О стандартизации
Закон Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 183-VІ ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.38
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон определяет правовые основы, направленные на функционирование национальной системы стандартизации.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) военный национальный стандарт – документ по стандартизации на продукцию, процессы и услуги, который в целях определенного и специального использования устанавливает правила, общие принципы и характеристики к объектам военного и двойного назначения (применения), в том числе содержащий сведения, относимые к государственным секретам и ограниченного распространения;
2) изготовитель – физическое или юридическое лицо, производящее продукцию для реализации;
3) услуга – деятельность, направленная на удовлетворение потребностей физических и юридических лиц, результаты которой не имеют материального выражения;
4) межгосударственный стандарт – региональный стандарт, принятый региональной организацией по стандартизации – Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации Содружества Независимых Государств;
5) основополагающий национальный стандарт – документ по стандартизации, устанавливающий общие организационно-методические положения национальной системы стандартизации и имеющий широкую область применения или содержащий общие положения для определенной сферы стандартизации;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 6) предусматривается изменение Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
6) единый государственный фонд нормативных технических документов – общедоступный государственный информационный ресурс, содержащий нормативные технические документы, документы по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций), а также сведения о них, за исключением сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, формируемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации;
7) взаимосвязанные стандарты – национальные стандарты и (или) межгосударственные стандарты, обеспечивающие выполнение требований, установленных техническими регламентами;
8) продукция – результат деятельности, представленный в материально-вещественной форме и предназначенный для дальнейшего использования в хозяйственных и иных целях;

Стандарттау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2018 жылғы 5 қазандағы № 183-VІ ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 38-баптан қараңыз.
Қолданушылар назарына!
Қолданушыларға қолайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Осы Заң ұлттық стандарттау жүйесінің жұмыс істеуіне бағытталған құқықтық негіздерді айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әскери ұлттық стандарт – белгілі бір және арнайы пайдалану мақсатында әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) объектілерге қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін, оның ішінде мемлекеттік құпияларға жатқызылатын және таратылуы шектеулі мәліметтерді қамтитын өнімдерге, процестер мен көрсетілетін қызметтерге арналған стандарттау жөніндегі құжат;
2) дайындаушы – өткізу үшін өнім өндіретін жеке немесе заңды тұлға;
3) көрсетілетін қызмет – жеке және заңды тұлғалардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған, нәтижелерінің материалдық мәні болмайтын қызмет;
4) мемлекетаралық стандарт – стандарттау жөніндегі өңірлік ұйым – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесі қабылдаған өңірлік стандарт;
5) негізге алынатын ұлттық стандарт – ұлттық стандарттау жүйесінің жалпы ұйымдастырушылық-әдістемелік ережелерін белгілейтін және қолданылу саласы кең немесе белгілі бір стандарттау саласы үшін жалпы ережелерді қамтитын стандарттау жөніндегі құжат;
6) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қоры – Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын нормативтік техникалық құжаттарды, стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда), сондай-ақ бұлар туралы мәліметтерді қамтитын, мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жалпыға қолжетімді мемлекеттік цифрлық ресурс;
7) өзара байланысты стандарттар – техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін ұлттық стандарттар және (немесе) мемлекетаралық стандарттар;
8) өнім – қызметтің материалдық-заттай нысанда ұсынылған және шаруашылық және өзге де мақсаттарда одан әрі пайдалануға арналған нәтижесі;

