Көрсетілетін қызметті алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге бірыңғай мемлекеттік тапсырысты (шығармашылық және спорттық тапсырыстар, қосымша білім беруге білім беру тапсырысы) орналастыру жөніндегі пилоттық жобаны Шымкент қаласында іске асыру туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 19 маусымдағы № 3448 қаулысы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 251-НҚ, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 75, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 266/НҚ және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 125 "Көрсетілетін қызметті алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, балаларға арналған қосымша білім беруге бірыңғай мемлекеттік тапсырысты (шығармашылық және спорттық тапсырыстар, қосымша білім беруге білім беру тапсырысы) орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" бірлескен бұйрығының 40-тармағының 1), 2), 3), 4) және 10) тармақшаларына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шымкент қаласында бірыңғай мемлекеттік тапсырыстың (бұдан әрі – БМТ) бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі болып "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі белгіленсін.
2. Нысаналы ваучерге көзделген бюджет қаражатының көлемін қоспағанда, балаларға қосымша білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы, мемлекеттік шығармашылық тапсырыс және мемлекеттік спорт тапсырысы БМТ-ге біріктірілсін.
3. Көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің тізбесі және ваучер ұстаушылардың тізімі осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес қалыптастырылсын.
4. Пилоттық жобаны іске асыру үшін БМТ көлемі осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес айқындалсын.
5. БМТ аясында базалық норматив пен түзету коэффициенттері осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
6. Сабақтардың (үйірмелердің/секциялардың) белгілі бір түрлері бойынша жабдықтау (жабдық/үй-жай) жөніндегі критерийлері осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Белгілі бір сабақ (үйірмелер/секциялар) түрлері осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес айқындалсын.
8. "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;

О реализации пилотного проекта по размещению единого государственного заказа на дополнительное образование для детей (творческий и спортивный заказы, образовательный заказ на дополнительное образование) с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг в городе Шымкент
Постановление акимата города Шымкент от 19 июня 2025 года № 3448
В соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4) и 10) пункта 40 Совместного приказа Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 251-НҚ, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 75, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 266/НҚ и Министра просвещения Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 125 "О реализации пилотного проекта по размещению единого государственного заказа на дополнительное образование для детей (творческий и спортивный заказы, образовательный заказ на дополнительное образование) с учетом персонифицированного финансирования по получателям услуг" акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить администратором бюджетных программ единого государственного заказа (далее – ЕГЗ) в городе Шымкент государственное учреждение "Управление образования города Шымкент".
2. Объединить государственный образовательный заказ на дополнительное образование детей, государственный творческий заказ и государственный спортивный заказ в ЕГЗ за исключением объема бюджетных средств, предусмотренных на целевой ваучер.
3. Формировать перечень поставщиков услуг и список ваучеродержателей согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
4. Определить объем ЕГЗ для реализации пилотного проекта согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
5. Утвердить базовый норматив и корректирующие коэффициенты в рамках ЕГЗ, согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
6. Утвердить критерии по оснащению (инвентарю/помещению) по определенным видам занятий (кружков/секции) согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
7. Определить виды занятий (кружков/секции) согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
8. Государственному учреждению "Управление образования города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде на казахском и русском языках, удостоверенном электронной цифровой подписью;

2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
9. Осы қаулының орындалуы "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелсін.
10. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
11. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Ғ. Сыздықбеков
1-қосымша. Қызмет
көрсетушілердің тізбесі және
ваучер
ұстаушылардың тізімі
Ұйым (жеткізуші) түрінің жіктеуіші
(1)
(2)
1.

2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
9. Исполнение настоящего постановления возложить на государственное учреждение "Управление образования города Шымкент".
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города.
11. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Приложение 1. Перечень
поставщиков услуг и
список ваучеродержателей
Классификатор вида организации (поставщика)
(1)
(2)
1.

3. Мәдениет ұйымдары
35.
Мәдени және шығармашылық демалыс саласындағы кәсіпкер
36.
Мәдени-демалыс ұйымы (мәдениет сарайы, клуб)
37.
Кітапхана
38.
Мұражай
39.
Театр
40.
Концерттік ұйым
41.
Цирк
42.
Зоологиялық саябақ
2-қосымша. Пилоттық жобаны
іске асыру
үшін арналған БМТ көлемі
Бюджет
Мүмкіндігі шектеулі балалар
(арнайы топтар)
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар
(интеграцияланған топтар)
Жалпы негіздегі балалар
(жалпы дамыту топтары)
(1)
(2)
(3)
(4)
(6)
1
Орындар саны
60*
155*
44 594
2
Қаржыландыру нормативі
30 000 теңге
22 500 теңге
15 000 теңге
3
БМТ көлемі, шілде
1 800 000 теңге
3 487 500 теңге
667 860 000 теңге
4
БМТ көлемі, тамыз
1 800 000 теңге
3 487 500 теңге
667 860 000 теңге
5
БМТ көлемі, қыркүйек
1 800 000 теңге
3 487 500 теңге
667 860 000 теңге
6
БМТ көлемі, қазан
1 800 000 теңге
3 487 500 теңге
667 860 000 теңге
7
БМТ көлемі, қараша
1 800 000 теңге
3 487 500 теңге
667 860 000 теңге
8
БМТ көлемі, желтоқсан
1 800 000 теңге
3 487 500 теңге
667 860 000 теңге
9
Барлығы, 2025 жылға БМТ көлемі
10 800 000 теңге
20 925 000 теңге
4 007 160 000 теңге
Барлығы, орындар: 44 809
Барлығы, теңге: 4 038 885 000
* бөлінген жиынтық бюджет шеңберінде ваучерлер шектеусіз (бюджет таусылғанға дейін) берілетін болады
3-қосымша. 5. БМТ аясында
базалық норматив пен
түзету коэффициенттерінің
мөлшері
Базалық норматив: 15 000 теңге
Түзету коэффициенттері
Санат нөмірі
Санат сипаттамасы
Түзету коэффициенті
ЕГЗ сомасы, теңге = базалық норматив * түзету коэффициенті
(1)
(2)
(3)
(5)
1
Мүмкіндігі шектеулі балалар
2
30 000 теңге
2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар
1,5
22 500 теңге
4-қосымша. Сабақтардың
(үйірмелердің/секциялардың)
белгілі бір түрлері бойынша
жабдықтау (жабдық/үй-жай)
жөніндегі критерийлері
Сабақ түрі (үйірмелер / секциялар)
Жабдықтау бойынша критерийлер (құрал-жабдықтар/орынжайлар)
1
Барлық үйірмелер мен секциялардың түрлері
Орынжай:
1) бейнебақылау: қолданыстағы бейнебақылау жүйесі, жалпы пайдалану орындарында (душ, киім ауыстыратын бөлмелер мен дәретханалардан басқа), кіретін/шығатын орындарда, бейне мұрағатты сақтау уақыты кемінде күнтізбелік 30 күн болатын
2) сабаққа қатысуды аппараттық бақылау: QR генерациялау терминалдары немесе баланың/заңды өкілдің биометриясын тану терминалдары (сабаққа қатысуды аппараттық бақылауды енгізу туралы сабаққа қатысу табельдерін бақылау әкімшісінің бұйрығы болған жағдайда)
3) орынжай түрі: жабық, жылытылатын, желдетілетін
4) өрт қауіпсіздігі: ескерту жүйесі, эвакуациялау жоспары, өрт сөндіргіштер, дабыл беру, өрт кезінде белгілері бар шығу жолдары
5) қол жетімді орта: пандустар, қажет болған жағдайда көтергіштер (мүмкіндігі шектеулі балалармен сабақ өткізу үшін)

3. Организации культуры
35.
Предприниматель в сфере культурного и творческого досуга
36.
Культурно-досуговая организация (дворец культуры, клуб)
37.
Библиотека
38.
Музей
39.
Театр
40.
Концертная организация
41.
Цирк
42.
Зоологический парк
Приложение 2. Объем ЕГЗ для
реализации
пилотного проекта
Бюджет
Дети с ограниченными возможностями
(специальные группы)
Дети с особыми образовательными потребностями
(интегрированные группы)
Дети на общих основаниях
(общеразвивающие группы)
(1)
(2)
(3)
(4)
(6)
1
Количество мест
60*
155*
44 594
2
Норматив финансирования
30 000 тенге
22 500 тенге
15 000 тенге
3
Объем ЕГЗ, июль
1 800 000 тенге
3 487 500 тенге
667 860 000 тенге
4
Объем ЕГЗ, август
1 800 000 тенге
3 487 500 тенге
667 860 000 тенге
5
Объем ЕГЗ, сентябрь
1 800 000 тенге
3 487 500 тенге
667 860 000 тенге
6
Объем ЕГЗ, октябрь
1 800 000 тенге
3 487 500 тенге
667 860 000 тенге
7
Объем ЕГЗ, ноябрь
1 800 000 тенге
3 487 500 тенге
667 860 000 тенге
8
Объем ЕГЗ, декабрь
1 800 000 тенге
3 487 500 тенге
667 860 000 тенге
9
Всего, объем ЕГЗ на 2025 года
10 800 000 тенге
20 925 000 тенге
4 007 160 000 тенге
Всего, мест: 44 809
Всего, тенге: 4 038 885 000
* в рамках выделенного совокупного бюджета ваучеры будут выдаваться без ограничений (до исчерпания бюджета)
Приложение 3. Размер базового
норматива и
корректирующих
коэффициентов
Базовый норматив: 15 000 тенге
Корректирующие коэффициенты
Номер категории
Описание категории
Корректирующий коэффициент
Сумма ЕГЗ, тенге = базовый норматив * корректирующий коэффициент
(1)
(2)
(3)
(5)
1
Дети с ограниченными возможностями
2
30 000 тенге
2
Дети с особыми образовательными потребностями
1,5
22 500 тенге
Приложение 4. Критерии по
оснащению
(инвентарю/помещению) по
определенным
видам занятий (кружков/секции)
Вид занятий (кружков/секций)
Критерии по оснащению (инвентаря/помещений)
1
Все виды кружков и секций
Помещение:
1) видеонаблюдение: действующая система видеонаблюдения, в местах общего пользования (кроме душевых, раздевалок и туалетов), на входе/выходе со временем хранения видеоархива не менее 30 календарных дней
2) аппаратный контроль посещаемости: терминалы генерации QR или терминалы распознавания биометрии ребенка/законного представителя (в случае наличия приказа администратора контроля табелей посещаемости о внедрении аппаратного контроля посещаемости занятий)
3) тип помещения: закрытое, отапливаемое, проветриваемое
4) пожарная безопасность: система оповещения, план эвакуации, огнетушители, сигнализация, пожарные выходы с обозначением
5) доступная среда: пандусы, при необходимости подъемники (для проведения занятий с детьми с ограниченными возможностями)

