О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Казахстан, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам противодействия коррупции
Закон Республики Казахстан от 12 июня 2026 года № 312-VIIІ ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 3:
в пункте 2) слова "сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера" заменить словами "размер взятки";
в пункте 3):
слова "253 – сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, превышающие" заменить словами "253 – размер незаконного вознаграждения, превышающий";
слова "366 и 367 – сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера" заменить словами "366 и 367 – размер взятки";
в пункте 28):
после слов "лицо, избранное в органы местного самоуправления" дополнить словами "(за исключением депутата маслихата)";
слова "ответственное за отбор и реализацию проектов, финансируемых из средств государственного бюджета и" заменить словами "участвующее в отборе или финансировании, или реализации, или мониторинге проектов и (или) программ, финансируемых из средств государственного бюджета и (или)";
слова "служащие уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, действующей" заменить словами "служащие уполномоченной организации по расследованию авиационных происшествий и уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, действующих";
дополнить словами "; члены коллегиальных органов, участвующие в отборе проектов и (или) программ, финансируемых из средств государственного бюджета, либо участвующие в принятии решений о финансировании проектов и (или) программ из средств государственного бюджета или предоставлении мер государственной поддержки";
пункт 37-1) изложить в следующей редакции:
"37-1) должностное лицо международной организации – лицо, занимающее руководящую должность в международной организации, учрежденной государствами на основе международного договора, и (или) являющееся международным служащим, а также лицо, которое уполномочено такой международной организацией действовать от ее имени;";

Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 12 маусымдағы № 312-VIIІ ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 3-бапта:
2) тармақтағы "ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны" деген сөздер "пара мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақта:
"253-бапта – екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны" деген сөздер "253-бапта – екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын заңсыз сыйақы мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"366 және 367-баптарда – он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны" деген сөздер "366 және 367-баптарда – он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын пара мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) тармақта:
"сайланған адам" деген сөздерден кейін "(мәслихат депутатын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатынан қаржыландырылатын жобаларды іріктеу мен іске асыруға жауапты" деген сөздер "және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатынан қаржыландырылатын жобаларды және (немесе) бағдарламаларды іріктеуге немесе қаржыландыруға немесе іске асыруға немесе мониторингтеуге қатысатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"әрекет ететін" деген сөздерден кейін "авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уəкілетті ұйымның жəне" деген сөздермен толықтырылсын;
"; мемлекеттік бюджеттің қаражатынан қаржыландырылатын жобаларды және (немесе) бағдарламаларды іріктеуге қатысатын не жобаларды және (немесе) бағдарламаларды мемлекеттік бюджеттің қаражатынан қаржыландыру немесе мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну туралы шешімдер қабылдауға қатысатын алқалы органдардың мүшелері" деген сөздермен толықтырылсын;
37-1) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37-1) халықаралық ұйымның лауазымды адамы – халықаралық шарт негізінде мемлекеттер құрған халықаралық ұйымда басшы лауазымды атқаратын және (немесе) халықаралық қызметші болып саналатын адам, сондай-ақ осындай халықаралық ұйым өз атынан әрекет етуге уәкілеттік берген адам;";

дополнить пунктами 37-2) и 37-3) следующего содержания:
"37-2) средства, полученные из иностранных источников, – деньги и (или) иное имущество, предоставленные иностранными государствами, международными организациями, иностранными юридическими лицами, иностранными гражданами и лицами без гражданства;
37-3) должностное лицо иностранного государства – лицо, назначаемое или избираемое, занимающее какую-либо должность в законодательном, исполнительном, административном, судебном органах или вооруженных силах иностранного государства, а также лицо, которое уполномочено иностранным государством действовать от его имени;";
в пункте 38):
слова "247 – полученная лицом сумма или стоимость оказанных ему услуг, превышающая триста месячных расчетных показателей;" заменить словами "247 и 247-1 – размер незаконного вознаграждения, превышающий триста месячных расчетных показателей;";
слова "253 – сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, превышающие" заменить словами "253 – размер незаконного вознаграждения, превышающий";
слова "366 и 367 – сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера" заменить словами "366 и 367 – размер взятки";
2) в части первой статьи 41 слова "сумме переданных денег или стоимости переданного имущества" заменить словами "переданного незаконного вознаграждения";
3) абзац четвертый части второй статьи 50 изложить в следующей редакции:
"За совершение коррупционных преступлений лишение права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью назначается обязательно и состоит в пожизненном запрете занимать должности:
на государственной службе;
судьи;
в органах местного самоуправления;
служащего Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
служащего уполномоченной организации по расследованию авиационных происшествий, уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, действующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
связанные с исполнением управленческих функций в государственных организациях или субъектах квазигосударственного сектора, а также должности не ниже руководителя самостоятельного структурного подразделения в указанных организациях, связанные с осуществлением полномочий по принятию решений по организации и проведению закупок, в том числе государственных, либо осуществлением отбора или финансирования, или реализации, или мониторинга проектов и (или) программ, финансируемых из средств государственного бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
в Государственной корпорации "Правительство для граждан", предусматривающие непосредственное оказание государственных услуг или связанные с оказанием государственных услуг либо предусматривающие доступ к персональным данным физических лиц и (или) иной информации, доступ к которым ограничен.";

мынадай мазмұндағы 37-2) және 37-3) тармақтармен толықтырылсын:
"37-2) шетелдік көздерден алынған қаражат – шет мемлекеттер, халықаралық ұйымдар, шетелдік заңды тұлғалар, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар берген ақша және (немесе) өзге де мүлік;
37-3) шет мемлекеттің лауазымды адамы – шет мемлекеттің заң шығарушы, атқарушы, әкімшілік, сот органдарына немесе қарулы күштеріне тағайындалатын немесе сайланатын, онда қандай да бір лауазымды атқаратын адам, сондай-ақ шет мемлекет өз атынан әрекет етуге уәкілеттік берген адам;";
38) тармақта:
"247-бапта – үш жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын, адам алған сома немесе оған көрсетілген қызметтер құны;" деген сөздер "247 және 247-1-баптарда – үш жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын заңсыз сыйақы мөлшері;" деген сөздермен ауыстырылсын;
"253-бапта – бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны" деген сөздер "253-бапта – бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын заңсыз сыйақы мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"366 және 367-баптарда – үш мыңнан асатын және он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны" деген сөздер "366 және 367-баптарда – үш мыңнан асатын және он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі пара мөлшері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 41-баптың бірінші бөлігіндегі "пара сомасына немесе құнына, берілген ақша сомасына немесе берілген мүлік құнына" деген сөздер "пара, берілген заңсыз сыйақы сомасына немесе құнына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 50-баптың екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру міндетті түрде тағайындалады және:
мемлекеттік қызметте лауазымдарды;
судья лауазымдарын;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарында лауазымдарды;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшісі лауазымдарын;
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін, авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уəкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметшісі лауазымдарын;
мемлекеттік ұйымдарда немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінде басқару функцияларын орындауға байланысты, сондай-ақ көрсетілген ұйымдарда сатып алуды, оның ішінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу бойынша шешімдер қабылдау жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыруға не мемлекеттік бюджеттің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатынан қаржыландырылатын жобаларды және (немесе) бағдарламаларды іріктеуге немесе қаржыландыруға немесе іске асыруға немесе мониторингтеуге байланысты дербес құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес лауазымдарды;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында тікелей мемлекеттік қызметтер көрсетуді көздейтін немесе мемлекеттік қызметтерді көрсетуге байланысты не жеке тұлғалардың қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріне және (немесе) қолжетімділігі шектеулі өзге де ақпаратқа қол жеткізуді көздейтін лауазымдарды атқаруға өмір бойына тыйым салудан тұрады.";

