О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Закон Республики Казахстан от 18 июля 2025 года № 215-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в статье 24:
часть шестую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Среднегодовым доходом считается сумма совокупных годовых доходов или доходов субъектов предпринимательства, применяющих в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан специальные налоговые режимы, за последние три года, поделенная на три.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Для субъектов частного предпринимательства, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан являющихся плательщиками налога на игорный бизнес, используется критерий по численности работников.";
2) в части первой пункта 3 статьи 35:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно;";
подпункты 3), 4), 5), 6), 7) и 8) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) доходов, подлежащих налогообложению в специальных налоговых режимах для самозанятых.";
3) в статье 274:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инвестициями являются все виды имущества (кроме товаров, предназначенных для личного потребления), включая предметы финансового лизинга с момента заключения договора лизинга, а также права на них, вкладываемые инвестором в уставный капитал юридического лица или увеличение долгосрочных активов, а также для реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта.
В целях настоящей главы под долгосрочными активами понимаются активы, учтенные при поступлении в бухгалтерском учете инвестора в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде основных средств, инвестиций в недвижимость, нематериальных и биологических активов, используемых для предпринимательской деятельности.";
в пункте 3 слова "фиксированных активов, используемых для предпринимательской деятельности" заменить словами "долгосрочных активов";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 18 шiлдедегi № 215-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 24-бапта:
2-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Соңғы үш жылдағы жылдық жиынтық кірістердің немесе Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес арнаулы салық режимдерін қолданатын кәсіпкерлік субъектілері кірістерінің үшке бөлінген сомасы жылдық орташа кіріс деп есептеледі.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылатын жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін жұмыскерлердің саны бойынша өлшемшарт пайдаланылады.";
2) 35-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын кірістері;";
3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимдерінде салық салуға жататын кірістер.";
3) 274-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Лизинг шартын жасасқан кезден бастап қаржы лизингi нысанасын, сондай-ақ оларға құқықтарды қоса алғанда, заңды тұлғаның жарғылық капиталына немесе ұзақ мерзімді активтерді ұлғайтуға, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру үшін инвестор салатын мүлiктiң барлық түрлерi (жеке тұтынуға арналған тауарлардан басқа) инвестициялар болып табылады.
Осы тараудың мақсаттары үшін ұзақ мерзімді активтер деп халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес инвестордың бухгалтерлік есебіне кәсiпкерлiк қызмет үшiн пайдаланылатын негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, материалдық емес және биологиялық активтер түрінде түсуі кезінде ескерілген активтер түсініледі.";
3-тармақтағы "кәсiпкерлiк қызмет үшiн, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін пайдаланылатын тiркелген активтердi құру немесе ұлғайту жөнiндегi" деген сөздер "ұзақ мерзімді активтердi құру немесе ұлғайту жөнiндегi, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) часть вторую пункта 3 статьи 276 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) стабильность налогового законодательства Республики Казахстан, условия которой установлены настоящей главой и Налоговым кодексом Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.";
5) подпункт 1) статьи 277 изложить в следующей редакции:
"1) по своему усмотрению использовать доходы, полученные от своей деятельности, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";";
6) в статье 281:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная поддержка инвестиций заключается в предоставлении одной или нескольких из следующих мер:
1) сопровождение инвесторов по принципу "одного окна";
2) оказание содействия инвестору уполномоченным органом по инвестициям в порядке, предусмотренном статьей 282 настоящего Кодекса;
3) оказание содействия инвестору местными исполнительными органами, на территории которых осуществляется деятельность инвестора;
4) оказание содействия инвестору уполномоченным государственным органом, к компетенции которого относится деятельность, осуществляемая инвестором;
5) предоставление инвестиционных преференций, предусмотренных настоящей главой.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Меры государственной поддержки, предусмотренные подпунктами 2), 3) и 4) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляются с учетом установления встречных обязательств инвестора.
Встречные обязательства устанавливаются в зависимости от вида деятельности, предусмотренного инвестиционным проектом:
в соответствии с правилами по определению и применению встречных обязательств при оказании мер государственного стимулирования промышленности, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О промышленной политике", если вид деятельности, предусмотренный инвестиционным проектом, регулируется данным Законом;
по иным видам деятельности, не регулируемым Законом Республики Казахстан "О промышленной политике", – в порядке и сроки, которые установлены уполномоченным органом в сфере политики по привлечению инвестиций.";

4) 276-баптың 3-тармағының екінші бөлігі 2) тармақшасындағы "толықтыруларға қолданылмайды." деген сөздер "толықтыруларға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, шарттары осы тарауда және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген Қазақстан Республикасының салық заңнамасының тұрақтылығына қолданылмайды.";
5) 277-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi және Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлегеннен кейiн өзiнiң қызметiнен алынған кiрiстердi өз қалауы бойынша пайдалануға;";
6) 281-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестицияларды мемлекеттік қолдау мынадай шаралардың біреуін немесе бірнешеуін беруді білдіреді:
1) "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторларды қолдап отыру;
2) осы Кодекстің 282-бабында көзделген тәртіппен инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның инвесторға жәрдем көрсетуі;
3) аумағында инвестордың қызметі жүзеге асырылатын жергілікті атқарушы органдардың инвесторға жәрдем көрсетуі;
4) инвестор жүзеге асыратын қызмет құзыретіне жататын уәкілетті мемлекеттік органның инвесторға жәрдем көрсетуі;
5) осы тарауда көзделген инвестициялық преференцияларды беру.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қолдау шаралары инвестордың қарсы міндеттемелерін белгілеу ескеріліп жүзеге асырылады.
Қарсы міндеттемелер инвестициялық жобада көзделген қызмет түріне қарай:
егер инвестициялық жобада көзделген қызмет түрі осы Заңмен реттелсе, "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету кезінде қарсы міндеттемелерді айқындау және қолдану жөніндегі қағидаларға сәйкес;
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмейтін өзге де қызмет түрлері бойынша – инвестициялар тарту жөніндегі саясат саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде белгіленеді.";

7) в статье 282:
в пункте 1 слова ", за исключением специальных инвестиционных контрактов" исключить;
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Уполномоченный орган по инвестициям устанавливает порядок определения проекта инвестиционным для предоставления земельных участков из государственной собственности.";
8) в статье 283:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инвестиционными преференциями являются преимущества адресного характера, предоставляемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) юридическим лицам Республики Казахстан, реализующим инвестиционный проект;
2) лизинговым компаниям, импортирующим в рамках реализации инвестиционного проекта технологическое оборудование на основании договора финансового лизинга для юридического лица Республики Казахстан, реализующего инвестиционный проект.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Инвестиционные преференции предоставляются в зависимости от содержания проекта в соответствии с условиями следующих инвестиционных контрактов:
1) соглашения об инвестициях;
2) соглашения об инвестиционных обязательствах;
3) упрощенного инвестиционного контракта.
3. Инвестиционные преференции по налогам предоставляются по решению уполномоченного органа по инвестициям на основании рассмотрения заявок на предоставление инвестиционных преференций по налогам в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
Решение уполномоченного органа по инвестициям по заявке принимается с учетом рассмотрения материалов, предоставленных к заявке в соответствии со статьей 292 настоящего Кодекса, а также заключения уполномоченного органа, к компетенции которого относится приоритетный вид деятельности, предусмотренный заявкой.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Инвестиционные преференции предоставляются исключительно по одному из инвестиционных контрактов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Не допускается полное освобождение лиц, заключивших инвестиционные контракты, от исполнения налогового обязательства по осуществляемой деятельности в рамках условий инвестиционных контрактов.";
9) дополнить статьями 283-1, 283-2, 283-3, 283-4 и 283-5 следующего содержания:
"Статья 283-1. Соглашение об инвестициях
1. Соглашением об инвестициях является договор на реализацию инвестиционного проекта, заключаемый между уполномоченным органом по инвестициям и юридическим лицом Республики Казахстан, реализующим инвестиционный проект, предусматривающий:
1) создание объектов, способных удовлетворить потребности туриста в виде долгосрочных активов на приоритетных туристских территориях, определенных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан", – с инвестициями в размере не менее двухсоттысячекратного месячного расчетного показателя;

7) 282-бапта:
1-тармақтағы ", арнайы инвестициялық келісімшарттарды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік меншіктен жер учаскелерін беру үшін жобаны инвестициялық деп айқындау тәртібін белгілейді.";
8) 283-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналарға:
1) инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына;
2) инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы үшін қаржы лизингі шарты негізінде технологиялық жабдықты инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде импорттайтын лизингтік компанияларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін атаулы сипаттағы артықшылықтар инвестициялық преференциялар болып табылады.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестициялық преференциялар мынадай инвестициялық келісімшарттардың:
1) инвестициялар туралы келісімнің;
2) инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің;
3) оңайлатылған инвестициялық келісімшарттың талаптарына сәйкес жобаның мазмұнына қарай беріледі.
3. Салықтар бойынша инвестициялық преференциялар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен салықтар бойынша инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімдерді қарау негізінде инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша беріледі.
Инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтінім бойынша шешімі осы Кодекстің 292-бабына сәйкес өтінімге берілген материалдарды қарау, сондай-ақ құзыретіне өтінімде көзделген қызметтің басым түрі жататын уәкілетті органның қорытындысы ескеріле отырып қабылданады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Инвестициялық преференциялар осы баптың 2-тармағында көзделген инвестициялық келісімшарттардың біреуі бойынша ғана беріледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Инвестициялық келісімшарттар жасасқан тұлғаларды инвестициялық келісімшарттардың талаптары шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық міндеттемесін орындаудан толық босатуға жол берілмейді.";
9) мынадай мазмұндағы 283-1, 283-2, 283-3, 283-4 және 283-5-баптармен толықтырылсын:
"283-1-бап. Инвестициялар туралы келісім
1. Инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының инвестициялық жобаны іске асыратын заңды тұлғасы арасында инвестициялық жобаны іске асыруға арналған шарт инвестициялар туралы келісім болып табылады, онда мыналар көзделеді:
1) кемінде айлық есептік көрсеткіштің екі жүз мың еселенген мөлшеріндегі инвестициялармен – "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған басым туристік аумақтарда ұзақ мерзімді активтер түрінде туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді құру;

2) создание новых объектов в сферах пищевой и легкой промышленности, – с инвестициями в размере не менее миллионнократного месячного расчетного показателя;
3) создание новых производств, – с инвестициями в строительство новых производственных объектов в размере не менее двухмиллионнократного месячного расчетного показателя;
4) расширение и (или) обновление действующих производств, предусматривающих изменение основных средств, – с инвестициями в размере не менее пятимиллионнократного месячного расчетного показателя;
5) создание новых гостиниц, расширение и (или) обновление (реконструкция) действующих гостиниц, – с инвестициями юридического лица в размере не менее миллионнократного месячного расчетного показателя при одновременном соблюдении следующих условий:
реализация проекта вне городов республиканского значения и столицы;
соответствие предоставляемых услуг категории "три", "четыре", "пять" звезд в соответствии с международными стандартами;
заключение договора комплексной предпринимательской лицензии (франчайзинга) или франшизы с международной гостиничной сетью, имеющей не менее тысячи гостиниц в десяти и более зарубежных странах.
В целях настоящей статьи под месячным расчетным показателем понимается месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.
2. Соглашением об инвестициях определяются условия и порядок предоставления преференций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан на момент заключения соглашения об инвестициях, а также устанавливаются встречные обязательства для юридических лиц, заключивших соглашение об инвестициях.
При отсутствии встречных обязательств для юридических лиц, заключивших соглашение об инвестициях, инвестиционные преференции не предоставляются.
3. Соглашение об инвестициях осуществляется по определенным приоритетным видам деятельности, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан.
4. Инвестиционные преференции в рамках соглашения об инвестициях предоставляются при соблюдении следующих условий:
1) получателем является юридическое лицо Республики Казахстан;
2) юридическое лицо осуществляет инвестиции в размерах, установленных пунктом 1 настоящей статьи;
3) юридическое лицо не является:
автономной организацией образования в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан об образовании;
организацией, осуществляющей деятельность на территории специальной экономической зоны в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах;
участником "Астана Хаб";
участником Международного финансового центра "Астана";
производителем всех видов спирта, алкогольной продукции, табачных изделий;
налогоплательщиком, применяющим специальные налоговые режимы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;

2) кемінде айлық есептік көрсеткіштің бір миллион еселенген мөлшеріндегі инвестициялармен – тамақ және жеңіл өнеркәсіп салаларында жаңа объектілерді құру;
3) кемінде айлық есептік көрсеткіштің екі миллион еселенген мөлшеріндегі инвестициялармен – жаңа өндірістік объектілер салу үшін жаңа өндірістерді құру;
4) кемінде айлық есептік көрсеткіштің бес миллион еселенген мөлшеріндегі инвестициялармен – негізгі құралдарды өзгертуді көздейтін жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту және (немесе) жаңарту;
5) бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде:
жоба республикалық маңызы бар қалалар мен астанадан тыс жерде іске асырылса;
ұсынылатын қызметтер халықаралық стандарттарға сай "үш", "төрт", "бес" жұлдыз санаттарына сәйкес болса;
он және одан көп шет елде кем дегенде бір мың қонақүйі бар халықаралық қонақ үй желісімен кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) немесе франшиза шарты жасалса, заңды тұлғаның кемінде айлық есептік көрсеткіштің бір миллион еселенген мөлшеріндегі инвестицияларымен – жаңа қонақүйлерді салу, жұмыс істеп тұрған қонақүйлерді кеңейту және (немесе) жаңарту (реконструкциялау).
Осы баптың мақсатында айлық есептік көрсеткіш деп республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш түсініледі.
2. Инвестициялар туралы келісімде инвестициялар туралы келісім жасалған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген преференцияларды беру шарттары мен тәртібі айқындалады, сондай-ақ инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғалар үшін қарсы міндеттемелер белгіленеді.
Инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғалар үшін қарсы міндеттемелер болмаған кезде инвестициялық преференциялар берілмейді.
3. Инвестициялар туралы келісім тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін қызметтің белгілі бір басым түрлері бойынша жүзеге асырылады.
4. Инвестициялар туралы келісім шеңберінде инвестициялық преференциялар мынадай шарттар сақталған кезде беріледі:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы алушы болып табылады;
2) заңды тұлға инвестицияларды осы баптың 1-тармағында белгіленген мөлшерлерде жүзеге асырады;
3) заңды тұлға:
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес дербес білім беру ұйымы;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасына сәйкес қызметін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыратын ұйым;
"Астана Хаб" қатысушысы;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы;
спирттің, алкоголь өнімінің, темекі бұйымдарының барлық түрлерін өндіруші;
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеуші болып табылмайды;

4) доля государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора – юридического лица Республики Казахстан в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан не превышает двадцати шести процентов, за исключением юридического лица Республики Казахстан в отрасли машиностроения, включая производство литейной продукции;
доля государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора – юридического лица Республики Казахстан в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан в отрасли машиностроения, включая производство литейной продукции, не превышает пятидесяти процентов.
Участие государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора – юридического лица Республики Казахстан в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан составляет не более пяти лет с даты регистрации инвестиционного контракта, за исключением инвестиционных приоритетных проектов в отрасли машиностроения, включая производство литейной продукции, где участие государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора – юридического лица Республики Казахстан в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан составляет не более двадцати лет с даты регистрации инвестиционного контракта. В течение пяти лет государство и (или) субъект квазигосударственного сектора обязаны выйти из состава учредителей и (или) участников (акционеров) юридического лица Республики Казахстан. В случае невыполнения данного условия применение инвестиционных преференций приостанавливается до его (их) полного выхода из состава учредителей и (или) участников (акционеров) юридического лица Республики Казахстан, но не более одного года.
Невыполнение условия о выходе из состава учредителей и (или) участников (акционеров) юридического лица Республики Казахстан в течение периода приостановления влечет досрочное прекращение инвестиционного контракта и возврат ранее предоставленных инвестиционных преференций.
Положения настоящего подпункта не применяются в случае, когда субъект квазигосударственного сектора, в котором доля государства и (или) субъекта квазигосударственного сектора в качестве учредителя и (или) участника (акционера) юридического лица Республики Казахстан составляет менее пятидесяти процентов, осуществляет свою деятельность в рамках реализации инвестиционного приоритетного проекта по добыче метана угольных пластов;

4) құйма өнім өндіруді қоса алғанда, машина жасау саласындағы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын қоспағанда, мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің – Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретіндегі үлесі жиырма алты пайыздан аспайды;
құйма өнім өндіруді қоса алғанда, мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің – машина жасау саласындағы Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретіндегі үлесі елу пайыздан аспайды.
Мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің – Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретінде қатысуы инвестициялық келісімшарт тіркелген күннен бастап бес жылдан аспайтын мерзімді құрайды, бұған құйма өнім өндіруді қоса алғанда, мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің – Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретінде Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының қатысуы инвестициялық келісімшарт тіркелген күннен бастап жиырма жылдан аспайтын мерзімді құрайтын машина жасау саласындағы инвестициялық басым жобалар кірмейді. Мемлекет және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісі бес жыл ішінде Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшылары және (немесе) қатысушылары (акционерлері) құрамынан шығуға міндетті. Бұл шарт орындалмаған жағдайда инвестициялық преференцияларды қолдану ол (олар) Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшылары және (немесе) қатысушылары (акционерлері) құрамынан толық шыққанға дейін, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Тоқтатыла тұрған кезең ішінде Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшылары және (немесе) қатысушылары (акционерлері) құрамынан шығу туралы шартты орындамау инвестициялық келісімшартты мерзімінен бұрын тоқтатуға және бұрын берілген инвестициялық преференцияларды қайтаруға алып келеді.
Осы тармақшаның ережелері мемлекеттің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының құрылтайшысы және (немесе) қатысушысы (акционері) ретіндегі үлесі елу пайыздан кем болатын квазимемлекеттік сектор субъектісі өз қызметін көмір қабаттарындағы метанды өндіру жөніндегі инвестициялық басым жобаны іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын жағдайда қолданылмайды;

5) инвестиционная деятельность осуществляется не в рамках договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
5. Запрещается заключение соглашений об инвестициях по следующим видам деятельности:
1) деятельность, связанная с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) производство и (или) оптовая реализация подакцизной продукции;
3) проведение лотереи;
4) деятельность в сфере игорного бизнеса;
5) деятельность, связанная с оборотом радиоактивных материалов;
6) деятельность в финансовой сфере, включая банковскую деятельность (либо отдельные виды банковских операций) и деятельность на страховом рынке (кроме деятельности страхового агента);
7) аудиторская деятельность;
8) профессиональная деятельность на рынке ценных бумаг;
9) деятельность по цифровому майнингу;
10) деятельность кредитных бюро;
11) охранная деятельность;
12) деятельность, связанная с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
13) деятельность в сфере недропользования, в том числе деятельность старателей. В целях настоящего подпункта недропользователем не признается недропользователь, являющийся таковым исключительно из-за обладания правом на добычу подземных вод и (или) общераспространенных полезных ископаемых для собственных нужд;
14) реализация полезных ископаемых, в том числе деятельность трейдеров, деятельность по реализации угля, нефти.
6. Срок, порядок и условия изменения и расторжения соглашения об инвестициях установлены в правилах заключения, изменения и расторжения соглашений об инвестициях, утвержденных уполномоченным органом по инвестициям.
7. Соглашение об инвестициях предусматривает предоставление инвестиционных преференций в виде:
1) преференций по налогам, предусмотренных статьей 283-4 настоящего Кодекса и Налоговым кодексом Республики Казахстан;
2) государственных натурных грантов;
3) права на привлечение иностранной рабочей силы.
Срок применения инвестиционных преференций по налогам в рамках соглашения об инвестициях предусматривается в зависимости от стоимости проекта и вида осуществляемой деятельности по категориям инвестирования, но не более десяти лет в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом по инвестициям по согласованию с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, уполномоченным органом в области налоговой политики и государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Статья 283-2. Соглашение об инвестиционных обязательствах

5) инвестициялық қызмет мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессиялық жоба шеңберiнен тыс жүзеге асырылады.
5. Қызметтің мынадай түрлері бойынша инвестициялар туралы келісімдер жасасуға тыйым салынады:
1) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына байланысты қызмет;
2) акцизделетін өнімді өндіру және (немесе) көтерме саудада өткізу;
3) лотерея өткізу;
4) ойын бизнесі саласындағы қызмет;
5) радиоактивті материалдардың айналымына байланысты қызмет;
6) банк қызметін (не банк операцияларының жекелеген түрлері) және сақтандыру нарығындағы қызметті (сақтандыру агентінің қызметінен басқа) қоса алғанда, қаржы саласындағы қызмет;
7) аудиторлық қызмет;
8) бағалы қағаздар нарығындағы кәсіптік қызмет;
9) цифрлық майнинг бойынша қызмет;
10) кредиттік бюролардың қызметі;
11) күзет қызметі;
12) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына байланысты қызмет;
13) жер қойнауын пайдалану саласындағы қызмет, оның ішінде кен іздеушілердің қызметі. Осы тармақшаның мақсатында жерасты суларын және (немесе) кең таралған пайдалы қазбаларды өз мұқтажы үшін өндіру құқығына ие болғандықтан ғана жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын осындай пайдаланушы жер қойнауын пайдаланушы деп танылмайды;
14) пайдалы қазбаларды өткізу, оның ішінде трейдерлердің қызметі, көмір, мұнай өткізу жөніндегі қызмет.
6. Инвестициялар туралы келісімнің мерзімі, оны өзгертудің және бұзудың тәртібі мен шарттары инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган бекіткен инвестициялар туралы келісімдерді жасасу, өзгерту және бұзу қағидаларында белгіленген.
7. Инвестициялар туралы келісімде:
1) осы Кодекстің 283-4-бабында және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген салықтар бойынша преференциялар;
2) мемлекеттік заттай гранттар;
3) шетелдік жұмыс күшін тарту құқығы түрінде инвестициялық преференциялар беру көзделеді.
Инвестициялар туралы келісімнің шеңберінде салықтар бойынша инвестициялық преференцияларды қолдану мерзімі жобаның құнына және инвестициялау санаттары бойынша жүзеге асырылатын қызмет түріне қарай, бірақ өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен, салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен және салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес он жылдан аспайтындай болып көзделеді.
283-2-бап. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім

1. Соглашением об инвестиционных обязательствах является инвестиционный проект по договору, заключаемому между Правительством Республики Казахстан и юридическим лицом, предусматривающий обязательства юридического лица по финансированию капитализируемых последующих расходов и (или) расходов на приобретение, производство, строительство новых долгосрочных активов, а также по финансированию других затрат, увеличивающих стоимость долгосрочных активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в течение восьми лет, включая год подачи заявки на заключение такого соглашения, суммарно в размере не менее семидесятипятимиллионнократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января года, в котором подана заявка на его заключение.
В случае заключения соглашения об инвестиционных обязательствах с юридическим лицом, осуществляющим деятельность в сфере добычи и (или) переработки твердых полезных ископаемых, такое соглашение заключается исключительно по деятельности в сфере добычи и (или) переработки твердых полезных ископаемых.
2. Соглашение об инвестиционных обязательствах заключается с юридическим лицом, соответствующим одновременно следующим условиям:
1) юридическое лицо является товаропроизводителем, за исключением недропользователей, добывающих углеводородные полезные ископаемые, и производителей нефтепродуктов. Под товаропроизводителем для целей настоящей статьи понимается юридическое лицо, у которого не менее семидесяти процентов в совокупном годовом доходе за год, предшествовавший году подачи заявки на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах, составляет доход от реализации товаров собственного производства либо от реализации добытых таким лицом полезных ископаемых и (или) продукции, полученной в результате переработки таким лицом полезных ископаемых;
2) юридическое лицо является субъектом крупного или среднего предпринимательства в соответствии с настоящим Кодексом;
3) не осуществляет деятельность по производству подакцизных товаров;
4) не применяет специальные налоговые режимы.
3. Исполнение юридическим лицом, заключившим соглашение об инвестиционных обязательствах, обязательств, предусмотренных частью первой пункта 1 настоящей статьи, осуществляется в соответствии с графиком вложения инвестиций, являющимся приложением к соглашению об инвестиционных обязательствах.
При этом финансирование не менее пятидесяти процентов от суммы, предусмотренной частью первой пункта 1 настоящей статьи, должно быть осуществлено в течение первых четырех лет, включая год подачи заявки на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах.
При исполнении юридическим лицом, заключившим соглашение об инвестиционных обязательствах, обязательств, предусмотренных частью первой пункта 1 настоящей статьи:

1. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен заңды тұлға арасында жасалатын, заңды тұлғаның мұндай келісімді жасасуға өтінім берілген жылды қоса алғанда, сегіз жыл ішінде, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және оны жасасуға өтінім берілген жылдың 1 қаңтарына қолданыста болатын кемінде айлық есептік көрсеткіштің жетпіс бес миллион еселенген жиынтық мөлшерінде, капиталдандырылатын кейінгі шығыстарды және (немесе) жаңа ұзақ мерзімді активтерді сатып алуға, өндіруге, салуға арналған шығыстарды қаржыландыру жөніндегі, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ұзақ мерзімді активтердің құнын ұлғайтатын басқа да шығындарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерін көздейтін шарт инвестициялық міндеттемелер туралы келісім болып табылады.
Пайдалы қатты қазбаларды өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғамен инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасқан жағдайда мұндай келісім тек қана пайдалы қатты қазбаларды өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы қызмет бойынша жасалады.
2. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін заңды тұлғамен жасалады:
1) көмірсутекті пайдалы қазбаларды өндіретін жер қойнауын пайдаланушылар мен мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, заңды тұлға тауар өндіруші болып табылады. Осы баптың мақсаттары үшін тауар өндіруші деп инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасуға өтінім берілген жылдың алдындағы жылдағы жиынтық жылдық кірісінің кемінде жетпіс пайызын өз өндірісінің тауарларын өткізуден не осындай тұлға өндірген пайдалы қазбаларды және (немесе) осындай тұлғаның пайдалы қазбаларды қайта өңдеуі нәтижесінде алынған өнімді өткізуден түсетін кіріс құрайтын заңды тұлға түсініледі;
2) заңды тұлға осы Кодекске сәйкес ірі немесе орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылады;
3) акцизделетін тауарларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асырмайды;
4) арнаулы салық режимдерін қолданбайды.
3. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасқан заңды тұлғаның осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген міндеттемелерді орындауы инвестициялық міндеттемелер туралы келісімге қосымша болып табылатын инвестициялар салу графигіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген соманың кемінде елу пайызын қаржыландыру инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасуға өтінім берілген жылды қоса алғанда, алғашқы төрт жыл ішінде жүзеге асырылуға тиіс.
Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасқан заңды тұлға осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген міндеттемелерді орындаған кезде:

1) стоимость товаров, работ и услуг по договорам, заключенным со взаимосвязанной стороной, учитывается в размере фактически понесенных расходов, но не более пятидесяти процентов от суммы обязательств, предусмотренной частью первой пункта 1 настоящей статьи;
2) при заключении договоров на приобретение товаров, выполнение работ и оказание услуг, стоимость которых учитывается в размере фактически понесенных расходов, со взаимосвязанной стороной такая взаимосвязанная сторона должна являться резидентом Республики Казахстан.
4. В течение срока действия соглашения об инвестиционных обязательствах, начиная со второго года с даты его заключения, юридическое лицо, не являющееся недропользователем, также обязано ежегодно осуществлять финансирование обучения казахстанских кадров в сумме не менее двадцатитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января года, в котором осуществляется такое финансирование.
Юридическое лицо, являющееся недропользователем, осуществляет финансирование расходов, указанных в части первой настоящего пункта, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
5. Юридическим лицам, заключившим соглашение об инвестиционных обязательствах в соответствии со статьей 295-2 настоящего Кодекса, гарантируется стабильность налогового законодательства Республики Казахстан в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан сроком на десять лет.
Статья 283-3. Упрощенный инвестиционный контракт
1. Упрощенный инвестиционный контракт предусматривает предоставление инвестиционных преференций в виде:
1) государственных натурных грантов;
2) освобождения от обложения таможенными пошлинами.
Инвестиционный проект в рамках упрощенного инвестиционного контракта осуществляется по определенным приоритетным видам деятельности, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан.
2. Государственные натурные гранты представляют собой имущество, являющееся собственностью Республики Казахстан, передаваемое во временное безвозмездное пользование либо предоставляемое на праве временного безвозмездного землепользования юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта с последующей безвозмездной передачей в собственность либо землепользование.
Государственные натурные гранты в порядке, установленном настоящим Кодексом, предоставляются уполномоченным органом по инвестициям по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом и (или) центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, а также местными исполнительными органами во временное безвозмездное пользование либо на праве временного безвозмездного землепользования с последующей безвозмездной передачей в собственность либо землепользование в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с упрощенным инвестиционным контрактом.
Решение уполномоченного органа по инвестициям, которое принимается не позднее трех месяцев с даты получения аудиторского отчета, предусматривающего выполнение инвестором инвестиционных обязательств в соответствии с упрощенным инвестиционным контрактом, заключенным между инвестором и уполномоченным органом по инвестициям, является основанием для местного исполнительного органа для безвозмездной передачи предоставленного государственного натурного гранта инвестору в собственность либо безвозмездное долгосрочное землепользование.

1) өзара байланысты тараппен жасалған шарттар бойынша тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны іс жүзінде шеккен шығыстар мөлшерінде, бірақ осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген міндеттемелер сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде есепке алынады;
2) өзара байланысты тараппен құны іс жүзінде шеккен шығыстар мөлшерінде есепке алынатын тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге шарттар жасасқан кезде мұндай өзара байланысты тарап Қазақстан Республикасының резиденті болуға тиіс.
4. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім қолданылатын мерзім ішінде, ол жасалған күннен екінші жылдан бастап, жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайтын заңды тұлға жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және осындай қаржыландыру жүзеге асырылатын жылдың 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің жиырма мың еселенген мөлшерінен кем емес сомада қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыруды жүзеге асыруға да міндетті.
Жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлға осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шығыстарды қаржыландыруды Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
5. Осы Кодекстің 295-2-бабына сәйкес инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасқан заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес он жыл мерзімге Қазақстан Республикасы салық заңнамасының тұрақтылығына кепілдік беріледі.
283-3-бап. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарт
1. Оңайлатылған инвестициялық келісімшартта:
1) мемлекеттік заттай гранттар;
2) кедендік баждар салудан босату түрінде инвестициялық преференциялар беру көзделеді.
Инвестициялық жоба оңайлатылған инвестициялық келісімшарттың шеңберінде тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін белгілі бір басым қызмет түрлері бойынша жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттiк заттай гранттар Қазақстан Республикасының меншiгi болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына инвестициялық жобаны iске асыру үшiн уақытша өтеусiз пайдалануға берiле отырып не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен ұсыныла отырып, кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз берiлетін мүлiкті білдіреді.
Мемлекеттiк заттай гранттарды осы Кодексте белгiленген тәртiппен инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен және (немесе) жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдармен келiсу бойынша, оңайлатылған инвестициялық келiсiмшартқа сәйкес инвестициялық мiндеттемелер орындалған жағдайда уақытша өтеусiз пайдалануға не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен ұсына отырып, кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз бередi.
Инвестор мен инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган арасында жасалған оңайлатылған инвестициялық келісімшартқа сәйкес инвестордың инвестициялық міндеттемелерді орындауын көздейтін аудиторлық есеп алынған күннен бастап үш айдан кешіктірмей қабылданатын инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның шешімі берілген мемлекеттік заттай грантты инвесторға меншігіне не өтеусіз ұзақ мерзімді жер пайдалануына өтеусіз беру үшін жергілікті атқарушы органға негіз болып табылады.

3. В качестве государственных натурных грантов могут передаваться: земельные участки, здания, сооружения, машины и оборудование, вычислительная техника, измерительные и регулирующие приборы и устройства, транспортные средства (за исключением легкового автотранспорта), производственный и хозяйственный инвентарь.
4. Оценка государственных натурных грантов осуществляется по их рыночной стоимости в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Максимальный размер государственного натурного гранта составляет не более тридцати процентов от объема инвестиций в долгосрочные активы юридического лица Республики Казахстан.
В случае, если оценочная стоимость запрашиваемого государственного натурного гранта превышает указанный максимальный размер, юридическое лицо Республики Казахстан имеет право получить запрашиваемое имущество с оплатой разницы между его оценочной стоимостью и максимальным размером государственного натурного гранта.
Статья 283-4. Преференции по налогам
1. Преференции по налогам предоставляются юридическим лицам Республики Казахстан в порядке и на условиях, которые предусмотрены Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. Виды преференций по налогам:
1) для соглашения об инвестициях:
уменьшение суммы исчисленного корпоративного подоходного налога на 100 процентов;
применение коэффициента 0 к ставкам земельного налога;
исчисление налога на имущество по ставке 0 процентов к налоговой базе;
стабильность размера коэффициента, ставок и размера уменьшения налогов, предусмотренных настоящим подпунктом, на период с даты заключения контракта до даты окончания сроков преференций по налогам в рамках инвестиционного проекта;
2) для соглашения об инвестиционных обязательствах – стабильность налогового законодательства Республики Казахстан в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан согласно условиям соглашения.
3. Преференции по налогам предоставляются на основании одного из контрактов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
Преференции по налогам предоставляются по итогам рассмотрения рабочих программ по проектам, если преобладающим результатом осуществления проекта является следующее:
1) на основании соглашения об инвестициях – если предусмотрено введение в действие нового или реконструированного недвижимого имущества, признанного долгосрочным активом;
2) на основании соглашения об инвестиционных обязательствах – если контрактом предусматриваются приобретение, производство, строительство новых долгосрочных активов либо их капитальная реконструкция в размере не менее семидесятипятимиллионнократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете.

3. Мемлекеттiк заттай гранттар ретiнде: жер учаскелерi, ғимараттар, құрылысжайлар, машиналар мен жабдықтар, есептеу техникасы, өлшейтiн және реттейтiн аспаптар мен құрылғылар, көлiк құралдары (жеңiл автокөлiктi қоспағанда), өндiрiстiк және шаруашылық мүкәммал берiлуi мүмкiн.
4. Мемлекеттiк заттай гранттарды бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен олардың нарықтық құны бойынша жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттiк заттай гранттың ең жоғары мөлшерi Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ұзақ мерзімді активтерiне салынатын инвестициялар көлемiнiң отыз пайызынан аспайды.
Егер сұрау салынатын мемлекеттiк заттай гранттың бағаланған құны көрсетілген ең жоғары мөлшерден асып түскен жағдайда, Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының сұрау салынатын мүлiктi оның бағаланған құны мен мемлекеттiк заттай гранттың ең жоғары мөлшерi арасындағы айырманы төлеп алуға құқығы бар.
283-4-бап. Салықтар бойынша преференциялар
1. Салықтар бойынша преференциялар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген тәртіппен және шарттармен беріледі.
2. Салықтар бойынша преференциялардың түрлері:
1) инвестициялар туралы келісім үшін:
есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға азайту;
жер салығының мөлшерлемелеріне 0 коэффициентін қолдану;
мүлік салығын салықтық базаға 0 пайыз мөлшерлемесі бойынша есептеу;
келісімшарт жасалған күннен бастап инвестициялық жоба шеңберінде салықтар бойынша преференциялардың мерзімдері аяқталған күнге дейінгі кезеңге осы тармақшада көзделген коэффициент мөлшерінің, мөлшерлемелердің және салықтарды азайту мөлшерінің тұрақтылығы;
2) инвестициялық міндеттемелер туралы келісім үшін – Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес келісімнің шарттарына сай Қазақстан Республикасы салық заңнамасының тұрақтылығы.
3. Салықтар бойынша преференциялар осы баптың 2-тармағында көзделген келісімшарттардың бірінің негізінде беріледі.
Салықтар бойынша преференциялар, егер жобаны жүзеге асырудың басым нәтижесі мыналар болып табылса:
1) инвестициялар туралы келісім негізінде – егер ұзақ мерзімді актив деп танылған жаңа немесе реконструкцияланған жылжымайтын мүлікті қолданысқа енгізу көзделсе;
2) инвестициялық міндеттемелер туралы келісім негізінде – егер келісімшартта жаңа ұзақ мерзімді активтерді сатып алу, өндіру, салу не оларды республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде жетпіс бес миллион еселенген мөлшерінде күрделі реконструкциялау көзделсе, жобалар жөніндегі жұмыс бағдарламаларын қарау қорытындылары бойынша беріледі.

4. Инвестиционным контрактом устанавливается срок действия каждого вида преференций по налогам, но не более предельного срока их применения, определенного в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
5. Применение преференций по налогам аннулируется в случае досрочного прекращения действия инвестиционного контракта в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. Юридическим лицам, реализующим инвестиционные приоритетные проекты, заключенные до 1 января 2025 года, или реализующим инвестиционные стратегические проекты по инвестиционным контрактам, заключенным до 1 января 2015 года, гарантируется стабильность при изменении налогового законодательства Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан.
7. Гарантия стабильности по преференциям по налогам, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи, предусматривается в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Применение гарантии стабильности законодательства Республики Казахстан аннулируется в случае досрочного прекращения действия инвестиционного контракта в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 283-5. Освобождение от обложения таможенными пошлинами
1. Юридическое лицо Республики Казахстан, реализующее инвестиционный проект в рамках упрощенного инвестиционного контракта, освобождается от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему, сырья и (или) материалов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Лизинговая компания освобождается от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования, поставляемого в рамках реализации инвестиционного проекта на основании договора финансового лизинга для юридического лица Республики Казахстан, реализующего инвестиционный проект.
В целях настоящей главы под технологическим оборудованием понимаются товары, предназначенные для использования в технологическом процессе инвестиционного проекта.
Под технологическим оборудованием в рамках технологического процесса по предоставлению услуг или выполнению работ понимаются товары, которые способствуют улучшению процесса предоставления услуг или выполнения работ.
Под комплектующими понимаются составные части, в совокупности составляющие конструктивную целостность технологического оборудования.
Под сырьем и (или) материалом понимаются любое полезное ископаемое, компонент, деталь или иной товар, используемые для получения готовой продукции посредством технологического процесса.

4. Инвестициялық келісімшартта салықтар бойынша преференциялардың әрбір түрінің қолданылу мерзімі белгіленеді, бірақ Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес айқындалған оларды қолданудың шекті мерзімінен аспайды.
5. Осы Кодексте белгіленген тәртіппен инвестициялық келісімшарттың қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда салықтар бойынша преференциялардың қолданылуы күшін жояды.
6. 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық басым жобаларды іске асыратын немесе 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық келісімшарттар бойынша инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының салық заңнамасы өзгертілген кезде тұрақтылық кепілдігі беріледі.
7. Осы баптың 2-тармағында көзделген салықтар бойынша преференциялар бойынша тұрақтылық кепілдігі Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларда қарастырылады.
Осы Кодексте белгіленген тәртіппен инвестициялық келісімшарттың қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда Қазақстан Республикасы заңнамасының тұрақтылығына кепілдіктің қолданылуы күшін жояды.
283-5-бап. Кедендік баждар салудан босату
1. Оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарт шеңберiнде инвестициялық жобаны iске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес технологиялық жабдықты, оның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектерiн, шикiзатты және (немесе) материалдарды импорттау кезiнде кедендiк баждар салудан босатылады.
Лизингтік компания инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы үшін қаржы лизингі шарты негізінде инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде жеткізілетін технологиялық жабдықты импорттау кезінде кедендік баждар салудан босатылады.
Осы тараудың мақсатында технологиялық жабдық деп инвестициялық жобаның технологиялық процесiнде пайдалануға арналған тауарлар түсініледі.
Қызметтерді ұсыну немесе жұмыстарды орындау жөніндегі технологиялық процесс шеңберінде технологиялық жабдық деп қызметтерді ұсыну немесе жұмыстарды орындау процесін жақсартуға ықпал ететін тауарлар түсініледі.
Жиынтықтауыштар деп жиынтығында технологиялық жабдықтың конструкциялық тұтастығын құрайтын құрамдас бөлiктер түсініледі.
Шикізат және (немесе) материал деп технологиялық процесс арқылы дайын өнім алу үшін пайдаланылатын кез келген пайдалы қазба, құрауыш, бөлшек немесе өзге тауар түсініледі.

