О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 247-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) дополнить статьей 127-3 следующего содержания:
"Статья 127-3. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области защиты прав детей
1. Нарушение руководителями организаций образования и (или) организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, и (или) должностными лицами исполнительных органов Республики Казахстан требований законодательства Республики Казахстан в области защиты прав детей, совершенное в виде:
1) несоблюдения порядка приема информации о травле (буллинге) ребенка и (или) осуществления действий по выявлению признаков травли (буллинга) ребенка, и (или) реагирования на них;
2) неоказания помощи несовершеннолетним, подвергшимся насилию и (или) жестокому обращению, и (или) травле (буллингу) и (или) ставшим свидетелями насилия;
3) непредоставления соответствующих документов на безнадзорных и беспризорных детей и (или) детей, направляемых в специальные организации образования, и (или) детей, нуждающихся в специальных социальных услугах вследствие жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, и (или) детей-сирот, и (или) детей, оставшихся без попечения родителей, направляемых в организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение должностными лицами исполнительных органов Республики Казахстан требований законодательства Республики Казахстан в области защиты прав детей, совершенное в виде:
1) нарушения сроков и (или) размера, и (или) оснований прекращения выплаты пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и (или) ребенка (детей), оставшегося (оставшихся) без попечения родителей;
2) назначения опекунов или попечителей и (или) приемных родителей, и (или) приемных профессиональных воспитателей, и (или) патронатных воспитателей, не соответствующих требованиям брачно-семейного законодательства;
3) нарушения сроков пребывания детей в организациях, осуществляющих функции по защите прав ребенка, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.

Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 247-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) мынадай мазмұндағы 127-3-баппен толықтырылсын:
"127-3-бап. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасын бұзу
1. Білім беру ұйымдары және (немесе) баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының және (немесе) Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын:
1) баланы жәбірлеу (буллинг) туралы ақпаратты қабылдау және (немесе) баланы жәбірлеу (буллинг) белгілерін анықтау жөніндегі әрекеттерді жүзеге асыру және (немесе) оларға ден қою тәртібін сақтамау;
2) зорлық-зомбылыққа және (немесе) қатыгездікпен қарауға және (немесе) жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған және (немесе) зорлық-зомбылықтың куәсі болған кәмелетке толмағандарға көмек көрсетпеу;
3) қадағалаусыз және панасыз қалған балаларға және (немесе) арнаулы білім беру ұйымдарына жіберілетін балаларға және (немесе) әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға алып келген қатыгездікпен қарау салдарынан арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларға және (немесе) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарына жіберілетін жетім балаларға және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға тиісті құжаттар бермеу түрінде жасаған бұзуы –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын:
1) жетім баланы (жетім балаларды) және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы төлеу мерзімдерін және (немесе) мөлшерін және (немесе) оны тоқтату негіздерін бұзу;
2) неке-отбасы заңнамасының талаптарына сай келмейтін қорғаншыларды немесе қамқоршыларды және (немесе) баланы қабылдайтын ата-аналарды және (немесе) баланы қабылдайтын кәсіптік тәрбиешілерді және (немесе) патронат тәрбиешілерді тағайындау;
3) баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарда балалардың болу мерзімдерін бұзу түрінде жасаған бұзуы –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

3. Нарушение руководителями организаций образования требований законодательства Республики Казахстан в области защиты прав детей, совершенное в виде:
1) несоблюдения порядка психолого-педагогического сопровождения в организациях образования;
2) отсутствия учета несовершеннолетних, не посещающих организации образования по неуважительным причинам;
3) неосуществления педагогического сопровождения несовершеннолетних, требующих повышенного внимания, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
5. Нарушение правил организации питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования, совершенное в виде:
1) нерассмотрения либо несвоевременного рассмотрения замечаний к проекту конкурсной документации, запросов о разъяснении положений конкурсной документации, поступивших в рамках предварительного обсуждения проекта конкурсной документации, а равно неразмещения либо несвоевременного размещения на веб-портале государственных закупок протокола предварительного обсуждения проекта конкурсной документации, при наличии к нему замечаний и запросов о разъяснениях, а также текста конкурсной документации;
2) направления запроса и иных действий конкурсной комиссии, связанных с дополнением заявки на участие в конкурсе недостающими документами, заменой документов, представленных в заявке на участие в конкурсе, приведением в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов после истечения срока приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации;
3) нарушения требований в части неприменения критериев выбора поставщика услуг или товаров, а равно их неправильного расчета;
4) необращения или несвоевременного обращения заказчика, организатора закупок либо единого организатора закупок в суд с иском о признании потенциального поставщика или поставщика недобросовестным участником закупок в случае предоставления потенциальным поставщиком или поставщиком недостоверной информации по квалификационным требованиям;

3. Білім беру ұйымдары басшыларының Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын:
1) білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық қолдап отыру тәртібін сақтамау;
2) білім беру ұйымдарына дәлелсіз себептермен бармайтын кәмелетке толмағандарды есепке алудың болмауы;
3) баса назар аударуды талап ететін кәмелетке толмағандарға педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асырмау түрінде жасаған бұзуы –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
5. Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларын:
1) конкурстық құжаттаманың жобасына ескертулерді, конкурстық құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау шеңберінде келіп түскен конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салуларды қарамау не уақтылы қарамау, сол сияқты конкурстық құжаттаманың жобасына ескертулер және түсіндірулер туралы сұрау салулар болған кезде оны алдын ала талқылау хаттамасын, сондай-ақ конкурстық құжаттаманың мәтінін мемлекеттік сатып алудың веб-порталында орналастырмау не уақтылы орналастырмау;
2) конкурсқа қатысуға өтінімді жетіспейтін құжаттармен толықтыруға, конкурсқа қатысуға өтінімде ұсынылған құжаттарды ауыстыруға, конкурсқа қатысуға өтінімдерді біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіру мерзімі өткеннен кейін тиісінше ресімделмеген құжаттарды сәйкес келтіруге байланысты конкурстық комиссияның сұрау салуды жіберуі және өзге де әрекеттері;
3) көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды берушіні таңдау өлшемшарттарын қолданбау бөлігіндегі талаптарды бұзу, сол сияқты оларды дұрыс есептемеу;
4) әлеуетті өнім беруші немесе өнім беруші біліктілік талаптары бойынша анық емес ақпарат берген жағдайда, тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының не сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының әлеуетті өнім берушіні немесе өнім берушіні сатып алуға жосықсыз қатысушы деп тану туралы талап қоюмен сотқа жүгінбеуі немесе уақтылы жүгінбеуі;

5) осуществления закупок для обеспечения бесперебойного питания обучающихся и воспитанников свыше установленного срока;
6) несвоевременного рассмотрения заявок потенциальных поставщиков на участие в конкурсе, а равно несвоевременного размещения протокола предварительного допуска и (или) протокола итогов, –
влечет штраф на должностных лиц в размере сорока месячных расчетных показателей.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на должностных лиц в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Под должностными лицами в настоящей статье следует понимать первых руководителей, а в случае их отсутствия – заместителей руководителей, их замещающих, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей.
2. Для целей части третьей настоящей статьи под должностными лицами следует понимать:
1) в подпунктах 1) и 4) – первых руководителей организатора закупок, единого организатора закупок, заказчика или лиц, исполняющих их обязанности, ответственных за осуществление процедур организации и проведения закупок;
2) в подпунктах 2), 3) и 6) – председателя и членов конкурсной комиссии;
3) в подпункте 5) – первого руководителя либо лица, принявшего решение в соответствии с возложенными полномочиями.";
2) статью 214 изложить в следующей редакции:
"Статья 214. Нарушение законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
1. Нарушение субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот десяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере двухсот восьмидесяти месячных расчетных показателей.

5) білім алушылар мен тәрбиеленушілерді үздіксіз тамақтандыруды қамтамасыз ету үшін сатып алуды белгіленген мерзімнен асыра жүзеге асыру;
6) әлеуетті өнім берушілердің конкурсқа қатысуға өтінімдерін уақтылы қарамау, сол сияқты алдын ала рұқсат беру хаттамасын және (немесе) қорытындылар хаттамасын уақтылы орналастырмау түрінде жасалған бұзушылық –
лауазымды адамдарға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
лауазымды адамдарға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпелер.
1. Осы бапта лауазымды адамдар деп – бірінші басшылар, ал олар болмаған жағдайда басшылардың міндеттерін атқару тиісті бұйрықтармен жүктелген, оларды алмастыратын орынбасарлары түсінілуі керек.
2. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаттары үшін лауазымды адамдар деп:
1) 1) және 4) тармақшаларда – сатып алуды ұйымдастырушының, сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің бірінші басшылары немесе сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін жүзеге асыруға жауапты, олардың міндеттерін атқаратын адамдар;
2) 2), 3) және 6) тармақшаларда – конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелері;
3) 5) тармақшада бірінші басшы не жүктелген өкілеттіктерге сәйкес шешім қабылдаған адам түсінілуі керек.";
2) 214-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"214-бап. Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұзу
1. Қаржы мониторингі субъектілерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын мәліметтерді тіркеп-белгілеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде бұзуы –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына екі жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

2. Несвоевременное предоставление субъектами финансового мониторинга информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, предусмотренных пунктами 3 и 5 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере шестидесяти пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот девяноста, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере пятисот двадцати месячных расчетных показателей.
3. Непредоставление информации, предоставление субъектами финансового мониторинга заведомо недостоверной информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, предусмотренных пунктами 3 и 5 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", –
влекут штраф на физических лиц в размере семидесяти пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере двухсот десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере шестисот месячных расчетных показателей.
4. Несвоевременное предоставление субъектами финансового мониторинга информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере четырехсот двадцати месячных расчетных показателей.

2. Қаржы мониторингі субъектілерінің "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3 және 5-тармақтарында көзделген, қаржы мониторингіне жататын, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы бермеуі –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – алпыс бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз тоқсан, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына бес жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Қаржы мониторингі субъектілерінің "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3 және 5-тармақтарында көзделген, қаржы мониторингіне жататын, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты бермеуі, көрінеу анық емес ақпарат беруі –
жеке тұлғаларға – жетпіс бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уақтылы бермеуі –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына төрт жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

5. Непредоставление информации, предоставление недостоверной информации, сведений и документов субъектами финансового мониторинга по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу –
влекут штраф на физических лиц в размере сорока пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Несвоевременное представление сведений и документов, предусмотренных пунктом 5 статьи 12-3 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста, на субъекты среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
7. Непредоставление информации, представление недостоверных сведений и документов, предусмотренных пунктом 5 статьи 12-3 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу –
влекут штраф на физических лиц в размере сорока пяти, на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот двадцати месячных расчетных показателей.
8. Непринятие субъектами финансового мониторинга мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников –
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере четырехсот двадцати месячных расчетных показателей.

5. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты бермеуі, анық емес ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруі –
жеке тұлғаларға – қырық бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына төрт жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
6. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-3-бабының 5-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттарды уақтылы ұсынбау –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-3-бабының 5-тармағында көзделген ақпаратты бермеу, анық емес мәліметтер мен құжаттарды ұсыну –
жеке тұлғаларға – қырық бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
8. Қаржы мониторингі субъектілерінің клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөніндегі шараларды қабылдамауы –
жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына төрт жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

9. Нарушение субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в части принятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста девяноста пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере шестисот месячных расчетных показателей.
10. Неисполнение субъектами финансового мониторинга обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом –
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере четырехсот двадцати месячных расчетных показателей.
11. Неисполнение субъектами финансового мониторинга программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, утвержденной правилами внутреннего контроля, –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот десяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере двухсот восьмидесяти месячных расчетных показателей.

9. Қаржы мониторингі субъектілерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтатып қою жөніндегі шараларды қабылдау және (немесе) ақшамен және өзге мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтатып қою жөніндегі шаралар туралы ақпаратты беру бөлігінде бұзуы –
жеке тұлғаларға – жетпіс бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз тоқсан бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
10. Қаржы мониторингі субъектілерінің клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды жүргізуден бас тартулар туралы ақпарат беру жөніндегі міндеттерді орындамауы –
жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына төрт жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
11. Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларында бекітілген, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасын орындамауы –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына екі жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

12. Несвоевременное предоставление субъектами финансового мониторинга информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, предусмотренных пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
13. Непредоставление информации, предоставление недостоверной информации субъектами финансового мониторинга об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, предусмотренных пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", –
влекут штраф на физических лиц в размере сорока пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
14. Неприостановление операций клиентов субъектами финансового мониторинга по решению уполномоченного органа по финансовому мониторингу –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере двухсот десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере шестисот месячных расчетных показателей.

12. Қаржы мониторингі субъектілерінің "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 1-тармағында көзделген, қаржы мониторингіне жататын, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы бермеуі –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
13. Қаржы мониторингі субъектілерінің "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 1-тармағында көзделген, қаржы мониторингіне жататын, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты бермеуі, анық емес ақпаратты беруі –
жеке тұлғаларға – қырық бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына төрт жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
14. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша қаржы мониторингі субъектілерінің клиенттер операцияларын тоқтата тұрмауы –
жеке тұлғаларға – жетпіс бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

15. Несоответствие правил внутреннего контроля требованиям законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере ста десяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот двадцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере семисот месячных расчетных показателей.
16. Неисполнение субъектами финансового мониторинга обязанностей по разработке и принятию правил внутреннего контроля –
влечет штраф на физических лиц в размере ста двадцати, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере ста девяноста пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот сорока пяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
17. Извещение субъектами финансового мониторинга своих клиентов и иных лиц о предоставлении или получении от уполномоченного органа по финансовому мониторингу информации, сведений и документов о мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, принимаемых в отношении таких клиентов и иных лиц, –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти пяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере двухсот десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере шестисот сорока месячных расчетных показателей.

15. Ішкі бақылау қағидаларының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – бір жүз он, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
16. Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларын әзірлеу және қабылдау жөніндегі міндеттерді орындамауы –
жеке тұлғаларға – бір жүз жиырма, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз тоқсан бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз қырық бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
17. Қаржы мониторингі субъектілерінің өз клиенттеріне және өзге де тұлғаларға қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға осындай клиенттер мен өзге де тұлғаларға қатысты қолданылатын, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды бергені немесе одан алғаны туралы хабарлауы –
жеке тұлғаларға – жетпіс бес, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына алты жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

18. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, третьей, пятой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, тринадцатой, четырнадцатой, шестнадцатой и семнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере двухсот двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере девятисот месячных расчетных показателей.
19. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой, пятнадцатой, шестнадцатой и семнадцатой настоящей статьи, совершенные три и более раза в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – в размере четырехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере девятисот, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан – в размере одной тысячи восьмисот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии или квалификационного аттестата (свидетельства) на срок до шести месяцев либо их лишением или приостановлением деятельности на срок до трех месяцев либо с запрещением деятельности или отдельных ее видов на срок до трех лет.";
3) дополнить статьями 411-1 и 434-3 следующего содержания:
"Статья 411-1. Невыполнение мероприятий гражданской защиты по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты
1. Невыполнение мероприятий гражданской защиты по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты, выраженное в виде:

18. Осы баптың бірінші, үшінші, бесінші, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он үшінші, он төртінші, он алтыншы және он жетінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – бір жүз елу, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына тоғыз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
19. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде үш және одан көп рет жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
алты айға дейінгі мерзімге лицензияның немесе біліктілік аттестатының (куәлігінің) қолданысын тоқтата тұрып не одан айыра отырып немесе үш айға дейінгі мерзімге қызметті тоқтата тұрып не үш жылға дейінгі мерзімге қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салына отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға, нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – төрт жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – тоғыз жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына бір мың сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
3) мынадай мазмұндағы 411-1 және 434-3-баптармен толықтырылсын:
"411-1-бап. Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша азаматтық қорғау іс-шараларын орындамау
1. Мынадай:

1) неинформирования населения и организаций о мерах в сфере гражданской защиты;
2) необеспечения создания пунктов пожаротушения, неорганизации их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
3) неоказания необходимой помощи в случае вредного воздействия опасных производственных факторов с привлечением имеющихся сил, средств и ресурсов по выполнению мероприятий по их локализации, спасению жизни людей, защите их здоровья, прав и законных интересов, охране собственности, поддержанию общественного порядка;
4) необеспечения создания и поддержания в постоянной готовности сил и средств территориальной подсистемы управления гражданской защиты;
5) необеспечения в соответствии с утвержденными бюджетными назначениями исполнения местного бюджета по гражданской обороне, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
6) неопределения объемов и непринятия необходимых мер по накоплению, хранению, обновлению и поддержанию в готовности имущества гражданской обороны;
7) необеспечения повышения надежности и устойчивости существующих зданий и сооружений в районах разрабатываемых месторождений и сейсмоопасных регионах;
8) неорганизации размещения технических средств оповещения;
9) неосуществления информационного взаимодействия аварийных и экстренных служб районов, городов областного и районного значения, областей, городов республиканского значения, столицы, служб гражданской защиты с единой дежурно-диспетчерской службой "112";
10) неутверждения планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий;
11) необеспечения тушения степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
12) необеспечения выделения средств из чрезвычайного резерва местных исполнительных органов на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий;
13) необеспечения разработки и принятия мер по предотвращению чрезвычайных ситуаций, сохранению жизни и здоровья людей, защите материальных и культурных ценностей, а также ликвидации последствий и снижению ущерба при чрезвычайных ситуациях;
14) неорганизации медицинского обеспечения, в том числе лекарственными средствами и медицинскими изделиями, пострадавших в зоне чрезвычайной ситуации;
15) неосуществления постановки на учет и снятия с учета опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;

1) халыққа және ұйымдарға азаматтық қорғау саласындағы шаралар туралы хабарламау;
2) мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру пункттерін құруды қамтамасыз етпеу, оларды материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруды ұйымдастырмау;
3) қауіпті өндірістік факторлар зиянды әсер еткен жағдайда оларды оқшаулау, адамдардың өмірін құтқару, олардың денсаулығын, құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, меншікті күзету, қоғамдық тәртіпті ұстап тұру жөніндегі іс-шараларды орындау бойынша қолда бар күштерді, құралдар және ресурстарды тарта отырып, қажетті көмек көрсетпеу;
4) азаматтық қорғауды басқарудың аумақтық кіші жүйесінің күштері мен құралдарын құруды және оларды ұдайы әзірлікте ұстап тұруды қамтамасыз етпеу;
5) азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуын бекітілген бюджеттік мақсаттарға сай қамтамасыз етпеу;
6) азаматтық қорғаныс мүлкінің көлемдерін айқындамау және оларды жинақтау, сақтау, жаңартып отыру және әзірлікте ұстап тұру бойынша қажетті шараларды қабылдамау;
7) игерілетін кен орындарының аудандарында және сейсмикалық қауіпті өңірлерде пайдаланудағы ғимараттар мен құрылысжайлардың беріктігі мен орнықтылығын арттыруды қамтамасыз етпеу;
8) техникалық құлақтандыру құралдарының орналастырылуын ұйымдастырмау;
9) аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың авариялық және шұғыл қызметтерінің, азаматтық қорғау қызметтерінің бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметімен ақпараттық өзара іс-қимыл жасауын жүзеге асырмауы;
10) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларын бекітпеу;
11) мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде дала өрттерін, сондай-ақ өрттерді сөндіруді қамтамасыз етпеу;
12) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және олардың салдарын жоюға жергілікті атқарушы органдардың төтенше резервінен қаражат бөлуді қамтамасыз етпеу;
13) төтенше жағдайларды болғызбау, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, материалдық және мәдени құндылықтарды қорғау, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде салдарларды жою және залалды азайту жөніндегі шараларды әзірлеу мен қабылдауды қамтамасыз етпеу;
14) төтенше жағдай аймағында зардап шеккендерді медициналық тұрғыдан қамтамасыз етуді, оның ішінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастырмау;
15) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қоюды және есептен шығаруды жүзеге асырмау;

16) необеспечения разработки и утверждения плана гражданской обороны центрального исполнительного органа;
17) непроведения мероприятия по предупреждению пожаров в подведомственных организациях;
18) необеспечения создания запасов имущества гражданской обороны в подведомственных организациях и неосуществления внутреннего контроля за их хранением, обновлением и поддержанием в готовности к применению;
19) необеспечения разработки и утверждения планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального и регионального масштабов по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты;
20) необеспечения создания запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, которое повлекло возникновение чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера, причинившей легкий вред здоровью человека или незначительный ущерб, при отсутствии состава уголовного правонарушения, –
влечет штраф на должностных лиц в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье незначительным размером ущерба признается сумма, не превышающая двухсот месячных расчетных показателей.";
"Статья 434-3. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о ношении в общественных местах предметов одежды, препятствующих распознаванию лица
1. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о ношении в общественных местах предметов одежды, препятствующих распознаванию лица, за исключением случаев, когда это необходимо для исполнения требований законов Республики Казахстан, служебных (должностных, трудовых) обязанностей, в медицинских целях, гражданской защиты, при погодных условиях, а также для лиц, принимающих непосредственное участие в спортивных, спортивно-массовых и культурно-массовых мероприятиях, –
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";

16) орталық атқарушы органның азаматтық қорғаныс жоспарын әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етпеу;
17) ведомстволық бағынысты ұйымдарда өрттердің алдын алу жөніндегі іс-шараларды өткізбеу;
18) ведомстволық бағынысты ұйымдарда азаматтық қорғаныс мүлкінің қорларын құруды қамтамасыз етпеу және олардың сақталуына, жаңартылып отыруына және қолдануға әзірлікте ұсталып тұруына ішкі бақылауды жүзеге асырмау;
19) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша жаһандық және өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларын әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етпеу;
20) қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құруды қамтамасыз етпеу түрінде көрінген, Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі азаматтық қорғау іс-шараларын орындамау –
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, адамның денсаулығына жеңіл зиян немесе болмашы залал келтірген табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың туындауына алып келген әрекет (әрекетсіздік), қылмыстық құқық бұзушылық құрамы болмаған кезде –
лауазымды адамдарға бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпе. Осы бапқа қатысты екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сома залалдың болмашы мөлшері деп танылады.";
"434-3 бап. Қазақстан Республикасының қоғамдық орындарда бет-әлпетті тануға кедергі келтіретін киім-кешекті киіп жүру туралы заңнамасының талаптарын бұзу
1. Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын, қызметтік (лауазымдық, еңбек) міндеттерін орындау үшін, медициналық мақсаттарда, азаматтық қорғау үшін, ауа райы жағдайларында, сондай-ақ спорттық, спорттық-бұқаралық және мәдени-бұқаралық іс-шараларға тікелей қатысатын адамдарға қажет болатын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының қоғамдық орындарда бет-әлпетті тануға кедергі келтіретін киім-кешекті киіп жүру туралы заңнамасының талаптарын бұзу –
ескерту жасауға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

4) в частях второй и третьей статьи 444:
слова "а также" исключить;
после слов "в Единый реестр должников," дополнить словами "а также лиц, осужденных к наказанию в виде ограничения свободы или осужденных условно,";
5) в статье 445:
дополнить частями 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Невыполнение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы или тотализатора, требования по обеспечению интеграции аппаратно-программных комплексов с единой системой учета либо отказ от ранее осуществленной интеграции –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии.
10-2. Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы или тотализатора, запрета на прием ставок и выплату выигрышей без их учета в единой системе учета –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии.";
в абзаце первом части одиннадцатой слова "и десятой" заменить словами ", десятой, 10-1 и 10-2";
6) в статье 456-2:
заголовок дополнить словами ", противоправного контента";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Размещение, распространение противоправного контента, если эти действия не содержат признаков уголовно-наказуемого деяния, –
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. Действия, предусмотренные частью 3-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.";
7) главу 26 дополнить статьей 456-3 следующего содержания:
"Статья 456-3. Занятие профессиональной журналистской деятельностью иностранных средств массовой информации и иностранных журналистов без соответствующей аккредитации на территории Республики Казахстан
1. Занятие профессиональной журналистской деятельностью иностранных средств массовой информации и иностранных журналистов без соответствующей аккредитации на территории Республики Казахстан –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

4) 444-баптың екінші және үшінші бөліктерінде:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
"міндеттемелері бар адамдарды", "міндеттемелері бар адамдардың" деген сөздерден кейін тиісінше ", сондай-ақ бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға сотталған немесе шартты түрде сотталған адамдарды", ", сондай-ақ бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға сотталған немесе шартты түрде сотталған адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 445-бапта:
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-бөліктермен толықтырылсын:
"10-1. Букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешендердің бірыңғай есепке алу жүйесімен интеграциялануын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындамауы не бұрын жүзеге асырылған интеграцияланудан бас тартуы –
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
10-2. Букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының мөлшерлемелерді және ұтыстарды бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алмай, оларды қабылдауға және төлеуге тыйым салуды сақтамауы –
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
он бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "және оныншы бөліктерінде" деген сөздер ", оныншы, 10-1 және 10-2-бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 456-2-бапта:
тақырыптағы "ақпарат" деген сөз "ақпаратты, құқыққа қайшы контентті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Құқыққа қайшы контентті орналастыру, тарату, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"7. Осы баптың 3-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
7) 26-тарау мынадай мазмұндағы 456-3-баппен толықтырылсын:
"456-3-бап. Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының және шетелдік журналистердің тиісті аккредиттеусіз кәсіби журналистік қызметпен айналысуы
1. Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының және шетелдік журналистердің тиісті аккредиттеусіз кәсіби журналистік қызметпен айналысуы –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – жиырма, заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

2. Совершение действия, предусмотренного частью первой настоящей статьи, создающего условия для нарушения общественного порядка, либо совершение его в условиях чрезвычайного или военного положения, чрезвычайных ситуаций природного, техногенного, социального характера либо повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влечет штраф на физических лиц в размере сорока месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток, либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
8) в абзаце первом части первой статьи 478 слова "законодательства Республики Казахстан об административном надзоре" заменить словами "административного надзора";
9) статью 479 изложить в следующей редакции:
"Статья 479. Несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения
1. Несообщение руководителем организации и другими лицами о принятых мерах, а равно непринятие мер по устранению причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений, по представлениям органов (должностных лиц), рассматривавших дело, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей либо приостановление деятельности.";
10) заголовок статьи 480 изложить в следующей редакции:
"Статья 480. Нарушение административного надзора";
11) примечание статьи 615 после слов "лиц, управляющих" дополнить словами "электрическими самокатами,";
12) дополнить статьей 619-2 следующего содержания:
"Статья 619-2. Допуск к управлению по проезжей части дороги электрическим самокатом лица, не имеющего либо лишенного права управления транспортным средством
1. Допуск юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность по сдаче в аренду электрических самокатов, к управлению по проезжей части дороги электрическим самокатом лица, не имеющего либо лишенного права управления транспортным средством, –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. То же действие, повлекшее причинение потерпевшему легкого вреда здоровью или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных или иных сооружений либо иного имущества, –
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.";

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, қоғамдық тәртіптің бұзылуына жағдай туғызатын әрекетті жасау не оны төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы, табиғи, техногендік, әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде не әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау –
жеке тұлғаларға – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға не Қазақстан Республикасының шегiнен әкімшілік жолмен шығарып жiберуге, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
8) 478-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк қадағалау туралы заңнамасын" деген сөздер "әкiмшiлiк қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 479-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"479-бап. Құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау
1. Істi қараған органдардың (лауазымды адамдардың) ұсынулары бойынша ұйым басшысының және басқа да адамдардың қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламауы, сол сияқты шаралар қабылдамауы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
лауазымды адамдарға – жиырма, кәсіпкерлік субъектілеріне жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не қызметін тоқтата тұруға алып келеді.";
10) 480-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"480-бап. Әкімшілік қадағалауды бұзу";
11) 615-баптың ескертпесі "өзге де қатысушылар деп" деген сөздерден кейін "электр самокаттарды," деген сөздермен толықтырылсын;
12) мынадай мазмұндағы 619-2-баппен толықтырылсын:
"619-2-бап. Көлік құралдарын басқару құқығы жоқ не одан айырылған адамның электр самокатты жолдың жүру бөлігімен басқаруына жол беру
1. Электр самокаттарды жалға беру қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің көлік құралын басқару құқығы жоқ не одан айырылған адамның электр самокатты жолдың жүру бөлігімен басқаруына жол беруі –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Жәбірленушінің денсаулығына жеңіл зиян келтіруге немесе көлік құралдарын, жүктерді, жол құрылысжайларын немесе өзге құрылысжайларды не өзге мүлікті бүлдіруге алып келген дәл сол әрекет –
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