4) в статье 247:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Получение работником государственного органа либо государственной организации либо субъекта квазигосударственного сектора, не являющимся лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, или приравненным к нему лицом, а равно работником негосударственной организации, не выполняющим управленческие функции, незаконного вознаграждения в виде имущества, выгод имущественного характера для себя или других лиц за выполнение работы или оказание услуги, входящей в круг его обязанностей, в пользу лица, предоставившего незаконное вознаграждение, или представляемых им лиц –";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, если они совершены:
1) в крупном размере;
2) путем вымогательства, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Не является уголовным правонарушением в силу малозначительности и преследуется в дисциплинарном порядке получение лицом, указанным в части первой настоящей статьи, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее выполненную работу или оказанную услугу, входящую в круг его обязанностей, если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает пяти месячных расчетных показателей.";
5) дополнить статьей 247-1 следующего содержания:
"Статья 247-1. Предоставление незаконного вознаграждения
1. Предоставление работнику государственного органа либо государственной организации либо субъекта квазигосударственного сектора, не являющемуся лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, или приравненным к нему лицом, а равно работнику негосударственной организации, не выполняющему управленческие функции, незаконного вознаграждения в виде имущества, выгод имущественного характера за выполнение работы или оказание услуги, входящей в круг его обязанностей, в пользу лица, предоставившего незаконное вознаграждение, либо представляемых им лиц –
наказывается штрафом в размере до восьмидесяти месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмидесяти часов, либо арестом на срок до двадцати суток.

4) 247-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк органның не мемлекеттiк ұйымның не квазимемлекеттік сектор субъектісінің мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адам немесе оған теңестiрiлген адам болып саналмайтын жұмыскерiнің, сол сияқты мемлекеттiк емес ұйымның басқару функцияларын орындамайтын жұмыскерiнiң заңсыз сыйақы берген адамның немесе оның өкілі болған адамдардың пайдасына өз мiндеттерiнің аясына кіретін жұмысты орындағаны немесе қызметті көрсеткенi үшiн өзіне немесе басқа адамдарға мүлік, мүліктік сипаттағы пайда түрінде заңсыз сыйақы алуы –";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттер, егер олар:
1) iрi мөлшерде;
2) қорқытып алу жолымен жасалса, –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы бес айлық есептiк көрсеткiштен аспаса, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған адамның өз міндеттері аясына кіретін жұмысты бұрын орындағаны немесе қызметті бұрын көрсеткені үшiн алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретінде алуы маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыстық құқық бұзушылық болып саналмайды және ол тәртiптiк ретпен қудаланады.";
5) мынадай мазмұндағы 247-1-баппен толықтырылсын:
"247-1-бап. Заңсыз сыйақы беру
1. Мемлекеттiк органның не мемлекеттiк ұйымның не квазимемлекеттік сектор субъектісінің мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адам немесе оған теңестiрiлген адам болып саналмайтын жұмыскерiне, сол сияқты мемлекеттiк емес ұйымның басқару функцияларын орындамайтын жұмыскерiне заңсыз сыйақы берген адамның не оның өкілі болған адамдардың пайдасына өз мiндеттерiнің аясына кіретін жұмысты орындағаны немесе қызметті көрсеткенi үшiн мүлік, мүліктік сипаттағы пайда түрінде заңсыз сыйақы беру –
сексен айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не жиырма тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.

2. То же деяние, совершенное неоднократно, –
наказывается штрафом в размере до ста двадцати месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста двадцати часов, либо арестом на срок до тридцати суток.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в крупном размере, –
наказываются штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
Примечания.
1. Не является уголовным правонарушением в силу малозначительности предоставление лицу, указанному в части первой настоящей статьи, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее выполненную работу или оказанную услугу, входящую в круг его обязанностей, если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает пяти месячных расчетных показателей.
2. Лицо, предоставившее незаконное вознаграждение, освобождается от уголовной ответственности, если в отношении него имело место вымогательство незаконного вознаграждения со стороны лица, указанного в части первой настоящей статьи, или если это лицо добровольно сообщило правоохранительному или специальному государственному органу о предоставлении незаконного вознаграждения.";
6) в статье 253:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Передача лицу, выполняющему управленческие функции в коммерческой или иной организации, незаконного вознаграждения в виде имущества, выгод имущественного характера за использование им своего служебного положения, а также за общее покровительство или попустительство по службе в интересах лица, осуществляющего подкуп, или представляемых им лиц –";
в абзаце втором слово "наказываются" заменить словом "наказывается";
в части второй:
в абзаце первом слова "Те же деяния, совершенные" заменить словами "То же деяние, совершенное";
в абзаце втором слова "наказываются", "переданных денег или стоимости переданного имущества" заменить соответственно словами "наказывается", "или стоимости переданного незаконного вознаграждения";
в абзаце втором части третьей слова "переданных денег или стоимости переданного имущества" заменить словами "или стоимости переданного незаконного вознаграждения";
в части четвертой:
абзац первый изложить в следующей редакции:

2. Бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекет –
бір жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не бір жүз жиырма сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не отыз тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, ірі мөлшерде жасалған іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленіп немесе онсыз, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не алты жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескертпелер.
1. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы бес айлық есептiк көрсеткiштен аспаса, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған адамға оның міндеттері аясына кіретін жұмысты бұрын орындағаны немесе қызметті бұрын көрсеткені үшiн алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретінде беру маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыстық құқық бұзушылық болып саналмайды.
2. Егер заңсыз сыйақы берген адамға қатысты осы баптың бірінші бөлігінде аталған адам тарапынан заңсыз сыйақыны қорқытып алу орын алған болса немесе егер осы адам заңсыз сыйақыны бергені туралы құқық қорғау органына немесе арнаулы мемлекеттік органға өз еркімен хабарласа, ол қылмыстық жауаптылықтан босатылады.";
6) 253-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Коммерциялық немесе өзге де ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамға өзінің қызмет бабын пайдаланғаны үшін, сондай-ақ параға сатып алатын адамның немесе оның өкiлi болған адамдардың мүдделерiнде жалпы қамқорлығы немесе қызмет бабындағы салғырттығы үшiн мүлік, мүліктік сипаттағы пайда түрінде заңсыз сыйақы беру –";
екінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "іс-әрекеттер" деген сөз "іс-әрекет" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "берілген ақша сомасының немесе берілген мүлік" деген сөздер "берілген заңсыз сыйақы сомасының немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "берілген ақша сомасының немесе берілген мүлік" деген сөздер "берілген заңсыз сыйақы сомасының немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Получение лицом, выполняющим управленческие функции в коммерческой или иной организации, незаконного вознаграждения в виде имущества, выгод имущественного характера для себя или других лиц за использование своего служебного положения, а также за общее покровительство или попустительство по службе в интересах лица, осуществляющего подкуп, или представляемых им лиц –";
в абзаце втором слова "наказываются", "переданных денег или стоимости переданного имущества" заменить соответственно словами "наказывается", "или стоимости переданного незаконного вознаграждения";
в части пятой:
в абзаце первом:
слова "Деяния, предусмотренные", "они" заменить соответственно словами "Деяние, предусмотренное", "оно";
в пунктах 1) и 2) слово "совершены" заменить словом "совершено";
в пункте 3) слово "сопряжены" заменить словом "сопряжено";
в абзаце втором слова "наказываются", "переданных денег или стоимости переданного имущества" заменить соответственно словами "наказывается", "или стоимости переданного незаконного вознаграждения";
в абзаце втором части шестой слова "переданных денег или стоимости переданного имущества" заменить словами "или стоимости переданного незаконного вознаграждения";
пункт 2 примечаний изложить в следующей редакции:
"2. Не являются преступлением в силу малозначительности передача или получение лицом, указанным в части первой настоящей статьи, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее совершенные законные действия (бездействие), если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает двух месячных расчетных показателей.";
7) в статье 366:
заголовок и абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Статья 366. Требование или получение взятки
1. Требование или получение лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом или лицом, занимающим ответственную государственную должность, либо должностным лицом, либо должностным лицом иностранного государства или международной организации лично или через посредника взятки в виде имущества, выгод имущественного характера для себя или других лиц за действия (бездействие) в пользу взяткодателя или представляемых им лиц, если такие действия (бездействие) входят в служебные полномочия этого лица, либо оно в силу должностного положения может способствовать таким действиям (бездействию), а равно за общее покровительство или попустительство –";
в абзаце первом части второй слова "получение взятки" исключить;
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания.

"4. Коммерциялық немесе өзге де ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамның өзінің қызмет бабын пайдаланғаны үшін, сондай-ақ параға сатып алатын адамның немесе оның өкiлi болған адамдардың мүдделерiнде жалпы қамқорлығы немесе қызмет бабындағы салғырттығы үшiн өзіне немесе басқа адамдарға мүлік, мүліктік сипаттағы пайда түрінде заңсыз сыйақы алуы –";
екінші абзацтағы "берілген ақшаның немесе берілген мүлік" деген сөздер "берілген заңсыз сыйақы сомасының немесе" деген сөздермен ауыстырылып, "сомасы" деген сөз алып тасталсын;
бесінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"іс-әрекеттер, егер оларды" деген сөздер "іс-әрекет, егер оны" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) және 2) тармақтарда орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3) тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші абзацтағы "берілген ақша сомасының немесе берілген мүлік" деген сөздер "берілген заңсыз сыйақы сомасының немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктің екінші абзацындағы "берілген ақша сомасының немесе берілген мүлік" деген сөздер "берілген заңсыз сыйақы сомасының немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертулердің 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы екі айлық есептік көрсеткіштен аспаса, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамның бұрын жасаған заңды әрекеттері (әрекетсiздiгі) үшін алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретінде беруі немесе алуы маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыс болып саналмайды.";
7) 366-бапта:
тақырып және бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"366-бап. Параны талап ету немесе алу
1. Мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адамның не оған теңестiрiлген адамның немесе жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамның не лауазымды адамның не шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның лауазымды адамының пара берушiнiң немесе оның өкiлi болған адамдардың пайдасына жасаған әрекеттері (әрекетсiздiгi) үшiн, егер мұндай әрекеттер (әрекетсiздiк) осы адамның қызметтiк өкiлеттiктеріне кiретін болса не ол лауазымдық жағдайына байланысты осындай әрекеттерге (әрекетсiздiкке) ықпал жасай алатын болса, сол сияқты жалпы қамқорлығы немесе салғырттығы үшін өзіне немесе басқа адамдарға мүлiк, мүлiктік сипаттағы пайда түрiнде жеке өзi немесе делдал арқылы параны талап етуі немесе алуы –";
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін пара алу" деген сөздер "заңсыз әрекеттер (әрекетсіздік)" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер.

1. Не является преступлением в силу малозначительности и преследуется в административном порядке получение впервые лицом, указанным в части первой настоящей статьи, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее совершенные законные действия (бездействие), если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает двух месячных расчетных показателей.
2. Не является преступлением в силу малозначительности и преследуется в дисциплинарном порядке требование впервые лицом, указанным в части первой настоящей статьи, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее совершенные законные действия (бездействие), если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает двух месячных расчетных показателей.
3. Лицо, требовавшее взятку, освобождается от уголовной ответственности, если оно добровольно сообщило правоохранительному или специальному государственному органу о требовании взятки.";
8) в статье 367:
заголовок и абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Статья 367. Предложение, обещание или дача взятки
1. Предложение, обещание или дача взятки лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, либо приравненному к нему лицу или лицу, занимающему ответственную государственную должность, либо должностному лицу, либо должностному лицу иностранного государства или международной организации лично или через посредника за действия (бездействие) в пользу взяткодателя либо представляемых им лиц, если такие действия (бездействие) входят в служебные полномочия этого лица, либо оно в силу должностного положения может способствовать таким действиям (бездействию), а равно за общее покровительство или попустительство –";
примечания изложить в следующей редакции:
"Примечания.
1. Не является преступлением в силу малозначительности и преследуется в административном порядке передача впервые лицу, указанному в части первой статьи 366 настоящего Кодекса, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее совершенные им законные действия (бездействие), если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает двух месячных расчетных показателей.
2. Не является преступлением в силу малозначительности предложение или обещание лицу, указанному в части первой статьи 366 настоящего Кодекса, имущества, выгод имущественного характера в качестве подарка или вознаграждения при отсутствии предварительной договоренности за ранее совершенные им законные действия (бездействие), если стоимость подарка или сумма вознаграждения не превышает двух месячных расчетных показателей.

1. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы екі айлық есептік көрсеткіштен аспаса, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамның бұрын жасаған заңды әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретінде алғаш рет алуы маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыс болып саналмайды және әкімшілік тәртіппен қудаланады.
2. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы екі айлық есептік көрсеткіштен аспаса, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамның бұрын жасаған заңды әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретінде алғаш рет талап етуі маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыс болып саналмайды және тәртiптiк ретпен қудаланады.
3. Егер параны талап еткен адам параны талап еткені туралы құқық қорғау органына немесе арнаулы мемлекеттік органға өз еркімен хабарласа, ол қылмыстық жауаптылықтан босатылады.";
8) 367-бапта:
тақырып және бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"367-бап. Параны ұсыну, уәде ету немесе беру
1. Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамға не оған теңестірілген адамға немесе жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамға не лауазымды адамға не шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның лауазымды адамына пара берушiнiң не оның өкiлi болған адамдардың пайдасына жасаған әрекеттері (әрекетсiздiгi) үшiн, егер мұндай әрекеттер (әрекетсiздiк) осы адамның қызметтiк өкiлеттiктеріне кiретін болса не ол лауазымдық жағдайына байланысты осындай әрекеттерге (әрекетсiздiкке) ықпал жасай алатын болса, сол сияқты жалпы қамқорлығы немесе салғырттығы үшін жеке өзiне немесе делдал арқылы параны ұсыну, уәде ету немесе беру –";
ескертулер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер.
1. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы екi айлық есептiк көрсеткiштен аспаса, осы Кодекстің 366-бабының бірінші бөлігінде аталған адамға бұрын жасаған заңды әрекеттерi (әрекетсiздігі) үшiн алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретiнде алғаш рет беру маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыс болып саналмайды және әкімшілік тәртіппен қудаланады.
2. Егер сыйлық құны немесе сыйақы сомасы екi айлық есептiк көрсеткiштен аспаса, осы Кодекстің 366-бабының бірінші бөлігінде аталған адамға бұрын жасаған заңды әрекеттерi (әрекетсiздігі) үшiн алдын ала уағдаластық болмаған кезде мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы сыйлық немесе сыйақы ретiнде ұсыну немесе уәде ету маңызы жағынан болмашы болғандықтан, қылмыс болып саналмайды.

3. Лицо, предложившее, обещавшее или давшее взятку, освобождается от уголовной ответственности, если в отношении него имело место вымогательство взятки со стороны лица, указанного в части первой статьи 366 настоящего Кодекса, или если это лицо добровольно сообщило правоохранительному или специальному государственному органу о предложении, обещании или даче им взятки.";
9) статью 417 изложить в следующей редакции:
"Статья 417. Провокация получения незаконного вознаграждения, взятки либо коммерческого подкупа
1. Провокация получения незаконного вознаграждения, то есть попытка передачи работнику государственного органа либо государственной организации, либо субъекта квазигосударственного сектора, не являющемуся лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, или приравненным к нему лицом, а равно работнику негосударственной организации, не выполняющему управленческие функции, без его согласия имущества, выгод имущественного характера в целях искусственного создания доказательств совершения уголовного правонарушения либо шантажа, –
наказывается штрафом в размере до четырех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до четырех лет, либо лишением свободы на тот же срок.
2. Провокация коммерческого подкупа, то есть деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в отношении лица, выполняющего управленческие функции в коммерческих или иных организациях, –
наказывается штрафом в размере до шести тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до шести лет, либо лишением свободы на тот же срок.
3. Провокация получения взятки, то есть деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в отношении лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, либо приравненного к нему лица, либо должностного лица, либо лица, занимающего ответственную государственную должность, либо должностного лица иностранного государства или международной организации, –
наказывается лишением свободы на срок от трех до восьми лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в части первой статьи 60 слова ", следователь антикоррупционной службы" исключить;
2) пункт 3) части второй статьи 61 исключить;
3) в статье 187:
в части первой:
в предложении первом:
после слов "186 (частью второй)," дополнить словами "189 (пунктом 2) части третьей, частью четвертой в случае наличия признаков, предусмотренных пунктом 2) части третьей), 190 (пунктом 2) части третьей, частью четвертой в случае наличия признаков, предусмотренных пунктом 2) части третьей), 216 (пунктом 4) части второй), 217 (пунктом 3) части третьей), 218 (пунктом 1) части третьей), 218-1 (пунктом 1) части четвертой), 234 (пунктом 1) части третьей), 249 (пунктом 2) части третьей),";

3. Егер параны ұсынған, уәде еткен немесе берген адамға қатысты осы Кодекстің 366-бабының бірінші бөлігінде аталған адам тарапынан параны қорқытып алу орын алған болса немесе егер осы адам параны ұсынғаны, уәде еткені немесе бергені туралы құқық қорғау органына немесе арнаулы мемлекеттік органға өз еркімен хабарласа, ол қылмыстық жауаптылықтан босатылады.";
9) 417-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"417-бап. Заңсыз сыйақы, пара алуға не коммерциялық сатып алуға арандату
1. Заңсыз сыйақы алуға арандату, яғни мемлекеттік органның не мемлекеттік ұйымның не квазимемлекеттік сектор субъектісінің мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам немесе оған теңестірілген адам болып саналмайтын жұмыскеріне, сол сияқты мемлекеттік емес ұйымның басқару функцияларын орындамайтын жұмыскеріне қылмыстық құқық бұзушылық жасау дәлелдемелерін қолдан жасау не бопсалау мақсатында оның келісімінсіз мүлікті, мүліктік сипаттағы пайданы беруге әрекет ету –
төрт мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Коммерциялық сатып алуға арандату, яғни коммерциялық немесе өзге де ұйымдарда басқару функцияларын орындайтын адамға қатысты жасалған, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекет –
алты мың айлық есептік көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Пара алуға арандату, яғни осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адамға не оған теңестiрiлген адамға не лауазымды адамға не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамға не шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның лауазымды адамына қатысты жасалған іс-әрекет –
белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 60-баптың бірінші бөлігіндегі ", сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің тергеушісі" деген сөздер алып тасталсын;
2) 61-баптың екінші бөлігінің 3) тармағы алып тасталсын;
3) 187-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемде:
"186 (екінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "189 (үшiншi бөлiгiнiң 2) тармағында, үшінші бөлігінің 2) тармағында көзделген белгілер болған жағдайда төртінші бөлігінде), 190 (үшiншi бөлiгiнiң 2) тармағында, үшінші бөлігінің 2) тармағында көзделген белгілер болған жағдайда төртінші бөлігінде), 216 (екiншi бөлігінің 4) тармағында), 217 (үшiншi бөлiгiнiң 3) тармағында), 218 (үшiншi бөлiгiнiң 1) тармағында), 218-1 (төртінші бөлiгiнiң 1) тармағында), 234 (үшiншi бөлiгінің 1) тармағында), 249 (үшiншi бөлiгінің 2) тармағында)," деген сөздермен толықтырылсын;