9) жизненный цикл продукции – процессы проектирования, производства, эксплуатации или потребления, хранения, транспортировки, реализации, уничтожения и утилизации продукции;
10) региональный стандарт – документ по стандартизации, принятый региональной организацией по стандартизации;
11) процесс – совокупность взаимосвязанных и последовательных действий (работ) по достижению какого-либо заданного результата, включая этапы жизненного цикла продукции;
12) официальное издание – печатный либо электронный текст документа по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций) с нанесенным национальным знаком стандартизации, издаваемый единым государственным фондом нормативных технических документов;
13) информационный указатель стандартов – периодически издаваемый указатель, который содержит информацию о принятых документах по стандартизации, изменениях к ним, а также сроки их введения в действие и дополнительную информацию;
14) стандартизация – деятельность, направленная на обеспечение безопасности и качества объектов стандартизации и достижение оптимальной степени упорядочения требований к объектам стандартизации посредством установления положений для всеобщего, многократного использования в отношении реально существующих и потенциальных задач;
15) документ по стандартизации – документ, устанавливающий нормы, правила, характеристики, принципы, касающиеся различных видов деятельности в сфере стандартизации или ее результатов;
16) актуализация документов по стандартизации – процесс поддержания документов по стандартизации в актуальном состоянии путем внесения в них принятых в установленном порядке изменений, информации о сроках их действия, пересмотре, об ограничении или отмене;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 17) предусматривается изменение Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
17) каталог документов по стандартизации – информационный ресурс, содержащий информацию о национальных, межгосударственных стандартах и национальных классификаторах технико-экономической информации;
18) региональная организация по стандартизации – организация по стандартизации, участие в деятельности которой открыто для одного региона: географического или экономического;
19) технический комитет по стандартизации – консультативно-совещательный орган, создаваемый в отраслях экономики на добровольной основе для осуществления деятельности в сфере стандартизации и участия в создании национальной системы стандартизации по закрепленным объектам стандартизации или направлениям деятельности;

9) өнiмнiң өмiрлiк циклi – өнiмдi жобалау, өндiру, пайдалану немесе тұтыну, сақтау, тасымалдау, өткiзу, жою және кәдеге жарату процестерi;
10) өңiрлiк стандарт – стандарттау жөніндегі өңiрлiк ұйым қабылдаған стандарттау жөніндегі құжат;
11) процесс – өнiмнiң өмiрлiк циклі кезеңдерін қоса алғанда, қандай да бiр тапсырылған нәтижеге жету жөнiндегi өзара байланысты және ретімен орындалатын iс-қимылдар (жұмыстар) жиынтығы;
12) ресми басылым – нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қоры басып шығаратын, ұлттық стандарттау белгісі салынған стандарттау жөніндегі құжаттың (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) баспа не электрондық мәтіні;
13) стандарттардың ақпараттық көрсеткіші – стандарттау жөніндегі қабылданған құжаттар, оларға өзгерістер туралы ақпаратты, сондай-ақ оларды қолданысқа енгізу мерзімдерін және қосымша ақпаратты қамтитын мерзімділікпен басып шығарылатын көрсеткіш;
14) стандарттау – нақты қойылып отырған және әлеуетті міндеттерге қатысты жалпыға бірдей, көп рет пайдалану үшін ережелер белгілеу арқылы стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз етуге және стандарттау объектілеріне қойылатын талаптарды ретке келтірудің оңтайлы дәрежесіне қол жеткізуге бағытталған қызмет;
15) стандарттау жөнiндегi құжат – стандарттау саласындағы қызметтiң алуан түрiне немесе оның нәтижелерiне қатысты нормаларды, қағидаларды, сипаттамаларды, қағидаттарды белгiлейтiн құжат;
16) стандарттау жөніндегі құжаттарды жаңартып отыру – стандарттау жөніндегі құжаттарды оларға белгіленген тәртіппен қабылданған өзгерістерді, олардың қолданылу мерзімдері, қайта қарау туралы, шектеу немесе күшін жою туралы ақпаратты енгізу жолымен жаңартып отыратын күйде ұстау процесі;
17) стандарттау жөніндегі құжаттардың каталогы – ұлттық, мемлекетаралық стандарттар және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық ресурс;
18) стандарттау жөніндегі өңiрлiк ұйым – қызметiне қатысуға бiр географиялық немесе экономикалық өңір үшін ашық стандарттау жөнiндегi ұйым;
19) стандарттау жөніндегі техникалық комитет – стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыру және бекітіп берілген стандарттау объектілері немесе қызмет бағыттары бойынша ұлттық стандарттау жүйесін құруға қатысу үшін экономика салаларында ерікті негізде құрылатын консультативтік-кеңесші орган;

