"Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидаларын, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібін және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Премьер-Министрдің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 29 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қарашадағы № 118 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидалары, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібі және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Премьер-Министрдің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 29 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Агломерацияларды дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидалары, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібі және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптарда (бұдан әрі – Қағидалар):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар (аудандық маңызы бар қалалар) әкімдерінің өтінішхаты тиісті агломерация аумағында жоспарланып отырған жобалар ескеріле отырып, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 дейін ұсынады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Келісімге өзгерістер және/немесе толықтырулар қажет болған жағдайда тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 дейін ұсынады.";

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики от 16 мая 2025 года № 29 "Об утверждении Правил взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядка составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требований к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 118
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра-Министра национальной экономики от 16 мая 2025 года № 29 "Об утверждении Правил взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядка составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требований к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О развитии агломераций" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядок составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требования к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Ходатайство акимов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов районного значения) направляется ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом с учетом планируемых проектов на территории соответствующей агломерации.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Изменения и/или дополнения в соглашение вносятся при необходимости ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бастамашы өзара қарым-қатынастар туралы келісімнің жобасын және мәселені бірлесіп шешу қажеттігінің негіздемесін астананың, республикалық маңызы бар қаланың және елді мекендері агломерацияға кіретін облыстың басқа да жергілікті атқарушы органдарына жібереді.
9. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің жобасы тиісті саланың орталық уәкілетті органына, сондай-ақ агломерацияларды дамыту жөніндегі уәкілетті органның қарауына жіберіледі.";
Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберуді және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар
агенттігінің ұлттық
статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2025 жылғы 4 қарашадағы
№ 118 Бұйрыққа қосымша
Қосымша Агломерация
аумағындағы жергілікті маңызы
бар мәселелерді бірлесіп шешу
бойынша бір деңгейдегі
жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас
жасау қағидалары, агломерация
аумағында жергілікті маңызы
бар мәселелерді бірлесіп шешу
туралы келісімнің іске
асырылуы туралы есептілікті
жасау және ұсыну тәртібі және
агломерация аумағындағы
жергілікті маңызы бар
мәселелерді бірлесіп шешу
туралы келісімнің мазмұнына
қойылатын талаптар
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy/activities/198?lang=ru
Әкімшілік нысанның атауы: "Агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімді іске асыру туралы есеп".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): СР-1
Жиілігі: жыл сайын
Есепті кезең: ____________20___жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі 25 желтоқсанға дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН):
Жинау әдісі: электронды түрде
Агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімді іске асыру туралы есеп
1
2
3
4
5
6
Келісім шеңберінде іске асырылған іс-шаралар тізбесі
Жобалардың құны мен қуаты
(мың теңге)
Оларды іске асыру мерзімі мен орны
Қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат
Объектілерді жергілікті атқарушы органның коммуналдық меншігіне беру туралы ақпарат

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Инициатор направляет проект соглашения о взаимоотношениях и обоснование необходимости совместного решения вопроса в адрес других местных исполнительных органов столицы, города республиканского значения и области, населенные пункты которых входят в агломерацию.
9. Проект соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации направляется на рассмотрение центральному уполномоченному органу соответствующей отрасли, а также уполномоченному органу по развитию агломераций.";
приложение к Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регионального развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной
статистики Агентства
по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-
Министра –Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 ноября 2025 года № 118
Приложение к Правилам
взаимоотношений местных
бюджетов одного уровня друг
с другом по совместному
решению вопросов местного
значения на территории
агломерации, порядок
составления и представления
отчетности о реализации
соглашения о совместном
решении вопросов местного
значения на территории
агломерации и требования
к содержанию соглашения
о совместном решении вопросов
местного значения на
территории агломерации
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy/activities/198?lang=ru
Наименование административной формы: "Отчет о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СР-1
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: ____________20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы (акиматы) областей.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 декабря следующего за отчетным годом.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/Бизнес-идентификационный номер (БИН):
Метод сбора: в электронном виде
Отчет о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации
1
2
3
4
5
6
Перечень мероприятий, реализованных в рамках соглашения
Стоимость и мощность проектов
(тыс.тенге)
Сроки и место их реализации
Информация о достигнутых результатах
Информация о передаче объектов в коммунальную собственность местного исполнительного органа

1)
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды
қоспағанда)
"Агломерация аумағында
жергілікті маңызы бар
мәселелерді бірлесіп шешу
туралы келісімді іске
асыру туралы есеп" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімді іске асыру туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Агломерация аумағында жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімді іске асыру туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы тұлға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
5. Нысанның 2-бағанында келісім шеңберінде іске асырылған іс-шаралардың тізбесі көрсетіледі;
6. Нысанның 3-бағанында жобалардың құны мен қуаты көрсетіледі;
7. Нысанның 4-бағанында оларды іске асыру мерзімі мен орны көрсетіледі;
8. Нысанның 5-бағанында қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат көрсетіледі;
9. Нысанның 6-бағанында объектілерді жергілікті атқарушы органның коммуналдық меншігіне беру туралы ақпарат көрсетіледі.
Нысанды толтырудың ұқсас схемасы нысанның барлық жолдарын толтырған кезде сақталады.

1)
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель__________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к Форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет о реализации
соглашения о совместном
решении вопросов местного
значения на территории
агломерации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
5. В графе 2 Формы указывается перечень мероприятий, реализованных в рамках соглашения;
6. В графе 3 Формы указывается стоимость и мощность проектов;
7. В графе 4 Формы указывается сроки и место их реализации;
8. В графе 5 Формы указывается информация о достигнутых результатах;
9. В графе 6 Формы указывается информация о передаче объектов в коммунальную собственность местного исполнительного органа.
Аналогичная схема заполнения формы сохраняется при заполнении всех строк формы.