6) санитариялық шарттар: СанЕжН (санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға) сәйкестігі; күнделікті тазалау, желдету, кварцтау (кесте бойынша); дезинфекциялау және жинау журналдарының болуы; ауызсу режимін қамтамасыз ету (салқындатқыш, су багы); медициналық қобдиша, алғашқы көмек посты
7) дәретханалар: ұлдар мен қыздарға арналған, қағазбен және санитайзерлермен қамтамасыз етілген
8) сабақ кестесі (сабақтар, мұғалімдер)
2
Спорт секциялары
Орынжай:
1) төбенің биіктігі: доппен және воланмен өтетін сабақтар үшін кемінде 9 метр, өзге де сабақтар түрлері үшін кемінде 3 метр
2) орынжайдың ауданы: 100 шаршы метрден бастап
Шахмат, дойбы, АҚ және киберспорттан басқа сабақтар өткізу үшін:
2) киім ауыстыратын бөлмелер: ұлдар мен қыздарға бөлек
3) душ бөлмелері: ұлдар мен қыздарға арналған бөлек, сырғанауға қарсы еден жабыны, ыстық және суық су, перделер немесе қалқалар, әр 5 адамға кемінде 2 душ
4) шкафтар: осы құжатта белгіленген, топтағы ең көп адамнан кем емес, нөмірлері бар, киімді сақтауға арналған
Әр түрлі спорт түрлеріне арналған жалпы құрал-жабдық:
Спорттық құрал-жабдық (спорт түрлері бойынша):
• Жекпе-жек : татами, кимоно, белбеулер, күрес аяқ киімі, дулығалар, күрес кілемдері.
• Жүзу: жолдар, қалтқыбелгілер, бастапқы тұғырлар, көзілдіріктер, тақталар, спаскруг, бейімделгіш жүзуге арналған құрал-жабдық (жилеттер, таспалар).
• Шашка/шахмат: тақталар, пішіндер, таймерлер, тактильді тақталар және сөйлейтін сағаттар.
• Футбол, футзал, шағын футбол, волейбол, баскетбол (инклюзия): доптар, қақпалар, тіректер, бейімделген доптар.
• ЖДШД: секірмежіп, доп, гантель, кілемшелер, эспандерлер, швед қабырғасы, гимнастикалық орындықтар, төсеніштер.
Қосымша және көмекші құрал-жабдық:
•Дәріқобдища
• Дыбыс / жарық жүйесі,
• Тренажерлер (спорт түрлері бойынша),
• Индикаторлар, таймерлер,
• Жаттығу снарядтары (доптар, сөмкелер, манекендер және т. б.),
• Шаруашылық құрал-жабдығы: сүрткіштер, шелектер, жинау құрал-жабдығына арналған шкаф
3
Волейбол классикалық
Волейбол [МШ: есту қабілеті нашар]
Отырып ойнайтын волейбол [МШ: ТҚА бойынша]
Тұрып ойнайтын волейбол [МШ: ТҚА бойынша]
Бейімделген волейбол [инклюзия]
Орынжай:
1) Жабық спорт залы немесе жабық алаң: өлшемдері 18×9 м( стандартты волейбол алаңының өлшемі); төбелердің биіктігі - кемінде 7 м; еден (резеңке, паркет немесе ПВХ жабыны)
2) Спорттық белгілеулердің болуы: волейбол алаңын нақты белгілеу; отырып ойнайтын волейболға уақытша белгілеуді орнату мүмкіндігі
3) Жарықтандыру: жасанды жарықтандыру кемінде 300 лк
4) Желдету және микроклимат: желдету жүйесінің немесе терезенің болуы; температура режимі: 18-20 °C

6) санитарные условия: соответствие СанПиН (санитарно-эпидемиологическим требованиям); ежедневная уборка, проветривание, кварцевание (по графику); наличие журналов дезинфекции и уборки; обеспечение питьевого режима (кулер, бачок с водой); медицинская аптечка, пост первой помощи
7) туалеты: раздельные для мальчиков и девочек, обеспеченные бумагой и санитайзерами
8) расписание занятий (уроков, учителей)
2
Спортивные секции
Помещение:
1) высота потолка: не менее 9 метров для занятий с мячом и воланчиком, не менее 3 метров для иных видов занятий
2) площадь помещения: от 100 квадратных метров
Для проведения занятий, кроме шахмат, шашек, Го и киберспорта:
2) раздевалки: раздельные для мальчиков и девочек
3) душевые: раздельные для мальчиков и девочек, противоскользящее покрытие пола, горячая и холодная вода, шторки или перегородки, не менее 2 душевых кабинок на каждые 5 человек
4) шкафчики: для хранения одежды, с номерами, в количестве не менее максимального человек в группе, установленных настоящим документом
Общий инвентарь для разных видов спорта:
Спортивный инвентарь (по видам спорта):
• Единоборства : татами, кимоно, пояса, борцовки, шлемы, борцовские ковры.
• Плавание: дорожки, буйки, стартовые тумбы, очки, доски, спаскруг, инвентарь для адаптивного плавания (жилеты, ленты).
• Шашки/шахматы: доски, фигуры, таймеры, тактильные доски и фигуры, говорящие часы.
• Футбол, футзал, мини футбол, волейбол, баскетбол (инклюзия): мячи, ворота, стойки, адаптированные мячи.
• ОФП: скакалки, мячи, гантели, коврики, эспандеры, шведская стенка, гимнастические скамейки, маты.
Дополнительный и вспомогательный инвентарь:
• Аптечка,
• Звуковая/световая система,
• ТренажҰры (по видам спорта),
• Индикаторы, таймеры,
• Тренировочные снаряды (мячи, мешки, манекены и т.д.),
• Хозяйственный инвентарь: швабры, ведра, шкаф для уборочного инвентаря
3
Волейбол классический
Волейбол [ОВ: по слуху]
Волейбол сидя [ОВ: по ОДА]
Волейбол стоя [ОВ: по ОДА]
Волейбол адаптивный [инклюзия]
Помещение:
1) Закрытый спортивный зал или крытая площадка: размеры 18×9 м (размер стандартного волейбольного поля); высота потолков — не менее 7 м; пол (резиновое, паркетное или ПВХ-покрытие)
2) Наличие спортивной разметки: чҰткая разметка волейбольной площадки; возможность установки временной разметки для волейбола сидя
3) Освещение: искусственное освещение не менее 300 лк
4) Вентиляция и микроклимат: наличие системы вентиляции или окна; температурный режим: 18–20 °C

5) Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін қауіпсіз қол жетімділік және жағдайлар: пандустар, кең есіктер, лифтілер (егер ғимаратта бірнеше қабат болса); ХАҚТ (халықтың аз қозғалатын топтары) арналған санитарлық бөлмелердің болуы
Құрал-жабдық:
1) Волейбол доптары: стандарттық, жаттығу және жарыстық мендоптар (салмағы 260-280 г); жеңіл доптар - кіші жастағы және бейімделу топтары үшін; саны: 2 қатысушыға кемінде 1 доп
2) Волейбол торы: биіктігі реттелетін (стандартты / балалар / отырып ойнайтвын волейбол); берік тіректер
3) Төрешілер мұнарасы: қорғаныш жақтары және сырғанамайтын беті бар; тасымалданатын немесе стационарлық
4) Жаттығуға арналған қосымша құрал-жабдықтар: секірмежіп, фишкалар, конустар - бой қыздыру және дамыту жаттығуларына арналған; тіреулер, жұмсақ модульдер мен үлкен диаметрлі доптар - бастапқы оқыту және ДМШ балалармен жұмыс істеу үшін; гимнастикалық төсеніштер - құлау кезіндегі және отырып жасайтын жаттығулары кезіндегі қауіпсіздік үшін
5) Отырып ойнайтын волейболға және бейімделген волейболға арналған жарақтар: сырғанамайтын жабыны бар кілемшелер немесе төсеніштер; ~1 м биіктіктегі тор мен қысқартылған тіректер; қажет болған жағдайда жастықтар, арқаға қоятын тіректер
6) Инклюзивті сабақтарға арналған құрал-жабдық: ортопедиялық креслоларды, орындықтарды пайдалану кезінде көмек; жеке бейімделгіш құрылғылар (көрсетімдер бойынша)
7) Дыбыстық және ақпараттық жабдықтар: дауыс зорайтқыш, музыкалық сүйемелдеу (есту қабілеті нашар адамдарға арналған діріл немесе жарық сигналдарын қоса); табло / таймер.
8) Медициналық қамтамасыз ету: алғашқы медициналық көмек дәріқобдишасы (жараларды тазартуға арналған құралдар, таңғыштар, суық пакеттер және т. б.); оқиғаларды тіркеу журналы
4
Жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика [МШ: көру қабілеті нашар]
Жеңіл атлетика [МШ: есту қабілеті нашар]
Жеңіл атлетика [МШ: ТҚА бойынша]
Орынжай:
1) Жеңіл атлетика манежі
2) Жүгіру жолдары бар стадион
3) Секіру және лақтыру секторлары
Көру бойынша МШ үшін:
4) Тактильді белгісі бар манеж/стадион
5) Спортшылардың бағдарлауы үшін қауіпсіз аймақ
ТҚА бойынша МШ үшін:
6) Қол жетімді жеңіл атлетика манежі немесе стадион (пандустар, кең өту жолдары)
7) Бейімделген жабдықтары бар жаттығу залы
Құрал-жабдық:
1. Бастапқы тіректер
2. Белгілеулер бар жүгіру жолдары
3. Кедергілер
4. Лақтыру снарядтары (ядро, диск, найза, балға)
5. Секіру шұңқырлары мен планкалары
6. Хронометрлер, секундомерлер
7. Қатысушыларға арналған нөмірлер
Көру бойынша МШ үшін:
8) Бағыттаушы құралдар (тактильдік жолдар, арқаншалар)
9) Көзді байлайтын таңғыштар (B1 санатындағы жарыстарға)

