О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы
Закон Республики Казахстан от 10 января 2025 года № 156-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 года "О судебных приставах":
пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Судебным приставом не может быть лицо, не соответствующее требованиям Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".".
2. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 131 изложить в следующей редакции:
"2. Государственным судебным исполнителем не может быть лицо, не соответствующее требованиям Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".";
3) подпункт 6) пункта 2 статьи 140 изложить в следующей редакции:
"6) на которое в течение трех лет до наделения полномочиями частного судебного исполнителя за совершение административного коррупционного правонарушения налагалось административное взыскание;".
3. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
1) в статье 1:
подпункты 1), 1-1) и 1-2) изложить в следующей редакции:
"1) информационная автоматизированная база данных (информационная система) – программно-аппаратный комплекс, обеспечивающий сбор, хранение, передачу и обработку информации, предназначенной для автоматизации деятельности, связанной с планированием, отбором (приемом документов) и управлением персоналом по вопросам поступления на правоохранительную службу;
1-1) первоначальная профессиональная подготовка – форма профессионального обучения для лиц, поступающих на службу в правоохранительные органы, направленная на приобретение профессиональных навыков;
1-2) постаттестационное развитие – организация индивидуальной профессиональной самоподготовки сотрудника правоохранительного органа по результатам его аттестации;";
дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
"1-3) перемещение – изменение должностного положения и функциональных обязанностей сотрудника;";
подпункты 3-1) и 4-1) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 10 қаңтардағы № 156-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Сот приставтары туралы" 1997 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сай емес адам сот приставы бола алмайды.".
2. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
2) 131-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сай емес адам мемлекеттік сот орындаушысы бола алмайды.";
3) 140-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жеке сот орындаушысының өкілеттіктерін бергенге дейін үш жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған;".
3. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1), 1-1) және 1-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық автоматтандырылған дерекқор (ақпараттық жүйе) – құқық қорғау қызметіне кіру мәселелері бойынша жоспарлауға, іріктеуге (құжаттарды қабылдауға) және персоналды басқаруға байланысты қызметті автоматтандыруға арналған ақпаратты, жинауды, сақтауды, беруді және өңдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешен;
1-1) алғашқы кәсіптік даярлық – құқық қорғау органдарына қызметке кіріп жатқан адамдар үшін кәсіптік дағдылар алуға бағытталған кәсіптік оқыту нысаны;
1-2) аттестаттаудан кейінгі дамыту – құқық қорғау органы қызметкерін аттестаттау нәтижелері бойынша оның дара кәсіби өзін-өзі даярлауын ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
"1-3) ауыстыру – қызметкердің лауазымдық жағдайы мен функционалдық міндеттерінің өзгеруі;";
3-1) және 4-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"3-1) показатель конкурентоспособности (цифровой рейтинг) – сформированное посредством информационной кадровой системы правоохранительного органа формализованное числовое выражение профессионального потенциала кандидата на службу и сотрудника, основанное на профессиональных компетенциях, а также ключевых для должности показателях и объективных данных о профессиональных достижениях (критерии);";
"4-1) ведомственный банк данных – информационная база правоохранительного органа, содержащая сведения о кандидатах на службу, зачисленных в резерв на занятие вакантной должности;";
подпункты 5) и 6-1) исключить;
подпункты 11-2) и 15) изложить в следующей редакции:
"11-2) полиграфологическое исследование – процедура опроса, заключающаяся в регистрации с помощью специальных датчиков отдельных физиологических реакций человека;";
"15) дисциплинарный проступок – противоправное, виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение сотрудником возложенных на него обязанностей, превышение должностных полномочий, нарушение служебной и трудовой дисциплины, нарушение Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а равно несоблюдение установленных ограничений, связанных с пребыванием на правоохранительной службе;";
2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
3) в статье 5-1:
в подпункте 6) слова "оценку деятельности," исключить;
в подпункте 7) слово "оценки," исключить;
4) в пункте 2 статьи 6:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) на которое в течение трех лет до поступления на правоохранительную службу за совершение административного коррупционного правонарушения налагалось административное взыскание, за исключением случая, когда оно в качестве государственного служащего впервые привлекалось к административной ответственности за принятие на работу лица, не представившего декларацию об активах и обязательствах;";
подпункт 9) дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Действие части первой настоящего подпункта в части увольнения и прекращения полномочий по отрицательным мотивам не распространяется на лицо:
прекратившее полномочия судьи на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии занимаемой должности в силу профессиональной непригодности;
уволенное в связи с отсутствием на службе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд, которое вправе поступить на правоохранительную службу по истечении двух лет после такого увольнения.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 8 подпункта 4) предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На правоохранительную службу не может быть принято лицо в течение двух лет после увольнения или освобождения от занимаемой должности, а равно прекращения полномочий в связи с несоответствием расходов лица его доходам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".";

"3-1) бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтинг) – құқық қорғау органының ақпараттық кадр жүйесі арқылы қалыптастырылған, қызметке кандидаттың және қызметкердің кәсіби құзыреттеріне, сондай-ақ лауазым үшін негізгі көрсеткіштеріне және кәсіби жетістіктері туралы объективті деректеріне негізделген кәсіби әлеуетінің қалыптасқан сандық мәні (өлшемшарттар);";
"4-1) ведомстволық деректер банкі – құқық қорғау органының бос лауазымға орналасуға резервке қойылған қызметке кандидаттар туралы мәліметтер қамтылатын ақпараттық базасы;";
5) және 6-1) тармақшалар алып тасталсын;
11-2) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11-2) полиграфологиялық зерттеу – адамның жекелеген физиологиялық реакцияларын арнаулы датчиктердің көмегімен тіркеуден тұратын сауалнама жүргізу рәсімі;";
"15) тәртіптік теріс қылық – қызметкердің өзіне жүктелген міндеттерді құқыққа қайшы, кінәлі атқармауы немесе тиісінше атқармауы, лауазымдық өкілеттіктерін асыра пайдалануы, қызметтік және еңбек тәртібін бұзуы, Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бұзуы, сол сияқты құқық қорғау қызметінде болуға байланысты белгіленген шектеулерді сақтамауы;";
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
3) 5-1-бапта:
6) тармақшадағы "қызметін бағалауды," деген сөздер алып тасталсын;
7) тармақшадағы "бағалау," деген сөз алып тасталсын;
4) 6-баптың 2-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынбаған адамды жұмысқа қабылдағаны үшін мемлекеттік қызметші ретінде алғаш рет әкімшілік жауаптылыққа тартылған жағдайды қоспағанда, құқық қорғау қызметіне тұрғанға дейін үш жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған;";
9) тармақша мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның бірінші бөлігінің күші теріс себептермен қызметтен шығару және өкілеттігін тоқтату бөлігінде:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына қарай атқаратын лауазымына сай келмеуі туралы шешімінің негізінде судья өкілеттігін тоқтатқан;
қатарынан үш және одан да көп сағат бойы дәлелді себепсіз қызметте болмауына байланысты қызметтен шығарылған адамға қолданылмайды, ол осындай шығарудан кейін екі жыл өткен соң құқық қорғау қызметіне кіруге құқылы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақшаның сегізінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Адамды "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның шығыстарының өз кірістеріне сәйкес келмеуіне байланысты жұмыстан шығарылғаннан немесе атқарып жүрген лауазымынан босатылғаннан, сол сияқты өкілеттігі тоқтатылғаннан кейін екі жыл ішінде құқық қорғау қызметіне қабылдауға болмайды.";

5) в статье 7:
в пункте 2:
в части второй слово "кандидата" заменить словами "(цифрового рейтинга) кандидата на службу";
часть третью после слова "конкурентоспособности" дополнить словами "(цифрового рейтинга) кандидата на службу";
пункт 5 дополнить словами "(цифрового рейтинга)";
6) в статье 7-1:
в пункте 1 слова "и (или) по согласованию с Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан," исключить;
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) прием документов посредством информационной автоматизированной базы данных (информационной системы) от лиц, изъявивших желание принять участие в конкурсе;";
7) подпункт 7) пункта 1 статьи 16 после слова "органов" дополнить словами ", органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы";
8) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) звания высшего начальствующего состава, – Президентом Республики Казахстан в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан.";
в пункте 3:
часть вторую после слов "пониженные в специальном звании или классном чине" дополнить словами "(кроме высшего начальствующего состава)";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Восстановление в прежнем специальном звании или классном чине высшего начальствующего состава производится Президентом Республики Казахстан в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан.";
9) часть первую пункта 3 статьи 29 дополнить словами ", с учетом психологических, деловых и личных качеств назначаемого лица и результатов служебной деятельности";
10) статью 30 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Сотрудники при выдвижении на вышестоящие руководящие должности проходят полиграфологическое исследование.";
11) в статье 31:
в части первой пункта 2 слова "пять лет" заменить словами "три года";
в пункте 4 слова "руководителем правоохранительного органа" заменить словами "Президентом Республики Казахстан";
12) в пункте 1 статьи 33:
часть первую после слова "учетом" дополнить словом "психологических,";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Выдвижение сотрудников на вышестоящие руководящие должности производится на основании показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) из числа сотрудников, которые по результатам аттестации либо внеплановой или внеочередной аттестации рекомендуются к выдвижению на вышестоящие руководящие должности, либо на конкурсной основе.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) сотрудника утверждается уполномоченным органом по делам государственной службы.";

5) 7-бапта:
2-тармақта:
екінші бөліктегі "кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші" деген сөздер "қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтингі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Кәсіптік құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді", "көрсеткішін" деген сөздер тиісінше "Қызметке кандидаттың кәсіптік құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін", "көрсеткішін (цифрлық рейтингін)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткішін" деген сөздерден кейін "(цифрлық рейтингін)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 7-1-бапта:
1-тармақтағы "келісу бойынша және (немесе) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасымен, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) конкурсқа қатысуға ниет білдірген адамдардан ақпараттық автоматтандырылған дерекқор (ақпараттық жүйе) арқылы құжаттар қабылдау;";
7) 16-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы "органдары" деген сөзден кейін ", азаматтық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметі" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 27-бапта:
1-тармақ 2) тармақшасындағы "басшысы тәртiптiк жазалау шарасы ретiнде қолданады." деген сөздер "басшысы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) жоғары басшы құрам атағындағы қызметкерлерге – Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенті тәртiптiк жазалау шарасы ретiнде қолданады.";
3-тармақта:
екінші бөлік "төмендетiлген" деген сөзден кейін "(жоғары басшы құрамнан басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жоғары басшы құрамның бұрынғы арнаулы атағына немесе сыныптық шеніне қалпына келтіруді Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенті жүргізеді.";
9) 29-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі "уәкілетті басшы" деген сөздерден кейін "тағайындалатын адамның психологиялық, іскерлік және жеке қасиеттерін және қызметтік жұмыс нәтижелерін ескере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 30-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Қызметкерлер жоғары тұрған басшылық лауазымдарға өсіру кезінде полиграфологиялық зерттеуден өтеді.";
11) 31-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "бес жылда" деген сөздер "үш жылда" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "құқық қорғау органының басшысы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 33-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік "сондай-ақ" деген сөзден кейін "психологиялық," деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкерлерді жоғары тұрған басшылық лауазымдарға ұсыну аттестаттау не жоспардан тыс немесе кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша жоғары тұрған басшылық лауазымдарға өсіруге ұсынылған қызметкерлер қатарынан бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтингі) негізінде не конкурстық негізде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметкердің бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.";

13) статьи 33-1, 34 и 35 исключить;
14) в статье 36:
в подпункте 2) пункта 1 слова "и деловых качеств" заменить словами ", психологических, деловых и личных качеств";
в пункте 4 слова "включения сотрудника в кадровый резерв" заменить словами "выдвижения сотрудника на вышестоящую должность";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Для совершенствования профессиональных навыков, управленческой компетентности кандидаты, претендующие на занятие должности, на которую назначение осуществляется Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ним, а также на которую назначение и освобождение осуществляются по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, проходят профессиональную переподготовку и повышение квалификации в организациях образования при Президенте Республики Казахстан и органов прокуратуры, а также военных, специальных учебных заведениях.";
15) статьи 37 и 46-2 исключить;
16) в статье 47:
в пункте 3:
в части первой:
слова "либо по результатам оценки деятельности" исключить;
слова "либо проведения оценки деятельности" исключить;
в части второй слова ", за исключением сотрудников, проходящих аттестацию по результатам оценки деятельности" исключить;
пункт 5 дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) проведение психолого-социологического исследования сотрудника;
3-3) проведение полиграфологического исследования по решению руководителя правоохранительного органа;";
17) в статье 47-1:
пункт 1 после слова "порядок," дополнить словом "этапы,";
пункты 2, 3 и 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Сотрудники правоохранительных органов, отказавшиеся от прохождения внеочередной аттестации либо не прошедшие внеочередную аттестацию по неуважительным причинам и (или) отказавшиеся продолжить службу в правоохранительных органах на иных, в том числе на нижестоящих, должностях, подлежат увольнению в порядке, установленном настоящим Законом.";
18) дополнить статьей 47-2 следующего содержания:
"Статья 47-2. Внеплановая аттестация
1. Для решения вопроса выдвижения сотрудника на вышестоящую руководящую должность проводится внеплановая аттестация.
2. Порядок, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации определяются руководителем правоохранительного органа.
3. По итогам внеплановой аттестации аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендуется для выдвижения на вышестоящую руководящую должность;
2) не рекомендуется для выдвижения на вышестоящую руководящую должность.";

13) 33-1, 34 және 35-баптар алып тасталсын;
14) 36-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "және іскерлік қасиеттерін" деген сөздер ", психологиялық, іскерлік және жеке қасиеттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "қызметкерді кадр резервіне қоюға" деген сөздер "қызметкерді жоғары тұрған лауазымға өсіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Кәсіптік дағдыларды, басқару құзыреттілігін жетілдіру үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және (немесе) онымен келісу бойынша тағайындалатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын лауазымға орналасуға үміткер кандидаттар Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы және прокуратура органдарының білім беру ұйымдарында, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орындарында кәсіптік қайта даярлаудан және біліктілігін арттырудан өтеді.";
15) 37 және 46-2-баптар алып тасталсын;
16) 47-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
"не қызметті бағалау нәтижелері бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
"не қызметті бағалау жүргізілген" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте "қызметін бағалау нәтижелері бойынша аттестаттаудан өтетін қызметкерлерді қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) қызметкерге психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу жүргізуді;
3-3) құқық қорғау органы басшысының шешімімен полиграфологиялық зерттеу жүргізуді;";
17) 47-1-бапта:
1-тармақ "тәртібін," деген сөзден кейін "кезеңдерін," деген сөзбен толықтырылсын;
2, 3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кезектен тыс аттестаттаудан өтуден бас тартқан не дәлелді себепсіз кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген және (немесе) құқық қорғау органдарында өзге де, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда қызметті жалғастырудан бас тартқан құқық қорғау органдары қызметкерлері осы Заңда белгіленген тәртіппен қызметтен шығарылуға тиіс.";
18) мынадай мазмұндағы 47-2-баппен толықтырылсын:
"47-2-бап. Жоспардан тыс аттестаттау
1. Қызметкерді жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіру мәселесін шешу үшін жоспардан тыс аттестаттау өткізіледі.
2. Жоспардан тыс аттестаттауды өткізу тәртібін, кезеңдерін және мерзімдерін құқық қорғау органының басшысы айқындайды.
3. Жоспардан тыс аттестаттаудың қорытындысы бойынша аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіруге ұсынылады;
2) жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіруге ұсынылмайды.";

19) в пункте 2 статьи 48:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:
"3) определение сроков и места проведения тестирования, психолого-социологического исследования, а при необходимости – полиграфологического исследования;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок и методы проведения психолого-социологического исследования утверждаются совместным приказом руководителей правоохранительных органов.";
20) в статье 50:
пункты 1 и 2 исключить;
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для выдвижения на вышестоящую или вышестоящую руководящую должность;";
пункт 6-1 исключить;
21) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Решение аттестационной комиссии
Решение аттестационной комиссии является основанием для выдвижения сотрудника на вышестоящую или вышестоящую руководящую должность, понижения сотрудника в должности или его увольнения.
Решение аттестационной комиссии о несоответствии занимаемой должности принимается с учетом одного или нескольких следующих оснований:
1) служебная характеристика с предварительным выводом и рекомендацией по аттестации, подготовленная непосредственным руководителем аттестуемого сотрудника, где указываются конкретные факты невыполнения или ненадлежащего выполнения должностных обязанностей;
2) результат (результаты) компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, который (которые) ниже порогового значения, установленного нормативными правовыми актами руководителей правоохранительных органов;
3) невыполнение нормативов по определению профессиональной пригодности, установленных нормативными правовыми актами руководителей правоохранительных органов;
4) заключение по итогам проведенных психолого-социологических исследований;
5) результаты собеседования с сотрудником, проведенного аттестационной комиссией.";
22) пункт 1 статьи 53-1 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При необходимости в указанную программу включаются рекомендации по результатам психолого-социологического исследования.";
23) в статье 57:
часть третью пункта 10 после слова "Законом," дополнить словами "а также за нарушение Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утверждаемого Президентом Республики Казахстан,";
пункт 15 дополнить частью второй следующего содержания:
"Действие срока наложения взыскания приостанавливается на период направления материалов служебного расследования Президенту Республики Казахстан в отношении высшего начальствующего состава для рассмотрения вопроса о наложении дисциплинарного взыскания в виде понижения в специальном звании или классном чине на одну ступень.";

19) 48-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тестілеуді, психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеуді, ал қажет болғанда полиграфологиялық зерттеуді өткізу мерзімдері мен орнын айқындауды;";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу жүргізудің тәртібі мен әдістері құқық қорғау органдары басшыларының бірлескен бұйрығымен бекітіледі.";
20) 50-бапта:
1 және 2-тармақтар алып тасталсын;
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) атқаратын лауазымына сай келеді және жоғары тұрған немесе жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіруге ұсынылады;";
6-1-тармақ алып тасталсын;
21) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Аттестаттау комиссиясының шешімі
Аттестаттау комиссиясының шешімі қызметкерді жоғары тұрған немесе жоғары тұрған басшылық лауазымға өсіру, қызметкердің лауазымын төмендету немесе оны қызметтен шығару үшін негіз болып табылады.
Аттестаттау комиссиясының атқаратын лауазымына сай еместігі туралы шешімі мынадай негіздердің бірі немесе бірнешеуі ескеріле отырып қабылданады:
1) аттестатталатын қызметкердің тікелей басшысы дайындаған, аттестаттау бойынша алдын ала тұжырымы мен ұсынымы бар қызметтік мінездеме, онда лауазымдық міндеттерін орындамауының немесе тиісінше орындамауының нақты фактілері көрсетіледі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуді және логикалық ойлауды компьютермен тестілеудің құқық қорғау органдары басшыларының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шекті мәннен төмен нәтижесі (нәтижелері);
3) құқық қорғау органдары басшыларының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген кәсіптік жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді орындамау;
4) жүргізілген психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижесі бойынша қорытынды;
5) аттестаттау комиссиясы қызметкермен өткізген әңгімелесудің нәтижелері.";
22) 53-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Қажет болғанда аталған бағдарламаға психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу нәтижелері бойынша ұсынымдар енгізіледі.";
23) 57-бапта:
10-тармақтың үшінші бөлігі "бұзғаны үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бұзғаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жаза қолдану мерзімінің қолданысы арнаулы атағын немесе сыныптық шенін бір сатыға төмендету түріндегі тәртіптік жазаны қолдану туралы мәселені қарау үшін жоғары басшы құрамға қатысты қызметтік тергеп-тексеру материалдарын Қазақстан Республикасының Президентіне жіберу кезеңіне тоқтатыла тұрады.";

24) в части третьей статьи 84 цифры "33-1," исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан":
1) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
2) в части первой пункта 2 статьи 7:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) на которое в течение шести лет перед поступлением на службу за совершение административного коррупционного правонарушения налагалось административное взыскание, за исключением случая, когда оно в качестве государственного служащего впервые привлекалось к административной ответственности за принятие на работу лица, не представившего декларацию об активах и обязательствах;";
в подпункте 6-1) слово "трех" заменить словом "шести";
в подпункте 9):
слова "судов и органов юстиции;" заменить словами "а также прекратившее полномочия судьи по отрицательным мотивам.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Действие части первой настоящего подпункта в части увольнения и прекращения полномочий по отрицательным мотивам не распространяется на лицо:
прекратившее полномочия судьи на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии занимаемой должности в силу профессиональной непригодности;
уволенное в связи с отсутствием на службе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд, которое вправе поступить на службу в специальные государственные органы по истечении пяти лет после такого увольнения;";
3) подпункт 1) пункта 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1) высшего офицерского состава – Президентом Республики Казахстан в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан;";
4) в статье 28:
подпункт 1) пункта 1 дополнить словами "в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан";
в пункте 2:
часть первую после слов "сниженный в специальном звании" дополнить словами "(кроме высшего офицерского состава)";
в части второй:
слова "издания приказа о привлечении" заменить словом "привлечения";
слова "издания приказа о восстановлении" заменить словом "восстановления";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Восстановление в прежнем специальном звании высшего офицерского состава производится Президентом Республики Казахстан в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Лишение специальных званий осуществляется в отношении сотрудников:

24) 84-баптың үшінші бөлігіндегі "33-1," деген цифрлар алып тасталсын.
4. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
2) 7-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынбаған адамды жұмысқа қабылдағаны үшін мемлекеттік қызметші ретінде алғаш рет әкімшілік жауаптылыққа тартылған жағдайды қоспағанда, қызметке тұрар алдындағы алты жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған;";
6-1) тармақшадағы "үш" деген сөз "алты" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) тармақшада:
", соттардан және әділет органдарынан теріс себептер бойынша шығарылған;" деген сөздер "теріс себептермен шығарылған, сондай-ақ судья өкілеттігін теріс себептермен тоқтатқан адам қабылданбайды." деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның бірінші бөлігінің күші теріс себептермен қызметтен шығару және өкілеттігін тоқтату бөлігінде:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына қарай атқаратын лауазымына сай келмеуі туралы шешімінің негізінде судья өкілеттігін тоқтатқан;
қатарынан үш және одан да көп сағат бойы дәлелді себепсіз қызметте болмауына байланысты қызметтен шығарылған адамға қолданылмайды, ол осындай шығарудан кейін бес жыл өткен соң арнаулы мемлекеттік органдарға қызметке кіруге құқылы;";
3) 27-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары офицерлік құрамға – Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенті;";
4) 28-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "Қазақстан" деген сөз "Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен Қазақстан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлік "Арнаулы атағы төмендетілген" деген сөздерден кейін "(жоғары офицерлік құрамнан басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"жауаптылыққа тарту туралы бұйрық шыққан күннен" деген сөздер "жауаптылыққа тарту күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қалпына келтіру туралы бұйрық шыққан күннен" деген сөздер "қалпына келтіру күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жоғары офицерлік құрамның бұрынғы арнаулы атағын қалпына келтіруді Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенті жүргізеді.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкерлерді арнаулы атақтарынан айыруды:

1) высшего офицерского состава – Президентом Республики Казахстан в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан;
2) полковника – первым руководителем специального государственного органа;
3) иных специальных званий – должностными лицами, определенными первыми руководителями специальных государственных органов в соответствии с номенклатурой должностей.";
5) пункт 21 статьи 65 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Материалы служебного расследования в отношении высшего офицерского состава, а также ходатайство о рассмотрении вопроса наложения дисциплинарного взыскания в виде снижения в специальном звании на одну ступень направляются Президенту Республики Казахстан.";
6) часть пятую пункта 4 статьи 68 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) направления материалов служебного расследования Президенту Республики Казахстан в отношении высшего офицерского состава для рассмотрения вопроса о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в специальном звании на одну ступень.".
5. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) подпункт 35-1) статьи 1 исключить;
2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
3) в статье 20:
часть первую:
после слова "снижение," дополнить словом "восстановление,";
после слова "военнообязанным" дополнить словами ", в том числе высшего офицерского состава,";
часть третью исключить;
4) статью 26-1 исключить;
5) в пункте 2 статьи 38:
в части первой:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) на которое в течение трех лет до поступления на воинскую службу налагалось административное взыскание за совершение административного коррупционного правонарушения, за исключением случая, когда оно в качестве государственного служащего впервые привлекалось к административной ответственности за принятие на работу лица, не представившего декларацию об активах и обязательствах;";
в подпункте 11):
слова "судов и органов юстиции" заменить словами "а также прекратившее полномочия судьи по отрицательным мотивам";
дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Действие части первой настоящего подпункта не распространяется на лицо:
прекратившее полномочия судьи на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии занимаемой должности в силу профессиональной непригодности;
уволенное в связи с отсутствием на службе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд, которое вправе поступить на воинскую службу по истечении двух лет после такого увольнения.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 11 подпункта 5) предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На воинскую службу по контракту не принимается лицо в течение двух лет после увольнения или освобождения от занимаемой должности, а равно прекращения полномочий в связи с несоответствием расходов лица его доходам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
На воинскую службу в специальные государственные органы Республики Казахстан поступают с учетом особенностей, предусмотренных статьей 7 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан";";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Наличие любого из указанных в части первой настоящего пункта случаев является основанием для отказа в приеме на воинскую службу.".

1) жоғары офицерлік құрамға қатысты – Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенті;
2) полковникке қатысты – арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы;
3) өзге де арнаулы атақтарға қатысты – лауазымдар номенклатурасына сәйкес арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары айқындаған лауазымды адамдар жүзеге асырады.";
5) 65-баптың 21-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жоғары офицерлік құрамға қатысты қызметтік тергеп-тексеру материалдары, сондай-ақ арнаулы атағын бір сатыға төмендету түріндегі тәртіптік жазаны қолдану мәселесін қарау туралы өтінішхат Қазақстан Республикасының Президентіне жіберіледі.";
6) 68-баптың 4-тармағының бесінші бөлігі 4) тармақшасындағы "жасаған жағдайларда тоқтатыла тұрады." деген сөздер "жасаған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) арнаулы атағын бір сатыға төмендету түріндегі тәртіптік жазаны қолдану туралы мәселені қарау үшін жоғары офицерлік құрамға қатысты қызметтік тергеп-тексеру материалдары Қазақстан Республикасының Президентіне жіберілген жағдайларда тоқтатыла тұрады.".
5. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 35-1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
3) 20-бапта:
бірінші бөлік:
"әскери мiндеттілерге" деген сөздерден кейін ", оның ішінде жоғары офицерлер құрамына" деген сөздермен толықтырылсын;
"төмендету," деген сөзден кейін "қалпына келтіру," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
4) 26-1-бап алып тасталсын;
5) 38-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлікте:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынбаған адамды жұмысқа қабылдағаны үшін мемлекеттік қызметші ретінде алғаш рет әкімшілік жауаптылыққа тартылған жағдайды қоспағанда, əскери қызметке кіргенге дейін үш жыл ішінде əкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін əкімшілік жаза қолданылған;";
11) тармақшада:
", соттардан және әділет органдарынан теріс уәждер бойынша шығарылған;" деген сөздер "теріс себептермен шығарылған, сондай-ақ судья өкілеттігін теріс себептермен тоқтатқан адам қабылданбайды." деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның бірінші бөлігінің күші:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына қарай атқаратын лауазымына сай келмеуі туралы шешімінің негізінде судья өкілеттігін тоқтатқан;
қатарынан үш және одан да көп сағат бойы дәлелді себепсіз қызметте болмауына байланысты қызметтен шығарылған адамға қолданылмайды, ол осындай шығарудан кейін екі жыл өткен соң әскери қызметке кіруге құқылы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақшаның он бірінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Адамды "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның шығыстарының өз кірістеріне сәйкес келмеуіне байланысты жұмыстан шығарылғаннан немесе атқарып жүрген лауазымынан босатылғаннан, сол сияқты өкілеттігі тоқтатылғаннан кейін екі жыл ішінде келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдауға болмайды.
Адамдар Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына әскери қызметке "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып кіреді;";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайлардың кез келгенінің болуы әскери қызметке қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.".

6. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан":
подпункт 3-1) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3-1) назначает на должность начальника департамента полиции области, города республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о правоохранительной службе;".
7. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
2) в статье 16:
в пункте 3:
в подпункте 5) слова "настоящим Законом" заменить словами "законами Республики Казахстан";
подпункты 6), 7) и 9) изложить в следующей редакции:
"6) в течение двух лет перед поступлением на государственную службу уволенный за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, а также в течение одного года перед поступлением на государственную службу уволенный за несоблюдение ограничений, установленных законами Республики Казахстан, или служебной этики;";
"7) на которого в течение трех лет до поступления на государственную службу за совершение административного коррупционного правонарушения налагалось административное взыскание, за исключением случая, когда он в качестве государственного служащего впервые привлекался к административной ответственности за принятие на работу лица, не представившего декларацию об активах и обязательствах;";
"9) в отношении которого в течение трех лет перед поступлением на государственную службу за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда или который в течение трех лет перед поступлением на государственную службу освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
"9-1) в отношении которого в течение пяти лет перед поступлением на государственную службу за совершение преступления небольшой тяжести вынесен обвинительный приговор суда или который в течение пяти лет перед поступлением на государственную службу освобожден от уголовной ответственности за совершение преступления небольшой тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;

6. "Қазақстан Республикасының ішкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 2-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының құқық қорғау қызметі туралы заңнамасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың полиция департаменті бастығын лауазымға тағайындайды;".
7. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
2) 16-бапта:
3-тармақта:
5) тармақшадағы "осы Заңда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6), 7) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік қызметке кірер алдындағы екі жыл ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін қызметтен шығарылған, сондай-ақ мемлекеттік қызметке кірер алдындағы бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді немесе қызметтік әдепті сақтамағаны үшін қызметтен шығарылған;";
"7) активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынбаған адамды жұмысқа қабылдағаны үшін мемлекеттік қызметші ретінде алғаш рет әкімшілік жауаптылыққа тартылған жағдайды қоспағанда, мемлекеттік қызметке кiрер алдындағы үш жыл iшiнде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған;";
"9) мемлекеттік қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе мемлекеттік қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін өзіне қатысты қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған;";
мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) мемлекеттік қызметке кірер алдындағы бес жыл ішінде онша ауыр емес қылмыс жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе мемлекеттік қызметке кірер алдындағы бес жыл ішінде онша ауыр емес қылмыс жасағаны үшін өзіне қатысты қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған;

9-2) в отношении которого в течение восьми лет перед поступлением на государственную службу за совершение преступления средней тяжести вынесен обвинительный приговор суда или который в течение восьми лет перед поступлением на государственную службу освобожден от уголовной ответственности за совершение преступления средней тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан. При этом на государственную службу не принимается гражданин, имеющий или имевший судимость или освобожденный от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан за совершение преступления средней тяжести против личности, семьи и несовершеннолетних, мира и безопасности человечества, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, интересов службы в коммерческих и иных организациях, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности, интересов государственной службы и государственного управления, порядка управления, правосудия и порядка исполнения наказаний, конституционного производства, а также за совершение преступления средней тяжести в сфере экономической деятельности;";
подпункты 12) и 13) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) в течение двух лет перед поступлением на государственную службу уволенный по отрицательным мотивам с правоохранительной, воинской службы, из специальных государственных органов, а также прекративший полномочия судьи по отрицательным мотивам.
Действие части первой настоящего подпункта не распространяется на лицо:
прекратившее полномочия судьи на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии занимаемой должности в силу профессиональной непригодности;
уволенное в связи с отсутствием на службе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 17 подпункта 2) предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На государственную службу не может быть принят гражданин в течение двух лет после увольнения или освобождения от занимаемой должности, а равно прекращения полномочий в связи с несоответствием расходов гражданина его доходам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Наличие любого из указанных в части первой настоящего пункта случаев является основанием для отказа в приеме на государственную службу.";

9-2) мемлекеттік қызметке кірер алдындағы сегіз жыл ішінде ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе мемлекеттік қызметке кірер алдындағы сегіз жыл ішінде ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін өзіне қатысты қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған азаматты қабылдауға болмайды. Бұл ретте жеке адамға, отбасына және кәмелетке толмағандарға, бейбiтшiлiкке және адамзат қауiпсiздiгiне, конституциялық құрылыс негіздеріне және мемлекет қауiпсiздiгiне, меншікке, коммерциялық және өзге де ұйымдардағы қызмет мүдделеріне, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке, халық денсаулығы мен адамгершілікке, мемлекеттік қызмет мүдделеріне және мемлекеттік басқаруға, басқару тәртібіне, сот төрелігіне және жазаларды орындау тәртібіне, конституциялық іс жүргізуге қарсы ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін, сондай-ақ экономикалық қызмет саласында ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталғандығы бар немесе болған немесе қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған азамат мемлекеттік қызметке қабылданбайды;";
12) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттік қызметке кірер алдындағы екі жыл ішінде құқық қорғау қызметінен, әскери қызметтен, арнаулы мемлекеттік органдардан теріс себептермен қызметтен шығарылған, сондай-ақ теріс себептермен судья өкілеттігін тоқтатқан азаматты қабылдауға болмайды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің күші:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына қарай атқаратын лауазымына сай келмеуі туралы шешімінің негізінде судья өкілеттігін тоқтатқан;
қатарынан үш және одан да көп сағат бойы дәлелді себепсіз қызметте болмауына байланысты қызметтен шығарылған адамға қолданылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның он жетінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Азаматты "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның шығыстарының өз кірістеріне сәйкес келмеуіне байланысты жұмыстан шығарылғаннан немесе атқарып жүрген лауазымынан босатылғаннан, сол сияқты өкілеттігі тоқтатылғаннан кейін екі жыл ішінде мемлекеттік қызметке қабылдауға болмайды;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайлардың кез келгенінің болуы мемлекеттік қызметке қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Для занятия руководящей государственной должности сроки ограничений, указанные в подпунктах 6), 6-1), 7), 9), 9-1), 9-2) и 14) части первой пункта 3 настоящей статьи, увеличиваются на три года.
Примечание. Для целей настоящего пункта под руководящей государственной должностью подразумеваются:
1) политическая государственная должность;
2) административная государственная должность корпуса "А";
3) административная государственная должность корпуса "Б", наделенная полномочиями по организации деятельности подчиненных государственных служащих в соответствии с должностной инструкцией;
4) избранный аким.";
в пункте 4 слова "пункте 3" заменить словами "части первой пункта 3";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Ограничения в приеме лиц на правоохранительную, воинскую службу и в специальные государственные органы устанавливаются законами Республики Казахстан.";
3) статью 44 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Государственный служащий, занявший другую политическую или административную государственную должность, привлекается к дисциплинарной ответственности за совершение дисциплинарного проступка на предыдущей государственной должности с учетом сроков наложения дисциплинарного взыскания в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
4) в статье 59:
в части первой:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) принятия на государственную службу лиц, указанных в подпунктах 6), 6-1), 7), 8), 9), 9-1), 9-2), 10), 11) и 14) части первой пункта 3 статьи 16 настоящего Закона;";
подпункт 12) исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Политические государственные служащие, уволенные в соответствии с подпунктами 3), 3-1), 4), 5), 6), 7), 11), 13), 14) и 15-1) части первой настоящей статьи, признаются уволенными по отрицательным мотивам.";
5) в статье 61:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) прием на административную государственную должность лиц, указанных в подпунктах 6), 6-1), 7), 8), 9), 9-1), 9-2), 10), 11) и 14) части первой пункта 3 статьи 16 настоящего Закона;";
подпункт 14) исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Занятие другой государственной должности не является основанием для прекращения государственной службы административным государственным служащим. В этом случае издается акт об освобождении административного государственного служащего от занимаемой должности, за исключением случаев рассмотрения его ответственности за коррупционное правонарушение либо совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Басшылық мемлекеттік лауазымға орналасу үшін осы баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 6), 6-1), 7), 9), 9-1), 9-2) және 14) тармақшаларында көрсетілген шектеулердің мерзімі үш жылға ұлғайтылады.
Ескерту. Осы тармақтың мақсаты үшін басшылық мемлекеттік лауазым деп мыналар түсініледі:
1) мемлекеттік саяси лауазым;
2) "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымы;
3) лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес бағынысты мемлекеттік қызметшілердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өкілеттіктер берілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымы;
4) сайланған әкім.";
4-тармақтағы "3-тармағында" деген сөздер "3-тармағының бірінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Адамдарды құқық қорғау қызметіне, әскери қызметке және арнаулы мемлекеттік органдарға қабылдаудағы шектеулер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.";
3) 44-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Басқа мемлекеттік саяси немесе әкімшілік лауазымға орналасқан мемлекеттік қызметші алдыңғы мемлекеттік лауазымда тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолдану мерзімдері ескеріле отырып тартылады.";
4) 59-бапта:
бірінші бөлікте:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) осы Заңның 16-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің 6), 6-1), 7), 8), 9), 9-1), 9-2), 10), 11) және 14) тармақшаларында көрсетілген адамдарды мемлекеттік қызметке қабылдаған;";
12) тармақша алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігінің 3), 3-1), 4), 5), 6), 7), 11), 13), 14) және 15-1) тармақшаларына сәйкес қызметтен шығарылған мемлекеттік саяси қызметшілер терiс себептермен қызметтен шығарылған болып танылады.".
5) 61-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) осы Заңның 16-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің 6), 6-1), 7), 8), 9), 9-1), 9-2), 10), 11) және 14) тармақшаларында көрсетілген адамдарды мемлекеттік әкімшілік лауазымға қабылдау;";
14) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Басқа мемлекеттік лауазымға орналасу мемлекеттік әкімшілік қызметшінің мемлекеттік қызметті тоқтатуына негіз болмайды. Бұл жағдайда сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін не мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін оның жауаптылығын қарау жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік әкімшілік қызметшіні атқаратын лауазымынан босату туралы акт шығарылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Административные государственные служащие, уволенные в соответствии с подпунктами 7), 8), 9), 11), 12), 13), 15), 16) и 21) пункта 1 настоящей статьи, признаются уволенными по отрицательным мотивам.";
6) в пункте 8 статьи 64-1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) на которого в течение трех лет до привлечения в качестве контрактного служащего за совершение административного коррупционного правонарушения налагалось административное взыскание, за исключением случая, когда он в качестве государственного служащего впервые привлекался к административной ответственности за принятие на работу лица, не представившего декларацию об активах и обязательствах;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) в течение двух лет до привлечения в качестве контрактного служащего уволенный за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, а также в течение одного года до привлечения в качестве контрактного служащего уволенный за несоблюдение ограничений, установленных законами Республики Казахстан, или служебной этики;";
подпункты 10) и 11) исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) в отношении которого в течение трех лет до привлечения в качестве контрактного служащего за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда или который в течение трех лет до привлечения в качестве контрактного служащего освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) в отношении которого в течение пяти лет до привлечения в качестве контрактного служащего за совершение преступления небольшой тяжести вынесен обвинительный приговор суда или который в течение пяти лет до привлечения в качестве контрактного служащего освобожден от уголовной ответственности за совершение преступления небольшой тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
12-2) в отношении которого в течение восьми лет до привлечения в качестве контрактного служащего за совершение преступления средней тяжести вынесен обвинительный приговор суда или который в течение восьми лет до привлечения в качестве контрактного служащего освобожден от уголовной ответственности за совершение преступления средней тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан. При этом в качестве контрактного служащего не может быть привлечен гражданин, имеющий или имевший судимость или который освобожден от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан за совершение преступления средней тяжести против личности, семьи и несовершеннолетних, мира и безопасности человечества, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, интересов службы в коммерческих и иных организациях, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности, интересов государственной службы и государственного управления, порядка управления, правосудия и порядка исполнения наказаний, конституционного производства, а также за совершение преступления средней тяжести в сфере экономической деятельности;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) в течение двух лет до привлечения в качестве контрактного служащего уволенный по отрицательным мотивам с правоохранительной, воинской службы, из специальных государственных органов, а также прекративший полномочия судьи по отрицательным мотивам.
Действие части первой настоящего подпункта не распространяется на лицо:
прекратившее полномочия судьи на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии занимаемой должности в силу профессиональной непригодности;
уволенное в связи с отсутствием на службе без уважительной причины в течение трех и более часов подряд.
Примечание ИЗПИ!
Абзац 17 подпункта 6) предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В качестве контрактного служащего не может быть привлечен гражданин в течение двух лет после увольнения или освобождения от занимаемой должности, а равно прекращения полномочий в связи с несоответствием расходов гражданина его доходам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Наличие любого из указанных в части первой настоящего пункта случаев является основанием для отказа в привлечении гражданина в качестве контрактного служащего.".

"3. Осы баптың 1-тармағының 7), 8), 9), 11), 12), 13), 15), 16) және 21) тармақшаларына сәйкес қызметтен шығарылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер терiс себептермен қызметтен шығарылған болып танылады.";
6) 64-1-баптың 8-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік қызметші ретінде активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынбаған адамды жұмысқа қабылдағаны үшін алғаш рет әкімшілік жауаптылыққа тартылған жағдайды қоспағанда, келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін үш жыл iшiнде әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін екі жыл ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін қызметтен шығарылған, сондай-ақ келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулердi немесе қызметтік әдепті сақтамағаны үшін қызметтен шығарылған;";
10) және 11) тармақшалар алып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін өзіне қатысты қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған;";
мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін бес жыл ішінде онша ауыр емес қылмыс жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін бес жыл ішінде онша ауыр емес қылмыс жасағаны үшін өзіне қатысты қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған;
12-2) келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін сегіз жыл ішінде ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін сегіз жыл ішінде ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін өзіне қатысты қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған азамат жұмысқа тартылмайды. Бұл ретте жеке адамға, отбасына және кәмелетке толмағандарға, бейбiтшiлiкке және адамзат қауiпсiздiгiне, конституциялық құрылыс негіздеріне және мемлекет қауiпсiздiгiне, меншікке, коммерциялық және өзге де ұйымдардағы қызмет мүдделеріне, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке, халық денсаулығы мен адамгершілікке, мемлекеттік қызмет мүдделеріне және мемлекеттік басқаруға, басқару тәртібіне, сот төрелігіне және жазаларды орындау тәртібіне, конституциялық іс жүргізуге қарсы ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін, сондай-ақ экономикалық қызмет саласында ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталғандығы бар немесе болған немесе қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған азаматты келісімшарттық қызметші ретінде тартуға болмайды;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартылғанға дейін екі жыл ішінде құқық қорғау қызметінен, әскери қызметтен және арнаулы мемлекеттік органдардан теріс себептермен шығарылған, сондай-ақ теріс себептермен судья өкілеттігін тоқтатқан азамат жұмысқа тартылмайды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің күші:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына қарай атқаратын лауазымына сай келмеуі туралы шешімінің негізінде судья өкілеттігін тоқтатқан;
қатарынан үш және одан да көп сағат бойы дәлелді себепсіз қызметте болмауына байланысты қызметтен шығарылған адамға қолданылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақшаның он жетінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Азаматты "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтың шығыстарының өз кірістеріне сәйкес келмеуіне байланысты жұмыстан шығарылғаннан немесе атқарып жүрген лауазымынан босатылғаннан, сол сияқты өкілеттігі тоқтатылғаннан кейін екі жыл ішінде келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартуға болмайды;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайлардың кез келгенінің болуы азаматты келісімшарттық қызметші ретінде жұмысқа тартудан бас тартуға негіз болып табылады.".

8. В Закон Республики Казахстан от 3 января 2023 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции и обеспечения безопасности лиц, подлежащих государственной защите":
1) в статье 1:
в пункте 3:
в абзаце втором подпункта 3) слово "трех" заменить словом "двух";
в абзаце четвертом подпункта 8) слово "трех" заменить словом "двух";
подпункт 1) пункта 8 исключить;
пункт 9 исключить;
в абзаце седьмом подпункта 4) пункта 10 слово "трех" заменить словом "двух";
подпункт 1) пункта 11 исключить;
2) подпункт 2) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2) подпункта 3), абзаца третьего подпункта 4), подпунктов 5) и 6), абзаца четвертого подпункта 8) пункта 3, пункта 7, подпункта 2) пункта 8, подпункта 4) пункта 10, абзацев второго и третьего подпункта 3), абзацев третьего, четвертого и седьмого подпункта 4) пункта 11 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.".
Сноска. Статья 1 с изменением, внесенным Законом РК от 18.03.2025 № 175-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзацев третьего и четвертого подпункта 6) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года;
Примечание ИЗПИ!
Абзац 3 пункта 1 предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
абзаца восьмого подпункта 4) пункта 3, абзаца одиннадцатого подпункта 5) пункта 5, абзаца семнадцатого подпункта 2) и абзаца семнадцатого подпункта 6) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается исключить Законом РК от 12.06.2026 № 311-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Приостановить до 1 января 2027 года действие абзаца седьмого подпункта 4) пункта 7 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:

8. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл және мемлекеттік қорғауға жататын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3-тармақта:
3) тармақшаның екінші абзацындағы "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) тармақшаның төртінші абзацындағы "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
9-тармақ алып тасталсын;
10-тармақтың 4) тармақшасының жетінші абзацындағы "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 2-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 3) тармақшасын, 4) тармақшасының үшінші абзацын, 5) және 6) тармақшаларын, 8) тармақшасының төртінші абзацын, 7-тармағын, 8-тармағының 2) тармақшасын, 10-тармағының 4) тармақшасын, 11-тармағының 3) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 4) тармақшасының үшінші, төртінші және жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 18.03.2025 № 175-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап.
1. Осы Заң:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың екінші абзацына өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 6) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың үшінші абзацын алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының сегізінші абзацын, 5-тармағы 5) тармақшасының он бірінші абзацын, 7-тармағы 2) тармақшасының он жетінші абзацын және 6) тармақшасының он жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақты алып тастау көзделген – ҚР 12.06.2026 № 311-VIIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Осы Заңның 1-бабы 7-тармағы 4) тармақшасы жетінші абзацының қолданысы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

"Политические государственные служащие, уволенные в соответствии с подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 11), 13), 14) и 15-1) части первой настоящей статьи, признаются уволенными по отрицательным мотивам.".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

"Осы баптың бірінші бөлігінің 3), 4), 5), 6), 7), 11), 13), 14) және 15-1) тармақшаларына сәйкес қызметтен шығарылған мемлекеттік саяси қызметшілер терiс себептермен қызметтен шығарылған болып танылады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