цифры "360, 375," заменить словами "307 (пунктом 3) части третьей), 360, 361, 362 (пунктами 3) и 4) части четвертой), 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 375,";
предложение третье исключить;
части третью, четвертую, 4-2 и 4-3 исключить;
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 149 (частями второй и третьей), 174, 182, 247 (частью третьей), 247-1 (частью третьей), 255 (частями первой и второй), 256, 259, 269, 276 (частями второй и третьей), 283, 284, 285, 286 (частями второй, третьей и четвертой), 287 (частями четвертой и пятой), 290 (частью второй), 291, 297 (частями третьей и четвертой), 297-1 (частями третьей и четвертой), 362 (частями первой, третьей и пунктами 1) и 2) части четвертой), 370-1, 370-2 (частями второй и третьей), 371, 388-1, 394 (частями второй и третьей), 404 (частями второй и третьей), 405, 413, 414 (частями первой, второй и третьей), 415, 416 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 418, 437 (частями четвертой и шестой), 438 (частью четвертой), 439 (частью четвертой), 441 (частью четвертой), 442 (частью четвертой), 444, 450, 451, 452, 452-1, 453 (частью третьей), 454 (частью второй), 455, 456, 457, 459 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органами внутренних дел или национальной безопасности, начавшими досудебное расследование.
По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 412, 412-1 и 433 Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное расследование проводится органами внутренних дел или органами национальной безопасности, начавшими досудебное расследование в отношении лица, не являющегося сотрудником этого органа.";
часть шестую исключить;
в части седьмой слова "статьей 258" заменить словами "статьями 218 (частями первой и второй, пунктами 2) и 3) части третьей), 218-1 (частями первой, второй и третьей, пунктами 2) и 3) части четвертой), 258, 262, 263, 264, 265, 266, 416 (частями первой и шестой), 417, 419 (частями второй, третьей и четвертой), 420, 421, 422, 423, 424, 425, 432, 434, 435";
4) в статье 191:
в части второй слова "247 (частью третьей)," исключить;
в части одиннадцатой слова "антикоррупционной службой," исключить;

"360, 375," деген цифрлар "307 (үшiншi бөлiгінің 3) тармағында), 360, 361, 362 (төртiншi бөлiгінің 3) және 4) тармақтарында), 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 375," деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші сөйлем алып тасталсын;
үшінші, төртінші, 4-2 және 4-3-бөліктер алып тасталсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 149 (екінші және үшінші бөліктерінде), 174, 182, 247 (үшінші бөлігінде), 247-1 (үшінші бөлігінде), 255 (бірінші және екінші бөліктерінде), 256, 259, 269, 276 (екінші және үшінші бөліктерінде), 283, 284, 285, 286 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 287 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 290 (екінші бөлігінде), 291, 297 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 297-1 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 362 (бірінші, үшінші бөліктерінде және төртінші бөлігінің 1) және 2) тармақтарында), 370-1, 370-2 (екінші және үшiншi бөлiктерiнде), 371, 388-1, 394 (екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (екінші және үшінші бөліктерінде), 405, 413, 414 (бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 415, 416 (екiншi, үшінші, төртіншi және бесінші бөлiктерiнде), 418, 437 (төртiншi және алтыншы бөлiктерiнде), 438 (төртінші бөлігінде), 439 (төртінші бөлігінде), 441 (төртінші бөлігінде), 442 (төртінші бөлігінде), 444, 450, 451, 452, 452-1, 453 (үшінші бөлігінде), 454 (екінші бөлігінде), 455, 456, 457, 459 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша алдын ала тергеуді сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастаған ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдары жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 412, 412-1 және 433-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша осы органның қызметкерi болып саналмайтын адамға қатысты алдын ала тергеп-тексеруді сотқа дейiнгi тергеп-тексерудi бастаған iшкi iстер органдары немесе ұлттық қауіпсіздік органдары жүргiзедi.";
алтыншы бөлік алып тасталсын;
жетінші бөліктегі "258-бабында" деген сөздер "218 (бірінші және екінші бөліктерінде, үшінші бөлігінің 2) және 3) тармақтарында), 218-1 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде, төртінші бөлігінің 2) және 3) тармақтарында), 258, 262, 263, 264, 265, 266, 416 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 417, 419 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 420, 421, 422, 423, 424, 425, 432, 434, 435-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 191-бапта:
екінші бөліктегі "247 (үшiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
он бірінші бөліктегі "сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет," деген сөздер алып тасталсын;

часть шестнадцатую после слов "247 (частями первой и второй)," дополнить словами "247-1 (частями первой и второй),";
в частях 19-1 и 19-2 слова "антикоррупционной службой" заменить словами "органами национальной безопасности";
в части двадцать четвертой слова "антикоррупционной службой," исключить.
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года:
1) часть первую статьи 32 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных статьями 676, 677, 680 и 681 настоящего Кодекса";
2) в статье 44:
абзац первый части первой дополнить словами ", либо в размере, кратном сумме или стоимости предоставленного незаконного материального вознаграждения";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Штраф, исчисленный в соответствии с абзацем вторым части первой настоящей статьи, а также за административное коррупционное правонарушение может быть установлен в размерах, превышающих или менее установленных размеров штрафов, указанных в части второй настоящей статьи.";
3) в части второй статьи 62:
в абзаце первом слова "административного коррупционного правонарушения, а также" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения по истечении трех лет со дня совершения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного коррупционного правонарушения.";
4) в абзаце первом части первой статьи 173 слова "должностных лиц государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора," заменить словами "лиц, занимающих ответственную государственную должность, лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, лиц, приравненных к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, должностных лиц, а также должностных лиц субъектов";
5) в статье 439:
заголовок после слов "информация о факте" дополнить словом "административного";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Сообщение уполномоченному государственному органу заведомо ложной информации о факте административного коррупционного правонарушения –";