5) Безопасный доступ и условия для людей с ОВЗ: пандусы, широкие дверные проҰмы, лифты (если в здании несколько этажей); наличие санитарных комнат для МГН (маломобильных групп населения)
Инвентарь:
1) Волейбольные мячи: стандартные тренировочные и соревновательные мячи (весом 260–280 г); мячи облегчҰнные — для младших возрастов и адаптивных групп; количество: не менее 1 мяч на 2 участника
2) Сетка волейбольная: регулируемая по высоте (стандарт/дети/сидячий волейбол); прочные стойки с креплением
3) Судейская вышка: с защитными бортами и нескользящей поверхностью; переносная или стационарная
4) Дополнительный инвентарь для тренировки: скакалки, фишки, конусы — для разминок и развивающих упражнений; упоры, мягкие модули и мячи большого диаметра — для начального обучения и работы с детьми ОВЗ; маты гимнастические — для безопасности при падениях и упражнениях сидя
5) Снаряжение для волейбола сидя и адаптивного волейбола: коврики или маты с нескользящим покрытием; укороченные стойки и сетка на высоте ~1 м; подушки, опоры под спину при необходимости
6) Оборудование для инклюзивных занятий: помощь при использовании ортопедических кресел, стульев; индивидуальные адаптивные приспособления (по показаниям)
7) Звуковое и информационное оборудование: громкоговоритель, музыкальное сопровождение (включая вибро- или световые сигналы для слабослышащих); табло/таймер.
8) Медицинское обеспечение: аптечка первой помощи (средства для обработки ран, бинты, холодовые пакеты и т.п.); журнал регистрации происшествий
4
ЛҰгкая атлетика
Легкая атлетика [ОВ: по зрению]
Легкая атлетика [ОВ: по слуху]
Легкая атлетика [ОВ: по ОДА]
Помещение:
1) Легкоатлетический манеж
2) Стадион с беговыми дорожками
3) Прыжковые и метательные сектора
Для ОВ по зрению:
4) Манеж/стадион с тактильной разметкой
5) Безопасная зона для ориентации спортсменов
Для ОВ по ОДА:
6) Доступный легкоатлетический манеж или стадион (пандусы, широкие проходы)
7) ТренажҰрный зал с адаптированным оборудованием
Инвентарь:
1) Стартовые колодки
2) Беговые дорожки с разметкой
3) Барьеры
4) Метательные снаряды (ядро, диск, копьҰ, молот)
5) Прыжковые ямы и планки
6) Хронометры, секундомеры
7) Номера для участников
Для ОВ по зрению:
8) Направляющие (тактильные дорожки, шнуры)
9) Повязки на глаза (для соревнований B1 класса)

10) Дыбыстық сигналдар / маяктар
11) Дауыстық хабарламасы бар секундомерлер
Есту бойынша МШ үшін:
12) Жарық сигналдық құрылғылары (старттық тапаншаның орнына)
13) Төрешілерге арналған ым тіліндегі көрсеткіштер
14) Старт қалыптары
15) Жүгіру, секіру және лақтыру снарядтары (классикалық жеңіл атлетикаға сәйкес)
ТҚА бойынша МШ үшін:
16) Жүгіру арбалары (racing wheelchair)
17) Протездер (ампутациясы бар спортшылардың қатысуымен)
18) Лақтыру тіректері (бекітілген)
19) Бейімделген снарядтар (жеңіл, ұстағыштармен)
20) Арнайы старттар мен таяныштар
5
Теннис
Теннис [МШ: есту қабілеті нашар]
Бейімделген теннис [инклюзия]
Орынжай:
1) Ашық теннис корты:
Жабын: хард, топырақ немесе шөп.
Корт өлшемдері: 23,77 м × 10,97 м (қос ойын), 23,77 м × 8,23 м (жеке ойын).
Қауіпсіздік аймақтары бар жалпы ауданы: 36 м × 18 м.
Суды бұру (дренаж), жарықтандыру (кешкі ойын кезінде) жүйелерін орнату қажет.
2) Жабық теннис корты:
Төбесі - кемінде 9 м, жақсырақ 10-12 м.
Жарықтандыру - кем дегенде 750 люкс, біркелкі, көлеңкесіз.
Амортизациясы бар спорттық жабын (линолеум, резеңке, синтетика).
Дыбыс оқшаулауының болғаны жөн.
3) Әмбебап спортзал: дайындық кезеңінде қолданылады, мобильді тор, белгілеу орнатылады.
Есту бойынша МШ үшін:
4) Контрасты белгілеу
Құрал-жабдықтар:
1) Теннис ракеткалары: өлшемдері: 21-27 дюйм (жасына және дайындық деңгейіне байланысты). Салмағы: 200 г-нан (балалар үшін) 300-340 г-ға дейін (ересектер үшін). Материал: графит, алюминий, композиттер.
2) Доптар: стандартты (сары). Үйретуге (балалар): қызыл (көбік), қызғылт сары, жасыл.
3) Тор және тіректер: ортасындағы биіктігі — 91,4 см.портативті немесе стационарлық құрылымдар.
4) қосымша: Доптарға арналған себеттер мен арбалар. Ұпай есептегіштері. Төрешілер мұнарасы. Орындықтар, суға арналған ұстағыштар және сүлгілер. Кедергілер (бөлу қалқалары). Тренажерлер: нысаналар, қайтарылатын торлар, беру зеңбіректері.
Есту бойынша МШ үшін:
5) Жарық құрылғылары: ұтыс ойынының басталуы -жарық сигналы.
6) Ым-ишара карточкалары, жалаушалар
7) Ірі қаріппен жазылатын электрондық табло — шот үшін
6
Үстел теннисі
Үстел теннисі [МШ:есту қабілеті нашар]
Үстел теннисі [МШ: ТҚА бойынша]
Орынжай:
● Бөлменің өлшемі теннис үстелінің 1 жиынтығына кемінде 6×4 метр (ыңғайлы жаттығулар мен жарыстар үшін 9×5 м ұсынылады).
● Төбенің биіктігі — ракетканың еркін қозғалысы үшін кемінде 3 м.
● Тегіс, сырғанамайтын еден (спорттық линолеум, паркет, ағаш еден немесе резеңке жабын).
● Жарқылсыз және көлеңкесіз жақсы табиғи және жасанды жарықтандыру.
● Спортшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ең аз бөгде заттар.
● Еркін қозғалуға және ойын қимылдарын орындауға арналған кеңістік.
● Шудың болмауы, ыңғайлы акустикалық орта құру (есту қабілеті нашар спортшылар үшін маңызды).
● ТҚА шектеулері бар адамдар үшін-қолжетімді орта, кедергілердің болмауы, еркін өту, көмекші құралдарды орнату мүмкіндігі
Құрал-жабдық:
● Үстел теннисінің үстелі:

10) Звуковые сигналы/маяки
11) Секундомеры с речевым оповещением
Для ОВ по слуху:
12) Световые сигнальные устройства (вместо стартового пистолета)
13) Жестовые указатели для судей
14) Стартовые колодки
15) Беговые, прыжковые, метательные снаряды (аналогично обычной лҰгкой атлетике)
Для ОВ по ОДА:
16) Беговые коляски (racing wheelchair)
17) Протезы (при участии спортсменов с ампутациями)
18) Метательные стойки (фиксированные)
19) Адаптированные снаряды (облегчҰнные, с захватами)
20) Специальные старты и упоры
5
Теннис
Теннис [ОВ: по слуху]
Теннис адаптивный [инклюзия]
Помещение:
1) Открытый теннисный корт:
Покрытие: хард, грунт или трава.
Размеры корта: 23,77 м × 10,97 м (двойная игра), 23,77 м × 8,23 м (одиночная).
Общая площадь с зонами безопасности: 36 м × 18 м.
Требуется установка систем отвода воды (дренаж), освещения (при вечерней игре).
2) Крытый теннисный корт:
Потолок — не менее 9 м, лучше 10–12 м.
ОсвещҰнность — не менее 750 люкс, равномерное, без теней.
Спортивное покрытие с амортизацией (линолеум, резина, синтетика).
Желательно наличие звукоизоляции.
3) Универсальный спортзал: используется на этапе подготовки, устанавливаются мобильная сетка, разметка.
Для ОВ по слуху:
4) Контрастная разметка
Инвентарь:
1) Теннисные ракетки: Размеры: 21–27 дюймов (в зависимости от возраста и уровня подготовки). Вес: от 200 г (для детей) до 300–340 г (для взрослых). Материал: графит, алюминий, композиты.
2) Мячи: Стандартные (жҰлтые). Обучающие (детские): красные (foam), оранжевые, зелҰные.
3) Сетка и стойки: Высота в центре — 91,4 см. Переносные или стационарные конструкции.
4) Дополнительно: Корзины и тележки для мячей. СчҰтчики очков. Судейская вышка. Скамейки, держатели для воды и полотенец. Барьеры (разделительные перегородки). ТренажҰры: мишени, возвратные сетки, пушки подачи.
Для ОВ по слуху:
5) Световые устройства: старт розыгрыша — световой сигнал.
6) Жестовые карточки, флажки
7) Электронные табло с крупным шрифтом — для счҰта
6
Настольный теннис
Теннис настольный [ОВ: по слуху]
Теннис настольный [ОВ: по ОДА]
Помещение:
● Размер комнаты не менее 6×4 метра на 1 комплект настольного стола (рекомендуется 9×5 м для комфортных тренировок и соревнований).
● Высота потолка — не менее 3 м для свободного движения ракетки.
● Ровный, нескользящий пол (спортивный линолеум, паркет, пол деревянный или резиновое покрытие).
● Хорошее естественное и искусственное освещение без бликов и теней.
● Минимум посторонних предметов, обеспечивающих безопасность спортсменов.
● Простор для свободного перемещения и выполнения игровых движений.
● Отсутствие шумов, создание комфортной акустической среды (важно для спортсменов с нарушениями слуха).
● Для лиц с ограничениями ОДА — доступная среда, отсутствие препятствий, свободный проход, возможность установки вспомогательных средств.
Инвентарь:
● Настольный теннисный стол:

