационной системы "Казначейство-клиент", досье юридического лица не формируется.";
пункты 113 и 114 изложить в следующей редакции:
"113. Юридические лица несут ответственность за достоверность данных, указанных в документах, предоставляемых в органы государственного казначейства для формирования досье юридического лица.
Орган государственного казначейства после проверки предоставленных документов на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящим параграфом, подшивает и хранит проверенные документы в досье юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах.

114. Мемлекеттік қазынашылық органының кодтарды, ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, шетелдік валютадағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздарының шоттарына немесе байланысты гранттарына шоттар, мемлекет кепілдік берген ұлттық және шетел валютасындағы қарыздар шоттары, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына шоттар қазынашылықпен жүргізу, қолма-қол ақша мен шоттардың тиісті бақылау шоттарынан төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыруды және ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.
Ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда есепті қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ есепті қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП "Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар" шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыруда, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастауда қолма-қол ақшасын бақылау шоттарында, мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық және шетел валютасындағы шоттарында, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, қаржылық қолдау операторларының шоттарында, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында, ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы шоттарда пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі..
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шоттарда, мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы шоттарында, шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыздардың қаражатын есепке жатқызуға арналған шоттарда ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына да жол беріледі.
Есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджеттен алынған қаражаттың пайдаланылмаған қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаражаты болып табылады.";
115-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлды) қоспағанда, тиісті бюджет кірісіне аударылуға жатады.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

114. Ведение органом государственного казначейства кодов, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений, счетов гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетов обслуживания в национальной и иностранной валюте, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом включает в себя проведение платежей и переводов денег с соответствующих контрольных счетов наличности и счетов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на первое января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания отчетного финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" в последний рабочий день отчетного финансового года.
На контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешних займов или связанных грантов, на счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, на счетах обслуживания в национальной и иностранной валюте, и на счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, на счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов по состоянию на первое января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, на счетах гарантированных государством займов в иностранной валюте, на счетах обслуживания в иностранной валюте, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на первое января текущего финансового года.
Неиспользованными (недоиспользованными) в текущем финансовом году средствами субъектов квазигосударственного сектора являются оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатки средств, полученных из бюджета.";
часть вторую пункта 115 изложить в следующей редакции:
"Средства от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета, за исключением неустоек (штрафов, пени), зачисленных на контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования.";
пункт 117 изложить в следующей редакции:

"117. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақшаны иеленушілер бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар болып табылады.
Бюджет кодексінің 106-бабына сәйкес мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және (немесе) шоттардағы қаражатты иеленушілер тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және (немесе) шоттар ашылған заңды тұлғалардың басшылары болып табылады.";
119-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Тиiстi бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақшаның қозғалысы және Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес шығыстар жөнiндегi есептердi берудi мынадай нысандар бойынша күн сайын мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады:
осы Рәсімдерге 52-қосымшаға сәйкес электрондық тасығышта 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының жағдайы туралы есеп";
осы Рәсімдерге 53-қосымшаға сәйкес электрондық тасығышта 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп";
осы Рәсімдерге 54-қосымшаға сәйкес қағаз тасығышта 5-20 "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме" (бұдан әрі – 5-20-нысан) және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарға берiледi.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастау, ұлттық валютадағы мемлекеттік емес қарыздарға және қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың шоттарындағы, шетелдік валютадағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттардағы, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы, мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық және шетел валютасындағы шоттарындағы, сондай-ақ оларды ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарындағы ақша қозғалысы бойынша есептерді мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады және:
мемлекеттік мекемелерге:
1) төлемдер мен ақша аударымдарының жүргiзiлуiне қарай:
5-20-нысаны;
осы Рәсімдерге 55-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы қалдықтар туралы есеп 5-33-нысаны бойынша;

"117. Распорядителями денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов являются уполномоченные органы по исполнению бюджета.
Распорядителями денег на контрольных счетах наличности и (или) счетах, открытых в государственном казначействе в соответствии со статьей 106 Бюджетного кодекса, являются руководители юридических лиц, которым открыты соответствующие контрольные счета наличности и (или) счета.";
часть первую пункта 119 изложить в следующей редакции:
"119. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов и по расходам в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, осуществляется органами государственного казначейства ежедневно по формам:
5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 54 к настоящим Процедурам (далее – форма 5-20) на бумажном носителе и предоставляется местным уполномоченным органам по исполнению бюджета;
5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" согласно приложению 52 к настоящим Процедурам на электронном носителе;
5-52 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 53 к настоящим Процедурам на электронном носителе.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, негосударственных займов и обслуживания в национальной валюте, счетах субъекта квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетах к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, а также их обслуживание в национальной и иностранной валюте осуществляется органами государственного казначейства и представляется:
государственным учреждениям:
1) по мере проведения платежей и переводов денег:
форма 5-20;
отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг по форме 5-33 согласно приложению 55 к настоящим Процедурам;

осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттары, сыртқы қарыздар немесе оларға байланысты гранттардың арнайы шоттары, сондай-ақ сыртқы қарыздар немесе оларға байланысты гранттардың арнайы шоттарына қатысты шоттары бойынша үзінді 8-17-нысаны бойынша (бұдан әрі – осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес 8-17-нысан бойынша үзінді);
2) ай сайын:
осы Рәсімдерге 57-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы қалдығы 5-30-нысаны бойынша;
осы Рәсімдерге 58-қосымшаға сәйкес шетел валютасындағы шоттардағы қалдықтар туралы есеп 8-07-нысаны бойынша;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға есепті тоқсаннан кейінгі үші күніне дейін тоқсан сайын және жыл сайын жылдық есепке осы Рәсімдерге 59-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есепті 5-34А-нысаны бойынша;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға төлемдерді жүргізу және ақшаны аудару шамасына қарай 5-20-нысаны бойынша берiледi.";
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Мемлекеттік қазынашылық органдары күнтізбелік бір жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың жиырма бесінші қаңтарынан кешіктірмей мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тексерудi жүргiзедi және он екі ай iшiнде оларда ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерге, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлерге осы қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жабу жөнiнде шаралар қабылдау қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының қолданылуы қажеттігі туралы хатты хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда осы қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жабылмайды.
Мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жабылу жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда, қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын мемлекеттік қазынашылық органының кейіннен мемлекеттік қазынашылық органының мемлекеттік мекемені, квазимемлекеттік сектор субъектісін, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерді қолма-қол ақшаның бақылау шотын жабуы туралы хабардар ете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық дербес түрде жабады.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам (далее – выписка по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам);
2) ежемесячно:
остаток на контрольном счете наличности платных услуг по форме 5-30 согласно приложению 57 к настоящим Процедурам;
отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, по форме 8-07 согласно приложению 58 к настоящим Процедурам;
администраторам бюджетных программ и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и ежеквартально до третьего числа, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно к годовому отчету – отчет об остатках на контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъектов квазигосударственного сектора по форме 5-34А согласно приложению 59 к настоящим Процедурам;
субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, единому оператору в сфере государственных закупок, заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по мере проведения платежей и перевода денег по форме 5-20.";
пункт 123 изложить в следующей редакции:
"123. Органы государственного казначейства один раз в течение календарного года не позднее двадцать пятого января года, следующего за отчетным, проводят ревизию контрольных счетов наличности государственных учреждений, субъекта квазигосударственного сектора, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения и при отсутствии в течение двенадцати месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения о необходимости принятия мер по закрытию данных контрольных счетов наличности.
В случае представления государственным учреждением, субъектом квазигосударственного сектора, генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления письма о необходимости действия соответствующего контрольного счета наличности данный контрольный счет наличности не закрывается.
В случае непринятия в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением, субъектом квазигосударственного сектора, генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения мер по закрытию, контрольные счета наличности закрываются государственным казначейством самостоятельно на основании письма органа государственного казначейства с последующим уведомлением органом государственного казначейства о закрытии контрольного счета наличности государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения.";
пункты 125 и 126 изложить в следующей редакции:

"125. Мемлекеттік мекеменің кодын осы Рәсімдерге 60-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының кодын және қолма-қол ақшаны бақылау шотын осы Рәсімдерге 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының өтінімі негізінде, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын, шетел валютасындағы шотты осы Рәсімдерге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің өтінімі негізінде жабу мынадай жағдайларда:
1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынған, мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалған ақшаны пайдалану құқығын айқындайтын Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылған;
3) Қазақстан Республикасының Заңдарынан тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоты мен шотты ашу үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;
4) тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шотына мен шотының болу құқығын беретiн Қазақстан Республикасы Заңының нормасы жойылған;
5) ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) қарыз туралы шартта көрсетілген қарызды жабу күні басталған немесе байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі өткен, оның негізінде сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шот ашылған;

"125. Закрытие кода государственного учреждения на основании заявки администратора бюджетных программ по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам, кода и контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на основании заявки субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 61 к настоящим Процедурам, контрольного счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счета в иностранной валюте, специального счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом на основании заявки государственного учреждения по форме согласно приложению 62 к настоящим Процедурам осуществляется в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора;
2) признания утратившим силу Закона Республики Казахстан, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации товаров (работ, услуг);
3) исключения из Законов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для открытия соответствующего контрольного счета наличности и счета;
4) отмены нормы Закона Республики Казахстан, предоставляющей право иметь соответствующий контрольный счет наличности и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по контрольным счетам наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег и счетам субъекта квазигосударственного сектора;
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;

7) "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе оны алмастыратын өзге де құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелерін орындау күні басталған кезде жүзеге асырылады.
Жабылатын кодтарда, қолма-қол ақшасын бақылау шоттарында және/немесе шоттарда қалдық болған кезде осы Рәсімдерге 60, 61 немесе 62-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор, білім берудің автономды ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры немесе мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы ұсынған өтінім мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы тарапынан қайтару себебі көрсетіле отырып, орындалмастан қайтаруға жатады.";
126-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
128-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының кодын және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жапқаннан кейін, мемлекеттік қазынашылық органы жабылғаны туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық қолдау операторына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарады.";
129, 130, 131, 132 және 133-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"129. Жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотында, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына берілген шотында, шетел валютасындағы шотта ақша қалдығы болған кезде мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор жабылатын:
1) ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудына түскен ақшаға иелік ету құқығы берілсе);
тиісті бюджеттің кірісіне мынадай жағдайларда:
құқықтық мирасқор болмағанда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен ақшаға иелік ету құқығы берілмеген құқықтық мирасқор анықталғанда;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдығы есептелетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды болмағанда;
2) қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе екінші деңгейдегі банктегі шотына;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда, тиісті бюджеттің кірісіне;

7) наступления даты исполнения обязательств эмитента согласно проспекту выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана".
При наличии остатка на закрываемых кодах, контрольных счетах наличности и/или счетах, заявка по форме согласно приложениям 60, 61 или 62 к настоящим Процедурам, представленная администратором бюджетных программ, государственным учреждением, субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, единым оператором в сфере государственных закупок, автономной организацией образования, фондом социального медицинского страхования или заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, подлежит возврату государственным казначейством или органом государственного казначейства без исполнения с указанием причины возврата.
126. Для прекращения действия кодов государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ предоставляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов государственных учреждений по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам.
Для прекращения действия кодов государственных учреждений, финансируемых из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в орган государственного казначейства заявку на прекращение действия кодов государственных учреждений по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам.
В случае реорганизации государственного учреждения, являвшегося администратором бюджетных программ, и отсутствия возможности предоставления заявки на закрытие кода по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, а в случае его ликвидации – ликвидационная комиссия.
Органы государственного казначейства направляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов государственных учреждений по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам.";
часть третью пункта 128 изложить в следующей редакции:
"После закрытия государственным казначейством кода и контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, орган государственного казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, единому оператору в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем.";
пункты 129, 130, 131, 132 и 133 изложить в следующей редакции:
"129. При наличии остатка денег на закрываемом контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счете в иностранной валюте государственное учреждение, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, генеральный подрядчик в рамках казначейского сопровождения, единый оператор в сфере государственных закупок представляет (в информационной системе "Казначейство-клиент" формирует электронный образ) счет к оплате/платежное поручение или заявку на реконвертацию иностранной валюты для перечисления остатка неиспользованных денег на закрываемом:
1) контрольном счете наличности платных услуг:
на контрольный счет наличности платных услуг правопреемника (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
в доход соответствующего бюджета в случаях:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) контрольном счете наличности благотворительной помощи:
на контрольный счет наличности благотворительной помощи или на счет в банке второго уровня правопреемника;
вносителю, в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета, в случае отсутствия правопреемника и вносителя;

3) ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
4) шетел валютасындағы шотта – бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа кейін жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру жолымен және/немесе айырбасталған шетел валютасын қайырымдылық және/немесе ақшаны ұлттық валютада уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеумен;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы шотына;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
квазимемлекеттік сектор субъектісі құрылтайшысының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
белгіленген тәртіпте инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастырып отырған квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыру құқығы берілсе);
6) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
ақша ұлттық валютаға қайта айырбасталған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне – шетел валютасының ең аз ақша бірлігін сатып алу және сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына қалдықты қалпына келтіру үшін ақша жетпеген жағдайда;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
7) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында:
қарыз берушіге мемлекеттік қарыз беру туралы халықаралық шарттың талаптарына сәйкес немесе донорға байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотта:
шетел валютасындағы ақша қалдығын қарыздың валютасына қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып;
9) ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
қарыз шартының талаптарына сәйкес қарыз берушіге, "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе оны алмастыратын өзге құжаттың талаптарына сәйкес орналастыру жөніндегі агентке;
құқықтық мирасқор ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
жергілікті бюджет кірісіне;

3) контрольном счете наличности временного размещения денег:
вносителю;
на контрольный счет наличности временного размещения денег правопреемника;
4) счете в иностранной валюте – путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег, и/или зачислением реконвертированной иностранной валюты на контрольный счет наличности благотворительной помощи и/или временного размещения денег в национальной валюте;
на счет в иностранной валюте правопреемника;
5) контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора:
на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора правопреемника;
на контрольный счет наличности учредителя субъекта квазигосударственного сектора;
на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, продолжающего реализацию инвестиционного проекта в установленном порядке (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право на продолжение реализации инвестиционного проекта);
6) контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта:
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы деньги в национальную валюту;
в доход республиканского бюджета – в случае недостатка денег для покупки минимальной денежной единицы иностранной валюты и восстановления остатка на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
на контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
7) специальном счете внешнего займа или связанного гранта:
займодателю в соответствии с условиями международного договора о государственном займе или донору в соответствии с условиями договора о связанном гранте;
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
8) счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег в иностранной валюте в валюту займа с последующим восстановлением суммы на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
9) контрольном счете наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом:
заимодателю в соответствии с условиями договора займа, агенту по размещению в соответствии с условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана";
на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом правопреемника;
в доход местного бюджета;

10) Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне;
11) тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органы құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
12) ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының шетел валютасындағы ақша қалдығын қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып;
13) мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында құқықтық мирасқордың мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына (егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыруға құқық берілген жағдайда);
14) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
15) қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
қаржылық қолдау операторының құрылтайшысының шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
16) мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартының талаптарына сәйкес қарыз берушіге;
құқықтық мирасқордың мемлекеттік емес қарыздарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
17) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шотында:
мемлекет кепілдік берген ұлттық валютадағы қарыз шотына;
құқықтық мирасқордың ұлттық валютасындағы қызмет көрсету шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
18) мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шотында:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартының талаптарына сәйкес қарыз берушіге;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыз шотына;
19) шетел валютасындағы қызмет көрсету шотында:
мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шотына;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы қызмет көрсету шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
20) дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;

10) контрольном счете наличности Специального государственного фонда:
на контрольный счет наличности правопреемника;
в доход республиканского бюджета;
11) контрольном счете наличности центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы:
на контрольный счет наличности Специального государственного фонда или на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы;
на контрольный счет наличности правопреемника центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы;
12) счете к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом путем осуществления реконвертации остатка денег в иностранной валюте с последующим восстановлением суммы на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом;
13) контрольном счете наличности государственных закупок на контрольный счет наличности государственных закупок правопреемника (в случае, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право на продолжение реализации инвестиционного проекта);
14) контрольном счете наличности фонда социального медицинского страхования:
на контрольный счет наличности правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;
15) контрольном счете наличности оператора финансовой поддержки:
на контрольный счет наличности оператора финансовой поддержки правопреемника;
на счет учредителя оператора финансовой поддержки;
на код администратора бюджетных программ;
16) контрольном счете наличности негосударственных займов:
займодателю в соответствии с условиями договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
на контрольный счет наличности негосударственных займов правопреемника;
17) счете обслуживания в национальной валюте:
на счет гарантированного государством займа в национальной валюте;
на счет обслуживания в национальной валюте правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;
18) счете гарантированного государством займа в иностранной валюте:
займодателю в соответствии с условиями договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
на счет гарантированного государством займа в иностранной валюте правопреемника;
19) счете обслуживания в иностранной валюте:
на счет гарантированного государством займа в иностранной валюте;
на счет обслуживания в иностранной валюте правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;
20) контрольном счете наличности автономной организации образования:
на контрольный счет наличности правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;

21) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
22) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
23) білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына (егер жобаларды іске асыру аяқталмаған жағдайларда);
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына пайдаланылмаған ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шотты/төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде электрондық бейнені қалыптастырады) немесе шетел валютасын қайта айырбастауға өтінімді ұсынады.
130. Мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор қайта ұйымдастырылған жағдайда, осы Рәсімдердің 129-тармағында көзделген шығыстардың бағыттары бойынша қолма-қол ақшаның жабылатын бақылау шотындағы ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шот немесе төлем тапсырмасын беру мүмкіндігінің болмауы және елтаңбалық мөрдің жойылуы және қаржы құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдардың болмауы себебінен құқық мирасқоры қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме қызмет көрсеткен мемлекеттік қазынашылық органына, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор осы Рәсімдердің 129-тармағында көзделген шығыстардың бағыттары бойынша қолма-қол ақшаның жабылатын бақылау шотындағы ақша қалдығын аудару туралы қолдаухат жібереді.
Ақша қалдығы қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе құқық мирасқорының шотына аударылған жағдайда, қолдаухатқа құқықтық мирасқорлықты растайтын құжаттар қосымша қоса беріледі.
Құқықтық мирасқордың қолдаухатында қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың деректемелері болуға тиіс: мемлекеттік мекеменің немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, коды, қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу саласындағы аударуға жататын қолма-қол ақшаны бақылау шотында және аударуға қажетті барлық деректемелер қамтылуға тиіс.
Мемлекеттік қазынашылық органы өтінішхатты алған күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Рәсімдердің 129-тармағында көзделген шығыстардың бағыттары бойынша қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы ақша қалдығын аударуды жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор таратылған және мөрдің жойылуы және таратылатын қаржы құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдардың болмауы себебінен өтінішхат беру мүмкіндігі болмаған жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың өтінішхатын тарату комиссиясы ұсынады.

