О кредитной рейтинговой деятельности
Закон Республики Казахстан от 23 июля 2026 года № 351-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст.32
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) методология – внутренний документ кредитного рейтингового агентства, определяющий принципы и формы анализа количественных и качественных факторов, применения моделей, ключевых рейтинговых предположений, на основании которых принимается решение о рейтинговом действии;
2) контроль – возможность определять решения кредитного рейтингового агентства, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение одним лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций кредитного рейтингового агентства либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций кредитного рейтингового агентства;
наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа кредитного рейтингового агентства;
включение финансовой отчетности кредитного рейтингового агентства в финансовую отчетность юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения кредитного рейтингового агентства в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) суверенный кредитный рейтинг – кредитный рейтинг, объектом которого являются государства, союз государств, международная финансовая организация и (или) их отдельные финансовые обязательства или финансовые инструменты;
4) значительное влияние – полномочие акционера кредитного рейтингового агентства участвовать в принятии решений по финансовой и операционной политике кредитного рейтингового агентства, но не контролировать или совместно с лицами не контролировать эту политику;
5) непубличный рейтинг – рейтинг, присвоенный кредитным рейтинговым агентством и не раскрытый публично для неограниченного круга лиц;
6) ведущий рейтинговый аналитик – рейтинговый аналитик, основные обязанности которого включают в себя взаимодействие с рейтингуемым лицом в отношении конкретного рейтинга, подготовку документов и предложений для рейтингового комитета в отношении такого рейтинга;

Кредиттік рейтингтік қызмет туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 23 шілдедегі № 351-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 32-б. қараңыз.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда қолданылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) әдіснама – кредиттік рейтингтік агенттіктің сандық және сапалық факторларды талдаудың, рейтингтік әрекет туралы шешім қабылдауға негіз болған модельдерді, негізгі рейтингтік болжамдарды қолданудың қағидаттары мен нысандарын айқындайтын ішкі құжаты;
2) бақылау – мынадай шарттардың бірі:
бір тұлға кредиттік рейтингтік агенттіктің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялар шегеріліп) акцияларының елу пайыздан астамын өз бетінше не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп, тікелей немесе жанама түрде иеленген не осы тұлғада кредиттік рейтингтік агенттік акцияларының елу пайыздан астамымен өз бетінше дауыс беру мүмкіндігі болған;
бір тұлғаның кредиттік рейтингтік агенттіктің басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын өз бетінше сайлау мүмкіндігі болған;
кредиттік рейтингтік агенттіктің қаржылық есептілігі аудиторлық есепке сәйкес заңды тұлғаның қаржылық есептілігіне енгізілген;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгеше түрде кредиттік рейтингтік агенттіктің шешімдерін бір тұлғаның өз бетінше не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайтын, кредиттік рейтингтік агенттіктің шешімдерін айқындау мүмкіндігі;
3) егемен кредиттік рейтинг – мемлекеттер, мемлекеттер одағы, халықаралық қаржы ұйымы және (немесе) олардың жекелеген қаржылық міндеттемелері немесе қаржы құралдары объектісі болып саналатын кредиттік рейтинг;
4) елеулі ықпал ету – кредиттік рейтингтік агенттік акционерінің кредиттік рейтингтік агенттіктің қаржылық және операциялық саясаты бойынша шешімдер қабылдауға қатысу өкілеттігі, бірақ бұл осы саясатты бақылауды немесе тұлғалармен бірлесіп бақылауды білдірмейді;
5) жария емес рейтинг – кредиттік рейтингтік агенттік берген және тұлғалардың шектеусіз тобына жария түрде ашып көрсетілмеген рейтинг;
6) жетекші рейтингтік талдаушы – негізгі міндеттері рейтинг берілетін тұлғамен нақты рейтингке қатысты өзара іс-қимыл жасасуды, рейтингтік комитет үшін осындай рейтингке қатысты құжаттар мен ұсыныстар дайындауды қамтитын рейтингтік талдаушы;

7) рейтинг соответствия принципам исламского финансирования – рейтинг, присваиваемый в соответствии с применимыми международно признанными стандартами в области исламских финансов;
8) рейтинг корпоративного управления – результат анализа кредитным рейтинговым агентством качества корпоративного управления рейтингуемого лица, выраженный путем отнесения к определенной рейтинговой категории;
9) кредитный рейтинг – результат анализа кредитным рейтинговым агентством способности рейтингуемого лица исполнять принятые на себя финансовые обязательства (кредитоспособность, финансовая устойчивость) и (или) кредитного риска его отдельных финансовых обязательств или финансовых инструментов, выраженный путем отнесения к определенной рейтинговой категории;
10) кредитное рейтинговое агентство – юридическое лицо, осуществляющее кредитную рейтинговую деятельность;
11) кредитная рейтинговая деятельность – профессиональная деятельность кредитного рейтингового агентства по осуществлению рейтинговых действий в отношении кредитных и иных рейтингов на основе анализа информации в соответствии с применяемой методологией, а также по проведению иных оценок;
12) казахстанское рейтинговое агентство – кредитное рейтинговое агентство, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, одним из учредителей которого является Национальный Банк Республики Казахстан, осуществляющее кредитную рейтинговую деятельность в соответствии с настоящим Законом и учредительными документами;
13) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;

7) исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкес келу рейтингі – исламдық қаржы саласында қолданылатын халықаралық тұрғыдан танылған стандарттарға сәйкес берілетін рейтинг;
8) корпоративтік басқару рейтингі – рейтинг берілетін тұлғаны корпоративтік басқару сапасын кредиттік рейтингтік агенттіктің талдауының белгілі бір рейтингтік санатқа жатқызу арқылы көрінген нәтижесі;
9) кредиттік рейтинг – рейтинг берілетін тұлғаның өзіне қабылдаған қаржылық міндеттемелерді (кредит төлеу қабілеттілігі, қаржылық орнықтылық) орындау қабілеттілігін және (немесе) оның жекелеген қаржылық міндеттемелерінің немесе қаржы құралдарының кредиттік тәуекелін кредиттік рейтингтік агенттіктің талдауының белгілі бір рейтингтік санатқа жатқызу арқылы көрінген нәтижесі;
10) кредиттік рейтингтік агенттік – кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) кредиттік рейтингтік қызмет – кредиттік рейтингтік агенттіктің қолданылатын әдіснамаға сәйкес ақпаратты талдау негізінде кредиттік және өзге де рейтингтерге қатысты рейтингтік әрекеттерді жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ өзге де бағалау жүргізу жөніндегі кәсіптік қызметі;
12) қазақстандық рейтингтік агенттік – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрылтайшыларының бірі болып саналатын акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, кредиттік рейтингтік қызметті осы Заңға және құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асыратын кредиттік рейтингтік агенттік;
13) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасауы;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;

14) рейтинг устойчивого развития – результат анализа кредитным рейтинговым агентством подверженности объекта рейтинга рискам в области экологического и социального воздействия, а также качества управления, выраженного путем отнесения к определенной рейтинговой категории;
15) рейтингуемое лицо – юридическое лицо, государство, которым присваивается рейтинг кредитным рейтинговым агентством;
16) прогноз по рейтингу – результат анализа кредитным рейтинговым агентством ожидаемого изменения рейтинга;
17) объект рейтинга – рейтингуемое лицо и (или) его финансовые обязательства, а также финансовые инструменты;
18) рейтинговое действие – действие, осуществляемое в процессе присвоения, подтверждения, пересмотра, отзыва рейтинга и (или) прогноза по рейтингу;
19) рейтинговый комитет – коллегиальный орган, не являющийся структурным подразделением кредитного рейтингового агентства, сформированный исключительно из рейтинговых аналитиков кредитного рейтингового агентства;
20) пользователь рейтинга – лицо, использующее рейтинг и связанную с ним информацию;
21) рейтинговая категория – обозначенный в виде буквенного, числового и (или) иного специального символа (специальных символов) элемент рейтинговой шкалы;
22) рейтинговый аналитик – физическое лицо, осуществляющее аналитические функции, необходимые для осуществления рейтинговых действий, и являющееся работником кредитного рейтингового агентства;
23) рейтинговая шкала – система рейтинговых категорий, применяемая рейтинговым агентством для классификации уровней рейтинга;
24) незапрошенный рейтинг – рейтинг, присвоенный кредитным рейтинговым агентством по собственной инициативе или инициативе третьей стороны без заключения договора с рейтингуемым лицом;
25) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
26) международное рейтинговое агентство – кредитное рейтинговое агентство и (или) его дочерние организации и (или) филиалы, осуществляющие кредитную рейтинговую деятельность и имеющие признание со стороны финансовых регуляторов стран Организации экономического сотрудничества и развития и уполномоченного органа;
27) иностранное рейтинговое агентство – кредитное рейтинговое агентство, созданное в соответствии с законодательством иностранного государства, осуществляющее кредитную рейтинговую деятельность, имеющее признание финансового регулятора этого иностранного государства и уполномоченного органа, не являющееся международным рейтинговым агентством.

14) орнықты даму рейтингі – рейтинг объектісінің экологиялық және әлеуметтік әсер ету саласындағы тәуекелдерге бейімділігін, сондай-ақ басқару сапасын кредиттік рейтингтік агенттіктің талдауының белгілі бір рейтингтік санатқа жатқызу арқылы көрінген нәтижесі;
15) рейтинг берілетін тұлға – кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг беретін заңды тұлға, мемлекет;
16) рейтинг бойынша болжам – кредиттік рейтингтік агенттіктің рейтингтің күтілетін өзгерісін талдау нәтижесі;
17) рейтинг объектісі – рейтинг берілетін тұлға және (немесе) оның қаржылық міндеттемелері, сондай-ақ қаржы құралдары;
18) рейтингтік әрекет – рейтингті және (немесе) рейтинг бойынша болжамды беру, растау, қайта қарау, кері қайтарып алу процесінде жүзеге асырылатын әрекет;
19) рейтингтік комитет – кредиттік рейтингтік агенттіктің құрылымдық бөлімшесі болып саналмайтын, тек қана кредиттік рейтингтік агенттіктің рейтингтік талдаушыларынан қалыптастырылған алқалы орган;
20) рейтингті пайдаланушы – рейтингті және онымен байланысты ақпаратты пайдаланатын тұлға;
21) рейтингтік санат – рейтингтік шәкілдің әріп, сан және (немесе) өзге де арнаулы символ (символдар) түрінде белгіленген элементі;
22) рейтингтік талдаушы – рейтингтік әрекеттерді жүзеге асыру үшін қажетті талдамалық функцияларды іске асыратын және кредиттік рейтингтік агенттіктің жұмыскері болып саналатын жеке тұлға;
23) рейтингтік шәкіл – рейтинг деңгейлерін сыныптау үшін рейтингтік агенттік қолданатын рейтингтік санаттар жүйесі;
24) сұратылмаған рейтинг – кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг берілетін тұлғамен шарт жасаспай, өз бастамасымен немесе үшінші тараптың бастамасы бойынша берген рейтинг;
25) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
26) халықаралық рейтингтік агенттік – кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыратын және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы елдерінің қаржы реттеушілерінің және уәкілетті органның тарапынан танылған кредиттік рейтингтік агенттік және (немесе) оның еншілес ұйымдары және (немесе) филиалдары;
27) шетелдік рейтингтік агенттік – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыратын, осы шет мемлекеттің қаржы реттеушісі мен уәкілетті орган таныған, халықаралық рейтингтік агенттік болып саналмайтын кредиттік рейтингтік агенттік.

Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности
1. Законодательство Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, международных договорных обязательств Республики Казахстан.
2. Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах" распространяется на казахстанское рейтинговое агентство в части, не урегулированной настоящим Законом.
3. Порядок действия на территории Республики Казахстан международных договоров определяется законами.
Статья 3. Основные цель, задачи и принципы регулирования кредитной рейтинговой деятельности
1. Основной целью регулирования кредитной рейтинговой деятельности является обеспечение защиты прав и законных интересов пользователей рейтингов, а также прозрачности и независимости деятельности кредитных рейтинговых агентств, признаваемых для целей реализации задач государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций.
2. Основными задачами регулирования кредитной рейтинговой деятельности являются:
1)установление правовых основ кредитной рейтинговой деятельности;
2) обеспечение прозрачности и независимости кредитной рейтинговой деятельности;
3) мониторинг и надзор за кредитной рейтинговой деятельностью;
4) повышение финансовой грамотности потребителей финансовых услуг и укрепление доверия к финансовому рынку Республики Казахстан.
3. Основными принципами регулирования кредитной рейтинговой деятельности являются:
1) качество и добросовестность кредитной рейтинговой деятельности;
2) независимость при осуществлении кредитной рейтинговой деятельности;
3) предотвращение конфликтов интересов при осуществлении кредитной рейтинговой деятельности;
4) прозрачность кредитной рейтинговой деятельности;
5) соблюдение конфиденциальности при осуществлении кредитной рейтинговой деятельности;
6) добровольность присвоения рейтингов при осуществлении кредитной рейтинговой деятельности.
Глава 2. ОСУЩЕСТВЛЕНИЕ КРЕДИТНОЙ РЕЙТИНГОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 4. Виды кредитных рейтинговых агентств В Республике Казахстан действуют следующие виды кредитных рейтинговых агентств:
1) казахстанское рейтинговое агентство;
2) международное рейтинговое агентство;
3) иностранное рейтинговое агентство.
Статья 5. Запрет на неуполномоченную деятельность
1. Кредитную рейтинговую деятельность в Республике Казахстан вправе осуществлять исключительно кредитные рейтинговые агентства.

2-бап. Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінен, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттық міндеттемелерінен тұрады.
2. "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қазақстандық рейтингтік агенттікке осы Заңмен реттелмеген бөлігінде қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттардың қолданылу тәртібі заңдарда айқындалады.
3-бап. Кредиттік рейтингтік қызметті реттеудің негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Кредиттік рейтингтік қызметті реттеудің негізгі мақсаты – рейтингтерді пайдаланушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау міндеттерін іске асыру мақсаттары үшін танылатын кредиттік рейтингтік агенттіктер қызметінің ашықтығы мен тәуелсіздігін қамтамасыз ету.
2. Кредиттік рейтингтік қызметті реттеудің негізгі міндеттері:
1) кредиттік рейтингтік қызметтің құқықтық негіздерін белгілеу;
2) кредиттік рейтингтік қызметтің ашықтығы мен тәуелсіздігін қамтамасыз ету;
3) кредиттік рейтингтік қызметті мониторингтеу және қадағалау;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржылық сауаттылығын арттыру және Қазақстан Республикасының қаржы нарығына деген сенімді нығайту.
3. Кредиттік рейтингтік қызметті реттеудің негізгі қағидаттары:
1) кредиттік рейтингтік қызметтің сапасы мен шынайылығы;
2) кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру кезіндегі тәуелсіздік;
3) кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру кезінде мүдделер қақтығысын болғызбау;
4) кредиттік рейтингтік қызметтің ашықтығы;
5) кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру кезінде құпиялылықтың сақталуы;
6) кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру кезінде рейтингтерді берудің еріктілігі.
2-тарау. КРЕДИТТІК РЕЙТИНГТІК ҚЫЗМЕТТІ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ
4-бап. Кредиттік рейтингтік агенттіктердің түрлері
Қазақстан Республикасында кредиттік рейтингтік агенттіктердің мынадай түрлері жұмыс істейді:
1) қазақстандық рейтингтік агенттік;
2) халықаралық рейтингтік агенттік;
3) шетелдік рейтингтік агенттік.
5-бап. Уәкілеттік берілмеген қызметке тыйым салу
1. Қазақстан Республикасындағы кредиттік рейтингтік қызметті тек қана кредиттік рейтингтік агенттіктер жүзеге асыруға құқылы.