он алтыншы бөлік "247 (бiрiншi және екінші бөлiктерінде)," деген сөздерден кейін "247-1 (бiрiншi және екінші бөлiктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
19-1 және 19-2-бөліктердегі "сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет" деген сөздер "ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма төртінші бөліктегі "сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет," деген сөздер алып тасталсын.
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне:
1) 32-баптың бірінші бөлігі "қорғау органдарының қызметкерлерi" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 676, 677, 680 және 681-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 44-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "мөлшерде" деген сөзден кейін "не берілген заңсыз материалдық сыйақы сомасына немесе құнына еселенген мөлшерде" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бірінші бөлігінің екінші абзацына сәйкес есептелген, сондай-ақ әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін айыппұл осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген айыппұлдардың белгіленген мөлшерінен асатын немесе одан кем мөлшерде белгіленуі мүмкін.";
3) 62-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Жеке тұлға әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін ол жасалған күннен бастап үш жыл өткеннен кейін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, бірақ әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейін әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.";
4) 173-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының, квазимемлекеттік сектордың, табиғи монополиялар субъектілерінің, сондай-ақ меншік нысандарына қарамастан, өзге де ұйымдардың" деген сөздер "жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдардың, лауазымды адамдардың, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектілерінің, сондай-ақ меншік нысандарына қарамастан, өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 439-бапта:
тақырыптағы "Сыбайлас" деген сөз "Әкімшілік сыбайлас" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті мемлекеттік органға әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат хабарлау –";

6) статьи 676, 677, 678 и 680 изложить в следующей редакции:
"Статья 676. Предоставление незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг физическим лицом
Предоставление физическим лицом лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, либо приравненному к нему лицу, либо должностному лицу, либо лицу, занимающему ответственную государственную должность, а равно должностному лицу иностранного государства или международной организации незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Под должностным лицом иностранного государства в настоящей статье и статьях 677, 678 настоящего Кодекса понимаются:
1) лицо, назначаемое или избираемое, занимающее какую-либо должность в законодательном, исполнительном, административном, судебном органах или вооруженных силах иностранного государства;
2) лицо, которое уполномочено иностранным государством действовать от его имени.
2. Под должностным лицом международной организации в настоящей статье и статьях 677, 678 настоящего Кодекса понимаются:
1) лицо, занимающее руководящую должность в международной организации, учрежденной государствами на основе международного договора, и (или) являющееся международным служащим;
2) лицо, которое уполномочено такой международной организацией действовать от ее имени.
Статья 677. Получение незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг
Получение лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо лицом, приравненным к нему, либо должностным лицом, либо лицом, занимающим ответственную государственную должность, а равно должностным лицом иностранного государства или международной организации лично или через посредника незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг для себя или других лиц за действия (бездействие) в пользу лиц, их предоставивших, или представляемых ими лиц, если такие действия входят в служебные полномочия указанных лиц или они в силу должностного положения могут способствовать таким действиям (бездействию), если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере шестисот месячных расчетных показателей.
Статья 678. Предоставление незаконного материального вознаграждения юридическим лицом
1. Предоставление юридическим лицом лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, либо приравненному к нему лицу, либо должностному лицу, либо лицу, занимающему ответственную государственную должность, а равно должностному лицу иностранного государства или международной организации незаконного материального вознаграждения в виде имущества, выгод имущественного характера за действия (бездействие) в пользу этого юридического лица или представляемых им лиц, если такие действия входят в служебные полномочия этого лица либо оно в силу должностного положения может способствовать таким действиям (бездействию), а равно за общее покровительство или попустительство –
влечет штраф на юридических лиц в размере тридцатикратной суммы или стоимости незаконного материального вознаграждения, но не менее семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.