20) базовая организация технического комитета по стандартизации – организация, на базе которой создан и функционирует технический комитет по стандартизации;
21) технический эксперт по стандартизации – физическое лицо, участвующее в деятельности в сфере стандартизации, обладающее специальными знаниями в отношении объекта стандартизации и соответствующее характеристикам, установленным настоящим Законом;
22) рекомендации по стандартизации – документ по стандартизации, содержащий информацию организационного и методического характера, касающуюся проведения работ по стандартизации и (или) обеспечению единства измерений и подтверждению соответствия;
23) международная организация по стандартизации – организация по стандартизации, членство в которой открыто для любой страны;
24) иностранная организация по стандартизации – организация по стандартизации, признанная на национальном уровне иностранного государства как осуществляющая деятельность в сфере стандартизации;
25) деятельность в сфере стандартизации – планирование, разработка, утверждение, регистрация, учет, опубликование, распространение, применение, мониторинг и актуализация документов по стандартизации;
26) уполномоченный орган в сфере стандартизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере стандартизации;
27) распространение – предоставление либо реализация официальных изданий и (или) их копий на основании соответствующих запросов физических и юридических лиц в порядке, определяемом настоящим Законом;
28) классификаторы технико-экономической информации – документы по стандартизации, представляющие собой систематизированные своды кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации, к которым относятся национальные классификаторы технико-экономической информации, классификаторы технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторы технико-экономической информации региональных организаций по стандартизации и классификаторы технико-экономической информации иностранных государств;
29) депозитарий классификаторов технико-экономической информации (далее – депозитарий) – специализированный фонд, представляющий собой совокупность классификаторов технико-экономической информации, имеющих межведомственный характер, обеспечивающий их формирование, учет, хранение, актуализацию, информационное и нормативное обеспечение в интересах пользователей депозитария;
30) стандарт организации – документ по стандартизации, принятый организацией самостоятельно для реализации ее целей;

20) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің базалық ұйымы – базасында стандарттау жөніндегі техникалық комитет құрылған және жұмыс істейтін ұйым;
21) стандарттау жөніндегі техникалық сарапшы – стандарттау саласындағы қызметке қатысатын, стандарттау объектісіне қатысты арнаулы білімі бар және осы Заңда белгіленген сипаттамаларға сай келетін жеке тұлға;
22) стандарттау жөніндегі ұсынымдар – стандарттау және (немесе) өлшем бірлігін қамтамасыз ету мен сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысты ұйымдастырушылық және әдістемелік сипаттағы ақпаратты қамтитын стандарттау жөніндегі құжат;
23) стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым – мүше болуға кез келген ел үшін ашық стандарттау жөніндегі ұйым;
24) стандарттау жөніндегі шетелдік ұйым – стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыратын, шет мемлекеттің ұлттық деңгейінде танылған стандарттау жөніндегі ұйым;
25) стандарттау саласындағы қызмет – стандарттау жөніндегі құжаттарды жоспарлау, әзірлеу, бекіту, тіркеу, есепке алу, жариялау, тарату, қолдану, мониторингілеу және жаңартып отыру;
26) стандарттау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – стандарттау саласында басшылық етуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
27) тарату – осы Заңда айқындалатын тәртіппен жеке және заңды тұлғалардың тиісті сұрау салулары негізінде ресми басылымдарды және (немесе) олардың көшірмелерін беру не өткізу;
28) техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары – техникалық-экономикалық ақпарат объектiлерi сыныптауыш топтарының кодтары мен атауларының жүйеленген жиынтықтарын білдіретін стандарттау жөніндегі құжаттар, бұларға ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары және шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары жатады;
29) техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының депозитарийі (бұдан әрі – депозитарий) – ведомствоаралық сипаты бар техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының жиынтығын білдіретін, оларды қалыптастыруды, есепке алуды, сақтауды, жаңартып отыруды, депозитарийді пайдаланушылардың мүддесінде ақпараттық және нормативтік қамсыздандыруды қамтамасыз ететін мамандандырылған қор;
30) ұйым стандарты – ұйым өз мақсаттарын іске асыру үшін дербес қабылдаған стандарттау жөніндегі құжат;