2. Ни одно юридическое лицо, созданное или признанное не в соответствии с настоящим Законом, не вправе именоваться кредитным рейтинговым агентством.
Статья 6. Порядок признания международных рейтинговых агентств и иностранных рейтинговых агентств
1. Признание международных рейтинговых агентств и иностранных рейтинговых агентств осуществляется уполномоченным органом в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
2. Основанием для признания международного рейтингового агентства является признание данного рейтингового агентства со стороны финансовых регуляторов пяти и более стран – членов Организации экономического сотрудничества и развития.
3. Уполномоченный орган принимает решение о признании международного рейтингового агентства путем внесения в перечень кредитных рейтинговых агентств, утверждаемый нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Иностранное рейтинговое агентство направляет в уполномоченный орган заявление о признании с приложением документов, подтверждающих его соответствие критериям, установленным статьей 7 настоящего Закона.
5. Уполномоченный орган принимает решение о признании иностранного рейтингового агентства путем размещения информационного сообщения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган принимает решение о признании или об отказе в признании иностранных рейтинговых агентств в течение шести месяцев со дня получения заявления.
7. Уполномоченный орган отказывает иностранным рейтинговым агентствам в признании по следующим основаниям:
1) непредоставление или предоставление неполного объема информации и (или) предоставление недостоверной информации о соответствии иностранного рейтингового агентства установленным критериям и (или) требованиям законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности;
2) несоответствие иностранного рейтингового агентства, акционеров, органов управления, методологий, работников или рейтинговых аналитиков установленным критериям и (или) требованиям законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности.
Отказ в признании не препятствует повторному обращению.
8. В случае выявления несоответствия требованиям, установленным настоящим Законом и нормативными правовыми актами, уполномоченный орган осуществляет отзыв признания ранее признанных международных рейтинговых агентств и иностранных рейтинговых агентств.
Уполномоченный орган принимает решение об отзыве признания международного рейтингового агентства путем исключения из перечня рейтинговых агентств, утверждаемого нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган принимает решение об отзыве признания иностранного рейтингового агентства путем размещения информационного сообщения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

2. Осы Заң негізге алынбай құрылған немесе танылған ешбір заңды тұлға кредиттік рейтингтік агенттік деп аталуға құқылы емес.
6-бап. Халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктерді тану тәртібі
1. Халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктерді тануды уәкілетті орган осы Заңда көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
2. Халықаралық рейтингтік агенттіктің Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына мүше бес және одан көп елдің қаржы реттеушілері тарапынан танылуы осы рейтингтік агенттікті тануға негіз болады.
3. Уәкілетті орган халықаралық рейтингтік агенттікті тану туралы шешімді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітілетін кредиттік рейтингтік агенттіктердің тізбесіне енгізу арқылы қабылдайды.
4. Шетелдік рейтингтік агенттік өзінің осы Заңның 7-бабында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетінін растайтын құжаттарды қоса беріп, өзін тану туралы өтінішті уәкілетті органға жібереді.
5. Уәкілетті орган шетелдік рейтингтік агенттікті тану туралы шешімді уәкілетті органның интернет-ресурсында ақпараттық хабарды орналастыру арқылы қабылдайды.
6. Уәкілетті орган өтінішті алған күннен бастап алты ай ішінде шетелдік рейтингтік агенттіктерді тану немесе танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
7. Уәкілетті орган шетелдік рейтингтік агенттіктерді танудан мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) шетелдік рейтингтік агенттіктің белгіленген өлшемшарттарға және (немесе) Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты бермеу немесе толық көлемде бермеу және (немесе) анық емес ақпарат беру;
2) шетелдік рейтингтік агенттіктің, акционерлердің, басқару органдарының, әдіснамалардың, жұмыскерлердің немесе рейтингтік талдаушылардың белгіленген өлшемшарттарға және (немесе) Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі.
Танудан бас тарту қайта жүгінуге кедергі келтірмейді.
8. Осы Заңда және нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеу анықталған жағдайда уәкілетті орган бұрын танылған халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктерді тануды кері қайтарып алады.
Уәкілетті орган халықаралық рейтингтік агенттікті тануды кері қайтарып алу туралы шешімді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітілетін рейтингтік агенттіктер тізбесінен алып тастау арқылы қабылдайды.
Уәкілетті орган шетелдік рейтингтік агенттікті тануды кері қайтарып алу туралы шешімді уәкілетті органның интернет-ресурсында ақпараттық хабар орналастыру арқылы қабылдайды.

9. Действие глав 2, 3, 4 и 5, за исключением настоящей статьи и статей 4, 5, 9 и 11, а также пункта 4 статьи 12, пункта 9 статьи 23 и пункта 1 статьи 24 настоящего Закона, не распространяется на признанные международные рейтинговые агентства.
Действие глав 2, 3, 4 и 5, за исключением настоящей статьи и статей 4, 5, 7, 9 и 11, а также пункта 4 статьи 12, пункта 9 статьи 23 и пункта 1 статьи 24 настоящего Закона, не распространяется на признанные иностранные рейтинговые агентства.
10. Запрещается осуществление кредитной рейтинговой деятельности международными рейтинговыми агентствами и иностранными рейтинговыми агентствами на территории Республики Казахстан, не прошедшими процедуру признания в соответствии с настоящим Законом.
Статья 7. Критерии признания иностранных рейтинговых агентств
Для целей признания иностранных рейтинговых агентств устанавливаются следующие критерии:
1) иностранное рейтинговое агентство подлежит регулированию в стране происхождения, и рейтинги иностранного рейтингового агентства признаются в рамках пруденциального регулирования;
2) минимальный размер собственного капитала иностранного рейтингового агентства устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) иностранное рейтинговое агентство соответствует критериям объективности и независимости, раскрытия информации, надежности рейтингов, устанавливаемым нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 8. Требования к осуществлению кредитной рейтинговой деятельности
1. Кредитные рейтинговые агентства придерживаются основных принципов регулирования кредитной рейтинговой деятельности, указанных в статье 3 настоящего Закона.
При этом работники кредитного рейтингового агентства должны соблюдать нормы кодекса поведения, утвержденного советом директоров кредитного рейтингового агентства.
2. Кредитные рейтинговые агентства обеспечивают принятие и соблюдение внутренних политик, процедур и средств внутреннего контроля, направленных на недопущение присвоения недостоверного кредитного рейтинга.
3. Не допускается задержка или отказ от осуществления и публикации рейтингового действия на основании потенциального влияния (экономического, политического или иного) такого действия на кредитное рейтинговое агентство, рейтингуемое лицо или любое другое лицо или организацию, имеющую прямое или косвенное отношение к рейтингуемому лицу, за исключением непубличного рейтинга.
4. Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает наличие трудовых, материальных и финансовых ресурсов для осуществления кредитной рейтинговой деятельности.

9. Осы бапты және осы Заңның 4, 5, 9 және 11-баптарын, сондай-ақ 12-бабының 4-тармағын, 23-бабының 9-тармағын және 24-бабының 1-тармағын қоспағанда, танылған халықаралық рейтингтік агенттіктерге 2, 3, 4 және 5-тараулардың күші қолданылмайды.
Осы бапты және осы Заңның 4, 5, 7, 9 және 11-баптарын, сондай-ақ 12-бабының 4-тармағын, 23-бабының 9-тармағын және 24-бабының 1-тармағын қоспағанда, танылған шетелдік рейтингтік агенттіктерге 2, 3, 4 және 5-тараулардың күші қолданылмайды.
10. Осы Заңға сәйкес тану рәсімінен өтпеген халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктердің Қазақстан Республикасының аумағында кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыруына тыйым салынады.
7-бап. Шетелдік рейтингтік агенттіктерді тану өлшемшарттары
Шетелдік рейтингтік агенттіктерді тану мақсаттары үшін мынадай өлшемшарттар белгіленеді:
1) шетелдік рейтингтік агенттік шыққан елінде реттелуге тиіс және шетелдік рейтингтік агенттіктің рейтингтері пруденциялық реттеу шеңберінде танылады;
2) шетелдік рейтингтік агенттіктің меншікті капиталының ең төмен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
3) шетелдік рейтингтік агенттік уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін объективтілік пен тәуелсіздік, ақпаратты ашып көрсету, рейтингтердің сенімділігі өлшемшарттарына сәйкес келеді.
8-бап. Кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар
1. Кредиттік рейтингтік агенттіктер кредиттік рейтингтік қызметті реттеудің осы Заңның 3-бабында көрсетілген негізгі қағидаттарын ұстанады.
Бұл ретте кредиттік рейтингтік агенттіктің жұмыскерлері кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесі бекіткен мінез-құлық кодексінің нормаларын сақтауға тиіс.
2. Кредиттік рейтингтік агенттіктер анық емес кредиттік рейтингтің берілуін болғызбауға бағытталған ішкі саясатты, рәсімдерді және ішкі бақылау құралдарын қабылдау мен сақтауды қамтамасыз етеді.
3. Жария емес рейтингті қоспағанда, рейтингтік әрекеттің кредиттік рейтингтік агенттікке, рейтинг берілетін тұлғаға немесе оған тікелей немесе жанама қатысы бар кез келген басқа тұлғаға немесе ұйымға ықтимал ықпалының (экономикалық, саяси немесе өзге де ықпалдың) негізінде мұндай әрекетті жүзеге асыру мен жариялауды кідіртуге немесе одан бас тартуға жол берілмейді.
4. Кредиттік рейтингтік агенттік кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру үшін еңбек, материалдық және қаржы ресурстарының болуын қамтамасыз етеді.

5. Присвоение кредитным рейтинговым агентством видов рейтингов осуществляется при условии наличия методологии, процедур, необходимой информации, опыта и знаний у работников, участвующих в кредитной рейтинговой деятельности, работников внутреннего контроля.
6. Запрещается оказывать влияние на кредитную рейтинговую деятельность и содержание методологий, применяемых кредитными рейтинговыми агентствами, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
7. Кредитное рейтинговое агентство при разработке и применении методологий вправе применять национальную и (или) международную рейтинговую шкалу.
Международная рейтинговая шкала является рейтинговой шкалой, обеспечивающей международное сопоставление кредитных рейтингов, присвоенных кредитными рейтинговыми агентствами.
Национальная рейтинговая шкала является рейтинговой шкалой, обеспечивающей сопоставление исключительно внутригосударственных кредитных рейтингов, присвоенных кредитными рейтинговыми агентствами.
Статья 9. Права и обязанности кредитного рейтингового агентства
1. Кредитное рейтинговое агентство вправе:
1) заключать договоры с рейтингуемыми лицами на оказание услуг по присвоению рейтингов и (или) прогнозов по рейтингам;
2) запрашивать у рейтингуемых лиц предоставление полной и достоверной информации для осуществления кредитной рейтинговой деятельности;
3) публиковать информацию о рейтингах и прогнозах по рейтингам без согласия рейтингуемых лиц, если это предусмотрено договором, за исключением непубличных и незапрошенных рейтингов;
4) отзывать и (или) приостановливать действие рейтинга при выявлении нарушений настоящего Закона до устранения нарушений;
5) отказывать в присвоении рейтингов до заключения договора об оказании рейтинговых услуг;
6) присваивать незапрошенный рейтинг по собственной инициативе без заключения договора с рейтингуемым лицом, за исключением финансовых организаций, банковских и страховых холдингов, а также участников банковского конгломерата.
2. Кредитное рейтинговое агентство обязано:
1) вести перечень действующих, приостановленных рейтингов и прогнозов по рейтингам, а также отозванных рейтингов;
2) разрабатывать, принимать и актуализировать внутренние документы, процедуры и средства внутреннего контроля для обеспечения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности;
3) обеспечивать равенство всех пользователей рейтингов и прогнозов по рейтингам в доступе к информации о присвоенных рейтингах и рейтинговых действиях, за исключением непубличных рейтингов;

5. Кредиттік рейтингтік агенттіктің рейтинг түрлерін беруі кредиттік рейтингтік қызметтің әдіснамасы, рәсімдері, қажетті ақпарат, осы қызметке қатысатын жұмыскерлердің, ішкі бақылау жұмыскерлерінің тәжірибесі мен білімі болған жағдайда жүзеге асырылады.
6. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, кредиттік рейтингтік қызметке және кредиттік рейтингтік агенттіктер қолданатын әдіснамалардың мазмұнына ықпал етуге тыйым салынады.
7. Кредиттік рейтингтік агенттік әдіснамаларды әзірлеу және қолдану кезінде ұлттық және (немесе) халықаралық рейтингтік шәкілді қолдануға құқылы.
Халықаралық рейтингтік шәкіл – кредиттік рейтингтік агенттіктер берген кредиттік рейтингтерді халықаралық тұрғыдан салыстыруды қамтамасыз ететін рейтингтік шәкіл.
Ұлттық рейтингтік шәкіл – кредиттік рейтингтік агенттіктер берген тек қана мемлекетішілік кредиттік рейтингтерді салыстыруды қамтамасыз ететін рейтингтік шәкіл.
9-бап. Кредиттік рейтингтік агенттіктің құқықтары мен міндеттері
1. Кредиттік рейтингтік агенттік:
1) рейтинг берілетін тұлғалармен рейтингтерді және (немесе) рейтингтер бойынша болжамдарды беру қызметтерін көрсетуге шарттар жасасуға;
2) рейтинг берілетін тұлғалардан кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру үшін толық және анық ақпарат беруді сұрауға;
3) жария емес және сұратылмаған рейтингтерді қоспағанда, егер рейтингтер және рейтингтер бойынша болжамдар туралы ақпаратты рейтинг берілетін тұлғалардың келісімінсіз жариялау шартта көзделген болса, осы ақпаратты жариялауға;
4) осы Заңды бұзушылықтар анықталған кезде рейтингті кері қайтарып алуға және (немесе) бұзушылықтар жойылғанға дейін оның қолданысын тоқтата тұруға;
5) рейтингтік қызметтер көрсету туралы шарт жасасқанға дейін рейтингтер беруден бас тартуға;
6) қаржы ұйымдарын, банк және сақтандыру холдингтерін, сондай-ақ банк конгломератына қатысушыларды қоспағанда, рейтинг берілетін тұлғамен шарт жасаспай, өз бастамасы бойынша сұратылмаған рейтингті беруге құқылы.
2. Кредиттік рейтингтік агенттік:
1) қолданыстағы, тоқтатыла тұрған рейтингтердің және рейтингтер бойынша болжамдардың, сондай-ақ кері қайтарып алынған рейтингтердің тізбесін жүргізуге;
2) Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету үшін ішкі құжаттарды, рәсімдерді және ішкі бақылау құралдарын әзірлеуге, қабылдауға және жаңартып отыруға;
3) жария емес рейтингтерді қоспағанда, берілген рейтингтер мен рейтингтік әрекеттер туралы ақпаратқа рейтингтерді және рейтингтер бойынша болжамдарды барлық пайдаланушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз етуге;

4) включать в раскрываемую информацию основания решения об отзыве и (или) приостановке действия кредитного рейтинга в случае его принятия;
5) обеспечивать хранение всех данных, использованных в кредитной рейтинговой деятельности, в соответствии с законами Республики Казахстан;
6) не допускать раскрытия конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
7) предотвращать несанкционированный и (или) непреднамеренный доступ, утечку в отношении конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
8) предоставлять в уполномоченный орган документы, информацию и данные, связанные с его кредитной рейтинговой деятельностью, в том числе исторические данные, в порядке, составе и сроки, которые установлены уполномоченным органом;
9) соблюдать требования к руководящим работникам, установленные настоящим Законом.
3. Казахстанское рейтинговое агентство вправе получать по запросу информацию и данные у государственных органов, кредитного бюро и иных организаций, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, в том числе с согласия рейтингуемого лица, в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. Кредитное рейтинговое агентство может иметь иные права и исполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договорами, заключенными в соответствии с настоящим Законом.
Статья 10. Права и обязанности рейтингуемых лиц
1. Права и обязанности рейтингуемых лиц регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Рейтингуемое лицо вправе отказаться от публикации рейтинга. В случае отказа рейтингуемого лица от публикации такой рейтинг является непубличным.
Статья 11. Требования к акционерам (учредителям) казахстанского рейтингового агентства, размеру и структуре капитала (собственности)
1. В состав акционеров (учредителей) казахстанского рейтингового агентства помимо Национального Банка Республики Казахстан могут входить международные финансовые организации и иные лица.
При этом международные финансовые организации и иные лица, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и его аффилированных лиц, а также международных рейтинговых агентств, не могут самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами прямо или косвенно владеть, пользоваться и (или) распоряжаться десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций казахстанского рейтингового агентства.

4) кредиттік рейтингті кері қайтарып алу және (немесе) оның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылданған жағдайда, ашып көрсетілетін ақпаратқа осындай шешімнің негіздерін енгізуге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредиттік рейтингтік қызметте пайдаланылған барлық деректердің сақталуын қамтамасыз етуге;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, құпия ақпараттың, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның ашып көрсетілуіне жол бермеуге;
7) құпия ақпаратқа, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияға қатысты санкцияланбаған және (немесе) әдейі жасалмаған қол жеткізуді, таралып кетуді болғызбауға;
8) өзінің кредиттік рейтингтік қызметімен байланысты құжаттарды, ақпаратты және деректерді, оның ішінде тарихи деректерді уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, құрамда және мерзімдерде уәкілетті органға беруге;
9) осы Заңда белгіленген басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарды сақтауға міндетті.
3. Қазақстандық рейтингтік агенттік мемлекеттік органдардан, кредиттік бюродан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, өзге де ұйымдардан сұрау салу бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда рейтинг берілетін тұлғаның келісімімен ақпарат пен деректерді алуға құқылы.
4. Кредиттік рейтингтік агенттіктің Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Заңға сәйкес жасалған шарттарда көзделген өзге де құқықтары болуы мүмкін және ол өзге де міндеттерді атқара алады.
10-бап. Рейтинг берілетін тұлғалардың құқықтары мен міндеттері
1. Рейтинг берілетін тұлғалардың құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.
2. Рейтинг берілетін тұлға рейтингті жариялаудан бас тартуға құқылы. Рейтинг берілетін тұлға рейтингті жариялаудан бас тартқан жағдайда мұндай рейтинг жария емес рейтинг болып саналады.
11-бап. Қазақстандық рейтингтік агенттіктің акционерлеріне (құрылтайшыларына), капиталдың (меншіктің) мөлшері мен құрылымына қойылатын талаптар
1. Қазақстандық рейтингтік агенттік акционерлерінің (құрылтайшыларының) құрамына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа, халықаралық қаржы ұйымдары мен өзге де тұлғалар кіруі мүмкін.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен оның үлестес тұлғаларын, сондай-ақ халықаралық рейтингтік агенттіктерді қоспағанда, халықаралық қаржы ұйымдары және өзге де тұлғалар қазақстандық рейтингтік агенттіктің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акциялар шегеріліп) акцияларының он немесе одан көп пайызын өз бетінше немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп тікелей немесе жанама түрде иелене, пайдалана алмайды және (немесе) оған билік ете алмайды.

