Азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 329 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 77-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 15 тамыздағы
№ 329 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібі Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 77-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй комиссияларының тәртібін айқындайды.
2. Азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй комиссиялары (бұдан әрі – тұрғын үй комиссия) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органда (бұдан әрі – ТЖМ), астананың. облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық органдарында, сондай-ақ ТЖМ-нің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерінде (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер) құрылатын, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің тұрғын үй мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға уәкілетті, тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалық орган болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил деятельности жилищных комиссий органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 329.
В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности жилищных комиссий органов гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-майор Ч. Аринов
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 августа 2025 года № 329
Правила деятельности жилищных комиссий органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности жилищных комиссий органов гражданской защиты разработаны в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и определяют порядок деятельности жилищных комиссий органов гражданской защиты.
2. Жилищные комиссии органов гражданской защиты (далее – жилищная комиссия) являются коллегиальными органами, создаваемыми при уполномоченном органе в сфере гражданской защиты (далее – МЧС), территориальных органах в столице, областях, городах республиканского значения, государственных учреждениях, находящихся в ведении МЧС (далее – государственные учреждения), уполномоченными на вынесение решений по жилищным вопросам сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты и членов их семей, действующими на постоянной основе.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).

3. Тұрғын үй комиссиясының құрамы мемлекеттік мекемелердің бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
4. Тұрғын үй комиссиясы кемінде бес адамнан тұратын тақ саннан қалыптастырылады.
5. Тұрғын үй комиссиясы тұрғын үй комиссиясының төрағасынан, тұрғын үй комиссиясының мүшелері мен хатшысынан тұрады.
Тұрғын үй комиссиясының құрамына:
тұрғын үй комиссиясының төрағасы;
заң қызметінің басшысы (өкілі);
қаржы қызметінің басшысы (өкілі);
кадр қызметінің басшысы (өкілі);
мемлекеттік мекеменің өкілдері кіреді.
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы және мүшелері уақытша болмаған жағдайда, оларды ауыстыру қағидаты бойынша лауазымдық нұсқаулықтар мен міндеттерді бөлуге сәйкес басқа қызметкерлермен алмастыруға жол беріледі.
6. Тұрғын үй комиссиясының төрағасы:
1) ТЖМ-де – ТЖМ аппаратының басшысы;
2) аумақтық органдарда – аумақтық орган басшысының бірінші орынбасары;
3) мемлекеттік мекемелерде – мемлекеттік мекеме басшысы (әскери бөлімдер үшін – әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары, ТЖМ арнайы оқу орны үшін – ТЖМ арнайы оқу орны бастығының саптық, тәрбие және кадр жұмысы жөніндегі орынбасары) болып табылады.
7. Тұрғын үй комиссиясының хатшысынан басқа, тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері дауыс беруге құқылы.
8. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы – тұрғын үй комиссиясының отырысына материалдарды дайындауды қамтамасыз ететін мемлекеттік мекеме бөлімшесінің қызметкері немесе әскери қызметшісі немесе жұмыскері қатарынан тағайындалады және дауыс беруге құқығы жоқ.
2-тарау. Тұрғын үй комиссиясының міндеттері мен функциялары
9. Тұрғын үй комиссиясының негізгі міндеті мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне, әскери қызметшілеріне және жұмыскерлеріне және олардың отбасы мүшелеріне тұрғын үй беру, жекешелендіру не айырбастау туралы, сондай-ақ азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру мен қайта бастау және азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне ақшалай өтемақыны жүзеге асыру туралы заңды шешім қабылдау болып табылады.
10. Тұрғын үй комиссиясының функциялары:
1) тұрғын үйге мұқтаж деп тану, мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің балансындағы қызметтік тұрғын үйді жекешелендіру немесе айырбастау туралы өтінішпен жүгінген қызметкерлердің, әскери қызметшілердің, азаматтық қорғау органдары жұмыскерлерінің (бұдан әрі – үміткерлер) және олардың отбасы мүшелерінің өтініштерін уақтылы қарауды қамтамасыз ету;

