Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидаларын, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібін және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 29 бұйрығы
"Агломерацияларды дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидалары, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібі және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберуді және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2025 жылғы 16 мамырдағы
№ 29 Бұйрықпен бекітілген
Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидалары, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібі және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптар

Об утверждении Правил взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядка составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требований к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 29
В соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О развитии агломераций", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядок составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требования к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации.
2. Департаменту регионального развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 мая 2025 года № 29
Правила взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядок составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требования к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау қағидалары, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібі және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Агломерацияларды дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау тәртібін, агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау мен ұсыну тәртібін және агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агломерация – астанадан немесе республикалық маңызы бар қаладан немесе облыстық маңызы бар қаладан және олардың айналасында орналасқан, Заңда айқындалған өлшемшарттарға сәйкес келетін елді мекендерден тұратын жергілікті жүйе.
2) тиісті саланың орталық уәкілетті органы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген талаптарда республикалық мүлікке қатысты құқықтарға ие орталық атқарушы орган немесе орталық атқарушы органның ведомствосы. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мүлікке қатысты құқықтарды өзге мемлекеттік органдарға берген жағдайларда "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының тиісті саланың уәкілетті органы туралы қағидалары осындай мемлекеттік органға қолданылады.
2-тарау. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас жасау тәртібі
3. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу бойынша бір деңгейдегі жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынасы облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар (аудандық маңызы бар қалалар) әкімдерінің өтінішхаты бойынша агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісім негізінде жүзеге асырылады және жаңа объектілер салу арқылы агломерацияны дамыту мақсаттарына жол беріледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядок составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требования к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О развитии агломераций" (далее – Закон) и определяют порядок взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации, порядок составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации и требования к содержанию соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) агломерация – локальная система, состоящая из столицы или города республиканского значения, или города областного значения и расположенных вокруг них населенных пунктов, соответствующих критериям, определенным Законом.
2) центральный уполномоченный орган соответствующей отрасли – центральный исполнительный орган или ведомство центрального исполнительного органа, определенные Правительством Республики Казахстан, осуществляющие руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и обладающие правами в отношении республиканского имущества на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" и иными законами Республики Казахстан. В случаях передачи Правительством Республики Казахстан прав в отношении республиканского имущества иным государственным органам правила Закона "О государственном имуществе" об уполномоченном органе соответствующей отрасли распространяются на такой государственный орган.
Глава 2. Порядок взаимоотношений местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации
3. Взаимоотношения местных бюджетов одного уровня друг с другом по совместному решению вопросов местного значения на территории агломерации осуществляются на основании соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов районного значения) и допускаются на цели развития агломерации посредством строительства новых объектов.

4. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар (аудандық маңызы бар қалалар) әкімдерінің өтінішхаты тиісті агломерация аумағында жоспарланып отырған жобалар ескеріле отырып, жылына бір рет ағымдағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей жіберіледі.
5. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісім Заңның 10-бабында белгіленген талаптар ескеріліп жасалады.
6. Келісімге өзгерістер және/немесе толықтырулар қажеттілігіне қарай жылына бір рет ағымдағы жылдың 1 қазанынан кешіктірілмей енгізіледі.
7. Мәселелерді бірлесіп шешудің бастамашысы астананың, республикалық маңызы бар қаланың және елді мекендері агломерацияға кіретін облыстың жергілікті атқарушы органдары болады.
8. Бастамашы өзара қарым-қатынастар туралы келісімнің жобасын және мәселені бірлесіп шешу қажеттігінің негіздемесін астананың, республикалық маңызы бар қаланың және елді мекендері агломерацияға кіретін облыстың басқа да жергілікті атқарушы органдарына ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешіктірмей жібереді.
9. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің жобасы тиісті саланың орталық уәкілетті органына, сондай-ақ агломерацияларды дамыту жөніндегі уәкілетті органға қарауға ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешіктірілмей жіберіледі.
10. Тиісті саланың орталық уәкілетті органы 10 жұмыс күні ішінде келісетіндігі туралы хатты немесе ескертулері болған жағдайда оларды негіздемелерін көрсете отырып жібереді.
11. Бастамашы ескертулерді алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды не қабылдамау негіздемелері бар хатты тиісті саланың орталық уәкілетті органына жібереді.
12. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің жобасын алған астананың, республикалық маңызы бар қаланың және елді мекендері агломерацияға кіретін облыстың жергілікті атқарушы органдары оны агломерация жөніндегі жергілікті кеңестің отырыстарында қарайды және агломерация аумағында объектілер салу үшін жер учаскесін беру туралы шешім қабылдайды.
13. Қарау қорытындысы бойынша агломерацияға кіретін жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшылары бір ай мерзімде агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімге қол қояды.
14. Тараптар міндеттемелерін орындап, агломерация жөніндегі жергілікті кеңес жасайтын қорытынды есептілікті бекіткеннен кейін Келісім орындалған болып есептеледі.
15. Жергілікті атқарушы органдар агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімді іске асыру бойынша жасайтын есепті қаржы жылындағы бюджеттің атқарылуы туралы есеп облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына жылына бір рет беріледі.

