О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального медицинского страхования и оказания медицинских услуг
Закон Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 206-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
пункт 2 статьи 117 дополнить частью второй следующего содержания:
"Органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, при поступлении сведений о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, обеспечивают их размещение сроком до трех суток в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях по месту их выявления.".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) статью 139 дополнить подпунктом 10-2) следующего содержания:
"10-2) в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
2) часть первую пункта 5 статьи 144 дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) поручение первого руководителя уполномоченного органа в области здравоохранения по конкретным фактам причинения либо угрозы причинения вреда жизни и здоровью человека;
5-2) публикации и сообщения в масс-медиа по конкретным фактам причинения вреда жизни и здоровью человека в результате осуществления медицинской деятельности при наличии убедительных оснований и подтверждающих доказательств с указанием времени и места их совершения;".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) орган человека – часть тела человека, выполняющая определенную физиологическую функцию, необходимую для поддержания жизнедеятельности организма;
2) клетки человека – биологические единицы человеческого организма, каждая из которых содержит генетическую информацию и выполняет специфическую функцию для поддержания жизнедеятельности организма;";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 5-1) следующего содержания:
"2-1) среда обитания человека (далее – среда обитания) – совокупность природных, антропогенных и социальных факторов среды (природной и искусственной), определяющих условия жизнедеятельности человека;
2-2) ВИЧ-инфекция – хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру және медициналық қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 14 шiлдедегi № 206-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
117-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдар жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтер келіп түскен кезде оларды анықталған жері бойынша стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына үш тәулікке дейінгі мерзімге орналастыруды қамтамасыз етеді.".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 139-бап мынадай мазмұндағы 10-2) тармақшамен толықтырылсын:
"10-2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында;";
2) 144-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтірудің не зиян келтіру қатерінің нақты фактілері бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысының тапсырмасы;
5-2) медициналық қызметті жүзеге асыру салдарынан адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтірудің нақты фактілері бойынша олардың жасалған уақыты мен орны көрсетілген сенімді негіздер мен растайтын дәлелдемелер болған кезде масс-медиадағы жарияланымдар мен хабарлар;".
3. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) адам ағзасы – организмнің тіршілік етуін қолдау үшін қажетті белгілі бір физиологиялық функцияны атқаратын адам денесінің бір бөлігі;
2) адам жасушалары – адам организмінің биологиялық бірліктері, олардың әрқайсысы генетикалық ақпаратты қамтиды және организмнің тіршілік етуін қолдау үшін ерекше функцияны атқарады;";
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) адамның мекендеу ортасы (бұдан әрі – мекендеу ортасы) – адамның тiршiлiк ету жағдайын айқындайтын, ортаның (табиғи және жасанды) табиғи, антропогендiк және әлеуметтiк факторларының жиынтығы;
2-2) АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына алып келетін созылмалы инфекциялық ауру;";

"5-1) социально значимые заболевания – заболевания, оказывающие значительное влияние на общественное здоровье, качество жизни и санитарно-эпидемиологическое благополучие населения, в том числе имеющие высокий уровень заболеваемости или смертности;";
в подпункте 158) слова ", перечень которых определяется уполномоченным органом" исключить;
подпункт 185) после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
2) статью 7 дополнить подпунктом 63-2) следующего содержания:
"63-2) утверждает методику планирования объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основе потребности населения;";
3) в статье 8:
подпункт 3) после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования, условия ее применения и срок действия данной меры (при необходимости).
В перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, включаются требования, являющиеся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
подпункты 6) и 8) после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
4) в пункте 3 статьи 28:
в части первой слова "сфере оказания медицинских услуг (помощи) и" исключить;
часть вторую после слов "в сфере" дополнить словами "оказания медицинских услуг (помощи) и сфере";
5) заголовок параграфа 1 главы 5 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
6) в статье 30:
заголовок после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
в пункте 1:
после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
слово "направлен" заменить словом "направлены";
слова "субъектами здравоохранения" заменить словами "субъектами (объектами) контроля и надзора";
пункт 2 после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
в пункте 3:
абзац первый части первой после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
часть вторую после слова "контролю" дополнить словами "и надзору";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"5-1) әлеуметтік мәні бар аурулар – қоғамдық денсаулыққа, халықтың өмір сүру сапасына және санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына елеулі әсер ететін, оның ішінде сырқаттанушылықтың немесе адам өлімінің жоғары деңгейі болатын аурулар;";
158) тармақшадағы "тізбесін уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздер алып тасталсын;
185) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 63-2) тармақшамен толықтырылсын:
"63-2) халықтың қажеттілігі негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық көмектің және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау әдістемесін бекітеді;";
3) 8-бапта:
3) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін, оның қолданылу шарттарын және осы шараның қолданылу мерзімін айқындайды (қажет болған кезде).
Бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесіне Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып табылатын талаптар енгізіледі;";
6) және 8) тармақшалар "бақылау" деген сөзден кейiн "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 28-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктегі "медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында және" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік "сәйкес" деген сөзден кейін "медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында және" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 5-тараудың 1-параграфының тақырыбы "бақылау" деген сөзден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 30-бапта:
тақырып "бақылау" деген сөзден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
"бақылау" деген сөзден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"денсаулық сақтау субъектілерінің" деген сөздер "бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "бақылау" деген сөзден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "бақылау" деген сөзден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "бақылауға" деген сөз "бақылау мен қадағалауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) контроль осуществляется в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль в сфере оказания медицинских услуг (помощи) без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и расследование осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Кодексом.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В ходе осуществления и по результатам государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи) могут применяться меры оперативного реагирования в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
7) заголовок и абзац первый пункта 1 статьи 31 после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
8) в статье 32:
заголовок после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
в пункте 1:
абзац первый после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
подпункт 3) после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) применять меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Кодексом;";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) осуществлять расследование в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
6) по результатам государственного контроля принимать меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора, допустившего нарушение требований законодательства Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для принятия решения при осуществлении государственного контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в зависимости от установленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения должностными лицами, осуществляющими государственный контроль и надзор в сфере оказания медицинских услуг (помощи), издаются следующие акты:
1) акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и (или) расследования;
2) предписание об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов в сфере оказания медицинских услуг (помощи);

"4. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы профилактикалық бақылау және тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша осы Кодексте және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген тәртіппен жедел ден қою шаралары қолданылуы мүмкін.";
7) 31-баптың тақырыбындағы және 1-тармағының 3) тармақшасындағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 32-бапта:
тақырыптағы "бақылауды" деген сөз "бағалау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "бақылау" деген сөзден кейiн "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Кодекске сәйкес жедел ден қою шараларын қолдануға;";
4) тармақшадағы "жасауға құқығы бар." деген сөздер "жасауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүзеге асыруға;
6) мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қабылдауға құқығы бар.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарына қарай мынадай актілер шығарады:
1) бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және (немесе) тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт;
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқама;

3) постановления главных государственных медицинских инспекторов о:
приостановлении действия разрешительного документа в области здравоохранения в порядке, предусмотренном статьей 19 настоящего Кодекса и законами Республики Казахстан;
приостановлении исполнения или об отмене либо отзыве актов, принятых нижестоящими должностными лицами;
4) постановления главных государственных медицинских инспекторов о применении мер оперативного реагирования о:
приостановлении деятельности по оказанию медицинских услуг (помощи) субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действий) при выявлении отсутствия разрешительного документа (лицензии, приложения к лицензии, сертификата специалиста в области здравоохранения);
временном отстранении лиц от работы при выявлении деятельности без сертификата специалиста в области здравоохранения;
5) частное представление главного государственного медицинского инспектора о принятии мер по устранению случаев нарушения законности, а также причин и условий, способствующих совершению административных правонарушений, в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
9) заголовок и текст статьи 34 после слов "субъекта (объекта) контроля", "субъект (объект) контроля", "субъекту (объекту) контроля", "субъектом (объектом) контроля" дополнить словами "и надзора";
10) в статье 34-1:
в пункте 4:
абзац первый после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
подпункт 2) после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В ходе осуществления и по результатам расследования при наличии оснований, предусмотренных пунктом 4 статьи 34-2 настоящего Кодекса, применяются меры оперативного реагирования в соответствии с настоящим Кодексом.";
пункты 5, 7 и 9 после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
11) дополнить статьей 34-2 следующего содержания:
"Статья 34-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
1. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля органами контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) применяются меры оперативного реагирования в случае выявления деятельности по оказанию медицинских услуг (помощи) субъектом (объектом) контроля и надзора, которые представляют непосредственную угрозу жизни и здоровью людей.

3) бас мемлекеттік медициналық инспекторлардың:
осы Кодекстің 19-бабында және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы рұқсат беру құжатының қолданысын тоқтата тұру;
төмен тұрған лауазымды адамдар қабылдаған актілердің орындалуын тоқтата тұру немесе күшін жою не оларды кері қайтарып алу туралы қаулылары;
4) бас мемлекеттік медициналық инспекторлардың:
рұқсат беру құжатының (лицензияның, лицензияға қосымшаның, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының) болмауы анықталған кезде бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) медициналық қызметтер (көмек) көрсету жөніндегі қызметін немесе оның жекелеген түрлерін (процестерді, әрекеттерді) тоқтата тұру;
денсаулық сақтау саласындағы маманның сертификаты жоқ қызмет анықталған кезде адамдарды жұмыстан уақытша шеттету туралы жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулылары;
5) бас мемлекеттік медициналық инспектордың заңдылықты бұзу жағдайларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы жеке ұсынуы.";
"9) 34-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "Бақылау субъектісіне (объектісіне)", "бақылау субъектісінің (объектісінің)", "бақылау субъектісіне (объектісіне)", "Бақылау субъектісі (объектісі)", "бақылау субъектісін (объектісін)" деген сөздер тиісінше "Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне)", "бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің)", "бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне)", "Бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі)", "бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін)" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 34-1-бапта:
4-тармақта:
бірінші абзац "Бақылау" деген сөзден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "бақылау мен қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы Кодекстің 34-2-бабының 4-тармағында көзделген негіздер болған кезде тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша осы Кодекске сәйкес жедел ден қою шаралары қолданылады.";
5, 7 және 9-тармақтар "бақылау", "Бақылау" деген сөздерден кейін "мен қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 34-2-баппен толықтырылсын:
"34-2-бап. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы жедел ден қою шаралары және оларды қолдану тәртібі
1. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органдарының мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төндіретін медициналық қызметтер (көмек) көрсету жөніндегі қызметі анықталған жағдайда жедел ден қою шаралары қолданылады.

2. Мерами оперативного реагирования являются предусмотренные настоящей статьей способы воздействия на субъекты (объекты) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки и расследования.
В случае выявления нарушений требований, являющихся основанием применения мер оперативного реагирования, в ходе осуществления и (или) по результатам проведения проверки, расследования применяются меры оперативного реагирования без возбуждения административного производства.
3. Меры оперативного реагирования включают следующие виды:
1) приостановление деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора по оказанию медицинских услуг (помощи) или отдельных ее видов (процессов, действий) при выявлении отсутствия разрешительного документа (лицензии, приложения к лицензии, сертификата специалиста в области здравоохранения);
2) временное отстранение лиц от работы при выявлении деятельности без сертификата специалиста в области здравоохранения.
4. Основанием для применения мер оперативного реагирования является оказание медицинских услуг (помощи) без разрешительного документа (лицензии, приложения к лицензии, сертификата специалиста в области здравоохранения).
При проведении расследования для установления причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения указанных требований, меры оперативного реагирования применяются только в случае отсутствия разрешительного документа (лицензии, приложения к лицензии и сертификата специалиста в области здравоохранения).
5. Орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в ходе осуществления и (или) по результатам проверки или расследования при обнаружении факта нарушения требований, являющегося основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляет акт надзора в форме постановления, предусмотренный подпунктом 4) пункта 3 статьи 32 настоящего Кодекса.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта. Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора заказным письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.

2. Тексеруді және тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оны жүргізу нәтижелері бойынша қолданылатын, бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер етудің осы бапта көзделген тәсілдері жедел ден қою шаралары болып табылады.
Тексеруді, тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оны жүргізу нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзушылық анықталған жағдайда әкімшілік іс жүргізуді қозғамай, жедел ден қою шаралары қолданылады.
3. Жедел ден қою шаралары мынадай түрлерді қамтиды:
1) рұқсат беру құжатының (лицензияның, лицензияға қосымшаның, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының) болмауы анықталған кезде бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) медициналық қызметтер (көмек) көрсету жөніндегі қызметін немесе оның жекелеген түрлерін (процестерді, әрекеттерді) тоқтата тұру;
2) денсаулық сақтау саласындағы маманның сертификаты жоқ қызмет анықталған кезде адамдарды жұмыстан уақытша шеттету.
4. Рұқсат беру құжатынсыз (лицензиясыз, лицензияға қосымшасыз, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатынсыз) медициналық қызметтер (көмек) көрсету жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептерін белгілеу және көрсетілген талаптардың бұзылуына жол берген бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау үшін тергеп-тексеруді жүргізу кезінде жедел ден қою шаралары рұқсат беру құжаты (лицензия, лицензияға қосымша және денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты) болмаған жағдайда ғана қолданылады.
5. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы тексеруді немесе тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзу фактісі анықталған кезде осы Кодекстің 32-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген қаулы нысанында қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделеді және бақылау мен қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қадағалау актісін қолма-қол табыс ету кезінде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі және актіні қабылдаудан бас тарту фактісін белгілеп-тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылады. Қадағалау актісі бақылау мен қадағалау субъектісінің заңды мекенжайы, тұрған жері немесе нақты мекенжайы бойынша табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберіледі.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болып табылмайды.

8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам проверки или расследования нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в актах надзора.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в актах надзора.
10. До истечения сроков, предусмотренных актами надзора, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений с приложением (при необходимости) материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
11. В случае предоставления информации об устранении выявленных нарушений, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования, в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи или по истечении сроков устранения нарушений, выявленных в ходе осуществления и (или) по результатам проверки или расследования, проводится внеплановая проверка по контролю их устранения.
Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения органом контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
12. В случае неустранения выявленных нарушений, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами проверки или расследования, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания вышестоящим органом или должностным лицом недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение органами контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в их компетенцию;

8. Тексеруді немесе тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптарды бұзушылық қадағалау актілерінде көрсетіледі.
9. Бақылау мен қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды қадағалау актілерінде көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау мен қадағалау субъектісі қадағалау актілерінде көзделген мерзімдер өткенге дейін бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынуға міндетті.
11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпарат ұсынылған жағдайда немесе тексеруді немесе тергеп-тексеруді жүзеге асыру барысында және (немесе) олардың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін олардың жойылуын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын талаптардың анықталған бұзушылықтарының жойылғанын растаған жағдайда қадағалау актісінің қолданысы тоқтатылады.
12. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болып табылатын анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөніндегі шаралар қабылданады.
13. Бақылау мен қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген тексеру немесе тергеп-тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Жоғары тұрған органның немесе лауазымды адамның қадағалау актісін жарамсыз деп тануы және оның күшін жоюы үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) жедел ден қою шарасын осы шараға сәйкес келмейтін негіз бойынша қолдану;
3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органдарының өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы;

4) несоблюдение порядка согласования и принятия мер оперативного реагирования, установленного статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
12) пункт 2 статьи 177 дополнить частью второй следующего содержания:
"Обеспечение лекарственными средствами для лечения орфанных заболеваний осуществляется в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и за счет иных источников в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
13) в пункте 3 статьи 196:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) первичная медико-санитарная помощь:
при первичном обращении за медицинской помощью;
при оказании услуг по профилактике, диагностике и лечению социально значимых заболеваний;";
в подпункте 3):
в абзаце втором слова "ВИЧ-инфекции и туберкулеза" заменить словами "заболеваний по перечню, определяемому уполномоченным органом";
абзац шестой исключить;
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"при скрининговых исследованиях на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, глаукомы, сахарного диабета, вирусных гепатитов В и С и других, определяемых уполномоченным органом;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях при социально значимых заболеваниях;";
абзац четвертый подпункта 5) после слова "форме" дополнить словами "при состояниях, угрожающих жизни, по перечню, определяемому уполномоченным органом,";
подпункт 6) дополнить словами ", лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)";
подпункт 10) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень социально значимых заболеваний, включающий в том числе туберкулез, ВИЧ-инфекцию, злокачественные новообразования, хронические вирусные гепатиты и цирроз печени, психические, поведенческие расстройства (заболевания), орфанные заболевания, дегенеративные болезни нервной системы, демиелинизирующие болезни центральной нервной системы, эпилепсию, острый инфаркт миокарда в течение первых шести месяцев, инсульты в течение одного года, утверждается уполномоченным государственным органом.";

4) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабында белгіленген жедел ден қою шараларын келісу және қабылдау тәртібін сақтамауы.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
12) 177-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Орфандық ауруларды емдеуге арналған дәрілік заттармен қамтамасыз ету тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.";
13) 196-баптың 3-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мынадай:
медициналық көмекке алғашқы жүгінген кезде;
әлеуметтік мәні бар аурулардың профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу бойынша қызметтер көрсету кезінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек;";
3) тармақшада:
екінші абзацтағы "АИТВ инфекциясы және туберкулез" деген сөздер "уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша аурулардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, глаукоманы, қант диабетін, В және С вирустық гепатиттерін және басқаларды ерте анықтауға уәкілетті орган айқындайтын скринингтік зерттеулер кезінде амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде стационарды алмастыратын жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек;";
5) тармақшаның төртінші абзацы "үшін" деген сөзден кейін "уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша, өмірге қауіп төндіретін жай-күй кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "ауыратындарды" деген сөзден кейін ", психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесін, оның ішінде туберкулезді, АИТВ инфекциясын, қатерлі ісіктерді, созылмалы вирустық гепатиттер мен бауыр циррозын, психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтарды (ауруларды), орфандық ауруларды, жүйке жүйесінің дегенеративті ауруларын, орталық жүйке жүйесінің миелинсіздендіру ауруларын, эпилепсияны, алғашқы алты ай ішіндегі жіті миокард инфарктін, бір жыл ішіндегі инсульттерді қамтитын тізбені уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.";

14) статью 197 изложить в следующей редакции:
"Статья 197. Принципы формирования гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования
1. Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования формируются на основе принципов универсальности, доступности, доказательности, реалистичности и регулируемости.
2. Принцип универсальности подразумевает всеобщий и равный охват медицинской помощью вне зависимости от уровня доходов и социального статуса.
3. Принцип доступности заключается в возможности получения медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на территории Республики Казахстан.
4. Принцип доказательности подразумевает наличие доказанных научных и клинических данных об эффективности и безопасности медицинских услуг, лекарственных средств и медицинских изделий.
5. Принцип реалистичности подразумевает соответствие программы гарантий оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования параметрам бюджета и активам обязательного социального медицинского страхования.
6. Принцип регулируемости заключается в государственном регулировании тарифов на медицинские услуги, цен на лекарственные средства и медицинские изделия, предоставляемые при оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования.";
15) в статье 198:
заголовок дополнить словами "и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования";
в абзаце первом слово "являются" заменить словами "и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования являются";
в подпункте 1) слово "диагностика" заменить словами "профилактика, диагностика";
подпункт 2) после слова "хронических" дополнить словами "и (или) социально значимых";
16) в пункте 1 статьи 200:
в подпункте 1):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях (за исключением случаев профилактики, диагностики заболеваний и скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи), включающая:";
в абзаце втором слова ", за исключением профилактических осмотров и скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" исключить;
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"скрининговые исследования на раннее выявление наследственных врожденных пороков и отклонений развития, определенные уполномоченным органом;";

14) 197-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"197-бап. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті қалыптастыру қағидаттары
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек әмбебаптық, қолжетімділік, дәлелділік, шынайылық және реттеушілік қағидаттары негізінде қалыптастырылады.
2. Әмбебаптық қағидаты кіріс деңгейіне және әлеуметтік мәртебесіне қарамастан, медициналық көмекпен жалпыға бірдей және тең қамтуды білдіреді.
3. Қолжетімділік қағидаты Қазақстан Республикасының аумағында тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алу мүмкіндігі болып табылады.
4. Дәлелділік қағидаты медициналық көрсетілетін қызметтердің, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы дәлелденген ғылыми және клиникалық деректердің болуын білдіреді.
5. Шынайылық қағидаты тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмекті және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету кепілдіктері бағдарламасының бюджет параметрлеріне және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру активтеріне сәйкестігін білдіреді.
6. Реттеушілік қағидаты тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету кезінде ұсынылатын медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға бағаларды мемлекеттік реттеу болып табылады.";
15) 198-бапта:
тақырып "шеңберінде" деген сөзден кейін "медициналық көмек және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзац "шеңберінде" деген сөзден кейін "медициналық көмек және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "аурулардың" деген сөзден кейін "профилактикасы" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақша "созылмалы" деген сөзден кейін "және (немесе) әлеуметтік мәні бар" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 200-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада:
екінші абзацтағы "тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде профилактикалық қарап-тексерулерді және скринингтік зерттеулерді қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"тұқым қуалайтын туа біткен ақаулар мен даму ауытқуларын ерте анықтауға уәкілетті орган айқындаған скринингтік зерттеулерді;";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша емшаралар мен манипуляцияны қамтитын амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде аурулардың профилактикасы, диагностикасы және скринингтік зерттеулер жағдайларын қоспағанда)";

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) первичная медико-санитарная помощь (за исключением случаев профилактики, диагностики, лечения заболеваний и скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи);";
подпункт 3) после слова "форме" дополнить словами ", включая реконструктивные, пластические хирургические операции детям с врожденными анатомическими дефектами лицевого скелета и головы";
подпункт 5) после слова "реабилитация" дополнить словами "(за исключением случаев лечения заболеваний в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)";
17) в статье 209:
по тексту пункта 2 слова "и (или) тканей (части ткани)" исключить;
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Изъятие, консервация, хранение, транспортировка и пересадка тканей (части ткани) осуществляются в государственных медицинских организациях, медицинских организациях, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также в медицинских организациях "Назарбаев Университет" при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности по оказанию услуг трансплантации тканей (части ткани) согласно профилю медицинской деятельности.
Хранение, транспортировка и пересадка консервированной роговичной ткани осуществляются в медицинских организациях независимо от форм собственности при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности по оказанию услуг трансплантации консервированной роговичной ткани согласно профилю медицинской деятельности.
2-2. Изъятие, консервация, хранение, транспортировка и трансплантация гемопоэтических, мезенхимальных стволовых клеток, клеток иммунной системы, лимфоцитов осуществляются в государственных медицинских организациях, медицинских организациях, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также медицинских организациях "Назарбаев Университет" при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности по оказанию услуг трансплантации клеток согласно профилю медицинской деятельности.
Изъятие, заготовка, хранение, транспортировка и аутологичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток осуществляются в медицинских организациях независимо от форм собственности при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности по оказанию услуг аутологичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток согласно профилю медицинской деятельности.";

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде аурулардың профилактикасы, диагностикасы, оларды емдеу және скринингтік зерттеулер жағдайларын қоспағанда);";
3) тармақшадағы "жоспарлы" деген сөз "бет қаңқасы мен бастың туа біткен анатомиялық кемістіктері бар балаларға реконструкциялық, пластикалық хирургиялық операцияларды қоса алғанда, жоспарлы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша "(тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ауруларды емдеу жағдайларын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 209-бапта:
2-тармақтың мәтіні бойынша "және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін)" деген сөздер алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, консервациялау, сақтау, тасымалдау және ауыстырып салу медициналық қызмет бейініне сәйкес тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау қызметтерін көрсету жөніндегі медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде мемлекеттік медициналық ұйымдарда, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі медициналық ұйымдарда, сондай-ақ "Назарбаев Университеті" медициналық ұйымдарында жүзеге асырылады.
Консервацияланған мөлдірқабық тіндерін сақтау, тасымалдау және ауыстырып салу медициналық қызмет бейініне сәйкес консервацияланған мөлдірқабық тіндерін трансплантаттау қызметтерін көрсету жөніндегі медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде меншік нысандарына қарамастан, медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
2-2. Гемопоэздік, мезенхималық дің жасушаларын, иммундық жүйе жасушаларын, лимфоциттерді алу, консервациялау, сақтау, тасымалдау және трансплантаттау медициналық қызмет бейініне сәйкес жасушаларды трансплантаттау қызметтерін көрсету жөніндегі медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде мемлекеттік медициналық ұйымдарда, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі медициналық ұйымдарда, сондай-ақ "Назарбаев университеті" медициналық ұйымдарында жүзеге асырылады.
Гемопоэздік дің жасушаларын алу, дайындау, сақтау, тасымалдау және аутологиялық трансплантаттау медициналық қызмет бейініне сәйкес гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық трансплантаттау қызметтерін көрсету жөніндегі медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде меншік нысандарына қарамастан, бейінді медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.";

18) подпункт 8) статьи 247 дополнить словами "и системе обязательного социального медицинского страхования".
4. В Cоциальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
подпункт 5) части четвертой пункта 2 статьи 163 дополнить словами "или супруг (супруга)".
5. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) в части четвертой пункта 3 статьи 14:
слова "фонд социального медицинского страхования," исключить;
после слова "Астана" дополнить словами ", а также из республиканского и (или) местного бюджетов в фонд социального медицинского страхования";
2) в подпункте 5) пункта 1 статьи 30:
в абзаце втором слова ", и обязательное социальное медицинское страхование" исключить;
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, кроме взносов, уплачиваемых за счет местных бюджетов;";
3) подпункт 5) пункта 1 статьи 31 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые местными исполнительными органами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 32 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые местными исполнительными органами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
5) в части первой пункта 3 статьи 67 слово "бюджетом" заменить словами "и местным бюджетами".
6. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 14-10) следующего содержания:
"14-10) осуществляет уплату взносов государства за отдельные категории лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании;".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в графе 3 строки 15 приложения 1:
пункт 2 после слова "трансплантология" дополнить словами ": трансплантология органов (части органов), трансплантология тканей (части тканей), трансплантология консервированной роговичной ткани, трансплантация клеток, аутологичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток";
пункт 3 после слова "трансплантология" дополнить словами ": трансплантология органов (части органа), трансплантология тканей (части ткани), трансплантология консервированной роговичной ткани, трансплантация клеток, аутологичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток".

18) 247-баптың 8) тармақшасы "шеңберінде" деген сөзден кейін "және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
163-баптың 2-тармағы төртінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "туысы" деген сөзден кейін "немесе жұбайы (зайыбы)" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 14-баптың 3-тармағының төртінші бөлігінде:
"әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына," деген сөздер алып тасталсын;
"әкімшілігіне" деген сөзден кейін ", сондай-ақ республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 30-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында:
екінші абзацтағы "және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"жергілікті бюджеттер есебінен төленетін жарналардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары;";
3) 31-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жергілікті атқарушы органдар төлейтін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары;";
4) 32-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жергілікті атқарушы органдар төлейтін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары;";
5) 67-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "бюджетпен" деген сөз "және жергілікті бюджеттермен" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 14-10) тармақшамен толықтырылсын:
"14-10) Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес адамдардың жекелеген санаттары үшін мемлекеттің жарналарын төлеуді жүзеге асырады;".
7. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-қосымшаның 15-жолының 3-бағанында:
2-тармақ "трансплантология" деген сөзден кейін ": ағзалар (ағзалардың бөліктері) трансплантологиясы, тіндер (тіндердің бөліктері) трансплантологиясы, консервацияланған мөлдірқабық тіні трансплантологиясы, жасушаларды трансплантаттау, гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық трансплантаттау" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "трансплантология" деген сөзден кейін ": ағзалар (ағза бөліктерінің) трансплантологиясы, тіндер (тін бөліктері) трансплантологиясы, консервацияланған мөлдірқабық тіні трансплантологиясы, жасушаларды транспланттау, гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық трансплантаттау" деген сөздермен толықтырылсын.

8. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
1) в статье 4:
подпункт 3) дополнить словами "по охране здоровья";
дополнить подпунктами 7), 8) и 9) следующего содержания:
"7) приоритетности самостоятельной уплаты взносов над участием государства в системе обязательного социального медицинского страхования;
8) сбалансированного участия государства, работодателей и граждан в финансировании системы обязательного социального медицинского страхования;
9) возвратности средств от субъектов здравоохранения при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по договору закупа услуг.";
2) пункт 2 статьи 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Лица, которые непрерывно уплачивали взносы и (или) за них осуществлялась уплата отчислений в течение шестидесяти месяцев (за исключением лиц, указанных в пункте 1 статьи 26 и пункте 1 статьи 26-1 настоящего Закона), в случае неуплаты отчислений и (или) взносов сохраняют право на получение медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на срок не более шести месяцев с момента прекращения уплаты отчислений и (или) взносов. Это право не освобождает лиц от обязательной уплаты взносов за неуплаченный период.";
3) в статье 6:
пункт 2 после слова "Граждане" дополнить словами ", за которых осуществлялась уплата отчислений и (или) взносов в фонд, а также освобожденные от уплаты взносов в фонд в соответствии с пунктом 7 статьи 28 настоящего Закона,";
пункт 3 после слова "граждан" дополнить словами ", за которых осуществлялась уплата отчислений и (или) взносов в фонд, а также освобожденных от уплаты взносов в фонд в соответствии с пунктом 7 статьи 28 настоящего Закона,";
4) подпункт 5-2) статьи 10 после слов "статьи 26" дополнить словами "и пункте 1 статьи 26-1";
5) часть первую пункта 7 статьи 14 исключить;
6) пункт 2 статьи 16 дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 4-1) следующего содержания:
"3-1) в случае отсутствия информации в открытом доступе представление по запросу потребителя медицинских услуг сведений о наличии разрешений и санитарно-эпидемиологических заключений, подтверждающих соответствие требованиям, предъявляемым к организациям, оказывающим медицинские услуги;

8. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бапта:
3) тармақша "азаматтардың" деген сөзден кейін "денсаулық сақтау бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "жариялылық қағидаттарына негізделеді." деген сөздер "жариялылық;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде мемлекеттің қатысуына қарағанда жарналарды өз бетінше төлеудің басымдығы;
8) мемлекеттің, жұмыс берушілердің және азаматтардың міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесін қаржыландыруға теңгерімді қатысуы;
9) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде денсаулық сақтау субъектілерінен қаражаттың қайтарымдылығы қағидаттарына негізделеді.";
2) 5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Алпыс ай бойы жарналарды үздіксіз төлеген және (немесе) өздері үшін аударымдар төлеу жүзеге асырылған адамдарда (осы Заңның 26-бабының 1-тармағында және 26-1-бабының 1-тармағында аталған адамдарды қоспағанда) аударымдарды және (немесе) жарналарды төлемеген жағдайда, аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу тоқтатылған кезден бастап алты айдан аспайтын мерзімге міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығы сақталады. Бұл құқық адамдарды төленбеген кезең үшін жарналарды міндетті түрде төлеуден босатпайды.";
3) 6-бапта:
2-тармақтағы "Азаматтардың" деген сөз "Өздері үшін қорға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу жүзеге асырылған, сондай-ақ осы Заңның 28-бабының 7-тармағына сәйкес қорға жарналар төлеуден босатылған азаматтардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "азаматтарда" деген сөз "өздері үшін қорға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу жүзеге асырылған, сондай-ақ осы Заңның 28-бабының 7-тармағына сәйкес қорға жарналар төлеуден босатылған азаматтарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-баптың 5-2) тармақшасы "1-тармағында" деген сөздерден кейін "және 26-1-бабының 1-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 14-баптың 7-тармағының бірінші бөлігі алып тасталсын;
6) 16-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) тармақшалармен және 4) тармақшадағы "кіруді қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "кіруді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ақпарат ашық қолжетімділікте болмаған жағдайда медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының сұрау салуы бойынша медициналық қызметтер көрсететін ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын рұқсаттардың және санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылардың бар-жоғы туралы мәліметтерді ұсынуды;

3-2) доступ фонда к сведениям о расходах субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
"4-1) осуществление возврата средств от субъектов здравоохранения в фонд при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по договору закупа услуг в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
7) в статье 17:
в пункте 1:
в подпункте 2-1) слова "исчисленных от 10-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете" заменить словами "установленных пунктом 2-2 статьи 27 и пунктом 5-2 статьи 28 настоящего Закона";
в подпункте 4) слова "бюджетных средствах" заменить словами "средствах республиканского бюджета";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) формирует ежемесячную потребность и направляет в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы заявки о потребности в средствах местного бюджета для взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 26-1 настоящего Закона.";
в подпункте 1) пункта 2 слова "в соответствии с пунктом 1 статьи 26 настоящего Закона" исключить;
8) часть вторую пункта 5-1 статьи 18 после слов "статьи 26" дополнить словами ", пункте 1 статьи 26-1";
9) пункт 2 статьи 20 дополнить подпунктами 3-1), 9-1), 9-2) и 9-3) следующего содержания:
"3-1) в случае выявления фактов осуществления медицинской деятельности без разрешительных документов (лицензии, приложения к лицензии) применить неустойку к субъекту здравоохранения, с которым заключен договор закупа услуг, в размере 10 процентов от суммы заключенного договора закупа услуг;";
"9-1) формировать ежемесячную потребность и направлять в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы заявки о потребности в средствах местного бюджета для взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за лиц, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 26-1 настоящего Закона;
9-2) ежеквартально публиковать на своем официальном интернет-ресурсе:
объем поступивших средств за отчетный период;
сведения о средствах, выделяемых на виды медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, с указанием сумм;
сведения о средствах, оплаченных медицинским организациям за оказанные услуги;
сведения об административных расходах фонда;

3-2) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінің шығыстары туралы мәліметтерге қордың қол жеткізуін;";
"4-1) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен денсаулық сақтау субъектілерінен қаражаттың қорға қайтарылуын жүзеге асыруды қамтамасыз етуге міндетті.";
7) 17-бапта:
1-тармақта:
2-1) тармақшадағы "республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен есептелген" деген сөздер "осы Заңның 27-бабының 2-2-тармағында және 28-бабының 5-2-тармағында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "бюджет қаражатына", "қажеттілік" деген сөздер тиісінше "республикалық бюджет қаражатына", "осындай қажеттілік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Заңның 26-1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдар үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарына арналған жергілікті бюджет қаражатына ай сайынғы қажеттілікті қалыптастырады және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына осындай қажеттілік туралы өтінімдер жібереді.";
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "осы Заңның 26-бабының 1-тармағына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
8) 18-баптың 5-1-тармағының екінші бөлігі "1-тармағында" деген сөздерден кейін ", 26-1-бабының 1-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 20-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1), 9-1), 9-2) және 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) медициналық қызметті рұқсат беру құжаттарынсыз (лицензиясыз, лицензияға қосымшасыз) жүзеге асыру фактілері анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісіне жасалған көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты сомасының 10 пайызы мөлшерінде тұрақсыздық айыбын қолдануға;";
"9-1) осы Заңның 26-1-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында аталған адамдар үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарына арналған жергілікті бюджет қаражатына ай сайынғы қажеттілікті қалыптастыруға және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына осындай қажеттілік туралы өтінімдер жіберуге;
9-2) тоқсан сайын өзінің ресми интернет-ресурсында:
есепті кезеңде түскен қаражат көлемін;
сомаларын көрсете отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек түрлеріне бөлінетін қаражат туралы мәліметтерді;
көрсетілген қызметтер үшін медициналық ұйымдарға төленген қаражат туралы мәліметтерді;
қордың әкімшілік шығыстары туралы мәліметтерді жариялауға;

9-3) принять меры по возврату средств от субъектов здравоохранения при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по договору закупа услуг;";
10) в статье 26:
заголовок после слова "государства" дополнить словами "из средств республиканского бюджета";
в пункте 1:
абзац первый части первой после слова "государства" дополнить словами "из средств республиканского бюджета";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 6) слова "лица, осуществляющие уход за ребенком с инвалидностью" заменить словами "получатели государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью)";
в подпункте 6-1) слова "лица, осуществляющие" заменить словами "получатели государственного пособия лицам, осуществляющим";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Взносы государства из средств республиканского бюджета на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащие уплате в фонд, устанавливаются в следующих размерах:
с 1 января 2020 года – 1,4 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2021 года – 1,6 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2022 года – 1,7 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2023 года – 1,8 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2024 года – 1,9 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2025 года – 2 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2027 года – 2,2 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2029 года – 2,7 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2031 года – 3,2 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2033 года – 3,7 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2035 года – 4,2 процента от объекта исчисления взносов государства;
с 1 января 2037 года – 4,7 процента от объекта исчисления взносов государства.
При этом размер взносов государства из средств республиканского бюджета ежегодно устанавливается на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
пункт 3 после слова "государства" дополнить словами "из средств республиканского бюджета";
пункт 5 после слова "государства" дополнить словами "из республиканского бюджета";

9-3) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде денсаулық сақтау субъектілерінен қаражатты қайтару бойынша шаралар қабылдауға;";
10) 26-бапта:
тақырып "сақтандыруға" деген сөзден кейін "республикалық бюджет қаражатынан төленетін" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "сақтандыруға" деген сөзден кейін "республикалық бюджет қаражатынан төленетін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшадағы "мүгедектігі бар балаға күтім жасауды жүзеге асыратын жұмыс істемейтін адамдар" деген сөздер "жұмыс істемейтін, мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны алушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-1) тармақшадағы "бірінші", "жұмыс істемейтін адамдар" деген сөздер тиісінше "жұмыс істемейтін, бірінші", "адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны алушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қорға төленуге жататын, мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға республикалық бюджет қаражатынан төленетін жарналары мынадай мөлшерде белгіленеді:
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 1,4 пайызы;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 1,6 пайызы;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 1,7 пайызы;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 1,8 пайызы;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 1,9 пайызы;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 2 пайызы;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 2,2 пайызы;
2029 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 2,7 пайызы;
2031 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 3,2 пайызы;
2033 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 3,7 пайызы;
2035 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 4,2 пайызы;
2037 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 4,7 пайызы.
Бұл ретте мемлекеттің республикалық бюджет қаражатынан төленетін жарналарының мөлшері жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленеді.";
3-тармақ "мемлекеттің" деген сөзден кейін "республикалық бюджет қаражатынан төленетін" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "мемлекет" деген сөз "мемлекеттің республикалық бюджет қаражатынан төленетін" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) дополнить статьей 26-1 следующего содержания:
"Статья 26-1. Взносы государства из средств местного бюджета на обязательное социальное медицинское страхование
1. Взносы государства из средств местного бюджета на обязательное социальное медицинское страхование уплачиваются за:
1) лиц, зарегистрированных в качестве безработных, за исключением лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места или направленных на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя;
2) неработающих лиц, не отчисляющих обязательные пенсионные взносы в течение последних трех месяцев и относящихся к кризисному или экстренному уровню социального благополучия в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите, за исключением лиц, указанных в пункте 1 статьи 26 настоящего Закона.
Для целей настоящего подпункта под неработающими лицами понимаются лица, не осуществляющие предпринимательскую или трудовую деятельность и не имеющие дохода.
2. Взносы за лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, уплачиваются ежемесячно в течение первых пяти рабочих дней текущего месяца в порядке, определяемом бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Взносы за лиц, указанных в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, уплачиваются до конца текущего календарного года ежемесячно в течение первых десяти рабочих дней месяца, следующего за месяцем, на который приходится дата обращения таких лиц за медицинской помощью в системе обязательного социального медицинского страхования, в порядке, определяемом бюджетным законодательством Республики Казахстан.
3. Взносы государства из средств местного бюджета на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащие уплате в фонд, устанавливаются в размере 2 процентов от объекта исчисления взносов государства.
4. Объектом исчисления взносов государства из средств местного бюджета является среднемесячная заработная плата в соответствующем регионе Республики Казахстан, предшествующая двум годам текущего финансового года, определяемая уполномоченным органом в области государственной статистики.";
12) в статье 27:
часть вторую пункта 2-1 исключить;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления отчислений, должен исчисляться по сумме всех видов начисленных доходов работника и не должен превышать 40-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
13) в статье 28:
часть вторую пункта 5-1 исключить;
дополнить пунктом 5-2 следующего содержания:

11) мынадай мазмұндағы 26-1-баппен толықтырылсын:
"26-1-бап. Мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жергілікті бюджет қаражатынан төленетін жарналары
1. Мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жергілікті бюджет қаражатынан төленетін жарналары:
1) субсидияланатын жұмыс орындарына орналастырылған немесе жұмыс берушінің жұмыс орнында кәсіптік оқытуға жіберілген адамдарды қоспағанда, жұмыссыз ретінде тіркелген адамдар;
2) осы Заңның 26-бабының 1-тармағында аталған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес соңғы үш ай бойы міндетті зейнетақы жарналарын аудармаған және әлеуметтік саламаттылықтың дағдарыстық немесе шұғыл деңгейіне жататын жұмыс істемейтін адамдар үшін төленеді.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін жұмыс істемейтін адамдар деп кәсіпкерлік қызметті немесе еңбек қызметін жүзеге асырмайтын және кірісі жоқ адамдар түсініледі.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдар үшін жарналар Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалатын тәртіппен ай сайын ағымдағы айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде төленеді.
Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған адамдар үшін жарналар Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалатын тәртіппен ағымдағы күнтізбелік жылдың соңына дейін ай сайын, мұндай адамдар міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекке жүгінген күнге тура келетін айдан кейінгі айдың алғашқы он жұмыс күні ішінде төленеді.
3. Қорға төленуге жататын, мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жергілікті бюджет қаражатынан төленетін жарналары мемлекеттің жарналарын есептеу объектісінің 2 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
4. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, ағымдағы қаржы жылының алдындағы екі жылдағы Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі орташа айлық жалақы мемлекеттің жергілікті бюджет қаражатынан төленетін жарналарын есептеу объектісі болып табылады.";
12) 27-бапта:
2-1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Аударымдарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы кіріс жұмыскердің барлық есепке жазылған кіріс түрлерінің сомасы бойынша есептелуге тиіс және республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 40 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.";
13) 28-бапта:
5-1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-2-тармақпен толықтырылсын:

"5-2. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления взносов, должен исчисляться по сумме всех видов начисленных доходов и не должен превышать 20-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
При уплате взносов с суммы дохода, указанного в части первой настоящего пункта, уплата взносов с других доходов физического лица при наличии документа, подтверждающего уплату таких взносов, не требуется.
Таким документом является справка о суммах полученных доходов, исчисленных и уплаченных взносов, выданная работодателем и (или) налоговым агентом.
Требования настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся самостоятельными плательщиками.";
подпункт 1) пункта 7 после слов "статьи 26" дополнить словами "и пункте 1 статьи 26-1";
14) пункт 3 статьи 29 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2026 года, за исключением:
1) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) пункта 2, абзаца десятого подпункта 1), подпунктов 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 3, абзаца шестого подпункта 1), подпункта 6), абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого и девятого подпункта 9) пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
3) абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, тринадцатого и пятнадцатого подпункта 13), абзацев восьмого и девятого подпункта 16) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

"5-2. Жарналарды есептеу үшiн қабылданатын ай сайынғы кіріс барлық есепке жазылған кіріс түрлерiнiң сомасы бойынша есептелуге тиiс және республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген ең төмен жалақының 20 еселенген мөлшерiнен аспауға тиiс.
Жарналар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кіріс сомасынан төленген кезде осындай жарналардың төленгенін растайтын құжат болғанда жеке тұлғаның басқа кірістерінен жарналар төлеу талап етілмейді.
Жұмыс беруші және (немесе) салық агенті берген, алынған кірістердің, есептелген және төленген жарналардың сомалары туралы анықтама осындай құжат болып табылады.
Осы тармақтың талаптары дербес төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.";
7-тармақтың 1) тармақшасы "1-тармағында" деген сөзден кейін ", 26-1-бабының 1-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 29-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағын, 3-тармағы 1) тармақшасының оныншы абзацын, 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларын, 8-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацын, 6) тармақшасын, 9) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 13) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, он үшінші және он бесінші абзацтарын, 16) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