2. Освобождение от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования и комплектующих к нему предоставляется на срок действия упрощенного инвестиционного контракта, но не более пяти лет с момента регистрации упрощенного инвестиционного контракта.
3. Освобождение от обложения таможенной пошлиной при импорте запасных частей к технологическому оборудованию сроком до пяти лет предоставляется юридическим лицам Республики Казахстан в зависимости от объема инвестиций в долгосрочные активы и в случае соответствия инвестиционного проекта перечню приоритетных видов деятельности, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
Освобождение от обложения таможенной пошлиной при импорте сырья и (или) материалов предоставляется сроком на пять лет со дня ввода в эксплуатацию долгосрочных активов по рабочей программе.
Освобождение от обложения таможенными пошлинами предоставляется на срок действия упрощенного инвестиционного контракта, но не более пяти лет со дня ввода в эксплуатацию долгосрочных активов по рабочей программе.
Рабочая программа представляет собой приложение к упрощенному инвестиционному контракту, определяющее календарный график работ по реализации инвестиционного проекта до ввода производства в эксплуатацию.
В случае, если рабочей программой предусматривается ввод двух и более долгосрочных активов, исчисление срока освобождения от уплаты таможенной пошлины на ввоз запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов ведется с даты, когда введен в эксплуатацию первый долгосрочный актив по рабочей программе.";
10) статью 284 изложить в следующей редакции:
"Статья 284. Инвестиционный проект
Инвестиционный проект представляет собой комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание:
1) новых, расширение и (или) обновление действующих объектов и производств, включая производства, созданные, расширенные и (или) обновленные в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта;
2) объектов, способных удовлетворить потребности туриста на приоритетных туристских территориях.";
11) в части второй пункта 2 статьи 285 слова ", реализующим инвестиционный приоритетный проект," исключить;
12) статьи 286, 287, 288, 289 и 290 исключить;
13) в статье 292:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 292. Требования к заявке на предоставление инвестиционных преференций в рамках упрощенных инвестиционных контрактов
1. Заявка на предоставление инвестиционных преференций в рамках упрощенных инвестиционных контрактов принимается и регистрируется по форме, установленной уполномоченным органом по инвестициям, при наличии:

2. Технологиялық жабдықты және оның жиынтықтауыштарын импорттау кезiнде кедендік баждар салудан босату оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiне, бiрақ оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарт тiркелген кезден бастап бес жылдан аспайтындай болып берiледi.
3. Технологиялық жабдықтың қосалқы бөлшектерiн импорттау кезiнде бес жылға дейiнгi мерзiмге кедендiк баж салудан босату ұзақ мерзімді активтерге салынатын инвестициялардың көлемiне қарай және инвестициялық жоба Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiне сәйкес болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына берiледi.
Шикiзатты және (немесе) материалдарды импорттау кезiнде кедендік баж салудан босату жұмыс бағдарламасы бойынша ұзақ мерзімді активтер пайдалануға берілген күннен бастап бес жыл мерзімге беріледі.
Кедендік баждар салудан босату оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiне, бiрақ жұмыс бағдарламасы бойынша ұзақ мерзімді активтер пайдалануға берілген күннен бастап бес жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
Жұмыс бағдарламасы өндiрiс пайдалануға берiлгенге дейiн инвестициялық жобаны iске асыру жөнiндегi жұмыстардың күнтiзбелiк графигін айқындайтын оңайлатылған инвестициялық келiсiмшартқа қосымшаны білдіреді.
Егер жұмыс бағдарламасында екi және одан көп ұзақ мерзімді активтердi пайдалануға беру көзделсе, технологиялық жабдықтың қосалқы бөлшектерiн, шикiзатты және (немесе) материалдарды әкелуге кедендік баж төлеуден босату мерзiмiн есептеу жұмыс бағдарламасы бойынша бiрiншi ұзақ мерзімді актив пайдалануға берілген күннен бастап жүргiзiледi.";
10) 284-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"284-бап. Инвестициялық жоба
Инвестициялық жоба:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру барысында құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірістерді қоса алғанда, жаңа объектілер мен өндірістерді құруға, қолданыстағыларын кеңейтуге және (немесе) жаңартуға;
2) басым туристік аумақтарда туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді құруға инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенiн білдіреді.";
11) 285-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "инвестициялық басым жобаны іске асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
12) 286, 287, 288, 289 және 290-баптар алып тасталсын;
13) 292-баптың тақырыбы және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"292-бап. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарттар шеңберінде инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімге қойылатын талаптар
1. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарттар шеңберінде инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінім:

1) справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копии устава юридического лица, заверенной подписью руководителя и печатью юридического лица.
В случае, если юридическое лицо является субъектом частного предпринимательства, скрепление документов печатью не требуется;
3) бизнес-плана инвестиционного проекта, составленного в соответствии с требованиями, устанавливаемыми уполномоченным органом по инвестициям;
4) документов, подтверждающих размер (стоимость) запрашиваемого подавшим заявку юридическим лицом Республики Казахстан государственного натурного гранта, и подтверждения местного исполнительного органа о его предоставлении;
5) справки органа государственных доходов по месту регистрации об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", выданной в течение пяти рабочих дней до дня подачи заявки.";
пункты 1-1 и 2 исключить;
14) в статье 293:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 293. Сроки рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций в рамках упрощенного инвестиционного контракта
1. Заявка на предоставление инвестиционных преференций подается для рассмотрения в уполномоченный орган по инвестициям, который в соответствии с требованиями, установленными статьей 285 настоящего Кодекса, выносит решение в течение шестидесяти рабочих дней с даты регистрации заявки.";
пункт 3 исключить;
15) в статье 294:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 294. Заключение упрощенного инвестиционного контракта
1. Упрощенным инвестиционным контрактом является договор на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающий осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций, за исключением преференций по налогам.";
в пункте 2:
в части первой слово "инвестиционный" заменить словами "упрощенный инвестиционный";
в части второй слово "инвестиционных" заменить словами "упрощенных инвестиционных";
в пункте 3:
в части первой слово "Инвестиционный" заменить словами "Упрощенный инвестиционный";
в части второй слово "инвестиционного" заменить словами "упрощенного инвестиционного";
в пункте 4 слова "инвестиционного контракта" заменить словами "упрощенного инвестиционного контракта";

1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) басшының қолымен және заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған заңды тұлға жарғысының көшірмелері болған кезде инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган белгілеген нысан бойынша қабылданады және тiркеледi.
Егер заңды тұлға жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылса, құжаттарды мөрмен бекемдеу талап етілмейді;
3) инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін талаптарға сәйкес жасалған инвестициялық жобаның бизнес-жоспары;
4) Қазақстан Республикасының өтінім берген заңды тұлғасы сұрататын мемлекеттік заттай гранттың мөлшерін (құнын) растайтын құжаттар және оны беру туралы жергілікті атқарушы органның растауы;
5) тіркелген жеріндегі мемлекеттік кіріс органының өтінім берілген күнге дейін бес жұмыс күні ішінде берген, салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша берешегiнiң жоқ екендiгi туралы анықтамасы болған кезде инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша қабылданады және тіркеледі.";
1-1 және 2-тармақтар алып тасталсын;
14) 293-бапта:
тақырып пен 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"293-бап. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарт шеңберінде инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімді қарау мерзімдері
1. Инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінім қарау үшін инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға беріледі, ол осы Кодекстің 285-бабында белгіленген талаптарға сәйкес, өтінім тіркелген күннен бастап алпыс жұмыс күні ішінде шешім қабылдайды.";
3-тармақ алып тасталсын;
15) 294-бапта:
тақырып пен 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"294-бап. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарт жасасу
1. Салықтар бойынша преференцияларды қоспағанда, инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған шарт оңайлатылған инвестициялық келісімшарт болып табылады.";
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "инвестициялық" деген сөз "оңайлатылған инвестициялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "инвестициялық" деген сөз "оңайлатылған инвестициялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "Инвестициялық" деген сөз "Оңайлатылған инвестициялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Инвестициялық" деген сөз "Оңайлатылған инвестициялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Инвестициялық келiсiмшарттың" деген сөздер "Оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) статью 295-1 исключить;
17) статью 295-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 295-2. Заключение и прекращение соглашения об инвестиционных обязательствах
1. Заявка на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах подается в уполномоченный орган по инвестициям.
Уполномоченный орган по инвестициям в течение двадцати рабочих дней со дня поступления заявки на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан для подписания такого соглашения.
Порядок заключения, внесения изменений, прекращения действия соглашения об инвестиционных обязательствах и типовая форма соглашения об инвестиционных обязательствах разрабатываются уполномоченным органом по инвестициям и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Изменения в соглашение об инвестиционных обязательствах могут вноситься исключительно в части изменения графика вложения инвестиций с учетом сохранения положений, установленных в части второй пункта 3 настоящей статьи.
3. Действие соглашения об инвестиционных обязательствах до истечения срока, указанного в пункте 5 статьи 283-2 настоящего Кодекса, может быть прекращено по соглашению сторон или в одностороннем порядке в соответствии с настоящим пунктом.
При неисполнении обязательств и условий, предусмотренных частью первой пункта 1, пунктом 2, частью второй пункта 3 и пунктом 4 статьи 283-2, в период действия соглашения об инвестиционных обязательствах Правительство Республики Казахстан досрочно прекращает действие соглашения об инвестиционных обязательствах в одностороннем порядке по истечении трех месяцев с даты направления уведомления.
При досрочном прекращении соглашения об инвестиционных обязательствах юридическое лицо, заключившее такое соглашение, обязано не позднее тридцати календарных дней с даты расторжения такого соглашения представить дополнительную налоговую отчетность в порядке, определенном в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
18) статью 295-3 исключить;
19) статью 296-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 296-2. Порядок организации и осуществления контроля за соблюдением условий упрощенных инвестиционных контрактов
1. После заключения упрощенного инвестиционного контракта юридическое лицо Республики Казахстан представляет по форме, устанавливаемой уполномоченным органом по инвестициям, полугодовые отчеты о выполнении упрощенного инвестиционного контракта не позднее 25 июля и 25 января с расшифровкой по статьям затрат, предусмотренных рабочей программой, с приложением документов, подтверждающих ввод в эксплуатацию долгосрочных активов, поставку и использование запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов.

16) 295-1-бап алып тасталсын;
17) 295-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"295-2-бап. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасу және тоқтату
1. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасуға өтінім инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасуға өтінім келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде осындай келісімге қол қою үшін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді.
Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер енгізу, оның қолданылуын тоқтату тәртібін және инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің үлгілік нысанын инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімге өзгерістер осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде белгіленген ережелердің сақталуы ескеріле отырып, тек қана инвестициялар салу графигін өзгерту бөлігінде енгізілуі мүмкін.
3. Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің қолданылуы осы Кодекстің 283-2-бабының 5-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін осы тармаққа сәйкес тараптардың келісімі бойынша немесе біржақты тәртіппен тоқтатылуы мүмкін.
Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім қолданылатын кезеңде 283-2-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде, 2-тармағында, 3-тармағының екінші бөлігінде және 4-тармағында көзделген міндеттемелер мен шарттар орындалмаған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай өткен соң инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатады.
Инвестициялық міндеттемелер туралы келісім мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде осындай келісімді жасасқан заңды тұлға мұндай келісім бұзылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес айқындалған тәртіппен қосымша салық есептілігін ұсынуға міндетті.";
18) 295-3-бап алып тасталсын;
19) 296-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"296-2-бап. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарттар талаптарының сақталуын бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
1. Оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарт жасалғаннан кейiн Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган белгілейтін нысан бойынша оңайлатылған инвестициялық келісімшарттың орындалуы туралы жартыжылдық есептерді 25 шілдеден және 25 қаңтардан кешіктірмей, ұзақ мерзімді активтердің пайдалануға берілуін, технологиялық жабдыққа қосалқы бөлшектердің, шикізаттың және (немесе) материалдардың жеткізілуі мен пайдаланылуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыс бағдарламасында көзделген шығындардың баптары бойынша таратып жаза отырып ұсынады.

2. Изменения в приложения к упрощенному инвестиционному контракту могут вноситься по соглашению сторон два раза в год.
Изменения в приложения к упрощенному инвестиционному контракту в части переноса сроков ввода в эксплуатацию долгосрочных активов могут вноситься по соглашению сторон не более двух раз в период действия упрощенного инвестиционного контракта.
3. Проверка с посещением объекта инвестиционной деятельности проводится в течение шести месяцев после ввода в эксплуатацию долгосрочных активов при условии завершения рабочей программы.
4. По результатам проверки представитель уполномоченного органа по инвестициям и руководитель юридического лица Республики Казахстан, заключившего упрощенный инвестиционный контракт, подписывают по форме, установленной уполномоченным органом по инвестициям, акт текущего состояния исполнения рабочей программы упрощенного инвестиционного контракта.
5. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы упрощенного инвестиционного контракта уполномоченный орган по инвестициям направляет юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему упрощенный инвестиционный контракт, уведомление в письменной форме с указанием нарушений и устанавливает трехмесячный срок для устранения нарушений.
6. В случае, если по результатам проверки, проведенной уполномоченным органом по инвестициям, будет установлено, что ввезенные для реализации инвестиционного проекта и освобожденные от уплаты таможенных пошлин технологическое оборудование, комплектующие, запасные части к нему, сырье и (или) материалы не были введены в эксплуатацию либо не были использованы, юридическое лицо Республики Казахстан, не уплатившее вследствие предоставленных по упрощенному инвестиционному контракту инвестиционных преференций суммы таможенных пошлин, уплачивает их в части неиспользованных оборудования, комплектующих, запасных частей к нему, сырья и (или) материалов с начислением пеней в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. После завершения реализации рабочей программы юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее упрощенный инвестиционный контракт, в течение двух месяцев представляет в уполномоченный орган по инвестициям аудиторский отчет аудиторской организации, которая соответствует минимальным требованиям, установленным уполномоченным органом в области аудиторской деятельности, который должен содержать:
1) информацию об исполнении инвестиционных обязательств согласно рабочей программе;
2) расшифровку по фиксированным активам, приобретенным в соответствии с рабочей программой;

2. Оңайлатылған инвестициялық келісімшартқа қосымшаға өзгерiстер тараптардың келiсiм бойынша жылына екі рет енгiзiлуі мүмкін.
Ұзақ мерзімді активтерді пайдалануға беру мерзімдерін ауыстыру бөлігінде инвестициялық келісімшартқа қосымшаға өзгерістер тараптардың келісімі бойынша оңайлатылған инвестициялық келісімшарттың қолданылу кезеңі екі реттен аспайтын мерзімде енгізілуі мүмкін.
3. Инвестициялық қызмет объектісіне бару арқылы тексеру жұмыс бағдарламасы аяқталған жағдайда ұзақ мерзімді активтер пайдалануға берілгеннен кейін алты ай ішінде жүргізіледі.
4. Тексеру нәтижелерi бойынша инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi органның өкiлi мен оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының басшысы инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасын орындаудың ағымдағы жай-күйі туралы актіге қол қояды.
5. Оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, инвестициялар жөніндегі уәкiлеттi орган оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бұзушылықтарды көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлама жiбередi және бұзушылықтарды жою үшiн үш ай мерзiм белгiлейдi.
6. Егер инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексеру нәтижелері бойынша инвестициялық жобаны іске асыру үшін әкелінген және кедендік баждар төлеуден босатылған технологиялық жабдық, оның жинақтауыштары, қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар пайдалануға берілмегені не пайдаланылмағаны анықталған жағдайда, оңайлатылған инвестициялық келісімшарт бойынша берілген инвестициялық преференцияларға байланысты кедендік баждардың сомасын төлемеген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімпұлды есепке жаза отырып, пайдаланылмаған жабдық, оның жинақтауыштары, қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар бөлігінде оларды төлейді.
7. Оңайлатылған инвестициялық келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы жұмыс бағдарламасын іске асыруды аяқтағаннан кейін екі ай ішінде инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға қызмет саласындағы уәкілетті орган белгілеген ең төмен талаптарға сәйкес келетін аудиторлық ұйымның аудиторлық есебін ұсынады, онда мыналар қамтылуға тиіс:
1) жұмыс бағдарламасына сәйкес инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат;
2) жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған тіркелген активтер бойынша таратып жазу;

3) сводный реестр документов, подтверждающих выполнение рабочей программы;
4) сведения об исполнении условий упрощенного инвестиционного контракта.
8. Информация о расторжении упрощенного инвестиционного контракта в целях обеспечения защиты экономических интересов государства направляется:
1) в органы государственных доходов и при необходимости в иные государственные органы для принятия соответствующих мер;
2) по упрощенным инвестиционным контрактам, согласно которым предоставлен государственный натурный грант, – в органы государственных доходов, уполномоченный орган по управлению государственным имуществом и (или) центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами, а также местные исполнительные органы.
9. Юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее упрощенный инвестиционный контракт, в течение действия упрощенного инвестиционного контракта не имеет права:
1) изменять целевое назначение предоставленного государственного натурного гранта, а также имущества, приобретенного в соответствии с рабочей программой;
2) сдавать в аренду, отчуждать предоставленный государственный натурный грант, а также имущество, приобретенное в соответствии с рабочей программой.
10. Контроль за целевым использованием объектов освобождения от обложения таможенными пошлинами осуществляется в порядке, определенном Евразийской экономической комиссией.";
20) параграф 2 главы 25 дополнить статьей 296-3 следующего содержания:
"Статья 296-3. Оценка эффективности предоставляемых инвестиционных преференций
1. Оценка эффективности предоставляемых инвестиционных преференций осуществляется для проведения анализа эффективности предоставляемых инвестиционных преференций на социально-экономическое развитие.
2. Оценка эффективности предоставляемых инвестиционных преференций осуществляется уполномоченным органом в сфере политики по привлечению инвестиций в порядке, им определяемом.".
2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
главу 1 дополнить статьей 252-1 следующего содержания:
"Статья 252-1. Санкционирование постановления налогового органа
1. В установленных законом случаях налоговый орган выносит постановление о временном ограничении на выезд из Республики Казахстан первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, о приостановлении, об отмене такого ограничения, подлежащее санкционированию судом.
В постановлении должны быть изложены мотивы и основания, в силу которых возникла необходимость в принятии санкционируемых действий.

3) жұмыс бағдарламасының орындалғанын растайтын құжаттардың жиынтық тізілімі;
4) оңайлатылған инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер.
8. Мемлекеттiң экономикалық мүдделерiнің қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың бұзылуы туралы ақпарат:
1) тиiстi шаралар қабылдау үшiн мемлекеттік кіріс органдарына және қажет болған кезде өзге де мемлекеттiк органдарға;
2) мемлекеттiк заттай грант берiлген оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттар бойынша мемлекеттік кіріс органдарына, мемлекеттiк мүлiктi басқару жөніндегі уәкілетті органға және (немесе) жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдарға жiберiледi.
9. Оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының оңайлатылған инвестициялық келiсiмшарттың қолданысы ішінде:
1) берiлген мемлекеттiк заттай гранттың, сондай-ақ жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған мүлiктiң нысаналы мақсатын өзгертуге;
2) берiлген мемлекеттiк заттай грантты, сондай-ақ жұмыс бағдарламасына сәйкес сатып алынған мүлiктi жалға беруге, иеліктен шығаруға құқығы жоқ.
10. Кедендік баждар салудан босату объектілерінің нысаналы пайдаланылуын бақылау Еуразиялық экономикалық комиссия айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
20) 25-тараудың 2-параграфы мынадай мазмұндағы 296-3-баппен толықтырылсын:
"296-3-бап. Берілетін инвестициялық преференциялардың тиімділігін бағалау
1. Берілетін инвестициялық преференциялардың тиімділігін бағалау әлеуметтік-экономикалық дамуға берілетін инвестициялық преференциялардың тиімділігіне талдау жүргізу үшін жүзеге асырылады.
2. Берілетін инвестициялық преференциялардың тиімділігін бағалауды инвестициялар тарту жөніндегі саясат саласындағы уәкілетті орган өзі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.".
2. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1-тарау мынадай мазмұндағы 252-1-баппен толықтырылсын:
"252-1-бап. Салық органының қаулысын санкциялау
1. Заңда белгіленген жағдайларда салық органы соттың санкциялауына жататын заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын адамның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын адамның Қазақстан Республикасынан кетуін уақытша шектеу туралы қаулы, мұндай шектеуді тоқтата тұру туралы, оның күшін жою туралы қаулы шығарады.
Қаулыда санкцияланатын әрекеттерді қабылдау қажеттілігін туғызған себептер мен негіздер жазылуға тиіс.

