"Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 38 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 95 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Републикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 38 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесінде:
38-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ШБКi = (АШi - (НТi + Үрі + Бкi + Бөі + Ммжәi + Имi + Грі + Кшi + Ғшi) + КШi + ДБШi, мұндағы:
ШБКі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының болжамды көлемі;
АШi – Қағидалардың 22, 24 және 26-қосымшаларына сәйкес жоспарлау кезінде ескерілмейтін шығыстарды есепке алмағанда, ағымдағы шығындардың болжамды көлемі;
НТi – жоғары тұрған бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер;
Үрi – Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резерві;
Бкi – бюджеттік кредиттер;
Бөi – жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындар;
Ммжәi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Имi – имидждік және өкілдік шығыстар;
Грi – гранттар беруге арналған шығыстар;
Кшi – жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен зерттеулер жүргізуге және консалтингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
Ғшi – ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға арналған шығыстар;
КШі – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің күрделі шығындарының болжамды көлемі;
ДБШi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің дамуға арналған шығындарының болжамды көлемі.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджет саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру және ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 38 "Об утверждении типовой методики расчетов трансфертов общего характера"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 95
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 38 "Об утверждении типовой методики расчетов трансфертов общего характера" следующее изменение:
в типовой методике расчетов трансфертов общего характера, утвержденной указанным приказом:
часть вторую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"Расчет прогнозного объема затрат местных бюджетов производится по следующей формуле:
ПОЗi= (ТЗi- (ЦТi+ Рпi+ Бкi+ Пдi+ Огчпi+ Имi+ Грi+ Кзi+ Нзi) + КЗi+ ЗБПРi, где:
ПОЗi - прогнозные объемы затрат местных бюджетов i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа i-й;
ТЗi - прогнозный объем текущих затрат без учета расходов, не учитываемых при планировании, согласно приложениям 22, 24 и 26 Правил;
ЦТi - целевые текущие трансферты из вышестоящего бюджета;
Рпi - резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
Бкi - бюджетные кредиты;
Пдi - затраты на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа;
Огчпi - государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства, проектам строительства "под ключ";
Имi - имиджевые и представительские расходы;
Грi - расходы на предоставление грантов;
Кзi - расходы на проведение исследований и консалтинговые услуги за счет средств местных бюджетов;
Нзi - расходы на научно-технические проекты и программы;
КЗi - прогнозный объем капитальных затрат i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ЗБРi - прогнозный объем затрат на развитие i-й области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.".
2. Департаменту бюджетной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет - ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин