О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный, Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам приведения их в соответствие с Конституцией Республики Казахстан, совершенствования законодательства Республики Казахстан о выборах и прокуратуре
Закон Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 307-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок ввдения в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) по всему тексту слова "иностранцами", "иностранцы", "Иностранцы", "иностранца", "Иностранцам", "иностранцам", "иностранцев" заменить соответственно словами "иностранными гражданами", "иностранные граждане", "Иностранные граждане", "иностранного гражданина", "Иностранным гражданам", "иностранным гражданам", "иностранных граждан";
2) в статье 1:
в части второй:
после слов "на всей территории Республики" дополнить словом "Казахстан";
слово "неконституционными" заменить словами "не соответствующими Конституции";
слова "утрачивают юридическую силу" заменить словами "прекращают свое действие";
в части четвертой слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
3) в части первой статьи 2 после слов "окружающей среды," дополнить словом "основ";
4) в статье 3:
абзац второй пункта 4) после слов "создание угрозы" дополнить словом "национальной";
пункт 15) после слова "подрыв" дополнить словом "основ";
в пункте 16):
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в пункте 28):
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить;
5) в части второй статьи 15 слова "родовой, расовой, сословной" заменить словами "этнической, расовой";
6) часть шестую статьи 71 после слов "конституционного строя и" дополнить словом "национальной";
7) часть первую статьи 72 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"При рассмотрении судом вопроса об условно-досрочном освобождении осужденного день условно-досрочного освобождения определяется с учетом примененного (примененных) к нему условного сокращения (условных сокращений) срока лишения свободы.";

Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық-процестік, Қылмыстық-атқару кодекстеріне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне оларды Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келтіру, Қазақстан Республикасының сайлау және прокуратура туралы заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 11 маусымдағы № 307-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне:
1) бүкіл мәтін бойынша: "шетелдіктер", "шетелдікті", "Шетелдікті", "шетелдік немесе", "Шетелдіктерге", шетелдіктерге", "шетелдік азамат", "шетелдіктерді" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматын", "Шетел азаматын", "шетел азаматы немесе", "Шетел азаматтарына", "шетел азаматтарына", "шетел азаматы", "шетел азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
екінші бөлікте:
"Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңдық күшін жояды және қолданылуға жатпайды" деген сөздер "қолданысын тоқтатады және қолданылмауға тиіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 2-баптың бірінші бөлігіндегі "құрылысы" деген сөз "құрылыс негіздері" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-бапта:
4) тармақтың екінші абзацындағы "мемлекет қауіпсіздігіне" деген сөздер "мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақтағы "құрылысын құлатуға немесе бүлдіруге" деген сөздер "құрылыс негіздерін құлатуға немесе оған нұқсан келтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақта:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
28) тармақта:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталсын;
5) 15-баптың екінші бөлігіндегі "рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық" деген сөздер "этностық, нәсiлдiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 71-баптың алтыншы бөлігіндегі "және қауіпсіздігіне" деген сөздер "және ұлттық қауіпсіздігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 72-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Сотталған адамды шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы мәселені сот қараған кезде шартты түрде мерзімінен бұрын босату күні оған қатысты қолданылған бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту (шартты түрде қысқартулар) ескеріле отырып айқындалады.";

8) часть вторую статьи 73 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"При рассмотрении судом вопроса о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо сокращении срока назначенного наказания в порядке, определенном частью четвертой настоящей статьи в отношении осужденного, к которому применено (применены) условное сокращение (условные сокращения) срока лишения свободы, окончательный срок или размер наказания определяется с учетом ранее примененного условного сокращения (примененных условных сокращений) срока лишения свободы.";
9) дополнить статьей 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Условное сокращение срока лишения свободы
1. Лицу, отбывающему лишение свободы, при отсутствии у него дисциплинарного взыскания в течение одного года оставшийся неотбытый срок лишения свободы подлежит условному сокращению судом на один месяц.
В случае применения к осужденному дисциплинарного взыскания условное сокращение срока лишения свободы применяется через один год со дня его погашения или снятия и при условии соблюдения в этот период требований, предусмотренных настоящей статьей.
После применения условного сокращения срока лишения свободы и при соблюдении осужденным требований, предусмотренных настоящей статьей, очередное применение данной меры осуществляется через один год.
2. Условное сокращение срока лишения свободы не применяется в отношении осужденных, совершивших уголовное правонарушение в период отбывания наказания, осужденных к пожизненному лишению свободы, а также осужденных за преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением случаев совершения такого преступления несовершеннолетним в отношении несовершеннолетнего в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет, за террористическое или экстремистское преступление, повлекшее гибель людей либо сопряженное с совершением особо тяжкого преступления.
3. Если в период отбывания лишения свободы осужденный, к которому было применено (применены) условное сокращение (условные сокращения) срока лишения свободы, совершил уголовное правонарушение, суд отменяет условное сокращение (условные сокращения) срока лишения свободы:
1) по преступлениям – при назначении наказания по правилам назначения наказания по совокупности приговоров;
2) по уголовным проступкам – при назначении наказания;
3) в отношении осужденных, освобожденных от уголовной ответственности судом или органом уголовного преследования на основании части первой статьи 65, частей первой и третьей статьи 68, частей второй и четвертой статьи 78 Уголовного кодекса Республики Казахстан, – по представлению учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.

8) 73-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Сот осы баптың төртінші бөлігінде айқындалған тәртіппен жазаның өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл жаза түрімен ауыстыру не тағайындалған жаза мерзімін қысқарту туралы мәселені қарау кезінде бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту (шартты түрде қысқартулар) қолданылған сотталған адамға қатысты жазаның түпкілікті мерзімі немесе мөлшері бұрын қолданылған бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту (шартты түрде қысқартулар) ескеріле отырып айқындалады.";
9) мынадай мазмұндағы 73-1-баппен толықтырылсын:
"73-1-бап. Бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту
1. Бас бостандығынан айыруды өтеп жатқан адамның бір жыл ішінде тәртіптік жазасы болмаған кезде сот оны бас бостандығынан айырудың қалған өтелмеген мерзімін шартты түрде бір айға қысқартуға тиіс.
Сотталған адамға тәртіптік жаза қолданылған жағдайда бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту ол өтелген немесе алып тасталған күннен бастап бір жылдан кейін және сол кезеңде осы бапта көзделген талаптар сақталған кезде қолданылады.
Бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту қолданылғаннан кейін және сотталған адам осы бапта көзделген талаптарды сақтаған кезде осы шараның кезекті қолданылуы бір жылдан кейін жүзеге асырылады.
2. Бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту жазаны өтеу кезеңінде қылмыстық құқық бұзушылық жасаған сотталғандарға, өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталғандарға, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмысты кәмелетке толмаған адам он төрттен он сегізге дейінгі жастағы кәмелетке толмаған адамға қатысты жасаған жағдайларды қоспағанда, мұндай қылмыс үшін сотталғандарға, адамдардың қаза табуына алып келген не аса ауыр қылмыс жасаумен ұштасқан террористік немесе экстремистік қылмыс үшін сотталғандарға қатысты қолданылмайды.
3. Егер бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту (шартты түрде қысқартулар) қолданылған сотталған адам бас бостандығынан айыру жазасын өтеу кезеңінде қылмыстық құқық бұзушылық жасаса, сот:
1) үкімдердің жиынтығы бойынша жаза тағайындау қағидаларына сәйкес жаза тағайындау кезінде – қылмыстар бойынша;
2) жаза тағайындау кезінде – қылмыстық теріс қылықтар бойынша;
3) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі 65-бабының бірінші бөлігі, 68-бабының бірінші және үшінші бөліктері, 78-бабының екінші және төртінші бөліктері негізінде сот немесе қылмыстық қудалау органы қылмыстық жауаптылықтан босатқан сотталған адамдарға қатысты – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінің ұсынуы бойынша бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартудың (шартты түрде қысқартулардың) күшін жояды.

4. Условное сокращение (условные сокращения) срока лишения свободы включается (включаются) в отбытый срок наказания в случаях освобождения осужденного в связи с отбытием наказания, условно-досрочного освобождения, замены неотбытой части срока наказания более мягким видом наказания, сокращения срока наказания в порядке, определенном частью четвертой статьи 73 настоящего Кодекса, перевода в учреждение уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы минимальной безопасности.";
10) часть пятую статьи 77 после слов "конституционного строя и" дополнить словом "национальной";
11) в абзаце первом части первой статьи 78 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
12) абзац первый части второй статьи 148 дополнить словами "или с применением цифровых технологий";
13) заголовок и абзац первый части первой статьи 161 дополнить словами ", вооруженного конфликта";
14) заголовок статьи 163 после слов "ведения войны" дополнить словами "и вооруженных конфликтов";
15) абзац первый части первой и абзац первый части третьей статьи 170 после слова "подрыв" дополнить словом "основ";
16) в статье 174:
в заголовке слова "родовой, расовой, сословной" заменить словами "этнической, расовой";
в абзаце первом части первой:
слова "родовой, расовой, сословной" заменить словами "этнической, расовой";
слова "сословной, национальной, родовой" заменить словами "национальной, этнической";
слова "родовую, расовую, сословную" заменить словами "этническую, расовую";
17) в статье 179:
заголовок после слов "насильственное изменение" дополнить словом "основ";
абзац первый части первой и абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"1. Пропаганда или публичные призывы к насильственному захвату власти или насильственному удержанию власти в нарушение Конституции Республики Казахстан, насильственному изменению основ конституционного строя Республики Казахстан либо подрыву национальной безопасности, а равно изготовление, хранение с целью распространения или распространение материалов такого содержания, –";
"3. Действия, направленные на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан либо насильственное изменение основ конституционного строя Республики Казахстан, подрыв национальной безопасности, –";

4. Бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту (шартты түрде қысқартулар) сотталған адамды жазаны өтеуіне байланысты босату, шартты түрде мерзімінен бұрын босату, осы Кодекстің 73-бабының төртінші бөлігінде айқындалған тәртіппен жаза мерзімінің өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл жаза түрімен ауыстыру, жаза мерзімін қысқарту, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің қауіпсіздігі барынша төмен мекемесіне ауыстыру жағдайларында жазаның өтелген мерзіміне қосылады.";
10) 77-баптың бесінші бөлігіндегі "және қауіпсіздігіне" деген сөздер "және ұлттық қауіпсіздігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 78-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Парламентi" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 148-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "желісі бойынша" деген сөздерден кейін "немесе цифрлық технологияларды қолдана отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 161-баптың тақырыбы және бірінші бөлігінің бірінші абзацы "соғысты" деген сөзден кейін ", қарулы қақтығысты" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 163-баптың тақырыбы "Соғыс" деген сөзден кейін "және қарулы қақтығыс" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 170-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мен үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "құрылысты" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 174-бапта:
тақырыптағы "рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық" деген сөздер "этностық, нәсiлдiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық немесе дiни алауыздықты қоздыруға" деген сөздер "этностық, нәсiлдiк немесе дiни алауыздықты қоздыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тектiк-топтық, ұлттық, рулық" деген сөздер "ұлттық, этностық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық немесе дiни алауыздықты насихаттайтын" деген сөздер "этностық, нәсiлдiк немесе дiни алауыздықты насихаттайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 179-бапта:
тақырыптағы "құрылысын" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы және үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Конституциясын бұзып, билiктi күштеп басып алуды немесе билiктi күштеп ұстап тұруды, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуді не ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруді насихаттау немесе оларға жария түрде шақыру, сол сияқты осындай мазмұндағы материалдарды тарату мақсатында дайындау, сақтау немесе тарату –";
"3. Қазақстан Республикасының Конституциясын бұзып, билiктi күштеп басып алуға немесе билiктi күштеп ұстап тұруға не Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуге, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруге бағытталған әрекеттер –";

18) абзац первый части первой статьи 181 после слов "или изменения" дополнить словом "основ";
19) абзац первый статьи 183 изложить в следующей редакции:
"Дача разрешения на публикацию в печати и других средствах массовой информации сведений и материалов, направленных на разжигание национальной, этнической, расовой, социальной и религиозной вражды, пропагандирующих войну, вооруженные конфликты, содержащих призывы к насильственному захвату власти, насильственному удержанию власти, насильственному изменению основ конституционного строя Республики Казахстан, посягательству на территориальную целостность Республики Казахстан, подрыву национальной безопасности, –";
20) в пункте 4) части четвертой статьи 362 слова "законодательным актом" заменить словом "законом";
21) в заголовке, абзаце первом части первой, абзаце первом части третьей и примечании статьи 376 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
22) в абзаце первом части второй статьи 404:
слова "родовую, социальную, сословную" заменить словами "этническую, социальную";
после слов "насильственному ниспровержению" дополнить словом "основ";
после слова "подрыву" дополнить словом "национальной".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) по всему тексту слова "иностранец", "иностранцев", "иностранца" "иностранцем" заменить соответственно словами "иностранный гражданин", "иностранных граждан", "иностранного гражданина", "иностранным гражданином";
2) в абзаце первом части четвертой статьи 1 слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
3) часть вторую статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Суды не вправе применять законы и иные нормативные правовые акты, их отдельные положения, ущемляющие закрепленные Конституцией Республики Казахстан права и свободы человека и гражданина. Если суд усмотрит, что закон или иной нормативный правовой акт, его отдельные положения, подлежащие применению, ущемляют закрепленные Конституцией Республики Казахстан права и свободы человека и гражданина, он обязан приостановить производство по делу и обратиться в Конституционный Суд Республики Казахстан с представлением о признании этого акта или его отдельных положений неконституционными.";
4) заголовок и часть первую статьи 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Неприкосновенность частной жизни
1. Право на неприкосновенность частной жизни, личную и семейную тайну, защиту персональных данных от их незаконного сбора, обработки, хранения и использования, в том числе с применением цифровых технологий, гарантируется законом.
Каждый человек имеет право на тайну банковских операций, личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых и иных сообщений, передаваемых средствами связи, в том числе с применением цифровых технологий.";

18) 181-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "құрылысын құлату немесе өзгерту не оның біртұтастығы" деген сөздер "құрылыс негіздерін құлату немесе өзгерту не оның унитарлығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 183-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық, этностық, нәсілдік, әлеуметтiк және дiни араздықты қоздыруға бағытталған, соғысты, қарулы қақтығысты насихаттайтын, билікті күштеп басып алуға, билікті күштеп ұстап тұруға, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуге, Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығына қол сұғуға, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруге шақыруды қамтитын мәліметтер мен материалдарды баспа беттерінде және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға рұқсат беру –";
20) 362-баптың төртінші бөлігінің 4) тармағындағы "заңнамалық актісінде" деген сөздер "заңында" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 376-баптың тақырыбындағы, бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы, үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы және ескертудегі "Парламенті депутатының абыройы", "Парламентiнiң", "Парламентi" деген сөздер тиісінше "Құрылтайы депутатының ар-намысы", "Құрылтайының", "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 404-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацында:
"рулық, әлеуметтiк, тектік-топтық" деген сөздер "этностық, әлеуметтiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құрылысты" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қауіпсіздігіне" деген сөз "ұлттық қауіпсіздігіне" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "Шетелдіктер", "Шетелдіктің", "шетелдікке", "Шетелдік не", "шетелдіктің", "шетелдікті", "шетелдік болып табылса", "шетелдік немесе", "шетелдік, сол сияқты", "шетелдіктерді", "шетелдік азаматтарды беруге", "шетелдіктерге" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "Шетел азаматтары", "Шетел азаматының", "шетел азаматына", "Шетел азаматы не", "шетел азаматының", "шетел азаматын", "шетел азаматы болып табылса", "шетел азаматы немесе", "шетел азаматы, сол сияқты", "шетел азаматтарын", "шетел азаматтарын беруге", "шетел азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың төртінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 10-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттар адамның және азаматтың Қазақстан Республикасының Конституциясында бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіретін заңдарды және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, олардың жекелеген ережелерін қолдануға құқылы емес. Егер сот қолданылуға тиіс заң немесе өзге де нормативтiк құқықтық акт, оның жекелеген ережелері адамның және азаматтың Қазақстан Республикасының Конституциясында бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп тапса, ол iс бойынша iс жүргiзудi тоқтата тұруға және осы актiнi немесе оның жекелеген ережелерін конституциялық емес деп тану туралы ұсыну жасаумен Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына жүгінуге мiндеттi.";
4) 16-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Жеке өмiрге қол сұғылмау
1. Жеке өмірге қол сұғылмау құқығына, жеке және отбасы құпиясының болу құқығына, цифрлық технологияларды қолдануды қоса алғанда, дербес деректерді заңсыз жинаудан, өңдеуден, сақтаудан және пайдаланудан қорғау құқығына заңмен кепілдік беріледі.
Әр адамның банк операцияларының, жеке салымдар мен жинақтардың, жазысқан хаттардың, телефон арқылы сөйлескен сөздердің, пошта хабарламаларының және байланыс құралдары, оның ішінде цифрлық технологияларды қолдану арқылы берілетін өзге де хабарламалардың құпия болуына құқығы бар.";

5) часть вторую статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2. В случаях, предусмотренных законом, гражданам оказывается не оплачиваемая ими квалифицированная юридическая помощь.";
6) в части первой статьи 30 слово "наравне" заменить словом "наряду";
7) в пункте 6) части первой статьи 35:
вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующими Конституции";
слова "подлежащего применению по данному уголовному делу, от которого" заменить словами "его отдельных положений, подлежащих применению по данному уголовному делу, от которых";
8) в части второй статьи 45:
в абзаце первом:
слова "неконституционным подлежащего" заменить словами "неконституционными подлежащих";
слово "ущемляющего" заменить словами "его отдельных положений, ущемляющими";
в абзаце втором:
слово "подлежащего" заменить словами "его отдельных положений, подлежащих";
слово "неконституционным" заменить словом "неконституционными";
9) в части первой статьи 58:
цифры "83" заменить цифрами "84";
слова "возврату активов" заменить словами "защите прав инвесторов";
слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
10) часть вторую статьи 64 после слов "обязан разъяснить подозреваемому" дополнить словами "основания ограничения свободы и";
11) в части восьмой статьи 68 слова "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" заменить словами "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
12) в абзаце двадцать седьмом части шестой статьи 71 слова "юридическая помощь потерпевшему предоставляется бесплатно" заменить словами "потерпевшему предоставляется не оплачиваемая им квалифицированная юридическая помощь";
13) в абзаце первом части второй и абзаце первом части третьей статьи 122 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
14) в абзаце первом части первой статьи 131:
слова "При задержании" заменить словами "В момент задержания";
после слов "устно объявляет лицу" дополнить словами "основания ограничения его свободы";
15) в части четвертой статьи 178 слова "юридическую помощь бесплатно" заменить словами "неоплачиваемую квалифицированную юридическую помощь";
16) в пункте 1) части первой статьи 186 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
17) в статье 188:
в части первой слова "(области, городе республиканского значения, столице)" заменить словами "(столице, области, городе республиканского значения)";
в части третьей:
слова "(области, городе республиканского значения, столице)" заменить словами "(столице, области, городе республиканского значения)";
слова "(области, города республиканского значения, столицы)" заменить словами "(столицы, области, города республиканского значения)";

5) 27-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңда көзделген жағдайларда азаматтарға ақы төленбейтін білікті заң көмегі көрсетіледі.";
6) 30-баптың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
7) 35-баптың бірінші бөлігінің 6) тармағында:
"жататын" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"актіні" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 45-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзацта:
"жататын" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"актіні" деген сөздерден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"жататын" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"актiнi" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 58-баптың бірінші бөлігінде:
"83-бабына" деген сөздер "84-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"активтерді қайтару" деген сөздер "инвесторлардың құқықтарын қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 64-баптың екінші бөлігі "күдіктіге" деген сөзден кейін "бостандығын шектеу негіздерін және" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 68-баптың сегізінші бөлігіндегі "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" деген сөздер "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 71-баптың алтыншы бөлігінің жиырма жетінші абзацындағы "заң көмегі тегін" деген сөздер "ақы төленбейтін білікті заң көмегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 122-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы және үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 131-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында:
"ұстап алу кезінде" деген сөздер "ұстаған сәтте" деген сөздермен ауыстырылсын;
"лауазымды адамы оның" деген сөздерден кейін "бостандығын шектеу негіздерін," деген сөздермен толықтырылсын;
15) 178-баптың төртінші бөлігіндегі "заң көмегін тегін" деген сөздер "ақы төленбейтін білікті заң көмегін" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 186-баптың бірінші бөлігінің 1) тармағындағы "облыстан, республикалық маңызы бар қаладан, астанадан" деген сөздер "астанадан, облыстан, республикалық маңызы бар қаладан" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 188-бапта:
бірінші бөліктегі "(облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада)" деген сөздер "(астанада, облыста, республикалық маңызы бар қалада)" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"(облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада)" деген сөздер "(астанада, облыста, республикалық маңызы бар қалада)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер "(астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен ауыстырылсын;

18) в абзаце первом части первой статьи 213 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
19) абзац второй части первой статьи 243 дополнить словами ", в том числе с применением цифровых технологий";
20) в части шестой статьи 390:
слово "подлежащего" заменить словами "его отдельных положений, подлежащих";
слово "неконституционным" заменить словом "неконституционными";
21) абзац второй пункта 4) части первой статьи 398 изложить в следующей редакции:
"Суд при назначении наказания в виде лишения свободы указывает в приговоре вид учреждения, в котором осужденный должен отбывать наказание, а также разъясняет положения статьи 73-1 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а при назначении наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, устанавливает обязанность его явки в течение десяти суток после вступления приговора в законную силу в службу пробации для постановки на учет.";
22) в статье 476:
дополнить пунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) об условном сокращении срока лишения свободы, а также отмене ранее примененного условного сокращения (примененных условных сокращений) срока лишения свободы (часть первая и пункт 3) части третьей статьи 73-1 Уголовного кодекса Республики Казахстан);";
в пункте 15):
слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующими Конституции";
слово "примененного" заменить словами "его отдельных положений, примененных";
23) в статье 478:
часть вторую после цифр "12)," дополнить цифрами "13-1),";
часть четвертую после слов "поступления ходатайства" дополнить словом ", представления";
24) в пункте 5) части второй статьи 499:
слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующими Конституции";
слова "который был применен" заменить словами "его отдельных положений, которые были применены";
25) в пункте 2) части четвертой статьи 501:
слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующими Конституции";
после слов "правового акта" дополнить словами ", его отдельных положений";
26) в статье 547:
в заголовке, частях первой и второй слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Депутат Курултая Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть задержан, кроме случаев задержания на месте преступления или совершения тяжких и особо тяжких преступлений, содержаться под стражей, подвергнут домашнему аресту, приводу, привлечен к уголовной ответственности без согласия Курултая Республики Казахстан на лишение неприкосновенности.";
в части четвертой:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "Сенат или Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в части пятой слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в частях шестой и седьмой слова "соответствующая Палата Парламента" заменить словом "Курултай";
в части восьмой слова "соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан не дала" заменить словами "Курултай Республики Казахстан не дал";
в части девятой:
слова "соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан не дала" заменить словами "Курултай Республики Казахстан не дал";
слова "соответствующих Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
в части десятой слово "Парламента" заменить словом "Курултая";

18) 213-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 243-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы "жүйелер" деген сөзден кейін ", оның ішінде цифрлық технологияларды қолдану" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 390-баптың алтыншы бөлігінде:
"жататын" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"актіні" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 398-баптың бірінші бөлігі 4) тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот бас бостандығынан айыру түрінде жаза тағайындаған кезде үкімде сотталған адам жазасын өтеуге тиіс мекеменің түрін көрсетеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі 73-1-бабының ережелерін түсіндіреді, ал сотталған адамды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазалар тағайындаған кезде үкім заңды күшіне енгеннен кейін он тәулік ішінде пробация қызметіне есепке қою үшін келу міндетін белгілейді.";
22) 476-бапта:
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақпен толықтырылсын:
"13-1) бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту, сондай-ақ бұрын қолданылған бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартудың (қолданылған шартты түрде қысқартулардың) күшін жою туралы (Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі 73-1-бабының бірінші бөлігі және үшінші бөлігінің 3) тармағы);";
15) тармақта:
"актіні" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 478-бапта:
екінші бөлік "12)," деген цифрлардан кейін "13-1)," деген цифрлармен толықтырылсын;
төртінші бөлік "өтінішхат" деген сөзден кейін ", ұсыну" деген сөзбен толықтырылсын;
24) 499-баптың екінші бөлігінің 5) тармағында:
"актіні" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 501-баптың төртінші бөлігінің 2) тармағында:
"актіні" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 547-бапта:
тақырыптағы, бірінші және екінші бөліктердегі "Парламентiнiң", "Парламенті" деген сөздер тиісінше "Құрылтайының", "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутатын қылмыс орнында немесе ауыр және аса ауыр қылмыс жасағанда ұстау жағдайларын қоспағанда, оны өз өкілеттігі мерзімі ішінде Қазақстан Республикасы Құрылтайының қол сұғылмау кепілдігінен айыруға берген келiсiмiнсiз ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге, қылмыстық жауаптылыққа тартуға болмайды.";
төртінші бөлікте:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентінiң Сенатына немесе Мәжiлiсiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы және жетінші бөліктердегі "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы", "жатады" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының Құрылтайы", "тиіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлікте:
"Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламенттің тиісті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайдың" деген сөзбен ауыстырылсын;
оныншы бөліктегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;

27) в заголовке, частях первой и второй статьи 548 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
28) в статье 549:
в заголовке, частях первой и второй слова ", заместителя Председателя," заменить словом "или";
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"3. Председатель или судья Конституционного Суда Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть задержан, кроме случаев задержания на месте преступления либо совершения тяжких или особо тяжких преступлений, содержаться под стражей, подвергнут домашнему аресту, приводу, привлечен к уголовной ответственности без согласия Президента Республики Казахстан либо Курултая Республики Казахстан соответственно.
4. Для получения согласия на привлечение Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан к уголовной ответственности, задержание, содержание под стражей, домашний арест, привод Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление Президенту Республики Казахстан.
Для получения согласия на привлечение судьи Конституционного Суда Республики Казахстан к уголовной ответственности, задержание, содержание под стражей, домашний арест, привод Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление в Курултай Республики Казахстан.
Представление вносится перед предъявлением Председателю или судье Конституционного Суда Республики Казахстан постановления о квалификации деяния подозреваемого, внесением в суд ходатайства о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей, домашнего ареста, решением вопроса о необходимости задержания, принудительного привода его в орган досудебного расследования.";
в части пятой слова ", заместителя Председателя," заменить словом "или";
в части шестой слово "Парламента" заменить словами "Президента Республики Казахстан либо Курултая";
29) в статье 550:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Судья не может быть задержан, кроме случаев задержания на месте преступления или совершения тяжких и особо тяжких преступлений, содержаться под стражей, подвергнут домашнему аресту, приводу, привлечен к уголовной ответственности без согласия Президента Республики Казахстан, основанного на заключении Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, либо в случае, предусмотренном подпунктом 11) статьи 56 Конституции Республики Казахстан, – без согласия Курултая Республики Казахстан.";
в части четвертой слова "3) статьи 55 Конституции Республики Казахстан, – в Сенат Парламента" заменить словами "11) статьи 56 Конституции Республики Казахстан, – в Курултай";
в части шестой слова "Сената Парламента" заменить словом "Курултая";

27) 548-баптың тақырыбындағы, бірінші және екінші бөліктеріндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
28) 549-бапта:
тақырыптағы, бірінші және екінші бөліктердегі ", Төрағасының орынбасарына,", ", Төрағасының орынбасары,", ", Төрағасы орынбасарының," деген сөздер "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасын немесе судьясын қылмыс орнында не ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағанда ұстау жағдайларын қоспағанда, оларды өз өкілеттігі мерзімі ішінде тиісінше Қазақстан Республикасы Президентінің не Қазақстан Республикасы Құрылтайының келісімінсіз ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге, қылмыстық жауаптылыққа тартуға болмайды.
4. Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасын қылмыстық жауаптылыққа тартуға, ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну енгізеді.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясын қылмыстық жауаптылыққа тартуға, ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсыну енгізеді.
Ұсыну Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасына немесе судьясына күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулыны ұсынудың, сотқа күзетпен ұстау, үйқамаққа алу түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялау туралы өтінішхат енгізудің, оны ұстау, сотқа дейінгі тергеп-тексеру органына мәжбүрлеп әкелу қажеттілігі туралы мәселені шешудің алдында енгізіледі.";
бесінші бөліктегі ", Төрағасының орынбасарын," деген сөздер "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "Парламентiнiң" деген сөз "Президентінің не Қазақстан Республикасы Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 550-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Судьяны қылмыс орнында немесе ауыр және аса ауыр қылмыс жасағанда ұстау жағдайларын қоспағанда, оны Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қорытындысына негізделген Қазақстан Республикасы Президентінің келісімінсіз не Қазақстан Республикасы Конституциясының 56-бабының 11) тармақшасында көзделген жағдайда Қазақстан Республикасы Құрылтайының келісімінсіз ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге, қылмыстық жауаптылыққа тартуға болмайды.";
төртінші бөліктегі "ұстап алуға", "55-бабының 3) тармақшасында", "Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатына", "ұстап алу" деген сөздер тиісінше "ұстауға", "56-бабының 11) тармақшасында", "Қазақстан Республикасының Құрылтайына", "ұстау" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "Парламенті Сенатының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;

30) в статье 551:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Генеральный Прокурор Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть задержан, кроме случаев задержания на месте преступления или совершения тяжких и особо тяжких преступлений, содержаться под стражей, подвергнут домашнему аресту, приводу, привлечен к уголовной ответственности без согласия Президента Республики Казахстан на лишение неприкосновенности.";
в части четвертой слова "в Сенат Парламента" заменить словом "Президенту";
в части пятой слова "Сената Парламента" заменить словом "Президента";
31) в статье 551-1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть задержан, кроме случаев задержания на месте преступления или совершения тяжких и особо тяжких преступлений, содержаться под стражей, подвергнут домашнему аресту, приводу, привлечен к уголовной ответственности без согласия Президента Республики Казахстан на лишение неприкосновенности.";
в части третьей слова "в Сенат Парламента" заменить словом "Президенту";
в части 3-1 слова "Сената Парламента" заменить словом "Президента";
32) в статье 552:
в заголовке:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова ", заместителя Председателя," заменить словом "или";
в части второй:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова ", заместителю Председателя," заменить словом "или";
слова "4 статьи 52, пункте 5 статьи 71, пункте 2 статьи 79, пункте 3 статьи 83 и пункте 3 статьи 83-1" заменить словами "3 статьи 55, пункте 6 статьи 72, пункте 2 статьи 80, пункте 4 статьи 84 и пункте 4 статьи 85";
33) в пункте 1) части второй статьи 569 слова "суверенитету, безопасности," заменить словами "Суверенитету, национальной безопасности,";
34) в части второй статьи 617-4 слово "законодательных" заменить словом "законах";
35) пункт 2) части первой статьи 631 после слов "конституционного строя и" дополнить словом "национальной".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:

30) 551-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Бас Прокурорын қылмыс орнында немесе ауыр және аса ауыр қылмыс жасағанда ұстау жағдайларын қоспағанда, оны өз өкілеттігі мерзімі ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің қол сұғылмау кепілдігінен айыруға берген келiсiмiнсiз ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге, қылмыстық жауаптылыққа тартуға болмайды.";
төртінші бөліктегі "ұстап алуға", "Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатына", "ұстап алу" деген сөздер тиісінше "ұстауға", "Қазақстан Республикасының Президентіне", "ұстау" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "Парламенті Сенатының" деген сөздер "Президентінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
31) 551-1-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілді қылмыс орнында немесе ауыр және аса ауыр қылмыс жасағанда ұстау жағдайларын қоспағанда, оны өз өкілеттігі мерзімі ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің қол сұғылмау кепілдігінен айыруға берген келiсiмiнсiз ұстауға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге, қылмыстық жауаптылыққа тартуға болмайды.";
үшінші бөліктегі "ұстап алуға", "Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатына", "ұстап алу" деген сөздер тиісінше "ұстауға", "Қазақстан Республикасының Президентіне", "ұстау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1-бөліктегі "Парламенті Сенатының" деген сөздер "Президентінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
32) 552-бапта:
тақырыпта:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
", Төрағасының орынбасарына," деген сөздер "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
", Төрағасының орынбасарына," деген сөздер "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
"52-бабының 4-тармағында, 71-бабының 5-тармағында, 79-бабының 2-тармағында, 83-бабының 3-тармағында және 83-1-бабының 3-тармағында" деген сөздер "55-бабының 3-тармағында, 72-бабының 6-тармағында, 80-бабының 2-тармағында, 84-бабының 4-тармағында және 85-бабының 4-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 569-баптың екінші бөлігінің 1) тармағындағы "егемендігіне," деген сөз "Егемендігіне, ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 617-4-баптың екінші бөлігіндегі "заңнамалық" деген сөз "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
35) 631-баптың бірінші бөлігінің 2) тармағындағы "мемлекет" деген сөз "мемлекеттің ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:

1) по всему тексту слова "иностранцы", "иностранца", "иностранец" заменить соответственно словами "иностранные граждане", "иностранного гражданина", "иностранный гражданин";
2) в абзаце первом части первой статьи 18 слова "области, города республиканского значения, столицы, района, города" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов";
3) в части первой статьи 32:
в подпункте 1):
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
в подпункте 5) слова "области, городе республиканского значения и столице" заменить словами "столице, области и городе республиканского значения";
4) в части первой статьи 33 слова "областная, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
5) в статье 34:
в абзаце втором части первой слова "областную, города республиканского значения, столицы общественную наблюдательную комиссию" заменить словами "общественную наблюдательную комиссию столицы, области и города республиканского значения";
в части второй слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
6) статью 90 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Администрация учреждения смешанной безопасности обязана в течение одного рабочего дня после дня получения вступившего в силу приговора или постановления суда письменно ознакомить осужденного с положениями статьи 73-1 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
7) в статье 96:
часть первую дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"При рассмотрении вопроса об изменении вида учреждения в отбытый осужденным срок наказания включается (включаются) условное сокращение (условные сокращения) срока лишения свободы, примененное (примененные) на основании части первой статьи 73-1 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
абзац третий части 3-1 изложить в следующей редакции:
"Изменение вида на учреждение полной безопасности не допускается в отношении осужденных женщин, а также осужденных с инвалидностью.";
8) в части восьмой статьи 97 и части третьей статьи 103 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";

1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдiктер", "Шетелдiкті", "Шетелдiктің", "шетелдiк немесе", "шетелдiкті" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "Шетел азаматын", "Шетел азаматының", "шетел азаматын немесе", "шетел азаматын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздер "Қазақстан Республикасы астанасының, облыстарының, республикалық маңызы бар қалаларының, аудандарының, облыстық маңызы бар қалаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 32-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
"Парламентiнің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы" деген сөздер "астанадағы, облыстағы және республикалық маңызы бар қаладағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 33-баптың бірінші бөлігіндегі "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 34-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана" деген сөздер "Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 90-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Қауiпсiздiгі аралас мекеменiң әкiмшiлiгi сотталған адамды күшiне енген сот үкiмiн немесе қаулысын алған күннен кейiнгі бiр жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 73-1-бабының ережелерiмен жазбаша таныстыруға мiндеттi.";
7) 96-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Мекеме түрін өзгерту туралы мәселені қарау кезінде сотталған адамның жазасының өтелген мерзіміне Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі 73-1-бабының бірінші бөлігі негізінде қолданылған бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту (шартты түрде қысқартулар) қосылады.";
3-1-бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотталған әйелдерге, сондай-ақ мүгедектігі бар сотталғандарға қатысты мекеме түрін толық қауіпсіз мекемеге өзгертуге жол берілмейді.";
8) 97-баптың сегізінші бөлігіндегі және 103-баптың үшінші бөлігіндегі "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в подпункте 5) части третьей статьи 104 слова "в республиканском" заменить словами "во всенародном";
10) статью 109 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Ограничения в телефонных переговорах, установленные частью второй настоящей статьи, не распространяются на осужденных женщин, имеющих или воспитывающих малолетнего ребенка, и осужденных мужчин, воспитывающих в одиночку малолетнего ребенка, для которых право телефонных переговоров сохраняется исключительно для поддержания связи с малолетними детьми в соответствии с периодичностью, установленной частью первой настоящей статьи.";
11) часть вторую статьи 110 изложить в следующей редакции:
"2. Осужденным запрещаются получение, приобретение, подписка, хранение и распространение изданий, содержащих пропаганду или агитацию насильственного изменения основ конституционного строя, посягательства на территориальную целостность, Суверенитет и Независимость Республики Казахстан, нарушения общественного порядка, подрыва национальной безопасности, войны, вооруженных конфликтов, социального, расового, национального, этнического, религиозного превосходства или розни, культа жестокости и насилия, а также порнографического характера.";
12) часть вторую статьи 113 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Осужденные женщины, имеющие или воспитывающие малолетнего ребенка, и осужденные мужчины, воспитывающие в одиночку малолетнего ребенка, имеют право два раза в год на краткосрочный выезд за пределы учреждения минимальной безопасности для свидания с ними.";
13) статью 116 дополнить частями 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. При условии надлежащей охраны и изоляции допускается, чтобы роды происходили не в учреждении, а в родильном отделении медицинских организаций здравоохранения по месту нахождения учреждения. Если же ребенок рождается в учреждении, то об этом не указывается в свидетельстве о рождении.
3-2. Осужденные беременные женщины и кормящие матери в соответствии с медицинским заключением могут приобретать продукты питания за счет собственных средств в количестве и ассортименте, необходимых для поддержания нормального здоровья матери и ребенка.";
14) предложение второе части третьей статьи 129 дополнить словами ", за исключением осужденных женщин, имеющих или воспитывающих малолетнего ребенка, и осужденных мужчин, воспитывающих в одиночку малолетнего ребенка";
15) дополнить статьями 136-1 и 138-1 следующего содержания:
"Статья 136-1. Условия отбывания наказания в учреждениях средней безопасности для содержания женщин

9) 104-баптың үшінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 109-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың екінші бөлігінде белгіленген телефон арқылы сөйлесуге қойылатын шектеулер жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған сотталған әйелдерге және жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған ер адамдарға қолданылмайды, олардың телефон арқылы сөйлесу құқығы осы баптың бірінші бөлігінде белгіленген кезеңділікке сәйкес жас балаларымен байланысып тұру үшін ғана сақталады.";
11) 110-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сотталғандарға Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуді, аумағының тұтастығына, Егемендігі мен Тәуелсіздігіне қол сұғуды, қоғамдық тәртіпті бұзуды, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруді, соғысты, қарулы қақтығысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, этностық, діни басымдықты немесе алауыздықты, қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа бас ұруды насихаттауды немесе үгiттеуді қамтитын, сондай-ақ порнографиялық сипаттағы басылымдарды алуға, сатып алуға, жаздырып алуға, сақтауға және таратуға тыйым салынады.";
12) 113-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған сотталған әйелдердің және жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған сотталған ер адамдардың олармен кездесу үшін жылына екі рет қауіпсіздігі барынша төмен мекемеден тысқары жерге қысқа мерзімге шығуға құқығы бар.";
13) 116-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Тиісті күзету және оқшаулау жағдайында босанудың мекемеде емес, мекеме тұрған жердегі медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының босандыру бөлімшесінде өтуіне жол беріледі. Егер бала мекемеде туылса, ол жөнінде туу туралы куәлігінде көрсетілмейді.
3-2. Сотталған жүкті әйелдер мен бала емізетін аналардың медициналық қорытындыға сәйкес өз қаражаты есебінен ана мен баланың қалыпты денсаулығын сақтау үшін қажетті мөлшерде және ассортиментте тамақ өнімдерін сатып алуына болады.";
14) 129-баптың үшінші бөлігінің екінші сөйлеміндегі "Жазаны" деген сөз "Жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған сотталған әйелдерді және жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған сотталған ер адамдарды қоспағанда, жазаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 136-1 және 138-1-баптармен толықтырылсын:
"136-1-бап. Әйелдерді ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде жазаны өтеу жағдайлары

1. Осужденные, отбывающие наказание в обычных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до девяти месячных расчетных показателей;
2) получать семь посылок или передач и семь бандеролей в течение года;
3) иметь семь краткосрочных и три длительных свидания в течение года.
2. Осужденные, отбывающие наказание в облегченных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей;
2) получать двенадцать посылок или передач и двенадцать бандеролей в течение года;
3) иметь семь краткосрочных и семь длительных свиданий в течение года.
3. Осужденные, отбывающие наказание в льготных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до восемнадцати месячных расчетных показателей;
2) получать пятнадцать посылок или передач и пятнадцать бандеролей в течение года;
3) иметь двенадцать длительных свиданий в течение года, краткосрочные свидания без ограничения их количества.
4. Осужденные, отбывающие наказание в строгих условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до пяти месячных расчетных показателей;
2) получать четыре посылки или передачи и четыре бандероли в течение года;
3) иметь три краткосрочных свидания в течение года;
4) пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью два часа.";
"Статья 138-1. Условия отбывания наказания в учреждениях максимальной безопасности для содержания женщин
1. Осужденные, отбывающие наказание в обычных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до семи месячных расчетных показателей;
2) получать шесть посылок или передач и шесть бандеролей в течение года;

1. Жазасын дағдылы жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты тоғыз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде жеті сауқат немесе сәлемдеме және жеті бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде жеті қысқа мерзімді және үш ұзақ мерзімді кездесу алуға құқылы.
2. Жазасын жеңiлдетiлген жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты он бес айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл ішінде он екі сауқат немесе сәлемдеме және он екі бандероль алуға;
3) бір жыл iшiнде жеті қысқа мерзiмдi және жеті ұзақ мерзімді кездесу алуға құқылы.
3. Жазасын жеңілдікті жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты он сегіз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде он бес сауқат немесе сәлемдеме және он бес бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде он екі ұзақ мерзімді кездесу, саны шектеусіз қысқа мерзімді кездесулер алуға құқылы.
4. Жазасын қатаң жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты бес айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде төрт сауқат немесе сәлемдеме және төрт бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде үш қысқа мерзімді кездесу алуға;
4) күн сайын ұзақтығы екі сағат сейілдеуді пайдалануға құқылы.";
"138-1-бап. Әйелдерді ұстауға арналған қауіпсіздігі барынша жоғары мекемелерде жазаны өтеу жағдайлары
1. Жазасын дағдылы жағдайларда өтеп жүрген сотталған адамдар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты жеті айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде алты сауқат немесе сәлемдеме және алты бандероль алуға;

3) иметь пять краткосрочных и два длительных свидания в течение года.
2. Осужденные, отбывающие наказание в облегченных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до двенадцати месячных расчетных показателей;
2) получать восемь посылок или передач и восемь бандеролей в течение года;
3) иметь шесть краткосрочных и шесть длительных свиданий в течение года.
3. Осужденные, отбывающие наказание в льготных условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей;
2) получать десять посылок или передач и десять бандеролей в течение года;
3) иметь семь длительных свиданий в течение года, краткосрочные свидания без ограничения их количества.
4. Осужденные, отбывающие наказание в строгих условиях, проживают в общежитиях или камерах.
Они вправе:
1) ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до четырех месячных расчетных показателей;
2) получать три посылки или передачи и три бандероли в течение года;
3) иметь три краткосрочных свидания в течение года;
4) пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью два часа.";
16) в абзацах первом и втором части восьмой и части десятой статьи 143 слова "соответствующей области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, соответствующей области, города республиканского значения";
17) в абзаце втором части восьмой статьи 150 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
18) дополнить статьей 162-1 следующего содержания:
"Статья 162-1. Порядок представления к условному сокращению срока лишения свободы
1. Администрация учреждения обязана уведомить осужденного о наступлении правовых оснований для применения к нему условного сокращения срока лишения свободы в течение пяти дней после отбытия им одного года лишения свободы со дня:
1) вступления приговора либо постановления суда в законную силу;
2) предыдущего применения условного сокращения срока лишения свободы;
3) погашения или снятия последнего взыскания и при условии отсутствия действующего взыскания.

3) бір жыл ішінде бес қысқа мерзімді және екі ұзақ мерзімді кездесу алуға құқылы.
2. Жазасын жеңiлдетiлген жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты он екі айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде сегіз сауқат немесе сәлемдеме және сегіз бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде алты қысқа мерзімді және алты ұзақ мерзімді кездесу алуға құқылы.
3. Жазасын жеңiлдікті жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты он бес айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл iшiнде он сауқат немесе сәлемдеме және он бандероль алуға;
3) бір жыл ішінде жеті ұзақ мерзімді кездесу, саны шектеусіз қысқа мерзімді кездесулер алуға құқылы.
4. Жазасын қатаң жағдайларда өтеп жүрген сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады.
Олар:
1) ай сайын тамақ өнімдері мен бiрiншi кезектегі қажеттi заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты төрт айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде жұмсауға;
2) бір жыл ішінде үш сауқат немесе сәлемдеме және үш бандероль алуға;
3) бір жыл iшiнде үш қысқа мерзiмдi кездесу алуға;
4) күн сайын ұзақтығы екі сағат сейілдеуді пайдалануға құқылы.";
16) 143-баптың сегізінші бөлігінің бірінші және екінші абзацтарындағы және оныншы бөлігіндегі "тиiстi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана" деген сөздер тиісінше "астананың, тиiстi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 150-баптың сегізінші бөлігінің екінші абзацындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) мынадай мазмұндағы 162-1-баппен толықтырылсын:
"162-1-бап. Бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартуға ұсыну тәртібі
1. Мекеме әкімшілігі сотталған адамды:
1) соттың үкімі немесе қаулысы заңды күшіне енген;
2) бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқарту осының алдында қолданылған;
3) соңғы жазалау өтелген немесе алып тасталған күннен бастап ол бас бостандығынан айыру жазасының бір жылын өтегеннен кейін бес күн ішінде және қолданыстағы жазалау болмаған жағдайда бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартуды қолдану үшін құқықтық негіздердің басталғаны туралы хабардар етуге міндетті.

2. В течение десяти дней со дня наступления у осужденного правовых оснований для применения к нему условного сокращения срока лишения свободы администрация учреждения направляет в суд представление с приложением подтверждающих материалов, а также в письменной форме уведомляет прокурора.
3. Если осужденный в период отбывания лишения свободы совершил новое уголовное правонарушение, администрация учреждения в течение десяти дней:
1) со дня начала досудебного расследования направляет в орган уголовного преследования для приобщения к делу материалы, характеризующие личность подозреваемого, обвиняемого, с приложением сведений, подтверждающих примененное (примененные) к осужденному условное сокращение (условные сокращения) срока лишения свободы;
2) со дня получения постановления о прекращении уголовного дела по основаниям, предусмотренным частью первой статьи 65, частями первой и третьей статьи 68, частями второй и четвертой статьи 78 Уголовного кодекса Республики Казахстан, направляет представление в суд об отмене ранее примененного условного сокращения (примененных условных сокращений) срока лишения свободы.
Одновременно администрация учреждения в письменной форме уведомляет прокурора о соблюдении положений, предусмотренных настоящей статьей. Материалы в суд и уведомление прокурору могут направляться в виде электронного документа.";
19) в абзаце первом части первой статьи 166:
слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
слово "жилья" заменить словом "жилища";
20) в абзаце первом части первой статьи 168 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года:
1) по всему тексту слова "законодательные акты", "законодательных актов", "законодательным актом", "законодательными актами", "законодательного акта" заменить соответственно словами "законы", "законов", "законом", "законами", "закона";
2) по всему тексту слова "иностранцев", "Иностранцы", "иностранцами", "иностранца", "иностранец", "иностранцам", "иностранцу", "иностранцем" заменить соответственно словами "иностранных граждан", "Иностранные граждане", "иностранными гражданами", "иностранного гражданина", "иностранный гражданин", "иностранным гражданам", "иностранному гражданину", "иностранным гражданином";

2. Сотталған адамға қатысты бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартуды қолдану үшін құқықтық негіздер басталған күннен бастап он күн ішінде мекеме әкімшілігі растайтын материалдарды қоса тіркей отырып, сотқа ұсыну жібереді, сондай-ақ прокурорды жазбаша нысанда хабардар етеді.
3. Егер сотталған адам бас бостандығынан айыру жазасын өтеу кезеңінде жаңа қылмыстық құқық бұзушылық жасаса, мекеме әкімшілігі он күн ішінде:
1) сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған күннен бастап қылмыстық қудалау органына сотталған адамға қолданылған бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартуды (шартты түрде қысқартуларды) растайтын мәліметтерді қоса беріп, іске қосу үшін күдіктінің, айыпталушының жеке басына мінездеме беретін материалдарды жібереді;
2) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі 65-бабының бірінші бөлігінде, 68-бабының бірінші және үшінші бөліктерінде, 78-бабының екінші және төртінші бөліктерінде көзделген негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны алған күннен бастап сотқа бұрын қолданылған бас бостандығынан айыру мерзімін шартты түрде қысқартудың (шартты түрде қысқартулардың) күшін жою туралы ұсыну жібереді.
Сонымен бір мезгілде мекеме әкімшілігі прокурорды осы бапта көзделген ережелердің сақталғаны туралы жазбаша нысанда хабардар етеді. Сотқа жолданатын материалдар мен прокурорға жолданатын хабарлама электрондық құжат түрінде жіберілуі мүмкін.";
19) 166-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында:
"облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың," деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың," деген сөздермен ауыстырылсын;
"тұрғын үйiнiң" деген сөздер "тұрғынжайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 168-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың," деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың," деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілеріне", "заңнамалық актілерде", "заңнамалық актілерінің", "заңнамалық актісіне", "заңнамалық актілерінде", "заңнамалық актісінде", "заңнамалық актісінің", "заңнамалық актіде", "заңнамалық актілерге" деген сөздер тиісінше "заңдарына", заңдарда", "заңдарының", "заңына", "заңдарында", "заңында", "заңының", "заңда", "заңдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "шетелдікті", "шетелдіктерді", "шетелдіктерден", "шетелдіктерге", "шетелдіктермен", "шетелдікке", "Шетелдіктердің", "шетелдіктердің", "шетелдік не", "шетелдіктің", "шетелдік немесе", "Шетелдік немесе", "Шетелдікті", "Шетелдіктерді" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматын", "шетел азаматтарын", "шетел азаматтарынан", "шетел азаматтарына", "шетел азаматтарымен", "шетел азаматына", "Шетел азаматтарының", "шетел азаматтарының", "шетел азаматы не", "шетел азаматының", "шетел азаматы немесе", "Шетел азаматы немесе", "Шетел азаматын", "Шетел азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) по всему тексту слова "областей, городов республиканского значения и столицы", "областей, городов республиканского значения, столицы", "области, города республиканского значения, столицы", "области, городе республиканского значения, столице" и "области, города республиканского значения и столицы" заменить соответственно словами "столицы, областей и городов республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения", "столицы, области, города республиканского значения", "столице, области, городе республиканского значения" и "столицы, области и города республиканского значения";
4) в части третьей статьи 8:
в абзаце первом:
после слов "правовые акты," дополнить словами "их отдельные положения,";
слова "подлежащий применению, ущемляет" заменить словами "его отдельные положения, подлежащие применению, ущемляют";
слово "неконституционным" заменить словами "или его отдельных положений неконституционными";
в абзаце втором слова "признанном неконституционным" заменить словами "его отдельных положениях, признанных не соответствующими Конституции";
5) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Неприкосновенность частнойжизни и охрана тайны
Право на неприкосновенность частной жизни, личную и семейную тайну, защиту персональных данных от их незаконного сбора, обработки, хранения и использования, в том числе с применением цифровых технологий, гарантируется законом.
Каждый человек имеет право на тайну банковских операций, личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых и иных сообщений, передаваемых средствами связи, в том числе с применением цифровых технологий.
Ограничения этих прав в ходе производства по делу об административном правонарушении допускаются только в случаях и порядке, прямо установленных законом.";
6) часть вторую статьи 20 изложить в следующей редакции:
"2. В случаях, предусмотренных законом, гражданам оказывается не оплачиваемая ими квалифицированная юридическая помощь.";
7) в абзаце семнадцатом части первой статьи 44 слово "тенге" заменить словом "теңге";
8) в части второй статьи 63 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
9) в заголовке главы 11 слова "в республиканском" заменить словами "во всенародном";
10) в заголовке и абзаце первом статьи 101 слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
11) в абзаце первом статьи 102 слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
12) в заголовке и абзаце первом статьи 105 слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
13) в абзаце первом статьи 106:
слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
слово "выборщиков," исключить;
слова "в республиканском" заменить словами "во всенародном";
14) в заголовке, абзаце первом части первой и абзаце первом части второй статьи 107 слова "в республиканском" заменить словами "во всенародном";
15) в абзаце первом статьи 110 слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
16) в статье 111:
в заголовке слово "республиканском" заменить словом "всенародном";
в абзаце первом слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
17) в статье 112:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Опубликование или выпуск в эфир агитационных материалов кандидатов, политических партий, участвующих в выборах, средствами массовой информации, пользователями онлайн-платформ, которые не позднее пяти дней до начала проведения предвыборной агитации не объявили и не опубликовали, а также не представили в избирательную комиссию сведения о размере оплаты, условиях и порядке предоставления эфира и печатной площади или количества публикаций агитационных материалов, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";

3) бүкіл мәтін бойынша "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана", "облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" және "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала", "астанадағы, облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" және "Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың үшінші бөлігінде:
бірінші абзац:
"актiлердi" деген сөзден кейін ", олардың жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"акт" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелері" деген сөздермен толықтырылсын;
"осы актiнi" деген сөздерден кейін "немесе оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "конституциялық емес", "негізделген шешімдері орындалуға жатпайды" деген сөздер тиісінше "Конституцияға сәйкес келмейді", ", оның жекелеген ережелеріне негізделген шешімдері орындалмауға тиіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Жеке өмiрге қол сұғылмау және құпияны қорғау
Жеке өмірге қол сұғылмау құқығына, жеке және отбасы құпиясының болу құқығына, цифрлық технологияларды қолдануды қоса алғанда, дербес деректерді заңсыз жинаудан, өңдеуден, сақтаудан және пайдаланудан қорғау құқығына заңмен кепілдік беріледі.
Әр адамның банк операцияларының, жеке салымдар мен жинақтардың, жазысқан хаттардың, телефон арқылы сөйлескен сөздердің, пошта хабарламаларының және байланыс құралдары, оның ішінде цифрлық технологияларды қолдану арқылы берілетін өзге де хабарламалардың құпия болуына құқығы бар.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу барысында бұл құқықтарды шектеуге заңда тiкелей белгiленген жағдайларда және тәртiппен ғана жол берiледi.";
6) 20-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңда көзделген жағдайларда азаматтарға ақы төленбейтін білікті заң көмегi көрсетiледi.";
7) 44-баптың бірінші бөлігінің он жетінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8) 63-баптың екінші бөлігіндегі "Парламентi" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 11-тараудың тақырыбындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 101-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 102-баптың бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 105-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 106-баптың бірінші абзацында:
"республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"таңдаушылар," деген сөз алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
14) 107-баптың тақырыбындағы, бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы және екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 110-баптың бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 111-бапта:
тақырыптағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 112-бапта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Эфирден жəне баспасөз бетінен орын бергені немесе үгіт материалдары жарияланымдарының саны үшін төлемнің мөлшері, шарттары мен тəртібі туралы мəліметті сайлау алдындағы үгіт жүргізу басталардан бес күн бұрын хабарламаған жəне жарияламаған, сондай-ақ сайлау комиссиясына ұсынбаған бұқаралық ақпарат құралдарының, онлайн-платформаларды пайдаланушылардың сайлауға қатысатын кандидаттардың, саяси партиялардың үгіт материалдарын жариялауы немесе эфирге шығаруы –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

дополнить частью 6-1 следующего содержания:
"6-1. Отказ пользователями онлайн-платформ в предоставлении объема информации одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, в случае, если другому кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, этим же пользователем онлайн-платформы было дано согласие на предоставление объема информации, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"8. Создание преимущества тому или иному кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, условиями договора о предоставлении кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, эфирного времени, печатной площади в средствах массовой информации, объема информации пользователями онлайн-платформ, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
18) в абзаце первом статьи 113 слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
19) в заголовке статьи 115 слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
20) дополнить статьей 116-1 следующего содержания:
"Статья 116-1. Привлечение финансирования или принятие иной материальной помощи, помимо избирательных фондов
Привлечение кандидатами, политическими партиями, выдвинувшими партийные списки, иных денег из других источников, помимо своих избирательных фондов, в целях оплаты расходов, связанных с выступлениями в средствах массовой информации, на онлайн-платформах, проведением публичных предвыборных мероприятий, изданием дополнительных агитационных материалов, покрытием транспортных и командировочных расходов, а также принятие любых не оплаченных из средств избирательных фондов кандидатами товаров, работ и услуг физических и юридических лиц, используемых кандидатами в ходе избирательной кампании, оказание указанным физическим и юридическим лицам любого содействия со стороны кандидата за предоставление этих услуг, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на юридических лиц – в размере пятидесяти пяти месячных расчетных показателей.";
21) в статье 119:
в заголовке слово "республиканского" заменить словом "всенародного";
в абзаце первом части третьей слово "республиканском" заменить словом "всенародном";
22) в статье 120:
абзац первый части первой после слов "средствами массовой информации" дополнить словами ", пользователями онлайн-платформ";
абзац первый части второй после слов "в средствах массовой информации" дополнить словами ", на онлайн-платформах";

мынадай мазмұндағы 6-1-бөлікпен толықтырылсын:
"6-1. Онлайн-платформаларды пайдаланушылардың кандидаттардың, партиялық тізімді ұсынған саяси партияның біріне ақпарат көлемін беруден бас тартуы, егер басқа кандидатқа, партиялық тізімді ұсынған саяси партияға осы онлайн-платформаларды пайдаланушы ақпарат көлемін беруге келісім берген болса –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Онлайн-платформаларды пайдаланушылардың кандидаттарға және партиялық тізімдерді ұсынған саяси партияларға бұқаралық ақпарат құралдарында эфир уақытын, баспасөз бетінен орын, ақпарат көлемін беру туралы шарт талаптарымен қандай да бір кандидатқа, партиялық тізімді ұсынған саяси партияға артықшылық жасауы –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
18) 113-баптың бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 115-баптың тақырыбындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) мынадай мазмұндағы 116-1-баппен толықтырылсын:
"116-1-бап. Сайлау қорларынан тыс қаржыландыруды тарту немесе өзге де материалдық көмекті қабылдау
Кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың бұқаралық ақпарат құралдарына, онлайн-платформаларға шығумен, сайлау алдындағы жария іс-шараларды өткізумен, қосымша үгіт материалдарын шығарумен, көлік және іссапар шығыстарын жабумен байланысты шығыстарды төлеу мақсатында өздерінің сайлау қорларынан тыс басқа көздерден өзге ақшаны тартуы, сондай-ақ сайлау науқаны барысында кандидаттар пайдаланатын, сайлау қорлары қаражатынан ақысы төленбеген жеке және заңды тұлғалардың кез келген тауарын, жұмысы мен көрсететін қызметiн кандидаттардың қабылдауы, осы қызметтерді ұсынғаны үшін аталған жеке және заңды тұлғаларға кандидат тарапынан кез келген жәрдем көрсетілуі –
жеке тұлғаларға – жиырма бес, заңды тұлғаларға елу бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
21) 119-бапта:
тақырыптағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 120-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "Бұқаралық ақпарат құралдарының" деген сөздерден кейін ", онлайн-платформаларды пайдаланушылардың" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы "Бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздерден кейін ", онлайн-платформаларда" деген сөздермен толықтырылсын;

23) в заголовке и абзаце первом статьи 121 слово "(выборщиков)" исключить;
24) статью 125 изложить в следующей редакции:
"Статья 125. Нецелевое расходование средств, выделенных из государственного бюджета на проведение предвыборной агитации
Нецелевое расходование кандидатами в депутаты или на иную выборную должность средств, выделенных из государственного бюджета на проведение предвыборной агитации, –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
25) в абзаце первом части четвертой статьи 193 и абзаце первом части первой статьи 252-1 слово "тенге" заменить словом "теңге";
26) в абзаце первом подпункта 2) части первой статьи 434-1 слова ", сословной и родовой" заменить словами "и этнической";
27) статью 444 дополнить частями 3-1 и шестой следующего содержания:
"3-1. Допуск граждан Республики Казахстан в казино, залы игровых автоматов, допуск в которые в соответствии с действующим законодательством разрешен только иностранным гражданам, лицам без гражданства, работникам игорного заведения и иным лицам, находящимся в игорном заведении в связи с выполнением трудовых (служебных) обязанностей, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
"6. Действие, предусмотренное частью 3-1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет приостановление действия лицензии.";
28) в статье 445:
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. Непредставление или несвоевременное представление организатором игорного бизнеса отчетности и (или) справки о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
часть одиннадцатую после слова "четвертой," дополнить цифрами "4-1,";
29) статью 445-1 дополнить частями 4-1 и 5-1 следующего содержания:
"4-1. Несоблюдение требований к распространению (реализации) лотерейных билетов, электронных лотерейных билетов, установке лотерейных терминалов, выразившееся в нарушении:
1) требования по распространению электронных лотерейных билетов оператором лотереи самостоятельно, через свой официальный интернет-ресурс и лотерейное мобильное приложение;
2) запрета распространения лотерейных билетов и установки лотерейных терминалов в многоквартирных жилых домах, общежитиях, организациях образования и в радиусе ста метров от них, организациях здравоохранения и в радиусе ста метров от них, культовых зданиях (сооружениях), отдельно стоящих зданиях и сооружениях, в которых расположены организации культуры, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";

23) 121-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "(таңдаушылар)" деген сөз алып тасталсын;
24) 125-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"125-бап. Сайлау алдындағы үгіт жүргізуге мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаражатты нысаналы жұмсамау
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы лауазымға кандидаттардың сайлау алдындағы үгіт жүргізуге мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаражатты нысаналы жұмсамауы –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
25) 193-баптың төртінші бөлігінің бірінші абзацында және 252-1-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
26) 434-1-баптың бірінші бөлігі 2) тармақшасының бірінші абзацындағы ", тектiк-топтық және рулық" деген сөздер "және этностық" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 444-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес тек шетелдік азаматтарға, азаматтығы жоқ адамдарға, ойын мекемесінің жұмыскерлеріне және ойын мекемесінде еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауға байланысты болатын өзге де адамдарға ғана кіруге рұқсат етілетін казиноларға, ойын автоматтары залдарына Қазақстан Республикасының азаматтарын жіберу –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"6. Осы баптың 3-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
лицензияның қолданысын тоқтата тұруға алып келеді.";
28) 445-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-бөлікпен толықтырылсын:
"4-1. Ойын бизнесін ұйымдастырушының банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша есептілікті және (немесе) ақшаның болуы мен қозғалысы туралы анықтаманы ұсынбауы немесе уақтылы ұсынбауы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
он бірінші бөлік "төртінші," деген сөзден кейін "4-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
29) 445-1-бап мынадай мазмұндағы 4-1 және 5-1-бөліктермен толықтырылсын:
"4-1. Мыналарды:
1) лотерея операторының электрондық лотерея билеттерін өзінің ресми интернет-ресурсы және лотерея мобильді қосымшасы арқылы дербес таратуы жөніндегі талаптарды;
2) көппәтерлі тұрғын үйлерде, жатақханаларда, білім беру ұйымдарында және олардан бір жүз метр радиуста, денсаулық сақтау ұйымдарында және олардан бір жүз метр радиуста, ғибадат ғимараттарында (құрылысжайларында), мәдениет ұйымдары орналасқан жеке тұрған ғимараттар мен құрылысжайларда лотерея билеттерін таратуға және лотерея терминалдарын орнатуға тыйым салуды бұзу түрінде көрінген, лотерея билеттерін, электрондық лотерея билеттерін таратуға (өткізуге), лотерея терминалдарын орнатуға қойылатын талаптарды сақтамау –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

"5-1. Деяние, предусмотренное частью 4-1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
30) абзац первый части первой, абзац первый части второй и абзац первый части четвертой статьи 453 изложить в следующей редакции:
"1. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения основ конституционного строя, посягательства на территориальную целостность, Суверенитет и Независимость Республики Казахстан, нарушения общественного порядка, подрыва национальной безопасности, войны, вооруженных конфликтов, социального, расового, национального, этнического, религиозного превосходства или розни, культа жестокости, насилия и порнографии, –";
"2. Распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения основ конституционного строя, посягательства на территориальную целостность, Суверенитет и Независимость Республики Казахстан, нарушения общественного порядка, подрыва национальной безопасности, войны, вооруженных конфликтов, социального, расового, национального, этнического, религиозного превосходства или розни, культа жестокости и насилия, пропаганду и оправдание экстремизма или терроризма, а также раскрывающие технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –";
"4. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан иной продукции, не относящейся к масс-медиа, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения основ конституционного строя, посягательства на территориальную целостность, Суверенитет и Независимость Республики Казахстан, нарушения общественного порядка, подрыва национальной безопасности, войны, вооруженных конфликтов, социального, расового, национального, этнического, религиозного превосходства или розни, культа жестокости, насилия и порнографии, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –";

"5-1. Осы баптың 4-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
30) 453-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы, екінші бөлігінің бірінші абзацы және төртінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуді, аумағының тұтастығына, Егемендігі мен Тәуелсіздігіне қол сұғуды, қоғамдық тәртіпті бұзуды, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруді, соғысты, қарулы қақтығысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, этностық, діни басымдықты немесе алауыздықты, қатыгездікке, зорлық-зомбылыққа бас ұруды және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәліметтер мен материалдарды қамтитын масс-медиа өнiмiн Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау –";
"2. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуді, аумағының тұтастығына, Егемендігі мен Тәуелсіздігіне қол сұғуды, қоғамдық тәртіпті бұзуды, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруді, соғысты, қарулы қақтығыстарды, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, этностық, дiни басымдықты немесе алауыздықты, қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа бас ұруды насихаттауға немесе үгiттеуге, экстремизмдi немесе терроризмдi насихаттауға және ақтауға бағытталған, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияларды жүргізу кезеңінде олардың техникалық амалдары мен тактикасын ашатын мәлiметтер мен материалдар қамтылған масс-медиа өнiмiн Қазақстан Республикасының аумағында тарату, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";
"4. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуді, аумағының тұтастығына, Егемендігі мен Тәуелсіздігіне қол сұғуды, қоғамдық тәртіпті бұзуды, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруді, соғысты, қарулы қақтығысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, этностық, діни басымдықты немесе алауыздықты, қатыгездікке, зорлық-зомбылыққа бас ұруды және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәліметтер мен материалдар қамтылған, масс-медиаға жатпайтын өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";

31) в статье 455:
в абзаце первом части пятой цифры "1-1," исключить;
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Действия, предусмотренные частью 1-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста семидесяти, на должностных лиц – в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
32) в подпункте 4) части первой статьи 472 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
33) абзац первый статьи 508 после слов "частной жизни" дополнить словами ", личной и семейной тайне";
34) в статье 584:
заголовок после слов "эксплуатации судов" дополнить словами ", в том числе маломерных судов,";
абзац первый части третьей после слов "за борт судна" дополнить словами ", в том числе маломерного судна,";
35) в статье 647:
заголовок после слова "гражданами" дополнить словами "Республики Казахстан";
абзац первый после слова "гражданина" дополнить словами "Республики Казахстан";
36) абзац первый статьи 649 после слова "гражданина" дополнить словами "Республики Казахстан";
37) абзац первый статьи 655 после слова "гражданина" дополнить словами "Республики Казахстан";
38) заголовок и абзац первый части первой статьи 664-1 после слова "постановления" дополнить словами ", указания, предписания";
39) часть первую статьи 684:
после цифр "116" дополнить цифрами ", 116-1";
после слов "444 (частью первой)," дополнить словами "445 (частями третьей и двенадцатой), 445-1 (частью седьмой),";
40) в статье 686:
часть первую дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) в области обеспечения надлежащего порядка эксплуатации маломерных судов, предусмотренных статьями 580, 581 (частью второй), 582, 583 (частями второй и третьей), 584, 586 настоящего Кодекса.";
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с обеспечением надлежащего порядка эксплуатации маломерных судов, и налагать административные взыскания от имени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты вправе сотрудники, военнослужащие территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты.";

31) 455-бапта:
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "1-1," деген цифрлар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 1-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – бір жүз жетпіс, лауазымды адамдарға – екі жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
32) 472-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
33) 508-баптың бірінші абзацы "жеке өмірі" деген сөздерден кейін ", жеке және отбасы құпиясы" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 584-бапта:
тақырып "Кемелердi" деген сөзден кейін ", оның ішінде шағын көлемді кемелерді" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы "Кеме" деген сөзден кейін ", оның ішінде шағын көлемді кеме" деген сөздермен толықтырылсын;
35) 647-бапта:
тақырыптағы "Азаматтардың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "азаматтың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 649-баптың бірінші абзацындағы "азаматтың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 655-баптың бірінші абзацындағы "азаматтың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 664-1-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігінің бірінші абзацы "қаулысын" деген сөзден кейін ", нұсқауын, нұсқамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
39) 684-баптың бірінші бөлігі:
"116," деген цифрлардан кейін "116-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"444 (бірінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "445 (үшінші және он екінші бөліктерінде), 445-1 (жетінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
40) 686-бапта:
бірінші бөлік 3) тармақшадағы "саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды." деген сөздер "саласындағы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Кодекстің 580, 581 (екінші бөлігінде), 582, 583 (екінші және үшінші бөліктерінде), 584, 586-баптарында көзделген шағын көлемді кемелерді пайдаланудың тиісті тәртібін қамтамасыз ету саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
мынадай мазмұндағы 4-1-бөлікпен толықтырылсын:
"4-1. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының азаматтық қорғау саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері шағын көлемді кемелерді пайдаланудың тиісті тәртібін қамтамасыз етумен байланысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның атынан әкімшілік жаза қолдануға құқылы.";

41) в статье 691:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных перевозчиками на железнодорожном, морском и внутреннем водном транспорте), 464, 564 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 565, 580 (за исключением дел о нарушениях, связанных с обеспечением безопасности пассажиров на маломерном судне), 581 (частью первой), 582 (за исключением дел о нарушениях, связанных с эксплуатацией и (или) управлением маломерным судном), 583 (частью первой), 633, 634 настоящего Кодекса.";
абзацы первый и четвертый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 464, 559 (частями второй, третьей, четвертой, шестой, седьмой, восьмой и девятой), 561, 571, 571-1, 572, 573, 575, 577, 578, 579, 580 (за исключением дел о нарушениях, связанных с обеспечением безопасности пассажиров на маломерном судне), 581 (частью первой), 582 (за исключением дел о нарушениях, связанных с эксплуатацией и (или) управлением маломерным судном), 583 (частью первой), 584 (за исключением дел о нарушениях, связанных с эксплуатацией маломерного судна), 585, 587, 588, 590 (частью восьмой), 616, 618, 621 (частями первой, второй и четвертой), 623, 624-1, 625 (в части нарушений на автомобильном транспорте), 62, 628 настоящего Кодекса.";
"2) по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 464 (частью первой), 561, 571 (частями второй, 2-1, третьей, четвертой, пятой, седьмой и восьмой), 571-1 (частью первой), 572, 573, 582 (за исключением дел о нарушениях, связанных с эксплуатацией и (или) управлением маломерным судном), 583 (частью первой), 584 (за исключением дел о нарушениях, связанных с эксплуатацией маломерного судна), 585, 587, 588, 616 (частью первой), 621 (частями первой, второй и четвертой), 623, 625 (в части нарушений на автомобильном транспорте), 627 настоящего Кодекса, – уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.";
42) в части первой статьи 729 слова "455 (частью первой, подпунктами 1), 2), 4), 6), 7), 8) и 9) части второй, частями третьей и пятой)" заменить словами "455 (частями первой, 1-1, подпунктами 1), 2), 4), 6), 7), 8) и 9) части второй, частями третьей, пятой и шестой)";

41) 691-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 230 (екiншi бөлiгiнде) (темiржол көлiгiмен, теңiз және iшкi су көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 464, 564 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 565, 580 (шағын көлемді кемеде жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 581 (бірінші бөлігінде), 582 (шағын көлемді кемені пайдаланумен және (немесе) басқарумен байланысты құқық бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 583 (бірінші бөлігінде), 633, 634-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
екінші бөліктің бірінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көліктік бақылау органдары осы Кодекстің 464, 559 (екінші, үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктерде), 561, 571, 571-1, 572, 573, 575, 577, 578, 579, 580 (шағын көлемді кемеде жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 581 (бірінші бөлігінде), 582 (шағын көлемді кемені пайдаланумен және (немесе) басқарумен байланысты құқық бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 583 (бірінші бөлігінде), 584 (шағын көлемді кемені пайдаланумен байланысты бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 585, 587, 588, 590 (сегізінші бөлігінде), 616, 618, 621 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 623, 624-1, 625 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтар бөлігінде), 627, 628-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
"2) осы Кодекстің 464 (бірінші бөлігінде), 561, 571 (екінші, 2-1, үшінші, төртінші, бесінші, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 571-1 (бірінші бөлігінде), 572, 573, 582 (шағын көлемді кемені пайдаланумен және (немесе) басқарумен байланысты құқық бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 583 (бірінші бөлігінде), 584 (шағын көлемді кемені пайдаланумен байланысты бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 585, 587, 588, 616 (бірінші бөлігінде), 621 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 623, 625 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтар бөлігінде), 627-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша – көліктік бақылау органдарының осындай уәкілеттік берілген лауазымды адамдары.";
42) 729-баптың бірінші бөлігіндегі "455 (бірінші бөлігінде, екінші бөліктің 1), 2), 4), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, үшінші және бесінші бөліктерінде)," деген сөздер "455 (бірінші, 1-1-бөліктерінде, екінші бөліктің 1), 2), 4), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;

43) в части первой статьи 732 слова "444 (частями третьей, четвертой и пятой), 445, 445-1, 455 (частью 1-1)" заменить словами "444 (частями третьей, 3-1, четвертой, пятой и шестой), 445 (частями первой, второй, четвертой, 4-1, пятой, шестой, 6-1, седьмой, восьмой, девятой, десятой, 10-1, 10-2 и одиннадцатой), 455 (частями 1-1 и шестой)";
44) дополнить статьей 732-2 следующего содержания:
"Статья 732-2. Уполномоченный орган в сфере лотереи и лотерейной деятельности
1. Уполномоченный орган в сфере лотереи и лотерейной деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 445-1 (частями первой, второй, третьей, четвертой, 4-1, пятой, 5-1 и шестой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в сфере лотереи и лотерейной деятельности.";
45) часть первую статьи 738 изложить в следующей редакции:
"1. Производство по делам об административных правонарушениях в Республике Казахстан ведется на казахском языке, наряду с казахским официально употребляется русский язык, а при необходимости и другие языки.";
46) в подпункте 4) части первой статьи 741 слово "неконституционными" заменить словами "не соответствующими Конституции";
47) статью 787 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) сотрудниками, военнослужащими территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты, – при нарушении правил, обеспечивающих безопасность эксплуатации маломерных судов.";
48) в статье 788:
часть третью после слов "или гражданина" дополнить словами "Республики Казахстан";
в части четвертой слова "Задержанному лицу разъясняются" заменить словами "В момент задержания лицу разъясняются основания ограничения его свободы,";
часть пятую после слов "задержанному лицу" дополнить словами "оснований ограничения его свободы,";
49) часть вторую статьи 796 дополнить словами ", а также сотрудниками, военнослужащими территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты";

43) 732-баптың бірінші бөлігіндегі "444 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 445, 445-1, 455 (1-1-бөлігінде)" деген сөздер "444 (үшінші, 3-1, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 445 (бірінші, екінші, төртінші, 4-1, бесінші, алтыншы, 6-1, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, 10-1, 10-2 және он бірінші бөліктерінде), 455 (1-1 және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) мынадай мазмұндағы 732-2-баппен толықтырылсын:
"732-2-бап. Лотерея және лотерея қызметі саласындағы уәкілетті орган
1. Лотерея және лотерея қызметі саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 445-1-бабында (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, 5-1 және алтыншы бөліктерінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Лотерея және лотерея қызметі саласындағы уәкілетті органның басшысы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.";
45) 738-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзу қазақ тiлінде жүргiзiледi, қазақ тілімен қатар ресми түрде орыс тілі, ал қажет болған кезде басқа да тiлдер қолданылады.";
46) 741-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "жататын", "конституциялық емес" деген сөздер тиісінше "тиіс", "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 787-бап 15) тармақшасындағы "сот приставтары жүргізе алады." деген сөздер "сот приставтары;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) шағын көлемді кемелерді пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қағидалар бұзылған кезде – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының азаматтық қорғау саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері жүргізе алады.";
48) 788-бапта:
үшінші бөліктегі "азаматты" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматын" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "Ұстап алынған адамға" деген сөздер "Адамға ұсталған сәтте бостандығын шектеу негіздері," деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "Ұстап алынған адамға" деген сөздер "Ұсталған адамға бостандығын шектеу негіздері," деген сөздермен ауыстырылсын;
49) 796-баптың екінші бөлігі "әскери полицияның қызметкерлері" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының азаматтық қорғау саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері" деген сөздермен толықтырылсын;

50) абзац первый части второй статьи 797 изложить в следующей редакции:
"2. Задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, производятся сотрудниками органов внутренних дел, военнослужащими Пограничной службы Комитета национальной безопасности при охране и защите Государственной границы Республики Казахстан, сотрудниками, военнослужащими территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты, военнослужащими органов военной полиции при совершении административного правонарушения лицом, управляющим транспортным средством органов национальной безопасности, Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, должностными лицами органов транспортного контроля в пределах их полномочий, органов лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий, государственной охраны животного мира (при нарушении законодательства в области лесного, рыбного, охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий), уполномоченного органа в области ветеринарии, по карантину растений и в области защиты растений, органов государственных доходов в пределах их полномочий.";
51) в статье 804:
в части первой:
подпункт 14) после слов "444 (часть первая)," дополнить словами "445 (части третья и двенадцатая),";
в подпункте 14-1):
слово "статья" заменить словом "статьи";
слово "девятнадцатая)" заменить словами "девятнадцатая), 445-1 (часть седьмая)";
подпункт 1) части третьей изложить в следующей редакции:
"1) должностные лица уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций (статьи 230 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены перевозчиками пассажиров), 582 (за исключением дел о нарушениях, связанных с эксплуатацией и (или) управлением маломерным судном), 621 (часть четвертая), 622 (часть первая), 623, 625 (за совершение правонарушений на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте));";
52) часть первую статьи 805 после цифр "116" дополнить цифрами ", 116-1";
53) подпункт 4) части первой статьи 807 после цифр "116" дополнить цифрами ", 116-1";
54) подпункт 6) части первой статьи 818 изложить в следующей редакции:
"6) разъясняет лицам, участвующим в рассмотрении дела, их права и обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом, в том числе право на получение не оплачиваемой гражданами квалифицированной юридической помощи в соответствии с законом;";

50) 797-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көлiк құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені ұстап алуды, жеткiзудi және пайдалануға тыйым салуды ішкі істер органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету және қорғау кезінде Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери қызметшілері, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының азаматтық қорғау саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері, ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының көлік құралын басқаратын адам әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде әскери полиция органдарының әскери қызметшілері, өз өкілеттіктері шегінде көліктік бақылау органдарының, орман және аңшылық шаруашылығы органдарының, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың (орман, балық, аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнаманы бұзған кезде), ветеринария саласындағы, өсімдіктер карантині жөніндегі және өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік кіріс органдарының лауазымды адамдары өз өкілеттіктері шегінде жүргізеді.";
51) 804-бапта:
бірінші бөлікте:
14) тармақша "444 (бірінші бөлігі)," деген сөздерден кейін "445 (үшінші және он екінші бөліктері)," деген сөздермен толықтырылсын;
14-1) тармақшада:
"214-бап" деген сөздер "214" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"он тоғызыншы бөліктері) деген сөздерден кейін ", 445-1 (жетінші бөлігі)-баптар" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көлiк және коммуникация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының (230 (екінші бөлігі) (бұл бұзушылықтарды жолаушыларды тасымалдаушылар жасаған кезде), 582 (шағын көлемді кемені пайдаланумен және (немесе) басқарумен байланысты құқық бұзушылықтар туралы істерді қоспағанда), 621 (төртінші бөлігі), 622 (бірінші бөлігі), 623, 625 (автомобиль көлiгiнде және қалалық рельстік көлікте құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн)-баптар);";
52) 805-баптың бірінші бөлігі "116," деген цифрлардан кейін "116-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
53) 807-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы "116," деген цифрлардан кейін "116-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
54) 818-баптың бірінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) iсті қарауға қатысатын адамдарға осы Кодексте көзделген олардың құқықтары мен мiндеттерiн, оның ішінде заңға сәйкес азаматтардың ақы төлемей білікті заң көмегін алу құқығын түсiндiредi;";

55) подпункт 6) части первой статьи 829-10 изложить в следующей редакции:
"6) разъясняет лицам, участвующим в рассмотрении дела, их права и обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом, в том числе право на получение не оплачиваемой гражданами квалифицированной юридической помощи в соответствии с законом;";
56) подпункт 5) части второй статьи 852 изложить в следующей редакции:
"5) признание Конституционным Судом Республики Казахстан не соответствующими Конституции закона или иного нормативного правового акта, его отдельных положений, которые были применены в данном деле об административном правонарушении.";
57) в статье 870:
в заголовке слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в части первой:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "соответствующей Палаты Парламента" заменить словом "Курултая";
в части второй:
слова "соответствующую Палату Парламента" заменить словом "Курултай";
слова ", депутатом которой является лицо, совершившее административное правонарушение" исключить;
в части третьей:
слова "соответствующей Палаты Парламента" заменить словом "Курултая";
слово "Парламенте" заменить словом "Курултае";
в частях четвертой и пятой слова "соответствующая Палата Парламента" заменить словом "Курултай";
в частях шестой и седьмой слова "соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан не дала" заменить соответственно словами "Курултай Республики Казахстан не дал";
в части восьмой слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
58) в заголовке, частях первой и второй статьи 871 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
59) в статье 872:
в заголовке слова ", заместителя Председателя" исключить;
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"1. Председатель или судья Конституционного Суда Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть подвергнут приводу, административному взысканию, налагаемому в судебном порядке, без согласия Президента Республики Казахстан либо Курултая Республики Казахстан соответственно.
2. Для получения согласия на привлечение Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление Президенту Республики Казахстан.
Для получения согласия на привлечение судьи Конституционного Суда Республики Казахстан к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление в Курултай Республики Казахстан.
Представление вносится перед направлением дела об административном правонарушении в суд, решением вопроса о необходимости принудительного доставления Председателя или судьи Конституционного Суда Республики Казахстан в суд, в органы (к должностному лицу), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях.";
в части третьей слово "Парламента" заменить словами "Президента Республики Казахстан либо Курултая";

55) 829-10-баптың бірінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) iсті қарауға қатысатын адамдарға осы Кодексте көзделген олардың құқықтары мен мiндеттерiн, оның ішінде заңға сәйкес азаматтардың ақы төлемей білікті заң көмегін алу құқығын түсiндiредi;";
56) 852-баптың екінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының осы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істе қолданылған заңды немесе өзге де нормативтік құқықтық актіні, оның жекелеген ережелерін Конституцияға сәйкес келмейді деп тануы негіздер болып саналады.";
57) 870-бапта:
тақырыптағы "Парламентiнің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
"Парламентiнiң" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламентiнің тиiстi Палатасының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам депутаты болып табылатын" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиісті Палатасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"Парламентiнiң тиісті Палатасының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламентi" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші бөліктердегі "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы және жетінші бөліктердегі "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктегі "Парламентiнiң" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
58) 871-баптың тақырыбындағы, бірінші және екінші бөліктеріндегі "Парламентiнің", "Парламент" деген сөздер тиісінше "Құрылтайының", "Құрылтай" деген сөздермен ауыстырылсын;
59) 872-бапта:
тақырыптағы ", Төрағасының орынбасарына" деген сөздер алып тасталсын;
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасын немесе судьясын өз өкiлеттiгі мерзiмi iшiнде тиісінше Қазақстан Республикасы Президентінің не Қазақстан Республикасы Құрылтайының келiсімінсіз күштеп әкелуге, сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалауға болмайды.
2. Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасын сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жазалауға алып келетін әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну енгiзедi.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясын сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жазалауға алып келетін әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсыну енгiзедi.
Ұсыну әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iсті сотқа жiберер алдында, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасын немесе судьясын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстерді қарауға уәкілеттік берілген сотқа, органдарға (лауазымды адамға) мәжбүрлеп жеткiзу қажеттiлігi туралы мәселенi шешудің алдында енгiзiледi.";
үшінші бөліктегі "Парламентiнiң" деген сөз "Президентінің не Қазақстан Республикасы Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;

60) в статье 873:
в части первой:
слово "арестован," исключить;
цифры "3)" и "55" заменить соответственно цифрами "11)" и "56";
слова "Сената Парламента" заменить словом "Курултая";
в части второй:
цифры "3)" и "55" заменить соответственно цифрами "11)" и "56";
слова "Сенат Парламента" заменить словом "Курултай";
в части третьей слова "Сената Парламента" заменить словом "Курултая";
61) в статье 874:
в части первой слова "Сената Парламента" заменить словом "Президента";
в части второй слова "в Сенат Парламента" заменить словом "Президенту";
в части третьей слова "Сената Парламента" заменить словом "Президента";
62) в статье 874-1:
в части первой слова "Сената Парламента" заменить словом "Президента";
в части второй слова "в Сенат Парламента" заменить словом "Президенту";
в части третьей слова "Сената Парламента" заменить словом "Президента";
63) в статье 875:
в заголовке:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова ", заместителя Председателя" исключить;
в части второй:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова ", заместителю Председателя" исключить;
слова "4 статьи 52, пункте 5 статьи 71, пункте 2 статьи 79, пункте 3 статьи 83" заменить словами "3 статьи 55, пункте 6 статьи 72, пункте 2 статьи 80, пункте 4 статьи 84".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением:
1) абзаца третьего подпункта 9) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) подпунктов 7), 8) и 9) пункта 1, подпункта 21), абзацев второго и третьего подпункта 22), подпункта 23) пункта 2, подпунктов 6), 7), 10), 12), 13), 14), 15) и 18) пункта 3, подпунктов 17), 20), 22), 24), 27), 28), 29), 31), 38), 39), 42), 43) и 44), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого и шестого подпункта 51), подпунктов 52) и 53) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

60) 873-бапта:
бірінші бөлікте:
"55-бабының 3) тармақшасында" деген сөздер "56-бабының 11) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламентi Сенатының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қамаққа алуға," деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
"55-бабының 3) тармақшасында" деген сөздер "56-бабының 11) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Сенатына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Парламентi Сенатының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
61) 874-бапта:
бірінші бөліктегі "Парламентi Сенатының" деген сөздер "Президентінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Сенатына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президентіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Парламентi Сенатының" деген сөздер "Президентінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
62) 874-1-бапта:
бірінші бөліктегі "Парламенті Сенатының" деген сөздер "Президентінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президентіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Парламент Сенатының" деген сөздер "Президенттің" деген сөзбен ауыстырылсын;
63) 875-бапта:
тақырыпта:
"Парламентiнiң" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
", Төрағасының орынбасарына" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
"52-бабының 4-тармағында, 71-бабының 5-тармағында, 79-бабының 2-тармағында, 83-бабының 3-тармағында" деген сөздер "55-бабының 3-тармағында, 72-бабының 6-тармағында, 80-бабының 2-тармағында, 84-бабының 4-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламентiнiң" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
", Төрағасының орынбасарына" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 9) тармақшасының үшінші абзацын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 7), 8) және 9) тармақшаларын, 2-тармағының 21) тармақшасын, 22) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 23) тармақшасын, 3-тармағының 6), 7), 10), 12), 13), 14), 15) және 18) тармақшаларын, 4-тармағының 17), 20), 22), 24), 27), 28), 29), 31), 38) 39), 42), 43) және 44) тармақшаларын, 51-тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 52) және 53) тармақшаларын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