21) контрольном счете наличности единого оператора в сфере государственных закупок на контрольный счет наличности правопреемника;
22) контрольном счете наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования на контрольный счет наличности Специального государственного фонда;
23) контрольном счете наличности местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования:
на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (в случаях, если реализация проектов не завершена);
на контрольный счет наличности Специального государственного фонда.
130. В случае реорганизации государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организация образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок и отсутствия возможности предоставления счета к оплате или платежного поручения для перечисления остатка денег, находящегося на закрываемом контрольном счете наличности по направлениям расходов, предусмотренных пунктом 129 настоящих Процедур, по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах, правопреемник направляет в орган государственного казначейства, в котором обслуживалось реорганизованное государственное учреждение, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, генеральный подрядчик в рамках казначейского сопровождения, единый оператор в сфере государственных закупок, письмо-ходатайство о перечислении остатка денег, находящегося на закрываемом контрольном счете наличности по направлениям расходов, предусмотренных пунктом 129 настоящих Процедур.
В случае перечисления остатка денег на контрольный счет наличности или счет правопреемника, к ходатайству дополнительно прилагаются документы, подтверждающие правопреемственность.
Ходатайство правопреемника должно содержать реквизиты реорганизованного государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок: наименование, бизнес-идентификационный номер, код государственного учреждения или субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, номер контрольного счета наличности, а также сумму остатка денег на контрольном счете наличности, подлежащую перечислению, и все необходимые реквизиты для перечисления.
Орган государственного казначейства в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем получения ходатайства, осуществляет перечисление остатка денег, находящегося на контрольном счете наличности по направлениям расходов, предусмотренных пунктом 129 настоящих Процедур.
В случае ликвидации субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок и отсутствия возможности предоставления ходатайства по причине уничтожения печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах ликвидируемого субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок ходатайство представляет ликвидационная комиссия.

131. Мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекемелердің (ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың кодтары мен қолма-қол ақшаның бақылау шоттарының жабылғаны туралы тиісті мемлекеттік кіріс органдарын мемлекеттік қазынашылық оларды жапқан күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.
132. Мемлекеттік мекемелерге Бюджет кодексінде белгіленген төлемдерді жүзеге асыру және операцияларды жүргізу үшін мынадай шоттар ашылады:
1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шартта айтылған немесе екінші деңгейдегі банктегі байланысты гранттар бойынша, үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың аванстық төлемдері арқылы жаңартылатын шетел валютасында ашылатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты;
2) ұлттық (шетел) валютасында төлемдерді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкте ашылатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың шотына шот;
3) үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен берілген кредит бойынша негізгі борышты өтеу есебіне қарыз алушылар қайтаратын ақшаны есепке жатқызу және пайдалану үшін бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңінде екінші деңгейдегі банкте ашылатын бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет ақшасын есептеу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін екінші деңгейдегі банктегі валюталардың түрлері бойынша заң шығару билігін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жоғары өкілді органының сыртқы саяси қызметін немесе қызметін қаржылық қамтамасыз етілуін жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға ашылатын шетел валютасындағы шот;
5) банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып қолма-қол ақша алу үшін екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шот;
6) Бірыңғай қазынашылық шоттың уақытша бос бюджет ақшасын есептеу үшін екінші деңгейдегі банктегі және Ұлттық пошта операторындағы ағымдағы шот;
7) республикалық бюджетке кіріс алу мақсатында пайыздарды есептей отырып, бірыңғай қазынашылық шоттың уақытша бос бюджет ақшасын белгілі бір мерзімге орналастыру үшін Ұлттық банктегі, Ұлттық почта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі жинақ шот.
Мемлекеттік мекемелердің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделмеген екінші деңгейдегі банктерде, оның ішінде үшінші тұлғалардың атына шоттар ашуына жол берілмейді.

131. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов о закрытии кодов и контрольных счетов наличности государственных учреждений (платных услуг, благотворительной помощи), субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их закрытия государственным казначейством.
132. Государственным учреждениям для осуществления платежей и проведения операций, установленных Бюджетным кодексом, открываются следующие счета:
1) специальный счет внешнего займа или связанного гранта, открываемый в иностранной валюте, оговоренной в международном договоре о государственных займах, ратифицированном Республикой Казахстан, или по связанным грантам, в банке второго уровня, возобновляемый посредством авансовых выплат правительственного внешнего займа или связанного гранта;
2) счет к счету внешнего займа или связанного гранта, открываемый в банке второго уровня, для осуществления платежей в национальной (иностранной) валюте;
3) возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта, открываемый в банке второго уровня на период реализации бюджетного инвестиционного проекта, для зачисления и использования денег, возвращаемых заемщиками в счет погашения основного долга по кредиту, выданному за счет правительственных внешних займов;
4) счет в иностранной валюте, открываемый уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность или финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) текущий счет в банке второго уровня для получения наличных денег по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки;
6) текущий счет в банке второго уровня и Национальном операторе почты для зачисления временно свободных бюджетных денег единого казначейского счета;
7) сберегательный счет в Национальном Банке, у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня для размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета на определенный срок с начислением процентов с целью получения доходов в республиканский бюджет.
Открытие государственными учреждениями счетов в банках второго уровня, не предусмотренных частью первой настоящего пункта, в том числе на имя третьих лиц, не допускается.

133. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге ағымдағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шотына шоттар, бюджет ақшаларын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға және Қазақстан Республикасының заң шығару билігін жүзеге асыратын жоғары өкілді органының қызметін қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемеге екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шотты (бұдан әрі – іссапар шығыстарына арналған шот) ашу тәртібі банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.";
136-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
149, 150 және 151-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Түсiмдердi тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына жинақтап, оларды кейiннен бөлу үшiн мемлекеттік қазынашылықта ашылатын банкiшiлiк транзиттiк шот түсiмдердiң жинақ шоты болып табылады.
Түсiмдердiң жинақ шотынан республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына және Арнаулы мемлекеттік қорына төленетiн түсiмдер сомасын қайтару жүзеге асырылады.
150. Мемлекеттік қазынашылық бюджетті қазынашылық атқару процесінде:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының төлем жүйесі арқылы екінші деңгейдегі банктерден немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бюджетке түсетін түсімдер жөніндегі электрондық төлем құжаттарын Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қабылдауды жүзеге асырады;
2) электрондық төлем құжаттарының ресімделу дұрыстығын және толықтығын тексеруді жүзеге асырады;
3) түскен электрондық төлем құжаттары негізінде Түсімдердің жинақ шотына түсімдердің түсуін есепке алуды жүргізеді;

133. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям текущего счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, открываемого уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность и государственному учреждению, осуществляющему финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства (далее – счет для командировочных расходов) устанавливается законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности.";
пункт 136 изложить в следующей редакции:
"136. Разрешение на открытие возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдается на период реализации бюджетного инвестиционного проекта.";
пункты 149, 150 и 151 изложить в следующей редакции:
"149. Сборным счетом поступлений является внутрибанковский транзитный счет, открываемый в государственном казначействе для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на контрольные счета наличности соответствующих бюджетов.
Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим и Специальный государственный фонд.
150. Государственное казначейство в процессе казначейского исполнения бюджета:
1) осуществляет прием электронных платежных документов по поступлениям в бюджет от банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;
3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании поступивших электронных платежных документов;

4) кейіннен тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқыза отырып, түсімдер сомасын республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан түсетін түсімдер сомасын Ұлттық Банкіндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына аударуды жүзеге асырады;
6) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан түсетін түсімдер сомасын Ұлттық Банкте ашылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық банктерінің шоттарына аударуды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, бюджеттен тыс қорлардың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының бюджет деңгейлері арасында бюджетке түсетін түсімдерін бөлу нормативтерін жүргізуді жүзеге асырады;
8) тиісті мәслихаттың шешіміне сәйкес бюджетке түсетін түсімдердің сомасын қайта есептеуді жүзеге асырады.
151. Төлем құжаттарын тексеру жеке сәйкестендіру кодының, банктік сәйкестендіру кодының, банктік сәйкестендіру нөмірінің болуына және сәйкестігіне, Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджеттік сыныптама кодының болуына жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тура салықтарды және мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерді, оның ішінде мұнай келісім-шарттарының ережелерін бұзғаны үшін түсімдерді тексеру төлеушінің мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкестігіне жүзеге асырылады.
Электрондық төлем құжаттарында төлемнің мақсатын және/немесе аумақтық тиесілігін айқындауға мүмкіндік бермейтін, осы өңір үшін бюджеттік сыныптамасының коды жол берілмеген және төлеуші мұнай секторы ұйымдарының тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда, түсімдер сомасы тиісті мемлекеттік кіріс органдары бойынша "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салықтық түсімдер" түсімдердің бюджеттік сыныптамасы кодына электрондық төлем құжаттарын қабылдау күні есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органы "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсімдер" түсімдердің бюджеттік сыныптамасы кодына сомаларды олар есептелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде есепке алу себептерін анықтауды қамтамасыз етеді және төлем тапсырмаларының негізінде түсімдердің тиісті кодына қате аударылған төлемдерді есепке жатқызуды жүргізеді.

4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза с последующим зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;
5) осуществляет перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности Национального фонда Республики Казахстан, на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке;
6) осуществляет перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности государств − членов Евразийского экономического союза на счета центральных банков государств – членов Евразийского экономического союза, открытых в Национальном Банке;
7) осуществляет ведение нормативов распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза;
8) осуществляет перерасчет сумм поступлений бюджета согласно решения соответствующего маслихата.
151. Проверка платежных документов осуществляется на наличие и соответствие индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода, банковского идентификационного номера, наличие кода бюджетной классификации единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Проверка поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан прямых налогов от организаций нефтяного сектора и других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора, в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов, осуществляется на соответствие плательщика перечню организаций нефтяного сектора.
При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, недопустимости кода бюджетной классификации для данного региона и несоответствия плательщика перечню организаций нефтяного сектора, сумма поступлений зачисляется на код бюджетной классификации поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" по соответствующим органам государственных доходов в день приема электронных платежных документов.
Орган государственных доходов обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на код бюджетной классификации поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" в течение пяти рабочих дней со дня их зачисления и производит зачет ошибочно перечисленных платежей на соответствующий код поступлений на основании платежных поручений.

Мемлекеттік қазынашылық органы қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін осы Рәсімдерге 134-қосымшаға сәйкес осы облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін 0-22 "Бюджетке есепке алуға жатпайтын бюджеттік сыныптама кодтары" нысаны бойынша есепті қалыптастырады және басып шығарады, оған мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, мемлекеттік кірістер органының басшылары қол қояды және мемлекеттік қазынашылыққа жіберіледі.";
152-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық, жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлуді және оларға байланысты рәсімдерді "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 152 бұйрығына сәйкес және Бюджет кодексінің 58-бабының 3-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жер қойнауын пайдалану, мұнай келісімшарттарын жасасу және орындау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын құзыретті органның бірлескен бұйрығымен жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымдары тізбесінің негізінде бөлу нормативтері бойынша мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырады (бөлудің I кезеңі).";
158-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"158-2. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен интеграциялау арқылы ұсынылған шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің бар-жоғына.
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруді білдіреді.";
169-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"169. Қайтаруға және (немесе) есептеуге аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдердің сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдері қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы кіші сыныбы бойынша дебеттік қалдықтар жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген түсімдерін жекелеген бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша дебет сальдосына жол берілмейді.";
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Для внесения соответствующих изменений и дополнений в интегрированную информационную систему казначейства орган государственного казначейства формирует и распечатывает отчет по форме 0-22 "Коды бюджетной классификации, недопустимые для зачисления в бюджет" для данной области (города республиканского значения, столицы) согласно приложению 134 к настоящим Процедурам, который подписывается руководителями органа государственного казначейства, местного уполномоченного органа по государственному планированию, органа государственных доходов и направляется в государственное казначейство.";
часть вторую пункта 152 изложить в следующей редакции:
"Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза и связанных с ними процедур осуществляется государственным казначейством по нормативам распределения в соответствии приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 152 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза" и перечня организаций нефтяного сектора, ежегодно утверждаемого в соответствии с пунктом 3 статьи 58 Бюджетного кодекса совместным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и компетентного органа, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере недропользования, заключения и исполнения нефтяных контрактов (I этап распределения).";
пункт 158-2 изложить в следующей редакции:
"158-2. Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры, представленного посредством интеграции из информационной системы электронных счетов-фактур, или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг.
2) соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах по полноте и правильности заполнения формы.";
пункт 169 изложить в следующей редакции:
"169. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, села, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
Не допускается дебетовое сальдо по отдельным кодам бюджетной классификации поступлений, предусмотренных в Договоре о Евразийском экономическом союзе.";
пункт 171 изложить в следующей редакции:

"171. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты орталық уәкiлеттi органдар есепке алуды, бақылау мен мониторингті, сондай-ақ бюджеттен қайтару және (немесе) артық (қате) бюджетке төленген сомаларды өтеу есебіне есептеуді жүзеге асыруы үшін "е-Қаржымині" және/немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйелері арқылы дербес бюджетке түскен сомалар туралы, кейіннен өздерінің аумақтық және/немесе құрылымдық бөлімшелеріне ақпаратты жеткізуімен, ресми ақпаратты алады.
Бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты және өздеріне "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қызмет көрсетілетін уәкілетті органдар бюджетке түскен, сондай-ақ бюджеттен қайтарылған және артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу сомалары туралы ақпаратты алу үшін осы Рәсімдерге 72 және 73-қосымшаларына сәйкес 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп" және 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады.";
175 және 176-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"175. Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылған төлеуге берілетін шоттың негізінде бюджеттік алулар сомасын төмен тұрған бюджеттің түсімдерінің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген айлық сома шегінде жоғары тұрған бюджет түсімдері бюджеттік сыныптамасының тиісті кодын көрсете отырып, ағымдағы айдың жиырма бесінші күніне дейін аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттік алулардың сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган шығыстарының жеке бағыттарын жергілікті бюджеттен жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы Қазақстан Республикасының Заңында (облыстық мәслихат шешімінде) белгіленген ең аз көлемдерден төмен қаржыландыру кезінде, белгіленген сомадан, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылатын төлеуге берілетін шот негізінде аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген нысаналы трансферттердің сомасын толық аударғанға дейін тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.

"171. Центральные уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет по коду классификации поступлений, для осуществления учета, контроля и мониторинга, а также возврата из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, самостоятельно получают официальную информацию о суммах, поступивших в бюджет, посредством информационных систем "е-Минфин" и/или "Казначейство-клиент" с последующим доведением информации до своих территориальных и/или структурных подразделений.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет и обслуживающиеся в информационной системе "Казначейство-клиент", для получения информации о суммах поступивших в бюджет, а также возвратов из бюджета и зачетов излишне (ошибочно) уплаченных сумм, самостоятельно формируют формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно приложениям 72 и 73 к настоящим Процедурам.";
пункты 175 и 176 изложить в следующей редакции:
"175. Уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета перечисляет сумму бюджетных изъятий на основании счета к оплате, предоставленного в орган государственного казначейства, до двадцать пятого числа текущего месяца в пределах месячных сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования орган государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной Законами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательные пенсионные взносы и других удержаний из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень перечисляет сумму целевых трансфертов на основании счета к оплате, предоставленного в орган государственного казначейства в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета, с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования орган государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм целевых трансфертов, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной Законами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и других удержаний из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.

2) әскери мақсаттағы жаңа объектілерді салуға және қолданыстағы бар объектілерді реконструкциялауға жұмсалатын шығындарға ақы төлеу үшін ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының;
3) өнім беруші Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етудің бір түрін ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын медициналық жабдықтар мен медициналық техниканың құнының елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем жасауға рұқсат етiледi.
Әскери мақсаттағы заттар мен материалдарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 149 "Өзге қорларды сатып алу" ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеу үшін бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 413 "Көлік құралдарын сатып алу" ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 414 "Машиналар, жабдықтар, құралдар, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандарын сатып алу" ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.";
189-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"189. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілерді салу және қолдағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша биологиялық қауіпсіздік саласындағы объектілерді салу үшін өнім беруші Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етудің бір түрін ұсынған жағдайда, дайындаудың технологиялық мерзімі алты ай және одан да көп болатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде технологиялық жабдық құнының жүз пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.";
191, 192 және 193-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"191. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, астық нарығы жөніндегі операторға қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді қоспағанда, құрылыспен не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді реконструкциялаумен, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекеменің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алулар туралы заңнамасына сәйкес аванстық (алдын ала) төлемнің бұрын төленген сомасын ұстап қалуды қамтамасыз етеді.
Қолдану мерзімі қаржы жылынан асатын шарттар бойынша өткен жылдардан ұсталмаған аванстық сомасы болған жағдайда, жаңа қаржы жылында төленуге жататын аванс, атқарылған жұмыстар көлемімен бұрын төленген аванс толық өтелгеннен кейін төленеді.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарға ақы төлеу тұтастай алғанда шарттың жалпы сомасының тоқсан бес пайызы шегінде жүргізіледі. Қолдану мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша шарттың жалпы сомасынан бес пайызды ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлінген жағдайда, сондай-ақ қаражат объектіні салуды бастауға бөлінгенде, ағымдағы қаржы жылына мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша бес пайызды ұстау жүргізілмейді. Бұл ретте көрсетілген жағдайларда объектілер бойынша ағымдағы қаржы жылына түпкілікті төлем мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеме ұсынған орындалған жұмыстардың актісі негізінде жүргізіледі.
Орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы түпкілікті есеп айырысу ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқтағаннан кейін және Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес тапсырыс берушімен қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау актісін мемлекеттік қазынашылық органына ұсынғаннан кейін жүргізіледі.

