Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 36-бабының 3-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрыққа қол қойылған күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаментіне (Т.Ә. Балқыбеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор С. Шәріпханов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2024 жылғы 2 ақпандағы
№ 34 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны

Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34.
В соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) в течение десяти рабочих дней после дня подписания настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Балкибеков Т.А.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-майор С. Шарипханов
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 февраля 2024 года № 34
Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты

1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 36-бабының 3-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер мен әскери қызметшілер) кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының (бұдан әрі – кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы) мазмұнын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға, азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға және жүргізуге, төтенше жағдай аймағындағы халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсетуге, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды жүргізу үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіруге бағытталған.
3. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының міндеттері:
1) қызметтік міндеттерді табысты орындауды қамтамасыз ететін білікті және тиімді іс-қимылдарға оқыту;
2) азаматтық қорғау органдарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу, сондай-ақ оларды қызметтік міндеттерді жүзеге асыру кезінде практикалық қолдану;
3) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік жұмысының ерекшелігін ескере отырып, кәсіби сананы, жауапкершілік сезімін, кәсіби шеберлікті ұдайы жетілдіруге ұмтылысты қалыптастыру;
4) төтенше жағдайларға жедел ден қоюға, азаматтық қорғанысқа және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тұрақты әзірлікті қолдау;
5) психологиялық тұрақтылықты қалыптастыру, байқағыштықты, қырағылықты, есте сақтауды, ойлауды, дағдыларды және кәсіби-психологиялық қасиеттерді дамыту;
6) өрт, авариялық-құтқару техникасын, өрт-техникалық қару-жарақ пен жабдықты қолдану дағдыларын жетілдіру;
7) өрт-құтқару даярлығы, авариялық-құтқару жұмысы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, қауіпсіздік техникасының алдын алу және оларды жою бойынша іс-шаралардың профилактикасы бойынша дағдыларды жетілдіру болып табылады;

1. Настоящее Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяет содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки (далее - профессиональная служебная и физическая подготовка) сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Профессиональная служебная и физическая подготовка нацелена на совершенствование профессиональных знаний и навыков сотрудников и военнослужащих для проведения мероприятий, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, организации и ведения гражданской обороны, оказания экстренной медицинской и психологической помощи населению, находящемуся в зоне чрезвычайной ситуации, обеспечения пожарной безопасности.
3. Задачами профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих являются:
1) обучение умелым и эффективным действиям, обеспечивающим успешное выполнение служебных задач;
2) изучение нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность органов гражданской защиты, а также их практическое применение при осуществлении служебных задач;
3) формирование профессионального сознания, чувства ответственности, стремления к постоянному совершенствованию профессионального мастерства с учетом специфики служебной деятельности сотрудников и военнослужащих;
4) поддержание постоянной готовности к оперативному реагированию на чрезвычайные ситуации, гражданской обороне и проведению аварийно-спасательных работ;
5) формирование психологической устойчивости, развитие наблюдательности, бдительности, памяти, мышления, навыков и профессионально-психологических качеств;
6) совершенствование навыков применения пожарной, аварийно-спасательной техники, пожарно-технического вооружения и оборудования;
7) совершенствование навыков по пожарно-спасательной подготовке, аварийно-спасательной работе, профилактике мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, техники безопасности.

8) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының деңгейін айқындау;
9) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау мыналарды қамтиды:
1) арнайы даярлық;
2) әлеуметтік-құқықтық даярлық;
3) психологиялық даярлық;
4) саптық даярлық.
5. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығы мыналарды қамтиды:
1) дене шынықтыру дайындығы;
2) өрт-құтқару дайындығы.
6. Арнайы дайындық қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тікелей кәсіби қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеуіне бағытталған.
7. Әлеуметтік-құқықтық дайындық қызметкерлер мен әскери қызметшілер арасында тәртіп пен құқықтық тәртіпті нығайтуға, сондай-ақ әлеуметтік кепілдіктерді қамтамасыз етуге, әлеуметтік қорғалу деңгейін айқындауға, қызметкерлер мен әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін әлеуметтік қорғауды жүзеге асыру бойынша басқарушылық шешімдердің орындалуын ұйымдастыруға бағытталған.
8. Психологиялық даярлық қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік жұмыстың кез келген жағдайларында кәсіби сауатты іс-әрекетке дайындығын қалыптастыруға, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік жұмысты жүзеге асыру кезінде туындайтын стресс факторларының теріс әсеріне психологиялық тұрақтылығын арттыруға, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің штаттық және экстремалды жағдайларда қызметтік міндеттерді тиімді шешуге ықпал ететін психологиялық қасиеттерін, дағдылары мен іскерлігін дамытуға бағытталған.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Саптық дайындық қызметкерлер мен әскери қызметшілерде саптық дағдыларды қалыптастыруға және патриотизмге тәрбиелеуге бағытталған.
10. Дене шынықтыру күнделікті қызметтің қысылтаяң жағдайларында, сондай-ақ төзімділікті, спорттық және салауатты өмір салтын талап ететін жағдайларда жылдам әрекет ету және кедергілерді жеңу үшін қажетті физикалық қасиеттер мен дағдыларды қалыптастыруға және жетілдіруге бағытталған.
11. Өрт-құтқару даайындығы өрт, авариялық-құтқару техникасымен, өрт-техникалық қару-жарақпен және жабдықтармен жұмыс істеудің неғұрлым ұтымды және тиімді әдістер мен тәсілдерін саналы және шебер орындауды қалыптастыруға және жетілдіруге бағытталған.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2024 жылғы 2 ақпандағы
№ 34 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары

8) определение уровня профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих;
9) определение классной квалификации сотрудников и военнослужащих.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
4. Профессиональная служебная подготовка сотрудников и военнослужащих включает в себя:
1) специальную подготовку;
2) социально-правовую подготовку;
3) психологическую подготовку;
4) строевую подготовку.
5. Профессиональная физическая подготовка сотрудников и военнослужащих включает в себя:
1) физическую подготовку;
2) пожарно-спасательную подготовку.
6. Специальная подготовка направлена на изучение сотрудниками и военнослужащими нормативных правовых актов, регламентирующих непосредственную профессиональную деятельность.
7. Социально-правовая подготовка направлена на укрепление дисциплины и правопорядка среди сотрудников и военнослужащих, а также обеспечение социальных гарантий, определение уровня социальной защищенности, организацию исполнения управленческих решений по осуществлению социальной защиты сотрудников и военнослужащих и членов их семей.
8. Психологическая подготовка направлена на формирование готовности сотрудников и военнослужащих к профессионально грамотным действиям в любых ситуациях служебной деятельности, повышение психологической устойчивости сотрудников и военнослужащих к негативному влиянию стрессовых факторов, возникающих при осуществлении служебной деятельности, развитие у сотрудников и военнослужащих психологических качеств, навыков и умений, способствующих эффективному решению служебных задач в штатных и экстремальных условиях.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
9. Строевая подготовка направлена на формирование строевой выучки и воспитание патриотизма у сотрудников и военнослужащих.
10. Физическая подготовка направлена на формирование и совершенствование физических качеств и навыков, необходимых для скоростного реагирования и преодоления преград в экстремальных ситуациях повседневной деятельности, а также в ситуациях, требующих выносливости, спортивного и здорового образа жизни.
11. Пожарно-спасательная подготовка направлена на формирование и совершенствование сознательного и умелого выполнения наиболее рациональных и эффективных приемов и способов работы с пожарной, аварийно-спасательной техникой, пожарно-техническим вооружением и оборудованием.
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 февраля 2024 года № 34
Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 36-бабының 3-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер мен әскери қызметшілер) кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын (бұдан әрі – кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы) ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымының (бұдан әрі – білім беру ұйымы), (оқу орталықтары) курсанттарына, магистранттарына, докторанттарына, тыңдаушыларына және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің мерзімді әскери қызметінің әскери қызметшілеріне (бұдан әрі – әскери бөлімдер) қолданылмайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызмет өткеру орны бойынша жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі - ТЖМ) бастықтары, ТЖМ ведомстволарының төрағалары, аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің, сондай-ақ білім беру ұйымдарының бастықтары, әскери бөлімдердің командирлері қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын уақтылы және сапалы ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
4. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін:
ТЖМ аппараты мен ведомстволарында – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы шығарылады;
ТЖД Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметтерінде (бұдан әрі – ӨС және АҚЖҚ) – ӨС және АҚЖҚ бастығының немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады;
әскери бөлімдерде – әскери бөлімдер командирінің немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады;
білім беру ұйымдарында – білім беру ұйымдары бастығының немесе оның міндеттерін атқарушының бұйрығы шығарылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки (далее - профессиональная служебная и физическая подготовка) сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).
Действие настоящих Правил не распространяется на курсантов, магистрантов, докторантов, слушателей организации образования (учебные центры) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – организация образования) и военнослужащих срочной воинской службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – воинские части).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Профессиональная служебная и физическая подготовка осуществляется по месту прохождения службы сотрудников и военнослужащих.
3. Начальники структурных подразделений аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС), председатели ведомств МЧС, начальники территориальных органов, государственных учреждений, а также организации образования, командиры воинских частей обеспечивают своевременную и качественную организацию профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих.
4. Для организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке:
в аппарате и ведомствах МЧС – издается приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или лица, исполняющего его обязанности;
в Департаментах по чрезвычайным ситуациям МЧС (далее – ДЧС) и управлениях (отделах) по чрезвычайным ситуациям ДЧС (далее – У(О)ЧС) - издается приказ начальника ДЧС или исполняющего его обязанностей;
в воинских частях - издается приказ командира воинских частей или исполняющего его обязанности;
в организации образования - издается приказ начальника организации образования или исполняющего его обязанности.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.05.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Қызметкерлер мен әскери қызметшілер кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтан мынадай дәлелді себептермен босатылады:
1) кезекшілікте (нарядта), еңбек демалысында, іссапарда болуы, сырқаты бойынша қызметте болмауы;
2) төтенше жағдайларды (өртті, су тасқынын, дүлей және техногендік зілзалаларды) жою бойынша жедел штабтың жұмысына қатысу;
3) орындаудың қысқа мерзімдерімен ерекше маңызы бар және күрделілігі бар тапсырмаларды (құжаттарды) орындау;
4) медициналық тексеруден өтуге (куәландырудан) және (немесе) дәрігердің қабылдауында болу.
Осы тармақта көрсетілген мән-жайлар құжатпен расталуы тиіс (бұйрықтар, қызметтік жазбалар, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтар).
Осы Қағидалардың осы тармағында аталған тұлғалар өткен материалды өз бетінше зерделейді және кәсіби қызметтік дайындық жөніндегі дәптерлерге конспектілерді енгізеді.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібі
1-Параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік (кәсіби) дайындауды ұйымдастыру тәртібі
5. Кәсіби қызметтік дайындық – қызметкерлер мен әскери қызметшілерге жүктелген қызметтік міндеттерді ойдағыдай орындау үшін қажетті кәсіби білімді, іскерлікті және дағдыларды игеру мен ұдайы жетілдірудің ұйымдастырылған және мақсатты процесі болып табылады.
Қарауылдық (ауысымдық) қызмет атқаратын қызметкерлерге кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтар "Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 тіркелген) (бұдан әрі – № 445 бұйрық) Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысының 11-қосымшасына сәйкес өртке қарсы қызмет бөлімшесі қарауылының күн тәртібімен айқындалатын оқу сағаттары шеңберінде өткізіледі.
6. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау жұмысын ұйымдастыру және дайындау мен өткізуді бақылау азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтеріне (бұдан әрі – кадр қызметі), ал әскери бөлімдерде – жауынгерлік дайындық бөлімшелеріне жүктеледі.
Қарауылдық (ауысымдық) қызмет қызметкерлерін дайындау және кәсіби қызметтік дайындауды жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастыру № 445 бұйрықпен айқындалады.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.05.2025 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. От занятия по профессиональной служебной и физической подготовки сотрудники и военнослужащие освобождаются по следующим уважительным причинам:
1) нахождение на дежурстве (наряд), в отпуске, командировке, отсутствие на службе по болезни;
2) участие в работе оперативного штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций (пожаров, паводков, стихийных и техногенных бедствий и т.д.);
3) выполнение заданий (документов) особой важности и сложности со сжатыми сроками исполнения;
4) прохождение медицинского осмотра (освидетельствование) и (или) также нахождение на приеме у врача.
Обстоятельства, указанные в настоящем пункте, должны быть документально подтверждены (приказы, служебные записки, листы о временной нетрудоспособности).
Лица, перечисленные в настоящем пункте настоящих Правил, изучают пройденный материал и вносят конспекты в тетради по профессиональной служебной подготовке самостоятельно.
Сноска. Правила дополнены пунтком 4-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 2. Порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих
Параграф 1. Порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) подготовки сотрудников и военнослужащих
5. Профессиональная служебная подготовка - это организованный и целенаправленный процесс овладения и постоянного совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для успешного выполнения служебных задач, возложенных на сотрудников и военнослужащих.
Сотрудникам, несущим караульную (сменную) службу, занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся в рамках учебных часов, определяемых распорядком дня караула подразделения противопожарной службы согласно приложению 11 к Уставу службы противопожарной службы, утвержденному приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15422) (далее – приказ № 445).
6. Организация работы и контроль за подготовку и проведение профессиональной служебной подготовки сотрудников и военнослужащих возлагается на кадровые службы органов гражданской защиты (далее - кадровая служба), а в воинских частях – подразделения боевой подготовки.
Организация работы по подготовке и проведению профессиональной служебной подготовки сотрудников караульной (сменной) службы определяется приказом № 445.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтарды өткізуге қызметкерлер, әскери қызметшілер, жұмыскерлер (әкімшілік мемлекеттік және азаматтық қызметшілер), азаматтық қорғау органдарының құтқарушылары, сондай-ақ білім беру ұйымының профессорлық-оқытушылық құрамы тартылады.
Өзге мемлекеттік органдардың, ұйымдардың қызметкерлерін, сондай-ақ өзге де білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамын және басқа да адамдарды кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтарды өткізуге (келісім бойынша) сабақтардың тақырыбы бойынша тартуға жол беріледі.
8. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтар қаңтардан – қыркүйекке дейін қоса алғанда (бұдан әрі - оқу жылы) өткізіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Кадр қызметі немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелері тоқсан сайын азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің ұсынысы негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтар өткізудің тақырыптық жоспарын (бұдан әрі – жоспар) қалыптастырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кәсіби қызметтік дайындық бойынша сабақтар кемінде екі тақырыпты қамти отырып, айына кемінде екі рет өткізіледі.
11. Кәсіби қызметтік дайындық шеңберінде сабақтар қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қатысуымен акт залдарында, оқу (дәріс) сыныптарында (кабинеттерде) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіби қызметтік дайындық жөніндегі дәптерлерде әр қызметкер мен әскери қызметшінің конспектілер жүргізе отырып дәріс түрінде дәріс түрінде өткізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Саптық дайындық бойынша практикалық сабақтар нұсқау (тапсырма) бойынша жоспардан тыс үш айда кемінде бір рет өткізіледі:
Министрдің – ТЖМ аппараты мен ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен ТЖМ саптық плацында және азаматтық қорғаныс бөлімшесімен бірге кадр қызметімен өткізіледі;
ТЖД бастығының – ТЖД қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің және білім беру ұйымдарының оқу орталықтарының қатысуымен ТЖД саптық плацтарында және бөлімшесі азаматтық қорғаныс бөлімшесімен бірге кадр қызметімен өткізіледі;
ТЖ(Б)Б бастығының – ТЖ(Б)Б қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен ТЖ(Б)Б саптық плацтарында және ТЖ(Б)Б бастықтары жүргізеді;
ТЖД, ТЖ(Б)Б өрт сөндіру бөлімдері (мамандандырылған), бекеттері мен отрядтары бастығының - осы бөлімшелер қызметкерлерінің қатысуымен саптық плацтарда өткізіледі және өрт сөндіру бөлімдерінің (мамандандырылған), бекеттер мен отрядтардың бастықтары өткізеді;
білім беру ұйымы бастығының – білім беру ұйымы қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен білім беру ұйымының саптық плацтарында азаматтық қорғаныс және әскери дайындық кафедрасымен өткізіледі;
әскери бөлімдер командирлерінің – әскери бөлімдер әскери қызметшілерінің қатысуымен әскери бөлімдердің саптық плацтарында және жауынгерлік дайындық бөлімшесімен өткізіледі.
Бұл ретте саптық дайындық бойынша практикалық сабақтардың өткізілуін бақылауды азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтері жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. К проведению занятий по профессиональной служебной подготовке привлекаются сотрудники, военнослужащие, работники (административные государственные и гражданские служащие), спасатели органов гражданской защиты, а также профессорско-преподавательский состав организации образования.
Допускается привлечение к проведению занятий по профессиональной служебной подготовке работников иных государственных органов, организаций, а также профессорско-преподавательский состав иных организаций образования и других лиц (по согласованию) по тематике занятий.
8. Занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся с января по сентябрь месяц включительно (далее – учебный год).
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 № 224 (вводится в действие c 01.07.2026).
9. Кадровая служба или подразделение боевой подготовки ежеквартально на основании предложений структурных подразделений органов гражданской защиты формирует тематический план проведения занятий по профессиональной служебной подготовке сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - план).
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Занятия по профессиональной служебной подготовке проводятся не менее двух раз в месяц, с освещением не менее двух тем в каждом занятии.
11. В рамках профессиональной служебной подготовки занятия проводятся с участием сотрудников и военнослужащих в актовых залах, учебных (лекционных) классах (кабинетах) в виде лекции с ведением конспектов каждым сотрудником и военнослужащим в тетрадях по профессиональной служебной подготовке по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
12. Практические занятия по строевой подготовке проводятся не менее одного раза в три месяца вне плана по указанию (поручению):
Министра - на строевых плацах МЧС c участием сотрудников и военнослужащих аппарата и ведомств МЧС и проводится кадровой службой совместно с подразделением по гражданской обороне;
начальника ДЧС - на строевых плацах ДЧС c участием сотрудников и военнослужащих ДЧС и учебных центров организации образования и проводится подразделением кадровой службы совместно с подразделением по гражданской обороне;
начальника У(О)ЧС - на строевых плацах У(О)ЧС c участием сотрудников и военнослужащих У(О)ЧС и проводится начальниками У(О)ЧС;
начальника пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов ДЧС, У(О)ЧС - на строевых плацах c участием сотрудников данных подразделений и проводится начальниками пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов;
начальника организации образования - на строевых плацах организации образования c участием сотрудников и военнослужащих организации образования и проводится кафедрой гражданской обороны и военной подготовки;
командира воинских частей - на строевых плацах воинских частей с участием военнослужащих воинских частей и проводится подразделением боевой подготовки.
При этом, контроль за проведение практических занятий по строевой подготовке осуществляется кадровыми службами органов гражданской защиты.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Арнайы және әлеуметтік-құқықтық дайындық бойынша сабақты жоспардан тыс сабақтардың тақырыптары бойынша белгілі бір адамдардың не азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің қатысуымен жеке нысанда өткізуге жол беріледі.
14. Арнайы, әлеуметтік-құқықтық және саптық дайындық (практикалық сабақты қоспағанда) бойынша ТЖД, ТЖБ(Б) өрт сөндіру (мамандандырылған) бөлімдерінің, бекеттердің, жасақтарының қызметкерлерімен және әскери қызметшілерімен қашықтықтан бейнебайланыс құралдары арқылы сабақтар өткізуге жол беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Бекітілген жоспарға сәйкес, сабақ басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті тақырып бойынша жауапты бөлімше кадр қызметіне кәсіби қызметтік дайындық бойынша материалды (бұдан әрі - материал) ұсынады.
16. Материалды жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды. Визуалды қабылдау үшін материал компьютерлік бағдарламаларды немесе фото-видео материалдарды қолдана отырып презентация жасаумен бірге жүреді.
Азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары кадр қызметіне немесе жауынгерлік дайындық бөлімшесіне ұсынылатын материалдарды сапалы дайындауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Кадр қызметтері немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу журналын жүргізе отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің ұсынылатын материалдардың сапасын және сабаққа қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Кәсіби қызметтік дайындық процесінде пайдаланылатын материалдар кадр қызметінде немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелерінде электрондық ақпарат тасығыштарда (дискілер, есте сақтау құрылғылары, қатты дискілер) сақталады.

Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Допускается проведение занятия по специальной и социально-правовой подготовке в индивидуальной форме с участием определенных лиц, либо структурных подразделений органов гражданской защиты по тематике занятий вне плана.
14. Допускается проведение занятий по специальной, социально-правовой и строевой подготовке (за исключением практического занятия) с сотрудниками и военнослужащими пожарных (специализированных) частей, постов, отрядов ДЧС, У(О)ЧС посредством дистанционных средств видеосвязи.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
15. Согласно утвержденному плану, не позднее трех рабочих дней до начала занятий, ответственное подразделение по соответствующей тематике представляет в кадровую службу материал по профессиональной служебной подготовке (далее - материал).
16. Материал готовится сотрудником ответственного подразделения на государственном и русском языках. Для визуального восприятия материал сопровождается составлением презентации с использованием компьютерных программ либо фото-видео материалов.
Начальники структурных подразделений органов гражданской защиты обеспечивают качественную подготовку материалов, предоставляемых в кадровую службу или подразделение боевой подготовки.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
17. Кадровые службы или подразделения боевой подготовки осуществляют контроль над качеством предоставляемых материалов и посещением занятий сотрудниками и военнослужащими с ведением журнала посещений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
19. Исключен в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
20. Исключен в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
21. Материалы, используемые в процессе профессиональной служебной подготовки, хранятся на электронных носителях информации (диски, запоминающие устройства, жесткие диски) в подразделениях кадровой службы или боевой подготовки.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-Параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібі
22. Кәсіби дене шынықтыру дайындығын:
1) ТЖМ аппараты мен ведомстволарында, ТЖД, ТЖ(Б)Б – кадр қызметі;
2) ТЖД, ТЖ(Б)Б өрт сөндіру бөлімдерінде (мамандандырылған), бекеттері мен жасақтарында – өрт сөндіру бөлімдерінің (мамандандырылған), бекеттері мен жасақтарының бастықтары;
3) әскери бөлімдерде – жауынгерлік дайындық бөлімшесі;
4) ТЖМ білім беру ұйымында – өрт-құтқару және дене шынықтыру дайындығы кафедрасы ұйымдастырады.
Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру туралы бұйрықтарда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды өткізу кестесі бекітіледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы күнделікті қызметте қызметтік міндеттерді орындау үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілерде қажетті дене дағдыларын қалыптастыруға бағытталған спорттық сабақтар кешені және өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды білдіреді.
24. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарда дене бітімі мен ептілікті сақтау мақсатында кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша дене шынықтыру жаттығулары орындалады.
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша дене шынықтыру жаттығулары осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес айқындалады және жіктеледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтар күнтізбелік жыл ішінде жергілікті жағдайлар мен азаматтық қорғау органдарының материалдық базасын ескере отырып, қызметтік уақыт есебінен аптасына кемінде екі рет бір жарым сағаттан өткізіледі.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы Қағидалардың 22-тармағында санамаланған бөлімшелер (тұлғалар) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу журналын жүргізе отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сабақтарға қатысуын бақылауды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 2. Порядок организации профессиональной физической подготовки сотрудников и военнослужащих
22. Профессиональная физическая подготовка организуется:
1) в аппарате и ведомствах МЧС, ДЧС, У(ОЧС) – кадровой службой;
2) в пожарных (специализированных) частях, постах и отрядах ДЧС, У(ОЧС) – начальниками пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов;
3) в воинских частях – подразделением боевой подготовки;
4) в организации образования МЧС – кафедрой по пожарно-спасательной и физической подготовке.
В приказах об организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке утверждается график проведения занятий по профессиональной физической подготовке по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Профессиональная физическая подготовка представляет собой комплекс спортивных занятий и отработка нормативов по пожарно-спасательной подготовке, направленных на формирование у сотрудников и военнослужащих необходимых физических навыков для выполнения служебных задач в повседневной деятельности.
24. На занятиях по профессиональной физической подготовке, в целях поддержания физической формы и сноровки выполняются физические упражнения по профессиональной физической подготовке.
Физические упражнения по профессиональной физической подготовке определяются и классифицируются согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 24 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Занятия по профессиональной физической подготовке проводятся в течение календарного года не менее двух раз в неделю по полтора часа за счет служебного времени с учетом местных условий и материальной базы органов гражданской защиты.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 № 224 (вводится в действие c 01.07.2026).
26. Подразделения (лица), перечисленные в пункте 22 настоящих Правил осуществляют контроль над посещением занятий сотрудников и военнослужащих с ведением журнала посещений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
26-1. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының деңгейін айқындау тәртібі
Ескерту. 3-тараумен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының деңгейін айқындау үшін мынадай тексерулер жүргізіледі:
1) аралық тексеру – мамыр-маусым айларында;
2) қорытынды тексеру - қараша-желтоқсан айларында;
3) инспекторлық тексеру – кешенді, бақылау және қорытынды тексерулер шеңберінде.
35. Тексеру:
1) кәсіби қызметтік дайындық бойынша – қызметкерлер мен әскери қызметшілердің арнайы және әлеуметтік-құқықтық дайындықтан өткен тақырыптарды білуге арналған тестілеуді (бұдан әрі - тестілеу) тапсыру;
2) кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша - қызметкерлер мен әскери қызметшілердің осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру нысандарында жүргізіледі.
36. Қызметкерлер мен әскери қызметшілер тексерулерден мынадай дәлелді себептер бойынша босатылады:
1) кезекшілікте (нарядта), еңбек демалысында, іссапарда болуы, сырқаты бойынша қызметте болмауы;
2) төтенше жағдайларды (өртті, су тасқынын, дүлей және техногендік зілзалаларды) жою бойынша жедел штабтың жұмысына қатысу.
Осы тармақта көрсетілген мән-жайлар құжатпен расталуы тиіс (бұйрықтар, қызметтік жазбалар, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтар, кезекшілік кестелері).
Осы тармақта көзделген дәлелді себептер бойынша кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеруге қатыспаған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қызметке шыққаннан соң бір ай ішінде тексеруден өтеді.
Бұл ретте, медициналық мекемелер беретін медициналық анықтамалардың негізінде дене шынықтырудан босатылымы бар қызметкерлер мен әскери қызметшілер медициналық анықтамалардың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап бір ай ішінде кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеруден өтеді.

Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказами Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
26-1. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
27. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
28. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
29. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
30. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
31. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
32. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
33. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 3. Порядок определения уровня профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих
Сноска. Правила дополнены главой 3 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 № 224 (вводится в действие c 01.07.2026).
34. Для определения уровня профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих проводятся следующие проверки:
1) промежуточная проверка – в май-июнь месяцах;
2) итоговая проверка – в ноябрь-декабрь месяцах;
3) инспекторская проверка – в рамках комплексных, контрольных и итоговых проверок.
35. Проверка проводится в формах:
1) по профессиональной служебной подготовке - сдача сотрудниками и военнослужащими тестирования на знание пройденных тем специальной и социально-правовой подготовки (далее - тестирование);
2) по профессиональной физической подготовке - сдача сотрудниками и военнослужащими нормативов по профессиональной физической подготовке согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
36. От проверок сотрудники и военнослужащие освобождаются по следующим уважительным причинам:
1) нахождение на дежурстве (наряд), в отпуске, командировке, отсутствие на службе по болезни;
2) участие в работе оперативного штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций (пожаров, паводков, стихийных и техногенных бедствий).
Обстоятельства, указанные в настоящем пункте, должны быть документально подтверждены (приказы, служебные записки, листы о временной нетрудоспособности, графики дежурств).
Сотрудники и военнослужащие, не принимавшие участие в проверке профессиональной служебной и физической подготовки по уважительным причинам, предусмотренным настоящим пунктом, проходят проверку по выходу на службу в течение месяца.
При этом, сотрудники и военнослужащие, имеющие освобождение от физической нагрузки, на основании медицинских справок, выдаваемых медицинскими учреждениями, проверку профессиональной физической подготовки проходят в течение месяца со дня окончания срока действия медицинских справок.