31) национальный стандарт – документ по стандартизации, утвержденный уполномоченным органом, доступный широкому кругу пользователей;
32) национальный знак стандартизации – знак, используемый для маркирования документов, разрабатываемых и применяемых в национальной системе стандартизации;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 33) предусматривается изменение Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
33) национальная система стандартизации – совокупность субъектов и их отношений в процессе осуществления деятельности в сфере стандартизации, а также документов по стандартизации и нормативных технических документов, являющихся объектами общедоступного государственного информационного ресурса;
34) реестр национальной системы стандартизации – электронная база данных, в которой ведется систематизированный учет национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, технических комитетов по стандартизации;
35) гармонизация – деятельность по созданию условий для внедрения и использования в национальных интересах международных и региональных стандартов, отражающих новейшие достижения в науке и технике и определяющих современные требования к уровню качества и конкурентоспособности объектов стандартизации;
36) международный стандарт – документ по стандартизации, принятый международной организацией по стандартизации, доступный широкому кругу пользователей;
37) стандарт иностранного государства – документ по стандартизации, принятый национальным органом по стандартизации иностранного государства либо организацией иностранного государства;
38) субъекты стандартизации иностранных государств – государственные органы, физические либо юридические лица, уполномоченные представлять интересы своих стран в сфере стандартизации.
Сноска. Статья 1 с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан в сфере стандартизации
1. Законодательство Республики Казахстан в сфере стандартизации основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.

31) ұлттық стандарт – уәкілетті орган бекіткен, пайдаланушылардың қалың тобына қолжетімді стандарттау жөніндегі құжат;
32) ұлттық стандарттау белгісі – ұлттық стандарттау жүйесінде әзірленетін және қолданылатын құжаттарды таңбалау үшін пайдаланылатын белгі;
33) ұлттық стандарттау жүйесі – стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыру процесінде субъектілердің және олардың қатынастарының, сондай-ақ жалпыға қолжетімді мемлекеттік цифрлық ресурс объектілері болып табылатын стандарттау жөніндегі құжаттардың және нормативтік техникалық құжаттардың жиынтығы;
34) ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімі – ұлттық стандарттардың, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының, стандарттау жөніндегі ұсынымдардың, стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің жүйелендірілген есебі жүргізілетін электрондық дерекқор;
35) үйлестіру – ғылым мен техникадағы жаңа жетістіктер көрініс табатын және стандарттау объектілерінің сапасы мен бәсекеге қабілеттігі деңгейіне қойылатын қазіргі заманғы талаптарды айқындайтын халықаралық және өңірлік стандарттарды ұлттық мүддеге орай енгізу және пайдалану үшін жағдайлар жасау жөніндегі қызмет;
36) халықаралық стандарт – стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым қабылдаған, пайдаланушылардың қалың тобына қолжетімді стандарттау жөніндегі құжат;
37) шет мемлекет стандарты – шет мемлекеттің стандарттау жөніндегі ұлттық органы не шет мемлекеттің ұйымы қабылдаған стандарттау жөніндегі құжат;
38) шет мемлекеттердің стандарттау субъектілері – стандарттау саласында өз елдерінің мүдделерін білдіруге уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар, жеке не заңды тұлғалар.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгiленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.