2) от суммы договора на текущий финансовый год для оплаты затрат на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов военного назначения;
3) от стоимости медицинского оборудования и медицинской техники в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления поставщиком одного из видов обеспечения исполнения договора, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 149 "Приобретение прочих запасов" для оплаты затрат на приобретение предметов и материалов военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 413 "Приобретение транспортных средств" для оплаты затрат на приобретение транспортных средств военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 414 "Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" для оплаты затрат на приобретение оборудования военного назначения.";
пункт 189 изложить в следующей редакции:
"189. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" для строительства объектов в области биологической безопасности допускается авансовая (предварительная) оплата в размере ста процентов от стоимости технологического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых шесть месяцев и более, включая доставку, при условии предоставления поставщиком одного из видов обеспечения исполнения договора, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.";
пункты 191, 192 и 193 изложить в следующей редакции:
"191. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств оператору по зерновому рынку, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение обеспечивает удержание ранее выплаченной суммы авансовой (предварительной) оплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
По договорам, срок действия которых превышает финансовый год, в случае наличия неудержанной суммы аванса прошлых лет, аванс, подлежащий выплате в новом финансовом году, выплачивается после полного погашения ранее выплаченного аванса объемами выполненных работ.
Оплата работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, в целом производится в пределах девяноста пяти процентов от общей суммы договора. По договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год, удержание пяти процентов от общей суммы договора производится государственным учреждением на последний год завершения объекта.
Удержание пяти процентов не производится по зарегистрированным в органе государственного казначейства договорам на текущий финансовый год в случаях выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также, когда средства были выделены на начало строительства объекта. При этом, окончательная оплата за текущий финансовый год по объектам в указанных случаях производится на основании акта выполненных работ, представленного государственным учреждением в орган государственного казначейства.
Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, и предъявления заказчиком в орган государственного казначейства акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";

192. Астықтың резервтік қорын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі операторға ақша қаражатын аудару төлеуге берілетін шоты негізінде шартқа сәйкес астықты көктемгі-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерінде біржолғы төлемақы жасау жүзеге асырылады.
193. Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен экспортқа қазақстандық астықты тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу төлеуге берілетін шоты негізінде ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының жүз пайызы мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.";
196-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"196. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруды және пайдалануды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі операторға ақша қаражатын аудару төлеуге берілетін шоты негізінде жүз пайыз мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.";
202-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"202. Мемлекеттік мекемелердің өткен қаржы жылының желтоқсанында ұсынылған төлеуге берілетін құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында көрсетілген қызметтер (коммуналдық қызметтер, көшені жарықтандыру, қоқыс шығару қызметтері, мемлекеттік тапсырыс шеңберінде сатып алынатын бұқаралық ақпарат құралдарының қызметтері, байланыс қызметтері, телерадио хабарларын тарату қызметтері, әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтері), көлік қызметтері, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу, тауарға билік ету құжаттары (талондар/отын карталары) бойынша автожанармай құю станцияларынан алынған мұнай өнімдері үшін ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу үшін төлеуіне жол беріледі.";
204-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"204. Мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттарға қосымша келісімдер мынадай:
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес;
бюджетті нақтылаған, түзеткен;
өткен жылы орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары және/немесе осы Рәсімдерде көрсетiлген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмi ұзартылған жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, ол оң қорытынды берген кезде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне тиiстi қаулылардың жобаларын енгiзеді;
мемлекеттік тапсырмаларды іске асырумен, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан асатын жұмыстарды, қызметтерді көрсетумен байланысты жасалған шартқа өзгеріс енгізілген;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптары қолданылмайтын тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жасалған шартқа, оның ішінде Қазақстан Республикасының Заңдары негізінде веб-портал арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу бөлігіне өзгеріс енгізілген жағдайда жасалады.";
208-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

192. При осуществлении формирования резервного запаса зерна перечисление денежных средств оператору по зерновому рынку осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна согласно договору на основании счета к оплате.
193. Оплата услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт транзитом через территорию Российской Федерации осуществляется единовременной выплатой в размере ста процентов от суммы договора на текущий финансовый год на основании счета к оплате.";
пункт 196 изложить в следующей редакции:
"196. При осуществлении формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров перечисление денежных средств оператору по зерновому рынку осуществляется единовременной выплатой в размере ста процентов на основании счета к оплате.";
в часть первую пункта 202 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
часть первую пункта 204 изложить в следующей редакции:
"204. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства, заключаются в случаях:
в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";
уточнения, корректировки бюджета;
продления срока действия договора, не исполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств и/или не перечисленной суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по расходам. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят соответствующие проекты постановлений соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
внесения изменения в заключенный договор, связанный с реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
внесение изменения в заключенный договор на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования законодательства Республики Казахстан о государственных закупках не распространяется, в том числе в части заключения договоров о государственных закупках посредством веб-портала, на основании Законов Республики Казахстан.";
пункт 208 изложить в следующей редакции:

"208. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттік бағдарламалары бойынша секвестрдің салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша болмаған не жеткіліксіздігі болған кезде туындаған кредиторлық берешекті өтеу, есепті қаржы жылдың азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша, Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша, сондай-ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызметтер үшін келесі қаржы жылында бөлінген қаражат есебінен жүргізіледі.
Кредиторлық берешек секвестр салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде пайда болғанда жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына кредиторлық берешек өтелетін айдың бірінші күніне кредиторлық берешек пайда болған шарттың көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырмалы акті ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ кредиторлық берешек пайда болған міндеттемені тіркеу туралы соңғы хабарламаның нөмірі мен күні, тіркелген міндеттеменің төленбеген бөлігінің сомасы және кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетілетін түсіндірме жазба ұсынылады.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша кредиторлық берешек болған кезде, жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде – мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына кредиторлық берешек өтелетін айдың бірінші күніне кредиторлық берешекті өтеуге арналған шарттың, кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетілген түсіндірме жазба көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісін ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Мемлекеттік мекеменің есептілігінде көрсету шартымен мемлекеттік мекеменің өткен қаржы жылының халыққа мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін берешекті ағымдағы қаржы жылының қаражаты есебінен берешекті өтеуге шарт жасасу жолымен төлеуіне жол беріледі.
Ол үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына берешекті өтеуге шарт пен берешек өтелетін айдың бірінші күніне берешектің бар екенін және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісінің түпнұсқасы мен көшірмелерін ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген түрін) қоса беріп (тіркей отырып) берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім ұсынады. Салыстырып тексеру актісіне мемлекеттік мекеме мен өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша берешектің туындау себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба қоса беріледі.
Азаматтық-құқықтық мәмілені міндетті түрде тіркеуді талап етпейтін шығыстардың ерекшеліктері мен түрлері бойынша мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына кредиторлық берешекті өтейтін айдың бірінші күнгі жағдай бойынша салыстырмалы актіні қоса беріп (тіркей отырып) төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Төлеуге берілетін шоттың "Төлемнің мақсаты" деген ашық жолағында қосымша кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетіледі.
Кредиторлық берешектің өтелуі кредиторлық берешек пайда болған ерекшелік бойынша жүргізіледі.";
209-тармақта:
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"208. Погашение кредиторской задолженности по бюджетным программам государственных учреждений, возникшей вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов, по гражданско-правовым сделкам отчетного финансового года, по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, а также за оказанные государственные услуги населению производится за счет средств, выделенных в следующем финансовом году.
При наличии кредиторской задолженности, возникшей, вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора, по которому образовалась кредиторская задолженность и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также представляется пояснительная записка, в которой указывается номер и дата последнего уведомления о регистрации обязательства, по которому образовалась кредиторская задолженность, сумма неоплаченной части зарегистрированного обязательства и причина образования кредиторской задолженности.
При наличии кредиторской задолженности по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в органы государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора на погашение кредиторской задолженности, пояснительную записку с указанием причины образования кредиторской задолженности и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Допускается оплата государственным учреждением задолженности истекшего финансового года за оказанные государственные услуги населению за счет средств текущего финансового года, при условии отражения их в отчетности государственного учреждения, путем заключения договора на погашение задолженности.
Для этого государственное учреждение представляет в органы государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму задолженности с приложением (прикреплением) оригинала и копии (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" – сканированного образа с оригинала) договора на погашение задолженности и акта сверки, подтверждающего наличие и сумму задолженности на первое число месяца, в котором погашается задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также прилагается пояснительная записка с указанием причины образования задолженности по оказанным государственным услугам населению.
По спецификам и видам расходов, не требующих обязательной регистрации гражданско-правовой сделки, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства счет к оплате с приложением (прикреплением) акта сверки по состоянию на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
В поле "Назначение платежа" счета к оплате дополнительно указывается причина образования кредиторской задолженности.
Кредиторская задолженность погашается по той же специфике, по которой образовалась кредиторская задолженность.";
в пункте 209:
часть третью изложить в следующей редакции:

"Ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты немесе қосымша келісімді (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында (бұдан әрі – № 59 қағидалар) белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген жағдайда жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді қағаз тасығышта ұсынады. Оған қоса: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген) бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларында (бұдан әрі – № 304 қағидалар) белгіленген тәртіппен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі. Бұл ретте, осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.";
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Для регистрации договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 (далее – Правила № 59)), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с обязательным приложением копии одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, когда стоимость изготовления проектно-сметной документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: копия приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в порядке, установленном Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10632) (далее – Правила № 304). При этом, предоставление документов, предусмотренных частью третьей настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:

""Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жасалған Ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты немесе қосымша келісімді (№ 59 қағидаларда белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың сканерленген түпнұсқасын қоса бере отырып, "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін беру жолымен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді береді. Оған қоса: № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың сканерленген түпнұсқасы. Бұл ретте, осы тармақтың жетінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.";
213-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"213. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім мынадай түрде толтырылады:
1) "Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын коды көрсетіледі, "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражаты есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджеті);
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіндегі "Мемлекеттік мекеменің коды", "Мемлекеттік мекеменің атауы", "Бюджеттің түрі" ашық жолақтары "Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім" нысанын ашқан кезде автоматты түрде жасалады;

"Для регистрации заключенного в автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами № 59), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением посредством информационной системы "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки путем передачи данных договора о государственных закупках из автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" с прикреплением сканированного оригинала одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: сканированный оригинал приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304. При этом, предоставление документов, предусмотренных частью седьмой настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.";
пункт 213 изложить в следующей редакции:
"213. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения заполняется следующим образом:
1) в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения, в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (бюджет города республиканского значения, столицы);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
в информационной системе "Казначейство-клиент" поля "Код государственного учреждения", "Наименование государственного учреждения", "Вид бюджета", создаются автоматически при открытии формы "Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки";

2) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қаражаты есебінен шарт жасасқан қаржыландыру көзінің түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен;
3) "№ өтінім" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын кодынан, бөлшек арқылы тіркеу жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы 2 санынан, дефис арқылы мемлекеттік мекеменің өтінімдерін тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірден тұратын өтінім нөмірі көрсетіледі;
4) "Күні" ашық жолағында өтінім жасалған күн көрсетіледі;
5) "Мемлекеттiк мекеменiң атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанның атауын және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
6) "Шығыстың сипаттамасы" ашық жолағында шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына сәйкес жасасқан шарттың мәні көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс жерде ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта қосымша резидент емес ақша алушының атауы мен деректемелері көрсетіледі;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)" ашық жолағында тоғыз мәннен тұратын Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының коды шығыстардың бюджеттік сыныптамасының бірыңғай коды (бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама кодтарының 3 мәнін білдіретін) және 3 мәннен тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің коды көрсетіледі; мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалған шартты тіркеу үшін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды қосымша көрсетіледі;
8) "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің жеке сәйкестендіру коды, атауы және банктік сәйкестендіру коды) көрсетіледі; мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында жасалған шартты тіркеген жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта жолақта делдал-банктің деректемелері көрсетіледі;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (банктік сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдап алынады;

2) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) в поле "Заявка №" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется регистрация, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;
4) в поле "Дата" указывается дата составления заявки;
5) в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
6) в поле "Описание расхода" указывается предмет заключенного договора согласно структуре экономической классификации расходов. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле дополнительно указываются наименование и реквизиты получателя денег-нерезидента;
7) в поле "Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)" указываются девятизначный код единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов, для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг);
8) в поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование индивидуального предпринимателя согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/ подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование", индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (индивидуальный идентификационный код, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего его банка); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка. В случае регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан в иностранной валюте, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты банка-посредника;
в информационной системе "Казначейство-клиент" поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер (банковский идентификационный номер), индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег";

9) "Валюта айырбастаудың ресми бағамы" ашық жолағында теңгенің шетел валютасына ресми бағамы және Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелген күніне белгіленген бағамына көрсетіледі;
10) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "Сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылы мерзіміне арналған шарттың сомасы санмен көрсетіледі;
11) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "Жалпы сомасы" ашық жолағында қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасы санмен көрсетіледі;
12) "ағымдағы қаржы жылының сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының сомасы санмен көрсетіледі;
13) "№ базалық шығыстар сомасы" ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі, үш жылдан асатын болған жағдайда қалған сома жоспарлы кезеңнің үшінші жылдың базалық шығыстарында жалпы сомамен көрсетіледі;
14) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында шарттың сомасы жазбаша көрсетіледі (шетел валютасындағы шарт бойынша өтінім сомасы Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасына сәйкес тіркеу күніне белгіленген шетел валютасына теңгенің ресми бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтіріледі);
15) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының шарт сомасы жазбаша көрсетіледі;
"Басшылардың қолы" бөлімінде құжатқа қол қойған тұлғаның лауазымының атауы; орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес мемлекеттік мекеменің бірінші және екінші қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғаларының жеке қолы және қолының таратылып жазылуы (атының бас әрпі мен тегі) көрсетіледі. Лауазымның атауының алдында "Үшін" деген көмекші сөзді, қолдан жазылған "Орынб." деген жазу немесе қиғаш сызық (бөлшек) қоюға жол берілмейді. Қолдар қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес қойылады. Қол қою кезінде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалық мөр бедерін қойған кезде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, бедер анық және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылады;

9) в поле "Официальный курс обмена валют" указывается официальный курс тенге к иностранной валюте согласно законодательству Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, установленный на дату регистрации гражданско-правовой сделки;
10) в поле "Сумма" заявки на текущий финансовый год указывается цифрами сумма договора на срок текущего финансового года;
11) в поле "Общая сумма" заявки на плановый период указывается цифрами общая сумма договора, срок действия, которого превышает текущий финансовый год;
12) в поле "сумма текущего финансового года" указывается цифрами сумма текущего финансового года;
13) в поле "сумма базовых расходов" указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода, в случае превышения трех лет оставшаяся сумма указывается общей суммой в базовых расходах третьего года планового периода;
14) в поле "(Сумма прописью)" заявки на текущий финансовый год указывается сумма договора прописью (по договору в иностранной валюте сумма заявки указывается в национальной валюте, рассчитанной по официальному курсу тенге к иностранной валюте согласно законодательству Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, установленному на дату регистрации);
15) в поле "(Сумма прописью)" заявки на плановый период по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается прописью сумма договора текущего финансового года;
в разделе "Подписи руководителей" указываются наименование должности лица, подписавшего документ; личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения. Не допускается проставление предлога "За", надписи от руки "Зам." или косой черты (дроби) перед наименованием должности. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск проставляется четко и ясно. В информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения подписывается электронной цифровой подписью;

16) "Құжат-негіздеме" ашық жолағында шарттың (қосымша келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік сатып алу порталы арқылы жасалған шартты біржақты бұзу кезінде шартты біржақты бұзу туралы хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі арқылы берген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі;
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары (қосымша келісімдері) және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі арқылы берген "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі.
17) "аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (пайызбен)" ашық жолағында шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
18) "сомасы" ашық жолағында аванстық (алдын ала төлем) сомасы цифрлармен көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің деректемелерін қолмен қандай да бір түзетуге және дұрыстауға жол берілмейді.";
217-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"217. Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінім қосымша келісімнің деректемелерін ескере отырып, осы Рәсімдерде көзделген тәртіппен толтырылған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде өтінімді қалыптастыру кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінімнің электрондық түріне растау құжаттарымен бірге міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ өзгерген кезде шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша – шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтары бөлінісінде жылдар бойынша бөлінген сомалар, олар өзгерген кезде.
Шарт сомасы, шарттың жалпы сомасы (жылдар бойынша бөлінген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша сомасы) немесе тараптардың деректемелері (атауын қоспағанда) өзгерген кезде мемлекеттік мекеме бұрын орындалған міндеттемелерді (кассалық шығыстарды) шегере отырып, шарттың жаңа сомасына арналған өтінімді ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша жібереді).
Қосымша келісімді тіркеу үшін Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) ұсталған кезде, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге екі өтінім береді (бір өтінім ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын шегере отырып, шарт сомасына,екіншісі ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасына беріледі).
Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдер беруі негізгі шарт бойынша түпкілікті төлем жүргізілгенге дейін жүзеге асырылады.
Шарт сомасын кассалық шығыс сомасына дейін азайтуға арналған қосымша келісімді не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома ішінара не толық жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ауыстырылатын және нөлге тең шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін мемлекеттік мекеме нөлдік сомамен (бойынша) өтінім жасайды және ұсынады. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген кезде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі.
Шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайтылған кезде қағаз тасығышта жасалған қосымша келісім мемлекеттік мекеменің хатымен бірге электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынылады (хатта міндетті түрде міндеттемені тіркеу туралы хабарламаның нөмірі мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ ол өзгерген кезде шарттың сомасы көрсетіледі).
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын шартқа және (немесе) активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды және жеткізуді, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға, жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін қаржыландыруға қосымша келісімді тіркеу үшін, өтінім өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігінің жалпы сомасына және ағымдағы қаржы жылына арналған шарттың сомасына жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және ағымдағы қаржы жылында жыл басындағы бюджет қаражаты қалдықтарының есебінен қаржыландырылуға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға арналған қосымша келісімді тіркеу үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) немесе республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден бөлінетін даму мақсатындағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала) жергілікті атқарушы органының резервтерінен бөлінетіндерін қоспағанда, өтінім өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және ұсынылады (немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қалыптастырылып жіберіледі).
Тараптардың атауына өзгерістер енгізілетін қосымша келісімдерді ұсыну үшін өтінім жасалмайды.";
220-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