3. Состав жилищной комиссии утверждается приказом первого руководителя государственных учреждений.
4. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти человек.
5. Жилищная комиссия состоит из председателя жилищной комиссии, членов и секретаря жилищной комиссии.
В состав жилищной комиссии входят:
председатель жилищной комиссии;
руководитель (представитель) юридической службы;
руководитель (представитель) финансовой службы;
руководитель (представитель) кадровой службы;
представители государственного учреждения.
В случае временного отсутствия председателя и членов жилищной комиссии, допускается их замена другими сотрудниками соответствующих подразделений по принципу взаимозаменяемости согласно должностным инструкциям и распределению обязанностей.
6. Председателем жилищной комиссии является:
1) в МЧС – руководитель аппарата МЧС;
2) в территориальных органах – первый заместитель начальника территориального органа;
3) в государственных учреждениях, находящихся в ведении МЧС – первый руководитель государственного учреждения (для воинских частей – заместитель командира воинской части по тылу, для специального учебного заведения МЧС – заместитель начальника специального учебного заведения МЧС по строевой, воспитательной и кадровой работе).
7. Правом голоса обладают все члены жилищной комиссии, кроме секретаря жилищной комиссии.
8. Секретарь жилищной комиссии назначается из числа сотрудников или военнослужащих либо работников подразделения государственного учреждения, обеспечивающего подготовку материалов на заседание жилищной комиссии и не имеет право голоса.
Глава 2. Задачи и функции жилищной комиссии
9. Основной задачей жилищной комиссии является принятие законного решения о предоставлении, приватизации либо обмене жилища из жилищного фонда государственного учреждения сотрудникам, военнослужащим и работникам органов гражданской защиты и членам их семей, а также исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты, и осуществления денежной компенсации военнослужащим органов гражданской защиты.
10. Функциями жилищной комиссии являются:
1) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников, военнослужащих и работников органов гражданской защиты (далее – претенденты) и членов их семей, обратившихся на признание их нуждающимися в жилище, предоставление жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также приватизации либо обмена служебного жилища, состоящего на балансе государственного учреждения;

2) тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін, тағайындалуын, қайта есептелуін, жүзеге асырылуын, тоқтатылуын, тоқтатылуын және қайта басталуын есептеу және ақшалай өтемақыны жүзеге асыру жөніндегі өтініштерін уақтылы қарауды қамтамасыз ету;
3) ұсынылған құжаттарды тексеру және қарау;
4) өтініштерді қанағаттандыру туралы не дәлелді бас тарту туралы шешім шығару;
5) тұрғынжайды жалдау (қосымша жалдау) шартының жасасу мәселесін қарау;
6) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан үміткерлер және олардың жылжымайтын мүлкі туралы ақпарат алу;
7) істерді (материалдарды) сақтау және жүргізу;
8) Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында белгіленген өзге де мәселелер болып табылады.
3-тарау. Тұрғын үй комиссиясы қызметінің тәртібі
11. Тұрғын үй комиссиясы қажеттілікке қарай, бірақ айына кемінде бір рет.
12. Тұрғын үй комиссиясының шешіміне дауыс беру құқығы бар тұрғын үй комиссиясының мүшелері қол қояды.
Дауыс беруге құқығы бар тұрғын үй комиссиясының мүшелері тұрғын үй комиссиясының шешімінде көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.
Шешім әрбір үміткер бойынша жеке қабылданады.
13. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) еркін нысанда жүргізеді. Хаттамаға тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
14. Дауыс беруге құқығы бар тұрғын үй комиссиясының мүшелері өздерінің ерекше пікірін жазбаша баяндап, оны хаттамаға қоса тіркей алады, бұл туралы соңғысында белгі қойылады.
15. Тұрғын үй комиссиясының шешімдері көпшілік дауыспен дауыс беру арқылы қабылданады.
16. Тұрғын үй комиссиясының шешімі оның отырысына қатысқан мүшелерінің үштен екісі дауыс берген жағдайда заңды болып саналады.
Дауыстар тең болған жағдайда тұрғын үй комиссиясының төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
17. Тұрғын үй комиссиясы мемлекеттік мекеме таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде өз қызметін тоқтатады.

2) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты по исчислению размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат и осуществлению денежной компенсации;
3) проверка и рассмотрение представленных документов;
4) принятие решения об удовлетворении обращений либо вынесение мотивированного отказа;
5) рассмотрение вопроса заключения договора найма (поднайма) жилища;
6) получение информации у государственных органов и иных организаций о претендентах и их недвижимом имуществе;
7) хранение и ведение дел (материалов);
8) иные вопросы, установленные жилищным законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок деятельности жилищной комиссии
11. Жилищная комиссия заседает по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
12. Решение жилищной комиссии подписывается членами жилищной комиссии, имеющими право голоса.
Члены жилищной комиссии, имеющие право голоса, отвечают за полноту и достоверность сведений, отраженных в решении жилищной комиссии.
Решение принимается по каждому претенденту отдельно.
13. Секретарем жилищной комиссии ведется протокол заседания жилищной комиссии (далее – протокол) в произвольной форме. Протокол подписывается всеми членами жилищной комиссии.
14. Члены жилищной комиссии, имеющие право голоса, могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
15. Решения жилищной комиссии принимаются большинством голосов путем голосования.
16. Решение жилищной комиссии правомочно, если оно принято двумя третями из числа присутствующих членов.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель жилищной комиссии.
17. Жилищная комиссия прекращает свою деятельность при ликвидации либо реорганизации государственного учреждения.