Статья 3. Сфера регулирования настоящего Закона
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с деятельностью в сфере стандартизации.
2. Объектами стандартизации являются продукция, процессы и услуги, подлежащие или подвергшиеся стандартизации.
3. Субъектами национальной системы стандартизации являются государственные органы, а также физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере стандартизации.
Статья 4. Цели стандартизации
Целями стандартизации являются:
1) повышение конкурентоспособности отечественной продукции, процессов и услуг;
2) экономия природных и энергетических ресурсов;
3) обеспечение национальной безопасности и социально-экономического развития государства;
4) повышение безопасности и качества продукции, процессов и услуг;
5) устранение технических барьеров в торговле для создания условий интеграции в международную систему стандартизации;
6) предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества продукции, процессов и услуг;
7) поддержка эффективного внедрения инноваций и развития высокотехнологичных производств, а также содействие трансферту технологий и наилучших лабораторных практик;
8) создание условий для улучшения безопасности и качества жизни населения.
Статья 5. Принципы стандартизации
Стандартизация в Республике Казахстан основывается на принципах:
1) добровольности:
выбора с целью применения документов по стандартизации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан;
участия в деятельности в сфере стандартизации всех заинтересованных сторон;
выбора из взаимосвязанных стандартов;
2) единства и целостности национальной системы стандартизации;
3) обеспечения системности и комплексности стандартизации;
4) применения единой терминологии к объектам стандартизации;
5) открытости процесса разработки национальных стандартов на основе участия всех заинтересованных сторон;
6) открытости информации о документах по стандартизации, порядке их разработки, утверждения и опубликования для пользователей и иных заинтересованных лиц, за исключением документов по стандартизации, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, и документов по стандартизации, являющихся объектом авторского права;
7) использования достижений науки и техники, а также международных, региональных стандартов, стандартов иностранных государств при разработке документов по стандартизации;
8) динамичности и опережающего развития стандартизации.

3-бап. Осы Заңның реттеу саласы
1. Осы Заң стандарттау саласындағы қызметпен байланысты қатынастарды реттейді.
2. Стандарттауға жататын немесе стандартталған өнімдер, процестер және көрсетілетін қызметтер стандарттау объектілері болып табылады.
3. Стандарттау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері болып табылады.
4-бап. Стандарттау мақсаттары
Стандарттау мақсаттары:
1) отандық өнімдердің, процестердің және көрсетілетін қызметтердің бәсекеге қабілеттігін арттыру;
2) табиғи және энергетикалық ресурстарды үнемдеу;
3) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін және әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
4) өнімдердің, процестердің және көрсетілетін қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын арттыру;
5) халықаралық стандарттау жүйесіне интеграциялау жағдайларын жасау үшін саудадағы техникалық кедергілерді жою;
6) өнімдердің, процестердің және көрсетілетін қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыратын әрекеттердің алдын алу;
7) инновацияларды тиімді енгізуді және жоғары технологиялық өндірістерді дамытуды қолдау, сондай-ақ технологиялар мен үздік зертханалық практикалар трансфертіне жәрдемдесу;
8) халық өмірінің қауіпсіздігі мен сапасын жақсарту үшін жағдайлар жасау болып табылады.
5-бап. Стандарттау қағидаттары
Қазақстан Республикасындағы стандарттау:
1) мынадай:
егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану мақсатында таңдау;
стандарттау саласындағы қызметке барлық мүдделі тараптардың қатысу;
өзара байланысты стандарттардан таңдау еріктілігі;
2) ұлттық стандарттау жүйесінің бірлігі мен тұтастығы;
3) стандарттаудың жүйелігі мен кешенділігін қамтамасыз ету;
4) стандарттау объектілеріне бірыңғай терминологияны қолдану;
5) барлық мүдделі тараптардың қатысуы негізінде ұлттық стандарттарды әзірлеу процесінің ашықтығы;
6) мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын стандарттау жөніндегі құжаттарды және авторлық құқық объектісі болып табылатын стандарттау жөніндегі құжаттарды қоспағанда, пайдаланушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар үшін стандарттау жөніндегі құжаттар, оларды әзірлеу, бекіту және жариялау тәртібі туралы ақпараттың ашықтығы;
7) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу кезінде ғылым мен техниканың жетістіктерін, сондай-ақ халықаралық, өңірлік стандарттарды, шет мемлекеттердің стандарттарын пайдалану;
8) стандарттаудың серпінділігі және оны озық дамыту қағидаттарына негізделеді.

Статья 6. Регулирование в сфере стандартизации продукции, процессов и услуг военного и двойного назначения (применения)
Порядок разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, определяется уполномоченным органом в области оборонной промышленности.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 18.03.2019 № 237-VI (вводится в действие с 01.01.2020); от 16.07.2025 № 211-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. НАЦИОНАЛЬНАЯ СИСТЕМА СТАНДАРТИЗАЦИИ
Статья 7. Структура национальной системы стандартизации
Структуру национальной системы стандартизации составляют:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) государственные органы в пределах своей компетенции;
4) национальный орган по стандартизации;
5) технические комитеты по стандартизации;
6) технические эксперты по стандартизации;
7) физические и юридические лица.
Статья 8. Компетенция Правительства Республики Казахстан в сфере стандартизации
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере стандартизации и организует их исполнение;
2) определяет национальный орган по стандартизации;
3) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 8 с изменением, внесенным Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 9. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) формирование и реализация государственной политики в сфере стандартизации и организация ее осуществления;
2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в сфере стандартизации;
3) подача представления в Правительство Республики Казахстан для определения национального органа по стандартизации;
4) представление интересов Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации;
5) определение порядка разработки национального плана стандартизации;
6) утверждение национального плана стандартизации;
7) утверждение национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, а также изменений к ним;

6-бап. Әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімдерді, процестерді және көрсетілетін қызметтерді стандарттау саласындағы реттеу
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мұқтажы үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу тәртібін қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 18.03.2019 № 237-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.07.2025 № 211-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-тарау. ҰЛТТЫҚ СТАНДАРТТАУ ЖҮЙЕСІ
7-бап. Ұлттық стандарттау жүйесінің құрылымы
Ұлттық стандарттау жүйесінің құрылымын:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) уәкілетті орган;
3) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар;
4) стандарттау жөніндегі ұлттық орган;
5) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер;
6) стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар;
7) жеке және заңды тұлғалар құрайды.
8-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң стандарттау саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) стандарттау саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзірлейді және олардың орындалуын ұйымдастырады;
2) стандарттау жөніндегі ұлттық органды айқындайды;
3) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-бап. Уәкілетті органның құзыретi
Уәкілетті органның құзыретіне:
1) стандарттау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру және оның жүзеге асырылуын ұйымдастыру;
2) мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың стандарттау саласындағы қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) стандарттау жөніндегі ұлттық органды айқындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну беру;
4) стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру;
5) ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу тәртібін айқындау;
6) ұлттық стандарттау жоспарын бекіту;
7) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды, сондай-ақ оларға өзгерістерді бекіту;

8) определение порядка разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг;
9) определение порядка формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий;
9-1) организация и координация работы единого государственного фонда нормативных технических документов;
10) определение порядка создания и ведения депозитария классификаторов технико-экономической информации;
11) определение порядка применения национальных, межгосударственных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации в нормативных правовых актах;
12) определение порядка применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств;
13) определение порядка создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации;
14) Исключен Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
15) организация анализа и разработки национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов) и межгосударственных стандартов;
16) проведение работ по включению национальных стандартов в перечни стандартов к соответствующим техническим регламентам Евразийского экономического союза;
17) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 9 с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2025 № 188-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу тәртібін, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін айқындау;
9) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату тәртібін айқындау;
9-1) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;
10) техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының депозитарийін құру және жүргізу тәртібін айқындау;
11) ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын нормативтік құқықтық актілерде қолдану тәртібін айқындау;
12) халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және олардың күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану тәртібін айқындау;
13) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, жұмыс істеу және тарату тәртібін айқындау;
14) алып тасталды – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) және мемлекетаралық стандарттарды талдау мен әзірлеуді ұйымдастыру;
16) ұлттық стандарттарды Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті техникалық регламенттеріне стандарттардың тізбелеріне енгізу жөнінде жұмыстар жүргізу;
17) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 9-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2025 № 188-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 10. Компетенция государственных органов в сфере стандартизации
Государственные органы в сфере стандартизации в пределах своей компетенции осуществляют:
1) подготовку и внесение предложений о разработке, внесении изменений, пересмотре и об отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) разработку национальных стандартов по согласованию с уполномоченным органом;
2-1) разработку национальных классификаторов технико-экономической информации по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области государственной статистики;
3) рассмотрение проектов документов по стандартизации и национального плана стандартизации;
4) подготовку предложений по созданию технических комитетов по стандартизации;
5) участие в работе технических комитетов по стандартизации и национального органа по стандартизации, международных организаций по стандартизации;
6) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 11. Национальный орган по стандартизации
1. Национальный орган по стандартизации является государственным юридическим лицом.
2. Для осуществления своей деятельности национальный орган по стандартизации должен иметь:
1) соглашения с международными, региональными и иностранными организациями по стандартизации на распространение и применение документов по стандартизации;
2) опыт в разработке национальных и межгосударственных стандартов, экспертизе проектов документов по стандартизации;
3) опыт в проведении анализа и систематизации документов по стандартизации по отраслям.
3. Деятельность национального органа по стандартизации направлена на осуществление механизма согласованного взаимодействия субъектов национальной системы стандартизации с целью создания условий для развития конкурентоспособности отечественной продукции, процессов и услуг и свободного их доступа на внутренний и внешний рынки, обеспечения национальной безопасности и социально-экономического развития государства.
4. Национальный орган по стандартизации в пределах своей компетенции осуществляет:
1) разработку основополагающих национальных стандартов, национальных и межгосударственных стандартов, включаемых в перечни стандартов к техническим регламентам как взаимосвязанных, и рекомендаций по стандартизации;