o Өлшемі стандартты: ұзындығы 2,74 м, ені 1,525 м, биіктігі 76 см.
o Сенімді, орнықты дизайн.
o Биіктігі реттелетін тор (15,25 см).
o Үстелдің түсі - беті күңгірт қою жасыл немесе көк.
● Ракеткалар (таяқшалар):
o Жеңіл, ыңғайлы, қаттылығы мен жабыны әртүрлі.
o Бейімделетін теннис үшін - ыңғайлы тұтқасы бар жеңіл опциялар.
● Доптар:
o Диаметрі 40 мм, салмағы 2,7 г.
o Түсі ақ немесе қызғылт сары, беті күңгірт.
o Жаттығулар мен жарыстарға арналған-стандартталған, зақымға төзімді.
● Қосымша жабдық:
o Нәтижені көрсетуге арналған есептегіштер мен таблолар.
o Үстелге арналған торлар мен бекітпелер.
o Ракеткаларға арналған арнайы ұстағыштар мен тіректер.
o Есту бойынша МШ үшін - көрнекі сигналдар және жарықтандырылған табло.
o ТҚАбойынша МШ үшін - ракетканы бекітуге арналған құрылғылар (қажет болса), сондай-ақ ыңғайлы креслолар немесе таяныш.
7
Көркем гимнастика
Орынжай:
• Залдың өлшемі: корт 13×13 м (көрсетілімдерге арналған), жалпы зал мин. 20×20 м, төбенің биіктігі 8-12 М.
• Жабын: гимнастикалық кілем (13×13 м, қалыңдығы 4-5 см, амортизациялағыш), айналасында — қауіпсіздік төсеніштері.
Құрал-жабдық:
• Шеңбер
• Доп
• Ұршықтар
• Таспа
• Секірмежіп
8
Футбол
Футбол [МШ:есту қабілеті нашар]
Футбол 7х7 [МШ: ТҚА бойынша]
Футбол бейімделген [инклюзия]
Орынжай:
• Ауданы:
• 40x20 м (футбол).
• кемінде 30x20 м (адаптивті, инклюзия).
• 30x50 м (ТҚА бойынша МШ 7х7).
• 40x20 м (есту бойынша МШ).
• Еден:
* Жасанды көгал (түгі 20-60 мм ), тегіс, қауіпсіз.
* Балама: табиғи көгал, резеңке немесе паркет (зал үшін).
* Желдету:
* жабық манеж
• Қақпа:
* кемінде 3x2 м (инклюзия).
• 5x2 м (ТҚА бойынша МШ 7х7 ОВ).
* кемінде 3x2 м (футбол, есту бойынша МШ).
* Торы бар.
• Қосымша:
* Алаңды белгілеу.
* Пандустар, кең кіреберістер (ТҚА бойынша МШ, инклюзия).
* Жұмсақ жақтаулар(балалар).
* Көрнекі/дыбыстық сигналдарға арналған аймақ (есту бойынша МШ, инклюзия).
Құрал-жабдық:
• Доп:
• Өлшемі 3 немесе 4 (балалар, инклюзия), жеңіл, жұмсақ.
* Өлшемі 5 (стандарт, есту бойынша МШ, 7х7 ТҚА бойынша МШ), жарқын, жеңіл немесе қоңыраулармен (инклюзия).
* Таяныш:
* Балдақтар, ортездер, бекіткіштер, мүгедектер арбалары (ТҚА бойынша МШ, инклюзия).
* Сигналдық:
* Жалаушалар, жарық индикаторлар, нұсқаулық тақтасы (есту бойынша МШ).
* Доптағы қоңыраулар (инклюзия, нашар көретіндер үшін).
* Жаттығулық:
* Конустар, чиптер, шеңберлер, үйлестіру баспалдақтары, жеңіл / жұмсақ кедергілер.
9
Футзал (шағын футбол)
Футзал (шағын футбол) [МШ: есту қабілеті нашар]
Орынжай:
• Ауданы:
• кемінде 25x16 М.
* Еден: тегіс, тайғақ емес: паркет, резеңке.
* Желдету: жабық зал, терезелер
• Қақпа: 3x2 м, тормен.
• Қосымша: футзалға арналған белгілеу, жақтаулар, визуалды сигналдарға арналған аймақ (есту бойынша МШ)
Құрал-жабдық:
• Доп: Өлшемі 4, төмен серпіліс, былғары немесе синтетикалық, ашық түс (есту).
* Сигналдық: жалаушалар, жарық индикаторлар, нұсқаулық тақтасы (есту бойынша МШ).
* Жаттығулық: Конустар, фишкалар, үйлестіру баспалдақтары, кедергілер.
10
Баскетбол
Баскетбол [МШ: есту қабілеті нашар]
Баскетбол бейімделген[инклюзия]
Орынжай:
• Ауданы:

o Размер стандартный: 2,74 м длина, 1,525 м ширина, высота 76 см.
o НадҰжная, устойчивая конструкция.
o Сетка регулируемая по высоте (15,25 см).
o Цвет стола — тҰмно-зелҰный или синий с матовой поверхностью.
● Ракетки (палки):
o ЛҰгкие, удобные, с разной степенью жҰсткости и покрытием.
o Для адаптивного тенниса — облегчҰнные варианты с удобной ручкой.
● Мячи:
o Диаметр 40 мм, вес 2,7 г.
o Цвет белый или оранжевый, с матовой поверхностью.
o Для тренировок и соревнований — стандартизированные, устойчивые к повреждениям.
● Дополнительное оборудование:
o СчҰтчики и табло для отображения результата.
o Сетки и крепления для стола.
o Специальные держатели и подставки для ракеток.
o Для лиц с ОВ по слуху — визуальные сигналы и табло с подсветкой.
o Для лиц с ОВ по ОДА — приспособления для крепления ракетки (если требуется), а также удобные кресла или поддержка.
7
Художественная гимнастика
Помещение:
• Размер зала: корт 13×13 м (для выступлений), общий зал мин. 20×20 м, высота потолка 8–12 м.
• Покрытие: гимнастический ковҰр (13×13 м, толщина 4–5 см, амортизирующий), вокруг — маты для безопасности.
Инвентарь:
• Обруч
• Мяч
• Булавы
• Лента
• Скакалка
8
Футбол
Футбол [ОВ: по слуху
Футбол 7х7 [ОВ: по ОДА]
Футбол адаптивный [инклюзия]
Помещение:
• Площадь:
• 40x20 м (футбол).
• не менне 30x20 м (адаптивный, инклюзия).
• 30x50 м (7х7 ОВ по ОДА).
• 40x20 м (ОВ по слуху).
• Пол:
• Искусственный газон (ворс 20–60 мм), ровный, безопасный.
• Альтернатива: натуральный газон, резина или паркет (для зала).
• Вентиляция:
• закрытый манеж
• Ворота:
• не менее 3x2 м (инклюзия).
• 5x2 м (7х7 ОВ по ОДА).
• не менее 3x2 м (футбол, ОВ по слуху).
• С сеткой.
• Дополнительно:
• Разметка поля.
• Пандусы, широкие входы (ОВ по ОДА, инклюзия).
• Мягкие бортики (дети).
• Зона для визуальных/звуковых сигналов (ОВ по слуху, инклюзия).
Инвентарь:
• Мяч:
• Размер 3 или 4 (дети, инклюзия), легкий, мягкий.
• Размер 5 (стандарт, ОВ по слуху, 7х7 ОВ по ОДА), яркий, облегченный или с бубенцами (инклюзия).
• Поддержка:
• Костыли, ортезы, фиксаторы, инвалидные коляски (ОВ по ОДА, инклюзия).
• Сигнальное:
• Флажки, световые индикаторы, доска для инструкций (ОВ по слуху).
• Бубенцы в мяче (инклюзия, для слабовидящих).
• Тренировочное:
• Конусы, фишки, обручи, лестницы координации, легкие/мягкие барьеры.
9
Футзал (мини-футбол)
Футзал (мини-футбол) [ОВ: по слуху]
Помещение:
• Площадь:
• не менее 25x16 м.
• Пол: Ровное, нескользящее: паркет, резина.
• Вентиляция: Закрытый зал, окна
• Ворота: 3x2 м, с сеткой.
• Дополнительно: Разметка для футзала, бортики, зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху)
Инвентарь:
• Мяч: Размер 4, низкий отскок, кожаный или синтетический, яркий цвет (ОВ по слуху).
• Сигнальное: Флажки, световые индикаторы, доска для инструкций (ОВ по слуху).
• Тренировочное: Конусы, фишки, лестницы координации, барьеры.
10
Баскетбол
Баскетбол [ОВ: по слуху]
Баскетбол адаптивный [инклюзия]
Помещение:
• Площадь:

• 28x15 м
• кемінде 22x12 м (жаттығулар, инклюзия, есту бойынша МШ).
* Еден: Паркет, спорттық линолеум немесе резеңке, тайғақ емес, амортизациялағыш.
* Желдету: Жабық зал, терезелер
* Сақина: биіктігі 3.05 м, диаметрі 45 см, тормен..
• Қосымша:
* Баскетболға арналған белгілеу.
* Пандустар, кең кіреберістер (инклюзия).
* Көрнекі сигналдарға арналған аймақ (есту бойынша МШ, инклюзия).
Құрал-жабдық:
• Доп:
* Өлшемі 7, өлшемі 6, ашық түсті (есту бойынша МШ, инклюзия)
* Сигналдық:
* Жалаушалар, жарық индикаторлар, нұсқаулық тақтасы (есту бойынша МШ, инклюзия).
* Жаттығулық:
* Конустар, фишкалар, кедергілер, шеңберлер.
11
Дзюдо
Дзюдо [МШ: көру қабілеті нашар]
Дзюдо [МШ: есту қабілеті нашар]
Орынжай:
• Ауданы: кемінде 100-150 м2.
* Еден: Татами (жұмсақ төсеніштер), қалыңдығы 4-5 см, тайғақ емес, амортизациялағыш.
* Желдету: Жабық зал, терезелер немесе
кондиционер, 18-22°C..
• Жарықтандыру:
* Жарқын, 500-800 люкс, біркелкі(дзюдо, есту бойынша МШ).
* Жұмсақ, жарқылсыз, бағдарлау үшін (көру бойынша МШ) .
• Қосымша:
* Пандустар, кең кіреберістер(көру бойынша МШ).
* Тактильді немесе көрнекі сигналдарға арналған аймақ (көру бойынша МШ, есту бойынша МШ).
Құрал-жабдық:
• Есту бойынша МШ үшін:
• Сигналдық: жалаушалар, жарық индикаторлар, нұсқаулық тақтасы.
* Көру бойынша МШ үшін:
• Тактильді маркерлер: бағдарлау үшін татамидегі текстуралы таспалар.
* Қоңыраулы доп: бой қыздыру кезінде дыбыстық бағдар үшін.
* Серіктес немесе гид: ілесіп жүру және түсіндіру үшін.
* Жаттығулық:
* Лақтыру жаттығуларына арналған манекендер (барлығы үшін).
* Конустар, фишкалар, жұмсақ кедергілер (үйлестіру үшін).
12
Каратэ (WKF)
Каратэ (WKF) [МШ: есту қабілеті нашар]
Каратэ (WKF) бейімделген[инклюзия]
Орынжай:
* Ауданы: кемінде 100-150 м2.
* Еден жабыны: Амортизация және жарақаттанудың алдын алу үшін татами (дәстүрлі төсеніштер) немесе қалыңдығы 2-4 см спорттық төсеніштер.
* Желдету: Қарқынды жаттығулар кезінде жайлылық үшін жақсы желдету және кондиционерлеу жүйесі.
• Жарықтандыру: бағдарсыздықты болдырмау үшін жарқын, біркелкі, жарқылсыз.
* Айналар: Техника мен позаларда өзін-өзі басқаруға арналған қабырға айналары.
* Қол жетімділік: Бейімделген каратэ үшін - пандустар, кең есіктер, қозғалуы шектеулі адамдар үшін кедергілердің болмауы.
Құрал-жабдық:
• Макивара: Соққы күші мен соққы дәлдігін жаттықтыруға арналған соққы тақтасы немесе жастық.
* Бокс сөмкелері: Қолмен және аяқпен жасалған соққыларды жаттықтыруға арналған.
* Табандар мен қалқандар: Жұппен жұмыс істеу, жылдамдық пен реакцияны жаттықтыру үшін.
• Қосымша:
* Адаптивті жаттығулар мен күшті дамытуға арналған серпімді жолақтар немесе салмақ.
• Инклюзия үшін: бағдарлау үшін жұмсақ жастықтар, тірек құралдары, көрнекі маркерлер (жарқын таспалар, едендегі белгілер).
13
Таеквондо (WTF)
Таеквондо (WTF) [МШ:есту қабілеті нашар]
Таеквондо бейімделген [инклюзия]
Орынжай:
• Ауданы: кемінде 100-150 м2.

• 28x15 м
• не менее 22x12 м (тренировки, инклюзия, ОВ по слуху).
• Пол: Паркет, спортивный линолеум или резина, нескользящий, амортизирующий.
• Вентиляция: Закрытый зал, окна
• Кольцо: Высота 3.05 м, диаметр 45 см, с сеткой.
• Дополнительно:
• Разметка для баскетбола.
• Пандусы, широкие входы (инклюзия).
• Зона для визуальных сигналов (ОВ по слуху, инклюзия).
Инвентарь:
• Мяч:
• Размер 7, размер 6, яркий цвет (ОВ по слуху, инклюзия)
• Сигнальное:
• Флажки, световые индикаторы, доска для инструкций (ОВ по слуху, инклюзия).
• Тренировочное:
• Конусы, фишки, барьеры, обручи.
11
Дзюдо
Дзюдо [ОВ: по зрению]
Дзюдо [ОВ: по слуху]
Помещение:
• Площадь: не менее 100-150 м².
• Пол: Татами (мягкие маты), толщина 4–5 см, нескользящие, амортизирующие.
• Вентиляция: Закрытый зал, окна или
кондиционер, 18–22°C.
• Освещение:
• Яркое, 500–800 люкс, равномерное (дзюдо, ОВ по слуху).
• Мягкое, без бликов, для ориентации (ОВ по зрению).
• Дополнительно:
• Пандусы, широкие входы (ОВ по зрению).
• Зона для тактильных или визуальных сигналов (ОВ по зрению, ОВ по слуху).
Инвентарь:
• Для ОВ по слуху:
• Сигнальное: флажки, световые индикаторы, доска для инструкций.
• Для ОВ по зрению:
• Тактильные маркеры: текстурированные ленты на татами для ориентации.
• Мяч с бубенцами: для звуковой ориентации при разминке.
• Партнер или гид: для сопровождения и объяснений.
• Тренировочное:
• Манекены для отработки бросков (для всех).
• Конусы, фишки, мягкие барьеры (для координации).
12
Каратэ (WKF)
Каратэ (WKF) [ОВ: по слуху]
Каратэ (WKF) адаптивное [инклюзия]
Помещение:
• Площадь: не менее 100-150 м².
• Покрытие пола: Татами (традиционные маты) или спортивные маты толщиной 2-4 см для амортизации и предотвращения травм.
• Вентиляция: Хорошая система вентиляции и кондиционирования для комфорта во время интенсивных тренировок.
• Освещение: Яркое, равномерное, без бликов, чтобы исключить дезориентацию.
• Зеркала: Настенные зеркала для самоконтроля техники и поз.
• Доступность: Для адаптивного каратэ — пандусы, широкие дверные проемы, отсутствие препятствий для людей с ограниченной подвижностью.
Инвентарь:
• Макивара: Ударная доска или подушка для отработки силы и точности ударов.
• Боксерские мешки: Для тренировки ударов руками и ногами.
• Лапы и щиты: Для работы в парах, отработки скорости и реакции.
• Дополнительно:
• Эластичные ленты или утяжелители для адаптивных тренировок и развития силы.
• Для инклюзии: Мягкие подушки, опорные приспособления, визуальные маркеры (яркие ленты, метки на полу) для ориентации.
13
Таеквондо (WTF)
Таеквондо (WTF) [ОВ: по слуху]
Таеквондо адаптивное [инклюзия]
Помещение:
• Площадь: не менее 100-150 м².

* Жабын: Татами немесе спорттық төсеніштер, амортизация үшін қалыңдығы 2,5-4 см.
* Желдету: Қарқынды жаттығулар үшін жақсы ауа айналымы.
* Жарықтандыру: жарқын, біркелкі, жарқылсыз.
* Айналар: Техниканы өзін-өзі бақылау үшін.
• Қол жетімділік: пандустар, инклюзивті топтарға арналған кең есіктер.
Құрал-жабдық:
• Табандар: Аяқпен жасалған соққыларды жаттықтыру үшін.
* Бокс сөмкелері: Күш пен дәлдік үшін.
* Макивара: Соққы жастықтары.
* Инклюзия үшін: тіректер, жұмсақ жастықтар, көрнекі маркерлер (таспалар, едендегі белгілер).
14
Бокс
Орынжай:
Ауданы: кемінде 100-150 м2.
* Жабыны: Спорттық төсеніштер, амортизациялағыш жабыны бар ринг, қалыңдығы 2-4 см.
* Желдету: Қарқынды жүктемелер кезінде жайлылық үшін күшті.
* Жарықтандыру: Жарқын, біркелкі, жарқылсыз.
• Айналар: Техниканы қолдануға арналған қабырғаларда.
* Қауіпсіздік: қабырғалар бойымен 1-2 м бос кеңістік, өткір бұрыштардың болмауы.
* Ринг: Спаррингке арналған стандартты бокс рингі (арқан ішінде 5 м x 5 м немесе 6 м x 6 м).
Құрал-жабдық:
• Бокс сөмкелері: Соққыға арналған ауыр (40-70 кг) 6-8 дана
* Тұлыптар: Жылдамдық пен реакция үшін пневматикалық немесе еден үстілік.
* Табандар: Дәлдік пен комбинацияларды жаттықтыру үшін.
* Секірмежіптер: бой қыздыру және төзімділік үшін.
• Қосымша: Раундтарға арналған таймерлер (3 минут), гантельдер, салмақтар, "көлеңкемен күреске" арналған айналар.
15
Еркін күрес
Еркін күрес [МШ: есту қабілеті нашар]
Орынжай:
• Ауданы: кемінде 100-150 м2.
* Жабыны: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см).
* Желдету: Күшті, қарқынды жүктемелерге арналған.
* Жарықтандыру: Жарқын, біркелкі, жарқылсыз.
* Қауіпсіздік: Өткір бұрыштардың болмауы.
Құрал-жабдық:
• Манекендер: Лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары.
* Секірмежіптер: бой қыздыру және төзімділік үшін.
* Гантельдер, штангалар: Күш жаттығуларына арналған.
* Есту бойынша МШ үшін: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаушалары немесе бастау/тоқтатуға арналған жарық индикаторлар
16
Грек-рим күресі
Грек-рим күресі [МШ: есту қабілеті нашар]
Орынжай:
Ауданы: кемінде 100-150 м2.
* Жабыны: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см).
* Желдету: Күшті, қарқынды жаттығуларға арналған.
* Жарықтандыру: Жарқын, біркелкі, жарқылсыз.
* Қауіпсіздік: Өткір бұрыштардың болмауы.
• Қосымша: Киім ауыстыратын бөлмелер, душ бөлмелері, демалыс аймағы.
* Құрал-жабдық:
• Киім: Күрес трикосы, күрес аяқ киімі (тобықты қорғайтын жұмсақ аяқ киім).
* Қорғау:
* Тізеқаптар: Партерде жұмыс істегенде қорғау үшін.
• Құлақ қорғағыштары: Құлақ жарақаттарының (гематомалардың) алдын алу үшін .
*Белтартпа: Шапты қорғау үшін.
• Жаттығулық:
* Манекендер: Лақтыру жаттығуларына арналған күрес қуыршақтары.
* Секірмежіптер: бой қыздыру және төзімділікке арналған.
* Гантельдер, штангалар: Күш жаттығуларына арналған.
* Есту бойынша МШ үшін: Көрнекі маркерлер (жарқын сызықтар, кілемдегі таспалар), сигнал жалаушалары немесе бастау/тоқтату жарық индикаторлары.
17
Қазақ күресі
Орынжай:
• Ауданы: 100-150 м² кем емес.
• Жабын: Күрес кілемі (қалыңдығы 4-5 см).
• Желдету: Мықты, қарқынды жаттығуларға арналған.
• Жарықтандыру: Жарқын, біркелкі, шағылысусыз.
• Қауіпсіздік: Өткір бұрышсыз.
Құрал-жабдық:
• Манекен: лақтыру мен техниканы жаттықтыруға арналған күрес қуыршақтары.
• Секiрмежіп: Денені қыздыру және төзімділік үшін.
• Гантельдер, штангалар: Күш жаттығуларына арналған.
• Қосымшалар: Уақытты өлшеуге арналған таймер, кілемдегі маркерлер (мысалы, шеңберді белгілеу үшін жарқын ленталар).
18
Шахмат
Шахмат [МШ: көру қабілеті нашар]
Шахмат [МШ: есту қабілеті нашар]
Шахмат [МШ: ТҚА бойынша]
Орынжай:

• Покрытие: Татами или спортивные маты, толщина 2,5-4 см для амортизации.
• Вентиляция: Хорошая циркуляция воздуха для интенсивных занятий.
• Освещение: Яркое, равномерное, без бликов.
• Зеркала: Для самоконтроля техники.
• Доступность: Пандусы, широкие двери для инклюзивных групп.
Инвентарь:
• Лапы: Для отработки ударов ногами.
• Боксерские мешки: Для силы и точности.
• Макивара: Ударные подушки.
• Для инклюзии: Опоры, мягкие подушки, визуальные маркеры (ленты, метки на полу).
14
Бокс
Помещение:
Площадь: не менее 100-150 м².
• Покрытие:Спортивные маты, ринг с амортизирующим покрытием, толщина 2-4 см.
• Вентиляция: Мощная, для комфорта при интенсивных нагрузках.
• Освещение: Яркое, равномерное, без бликов.
• Зеркала: На стенах для отработки техники.
• Безопасность: 1-2 м свободного пространства вдоль стен, отсутствие острых углов.
• Ринг: Стандартный боксерский ринг (5 м x 5 м или 6 м x 6 м внутри канатов) для спарринга.
Инвентарь:
• Боксерские мешки: Тяжелые (40-70 кг) для ударов 6-8 шт
• Груши: Пневматические или напольные для скорости и реакции.
• Лапы: Для отработки точности и комбинаций.
• Скакалки: Для разминки и выносливости.
• Дополнительно: Таймеры для раундов (3 минуты), гантели, утяжелители, зеркала для “бой с тенью”.
15
Вольная борьба
Вольная борьба [ОВ: по слуху]
Помещение:
• Площадь: не менее 100-150 м².
• Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см).
• Вентиляция: Мощная, для интенсивных нагрузок.
• Освещение: Яркое, равномерное, без бликов.
• Безопасность: Отсутствие острых углов.
Инвентарь:
• Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов.
• Скакалки: Для разминки и выносливости.
• Гантели, штанги: Для силовых тренировок.
• Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки
16
Греко-римская борьба
Греко-римская борьба [ОВ: по слуху]
Помещение:
Площадь: не менее 100-150 м².
• Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см).
• Вентиляция: Мощная, для интенсивных тренировок.
• Освещение: Яркое, равномерное, без бликов.
• Безопасность: Отсутствие острых углов.
• Дополнительно: Раздевалки, душевые, зона отдыха.
• Инвентарь:
• Одежда: Борцовский трико, борцовки (мягкая обувь с поддержкой голеностопа).
• Защита:
• Наколенники: Для защиты при работе в партере.
• Ушные протекторы: Для предотвращения травм ушей (гематом).
• Бандаж: Для защиты паха.
• Тренировочное:
• Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков.
• Скакалки: Для разминки и выносливости.
• Гантели, штанги: Для силовых тренировок.
• Для ОВ по слуху: Визуальные маркеры (яркие линии, ленты на ковре), сигнальные флажки или световые индикаторы для старта/остановки.
17
Қазақ күресі
Помещение:
• Площадь: не менее 100-150 м².
• Покрытие: Борцовский ковер (толщина 4-5 см).
• Вентиляция: Мощная, для интенсивных тренировок.
• Освещение: Яркое, равномерное, без бликов.
• Безопасность: Отсутствие острых углов.
Инвентарь:
• Манекены: Борцовские куклы для отработки бросков и приемов.
• Скакалки: Для разминки и выносливости.
• Гантели, штанги: Для силовых тренировок.
• Дополнительно: Таймер для измерения времени, маркеры на ковре (например, яркие ленты для обозначения круга).
18
Шахматы
Шахматы [ОВ: по зрению]
Шахматы [ОВ: по слуху]
Шахматы [ОВ: по ОДА]
Помещение:

• Орынжай ауданы: 1 балаға 1,5 шаршы метрден бастап жұмыс алаңы
• Еден жабыны: Тегіс еден, кілемсіз, мүгедектер арбасына арналған (ТҚА на арналған).
• Жарықтандыру: Жарқын, шағылысусыз, көру қабілеті нашар адамдарға арналған.
• Желдету: Жақсы, жайлылық үшін.
• Айналар: Міндетті емес, бірақ жаттықтырушы бақылау үшін пайдалы.
• Қол жетімділік: Пандустар, ТҚА на арналған кең есіктер.
Құрал-жабдық:
• Тақтасы: 40x40 см, классикалық 8x8 жасушалар.
• Пішіндер: Стандартты, ағаш немесе пластикалық.
• Сағат: Шахматқа арналған, таймермен.
• Зағип МШ үшін:
• Тақта: Тактильді, қара өрістер ақ түстен жоғары, саңылаулары бар.
• Фигуралар: Белгілері бар (қара үшін дөңес, ақ үшін тегіс).
• Сағат: Сөйлейтін Брайль қарпімен.
• Есту қабілеті нашар МШ үшін:
• Көрнекі индикаторлар: жалаушалар, уақытқа арналған жарық сигналдары.
• ТҚА бойынша МШ үшін:
• Тақта: үлкейтілген немесе электрондық.
• Фигуралар: Үлкен, ыңғайлы, немесе сандық.
19
Жүзу
Жүзу [МШ: көру қабілеті нашар]
Жүзу [МШ: есту қабілеті нашар]
Жүзу [МШ: ТҚА бойынша]
Адаптивті жүзу [инклюзия]
Орынжай:
• Өлшемі: 25×8 м-ден (4-5 жолақ).
• Тереңдігі: 1,2-1,8 м жаңадан бастаушылар үшін қауіпсіз.
• Бассейннің айналасындағы жабын: сырғанауға қарсы.
• Судың температурасы: 26-28°C.
• Ауа температурасы: 27-29°C.
• Желдету: Сору-сыртқа шығару желдеткіш жүйесі.
• Жарықтандыру: Жарқын, шағылысусыз — әсіресе нашар көретіндер үшін маңызды.
• Қауіпсіздік:
o Кезекші медицина қызметкері
o Құтқарушы-нұсқаушы.
• Қол жетімділік:
o Пандустар, суға түсуге арналған лифт/Лифт,
o Кең жолдар мен киім ауыстыратын бөлмелер,
o Ұстайтын тұтқалары мен орындықтары бар душ кабиналары.
Құрал-жабдық:
• Жүзуге арналған тақтайшалар, қанатқаптар, белдіктер, белбеулер.
• Арнайы көзілдірік, құлаққаптар.
• Суға арналған костюмдер мен қалпақшалар.
• Жаттықтырушы/көмекшінің судағы көмегі — көрсетілгендей.
• Таймер, табло, ысқырықтар, көрнекі сигналдар.
Көру қабілеті нашар адамдар үшін:
• Жарық және тактильді бағдарлар (мысалы, бау немесе ернеуге жанасу алдындағы жалауша).
• Ілесіп жүретін нұсқаушы.
• Ернеулер мен сатыларды қарама-қарсы белгілеу.
• Тапсырмалар мен бағыттарды дыбыстау.
Есту бойынша МШ үшін:
* Жарық сигналдары (шамдар, жалаушалар).
* Құрлықта және су астында техниканы көрсету.
• Жаттықтырушымен көз түйістіру, қажет болса ымдау тілі.
• Көрнекі таблолар, бейне жаттығуларды қайталау.
ТҚА МШ үшін:
Суға түсетін лифттер, арнайы тұтқалар.
• Жеке белбеулер, қалқымалар, сүйемелдейтін құрылғылар.
• Жеңілдетілген тапсырмалар: тақтамен, арқамен, серіктеспен жүзу.
• Платформада отырып немесе сүйемелдеп сабақ өткізу мүмкіндігі.
Бейімделген жүзу (инклюзия):
• МШ бар және жоқ балалардың бірлескен сабақтары.
• Әрқайсысына жеке көңіл бөлу: техника, жүктеме, қолдау.
• Ойындар, командалық тапсырмалар, эстафета элементтері.
• Толеранттылық пен командалық рухты қалыптастыру.
Тәлімгерлік: күшті жүзушілердің әлсіздерге көмегі.
20
Шығармашылық, оқыту және танымдық үйірмелер
Орынжай:

• Площадь помещения: от 1,5 квадратных метров рабочей площади на 1 ребенка
• Покрытие: Ровный пол, без ковров, для доступности колясок (для ОДА).
• Освещение: Яркое, без бликов, для слабовидящих.
• Вентиляция: Хорошая, для комфорта.
• Зеркала: Не обязательны, но полезны для наблюдения тренером.
• Доступность: Пандусы, широкие двери для ОДА.
Инвентарь:
• Доска: 40x40 см, классическая 8x8 клеток.
• Фигуры: Стандартные, деревянные или пластиковые.
• Часы: Шахматные, с таймером.
• Для ОВ по зрению:
• Доска: Тактильная, черные поля выше белых, с отверстиями.
• Фигуры: С метками (выпуклые для черных, гладкие для белых).
• Часы: Говорящие, со шрифтом Брайля.
• Для ОВ по слуху:
• Визуальные индикаторы: Флажки, световые сигналы для времени.
• Для ОВ по ОДА:
• Доска: Увеличенная или электронная.
• Фигуры: Большие, удобные, или цифровые.
19
Плавание
Плавание [ОВ: по зрению]
Плавание [ОВ: по слуху]
Плавание [ОВ: по ОДА]
Плавание адаптивное [инклюзия]
Помещение:
● Размер: от 25×8 м (на 4-5 дорожки).
● Глубина: 1,2–1,8 м безопасна для начинающих.
● Покрытие вокруг бассейна: Противоскользящее.
● Температура воды: 26–28°C.
● Температура воздуха: 27–29°C.
● Вентиляция: Система приточно-вытяжной вентиляции.
● Освещение: Яркое, без бликов — особенно важно для слабовидящих.
● Безопасность:
o Дежурный медработник,
o Спасатель-инструктор.
● Доступность:
o Пандусы, лифт/подъҰмник для спуска в воду, o Широкие проходы и раздевалки,
o Душевые кабины с поручнями и сиденьями.
Инвентарь:
● Плавательные доски, колобашки, ласты, пояса, нарукавники.
● Специальные очки, беруши.
● Гидрокостюмы и шапочки.
● Помощь тренера/ассистента в воде — по показаниям.
● Таймер, табло, свистки, визуальные сигналы.
Для ОВ по зрению:
● Световые и тактильные ориентиры (например, шнур или флажок перед касанием бортика).
● Сопровождающий инструктор.
● Контрастная разметка бортиков и ступеней.
● Озвучивание заданий и направления.
Для ОВ по слуху:
● Световые сигналы старта (лампы, флажки).
● Демонстрация техники на суше и под водой.
● Зрительный контакт с тренером, при необходимости — жестовый язык.
● Визуальные табло, повтор видеоупражнений.
Для ОВ по ОДА:
● Лифты/спуски в воду, специальные поручни.
● Индивидуальные пояса, ласты, поплавки, поддерживающие устройства.
● УпрощҰнные задания: плавание с доской, на спине, с партнҰром.
● Возможность занятий сидя на платформе или в сопровождении.
Адаптивное плавание (инклюзия):
● Совместные занятия детей с ОВЗ и без.
● Индивидуальный подход к каждому: техника, нагрузка, поддержка.
● Элементы игр, командных заданий, эстафет.
● Формирование толерантности и командного духа.
Наставничество: помощь сильных пловцов слабым.
20
Творческие, обучающие и познавательные кружки
Помещение:

1) төбенің биіктігі: 2,8 метрден кем емес
2) температура: + 18-ден + 22 ° C дейін, термометрлердің болуы
3) үй-жайдың ауданы: 1 балаға 1,5 шаршы метрден бастап жұмыс алаңының болуы
Құрал-жабдық:
1) Кескіндеме, сурет: мольберт, үстелдер, орындықтар, қылқаламдар, қарындаштар, өшіргіштер, сұйықтықтарға арналған ыдыстар;
2) Графика және иллюстрация: мольберт, үстелдер, орындықтар, қылқаламдар, қарындаштар, өшіргіштер, сия, сұйықтықтарға арналған ыдыстар;
3) Модельдеу: үстелдер, орындықтар, тақталар мен стектер, сұйықтықтарға арналған ыдыстар, алжапқыштар;
4) Мүсін: үстелдер, орындықтар, құмыра дөңгелегі, саз балшық пеші, құмыра құралдары, сұйықтықтарға арналған ыдыстар, алжапқыштар, қылқаламдар, гравюра құралдары;
5) Көркем фотосурет: үстелдер, орындықтар, фотостендтер, компьютерлер, түрлі-түсті принтерлер, фотоаппараттар;
6) Эстрадалық вокал: үстелдер, орындықтар, микрофондары бар дыбыс жабдығы, фортепиано немесе басқа соған байланысты аспап, қабырғалардағы дыбысты жұтатын мата, айналар;
7) вокалдық, хор ансамблі: үстелдер, орындықтар, фортепиано немесе басқа соған байланысты аспап, қабырғалардағы дыбысты жұтатын мата, айналар;
8) халық әндері: орындықтар, үстелдер, музыкалық стендтер, ілеспе аспап (қажет болған жағдайда), қабырғалардағы дыбысты жұтатын мата, айналар;
9) пернетақта аспаптары: үстелдер, орындықтар, фортепиано немесе басқа соған байланысты құрал, қабырғалардағы дыбысты жұтатын мата;
10) ішекті, үрмелі, эстрадалық, соқпалы аспаптар, халық аспаптары, аспаптық ансамбль: үстелдер, орындықтар, музыкалық стендтер, аспаптар, фортепиано немесе басқа соған байланысты аспап, қабырғалардағы дыбысты жұтатын мата;
11) домбыра: үстелдер, орындықтар, тақта немесе маркер тақтасы, музыкалық стендтер, аспап, қабырғадағы дыбыс жұтатын мата, айналар;
12) классикалық балет: айналар, балет станогы, дыбыс аппаратурасы, балет линолеумы немесе паркет, жеке кілемшелер;
13) ұлттық (халық), заманауи (эстрадалық), бал биі, хореографиялық ансамбль: айналар, барр, дыбыс аппаратурасы, паркет немесе линолеум, жеке кілемшелер;
14) бейне түсіру және монтаждау: үстелдер, орындықтар, бағдарламалық қамтамасыз етуі бар компьютерлер, интернет, бейнекамералар;
15) графикалық дизайн: үстелдер, орындықтар, бағдарламалық қамтамасыз ету бар компьютерлер, интернет;
16) актерлік өнер: үстелдер, орындықтар, экран, реквизиттер, костюмдер, айналар;
16) қуыршақ театры: үстелдер, орындықтар, қуыршақтар, экрандар;
17) драмалық: үстелдер, орындықтар, экран, реквизиттер, костюмдер, айналар;
18) кесте тігу: инелер, құрсаулар, қайшылар, тігін машиналары, үстелдер, орындықтар, қарындаштар;

1) высота потолка: не менее 2,8 метров
2) температура: от +18 до +22 °C, наличие термометров
3) площадь помещения: от 1,5 квадратных метров рабочей площади на 1 ребенка
Инвентарь:
1) живопись, рисование: мольберт, столы, стулья, кисти, карандаши, ластики, емкости для жидкостей;
2) графика и иллюстрация: мольберт, столы, стулья, кисти, карандаши, ластики, чернила, емкости для жидкостей;
3) лепка: столы, стулья, доски и стеки, емкости для жидкостей, фартуки;
4) скульптура: столы, стулья, гончарный круг, печь для обжига глины, гончарные инструменты, емкости для жидкостей, фартуки, кисти, инструменты для гравировки;
5) художественная фотография: столы, стулья, стенды для фото, компьютеры, цветные принтеры, фотоаппараты;
6) эстрадный вокал: столы, стулья, звуковое оборудование с микрофонами, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала;
7) вокальный, хоровой ансамбль: столы, стулья, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала;
8) народное пение: стулья, столы, пюпитры, аккомпанирующий инструмент (если требуется), звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала;
9) клавишные инструменты: столы, стулья, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах;
10) струнные, духовые, эстрадные, ударные, народные инструменты, инструментальный ансамбль: столы, стулья, пюпитры, инструменты, фортепиано или другой родственный инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах;
11) домбыра: столы, стулья, школьная или маркерная доска, пюпитры, инструмент, звукопоглощающая ткань на стенах, зеркала;
12) классический балет: зеркала, станки, звуковое оборудование, балетный линолеум или паркет, индивидуальные коврики;
13) национальные (народные), современные (эстрадные), бальные танцы, хореографический ансамбль: зеркала, станки, звуковое оборудование, паркет или линолеум, индивидуальные коврики;
14) видеосъемка и монтаж: столы, стулья, компьютеры с программным обеспечением, интернет, видеокамеры;
15) графический дизайн: столы, стулья, компьютеры с программным обеспечением, интернет;
16) актерское мастерство: столы, стулья, ширма, реквизиты, костюмы, зеркала;
16) кукольный театр: столы, стулья, куклы, ширмы;
17) драматургия: столы, стулья, ширма, реквизиты, костюмы, зеркала;
18) вышивка: иглы, пяльцы, ножницы, швейные машины, столы, стулья, карандаши;

19) ағаш оюы: үстелдер, орындықтар, қашаулар, балғалар, аралар, кескіш аралар, пышақтар, станоктар, шағын бұрғылар (бұрғылау станоктары), ою кескіштер, электрлік аралар, тегістеуіштер, қырғыштар, қондырғыштар, қысқыштар, тіреуіштер, қысқыштар, сызғыш, шаршы, таратқыш, сызғыш, тегістеуіш, тегістеуіш, сызғыш, тегістеуіш, тегістеуіш, пышағы штангенциркуль, ұңғы өлшегіш, беттік өлшегіш, компас, рулетка, қарындаштар, сұйықтықтарға арналған ыдыстар, алжапқыштар;
20) батик (матаға сурет салу): үстелдер, орындықтар, батик бояулары, қылқаламдар, суық және ыстық батикке арналған құралдар, сұйықтықтарға арналған ыдыстар, алжапқыштар;
21) жүн/киіз басу: үстелдер, орындықтар, инелер, төсеніштер, кеудешелер, сүзгі машинасы, жүнтарақ, қайшылар, қарындаштар, сұйықтарға арналған ыдыстар, алжапқыштар;
22) тоқу: үстелдер, орындықтар, сіріңкелер, ілмектер, түйреуіштер, инелер, помпондарды дайындауға арналған құрылғы, маркерлер, қатарларды есептегіштер, бауларды тоқуға арналған құрылғылар, жіптерді бөлгіш, ілмекпен байлауға арналған шығыршықтар, гүлдер дайындауға арналған құрылғы;
23) тоқу, кілем тоқу: тоқу станогы, қайшы, тарақ, жарғыш, пышақ-ілмек, таяқ, үстелдер, орындықтар, инелер, пышақтар, қайшылар, тігін машиналары, үстелдер, орындықтар, қарындаштар;
24) бисермен өру: үстелдер, орындықтар, иіру (спиннер), станок, моншақты ине, тегіс картиналарды тоқуға арналған станок, ілгек, қайшы, дөңгелек тістегіш, жалпақ тістегіш, тістегіш, пинцет, түйреуіш, қылқалам, бисер, моншақтар, әйнек, кримп, қысқыштар, пиндер, құшақтағыштар, жалғағыш сақиналар, коннектор, спейсер тізбегі, карабин, ілмек-құлып, концевик, ұстағыш, әшекейлерге арналған негіздер;
25) зергерлік өнер: үстелдер, орындықтар, қысқыштар, егеулер, шағын бұрғылар (бормашиналар), бұрғылар, фрезалар, жалпақ тістегіштер, дөңгелек тістегіштер, қайшылар, тістегіштер, лупалар, бинокулярлар, микроскоптар, қарындаштар, щеткалар, жылтырату және ажарлау жабдықтары, ажарлау дөңгелектері, щеткалар, компьютер, құралдар металды, сұйықтықтарға арналған сыйымдылықтарды, алжапқыштарды ою және балқыту үшін;
26) макраме: үстелдер, орындықтар, тығындалған тақта немесе планшет, қайшылар, инелер, сантиметр, тарақ, ілмектер, жұмысқа арналған тіреу немесе стенд;
27) жарғақты тігу: үстелдер, орындықтар, инелер, тігін машиналары, қайшылар, сызғыштар, лекалолар, сантиметр, қарындаштар, матаға арналған маркерлер, алжапқыштар;
28) былғарыны өңдеу: үстелдер, орындықтар, кілем-мат, кесуге арналған пышақтар, сызғыш, былғарыға арналған маркер, былғары, қайшы, инелер, балға, стамескалар, сынғыштар, құмдар, сұйықтықтарға арналған ыдыстар, алжапқыштар;

19) резьба по дереву: столы, стулья, стамески, молотки, пила, лобзик, милка, ножи, станки, мини-дрели (бормашины), фрезеры для резьбы, электролобзики, шлифовальные машины, скобель, стусло, струбцины, тиски, зажимы, линейка, угольник, транспортир, ярунок, малка, отвес, юстир, уровень, кронциркуль, штангенциркуль, нутромер, рейсмус, циркуль, рулетка, карандаши, емкости для жидкостей, фартуки;
20) батик (роспись по ткани): столы, стулья, краски для батика, кисти, инструменты для холодного и горячего батика, емкости для жидкостей, фартуки;
21) валяние шерсти/войлока: столы, стулья, иглы, подложки, наперстки, фильцевальная машинка, пуходерка, ножницы, карандаши, емкости для жидкостей, фартуки;
22) вязание: столы, стулья, спицы, крючки, булавки, иглы, устройство для изготовления помпонов, маркеры, счетчики рядов, приспособления для плетения шнуров, разделитель нитей, кольца для обвязывания крючком, устройство для изготовления цветков;
23) ткачество, ковроткачество: ткацкий станок, ножницы, гребень, колотушка, нож-крючок, палочка, столы, стулья, иглы, пяльцы, ножницы, швейные машины, столы, стулья, карандаши;
24) бисероплетение: столы, стулья, прялка (спиннер), станок, бисерная иголка, станок для плетения плоских картин, крючок, ножницы, круглогубцы, плоскогубцы, кусачки, пинцет, булавка, кисти, бисер, бусины, стеклярус, кримп, зажимы, пины, обниматели, соединительные колечки, коннектор, спейсер цепочка, карабин, замочек-застежка, концевик, держатель, основы для украшений;
25) ювелирное искусство: столы, стулья, тиски, напильники, мини-дрели (бормашины), сверла, фрезы, плоскогубцы, круглогубцы, ножницы, кусачки, лупы, бинокуляры, микроскопы, карандаши, кисти, полировальное и шлифовальное оборудование, шлифовальные круги, щетки компьютер, инструменты для гравировки и плавки металла, емкости для жидкостей, фартуки;
26) макраме: столы, стулья, пробковая доска или планшет, ножницы, игольницы, сантиметр, расческа, крючки, стойка или стенд для работы;
27) лоскутное шитье: столы, стулья, иглы, швейные машины, ножницы, линейки, лекала, сантиметр, карандаши, маркеры для ткани, фартуки;
28) обработка кожи: столы, стулья, коврик-мат, ножи для резки, линейка, маркер для кожи, шило, ножницы, иглы, молоток, стамески, пробойники, тески, емкости для жидкостей, фартуки;

29) қағаз үлгілеу (оригами): үстелдер, орындықтар, қайшылар, пышақтар, тақтайлар, сызғыштар, қылқаламдар, қарындаштар;
30) киімдерді үлгілеу, пішу және тігу: үстелдер, орындықтар, тігін машиналары, шырақтар, қайшылар, оверлог, үтік, манекен;
31) шешендік өнер және көркемдік оқу: үстелдер, орындықтар, мінбелер, айналар;
32) режиссерлік өнер: подиум (трибуна, сахна), орындықтар, дыбыстық, бейне және жарықтандыру жабдықтары, айналар;
33) робототехника: конструкторлар және шығыс материалдары (моторшылар, датчиктер, кәбілдер), қайшылар, тегістегіштер, бұрамалар, компьютерлік техника және роботтарды басқаруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету;
34) бағдарламалау: үстелдер, орындықтар, бағдарламалық қамтамасыз етуі бар компьютерлер, интернет;
35) құрастыру және модельдеу: үстелдер, орындықтар, бағдарламалық қамтамасыз етуі бар компьютерлер, интернет, 3D-принтер, 3D-басып шығаруға арналған шығыс материалдары;
36) STEAM: үстелдер, орындықтар, бағдарламалық қамтамасыз етуі бар компьютерлер, интернет, бейінді зертханалық жабдық (егер пайдаланылса), виртуалды зертханалар (егер пайдаланылса) маркерлік тақталар, проектор;
37) математика және логика, қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар, ғылыми және зерттеу үйірмелері: үстелдер, орындықтар, бағдарламалық қамтамасыз етуі бар компьютерлер, интернет, маркерлік тақталар.
5 -қосымша. Жергілікті
бюджеттен қаржыландыруға
жататын белгілі бір сабақ
түрлері (үйірмелер/секциялар)
Қызмет санаттарының жіктеуіші
Қызмет (сабақ)түрлерінің жіктеуіші
Ең төменгі жас, жасы
Сабақтың ең аз ұзақтығы, 10 жылға дейін, минуттар
Сабақтың ең аз ұзақтығы, 10 жылға дейін, минуттар
Айына ең аз сабақ саны
Топтағы балалар саны, адам
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
1.
1.СПОРТ СЕКЦИЯЛАРЫ
2.

29) бумажное моделирование (оригами): столы, стулья, ножницы, ножи, доски, линейки, кисти, карандаши;
30) моделирование одежды, кройка и шитье: столы, стулья, швейные машины, светильники, ножницы, оверлог, утюг, манекен;
31) ораторское искусство и художественное чтение: столы, стулья, трибуны, зеркала;
32) режиссерское искусство: подиум (трибуна, сцена), стулья, звуковое, видео и осветительное оборудование, зеркала;
33) робототехника: конструкторы и расходные материалы (моторчики, датчики, кабели), ножницы, плоскогубцы, отвертки, компьютерная техника и программное обеспечение для управления роботами;
34) программирование: столы, стулья, компьютеры с программным обеспечением, интернет;
35) конструирование и моделирование: столы, стулья, компьютеры с программным обеспечением, интернет, 3Д-принтер, расходные материалы для 3Д-печати;
36) STEAM: столы, стулья, компьютеры с программным обеспечением, интернет, профильное лабораторное оборудование (если используется), виртуальные лаборатории (если используются) маркерные доски, проектор;
37) математика и логика, общественные и гуманитарные науки, научные и исследовательские кружки: столы, стулья, компьютеры с программным обеспечением, интернет, маркерные доски.
Приложение 5. Виды занятий
(кружков/секции),
подлежащих финансированию
из местного бюджета
Классификатор категорий услуг
Классификатор видов услуг (занятий)
Минимальный возраст, лет
Минимальная длительность занятия, до 10 лет, минут
Минимальная длительность занятия, от 10 лет, минут
Минимально занятий, в месяц
Количество детей в группе, человек
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
1.
1. СПОРТИВНЫЕ СЕКЦИИ
2.