37. Тестілеу қызметкерлер мен әскери қызметшілердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде қағаз форматта жүргізіледі.
38. Кадр қызметі немесе жауынгерлік дайындық бөлімшесі құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп тестілеу сұрақтарын дайындайды.
39. Тестілеуді өткізу алдында кадр қызметі немесе жауынгерлік дайындық бөлімшесі тестілеуді өткізу туралы нұсқама өткізеді.
40. Қызметкерлерге және әскери қызметшілерге тестілеуден өту кезінде:
1) қабылдаушы, таратушы электрондық құрылғылар мен байланыс құралдарын алып жүру және пайдалануға;
2) кәсіби қызметтік дайындық материалдарын пайдалануға;
3) басқа адамдармен сұрақтарға кеңестер алу немесе беру мақсатында келіссөздер жүргізуге жол берілмейді.
41. Осы Қағидалардың 40-тармағында көзделген талаптар бұзылған жағдайларда еркін нысанда акт жасалына отырып, тестілеуден өтудің қанағаттанарлықсыз нәтижесін бере отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілер одан әрі тестілеуден шеттетіледі.
42. Арнайы және әлеуметтік-құқықтық дайындықтан өткен тақырыптарды білуге арналған тест сұрақтарының саны – 20 сұрақты құрайды.
43. Тестілеудің жалпы уақыты - 30 минут.
44. Тестілеу нәтижелерін кадр қызметі немесе жауынгерлік дайындық бөлімшесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада береді, тестілеу нәтижелерінің бір данасы қызметкерге немесе әскери қызметшіге беріледі, екіншісі кадр қызметінде немесе жауынгерлік дайындық бөлімшесінде сақталады.
45. Тестілеу шегі дұрыс жауаптардың кем дегенде 50% құрайды.
46. Егер тестілеу бойынша қызметкер немесе әскери қызметші шекті мәнге ие болмаса, онда тестілеу өтпеген болып есептеледі.
47. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеру осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді орындауы арқылы жүргізіледі.
48. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеру кезінде нормативтерді қабылдауды осы Қағидалардың 22-тармағында аталған қызметтер кадр қызметінің қатысуымен жүзеге асырады.
Қызметкерлер мен әскери қызметшілер орындайтын міндеттердің ерекшелігін ескере отырып нормативтерді орындау кезінде осы Қағидаларға 9 - қосымшаға сәйкес кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілер санаттарына бөлінеді.
49. Нормативтерді орындау кезінде қызметкерлер мен әскери қызметшілер оларды мынадай тәртіппен орындайды:
1) ерлер:
60 немесе 100 метрге жүгіру немесе қайтармалы жүгіру;
1000 метр қашықтыққа жүгіру;
кешенді күш жаттығулары немесе тартылу;
шабуыл сатысымен 4-қабаттың терезесіне көтерілу немесе орнатылған
жылжымалы сатымен оқу мұнарасының 3-қабатының терезесіне көтерілу;

37. Тестирование проводится в бумажном формате на государственном или русском языках по выбору сотрудников и военнослужащих.
38. Кадровая служба или подразделение боевой подготовки совместно со структурными подразделениями подготавливает вопросы тестирования.
39. Перед проведением тестирования кадровой службой или подразделением боевой подготовки проводится инструктаж о проведении тестирования.
40. Сотрудникам и военнослужащим во время прохождения тестирования не допускается:
1) проносить и использовать принимающие, передающие электронные устройства и средства связи;
2) использовать материалы профессиональной служебной подготовки;
3) переговариваться с другими лицами в целях получения либо передачи подсказок на вопросы.
41. В случаях нарушения требований, предусмотренных в пункте 40 настоящих Правил, сотрудники и военнослужащие отстраняются от дальнейшего прохождения тестирования с выставлением неудовлетворительного результата прохождения тестирования с составлением акта в произвольной форме.
42. Количество тестовых вопросов на знание пройденных тем специальной и социально-правовой подготовки составляет – 20 вопросов.
43. Общее время тестирования составляет – 30 минут.
44. Результаты тестирования выдаются кадровой службой или подразделением боевой подготовки по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в двух экземплярах, один экземпляр результатов тестирования выдается сотруднику или военнослужащему, второй хранится в кадровой службе или подразделение боевой подготовки.
45. Пороговые значения по тестированию составляют не менее 50% правильных ответов.
46. В случае, если по тестированию сотрудник или военнослужащий не наберет порогового значения, то тестирование считается не пройденным.
47. Проверка профессиональной физической подготовки сотрудников и военнослужащих проводится путем выполнения сотрудниками и военнослужащими нормативов по профессиональной физической подготовке согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
48. Прием нормативов при проверке по профессиональной физической подготовке у сотрудников и военнослужащих осуществляется службами, перечисленными в пункте 22 настоящих Правил с участием кадровой службы.
При выполнении нормативов с учетом специфики выполняемых задач сотрудники и военнослужащие делятся на категории сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
49. При выполнении нормативов сотрудники и военнослужащие выполняют их в следующем порядке:
1) мужчины:
бег на дистанцию 60 или 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 1000 метров;
комплексное силовое упражнение или подтягивание;
подъем по штурмовой лестнице в окно 4-го этажа или подъем по установленной выдвижной лестнице в окно 3-го этажа учебной башни;

2) әйелдер:
60 немесе 100 метрге жүгіру немесе қайтармалы жүгіру;
1000 метр қашықтыққа жүгіру;
кешенді күш жаттығулары;
құтқару арқанын конструкцияға төрт тәсілдің бірімен бекіту.
50. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша жеке бағалауы мынадай тәртіппен қойылады:
"өте жақсы" - егер барлық бағалар "өте жақсы" болса немесе екі "өте жақсы" және бір "жақсы" болса;
"жақсы" - бір "өте жақсы" және екі "жақсы" баға, бір "өте жақсы" баға, екіншісі "жақсы" және үшіншісі "қанағаттанарлық", немесе екі "өте жақсы" және бір "қанағаттанарлық" баға немесе екі "қанағаттанарлық" баға немесе екі "жақсы" баға және бір баға "қанағаттанарлық" немесе барлық бағалар "жақсы";
"қанағаттанарлық" - егер бір баға "жақсы" және екі баға "қанағаттанарлық" болса немесе барлық бағалар "қанағаттанарлық" болса;
"қанағаттанарлықсыз" – егер нормативтердің біреуінен "қанағаттанарлықсыз" деген баға алынса.
Өрт-құтқару дайындығы бойынша бағалау кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне жазыла отырып, жеке қойылады.
51. Егер нормативтердің бірі бойынша қызметкер немесе әскери қызметші "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда, қалған нормативтер бойынша алынған бағаларға қарамастан, қызметкер немесе әскери қызметші белгіленген нормативтерді тапсырмаған болып есептеледі.
52. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді, онымен қызметкерлер мен әскери қызметшілер қол қойып танысады.
53. Тестілеу бойынша шекті мәнге ие болған және кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді сәтті тапсырған қызметкерлер мен әскери қызметшілер кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеруден сәтті өтті деп есептеледі.
Тестілеу бойынша шекті мәнге ие болмаған және (немесе) кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсырмаған қызметкерлер мен әскери қызметшілер кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының тексеруінен өтпеген болып есептеледі.
4-тарау. Кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеру қорытындылары бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау тәртібі
Ескерту. 4-тараумен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша тексеру қорытындылары қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау үшін негіздердің бірі болып табылады.

2) женщины:
бег на дистанцию 60 или 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 1000 метров;
комплексное силовое упражнение;
закрепление спасательной веревки за конструкцию одним из четырех способов вязки.
50. Индивидуальная оценка сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке выставляется в следующем порядке:
"отлично" – если все оценки "отлично", либо две оценки "отлично" и одна "хорошо";
"хорошо" – одна оценка "отлично" и две оценки "хорошо", либо одна оценка "отлично" вторая "хорошо" и третья "удовлетворительно", либо две оценки "отлично" и одна "удовлетворительно" либо одна оценка "отлично" и две оценки "удовлетворительно" либо две оценки "хорошо" и одна оценка "удовлетворительно" либо все оценки "хорошо";
"удовлетворительно" – если одна оценка "хорошо" и две оценки "удовлетворительно", либо все оценки "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – если по одному из нормативов получена оценка "неудовлетворительно".
Оценка по пожарно-спасательной подготовке выставляется отдельно, с записью в ведомость сдачи нормативов по профессиональной физической подготовке.
51. В случае, если по одному из нормативов сотрудник или военнослужащий получит оценку "неудовлетворительно", то несмотря на полученные оценки по остальным нормативам, сотрудник или военнослужащий считается не сдавшим установленные нормативы.
52. Ведомость сдачи нормативов по профессиональной физической подготовке оформляется по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с которым сотрудники и военнослужащие ознакомливаются под роспись.
53. Сотрудники и военнослужащие, набравшие пороговое значение по тестированию и успешно сдавшие нормативы по профессиональной физической подготовке, считаются успешно прошедшими проверки профессиональной служебной и физической подготовки.
Сотрудники и военнослужащие, не набравшие пороговое значение по тестированию и (или) не сдавшие нормативы по профессиональной физической подготовке, считаются не прошедшими проверки профессиональной служебной и физической подготовки.
Глава 4. Порядок определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих по итогам проверки профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 № 224 (вводится в действие c 01.07.2026).
54. Итоги проверки профессиональной служебной и физической подготовки являются одним из оснований для определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих.

Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау тәртібі "Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 252 бұйрығына сәйкес айқындалады.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
___________________________
___________________ бастығы
20__ жылғы "___" __________
Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтарды өткізудің 20 __ жылғы ______ тоқсанға арналған тақырыптық жоспары (қызмет атауы)
Күні
Сабақтарды өткізу уақыты мен орны
Сабақты өткізу нысаны
Пәндер мен сабақ тақырыптарының атауы
Сабақ өткізуге жауапты қызметкердің/әскери қызметшінің лауазымы, тегі аты әкесінің аты
Құрады:
___________________________
___________________________
_______________________
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(Титул парағы)
Кәсіби қызметтік (кәсіби) дайындық дәптері _________________________________________________________________ (қызметкердің немесе әскери қызметшінің лауазымы, атағы, Т. А. Ә. (бар болса))
Ескертпе:
1. Дәптерді азаматтық қорғау органдарының әрбір қызметкері мен әскери қызметшісі жүргізеді.
2. Дәптерге арнайы, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық, саптық дайындықтары бойынша дәрістер түрінде өткізілген барлық теориялық сабақтар, саптық, дене шынықтыру және өрт-құтқару дайындықтары бойынша практикалық сабақтарды қоспағанда, жазылады.
3. Конспектілер әрбір қызметкердің және әскери қызметшінің жазуымен толтырылады, бұл ретте әрбір өткен тақырып бойынша конспектілердің көлемі кемінде 2 бетті құрауы тиіс.
4. Оқу жылының соңында дәптерлер азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінде сақталады.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
(Титул парағы)
__________________________________________________________________
(азаматтық қорғау органы) Қатысу журналы (өткен бағдарламаны және кәсіби қызметтік (кәсіби) бойынша теориялық және практикалық сабақтарға қатысуды есепке алу және қызметкерлер мен әскери қызметшілердің дене шынықтыру дайындығы)
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(титул парағының айналымы)
Журнал жүргізу:

Порядок определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты определяется в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 252 "Об утверждении Правил определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты".
Приложение 1
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Утверждаю
Начальник ________________
____________________________
"___" __________ 20__ года
Тематический план проведения занятий по профессиональной служебной подготовке сотрудников и военнослужащих на _____ квартал 20____ года (наименование службы)
Дата
Время и место
проведения занятий
Форма проведения занятия
Наименование дисциплин и тем занятий
Должность, фамилия имя отчество, сотрудника/ военнослужащего ответственного за проведение занятий
Составил:
___________________________
___________________________
___________________________
Приложение 1-1
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
(Титульный лист)
Тетрадь по профессиональной служебной (профессиональной) подготовке
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
__________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при наличии) сотрудника или военнослужащего)
Примечание:
1. Тетрадь ведется каждым сотрудником и военнослужащим органов гражданской защиты.
2. В тетрадь записываются все теоретические занятия, проведенные в виде лекций по специальной, социально-правовой, психологической, строевой подготовкам, за исключением практических занятий по строевой, физической и пожарно-спасательной подготовкам.
3. Конспекты заполняются прописью каждым сотрудником и военнослужащим, при этом объем конспектов по каждой пройденной теме должен составлять не менее 2-х страниц.
4. По окончанию учебного года тетради хранятся в структурных подразделениях органов гражданской защиты.
Приложение 2
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
(Титульный лист)
__________________________________________________________________
(орган гражданской защиты)
Журнал посещения (учет пройденной программы и посещаемости теоретических и практических занятий по профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих)
(оборот титульного листа)
Ведение журнала:

1. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының әрбір түрі үшін жеке бөлім және қажетті беттер саны бөлінеді.
2. Журнал осы Қағидалардың 22-тармағында санамаланған бөлімшелермен (тұлғалармен) жүргізіледі.
3. Журналда:
барлық теориялық сабақтар, сондай-ақ кәсіби дене шынықтыру және саптық дайындық бойынша практикалық сабақтар;
қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сабаққа қатысуы есепке алынады.
4. Сабаққа келу "+" белгісімен белгіленеді.
5. Сабақта болмауы: демалыс – "д", іссапар – "і", кезекшілік (наряд), төтенше жағдайларды (өрттерді, су тасқынын, дүлей және техногендік зілзалаларды) жою жөніндегі жедел штабтың жұмысына қатысу– "к" немесе "н", сырқаты бойынша немесе медициналық тексеруден өту және (немесе) сондай – ақ дәрігердің қабылдауында болу – "с", оқу демалысы немесе іссапар – "о", баянаты бойынша немесе ерекше маңызы бар және орындау мерзімдері қысылған тапсырмаларды (құжаттарды) орындау – "б", белгісіз себептермен – "-".
6. Оқу жылының соңында журнал осы Қағидалардың 22-тармағында санамаланған бөлімшелерде (тұлғаларда) сақталады.
Мазмұны
№ р/н
Журнал бөлімдерінің атауы
Беттер
1
Оқу бағдарламасын және сабаққа қатысуды есепке алу:
2
Арнайы дайындық
3
Әлеуметтік-құқықтық дайындық
4
Психологиялық дайындық
5
Саптық дайындық
6
Дене шынықтыру
7
Өрт-құтқару дайындығы
(журнал бөлімдері)
1-тарау. Оқу бағдарламасын және сабаққа қатысуды есепке алу
Арнайы дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Әлеуметтік-құқықтық дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Психологиялық дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Саптық дайындық (кәсіби дайындықтың түрі)
Атағы
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Сабақты өткізген адамның қолы
Дене шынықтыру дайындығы (кәсіби дайындықтың түрі)
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Өрт-құтқару дайындығы (кәсіби дайындықтың түрі)
Т.А.Ә.
Сабақ күні
Күні
Сабақ тақырыбы
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтар өткізу КЕСТЕСІ
1 тоқсан
Бөлімшелер
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
2 тоқсан
Бөлімшелер
Сәуір
Мамыр
Маусым
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
3 тоқсан
Бөлімшелер
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
4 тоқсан
Бөлімшелер
Қазан
Қараша
Желтоқсан
Күні
Күні
Күні
Құрылымдық бөлімшелер
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Сабақ түрі (Д-Ө)
Ескерту: Д - дене шынықтыру дайындығы, Ө - өрт-құтқару дайындығы.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына

1. Для каждого вида профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих отводится отдельный раздел и необходимое количество страниц.
2. Журнал ведется подразделениями (лицами), причисленными в пункте 22 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В журнале учитываются:
все теоретические занятия, а также практические занятия по профессиональной физической и строевой подготовкам;
посещаемость занятий сотрудников и военнослужащих.
4. Прибытие на занятие отмечается знаком "+".
5. Отсутствие на занятиях отмечается: отпуск – "о", командировка – "к", дежурство (наряд), участие в работе оперативного штаба по ликвидации чрезвычайных ситуаций (пожаров, паводков, стихийных и техногенных бедствий) – "д" или "н", по болезни или прохождение медицинского осмотра и (или) также нахождение на приеме у врача – "б", учебный отпуск или командировка – "у", по рапорту или выполнение заданий (документов) особой важности и сложности со сжатыми сроками исполнения – "р", по неизвестным причинам – знаком "–".
6. По окончанию учебного года журнал хранится в подразделениях (лицами), перечисленных в пункте 22 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оглавление
№ п/п
Наименование разделов журнала
Страницы
1
Учет программы обучения и посещаемости занятий:
2
Специальная подготовка
3
Социально-правовая подготовка
4
Психологическая подготовка
5
Строевая подготовка
6
Физическая подготовка
7
Пожарно-спасательная подготовка
(разделы журнала)
Глава 1. Учет программы обучения и посещаемости занятий
Специальная подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Социально-правовая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Психологическая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Строевая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Звание
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Подпись проводившего занятия
Физическая подготовка (вид профессиональной подготовки)
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Пожарно-спасательная подготовка (вид профессиональной подготовки)
Ф.И.О.
Дата занятий
Дата
Тема занятия
Приложение 3
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
ГРАФИК
проведения занятий по профессиональной физической подготовке
1 квартал
Подразделения
Январь
Февраль
Март
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
2 квартал
Подразделения
Апрель
Май
Июнь
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
3 квартал
Подразделения
Июль
Август
Сентябрь
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
3 квартал
Подразделения
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Дата
Дата
Дата
Структурные подразделения
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Вид занятия (Ф-П)
Примечание: Ф – физическая подготовка, П – пожарно-спасательная подготовка.

3-1-қосымша
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша дене шынықтыру жаттығулары және олардың жіктелуі
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.09.2025 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Дене жаттығуларының атауы
Дене жаттығуларының жіктелуі
1.
Жатып тұрып қолды бүгу
Күш
2.
Белтемірде тартылу
3.
Өз салмағымен отырып-тұру
4.
Жатып тіреліп тұру
5.
Оң және сол аяққа адым жасау (салмақпен, салмақсыз)
6.
Күштік жаттығулар кешені
7.
Гир көтеру (жұлқа көтеру, сілке көтеру)
8.
60 және 100 метр қашықтыққа жүгіру
Жылдамдық
9.
500 метр қашықтыққа жүгіру
10.
Қайтармалы жүгіру
11.
Кедергілер арқылы жүгіру (конустар, тосқауылдар)
12.
1000 метр қашықтыққа жүгіру
Төзімділік
13.
3000 метр қашықтыққа жүгіру
14.
5000 метр қашықтыққа жүгіру
15.
Оқу мұнарасының 4-қабатының терезесіне шабуыл сатысымен көтерілу
Қолданбалы-өрт сөндіру
16.
Оқу мұнарасының 3-қабатының терезесіне орнатылған жылжымалы саты арқылы көтерілу
17.
Ғимарат құрылымына құтқару арқанын байлаудың төрт тәсілінің бірімен бекіту
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарға бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер
1-тарау. Ерлерге арналған "А" санатындағы кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер
Жаттығудың атауы
Бағалау
Медициналық жас топтары
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
23-тен

Приложение 3-1
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Упражнения по профессиональной физической подготовке и их классификация
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.09.2025 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование физических упражнений
Классификация физических упражнений
1.
Отжимание в упоре лежа
Силовые
2.
Подтягивание на перекладине
3.
Приседание собственным весом
4.
Удержание планки в упоре лежа
5.
Выпады на правую и на левую ногу (с весом, без веса)
6.
Комплекс силовых упражнений
7.
Поднимание гири (рывок, толчок)
8.
Бег на дистанцию 60 и 100 метров
Скоростные
9.
Бег на дистанцию 500 метров
10.
Челночный бег
11.
Бег с препятствиями (конусы, барьеры)
12.
Бег на дистанцию 1000 метров
Выносливость
13.
Бег на дистанцию 3000 метров
14.
Бег на дистанцию 5000 метров
15.
Подъем по штурмовой лестнице в окно 4 этажа учебной башни
Пожарно-прикладные
16.
Подъем по установленной выдвижной лестнице в окно 3-го этажа учебной башни
17.
Закрепление спасательной веревки за конструкцию здания, одним из четырех способов вязки
Приложение 7
к Правилам организации
профессиональной
служебной (профессиональной) и
физической подготовки сотрудников
и военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма"
Сноска. Правый верхний угол приложения 4 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Нормативы по профессиональной физической подготовке
Глава 1. Нормативы по профессиональной физической подготовке категории "А" для мужчин
Наименование упражнения
Оценка
Медико-возрастные группы
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
до 23

64,8
-
-
Ескертпе:
Ерлерге арналған күш жаттығуларының кешені жас санаттарын ескере отырып орындалады бір шеңбер/қайталау саны:
1) қолды тіреп жатып бүгу және жазу (тік дене, қолды иық еніне тіректі кеудеге тигізгенге дейін бүгу) – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ);
2) қолды тіреп жатып аяқты отырып қалыпқа келтіру (тізе иық деңгейіне дейін) және жатып тірекке бастапқы қалыпқа оралу – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ);
3) отырған қалпынан (жамбас пен жіліншік арасындағы бұрыш 90 градустан төмен, қолдар еденге тиеді) жоғары секіріп шығу (жоғары созылған қолдар, дене, аяқтар бір түзуді құрайды) және бастапқы қалыпқа оралу-10 рет (I – IV топтар), 5 рет – (V-VIII топтар);
4) арқаға, қол мен иыққа немесе желкеге жату, тізенің шынтақпен жанасуына дейін дененің алға еңкеюі (аяқтың сәл бүгілуіне жол беріледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен тигізу қажет – 10 рет (I – IV топ), 5 рет - (V – VIII топ).
Жаттығулар тоқтаусыз орындалады, кешендер арасындағы интервал 10 секундтан аспайды.
Жаттығуды дұрыс орындамаған жағдайда үш реттен артық емес "санамау" пәрмені беріледі, одан кейін қызметкер/әскери қызметші жаттығуды орындаудан шығарылады.

64,8
-
-
Примечание:
Комплекс силовых упражнений для мужчин выполняется с учетом возрастных категорий один круг/количество повторений:
1) сгибание и разгибание рук в упоре лежа (тело прямое, руки на ширине плеч сгибать до касания грудью опоры) – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
2) из упора лежа, поднос ног в положение сидя (колени до уровня плеч) и возвращение в упор лежа в исходное положение – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
3) из положения приседа (угол между бедром и голенью менее 90 градусов, руки касаются пола) произвести выпрыгивания вверх (вытянутые вверх руки, туловище, ноги составляют одну прямую) и вернуться в исходное положение – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы);
4) лечь на спину, кисти к плечам или на затылок, наклоны туловища вперед до касания локтями колен (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками – 10 раз (I – IV группы), 5 раз - (V – VIII группы).
Упражнения выполняются без остановок, интервал между комплексами не более 10 секунд.
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего сотрудник/военнослужащий снимается с выполнения упражнения.

Әйелдерге арналған күштік жаттығулар кешені бір минут бойы тоқтаусыз орындалады, арқада жатып, қол ұшынан иыққа немесе желкеге қарай алғашқы 30 секунд, шынтақпен тізеге тигізгенге дейін алға еңкеюдің ең көп саны, аяқтар бекітілген (аяқтың сәл бүгілуіне жол беріледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тіректі жауырынмен тигізу қажет; содан кейін тізені төңкеріп тастау қажет; келесі 30 секунд ішінде тынығу үшін кідіріссіз және жатып тіреуде қолды бүгу мен созудың ең көп санын орындау керек (денені түзу, қолды тірекке тигізгенге дейін бүгу керек).
Жаттығуды дұрыс орындамаған жағдайда үш реттен артық емес "санамау" пәрмені беріледі, одан кейін қызметкер/әскери қызметші жаттығуды орындаудан шығарылады.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарға бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің санаттары
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.05.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "А" санатындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілер:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі - ТЖД):
жүргізуші-қызметкерді қоспағанда, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлері;
2) ТЖМ ТЖД-ның Төтенше жағдайлар басқармалары (бөлімдері) (бұдан әрі - ТЖБ(Б)):
өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға нұсқаушыны, өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкерін, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкерін, аға байланыс шеберін, радиотелефонистті, газ түтіннен қорғау қызметі базасының бастығын, газ түтіннен қорғау қызметінің аға шеберін, дәрігерлерді, фельдшерлерді, сондай-ақ кадр жұмысы бөлімшелерінің қызметкерлерін қоспағанда, барлық қызметкерлер;
3) ТЖМ білім беру ұйымының барлық қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
4) азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің барлық әскери қызметшілері.

Комплекс силовых упражнений для женщин выполняется в течение одной минуты без остановок, первые 30 секунд из положения лежа на спине, кисти к плечам или на затылок, максимальное количество наклонов вперед до касания локтями колен, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками; затем перевернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течении последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью опоры).
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего сотрудник/военнослужащий снимается с выполнения упражнения.
Приложение 8
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Приложение 9 к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и физической
подготовки сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Категории сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.05.2025 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Сотрудники и военнослужащие категории "А":
1) Департаменты по чрезвычайным ситуациям (далее - ДЧС) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС):
сотрудники подразделений по организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ, за исключением водитель-сотрудника;
2) Управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям ДЧС МЧС (далее – У(О)ЧС):
все сотрудники, за исключением старшего инструктора по вождению пожарного автомобиля, старшего водитель-сотрудника пожарных автомобилей, водитель-сотрудника пожарных автомобилей, старшего мастера связи, радиотелефониста, начальника базы газодымозащитной службы, старшего мастера газодымозащитной службы, врачей, фельдшеров, а также сотрудников подразделений кадровой работы;
3) все сотрудники и военнослужащие организации образования МЧС;
4) все военнослужащие воинских частей гражданской обороны.

2. "Б" санатындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілер:
1) ТЖМ аппараты мен ведомстволарының барлық қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
2) ТЖМ ТЖД:
осы қосымшаның 1-тармағының 1) тармақшасында аталған қызметкерлерді қоспағанда, барлық қызметкерлер;
3) ТЖБ (Б):
өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы, өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкері, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкері, аға байланыс шебері, радиотелефонист, газ түтіннен қорғау қызметі базасының бастығы, газ түтіннен қорғау қызметінің аға шебері, дәрігер, фельдшер, сондай-ақ кадр жұмысы бөлімшелерінің қызметкерлері.
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарға бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________ (бөлімшенің атауы) кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомысы
20____ жылғы "_____" ____________
______________ қаласы
Атағы,
Тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымы
Жасы
Дене шынықтыру дайындығы
Кәсіби дене шынықтыру бойынша бағалау

2. Сотрудники и военнослужащие категории "Б":
1) все сотрудники и военнослужащие аппарата и ведомств МЧС;
2) ДЧС МЧС:
все сотрудники и военнослужащие, за исключением сотрудников, перечисленных в подпункте 1) пункта 1 настоящего приложения;
3) У(О)ЧС:
старший инструктор по вождению пожарного автомобиля, старший водитель-сотрудник пожарных автомобилей, водитель-сотрудник пожарных автомобилей, старший мастер связи, радиотелефонист, начальник базы газодымозащитной службы, старший мастер газодымозащитной службы, врач, фельдшер, а также сотрудники подразделений кадровой работы.
Приложение 10
к Правилам организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Форма
Сноска. Правый верхний угол приложения 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Ведомость сдачи нормативов по профессиональной физической подготовке
_____________________________________________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года город ______________
Звание, фамилия, имя, отчество
Должность
Возраст
Физическая подготовка