10-бап. Мемлекеттік органдардың стандарттау саласындағы құзыреті
Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде стандарттау саласында:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау туралы және күшін жою туралы ұсыныстарды дайындауды және уәкілетті органға енгізуді;
2) уәкілетті органмен келісу бойынша ұлттық стандарттарды әзірлеуді;
2-1) уәкілетті органмен және мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеуді;
3) стандарттау жөніндегі құжаттар мен ұлттық стандарттау жоспарының жобаларын қарауды;
4) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру жөнінде ұсыныстар дайындауды;
5) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің және стандарттау жөніндегі ұлттық органның, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысуды;
6) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-бап. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган
1. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган мемлекеттік заңды тұлға болып табылады.
2. Өз қызметін жүзеге асыру үшін стандарттау жөніндегі ұлттық органның:
1) стандарттау жөніндегі құжаттарды таратуға және қолдануға стандарттау жөніндегі халықаралық, өңірлік және шетелдік ұйымдармен келісімдері;
2) ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды әзірлеуде, стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларына сараптама жасауда тәжірибесі;
3) салалар бойынша стандарттау жөніндегі құжаттарға талдау жүргізу мен оларды жүйелеуде тәжірибесі болуға тиіс.
3. Стандарттау жөніндегі ұлттық органның қызметі отандық өнімдердің, процестердің және көрсетілетін қызметтердің бәсекеге қабілеттігін дамыту мен олардың ішкі және сыртқы нарықтарға еркін қол жеткізуі, мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін және әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау мақсатында ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің келісілген өзара іс-қимыл тетігін жүзеге асыруға бағытталады.
4. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган өз құзыреті шегінде:
1) негізге алынатын ұлттық стандарттарды, техникалық регламенттерге стандарттардың тізбелеріне өзара байланысты стандарттар ретінде енгізілетін ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуді;

1-1) регистрацию национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации;
2) проведение и (или) участие в научных исследованиях в сфере стандартизации;
3) анализ и систематизацию проектов технических регламентов, технических регламентов, документов по стандартизации;
4) обеспечение инновационных и инвестиционных проектов, направленных на производство продукции с повышенными показателями безопасности, соответствующими национальными стандартами посредством их разработки;
5) формирование национального плана стандартизации, а также внесение в него изменений и (или) дополнений;
6) экспертизу проектов документов по стандартизации;
7) формирование, ведение и сопровождение единого государственного фонда нормативных технических документов, системы каталогизации документов по стандартизации;
7-1) организацию работ по внесению изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг;
8) ведение реестра национальной системы стандартизации;
9) сотрудничество с международными, региональными, иностранными организациями по стандартизации, в том числе по обмену информацией, распространению и применению международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств на территории Республики Казахстан;
10) участие в официальном издании, распространении и опубликовании нормативных технических документов и документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций), а также информационных указателей стандартов и каталогов;
11) создание, координацию деятельности и ликвидацию технических комитетов по стандартизации, актуализацию состава технических комитетов по стандартизации и объектов стандартизации, закрепленных за техническими комитетами по стандартизации;
11-1) координацию мониторинга в сфере стандартизации;
12) участие в организации подготовки и повышения квалификации в сфере стандартизации.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2021 № 87-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2025 № 188-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Технические комитеты по стандартизации
1. Технические комитеты по стандартизации создаются в отраслях экономики на основе принципа добровольного участия субъектов национальной системы стандартизации.