13) статью 637 дополнить частью двадцатой следующего содержания:
"20. Оказание услуг оператором сотовой связи по рассылке текстовых сообщений на абонентские устройства сотовой связи населения, содержащих рекламу азартных игр и (или) пари, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
14) статью 664 после слов "должностным лицом" дополнить словами ", частным судебным исполнителем";
15) дополнить статьей 668-2 следующего содержания:
"Статья 668-2. Воспрепятствование законной деятельности регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан
Воспрепятствование законной деятельности регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан, выразившееся в необеспечении беспрепятственного посещения государственных органов и организаций систем образования, здравоохранения, социальной защиты населения, культуры и спорта, в которых содержатся несовершеннолетние, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
16) в статье 684:
в части первой:
цифры "156-1," исключить;
слова "214 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой и тринадцатой), 214-1" заменить словами "214 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой, пятнадцатой, шестнадцатой, семнадцатой, восемнадцатой (за исключением случаев, когда эти нарушения совершены юридическими консультантами, независимыми специалистами по юридическим вопросам, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающими посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющими операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них, бухгалтерскими организациями и профессиональными бухгалтерами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета, Государственной корпорацией "Правительство для граждан" и операторами сотовой связи) и девятнадцатой)";
после цифр "456-2," дополнить словами "456-3 (частью второй),";
в подпункте 2) части второй цифры "129," и "135," исключить;
17) в статье 685:
часть первую:
после цифр "434-1," дополнить цифрами "434-3,";
после цифр "619-1," дополнить цифрами "619-2,";
в части второй:
в подпункте 1) слова "местной полицейской службы" заменить словами "общественной безопасности";
в подпункте 2):
после цифр "619-1," дополнить цифрами "619-2,";
слова "местной полицейской службы" заменить словами "общественной безопасности";
подпункт 4):

13) 637-бап мынадай мазмұндағы жиырмасыншы бөлікпен толықтырылсын:
"20. Ұялы байланыс операторының халықтың ұялы байланысының абоненттік құрылғыларына құмар ойындардың және (немесе) бәс тігудің жарнамасын қамтитын мәтіндік хабарлар жіберу бойынша қызметтерін көрсетуі –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
14) 664-бап "Лауазымды адамның" деген сөздерден кейін ", жеке сот орындаушысының" деген сөздермен толықтырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 668-2-баппен толықтырылсын:
"668-2-бап. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының заңды қызметіне кедергі келтіру
Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының заңды қызметіне кәмелетке толмағандар ұсталатын білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорт жүйелерінің мемлекеттік органдары мен ұйымдарына кедергісіз баруын қамтамасыз етпеуден көрінген кедергі келтіру –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
16) 684-бапта:
бірінші бөлікте:
"156-1," деген цифрлар алып тасталсын;
"214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 214-1," деген сөздер "214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші (бұл бұзушылықтарды заң консультанттары, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, бухгалтерлік есепке алу саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және ұялы байланыс операторлары жасаған жағдайларды қоспағанда) және он тоғызыншы бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"456-2," деген цифрлардан кейін "456-3 (екінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің 2) тармақшасындағы "129," және "135," деген цифрлар алып тасталсын;
17) 685-бапта:
бірінші бөлік:
"434-1," деген цифрлардан кейін "434-3," деген цифрлармен толықтырылсын;
"619-1," деген цифрлардан кейін "619-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
1) тармақшадағы "әкімшілік, көші-қон полициясы бөлімшелерінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті полиция қызметінің" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімшілік, көші-қон полициясы, қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"619-1," деген цифрлардан кейін "619-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"әкімшілік, көші-қон полициясы бөлімшелерінің, ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) жергілікті полиция қызметінің" деген сөздер "ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) әкімшілік, көші-қон полициясы, қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша:

после цифр "408," дополнить цифрами "434-3,";
после слов "615 (частями первой, второй и пятой)," дополнить цифрами "619-2,";
18) в статье 686:
часть первую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) в области предупреждения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, предусмотренных статьей 411-1 настоящего Кодекса.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с невыполнением мероприятий гражданской защиты по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и налагать административные взыскания от имени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты вправе:
1) государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – по административным правонарушениям, предусмотренным частью первой статьи 411-1 настоящего Кодекса;
2) государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций, главный государственный инспектор области, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций и его заместитель – по административным правонарушениям, предусмотренным частями первой и второй статьи 411-1 настоящего Кодекса;
3) главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области предупреждения чрезвычайных ситуаций и его заместитель – по административным правонарушениям, предусмотренным статьей 411-1 настоящего Кодекса.";
19) статью 709 изложить в следующей редакции:
"Статья 709. Уполномоченные органы в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий
1. Уполномоченные органы в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 138 (частью второй), 142, 143 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 337 (частями первой и второй), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 378 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 379 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 380, 380-1, 381, 382 (частью первой), 383 (частями первой, второй и пятой), 384, 385 (частью первой), 386, 387, 388, 390 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 394 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 396 (частью первой) (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 407-1 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 407-2 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 464 настоящего Кодекса.

"408," деген цифрлардан кейін "434-3," деген цифрлармен толықтырылсын;
"615 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде)," деген сөздерден кейін "619-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
18) 686-бапта:
бірінші бөлік 3) тармақшасындағы "саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды." деген сөздер "саласындағы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Кодекстің 411-1-бабында көзделген табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның атынан табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі азаматтық қорғау іс-шараларын орындамауға байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға мыналар құқылы:
1) осы Кодекстің 411-1-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторы;
2) осы Кодекстің 411-1-бабының бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша – Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы және оның орынбасары;
3) осы Кодекстің 411-1-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша – Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы және оның орынбасары.";
19) 709-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"709-бап. Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органдар
1. Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органдар осы Кодекстің 138 (екінші бөлігінде), 142, 143 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 378 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 379 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 380, 380-1, 381, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде), 384, 385 (бірінші бөлігінде), 386, 387, 388, 390 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 394 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 396 (бірінші бөлігінде) (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 407-1 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 407-2 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 464-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени уполномоченных органов в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий вправе:
1) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138 (частью второй), 142, 143 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 337 (частями первой и второй), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 378 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 379 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 380, 380-1, 381, 382 (частью первой), 383 (частями первой, второй и пятой), 384, 385 (частью первой), 386, 387, 388, 390 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 394 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 396 (частью первой), 407-1 (за исключением водных животных), 407-2 (за исключением водных животных), 464 настоящего Кодекса, – должностные лица уполномоченных органов в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий Республики Казахстан и их территориальных органов;
2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138 (частью второй), 337 (частями первой и второй), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 377 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 379 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 381, 382 (частью первой), 387, 388, 407-1 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 407-2 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) настоящего Кодекса, – руководители, заместители руководителей государственных учреждений лесного хозяйства;
3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138 (частью второй), 337 (частями первой и второй), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 377 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 379 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 381, 382 (частью первой), 387, 388, 407-1 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 407-2 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) настоящего Кодекса, – должностные лица структурных подразделений в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира областных исполнительных органов;

2. Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органдардың атынан әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға мыналар құқылы:
1) осы Кодекстің 138 (екінші бөлігінде), 142, 143 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 378 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 379 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 380, 380-1, 381, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде), 384, 385 (бірінші бөлігінде), 386, 387, 388, 390 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 394 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 396 (бірінші бөлігінде), 407-1 (су жануарларын қоспағанда), 407-2 (су жануарларын қоспағанда), 464-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін – Қазақстан Республикасының орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органдары мен олардың аумақтық органдарының лауазымды адамдары;
2) осы Кодекстің 138 (екінші бөлігінде), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 377 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 379 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 381, 382 (бірінші бөлігінде), 387, 388, 407-1 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 407-2 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін – орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің басшылары, басшыларының орынбасарлары;
3) осы Кодекстің 138 (екінші бөлігінде), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 339, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 377 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 379 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 381, 382 (бірінші бөлігінде), 387, 388, 407-1 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 407-2 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін – облыстық атқарушы органдардың орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы құрылымдық бөлiмшелерiнiң лауазымды адамдары;

4) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138 (частью второй), 143 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 337 (частями первой и второй), 339, 366, 367 (частью третьей), 368 (частью второй), 369 (частью второй), 370 (частью четвертой), 371, 372 (частью четвертой), 373 (частью второй), 374 (частью второй), 377 (частью второй) (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 379 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 380 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 380-1 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 381, 382 (частью первой), 384, 387, 388, 407-1 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), 407-2 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных) настоящего Кодекса, – руководители, заместители руководителей, начальники служб охраны особо охраняемых природных территорий, созданных в организационно-правовой форме государственного учреждения.";
20) дополнить статьей 709-1 следующего содержания:
"Статья 709-1. Уполномоченный орган в области рыбного хозяйства
1. Уполномоченный орган в области рыбного хозяйства рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 143 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 377 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 378 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 379 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 380 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 380-1 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 382 (частью первой), 383 (частями первой, второй и пятой), 384, 390 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 392 (частью первой), 394 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 395 (частью первой), 396 (частью первой) (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 407-1 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 407-2 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 464 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства и его территориальных подразделений.";
21) статью 722-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 722-2. Органы по финансовому мониторингу
1. Органы по финансовому мониторингу рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 214 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой, пятнадцатой, шестнадцатой, семнадцатой, восемнадцатой) (когда эти нарушения совершены юридическими консультантами, независимыми специалистами по юридическим вопросам, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающими посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющими операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них, бухгалтерскими организациями и профессиональными бухгалтерами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета, Государственной корпорацией "Правительство для граждан" и операторами сотовой связи), 214-1 настоящего Кодекса.

4) осы Кодекстің 138 (екінші бөлігінде), 143 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 339, 366, 367 (үшінші бөлігінде), 368 (екінші бөлігінде), 369 (екінші бөлігінде), 370 (төртінші бөлігінде), 371, 372 (төртінші бөлігінде), 373 (екінші бөлігінде), 374 (екінші бөлігінде), 377 (екінші бөлігінде) (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 379 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 380 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 380-1 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 381, 382 (бірінші бөлігінде), 384, 387, 388, 407-1 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), 407-2 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін – мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтар күзет қызметтерінің басшылары, басшыларының орынбасарлары, бастықтары.";
20) мынадай мазмұндағы 709-1-баппен толықтырылсын:
"709-1-бап. Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган
1. Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 143 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 377 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 378 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 379 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 380 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 380-1 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде), 384, 390 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 392 (бірінші бөлігінде), 394 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде) (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 407-1 (балық ресурстары және су жануарлары бөлігінде), 407-2 (балық ресурстары және су жануарлары бөлігінде), 464-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
21) 722-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"722-2-бап. Қаржы мониторингі жөніндегі органдар
1. Қаржы мониторингі жөніндегі органдар осы Кодекстің 214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші бөліктерінде) (бұл бұзушылықтарды заң консультанттары, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, бухгалтерлік есепке алу саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және ұялы байланыс операторлары жасаған кезде), 214-1-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители органов финансового мониторинга, их заместители и уполномоченные работники.";
22) часть первую статьи 729:
после слов "455 (частью первой, подпунктами 1), 2), 4), 6), 7), 8) и 9) части второй, частями третьей и пятой)," дополнить словами "456-3 (частью первой),";
после цифр "488-1" дополнить цифрами ", 505";
23) в части первой статьи 730 цифры "7-2," исключить;
24) в статье 730-1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 84, 127-3, 129, 135, 135-1, 409 (частью 7-2) и 668-2 настоящего Кодекса.";
в части второй слова "и его заместители" заменить словами ", его заместители и уполномоченные работники.";
25) в статье 804:
в части первой:
в подпункте 1):
цифры "129," исключить;
слова "456-2 (части третья, четвертая, пятая и шестая)" заменить словами "456-2 (части третья, 3-1, четвертая, пятая, шестая и седьмая)";
в подпункте 9) слова "383 (части третья и четвертая), 385 (часть вторая), 389, 392 (часть третья), 395 (часть вторая)," заменить словами "385 (часть вторая), 389 (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных),";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) уполномоченных органов в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (статьи 160 (часть вторая), 382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 389 (в части рыбных ресурсов и других водных животных), 392 (часть третья), 395 (часть вторая), 396 (часть вторая), 398, 462, 463);";
подпункт 14) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
подпункт 14-1) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
подпункт 23) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
подпункт 27) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
подпункт 27-1) изложить в следующей редакции:

2. Қаржы мониторингі органдарының басшылары, олардың орынбасарлары және уәкілетті жұмыскерлері әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
22) 729-баптың бірінші бөлігінде:
"455 (бірінші бөлігінде, екінші бөліктің 1), 2), 4), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, үшінші және бесінші бөліктерінде)," деген сөздерден кейін "456-3 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"488-1-баптарында" деген сөздер "488-1, 505-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 730-баптың бірінші бөлігіндегі "7-2," деген цифрлар алып тасталсын;
24) 730-1-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Кодекстің 84, 127-3, 129, 135, 135-1, 409 (7-2-бөлігінде) және 668-2-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
екінші бөліктегі "мен оның орынбасарлары" деген сөздер ", оның орынбасарлары мен уәкілетті жұмыскерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 804-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшада:
"129," деген цифрлар алып тасталсын;
"456-2 (үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктері)," деген сөздер "456-2 (үшінші, 3-1, төртінші, бесінші алтыншы және жетінші бөліктері)," деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "383 (үшiншi және төртінші бөлiктерi), 385 (екiншi бөлiгi), 389, 392 (үшінші бөлігі), 395 (екiншi бөлiгi)," деген сөздер "385 (екінші бөлігі), 389 (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органдардың (160 (екінші бөлігі), 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 389 (балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде), 392 (үшінші бөлігі), 395 (екінші бөлігі), 396 (екінші бөлігі), 398, 462, 463-баптар);";
14) тармақша "214" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
14-1) тармақша "214-бап" деген сөздерден кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
23) тармақша "214" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
27) тармақша "214" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
27-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"27-1) органа по финансовому мониторингу (статьи 214 (часть девятнадцатая) (когда эти нарушения совершены юридическими консультантами, независимыми специалистами по юридическим вопросам, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающими посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющими операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них, бухгалтерскими организациями и профессиональными бухгалтерами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета, Государственной корпорацией "Правительство для граждан" и операторами сотовой связи), 462, 463 (когда эти нарушения совершены юридическими консультантами, независимыми специалистами по юридическим вопросам, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, оказывающими посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества, осуществляющими операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них, Государственной корпорацией "Правительство для граждан" и операторами сотовой связи);";
подпункт 33) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
подпункт 40) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
подпункт 50):
после слов "383 (части третья и четвертая)," дополнить цифрами "434-2,";
после цифр "453," дополнить словами "456-3 (часть вторая),";
подпункт 59) после цифр "214" дополнить словами "(части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
в подпункте 65) цифры "135" заменить цифрами "130";
в части второй слова "214 (части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, шестая, седьмая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая и двенадцатая" заменить словами "214 (части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";

"27-1) қаржы мониторингі жөніндегі органдар (214 (он тоғызыншы бөлігі) (бұл бұзушылықтарды заң консультанттары, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, бухгалтерлік есепке алу саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және ұялы байланыс операторлары жасаған кезде), 462, 463 (бұл бұзушылықтарды заң консультанттары, заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын, жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және ұялы байланыс операторлары жасаған кезде)-баптар);";
33) тармақша "214" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
40) тармақша "214" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
50) тармақша:
"383 (үшінші және төртінші бөліктері)," деген сөздерден кейін "434-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
"453," деген цифрлардан кейін "456-3 (екінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын;
59) тармақша "214" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен толықтырылсын;
65) тармақшадағы "135" деген цифрлар "130" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктері" деген сөздер "214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;

в части 2-1 слова "214 (части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, шестая, седьмая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая и двенадцатая" заменить словами "214 (части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, восьмая, девятая, десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая, четырнадцатая, пятнадцатая, шестнадцатая, семнадцатая, восемнадцатая и девятнадцатая)";
26) в части первой статьи 910-1 слова "и десятая" заменить словами ", десятая, 10-1 и 10-2".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев первого, шестого и девятого подпункта 17), подпунктов 19) и 20) статьи 1, которые вводятся в действие со дня его первого официального опубликования;
2) подпунктов 11) и 12), абзацев четвертого, восьмого и двенадцатого подпункта 17) статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев со дня его первого официального опубликования;
3) абзацев второго – двадцать девятого подпункта 3), подпунктов 4) и 18) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

2-1-бөліктегі "214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктері" деген сөздер "214 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 910-1-баптың бірінші бөлігіндегі "және оныншы бөліктерінде" деген сөздер ", оныншы, 10-1 және 10-2-бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 17) тармақшасының бірінші, алтыншы және тоғызыншы абзацтарын, 19) және 20) тармақшаларын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 11) және 12) тармақшаларын, 17) тармақшасының төртінші, сегізінші және он екінші абзацтарын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3) тармақшасының екінші – жиырма тоғызыншы абзацтарын, 4) және 18) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