Мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ оның құрылымын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 39 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 41-1-бабының бірінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ оның құрылымы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберілуін және алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 39 Бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ оның құрылымы

Об утверждении Правил ведения реестра функций государственных органов, а также его структуры
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 39
В соответствии с частью первой статьи 41-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра функций государственных органов, а также его структуры.
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Управление делами Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 мая 2025 года № 39
Правила ведения реестра функций государственных органов, а также его структура

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ оның құрылымы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 41-1-бабының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу тәртібін, сондай-ақ оның құрылымын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу, сондай-ақ оның құрылымы жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
2) мемлекеттік органдар функцияларының тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар функцияларының жіктелген тізбесі;
3) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – бюджеттік жоспарлау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) Электрондық қаржы орталығы – электрондық қаржымен байланысты жобаларды автоматтандыруға мамандандырылған акционерлік қоғам.
3. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың функциялары "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтай отырып, электрондық форматта қалыптастырылатын және мемлекеттік органдар үшін қолжетімді болып табылатын Тізілімге енгізілуі тиіс.
Тізілім негізінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджет шығыстарының бағыттары айқындалады.
Тізілімде көрсетілген мәліметтер Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14941 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістемеге сәйкес функционалдық талдау жүргізу шеңберінде талдауға жататын ақпарат ретінде пайдаланылады.
Тізілім Электрондық қаржы орталығының сүйемелдеуімен мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – МЖАЖ) негізінде қалыптастырылады.
Электрондық қаржы орталығы Тізілімде орналастырылған ақпараттың сақталуын және қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Мемлекеттік органдар функцияларының тізілімін жүргізу тәртібі
4. Тізілімді жүргізу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) мемлекеттік функцияларды анықтау тұрғысынан нормативтік құқықтық актілерді талдау;
2) жүргізілген талдау негізінде Тізілімге енгізуге немесе Тізілімнен шығаруға жататын мемлекеттік функциялардың тізбесін айқындау;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра функций государственных органов, а также его структура (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью первой статьи 41-1 Административно процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения реестра государственных функций, а также его структуру.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по ведению реестра функций государственных органов, а также его структуры (далее – уполномоченный орган) – центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере развития системы государственного управления;
2) реестр функций государственных органов (далее – Реестр) – классифицированный перечень функций центральных государственных и местных исполнительных органов;
3) уполномоченный орган по бюджетному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области бюджетного планирования;
4) Центр электронных финансов – акционерное общество, специализирующийся на автоматизации проектов, связанных с электронными финансами.
3. Функции центральных государственных и местных исполнительных органов подлежат включению в Реестр, который формируется в электронном формате с соблюдением требований Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и является доступным для государственных органов.
На основании Реестра определяются направления расходов бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Сведения, указанные в Реестре, используются в качестве информации, подлежащая анализу в рамках проведения функционального анализа в соответствии с Методикой о проведении отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14941).
Реестр формируется на основе информационной системы государственного планирования (далее – ИСГП) с сопровождением Центра электронных финансов.
Центр электронных финансов обеспечивает сохранность и безопасность размещенной информации в Реестре.
Глава 2. Порядок ведения реестра функций государственных органов
4. Ведение Реестра включает в себя следующие этапы:
1) анализ нормативных правовых актов на предмет выявления государственных функций;
2) определение на основе проведенного анализа перечня государственных функций, подлежащих к включению в Реестр или исключению из Реестра;

3) анықталған мемлекеттік функцияларды Тізілімге қосу немесе шығару;
4) функциялардың қайталануы тұрғысынан Тізілімге мониторинг жүргізу.
5. Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар:
1) қажеттігіне қарай қызметті функционалдық талдау қорытындылары бойынша Тізілімде мемлекеттік функциялар туралы мәліметтерге түгендеу жүргізеді;
2) Тізілімге қазақ және орыс тілдерінде өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу жөнінде уәкілетті органға ұсыныстар береді.
Мемлекеттік органдар мемлекеттік органдар функцияларының тізіліміне жаңа функцияны енгізуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілері қабылданған кезде олар алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң функцияны алып тастауды қамтамасыз етеді.
Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстар электрондық форматта МЖАЖ арқылы жіберіледі.
Мемлекеттік функциялардың өзгерістерін және (немесе) толықтыруларын Тізілімге енгізу күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен келісу жолымен жүзеге асырылады.
Қателер анықталған жағдайда, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі ұсынысты уәкілетті орган күнтізбелік 10 (он) күн ішінде пысықтауға жібереді.
6. Тізілім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар орындайтын функциялардың тізбесін қамтиды.
Тізілімге функциялар туралы негізгі деректер, жіктелген деректер және ұйымдастырушылық деректер кіреді.
Тізілімді орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырады.
Мемлекеттік органдар
функцияларының тізілімін
жүргізу қағидаларына,
сондай-ақ оның құрылымына
қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдар функцияларының тізілімі, сондай-ақ оның құрылымы
№ Р/с№
Функция коды
Қызмет саласы
Қызметтің кіші саласы
ҚазақстанРеспубликасы заңнамасының атауы
Құрылымдық элемент
Функцияның атауы
Функция түрі
Автоматтандыру
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табыла ма?
Ол бәсекелес орта арқылы іске асырыла ма?
Мемлекеттік органның атауы
Ведомствоның немесе құрылымдық бөлімшенің атауы
Функцияның регламенттелу дәрежесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. 1-бағанда "Реттік нөмір" көрсетіледі.
2. 2-бағанда "Функция коды" Тізілімді толтыру бойынша жұмыс аяқталғаннан кейін автоматты режимде беріледі.
3. 3 және 4-бағандарда "Қызмет саласы" және "Қызметтің кіші саласы" көрсетіледі.