16) в поле "Документ-обоснование" указываются номер и дата договора (дополнительного соглашения);
при одностороннем расторжении договора, заключенного посредством портала государственных закупок указывается номер и дата уведомления об одностороннем расторжении договора;
по договорам государственно-частного партнерства указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) государственно-частного партнерства, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством информационной системы "е-Минфин";
по договорам (дополнительным соглашениям) о строительстве "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) о строительстве "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством информационной системы "е-Минфин".
17) в поле "Размер авансовой (предварительной) оплаты (в процентах)" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном отношении;
18) в поле "сумма" указывается сумма авансовой (предварительной оплаты) цифрами.
Корректировки и исправления от руки реквизитов, указанных в заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения, не допускаются.";
пункт 217 изложить в следующей редакции:
"217. Регистрация дополнительного соглашения осуществляется на основании заявки, заполненной в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами, с учетом реквизитов дополнительного соглашения.
При формировании заявки в информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу заявки, подписанному электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, вместе с подтверждающими документами прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются все номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора при ее изменении, а по договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год – суммы в разрезе кодов бюджетной классификации расходов с разбивкой по годам, при их изменении.
При изменении суммы договора, общей суммы договора (суммы по коду бюджетной классификации расходов, разбивки по годам) или реквизитов сторон (за исключением наименования) государственное учреждение предоставляет (по информационной системе "Казначейство-клиент" направляет) заявку на новую сумму договора за вычетом ранее исполненных обязательств (кассовых расходов).
Для регистрации дополнительного соглашения, при удержании неустойки (штрафа, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора, государственное учреждение предоставляет (по информационной системе "Казначейство-клиент" направляет) две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени).
При этом, предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения окончательного платежа по основному договору.
Для регистрации дополнительного соглашения на уменьшение суммы договора до суммы кассового расхода либо дополнительного соглашения к договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, государственное учреждение составляет и предоставляет заявку с нулевой суммой (по информационной системе "Казначейство-клиент" формирует и направляет).
При уменьшении суммы договора до суммы кассового расхода, заключенное на бумажном носителе дополнительное соглашение предоставляется посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения (в письме обязательно указываются номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора в случае ее изменения).
Для регистрации дополнительного соглашения к договору со сроком реализации более одного финансового года по бюджетным программам развития и (или) на продление срока действия договора по текущей бюджетной программе, предусматривающего приобретение и поставку активов и других товаров, оказание услуг, выполнение работ, на финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года, заявка составляется и предоставляется (по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года и сумму договора на текущий финансовый год.
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств на начало года, в том числе по бюджетной программе (подпрограмме), финансируемой за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, или по бюджетной программе (подпрограмме), финансируемой за счет целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджетов, за исключением выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, района (города областного значения), заявка составляется и предоставляется (по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года.
Для дополнительного соглашения, которым вносятся изменения в наименование сторон, заявка не составляется.";
часть первую пункта 220 изложить в следующей редакции:

"220. Мемлекеттік қазынашылық органы өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
шығыс сипаттамасының шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыс бағытына сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның Мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз тасығыштағы құжатқа сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады.";
228-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша жеткіліксіз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бірінші кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді, жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде штаттан тыс техникалық персоналдың жалақысын және жалақыдан барлық ұстап қалуларды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақыларды, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды, тұрғын үй төлемдерін, жеке тұлғаларға трансферттерді, стипендияларды, банк қызметтеріне ақы төлеуді, бюджеттік субвенцияларды, салық пен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жүргізеді.";
230-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"230. Мемлекеттік мекеме мыналарды:
1) құжаттарды қағаз және (немесе) электрондық тасығышта ұсынған кезде мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiнiң сақталуын;
2) төлеуге берiлетiн шотты ұсыну заңдылығы мен негiздiлiгiн;
3) төлеуге берілетін шоттағы көрсетілген деректемелердің және төлеуге берілетін шоттағы сомалардың және растайтын құжаттардың анықтығын;
4) төлемдерді ақша алушылардың пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;
5) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде мердігерге ақы төлеуді;
6) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелерге сәйкес тауарлардың, орындалған жұмыстардың және (немесе) көрсетiлген қызметтердiң жеткiзiлуiн растаудың дұрыстығын;
7) растайтын құжаттардың дұрыстығын;
8) Мемлекеттік қазынашылық органына тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – электрондық шот-фактураны немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжатты (актіні) немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде – орындалған жұмыстардың немесе актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, көрсетілген қызметтердің актісін (бұдан әрі – растаушы құжаттар), тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде беруді.
Растайтын құжаттарға өнім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Бұл ретте, осы Рәсімдердің 2-тармағына сәйкес қағаз тасығышта ұсынылатын растайтын құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылады;
9) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграциялау арқылы төлем шотын қалыптастыру;

"220. Орган государственного казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие описания расхода направлению расходов в соответствии со структурой специфики экономической классификации расходов;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе.";
в часть четвертую пункта 228 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 230 изложить в следующей редакции:
"230. Государственное учреждение обеспечивает:
1) соблюдение графика обслуживания государственных учреждений при предоставлении документов на бумажном и (или) электронном носителе;
2) правомерность и обоснованность предоставления счета к оплате;
3) достоверность указанных реквизитов в счете к оплате и сумм в счете к оплате и подтверждающих документах;
4) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;
5) оплату подрядчику в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о государственных закупках при реализации бюджетных инвестиционных проектов на основании подписанного акта выполненных работ;
6) достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
7) достоверность подтверждающих документов;
8) при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке представление в орган государственного казначейства при приобретении либо поставке товаров – электронного счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или график погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг), при выполнении работ или оказании услуг – акт выполненных работ, оказанных услуг (далее – подтверждающие документы), за исключением услуг, при которых акты не составляются.
Подтверждающие документы подписываются электронной цифровой подписью поставщика.
При этом, копии подтверждающих документов, предоставляемые на бумажных носителях в соответствии с пунктом 2 настоящих Процедур, заверяются подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;
9) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование счета к оплате посредством интеграции из информационной системы электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";

10) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарт құнына енгізілген ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша аванстық төлемнен кейінгі төлем жүргізу кезінде жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін немесе сканерленген түрін ұсынуды;
11) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде заңды тұлғаның құжат топтамасында берген орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және орталық атқарушы органның бухгалтерлік қызмет басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның немесе мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен дұрыстығын;
12) төлеуге берiлетiн шоттың бiрiншi данасының деректемелерi қағаз тасығышта төлеуге берiлетiн шоттың екiншi данасының деректемелерiне сәйкес келмеген қамтамасыз етеді.";
233-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"233. Аванстық (алдын ала) төлем жүргізу кезіндегі төлем шоттарын қоспағанда, мемлекеттік мекеме қағаз тасығышта төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 90-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада төлеуге берілетін шоттардың тізілімін, алдын ала төлем үшін төлеуге берілетін шоттарды қоспағанда, осы Рәсімдердің 246, 251, 255, 256, 257 және 258-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттарды ұсынады.";
238-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"238. Қағаз тасығышта төлеуге берілетін шот және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша түскен төлеуге берілетін шот былайша ресімделеді:
1) "№ төлеуге берілетін шот" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәнді кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы – төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірінен тұратын төлеуге берілетін шоттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" ашық жолағында төлеуге берілетін шот үзіндісінің күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік мекеме" бөлімінде:
"Нақты төлеуші" ашық жолағында нақты төлеушінің толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
"Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында нақты төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің жеті белгіден тұратын коды көрсетіледі;
"Атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін мемлекеттік мекеменің толық атауы көрсетіледі. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанының және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі;
"Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте/анықтамада көрсетілген мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

10) предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию при проведении платежа, следующего за авансовым, по расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора;
11) при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" достоверность электронной цифровой подписи руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и руководителя бухгалтерской службы центрального исполнительного органа или лица, им уполномоченного, или главного бухгалтера государственного учреждения;
12) недопущение проведения авансовых платежей текущего финансового года при наличии непогашенного аванса прошлых лет.";
часть первую пункта 233 изложить в следующей редакции:
"233. Государственное учреждение для проведения платежей и переводов денег на бумажном носителе представляет в орган государственного казначейства в двух экземплярах реестр счетов к оплате по форме согласно приложению 90 к настоящим Процедурам и счета к оплате с приложением документов, предусмотренных пунктами 246, 251, 255, 256, 257 и 258 настоящих Процедур, за исключением счетов к оплате при проведении авансовой (предварительной) оплаты.";
пункт 238 изложить в следующей редакции:
"238. Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", оформляется следующим образом:
1) в поле "Счет к оплате №" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;
2) в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате;
3) в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Фактический плательщик" указывается полное или сокращенное наименование фактического плательщика;
в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес -идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического плательщика;
в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
в поле "Бизнес-идентификационный номер" указывается бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, указанный в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации);

"Резиденттік елі" ашық жолағында ақша төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
"Мемлекеттік қазынашылық органы" ашық жолағында мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін мемлекеттік қазынашылық органының атауы көрсетіледі;
"Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) тиісті жеке сәйкестендіру коды "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында мыналар бойынша көрсетіледі:
операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоты:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетіне), аудан (облыстық маңызы бар қала) не аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен есеп айырысулар жүргізу;
қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;
5) "Қаржыландыру көзі" жолында қаражат есебінен төлем және ақша аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзінің түрін білдіретін таңба көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша есебінен;
4 – қайырымдылық көмектен түскен ақша есебінен;
5 – жеке және (немесе) заңды тұлғалар мемлекеттік мекемеге қайтару шарттарында беретін ақша есебінен;
8 – ерекше шығыстар есебінен;
S – Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен;
6) "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражатының есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін белгі көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджет;
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;

в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
в поле "Орган государственного казначейства" указывается наименование органа государственного казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код органа государственного казначейства;
4) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), районный бюджет (города областного значения) либо в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с Законами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
S – за счет средств специального государственного фонда;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (города республиканского значения, столицы);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;

7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында бюджет қаражатының немесе мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады.
Бұл ашық жолағында бюджеттік бағдарлама әкімшісінің үш мәнді кодын, бюджеттік бағдарламаның үш мәнді кодын, бюджеттік кіші бағдарламаның үш мәнді кодын және шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің үш мәнді кодын білдіретін он екі мәнді код көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеме бюджеттік сыныптамасының коды заңды қолданылуын қамтамасыз етеді;
8) "Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды" ашық жолағында мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды көрсетіледі;
9) "Ақшаны алушы" бөлімінде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін ақшаны алушының атауы көрсетіледі.
Жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаға/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға, жеке сот орындаушысы ретінде қызметін атқару құқығына уәкілетті орган берген лицензияға немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға сәйкес атауы көрсетіледі.
Мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол беріледі;
10) "Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
11) "Банк" ашық жолағында ақшаны алушыға қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі;
12) "Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақшаны алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
13) "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақша алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
14) "Нақты (түпкілікті) бенефициар" ашық жолағында нақты (түпкілікті) алушының толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
15) "Жеке сәйкестендіру нөмірі (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)" ашық жолагында нақты (түпкілікті) алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

7) поле "Код бюджетной классификации расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
В данном поле указывается двенадцатизначный код, включающий в себя трехзначный код администратора бюджетной программы, трехзначный код бюджетной программы, трехзначный код бюджетной подпрограммы и трехзначный код специфики экономической классификации расходов.
Государственное учреждение обеспечивает правомерность применения кода бюджетной классификации;
8) в поле "Код товаров (работ, услуг)" указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением, при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" – указывается наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица.
Для физического лица указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) наименование согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", и (или) лицензии, выданной уполномоченным органом, на право занятия деятельностью в качестве частного судебного исполнителя и (или) подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;
10) в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес -идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер получателя денег;
11) в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
12) в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;
13) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается номер банковского счета получателя денег;
14) в поле "Фактический (конечный) бенефициар" указывается полное или сокращенное наименование фактического (конечного) получателя;
15) в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес -идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического (конечного) получателя;

16) "Резиденттік елі" ашық жолағында төлеуші немесе ақша алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
17) "Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, нақты (түпкілікті) алушының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы көрсетіледі;
18) Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, делдал банкінің атауы көрсетіледі;
19) "Түсімдер бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша төлем есепке алынатын түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бюджетке төлемдерді жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады) немесе шетел валютасына айырбастауға арналған төлемдерді жүргізу кезіндегі ерекшелік коды көрсетіледі;
20) "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында төлемнің мақсаты, растайтын құжаттың атауы, нөмірі мен күні (тауарларды жеткізу туралы шот-фактуралар немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе осының негізінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат) көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттың күні төлем шотын қалыптастыру күнінен кеш болмауы тиіс.
Және қосымша:
тіркелген шарттар (қосымша келісімдер) жөніндегі төлеуге берілетін шоттар бойынша - хабарламаның нөмірі мен күні;
жасалған шартқа (хабарламаға) сәйкес сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы;
сот актілерін орындау бойынша ақшаны қайтару/аудару бойынша төлемге берілетін шоттар бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру - ақшаны алу үшін түскен сомаларды растайтын факті, сот шешімінің не сот актілерінің негізінде берілген атқарушылық парақтың, сот бұйрығының нөмірі мен күні.
Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны алу үшін төлеу шотын ұсыну кезінде комиссия шешімінің нөмірі мен күні, растайтын құжаттардың нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат).
"Бірыңғай сатып алу платформасы", электрондық шот-фактураларды және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйелерін интеграциялау арқылы автоматты түрде қалыптастырылған төлеуге берілетін шотты алған жағдайда, "Төлем мақсаты" жолында электрондық шот-фактурадан төлемнің мақсаты автоматты түрде көрсетіледі. Бұл ретте хабарламаның нөмірі мен күні, растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетілмейді.
Бюджеттік кредиттерді беруге, пайдалануға, қызмет көрсетуге және (немесе) өтеуге байланысты төлеуге берілетін шоттарда Бюджеттік кодекстің 154-бабына сәйкес бюджеттік кредитті беру, пайдалану, қызмет көрсету және өтеу кезінде тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін кредиттік шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;

16) в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель денег являются нерезидентами Республики Казахстан;
17) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара" указывается наименование банка фактического (конечного) получателя, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
18) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан -посредник" указывается наименование банка посредника, филиал банка -нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
19) в поле "Код бюджетной классификации поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который зачисляется платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет) или код специфики при проведении платежей на конвертацию иностранной валюты;
20) в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг). При этом, дата подтверждающего документа не должна быть позже даты формирования счета к оплате.
И дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) – номер и дата уведомления;
наименование приобретаемых товаров, работ, услуг согласно заключенного договора (уведомления);
по счетам к оплате по возврату/перечислению денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения денег – номер и дата платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы для получателя денег, решения суда либо исполнительного листа, судебного приказа, выданных на основании судебных актов.
По счетам к оплате на перечисление средств с контрольного счета наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, указывается номер и дата решения комиссии, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
При формировании счета к оплате посредством интеграции информационных систем "Единая платформа закупок", электронных счетов-фактур и "Казначейство-клиент", в поле "Назначение платежа" назначение платежа с электронного счета-фактуры указывается автоматически. При этом, номер и дата уведомления, номер и дата подтверждающего документа не указываются.
В счетах к оплате, связанных с предоставлением, использованием, обслуживанием и (или) погашением бюджетных кредитов, указывается номер и дата кредитного договора, устанавливающего правоотношения сторон при предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита в соответствии со статьей 154 Бюджетного кодекса.

"251. Мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына екі данада қағаз тасығышта төлем шоттарының тізілімін, төлем шоттарын және:
шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) (тауарларды сатып алу не жеткізу жағдайда) немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесінің көшірмесі (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), орындалған жұмыстар көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерінің (жұмыстарды орындау немесе қызметтер көрсету жағдайда) немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге түрінің көшірмесі, сондай-ақ аванстық (алдын ала) төлемдерден кейінгі төлемдерді жүргізу кезінде, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар, бойынша қосымша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын көшірмесін ұсынады жобалау-сметалық құжаттама немесе төлем жүргізу кезінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;
осы Рәсімдерге 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұлттық валютада қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттарды жұмсаған кезде үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім ұсынады.";
255-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"255. "Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 20 мамырдағы № 242 бұйрығына (бұдан әрі – № 242 бұйрық) сәйкес мемлекеттік қазынашылық органында жасалған шарттарды тіркеу талап етілмейтін шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша шарттар жасаса отырып, шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік мекеме екі данада қағаз тасығышта төлем шоттарының тізілімін, төлем шоттарын және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактура немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге түрін, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде – актілер жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрін;
осы Рәсімдерге 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды ұлттық валютада жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді;
осы Рәсімдерге 99-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімді және чек;
сот мөрінің бедерімен расталған заң күшіне енген шешім не ұйғарым, не қаулы, не сот бұйрығын;
инкассалық өкімді ұсынады.
№ 242 бұйрыққа сәйкес жасалған шарттарды тіркеу талап етілмейтін шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем жүргізу кезінде растаушы құжат ретінде электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған және мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған шот-фактураның электрондық бейнесі, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура жазылмайтын жағдайларды қоспағанда, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің түпнұсқасынан сканерленген бейнесі болып табылады.
Сатып алынуы бірнеше шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жіктелетін тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу кезінде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірнеше түрлеріне бір құжатты ресімдеген жағдайда төлеуге берілетін шотты жасау әрбір шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша жеке жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) шартты тіркеусіз сатып алуды жүзеге асыру үшін негіз болатын растайтын құжатта мынадай ақпараттың болуы міндетті:
атына құжат ресімделген мемлекеттік мекеменің атауы (мемлекеттік қазынашылық органының және мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдастыру-құқықтық нысанының атауын және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі);
ақша алушының, оның ішінде алушы банктің деректемелері;
растайтын құжаттың ресімделген күні ағымдағы қаржы жылына (күні, айы, ағымдағы қаржы жылы) сәйкес болуы тиіс;
жеткізілген тауардың (орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің) атауы, саны мен (қосылған құн салығының сомасын міндетті түрде көрсету немесе жеткізуші қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаған жағдайда қосылған құн салығының жоқ екенін көрсете отырып) сомасы көрсету;
ақша алушының қолы мен мөр бедерінің болуы (олар болған кезде).";