2. Уставный капитал казахстанского рейтингового агентства формируется посредством оплаты акций учредителями исключительно деньгами, за исключением международных рейтинговых агентств.
3. Международные рейтинговые агентства вправе осуществить оплату акций казахстанского рейтингового агентства иным имуществом. Оценка иного имущества устанавливается в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Создание, реорганизация и (или) ликвидация казахстанского рейтингового агентства осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. Минимальный размер уставного и собственного капитала казахстанского рейтингового агентства устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 12. Органы кредитного рейтингового агентства
1. Если иное не установлено настоящим Законом и (или) уставом кредитного рейтингового агентства, компетенция высшего органа, органа управления и исполнительного органа определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
2. Количество членов совета директоров казахстанского рейтингового агентства должно составлять не менее пяти человек.
Не менее половины состава совета директоров является независимыми директорами.
3. Независимые директора осуществляют контроль за:
1) поддержанием и развитием процедур по кредитной рейтинговой деятельности и методологий;
2) оценкой эффективности системы контроля качества кредитной рейтинговой деятельности;
3) оценкой эффективности мер и процедур, установленных для обеспечения предотвращения, выявления конфликта интересов, управления ими и раскрытия информации о них;
4) соблюдением требований настоящего Закона и принятых в соответствии с ним нормативных правовых актов, а также внутренних документов кредитного рейтингового агентства.
4. Обязанности, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 настоящей статьи, могут быть возложены помимо независимых директоров на членов совета директоров, представляющих международное или иностранное рейтинговое агентство, акционера казахстанского рейтингового агентства.
5. Совет директоров кредитного рейтингового агентства утверждает кодекс поведения, обеспечивает соблюдение его положений в деятельности кредитного рейтингового агентства, а также актуализирует его по мере необходимости.
6. В состав комитетов совета директоров казахстанского рейтингового агентства, в функции которых входит рассмотрение вопросов, связанных с методологией и (или) рейтинговыми действиями, не может быть избран представитель Национального Банка Республики Казахстан.

2. Халықаралық рейтингтік агенттіктерді қоспағанда, қазақстандық рейтингтік агенттіктің жарғылық капиталы құрылтайшылардың акцияларды тек қана ақшамен төлеуі арқылы қалыптастырылады.
3. Халықаралық рейтингтік агенттіктер қазақстандық рейтингтік агенттіктің акцияларына өзге мүлікпен ақы төлеуге құқылы. Өзге мүлікті бағалау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленеді.
4. Қазақстандық рейтингтік агенттікті құру, қайта ұйымдастыру және (немесе) тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Қазақстандық рейтингтік агенттіктің жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
12-бап. Кредиттік рейтингтік агенттіктің органдары
1. Егер осы Заңда және (немесе) кредиттік рейтингтік агенттіктің жарғысында өзгеше белгіленбесе, жоғары органның, басқару органының және атқарушы органның құзыреті "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
2. Қазақстандық рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесі мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрауға тиіс.
Директорлар кеңесі құрамының кемінде жартысын тәуелсіз директорлар құрайды.
3. Тәуелсіз директорлар:
1) кредиттік рейтингтік қызмет жөніндегі рәсімдерді және әдіснамаларды қолдау мен дамытуды;
2) кредиттік рейтингтік қызметтің сапасын бақылау жүйесінің тиімділігін бағалауды;
3) мүдделер қақтығысын болғызбауды қамтамасыз ету, анықтау, оны басқару және ол туралы ақпаратты ашып көрсету үшін белгіленген шаралар мен рәсімдердің тиімділігін бағалауды;
4) осы Заңның және оған сәйкес қабылданған нормативтік құқықтық актілердің, сондай-ақ кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттары талаптарының сақталуын бақылайды.
4. Осы баптың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген міндеттер тәуелсіз директорлардан басқа, халықаралық немесе шетелдік рейтингтік агенттік атынан өкілдік ететін директорлар кеңесінің мүшелеріне, қазақстандық рейтингтік агенттіктің акционеріне жүктелуі мүмкін.
5. Кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесі мінез-құлық кодексін бекітеді, кредиттік рейтингтік агенттік қызметінде оның ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ оны қажеттігіне қарай жаңартып отырады.
6. Әдіснамамен және (немесе) рейтингтік әрекеттермен байланысты мәселелерді қарау функцияларына кіретін қазақстандық рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесі комитеттерінің құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілі сайлана алмайды.

Статья 13. Требования к руководящим работникам казахстанского рейтингового агентства
1. Руководящими работниками казахстанского рейтингового агентства являются:
1) руководитель и члены органа управления;
2) руководитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер;
4) руководитель службы внутреннего контроля.
2. Не может занимать (не может быть назначено или избрано на) должность руководящего работника казахстанского рейтингового агентства лицо:
1) не имеющее высшего экономического, юридического, математического или технического образования;
2) не имеющее установленного настоящей статьей трудового стажа:
в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
и (или) в сфере регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций;
и (или) в сфере предоставления финансовых услуг;
и (или) в области аудиторской деятельности и деятельности профессиональных аудиторских организаций;
и (или) в сфере предоставления кредитных рейтинговых услуг;
и (или) в сфере разработки программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности финансовых организаций;
и (или) в иностранных юридических лицах, осуществляющих деятельность в сферах, перечисленных в настоящем подпункте;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) у которого было отозвано согласие на назначение или избрание на должность руководящего работника и (или) которое было отстранено от выполнения служебных обязанностей в данной и (или) в иной финансовой организации, банковском, страховом холдинге, данном и (или) ином филиале банка – нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение или избрание на должность руководящего работника;
5) совершившее коррупционное преступление либо подвергнутое административному взысканию за совершение коррупционного правонарушения в течение трех лет до даты подачи ходатайства о его согласовании на руководящую должность.
Казахстанское рейтинговое агентство при назначении или избрании руководящих работников самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям настоящей статьи, в том числе с учетом информации, размещаемой на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
3. Для целей подпункта 3) пункта 2 настоящей статьи критериями отсутствия безупречной деловой репутации являются:

13-бап. Қазақстандық рейтингтік агенттіктің басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Қазақстандық рейтингтік агенттіктің басшы қызметкерлері:
1) басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы мен мүшелері;
3) бас бухгалтер;
4) ішкі бақылау қызметінің басшысы.
2. Мынадай адам:
1) жоғары экономикалық, заңгерлік, математикалық немесе техникалық білімі жоқ;
2) мынадай:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында;
және (немесе) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау саласында;
және (немесе) қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласында;
және (немесе) аудиторлық қызмет және кәсіби аудиторлық ұйымдардың қызметі саласында;
және (немесе) кредиттік рейтингтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласында;
және (немесе) қаржы ұйымдарының қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды әзірлеу саласында;
және (немесе) осы тармақшада санамаланған салаларда қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаларда осы бапта белгіленген еңбек өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға келісімі кері қайтарып алынған және (немесе) осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында, банк, сақтандыру холдингінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің осы және (немесе) өзге филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалында қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілген адам қазақстандық рейтингтік агенттіктің басшы қызметкері лауазымын атқара алмайды (оған тағайындала алмайды немесе сайлана алмайды).
Көрсетілген талап басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға келісімді кері қайтарып алу туралы уәкілетті орган шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады;
5) басшы лауазымға келісу туралы өтінішхат берілген күнге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жазаға тартылған адам қазақстандық рейтингтік агенттіктің басшы қызметкері лауазымын атқара алмайды (оған тағайындала алмайды немесе сайлана алмайды).
Қазақстандық рейтингтік агенттік басшы қызметкерлерді тағайындау немесе сайлау кезінде оларды осы баптың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан, оның ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын ақпаратты ескеріп өз бетінше тексереді.
3. Осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасының мақсаттары үшін мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттары:

1) наличие неснятой или непогашенной судимости, наличие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского или страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
2) наличие сведений о том, что кандидат являлся (является) крупным участником финансовой организации (прямо или косвенно), не исполнившим принятые обязательства либо требования уполномоченного органа по обеспечению финансовой устойчивости финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы;
3) наличие сведений о том, что кандидат, являясь руководящим работником финансовой организации или актуарием, неоднократно (два и более раза) не выполнял требования мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом в отношении финансовой организации или актуария;
4) наличие сведений о том, что кандидат являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции в финансовой организации – нерезиденте Республики Казахстан, признанной неплатежеспособной;
5) нахождение лица в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
6) наличие сведений о том, что кандидат являлся руководящим работником финансовой организации, банковского или страхового холдинга, действия (бездействие) которого привели (привело) к нарушению (нарушениям) требований законодательства Республики Казахстан, явившемуся (явившимся) основанием для принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка (филиала банка – нерезидента Республики Казахстан) к категории неплатежеспособных банков (филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан) или лишении лицензии финансовой организации, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;

1) алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болуы, қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
2) кандидаттың қаржы ұйымының, банк конгломератының, сақтандыру тобының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету жөніндегі қабылданған міндеттемелерді не уәкілетті органның талаптарын орындамаған қаржы ұйымының ірі қатысушысы (тікелей немесе жанама түрде) болып саналғаны (болып саналатыны) туралы мәліметтердің болуы;
3) кандидаттың қаржы ұйымының басшы қызметкері немесе актуарийі бола отырып, қаржы ұйымына немесе актуарийге қатысты уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шараларының талаптарын бірнеше рет (екі және одан көп рет) орындамағаны туралы мәліметтердің болуы;
4) кандидаттың Қазақстан Республикасының төлемге қабілетсіз деп танылған бейрезидент қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды адам, басқару функцияларын орындайтын адам болғаны туралы мәліметтердің болуы;
5) адамның "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын, террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуы;
6) кандидаттың әрекеттері (әрекетсіздігі) уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып саналатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының банкті (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын) төлемге қабілетсіз банктердің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының) санатына жатқызу немесе қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген шешім қабылдауына не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне не Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне негіз болған, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының бұзылуына алып келген, қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкері болғаны туралы мәліметтердің болуы;

7) наличие сведений о том, что кандидат был отстранен от выполнения служебных обязанностей руководящего работника финансовой организации на основании меры надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом;
8) наличие факта подписания кандидатом аудиторского заключения, признанного решением суда заведомо ложным;
9) наличие сведений о том, что кандидат, являясь актуарием, систематически (два и более раза) не извещал совет директоров страховой (перестраховочной) организации об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов и рисках, которые могут привести к ухудшению финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
10) наличие сведений о том, что кандидат незаконно разглашал или передавал третьим лицам сведения, составляющие тайну страхования или иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, сведения, полученные в ходе проведения актуарных расчетов и (или) осуществления деятельности в качестве независимого актуария;
11) наличие информации от органа надзора иностранного государства либо юридического лица, осуществляющего регулирование финансовых услуг и связанную с ними деятельность в Международном финансовом центре "Астана", об отсутствии у кандидата безупречной деловой репутации;
12) наличие факта предоставления кандидатом заведомо недостоверных сведений о его соответствии квалификационным требованиям и (или) требованиям к деловой репутации, которые повлияют на решение уполномоченного органа;
13) наличие факта расторжения с кандидатом трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 25) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан;
14) нахождение кандидата в едином реестре должников, который ведется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (в случае, если задолженность превышает одну тысячу месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год).
4. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, необходимо наличие трудового стажа для кандидатов на должности:
1) руководителя органа управления – не менее пяти лет;
2) руководителя исполнительного органа – не менее пяти лет, в том числе не менее двух лет на руководящей должности;
3) члена органа управления – не менее двух лет;

7) кандидаттың уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шарасы негізінде қаржы ұйымының басшы қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілгені туралы мәліметтердің болуы;
8) кандидаттың сот шешімімен көрінеу жалған деп танылған аудиторлық қорытындыға қол қою фактісінің болуы;
9) кандидаттың актуарий бола отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтамауының өзі анықтаған фактілері және оның қаржылық орнықтылығы мен төлем қабілеттілігінің нашарлауына алып келуі мүмкін тәуекелдері туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесіне жүйелі түрде (екі және одан көп рет) хабарламағаны туралы мәліметтердің болуы;
10) кандидаттың сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, тәуелсіз актуарий ретінде актуарлық есеп айырысулар жүргізу және (немесе) қызметті жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді заңсыз жария еткені немесе үшінші тұлғаларға бергені туралы мәліметтердің болуы;
11) шет мемлекеттің қадағалау органынан не қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеуді және онымен байланысты қызметті "Астана" халықаралық қаржы орталығында жүзеге асыратын заңды тұлғадан кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болмауы туралы алынған ақпараттың болуы;
12) кандидаттың біліктілік талаптарына және (немесе) уәкілетті органның шешіміне ықпал ететін, іскерлік беделге қойылатын талаптарға өзінің сай келетіні туралы көрінеу анық емес мәліметтер беру фактісінің болуы;
13) кандидатпен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 25) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын бұзу фактісінің болуы;
14) кандидаттың "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілетін борышкерлердің бірыңғай тізілімінде болуы (берешек тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір мың айлық есептік көрсеткіштен асқан жағдайда).
4. Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген талапқа сай келу үшін мына лауазымдарға кандидаттар үшін:
1) басқару органының басшысы үшін – кемінде бес жыл;
2) атқарушы органның басшысы үшін – кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде екі жыл;
3) басқару органының мүшесі үшін – кемінде екі жыл;

4) члена исполнительного органа – не менее трех лет, в том числе не менее двух лет на руководящей должности;
5) главного бухгалтера – не менее трех лет;
6) руководителя службы внутреннего контроля – не менее трех лет.
Для кандидатов на должности членов исполнительного органа кредитного рейтингового агентства, курирующих исключительно вопросы безопасности, административно-хозяйственные вопросы, вопросы цифровых технологий, наличие трудового стажа, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.
В трудовой стаж, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с обеспечением ее безопасности, осуществлением административно-хозяйственной деятельности, развитием цифровых технологий (за исключением руководителя подразделения развития цифровых технологий), а также в обществе взаимного страхования.
5. Казахстанское рейтинговое агентство уведомляет уполномоченный орган:
1) о назначении или избрании на должность лиц, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи, в течение трех рабочих дней, следующих за днем их назначения или избрания, с приложением подтверждающих документов;
2) об освобождении от должности или о прекращении полномочий лиц, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения, с приложением подтверждающих документов.
Уведомление должно содержать сведения, подтверждающие соответствие кандидата квалификационным требованиям и требованиям к безупречной деловой репутации, предъявляемым к кандидату на соответствующую должность настоящим Законом.
6. Казахстанское рейтинговое агентство по требованию уполномоченного органа отстраняет от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в случае их несоответствия требованиям настоящей статьи.
Примечание ИЗПИ!
Статья 14 вводится в действие с 01.07.2027 в соответствии со ст. 32 настоящего Закона.
Статья 14. Требования к органам внутреннего контроля, управления рисками и иным органам казахстанского рейтингового агентства
1. В целях осуществления контроля за соблюдением кредитным рейтинговым агентством и его работниками требований законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности, а также внутренних документов кредитное рейтинговое агентство организует и обеспечивает функционирование органов внутреннего контроля в порядке, определенном внутренними документами кредитного рейтингового агентства.
2. Служба внутреннего контроля подотчетна совету директоров.

4) атқарушы органның мүшесі үшін – кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде екі жыл;
5) бас бухгалтер үшін – кемінде үш жыл;
6) ішкі бақылау қызметінің басшысы үшін кемінде үш жыл еңбек өтілі болуы қажет.
Кредиттік рейтингтік агенттіктің атқарушы органының тек қана қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне, цифрлық технологиялар мәселелеріне жетекшілік ететін мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған еңбек өтіліне қаржы ұйымының бөлімшелеріндегі оның қауіпсіздігін қамтамасыз етумен, әкімшілік-шаруашылық қызметті жүзеге асырумен, цифрлық технологияларды дамытумен (цифрлық технологияларды дамыту бөлімшесінің басшысын қоспағанда) байланысты жұмыс, сондай-ақ өзара сақтандыру қоғамындағы жұмыс кірмейді.
5. Қазақстандық рейтингтік агенттік уәкілетті органды:
1) осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында аталған адамдарды лауазымға тағайындау немесе сайлау туралы, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олар тағайындалған немесе сайланған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде;
2) осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында аталған адамдарды лауазымнан босату немесе өкілеттіктерін тоқтату туралы, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, осындай шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Хабарламада кандидаттың біліктілік талаптарына және осы Заңмен тиісті лауазымға кандидатқа қойылатын мінсіз іскерлік бедел талаптарына сай келетінін растайтын мәліметтер қамтылуға тиіс.
6. Қазақстандық рейтингтік агенттік осы баптың 1-тармағында аталған адамдар осы баптың талаптарына сай келмеген жағдайда, уәкілетті органның талап етуі бойынша оларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетеді.
14-бап. Қазақстандық рейтингтік агенттіктің ішкі бақылау, тәуекелдерді басқару органдарына және өзге де органдарына қойылатын талаптар
1. Кредиттік рейтингтік агенттік пен оның жұмыскерлерінің Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасының, сондай-ақ ішкі құжаттардың талаптарын сақтауын бақылау мақсатында кредиттік рейтингтік агенттік кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен ішкі бақылау органдарының жұмыс істеуін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
2. Ішкі бақылау қызметі директорлар кеңесіне есеп береді.

3. Руководитель службы внутреннего контроля (контролер) является работником кредитного рейтингового агентства и назначается советом директоров кредитного рейтингового агентства.
4. Служба внутреннего контроля проводит по итогам каждого завершенного года проверку соблюдения кредитным рейтинговым агентством и его работниками требований законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности и внутренних документов, по результатам которой подготавливает ежегодный отчет службы внутреннего контроля. Ежегодный отчет службы внутреннего контроля утверждается советом директоров кредитного рейтингового агентства.
5. Служба внутреннего контроля проводит ежегодную оценку эффективности применяемых правил и процедур, указанных в статьях 16, 17, 18 и 19 настоящего Закона, в порядке, предусмотренном внутренними документами кредитного рейтингового агентства.
6. В целях обеспечения функционирования системы управления рисками кредитное рейтинговое агентство организует и обеспечивает функционирование подразделения по управлению рисками. Подразделение по управлению рисками является независимым от функции внутреннего аудита и подотчетно совету директоров кредитного рейтингового агентства.
7. Кредитное рейтинговое агентство организует в своей структуре подразделение, ответственное за рассмотрение обращений рейтингуемых лиц и пользователей рейтингов.
8. Кредитное рейтинговое агентство организует и обеспечивает функционирование подразделения, осуществляющего утверждение и пересмотр методологий.
Требования к составу подразделения, осуществляющего утверждение и пересмотр методологий, устанавливаются правилами осуществления кредитной рейтинговой деятельности, установленными уполномоченным органом.
9. Требования к знаниям и навыкам рейтинговых аналитиков определяются правилами осуществления кредитной рейтинговой деятельности, устанавливаемыми уполномоченным органом.
10. В случаях передачи кредитным рейтинговым агентством функций, указанных в настоящей статье, а также ведения бухгалтерии, управления персоналом в области цифровых технологий либо проведения аналитических работ в рамках кредитной рейтинговой деятельности, внешнего подряда (аутсорсинга) ответственность за соблюдение законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности несет кредитное рейтинговое агентство.
Глава 3. ТРЕБОВАНИЯ К ОРГАНИЗАЦИИ КРЕДИТНОЙ РЕЙТИНГОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 15. Виды рейтингов
1. Кредитное рейтинговое агентство присваивает следующие виды рейтингов:
1) кредитный рейтинг;
2) рейтинг корпоративного управления;

3. Ішкі бақылау қызметінің басшысы (бақылаушы) кредиттік рейтингтік агенттіктің жұмыскері болып саналады және оны кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесі тағайындайды.
4. Ішкі бақылау қызметі әрбір аяқталған жылдың қорытындысы бойынша кредиттік рейтингтік агенттік пен оның жұмыскерлерінің Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасының және ішкі құжаттардың талаптарын сақтауын тексереді, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау қызметінің жыл сайынғы есебін дайындайды. Ішкі бақылау қызметінің жыл сайынғы есебін кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесі бекітеді.
5. Ішкі бақылау қызметі осы Заңның 16, 17, 18 және 19-баптарында көрсетілген, қолданылатын қағидалар мен рәсімдердің тиімділігіне кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жыл сайын бағалау жүргізеді.
6. Тәуекелдерді басқару жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында кредиттік рейтингтік агенттік тәуекелдерді басқару бөлімшесінің жұмыс істеуін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді. Тәуекелдерді басқару бөлімшесі ішкі аудиттің функциясына тәуелді болмайды және кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесіне есеп береді.
7. Кредиттік рейтингтік агенттік өз құрылымында рейтинг берілетін тұлғалар мен рейтингтерді пайдаланушылардың жолданымдарын қарауға жауапты бөлімше ұйымдастырады.
8. Кредиттік рейтингтік агенттік әдіснамаларды бекіту мен қайта қарауды жүзеге асыратын бөлімшенің жұмыс істеуін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
Әдіснамаларды бекіту мен қайта қарауды жүзеге асыратын бөлімшенің құрамына қойылатын талаптар уәкілетті орган белгілеген кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларында белгіленеді.
9. Рейтингтік талдаушылардың білімі мен дағдыларына қойылатын талаптар уәкілетті орган белгілейтін кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.
10. Кредиттік рейтингтік агенттік осы бапта көрсетілген функцияларды берген, сондай-ақ бухгалтерияны жүргізген, цифрлық технологиялар саласындағы персоналды басқарған не кредиттік рейтингтік қызмет шеңберінде талдамалық жұмыстарды, сыртқы мердігерлікті (аутсорсингті) жүргізген жағдайларда Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасының сақталуына кредиттік рейтингтік агенттік жауапты болады.
3-тарау. КРЕДИТТІК РЕЙТИНГТІК ҚЫЗМЕТТІ ҰЙЫМДАСТЫРУҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
15-бап. Рейтингтің түрлері
1. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтің мынадай түрлерін береді:
1) кредиттік рейтинг;
2) корпоративтік басқару рейтингі;

3) рейтинг соответствия принципам исламского финансирования;
4) суверенный кредитный рейтинг;
5) рейтинг устойчивого развития;
6) иные виды рейтингов.
Порядок и условия присвоения кредитным рейтинговым агентством вышеуказанных рейтингов устанавливаются внутренними документами кредитного рейтингового агентства.
2. Требования настоящего Закона применяются в отношении опубликованных и непубличных рейтингов, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. Присвоение кредитным рейтинговым агентством незапрошенных рейтингов допускается только при наличии полного объема необходимой информации в соответствии с принятой методологией для определенного вида рейтинга.
4. Допускается присвоение кредитным рейтинговым агентством незапрошенных рейтингов по инициативе третьей стороны при условии выполнения требований пункта 3 настоящей статьи.
В случае присвоения незапрошенного рейтинга без участия рейтингуемого лица такой рейтинг присваивается на основе анализа открытых источников.
Статья 16. Методологии присвоения рейтингов
1. Кредитное рейтинговое агентство осуществляет кредитную рейтинговую деятельность исключительно на основе принятой для определенного вида рейтинга версии методологии, соответствующей отраслевой специализации рейтингуемого лица.
2. Кредитное рейтинговое агентство не вправе отступать от применяемой методологии, за исключением случаев, предусмотренных внутренними документами кредитного рейтингового агентства, в том числе, когда применяемая методология не учитывает профиль и особенности рейтингуемого лица, что может привести к искажению рейтинга или прогноза по рейтингу.
3. Кредитное рейтинговое агентство раскрывает применяемую методологию, а также все изменения, вносимые в методологию, в соответствии со статьей 23 настоящего Закона.
4. Кредитное рейтинговое агентство разрабатывает и утверждает методологии по кредитным рейтингам, соответствующие следующим характеристикам:
1) содержат описания всех факторов кредитоспособности и их влияние на кредитные рейтинги и прогнозы по кредитным рейтингам;
2) предусматривают непрерывность их применения в рамках кредитной рейтинговой деятельности;
3) предусматривают возможность сопоставления кредитных рейтингов по различным видам объектов рейтингов;
4) предусматривают применение методологии, моделей и их условий как единого системного комплекса;
5) содержат основания для пересмотра методологии;
6) предусматривают возможность проверки достоверности кредитных рейтингов.
Методология по кредитным рейтингам обеспечивает возможность ее проверки на основе исторических данных, условий, используемых в методологии, фактической информации о неплатежах рейтингуемых лиц либо фактических показателей возвратности средств рейтингуемыми лицами.

3) исламдық қаржыландыру қағидаттарына сәйкес келу рейтингі;
4) егемен кредиттік рейтинг;
5) орнықты даму рейтингі;
6) рейтингтің өзге де түрлері.
Кредиттік рейтингтік агенттіктің жоғарыда көрсетілген рейтингтерді беру тәртібі мен шарттары кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында белгіленеді.
2. Осы Заңның талаптары осы баптың 1-тармағында көрсетілген жарияланған және жария емес рейтингтерге қатысты қолданылады.
3. Рейтингтің белгілі бір түрі үшін қабылданған әдіснамаға сәйкес қажетті ақпараттың толық көлемі болған кезде ғана кредиттік рейтингтік агенттіктің сұратылмаған рейтингтерді беруіне жол беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағының талаптары орындалған жағдайда үшінші тараптың бастамасы бойынша кредиттік рейтингтік агенттіктің сұратылмаған рейтингтерді беруіне жол беріледі.
Рейтинг берілетін тұлғаның қатысуынсыз сұратылмаған рейтинг берілген жағдайда, мұндай рейтинг ашық дереккөздерді талдау негізінде беріледі.
16-бап. Рейтинг беру әдіснамалары
1. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг берілетін тұлғаның салалық мамандануына сәйкес келетін, рейтингтің тек қана белгілі бір түрі үшін қабылданған әдіснама нұсқасы негізінде кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асырады.
2. Кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында көзделген, оның ішінде рейтинг берілетін тұлғаның бейіні мен ерекшеліктері қолданылатын әдіснамада есепке алынбай, бұл рейтингтің немесе рейтинг бойынша болжамның бұрмалануына алып келуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, кредиттік рейтингтік агенттік қолданылатын әдіснамадан алшақтауға құқылы емес.
3. Кредиттік рейтингтік агенттік қолданылатын әдіснаманы, сондай-ақ осы Заңның 23-бабына сәйкес әдіснамаға енгізілетін барлық өзгерістерді ашып көрсетеді.
4. Кредиттік рейтингтік агенттік кредиттік рейтингтер жөніндегі, мынадай сипаттамаларға сәйкес келетін әдіснамаларды әзірлеп, бекітеді:
1) кредит төлеу қабілеттілігінің барлық факторының сипаттамаларын және олардың кредиттік рейтингтер мен кредиттік рейтингтер бойынша болжамдарға әсерін қамтиды;
2) кредиттік рейтингтік қызмет шеңберінде оларды үздіксіз қолдану көзделеді;
3) рейтинг объектілерінің алуан түрі бойынша кредиттік рейтингтерді салыстыру мүмкіндігі көзделеді;
4) әдіснаманы, модельдер мен олардың шарттарын бірыңғай жүйелік кешен ретінде қолдану көзделеді;
5) әдіснаманы қайта қарау негіздерін қамтиды;
6) кредиттік рейтингтердің анықтығын тексеру мүмкіндігі көзделеді.
Кредиттік рейтингтер жөніндегі әдіснама оны тарихи деректердің, әдіснамада пайдаланылатын шарттардың, рейтинг берілетін тұлғалардың төлемегені туралы нақты ақпараттың не рейтинг берілетін тұлғалардың қаражатты қайтаруының нақты көрсеткіштері негізінде тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.

5. Кредитное рейтинговое агентство публикует информацию о влиянии условий, используемых в применяемой методологии, на изменение рейтингов, присвоенных в соответствии с данной методологией.
6. Кредитное рейтинговое агентство осуществляет актуализацию методологий на регулярной основе в соответствии с внутренними документами, но не реже одного раза в год.
7. При выявлении ошибок в применяемой методологии, которые повлияли или могут повлиять на рейтинги и (или) прогнозы по рейтингам, кредитное рейтинговое агентство принимает меры, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 9 настоящей статьи.
8. В случае, если выявленные ошибки оказывают влияние на присвоенные рейтинги, кредитное рейтинговое агентство публикует информацию о таких ошибках на своем интернет-ресурсе.
9. В случаях, если планируемые изменения применяемой методологии являются существенными и оказывают или могут оказывать влияние на рейтинги, кредитное рейтинговое агентство:
1) размещает на своем интернет-ресурсе информацию о планируемых изменениях применяемой методологии с указанием причин и последствий таких изменений, в том числе для рейтингов, присвоенных в соответствии с данной методологией;
2) осуществляет оценку необходимости пересмотра всех рейтингов, присвоенных в соответствии с данной методологией, не позднее шести месяцев со дня изменения применяемой методологии;
3) осуществляет пересмотр рейтингов в срок не более шести месяцев со дня изменения применяемой методологии, если по результатам оценки, предусмотренной подпунктом 2) настоящего пункта, выявлена необходимость их пересмотра.
Статья 17. Деятельность рейтинговых комитетов кредитных рейтинговых агентств
1. Порядок принятия решений рейтинговыми комитетами устанавливается внутренними документами кредитного рейтингового агентства в соответствии с настоящим Законом и правилами осуществления кредитной рейтинговой деятельности.
2. Кредитное рейтинговое агентство в соответствии с внутренними документами формирует состав и численность рейтинговых комитетов в целях обеспечения соответствия совокупных знаний и опыта членов рейтингового комитета отраслевой специализации рейтингуемого лица, виду присваиваемого рейтинга и актуальной версии применяемой методологии.
3. Состав рейтингового комитета по кредитным рейтингам формируется не менее чем из пяти рейтинговых аналитиков, включая ведущего рейтингового аналитика для данного объекта рейтинга и председателя рейтингового комитета.
4. Право голоса на заседаниях рейтинговых комитетов имеют только рейтинговые аналитики, включая председателя рейтингового комитета. Порядок назначения председателя рейтингового комитета определяется внутренними документами кредитного рейтингового агентства.

5. Кредиттік рейтингтік агенттік қолданылатын әдіснамада пайдаланылатын шарттардың осы әдіснамаға сәйкес берілген рейтингтердің өзгеруіне әсері туралы ақпаратты жариялайды.
6. Кредиттік рейтингтік агенттік ішкі құжаттарға сәйкес тұрақты негізде, бірақ жылына бір реттен сиретпей әдіснамаларды жаңартып отырады.
7. Қолданылатын әдіснамада рейтингтерге және (немесе) рейтингтер бойынша болжамдарға әсер еткен немесе әсер етуі мүмкін қателер анықталған кезде кредиттік рейтингтік агенттік осы баптың 9-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген шараларды қабылдайды.
8. Егер анықталған қателер берілген рейтингтерге әсер етсе, кредиттік рейтингтік агенттік өз интернет-ресурсында мұндай қателер туралы ақпарат жариялайды.
9. Егер қолданылатын әдіснаманың жоспарланған өзгерістері елеулі өзгерістер болып саналса және рейтингтерге әсер етсе немесе әсер етуі мүмкін болса, кредиттік рейтингтік агенттік:
1) мұндай өзгерістердің себебі мен салдарын, оның ішінде осы әдіснамаға сәйкес берілген рейтингтер үшін салдарын көрсетіп, қолданылатын әдіснаманың жоспарланған өзгерістері туралы ақпаратты өз интернет-ресурсында орналастырады;
2) қолданылатын әдіснама өзгертілген күннен бастап алты айдан кешіктірмей осы әдіснамаға сәйкес берілген барлық рейтингті қайта қараудың қажеттігін бағалайды;
3) егер осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген бағалау нәтижелері бойынша рейтингтерді қайта қарау қажеттігі анықталса, қолданылатын әдіснама өзгертілген күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде оларды қайта қарайды.
17-бап. Кредиттік рейтингтік агенттіктердің рейтингтік комитеттерінің қызметі
1. Рейтингтік комитеттердің шешімдер қабылдау тәртібі осы Заңға және кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында белгіленеді.
2. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтік комитет мүшелерінің жиынтық білімі мен тәжірибесінің рейтинг берілетін тұлғаның салалық мамандануына, берілетін рейтингтің түріне және қолданылатын әдіснаманың өзекті нұсқасына сәйкес келуін қамтамасыз ету мақсатында ішкі құжаттарға сәйкес рейтингтік комитеттердің құрамы мен санын қалыптастырады.
3. Рейтингтік комитеттің кредиттік рейтингтер бойынша құрамы осы рейтинг объектісі үшін жетекші рейтингтік талдаушы мен рейтингтік комитет төрағасын қоса алғанда, кемінде бес рейтингтік талдаушыдан қалыптастырылады.
4. Рейтингтік комитеттердің отырыстарында рейтингтік комитеттің төрағасын қоса алғанда, рейтингтік талдаушылардың ғана дауыс беру құқығы болады. Рейтингтік комитеттің төрағасын тағайындау тәртібі кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында айқындалады.