4. Ходатайство акимов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов районного значения) направляется раз в год не позднее 1 апреля текущего года с учетом планируемых проектов на территории соответствующей агломерации.
5. Соглашение о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации заключается с учетом требований, установленных статьей 10 Закона.
6. Изменения и/или дополнения в соглашение вносятся при необходимости один раз в год не позднее 1 октября текущего года.
7. Инициатором совместного решения вопросов выступают местные исполнительные органы столицы, города республиканского значения и области, населенные пункты которой входят в агломерацию.
8. Инициатор направляет не позднее 1 мая текущего года проект соглашения о взаимоотношениях и обоснование необходимости совместного решения вопроса в адрес других местных исполнительных органов столицы, города республиканского значения и области, населенные пункты которых входят в агломерацию.
9. Проект соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации направляется на рассмотрение не позднее 1 мая текущего года центральному уполномоченному органу соответствующей отрасли, а также уполномоченному органу по развитию агломераций.
10. Центральный уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 10 рабочих дней направляет письмо о согласовании либо замечания при их наличии с указанием обоснований.
11. Инициатор в течение 5 рабочих дней с момента получения замечаний принимает меры по их устранению либо направляет письмо с обоснованиями непринятия в центральный уполномоченный орган соответствующей отрасли.
12. Местные исполнительные органы столицы, города республиканского значения и области, населенные пункты которых входят в агломерацию, получившие проект соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации, проводят его рассмотрение на заседаниях местного совета по агломерации и принимают решение о предоставлении земельного участка для строительства объектов на территории агломерации.
13. По итогам рассмотрения в месячный срок первыми руководителями местных исполнительных органов, входящих в агломерацию, подписывается соглашение о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации.
14. Соглашение считается исполненным после выполнения обязательств и утверждения сторонами итоговой отчетности, которая составляется местным советом по агломерации.
15. Отчет об исполнении бюджета за отчетный финансовый год, составляемый местными исполнительными органами по реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации, предоставляется в местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета один раз в год.

16. Келісімнің орындалуын бақылауды агломерациялар жөніндегі жергілікті кеңес жүзеге асырады.
3-тарау. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілікті жасау және ұсыну тәртібі
17. Есептілік құрылымы мыналарды:
1) келісім шеңберінде іске асырылған іс-шаралар тізбесін;
2) жобалардың құны мен қуатын;
3) олардың іске асырылу мерзімі мен орнын;
4) қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпаратты;
5) объектілерді жергілікті атқарушы органның коммуналдық меншігіне беру туралы ақпаратты қамтиды.
18. Келісім тараптары есептілік үшін деректерді жинауға және беруге жауапты адамды (немесе құрылымдық бөлімшені) тағайындайды.
19. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілік осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша агломерацияларды дамыту жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын 25 желтоқсаннан кешіктірілмей электрондық түрде беріледі.
20. Есептіліктің көшірмесі тиісті саланың орталық уәкілетті органына ағымдағы жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірілмей электрондық түрде жіберіледі.
21. Агломерацияларды дамыту жөніндегі уәкілетті орган есептілікті алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде оның осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
22. Кемшіліктер анықталған жағдайда ескертулерді есептілік алынған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде жою мерзімімен пысықтауға қайтарылады.
23. Келісілген есептілікті агломерацияларды дамыту жөніндегі уәкілетті орган келісімге қатысушыларға 10 жұмыс күні ішінде жібереді және жергілікті атқарушы органдардың ресми сайтында жариялайды.
4-тарау. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің мазмұны
24. Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімде:
1) бірлескен жобаның сипаттамасы;
2) жобаны іске асыруға жауаптылықты бөлу;
3) орындалу мерзімдері;
4) келісім негізінде агломерацияны дамыту мақсатында іске асырылған объектілерді мемлекеттік мүлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аумағында объект іске асырылған жергілікті атқарушы органның коммуналдық меншігіне беру мерзімдері;
5) агломерациялардың тізбесінде және құрамында айқындалған агломерациялар аумағында жаңа объектілердің салынуын қаржыландыру шарттары;
6) жергілікті агломерация кеңесінің 20 адамнан аспайтын сандық құрамы;
7) жергілікті агломерация кеңесін қалыптастыру тәртібі, оның ішінде құрамына кандидатураларды іріктеу мәселелері қамтылады.