"251. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в органе государственного казначейства, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе в двух экземплярах реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
копию счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров (в случае приобретения либо поставки товаров) или копию графика погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг) или копию акта выполненных работ, оказанных услуг (в случае выполнения работ, оказания услуг) или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, а также, по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, при проведении платежа, следующего за авансовой (предварительной) оплатой, дополнительно представляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам.";
пункт 255 изложить в следующей редакции:
"255. Для проведения платежей по спецификам экономической классификации расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в органе государственного казначейства в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2025 года № 242 "Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной" (далее – приказ № 242), государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе в двух экземплярах реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или накладную (акт) о поставке товаров или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан, при выполнении работ и оказания услуг – акт выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам;
заявка на получение наличных денег по форме согласно приложению 99 к настоящим Процедурам и чек;
вступившее в законную силу решение либо определение, либо постановление, либо судебный приказ, заверенный оттиском печати суда;
инкассовое распоряжение.
При проведении платежа в информационной системе "Казначейство-клиент" по спецификам экономической классификации расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в соответствии с приказом № 242, подтверждающим документом является электронный образ счета-фактуры, интегрированный из информационной системы электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, за исключением случаев, при которых электронный счет-фактура не выписывается в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, или сканированный образ с оригинала иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
В случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного подтверждающего документа при приобретении товаров (работ, услуг), приобретение которых классифицируются по нескольким спецификам экономической классификации расходов, составление счета к оплате осуществляется отдельно по каждой специфике экономической классификации расходов.
В подтверждающем документе, на основании которого осуществляется приобретение государственным учреждением товаров (работ, услуг) без регистрации договора, обязательно наличие следующей информации:
наименование государственного учреждения, на имя которого оформлен документ (допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения);
реквизитов получателя денег, в том числе банка-получателя;
дата оформления подтверждающего документа должна соответствовать текущему финансовому году (день, месяц, текущий финансовый год);
указание наименования поставки товара (выполненных работ, оказанных услуг), количества и суммы (с обязательным указанием суммы налога на добавленную стоимость либо отсутствия налога на добавленную стоимость в случае, если поставщик не является плательщиком налога на добавленную стоимость);
наличие подписей получателя денег и оттиска печати (при его наличии).";

257, 258 және 259-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"257. Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдарға зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын есепке жатқызуға арналған ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлем жүргізу кезінде аванстық төлем сомасын қоспағанда, комиссия шешімінің көшірмесі, растайтын құжаттың (шот-фактураның немесе жүкқұжат, тауарларды, көрсетілген қызметтерді жеткізу туралы акті немесе соның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа түрі құжат) қағаз тасығышта ұсынылады.
Төлеуге берілетін шотты қалыптастыру кезінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде түпнұсқадан сканерленген құжаттар қоса тіркеледі.
258. Үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуына байланысты шығыстар бойынша төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта төлем шотын ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем шотының электрондық бейнесін қалыптастырады), оған осы Рәсімдерге 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтінім қоса беріледі (тіркеледі).
Банкте алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге байланысты шығыстар бойынша төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта төлем шотын, оған осы Рәсімдерге 99-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақша алуға арналған өтінімді және чекті қоса бере отырып ұсынады.
Банк қызметтеріне ақы төлеуге байланысты шығыстар бойынша төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта төлем шотын ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде төлем шотының электрондық бейнесін қалыптастырады) растайтын құжаттарды қосымшасыз (тіркеместен) ұсынады.
259. Заңды тұлғаларға трансферттер аударуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырады.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншікте тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін төлемдер жүргізген кезде мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына шот-фактуралардың немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың немесе мемлекеттік мекемеге мемлекеттік кәсіпорын ұсынған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады (көрсетілетін қызметтерді, тауарлар мен жұмыстарды беруші резидент емес болып табылған жағдайда растаушы құжаттарда сомманы шетел валютасында, бірақ төлеуге берілетін шоттың төлемнiң мақсатында опреацияны жасау кезінде валютаның теңгедегі құнын міндетті түрде көрсетумен рұқсат беріледі).
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша қайта жасасқан және бұрын мемлекеттік кәсіпорындар жасасқан ұзақ мерзімді шарттар бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу үшін, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын, қалпына келтіру және күрделі жөндеу жүргізу үшін төлем жүргізу кезінде мемлекетті мекеме мемлекеттік қазынашылық органына орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін не Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мекемеге берген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады.
Қағаз тасығышта төлем жүргізу кезінде аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, төлеуге берілетін шотқа осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен парақтап куәландырылған растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, осы тармақта санамаланған, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның орталық атқарушы органның бухгалтерлік қызметі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның немесе мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылған растаушы құжаттардың түпнұсқадан сканерленген үлгісін тіркеу.";

пункты 257, 258 и 259 изложить в следующей редакции:
"257. При проведении платежа с контрольного счета наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, за исключением суммы авансового платежа, на бумажном носителе предоставляется копия решения комиссии, копия подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, оказанных услуг или другого вида документа установленного законодательством Республики Казахстан) на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг.
При формировании счета к оплате в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляются документы, сканированные с оригинала.
258. Для проведения платежей по расходованию средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе счет к оплате (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" формирует электронный образ счета к оплате) с приложением (прикреплением) заявки на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам.
Для проведения платежей по расходам, связанным с восстановлением полученных наличных денег в банке, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе счет к оплате с приложением заявки на получение наличных денег по форме согласно приложению 99 к настоящим Процедурам и чека.
Для проведения платежей по расходам, связанным с оплатой банковских услуг, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе счет к оплате (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" формирует электронный образ счета к оплате) без приложения (прикрепления) подтверждающих документов.
259. Финансирование бюджетных программ, направленных на перечисление трансфертов юридическим лицам, осуществляется администратором бюджетных программ на основании счета к оплате.
При проведении платежа, за исключением суммы авансовой (предварительной) оплаты, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно счет-фактуру или накладную о поставке товаров, представленных государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком услуг, работ или товаров является нерезидент допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в тенге на момент проведения операции).
При проведении платежа, за исключением суммы авансовой (предварительной) оплаты, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для строительства зданий и сооружений по вновь заключенным и по ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, а также для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно акт выполненных работ, представленный государственным предприятием государственному учреждению.
При проведении платежа на бумажном носителе, за исключением авансовой (предварительной) оплаты, к счету к оплате прилагаются копии подтверждающих документов, перечисленные в абзаце втором и третьем настоящего пункта, заверенные полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" к счету к оплате прикрепляются сканированные образы с оригинала подтверждающих документов, перечисленных в настоящем пункте, за исключением авансовой (предварительной) оплаты, подписанных электронной цифровой подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и руководителя бухгалтерской службы центрального исполнительного органа, или лица, им уполномоченного, или главного бухгалтера государственного учреждения.";

"Мемлекеттік қазынашылық органына ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшының немесе оны алмастыратын тұлғамен қол қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Рәсімдердің 310-тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік қазынашылықта ашылған кодтар мен шоттар бойынша мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.";
313-тармақтың жетінші және сегізінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттері, қарыздары, гранттары, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттері қаражаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды), осы тармақтың төртінші бөлігін қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдарына аталған соманы жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті бюджет комиссиясының қарауысыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауынсыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының;
аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратымен келiсiм бойынша және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жергілікті атқарушы органдар ұсынған бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бір жыл ішінде қалыптасқан үнемді қайта бөлу нәтижесінде өзгерген жылдық сомалары бар инвестициялық жобалар тізбесі келісілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны тиісті бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді.";
336-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"При поступлении в орган государственного казначейства распоряжений уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении кодам и счетам, открытым в государственном казначействе, за исключением расходов предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, а также расходов предусмотренных подпунктом 1) пункта 310 настоящих Процедур.";
части седьмую и восьмую пункта 313 изложить в следующей редакции:
"В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета и в пределах одной области, местным исполнительным органам, за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы путем внесения изменений в бюджетную программу;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) путем внесения изменений в бюджетную программу;
аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение пяти рабочих дней после согласования перечня инвестиционных проектов с годовыми суммами, измененными в результате перераспределения образовавшейся в течение года экономии в рамках одной бюджетной программы, представленного местными исполнительными органами, направляют его в соответствующие уполномоченные органы по бюджетному планированию и исполнению бюджета.";
пункт 336 изложить в следующей редакции:

"336. Мемлекеттік қазынашылық шетел валютасын түрлерi бойынша мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетелдiк валютадағы тиiстi шоттарына есептеген күнi мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірмелерді қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштi мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының одан әрi ұсынуы үшiн қағаз тасығышта бередi, сондай-ақ мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының белгiсi соғылған және шетел валютасындағы шоттарға ақша есептелген күнiн көрсетiп, қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасын қайтарады. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес 8-17-нысан бойынша үзiндi көшiрменi қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн үзiндi көшiрменi дербес жасайды.";
337-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"337. Шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 75-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде сағат 16.00 (он алты) дейін ұсынады (жібереді). Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған іссапар шығыстарына арналған шотқа шетел валютасын аудару үшін ағымдағы валюталау күнімен шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган және/немесе Қазақстан Республикасының заң шығару билігін жүзеге асыратын жоғары өкілді органының қызметін қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме сағат 12.00 (он екі) дейін ұсынады. Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш қағаз тасығышта екі данада ұсынылады.";
341 және 342-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

"336. В день зачисления государственным казначейством иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, орган государственного казначейства формирует и выдает государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на бумажном носителе для дальнейшего представления государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, заявления на перевод денег в иностранной валюте, а также возвращает один экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленного на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя органа государственного казначейства и указанием даты зачисления денег на счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленного на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам после получения уведомления о возможности формирования данной выписки.";
часть первую пункта 337 изложить в следующей редакции:
"337. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в орган государственного казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 75 к настоящим Процедурам до 16.00 (шестнадцать) часов. Заявление на перевод денег в иностранной валюте с датой валютирования текущего дня для перечисления иностранной валюты на счет для командировочных расходов, открытый в банке второго уровня Республики Казахстан, предоставляется уполномоченным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность и/или государственным учреждением, осуществляющим финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть, до 12.00 (двенадцать) часов. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в двух экземплярах.";
пункты 341 и 342 изложить в следующей редакции:

"341. Мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзінді көшірме қалыптастырылғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы оларды мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қағаз тасығышта ұсынады және жауапты орындаушының және мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының белгісі бар қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасындағы ақша аударымына өтініштің бір данасын қайтарады. шетел валютасындағы шоттан ақшаны есептен шығару күнін көрсету. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасындағы ақша аударымына өтініштің екінші данасы мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес 8-17-нысан бойынша үзiндi көшiрменi қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн үзiндi көшiрменi дербес жасайды.
342. Төреліктердегі соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеуге бағытталған қаражатты қоспағанда, айырбасталған шетел валютасын, мемлекеттік мекеме және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы шотқа есептелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсатқа сай пайдалануы тиіс.
Шетел валютасын пайдаланбаған не жете пайдаланбаған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталғаннан соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органы шетел валютасын қайта айырбастауға өтінім беру қажеттігі туралы мемлекеттік мекемеге жазбаша хабар береді.";
348-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"348. Іссапар шығыстарын төлеуге алынған пайдаланылмаған қолма-қол шетел валютасының қалдығы мемлекеттік мекеменің кассалық шығыстарын одан әрі қайта айырбастау мен қалпына келтіру не тиісті бюджет кірісіне есепке жатқызу үшін Ұлттық банкі филиалының кассасына үш жұмыс күні ішінде (сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды және Қазақстан Республикасының заң шығару билігін жүзеге асыратын жоғары өкілді органының қызметін қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемені қоспағанда) қайтаруға жатады.";
372-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"372. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде еншілес, бағынысты және онымен үлестес болып табылатын өзге де ұйымдардың жарияланған акцияларын (бағалы қағаздарын) төлеуге арналған жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны аудару, сондай-ақ осы ақшаның шегіндегі мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты, не пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына, төлемдер мен аударымдарды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік қазынашылық органында ашылған шоттар арқылы квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асырады.";
375-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"341. После формирования выписки по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, ответственный исполнитель органа государственного казначейства представляет их на бумажном носителе государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, и возвращает один экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленного на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленного на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам после получения уведомления о возможности формирования данной выписки.
342. Сконвертированная иностранная валюта в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте, за исключением средств, направленных на урегулирование споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда и средств негосударственных займов, должна быть использована государственным учреждением и заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, по назначению.
В случае неиспользования либо недоиспользования иностранной валюты, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, письменно уведомляет государственное учреждение о необходимости предоставления заявки на реконвертацию иностранной валюты.";
пункт 348 изложить в следующей редакции:
"348. Остаток неиспользованной наличной иностранной валюты, полученной на оплату командировочных расходов, подлежит возврату в кассу филиала Национального Банка в течение трех рабочих дней (за исключением уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность и государственного учреждения, осуществляющего финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть) для дальнейшей реконвертации и восстановления кассовых расходов государственного учреждения либо зачисления в доход соответствующего бюджета.";
пункт 372 изложить в следующей редакции:
"372. Перечисление денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов дочерних, зависимых и аффилированных с ними организаций в оплату объявленных акций (ценных бумаг), либо связанных с выполнением государственного задания, реализацией (внедрением) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта, а также платежи и переводы в пределах этих денег осуществляются субъектом квазигосударственного сектора через контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, открытый в органе государственного казначейства.";
пункт 375 изложить в следующей редакции:

"375. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде жағдайларын қоспағанда, олардың жарғылық капиталдарын қалыптастыру немесе ұлғайту және инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға қолдануға, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты, пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға байланысты жобаларды іске асыруға пайдалану үшін шығыстарды жүргізуге мемлекеттік қазынашылық қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жеті мәнді код береді.";
382-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"382. Мемлекеттік қазынашылық органдары тиісті мемлекеттік кіріс органдарын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға кодтардың және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының ашылғаны туралы оларды мемлекеттік қазынашылық ашылған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.";
387 және 388-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"387. Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор:
1) ұсынылатын инвестициялық ұсыныстардың және техникалық-экономикалық негіздемелердің және (немесе) қаржы-экономикалық негіздемелердің негізділігі;
2) пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) және (немесе) оны басқару бойынша міндеттемелерді орындау үшін;
3) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігі;
4) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығы;
5) ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді орындаудың уақытылығы мен толықтығы;
6) жасалған операциялардың дұрыстығы;
7) мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураны немесе жүкқұжатты (актіні) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсыну;
8) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазып берілген электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграциялау арқылы төлем тапсырмасын қалыптастыру;

"375. Субъектам квазигосударственного сектора для проведения расходов по формированию или увеличению их уставных капиталов и использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, реализацией (внедрением) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта, за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной информационной системе казначейства.";
пункт 382 изложить в следующей редакции:
"382. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов и контрольных счетов наличности субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия государственным казначейством.";
пункты 387 и 388 изложить в следующей редакции:
"387. Субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивают:
1) обоснованность представляемых инвестиционных предложений и технико-экономических обоснований и (или) финансово-экономических обоснований;
2) исполнение обязательств по реализации (внедрению) пилотного проекта и (или) управлению им;
3) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
4) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
5) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
6) достоверность совершенных операций;
7) представление в орган государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа: счет-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
8) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование платежного поручения посредством интеграции из информационной системы электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";

9) басшының және бас бухгалтердің қолдарының заңды тұлғаның құжаттар жинағына сәйкестігі қамтамасыз етеді.
388. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасын қалыптастыру кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы басшысының немесе заңды тұлғаның бұйрығына сәйкес бірінші қол қоюға құқығы бар уәкілдің, қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес жеке қолымен және қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес заңды тұлғаның мөр бедерімен әр парағы расталған растайтын құжаттардың (шот-фактура, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрі) көшірмелері ұсынылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем жүргізу кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне түпнұсқадан сканерленген, осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған растайтын құжаттары бар файлдар тіркеледі және квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы басшысының, немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның және бас бухгалтердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеде жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы интеграциялау жолымен оның негізінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесін қалыптастырады және оған квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы басшысы немесе уәкілетті тұлға және бас бухгалтер электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды.";
390-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"390. Мемлекеттік қазынашылық органы квазимемлекеттік сектор субъектілерінен, қаржылық қолдау операторларынан, дербес білім беру ұйымдарынан, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордан қағаз тасығышта және (немесе) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінен, қаржылық қолдау операторларынан, дербес білім беру ұйымдарынан, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордан төлем тапсырмаларын қағаз тасығышта қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес сағат 16.00 (он алты) дейін жүзеге асырылады.
Қағаз тасығышта төлем тапсырмасы және (немесе) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмалары мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындалмай қайтарылады.";

9) соответствие подписей руководителя и главного бухгалтера данным досье юридического лица.
388. При формировании платежного поручения на бумажном носителе, предоставляются копии подтверждающих документов (счета-фактуры, накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан), заверенные полистно собственноручной подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и оттиском печати юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проведении платежа в информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются файлы, содержащие сканированные с оригинала подтверждающие документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, и подписываются электронной цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным и главного бухгалтера.
При получении электронного счета-фактуры, выписанного в информационной системе электронных счетов-фактур, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования путем интеграции формирует на его основании в информационной системе "Казначейство-клиент" электронный образ платежного поручения и подписывает его электронной цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным и главного бухгалтера.";
пункт 390 изложить в следующей редакции:
"390. Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок на бумажном носителе и (или) электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок на бумажном носителе осуществляется до 16.00 (шестнадцать) часов согласно установленному графику обслуживания.
Платежные поручения, поступившие на бумажном носителе и (или) электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.";

397 және 398-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"397. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына:
1) жарғылық капиталды ұлғайту/қалыптастыру кезінде – бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның куәлігін не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезіндегі басқару органдарының тиісті шешімін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы қоса берілген қаржы-экономикалық негіздемесін;
2) аванстық төлем сомасын қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде шот-фактураны электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен интеграцияланған немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжатты (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бұрын бөлінген қаражат есебінен шығыстарды және/немесе тартылған қарыз қаражатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан өтеу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына Қазақстан Республикасы Үкіметінің шығыстарды өтеу жөніндегі қаулысының көшірмесін және қосымша, қарыз қаражатын тартқан кезде - кредиттік шарттың көшірмесін ұсынады.
Инвестициялық жобаны іске асыру кезінде қаржы-экономикалық негіздемеге және квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қаражаттың болуына сәйкес шарт сомасынан:
барлық инвестициялық жобалар бойынша – отыз пайыздан аспайтын мөлшерде;
жоғары технологиялық тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша – елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлеуге жол беріледі.
Астық сатып алуды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі оператордың ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді көктемгі-жазғы қаржыландыруға аванстық (алдын ала) төлемді аударуы жасалған шарт сомасынның жетпіс пайыздан аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.
Қалған соманы аудару шот-фактура негізінде жасалған қосымша келісімге сәйкес астықты күзгі сатып алғаннан кейін жүргізіледі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем тапсырмасы интеграцияланған электрондық шот-фактура негізінде қалыптастырылады);
3) аванстық төлем сомасын қоспағанда, мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде электрондық шот-фактура электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен интеграцияланған немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсынады.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға жауапты квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік тапсырманы орындау және мемлекеттік тапсырманың мақсатына қол жеткізу кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің келісімімен жасалған шарттың талаптарына сәйкес осы қаражатты Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастыруына шоттарда орналастыруды қоспағанда, мемлекеттік қазынашылық органындағы өзінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың қалдықтарын екінші деңгейдегі банктегі өзінің есеп шотына аударады;

