Сот орындаушыларының ішкі істер органдарының қызметкерлерімен атқарушылық іс жүргізулер бойынша борышкерлерді әкімшілік іс қозғау үшін күштеп әкелуді жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимылы туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2025 жылғы 24 қарашадағы № 691 және Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2025 жылғы 24 қарашадағы № 950 бірлескен бұйрығы
Сот орындаушыларының ішкі істер органдарының қызметкерлерімен атқарушылық іс жүргізулер бойынша борышкерлерді әкімшілік іс қозғау үшін күштеп әкелуді жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимылын реттеу мақсатында, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы кодексінің 785-бабын (бұдан әрі – Кодекс), "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26, 35-1-бабтарын және 167-бабының 12) тармақшасын басшылыққа ала отырып БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Әділет департаменттерінің басшылары:
1) атқарушылық құжаттар бойынша борышкерлерді Кодекстің 669-бабы негізінде әкімшілік хаттама жасау үшін шақыру қағазын жіберу арқылы мемлекеттік сот орындаушысына келу туралы тиісті түрде хабардар ету шараларын қабылдауды;
2) тиісті түрде хабарландырылған борышкер келмеген жағдайда, оның өндірісінде бар атқарушылық іс жүргізу жеке сот орындаушысына келуден бас тартқан тұлғаға қатысты күштеп әкелу туралы қаулы шығару қажеттігі туралы хат жолдауды;
3) жеке сот орындаушысы он жұмыс күні ішінде күштеп әкелу қаулысын шығармаған жағдайда, материалдарды сот орындаушысына қайтаруды;
4) борышкерді жеке сот орындаушысы мен ішкі істер органдарының қызметкерлері күштеп әкелгеннен кейін әкімшілік жауапкершілікке тартуға негіз болған жағдайда әкімшілік хаттаманы толтыруды қамтамасыз етсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жеке сот орындаушылары өңірлік палаталарының басшылары:
1) Әділет департаментінен борышкердің мемлекеттік сот орындаушысына келмегені туралы хатты алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде борышкерді күштеп әкелу туралы уәжделген қаулы шығарып, оны санкциялау үшін сотқа жолдауды;
2) күштеп әкелу туралы сот санкциялаған қаулыны борышкердің тұратын (немесе орналасқан) жері бойынша ішкі істер органдарына жолдауды;

О взаимодействии судебных исполнителей с сотрудниками органов внутренних дел при осуществлении привода должников по исполнительным производствам для возбуждения административного производства
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 691 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 950
О взаимодействии судебных исполнителей с сотрудниками органов внутренних дел при осуществлении привода должников по исполнительным производствам для возбуждения административного производства
В целях регулирования взаимодействия судебных исполнителей с сотрудниками органов внутренних дел при осуществлении привода должников по исполнительным производствам для возбуждения административного производства, руководствуясь статьей 785 Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан (далее – Кодекс), статьей 26, 35-1, подпунктом 12) статьи 167 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Руководителям департаментов юстиции областей, городов Астана, Алматы и Шымкент обеспечить:
1) принятие мер по надлежащему уведомлению должников по исполнительным документам о явке к государственному судебному исполнителю для составления административного протокола по статье 669 Кодекса, путем направления повестки;
2) направление частному судебному исполнителю, в производстве которого находится исполнительное производство, письма о необходимости вынесения постановления о приводе лица, уклоняющегося от явки к судебному исполнителю, в случае неявки надлежаще уведомленного должника;
3) возврат материалов частному судебному исполнителю, в случае непринятия частным судебным исполнителем мер по вынесению постановления о приводе в течение десяти рабочих дней;
4) составление административного протокола при наличии оснований для привлечения к административной ответственности, после привода должника частным судебным исполнителем и сотрудниками органов внутренних дел.
2. Руководителям региональных палат частных судебных исполнителей областей, городов Астана, Алматы и Шымкент обеспечить:
1) с момента получения письма Департамента юстиции о неявке должника к государственному судебному исполнителю в течение десяти рабочих дней вынесение и направление в суд мотивированного постановления о принудительном приводе должника для получения санкции;
2) направление в органы внутренних дел санкционированное судом постановление о принудительном приводе по месту нахождения (проживания) должника;

3) борышкерлерді күштеп әкелу туралы қаулымен таныстыруды және сот орындаушысының қаулысына Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасау құқығын түсіндіруді;
4) ішкі істер органы қызметкерінің қатысуымен борышкерді әкімшілік хаттама жасалатын жерге үш сағаттан аспайтын мерзімге және жұмыс күндері ғана сағат 9-дан 18-ге дейін күштеп әкелу арқылы жүзеге асыруды;
3. Ішкі істер органдарының қалалық және аудандық бөлімдерінің бастықтарына:
1) сот орындаушылары жолдаған, келуден бас тартқан тұлғаны күштеп әкелу туралы қаулыларды қабылдауды және уақтылы тіркеуді;
2) сот санкциялаған қаулыны алғаннан кейін, күштеп әкелуге жататын тұлға бойынша барлық тіркеу деректерін тексеруді (азаматтық қаруының бар-жоғы, ішкі істер органдарында есепте тұруы және т.б.);
3) атқарушылық іс жүргізуге қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету арқылы сот орындаушысына борышкерді күштеп әкелуге жәрдем көрсетуді;
4) қоғамдық тәртіпті сақтауды жүзеге асыру үшін атқарушылық әрекеттер жүргізілетін жерге белгіленген уақытта келуді;
5) қамауға алу түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы оған қатысты соттың қаулысы шығарылған борышкерді арнайы әкімшілік қабылдау орындарына оны тікелей жеткізу арқылы қамауға алуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитетіне және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әкімшілік полиция комитетіне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
_______ Е.Ж. Сәрсембаев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______ Е.С. Сәденов

3) ознакомление должников с постановлением о приводе и разъяснение права обжалования постановления судебного исполнителя в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве;
4) осуществление привода должника с участием сотрудника органа внутренних дел путем принудительного препровождения к месту составления административного протокола на срок не более трех часов и только в рабочие дни с девяти до восемнадцати часов;
3. Начальникам городских и районных подразделений органов внутренних дел обеспечить:
1) принятие и своевременную регистрацию, направленных судебными исполнителями постановлений о приводе лица, уклоняющегося от явки;
2) проверку по всем учетам лица, подлежащего приводу после получения санкционированного судом постановления (наличие гражданского оружия, состояние на учетах в органах внутренних дел и др.);
3) оказание содействия судебному исполнителю в осуществлении принудительного привода должника путем обеспечения безопасности участников исполнительного производства;
4) прибытие в назначенное время к месту проведения исполнительных действий для осуществления охраны общественного порядка;
5) водворение должника, в отношении которого вынесено постановление суда о наложении административного взыскания в виде ареста, в специальные административные приемники, при его непосредственном доставлении.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
______________ Сарсембаев Е.Ж.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ Саденов Е.С.