Көлік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 20 маусымдағы № 195 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Қаржы және корпоративтік басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2025 жылғы 20 маусымдағы
№ 195 бұйрығымен
бекітілген
Көлік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік тапсырманы орындаудың құнын белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тікелей шығыстар – қызмет көрсетумен тікелей байланысты шығыстар;
2) жанама (әкімшілік) шығыстар – мемлекеттік тапсырманы орындаудың өзіндік құнына тікелей қатысы жоқ шығыстар;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Көлік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу тәртібі
3. Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу кезінде негіздеуші құжаттармен расталған орындаушының тікелей және жанама (әкімшілік) шығыстары (орындаушының штат кестесі, есептеулер, шарттардың көшірмелері, кемінде 3 (үш) баға ұсынысы) ескеріледі.

Об утверждении Правил установления стоимости государственного задания в области транспорта
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 195.
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости государственного задания в области транспорта.
2. Департаменту финансов и корпоративного управления Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 20 июня 2025 года № 195
Правила установления стоимости государственного задания в области транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости государственного задания в области транспорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости государственного задания в области транспорта.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) прямые расходы - расходы, непосредственно связанные с выполнением государственного задания;
2) косвенные (административные) расходы - расходы, не относящиеся напрямую к себестоимости выполнения государственного задания.
Иные понятие и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок установления стоимости государственного задания в области транспорта
3. При установлении стоимости государственного задания учитываются прямые и косвенные (административные) расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами (штатное расписание исполнителя, расчеты, копии договоров, не менее 3 (трех) ценовых предложений).

Су жолдарын кеме қатынасы жағдайында қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу және шлюздерді ұстау Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 31 наурыздағы № 199 бұйрығымен бекітілген Уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін және құнын айқындау әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32247 болып тіркелген).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 03.02.2026 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік тапсырманың құнына ықтимал шығындарға арналған резервтерді қалыптастыру жөніндегі шығыстар, өткен кезеңдердегі өзге де борыштар мен залалдарды жабу жөніндегі шығыстар, ақпараттық ілгерілету жөніндегі шығыстар (жарнама), демеушілік көмек, айыппұлдар, өсімпұлдар мен тұрақсыздық айыбы, сондай-ақ сыйлықақы төлемдеріне, мастер-класстар өткізуге және өкілдік шығыстарға арналған шығыстар енгізілмейді.
5. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын ұйымдар персоналының еңбегіне ақы төлеу;
2) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналға салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар;
3) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналдың іссапар шығыстары;
4) сарапшыларды тарту;
5) байланыс қызметтері;
6) үй-жайларды жалға алу;
7) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын ақпараттық дерекқорларға қол жеткізу және жазылу;
8) коммуналдық қызметтер;
9) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтер;
10) мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу";
11) мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты тауарлық-материалдық қорларды (оның ішінде жанар-жағармай материалдарын) сатып алу.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.09.2025 № 293 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күшіне енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жанама (әкімшілік) шығыстарға мыналар жатады:
1) әкімшілік – басқару персоналының еңбек ақысы;
2) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналға төлемдермен байланысты қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) міндетті сақтандыру түрлері;
4) өзге де шығыстар (режимдік объектілерді күзету қызметтері, полиграфиялық және типографиялық шығыстар, курьерлік қызметтер және өзгелер).

Установление стоимости государственного задания по обеспечению водных путей в судоходном состоянии и содержание шлюзов осуществляется в соответствии с Методикой определения объемов и стоимости работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 199 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32247).
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 03.02.2026 № 23 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. В стоимость государственного задания не могут включаться затраты по формированию резервов на возможные убытки, покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов, расходы по информационному продвижению (реклама), спонсорская помощь, штрафы, пени и неустойки, а также расходы на премиальные выплаты, проведение мастер-классов и представительские расходы.
5. К прямым расходам относятся:
1) оплата труда персонала организаций, непосредственно выполняющего государственное задание;
2) налоговые и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления применительно к персоналу, непосредственно выполняющему государственное задание;
3) командировочные расходы персонала, непосредственно выполняющего государственное задание;
4) привлечение экспертов;
5) услуги связи;
6) арендная плата помещений;
7) доступ и подписка к информационным базам данных, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
8) коммунальные услуги;
9) переводческие услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания.
6. К косвенным (административным) расходам относятся:
1) оплата труда административно - управленческого персонала;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, за исключением связанных с выплатами персоналу, непосредственно выполняющему государственное задание;
3) виды обязательных страхований;
4) прочие расходы (услуги по охране для режимных объектов, полиграфические и типографские расходы, курьерские услуги и прочие).