6) 676, 677, 678 және 680-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"676-бап. Жеке тұлғаның заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңілдіктер беруі не көрсетілетін қызметтерді ұсынуы
Жеке тұлғаның мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адамға не оған теңестiрiлген адамға не лауазымды адамға не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамға, сол сияқты шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның лауазымды адамына заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңiлдiктер беруi не көрсетілетін қызметтерді ұсынуы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, –
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпелер.
1. Осы бапта және осы Кодекстің 677, 678-баптарында шет мемлекеттің лауазымды адамы деп:
1) шет мемлекеттің заң шығарушы, атқарушы, әкімшілік, сот органдарына немесе қарулы күштеріне тағайындалатын немесе сайланатын, онда қандай да бір лауазымды атқаратын адам;
2) шет мемлекет өз атынан әрекет етуге уәкілеттік берген адам түсініледі.
2. Осы бапта және осы Кодекстің 677, 678-баптарында халықаралық ұйымның лауазымды адамы деп:
1) халықаралық шарт негізінде мемлекеттер құрған халықаралық ұйымда басшы лауазымды атқаратын және (немесе) халықаралық қызметші болып саналатын адам;
2) осындай халықаралық ұйым өз атынан әрекет етуге уәкілеттік берген адам түсініледі.
677-бап. Заңсыз материалдық сыйақыны, сыйлықтарды, жеңілдіктерді не көрсетілетін қызметтерді алу
Мемлекеттiк функцияларды орындауға уәкiлеттiк берілген адамның не оған теңестiрiлген адамның не лауазымды адамның не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамның, сол сияқты шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның лауазымды адамының өзі немесе басқа адамдар үшін заңсыз материалдық сыйақыны, сыйлықтарды, жеңiлдiктерді не көрсетілетін қызметтерді ұсынған адамдардың немесе олардың өкілі болған адамдардың пайдасына жасаған әрекеттерi (әрекетсiздiгі) үшiн, егер мұндай әрекеттер аталған адамдардың қызметтік өкілеттіктеріне кіретін болса немесе олар лауазымдық жағдайына байланысты осындай әрекеттерге (әрекетсіздікке) ықпал етуі мүмкін болса, жеке өзi немесе делдал арқылы осыларды алуы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлері болмаса, –
алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
678-бап. Заңды тұлғаның заңсыз материалдық сыйақы беруі
1. Заңды тұлғаның мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамға не оған теңестірілген адамға не лауазымды адамға не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамға, сол сияқты шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның лауазымды адамына осы заңды тұлғаның немесе оның өкілі болған адамдардың пайдасына жасаған әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін, егер мұндай әрекеттер осы адамның қызметтік өкілеттіктеріне кіретін болса не ол лауазымдық жағдайына байланысты осындай әрекеттерге (әрекетсіздікке) ықпал етуі мүмкін болса, сол сияқты жалпы қамқорлығы немесе салғырттығы үшін мүлік, мүліктік сипаттағы пайда түрінде заңсыз материалдық сыйақы беруі –
заңды тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақының отыз еселенген сомасы немесе құны, бірақ кемінде жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в значительном размере, –
влечет штраф на юридических лиц в размере сорокакратной суммы или стоимости незаконного материального вознаграждения.
3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в крупном размере, –
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесятикратной суммы или стоимости незаконного материального вознаграждения.
4. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в особо крупном размере, –
влечет штраф на юридических лиц в размере шестидесятикратной суммы или стоимости незаконного материального вознаграждения.
Примечания.
1. В настоящей статье:
1) значительным размером признается размер незаконного материального вознаграждения от пятидесяти до трех тысяч месячных расчетных показателей;
2) крупным размером признается размер незаконного материального вознаграждения свыше трех тысяч и до десяти тысяч месячных расчетных показателей;
3) особо крупным размером признается размер незаконного материального вознаграждения свыше десяти тысяч месячных расчетных показателей.
2. Юридическое лицо освобождается от административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, если имело место вымогательство незаконного материального вознаграждения или если это юридическое лицо добровольно сообщило правоохранительному или специальному государственному органу о даче незаконного материального вознаграждения.";
"Статья 680. Непринятие или несвоевременное принятие мер по противодействию коррупции
1. Непринятие или несвоевременное принятие лицами, занимающими ответственную государственную должность, лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, лицами, приравненными к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, должностными лицами мер по урегулированию известных им случаев конфликта интересов, в том числе осуществление должностных полномочий при наличии конфликта интересов, повлекшего нарушение прав и законных интересов физических лиц, юридических лиц или государства, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Недоведение лицом, занимающим ответственную государственную должность, лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, лицом, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, должностным лицом до сведения вышестоящего руководителя и (или) руководства государственного органа либо организации, либо субъекта квазигосударственного сектора, работником которого является, и (или) уполномоченных государственных органов о ставших им известными случаях готовящихся, совершаемых или совершенных коррупционных преступлений, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, айтарлықтай мөлшерде жасалған іс-әрекет –
заңды тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақының қырық еселенген сомасы немесе құны мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, ірі мөлшерде жасалған іс-әрекет –
заңды тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақының елу еселенген сомасы немесе құны мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, аса ірі мөлшерде жасалған іс-әрекет –
заңды тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақының алпыс еселенген сомасы немесе құны мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпелер.
1. Осы бапта:
1) заңсыз материалдық сыйақының айлық есептік көрсеткіштің елуден үш мыңға дейінгі мөлшері айтарлықтай мөлшер деп танылады;
2) заңсыз материалдық сыйақының айлық есептік көрсеткіштің үш мыңнан асатын және он мыңға дейінгі мөлшері ірі мөлшер деп танылады;
3) заңсыз материалдық сыйақының айлық есептік көрсеткіштің он мыңнан асатын мөлшері аса ірі мөлшер деп танылады.
2. Заңды тұлға, егер заңсыз материалдық сыйақыны қорқытып алу орын алса немесе егер осы заңды тұлға құқық қорғау органына немесе арнаулы мемлекеттік органға заңсыз материалдық сыйақыны бергені туралы өз еркімен хабарласа, осы бапта көзделген әкімшілік жауаптылықтан босатылады.";
"680-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдамау немесе уақтылы қабылдамау
1. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдардың, лауазымды адамдардың жеке тұлғалардың, заңды тұлғалардың немесе мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына алып келген, өздеріне мәлім болған мүдделер қақтығысы жағдайларын реттеу жөніндегі шараларды қабылдамауы немесе уақтылы қабылдамауы, оның ішінде мүдделер қақтығысы болған кезде лауазымдық өкілеттіктерді жүзеге асыруы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамның, лауазымды адамның дайындалып жатқан, жасалатын немесе жасалған сыбайлас жемқорлық қылмыстардың өздеріне мәлім болған жағдайлары туралы жоғары тұрған басшының және (немесе) өзі жұмыскері болып саналатын мемлекеттік орган не ұйым не квазимемлекеттік сектор субъектісі басшылығының және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдардың назарына жеткізбеуі, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, -
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

3. Непринятие вышестоящими руководителями лиц, указанных в части второй данной статьи, руководством государственных органов, организаций, субъекта квазигосударственного сектора, должностными лицами уполномоченных государственных органов мер по поступившему сообщению о коррупционном преступлении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Лица, указанные в настоящей части, не подлежат привлечению к административной ответственности за деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, в случае уведомления о конфликте интересов или заявления об отводе (самоотводе) в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан.";
7) в части шестой статьи 747 слова "антикоррупционной службой" заменить словами "национальной безопасности";
8) в подпункте 6) части первой статьи 786:
цифры "30)" заменить цифрами "30-1)";
слова "уполномоченного органа по противодействию коррупции, – сотрудниками антикоррупционной службы" заменить словами "уполномоченного органа по борьбе с коррупцией, – сотрудниками и военнослужащими органов национальной безопасности";
9) в части третьей статьи 790 слова "уполномоченным органом по противодействию коррупции" заменить словами "национальной безопасности";
10) в части первой статьи 804:
в подпункте 4) слова "677, в отношении командиров (начальников) воинских частей (учреждений) по статьям 680, 681" заменить словами "677, 680, в отношении командиров (начальников) воинских частей (учреждений) по статье 681";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных лицами, управляющими транспортными средствами специальных государственных органов, предусмотренных статьями 590 (части 2-1, четвертая и 4-1), 596 (части третья и 4-1), 598 (часть вторая), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (части вторая и третья), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 612 (части третья и 4-1), 613 (части первая, третья, 3-1, четвертая, пятая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), совершенных военнослужащими органов национальной безопасности Республики Казахстан по статьям 434, 434-2, 652, 667, 676, 677, 680, а также в отношении иных лиц по статье 506, в отношении должностных лиц воинских частей по статье 681, совершенных сотрудниками органов национальной безопасности Республики Казахстан по статьям 676, 677, 680, в отношении должностных лиц органов национальной безопасности по статье 681 настоящего Кодекса;";
в подпункте 6) слова "677, а также в отношении командиров воинских частей по статьям 680, 681" заменить словами "677, 680, а также в отношении командиров воинских частей по статье 681";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:

