"Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd" жеке компаниясына жария сервитут белгілеу туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2026 жылғы 12 наурыздағы № 48 қаулысы
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 16, 69, 140-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd" жеке компаниясына меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерін алып қоймастан Байғанин және Шалқар аудандарында жария сервитут, жалпы көлемі 1009, 1404 гектарға "Бейнеу-Бозой-Шымкент" газ құбырының құрылыс кезеңіне екінші желісінің сызықтық бөлігін орналастыру үшін 5 жыл мерзімге белгіленсін.
2. Байғанин, Шалқар аудандарының әкімдігі осы қаулыны мүдделі тұлғалардың назарына жеткізсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдасын.
3. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі:
заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін;
қаулы қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Шалқар ауданы бойынша 87 937 теңге сомасына және Байғанин ауданы бойынша 493 378 теңге сомасына жер учаскелерін шектеулі пайдалану (жария сервитут) шартын жасасуды қамтамасыз етсін.

Об установлении публичного сервитута частной компании "Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd"
Постановление акимата Актюбинской области от 12 марта 2026 года № 48
В соответствии со статьями 16, 69, 140 Земельного кодекса Республики Казахстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить публичный сервитут частной компании "Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd" на земельные участки общей площадью 1009, 1404 гектара для размещения линейной части второй нитки магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Шымкент" на период строительства, без изъятия земельных участков у собственников и землепользователей в Байганинском и Шалкарском районах сроком на 5 лет согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Акиматам Байганинского, Шалкарского районов довести настоящее постановление до сведения заинтересованных лиц и принять иные необходимые меры, вытекающие из постановления.
3. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Актюбинской области":
в установленном законодательством порядке обеспечить направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках;
обеспечить заключение договора ограниченного пользования (публичный сервитут) на сумму 87937 тенге по Шалкарскому району и 493378 тенге по Байганинскому району на земельные участки в течение десяти рабочих дней со дня принятия постановления.

Ескерту. 3 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы әкімдігінің 18.06.2026 № 112 қаулысымен.
4. "Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd" жеке компаниясы жұмыстар аяқталғаннан кейін алты ай мерзімде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі экологиялық талаптарды сақтай отырып, бұзылған жерлерді рекультивациялау бойынша іс-шаралар жүргізілсін.
4-1. "QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (келісім бойынша) егер жария сервитутты белгілеу жер учаскесін пайдалану мүмкін болмайтын жағдайларға алып келсе, жер учаскесінің меншік иесі немесе жер пайдаланушыға келтірілген залал толық көлемде шығындарын өтеуді қамтамасыз етсін, шығын көлемі және олардың өтемақысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тараптардың келісімдері бойынша белгіленсін.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 18.06.2026 № 112.
4. Частной компании "Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd" в шестимесяный срок после завершения работ, соблюдая экологические требования по охране окружающей среды, произвести мероприятия по рекультивации нарушенных земель.
4-1. Акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz" (по согласованию) в случаях, если установление публичного сервитута приводит к невозможности использования земельного участка, обеспечить возмещение убытков собственникам земельных участков и землепользователям в полном объеме, размер убытков и порядок их компенсации определить соглашением сторон в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. Қаулы 4-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 18.06.2026 № 112 қаулысымен.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі А. Шахаров
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2026 жылғы 12 наурыздағы
№ 48 қаулысына қосымша
"Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd" жеке компаниясына жария сервитут белгіленетін жер учаскелерінің тізімі
р/с №
Жер пайдаланушының және меншік иесінің атауы
Кадастрлық нөмірі
Жария сервитут белгілеудің алаңы, гектар
Байғанин ауданы
1.
"Бейнеу-Шымкент газ құбыры" ЖШС

Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-1 в соответствии с постановлением акимата Актюбинской области от 18.06.2026 № 112.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области.
6. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого офицального опубликования.
Аким Актюбинской области А. Шахаров
Приложение к постановлению
акимата Актюбинской области
от 12 марта 2026 года № 48
Перечень земельных участков, на которые устанавливается публичный сервитут частной компании "Beineu-Bozoi-Shymkent 2 Ltd"
№ п/п
Наименование землепользователей и собственников
Кадастровый номер
Общая площадь установления публичного сервитута, гектар
Байганинский район
1.
ТОО "Газопровод Бейнеу-Шымкент"