2. Постановление, подлежащее санкционированию судом, представляется налоговым органом в суд по месту нахождения юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой.
К постановлению прилагаются материалы, подтверждающие обоснованность принятия санкционируемых действий.
3. Постановление налогового органа должно быть рассмотрено судом в течение трех рабочих дней с момента поступления материалов для санкционирования.
4. Рассмотрев постановление налогового органа и приложенные к нему материалы, суд дает санкцию на временное ограничение на выезд из Республики Казахстан первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, приостановление или отмену такого ограничения либо отказывает в даче санкции.
Дача санкции осуществляется путем проставления на постановлении налогового органа штампа суда "Санкционирую", заверяемого подписью судьи. В случае отказа в даче санкции судья выносит определение об отказе в даче санкции.
Дача санкции на постановление налогового органа, представленное в форме электронного документа, осуществляется судом путем удостоверения посредством электронной цифровой подписи судьи. В случае отказа в даче санкции судья выносит мотивированное определение об отказе в даче санкции в форме электронного документа.
5. Постановление налогового органа, санкционированное судом, может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве.
На определение суда об отказе в даче санкции на постановление может быть подана частная жалоба, принесено ходатайство прокурором в суд апелляционной инстанции, решение которого является окончательным.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) пункт 8 статьи 65 изложить в следующей редакции:
"8. Таможенная стоимость товаров в Республике Казахстан определяется в национальной валюте Республики Казахстан. В случае, если при определении таможенной стоимости товаров требуется произвести пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан, такой пересчет производится по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан (далее – курс валют), установленному на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.";
2) абзац четвертый пункта 3 статьи 89 изложить в следующей редакции:

2. Соттың санкциялауына жататын қаулыны салық органы заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын адамның тұрғылықты жері бойынша сотқа ұсынады.
Қаулыға санкцияланатын әрекеттерді қабылдау негізділігін растайтын материалдар қоса беріледі.
3. Сот салық органының қаулысын материалдар санкциялауға келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
4. Салық органының қаулысын және оған қоса берілген материалдарды қарап, сот заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын адамның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын адамның Қазақстан Республикасынан кетуін уақытша шектеуге, мұндай шектеуді тоқтата тұруға немесе күшін жоюға санкция береді не санкция беруден бас тартады.
Санкция беру салық органының қаулысына судьяның қолтаңбасымен куәландырылатын "Санкциялаймын" деген сот мөртабанын басу арқылы жүзеге асырылады. Санкция беруден бас тартқан жағдайда, судья санкция беруден бас тарту туралы ұйғарым шығарады.
Сот салық органының электрондық құжат нысанында ұсынылған қаулысына санкция беруді судьяның электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландыру арқылы жүзеге асырады. Санкция беруден бас тартқан жағдайда, судья электрондық құжат нысанында санкция беруден бас тарту туралы уәжді ұйғарым шығарады.
5. Салық органының сот санкциялаған қаулысына Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Қаулыға санкция беруден бас тарту туралы сот ұйғарымына шешімі түпкілікті болып табылатын апелляциялық сатыдағы сотқа жеке шағым берілуі, прокурор өтінішхат келтіруі мүмкін.".
3. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
65-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасында тауарлардың кедендік құны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен айқындалады. Егер тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу жүргізу талап етілетін болса, мұндай қайта есептеу, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күні белгіленген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының ресми бағамы (бұдан әрі – валюталар бағамы) бойынша жүргізіледі.";
2) 89-баптың 3-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"в соответствии со статьей 250 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), статьей 427 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и статьей 508 Налогового кодекса Республики Казахстан налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета.";
3) часть третью пункта 4 статьи 417 изложить в следующей редакции:
"Повторная камеральная таможенная проверка допускается в отношении условно выпущенных товаров, предусмотренных статьей 202 настоящего Кодекса, товаров, в отношении которых имеются ограничения по пользованию и распоряжению, предусмотренные статьей 250 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), статьей 427 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и статьей 508 Налогового кодекса Республики Казахстан, а также случаев, когда предмет проводимой камеральной таможенной проверки, предусмотренный пунктом 6 статьи 416 настоящего Кодекса, не охвачен предыдущими камеральными таможенными проверками.".
4. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
в пункте 2 статьи 120 слова "являющиеся в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан плательщиками единого земельного налога" заменить словами "применяющие специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан".
5. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 18):
часть первую после слов "фермерское хозяйство," дополнить словами "физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан,";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 настоящего Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 настоящего Кодекса.";
в подпункте 36) слова "776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "820 Налогового кодекса Республики Казахстан";
в подпункте 119):
в части первой после слов "добровольные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд" дополнить словами ", физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан,";

"2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 250-бабына, 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 427-бабына және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 508-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленген, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі бес жылды құрайды.";
3) 417-баптың 4-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 202-бабында көзделген шартты түрде шығарылған тауарларға, өздеріне қатысты 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 250-бабында, 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 427-бабында және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 508-бабында көзделген пайдаланылуы және билік етілуі бойынша шектеулер бар тауарларға қатысты, сондай-ақ осы Кодекстің 416-бабының 6-тармағында көзделген жүргізілетін камералдық кедендік тексеру нысанасы алдыңғы камералдық кедендік тексерулерде қамтылмаған жағдайларда қайтадан камералдық кедендік тексеруге жол беріледі.".
4. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
120-баптың 2-тармағындағы "бірыңғай жер салығын төлеушілер болып табылатын" деген сөздер "шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
18) тармақшада:
бірінші бөлік "фермер қожалығы," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Салық кодексінде аталған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдар немесе жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында аталған адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, осы Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік төлемдерді төлеушілер деп танылады;";
36) тармақшадағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 820-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
119) тармақшада:
бірінші бөлік "жеке немесе заңды тұлға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Салық кодексінде аталған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;

в части третьей слова "776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "820 Налогового кодекса Республики Казахстан";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"В качестве агента по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя за лиц, указанных в статье 102-1 настоящего Кодекса, рассматривается оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 настоящего Кодекса.";
2) подпункт 22-2) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"22-2) осуществление возврата ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя и (или) пеней за их несвоевременную и (или) неполную уплату, произведенных оператором интернет-платформы;";
3) часть четвертую пункта 2 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса, при исчислении социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 настоящего Кодекса.";
4) часть пятую пункта 1 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса, при исчислении социальной выплаты по уходу доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 настоящего Кодекса.";
5) дополнить статьей 101-1 следующего содержания:
"Статья 101-1. Социальное обеспечение лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых
1. Лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, признаются физические лица, соответствующие условиям, предусмотренным Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. Физические лица, применяющие специальный налоговый режим для самозанятых, за исключением указанных в статье 102-1 настоящего Кодекса, производят уплату обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя и социальных отчислений в соответствии с настоящим Кодексом, взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" с полученных ими доходов.

үшінші бөліктегі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 820-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы міндетті зейнетақы жарналарын, осы Кодекстің 102-1-бабында аталған адамдар үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агент ретінде қарастырылады.";
2) 17-баптың 1-тармағының 22-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-2) интернет-платформа операторы жүргізген әлеуметтік аударымдардың, міндетті зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдардың қате (артық) төленген сомаларын қайтаруды жүзеге асыруды;";
3) 78-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдар үшін жүктілігі мен босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты кірісінен айырылған жағдайдағы әлеуметтік төлемдерді есептеу кезінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс айына іс жүзінде түскен әлеуметтік аударымдар сомасын осы Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу арқылы айқындалады.";
4) 85-баптың 1-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдар үшін бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу кезінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс айына іс жүзінде түскен әлеуметтік аударымдар сомасын осы Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу арқылы айқындалады.";
5) мынадай мазмұндағы 101-1-баппен толықтырылсын:
"101-1-бап. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын адамдарды әлеуметтік қамсыздандыру
1. Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген шарттарға сәйкес келетін жеке тұлғалар өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын адамдар деп танылады.
2. Осы Кодекстің 102-1-бабында көрсетілгендерді қоспағанда, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар осы Кодекске сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды өздері алған кірістерден төлеуді жүргізеді.

3. Ставка социальных отчислений, подлежащих уплате физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, устанавливается в размере одного процента от объекта исчисления социальных отчислений.
Объектом исчисления социальных отчислений для физических лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых, является доход, полученный ими за отчетный месяц осуществления деятельности в рамках данного режима.
При этом доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, в месяц не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, и порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых Налоговым кодексом Республики Казахстан.
4. Ставка обязательных пенсионных взносов, подлежащих уплате физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых установлена в размере одного процента от дохода, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов.
Под доходом, принимаемым для исчисления обязательных пенсионных взносов, понимается доход, полученный за отчетный месяц осуществления деятельности в рамках данного режима.
При этом доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, в месяц не должен превышать порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
5. Ставка обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, установлена в размере одного процента от дохода, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя.
Под доходом, принимаемым для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя, понимается доход физических лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых, полученный ими за отчетный месяц осуществления деятельности в рамках данного режима.
При этом доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя, в месяц не должен превышать порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
6) статью 102-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 102-1. Социальное обеспечение физических лиц, осуществляющих деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости
1. Оператор производит удержание и перечисление удержанных сумм обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя и социальных отчислений в соответствии с настоящим Кодексом, взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" и индивидуального подоходного налога в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан с доходов исполнителей, являющихся физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости.

3. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалардың төлеуіне жататын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінің бір пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалардың осы режим шеңберінде қызметті жүзеге асырған есепті айда алған кірісі олар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін алынатын кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен және Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдану үшін белгіленген шектен аспауға тиіс.
4. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кірістің бір пайызы мөлшерінде белгіленген.
Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс деп осы режим шеңберінде қызметті жүзеге асырудың есепті айында алынған кіріс түсініледі.
Бұл ретте міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс айына Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдану үшін белгіленген шектен аспауға тиіс.
5. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар төлеуге жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кірістің бір пайызы мөлшерінде белгіленген.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс деп өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалардың осы режим шеңберінде қызметті жүзеге асырудың есепті айында алған кірісі түсініледі.
Бұл ретте жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс айына Қазақстан Республикасының Салық кодексінде өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдану үшін белгіленген шектен аспауға тиіс.";
6) 102-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"102-1-бап. Интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильді қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаларды әлеуметтік қамсыздандыру
1. Оператор Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын және интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильді қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылардың кірістерінен осы Кодекске сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды және Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес жеке табыс салығын ұстап қалуды және ұстап қалған сомаларды аударуды жүргізеді.

2. Ставка социальных отчислений, подлежащих уплате Оператором за исполнителей, являющихся физическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, устанавливается в размере одного процента от объекта исчисления социальных отчислений.
Объектом исчисления социальных отчислений для исполнителей, являющихся физическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, является доход, полученный ими за отчетный месяц от осуществления деятельности по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости в рамках данного режима.
При этом доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, в месяц не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, и порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых Налоговым кодексом Республики Казахстан.
3. Ставка обязательных пенсионных взносов, подлежащих уплате Оператором за исполнителей, являющихся физическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, устанавливается в размере одного процента от дохода, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов.
Под доходом, принимаемым для исчисления обязательных пенсионных взносов, понимается доход, полученный исполнителями, являющимися физическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, за отчетный месяц от осуществления деятельности по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, в рамках данного режима.
При этом доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, в месяц не должен превышать порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых Налоговым кодексом Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылар үшін Оператор төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінің бір пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылар үшін осы режим шеңберінде олардың есепті айда Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильді қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асырудан алған кіріс әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте айына әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін алынатын кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдану үшін белгіленген шектен аспауға тиіс.
3. Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылар үшін Оператор төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кірістің бір пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс деп Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылардың осы режим шеңберінде есепті айда интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильді қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асырудан алған кірісі түсініледі.
Бұл ретте міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс айына Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдануға белгіленген шектен аспауға тиіс.

4. Ставка обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате Оператором за исполнителей, являющихся физическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, устанавливается в размере одного процента от дохода, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя.
Под доходом, принимаемым для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя, понимается доход, полученный исполнителями, являющимися физическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, за отчетный месяц от осуществления деятельности по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, в рамках данного режима.
При этом доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов работодателя, в месяц не должен превышать порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
5. Порядок удержания и перечисления Оператором индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, указанных в настоящей статье, определяет уполномоченный государственный орган по согласованию с уполномоченными органами, осуществляющими руководство в области здравоохранения, сферах обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, информатизации, и Национальным Банком Республики Казахстан.";
7) в пункте 3 статьи 118:
в части четвертой слова "В случае если лица, указанные в подпункте 7) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, определили ставку социальных отчислений в размере одного процента, то" заменить словами "Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса,";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставке социальных отчислений, а также период осуществления деятельности работника, работодатель которого не являлся субъектом квазигосударственного сектора и занимался деятельностью по созданию и трансляции телевизионных программ и (или) радиовещанию, и (или) изданию газет, журналов и (или) периодических публикаций, доходы от которой с 1 апреля 2020 года по 1 октября 2020 года были исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению.";

4. Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылар үшін Оператор төлеуге жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кірістің бір пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс деп Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар болып табылатын орындаушылардың осы режим шеңберінде есепті айда интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильді қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асырудан алған кірісі түсініледі.
Бұл ретте жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс айына Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдануға белгіленген шектен аспауға тиіс.
5. Оператордың осы бапта көрсетілген жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын ұстап қалу және аудару тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган денсаулық сақтау саласында, салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету, ақпараттандыру салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша айқындайды.";
7) 118-баптың 3-тармағында:
төртінші бөліктегі "Егер осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында аталған адамдар әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесін бір пайыз мөлшерінде айқындаса, онда" деген сөздер "Осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдар үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алу кезеңдері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициенті қолданылған қызмет түрлері бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, жеке практикамен айналысу кезеңдері, сондай-ақ жұмыс берушісі квазимемлекеттік сектордың субъектісі болмаған және телевизиялық бағдарламаларды жасау және тарату және (немесе) радиохабарларын тарату және (немесе) газеттерді, журналдарды және (немесе) мерзімді жарияланымдарды басып шығару жөніндегі қызметпен айналысқан жұмыскердің осы қызметтен түскен 2020 жылғы 1 сәуір – 2020 жылғы 1 қазан аралығында кірістері жеке тұлғаның салық салынуға жататын кірістерінен алып тасталған қызметті жүзеге асырған кезеңі есепке алынады.";

8) пункт 1 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"1. Обусловленная денежная помощь оказывается одиноким и (или) одиноко проживающим малообеспеченным трудоспособным лицам, а также малообеспеченным семьям, имеющим в своем составе трудоспособного (трудоспособных) члена (членов), в том числе физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, деятельность которых приостановлена (факт подтверждается наличием представленной в налоговый орган нулевой налоговой отчетности и (или) налогового заявления о приостановлении) в соответствии с пунктом 6 статьи 115 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса Республики Казахстан, при условии его (их) участия в мерах содействия занятости и (или) при необходимости социальной адаптации, за исключением лиц (семей), указанных в пункте 4 настоящей статьи.";
9) в статье 181:
часть четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставке социальных отчислений, а также период осуществления деятельности работника, работодатель которого не являлся субъектом квазигосударственного сектора и занимался деятельностью по созданию и трансляции телевизионных программ и (или) радиовещанию, и (или) изданию газет, журналов и (или) периодических публикаций, доходы от которой с 1 апреля 2020 года по 1 октября 2020 года были исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению.";
в пункте 3-1 слова "В случае если лица, указанные в подпункте 7) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, определили ставку социальных отчислений в размере одного процента, то" заменить словами "Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса,";
10) подпункт 4) части первой пункта 2 статьи 206 изложить в следующей редакции:
"4) период осуществления деятельности работника, работодатель которого не являлся субъектом квазигосударственного сектора и занимался деятельностью по созданию и трансляции телевизионных программ и (или) радиовещанию, и (или) изданию газет, журналов и (или) периодических публикаций, доходы от которой с 1 апреля 2020 года по 1 октября 2020 года были исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению;";

8) 122-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шартты ақшалай көмек осы баптың 4-тармағында аталған адамдарды (отбасыларды) қоспағанда, жалғызбасты және (немесе) жалғыз тұратын еңбекке қабілетті табысы аз адамдарға, сондай-ақ құрамында еңбекке қабілетті мүшесі (мүшелері) бар табысы аз отбасыларға, оның ішінде қызметі Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 115-бабының 6-тармағына және 117-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тоқтатыла тұрған (факт салық органына ұсынылған нөлдік салық есептілігінің және (немесе) тоқтата тұру туралы салықтық өтініштің болуымен расталады) дара кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғаларға ол (олар) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысқан жағдайда және (немесе) әлеуметтік бейімдеу қажеттілігі болған кезде көрсетіледі.";
9) 181-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алу кезеңдері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициенті қолданылған қызмет түрлері бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, жеке практикамен айналысу кезеңдері, сондай-ақ жұмыс берушісі квазимемлекеттік сектордың субъектісі болмаған және телевизиялық бағдарламаларды жасау және тарату және (немесе) радиохабарларын тарату және (немесе) газеттерді, журналдарды және (немесе) мерзімді жарияланымдарды басып шығару жөніндегі қызметпен айналысқан жұмыскердің осы қызметтен түскен 2020 жылғы 1 сәуір – 2020 жылғы 1 қазан аралығында кірістері жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен алып тасталған қызметті жүзеге асырған кезеңі есептеледі.";
3-1-тармақтағы "Егер осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында аталған адамдар әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесін бір пайыз мөлшерінде айқындаса, онда" деген сөздер "Осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдар үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 206-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жұмыс берушісі квазимемлекеттік сектордың субъектісі болмаған және телевизиялық бағдарламаларды жасау және тарату және (немесе) радиохабарларын тарату және (немесе) газеттерді, журналдарды және (немесе) мерзімді жарияланымдарды басып шығару жөніндегі қызметпен айналысқан жұмыскердің осы қызметтен түскен 2020 жылғы 1 сәуір – 2020 жылғы 1 қазан аралығында кірістері жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен алып тасталған қызметті жүзеге асырған кезеңі;";

11) часть первую пункта 3 статьи 210 изложить в следующей редакции:
"3. Размер среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур", за периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за период осуществления деятельности работника, работодатель которого не являлся субъектом квазигосударственного сектора и занимался деятельностью по созданию и трансляции телевизионных программ и (или) радиовещанию, и (или) изданию газет, журналов и (или) периодических публикаций, доходы от которой с 1 апреля 2020 года по 1 октября 2020 года были исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, устанавливается соответственно доходу, подтверждаемому справкой о доходах.";
12) часть первую пункта 4 статьи 224 изложить в следующей редакции:
"4. Единовременные пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, лицам, указанным в пункте 3 статьи 220 настоящего Кодекса, осуществляются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
13) части третью и четвертую пункта 11 статьи 226 изложить в следующей редакции:
"Страховые выплаты перечисляются на банковский счет получателя, реквизиты которого указываются в договорах пенсионного аннуитета.
Оплата банковских услуг, связанных с переводами и выплатами сумм страховых выплат, осуществляется за счет собственных средств страховой организации.";
14) в статье 240:
в части второй пункта 1 слова "В случае если лица, указанные в подпункте 7) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, определили ставку социальных отчислений в размере одного процента, то" заменить словами "Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса,";
часть четвертую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставке социальных отчислений, а также период осуществления деятельности работника, работодатель которого не являлся субъектом квазигосударственного сектора и занимался деятельностью по созданию и трансляции телевизионных программ и (или) радиовещанию, и (или) изданию газет, журналов и (или) периодических публикаций, доходы от которой были с 1 апреля 2020 года по 1 октября 2020 года исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению.";

11) 210-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдарға 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне 0 түзету коэффициенті қолданылған қызмет түрлері бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, жеке практикамен айналысқан кезеңдері үшін, сондай-ақ жұмыс берушісі квазимемлекеттік сектордың субъектісі болмаған және телевизиялық бағдарламаларды жасау және тарату және (немесе) радиохабарларын тарату және (немесе) газеттерді, журналдарды және (немесе) мерзімді жарияланымдарды басып шығару жөніндегі қызметпен айналысқан жұмыскердің осы қызметтен түскен 2020 жылғы 1 сәуір – 2020 жылғы 1 қазан аралығында кірістері жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен алып тасталған қызметті жүзеге асырған кезеңі үшін орташа айлық кірістің мөлшері кірістер туралы анықтамамен расталатын кіріске сәйкес белгіленеді.";
12) 224-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодекстің 220-бабының 3-тармағында аталған адамдарға міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдері Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
13) 226-баптың 11-тармағының үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру төлемдері деректемелері зейнетақы аннуитеті шарттарында көрсетілетін алушының банктік шотына аударылады.
Сақтандыру төлемдерінің сомаларын аударуға және төлеуге байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу сақтандыру ұйымының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
14) 240-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "Егер осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында аталған адамдар әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесін бір пайыз мөлшерінде айқындаса, онда" деген сөздер "Осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдар үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде төтенше жағдайдың, шектеу іс-шараларының қолданылу кезеңіне қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді алу кезеңдері, еңбек, кәсіпкерлік қызмет кезеңдері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициенті қолданылған қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдері, сондай-ақ жұмыс берушісі квазимемлекеттік сектордың субъектісі болмаған және телевизиялық бағдарламаларды жасау және тарату және (немесе) радиохабарларын тарату және (немесе) газеттерді, журналдарды және (немесе) мерзімді жарияланымдарды басып шығару жөніндегі қызметпен айналысқан жұмыскердің осы қызметтен түскен 2020 жылғы 1 сәуір – 2020 жылғы 1 қазан аралығында кірістері жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен алып тасталған қызметті жүзеге асырған кезеңі есептеледі.";

15) в части первой статьи 243:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) физические лица, применяющие специальный налоговый режим для самозанятых, указанные в статье 101-1 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) физические лица, осуществляющие деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости.";
16) в абзаце первом части второй пункта 3 статьи 244 слова "776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "822 Налогового кодекса Республики Казахстан";
17) в статье 245:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Объектом исчисления социальных отчислений для работников и лиц, указанных в подпункте 1) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, являются расходы работодателя в виде:
дохода работника, подлежащего налогообложению у источника выплаты, начисленного за налоговый период,
минус
обязательные пенсионные взносы за налоговый период
минус
доход, на который уменьшается доход, подлежащий налогообложению у источника выплаты, предусмотренный пунктом 1 статьи 400 Налогового кодекса Республики Казахстан, за исключением доходов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 7) статьи 429 Налогового кодекса Республики Казахстан, за налоговый период.
В расходы работодателя включается денежное содержание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов.
При этом ежемесячный объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В случае если объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика за календарный месяц составляет менее минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, то социальные отчисления исчисляются, уплачиваются исходя из минимального размера заработной платы.
Положение части четвертой настоящего пункта не распространяется на лиц, указанных в подпунктах 7) и 8) части первой статьи 243 настоящего Кодекса.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Объектом исчисления социальных отчислений для лиц, указанных в подпункте 4) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, является:
сумма дохода физического лица по договору гражданско-правового характера, предметом которого является выполнение работ (оказание услуг), подлежащего налогообложению у источника выплаты, начисленного за налоговый период,
минус
обязательные пенсионные взносы за налоговый период
минус

15) 243-баптың бірінші бөлігінде:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Кодекстің 101-1-бабында аталған, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар жатады.";
16) 244-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 822-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 245-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында аталған жұмыскерлер мен адамдар үшін жұмыс берушінің мынадай түрінде төлейтін шығыстары әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады:
жұмыскердің төлем көзінен салық салуға жататын, салықтық кезең үшін есептелген кірісі
алу
салықтық кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары
алу
салықтық кезең үшін Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 429-бабының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген кірістерді қоспағанда, төлем көзінен салық салуға жататын, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 400-бабының 1-тармағында көзделген кірістен азайтылатын кіріс.
Жұмыс берушінің шығыстарына әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің ақшалай қамтылуы енгізіледі.
Бұл ретте бір төлеушіден әлеуметтік аударымдарды есептеудің ай сайынғы объектісі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Егер күнтізбелік айда бір төлеушіден әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар ең төмен жалақы мөлшеріне қарай есептеледі және төленеді.
Осы тармақтың төртінші бөлігінің ережесі осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) және 8) тармақшаларында аталған адамдарға қолданылмайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында аталған адамдар үшін мыналар әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады:
жеке тұлғаның салықтық кезең үшін есептелген, нысанасы төлем көзінен салық салуға жататын жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша кіріс сомасы
алу
салықтық кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары
алу

доход, на который уменьшается доход, подлежащий налогообложению у источника выплаты, предусмотренный пунктом 1 статьи 400 Налогового кодекса Республики Казахстан, за налоговый период.
При этом ежемесячный объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Удержанные из доходов лиц, указанных в подпункте 4) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, социальные отчисления перечисляются плательщиками в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом.";
в части первой пункта 5 слова "776-2 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "821 Налогового кодекса Республики Казахстан";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объектом исчисления социальных отчислений для лиц, указанных в подпункте 6) части первой статьи 243 настоящего Кодекса, является доход, выплачиваемый им местными исполнительными органами и иными юридическими лицами.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Социальные отчисления в Фонд не уплачиваются с доходов, которые в целях налогообложения не рассматриваются в качестве дохода физического лица, за исключением дохода индивидуального помощника, оказывающего социальные услуги лицу с инвалидностью первой группы, имеющему затруднение в передвижении.
Действие настоящего пункта не распространяется на доходы работников, с которых исчисляется единый платеж в соответствии с главой 94 Налогового кодекса Республики Казахстан, а также на доходы лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса.";
18) в статье 246:
пункт 2 исключить;
в пункте 5 слова "776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "823 Налогового кодекса Республики Казахстан";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Уплата социальных отчислений лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, указанными в статье 101-1 настоящего Кодекса, может осуществляться за текущий и последующие месяцы календарного года и производится не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем получения дохода.
При этом задолженность по социальным отчислениям и (или) пеням за их несвоевременную и (или) неполную уплату исчисляется и уплачивается с дохода за период получения оплаты за выполненные работы, оказанные услуги на основании чеков специального мобильного приложения.";

салықтық кезең үшін төлем көзінен салық салуға жататын, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 400-бабының 1-тармағында көзделген кірістен азайтылатын кіріс.
Бұл ретте бір төлеушіден әлеуметтік аударымдарды есептеудің ай сайынғы объектісі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 7 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында аталған адамдардың кірістерінен ұсталған әлеуметтік аударымдарды төлеушілер уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен аударады.";
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-2-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 821-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жергілікті атқарушы органдар және өзге де заңды тұлғалар осы Кодекстің 243-бабының бірінші бөлігінің 6) тармақшасында аталған адамдарға төлейтін кірістер олар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға әлеуметтік қызметтер көрсететін жеке көмекшінің кірісін қоспағанда, Қорға әлеуметтік аударымдар салық салу мақсатында жеке тұлғаның кірісі ретінде қарастырылмайтын кірістерден төленбейді.
Осы тармақтың күші Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 94-тарауына сәйкес бірыңғай төлем есептелетін жұмыскерлердің кірісіне, сондай-ақ осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдардың кірісіне қолданылмайды.";
18) 246-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 823-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы Кодекстің 101-1-бабында аталған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын адамдардың әлеуметтік аударымдарды төлеуі күнтізбелік жылдың ағымдағы және кейінгі айлары үшін жүзеге асырылуы және кіріс алынған айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірілмей жүргізілуі мүмкін.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл бойынша берешек арнаулы мобильдік қосымшаның чектері негізінде орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін ақы алу кезеңіндегі кірістен есептеледі және төленеді.";

19) в статье 248:
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, указанными в статье 101-1 настоящего Кодекса.";
в части второй пункта 9:
в подпункте 1) слова "2), 3) и 4)" заменить словами "2) и 4)";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) индивидуальными предпринимателями, крестьянскими или фермерскими хозяйствами, лицами, занимающимися частной практикой,
в свою пользу – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;";
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, указанными в статье 101-1 настоящего Кодекса, – не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов, за текущий и последующие месяцы календарного года;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) Оператором – не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов.";
в пункте 10 слова "776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "823 Налогового кодекса Республики Казахстан";
20) в статье 249:
в пункте 1:
части первую и вторую подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) для лиц, указанных в подпункте 1) пункта 4 статьи 248 настоящего Кодекса, в размере десяти процентов от дохода, принимаемого для исчисления обязательных пенсионных взносов.
Под доходом, принимаемым для исчисления обязательных пенсионных взносов, понимается доход, получаемый лицом, определяемый им самостоятельно для уплаты социальных отчислений, за исключением доходов, с которых не уплачиваются обязательные пенсионные взносы, но не более дохода, определяемого для целей налогообложения в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
в абзаце первом пункта 2 слова "89-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "94 Налогового кодекса Республики Казахстан";
21) в статье 251:
абзац шестой пункта 1 после слов "5 процентов" дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящим Кодексом";
часть вторую пункта 2 дополнить словами ", за исключением дохода лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 настоящего Кодекса";

19) 248-бапта:
4-тармақ 3) тармақшасындағы "жеке тұлғалар өздері дербес жүзеге асырады." деген сөздер "жеке тұлғалар;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Кодекстің 101-1-бабында аталған, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар өздері дербес жүзеге асырады.";
9-тармақтың екінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "2), 3) және 4) тармақшаларында" деген сөздер "2) және 4) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дара кәсіпкерлер, шаруа және фермер қожалықтары, жеке практикамен айналысатын адамдар өз пайдасына – есепті айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей;";
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) осы Кодекстің 101-1-бабында аталған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салықтық режимін қолданатын жеке тұлғалар – кірістер төленген айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей және күнтізбелік жылдың ағымдағы және кейінгі айлары үшін жүзеге асырады;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Оператор – кірістер төленген айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей жүзеге асырады.";
10-тармақтағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 823-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 249-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшаның бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстің 248-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдар үшін міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кірістің он пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кіріс деп міндетті зейнетақы жарналары төленбейтін, бірақ Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық салу мақсаттары үшін айқындалатын кірістен аспайтын кірістерді қоспағанда, адамның әлеуметтік аударымдарды төлеу үшін өзі дербес айқындайтын алатын кірісі түсініледі.";
2-тармақтың бірінші абзацындағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 89-1-тарауында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 94-тарауында" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 251-бапта:
1-тармақтың алтыншы абзацындағы "5 пайыз" деген сөздер "егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, 5 пайыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігі "Бұл ретте" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдардың кірісін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;

в абзаце первом пункта 3 слова "89-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "94 Налогового кодекса Республики Казахстан";
22) в статье 256:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Орган государственных доходов не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по социальным отчислениям у плательщика, по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам у агента направляет плательщику или агенту уведомление о сумме задолженности в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. При непогашении задолженности по социальным отчислениям, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам орган государственных доходов производит приостановление расходных операций плательщика или агента:
по банковским счетам – в пределах суммы задолженности по социальным отчислениям, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам;
по кассе – по всем расходным операциям наличных денег в кассе, кроме операций по уплате и сдаче наличных денег в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их перечисления в счет уплаты социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, пеней, начисленных за их несвоевременную уплату по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.";
23) пункт 5-1 статьи 263 исключить.
6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) в пункте 1 статьи 24:
подпункты 7), 10), 11) и 12) исключить;
дополнить подпунктом 27) следующего содержания:
"27) плата за пользование природными ресурсами.";
2) в пункте 1 статьи 25:
подпункты 2), 3) и 4) исключить;
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) плата за пользование природными ресурсами.";
3) подпункт 8) пункта 1 статьи 26 исключить;
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 27 исключить;
5) в подпункте 8) пункта 1 статьи 30:
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"обеспечение формирования политики в области управления водным фондом, охраны и использования водного фонда;
проведение мероприятий по мониторингу и оценке мелиоративного состояния орошаемых земель;";
дополнить абзацами четвертым, пятым, шестым и седьмым следующего содержания:
"проведение мероприятий по государственному мониторингу, поиску, оценке и охране подземных вод;
содержание, эксплуатация, ремонт, реконструкция, а также обеспечение безопасной эксплуатации водохозяйственных и гидротехнических сооружений, в том числе не связанных с подачей воды;
долевое участие в ремонте межгосударственных водохозяйственных и гидротехнических сооружений;
осуществление природоохранных попусков;";

3-тармақтың бірінші абзацындағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 89-1-тарауында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 94-тарауында" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 256-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік кіріс органы төлеушіде әлеуметтік аударымдар бойынша, агентте міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге немесе агентке республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын 6 еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген кезде мемлекеттік кіріс органы:
банктік шоттар бойынша – әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасы шегінде;
касса бойынша – кейіннен әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, оларды уақтылы төлемегені үшін өсімпұлды төлеу есебіне аудару үшін қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу және тапсыру жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операциялары бойынша оған хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң төлеушінің немесе агенттің шығыс операцияларын тоқтата тұруды жүргізеді.";
23) 263-баптың 5-1-тармағы алып тасталсын.
6. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 24-баптың 1-тармағында:
7), 10), 11) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:
"27) табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемақы.";
2) 25-баптың 1-тармағында:
2), 3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемақы.";
3) 26-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
4) 27-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
5) 30-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"су қорын басқару, қорғау және пайдалану саласындағы саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ету;
суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін мониторингтеу және бағалау бойынша іс-шаралар өткізу;";
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші, абзацтармен толықтырылсын:
"жерасты суларын мониторингтеу, іздеу, қорғау және бағалау бойынша іс-шаралар өткізу;
су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды, оның ішінде су беруге байланысты еместерін күтіп-ұстау, пайдалану, жөндеу, реконструкциялау, сондай-ақ қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету;
мемлекетаралық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды жөндеуге үлестік қатысу;
табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулерді жүзеге асыру;";

6) в пункте 1 статьи 31:
в подпункте 8):
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"обеспечение функционирования водохозяйственных и гидротехнических сооружений, находящихся в коммунальной собственности;";
абзац восьмой после слова "водоснабжения," дополнить словами "водохозяйственных и";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"реализация мероприятий по охране водного фонда, водосбережению и повышению эффективности использования водных ресурсов, предупреждению вредного воздействия вод и предотвращению искусственных засух, развитию водохозяйственных и гидротехнических сооружений;";
в подпункте 9):
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"создание и реконструкция систем тепло-, электро-, водоснабжения и водоотведения и их элементов, находящихся в коммунальной собственности;";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"обеспечение функционирования систем водоснабжения и водоотведения, находящихся в коммунальной собственности;";
7) в пункте 1 статьи 32:
в подпункте 8):
абзац седьмой после слова "водохозяйственных" дополнить словами "и гидротехнических";
в абзаце восьмом слова "областного значения" заменить словами "и зон";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"обеспечение функционирования водохозяйственных и гидротехнических сооружений, находящихся в коммунальной собственности;";
абзац десятый после слова "водоснабжения," дополнить словами "водохозяйственных и";
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"реализация мероприятий по охране водного фонда, водосбережению и повышению эффективности использования водных ресурсов, предупреждению вредного воздействия вод и предотвращению искусственных засух, развитию водохозяйственных и гидротехнических сооружений;";
подпункт 9) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"обеспечение функционирования систем водоснабжения и водоотведения, находящихся в коммунальной собственности;";
8) часть шестую пункта 6 статьи 139 изложить в следующей редакции:
"Выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение государственных казначейских обязательств, выпускаемых Правительством Республики Казахстан на внутреннем рынке, осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан. При этом не допускается обращение государственных казначейских обязательств, выпускаемых Правительством Республики Казахстан на территории Международного финансового центра "Астана".";

6) 31-баптың 1-тармағында:
8) тармақшада:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
сегізінші абзац "жүйелерін," деген сөзден кейін "су шаруашылығы құрылысжайлары мен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"су қорын қорғау, су үнемдеу және су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру, судың зиянды әсерінің алдын алу және жасанды түрде болатын қуаңшылықты болғызбау, су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды дамыту жөніндегі іс-шараларды іске асыру;";
9) тармақшада:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"коммуналдық меншіктегі жылумен, электрмен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін және олардың элементтерін құру және реконструкциялау;";
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
7) 32-баптың 1-тармағында:
8) тармақшада:
жетінші абзацтағы "құрылысжайларының" деген сөз "құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "облыстық маңызы бар су қорғау аймақтарын, су объектілері белдеулерін" деген сөздер "су қорғау аймақтарын, су объектілері белдеулері мен аймақтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
оныншы абзац "жүйелерін," деген сөзден кейін "су шаруашылығы құрылысжайлары мен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"су қорын қорғау, су үнемдеу және су ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру, судың зиянды әсерінің алдын алу және жасанды түрде болатын қуаңшылықты болғызбау, су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды дамыту жөніндегі іс-шараларды іске асыру;";
9) тармақша мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
8) 139-баптың 6-тармағының алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі нарықта шығаратын мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерді шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, қызмет көрсету және өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады. Бұл ретте "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында Қазақстан Республикасының Үкіметі шығаратын мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерді айналысқа жіберуге жол берілмейді.".

9) в статье 168:
часть первую пункта 3 дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) налоговые поступления от организаций нефтяного сектора, указанные в подпункте 1) пункта 2 статьи 58 настоящего Кодекса, по результатам налоговых проверок.";
в подпункте 5) части первой пункта 4 слово "источников" заменить словами "водных объектов";
в части первой пункта 5:
подпункт 6) исключить;
в подпункте 9) слово "источников" заменить словами "водных объектов";
часть вторую пункта 6 исключить;
подпункт 4) части первой пункта 7 исключить.
7. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 апреля 2025 года:
1) в подпункте 34) пункта 1 статьи 23 слово "источников" заменить словами "водных объектов";
2) в подпункте 1) пункта 1 статьи 26 слово "источников" заменить словами "водных объектов";
3) в подпунктах 11) и 12) пункта 1 статьи 27 слово "источников" заменить словами "водных объектов";
4) в подпункте 4) пункта 2 статьи 52 слово "источников" заменить словами "водных объектов";
5) в пункте 1 статьи 59 слово "источников" заменить словами "водных объектов".
8. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств":
часть десятую статьи 14-2 изложить в следующей редакции:
"Наличие судебных актов, постановлений (запретов, арестов) судебных исполнителей и правоохранительных органов, налоговой задолженности, задолженности и (или) неисполненных обязанностей по уплате таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и пеней, не погашенных в течение четырех месяцев со дня их возникновения у юридического лица, структурного подразделения юридического лица или структурного подразделения юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или лица, занимающегося частной практикой, в размере сорокапятикратного месячного расчетного показателя и более, задолженности по социальным платежам у иных юридических лиц, зарегистрированных за руководителем или учредителем юридического лица, а также случаи, предусмотренные подпунктами 3), 4), 4-1), 5) и 8) части первой статьи 11 настоящего Закона, являются основаниями для оставления электронного уведомления без исполнения с извещением об этом заявителя.".

9) 168-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) осы Кодекстің 58-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салықтық түсімдер.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінде:
6) тармақша алып тасталсын;
9) тармақшадағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
7-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы алып тасталсын.
7. 2025 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
1) 23-баптың 1-тармағының 34) тармақшасындағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 26-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 27-баптың 1-тармағының 11) және 12) тармақшаларындағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 52-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 59-баптың 1-тармағындағы "су көздерінің" деген сөздер "су объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
14-2-баптың оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот актілерінің, сот орындаушылары мен құқық қорғау органдары қаулыларының (тыйым салуларының, қамаққа алуларының), заңды тұлғада, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде немесе қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде және дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғада қырық бес айлық есептік көрсеткіш және одан көп, пайда болған күннен бастап төрт ай ішінде өтелмеген салық берешегінің, кеден төлемдерін, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, пайыздар мен өсімпұлды төлеу бойынша берешегінің және (немесе) орындалмаған міндеттерінің, заңды тұлғаның басшысына немесе құрылтайшысына тіркелген өзге де заңды тұлғаларда әлеуметтік төлемдер бойынша берешегінің болуы, сондай-ақ осы Заңның 11-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 4-1), 5) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайлар өтініш берушіге бұл туралы хабар бере отырып, электрондық хабарламаны орындаусыз қалдыруға негіз болып табылады.".

9. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
1) в статье 30:
пункты 2 и 5 изложить в следующей редакции:
"2. Размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами утверждаются Министерством юстиции Республики Казахстан.";
"5. Льготы по оплате нотариальных действий для физических и юридических лиц, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан, распространяются на этих лиц при совершении нотариальных действий лицами, установленными пунктом 1 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. От оплаты за совершение нотариальных действий и иных услуг частного нотариуса освобождаются:
1) ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью, а также один из родителей лица с инвалидностью с детства, ребенка с инвалидностью – по всем нотариальным действиям;
2) многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күмiс алқа", – по всем нотариальным действиям;
3) престарелые лица, проживающие в центрах оказания специальных социальных услуг, – по всем нотариальным действиям;
4) физические лица, страдающие хронической душевной болезнью, над которыми учреждена опека в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, – за получение свидетельств о наследовании ими имущества;
5) пенсионеры по возрасту – по всем нотариальным действиям, за исключением нотариальных действий, установленных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 14), 15-1), 16) и 17) пункта 1 статьи 34 настоящего Закона;
6) кандасы – по всем нотариальным действиям, связанным с приобретением гражданства Республики Казахстан;
7) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, до достижения ими восемнадцатилетнего возраста – в размере 50 процентов от установленного тарифа;

9. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 30-бапта:
2 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекітеді.";
"5. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген, жеке және заңды тұлғалар үшін нотариаттық әрекеттерге ақы төлеу бойынша жеңілдіктер осы баптың 1-тармағында белгіленген адамдар нотариаттық әрекеттерді жасаған кезде осындай тұлғаларға қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Жекеше нотариус жасайтын нотариаттық әрекеттер және өзге де көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеуден мыналар босатылады:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ бала жасынан мүгедектігі бар адамның, мүгедектігі бар баланың ата-анасының бірі – барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
2) "Батыр Ана" атағына ие болған, "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған көпбалалы аналар – барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету орталықтарында тұратын қарт адамдар – барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен қорғаншылық тағайындалған созылмалы жан күйзелісі ауруымен ауыратын жеке тұлғалар – өздерiнiң мүлiкке мұрагерлiгi туралы куәлiктер алғаны үшiн;
5) жасына байланысты зейнеткерлер – осы Заңның 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 14), 15-1), 16) және 17) тармақшаларында белгіленген нотариаттық әрекеттерді қоспағанда, барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
6) қандастар – Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға байланысты барлық нотариаттық әрекеттер бойынша;
7) жетім балалар және он сегіз жасқа толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар – белгіленген тарифтің 50 пайызы мөлшерінде;

8) союз "Добровольное общество лиц с инвалидностью Казахстана", Казахское общество глухих, Казахское общество слепых, а также их производственные предприятия – в размере 50 процентов от установленного тарифа.";
2) статью 30-1 исключить;
3) статью 32 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) утверждает размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами;".
10. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности":
1) в статье 3:
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) страховые обязательства – обязательства страховой (перестраховочной) организации по договорам страхования (перестрахования), оцениваемые на основе актуарных расчетов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;";
подпункт 23) дополнить словами ", для целей расчета пруденциальных нормативов";
2) в статье 19:
в пункте 2-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) расчету размеров страховых резервов и оценке страховых обязательств;";
пункт 4-2 дополнить словами "и оценке страховых обязательств";
пункт 6 после слов "требований по формированию страховых резервов" дополнить словами ", оценке страховых обязательств";
3) в статье 47:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для соблюдения пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом, страховая (перестраховочная) организация обязана иметь сформированные страховые резервы в объеме, рассчитанном актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.";
пункт 2 исключить;
4) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Страховые обязательства
1. Для обеспечения исполнения принятых обязательств по договорам страхования и перестрахования страховая (перестраховочная) организация обязана иметь страховые обязательства в объеме, рассчитанном актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
2. Требования к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и автоматизации их оценки, методике оценки страховых обязательств, порядок и сроки ее согласования утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

8) "Қазақстан мүгедектігі бар адамдардың ерiктi қоғамы" одағы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, сондай-ақ олардың өндiрiстiк кәсiпорындары – белгіленген тарифтің 50 пайызы мөлшерінде.";
2) 30-1-бап алып тасталсын;
3) 32-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтер үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және жекеше нотариустардың консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерін бекітеді.".
10. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) сақтандыру міндеттемелері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес актуарийлік есептеулер негізінде бағаланатын міндеттемелері;";
23) тармақшадағы "сақтандыру резервтері –" деген сөздерден кейін "пруденциялық нормативтерді есептеу мақсаттары үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 19-бапта:
2-1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандыру резервтерінің мөлшерін есептеу және сақтандыру міндеттемелерін бағалау;";
4-2-тармақ "есептеген кезде" деген сөздерден кейін "және сақтандыру міндеттемелерін бағалау кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "резервтерін қалыптастыру" деген сөздерден кейін ", сақтандыру міндеттемелерін бағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 47-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Пруденциялық нормативтерді және уәкілетті орган белгілеген өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді сақтау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий есептеген көлемде қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің болуы міндетті.";
2-тармақ алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Сақтандыру міндеттемелері
1. Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий есептеген көлемде сақтандыру міндеттемелері болуға міндетті.
2. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына және оларды бағалауды автоматтандыруға, сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне қойылатын талаптары, оны келісу тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.

3. Для оценки достаточности страховых обязательств страховой (перестраховочной) организации уполномоченный орган вправе использовать мотивированное суждение.";
5) пункт 1 статьи 53-3 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) дополнительному формированию страховых обязательств;";
6) в статье 75:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательные актуарные заключения по расчету страховых резервов и оценке страховых обязательств являются неотъемлемой частью годовой финансовой отчетности страховой (перестраховочной) организации, годовой отчетности по данным бухгалтерского учета филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и подлежат представлению в уполномоченный орган.".
в пункте 2 слова "обязательного актуарного заключения" заменить на слова "обязательных актуарных заключений".
11. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи":
статью 10 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Закрытые ключи электронной цифровой подписи используются физическим или юридическим лицом, подписывающим документ или электронный документ, правомерно владеющим закрытым ключом электронной цифровой подписи и использующим его в рамках своих полномочий, либо информационной системой, на которую было выдано соответствующее регистрационное свидетельство для автоматизированного процесса подписания результатов оказания государственных услуг, справок, документов или электронных документов.
Электронная цифровая подпись, полученная с регистрационного свидетельства, выданного удостоверяющим центром на информационную систему, приравнивается к подписи первого руководителя юридического лица – владельца информационной системы или физического лица – владельца информационной системы.".
12. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий":
в статье 1:
подпункты 1-4), 1-5), 1-6) и 1-7) изложить в следующей редакции:
"1-4) изделие с нагреваемым табаком – вид табачного изделия, состоящего из табачного сырья с добавлением или без добавления ингредиентов табачного изделия, предназначенного для использования в системе для нагрева табака;
1-5) упаковка – единица групповой потребительской тары, содержащей определенное количество пачек;
1-6) идентификация – процедура, обеспечивающая в сфере производства, обращения (оборота), использования однозначное распознание определенной продукции среди подобной по отличительным признакам;
1-7) средство идентификации – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, или записанная на радиочастотную метку, или представленная с использованием иного средства (технологии) автоматической идентификации;";

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру міндеттемелерінің жеткіліктілігін бағалау үшін уәкілетті орган уәжді пайымдауды пайдалануға құқылы.";
5) 53-3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) сақтандыру міндеттемелерін қосымша қалыптастыруға;";
6) 75-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру резервтерін есептеу және сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша міндетті актуарийлік қорытындылар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жылдық қаржылық есептілігінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша жылдық есептіліктің ажырамас бөлігі болып табылады және уәкілетті органға ұсынылуға жатады.";
2-тармақтағы "Міндетті актуарий қорытындысының" деген сөздер "Міндетті актуарийлік қорытындылардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін құжатқа немесе электрондық құжатқа қол қоятын, электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін заңды түрде иеленетін және оны өз өкілеттіктері не мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелеріне, анықтамаларға, құжаттарға немесе электрондық құжаттарға қол қоюдың автоматтандырылған процесі үшін тиісті тіркеу куәлігі берілген ақпараттық жүйе шеңберінде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға пайдаланады.
Куәландырушы орталық ақпараттық жүйеге берген тіркеу куәлігінен алынған электрондық цифрлық қолтаңба заңды тұлғаның бірінші басшысының – ақпараттық жүйе иесінің немесе жеке тұлғаның – ақпараттық жүйе иесінің қолтаңбасына теңестіріледі.".
12. "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-бапта:
1-4), 1-5), 1-6) және 1-7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-4) қыздырылатын темекісі бар бұйым – темекіні қыздыру жүйесінде пайдалануға арналған темекі бұйымы ингредиенттері қосылған немесе қосылмаған темекі шикізатынан тұратын темекі бұйымының түрі;
1-5) орам – белгiлi қорап саны бар топтап тұтыну ыдысының бiрлiгi;
1-6) сәйкестендiру – белгiлi бiр өнiмдi өндiру, айналымға шығару (айналысы), пайдалану саласында оны өзiне ұқсас өнiмнiң арасында айырым белгілерi бойынша ауыстырмай тануды қамтамасыз ететiн рәсiм;
1-7) сәйкестендіру құралы – штрих код түрінде ұсынылған немесе радиожиілік белгісіне жазылған немесе автоматты түрде сәйкестендірудің өзге құралы (технологиясы) пайдаланыла отырып ұсынылған, машинамен оқылатын нысандағы символдардың бірегей тізбегі;";

дополнить подпунктом 1-8) следующего содержания:
"1-8) маркировка – текст, условное обозначение и рисунки, несущие информацию для потребителя и нанесенные на пачки и упаковки;".
13. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
статью 44 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Профессиональный участник рынка ценных бумаг в случае осуществления сделок по поручению, за счет и в интересах физического лица в целях соблюдения требований, установленных Налоговым кодексом Республики Казахстан, обязан обеспечить учет и расчет дохода от прироста стоимости физических лиц при реализации ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг.
Профессиональный участник рынка ценных бумаг обязан представить не позднее пятнадцати календарных дней после окончания календарного года физическому лицу, по поручению, за счет и в интересах которого осуществлены сделки, сведения по доходу от прироста стоимости при реализации ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, включая расшифровку по положительным и отрицательным разницам по каждой реализации.".
14. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций":
1) статью 11 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждает требования к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и автоматизации их оценки, методике оценки страховых обязательств, порядок и сроки ее согласования;";
2) подпункт 4) пункта 2 статьи 13-5 после слов "страховых резервов" дополнить словами "и страховых обязательств".
15. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) идентификационный код – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, присваиваемая видам товаров и содержащаяся в Национальном каталоге товаров в целях его однозначной идентификации в торговой деятельности;";
подпункт 45) изложить в следующей редакции:
"45) Национальный каталог товаров – объект информатизации "электронного правительства", являющийся национальным регистром данных о товарах, а также единым источником номенклатуры товаров и обязательный к использованию в качестве справочника товаров в торговой деятельности;";
2) в пункте 1 статьи 7-4:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) регистрация товаров в Национальном каталоге товаров и актуализация сведений о них;";

мынадай мазмұндағы 1-8) тармақшамен толықтырылсын:
"1-8) таңбалау – тұтынушыға арналған ақпаратты құрайтын және қорабы мен орамындағы мәтiн, шартты белгi және суреттер;".
13. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
44-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы жеке тұлғаның тапсырмасы бойынша, соның есебінен және мүддесінде мәмілелерді жүзеге асырған жағдайда Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген талаптарды сақтау мақсатында ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздарды өткізу кезінде жеке тұлғалардың құн өсімінен түсетін кірісін есепке алуды және есептеуді қамтамасыз етуге міндетті.
Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы тапсырмасы бойынша, соның есебінен және мүддесінде мәмілелер жүзеге асырылған жеке тұлғаға әрбір өткізу бойынша оң және теріс айырмалар бойынша таратып жазуды қоса алғанда, ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс бойынша мәліметтерді күнтізбелік жыл аяқталғаннан кейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей ұсынуға міндетті.".
14. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалау мен олардың құрылымына және оларды бағалауды автоматтандыруға, сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне қойылатын талаптарды, оларды келісу тәртібі мен мерзімдерін бекітеді;";
2) 13-5-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "сақтандыру резервтерінің" деген сөздерден кейін "және сақтандыру міндеттемелерінің" деген сөздермен толықтырылсын.
15. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) сәйкестендіру коды – сауда қызметінде бір мәнді сәйкестендірілуі мақсатында штрих-код түрінде ұсынылған, тауарлар түрлеріне берілетін және Ұлттық тауарлар каталогында қамтылатын, машинамен оқылатын нысандағы символдардың бірегей тізбегі;";
45) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"45) Ұлттық тауарлар каталогы – тауарлар туралы ұлттық деректер тіркелімі, сондай-ақ тауарлар номенклатурасының бірыңғай көзі болып табылатын және сауда қызметінде тауарлар анықтамалығы ретінде пайдаланылуға міндетті "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі;";
2) 7-4-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тауарларды Ұлттық тауарлар каталогында тіркеу және олар туралы мәліметтерді жаңартып отыру;";

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) оказание услуг по использованию операторами фискальных данных Национального каталога товаров для осуществления их функций, в том числе для проверки идентификационного кода и доступа к регистрации товаров в Национальном каталоге товаров через контрольно-кассовые машины, а также выдача унифицированного наименования и идентификационного кода товара;";
3) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
"9-1) при производстве или импорте товаров регистрировать их в Национальном каталоге товаров до осуществления продажи;
9-2) при розничной и оптовой торговле осуществлять продажу товаров только при наличии сведений о товарах в Национальном каталоге товаров;";
4) статью 32 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Товары должны быть классифицированы согласно общему классификатору товаров, работ и услуг и иметь унифицированное наименование и идентификационный код согласно Национальному каталогу товаров.".
16. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
статью 41-1 дополнить пунктами 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-4. В случаях, определенных пунктом 2 статьи 89 Налогового кодекса Республики Казахстан, уполномоченный орган в области масс-медиа на основании решения налогового органа об ограничении доступа иностранной компании, осуществляющей деятельность посредством интернет-площадки на территории Республики Казахстан, к интернет-ресурсу и (или) интернет-площадке в течение трех рабочих дней со дня получения такого решения выносит предписание об ограничении доступа иностранной компании, осуществляющей деятельность посредством интернет-площадки на территории Республики Казахстан, к интернет-ресурсу и (или) интернет-площадке.
Операторы связи и (или) государственная техническая служба обязаны принять незамедлительные меры по исполнению предписания.
1-5. Снятие ограничения доступа к интернет-ресурсу и (или) интернет-площадке производится по основаниям, предусмотренным Налоговым кодексом Республики Казахстан, по решению руководителя налогового органа или его заместителя.
Принятие уполномоченным органом в области масс-медиа мер по снятию ограничения осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 1-4 настоящей статьи.".
17. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
статью 13-1 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Собственник электрических сетей, не являющийся энергопередающей организацией, вправе передать право собственности на принадлежащую (принадлежащие) ему отдельную часть (отдельные части) электрической сети энергопередающей организации, к чьим сетям непосредственно данная часть (данные части) электрической сети подключена (подключены).".

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) фискалдық деректер операторларының функцияларын жүзеге асыру үшін Ұлттық тауарлар каталогын олардың пайдалануы бойынша, оның ішінде сәйкестендіру кодын тексеру және бақылау-касса машиналары арқылы Ұлттық тауарлар каталогында тауарларды тіркеуге қол жеткізу үшін қызметтер көрсету, сондай-ақ тауардың біріздендірілген атауы мен сәйкестендіру кодын беру;";
3) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) тауарларды өндіру немесе импорттау кезінде оларды сату жүзеге асырылғанға дейін Ұлттық тауарлар каталогында тіркеуге;
9-2) бөлшек және көтерме сауда кезінде тауарларды сатуды тауарлар туралы мәліметтер Ұлттық тауарлар каталогында болған кезде ғана жүзеге асыруға;";
4) 32-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптамасына сәйкес тауарлар сыныпталуға және Ұлттық тауарлар каталогына сәйкес олардың біріздендірілген атауы мен сәйкестендіру коды болуға тиіс.".
16. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
41-1-бап мынадай мазмұндағы 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-4. Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 89-бабының 2-тармағында айқындалған жағдайларда, масс-медиа саласындағы уәкілетті орган қызметін Қазақстан Республикасының аумағында интернет-алаң арқылы жүзеге асыратын шетелдік компанияның интернет-ресурсқа және (немесе) интернет-алаңға қол жеткізуін шектеу туралы салық органының шешімі негізінде осындай шешімді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қызметін Қазақстан Республикасының аумағында интернет-алаң арқылы жүзеге асыратын шетелдік компанияның интернет-ресурсқа және (немесе) интернет-алаңға қол жеткізуін шектеу туралы нұсқама шығарады. Байланыс операторлары және (немесе) мемлекеттік техникалық қызмет нұсқаманы орындау бойынша дереу шаралар қабылдауға міндетті.
1-5. Интернет-ресурсқа және (немесе) интернет-алаңға қол жеткізуді шектеуді алып тастау Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген негіздер бойынша салық органы басшысының немесе оның орынбасарының шешімі бойынша жүргізіледі.
Масс-медиа саласындағы уәкілетті органның шектеуді алып тастау бойынша шаралар қабылдауы осы баптың 1-4-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.".
17. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
13-1-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Энергия беруші ұйым болып табылмайтын электр желілерінің меншік иесі өзіне тиесілі электр желісінің жекелеген бөлігіне (жекелеген бөліктеріне) меншік құқығын электр желісінің осы бөлігі (осы бөліктері) желілеріне тікелей қосылған энергия беруші ұйымға беруге құқылы.".

18. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности":
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"1) применяют в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, и доход за календарный год у которых не превышает 135000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
2) статью 20 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Уполномоченный орган совместно с Национальным Банком Республики Казахстан утверждает порядок определения рыночного курса обмена валюты.".
19. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании":
1) в статье 2:
в подпункте 11) слова "уполномоченные органы" заменить словами "уполномоченный орган";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"принцип "вытянутой руки" – принцип, применяемый для определения рыночных условий, в том числе рыночных цен (маржи, рентабельности), на основе сравнения условий сделок между участниками сделок с условиями сделок, которые были бы заключены в сопоставимых экономических условиях между независимыми сторонами, осуществляющими сделки на рыночных условиях, определенных в порядке, установленном настоящим Законом;";
дополнить подпунктами 14-1) и 24-1) следующего содержания:
"14-1) нематериальный актив – идентифицируемый неденежный актив, не имеющий физической формы, и (или) результат интеллектуальной деятельности, а также иные объекты интеллектуальной собственности, предназначенные для использования в производстве (выполнении работ, оказании услуг) или для административных целей;";
"24-1) безрисковая процентная ставка – ставка, определяемая для тенге исходя из базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, установленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан; для евро определяется Европейской межбанковской ставкой предложения (EURIBOR); для доллара Соединенных Штатов Америки устанавливается ставкой обеспеченного финансирования "овернайт" (SOFR); для остальных валют ставка определяется исходя из базовой ставки Национального Банка иностранного государства;";
в подпункте 26) слова "уполномоченными органами" заменить словами "уполномоченным органом";
2) в абзаце первом пункта 2 статьи 3 слова "уполномоченными органами" заменить словами "уполномоченным органом";

18. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және күнтізбелік жылдағы кірісі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 135000 еселенген мөлшерінен аспайтын;";
2) 20-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібін бекітеді.".
19. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
11) тармақшадағы "уәкілетті органдарға" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
12) "қол созу" қағидаты – мәмілелерге қатысушылар арасындағы мәмілелер шарттарын осы Заңда белгіленген тәртіппен айқындалған нарықтық шарттарда мәмілелерді жүзеге асыратын тәуелсіз тараптар арасындағы салыстырымды экономикалық жағдайларда жасалатын мәмілелер шарттарымен салыстыру негізінде нарықтық шарттарды, оның ішінде нарықтық бағаларды (маржаларды, рентабельділікті) айқындау үшін қолданылатын қағидат;";
мынадай мазмұндағы 14-1) және 24-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) материалдық емес актив – физикалық пішіні жоқ сәйкестендірілетін ақшалай емес актив және (немесе) зияткерлік қызметтің нәтижесі, сондай-ақ өндірісте пайдалануға (жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге) немесе әкімшілік мақсаттарға арналған өзге де зияткерлік меншіктің объектілері;";
"24-1) тәуекелсіз пайыздық мөлшерлеме – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген базалық мөлшерлемесі негізге алына отырып теңге үшін айқындалатын мөлшерлеме; еуро үшін Еуропалық банкаралық ұсыныс мөлшерлемесімен (EURIBOR) айқындалады; Америка Құрама Штаттарының доллары үшін "овернайт" қамтамасыз етілген қаржыландыру мөлшерлемесімен (SOFR) белгіленеді; қалған валюталар үшін мөлшерлеме шет мемлекеттің Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі негізге алына отырып айқындалады;";
26) тармақшадағы "уәкілетті органдар" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "уәкілетті органдардың" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в статье 4:
в заголовке слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
в абзаце первом пункта 1 слова "Уполномоченные органы", "имеют" заменить соответственно словами "Уполномоченный орган", "имеет";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган обязан:";
в пункте 4 слова "Уполномоченные органы выполняют" заменить словами "Уполномоченный орган выполняет";
4) в статье 5:
в пункте 1 слова "уполномоченным органам", "уполномоченных органов", "уполномоченными органами" заменить соответственно словами "уполномоченному органу", "уполномоченного органа", "уполномоченным органом";
в пункте 3:
в подпункте 2) слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) предоставлять в уполномоченный орган информацию и отчетность по мониторингу сделок, а также иные документы в порядке, определенном настоящим Законом.
По запросу уполномоченного органа участник сделки предоставляет информацию и документы, подтверждающие обоснованность применяемой цены сделки, в течение тридцати календарных дней со дня получения запроса;";
в подпункте 5) слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
в подпунктах 2) и 6) пункта 4 слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
5) в статье 6:
в пункте 1 и 3 слова "уполномоченными органами" заменить словами "уполномоченным органом";
в пункте 4 слова "уполномоченные органы" заменить словами "уполномоченный орган";
6) в абзаце втором подпункта 2) пункта 3 статьи 7-2 слова "рыночного курса обмена" заменить словами "официального курса";
7) в абзаце втором пункта 4 статьи 7-3 слова "рыночного курса обмена" заменить словами "официального курса";
8) в статье 8:
в заголовке слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
в абзаце первом пункта 1 слова "Уполномоченные органы" заменить словами "Уполномоченный орган";
9) в пункте 1 статьи 9:
в абзаце первом слова "Уполномоченные органы проводят" заменить словами "Уполномоченный орган проводит";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) при установлении факта отклонения условий сделки от рыночных условий или цены сделки от рыночных цен;";

3) 4-бапта:
тақырыптағы "Уәкілетті органдардың" деген сөздер "Уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацындағы "Уәкілетті органдар" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган:";
4-тармақтағы "Уәкілетті органдар" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
1-тармақтағы "уәкілетті органдарға", "уәкілетті органдардан", "уәкілетті органдар", "уәкілетті органдармен" деген сөздер тиісінше "уәкілетті органға" "уәкілетті органнан", "уәкілетті орган", "уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
2) тармақшадағы "уәкілетті органдардың" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңда айқындалған тәртіппен уәкілетті органға мәмілелер мониторингі бойынша ақпаратты және есептілікті, сондай-ақ өзге де құжаттарды беруге міндетті.
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша мәмілеге қатысушы сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мәміленің қолданылатын бағасының негізділігін растайтын ақпаратты және құжаттарды береді;";
5) тармақшадағы "уәкілетті органдардың" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 2) және 6) тармақшаларындағы "уәкілетті органдардың" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-бапта:
1 және 3-тармақтардағы "уәкілетті органдардың", "уәкілетті органдар" деген сөздер тиісінше "уәкілетті органның", "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "уәкілетті органдарға" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 7-2-баптың 3-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацындағы "валюта айырбастаудың тиісті қаржы жылындағы орташа арифметикалық нарықтық бағамы" деген сөздер ", тиісті қаржы жылындағы орташа арифметикалық ресми валюта бағамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 7-3-баптың 4-тармағының екінші абзацындағы "валюта айырбастаудың тиісті қаржы жылындағы орташа арифметикалық нарықтық бағамы" деген сөздер ", тиісті қаржы жылындағы орташа арифметикалық ресми валюта бағамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 8-бапта:
тақырыптағы "Уәкілетті органдардың" деген сөздер "Уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацындағы "Уәкілетті органдар" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 9-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацтағы "Уәкілетті органдар" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәміле шарттарының нарықтық шарттардан немесе мәміле бағасының нарықтық бағалардан ауытқу фактісі анықталған кезде;";

10) в статье 10:
в пункте 1 слова "цены сделки от рыночной цены" заменить словами "условий сделки от рыночных условий или цены сделки от рыночных цен";
абзац первый пункта 5 после слов "цены", "цен" дополнить словами "(маржи, рентабельности)";
пункт 5-1 после слов "цены", "цен" дополнить словами "(маржи, рентабельности)";
в пункте 6 слова ", рассчитанных таким образом, как если бы доходы или расходы от этих сделок и другие объекты налогообложения за отчетный период были определены исходя из рыночной цены с учетом диапазона цен," исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае установления факта отклонения условий сделки от рыночных условий или цены сделки от рыночных цен с учетом диапазона цен (маржи, рентабельности) у участника сделки, который имеет льготы по налогам и (или) таможенным платежам, уплата налогов и платежей за период, в котором установлено отклонение условий сделки от рыночных условий или цены сделки от рыночных цен (маржи, рентабельности), осуществляется в общеустановленном порядке без применения специальных положений законодательства Республики Казахстан, уменьшающих налоговые и таможенные обязательства.";
в частях первой и третьей пункта 8 слова "взаимосвязанными сторонами" заменить словами "участниками сделки";
11) дополнить статьей 10-2 следующего содержания:
"Статья 10-2. Сопоставление условий сделки с рыночными условиями и функциональный анализ
1. Для установления факта отклонения условий сделки от рыночных условий или цены сделки от рыночных цен необходимо точно определить контролируемую сделку.
2. В процессе точного определения контролируемой сделки необходимо установить следующие экономически значимые характеристики:
1) условия сделок, которые будут основаны как на письменных договорах или других письменных доказательствах, так и на фактическом поведении сторон, с целью определения обязанностей, рисков и выгод и того, как они распределяются между соответствующими сторонами контролируемой сделки;
2) функции, выполняемые каждой из сторон сделки, с учетом используемых активов и принимаемых рисков, включая то, как эти функции, активы и риски связаны с созданием стоимости;
3) характеристики товаров или услуг, которые могут повлиять на условия сделки;

10) 10-бапта:
1-тармақтағы "мәміле бағасының нарықтық бағадан" деген сөздер "мәміле шарттарының нарықтық шарттардан немесе мәміле бағасының нарықтық бағалардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші абзацы "бағасының" "бағалар", "бағадан" деген сөздерден кейін тиісінше "(маржасының, рентабельділігінің)", "(маржа, рентабельділік)", "(маржадан, рентабельділіктен)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-1-тармақ "бағасы", "бағалар", "бағадан" деген сөздерден кейін тиісінше "(маржасы, рентабельділігі)", "(маржа, рентабельділік)", "(маржадан, рентабельділіктен)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы ", осы мәмілелердің есепті кезеңдегі табыстары немесе шығыстары және басқа да салық салу объектілері бағалар ауқымы ескеріле отырып, нарықтық баға тұрғысынан айқындалатын жағдайдағыдай болып есептелетін" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Салықтар және (немесе) кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктері бар мәмілеге қатысушыда бағалар ауқымы ескеріле отырып, мәміле шарттарының нарықтық шарттардан немесе мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу фактісі анықталған жағдайда, мәміле шарттарының нарықтық шарттардан немесе мәміле бағасының нарықтық бағадан (маржадан, рентабельділіктен) ауытқуы анықталған кезеңде салықтарды және төлемдерді төлеу Қазақстан Республикасының салықтық және кедендік міндеттемелерді азайтатын заңнамасының арнайы ережелері қолданылмастан, жалпы белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
8-тармақтың бірінші және үшінші бөліктеріндегі "өзара байланысты тараптар" деген сөздер "мәмілеге қатысушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 10-2-баппен толықтырылсын:
"10-2 бап. Мәміле шарттарын нарықтық шарттармен салыстыру және функционалдық талдау
1. Мәміле шарттарының нарықтық шарттардан немесе мәміле бағасының нарықтық бағалардан ауытқу фактісін анықтау үшін бақыланатын мәмілені дәл айқындау керек.
2. Бақыланатын мәмілені дәл айқындау процесінде мынадай экономикалық маңызы бар сипаттамаларды анықтау қажет:
1) міндеттерді, тәуекелдер мен пайданы және бақыланатын мәміленің тиісті тараптар арасында қалай бөлінетінін айқындау мақсатында жазбаша шарттарға да немесе басқа жазбаша дәлелдемелерге де, тараптардың нақты мінез-құлқына да негізделетін мәмілелер шарттары;
2) пайдаланылатын активтер мен қабылданатын тәуекелдерді ескере отырып, мәміле тараптарының әрқайсысы орындайтын функциялардың, активтердің және тәуекелдердің құн құрумен қалай байланысты екенін қоса алғанда, осындай функциялар;
3) мәміленің шарттарына ықпал етуі мүмкін тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің сипаттамалары;

4) экономические обстоятельства сторон и рынка, в котором стороны работают, включая географическое положение и размер рынков, региональные особые факторы, такие как преимущества местоположения, нормативные правовые акты, стоимость рабочей силы, капитал, а также другие факторы производства, общее экономическое развитие и уровень конкуренции, а также наличие характеристик соответствующих рынков;
5) характеристика рыночных (коммерческих) стратегий сторон сделки, оказывающих влияние на цены товаров (работ, услуг), включающих стратегию внедрения на рынок, жизненные циклы продуктов или прав, инновации, разработку продуктов, предотвращение рисков и изменение политики.
3. По итогам определения контролируемой сделки проводится сравнение условий и цен контролируемой сделки с рыночными условиями или рыночными ценами, учитывая экономически значимые характеристики.
4. Определение и анализ влияния нематериальных активов на условия контролируемой и сопоставимых сделок осуществляются с учетом, в частности, но не исключительно:
1) законного владения нематериальными активами и договорных условий их использования.
Если законный владелец нематериального актива не определен в соответствии с регулирующими контрактами, то данным лицом является налогоплательщик, контролирующий решения, касающиеся эксплуатации нематериального актива, и имеющий практическую возможность ограничивать других лиц от использования нематериального актива;
2) категории и характеристики нематериальных активов (эксклюзивность, степень и продолжительность правовой защиты, географическая сфера применения, срок полезного использования, стадия разработки и иные категории и характеристики);
3) договорных и фактических функций, связанных с нематериальными активами. Эти функции включают функции, относящиеся к контролю рисков, связанных с разработкой, усовершенствованием, поддержкой, защитой и эксплуатацией таких активов.
5. Если функции, указанные в подпункте 3) пункта 4 настоящей статьи, и осуществление контроля над связанными рисками не выполняются законным владельцем нематериального актива, то распределение доходов и расходов в отношении рассматриваемого нематериального актива не производится данному владельцу и осуществляется с учетом участия других взаимосвязанных лиц, выполняющих данные функции, путем представления соответствующей компенсации за выполнение таких функций.

4) нарықтардың географиялық жағдайы мен ауқымын, орналасқан жерінің артықшылықтары, нормативтік құқықтық актілерін, жұмыс күшінің құны, капитал, сондай-ақ өндірістің басқа факторлары, жалпы экономикалық даму мен бәсекелестік деңгейі, сондай-ақ тиісті нарықтар сипаттамаларының болуы сияқты өңірлік айрықша факторларын қоса алғанда, тараптардың және тараптар жұмыс істейтін нарықтың экономикалық жай-күйі;
5) мәміле тараптарының нарыққа енгізу стратегиясын, өнімдердің өмірлік циклдерін немесе құқықтарды, инновацияларды, өнімдер әзірлеуді, тәуекелдерді болғызбауды және саясатты өзгертуді қамтитын, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасына әсер ететін нарықтық (коммерциялық) стратегияларының сипаттамасы.
3. Бақыланатын мәмілені айқындау қорытындысы бойынша экономикалық маңызы бар сипаттамалар ескеріле отырып, бақыланатын мәміленің шарттары мен бағаларын нарықтық шарттармен немесе нарықтық бағалармен салыстыру жүргізіледі.
4. Материалдық емес активтердің бақыланатын және салыстырымды мәмілелердің шарттарына әсерін айқындау мен талдау, атап айтқанда мыналар, бірақ бұл ғана емес:
1) материалдық емес активтерді заңды түрде иелену және оларды пайдаланудың шарттық жағдайлары ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Егер материалдық емес активтің заңды иесі реттеуші келісімшарттарға сәйкес айқындалмаса, онда материалдық емес активті пайдалануға қатысты шешімдерді бақылайтын және басқа тұлғаларды материалдық емес активті пайдаланудан шектеуге практикалық мүмкіндігі бар салық төлеушілер осындай тұлға болып табылады;
2) материалдық емес активтердің санаттары мен сипаттамалары (құқықтық қорғаудың эксклюзивтілігі, дәрежесі және ұзақтығы, қолданудың географиялық қолдану аясы, тиімді пайдалану мерзімі, әзірлеу сатысы және өзге де санаттары мен сипаттамалары);
3) материалдық емес активтермен байланысты шарттық және нақты функциялары ескеріле отырып, жүзеге асырылады. Бұл функциялар осындай активтерді әзірлеуге, жетілдіруге, қолдауға, қорғауға және пайдалануға байланысты тәуекелдерді бақылауға қатысты функцияларды қамтиды.
5. Егер материалдық емес активтің заңды иесі осы баптың 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген функцияларды және байланысты тәуекелдерді бақылауды жүзеге асыруды орындамаса, онда қарастырылып отырған материалдық емес активке қатысты кірістер мен шығыстарды бөлу осы иеленушіге жүргізілмейді және осындай функцияларды орындағаны үшін тиісті өтемақыны ұсыну арқылы осы функцияларды орындайтын басқа өзара байланысты тұлғалардың қатысуы ескеріліп жүзеге асырылады.

6. Законный владелец нематериального актива, не выполняющий функции, указанные в подпункте 3) пункта 4 настоящей статьи, и предоставляющий только финансирование для выполнения таких функций, вправе получить сумму дохода в следующих случаях:
1) если лицо, предоставляющее финансирование, не осуществляет контроль над финансовым риском, связанным с предоставлением финансирования, без принятия на себя любого другого риска, то оно вправе получить доход только по безрисковой процентной ставке от своего финансирования;
2) если лицо, предоставляющее финансирование, осуществляет контроль над финансовым риском, связанным с предоставлением финансирования, без принятия на себя любого другого риска, то оно вправе получить только доходность, скорректированную с учетом риска от своего финансирования.
7. Если условия осуществленной контролируемой сделки не отвечают условиям заключенного (письменного) договора и (или) действия сторон контролируемой сделки и обстоятельства ее проведения отличаются от условий такого договора, коммерческие и (или) финансовые характеристики контролируемой сделки для целей трансфертного ценообразования определяются согласно фактическим действиям сторон сделки и фактическим условиям ее проведения.
8. Если контролируемая сделка осуществлена, но документально не оформлена (не подтверждена), для целей трансфертного ценообразования сделка должна рассматриваться согласно фактическому поведению сторон сделки и фактическим условиям ее проведения, в частности, учитываются функции, которые выполнялись сторонами сделки, активы, которые использовались, и риски, которые приняла на себя и контролировала каждая из сторон.
9. Для определения экономически значимых рисков необходимо следующее:
1) детально определить риски сделки;
2) определить распределение рисков на основе договорных отношений;
3) определить, как функции, связанные с контролем и снижением рисков, выполняются сторонами сделки и как результаты этих рисков влияют на стороны сделки, и какая из сторон сделки имеет финансовую возможность принять эффект данных рисков;
4) определить соответствие между договорным распределением рисков и поведением сторон. Если сторона, принимающая риски по договору, отличается от стороны, которая выполняет все или большинство функций по контролю рисков и имеет финансовые возможности для принятия на себя рисков, то риск будет распределен на эту сторону сделки. Другие стороны сделки, на которых не возложен риск для целей данного анализа, все равно должны получать соответствующее вознаграждение за выполняемые ими функции.

6. Осы баптың 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген функцияларды орындамайтын және осындай функцияларды орындау үшін қаржыландыруды ғана ұсынатын материалдық емес активтің заңды иесі мынадай жағдайларда кіріс сомасын алуға құқылы:
1) егер қаржыландыруды ұсынатын тұлға өзіне кез келген басқа тәуекелді қабылдамай, қаржыландыруды ұсынуға байланысты қаржылық тәуекелді бақылауды жүзеге асырмаса, онда ол өзінің қаржыландыруынан тәуекелсіз пайыздық мөлшерлеме бойынша ғана кіріс алуға құқылы;
2) егер қаржыландыруды ұсынатын тұлға өзіне кез келген басқа тәуекелді қабылдамай, қаржыландыруды ұсынуға байланысты қаржылық тәуекелді бақылауды жүзеге асыратын болса, онда ол өзінің қаржыландыруынан тәуекелді ескеріліп түзетілген кірістілікті ғана алуға құқылы.
7. Егер жүзеге асырылған бақыланатын мәміленің шарттары жасалған (жазбаша) шарттың талаптарына сай келмесе және (немесе) бақыланатын мәміле тараптарының әрекеттері және оны жүргізу мән-жайлары осындай шарттың талаптарынан өзгеше болса, трансферттік баға белгілеу мақсаттары үшін бақыланатын мәміленің коммерциялық және (немесе) қаржылық сипаттамалары мәміле тараптарының іс жүзіндегі әрекеттеріне және оны жүргізудің нақты шарттарына сәйкес айқындалады.
8. Егер бақыланатын мәміле жүзеге асырылса, бірақ құжатпен рәсімделмесе (расталмаса), трансферттік баға белгілеу мақсаттары үшін мәміле оның тараптарының нақты мінез-құлқына және оны жүргізудің нақты шарттарына сәйкес қаралуға тиіс, атап айтқанда, мәміле тараптары орындаған функциялар, пайдаланылған активтер және тараптардың әрқайсысы өзіне қабылдаған және бақылаған тәуекелдер ескеріледі.
9. Экономикалық маңызы бар тәуекелдерді айқындау үшін мыналар қажет:
1) мәміле тәуекелдерін егжей-тегжейлі айқындау;
2) шарттық қатынастар негізінде тәуекелдерді бөлуді айқындау;
3) тәуекелдерді бақылауға және азайтуға байланысты функцияларды мәміле тараптары қалай орындайтынын және осы тәуекелдердің нәтижелері мәміле тараптарына қалай әсер ететінін және мәміле тараптарының қайсысында осы тәуекелдердің әсерін қабылдауға қаржылық мүмкіндік бар екенін айқындау;
4) тәуекелдерді шарттық бөлу мен тараптардың мінез-құлқы арасындағы сәйкестікті айқындау. Егер шарт бойынша тәуекелдерді қабылдайтын тарап тәуекелдерді бақылау жөніндегі функциялардың барлығын немесе көпшілігін орындайтын және өзіне тәуекелдерді қабылдау үшін қаржылық мүмкіндіктері бар тараптан өзгеше болса, онда тәуекел осы мәміле тарапына бөлінеді. Осы талдаудың мақсаттары үшін тәуекел жүктелмеген басқа мәміле тараптары сонда да өздері орындайтын функциялар үшін тиісті сыйақыны алуға тиіс.

10. Если условия контролируемой сделки для целей трансфертного ценообразования, определенные согласно действиям сторон сделки и ее исполнения, отличаются от условий, применяемых между независимыми сторонами с учетом наличия экономической причины в сопоставимых экономических условиях, и будет установлено, что независимые стороны, которые действуют в сопоставимых экономических условиях и осуществляют деятельность, направленную на получение дохода с учетом альтернативных вариантов, доступных для каждой из сторон сделки, не вступали бы в такую контролируемую сделку, уполномоченный орган имеет право при расчете налогового учета налогоплательщика не учитывать (не признавать) такую контролируемую сделку или сделка может быть заменена альтернативным вариантом с целью определения условий сделки (контракта), которые были бы заключены независимыми сторонами, действующими в целях получения дохода в сопоставимых экономических условиях.";
12) подпункт 11) части второй статьи 11 после слов "лицо является" дополнить словами "супругом (супругой),";
13) в статье 13:
в подпункте 3) части шестой пункта 2 слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
в пункте 3 слова "между участником сделки и взаимосвязанной стороной и" заменить словами "участника сделки со сделками";
в абзаце первом пункта 7 слово "относятся" заменить словами "могут относиться".
20. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
в пункте 1 статьи 15:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) уполномоченный орган в области финансов – центральный исполнительный орган, обеспечивающий соблюдение налогового, таможенного и бюджетного законодательства Республики Казахстан, рациональное использование и сохранность государственного имущества, межведомственную координацию деятельности по обеспечению экономической и финансовой безопасности;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) уполномоченный орган в области финансового мониторинга – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, межведомственную координацию деятельности по обеспечению экономической и финансовой безопасности, а также осуществляющий предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и расследование преступных и иных противоправных посягательств на права человека и гражданина, интересы общества и государства в сфере экономической и финансовой деятельности;".

10. Егер мәміле тараптарының әрекеттеріне және оның орындалуына сәйкес айқындалған, трансферттік баға белгілеу мақсаттары үшін бақыланатын мәміленің шарттары салыстырымды экономикалық жағдайларда экономикалық себептердің болуы ескеріле отырып, тәуелсіз тараптар арасында қолданылатын шарттардан өзгеше болса және салыстырымды экономикалық жағдайларда әрекет ететін және мәміле тараптарының әрқайсысы үшін қолжетімді баламалы нұсқаларды ескеріле отырып, кіріс алуға бағытталған қызметті жүзеге асыратын тәуелсіз тараптардың мұндай бақыланатын мәмілеге келмеуі мүмкін екені анықталатын болса, уәкілетті органның салық төлеушінің салық есебін есептеу кезінде мұндай бақыланатын мәмілені ескермеуге (мойындамауға) құқығы бар немесе мәміле салыстырымды экономикалық жағдайларда кіріс алу мақсатында әрекет ететін тәуелсіз тараптар жасауы мүмкін мәміленің (келісімшарттың) талаптарын айқындау мақсатында баламалы нұсқаға ауыстырылуы мүмкін.";
12) 11-баптың екінші бөлігінің 11) тармақшасы "жеке тұлғаның" деген сөздерден кейін "жұбайы (зайыбы)," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 13-бапта:
2-тармақтың алтыншы бөлігінің 3) тармақшасындағы "Уәкілетті органдардың" деген сөздер "Уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "мәмілеге қатысушы мен өзара байланысты тарап арасындағы және тәуелсіз екі және одан көп тарап арасындағы салыстырымды мәмілелер" деген сөздер "мәмілеге қатысушының салыстырымды мәмілелері тәуелсіз екі және одан да көп тарап арасындағы салыстырымды мәмілелермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың бірінші абзацындағы "жатады" деген сөз "жатқызылуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағында:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) қаржы саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының салық, кеден және бюджет заңнамасының сақталуын, мемлекеттік мүліктің ұтымды пайдаланылуы мен сақталуын, экономикалық және қаржылық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ведомствоаралық үйлестіруді қамтамасыз ететін орталық атқарушы орган;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) қаржы мониторингі саласындағы уәкілетті орган – қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қолданатын, экономикалық және қаржылық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ведомствоаралық үйлестіруді қамтамасыз ететін, сондай-ақ экономикалық және қаржылық қызмет саласында адамның және азаматтың құқықтарына, қоғам мен мемлекеттің мүдделеріне қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардың алдын алуды, оларды анықтауды, жолын кесуді, ашуды және тергеп-тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;".

21. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве":
в пункте 3 статьи 12:
в части второй:
в подпункте 1):
часть первую дополнить словами ", за исключением лиц, уволенных с органов государственных доходов, имеющих стаж работы не менее пятнадцати лет";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Решение Комиссии о сдаче квалификационного экзамена лицом, претендующим на право осуществлять деятельность администратора, не прилагается в случае наличия у такого лица стажа работы в органах государственных доходов не менее десяти лет.";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) документ, подтверждающий стаж работы в органах государственных доходов не менее десяти лет, – в случае, если заявителем является лицо, указанное в части второй подпункта 1) настоящего пункта.".
22. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве":
в подпункте 3-1) статьи 1 слово "(концессия)" заменить словами "(концессия, договор концессии)".
23. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
1) в статье 14:
в пункте 1 слова "776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "820 Налогового кодекса Республики Казахстан";
в пункте 2:
в части первой подпункта 2-1) слова "776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "820 Налогового кодекса Республики Казахстан";
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) физические лица, применяющие специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;";
пункты 4-2 и 4-3 изложить в следующей редакции:
"4-2. Исчисление (удержание) и перечисление взносов индивидуальных помощников осуществляются местными исполнительными органами или иными юридическими лицами при выплате им дохода.
4-3. Удержание и перечисление взносов за физических лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и являющихся исполнителями в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, осуществляются оператором интернет-платформы, определенным Социальным кодексом Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате дохода индивидуальным помощникам обязаны уведомлять их об удержанных и перечисленных взносах на обязательное социальное медицинское страхование.";

21. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-баптың 3-тармағында:
екінші бөлікте:
1) тармақшада:
бірінші бөліктегі "егер" деген сөз "мемлекеттік кіріс органдарынан жұмыстан шығарылған, кемінде он бес жыл жұмыс өтілі бар адамдарды қоспағанда, егер" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әкімші қызметін жүзеге асыру құқығына үміткер адамның біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы Комиссия шешімі мұндай адамда мемлекеттік кіріс органдарында кемінде он жыл жұмыс өтілі болған жағдайда қоса берілмейді.";
2) тармақшадағы "сертификаты қоса беріледі." деген сөздер "сертификаты;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) егер осы тармақтың 1) тармақшасының екінші бөлігінде аталған адам өтініш беруші болып табылса – мемлекеттік кіріс органдарында кемінде он жыл жұмыс өтілін растайтын құжат қоса беріледі.".
22. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 3-1) тармақшасындағы "(концессия)" деген сөз "(концессия, концессия шарты)" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-бапта:
1-тармақтағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 820-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2-1) тармақшаның бірінші бөлігіндегі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 820-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалар;";
4-2 және 4-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:";
"4-2. Жеке көмекшілердің жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар оларға кіріс төлеген кезде жүзеге асырады.
4-3. Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын және орындаушылар болып табылатын жеке тұлғалар үшін жарналарды ұстап қалуды және аударуды Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған интернет-платформа операторы жүзеге асырады.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар жеке көмекшілерге кіріс төлеген кезде оларды міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға ұстап қалған және аударылған жарналар туралы хабардар етуге міндетті.";

2) в пункте 1 статьи 17:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет обработку и перевод отчислений, взносов и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов от плательщиков, операторов интернет-платформ, признанных налоговым агентом в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, в фонд в течение трех банковских дней;";
в подпункте 2-1) слова "оператору интернет-платформы, определенному Социальным кодексом Республики Казахстан" заменить словами "операторам интернет-платформ, признанным налоговым агентом в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан";
3) в статье 27:
в абзаце первом пункта 1-1 слова "776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "822 Налогового кодекса Республики Казахстан";
часть первую пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Объектом исчисления отчислений являются расходы работодателя, являющегося субъектом микропредпринимательства и малого предпринимательства, применяющим специальные налоговые режимы, указанные в пункте 2 статьи 820 Налогового кодекса Республики Казахстан, выплачиваемые в виде дохода работнику, предусмотренного статьей 426 Налогового кодекса Республики Казахстан.";
4) в статье 28:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Взносы лиц, указанных в подпункте 3-1) пункта 2 статьи 14 настоящего Закона, определяются в размере одного процента от объекта исчислений взносов.";
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Объектом исчисления взносов лиц, указанных в подпункте 3-1) пункта 2 статьи 14 настоящего Закона, являются их доходы, исчисленные в соответствии со статьей 29 настоящего Закона и полученные ими за месяц осуществления деятельности в рамках применяемого режима.";
часть первую пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Объектом исчисления взносов работников, предусмотренных подпунктом 2-1) пункта 2 статьи 14 настоящего Закона, подлежащих уплате в фонд, является доход работника, предусмотренный статьей 426 Налогового кодекса Республики Казахстан, начисленный работодателем, являющимся субъектом микропредпринимательства и малого предпринимательства, указанным в пункте 2 статьи 820 Налогового кодекса Республики Казахстан.";
5) в статье 29:
пункты 1, 2, 2-1 и 2-2 изложить в следующей редакции:
"1. Объектом исчисления отчислений и (или) взносов для работников, в том числе государственных и гражданских служащих, является:
доход работника, подлежащий налогообложению у источника выплаты, начисленный за налоговый период,
минус

2) 17-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) төлеушілерден, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық агенті деп танылған интернет-платформалар операторларынан түсетін аударымдарды, жарналарды және (немесе) аударымдардың және (немесе) жарналардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды өңдеуді және банктік үш күн ішінде қорға аударуды жүзеге асырады;";
2-1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған интернет-платформа операторына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық агенті деп танылған интернет-платформалар операторларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 27-бапта:
1-1-тармақтың бірінші абзацындағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабының" деген "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 822-бабының" сөздер деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 802-бабының 2-тармағында көрсетілген, арнаулы салық режимдерін қолданатын, микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын, жұмыс берушінің жұмыскерге Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 426-бабында көзделген кіріс түрінде төлейтін шығыстары аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.";
4) 28-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 14-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасында аталған адамдардың жарналары жарналарды есептеу объектісінің бір пайызы мөлшерінде айқындалады.";
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 14-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасында аталған адамдардың осы Заңның 29-бабына сәйкес есептелген және қолданатын режим шеңберінде қызметін жүзеге асырған айда алған кірістері олардың жарналарын есептеу объектісі болып табылады.";
5-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Жұмыскердің Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 426-бабында көзделген, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 820-бабының 2-тармағында көрсетілген, микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын жұмыс беруші есепке жазған кірісі жұмыскерлердің осы Заңның 14-бабы 2-тармағының 2-1) тармақшасында көзделген, қорға төленуге тиіс жарналарын есептеу объектісі болып табылады.";
5) 29-бапта:
1, 2, 2-1, және 2-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмыскерлер, оның ішінде мемлекеттік және азаматтық қызметшілер үшін мыналар аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу объектісі болып табылады:
жұмыскердің салықтық кезең үшін есептелген, төлем көзінен салық салуға жататын кірісі
алу

доход, на который уменьшается доход, подлежащий налогообложению у источника выплаты, предусмотренный пунктом 1 статьи 400 Налогового кодекса Республики Казахстан, за исключением доходов, указанных в подпунктах 2) и 4) статьи 429 Налогового кодекса Республики Кодекса, за налоговый период.
Доходами персонала дипломатической службы, направленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан на работу в загранучреждение Республики Казахстан, в период пребывания на территории иностранного государства в связи с осуществлением профессиональной деятельности являются доходы, начисленные работодателем на территории Республики Казахстан в национальной валюте, за исключением доходов, установленных пунктом 4 настоящей статьи.
2. Объектом исчисления взносов для доходов физических лиц по договорам гражданско-правового характера является:
сумма дохода физического лица по договору гражданско-правового характера, подлежащего налогообложению у источника выплаты, начисленного за налоговый период,
минус
доход, на который уменьшается доход, подлежащий налогообложению у источника выплаты, предусмотренный пунктом 1 статьи 400 Налогового кодекса Республики Казахстан, за налоговый период.
2-1. Доходами индивидуальных помощников являются выплачиваемые им доходы.
2-2. Доходами лиц, указанных в подпункте 3-1) пункта 2 статьи 14 настоящего Закона, являются их доходы, полученные за месяц осуществления деятельности в рамках применяемого режима.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Отчисления и (или) взносы в фонд не удерживаются с выплат и доходов, которые в целях налогообложения не рассматриваются в качестве дохода физического лица.";
в абзаце втором части второй слова "776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "820 Налогового кодекса";
6) в статье 30:
в пункте 1-1 слова "776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "823 Налогового кодекса Республики Казахстан";
в пункте 3-3 слова "пунктом 3 статьи 686-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "720 Налогового кодекса Республики Казахстан";
подпункт 5) пункта 6 исключить;
7) в статье 31:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по отчислениям и (или) взносам орган государственных доходов направляет плательщику уведомление о сумме задолженности в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 429-бабының 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, салықтық кезең үшін Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 400-бабының 1-тармағында көзделген кірістен азайтылатын кіріс.";
Кәсіби қызметін жүзеге асырумен байланысты шет мемлекеттің аумағында болуы кезеңінде осы баптың 4-тармағында белгіленген кірістерді қоспағанда, жұмыс беруші Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық валютамен есепке жазған кірістер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесіне жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет персоналының кірістері болып табылады.
2. Жеке тұлғалардың кірістері үшін азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша мыналар жарналарды есептеу объектісі болып табылады:
жеке тұлғаның салықтық кезең үшін есептелген, төлем көзінен салық салуға жататын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша кірісінің сомасы
алу
салықтық кезең үшін төлем көзінен салық салуға жататын, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 400-бабының 1-тармағында көзделген кірістен азайтылатын кіріс.
2-1. Жеке көмекшілерге төленетін кірістер олардың кірістері болып табылады.
2-2. Осы Заңның 14-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасында аталған адамдардың кірістері қолданылатын режим шеңберінде қызметін жүзеге асырған ай үшін алған кірістері олардың кірістері болып табылады.";
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қорға аударымдар және (немесе) жарналар салық салу мақсатында жеке тұлғаның кірісі ретінде қарастырылмайтын төлемдер мен кірістерден ұсталмайды.";
екінші абзацтағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабына" деген сөздер "Салық кодексінің 820-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 30-бапта:
1-1-тармақтағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 823-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-3-тармақтағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 686-3-бабының 3-тармағында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 720-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
7) 31-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органы төлеушіге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен асатын мөлшердегі берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"3. В случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам орган государственных доходов приостанавливает расходные операции:
по банковским счетам – в пределах суммы задолженности;
по кассе – по всем расходным операциям наличных денег в кассе, кроме операции по уплате и сдаче наличных денег в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их перечисления в счет уплаты отчислений и (или) взносов, пеней, начисленных за их несвоевременную уплату, по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для целей настоящей статьи под плательщиком понимаются плательщики отчислений, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы, местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате дохода индивидуальным помощникам.".
24. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О лотереях и лотерейной деятельности":
часть вторую пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Лотерейные терминалы должны обеспечивать удержание индивидуального подоходного налога у источника выплаты при выплате выигрышей.".
25. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле":
часть вторую пункта 1 статьи 13 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) представляет в орган государственных доходов сведения об операциях, признаваемых доходами нерезидента из источников в Республике Казахстан в соответствии с подпунктом 39) пункта 1 статьи 679 Налогового кодекса Республики Казахстан.".
26. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи":
пункт 5 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"5. Адвокатская контора может выступать представителем адвокатов по расчетам с клиентами и третьими лицами и другим вопросам, предусмотренным учредительными документами адвокатской конторы.".
27. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) статью 29 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) освобождение импорта от уплаты ввозных таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость в рамках реализации специального инвестиционного проекта;";
2) главу 2 дополнить статьями 42-1 и 42-2 следующего содержания:
"Статья 42-1. Специальный инвестиционный проект
1. Под специальным инвестиционным проектом понимается инвестиционный проект, реализованный (реализуемый) юридическим лицом Республики Казахстан, зарегистрированным в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, и (или) приобретенный у участника специальной экономической зоны либо реализованный юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств.

"3. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы шығыс операцияларын:
банктік шоттар бойынша – берешек сомасы шегінде;
касса бойынша – өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң оларды уақтылы төлемегені үшін есепке жатқызылған аударымдарды және (немесе) жарналарды, өсімпұлды төлеу шотына кейіннен аудару үшін қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу және тапсыру жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операциялары бойынша тоқтата тұрады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы баптың мақсаттары үшін аударымдарды төлеушілер, дара кәсіпкерлер, жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, жеке көмекшілерге кіріс төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар төлеуші деп түсініледі.".
24. "Лотереялар және лотерея қызметі туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Лотерея терминалдары ұтыстарды төлеу кезінде төлем көзінен жеке табыс салығын ұстап қалуды қамтамасыз етуге тиіс.".
25. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
13-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 679-бабы 1-тармағының 39) тармақшасына сәйкес, бейрезиденттің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын кірісі деп танылатын операциялар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсынады.".
26. "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
63-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Адвокаттық кеңсе клиенттермен және үшінші тұлғалармен есеп айырысу бойынша және адвокаттық кеңсенің құрылтай құжаттарында көзделген басқа да мәселелер бойынша адвокаттардың өкілдері болып әрекет ете алады.".
27. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 29-бап мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде импортты кедендік әкелім баждарын және қосылған құн салығын төлеуден босату;";
2) 2-тарау мынадай мазмұндағы 42-1 және 42-2-баптармен толықтырылсын:
"42-1-бап. Арнаулы инвестициялық жоба
1. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бос қойманың иесі ретінде тіркелген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы іске асырған (іске асыратын) және (немесе) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысынан сатып алынған не моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы іске асырған инвестициялық жоба арнаулы инвестициялық жоба деп түсініледі.

2. Юридическое лицо Республики Казахстан, реализующее специальный инвестиционный проект в рамках специального инвестиционного контракта, освобождается от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Освобождение от обложения таможенными пошлинами использованных сырья и (или) материалов, ввезенных юридическими лицами Республики Казахстан в рамках реализации специального инвестиционного проекта на основании специального инвестиционного контракта, осуществляется при завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны или свободного склада при условии идентификации таких сырья и материалов в полученном продукте и признания целевого использования условно выпущенных товаров.
Освобождение от обложения ввозными таможенными пошлинами в рамках реализации специального инвестиционного проекта предоставляется:
1) участникам специальных экономических зон на пятнадцать лет, но не более срока действия специальных экономических зон;
2) владельцам свободных складов на срок не более пятнадцати лет с момента регистрации специального инвестиционного контракта;
3) юридическим лицам Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств, на срок не более пятнадцати лет с момента регистрации специального инвестиционного контракта.
3. Освобождение импорта сырья и (или) материалов в рамках специального инвестиционного контракта от налога на добавленную стоимость применяется в соответствии с условиями, предусмотренными Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Статья 42-2. Заключение и расторжение специального инвестиционного контракта, контроль
1. Специальным инвестиционным контрактом является договор, предусматривающий освобождение импорта от уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и от налога на добавленную стоимость в соответствии с условиями, установленными Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. Специальный инвестиционный контракт заключается с юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим деятельность в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада, производителям транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) ее компонентов – при наличии соответствующего соглашения о промышленной сборке.
3. Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявки на заключение специального инвестиционного контракта подготавливает для подписания данный контракт с учетом положений типового специального инвестиционного контракта, утверждаемого уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.

2. Арнаулы инвестициялық келісімшарт шеңберінде арнаулы инвестициялық жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес технологиялық жабдықты, оның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектерін импорттау кезінде кедендік баждар салудан босатылады.
Арнаулы инвестициялық келісімшарт негізінде арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары әкелген пайдаланылған шикізатты және (немесе) материалдарды кедендік баждар салудан босату еркін кеден аймағының немесе бос қойманың кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде, алынған өнімде осындай шикізат пен материалдар сәйкестендірілген және шартты түрде шығарылған тауарлардың нысаналы пайдаланылуы танылған жағдайда жүзеге асырылады.
Арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде кедендік әкелім баждарын салудан босату:
1) арнайы экономикалық аймақтарға қатысушыларға он бес жылға, бірақ арнайы экономикалық аймақтардың әрекет ету мерзімінен аспайтындай болып;
2) бос қоймалардың иелеріне, арнаулы инвестициялық келісімшарт тіркелген кезден бастап он бес жылдан аспайтын мерзімге;
3) моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына арнаулы инвестициялық келісімшарт тіркелген кезден бастап он бес жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
3. Арнауы инвестициялық келісімшарт шеңберінде шикізатты және (немесе) материалдарды импорттауды қосылған құн салығынан босату Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген шарттарға сәйкес қолданылады.
42-2-бап. Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу, бақылау
1. Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес импортты кедендік әкелім баждарын төлеуден және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатуды көздейтін шарт арнаулы инвестициялық келісімшарт болып табылады.
2. Арнаулы инвестициялық келісімшарт арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе бос қойманың иесі ретінде қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына, өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісім болған кезде көлік құралдарын және (немесе) олардың құрауыштарын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) оның құрауыштарын өндірушілермен жасалады.
3. Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасуға өтінім келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін үлгілік арнаулы инвестициялық келісімшарттың ережелерін ескере отырып, осы келісімшартты қол қоюға дайындайды.

4. Порядок, сроки и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
При этом изменения в приложения к инвестиционному контракту и специальному инвестиционному контракту могут вноситься по соглашению сторон два раза в год.
5. Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности осуществляет контроль за соблюдением юридическим лицом Республики Казахстан условий предоставления специального инвестиционного контракта.
Юридическое лицо представляет по форме, устанавливаемой уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, в указанный орган полугодовые отчеты о выполнении условий специального инвестиционного контракта не позднее 25 июля и 25 января с расшифровкой по статьям затрат, предусмотренных рабочей программой, с приложением документов, подтверждающих поставку и использование технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему по назначению, сырья и (или) материалов, а также компонентов транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники в составе готовой продукции.
6. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы инвестиционного контракта уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности направляет юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему специальный инвестиционный контракт, уведомление в письменной форме с указанием нарушений и устанавливает трехмесячный срок для устранения нарушений.
7. В случае, если по результатам проверки, проведенной уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, будет установлено, что ввезенные для реализации специального инвестиционного проекта и освобожденные от уплаты таможенных пошлин технологическое оборудование, комплектующие и запасные части к нему, сырье и (или) материалы, а также компоненты транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники не были использованы в составе готовой продукции, юридическое лицо Республики Казахстан, не уплатившее вследствие предоставленных по специальному инвестиционному контракту преференций суммы таможенных пошлин, уплачивает их в части неиспользованных технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему, сырья и (или) материалов, а также компонентов транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники с начислением пеней в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

4. Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу тәртібін, мерзімдері мен шарттарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
Бұл ретте инвестициялық келісімшарттың және арнаулы инвестициялық келісімшарттың қосымшаларына өзгерістер тараптардың келісімі бойынша жылына екі рет енгізілуі мүмкін.
5. Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының арнаулы инвестициялық келісімшартты беру шарттарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Заңды тұлға өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға осы аталған орган белгілейтін нысан бойынша арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есептерді 25 шілдеден және 25 қаңтардан кешіктірмей, технологиялық жабдықты, оның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектерін, шикізатты және (немесе) материалдарды, сондай-ақ көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрауыштарын дайын өнім құрамында жеткізуді мен мақсаты бойынша пайдалануды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыс бағдарламасында көзделген шығындардың баптары бойынша таратып жазып ұсынады.
6. Инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкiлеттi орган арнаулы инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бұзушылықтарды көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлама жiбередi және бұзушылықтарды жою үшiн үш ай мерзiм белгiлейдi.
7. Егер өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган жүргізген тексеру нәтижелері бойынша арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру үшін әкелінген және кедендік баждар төлеуден босатылған технологиялық жабдық, оның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар, сондай-ақ көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрауыштары дайын өнім құрамында пайдаланылмағаны анықталған жағдайда, арнаулы келісімшарт бойынша берілген инвестициялық преференцияларға байланысты кедендік баждардың сомасын төлемеген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімпұлды есепке жаза отырып, пайдаланылмаған жабдық, оның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар, сондай-ақ көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрауыштары бөлігінде төлейді.

8. Контроль за целевым использованием объектов освобождения от обложения таможенными пошлинами осуществляется в порядке, определенном Евразийской экономической комиссией.";
3) в части второй пункта 1 статьи 62 слова "с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан" заменить словами "со статьей 42-1 настоящего Закона";
4) в пункте 1 статьи 65 слова "286 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан" заменить словами "42-1 настоящего Закона".
28. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2023 года "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе":
часть первую пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"1. Для осуществления деятельности на территории Республики Казахстан собственники и (или) иные законные представители онлайн-платформ, среднесуточный доступ к онлайн-платформам которых в течение месяца составляет более ста тысяч пользователей, находящихся на территории Республики Казахстан, назначают своего законного представителя по взаимодействию с:
уполномоченным органом в соответствии с требованиями, установленными Гражданским кодексом Республики Казахстан;
государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в соответствии с требованиями, установленными Гражданским кодексом Республики Казахстан.".
29. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
1) в статье 3:
дополнить подпунктом 32-1) следующего содержания:
"32-1) Национальный каталог товаров – объект информатизации "электронного правительства", являющийся национальным регистром данных о товарах, а также единым источником номенклатуры товаров и обязательный к использованию в качестве справочника товаров в торговой деятельности;";
подпункт 36) исключить;
2) абзац второй части второй подпункта 39) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"условиям, предусмотренным частью первой подпункта 7) статьи 474 Налогового кодекса Республики Казахстан;";
3) подпункт 12) статьи 22 изложить в следующей редакции:
"12) осуществляет сопровождение, развитие и наполнение Национального каталога товаров в порядке, определенном уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок.";
4) подпункт 1) части второй пункта 3 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"условиям, предусмотренным частью первой подпункта 7) статьи 474 Налогового кодекса Республики Казахстан;".
Сноска. Статья 1 с изменением, внесенным Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

8. Кедендік баждар салудан босату объектілерінің нысаналы пайдаланылуын бақылау Еуразиялық экономикалық комиссия айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
3) 62-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздер "осы Заңның 42-1-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 65-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 286-бабына" деген сөздер "осы Заңның 42-1-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын.
28. "Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" 2023 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Онлайн-платформаларға бір ай ішіндегі орташа тәуліктік қолжетімділігі Қазақстан Республикасының аумағындағы бір жүз мыңнан астам пайдаланушыны құрайтын онлайн-платформалардың меншік иелері және (немесе) өзге де заңды өкілдері Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыру үшін:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген талаптарға сәйкес уәкілетті органмен;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген талаптарға сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі өзінің заңды өкілін тағайындайды.";
29. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 32-1) тармақшамен толықтырылсын:
"32-1) Ұлттық тауарлар каталогы – тауарлар туралы ұлттық деректер тіркелімі, сондай-ақ тауарлар номенклатурасының бірыңғай көзі болып табылатын және сауда қызметінде тауарлар анықтамалығы ретінде пайдалануға міндетті "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі;";
36) тармақша алып тасталсын;
2) 16-баптың 3-тармағы 39) тармақшасының екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 474-бабы 7) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген шарттарға;";
3) 22-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Ұлттық тауарлардың каталогын қолдап отыруды, дамытуды және толықтыруды жүзеге асырады.";
4) 27-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 474-бабы 7) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген шарттарға;".
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2026 года, за исключением:
1) абзацев второго и третьего подпункта 9) пункта 6 и пункта 22 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года;
2) пунктов 2 и 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

2-бап. Осы Заң:
1) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 9) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын және 22-тармағын;
2) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2 және 8-тармақтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