3) включение выявленных государственных функций или исключение из Реестра;
4) проведение мониторинга Реестра на предмет дублирования функций.
5. Для внесения изменений и (или) дополнений в Реестр центральные государственные органы и местные исполнительные органы:
1) по мере необходимости проводят инвентаризацию сведений о государственных функциях в Реестре по итогам функционального анализа деятельности;
2) представляют в уполномоченный орган предложения по внесению в Реестр изменений и/или дополнений на казахском и русском языках.
Государственные органы обеспечивают внесение в реестр функций государственных органов новой функции, а также исключение функции при принятии соответствующих нормативных правовых актов Республики Казахстан по истечении 30 (тридцати) календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Предложения по внесению изменений и (или) дополнений в Реестр направляется в электронном формате через ИСГП.
Включение изменений и (или) дополнений государственных функций в Реестр осуществляется путем согласования электронной цифровой подписью уполномоченного органа в течение 10 (десяти) календарных дней.
В случае выявления ошибок, предложение по внесению изменений и (или) дополнений отправляется на доработку уполномоченным органом в течение 10 (десяти) календарных дней.
6. Реестр содержит перечень функций, выполняемых центральными государственными и местными исполнительными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Реестр включает основные данные о функциях, классифицированные данные и организационные данные.
Реестр заполняется центральными государственными органами и местными исполнительными органами по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение к Правилам
ведения реестра функций
государственных органов,
а также его структуры
Форма
Реестр функций государственных органов, а также его структуры
№ п/п
Код функции
Сфера деятельности
Подсфера деятельности
Наименование законодательства Республики Казахстан
Структурный элемент
Наименование функции
Тип функции
Автоматизация
Является ли государственной услугой
Реализуется ли он через конкурентную среду
Наименование государственного органа
Наименование ведомства или структурного подразделения
Степень регламентированности функций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Пояснение по заполнению формы
1. В графе 1 указывается "Порядковый номер".
2. В графе 2 "Код функции" присваивается в автоматическом режиме, по завершению работы по заполнению Реестра.
3. В графах 3 и 4 указываются "Сфера деятельности" и "Подсфера деятельности".

4. 5-бағанда функция көзделген "Қазақстан Республикасы заңнамасының атауы" көрсетіледі. Егер бұл функция заңнамалық актіде және нормативтік құқықтық актіде көзделген жағдайда, екі құжат та көрсетіледі.
5. "Құрылымдық элемент" деген 6-бағанда функциясы көзделген заңнаманың бабы, тармағы және тармақшасы көрсетіледі.
6. 7-бағанда оқылатынын және бірегейлікті сақтау үшін номинативті жағдайда "Функцияның атауы" көрсетіледі.
7. 8-бағанда Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес "Функция түрі" көрсетіледі.
8. 9, 10 және11-бағандарда "Автоматтандыру", "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табыла ма?" және "Ол бәсекелес орта арқылы іске асырыла ма?" көрсетіледі.
9. 12 және 13-бағандарда "Мемлекеттік органның атауы" және "Ведомствоның немесе құрылымдық бөлімшенің атауы" көрсетіледі.
10. 14-бағанда функциялардың регламенттелу дәрежесі (қатаң белгіленген, негіздемелік, дискрециялық) көрсетіледі.

4. В графе 5 указывается "Наименование законодательства Республики Казахстан" в котором предусмотрена функция. В случае, если данная функция предусмотрена законодательным актом и нормативным-правовым актом, указываются оба документа.
5. В графе 6 "Структурный элемент" указывается статья, пункт и подпункт законодательства в котором предусмотрена функция.
6. В графе 7 указывается "Наименование функции" в именительном падеже для сохранения читабельности и однозначности.
7. В графе 8 указывается "Тип функции" согласно Административному процедурно-процессуальному кодексу Республики Казахстан.
8. В графах 9, 10 и 11 указываются "Автоматизация", "Является ли государственной услугой" и "Реализуется ли он через конкурентную среду".
9. В графах 12 и 13 указываются "Наименование государственного органа" и "Наименование ведомства или структурного подразделения".
10. В графе 14 указывается степень регламентированности функций (жестко установленные, рамочные, дискреционные).