5. При несогласии с решением рейтингового комитета любой его участник вправе подать мотивированную апелляцию, которая рассматривается на повторном заседании рейтингового комитета, состав которого формируется из рейтинговых аналитиков, не участвовавших в предыдущем заседании рейтингового комитета.
6. Кредитное рейтинговое агентство осуществляет формирование и функционирование рейтинговых комитетов таким образом, чтобы обеспечить его независимость, а также исключить любое политическое и (или) экономическое влияние на его деятельность.
7. Рейтингуемое лицо имеет право обратиться к кредитному рейтинговому агентству в случае несогласия с присвоенным рейтингом и (или) прогнозом по рейтингу. Кредитное рейтинговое агентство рассматривает обращение в порядке и сроки, которые установлены внутренними документами кредитного рейтингового агентства.
В случае, если результаты рассмотрения обращения оказываются достаточными для повторного рассмотрения, решение рассматривается на заседании рейтингового комитета, состав которого формируется из рейтинговых аналитиков, не участвовавших в предыдущем заседании рейтингового комитета.
8. Уполномоченный орган устанавливает иные требования к порядку организации кредитной рейтинговой деятельности, принятия решения о присвоении рейтинга, в том числе порядку работы рейтинговых комитетов, включая минимальный состав рейтинговых комитетов для разных видов рейтингов, в нормативных правовых актах.
Статья 18. Требования к качеству информации и мониторинга рейтингов
1. В случае, если кредитное рейтинговое агентство использует внешние источники информации либо информацию, предоставленную третьими лицами, при осуществлении кредитной рейтинговой деятельности кредитное рейтинговое агентство указывает источники таких данных, а также принимает меры для проверки добросовестности и надежности источника информации, методов сбора и обработки информации, которые были использованы.
Ответственность за достоверность информации, предоставленной рейтингуемым лицом, несет рейтингуемое лицо.
2. Кредитное рейтинговое агентство не вправе присваивать рейтинг и вправе отозвать ранее присвоенный рейтинг в случае недостаточности или недостоверности информации, полученной от рейтингуемого лица, для присвоения рейтинга в соответствии с применяемой методологией.
3. Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает своевременный пересмотр и постоянный мониторинг присвоенных рейтингов.
4. При осуществлении рейтинговых действий кредитное рейтинговое агентство учитывает всю имеющуюся в распоряжении кредитного рейтингового агентства информацию, имеющую значение в контексте кредитной рейтинговой деятельности.

5. Рейтингтік комитеттің шешімімен келіспеген кезде оған кез келген қатысушы уәжді апелляция беруге құқылы, апелляция рейтингтік комитеттің қайта өткізілетін отырысында қаралады, оның құрамы рейтингтік комитеттің алдыңғы отырысына қатыспаған рейтингтік талдаушылардан қалыптастырылады.
6. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтік комитеттердің қалыптастырылуы мен жұмыс істеуін өзінің тәуелсіздігі қамтамасыз етілетіндей, сондай-ақ қызметіне кез келген саяси және (немесе) экономикалық ықпал болмайтындай етіп жүзеге асырады.
7. Рейтинг берілетін тұлға берілген рейтингпен және (немесе) рейтинг бойынша болжаммен келіспеген жағдайда, оның кредиттік рейтингтік агенттікке жүгінуге құқығы бар. Кредиттік рейтингтік агенттік жолданымды кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарайды.
Жолданымды қарау нәтижелері қайта қарауға жеткілікті болған жағдайда, шешім рейтингтік комитеттің отырысында қаралады, оның құрамы рейтингтік комитеттің алдыңғы отырысына қатыспаған рейтингтік талдаушылардан қалыптастырылады.
8. Уәкілетті орган кредиттік рейтингтік қызметті ұйымдастыру, рейтинг беру туралы шешім қабылдау тәртібіне, оның ішінде нормативтік құқықтық актілердегі рейтингтің алуан түрлері үшін рейтингтік комитеттердің ең аз құрамын қоса алғанда, рейтингтік комитеттердің жұмыс істеу тәртібіне қойылатын өзге де талаптарды белгілейді.
18-бап. Ақпараттың және рейтингтерді мониторингтеудің сапасына қойылатын талаптар
1. Егер кредиттік рейтингтік агенттік кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асырған кезде сыртқы ақпарат көздерін не үшінші тұлғалар берген ақпаратты пайдаланса, кредиттік рейтингтік агенттік осындай дереккөздерді көрсетеді, сондай-ақ ақпарат көзінің шынайылығын және сенімділігін, ақпаратты жинау мен өңдеуде пайдаланылған әдістерді тексеру үшін шаралар қабылдайды.
Рейтинг берілетін тұлға өзі берген ақпараттың анық болуына жауапты болады.
2. Рейтинг берілетін тұлғадан қолданылатын әдіснамаға сәйкес рейтинг беру үшін алынған ақпарат жеткіліксіз немесе анық емес болған жағдайда, кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг беруге құқылы емес және ол бұрын берілген рейтингті кері қайтарып алуға құқылы.
3. Кредиттік рейтингтік агенттік берілген рейтингтерді уақтылы қайта қарауды және тұрақты түрде мониторингтеуді қамтамасыз етеді.
4. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтік әрекеттерді жүзеге асырған кезде кредиттік рейтингтік агенттіктің билігіндегі, кредиттік рейтингтік қызмет тұрғысынан маңызы бар барлық ақпаратты ескереді.

Глава 4. УПРАВЛЕНИЕ КОНФЛИКТАМИ ИНТЕРЕСОВ
Статья 19. Общие требования к управлению конфликтами интересов
1. Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает принятие и соблюдение политик, процедур и средств внутреннего контроля, направленных на предотвращение влияния на рейтинги и прогнозы по рейтингам любого существующего или потенциального конфликта интересов кредитного рейтингового агентства, его акционеров, рейтинговых аналитиков, иных работников и лиц, оказывающих на него значительное влияние.
Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает выявление, управление и раскрытие существующих или потенциальных конфликтов интересов в случаях, когда такие конфликты интересов могут повлиять на анализ и суждения рейтинговых аналитиков.
2. Кредитное рейтинговое агентство через органы внутреннего контроля осуществляет контроль за применением утвержденных им правил и процедур предотвращения, выявления, управления и раскрытия существующих или потенциальных конфликтов интересов в целях обеспечения независимости кредитной рейтинговой деятельности, рейтингов и рейтинговых аналитиков от акционеров и органов управления кредитного рейтингового агентства, а также подразделений и лиц, отвечающих за коммерческую деятельность и развитие бизнеса (маркетинговая деятельность, связь с общественностью, заключение договоров об оказании услуг).
3. Размер вознаграждения рейтинговых аналитиков, в том числе председателей рейтинговых комитетов, работников службы внутреннего контроля, подразделения по управлению рисками, устанавливается вне зависимости от результатов финансово-хозяйственной деятельности кредитного рейтингового агентства и (или) дохода, полученного кредитным рейтинговым агентством от рейтингуемого лица.
4. Размер и процедуры оплаты услуг кредитного рейтингового агентства определяются таким образом, чтобы не зависеть от уровня присвоенного рейтинга или прогноза по рейтингу, а также от согласия или несогласия рейтингуемого лица с присвоенным рейтингом или прогнозом по рейтингу.
5. Кредитное рейтинговое агентство при осуществлении сделок с активами в целях обеспечения своей деятельности, в том числе сделок по передаче активов в пользование, обязано соблюдать требования пункта 1 настоящей статьи.
6. Кредитному рейтинговому агентству запрещается заниматься иными видами предпринимательской деятельности, а также оказывать консультационные услуги, за исключением следующих:
верификация финансовых инструментов на их соответствие принципам устойчивого развития и (или) финансирования;
присвоение оценок деятельности организаций, в том числе подтверждающих финансовые возможности и уровень управления рисками организации;
научные исследования и разработки, в том числе прикладные исследования;
исследования и разработки инструментов экономико-математического моделирования и макроэкономического прогнозирования;
прочая профессиональная, научная, аналитическая и техническая деятельность;
услуги по распространению данных, в том числе лицам, с которыми заключен договор об осуществлении рейтинговых действий;

4-тарау. МҮДДЕЛЕР ҚАҚТЫҒЫСЫН БАСҚАРУ
19-бап. Мүдделер қақтығысын басқаруға қойылатын жалпы талаптар
1. Кредиттік рейтингтік агенттіктің, оның акционерлерінің, рейтингтік талдаушыларының, оған елеулі ықпал ететін өзге де жұмыскерлер мен тұлғалардың кез келген орын алған немесе ықтимал мүдделер қақтығысының рейтингтерге және рейтингтер бойынша болжамдарға әсер етуін болғызбауға бағытталған саясатты, рәсімдерді және ішкі бақылау құралдарын қабылдауды және оларды сақтауын кредиттік рейтингтік агенттік қамтамасыз етеді.
Кредиттік рейтингтік агенттік орын алған немесе ықтимал мүдделер қақтығысы рейтингтік талдаушылардың талдауы мен пайымдауларына әсер етуі мүмкін жағдайларда осындай мүдделер қақтығысын анықтауды, басқаруды және ашып көрсетуді қамтамасыз етеді.
2. Кредиттік рейтингтік агенттік кредиттік рейтингтік қызметтің, рейтингтер мен рейтингтік талдаушылардың кредиттік рейтингтік агенттіктің акционерлері мен басқару органдарынан, сондай-ақ коммерциялық қызмет пен бизнесті дамытуға (маркетингтік қызметке, жұртшылықпен байланысқа, қызметтер көрсету туралы шарттар жасасуға) жауапты бөлімшелер мен адамдардан тәуелсіз болуын қамтамасыз ету мақсатында орын алған немесе ықтимал мүдделер қақтығысын болғызбаудың, анықтаудың, басқарудың және ашып көрсетудің өзі бекіткен қағидалары мен рәсімдерінің қолданылуын ішкі бақылау органдары арқылы бақылайды.
3. Рейтингтік талдаушылардың, оның ішінде рейтингтік комитеттер төрағаларының, ішкі бақылау қызметінің, тәуекелдерді басқару бөлімшесінің жұмыскерлері сыйақысының мөлшері кредиттік рейтингтік агенттіктің қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне және (немесе) кредиттік рейтингтік агенттіктің рейтинг берілетін тұлғадан алған кірісіне қарамастан белгіленеді.
4. Кредиттік рейтингтік агенттік көрсететін қызметтерге төленетін ақының мөлшері мен рәсімдері берілген рейтингтің немесе рейтинг бойынша болжамның деңгейіне, сондай-ақ рейтинг берілетін тұлғаның берілген рейтингпен немесе рейтинг бойынша болжаммен келісуіне немесе келіспеуіне байланысты болмайтындай етіп айқындалады.
5. Кредиттік рейтингтік агенттік өз қызметін қамтамасыз ету мақсатында активтермен жасалатын мәмілелерді, оның ішінде активтерді пайдалануға беру жөніндегі мәмілелерді жүзеге асырған кезде осы баптың 1-тармағының талаптарын сақтауға міндетті.
6. Мыналарды:
қаржы құралдарының орнықты даму және (немесе) қаржыландыру қағидаттарына сәйкес келуі тұрғысынан оларды верификациялауды;
ұйымдардың қызметіне, оның ішінде ұйымның қаржылық мүмкіндіктері мен тәуекелдерді басқару деңгейін растайтын баға беруді;
ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді, оның ішінде қолданбалы зерттеулерді;
экономикалық-математикалық модельдеу мен макроэкономикалық болжау құралдарын зерттеу мен әзірлеуді;
өзге де кәсіптік, ғылыми, талдамалық және техникалық қызметті;
деректерді, оның ішінде рейтингтік әрекеттерді жүзеге асыру туралы шарт жасасқан тұлғаларға тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді;

создание, развитие и внедрение программного обеспечения для оценки кредитоспособности, анализа рисков и цифровизации процессов принятия решений в рамках деятельности, предусмотренной статьями 15 и 19 настоящего Закона.
Кредитное рейтинговое агентство оказывает вышеуказанные виды услуг при условии соблюдения требований пункта 1 настоящей статьи.
Статья 20. Перечень конфликтов интересов, при которых запрещается присвоение рейтинга
1. Кредитное рейтинговое агентство не вправе присваивать рейтинг или прогноз по рейтингу, а также незамедлительно публикует информацию о влиянии или потенциальном влиянии на присвоенный рейтинг или прогноз по рейтингу при наличии следующих обстоятельств:
1) рейтингуемое лицо является лицом, оказывающим значительное влияние на деятельность кредитного рейтингового агентства;
2) лицо, связанное с лицом либо группой лиц, оказывающими значительное влияние на кредитное рейтинговое агентство, или являющееся аффилированным по отношению к ним лицом, осуществляет контроль за деятельностью рейтингуемого лица или оказывает значительное влияние на такое рейтингуемое лицо;
3) кредитное рейтинговое агентство является лицом, осуществляющим контроль за деятельностью рейтингуемого лица или оказывающим значительное влияние на него;
4) кредитное рейтинговое агентство, руководящие работники либо рейтинговые аналитики, участвующие в подготовке рейтинга и (или) прогноза по рейтингу рейтингуемого лица, а также их близкие родственники, супруги, родители и дети супруга (супруги) прямо или косвенно владеют финансовыми инструментами или иными активами рейтингуемого лица;
5) члены рейтингового комитета являются близкими родственниками, супругом (супругой) работника, а также близкими родственниками супруга (супруги) работника рейтингуемого лица или лица, осуществляющего над ним контроль или оказывающего на него значительное влияние;
6) акционер кредитного рейтингового агентства, владеющий десятью и более процентами от общего количества размещенных акций кредитного рейтингового агентства, либо лицо, прямо или косвенно распоряжающееся десятью и более процентами от общего количества размещенных акций кредитного рейтингового агентства:
владеет десятью и более процентами голосов, приходящихся на голосующие акции, составляющие уставный капитал рейтингуемого лица, либо имеет иной имущественный интерес в отношении рейтингуемого лица;
входит в состав органов управления рейтингуемого лица или лиц, осуществляющих над ним контроль или оказывающих на него значительное влияние;
7) рейтинговые аналитики, руководящие работники кредитного рейтингового агентства входят в состав органов управления рейтингуемого лица или лиц, осуществляющих над ним контроль или оказывающих на него значительное влияние, либо связаны трудовыми отношениями с рейтингуемым лицом или лицами, осуществляющими над ним контроль или оказывающими на него значительное влияние;

осы Заңның 15 және 19-баптарында көзделген қызмет шеңберінде кредит төлеу қабілеттілігін бағалау, тәуекелдерді талдау және шешімдер қабылдау процестерін цифрландыру үшін бағдарламалық қамтылым құруды, дамытуды және ендіруді қоспағанда, кредиттік рейтингтік агенттіктің өзге де кәсіпкерлік қызмет түрлерімен айналысуына, сондай-ақ консультациялық қызметтер көрсетуіне тыйым салынады.
Кредиттік рейтингтік агенттік осы баптың 1-тармағының талаптары сақталған жағдайда жоғарыда аталған қызмет түрлерін көрсетеді.
20-бап. Рейтинг беруге тыйым салынатын мүдделер қақтығысының тізбесі
1. Кредиттік рейтингтік агенттік мынадай мән-жайлар болған кезде:
1) рейтинг берілетін тұлға кредиттік рейтингтік агенттіктің қызметіне елеулі ықпал ететін тұлға болғанда;
2) кредиттік рейтингтік агенттікке елеулі ықпал ететін тұлғамен не тұлғалар тобымен байланысты немесе оларға қатысты үлестес тұлға болып саналатын тұлға рейтинг берілетін тұлғаның қызметін бақылауды жүзеге асырғанда немесе рейтинг берілетін осындай тұлғаға елеулі ықпал еткенде;
3) кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг берілетін тұлғаның қызметін бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлға болғанда;
4) кредиттік рейтингтік агенттік, басшы қызметкерлер не рейтинг берілетін тұлғаның рейтингін және (немесе) рейтинг бойынша болжамын дайындауға қатысатын рейтингтік талдаушылар, сондай-ақ олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), ата-аналары және жұбайының (зайыбының) балалары рейтинг берілетін тұлғаның қаржы құралдарына немесе өзге де активтеріне тікелей немесе жанама түрде иелік еткенде;
5) рейтингтік комитеттің мүшелері жұмыскердің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), сондай-ақ рейтинг берілетін тұлғаның немесе оны бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлға жұмыскерінің жұбайының (зайыбының) жақын туыстары болғанда;
6) кредиттік рейтингтік агенттіктің орналастырылған акцияларының жалпы санының он және одан көп пайызына иелік ететін кредиттік рейтингтік агенттіктің акционері не кредиттік рейтингтік агенттіктің орналастырылған акцияларының жалпы санының он және одан көп пайызына тікелей немесе жанама түрде билік ететін тұлға:
рейтинг берілетін тұлғаның жарғылық капиталын құрайтын дауыс беретін акцияларға тиесілі дауыстардың он және одан көп пайызын иеленгенде не оның рейтинг берілетін тұлғаға қатысты өзге мүліктік мүддесі болғанда;
рейтинг берілетін тұлғаның немесе оны бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлғалардың басқару органдарының құрамына кіргенде;
7) рейтингтік талдаушылар, кредиттік рейтингтік агенттіктің басшы қызметкерлері рейтинг берілетін тұлғаның немесе оны бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлғалардың басқару органдарының құрамына кіргенде не олардың рейтинг берілетін тұлғамен немесе оны бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлғалармен еңбек қатынасы бойынша байланысы болғанда;

8) рейтингуемое лицо является кредитором кредитного рейтингового агентства в объеме десяти и более процентов от балансовой стоимости активов кредитного рейтингового агентства или лицом, осуществляющим контроль над кредитором или оказывающим на него значительное влияние.
2. Кредитное рейтинговое агентство обязано выявлять факт возникновения обстоятельств, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. При обнаружении обстоятельств, указанных в пункте 1 настоящей статьи, и их публикации кредитное рейтинговое агентство определяет, имеются ли основания для пересмотра существующего рейтинга или прогноза по рейтингу, а также осуществляет соответствующие действия по отношению к рейтингу или прогнозу по рейтингу в случае наличия таких оснований в порядке, предусмотренном внутренними документами кредитного рейтингового агентства.
4. Ограничения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не распространяются на депозиты банков второго уровня, диверсифицированные инструменты коллективного инвестирования и владение иными финансовыми инструментами, которое не обеспечивает возможность кредитному рейтинговому агентству или его работникам оказывать влияние на деятельность финансовых институтов, предлагающих данные финансовые инструменты.
Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает диверсификацию финансовых активов путем размещения активов в депозиты банков второго уровня, диверсифицированные инструменты коллективного инвестирования, финансовые инструменты и иное имущество таким образом, чтобы максимальная доля инвестирования их не превышала десяти процентов в совокупном объеме финансовых активов в депозиты одного банка второго уровня и (или) эмитента финансовых инструментов, и (или) одной управляющей компании.
5. Работникам кредитного рейтингового агентства запрещается прямо или косвенно давать рекомендации рейтингуемым лицам и андеррайтерам рейтингуемого лица относительно их деятельности, которые могут повлиять на уровень рейтинга.
Статья 21. Управление конфликтами интересов, связанными с деятельностью рейтинговых аналитиков
1. Рейтинговым аналитикам запрещается участвовать в рейтинговых действиях в отношении объекта рейтинга в случаях, если они:
1) в течение одного календарного года до даты осуществления рейтингового действия состояли в трудовых или деловых отношениях с рейтингуемым лицом;
2) владеют прямо или косвенно ценными бумагами и (или) иными финансовыми инструментами, иным имуществом рейтингуемого лица или лиц, осуществляющих контроль над ним или оказывающих значительное влияние на такое лицо.
Указанные в подпункте 2) части первой настоящего пункта ограничения не распространяются на инструменты накопительного страхования, депозиты банков второго уровня и владение иными активами, которое не обеспечивает возможность аналитику оказывать влияние на деятельность финансовых институтов, предлагающих данные финансовые инструменты.

8) рейтинг берілетін тұлға кредиттік рейтингтік агенттік активтерінің баланстық құнының он және одан көп пайызы көлемінде осы агенттіктің кредиторы немесе кредиторды бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлға болғанда, рейтингті немесе рейтинг бойынша болжамды беруге құқылы емес, сондай-ақ кредиттік рейтингтік агенттік берілген рейтингке немесе рейтинг бойынша болжамға әсер ету немесе ықтимал әсер туралы ақпаратты дереу жариялайды.
2. Кредиттік рейтингтік агенттік осы баптың 1-тармағында көрсетілген мән-жайлардың туындау фактісін анықтауға міндетті.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталған және олар жарияланған кезде кредиттік рейтингтік агенттік бар рейтингті немесе рейтинг бойынша болжамды қайта қарауға негіздердің бар-жоғын айқындайды, сондай-ақ осындай негіздер болған жағдайда кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен рейтингке немесе рейтинг бойынша болжамға қатысты тиісті әрекеттер жасайды.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шектеулер екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне, ұжымдық инвестициялаудың әртараптандырылған құралдарына және өзге қаржы құралдарын иеленуге қолданылмайды, мұндай иелену кредиттік рейтинг агенттікке немесе оның жұмыскерлеріне осы қаржы құралдарын ұсынатын қаржы институттарының қызметіне ықпал ету мүмкіндігін қамтамасыз етпейді.
Кредиттік рейтингтік агенттік активтерді екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне, ұжымдық инвестициялаудың әртараптандырылған құралдарына, қаржы құралдарына және өзге де мүлікке оларды инвестициялаудың ең жоғары үлесі екінші деңгейдегі бір банктің және (немесе) қаржы құралдары эмитентінің және (немесе) бір басқарушы компанияның депозиттеріне салынған қаржы активтерінің жиынтық көлемінде он пайыздан аспайтындай етіп орналастыру арқылы қаржы активтерін әртараптандыруды қамтамасыз етеді.
5. Кредиттік рейтингтік агенттік жұмыскерлерінің рейтинг берілетін тұлғалар мен рейтинг берілетін тұлға андеррайтерлерінің қызметіне қатысты рейтингтің деңгейіне әсер етуі мүмкін ұсынымдарды оларға тікелей немесе жанама түрде беруіне тыйым салынады.
21-бап. Рейтингтік талдаушылардың қызметімен байланысты мүдделер қақтығысын басқару
1. Егер рейтингтік талдаушылар:
1) рейтингтік әрекетті жүзеге асыру күніне дейінгі күнтізбелік бір жыл бойы рейтинг берілетін тұлғамен еңбек қатынасында немесе іскерлік қатынаста болса;
2) рейтинг берілетін тұлғаның немесе оны бақылауды жүзеге асыратын немесе осындай тұлғаға елеулі ықпал ететін тұлғалардың бағалы қағаздарын және (немесе) өзге де қаржы құралдарын, өзгедей мүлкін тікелей немесе жанама түрде иеленсе, олардың рейтинг объектісіне қатысты рейтингтік әрекеттерге қатысуына тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген шектеулер жинақтаушы сақтандыру құралдарына, екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне және өзге де активтерді иеленуге қолданылмайды, мұндай иелену талдаушыға осы қаржы құралдарын ұсынатын қаржы институттарының қызметіне ықпал ету мүмкіндігін қамтамасыз етпейді.

2. Рейтинговым аналитикам запрещается принимать участие в обсуждении условий оплаты услуг кредитного рейтингового агентства с рейтингуемым лицом, лицами, осуществляющими над ним контроль или оказывающими на него значительное влияние, андеррайтерами рейтингуемого лица, а также другими работниками кредитного рейтингового агентства и иными лицами.
3. Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает процедуру ротации (смену ведущих рейтинговых аналитиков, участвующих в подготовке рейтинга и (или) прогноза по рейтингу в отношении одного объекта рейтинга).
4. Смена ведущих рейтинговых аналитиков, участвующих в подготовке рейтинга, осуществляется не более чем через четыре года после первого участия в подготовке рейтинга в отношении одного объекта рейтинга. Ведущие рейтинговые аналитики, прекратившие участие в рейтинговых действиях, связанных с объектом рейтинга, в связи с ротацией, не вправе участвовать в рейтинговых действиях в отношении этого объекта рейтинга в течение не менее чем двух лет с момента ротации.
5. Рейтинговым аналитикам запрещается владеть акциями кредитного рейтингового агентства.
6. Рейтинговым аналитикам запрещается принимать материальное вознаграждение или подарки от рейтингуемого лица, андеррайтера рейтингуемого лица и любых лиц, с которыми кредитное рейтинговое агентство состоит в деловых отношениях.
В случае получения кредитным рейтинговым агентством информации о том, что рейтинговый аналитик принимал материальное вознаграждение или подарки от лиц, указанных в части первой настоящего пункта, кредитное рейтинговое агентство в течение трех рабочих дней с момента получения указанной информации инициирует проверку действий рейтингового аналитика, которые могли повлиять на рейтинги или прогнозы по рейтингам. При обнаружении кредитным рейтинговым агентством оснований для пересмотра рейтинга или прогноза по рейтингу кредитное рейтинговое агентство должно осуществить соответствующие действия по отношению к рейтингу или прогнозу по рейтингу в порядке, предусмотренном внутренними документами кредитного рейтингового агентства.
7. Рейтинговый аналитик не вправе занимать должности в органах управления рейтингуемого лица или лиц, осуществляющих над ним контроль или оказывающих на него значительное влияние, а также андеррайтера рейтингуемого лица в течение шести месяцев с момента осуществления последнего по срокам рейтингового действия в отношении объекта рейтинга, в котором он принимал участие в качестве ведущего рейтингового аналитика.
8. В случае, если рейтинговый аналитик увольняется и поступает на работу в рейтингуемое лицо, в присвоении рейтинга которого он принимал участие, кредитное рейтинговое агентство осуществляет ревизию результатов анализа рейтингового аналитика за два года, предшествовавших его увольнению. При выявлении по результатам такой ревизии существенных отклонений от применяемых процедур и методологий, которые искажают ранее принятое решение по рейтингу, кредитное рейтинговое агентство обязано пересмотреть рейтинг с указанием причины такого пересмотра.

2. Рейтингтік талдаушылардың кредиттік рейтингтік агенттік көрсететін қызметтерге ақы төлеу шарттарын рейтинг берілетін тұлғамен, оны бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлғалармен, рейтинг берілетін тұлғаның андеррайтерлерімен, сондай-ақ кредиттік рейтингтік агенттіктің басқа да жұмыскерлерімен және өзге де тұлғалармен талқылауға қатысуына тыйым салынады.
3. Кредиттік рейтингтік агенттік ротациялау (рейтингтің бір объектісіне қатысты рейтингті және (немесе) рейтинг бойынша болжамды дайындауға қатысатын жетекші рейтингтік талдаушыларды ауыстыру) рәсімін қамтамасыз етеді.
4. Рейтингті дайындауға қатысатын жетекші рейтингтік талдаушыларды ауыстыру рейтингтің бір объектісіне қатысты рейтингті дайындауға алғаш қатысқаннан кейін төрт жыл өткен соң жүзеге асырылады. Ротациялауға орай рейтинг объектісімен байланысты рейтингтік әрекеттерге қатысуды тоқтатқан жетекші рейтингтік талдаушылар ротациялау кезінен бастап кемінде екі жыл бойы осы рейтинг объектісіне қатысты рейтингтік әрекеттерге қатысуға құқылы емес.
5. Рейтингтік талдаушылардың кредиттік рейтингтік агенттік акцияларын иеленуіне тыйым салынады.
6. Рейтингтік талдаушылардың рейтинг берілетін тұлғадан, рейтинг берілетін тұлғаның андеррайтерінен және кредиттік рейтингтік агенттікпен іскерлік қатынастағы кез келген тұлғалардан материалдық сыйақы немесе сыйлықтар қабылдауына тыйым салынады.
Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтік талдаушының осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған тұлғалардан материалдық сыйақы немесе сыйлықтар қабылдағаны туралы ақпарат алған жағдайда кредиттік рейтингтік агенттік көрсетілген ақпаратты алған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде рейтингтік талдаушының рейтингтерге немесе рейтингтер бойынша болжамдарға әсер етуі мүмкін әрекеттерін тексеруге бастамашылық жасайды. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингті немесе рейтинг бойынша болжамды қайта қарауға негіздер тапқан кезде кредиттік рейтингтік агенттік рейтингке немесе рейтинг бойынша болжамға қатысты тиісті әрекеттер жасауды кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жүзеге асыруға тиіс.
7. Рейтингтік талдаушы жетекші рейтингтік талдаушы ретінде өзі қатысқан рейтинг объектісіне қатысты мерзімі бойынша соңғы рейтингтік әрекет жасаған кезден бастап алты ай ішінде рейтинг берілетін тұлғаның немесе оны бақылауды жүзеге асыратын немесе оған елеулі ықпал ететін тұлғалардың, сондай-ақ рейтинг берілетін тұлға андеррайтерінің басқару органдарында лауазымдар атқаруға құқылы емес.
8. Рейтингтік талдаушы жұмысынан шығып, рейтинг беруге өзі қатысқан рейтинг берілетін тұлғаға жұмысқа кірген жағдайда, кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтік талдаушының жұмыстан шығар алдындағы екі жылдағы талдау нәтижелеріне ревизия жасайды. Рейтинг жөніндегі бұрын қабылданған шешімді бұрмалайтын, қолданылатын рәсімдер мен әдіснамалардан едәуір ауытқулар осындай ревизия нәтижелері бойынша анықталған кезде кредиттік рейтингтік агенттік рейтингті қайта қараудың себебін көрсете отырып, қайта қарауға міндетті.

9. В случае, если рейтинговый аналитик либо иной работник кредитного рейтингового агентства в ходе выполнения своих обязанностей обнаруживает, что другие работники кредитного рейтингового агентства нарушают требования и (или) ограничения, установленные законами Республики Казахстан, внутренними документами кредитного рейтингового агентства, включая внутренние правила, положения, кодекс поведения, данный рейтинговый аналитик или иной работник обязан сообщить о данном нарушении ответственному работнику службы внутреннего контроля. Внутренние процедуры кредитного рейтингового агентства предусматривают защиту рейтингового аналитика и иного работника от любых возможных последствий таких сообщений.
Статья 22. Управление отдельными видами конфликтов интересов
1. Кредитное рейтинговое агентство осуществляет юридическое и организационное отделение кредитной рейтинговой деятельности по присвоению рейтингов от иных видов деятельности с целью минимизации возможных конфликтов интересов.
2. Независимый член совета директоров кредитного рейтингового агентства не может быть аффилированным лицом рейтингуемого лица.
3. Независимый член совета директоров кредитного рейтингового агентства может быть независимым директором не более пяти лет.
4. Работники подразделения, осуществляющего утверждение и пересмотр методологий, не могут являться членами органов управления кредитного рейтингового агентства, рейтинговыми аналитиками, а также лицами, отвечающими за коммерческую деятельность и развитие бизнеса (маркетинговую деятельность, связь с общественностью, заключение договоров об оказании рейтинговых услуг), а также имеющими доступ к документации, связанной с такой деятельностью.
5. Не допускается участие в заседаниях рейтингового комитета работников, отвечающих за коммерческую деятельность и развитие бизнеса (маркетинговую деятельность, взаимодействие со средствами массовой информации, заключение договоров об оказании рейтинговых услуг), а также имеющих доступ к документации, связанной с такой деятельностью.
6. При оказании кредитным рейтинговым агентством одному рейтингуемому лицу одновременно нескольких услуг такой факт раскрывается в сообщении, сопровождающем публикацию рейтинга и прогноза по рейтингам.
Глава 5. РАСКРЫТИЕ ИНФОРМАЦИИ И ОБРАЩЕНИЕ С КОНФИДЕНЦИАЛЬНОЙ ИНФОРМАЦИЕЙ
Статья 23. Раскрытие информации о деятельности кредитного рейтингового агентства
1. Раскрытие информации кредитными рейтинговыми агентствами осуществляется в полной и точной форме путем обеспечения ее доступности всем заинтересованным в этом лицам независимо от целей получения данной информации в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, за исключением непубличных рейтингов.

9. Егер рейтингтік талдаушы не кредиттік рейтингтік агенттіктің өзге жұмыскері өз міндеттерін орындау барысында кредиттік рейтингтік агенттіктің басқа жұмыскерлері Қазақстан Республикасының заңдарында, ішкі қағидаларды, ережелерді, мінез-құлық кодексін қоса алғанда, кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптарды және (немесе) шектеулерді бұзғанын анықтаса, осы рейтингтік талдаушы немесе өзге жұмыскер бұл бұзушылық туралы ішкі бақылау қызметінің жауапты қызметкеріне хабарлауға міндетті. Кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі рәсімдері рейтингтік талдаушыны және өзге жұмыскерді осындай хабарлардың кез келген ықтимал салдарынан қорғауды көздейді.
22-бап. Мүдделер қақтығысының жекелеген түрлерін басқару
1. Кредиттік рейтингтік агенттік ықтимал мүдделер қақтығысын барынша азайту мақсатында рейтингтер беру жөніндегі кредиттік рейтингтік қызметті өзге қызмет түрлерінен заңдық және ұйымдастырушылық тұрғыдан ажыратып бөлуді жүзеге асырады.
2. Кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесінің тәуелсіз мүшесі рейтинг берілетін тұлғаның үлестес тұлғасы бола алмайды.
3. Кредиттік рейтингтік агенттіктің директорлар кеңесінің тәуелсіз мүшесі бес жылдан аспайтын мерзімге тәуелсіз директор бола алады.
4. Әдіснамаларды бекіту мен қайта қарауды жүзеге асыратын бөлімшенің жұмыскерлері кредиттік рейтингтік агенттіктің басқару органдарының мүшелері, рейтингтік талдаушылар, сондай-ақ коммерциялық қызмет пен бизнесті дамытуға (маркетингтік қызметке, жұртшылықпен байланысқа, рейтингтік қызметтер көрсету туралы шарттар жасасуға) жауапты болатын, сондай-ақ осындай қызметпен байланысты құжаттамаға қолжетімділігі бар тұлғалар бола алмайды.
5. Коммерциялық қызмет пен бизнесті дамытуға (маркетингтік қызметке, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасасуға, рейтингтік қызметтер көрсету туралы шарттар жасасуға) жауапты болатын, сондай-ақ осындай қызметпен байланысты құжаттамаға қолжетімділігі бар жұмыскерлердің рейтингтік комитеттің отырыстарына қатысуына жол берілмейді.
6. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг берілетін бір тұлғаға бірнеше қызметті бір мезгілде көрсеткен кезде мұндай факт рейтингті және рейтингтер бойынша болжамды жариялаумен қатар жүретін хабарда ашып көрсетіледі.
5-тарау. АҚПАРАТТЫ АШЫП КӨРСЕТУ ЖӘНЕ ҚҰПИЯ АҚПАРАТПЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ
23-бап. Кредиттік рейтингтік агенттіктің қызметі туралы ақпаратты ашып көрсету
1. Кредиттік рейтингтік агенттіктер жария емес рейтингтерді қоспағанда, осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес ақпарат алу мақсатына қарамастан, ақпараттың барлық мүдделі тұлғаларға қолжетімді болуын қамтамасыз ету арқылы осы ақпаратты толық және дәл нысанда ашып көрсетеді.

2. Кредитное рейтинговое агентство осуществляет раскрытие информации о любых существенных изменениях в своих внутренних правилах, процедурах, структуре органов управления, структуре собственности на своем интернет-ресурсе.
3. Кредитное рейтинговое агентство на постоянной основе обеспечивает раскрытие следующей информации:
1) перечня действующих рейтингов и прогнозов по рейтингам, а также отозванных рейтингов;
2) перечня имеющихся или потенциальных конфликтов интересов;
3) перечня оказываемых дополнительных услуг;
4) правил публикации рейтингов и другие связанные с ними сообщения, включая прогнозы по рейтингам;
5) политики ценообразования, в том числе в отношении различных объектов рейтинга и видов рейтингов;
6) описания методологий и моделей, определения каждой рейтинговой категории, рейтинговой шкалы, принятой для каждого вида рейтинга, ключевых рейтинговых предположений, перечней всех количественных и качественных факторов, источников данных;
7) внутренних правил и процедур, связанных с осуществлением кредитной рейтинговой деятельности;
8) кодекса поведения.
4. Кредитное рейтинговое агентство раскрывает на своем интернет-ресурсе информацию, указанную в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящей статьи, не позднее трех рабочих дней с момента утверждения соответствующего документа, а в случае, если соответствующая информация подлежит согласованию с уполномоченным органом, – не позднее трех рабочих дней с момента согласования ее с уполномоченным органом.
5. Кредитное рейтинговое агентство на периодической основе обеспечивает раскрытие следующей информации:
каждые шесть месяцев – исторические данные об уровнях дефолта по рейтинговым категориям применяемых рейтинговых шкал;
ежегодно – список рейтингов, присвоенных за последний календарный год, с указанием доли незапрошенных рейтингов в общем количестве присвоенных рейтингов и список рейтингуемых лиц и иных лиц, доля денежных поступлений от которых составила пять и более процентов от дохода кредитного рейтингового агентства по итогам последнего истекшего календарного года.
6. Кредитное рейтинговое агентство ежегодно не позднее 31 марта раскрывает отчет о прозрачности деятельности кредитного рейтингового агентства за прошедший год, который включает следующую информацию:
1) состав акционеров кредитного рейтингового агентства до бенефициарных собственников;
2) сведения об органе управления и исполнительном органе кредитного рейтингового агентства;
3) описание систем внутреннего контроля, связанных с кредитной рейтинговой деятельностью;

2. Кредиттік рейтингтік агенттік өзінің ішкі қағидаларындағы, рәсімдеріндегі, басқару органдарының құрылымындағы, меншік құрылымындағы кез келген елеулі өзгерістер туралы ақпаратты өз интернет-ресурсында ашып көрсетеді.
3. Кредиттік рейтингтік агенттік мынадай ақпаратты ашып көрсетуді тұрақты негізде қамтамасыз етеді:
1) қолданыстағы рейтингтердің және рейтингтер бойынша болжамдардың, сондай-ақ кері қайтарып алынған рейтингтердің тізбесі;
2) орын алған немесе ықтимал мүдделер қақтығысының тізбесі;
3) көрсетілетін қосымша қызметтердің тізбесі;
4) рейтингтерді және рейтингтер бойынша болжамдарды қоса алғанда, олармен байланысты басқа да хабарларды жариялау қағидалары;
5) баға белгілеу саясаты, оның ішінде әртүрлі рейтинг объектілері мен рейтинг түрлеріне қатысты саясат;
6) әдіснамалар мен модельдердің, әрбір рейтингтік санат анықтамасының, рейтингтің әрбір түрі үшін қабылданған рейтингтік шәкілдің, негізгі рейтингтік болжамдардың, барлық сандық және сапалық факторлар тізбелерінің, дереккөздердің сипаттамасы;
7) кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асырумен байланысты ішкі қағидалар мен рәсімдер;
8) мінез-құлық кодексі.
4. Кредиттік рейтингтік агенттік осы баптың 3-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген ақпаратты тиісті құжат бекітілген кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, ал егер тиісті ақпарат уәкілетті органмен келісілуге тиіс болса, оны уәкілетті органмен келіскен кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, өз интернет-ресурсында ашып көрсетеді.
5. Кредиттік рейтингтік агенттік мерзімдік негізде мынадай ақпаратты:
қолданылатын рейтингтік шәкілдердің рейтингтік санаттары бойынша дефолт деңгейлері туралы тарихи деректерді – әр алты ай сайын;
берілген рейтингтердің жалпы санындағы сұратылмаған рейтингтер үлесін көрсете отырып, соңғы күнтізбелік жылда берілген рейтингтердің тізімін және рейтинг берілетін тұлғалар мен ақшалай түсімдерінің үлесі өткен соңғы күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша кредиттік рейтингтік агенттік кірісінің бес және одан көп пайызын құраған өзге де тұлғалардың тізімін жыл сайын ашып көрсетуді қамтамасыз етеді.
6. Кредиттік рейтингтік агенттік жыл сайын 31 наурыздан кешіктірмей, кредиттік рейтингтік агенттіктің өткен жылғы қызметінің ашықтығы туралы есепті ашып көрсетеді, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) кредиттік рейтингтік агенттік акционерлерінің бенефициарлық меншік иелеріне дейінгі құрамы;
2) кредиттік рейтингтік агенттіктің басқару органы мен атқарушы органы туралы мәліметтер;
3) кредиттік рейтингтік қызметпен байланысты ішкі бақылау жүйелерінің сипаттамасы;

4) сведения о результатах ежегодной проверки кредитного рейтингового агентства службой внутреннего контроля;
5) сведения о распределении рейтинговых аналитиков по объектам и видам рейтингов и рейтинговым действиям по присвоению и пересмотру рейтингов, совершенных за отчетный период;
6) сведения о ротации ведущих рейтинговых аналитиков за отчетный период;
7) сведения о внутренней политике кредитного рейтингового агентства по хранению документации;
8) сведения о доходах и расходах кредитного рейтингового агентства в разрезе видов рейтинговой и иной деятельности за отчетный период.
7. При разработке новой методологии по новому виду рейтинга кредитное рейтинговое агентство публикует проект методологии для публичного обсуждения на интернет-ресурсе кредитного рейтингового агентства.
8. Раскрытие информации, предусмотренной настоящим Законом, осуществляется кредитным рейтинговым агентством на интернет-ресурсе в открытом доступе. Информация и документы раскрываются кредитным рейтинговым агентством на казахском, русском и английском языках.
9. Документы, информация и данные предоставляются кредитным рейтинговым агентством в уполномоченный орган на казахском и русском языках.
Международным рейтинговым агентствам и иностранным рейтинговым агентствам допускается предоставление документов, информации и данных на английском языке и (или) ином иностранном языке с удостоверенным переводом на казахский и русский языки.
10. Уполномоченный орган вправе опубликовать документы, информацию и данные, полученные от кредитного рейтингового агентства, на своем интернет-ресурсе c соблюдением конфиденциальности информации, составляющей коммерческую или иную охраняемую законом тайну.
Статья 24. Требования к публикации рейтингов и прогнозов по рейтингам
1. Присвоенные кредитным рейтинговым агентством рейтинги и прогнозы по рейтингам подлежат публикации на интернет-ресурсе кредитного рейтингового агентства.
2. Публикация рейтингов и прогнозов по рейтингам сопровождается сообщением, содержащим следующую информацию:
1) указание ведущего рейтингового аналитика, ответственного за рейтинговое действие;
2) обоснования присвоенного рейтинга или прогноза по рейтингу;
3) версии методологий, применявшихся при определении рейтинга;
4) дату первого присвоения и последнего обновления рейтинга;
5) период действия прогноза по рейтингу;
6) все существенные источники информации, включая рейтингуемое лицо;
7) указание на то, что данный вид рейтинга присваивается впервые, если ранее он не присваивался;
8) факт оказания рейтингуемому лицу прочих услуг, если такие услуги оказывались;

4) ішкі бақылау қызметінің кредиттік рейтингтік агенттікті жыл сайынғы тексеруінің нәтижелері туралы мәліметтер;
5) рейтинг объектілері мен түрлері бойынша және рейтингтерді беру және қайта қарау жөніндегі, есепті кезеңде жасалған рейтингтік әрекеттер бойынша рейтингтік талдаушыларды бөлу туралы мәліметтер;
6) жетекші рейтингтік талдаушыларды ротациялау туралы есепті кезеңдегі мәліметтер;
7) кредиттік рейтингтік агенттіктің құжаттаманы сақтау жөніндегі ішкі саясаты туралы мәліметтер;
8) кредиттік рейтингтік агенттіктің есепті кезеңдегі рейтингтік және өзге де қызмет түрлері бөлінісіндегі кірістері мен шығыстары туралы мәліметтер.
7. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтингтің жаңа түрі бойынша жаңа әдіснама әзірлеген кезде жария талқылау үшін әдіснаманың жобасын кредиттік рейтингтік агенттіктің интернет-ресурсында жариялайды.
8. Кредиттік рейтингтік агенттік осы Заңда көзделген ақпаратты ашық қолжетімділікпен интернет-ресурста ашып көрсетеді. Кредиттік рейтингтік агенттік ақпарат пен құжаттарды қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде ашып көрсетеді.
9. Кредиттік рейтингтік агенттік құжаттарды, ақпаратты және деректерді уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде береді.
Халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктердің құжаттарды, ақпаратты және деректерді қазақ және орыс тілдеріне куәландырылған аудармасымен бірге, ағылшын тілінде және (немесе) өзге шет тілінде ұсынуына жол беріледі.
10. Уәкілетті орган коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпараттың құпиялылығын сақтай отырып, кредиттік рейтингтік агенттіктен алынған құжаттарды, ақпаратты және деректерді өз интернет-ресурсында жариялауға құқылы.
24-бап. Рейтингтерді және рейтингтер бойынша болжамдарды жариялауға қойылатын талаптар
1. Кредиттік рейтингтік агенттік берген рейтингтер мен рейтингтер бойынша болжамдар кредиттік рейтингтік агенттіктің интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
2. Рейтингтерді және рейтингтер бойынша болжамдарды жариялау мынадай ақпаратты қамтитын хабармен қатар жүреді:
1) рейтингтік әрекет үшін жауапты жетекші рейтингтік талдаушыны көрсету;
2) берілген рейтингтің немесе рейтинг бойынша болжамның негіздемелері;
3) рейтингті айқындау кезінде қолданылған әдіснамалардың нұсқалары;
4) рейтингтің алғашқы берілген және соңғы жаңартылған күні;
5) рейтинг бойынша болжамның қолданылу кезеңі;
6) рейтинг берілетін тұлғаны қоса алғанда, барлық елеулі ақпарат көздері;
7) егер рейтингтің бұл түрі бұрын берілмеген болса, оның алғаш рет беріліп отырғанын көрсету;
8) егер рейтинг берілетін тұлғаға басқа да қызметтер көрсетілген болса, мұндай қызметтердің көрсетілу фактісі;

9) имеющиеся ограничения рейтинга или прогноза по рейтингу, в том числе в отношении качества имеющейся в распоряжении кредитного рейтингового агентства информации об объекте рейтинга.
В случае использования при присвоении кредитного рейтинга нескольких методологий кредитное рейтинговое агентство раскрывает все конкретные положения различных использованных методологий и их влияние на итоговый рейтинг.
3. Кредитное рейтинговое агентство не позднее чем за один рабочий день до публикации рейтинга или прогноза по рейтингу направляет рейтингуемому лицу уведомление, содержащее информацию, указанную в пункте 2 настоящей статьи, в целях устранения фактических ошибок и исключения конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны. Не допускается внесение кредитным рейтинговым агентством изменений в указанную информацию по требованию рейтингуемого лица или андеррайтера рейтингуемого лица, за исключением устранения фактических ошибок и исключения конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны.
В случае направления указанного уведомления рейтингуемому лицу кредитное рейтинговое агентство вправе приостановить публикацию рейтинга.
4. Запрещается публикация непубличного рейтинга, а также незапрошенного рейтинга без согласия лица, которому присвоен данный незапрошенный рейтинг.
5. При отсутствии согласия рейтингуемого лица незапрошенный рейтинг признается коммерческой тайной и используется только для внутренних целей.
Статья 25. Обращение с конфиденциальной информацией, коммерческой и иной охраняемой законом тайной
1. Кредитное рейтинговое агентство обеспечивает принятие и соблюдение политик, процедур и средств внутреннего контроля для защиты конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны, полученной от рейтингуемого лица, андеррайтера рейтингуемого лица и других лиц, назначенных рейтингуемым лицом, в том числе из цифровых систем государственных органов и кредитного бюро, а также непубличной информации о действии по присвоению или изменению рейтинга.
2. Принятые политики, процедуры и средства внутреннего контроля для защиты конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны или инсайдерской информации должны содержать запрет кредитному рейтинговому агентству и его работникам использовать или раскрывать конфиденциальную информацию, коммерческую и иную охраняемую законом тайну или инсайдерскую информацию для любых целей, не связанных с кредитной рейтинговой деятельностью кредитного рейтингового агентства, включая передачу такой информации другим работникам, не имеющим отношения к осуществлению кредитной рейтинговой деятельности в отношении рейтингуемого лица, которого такая информация касается, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.

9) рейтингтің және рейтинг бойынша болжамның орын алған шектеулері, оның ішінде рейтинг объектісі туралы кредиттік рейтингтік агенттік билігіндегі ақпараттың сапасына қатысты шектеулер.
Кредиттік рейтинг беру кезінде бірнеше әдіснама пайдаланылған жағдайда кредиттік рейтингтік агенттік пайдаланылған әртүрлі әдіснамалардың барлық нақты ережелері мен олардың қорытынды рейтингке әсерін ашып көрсетеді.
3. Кредиттік рейтингтік агенттік нақты қателерді жою мен құпия ақпаратты, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны алып тастау мақсатында осы баптың 2-тармағында көрсетілген ақпарат қамтылған хабарламаны рейтинг немесе рейтинг бойынша болжам жарияланғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, рейтинг берілетін тұлғаға жібереді. Нақты қателерді жою мен құпия ақпаратты, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны алып тастауды қоспағанда, рейтинг берілетін тұлғаның немесе рейтинг берілетін тұлға андеррайтерінің талабы бойынша кредиттік рейтингтік агенттіктің көрсетілген ақпаратқа өзгерістер енгізуіне жол берілмейді.
Көрсетілген хабарлама рейтинг берілетін тұлғаға жіберілген жағдайда кредиттік рейтингтік агенттік рейтингті жариялауды тоқтата тұруға құқылы.
4. Жария емес рейтингті, сондай-ақ сұратылмаған рейтинг берілген тұлғаның келісімінсіз осы сұратылмаған рейтингті жариялауға тыйым салынады.
5. Рейтинг берілетін тұлғаның келісімі болмаған кезде сұратылмаған рейтинг коммерциялық құпия болып танылады және ішкі мақсаттар үшін ғана пайдаланылады.
25-бап. Құпия ақпаратпен, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпиямен жұмыс істеу
1. Кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг берілетін тұлғадан, рейтинг берілетін тұлғаның андеррайтерінен және рейтинг берілетін тұлға тағайындаған басқа да тұлғалардан, оның ішінде мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен және кредиттік бюродан алынған құпия ақпаратты, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, сондай-ақ рейтинг беру немесе оны өзгерту жөніндегі әрекет туралы жария емес ақпаратты қорғау үшін саясатты, рәсімдерді және ішкі бақылау құралдарын қабылдауды және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Құпия ақпаратты, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны немесе инсайдерлік ақпаратты қорғау үшін қабылданған саясатта, рәсімдерде және ішкі бақылау құралдарында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кредиттік рейтингтік агенттік пен оның жұмыскерлерінің құпия ақпаратты, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны немесе инсайдерлік ақпаратты мұндай ақпараттың қатысы бар рейтинг берілетін тұлғаға қатысты кредиттік рейтингтік қызметті жүзеге асыруға қатысы жоқ басқа жұмыскерлерге осындай ақпаратты беруді қоса алғанда, кредиттік рейтингтік агенттіктің кредиттік рейтингтік қызметімен байланысты емес кез келген мақсаттар үшін пайдалануына немесе ашып көрсетуіне салынатын тыйым қамтылуға тиіс.

3. Внутренние процедуры кредитного рейтингового агентства предусматривают возможность ведения учета и документирования перечня лиц, имеющих доступ к информации о рейтинговом действии между его принятием, публикацией и (или) направлением рейтингуемому лицу, согласно пункту 3 статьи 24 настоящего Закона.
4. Внутренние процедуры кредитного рейтингового агентства запрещают работникам распространять информацию о планируемом рейтинговом действии, за исключением рейтингуемого лица.
5. Кредитное рейтинговое агентство принимает необходимые меры по обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны, в соответствии с требованиями, установленными законами Республики Казахстан.
6. Кредитное рейтинговое агентство заключает соглашение с рейтингуемым лицом, андеррайтером рейтингуемого лица или другим инициатором присвоения рейтинга о сохранении конфиденциальности в отношении переданной информации, обозначенной в качестве конфиденциальной, за исключением случаев, когда требование о раскрытии такой информации установлено законами Республики Казахстан.
7. Принятые политики, процедуры и средства внутреннего контроля для защиты конфиденциальной информации, коммерческой и иной охраняемой законом тайны или инсайдерской информации должны содержать запрет кредитному рейтинговому агентству и его работникам раскрывать информацию об ожидаемом рейтинговом действии, за исключением рейтингуемого лица, андеррайтера рейтингуемого лица или других лиц, назначенных рейтингуемым лицом, и случая, когда требование о раскрытии такой информации установлено законами Республики Казахстан.
Глава 6. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ И НАДЗОР ЗА КРЕДИТНОЙ РЕЙТИНГОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ
Статья 26. Компетенция Правительства Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан:
1) устанавливает критерии определения юридических лиц с государственным участием, которые обязаны иметь кредитный рейтинг;
2) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 27. Компетенция уполномоченного органа
1. Государственное регулирование кредитной рейтинговой деятельности кредитных рейтинговых агентств и надзор за ней осуществляются уполномоченным органом.
2. Уполномоченный орган:
1) признает международные рейтинговые агентства и иностранные рейтинговые агентства, соответствующие требованиям, установленным настоящим Законом и нормативными правовыми актами;

3. Кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі рәсімдері осы Заңның 24-бабының 3-тармағына сәйкес рейтингтік әрекет туралы ақпаратқа қолжетімділігі бар тұлғалардың тізбесін қабылдау, жариялау және (немесе) рейтинг берілетін тұлғаға жіберу аралығында оны есепке алуды жүргізу мен құжаттандыру мүмкіндігін көздейді.
4. Кредиттік рейтингтік агенттіктің ішкі рәсімдері рейтинг берілетін тұлғаны қоспағанда, жұмыскерлердің жоспарланған рейтингтік әрекет туралы ақпаратты таратуына тыйым салады.
5. Кредиттік рейтингтік агенттік Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптарға сәйкес қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, оның ішінде киберқауіпсіздікті, құпия ақпаратты, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтамасыз ету жөніндегі қажетті шараларды қабылдайды.
6. Құпия ақпарат ретінде белгіленген ақпаратты ашып көрсету туралы талап Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кредиттік рейтингтік агенттік рейтинг берілетін тұлғамен, рейтинг берілетін тұлғаның андеррайтерімен немесе рейтинг берудің басқа да бастамашысымен осындай берілген ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтау туралы келісім жасасады.
7. Рейтинг берілетін тұлғаны, рейтинг берілетін тұлғаның андеррайтерін немесе рейтинг берілетін тұлға тағайындаған басқа да тұлғаларды және құпия ақпаратты, коммерциялық және заңнамамен қорғалатын өзге де құпияны немесе инсайдерлік ақпаратты ашып көрсету туралы талап Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайды қоспағанда, осындай ақпаратты қорғау үшін қабылданған саясатта, рәсімдерде және ішкі бақылау құралдарында кредиттік рейтингтік агенттік пен оның жұмыскерлерінің күтілетін рейтингтік әрекет туралы ақпаратты ашып көрсетуіне салынатын тыйым қамтылуға тиіс.
6-тарау. КРЕДИТТІК РЕЙТИНГТІК ҚЫЗМЕТТІ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ ЖӘНЕ ҚАДАҒАЛАУ
26-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) кредиттік рейтингі болуы міндетті, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларды айқындау өлшемшарттарын белгілейді;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясында, осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде өзіне жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
27-бап. Уәкілетті органның құзыреті
1. Кредиттік рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингтік қызметін мемлекеттік реттеу мен оны қадағалауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган:
1) осы Заңда және нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келетін халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктерді таниды;

2) отказывает в признании иностранных рейтинговых агентств в соответствии с настоящим Законом;
3) отзывает признание международных рейтинговых агентств и иностранных рейтинговых агентств в случае несоответствия требованиям, установленным настоящим Законом и нормативными правовыми актами;
4) проводит проверку деятельности казахстанского рейтингового агентства по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и настоящим Законом;
5) принимает в соответствии с настоящим Законом нормативные правовые акты по вопросам кредитной рейтинговой деятельности;
6) рассматривает обращения физических и юридических лиц, касающиеся кредитной рейтинговой деятельности;
7) устанавливает порядок и сроки предоставления документов, данных и иной информации, связанных с кредитной рейтинговой деятельностью казахстанского рейтингового агентства;
8) устанавливает требования к системе внутреннего контроля казахстанского рейтингового агентства;
9) разрабатывает и утверждает сравнительную таблицу кредитных рейтингов казахстанского рейтингового агентства и признаваемых уполномоченным органом международных рейтинговых агентств и (или) иностранных рейтинговых агентств;
10) применяет к кредитному рейтинговому агентству ограниченные меры воздействия, установленные настоящим Законом;
11) устанавливает требования к обеспечению информационной безопасности в финансовой сфере, в том числе кибербезопасности, казахстанского рейтингового агентства;
12) определяет применение кредитных рейтингов, признаваемых кредитными рейтинговыми агентствами;
13) согласовывает внутренний документ казахстанского рейтингового агентства, а также вносимые в него изменения и (или) дополнения по вопросам присвоения оценок деятельности организаций и иных рейтингов;
14) разрабатывает и утверждает правила применения ограниченных мер воздействия к кредитным рейтинговым агентствам;
15) осуществляет иные функции и полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 28. Ограниченные меры воздействия и санкции, применяемые уполномоченным органом к кредитным рейтинговым агентствам
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности, выявления неправомерных действий (бездействия) казахстанского рейтингового агентства или его должностных лиц, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", уполномоченный орган применяет к казахстанскому рейтинговому агентству одну из следующих ограниченных мер воздействия:

2) осы Заңға сәйкес шетелдік рейтингтік агенттіктерді танудан бас тартады;
3) осы Заңда және нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда халықаралық рейтингтік агенттіктер мен шетелдік рейтингтік агенттіктерді тануды кері қайтарып алады;
4) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және осы Заңда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасының сақталуы мәселелері бойынша қазақстандық рейтингтік агенттіктің қызметіне тексеру жүргізеді;
5) осы Заңға сәйкес кредиттік рейтингтік қызмет мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер қабылдайды;
6) жеке және заңды тұлғалардың кредиттік рейтингтік қызметке қатысты жолданымдарын қарайды;
7) қазақстандық рейтингтік агенттіктің кредиттік рейтингтік қызметімен байланысты құжаттардың, деректердің және өзге де ақпараттың берілу тәртібі мен мерзімдерін белгілейді;
8) қазақстандық рейтингтік агенттіктің ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды белгілейді;
9) қазақстандық рейтингтік агенттіктің және уәкілетті орган танитын халықаралық рейтингтік агенттіктердің және (немесе) шетелдік рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингтерінің салыстырма кестесін әзірлеп, бекітеді;
10) кредиттік рейтингтік агенттікке осы Заңда белгіленген шектеулі ықпал ету шараларын қолданады;
11) қазақстандық рейтингтік агенттіктің қаржы саласындағы ақпараттық қауіпсіздігін, оның ішінде киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейді;
12) кредиттік рейтингтік агенттіктер танитын кредиттік рейтингтердің қолданылуын айқындайды;
13) қазақстандық рейтингтік агенттіктің ішкі құжатын, сондай-ақ оған ұйымдардың қызметіне баға беру және өзге де рейтингтер мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі;
14) кредиттік рейтингтік агенттіктерге шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын әзірлеп, бекітеді;
15) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асырады.
28-бап. Уәкілетті орган кредиттік рейтингтік агенттіктерге қолданатын шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялар
1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік туралы заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған, қазақстандық рейтингтік агенттіктің немесе оның лауазымды адамдарының құқыққа сыйымсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) анықталған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де талаптары орындалмаған жағдайларда уәкілетті орган қазақстандық рейтингтік агенттікке мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолданады:

1) обязательное для исполнения письменное предписание;
2) письменное предупреждение;
3) письменное соглашение.
При нарушении международными рейтинговыми агентствами или иностранными рейтинговыми агентствами законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности, совершении неправомерных действий (бездействия), а также невыполнении иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", уполномоченный орган применяет ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта.
2. Письменным предписанием является указание казахстанскому рейтинговому агентству на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, в установленный срок, и (или) необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и не приостанавливает его исполнения.
3. Казахстанское рейтинговое агентство обязано уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании, в сроки, предусмотренные данным письменным предписанием.
4. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий либо письменном предписании, по не зависящим от казахстанского рейтингового агентства причинам срок по исполнению плана мероприятий либо письменного предписания продлевается уполномоченным органом на срок не более шести последовательных календарных месяцев.
5. Письменным предупреждением является уведомление уполномоченного органа о возможности применения к кредитному рейтинговому агентству санкций в случае выявления уполномоченным органом повторного нарушения требований законов Республики Казахстан в течение шести последовательных календарных месяцев, аналогичного нарушению, за которое вынесено данное письменное предупреждение.
6. Письменным соглашением является заключенное между уполномоченным органом и кредитным рейтинговым агентством письменное соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и об утверждении перечня мер по устранению этих нарушений с указанием сроков их устранения и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает кредитное рейтинговое агентство.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны кредитного рейтингового агентства.

1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама;
2) жазбаша ескерту;
3) жазбаша келісім.
Халықаралық рейтингтік агенттіктер немесе шетелдік рейтингтік агенттіктер Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасын бұзған, құқыққа сыйымсыз әрекеттер (әрекетсіздік) жасаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де талаптарын орындамаған кезде уәкілетті орган осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.
2. Жазбаша нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың себептерін, сондай-ақ олардың жасалуына ықпал еткен жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған, орындалуы міндетті түзету шараларын қабылдауға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың себептерін, сондай-ақ олардың жасалуына ықпал еткен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттігіне қазақстандық рейтингтік агенттікке берілетін нұсқау.
Жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады және оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
3. Қазақстандық рейтингтік агенттік жазбаша нұсқамада көзделген мерзімдерде осы жазбаша нұсқамада көрсетілген шаралардың орындалғаны туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
4. Бұзушылықты іс-шаралар жоспарында не жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімдерде жою қазақстандық рейтингтік агенттікке байланысты емес себептер бойынша мүмкін болмаған жағдайда, уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын не жазбаша нұсқаманы орындау мерзімін қатарынан күнтізбелік алты айдан аспайтын мерзімге ұзартады.
5. Жазбаша ескерту – Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын осы жазбаша ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас бұзушылықтың қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде қайталанғанын уәкілетті орган анықтаған жағдайда, кредиттік рейтингтік агенттікке санкциялар қолданылуы мүмкін екені туралы уәкілетті органның хабарламасы.
6. Жазбаша келісім – уәкілетті орган мен кредиттік рейтингтік агенттік арасында жасалған, анықталған бұзушылықтарды жою қажеттігі және осы бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсетіп, оларды жою жөніндегі шаралардың тізбесін және (немесе) кредиттік рейтингтік агенттік өзіне қабылдайтын шектеулердің тізбесін бекіту туралы жазбаша келісім.
Жазбаша келісімге кредиттік рейтингтік агенттік тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.

7. В качестве санкции уполномоченный орган вправе применить к казахстанскому рейтинговому агентству обязательное для исполнения требование об отстранении от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в пункте 1 статьи 13 настоящего Закона, в случае неоднократного (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) выявления аналогичных нарушений требований настоящего Закона.
Статья 29. Требования о наличии рейтинга
1. Требования о наличии рейтинга, присваиваемого кредитными рейтинговыми агентствами, устанавливаются законами Республики Казахстан.
Отсутствие рейтинга не является основанием для отказа в предоставлении финансовых услуг, мер государственной поддержки и ограничении доступа к рынкам ценных бумаг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
2. Юридические лица при осуществлении инвестиционной деятельности вправе устанавливать требования к рейтингу контрагента (эмитента), а также приобретаемых финансовых инструментов.
3. Требования пункта 1 настоящей статьи не распространяются на управление активами Национальным Банком Республики Казахстан, его операции и сделки, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 статьи 29 вводится в действие с 01.07.2027 в соответствии со ст. 32 настоящего Закона.
4. Наличие кредитного рейтинга обязательно для юридических лиц с государственным участием, соответствующих критериям, установленным Правительством Республики Казахстан.
Глава 7. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 30. Рассмотрение споров
Споры, возникающие между кредитным рейтинговым агентством, рейтингуемыми лицами и пользователями рейтингов, разрешаются в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Статья 31. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности
Нарушение законодательства Республики Казахстан о кредитной рейтинговой деятельности влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 32. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его официального опубликования, за исключением статьи 14 и пункта 4 статьи 29 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2027 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

7. Осы Заң талаптарын ұқсас бұзушылықтар бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) анықталған жағдайда, уәкілетті орган осы Заңның 13-бабының 1-тармағында аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы орындалуы міндетті талапты қазақстандық рейтингтік агенттікке санкция ретінде қолдануға құқылы.
29-бап. Рейтингтің болуы туралы талаптар
1. Кредиттік рейтингтік агенттіктер беретін рейтингтің болуы туралы талаптар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, рейтингтің болмауы қаржылық көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік қолдау шараларын ұсынудан және бағалы қағаздар нарығына қолжетімділікті шектеуден бас тартуға негіз болмайды.
2. Заңды тұлғалар инвестициялық қызметті жүзеге асыру кезінде контрагенттің (эмитенттің), сондай-ақ сатып алынатын қаржы құралдарының рейтингіне қойылатын талаптарды белгілеуге құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағының талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің активтерін басқаруға, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген оның операциялары мен мәмілелеріне қолданылмайды.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген өлшемшарттарға сәйкес келетін, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар үшін кредиттік рейтингтің болуы міндетті.
7-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
30-бап. Дауларды қарау
Кредиттік рейтингтік агенттік, рейтинг берілетін тұлғалар және рейтингтерді пайдаланушылар арасында туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
31-бап. Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының кредиттік рейтингтік қызмет туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
32-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң 2027 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 14-бабын және 29-бабының 4-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