пункты 397 и 398 изложить в следующей редакции:
"397. Для проведения платежей и переводов денег субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления при перечислении денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, финансово-экономическое обоснование с приложением положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;
2) при реализации инвестиционного проекта, за исключением суммы авансового платежа, счет-фактуру, интегрированную из информационной системы электронных счетов-фактур, или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан.
При возмещении расходов и/или привлеченных заемных средств, в том числе из Национального фонда Республики Казахстан, за счет средств, ранее выделенных субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставного капитала, субъект квазигосударственного сектора предоставляет в орган государственного казначейства копию постановления Правительства Республики Казахстан по возмещению расходов и дополнительно, при привлечении заемных средств – копию кредитного договора.
При реализации инвестиционного проекта допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора в соответствии с финансово-экономическим обоснованием и наличием средств на контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора:
в размере не более тридцати процентов – по всем инвестиционным проектам;
в размере не более пятидесяти процентов – по приобретению высокотехнологичных товаров, работ, услуг.
При осуществлении закупа зерна перечисление авансовой (предварительной) оплаты оператором по зерновому рынку на весенне-летнее финансирование сельскохозяйственных товаропроизводителей осуществляется в размере не более семидесяти процентов от суммы заключенного договора.
Перечисление оставшейся суммы производится после осеннего закупа зерна согласно заключенному дополнительному соглашению на основании счета-фактуры (в информационной системе "Казначейство-клиент" платежное поручение формируется на основании электронной счет-фактуры, интегрированной из информационной системы электронных счетов-фактур);
3) при выполнении государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, электронную счет-фактуру, интегрированную из информационной системы электронных счетов-фактур, или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
Субъект квазигосударственного сектора, ответственный за выполнение государственного задания, при выполнении государственного задания и достижении цели государственного задания, согласно условиям заключенного договора по согласованию с администратором бюджетных программ перечисляет остатки средств со своего контрольного счета наличности в органе государственного казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, за исключением размещения данных средств на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах;

4) бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қалыптасқан қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бюджетке қайтару кезінде – төлем тапсырмасы және мемлекеттік мүлік туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңдарға сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімін;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражатты тиісті бюджеттің кірісіне аудару кезінде – төлем тапсырмасын ұсынады.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге төлемдер жүргізу үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қалыптастырады) ұсынады.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қалыптастырады) ұсынады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры және мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
398. Төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын төлем тапсырмасын және құжатты ұсынады.";
405-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"405. Қағаз тасығышта төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық қолдау операторына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға келесі жағдайларда:
қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарында қолма-қол ақшаның болмауы немесе жеткіліксіздігі;
Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген нысанға сәйкес келмейтін нысан бойынша қағаз тасығышта төлем тапсырмасын ұсыну;
түзетулері бар көріністер, соның ішінде қолмен;
осы Рәсімдерде көзделген басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен және мөрінің бедерімен (сканерленген кескінді тіркемей немесе басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылмаған сканерленген кескінді қоса бере отырып) қосымшасыз немесе қоса берілмеген ұсынымдар растайтын құжаттармен;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен интеграциясыз шот-фактураны ұсыну;
қажетті ашық жолақтарда қолдар және/немесе мөр бедерінің болмауы;
қолдар және/немесе мөр бедерлері қағаз тасығышта төлем тапсырмасын көрсеткен кезде қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілерімен құжатқа сәйкес келмеуі;
қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда төлем тапсырмасының барлық даналарында талап етілетін өрістерге мөр бедерінің анық емес (түсініксіз) қойылуы;
соманың сандармен сомаға жазбаша сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасында көрсетілген бағдарламалық тексеруге жататын деректемелердің Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне енгізілген деректемелерге сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасының деректемелері (жеке сәйкестендіру кодын, банктік сәйкестендіру кодын, ақша алушы банктің атауын қоспағанда) төлем тапсырмасына қоса берілген растайтын құжаттардың деректемелеріне (осы Рәсімдерде белгіленген жағдайларда құжаттарды қоса берген кезде)сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасын қағаз тасығышта көрсеткен кезде төлем тапсырмасының бірінші данасының деректемелері төлем тапсырмасының екінші данасының деректемелеріне сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасының қолданылу мерзімінен асатын мерзімде ұсыну;

4) при возврате в бюджет неиспользованных остатков на контрольном счете наличности, образовавшихся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств – платежное поручение и решение соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятого в соответствии с Законами о государственном имуществе и об акционерных обществах;
5) при перечислении в доход соответствующего бюджета средств от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленных на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора – платежное поручение.
Для проведения платежей на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования фонд социального медицинского страхования представляет в орган государственного казначейства (в информационной системе "Казначейство-клиент" формирует) платежное поручение.
Для проведения платежей с контрольного счета наличности единого оператора в сфере государственных закупок единый оператор в сфере государственных закупок представляет в орган государственного казначейства (в информационной системе "Казначейство-клиент" формирует) платежное поручение.
Фонд социального медицинского страхования и единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивают:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях.
398. Для проведения платежей и переводов субъект квазигосударственного сектора при реализации (внедрению) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и документ, подтверждающий обоснованность платежа.";
пункт 405 изложить в следующей редакции:
"405. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", возвращаются субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок без исполнения в случаях:
отсутствия либо недостаточности денежных средств на соответствующих контрольных счетах наличности;
представления платежного поручения на бумажном носителе по форме, не соответствующей требованиям законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
представления с исправлениями, в том числе от руки;
представления без приложения или с приложением не заверенных подписью руководителя или лица, им уполномоченного и оттиском печати (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанных электронной цифровой подписью руководителя или лица, им уполномоченного, и главного бухгалтера), предусмотренных настоящими Процедурами подтверждающих документов;
представления в информационной системе "Казначейство-клиент" счет-фактуры без интеграции из информационной системы электронных счетов-фактур;
отсутствия подписей и/или оттиска печати на требуемых полях;
несоответствия подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати при предъявлении платежного поручения на бумажном носителе;
нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах платежного поручения в случае представления на бумажном носителе;
несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
несоответствия указанных в платежном поручении реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в интегрированную информационную систему казначейства;
несоответствия реквизитов платежного поручения (за исключением индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода, наименования банка получателя денег) реквизитам подтверждающих документов, приложенных к платежному поручению в случаях, установленных настоящими Процедурами;
несоответствия реквизитов первого экземпляра платежного поручения реквизитам второго экземпляра платежного поручения при представлении платежного поручения на бумажном носителе;
представления в срок, превышающий срок действия платежного поручения;

осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес электрондық тасымалдағышта төлем форматында анықталған қателер;
төлем тапсырмасында көрсетілген төлем мақсатының қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген жоспарланатын іс-шараларға сәйкес келмеуі;
растайтын құжатқа сілтеме болмауы;
төлем тапсырмасы сомасының растаушы құжат сомасынан асып кетуі;
төлем тапсырмасының нөмірін қайталау;
Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасын талаптарын бұза отырып, төлем тапсырмасындағы міндетті жолдарды толтыру;
төлем мақсатының бюджет түсімдері сыныптамасының алты мәнді кодына сәйкес келмеуі (төлемдерді бюджетке аудару кезінде);
мазмұны бойынша осы Рәсімдерде көзделген растайтын және өзге де құжаттардың осы Рәсімдерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі орындаусыз қайтарылады;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасындағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде пайдаланушы басшылығының жоғарыда аталған талаптары мен талаптарына сәйкес келмеуі анықталған кезде төлем тапсырмасы осы Рәсімдердің тиісті тармақтарына және пайдаланушы басшылығына сілтеме жасай отырып, ауытқудың барлық себептерін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органы қайтарады.
Қабылдау кезеңінде жоғарыда аталған жағдайларға қағаз тасығышта төлем тапсырмасындағы деректер сәйкес келмесе, төлем тапсырмасы хат ресімделмей қайтарылады. Қабылдағаннан кейін, тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолы қойылған жазбаша негіздемемен қайтарылады.";
406-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"406-1. Егер квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бюджеттен алынған және инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылған қаражат қалдықтары болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органдары бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес инвестициялық жобаны іске асыру аяқталған жылдан кейінгі қаржы жылының 1 ақпанынан кешіктірмей пайдаланылмаған қалдықтардың бар екені туралы жазбаша хабарламаны Республикалық бюджет комиссиясында және/немесе астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджет комиссиясында қарау және тиісті бюджет кірісіне қаражат қалдықтарын аудару туралы шешім қабылдау үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және/немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған шешімді бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруға жауапты бюджет бағдарламаларының әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі тарапынан қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат қалдықтарын тиісті бюджет кірісіне аудару бойынша шаралар қабылдау үшін жібереді.";
417-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

выявленных ошибок на электронном носителе в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам;
несоответствия назначения платежа, указанного в платежном поручении, планируемым мероприятиям, указанным в финансово-экономическом обосновании;
отсутствия ссылки на подтверждающий документ;
превышения суммы платежного поручения над суммой подтверждающего документа;
дублирования номера платежного поручения;
заполнения обязательных полей в платежном поручении в нарушение требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
несоответствия назначения платежа шестизначному коду классификации поступлений бюджета (при перечислении платежей в бюджет);
несоответствия подтверждающих и иных предусмотренных настоящими Процедурами документов по содержанию требованиям, установленным настоящими Процедурами.
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении, поступившего электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", вышеперечисленным требованиям и требованиям Руководства пользователя в период приема и дальнейшей обработки платежное поручение возвращается органом государственного казначейства с указанием всех причин возврата со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур и Руководства пользователя.
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении на бумажном носителе вышеперечисленным требованиям в период приема, платежное поручение возвращается без оформления письма. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, платежное поручение возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя органа государственного казначейства или лица, им уполномоченного.";
пункт 406-1 изложить в следующей редакции:
"406-1. В случае наличия на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатков средств, полученных из бюджета на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, органы государственного казначейства не позднее 1 февраля финансового года, следующего за годом завершения реализации инвестиционного проекта в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием, направляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и/или местный уполномоченный орган по государственному планированию письменное уведомление о наличии неиспользованных остатков для рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии и/или бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) и принятии решения о перечислении остатков средств в доход соответствующего бюджета.
При положительном решении соответствующей бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и/или местный уполномоченный орган по государственному планированию, направляет данное решение администратору бюджетных программ, ответственного за реализацию бюджетного инвестиционного проекта, для принятия мер по перечислению субъектом квазигосударственного сектора остатков средств с контрольного счета наличности в доход соответствующего бюджета.";
пункт 417 изложить в следующей редакции:

"417. Мемлекеттік қазынашылық органдары бас мердігердің төлемдерін жүргізу кезінде осы Рәсімдерде белгіленген тәртіпте бақылауды жүзеге асырады.
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын объектілерді салуға байланысты азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қазынашылықта ашылған бас мердігердің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін және аванстық (алдын ала) сомасын көрсете отырып, ағымдағы қаржы жылына қарастырылған осы Рәсімдердің 212-тармағына сәйкес азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге шарттың сомасына өтінім беріледі.
Мемлекеттік қазынашылық органдары "Бірыңғай сатып алу платформасы ақпараттық жүйесімен интеграциялау арқылы тапсырыс беруші тіркеуге қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынған қазынашылық сүйемелдеуге жататын шартты (қосымша келісімді) осы Рәсімдердің 6-тарауының 5-параграфында көзделген талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады және қосымша:
"Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шартты орындау талаптарының бар-жоғына;
шарт бойынша аванстық (алдын ала) төлемді мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару туралы шарттың болуы;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы шот-фактураларды жазып беру талаптарының болуы.
Мемлекеттік қазынашылық органдары осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің осы Рәсімдердің 6-тарауының 5-параграфында көзделген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шарттар жасалған өнім берушілерге авансты қамтамасыз етуді енгізу жөніндегі талап қолданылмайды.";
420-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"420-1. Мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі қосалқы мердігердің төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған электрондық шот-фактура негіз болып табылады.

"417. Органы государственного казначейства осуществляют контроль при проведении платежей генерального подрядчика в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами.
Для регистрации гражданско-правовой сделки, связанной со строительством объектов, подлежащих казначейскому сопровождению, в органы государственного казначейства предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки в соответствии с пунктом 212 настоящих Процедур на сумму договора, предусмотренную на текущий финансовый год, с указанием суммы авансовой (предварительной) оплаты и реквизитов контрольного счета наличности генерального подрядчика, открытого в государственном казначействе в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Органы государственного казначейства осуществляют проверку договора (дополнительного соглашения), подлежащего казначейскому сопровождению, предоставленного на регистрацию заказчиком на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" посредством интеграции с информационной системой "Единая платформа закупок" на соответствие требованиям, предусмотренным параграфом 5 главы 6 настоящих Процедур, и дополнительно на:
наличие условий исполнения договора в рамках казначейского сопровождения в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 "Об утверждении Правил осуществления государственных закупок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238);
наличие условия о перечислении авансовой (предварительной) оплаты по договору на контрольный счет наличности государственных закупок, открытый в государственном казначействе;
наличие условия выписки счетов-фактур через информационную систему электронных счетов-фактур.
Органы государственного казначейства осуществляют проверку заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, предусмотренную частью второй настоящего пункта, на соответствие требованиям предусмотренным параграфом 5 главы 6 настоящих Процедур.
На поставщиков, с которыми заключены договора в рамках казначейского сопровождения, требование по внесению обеспечения аванса не распространяется.";
пункт 420-1 изложить в следующей редакции:
"420-1. По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, основанием для формирования субподрядчиком в рамках казначейского сопровождения платежного поручения является электронный счет-фактура, интегрированный из информационной системы электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент".

2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өз қаражаты есебінен жүзеге асырылған ағымдағы шығындарды өтеу кезінде қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде қосалқы мердігердің төлем тапсырмасын қалыптастыруы өтелуге жататын жасалған шығындар көрсетілген төлем сертификаты ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген көшірмесі ұсынылады) негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қосалқы мердігердің екінші деңгейдегі банктегі шоттарына өз қаражаты есебінен жүзеге асырылған ағымдағы шығындарды өтеуге тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта аванстық төлем шарттары болмаған жағдайда ғана жол беріледі.";
428 және 429-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"428. Мемлекеттік қазынашылық пен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган өтімділікті басқаруды жүзеге асырады.
429. Төлемді уақтылы және толық жүргізуді қамтамасыз ету үшін мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет ақшасын тиімді басқару үшін қолма-қол ақша көлемін болжамдау мақсатында бюджетке түсетін түсімдер көлемін және жоспарлы кезеңге арналған шығыстардың күтіліп отырған атқарыуын анықтау жөніндегі үдерісі болып табылатын қолма-қол ақша тасқынның болжамын (бұдан әрі – болжам) жасайды.";
431, 432 және 433-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"431. Мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп:
бюджетке түсетін ақшаның күтілетін көлемін ай сайын нақтылайды;
ағымдағы айдың аяғында келесі айда жүргізілетін төлемдер көлемін нақтылайды.
432. Мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган:
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қозғалысының мониторингін жүргізеді;
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақшаның ағымдағы қалдықтарын бақылауды және басқаруды жүзеге асырады;
уақытша бос бюджет ақшасының көлемін анықтайды.
433. Мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы болжам мен ақша қалдығының негізінде алдағы айға күтілетін бюджеттің атқарылуына ай сайын талдау жүргізеді және болжамды кезеңнің соңына тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы күтілетін ақша қалдығын анықтайды.";

Формирование субподрядчиком в рамках казначейского сопровождения платежного поручения при возмещении текущих затрат, произведенных за счет собственных средств по договору о государственных закупках, зарегистрированному в органе государственного казначейства до 1 января 2025 года, осуществляется на основании платежного сертификата (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" предоставляется сканированный образ с оригинала) с указанием произведенных затрат, подлежащих возмещению.
При этом, возмещение текущих затрат, произведенных за счет собственных средств, с контрольного счета наличности государственных закупок на счета субподрядчика в банке второго уровня допускается только при отсутствии условий авансового платежа в договоре о государственных закупках, заключенном между заказчиком и генеральным подрядчиком.";
пункты 428 и 429 изложить в следующей редакции:
"428. Управление ликвидностью осуществляется государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
429. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета составляют прогноз потоков наличности (далее – прогноз), который является процессом по определению ожидаемых объемов поступлений и ожидаемого исполнения расходов бюджета на планируемый период, с целью прогнозирования объема наличности для эффективного управления ликвидностью.";
пункты 431, 432 и 433 изложить в следующей редакции:
"431. Государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с заинтересованными государственными органами:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджет;
в конце текущего месяца уточняют объемы проводимых платежей в следующем месяце.
432. Государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
проводят мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
осуществляют контроль и управление текущими остатками денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
определяют объем временно свободных бюджетных денег.
433. Государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании прогноза и остатка денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета ежемесячно проводят анализ ожидаемого исполнения бюджета на предстоящий месяц и определяют ожидаемый остаток денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на конец прогнозируемого периода.";

436 және 437-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"436. Қолма-қол ақшаның бақылау шотында теріс сальдо болжамы немесе бір ай ішінде қолма-қол ақшаның ағымдағы тапшылығы пайда болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қосымша қарыз алуды жүргізу немесе мемлекеттік бағалы қағаздардың жоспарлы эмиссиясын шығарылымын көшіру қажеттілігіне бастамашылық етеді.
437. Жүргізілген төлемдердің болжамдық көлемі республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер болжамдау көлемі мен тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығынан (қолма-қол ақша тапшылығы) артып кеткен және мемлекеттік бағалы қағаздар шығару немесе жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асыру арқылы алдағы айда ақша тарту үдерісін ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде, мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдері негізінде алдағы кезеңге жоспарлы тағайындауларды ауыстыру жолымен түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгеріс енгізеді.";
439-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"439. Мемлекеттік қазынашылық бірыңғай қазынашылық шоттан Ұлттық Банкінде, Ұлттық пошта операторында және/немесе екінші деңгейдегі банктерде депозиттерге орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасының көлемін айқындайды.";
441-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"441. Ұлттық Банкінің, Ұлттық пошта операторының және/немесе екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру және қайтару тиісінше мемлекеттік қазынашылық пен Ұлттық Банкі және (немесе) Ұлттық почта операторы және (немесе) екінші деңгейдегі банк арасында жасалған Келісім негізінде жүзеге асырылады.";
446-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"446. Мемлекеттік қазынашылық Ұлттық Банкімен және Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен Бюджет кодексінің 113-бабының 10-тармағына сәйкес осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыруға арналған өтінімі (бұдан әрі – осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім) осы Рәсімдерге 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарындағы уақытша бос қаражаты және басқа да қаржы құралдары туралы ақпарат (бұдан әрі – осы Рәсімдерге 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат) негізінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастыру мерзімдері мен көлемін келісуді жүзеге асырады.
Орналастыруға арналған осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді екі қолтаңба тобы растайды, онда бірінші топқа – мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті адамы, ал екінші топқа – квазимемлекеттік сектор субъектісінің уәкілетті адамы қол қояды.
Осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектісінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру мерзімдері мен көлемдерінің сәйкестігіне үш жұмыс күні ішінде қарайды және мақұлданған жағдайда мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасы қол қойып, квазимемлекеттік сектор субъектісіне қайтарады.