3. Осы баптың екінші бөлігінде аталған адамдардың жоғары тұрған басшыларының, мемлекеттік органдар, ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектісі басшылығының, уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыбайлас жемқорлық қылмыс туралы келіп түскен хабар бойынша шаралар қабылдамауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпе. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мүдделер қақтығысы туралы хабардар етілген немесе қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) туралы мәлімдеме жасалған жағдайда, осы бөлікте аталған адамдар осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттері үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";
7) 747-баптың алтыншы бөлігіндегі "сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет және экономикалық тергеп-тексеру қызметі органдары" деген сөздер "ұлттық қауіпсіздік органдары және экономикалық тергеп-тексеру қызметі" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 786-баптың бірінші бөлігінің 6) тармақшасында:
"30)" деген цифрлар "30-1)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның", "сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлері" деген сөздер тиісінше "сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі уәкілетті органның", "ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 790-баптың үшінші бөлігіндегі "органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздер ", ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 804-баптың бірінші бөлігінде:
4) тармақшадағы "677-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, 680, 681-баптары" деген сөздер "677, 680-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, 681-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің әскери полициясы органдарының – арнаулы мемлекеттiк органдардың көлiк құралдарын басқаратын адамдар жасаған, осы Кодекстiң 590 (2-1, төртінші және 4-1-бөліктері), 596 (үшінші және 4-1 бөлiктерi), 598 (екінші бөлігі), 603 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi және үшінші бөлiктерi), 608, 610, 611 (екiншi және үшінші бөлiктерi), 612 (үшінші және 4-1-бөліктері), 613 (бірінші, үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі)-баптарында көзделген, 434, 434-2, 652, 667, 676, 677, 680-баптары бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері жасаған құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ 506-бабы бойынша өзге де адамдарға қатысты, 681-бабы бойынша әскери бөлімдердің лауазымды адамдарына қатысты, 676, 677, 680-баптары бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері жасаған құқық бұзушылықтар туралы, 681-бабы бойынша ұлттық қауіпсіздік органдарының лауазымды адамдарына қатысты;";
6) тармақшадағы "677-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ 680, 681-баптары" деген сөздер "677, 680-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ 681-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"30) уполномоченного органа по антикоррупционной политике (статьи 154, 173, 439, 661, 679, 680 и 681);";
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) уполномоченного органа по борьбе с коррупцией (статьи 154, 173, 439, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 676, 677, 678 и 680 (части вторая и третья);";
подпункт 60) после цифр "661," дополнить цифрами "680,".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев шестого – пятнадцатого подпункта 1), подпункта 3) пункта 1, подпунктов 3), 4) и 5), абзацев первого – тридцатого, тридцать третьего – тридцать шестого подпункта 6) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) абзацев второго – пятого, шестнадцатого – девятнадцатого подпункта 1), подпунктов 2), 4)9) пункта 1, абзацев восьмого и девятого подпункта 3), абзаца второго и четвертого подпункта 4) пункта 2, подпункта 2), абзацев тридцать первого, тридцать второго и тридцать седьмого подпункта 6) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Установить, что до введения в действие подпункта 1) пункта 1 статьи 2 настоящего Закона абзац девятый подпункта 10) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона действует в следующей редакции:
"30-1) уполномоченного органа по борьбе с коррупцией (статьи 154, 173, 439, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 676, 677 и 678);".
3. Приостановить до 31 декабря 2026 года действие абзаца девятого подпункта 3) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"5. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 149 (частями второй и третьей), 174, 182, 255 (частями первой и второй), 256, 259, 269, 276 (частями второй и третьей), 283, 284, 285, 286 (частями второй, третьей и четвертой), 287 (частями четвертой и пятой), 290 (частью второй), 291, 297 (частями третьей и четвертой), 297-1 (частями третьей и четвертой), 362 (частями первой, третьей и пунктами 1) и 2) части четвертой), 370-1, 370-2 (частями второй и третьей), 371, 388-1, 394 (частями второй и третьей), 404 (частями второй и третьей), 405, 413, 414 (частями первой, второй и третьей), 415, 416 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 418, 437 (частями четвертой и шестой), 438 (частью четвертой), 439 (частью четвертой), 441 (частью четвертой), 442 (частью четвертой), 444, 450, 451, 452, 452-1, 453 (частью третьей), 454 (частью второй), 455, 456, 457, 459 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органами внутренних дел или национальной безопасности, начавшими досудебное расследование.".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

"30) сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жөніндегі уәкілетті органның (154, 173, 439, 661, 679, 680, 681-баптар);";
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі уәкілетті органның (154, 173, 439, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 676, 677, 678 және 680 (екінші және үшінші бөліктері)-баптар);";
60) тармақша "661," деген цифрлардан кейін "680," деген цифрлармен толықтырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының алтыншы – он бесінші абзацтарын, 3) тармақшасын, 3-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларын, 6) тармақшасының бірінші – отызыншы, отыз үшінші – отыз алтыншы абзацтарын;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші – бесінші, он алтыншы – он тоғызыншы абзацтарын, 2), 4) – 9) тармақшаларын, 2-тармағы 3) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 4) тармақшасының екінші және төртінші абзацтарын, 3-тармағының 2) тармақшасын, 6) тармақшасының отыз бірінші, отыз екінші және отыз жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 10) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"30-1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі уәкілетті органның (154, 173, 439, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 676, 677 және 678-баптар);".
3. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 3) тармақшасы тоғызыншы абзацының қолданысы 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 149 (екінші және үшінші бөліктерінде), 174, 182, 255 (бірінші және екінші бөліктерінде), 256, 259, 269, 276 (екінші және үшінші бөліктерінде), 283, 284, 285, 286 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 287 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 290 (екінші бөлігінде), 291, 297 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 297-1 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 362 (бірінші, үшінші бөліктерінде және төртінші бөлігінің 1) және 2) тармақтарында), 370-1, 370-2 (екінші және үшінші бөліктерінде), 371, 388-1, 394 (екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (екінші және үшінші бөліктерінде), 405, 413, 414 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 415, 416 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 418, 437 (төртінші және алтыншы бөліктерінде), 438 (төртінші бөлігінде), 439 (төртінші бөлігінде), 441 (төртінші бөлігінде), 442 (төртінші бөлігінде), 444, 450, 451, 452, 452-1, 453 (үшінші бөлігінде), 454 (екінші бөлігінде), 455, 456, 457, 459 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша алдын ала тергеуді сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастаған ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдары жүргізеді.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