16. Контроль за выполнением соглашения осуществляет местный совет по агломерациям.
Глава 3. Порядок составления и представления отчетности о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации
17. Структура отчетности включает в себя:
1) перечень мероприятий, реализованных в рамках соглашения;
2) стоимость и мощность проектов;
3) сроки и место их реализации;
4) информация о достигнутых результатах;
5) информация о передаче объектов в коммунальную собственность местного исполнительного органа.
18. Стороны соглашения назначают ответственное лицо (или структурное подразделение) за сбор и предоставление данных для отчетности.
19. Отчетность о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации предоставляется в электронном виде ежегодно не позднее 25 декабря в уполномоченный орган по развитию агломераций по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
20. Копия отчетности направляется в электронном виде не позднее 25 декабря текущего года в центральный уполномоченный орган соответствующей отрасли.
21. Уполномоченный орган по развитию агломераций в течение 10 рабочих дней с момента получения отчетности проводит ее проверку на соответствие требованиям, указанным в пункте 17 настоящих Правил.
22. В случае выявления недостатков отчетность возвращается на доработку со сроком устранения замечаний в течение 5 рабочих дней с момента получения.
23. Согласованная отчетность направляется уполномоченным органом по развитию агломераций участникам соглашения в течение 10 рабочих дней и публикуется на официальном сайте местных исполнительных органов.
Глава 4. Содержание соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации
24. Соглашение о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации содержит:
1) описание совместного проекта;
2) распределение ответственности за реализацию проекта;
3) сроки выполнения;
4) сроки передачи объектов, реализованных в целях развития агломерации на основании соглашения, в коммунальную собственность местного исполнительного органа, на территории которого реализован объект, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе;
5) условия финансирования строительства новых объектов на территории агломераций, определенных перечнем и составом агломераций;
6) численный состав местного совета агломерации, состоящий из не более 20 человек;
7) порядок формирования местного совета агломерации, в том числе вопросы отбора кандидатур в его состав.

Жергілікті агломерация кеңесінің құрамы Заңның 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес бекітілетін жергілікті агломерация кеңесі туралы ережеге сәйкес қалыптастырылады;
8) жергілікті агломерация кеңесінің отырысын өткізу тәртібі, оның ішінде оның кезеңділігі қамтылады.
Жергілікті агломерация кеңесінің отырыстары тоқсанына бір реттен сиретпей өткізіледі.
25. Келісімге жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшылары қол қояды.
Агломерация аумағындағы
жергілікті маңызы бар
мәселелерді бірлесіп шешу
бойынша бір деңгейдегі
жергілікті бюджеттердің бір-бірімен өзара қарым-қатынас
жасау қағидаларына,
агломерация аумағындағы
жергілікті маңызы бар
мәселелерді бірлесіп шешу
туралы келісімнің іске
асырылуы туралы есептілікті
жасау мен ұсыну тәртібіне және
агломерация аумағындағы
жергілікті маңызы бар
мәселелерді бірлесіп шешу
туралы келісімнің мазмұнына
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Агломерация аумағындағы жергілікті маңызы бар мәселелерді бірлесіп шешу туралы келісімнің іске асырылуы туралы есептілік
1
2
3
4
5
6
Келісім шеңберінде іске асырылған іс-шаралар тізбесі
Жобалардың құны мен қуаты
Олардың іске асырылу мерзімі мен орны
Қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат
Объектілерді жергілікті атқарушы органның коммуналдық меншігіне беру туралы ақпарат
1)
Басшы: ________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (қолы)

Состав местного совета агломерации формируется в соответствии с положением о местном совете агломерации, утверждаемым согласно подпункту 7) статьи 6 Закона;
8) порядок проведения заседания местного совета агломерации, в том числе его периодичность.
Заседания местного совета агломерации проводятся не реже чем один раз в квартал.
25. Соглашение подписывается первыми руководителями местных исполнительных органов.
Приложение к Правилам
взаимоотношений местных
бюджетов одного уровня друг с
другом по совместному
решению вопросов местного
значения на территории
агломерации, порядку
составления и представления
отчетности о реализации
соглашения о совместном
решении вопросов местного
значения на территории
агломерации и требованиям к
содержанию соглашения о
совместном решении вопросов
местного значения на
территории агломерации
Форма
Отчетность о реализации соглашения о совместном решении вопросов местного значения на территории агломерации
1
2
3
4
5
6
Перечень мероприятий, реализованных в рамках соглашения
Стоимость и мощность проектов
Сроки и место их реализации
Информация о достигнутых результатах
Информация о передаче объектов в коммунальную собственность местного исполнительного органа
1)
Руководитель: _______________________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)