пункты 436 и 437 изложить в следующей редакции:
"436. В случае прогноза отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности в течение месяца, государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета инициируют необходимость проведения дополнительного заимствования или переноса плановой эмиссии государственных ценных бумаг.
437. При превышении прогнозных объемов проводимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующих бюджетов (дефицит наличности) и невозможности организации процесса привлечения денег в предстоящем месяце путем выпуска государственных ценных бумаг или осуществления заимствования у вышестоящего бюджета, государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета вносят изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам путем переноса плановых назначений на предстоящий период на основании заявок администраторов бюджетных программ в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.";
пункт 439 изложить в следующей редакции:
"439. Государственное казначейство определяет объем временно свободных бюджетных денег на едином казначейском счете для размещения на депозиты в Национальном Банке, у Национального оператора почты и/или в банках второго уровня.";
пункт 441 изложить в следующей редакции:
"441. Размещение временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета на депозиты в Национальном Банке, у Национального оператора почты и/или в банках второго уровня и их возврат осуществляется на основании Соглашения, заключенного между государственным казначейством и Национальным Банком и (или) Национальным оператором почты и (или) банком второго уровня соответственно.";
пункт 446 изложить в следующей редакции:
"446. Государственным казначейством в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с пунктом 10 статьи 113 Бюджетного кодекса, осуществляется согласование сроков и объемов размещения субъектами квазигосударственного сектора временно свободных бюджетных средств на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах на основании заявки на размещение временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам (далее – заявка по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам) и информации о временно свободных средствах субъектов квазигосударственного сектора на счетах в банках второго уровня и других финансовых инструментах по форме согласно приложению 120 к настоящим Процедурам (далее – информация по форме согласно приложению 120 к настоящим Процедурам).
Заявка по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам заверяется двумя группами подписей, где первая группа – подписывается уполномоченным лицом государственного казначейства, а вторая группа – уполномоченным лицом субъекта квазигосударственного сектора.
Заявка по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам рассматривается государственным казначейством в течение трех рабочих дней на соответствие сроков и объемов размещения временно свободных бюджетных средств субъекта квазигосударственного сектора и в случае одобрения подписывается уполномоченным лицом государственного казначейства и возвращается субъекту квазигосударственного сектора.

Квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімде және осы Рәсімдерге 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратта ұсынылған деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді, алынған сыйақыны республикалық бюджеттің кірісіне аударуға кепілдік береді, сондай-ақ уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру салдарынан квазимемлекеттік сектор субъектісінің ағымдағы міндеттемелерін орындамауға байланысты тәуекелдердің жоқтығын растайды.
Бұл ретте мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектісінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру тәуекелдері үшін жауапты болмайды.";
452-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
455-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"455. Тиісті мемлекеттік кіріс органдарын, мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттардың ашылғаны туралы мемлекеттік қазынашылық ашылған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.";
461-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"461. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар Бюджет кодексінің 41-бабының 14-тармағына сәйкес:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің анықтығын;
3) төлемдерді ақша алушының пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;
4) жасалған операциялардың анықтығын;
5) мемлекеттік қазынашылық органдарына төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат ұсыну болып табылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген үлгісі бекітіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасының дұрыстығын қамтамасыз етеді.";

Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает достоверность данных, представленных в заявке по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам и в информации по форме согласно приложению 120 к настоящим Процедурам, и гарантирует перечисление полученного вознаграждения в доход республиканского бюджета, а также подтверждает отсутствие рисков, связанных с неисполнением текущих обязательств субъекта квазигосударственного сектора, вследствие размещения временно свободных бюджетных средств.
При этом, государственное казначейство не несет ответственности за риски размещения временно свободных бюджетных средств субъекта квазигосударственного сектора.";
пункт 452 изложить в следующей редакции:
"452. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, а открытие счетов в иностранной и национальной валюте осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода заемщику, привлекшему гарантированный государством заем.";
пункт 455 изложить в следующей редакции:
"455. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия государственным казначейством.";
пункт 461 изложить в следующей редакции:
"461. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают и несут ответственность в соответствии с пунктом 14 статьи 41 Бюджетного кодекса за:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
3) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
4) достоверность совершенных операций;
5) представление в органы государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ с оригинала документа, подтверждающего обоснованность платежа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" обеспечивают достоверность электронной цифровой подписи руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.";

475, 476, 477, 478, 479, 480 және 481-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"475. Мемлекеттік мекеме жоспарды осы Рәсімдерге 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен жасайды:
Кіріс белігі:
010 "Барлық кірістер" жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, ол есептіден кейінгі қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығын және жаңа қаржы жылында түсетін ақшаның жоспарланған сомасын қамтиды (011-жол+012-жол);
011 "Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы" жолында есептіден кейінгі қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдығы көрсетіледі;
012 "Ағымдағы жыл түсімдері" жолында жаңа қаржы жылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша түсімдерінің жоспарланған сомасы көрсетіледі.
Шығыс бөлігі:
020 "Барлық шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша" жолында шығыстардың экономикалық сыныптамасының барлық ерекшеліктері бойынша және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлігіндегі жоспарланған шығыстар сомасын көрсете отырып, шығыстардың жоспарланған жалпы сомасы көрсетіледі;
021 "олардың ішінде, бюджет кірісіне аударуға жататын" деген жол бойынша анықтамалық түрде, тиісті бюджет кірісіне аударуға жататын және 020-жол шығыстарының тиісті ерекшелігі бойынша көзделген сома көрсетіледі.
Жоспардың кіріс және шығыс бөліктері әрбір тоқсан бойынша және тұтастай жыл бойынша теңдестірілуі тиіс. Бұл ретте, 010-жолдың көрсеткіші 020-жолдың көрсеткішіне теңестірілуі тиіс. Шығыстардың ерекшеліктерінің тоқсан сайынғы сомасы 011 және 012-жолдардың түсімдер сомасына тең болуға тиіс.
476. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының жиырмасыншы қаңтарына дейінгі мерзімде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің басшысы және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстар жөнінде негізделген есептерді қоса бере отырып, осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарды үш данада бекітуге береді.
477. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476 және 478-тармақтарында белгіленген талаптарға, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышына (бұдан әрі – № 219 сыныптауыш), сондай-ақ Өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібін тиісті саланың (аяның) орталық мемлекеттік органы айқындайтын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

пункты 475, 476, 477, 478, 479, 480 и 481 изложить в следующей редакции:
"475. План составляется государственным учреждением по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, в следующем порядке:
Доходная часть:
по строке 010 "Всего доходы" отражается общая сумма доходов, которая включает в себя остаток денег, сложившийся по состоянию на первое января финансового года, следующего за отчетным, и планируемая сумма поступления денег в новом финансовом году (строка 011 + строка 012);
по строке 011 "Остаток средств на начало финансового года" отражается остаток денег на контрольном счете наличности платных услуг, сложившийся по состоянию на первое января финансового года, следующего за отчетным;
по строке 012 "Поступления текущего года" отражается планируемая сумма поступления денег от реализации товаров (работ, услуг) в новом финансовом году.
Расходная часть:
по строке 020 "Всего расходы, в том числе по спецификам", отражается общая сумма планируемых расходов по всем спецификам экономической классификации расходов с указанием сумм планируемых расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов;
по строке 021 "из них, подлежит перечислению в доход бюджета" справочно отражается сумма, подлежащая перечислению в доход соответствующего бюджета и предусмотренная по соответствующей специфике расходов строки 020.
Доходная и расходная части плана должны быть сбалансированы по каждому кварталу и в целом по году. При этом показатель строки 010 должен быть равен показателю строки 020. Поквартальная сумма специфик расходов должна быть равна сумме поступлений по строкам 011 и 012.
476. Государственные учреждения в срок до двадцатого января текущего финансового года предоставляют на утверждение администратору бюджетных программ планы по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам в трех экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанный руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителем государственного учреждения и руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
477. Администратор бюджетных программ осуществляет проверку предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476 и 478 настоящих Процедур, Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденному приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 (далее – Классификатор № 219) и Порядка осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяемым центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы).

Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлар негізінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін және олардың қарамағында қалатын ақшаның түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын осы Рәсімдердің 127-қосымшасына (бұдан әрі – осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспар) сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тарапынан қайтару себептері көрсетіле отырып, оларды талаптарға сәйкестендіру үшін мемлекеттік мекемелерге қайтарылады.
478. Осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспар және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспар (оның ішінде енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) бөлшек қалдығымен, үтірден кейін бір белгімен мың теңгеде қалыптастырылады.
479. Осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарлардың жалпы сомасы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша және жоспардың әрбір көрсеткіші бойынша осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспардың сомасына теңестірілуі тиіс.
480. Осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша жиынтық жоспар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тарапынан екі данада бекітіледі және ағымдағы қаржы жылының он бесінші ақпанына дейін осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен, түсіндірме жазбамен және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлінісінде әрбір түсім мен шығыс түрі бойынша негізделген есептеулермен бірге мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарлардың және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспардың дұрыс жасалуын, олардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476, 477, 478 және 479-тармақтарында белгіленген, № 219 сыныптауышқа, сондай-ақ өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібін тиісті саланың (аяның) тәртібінің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.

При соответствии предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам требованиям, установленным частью первой настоящего пункта, администратор бюджетных программ формирует сводный план поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам (далее – сводный план по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам).
При несоответствии предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам требованиям, установленным частью первой настоящего пункта, администратор бюджетных программ возвращает их государственным учреждениям для приведения в соответствие с указанием причин возврата.
478. План по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводный план (в том числе с внесенными изменениями и дополнениями) по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам формируются в тысячах тенге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.
479. Общая сумма планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам должна быть равна сумме сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
480. Сводный план по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам по каждому виду товаров (работ, услуг) утверждается администратором бюджетных программ в двух экземплярах и в срок до пятнадцатого февраля текущего финансового года одновременно с планами по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, пояснительной запиской и обоснованными расчетами по каждому виду поступлений и расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета, предоставляются на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476, 477, 478 и 479 настоящих Процедур, Классификатора № 219 и Порядка осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяемым центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы).

481. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарларды және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479 және 480-тармақтарында белгіленген талаптарға және № 219 сыныптауышқа сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптарға сәйкес келген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды екі данада келіседі, олардың бірі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен, түсіндірме жазбамен және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлінісінде әрбір түсім мен шығыс түрі бойынша негізделген есептеулермен бірге мемлекеттік қазынашылықта немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органда қалады, екіншісі – бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталған күннен кейінгі келесі жұмыс күні осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарларды, 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды, түсіндірме жазбаны және есептеулерді қайтару себептері көрсетіле отырып, оларды талаптарға сәйкестендіру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне қайтарады.";
482-тармақ алынып тасталсын;
483-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"483. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды келісу нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекемелер бойынша жоспарды үш данада бекітеді, оның бірі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде қалады, екеуі – мемлекеттік мекемеге беріледі.
Ұлттық қауіпсіздік органдарының немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінің мемлекеттік мекемесі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітілген жоспардың бір данасын өзінде қалдырады, екіншісін – осы Рәсімдерге 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада тізіліммен бірге бірінші наурызына дейінгі өзінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады.

481. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня предоставления администратором бюджетных программ планов согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводного плана согласно приложению 127 к настоящим Процедурам осуществляют их проверку на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479 и 480 настоящих Процедур и Классификатора № 219.
При соответствии требованиям, предусмотренным частью первой настоящего пункта, государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает сводный план согласно приложению 127 к настоящим Процедурам в двух экземплярах, один из которых вместе с планами по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, пояснительной запиской и обоснованными расчетами по каждому виду поступлений и расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета остаются в государственном казначействе или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета, второй – передается администратору бюджетных программ.
При несоответствии требованиям, предусмотренным частью первой настоящего пункта, государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на следующий рабочий день, следующего за днем истечения срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, возвращает планы согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, сводный план согласно приложению 127 к настоящим Процедурам, пояснительную записку и расчеты администратору бюджетных программ для приведения в соответствие с указанием причин возврата.";
пункт 482 исключить;
пункт 483 изложить в следующей редакции:
"483. По итогам согласования государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам, администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам в трех экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два – передаются государственному учреждению.
Государственное учреждение органов национальной безопасности или Службы государственной охраны Республики Казахстан один экземпляр утвержденного плана по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам оставляет у себя, второй – в срок до первого марта предоставляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах по форме согласно приложению 23 к настоящим Процедурам.

"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік қазынашылық органына беру кезінде мемлекеттік мекеме ағымдағы жылдың бірінші наурызына дейін осы Рәсімдерге 128-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық түрін, сондай-ақ осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекіткен осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспардың түпнұсқасынан сканерленген көшірмесін қоса тіркейді және оларға мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемемен ұсынылған жоспарларды осы Рәсімдерге және № 219 сыныптауышта белгіленген талаптарға, қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының дұрыс көрсетілуіне, сондай-ақ бюджет шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды дұрыс көрсетілуіне сәйкестігі тұрғысынан тексереді.
Осы тармақта көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы себебін көрсете отырып жоспарды орындаусыз ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қабылдамайды) мемлекеттік мекемеге қайтарады.";
485 және 486-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"485. Егер мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар ағымдағы қаржы жылының бірінші наурызына дейін мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынылмаса және келісілмесе, онда ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарынан бастап бірінші наурызына дейін түскен ақша және есепті жылдан кейінгі қаржы жылының бірінші қаңтарына қалыптасқан және бірінші ақпандағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қаражат қалдықтары төлеуге берілетін шот негізінде бірінші наурыздан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекеме тарапынан тиісті бюджет кірісіне аударуға жатады.
Мемлекеттік мекеме ағымдағы қаржы жылдың бірінші наурызынан кейінгі үш жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің қолма-қол ақша бақылау шотындағы ақша қалдығын (ағымдағы қаржы жылының бірінші наурызына жағдай бойынша) тиісті бюджеттің кірісіне аударуға тиісті төлеуге берілетін шотты мемлекеттік қазынашылық органына ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы белгіленген мерзімде өткен күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей (ағымдағы қаржы жылының бірінші наурызынан кейінгі үш жұмыс күні ішінде) бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтатады.

При передаче в орган государственного казначейства по информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение в срок до первого марта формирует электронный образ плана по форме согласно приложению 128 к настоящим Процедурам, а также прикрепляет к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам сканированный образ с оригинала плана по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, утвержденного администратором бюджетных программ, и подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
Органом государственного казначейства предоставленные планы государственных учреждений проверяются на соответствие требованиям, установленным настоящими Процедурами и Классификатора № 219, на правильность отражения остатков средств на начало финансового года, доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов.
При несоответствии требованиям, предусмотренным настоящим пунктом, орган государственного казначейства возвращает план государственному учреждению без исполнения (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет) с указанием причины.";
пункты 485 и 486 изложить в следующей редакции:
"485. Если сводный план по государственным учреждениям не предоставлен для согласования в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и не согласован до первого марта текущего финансового года, то деньги, поступившие с первого января по первое марта текущего финансового года, и остатки средств, оставшиеся по состоянию на первое января финансового года, следующего за отчетным, и неиспользованные по состоянию на первое февраля, подлежат перечислению государственным учреждением в течение трех рабочих дней после первого марта в доход соответствующего бюджета на основании счета к оплате.
В случае непредоставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в течение трех рабочих дней после первого марта текущего финансового года счета к оплате на перечисление в доход соответствующего бюджета остатка денег на контрольном счете наличности платных услуг по состоянию на первое марта текущего финансового года, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока (в течение трех рабочих дней после первого марта текущего финансового года) приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.

486. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен, мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізеді. Банктік қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар қолма-қол ақшамен операциялар жүргізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды бойынша шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жоспардың шығыстар бөлігінде көрсетіледі.";
540-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"540. Бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша сараптамалар қорытындылары бойынша оң немесе теріс қорытынды шығарылады немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға пысықтауға жолданады.";
543 және 544-тармақтарда орыс тіліндегі мәтіндер өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіндер өзгермейді;
546-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
548-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"548. Өтемақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.";
550-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"550. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.";
554-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"554. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.";
559-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"559. Мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы (бұдан әрі – сыйақы) жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан айқындалған үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен төленетін жекеше әріптестің табыс алу көзі болып табылады.";
561-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

486. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по контрольным счетам наличности платных услуг производится государственными учреждениями за счет денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком. Затраты на оплату банковских услуг отражаются в расходной части плана по соответствующей специфике экономической классификации расходов по коду товаров (работ, услуг), по которому проводятся операции с наличными деньгами.";
пункт 540 изложить в следующей редакции:
"540. По итогам экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства выносится положительное или отрицательное заключение, или отправляется на доработку в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.";
пункты 543 и 544 изложить в следующей редакции:
"543. Компенсация инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства (далее – компенсация) – это денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема инвестиционных затрат, в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
544. Инвестиционные затраты по проектам государственно-частного партнерства – это затраты на строительство, создание, реконструкцию и (или) модернизацию объекта государственно-частного партнерства.";
пункт 546 изложить в следующей редакции:
"546. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта государственно-частного партнерства в эксплуатацию. В случае строительства/реконструкции нескольких объектов в рамках одного проекта государственно-частного партнерства выплата компенсации осуществляется пропорционально по мере ввода в эксплуатацию каждого объекта.";
пункт 548 изложить в следующей редакции:
"548. Выплата компенсации производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.";
пункт 550 изложить в следующей редакции:
"550. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.";
пункт 554 изложить в следующей редакции:
"554. Выплата компенсации операционных затрат производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.";
пункт 559 изложить в следующей редакции:
"559. Вознаграждение за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящегося в государственной собственности (далее – вознаграждение), является источником получения доходов частного партнера, выплачиваемое в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта государственно-частного партнерства с учетом обеспечения частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства.";
пункт 561 изложить в следующей редакции:

"561. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес маңыздылығы ерекше мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаны іске асыру кезінде "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7977 болып тіркелді) Ұлттық Банкі белгілеген ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда, сыйақы төлеу жекеше әріптестің қосымша табыс алу көзі ретінде де қолданылады.";
566-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"566. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.";
569-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"569. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.";
579-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"579. Жалдау төлемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.";
582-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"582. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.";
585, 586 және 587-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"585. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды қоса қаржыландыруды мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу, құру, реконструкциялау және жаңғырту кезеңінде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
586. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жалпы көлемдері қоса қаржыландыруды талап ететін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың тізбесін ескере отырып, тиісті мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарымен анықталады.
587. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жылдық көлемдері Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарымен немесе облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаттардың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерімен анықталады.";
588-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
589-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"561. Выплата вознаграждения также применяется как дополнительный источник получения доходов частного партнера в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного Национальным Банком в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 24 августа 2012 года № 242 "Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977), при реализации проекта государственно-частного партнерства в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства.";
пункт 566 изложить в следующей редакции:
"566. Выплата вознаграждения производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.";
пункт 569 изложить в следующей редакции:
"569. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.";
пункт 579 изложить в следующей редакции:
"579. Выплата арендной платы производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.";
пункт 582 изложить в следующей редакции:
"582. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.";
пункты 585, 586, 587, 588 и 589 изложить в следующей редакции:
"585. Софинансирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется администратором соответствующей бюджетной программы в период строительства, создания, реконструкции и модернизации объекта государственно-частного партнерства.
586. Общие объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются соответствующими договорами государственно-частного партнерства, которые заключаются с учетом перечня проектов государственно-частного партнерства, требующих софинансирования.
587. Годовые объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются Законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
588. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на софинансирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.

"589. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын есепке ала отырып, осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қалыптастырады.";
612-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
614-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"614. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар органдар әрбір жеке мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша:
осы Рәсімдерге 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімді;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін немесе мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы облыс мәслихаты, республикалық маңызы бар қала және астана шешімін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде сараптама жүргізуге уәкілетті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғалар жүргізген тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде бизнес-жоспарға сараптаманы (жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде) мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұсынады.";
624-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"624-8. Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарты/қосымша келісімі және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер келіп түскен күннен бастап кейіннен осы Рәсімдерге 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлікті қалыптастыра отырып (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда), өтінімді және растаушы құжаттарды қарау жолымен бес жұмыс күні ішінде тіркеуді жүзеге асырады.";
көрсетілген Рәсімдерге 26-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

589. Планы финансирования по платежам формируются администраторами соответствующих бюджетных программ с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.";
пункт 612 изложить в следующей редакции:
"612. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства составляется по форме согласно приложению 136 к настоящим Процедурам.";
пункт 614 изложить в следующей редакции:
"614. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Процедурам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства;
решение соответствующей бюджетной комиссии или решение маслихата области, города республиканского значения или столицы о принятии государственных обязательств;
экспертизу бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы (при прямых переговорах по определению частного партнера).";
пункт 624-8 изложить в следующей редакции:
"624-8. Государственное казначейство или орган государственного казначейства в течение пяти рабочих дней со дня поступления договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделке по услугам лизинга осуществляет регистрацию путем рассмотрения заявки и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Процедурам (за исключением случаев расторжения договоров).";
приложение 26 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;

көрсетілген Рәсімдерге 45-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 52-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 55-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 57-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 68-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 109-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 110-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 120-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Рәсімдерге 134-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1)осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Бұйрығына 1-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
26-қосымша
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты
Республикалық (жергілікті) бюджетке (Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджетке түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша) кірістердің түсімдері жоспарларын өзгертуге арналған №_____өтінім
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атауы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Салық, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді атқаруды
бақылау жөніндегі мемлекеттік органның басшысы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Салық, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді атқаруды
бақылау жөніндегі мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Бұйрығына 2-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
45-қосымша
Мемлекеттік қазынашылық
___________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіне немесе банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға)
_____ жылғы "__" _______ № __ рұқсат
_________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын (бюджет түрі)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
____________________________________________________________ негізінде
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтініші, қарыз немесе байланысты грант туралы
шарттың атауы, нөмірі және күні)
____________________________________________________________________
(валюта түрі)
__________________________________________________ ашуға рұқсат етіледі.
(шоттың атауы)
Шығыстар бағытының мақсаты: _____________________
Рұқсат _____ жылғы "__" _______ дейін әрекет етеді.
Мемлекеттік қазынашылық басшысы _______________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Рұқсат беруге жауапты мемлекеттік қазынашылықтың құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ________________________________________________ (қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Екінші деңгейдегі банктің (банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның) белгілері
Шот № _______________________________________
Екінші деңгейдегі банктің(банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның) жауапты орындаушысы
____________________________________________________________________ (қолы)
(қолының толық жазылуы)
Мөртабан орны
Рұқсат _____ жылғы "__" _______ алынды.
Бұйрығына 3-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
52-қосымша

приложение 45 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 52 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 55 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 57 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 68 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 109 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 110 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 120 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
в приложение 134 к указанным Процедурам вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется.
2. Департаменту методологии бюджетного процесса Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Приложение 26
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Уполномоченный орган по исполнению бюджета/аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы
Заявка № ___ на изменение планов поступлений доходов в республиканский (местный) бюджет (по коду классификации поступлений в бюджет единой бюджетной классификации Республики Казахстан)
Наименование столицы, областей, городов республиканского значения, районов (городов областного значения)
Сумма изменений (+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель государственного органа по контролю за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место для печати
Руководитель структурного подразделения государственного органа по
контролю за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных
платежей в бюджет ____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 2 к приказу
Приложение 45
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского учета
и мониторинга
Государственное казначейство
В ____________________________________________
(банк второго уровня Республики Казахстан или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций)
Разрешение № от "__" _______ года
_______________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из ___________________________________________ бюджета
(вид бюджета)
разрешается открыть __________________________________________________
(наименование счета)
в ___________________________________________________________________
(вид валюты)
на основании _________________________________________________________ (ходатайство администратора бюджетной программы, наименование, номер и дата
договора о займе или связанном гранте)
Цель направления расходов: _____________________
Разрешение действительно до "__" _______ года
Руководитель государственного казначейства
_______________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного казначейства, ответственного за выдачу разрешений
____________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Отметки банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет № _______________________________________
Ответственный исполнитель банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
____________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место штампа
Разрешение получено "__" _______ года
Приложение 3 к приказу
Приложение 52
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского учета
и мониторинга

5-34-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
күнi – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотының жағдайы туралы есеп
Өңiр: ___________________________
Бюджет түрi: ____________________
Қаржыландыру көзi: ______________
Ерекшелігі ______________________
Кезең __________________________
Өлшем бiрлiгi: __________________
Жеке сәйкестендіру коды, ішкi банктiк шоты
Сипаттамасы
Кiрiс қалдық
Дебет
Кредит
Кезеңдегi сальдо
Шығыс қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
________ _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы _______ ___________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның басшысы ________ _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысы ________ _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бұйрығына 4-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
55-қосымша
5-33-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
күнi – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы, ақылы қызметтер шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Өңiр: _______________________________
Бюджет түрi: _________________________
Мемлекеттік мекеме коды: _____________
Мемлекеттік мекеме атауы: _____________
Кезең ________________________________
Өлшем бірлігі: ________________________
Күні
Операция түрі
Төлеуге берілетін шоттың нөмірі
Ақылы қызметтер шоты
Төлемді алушының/жіберушінің атауы
Дебет
Кредит
Шығыс қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
Шығыс қалдық:
Жауапты орындаушы _______________ (қолы)
Мөртабан орны
Бұйрығына 5-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
57-қосымша
5-30-нысан
күнi – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Кезең: ___________
Күні: _____________
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы қалдық
Мемлекеттік мекеме: ___________________
Қаржыландыру көзі – 3 (ақылы қызметтер)
Мекеме/бағдарлама/кіші бағдарлама
Ерекшелік
Орналасқан жері
Мемлекеттік мекеме
Жыл басынан бастап жоспар
Қабылданған міндеттемелердің сомасы
Жыл басынан бастап іс жүзінде
Тоқсандағы жоспар
Іс жүзінде бір күнде
Бос қаражат қалдықтары
Түсімдердің бюджеттік сыныптама коды
Түсімдер жиыны
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды
Шығыстар жиыны
Қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы жиыны
Жауапты орындаушы _______________ (қолы)
Мөртабан орны
Бұйрығына 6-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
68-қосымша
"Бекітемін"
бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы
_________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
___ жылы "___" __________
Мөр орны
___ жылғы "___" __________ (ұсынылған күнi)
№ __ қорытынды
__ жылғы "___" ____________
(жасалған күні)
_________________
(жасалған жерi)
____________________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
өтініш бойынша ______________________________________________________
(төлеушiнiң тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) немесе атауы, жеке
сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________________________________________
қайтару/есептеу туралы (бюджетке артық (қате) төлеген сомалар)
сомасы ________________________ теңге (цифрмен және қолмен таратып жазу)
Көрсетiлген сома ___________________________________ шотта жасалды
(Жеке сәйкестендіру коды, түсiмдердiң коды мен атауы, мемлекеттік кірістер органның
атауы мен бизнес –сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________ аударуға жатады
(Жеке сәйкестендіру коды, түсiмдердiң коды мен атауы, бенефициар, оның жеке
сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі және шот нөмірі)
____________________________________________________________________
(бенефициар банкiнiң, мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
Төлем белгілеу коды _____________________________
Банктік сәйкестендіру коды, бенефециар коды ________
Уәкiлеттi органның жауапты орындаушысы __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бұйрығына 7-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
109-қосымша
___ жылғы "__" ______________ шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы және коды ______
Тапсырыс бойынша: ___________________________
Пошталық мекенжайы: ___________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
Уәкілетті мәміле бойынша мәселелерді шешуге жауапты орындаушының
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
________________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы немесе
мемлекеттік қазынашылық органдары)
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берілген соманы қарыз алушының тартқан
шетел валютасындағы шоты: __________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мемлекеттік қазынашылық шоты,
банктік сәйкестендіру коды _________________________
Шетел валютасындағы қаражатты пайдалану бағыты: ________________
(төлеуге берілетін шотта төлемнің мақсатында сәйкес келетін төлемнің мақсаты,
азаматтық-құқықтық мәмілені (келісімнің, келісімшарттың) тіркеу туралы
хабарламаның нөмір көрсетіледі)
Төлем белгілеу коды: _______
Төлеуге берілетін шоттың нөмір: _______
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетел валютасындағы ақшаны айырбастауға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны айырбастау сомасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бағамы
Теңгеге айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі __жылғы "__" ______ дейін
Қаржыландыру көзі: ________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
____________ _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
Бұйрығына 8-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
110-қосымша
___ жылғы "__" ______________ шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының
атауы және коды: ________________________
Тапсырыс бойынша: __________________________
Пошталық мекенжайы: ___________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
Мәміле бойынша мәселелерді шешуге уәкілетті жауапты орындаушының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда): ______________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы не
мемлекеттік қазынашылық орган)
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының
шетел валютасындағы шоты: _________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi мемлекеттік қазынашылық шоты,
банктік сәйкестендіру коды __________________________
Төлем мақсаты: __________________
Төлем белгілеу коды: _____________
Теңгемен алатын алушының шот деректемелері (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бюджеттік сыныптама коды немесе кіріс коды) ___________________________
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетел валютасындағы ақшаны қайта айырбастап алуға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны қайта айырбастау сомасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бағамы
Теңгеге айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі __жылғы "__" ______ дейін
Қаржыландыру көзі: ________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Бас бухгалтер ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
Мемлекеттік қазынашылықпен толтырылады
Бұйрығына 9-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық
есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
120-қосымша
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарда және басқа да қаржы құралдарына уақытша бос қаражаты туралы ақпарат
Аймақ: ______________________________
Бюджет түрі: _________________________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы: ________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің коды __________________
Мерзімі: ________ бастап __________________
Өлшем бірліктері: мың теңге
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңге арналған сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша жиыны:
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы _____________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бұйрығына 10-қосымша
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
134-қосымша
Бюджетке есепке алуға жатпайтын бюджеттік сыныптама кодтары
Өңір _________________________________
Банктік сәйкестендіру коды ________________________
Өңір
Банктік сәйкестендіру коды
Алынып тастау
Енгізу
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____жылғы "__"_________
Мөр орны
Мемлекеттік кірістер органының басшысы __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____ жылғы "__"_________
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы _____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____ жылғы "__"_________
Мөр орны

Форма 5-34
Отчет произведен:
дата – время
Страница Х из Х
Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующего бюджета
Регион: _____________________________________
Вид бюджета: _______________________________
Источник финансирования: ____________________
Специфика: _________________________________
Период с ____________________________________
Единица измерения: __________________________
Индивидуальный идентификационный код, внутренний банковский счет
Описание
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель органа государственного
казначейства ______ __________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель органа
государственного казначейства ________
(подпись)
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета ______ ____________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель местного
уполномоченного органа по исполнению
бюджета ________ __________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4 к приказу
Приложение 55
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского учета
и мониторинга
Форма 5-33
Отчет произведен:
дата – время
Страница Х из Х
Отчет об остатках на контрольном счете наличности платных услуг
Регион: ________________________________________
Вид бюджета: ___________________________________
Код государственного учреждения: _________________
Наименование государственного учреждения: ________
Период с _______________________________________
Единица измерения: _____________________________
Дата
Тип операции
Номер счета к оплате
Счет платных услуг
Наименование получателя и/или отправителя платежа
Сумма дебета
Сумма кредита
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
Входящий остаток
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 5 к приказу
Приложение 57
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского учета
и мониторинга
Форма 5-30
дата – время
Страница Х из Х
Период: _______
Дата: _________
Остаток на контрольном счете наличности платных услуг
Государственное учреждение: __________________
Источник финансирования – 3 (Платные услуги)
Учреждение/программа/подпрограмма
Специфика
Место расположение
Государственное учреждение
План с начала года
Сумма принятых обязательств
Факт с начала года
План на квартал
Факт за день
Остаток свободных средств
Код бюджетной классификации поступлений
Итого поступлений
Код бюджетной классификации расходов
Итого расходы
Контрольный счет наличности
Итого на контрольном счете наличности
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 6 к приказу
Приложение 68
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
___________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _______________ года
Место печати
"__" ________ ___ год
(дата предоставления)
Заключение № ____
"__" ________ ___ год
(дата составления)
_________________
(место составления)
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, бизнес-идентификационный номер)
по заявлению ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование плательщика,
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер)
о возврате/зачете _____________________________________________________
(излишне (ошибочно) уплаченной суммы в бюджет)
в сумме ________________________________________________________ теңге
(цифрами и прописью)
Указанная сумма образовалась на счете
____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код, код и наименование поступления,
наименование и бизнес-идентификационный номер органа государственных доходов)
Подлежит перечислению __________________________________________
(индивидуальный идентификационный код, код и наименование поступления, бенефициар,
его индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер и номер счета)
____________________________________________________________________
(наименование банка бенефициара, органа государственного казначейства)
Код назначения платежа _______________________
Банковский идентификационный код, код бенефициара ____________________
Ответственный исполнитель уполномоченного органа
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 7 к приказу
Приложение 109
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского учета
и мониторинга
Заявка на конвертацию иностранной валюты от "__" ___________ _____ года
Наименование и код государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _________________________
По поручению: ______________________________________
Почтовый адрес: _________________________________________________
(государственное учреждение/заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя, уполномоченного на решение вопросов по сделке:
____________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный
государством заем, либо орган государственного казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _______________________
Счет государственного казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан, банковский идентификационный код ___________________________
Направление использования средств в иностранной валюте:
____________________________________________________________________
(указывается назначение платежа, соответствующее назначению платежа в счете к оплате, дата, № уведомления о регистрации гражданско-правовой сделки (соглашения, контракта)
Код назначения платежа: _______
№ счета к оплате: _______
Поручаем заключить за наш счет от нашего имени сделку на конвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма конвертации в валюте
Курс Национального Банка Республики Казахстан
Сумма конвертации в теңге
Срок действия заявки по "__" _________ _____ года
Источники финансирования: ___________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены
полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в
случаях отсутствия таковых – руководитель государственного
учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, либо
органа государственного казначейства ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Приложение 8 к приказу
Приложение 110
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на реконвертацию иностранной валюты от "__" ___________ _____ года
Наименование и код государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _________________________
По поручению: ______________________________
Почтовый адрес: _____________________________
(государственное учреждение/заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя, уполномоченного на решение вопросов по сделке:
____________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, либо орган государственного казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _______________________
Счет государственного казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан, банковский идентификационный код ______________
Назначение платежа: _________________
Код назначения платежа: _____________
Реквизиты счета получателя в теңге (наименование, бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бюджетной классификации или код доходов): _________________
Поручаем заключить за наш счет и от нашего имени сделку на реконвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма реконвертации в валюте
Курс Национального Банка Республики Казахстан
Сумма конвертации в теңге
Срок действия заявки по "__" _________ _____ года
Источники финансирования: ___________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа
(должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены
полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в
случаях отсутствия таковых – руководитель государственного
учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, либо
органа государственного казначейства) ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Заполняется государственным казначейством
Приложение 9 к приказу
Приложение 120
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского учета
и мониторинга
Информация о временно свободных средствах субъектов квазигосударственного сектора на счетах в банках второго уровня и других финансовых инструментах
Регион: _______________________________
Вид бюджета: __________________________
Наименование субъектов квазигосударственного сектора: _________
Код субъектов квазигосударственного сектора ___________________
Период: с _________ по __________________
Единицы измерения: тысяч теңге
Код субъекта квазигосударственного сектора
Наименование субъекта квазигосударственного сектора
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель субъекта квазигосударственного сектора
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати