Қарулы Күштер мемлекеттік мекемелерінің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу және оларды өткізуден түскен ақшаны пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің м.у.а. 2025 жылғы 27 мамырдағы № 622 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 5-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қарулы Күштер мемлекеттік мекемелерінің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу және оларды өткізуден түскен ақшаны пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің экономика және қаржы жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрінің міндетін
уақытша атқаратын генерал-лейтенант
С. Камалетдинов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 622 бұйрығымен
бекітілген
Қарулы Күштер мемлекеттік мекемелерінің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу және оларды өткізуден түскен ақшаны пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил реализации государственными учреждениями Вооруженных Сил товаров (работ, услуг) и использования денег от их реализации
Приказ вр.и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 622.
В соответствии с подпунктом 5-5) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации государственными учреждениями Вооруженных Сил товаров (работ, услуг) и использования денег их реализации.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по экономике и финансам.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
ВрИО Министра обороны
Республики Казахстан генерал-лейтенант
С. Камалетдинов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от "27" мая 2025 года № 622
Правила реализации государственными учреждениями Вооруженных Сил товаров (работ, услуг) и использования денег от их реализации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қарулы Күштер мемлекеттік мекемелерінің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу және оларды өткізуден түскен ақшаны пайдалану қағидалары мемлекеттік мекемелердің (бұдан әрі – ММ) тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу және оларды өткізуден түскен ақшаны пайдалану тәртібін айқындайды.
2. ММ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес спорт, мәдениет, білім және ғылым, навигациялық-гидрографиялық, теңіз тасымалы, әуежайлық және авиациялық қызмет, әскери медицина саласында тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) ақылы негізде өткізуді (бұдан әрі – ақылы көрсетілетін қызмет), инфрақұрылымды күтіп-ұстауды, жөндеуді және салуды, бұйымдарды шығаруды, сондай-ақ қонақүй ісін жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.12.2025 № 1770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Заң 24-бабының 6-тармағына сәйкес жылу энергиясын өндіру, беру, тарату мен өткізу саласында, сумен жабдықтау мен (немесе) су бұру саласында маманданатын ММ басқа ұйымға қызмет көрсеткенде шарт жобасын қаржы мәселелері жөніндегі департаментке келісу үшін жібереді.
4. Ақылы қызметті әскери қызмет міндеттерін орындауға және функционалдық міндеттерді атқаруға кедергі келтірмейтін уақыт кезеңінде көрсетуге жол беріледі.
2-тарау. Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін ақшаны жоспарлау тәртібі, түсім мен шығыс жоспарын қалыптастыру және бекіту
5. ММ-ның иелігінде қалатын тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін ақша түсімі мен шығысының жоспарын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және түзету жөніндегі тәсілдерді ашу мақсатында бұрын жүргізілген мониторингтеу мен бақылау іс-шаралары нәтижесін ескеріп, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ММ-ның үш жылдық кезеңге ақылы қызмет көрсетуін дамыту және жетілдіру жоспары (бұдан әрі –дамыту жоспары) әзірленеді және қалыптастырылады.
6. Дамыту жоспары жоспарланатын кезеңге алдынғы жылдың 20 қарашасынан кешіктірмей қаржы мәселелері жөнінде департаментке беріледі.
Дамыту жоспарын жылына екі рет ағымдағы жылғы 20 шілде мен 20 қарашадан кешіктірмей түзетуге жол беріледі.
Дамыту жоспарын жыл сайын нақтылау бекітілген дамыту жоспарының екінші жылынан бастап жүзеге асырылады.
7. Дамыту жоспарына қойылатын талаптар:
1) ММ-ны дамытудың басым бағытын айқындау;
2) мақсатқа қол жеткізу және міндеттерді орындау жолын мәлімдеу;
3) жоспарлы кезеңнің соңына қарай ММ-ны дамытудың түпкілікті мақсатын айқындау;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации государственными учреждениями Вооруженных Сил товаров (работ, услуг) и использования денег от их реализации определяют порядок реализации государственными учреждениями (далее – ГУ) товаров (работ, услуг) и использования денег от их реализации.
2. ГУ осуществляют реализацию товаров (работ, услуг) (далее – платные услуги) на платной основе в сферах: спорта, культуры, образования и науки, навигационно-гидрографической, морских перевозок, аэропортовской и авиационной деятельности, военной медицины, содержания, ремонта и строительства инфраструктуры, производства изделий, а также гостиничного дела согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра обороны РК от 29.12.2025 № 1770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. ГУ специализирующиеся в сфере производства, передачи, распределения и реализации тепловой энергии, сфере водоснабжения и (или) водоотведения, оказывающие услуги в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", при оказании услуг сторонним организациям, направляют для согласования проект договора в департамент по финансовым вопросам.
4. Оказание платных услуг допускается в периоды времени не препятствующей исполнению обязанностей воинской службы и функциональным обязанностям.
Глава 2. Порядок планирования денег от реализации товаров (работ, услуг), формирование и утверждение планов поступлений и расходов
5. В целях раскрытия подходов по разработке, реализации, проведению мониторинга и корректировке плана поступлений и расходов денег от реализации ГУ товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, разрабатывается План развития и продвижения платных услуг ГУ (далее – план развития) на трехлетний период и формируется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с учетом результатов ранее проведенных мониторингов и контрольных мероприятий.
6. План развития представляется в адрес департамента по финансовым вопросам не позднее 20 ноября года, предшествующего планируемому периоду.
Корректировка плана развития допускается два раза в год не позднее 20 июля и 20 ноября текущего года.
Ежегодное уточнение плана развития осуществляется со второго года утвержденного плана развития.
7. Требования предъявляемые к плану развития:
1) определять приоритетные направления развития ГУ;
2) излагать пути достижения целей и решения задач;
3) определять конечные цели развития ГУ к концу планового периода;

4) күшті және әлсіз жақты, мүмкіндік пен қатерді талдауды ескеріп, қойылған мақсатқа қол жеткізудің ықтимал жолы мен тәсілін айқындау;
5) мақсаттың, міндет пен нәтиже көрсеткішінің логикалық өзара байланысын сақтау;
6) әл-ауқат алушылардың қажеттілігін қанағаттандыруға және ММ-ның өзіндік экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлану;
7) қаржыландыру көзі мен іске асыру кезеңі бойынша бөліністе абсолютті мәнде дамыту жоспарын іске асыруға шығыс көлемі туралы ақпаратты қамту;
8) тезис форматында қысқаша және нақты баяндау.
8. Дамыту жоспарының нәтижесі тоқсан сайын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп беру түрінде ресімделеді.
9. Дамыту жоспарының есебіне ММ басшысы қол қояды, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірілмей қаржы мәселелері жөніндегі департаментке беріледі.
10. ММ-да келесі жоспарлы кезеңде иелігінде қалатын тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін ақша түсімі дамыту жоспары негізінде жүзеге асырылады.
11. ММ-ның келесі жылы иелігінде қалатын тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін ақша түсімі мен шығысының жоспары:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ММ басшысы және қаржы бөлімшесінің бастығы қол қоған түсіндірме жазбаны;
2) барлық қызмет түрі бойынша ММ-ның бекітілген жиынтық жоспарын;
3) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 102-бабының 6-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Бюджетті атқару қағидалары) нысан бойынша ММ басшысы, қаржы бөлімшесінің бастығы қол қойған және елтаңбалы мөрімен расталған ММ жоспарын;
4) иелігінде өткізуден түскен ақша қалатын республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын ММ тауарының (жұмысының, көрсетілетін қызметінің) тізбесі жіктемесінің әрбір ерекшелігі бойынша шығыс түрі бойынша есепті;
5) ағымдағы жылғы баға белгілеу құжаттарын (баға ұсынысын, прайс-парақты, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың көшірмесін (ММ басшысының қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрімен расталған) қамтиды.
12. Келесі жылға ММ-ның иелігінде қалатын тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден ақша түсімі мен жұмсалуын жоспарлау процесі мынадай мерзімде жүзеге асырылады:
1) ағымдағы жылғы 10 қаңтарға дейін ақылы қызметті ілгерілетуге жауапты лауазымды адамдар ММ қаржы бөлімшесіне есепті және негіздемені жоспарлайды және ұсынады;
2) ағымдағы жылғы 15 қаңтарға дейін ММ қаржы бөлімшесі ұсынылған есептің және негіздеменің толықтығы мен дұрыстығын тексереді;
3) ағымдағы жылғы 20 қаңтарға дейін ММ қаржы бөлімшесі Бюджетті атқару қағидаларына сәйкес тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) әрбір түрі бойынша жоспар жасайды және Бюджетті атқару қағидаларына сәйкес Жиынтық жоспар жасау үшін әскери басқару органына (бұдан әрі – ӘБО) жібереді;

4) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
5) соблюдать логическую взаимосвязь целей, задач и показателей результатов;
6) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала ГУ;
7) содержать информацию об объемах расходов на реализацию плана развития в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
8) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
8. Результаты плана развития оформляются ежеквартально в виде отчета по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Отчет плана развития подписывается руководителем ГУ представляется в адрес департамента по финансовым вопросам не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
10. Поступление денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении ГУ на предшествующий плановый период осуществляется на основании плана развития.
11. План поступлений и расходов денег от реализации ГУ товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении на следующий год включает в себя:
1) пояснительную записку по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подписанную руководителем и начальником финансового подразделения ГУ;
2) утвержденный сводный план ГУ по всем видам услуг;
3) план ГУ по формам в соответствии с пунктом 6 статьи 102 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан (далее – Правила исполнения бюджета) подписанный руководителем, начальником финансового подразделения, и заверенный гербовой печатью ГУ;
4) расчет по видам расходов по каждой специфике классификатора перечня товаров (работ, услуг) ГУ, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении;
5) документы по ценообразованию текущего года (ценовые предложения, прайс-листы, копии договоров о государственных закупках (заверенные подписью руководителя и гербовой печатью ГУ).
12. Процесс планирования поступления и расходования денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении ГУ на следующий год осуществляется в следующие сроки:
1) до 10 января текущего года должностные лица, ответственные за продвижение платных услуг, планируют и предоставляют расчеты и обоснования в финансовые подразделения ГУ;
2) до 15 января текущего года финансовыми подразделениями ГУ проверяется полнота и достоверность представленных расчетов и обоснований;
3) до 20 января текущего года финансовыми подразделениями ГУ составляется План по каждому виду товаров (работ, услуг) в соответствии с Правилами исполнения бюджета и направляется в орган военного управления (далее – ОВУ) для составления Сводного плана в соответствии с Правилами исполнения бюджета;

4) ағымдағы жылғы 25 қаңтарға дейін ӘБО ұсынылған есептің және негіздеменің толықтығы мен дұрыстығын тексереді және Жиынтық жоспар қаржы мәселелері жөніндегі департаментпен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарының бекітуіне жібереді;
5) ағымдағы жылғы 1 ақпанға дейін есебі және негіздемесі бар келісілген және бекітілген Жиынтық жоспар келісу үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
3-тарау. Мемлекеттік мекеменің тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу тәртібі
13. Заңды және жеке тұлғалардың ақылы қызмет түрін көрсетуі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес немесе тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) жүргізілген төлемге сәйкес шарттық негізде жүзеге асырылады.
Ақылы қызмет көрсету туралы шарт бір жылға дейінгі мерзімге жасалады.
Заңды және жеке тұлғалар ММ мүддесінде әскери мүлікті жақсартуға және дамытуға салымды жүзеге асырғанда ақылы қызмет көрсету туралы шарт тараптардың келісімі бойынша салынған қаражат көлемін ескеріп, бір жылдан астам мерзімге жасалады.
14. ММ Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында, сондай-ақ ММ аумағында (үй-жайында) арнайы бөлінген жерде мынадай ақпаратты орналастырады:
1) ММ және оның филиалы (болса) өткізетін тауар (жұмыс, көрсетілетін қызмет) тізбесі;
2) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 3-тармағына сәйкес ұсынылатын тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) тариф.
15. Ұсынылатын жұмысқа және көрсетілетін қызметке баға "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 24-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген өткізуден түскен ақша иелігінде қалатын кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқық берілген ММ-ның тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) тарифімен (бағасымен) айқындалған.
16. Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген ақылы қызмет түрін өткізуден түсетін ақша ақылы қызметтің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түседі және осы Қағидаларға сәйкес жұмсалады.
4-тарау. Мемлекеттік мекемелердің тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуінен түскен ақшаны пайдалану тәртібі
17. ММ-ның тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуінен түсетін қаражат:
1) материалдық-техникалық (оқу-материалдық) базаны нығайтуға;
2) жабдықты, мүлікті және мүкәммалды (оның ішінде жиһазды) сатып алуға;
3) шаруашылық шығысқа (байланыс қызметін, коммуналдық қызметке ақы төлеуге, ағымдағы және шаруашылық мақсат үшін заттар мен материалдарды сатып алуға, тауарды (кеңселік) сатып алуға шығысқа, жабдық пен техниканы пайдалану шығысына);

4) до 25 января текущего года ОВУ проверяет полноту и достоверность представленных расчетов и обоснований, и после согласования с департаментом по финансовым вопросам направляет Сводный план на утверждение курирующим заместителем Министра обороны Республики Казахстан;
5) до 1 февраля текущего года согласованные и утвержденные Сводные планы с расчетами и обоснованиями предоставляются в уполномоченный орган по исполнению бюджета для согласования.
Глава 3. Порядок реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг)
13. Оказание платных услуг юридическим и физическим лицам осуществляется на договорной основе в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан или в соответствии с произведенной оплатой товаров (работ, услуг).
Договор об оказании платных услуг заключается сроком до одного года.
В случае осуществления вложений на улучшение и развитие военного имущества юридическими и физическими лицами в интересах ГУ договор об оказании платных услуг по соглашению сторон заключается на срок более одного года с учетом объема вложенных денежных средств.
14. ГУ размещают на интернет ресурсе Министерства обороны, а также в специально отведенном месте на территории (в помещении) ГУ следующую информацию:
1) перечень услуг товаров (работ, услуг), реализуемых ГУ и его филиалами (при их наличии);
2) тарифы на предоставляемые товары (работы, услуги) в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан".
15. Цены на предоставляемые работы и услуги определены Тарифами (ценами) на товары (работы, услуги) ГУ, которым предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении разработанными в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан".
16. Деньги, поступающие от реализации видов платных услуг, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, зачисляются на контрольный счет наличности платных услуг и расходуются в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 4. Порядок использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг)
17. Средства, поступающие от реализации ГУ товаров (работ, услуг), расходуются на:
1) укрепление материально-технической (учебно-материальной) базы;
2) приобретение оборудования, имущества и инвентаря (в том числе мебели);
3) хозяйственные расходы (оплата услуг связи, коммунальных услуг, приобретение предметов и материалов для текущих и хозяйственных целей, расходы на приобретение товаров (канцелярских), эксплуатационные расходы оборудования и техники);

4) ғимарат пен құрылысжайды реконструкциялау және күрделі (ағымдағы) жөндеу, сондай-ақ ғимарат пен құрылысжайға қызмет көрсету жөніндегі қызметке ақы төлеуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапар шығысын өтеу нормалары шегінде зерттеуге, тағылымдама, курс өткізуге, жұмыс пен көрсетілетін қызметке, көрмеге, семинарға, ғылыми конференцияға, қашықтан өткізілетін кеңеске қатысуға, ұшуды орындауға, оның ішінде халықаралыққа қатысуға, сондай-ақ Қазақстан мен шет мемлекеттердің бірлескен жұмысына байланысты ел ішіндегі және одан тыс жердегі іссапар шығысына;
6) банк көрсететін қызметке;
7) мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін электрондық әмиян арқылы соманы енгізуге;
8) барлық салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемді, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын қоса алғанда, кіріс жоспарын орындау кезінде табыстың 30 %-на дейінгі мөлшерде қосымша ақы, үстемеақы, сыйлықақы және ынталандыру сипатындағы төлемді белгілеуге;
9) мемлекеттік сатып алу шеңберінде көрсетілетін қызметті сатып алу шартының талаптарына сәйкес есептелген тұрақсыздық төлемін төлеуге;
10) көлік қызметіне ақы төлеуге;
11) өкілдік шығысты төлеуге жұмсалады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 29.12.2025 № 1770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.05.2026 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17-1. Инфрақұрылымды күтіп-ұстау, жөндеу және салу, бұйымдарды шығару, сондай-ақ қонақүй ісі қызметін өткізуден түсетін қаражат:
1) инфрақұрылым мен жол салу, реконструкциялау, күрделі, ағымдағы жөндеу үшін жабдықты, өлшеу аспаптарын, құрылыс материалдарын, сондай-ақ жиһаз бен металл конструкцияларды сатып алуға;
2) автомобиль және арнайы техниканы, сондай-ақ қосалқы бөлшектерді сатып алуға;
3) жабдықты, автомобиль және арнайы техниканы жөндеу және күтіп-ұстау бойынша көрсетілетін қызметке;
4) материалдық-техникалық базаны күтіп-ұстауға және арттыруға;
5) жұмысты (көрсетілетін қызметті) қамтамасыз ету үшін оқу құралдарын, көрнекі материалдарды, журналдарды және кітаптарды сатып алуға;
6) оқытып-үйрету тренингін, семинар мен конференцияны өткізуге, сондай-ақ әкімшілік және техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға;
7) жабдықты, материалдық құралдарды, жиһазды және тамақтандыруды ұйымдастыру үшін азық-түлікті сатып алуға және қонақүйді күтіп-ұстауға жұмсалады.

4) реконструкция и капитальный (текущий) ремонт зданий и сооружений, а также оплата услуг по обслуживанию зданий и сооружений;
5) командировочные расходы внутри страны и за ее пределами, связанные с проведением исследований, стажировок, курсов, работ и услуг, участием в выставках, семинарах, научных конференциях, дистанционных советах, выполнение полетов, в том числе международных, в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан, а также проведение совместной работы Казахстана и иностранных государств;
6) банковские услуги;
7) внесение для обеспечения исполнения договора о государственных закупках и суммы через электронный кошелек;
8) установление доплат, надбавок, премий и выплат стимулирующего характера в размере до 30 % от дохода при выполнении плана дохода, включая уплату всех налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей;
9) оплату неустойки, начисленной в соответствии с условиями договора закупа услуг в рамках государственных закупок;
10) оплату транспортных услуг;
11) оплату представительских расходов;
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра обороны РК от 29.12.2025 № 1770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.05.2026 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Средства, поступающие от реализации услуг содержания, ремонта и строительства инфраструктуры, производства изделий, а также гостиничного дела, расходуются на:
1) приобретение оборудования, измерительных приборов, строительных материалов для строительства, реконструкции, капитального, текущего ремонтов инфраструктуры и дорог, а также мебели и металлических конструкций;
2) приобретение автомобильной и специальной техники, а также запасных частей;
3) услуги по ремонту и содержанию оборудования, автомобильной и специальной техники;
4) содержание и повышение материально-технической базы;
5) приобретение учебных пособий, наглядных материалов, журналов и книг для обеспечения работ (услуг);
6) проведение обучающих тренингов, семинаров и конференций, а также повышение квалификации административного и технического персоналов;
7) приобретение оборудований, материальных средств, мебели и продуктов для организации питания, и содержания гостиниц

Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 29.12.2025 № 1770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мәдениет саласындағы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін қаражат:
1) әскерге шақыру жасына дейінгі жастарды тартып, әскери-патриоттық сипаттағы іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге;
2) әскери-патриоттық және спорттық іс-шаралардың (әскери-спорттық және спорттық жарыс пен жиынның, шығармашылық және зияткерлік конкурс пен фестивальдің, форумның) жеңімпаздары мен қатысушыларына естелік кәдесый және типографиялық өнімді, грамотаны сатып алуға;
3) іс-шараларға қатысатын делегацияға және олармен бірге жүретін адамдарға кофе-брейк өткізуге;
4) жеке құрам және патриоттық іс-шараларға қатысушылар үшін киім нысанын сатып алуға және тігуге (экскурсияны жетекшісүргізушінің костюмі, сахналық костюм);
5) әскерге шақыру жасына дейінгі жастармен әскери-патриоттық және білім беру іс-шараларын өткізуге және өткізуге үй-жайды жайластыруға;
6) жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың тапсырысы (өтінімі) бойынша оқыту үшін үй-жайды, жабдықты жалға алуға, оқу құралын, көрнекі материалды сатып алуға;
7) жабдықты, мүкәммалды, оның ішінде музыкалық аспапты, дыбыстық жабдықты және шығыс материалын (барабанға пластик, барабанға таяқша, батарея, түтін генераторына сұйықтық) сатып алуға;
8) музыкалық аспапты, дыбыстық жабдықты жөндеуге және сахналық костюмге;
9) мәдени ескерткіштерді реставрациялауға және тұрғызуға;
10) экспонаттар мен мұражай құндылығын сатып алуға;
11) мұражай құндылығын сақтауға және қалпына келтіруге;
12) ғылыми еңбектерді, оқу құралын, экскурсиялық мәтіндерді түзетуге және аударуға;
13) Қазақстан Республикасында және шетелде экспозициялық-көрме қызметін ұйымдастыруға, сондай-ақ шет елдердің көрмелерін қабылдауға және ұйымдастыруға жұмсалады.
19. Спорт саласындағы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін қаражат:
1) үй-жайды, көлік құралы мен жабдықты жалға алуға, жеке және заңды тұлғалардың тапсырысы (өтінімі) бойынша оқыту үшін оқу құралын, көрнекі материалды сатып алуға;
2) оқытып-үйрету семинарын, тренинг, конференция өткізуге, сондай-ақ Қарулы Күштерінің дене дайындығы мамандардың, жаттықтырушының және инструктордың біліктілігін арттыруға;
3) көрме, семинар, конференция, оның ішінде халықаралық, дөңгелек үстел, конкурс шеңберінде кофе-брейк өткізуге, кәдесый өнімін сатып алуға, ақшалай сыйақыға;

Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 29.12.2025 № 1770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг) в сфере культуры, расходуются на:
1) организацию и проведение мероприятий военно-патриотического характера с привлечением допризывной молодежи;
2) приобретение памятных сувенирной и типографской продукции, грамот победителям и участникам военно-патриотических и спортивных мероприятий (военно-спортивных и спортивных соревнований и сборов, творческих и интеллектуальных конкурсов и фестивалей, форумов);
3) проведение кофе – брейков и фуршетов для делегаций – участников и лиц сопровождающих мероприятия;
4) приобретение и пошив формы одежды (костюмы для экскурсоводов, сценические костюмы) для личного состава и участников патриотических мероприятий;
5) обустройство помещений для занятий и проведения военно-патриотических и образовательных мероприятий с допризывной молодежью;
6) аренду помещений, оборудований, приобретение учебных пособий, наглядных материалов для проведения обучения по заказам (заявкам) физических и негосударственных юридических лиц;
7) приобретение оборудования, инвентаря, в том числе музыкальных инструментов, звукового оборудования и расходных материалов (пластики для барабанов, палочки для барабанов, батарейки, жидкости для генератора дыма);
8) ремонт музыкальных инструментов, звукового оборудования и сценических костюмов;
9) реставрация и возведение памятников культуры;
10) закуп экспонатов и музейных ценностей;
11) хранение и реставрация музейных ценностей;
12) корректура и перевод научных трудов, учебных пособий, экскурсионных текстов;
13) организация экспозиционно-выставочной деятельности в Республике Казахстан и за рубежом, а также проведение приема и организации выставок зарубежных стран.
19. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг) в сфере спорта, расходуются на:
1) аренду помещений, транспортных средств и оборудований, приобретение учебных пособий, наглядных материалов для проведения обучения по заказам (заявкам) физических и юридических лиц;
2) проведение обучающих семинаров, конференций, а также повышение квалификации специалистам по физической подготовке Вооруженных Сил, тренерам и инструкторам.
3) проведение кофе-брейков, приобретение сувенирной продукции, денежное вознаграждение в рамках выставок, семинаров, конференций, в том числе международных, круглых столов, конкурсов;

4) республикалық және халықаралық спорт іс-шараларды өткізуге;
5) асхананы ұстауға (жалақыға, азық-түлік сатып алуға, жабдық пен мүкәммал сатып алуға, күрделі жөндеуге);
6) сауықтыру іс-шараларына;
7) жарысқа қатысушылардың тамақтануы бойынша шығысты жабуға, төрешінің (судьяның) және медицина қызметкерінің еңбегіне ақы төлеуге;
8) тәуелсіз мемлекеттер елдері және шет елдер қатысушыларының тұруына және тамақтануына өкілдік шығысқа;
9) спорттық іс-шараларға қатысқаны үшін жарнаға жұмсалады.
20. Әскери медицина саласындағы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін қаражат:
1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде клиникалық хаттамаға және дәрілік заттар мен медициналық бұйым тізбесіне сәйкес бірыңғай дистрибьютордан тиісті жылға сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымды, шығыс материалын, сондай-ақ дәріқобдишаны, арнайы емдік өнімді сатып алуға (қамтамасыз етуге);
2) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтандырудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына сәйкес пациентті тамақтандыру және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтауға;
3) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметті сатып алу шартының талаптарына сәйкес есептелген тұрақсыздық төлемін төлеуге;
4) медициналық ақпарат жүйесі көрсететін қызметке, медициналық техникаға сервистік қызмет көрсетуге ақы төлеуге;
5) дәрігер мен орта медицина персоналдардың біліктілігін арттыруға жұмсалады.
21. Білім және ғылым саласындағы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін қаражат:
1) барлық салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемді есептеуді қоса алғанда, ғылыми зерттеуге қатысатын зерттеу тобы жетекшісінің және мүшелерінің, ақылы білім беру қызметін көрсететін жалдамалы қызметкерлердің (профессор-оқытушы құрамының) еңбегі үшін сыйақыға;
2) зерттеуді орындау үшін қажетті ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертхана, өзге де зертхана, басқа да ұйым көрсететін қызметке, оның ішінде конференцияға қатысу үшін ұйымдастыру жарнасына;
3) зерттеу үшін шығыс материалын, жабдықты, техника мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға, сондай-ақ оларды күтіп-ұстауға;
4) ғылыми зерттеу жарияланымын дайындауға және нәтижесін жариялауға;
5) ғылыми зерттеу шеңберіндегі түзетуге;

4) проведение республиканских и международных спортивных мероприятий;
5) содержание столовых (заработная плата, приобретение продуктов питания, приобретение оборудования и инвентаря, капитальный ремонт);
6) оздоровительные мероприятия;
7) покрытие расходов по питанию участников соревнований, оплата труда арбитров (судей) и медицинских работников;
8) представительские расходы на проживание и питание участников стран независимых государств и зарубежных стран;
9) взносы за участие в спортивных мероприятиях.
20. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг) в сфере военной медицины расходуются на:
1) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и медицинских изделий, расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и перечнями лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС), закупаемых у единого дистрибьютора на соответствующий год, также аптечек, специализированных лечебных продуктов;
2) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
3) оплату неустойки, начисленной в соответствии с условиями договора закупа услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;
4) оплату услуг медицинских информационных систем, сервисного обслуживания медицинской техники;
5) повышение квалификации врачей и среднего медицинского персонала.
21. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг) в сфере образования и науки, расходуются на:
1) вознаграждение за труд руководителя и членов исследовательской группы, участвующих в проведении научного исследования, наемных работников (профессорско-преподавательского состава), оказывающих платные образовательные услуги, включая начисление всех налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях;
3) приобретение расходных материалов, оборудования, техники и программного обеспечения для проведения исследований, а также на их содержание;
4) подготовку публикаций и опубликование результатов научных исследований;
5) корректуру в рамках проведения научных исследований;

6) ғылыми зерттеу шеңберінде басқа пайдаланушының абонементін, оның ішінде отандық және шетелдік электрондық дерекқорын (ресурсын), технопарк жабдығы мен шығыс материалын пайдалану үшін сатып алуға;
7) ұжымдық пайдалану зертханасын және басқа ұйымның ғылыми-эксперименттік базасын жалға алуға;
8) зерттеу үшін үй-жайды, жабдықты және техниканы жалға алуға;
9) қосымша оқу бағдарламасы бойынша оқу процесін ұйымдастыруға;
10) кітапхана қорын толықтыру үшін электрондық жинақ пен дерекқорды сатып алуға;
11) оқу және ғылыми мақсат үшін бейнеролик, бейнефильм, аудиожазба дайындауға;
12) конференция, семинар, дөңгелек үстел, конкурс, жарыс, олимпиада, оның ішінде халықаралық, шеңберінде кофе-брейк өткізуге, кәдесый өнімін, естелік сыйлық сатып алуға;
13) баспа және полиграфиялық өнімді дайындау мақсатында шығыс материалы мен жабдығын сатып алуға;
14) жарысқа, олимпиадаға, оның ішінде халықаралық, қатысушылардың тамақтануы бойынша шығысты жабуға;
15) оқу процесі үшін оқу құралын, көрнекі материалды сатып алуға;
16) оқыту тренингін, семинарын өткізуге;
17) диссертациялық кеңес мүшелерінің және шетелдік ғалымдарды, жас ғалымдарды (постдокторанттарды, докторантура, магистратура және бакалавриат студенттерін) қоса алғанда, ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі зерттеу тобының құрамына еңбек ақы төлеуге жұмсалады.
22. Әскери-теңіз саласында тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін қаражат:
1) жұмыс (көрсетілетін қызмет) үшін шығыс материалын, жабдықты, мүлікті, мүкәммалды және бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға;
2) оқу-жаттығу (жаттығу), конференция, семинар, дөңгелек үстел, оның ішінде халықаралық, шеңберінде кофе-брейк өткізуге, кәдесый өнімін, естелік сыйлықты сатып алуға;
3) материалдық-техникалық қамтамасыз ету, навигациялық-гидрографиялық, авариялық-құтқару, сүңгуірлік жабдық пен мүлікті, сигналдық құралды сатып алу жөніндегі шығысты жабуға;
4) гидрографиялық, топогеодезиялық және гидрометеорологиялық жабдықты қолданыс күйінде ұстауға (қызмет көрсету, тексеру, жөндеу, бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңарту);
5) оқу процесі және жұмысты (қызметті) қамтамасыз ету үшін оқу құралын, көрнекі материал, журнал және кітап сатып алуға;
6) оқытып-үйрету тренингін, семинар, конференция өткізуге жұмсалады.
23. Әуежайлық және авиациялық қызмет бойынша көрсетілетін қызметті өткізуден түсетін қаражат:
1) әуеайлақты жөндеу үшін құрылыс материалын сатып алуға;

6) приобретение абонементов стороннего пользователя, в том числе для использования отечественных и зарубежных электронных баз данных (ресурсов), оборудования и расходных материалов технопарков в рамках проведения научных исследований;
7) аренду лабораторий коллективного пользования и научно-экспериментальной базы сторонних организаций;
8) аренду помещений, оборудования и техники для проведения исследований;
9) организацию учебного процесса по дополнительным учебным программам;
10) приобретение электронных коллекций и баз данных для пополнения библиотечных фондов;
11) изготовление видеороликов, видеофильмов, аудиозаписей для учебных и научных целей;
12) проведение кофе-брейков, приобретение сувенирной продукции, памятных подарков в рамках конференций, семинаров, круглых столов, конкурсов, соревнований, олимпиад, в том числе международных;
13) приобретение расходных материалов и оборудования в целях изготовления издательской и полиграфической продукции;
14) покрытие расходов по питанию участников соревнований, олимпиад, в том числе международных;
15) приобретение учебных пособий, наглядных материалов для учебного процесса;
16) проведение обучающих тренингов, семинаров;
17) оплату труда членов диссертационных советов и исследовательской группы по проведению научных исследований, включая зарубежных ученных, молодых ученных (постдокторантов, студентов докторантуры, магистратуры и бакалавриата).
22. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг) в военно-морской сфере, расходуются на:
1) приобретение расходных материалов, оборудования, имущества, инвентаря и программного обеспечения для проведения работ (услуг);
2) проведение кофе-брейков, приобретение сувенирной продукции, памятных подарков в рамках учений (тренировок), конференций, семинаров, круглых столов, в том числе международных;
3) покрытие расходов по материально-техническому обеспечению, приобретению навигационно-гидрографического, аварийно-спасательного, водолазного оборудования и имущества, сигнальных средств;
4) поддержание в рабочем состоянии гидрографического, топогеодезического и гидрометеорологического оборудования (обслуживание, поверка, ремонт, обновление программного обеспечения);
5) приобретение учебных пособий, наглядных материалов, журналов и книг для учебного процесса и обеспечения работ (услуг);
6) проведение обучающих тренингов, семинаров и конференций.
23. Средства, поступающие от реализации услуг аэропортовской и авиационной деятельности, расходуются на:
1) приобретение строительных материалов для ремонта аэродромов;

2) ұшуды жерүсті қамтамасыз ету және радиотехникалық қамтамасыз ету құралының техникасын сатып алуға;
3) әуеайлақтық, авиациялық техниканы жөндеу және күтіп-ұстау және радиотехникалық қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке;
4) әуеайлақ пен авиациялық техника үшін тауар-материалдық құндылықты сатып алуға;
5) әуеайлақты күтіп-ұстау бойынша көрсетілетін қызметке;
6) оқытып-үйрету семинарын, тренинг, конференция өткізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 31 наурыздағы № 168қбпү бұйрығымен бекітілген авиация персоналының біліктілігін арттыруға;
7) әуежайлық және аэронавигациялық көрсетілетін қызметке, метеоқадағалау бойынша көрсетілетін қызметке, борттағы қуаттандыру және интернет желісі бойынша көрсетілетін қызметке жұмсалады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 12.05.2026 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Әскери медицина саласындағы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу ерекшелігі
24. Осы Қағидаларға сәйкес әскери-медициналық мекемелерде әскери медицина саласындағы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлері (бұдан әрі – әскери медицина бойынша көрсетілетін ақылы қызмет):
1) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) (бұдан әрі – Сатып алу қағидалары) "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ (бұдан әрі – Қор) мен әскери-медициналық мекемелер арасында жасалған медициналық көрсетілетін қызметті сатып алу шарты негізінде;
2) шарттық негізде:
"Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген);
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қызмет көрсету бойынша;
медицина және фармацевт кадрының қосымша және формальды емес білім алуы бойынша;
алғашқы көмек көрсету дағдысы бойынша сертификатталған жаттықтырушылар мен нұсқаушыларды даярлау бойынша;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымды қоймада сақтау бойынша;
медициналық техниканы жөндеу және техникалық (сервистік) қызмет көрсету бойынша жүзеге асырылады.

2) приобретение техники средств наземного обеспечения полетов и радиотехнического обеспечения;
3) услуги по ремонту и содержанию аэродромной, авиационной техники и радиотехнического обеспечения;
4) приобретение товарно-материальных ценностей для аэродрома и авиационной техники;
5) услуги по содержанию аэродромов;
6) проведение обучающих семинаров, тренингов, конференций, а также повышение квалификации авиационного персонала согласно Перечню, утвержденного приказом Министра обороны Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № 168дсп;
7) аэропортовые и аэронавигационные услуги, метеонаблюдения, услуги бортового питания и сети Интернета.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 12.05.2026 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Особенности реализации товаров (работ, услуг) в сфере военной медицины
24. В соответствии с настоящими Правилами в военно-медицинских учреждениях платные виды деятельности по реализации товаров (работ, услуг) в сфере военной медицины (далее – платные услуги военной медицины) осуществляется:
1) на основании договоров закупа медицинских услуг, заключенных между НАО "Фонд социального медицинского страхования" (далее – Фонд) и военно-медицинскими учреждениями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) (далее – Правила закупа);
2) на договорной основе:
в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559);
по оказанию услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
по дополнительному и неформальному образованию медицинских и фармацевтических кадров;
по подготовке сертифицированных тренеров и инструкторов по навыкам оказания первой помощи;
по складскому хранению лекарственных средств и медицинских изделий;
по ремонту и техническому (сервисному) обслуживанию медицинской техники.

25. Әскери-медициналық мекемелерде медициналық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) және "Амбулаториялық жағдайдағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Медицина қызметкері профилактиканың, диагностикалаудың, емдеудің және оңалтудың анағұрлым тиімді әдістерін таңдау кезінде клиникалық хаттаманы, сондай-ақ "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-41 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22782 болып тіркелген) басшылыққа алады.
26. Медициналық көмек медициналық көрсетілетін қызметті тұтынушыларға мынадай жағдайда:
1) тәулік бойы медициналық байқау мен емдеуді көздемейтін амбулаториялық жағдайда, оның ішінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационардың қабылдау бөлімшесінде;
2) тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтім жасауды, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайда, оның ішінде емдеу басталғаннан кейін бірінші тәулік ішінде тәулік бойы байқауды көздейтін "бір күн" терапия және хирургия болған жағдайда;
3) тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді қажет етпейтін, төсек-орын беріп, күндізгі уақытта медициналық байқауды, сондай-ақ емдеуді көздейтін стационарды алмастыратын жағдайда ұсынылады.
27. Әскери-медициналық мекеме жасалған медициналық көрсетілетін қызметті сатып алу шарты шеңберінде құжаттаманы толтыруды және беруді денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесі мен электрондық ақпараттық ресурсы арқылы жүзеге асырады.
28. Әскери-медициналық мекеме көрсетілетін қызметті сатып алу шарты бойынша міндеттеменің бір бөлігін орындау үшін дерекқорға енгізілген денсаулық сақтау субъектісімен бірлесіп орындаудың азаматтық-құқықтық шартын жасайды, сондай-ақ Сатып алу қағидаларына сәйкес бірлесіп орындаушы ретінде тартылады.
29. Қор осы Қағидалардың 24-тармағының 1) тармақшасына сәйкес көрсетілген әскери медицина бойынша ақылы қызметке ақы төлеуді "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ақы төлеу қағидалары) жүзеге асырады.

25. В военно-медицинских учреждениях оказание медицинской помощи осуществляется в соответствии с приказами Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218) и от 27 апреля 2022 года № ҚР- ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833).
Медицинские работники руководствуются клиническими протоколами при выборе наиболее эффективных методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации, а также приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № ҚР ДСМ-41 "Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22782).
26. Медицинская помощь представляется потребителям медицинских услуг в следующих условиях:
1) в амбулаторных условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях круглосуточных стационаров;
2) в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения;
3) в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдении, лечения предусматривающих медицинское наблюдение, а также лечение в дневное время с предоставлением койко-места.
27. Заполнение и предоставление документации военно-медицинским учреждением в рамках заключенных договоров закупа медицинских услуг осуществляется посредством информационных систем и электронных информационных ресурсов здравоохранения.
28. Военно-медицинское учреждение для исполнения части обязательств по договору закупа услуг заключают гражданско-правовой договор соисполнения с субъектами здравоохранения, включенными в базу данных, а также привлекаются в качестве соисполнителей в соответствии с Правилами закупа.
29. Оплата за платные услуги военной медицины, оказанных в соответствии с подпунктом 1) пункта 24 настоящих Правил, осуществляется Фондом в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831) (далее – Правила оплаты).

30. Осы Қағидалардың 24-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әскери медицина бойынша ақылы қызмет көрсету кезінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) бекітілген тариф пайдаланылады.
Осы Қағидалардың 24-тармағының 1) тармақшасына сәйкес көрсетілген әскери медицина бойынша ақылы қызмет үшін төлем құжаттарын, есеп пен нысанды қалыптастыру, сондай-ақ оларды Қорға ұсыну Ақы төлеу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
31. Осы Қағидалардың 24-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әскери медицина бойынша ақылы қызмет көрсету кезінде әскери-медициналық мекеменің басшысы бекітетін тариф пайдаланылады.
32. Бірлесіп орындау шарты бойынша міндеттемені орындайтын әскери-медициналық мекемеге көрсетілген медициналық қызмет үшін ақы төлеуді Қормен жасалған медициналық көрсетілетін қызметті сатып алу шарты шеңберінде бірлесіп орындау шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісі жүзеге асырады.
Бірлесіп орындаушы медициналық көрсетілетін қызметті тұтынушыларға медициналық көмек көрсеткен кезде әскери медицина бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеуді әскери-медициналық мекеме жүзеге асырады.
Қарулы Күштер мемлекеттік
мекемелерінің тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін
қызметтерді) өткізу және оларды
өткізуден түскен ақшаны
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемелері өткізетін тауар (жұмыс, көрсетілетін қызмет) тізбесі
1. Мәдениет саласындағы өткізілетін қызметтер:
1) фото-, бейнетүсірілім бойынша көрсетілетін қызмет;
2) мәдени, мәдени-бұқаралық, патриоттық, оның ішінде Қарулы Күштерге ведомстволық тиесілі емес жеке және заңды тұлғалармен бірге іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша көрсетілетін қызмет (жиынды, салтанатты іс-шараны, концертті, қабылдауды, форумды, конференция мен кинотүсірілімді ұйымдастыру және өткізу);
3) жетекші шығармашылық ұжымдар көрсететін қызмет;
4) концерттік (шығармашылық, эстрадалық-би) ұжымдардың өнер көрсетуі бойынша көрсетілетін қызмет;
5) залды (ғимаратты, құрылысжайды, үй-жайды) беру бойынша көрсетілетін қызмет;
6) әскери оркестрдің өнер көрсетуі бойынша көрсетілетін қызмет;
7) концерттік үй-жай мен алаң үшін мүкәммал (жабдық) беру бойынша көрсетілетін қызмет;
8) оқытып-үйрету үйірмелері мен квесттер ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызмет;

30. При оказании платных услуг военной медицины в соответствии с подпунктом 1) пункта 24 настоящих Правил, используются тарифы, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550).
Формирование платежных документов за платные услуги военной медицины, оказанных в соответствии с подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил, отчетов и форм, а также предоставление их в Фонд проводится в соответствии с Правилами оплаты.
31. При оказании платных услуг военной медицины в соответствии с подпунктом 2) пункта 24 настоящих Правил, используются тарифы, утверждаемые руководителем военно-медицинского учреждения.
32. Военно-медицинским учреждениям, исполняющим обязательства по договору соисполнения, оплата за оказанные медицинские услуги осуществляется субъектом здравоохранения, с которыми заключен договор соисполнения, в рамках заключенного с Фондом договора закупа медицинских услуг.
При оказании медицинской помощи потребителям медицинских услуг соисполнителями, оплата за услуги военной медицины осуществляется военно-медицинскими учреждениями.
Приложение 1
к Правилам реализации
республиканскими
государственными
учреждениями товаров
(работ, услуг) и использования
денег от их реализации
Перечень услуг, товаров (работ, услуг), реализуемых государственными учреждениями Вооруженных Сил
1. Услуги, реализуемые в сфере культуры:
1) услуги проведения фото-, видеосъемок;
2) услуги по организации и проведению культурных, культурно-массовых, патриотических мероприятий, в том числе совместно с физическими и юридическими лицами, не имеющими ведомственной принадлежности к Вооруженным Силам (организация и проведение сборов, торжественных мероприятий, концертов, приемов, форумов, конференций и киносъемок);
3) услуги ведущих творческих коллективов;
4) услуги выступления концертных (творческих, эстрадно-танцевальных) коллективов;
5) услуги по предоставлению залов (зданий, сооружений, помещений);
6) услуги выступления военного оркестра;
7) услуги по предоставлению инвентаря (оборудований) для концертных помещений и площадок;
8) услуги по организации обучающих кружков и квестов;

9) өткізілетін мәдени-демалыс іс-шаралары шеңберінде қонақүй қызметін ұйымдастыру;
10) көшпелі көрмені ұйымдастыру және өткізу бойынша көрсетілетін қызмет;
11) мұражайға экскурсиямен және онсыз бару бойынша көрсетілетін қызмет;
12) құқық иесiнiң рұқсатымен экспонаттың, қарудың және мұрағаттық құжаттардың макетін, көшiрмесiн реставрациялау жұмысы, жасау, реконструкциялау бойынша көрсетілетін қызмет;
13) кәдесый және полиграфиялық өнімді жасау және өткізу бойынша көрсетілетін қызмет.
2. Спорт саласындағы өткізілетін көрсетілетін қызметтер:
1) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық көрсетілетін қызмет;
2) Қарулы Күштерге ведомстволық тиесілі емес жеке және заңды тұлғалармен спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша көрсетілетін қызмет (жарысты, арнайы кешенді спорттық іс-шараны ұйымдастыру және өткізу);
3) спорттық керек-жарақты және спорттық құрылысжайды беру бойынша көрсетілетін қызмет;
4) кейіннен олардың басқа дене шынықтыру-спорттық ұйымға ауысуы жағдайын іске асырып, спортшылар мен жаттықтырушыларды даярлау бойынша көрсетілетін қызмет;
5) медициналық оңалту бойынша көрсетілетін қызмет;
6) мекемеде өткізілетін іс-шараларға қатысушыларды тамақтандыруды қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет;
7) қонақүйлік көрсетілетін қызмет;
8) Алматы қаласындағы оқу-жаттықтыру базасында арнайы (таудағы (альпинистік) даярлық бойынша сабақ) және Панфилов оқу-жаттықтыру базасында сүңгуірлік даярлық және Алматы қаласындағы оқу-жаттықтыру базасында оқ ату даярлығы бойынша көрсетілетін қызмет;
9) демалысты (оның ішінде сауықтыру) ұйымдастыру, мекеме өткізетін әртүрлі іс-шараға қатысушыларды тамақтандыруды қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет;
10) Щучинск қаласындағы оқу-жаттықтыру базасында ойын-сауықты және туристік қызметті ұйымдастыру және жүргізу бойынша көрсетілетін қызмет;
11) қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастыру және іс-шараларды өткізу үшін асхана мен буфеттің асхана залын беру қызметі;
12) спорттық іс-шараны фото-, бейне түсіруді ұйымдастыру, бейне-роликті монтаждау бойынша көрсетілетін қызмет;
13) спорттық киімнің, кәдесый өнімі мүкәммалының бөлшек саудасы (оның ішінде қашықтан сауда жасау тәсілімен) бойынша көрсетілетін қызмет;
14) автомобиль және арнайы көлік қызметін ұсыну.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 29.12.2025 № 1770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әскери медицина саласындағы өткізілетін қызметтер:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысымен бекітілген ТМККК тізбесі шеңберіндегі медициналық көмек;

9) организация гостиничных услуг, в рамках проводимых культурно-досуговых мероприятий;
10) услуги организации и проведения выездных выставок;
11) услуги посещения музея с экскурсией и без;
12) услуги по реставрационным работам, реконструкция макетов, экспонатов, оружия и архивных документов с разрешения правообладателя;
13) услуги изготовления и реализация сувенирной и полиграфической продукции.
2. Услуги, реализуемые в сфере спорта:
1) физкультурно-оздоровительные и спортивные услуги;
2) услуги по организации и проведению спортивных мероприятий с физическими и юридическими лицами, не имеющими ведомственной принадлежности к Вооруженным Силам (организация и проведение соревнований, специальных комплексных спортивных мероприятий);
3) услуги по предоставлению спортивного инвентаря и спортивных сооружений;
4) услуги по подготовке спортсменов и тренеров с последующей реализацией условий их перехода в иные физкультурно-спортивные организации;
5) услуги по медицинской реабилитации;
6) услуги по обеспечению питанием участников мероприятий, проводимых в учреждении;
7) гостиничные услуги;
8) предоставление услуг по специальной (занятия по горной (альпинистской) на базе учебно-тренировочного центра г. Алматы и водолазной подготовке на базе учебно-тренировочного центра Панфилово и огневой подготовке на базе учебно-тренировочного центра г. Алматы;
9) услуги по организации отдыха (в том числе оздоровительного), обеспечению питания участников мероприятий, проводимых учреждением;
10) услуги по организации и проведению развлечений и туристической деятельности на базе учебно-тренировочного центра Щучинск;
11) услуга предоставления обеденного зала столовых и буфетов для организации общественного питания и проведения мероприятий;
12) услуги по организации фото и видео съемки, монтажа видео роликов спортивных мероприятий;
13) услуги розничной торговли (в том числе торгово-дистанционным способом) спортивной одежды, инвентаря сувенирной продукции;
14) предоставление услуг автомобильного и специализированного транспорта.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 29.12.2025 № 1770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Услуги, реализуемые в сфере военной медицины:
1) медицинская помощь в рамках перечня ГОБМП, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672;

2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 қазандағы № 421 қаулысымен бекітілген МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек тізбесі шеңберіндегі медициналық көмек;
3) ТМККК тізіміне және (немесе) МӘМС жүйесіне енгізілмеген медициналық көмектің қосымша көлемі;
4) бактериологиялық, вирусологиялық, иммунологиялық және паразитологиялық зерттеулер;
5) физикалық факторларды, микроклиматты, шуды, дірілді, жарықтың берілуін өлшеу;
6) судың химиялық талдауы;
7) объектілерді радиометриялық зерттеу;
8) дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық жұмыс;
9) медициналық қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
10) семинар, шеберлік сыныбын, конференция өткізу;
11) алғашқы көмек көрсету дағдылары бойынша сертификатталған жаттықтырушылар мен нұсқаушылар курсын өткізу;
12) дәрілік заттар мен медициналық бұйымды қоймада сақтауды жүзеге асыру;
13) медициналық техниканы жөндеу мен техникалық (сервистік) қызмет көрсету.
4. Навигациялық-гидрографиялық саладағы өткізілетін қызметтер:
1) алаңдық зерттеу тәсілімен түп рельефін егжей-тегжейлі түсіру бойынша көрсетілетін қызмет;
2) өлшеу әдісімен түп рельефін егжей-тегжейлі түсіру бойынша көрсетілетін қызмет;
3) теңіз түбіндегі табиғи және техногендік пайда болған объектілерді іздеу және сәйкестендіру;
4) жүзуші навигациялық жабдық құралдарын қою және алу;
5) навигациялық жабдық құралдарының жүзуін бақылау;
6) барлық навигациялық құралдар-жабдықтар түрлеріне қызмет көрсету;
7) су түбін тереңдету, жөндеу, су түбін қазу, теңіз инженерлік ізденістер жұмысын навигациялық-гидрографиялық сүйемелдеу;
8) су түбін тереңдету техникасын орналастыру, таңдалған топырақ көлемін есептеп, су түбі рельефінің кіріс, бақылау және орындау түсірілімін орындау;
9) теңіз және жаға құрылысы жұмысын навигациялық-гидрографиялық сүйемелдеу;
10) жағаның іргелес бөлігін топографиялық зерттеу;
11) ауа райы, теңіз деңгейі туралы жедел ақпарат беру;
12) дәл орнын анқытау сервисіне қол жеткізуді ұсыну (теңіз жергілікті саралау станциясынан сараланған түзету беру);
13) цифрлық теңіз навигациялық картасын сату;
14) қағаздағы теңіз навигациялық картасын сату;
15) навигациялық-гидрографиялық жағдай, Каспий теңізінің қазақстандық секторын және оның жағалауын картографиялық және гидрографиялық зерделеу бойынша ақпараттық-анықтамалық және талдау ақпаратын сату (лоция, ақпараттық анықтамалық);
16) теңізде жүзу қауіпсіздігі, навигациялық жабдық құралдары, кеменің жүзу жолы бойынша жобалау және жұмыс құжаттамасының кіші бөлімдерін әзірлеу;

2) медицинская помощь в рамках перечня медицинской помощи в системе ОСМС, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2019 года № 421;
3) дополнительный объем медицинской помощи, не включенные в перечни ГОБМП и (или) системы ОСМС;
4) бактериологические, вирусологические, иммунологические и паразитологические исследования;
5) замеры физических факторов, микроклимата, шума, вибрации, освещенности;
6) химический анализ воды;
7) радиометрические исследования объектов;
8) дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные работы;
9) повышение квалификации медицинских работников;
10) проведение семинаров, мастер-классов, конференции;
11) проведение курсов подготовки сертифицированных тренеров и инструкторов по навыкам оказания первой помощи;
12) осуществление складского хранения лекарственных средств и медицинских изделий;
13) ремонт и техническое (сервисное) обслуживание медицинской техники.
4. Услуги, реализуемые в сфере навигационно-гидрографической деятельности:
1) услуги по детальной съҰмке рельефа дна способом площадного обследования;
2) услуги по детальной съҰмке рельефа дна способом промера;
3) поиск и идентификация объектов естественного и техногенного происхождения на дне моря;
4) постановка и снятие плавучих средств навигационного оборудования;
5) оплавывание средств навигационного оборудования;
6) обслуживание всех типов средств навигационного оборудования;
7) навигационно-гидрографическое сопровождение дноуглубительных работ, ремонтного дночерпания, морских инженерных изысканий;
8) позиционирование дноуглубительной техники, выполнение входных, контрольных и исполнительных съемок рельефа дна с подсчетом объемов выбранного грунта;
9) навигационно-гидрографическое сопровождение морских и прибрежных строительных работ;
10) топографическая съемка прилегающей части берега;
11) предоставление оперативной информации о погодных условиях, уровню моря;
12) предоставление доступа к сервису точного позиционирования (предоставление дифференциальных поправок от морской локальной дифференциальной станции);
13) продажа цифровых морских навигационных карт;
14) продажа бумажных морских навигационных карт;
15) продажа информационно-справочной и аналитической информации по навигационно-гидрографической обстановке, картографической и гидрографической изученности казахстанского сектора Каспийского моря и его берегов (лоция, информационные справочники);
16) разработка подразделов проектной и рабочей документации по: безопасности мореплавания, средствам навигационного оборудования, путям движения судов;

17) аспаптық бағалаумен су түбінің рельефін егжей-тегжейлі түсіру көрсетілетін қызметі (гидролокациялық тексерумен үйлесімділікте);
18) әртүрлі стационарлық және қалқымалы объектілерді, соның ішінде бұрғылау платформаларын үйлестіру және орнату;
19) суасты құбырын жүргізудің болжамды дәлізі картасын, оның ішінде 3D форматта жасау;
20) әртүрлі гидротехникалық құрылысжайды (суасты құбыр жолы, айлақ, жасанды арал) тексеру және бақылау;
21) жағалау аймағын тахеометриялық түсіру (егжей-тегжейлі жоспарлау үшін, су басу және кептіру орындарын зерттеу);
22) жоспарлы-биіктік геодезиялық желілерді (түсірілім және тірек) жасау;
23) Каспий теңізі жағалауындағы литодинамикалық процестерді бағалау мақсатында өзге де арнайы гидрографиялық жұмысты жүргізу (негізгі жармада өлшеу, сырғанауды бағалау үшін жыл сайынғы мерзімді түсірілімдер).
5. Сүңгуір саласындағы өткізілетін қызметтер:
1) сүңгуір курсы;
2) корабль (кеме) корпусының суасты бөлігін қарау, жөндеу, тазалау.
6. Теңіз көлік тасымалы саласындағы өткізілетін қызметтер:
1) кемелерді және жүзетін құралдарды тартып жүзу;
2) жүкті теңізбен жеткізу.
7. Әуежай қызметі саласындағы өткізілетін қызмет:
1) ұшу-қону жолағын беру бойынша көрсетілетін қызмет;
2) авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет;
3) әуе кемесiне тұрақ орнын беру бойынша көрсетілетін қызмет;
4) жүкті өңдеу бойынша көрсетілетін қызмет;
5) әуеайлақта жүкті жеткізу бойынша көрсетілетін қызмет;
6) әуе кемесіне қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызмет;
7) әуе кемесін авиациялық жанар-жағармай материалымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет;
8) әуе кемесін авиациялық жанар-жағармай материалын және арнайысұйықты сақтау бойынша көрсетілетін қызмет
8. Авиациялық қызмет саласындағы өткізілетін қызметтер:
1) әскери-көлік және армиялық авиациямен әуе тасымалы саласында өткізілетін қызмет (мемлекеттік емес ұйымдар үшін);
2) өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарды тартып, әскери-көлік және армиялық авиациямен әуе тасымалы саласында өткізілетін қызмет;
3) халықаралық міндеттемелерді орындау үшін әскери-көлік авиациясымен әуе тасымалы саласында өткізілетін қызмет;
4) іздеу-құтқару жұмысына тартылған кезде әскери-көлік және армиялық авиациямен әуе тасымалы саласында өткізілетін қызмет.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 12.05.2026 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Білім және ғылым саласындағы ақылы негізде өткізілетін қызметтер:
1) оқу-әдістемелік, баспа және полиграфиялық өнімді әзірлеу және (немесе) өткізу;

17) услуги детальной съемки рельефа дна с инструментальной оценкой (в сочетании с гидролокационным обследованием);
18) координирование и установка стационарных и плавучих объектов, в том числе буровых платформ;
19) составление карт предполагаемого коридора прокладки подводного трубопровода, в том числе в 3D формате;
20) инспекция и мониторинг различных гидротехнических сооружений (подводных трубопроводов, причалов, искусственных островов);
21) тахеометрическая съемка прибрежной зоны (для детальной планировки, изучение мест подтопления и осушки);
22) создание планово-высотных геодезических сетей (съемочной и опорной);
23) проведении специальных гидрографических работ с целью оценки литодинамических процессов на побережье Каспийского моря (промер на ключевых створах, ежегодные периодические съемки для оценки заносимости).
5. Услуги, реализуемые в сфере водолазной деятельности:
1) курсы водолазов;
2) осмотр, ремонт, чистка подводной части корпуса корабля (судна).
6. Услуги, реализуемые в сфере морских транспортных перевозок:
1) буксировка судов и плавательных средств;
2) морская перевозка грузов.
7. Услуги, реализуемые в сфере аэропортовской деятельности:
1) услуги по предоставлению взлетно-посадочной полосы;
2) услуги по обеспечению авиационной безопасности;
3) услуги по предоставлению места стоянки воздушному судну;
4) услуги по обработке грузов;
5) услуги по транспортировке груза на аэродроме;
6) услуги по обслуживанию воздушного судна;
7) услуги по обеспечению воздушных судов авиационными горюче-смазочными материалами;
8) услуги по хранению горюче-смазочных материалов и спецжидкостей.
8. Услуги, реализуемые в сфере авиационной деятельности:
1) услуги, реализуемые в сфере воздушных перевозок военно-транспортной и армейской авиацией (для негосударственных организаций);
2) услуги, реализуемые в сфере воздушных перевозок военно-транспортной и армейской авиацией при привлечении иными государственными органами и организациями;
3) услуги, реализуемые в сфере воздушных перевозок военно-транспортной авиацией для выполнения международных обязательств;
4) услуги, реализуемые в сфере воздушных перевозок военно-транспортной и армейской авиацией при привлечении к поисково-спасательным работам.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 12.05.2026 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Услуги, реализуемые в сфере образования и науки на платной основе:
1) разработка и (или) реализация учебно-методической, издательской и полиграфической продукции;

2) ғылыми және қорғаныстық зерттеу жүргізу;
3) функционалдық арналуы бойынша ғылыми-эксперименттік, оқу-материалдық, спорттық базаны, сондай-ақ конференц-залды, брифинг-залды, акт залын және дәрісхана беру;
4) әскери кафедра студенттері үшін әскери-оқу практикасын ұйымдастыру және өткізу;
5) әскери кафедраларға ақылы негізде әскери мүлік беру;
6) бастапқы әскери даярлық, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық оқытушыларын, азаматтарды запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлау мамандарын қайта даярлау және біліктілігін арттыру;
7) әскери міндеттерлердің курстық даярлықтан өтуі;
8) бакалавриат, магистратура және докторантура бағдарламасы бойынша мамандарды даярлау;
9) лицензиялық шарт бойынша ғылыми зерттеу нәтижесіне зияткерлік құқық беру;
10) рецензияланатын ғылыми басылымда ғылыми мақала жариялау және конференция жинағын жасау бойынша қызмет көрсету.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 12.05.2026 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Инфрақұрылымды күтіп-ұстау, жөндеу және салу, бұйымдарды шығару, кірме жолдарды жасау, тиеу-түсіру жұмысы, тауарды сақтау, сондай-ақ қонақүй ісі саласындағы ақылы негізде өткізілетін қызметтер:
1) ғимараттарды, автомобиль жолдарын және жасанды құрылысжайларды салу, жөндеу, реконструкциялау;
2) абаттандыру және көгалдандыру;
3) қарды, қатты-тұрмыстық және құрылыс қалдықтарын жинау және шығару;
4) жер қазу жұмысы және топырақ үю;
5) ғимараттар мен құрылысжайларды бұзу;
6) бетон бұйымдарын дайындау;
7) қиыршық тас (шағыл тас) және құм карьерлерін жасау;
8) жиһаз жасау;
9) металдан жасалған бұйымдарды шығару және монтаждау;
10) терезелерді, есіктерді қоса алғанда, пластиктен жасалған бұйымдарды шығару және монтаждау, сондай-ақ орнату және қызмет көрсету бойынша қосымша жұмысты орындау;
11) металл құрылысжайлар мен конструкцияларды дайындау және монтаждау;
12) металл қоршаулар мен бөгеттерді дайындау және монтаждау;
13) кірме теміржол бойынша көрсетілетін қызмет;
14) теміржол рампасындағы тиеу-түсіру қызметі;
15) жасалған шарттар шеңберінде тауарды жауапты сақтау қызметі;
16) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлік (автомобиль) логистикасы.
Ескерту. 10-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 29.12.2025 № 1770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) проведение научных и оборонных исследований;
3) предоставление научно-экспериментальной, учебно-материальной, спортивной базы, а также конференц-залов, брифинг-залов, актовых залов и аудиторий по их функциональному предназначению;
4) организация и проведение военно-учебной практики для студентов военных кафедр;
5) предоставление военного имущества военным кафедрам на платной основе;
6) переподготовка и повышение квалификации преподавателей начальной военной подготовки, допризывной и углубленной допризывной подготовки, специалистов военной подготовке граждан по программам офицеров запаса и сержантов запаса;
7) прохождение курсовой подготовки военнообязанных;
8) подготовка специалистов по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры;
9) предоставление интеллектуальных прав на результаты научных исследований по лицензионному договору;
10) оказание услуг по опубликованию научных статей в рецензируемых научных изданиях и изготовлению сборников конференций.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 12.05.2026 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Услуги, реализуемые в сфере содержания, ремонта и строительства инфраструктуры, производства изделий, подъездных путей, погрузочно-разгрузочных работ, хранения товаров, а также гостиничного дела на платной основе:
1) строительство, ремонт, реконструкция зданий, автомобильных дорог и искусственных сооружений;
2) благоустройство и озеленение;
3) уборка и вывоз снега, твердо-бытовых и строительных отходов;
4) земляные работы и обвалование;
5) снос зданий и сооружений;
6) изготовление бетонных изделий;
7) разработка гравийных (щебеночных) и песчаных карьеров;
8) изготовление мебели;
9) производство и монтаж изделий из металла;
10) производство и монтаж изделий из пластика, включая окна, двери, а также выполнение сопутствующих работ по установке и обслуживанию;
11) изготовление и монтаж металлических сооружений и конструкций;
12) изготовление и монтаж металлических ограждений и заграждений;
13) услуги подъездных железнодорожных путей;
14) погрузочно-разгрузочные услуги на железнодорожной рампе;
15) услуги ответственного хранения товаров в рамках заключенных договоров;
16) транспортная (автомобильная) логистика по территории Республики Казахстан.
Сноска. Приложение 1 дополнено пунктом 10 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 29.12.2025 № 1770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Қонақүй ісі саласындағы ақылы негізде өткізілетін қызметтер:
1) нөмірлерді беру;
2) тұрмыстық қызмет көрсету;
3) тамақтандыру.
Ескерту. 11-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 29.12.2025 № 1770 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қарулы Күштер мемлекеттік
мекемелерінің тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін
қызметтерді) өткізу және оларды
өткізуден түскен ақшаны
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Бекітемін
Мемлекеттік мекеменің
басшысы _______________
(әскери атағы, қолы,
инициалдары және тегі)
20__жылғы "__"___________
Ақылы көрсетілетін қызметтерді дамыту және ілгерілету жоспары
Мемлекеттік мекеменің атауы_______________________________________
_____________________________ жылдарға
(жоспарлы кезең)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Р/с
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) атауы
Қызмет нәтижесі бойынша қол жеткізу мақсаты
Қол жеткізу жолы
Қаржылан
дыру көзі
(ақылы көрсетілетін қызмет есебінен)
Қаржыландыру көзі
(бюджет қаражаты есебінен)
Алдың
ғы жылдың жоспары
Алдың
ғы жылдың фактісі
Жоспарлы кезең
Жоспарды нақтылау (түзету)
Негіздеме (көрсету)
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Мемлекеттік мекеме басшысының жетекшілік ететін орынбасары
_________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Қаржы бөлімшесінің бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Қарулы Күштер мемлекеттік
мекемелерінің тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін
қызметтерді) өткізу және оларды
өткізуден түскен ақшаны
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Бекітемін
Мемлекеттік мекеменің
Басшысы ________________
(әскери атағы, қолы,
инициалдары және тегі)
20___жылғы "__"_________
Мемлекеттік мекеменің ақылы көрсетілетін қызметті дамыту жоспарының іске асырылуы туралы есебі
Мемлекеттік мекеменің атауы _______________________________________
Есепті кезең _____________________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Р/с
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) атауы
Кірістің орындалуы туралы ақпарат
Қол жеткізу %
Ауытқу себебі
Кірістің орындалуы туралы ақпарат
Қол жеткізу %
Ауытқу себебі
жоспар
факт
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мемлекеттік мекеме басшысының жетекшілік ететін орынбасары
__________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Қаржы бөлімшесінің бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Қарулы Күштер мемлекеттік
мекемелерінің тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін
қызметтерді) өткізу және оларды
өткізуден түскен ақшаны
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері мемлекеттік мекемесінің иелігінде қалатын тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден ақшаның түсуі мен жұмсалу жоспарына түсіндірме жазба
Мемлекеттік мекеменің атауы:__________________
Ақылы қызметтерді көрсету жөніндегі қызметтің қысқаша сипаттамасы
Жылдың басына қаражаттың қалдығы (мың теңгеде) кодтар мен филиалдар (бар болса) бөлігінде.
Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден түскен кірістің жоспарланатын сомасы (мың теңгеде) кодтар мен филиалдар (бар болса) бөлігінде. Жоспарланатын кірістің қысқаша сипаттамасы.
Шығыстың жоспарланатын сомасы (мың теңгеде) кодтар, ерекшелік пен филиалдар (бар болса) бөлігінде. Жоспарланатын шығыстың қысқаша сипаттамасы.
Мемлекеттік мекеменің бастығы ______________________________
Қаржы бөлімшесінің бастығы _________________________________

11. Услуги, реализуемые в сфере гостиничного дела на платной основе:
1) предоставление номеров;
2) предоставление бытовых услуг;
3) предоставление питания.
Сноска. Приложение 1 дополнено пунктом 11 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 29.12.2025 № 1770 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам реализации
государственными
учреждениями товаров (работ,
услуг) и использования
денег от их реализации
Утверждаю
Руководитель
государственного учреждения
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"____"___________20___года
План развития и продвижения платных услуг
Наименование государственного учреждения_______________________________________
на _____________________________годы
(плановый период)
Единица измерения: тысяч тенге
№ п/п
Наименование товаров (работ, услуг)
Цель достижения по результатам деятельности
Пути достижения
Источник финансирования
(за счет платных услуг)
Источник финансирования
(за счет бюджетных средств)
План предыдущего года
Факт предыдущего года
Плановый период
Уточнение (корректировка) плана
Обоснование (указать
20___год
20___год
20___год
20___год
20___год
20___год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Курирующий заместитель руководителя государственного учреждения
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Начальник финансового подразделения
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 3
к Правилам реализации
государственными
учреждениями товаров
(работ, услуг) и использования
денег от их реализации
Утверждаю
Руководитель государственного
учреждения
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы
"____"___________20___года
Отчет о реализации плана развития платных услуг государственного учреждения
Наименование государственного учреждения ______________________________
Отчетный период_____________________________________________________
Единица измерения: тысяч тенге.
№ п/п
Наименование товаров (работ, услуг)
Информация об исполнении дохода
% достижения
Причины отклонения
Информация об исполнении расхода
% достижения
Причины отклонения
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Курирующий заместитель руководителя государственного учреждения
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Начальник финансового подразделения
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 4
к Правилам реализации
государственными
учреждениями товаров
(работ, услуг) и использования
денег от их реализации
Форма
Пояснительная записка к Плану поступления и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения Вооруженных Сил Республики Казахстан
Наименование государственного учреждения:______________________________
Краткое описание деятельности по оказанию платных услуг.
Остаток денежных средств на начало года (в тысячи тенге) в разрезе кодов и филиалов (при наличии).
Планируемая сумма дохода от реализации товаров (работ, услуг) (в тысячи тенге) в разрезе кодов и филиалов (при наличии). Краткое описание планируемого дохода.
Планируемая сумма расхода (в тысячи тенге) в разрезе кодов, специфик и филиалов (при наличии). Краткое описание планируемого расхода.
Начальник государственного учреждения_________________________________
Начальник финансового подразделения __________________________________