"Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережеге өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 8 шілдедегі № 178 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Әйтеке би ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережеге өзгерістер енгізілсін.
2. Әйтеке би ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 20 қазандағы № 238 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Ақтөбе облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Әйтеке би ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3) Осы қаулының орындалуын бақылау Әйтеке би ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би ауданы
әкімінің міндетін атқарушы
Д. Убайдуллин
"Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
Әйтеке би ауданы әкімдігінің
2025 жылғы "___"_________
№ _____ қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт салаласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

О внесении изменений в Положение о государственном учреждении "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области"
Постановление акимата Айтекебийского района Актюбинской области от 8 июля 2025 года № 178
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Айтекебийского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения в прилагаемое Положение о государственном учреждении "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области".
2. Признать утратившим силу постановление акимата Айтекебийского района от 20 октября 2020 года № 238.
3. Государственному учреждению "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления обеспечить его переход в электронном виде на казахском и русском языках в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Актюбинской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Айтекебийского района после его официального опубликования.
3) Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Айтекебийского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима
Айтекебийского района
Д. Убайдуллин
ПОЛОЖЕНИЕ
Государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области"
Утверждено постановлением
акимата Айтекебийского района
от "__" ________ 2025 года
№____
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" (далее – отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта.

2. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомстволары бар:
1) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ "Әйтеке би аудандық орталықтандырылған кітапхана жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ "Әйтеке би аудандық "Целинник" мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (болған жағдайда), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарындағы шоттары бар.
5. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі"мемлекеттік мекемесі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.

2. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" имеет следующие ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Айтекебийская районная централизованная библиотечная система" ГУ "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области"
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Айтекебийский районный дом культуры "Целинник" ГУ "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области"
3. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки различия (при наличии), печати с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца. Имеет счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.

9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 030100, Қазақстан Республикасы, Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы, Темірбек Жүргенов ауылдық округі, Темірбек Жүргенов ауылы, Темірбек Жүргенов көшесі, 62 үй.
10. Мемлекеттік органның толық атауы: "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі
11. Осы Ереже "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады
12. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің, облыс әкімінің, аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларын іске асыру жөніндегі жұмысын үйлестіру;
3) мәдени-ағарту жұмысына, қарамағындағы ұйымдар мен мекемелерге басшылық ету;
4) меншік нысанына қарамастан ауданның мәдениет мекемелеріне әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
5) ауданда тұратын халықтардың тарихи-мәдени мұрасын, рухани дәстүрлерін жаңғырту, сақтау, дамыту және таратуды қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету болып табылады;
7) ауданда бірыңғай мемлекеттік тіл саясатын жүргізуді қамтамасыз ету, меншік нысанына қарамастан аудандық бөлімдер мен ведомстволардың, ауылдық округ әкімдері аппараттарының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңын, Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламаларын жүзеге асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;

9. Местонахождение юридического лица: индекс 030100, Республика Казахстан, Актюбинская область, Айтекебийский район, сельский округ Темирбек Жургенов, село Темирбек Жургенов, улица Темирбека Жургенова, дом 62.
10. Полное наименование государственного органа: государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области"
11. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Государственному учреждению "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата.
Если государственному учреждению "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Цели:
1) реализация государственной политики в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
2) координация работы государственных органов и должностных лиц по реализации государственной политики в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта, а также актов и поручений Президента Республики Казахстан, акима области, акима района по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения;
3) руководство культурно-просветительской работой, подведомственными организациями и учреждениями;
4) оказание методической и практической помощи учреждениям культуры района независимо от форм собственности;
5) обеспечение возрождения, сохранения, развития и распространения историко-культурного наследия, духовных традиций народов, проживающих в районе;
6) обеспечение соблюдения законодательства Республики Казахстан Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия;
7) обеспечение проведения единой государственной языковой политики в районе, координация деятельности районных отделов и ведомств, аппаратов акимов сельских округов независимо от форм собственности по реализации Закона "О языках в Республике Казахстан", государственных программ функционирования и развития языков;

8) дене шынықтыру және спортты дамыту, аудан тұрғындары арасында салауатты өмір салтын насихаттау;
9) Әйтеке би ауданында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз ету;
10) дене шынықтыру және спорт салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатында тиімді мемлекеттік басқаруды қамтамасыз ету
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтар:
1.1) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша аудан әкімдігінің атқарушы органдары мен ұйымдардың жұмысын үйлестіру;
1.2) аудан әкімдігінің, әкімнің және жоғары тұрған ұйымдардың қарауына дамудың негізгі бағыттары, мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы проблемаларды жедел шешу жөнінде ұсыныстар енгізуге;
1.3) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
1.4) мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттеріне сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету;
1.5) "Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар өткізу;
1.6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру;
1.7) халықтың өтініштерін, арыздарын, шағымдарын және ұсыныстарын заңнамада белгіленген тәртіппен қарау;
1.8) мемлекеттік және жергілікті қоғамдық-саяси, мәдени және спорттық іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ету;
1.9) мәдениет, тіл саясаты, дене шынықтыру және спорт мәселелерінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өкілеттіктерді жүзеге асыру;
"Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттігін орындау үшін ауданның басқа атқарушы органдарымен және оның қарамағындағы ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
2) міндеттері:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің орталық атқарушы органдардың, облыс әкімі мен әкімдігінің, аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
15. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, қызметтік хат-хабарларды қарауды қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетудің қолжетімділігі мен сапасын қамтамасыз етеді;

8) Развитие физической культуры и спорта, пропаганда здорового образа жизни среди населения района;
9) обеспечение развития массового спорта и национальных видов спорта в Каргалинском районе;
10) обеспечение эффективного государственного управления в целях реализации государственной политики в сферах физической культуры и спорта
14. Полномочия:
1) права:
1.1) координация работы исполнительных органов и организаций акимата района по применению действующего законодательства в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
1.2) вносить на рассмотрение акимата, акима района и вышестоящих организаций предложения по основным направлениям развития, оперативному решению проблем в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
1.3) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, органов местного самоуправления необходимую информацию, документы и иные материалы;
1.4) оказание государственных услуг в соответствии со стандартами и регламентами государственных услуг;
1.5) проведение совещаний, семинаров по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области";
1.6) осуществление иных прав и обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1.7) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб и предложений населения в установленном законодательством порядке;
1.8) обеспечение проведения государственных и местных общественно-политических, культурных и спортивных мероприятий;
1.9) осуществление полномочий в вопросах культуры, языковой политики, физической культуры и спорта, не противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан;
Во исполнение полномочий государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" взаимодействует с другими исполнительными органами и организациями, находящимися в его ведении.
2) обязанности:
Оказание качественных государственных услуг населению в соответствии с действующим законодательством;
Качественное и своевременное исполнение актов и поручений Президента, Правительства Республики Казахстан центральных исполнительных органов, акима и акимата области, акима района;
15. Функции:
1) обеспечивает рассмотрение обращений физических и юридических лиц, служебной корреспонденции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечивает доступность и качество оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс;
4) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
5) ауданның ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, байқаулар, фестивальдер мен конкурстар, декоративтік-қолданбалы өнер көрмелерін өткізуді ұйымдастырады;
6) аудандық конкурстар мен фестивальдерді өткізу жоспарларын әзірлеу және бекіту;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес халықтың мүдделерін ескере отырып, ауданның мәдениетін сақтау және дамытудың перспективалық жоспарларын әзірлеу;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленген нысанда "мәдениет ұйымының негізгі қызметі бойынша есеп" әкімшілік деректер саласындағы атқарушы органға жинауды жүзеге асыру және ұсыну;
9) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
10) кітапхана және музей ісін дамыту мен сақтауды қамтамасыз ету;
11) клуб мекемелерін, кітапханаларды дамыту мен сақтауды, спорт құрылыстарының қолжетімділігін қамтамасыз ету болып табылады;
12) мәдениет саласындағы мәдени-демалыс қызметін ұйымдастыру және үйлестіру;
13) мәдениет, тіл және спортты дамыту мәселелері бойынша әртүрлі аудандық бағдарламаларды әзірлеу және іске асырылуын бақылау;
14) аудандық маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау, пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
15) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегі іс-шараларды өткізу;
16) облыстың атқарушы органдарына ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгізуге;
17) "Тіл туралы" заңның 25-2 бабы "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының құзыреті" 2-2) тармақшасымен "маңдайшаны республикалық маңызы бар қалада, астанада орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асырады", сондай-ақ, 25-3 бабы "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының құзыреті" 1-1) тармақшасымен "маңдайшаны облыстық және аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асырады.
18) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасында белгіленген талаптардың бұзылуын жою бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде және тәртіппен әкімшілік ықпал ету шараларын жүзеге асыруды ұйымдастыру.

3) Работа со средствами массовой информации;
4) реализует государственную политику в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
5) организует проведение развлекательных культурно-массовых мероприятий района, конкурсов, фестивалей и конкурсов, выставок декоративно-прикладного искусства;
6) разработка и утверждение планов проведения районных конкурсов и фестивалей;
7) разработка перспективных планов сохранения и развития культуры района с учетом интересов населения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
8) осуществление сбора и представление в исполнительный орган в области административных данных "отчет по основной деятельности организации культуры" по форме, установленной в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) организует работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
10) обеспечение развития и сохранения библиотечного и музейного дела;
11) обеспечение развития и сохранения клубных учреждений, библиотек, доступности спортивных сооружений;
12) организация и координация культурно-досуговой деятельности в сфере культуры;
13) контроль за разработкой и реализацией различных районных программ по вопросам развития культуры, языка и спорта;
14) организация работ по учету, охране, использованию памятников истории, материальной и духовной культуры районного значения;
15) проведение мероприятий районного уровня, направленных на развитие государственного и других языков;
16) вносить в исполнительные органы области предложения о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
17) Статья 25-2 закона "О языках" подпунктом 2-2) "компетенция местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы "осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в городе республиканского значения, столице в соответствии с Законом Республики Казахстан" О разрешениях и уведомлениях", а также статья 25-3 Подпунктом 1-1) "компетенция местного исполнительного органа района (города областного значения) "вывеска установлена в городе областного и районного значения, селе, осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении в поселке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
18) Проведение разъяснительной работы по устранению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языке. Организация исполнения мер административного воздействия на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.

19) Тіл туралы заңнама талаптарын бұзған және орындамаған жеке және заңды тұлғаларға, кәсіпкерлік субъектілеріне қарсы істерді қарау және жазалау шараларын "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі №235-V Кодексінің 75-бабына сәйкес қабылдауды жүзеге асырады.
20) дене шынықтыру мен спортты насихаттау, халықтың қалың жігін дене жаттығуларымен жүйелі түрде айналысуға тарту арқылы саламатты өмір салты қағидаттарын бекіту;
21) спорт түрлері бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
22) аудан аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді;
23) "2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік-разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік-разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік-разрядты спортшы спорттық разрядттарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру;
24) мәдениет пен спорттың инфрақұрылымын сақтау мен дамытуды қамтамасыз ету және материалдық-техникалық базасын нығайту;
25) аудандық деңгейде әртүрлі спорт түрлері бойынша жарыстар өткізу;
26) әртүрлі спорт түрлері бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуын қамтамасыз ету;
27) аудан аумағында бұқаралық және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз ету;
28) аудандық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың Күнтізбелік жоспарын әзірлеу, бекіту және іске асыру;
29) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3 тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері (бар болса)
16. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын аудан әкімі қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

19) Осуществляет рассмотрение дел и принятие мер воздействия к физическим и юридическим лицам, субъектам предпринимательства, допустившим нарушение и неисполнение требований языкового законодательства в соответствии со статьей 75 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года № 235-V.
20) утверждение принципов здорового образа жизни путем пропаганды физической культуры и спорта, привлечения широких слоев населения к систематическим занятиям физическими упражнениями;
21) обеспечивает подготовку районных сборных команд по видам спорта и их участие в областных спортивных соревнованиях;
22) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории района;
23) Реализация государственной услуги по присвоению квалификационных категорий "Спортсмен 2-го разряда, спортсмен 3-го разряда, спортсмен 1-го разряда, спортсмен 2-го разряда, спортсмен 3-го разряда и тренер высшей квалификации 2-го класса, тренера второй категории средней квалификации, методиста второй категории высшей квалификации, методиста второй категории средней квалификации, спортивного инструктора второй категории высшей квалификации, спортивного судьи";
24) обеспечение сохранения и развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы культуры и спорта;
25) проведение соревнований по различным видам спорта на районном уровне;
26) обеспечение подготовки районных сборных команд по различным видам спорта и их участия в областных спортивных соревнованиях;
27) обеспечение развития массовых и национальных видов спорта на территории района;
28) разработка, утверждение и реализация календарного плана районных спортивно-массовых мероприятий;
29) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство государственным учреждением "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель Государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом района в порядке, предусмотренном действующим законодательством.

18. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені аудан әкімдігінің бекітуіне ұсынады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін және ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері орындауға міндетті, өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады;
6) қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Қарғалы аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
8) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан өкілдік етеді;
10) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шаралар қабылдайды және ол үшін жеке жауапкершілік көтереді;
11) ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
12) өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

18. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области":
1) организует работу государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области", осуществляет руководство его деятельностью;
2) положение о государственном учреждении "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" на утверждение акимата района;
3) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" и руководителей подведомственных организаций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для исполнения всеми работниками государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области";
5) осуществляет личный прием физических лиц и представителей юридических лиц;
6) утверждает должностные инструкции работников;
7) осуществляет поощрение, оказание материальной помощи, наложение дисциплинарных взысканий на сотрудников государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) утверждает перспективные и текущие планы работы государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области";
9) представляет государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" во всех государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
10) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это личную ответственность;
11) осуществляет поощрение, наложение дисциплинарных взысканий на руководителей подведомственных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) заключает договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа

19. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік аудандық коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген, қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
23. "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
"Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ "Әйтеке би аудандық орталықтандырылған кітапхана жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ "Әйтеке би аудандық "Целинник" мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.

19. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности (включая денежные доходы) и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта", относится к районной коммунальной собственности.
21. Государственное учреждение "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. При сокращении (ликвидации) государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области" имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области":
1) Коммунальное государственное учреждение "Айтекебийская районная централизованная библиотечная система" ГУ "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области";
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Айтекебийский районный дом культуры "Целинник" ГУ "Айтекебийский районный отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Актюбинской области".