1-1) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды тіркеуді;
2) стандарттау саласында ғылыми зерттеулер жүргізуді және (немесе) оларға қатысуды;
3) техникалық регламенттердің жобаларын, техникалық регламенттерді, стандарттау жөніндегі құжаттарды талдауды және жүйелеуді;
4) ұлттық стандарттарға сәйкес келетін қауіпсіздік көрсеткіштері жоғары өнім өндіруге бағытталған инновациялық және инвестициялық жобаларды әзірлеу арқылы оларды қамтамасыз етуді;
5) ұлттық стандарттау жоспарын қалыптастыруды, сондай-ақ оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді;
6) стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларына сараптама жасауды;
7) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорын, стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесін қалыптастыруды, жүргізуді және қолдап отыруды;
7-1) тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;
8) ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімін жүргізуді;
9) стандарттау жөніндегі халықаралық, өңірлік, шетелдік ұйымдармен, оның ішінде ақпарат алмасу, халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын Қазақстан Республикасының аумағында тарату және қолдану бойынша ынтымақтасуды;
10) нормативтік техникалық құжаттарды және стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда), сондай-ақ стандарттар мен каталогтардың ақпараттық көрсеткіштерін ресми басып шығаруға, таратуға және жариялауға қатысуды;
11) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құруды, қызметін үйлестіруді және таратуды, стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің құрамын және стандарттау жөніндегі техникалық комиттерге бекітіп берілген стандарттау объектілерін жаңартып отыруды;
11-1) стандарттау саласындағы мониторингті үйлестіруді;
12) стандарттау саласындағы даярлауды және біліктілікті арттыруды ұйымдастыруға қатысуды жүзеге асырады.
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2021 № 87-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.05.2025 № 188-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
12-бап. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер
1. Стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттер ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ерікті қатысуы қағидаты негізінде экономика салаларында құрылады.

2. Технические комитеты по стандартизации:
1) принимают участие в разработке документов по стандартизации и разрабатывают их;
2) организуют техническое обсуждение содержания проектов национальных стандартов в соответствии с закрепленной областью деятельности с членами технического комитета по стандартизации;
3) вносят предложения по формированию национального плана стандартизации;
4) направляют запросы в государственные органы, юридическим или физическим лицам по вопросам, входящим в их компетенцию, от имени базовой организации;
5) участвуют в научных исследованиях в сфере стандартизации;
6) участвуют в работе технических комитетов по стандартизации международных и региональных организаций по стандартизации;
7) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
3. В состав технического комитета по стандартизации входят представители заинтересованных субъектов национальной системы стандартизации соответствующей отрасли (сферы).
4. Заявителями на создание технического комитета по стандартизации могут быть заинтересованные субъекты национальной системы стандартизации соответствующей отрасли (сферы).
5. Информационно-аналитическое и организационное обеспечение деятельности технического комитета по стандартизации осуществляется его базовой организацией.
Статья 13. Технические эксперты по стандартизации
1. Технические эксперты по стандартизации участвуют в деятельности в сфере стандартизации и могут представлять интересы организации.
2. К компетенции технических экспертов по стандартизации относятся:
1) участие в реализации государственной политики в сфере стандартизации;
2) участие в разработке и экспертизе нормативных правовых актов в области технического регулирования и сфере стандартизации, документов по стандартизации;
3) участие в работе технических комитетов по стандартизации;
4) участие в научных исследованиях в сфере стандартизации;
5) участие в формировании национального плана стандартизации;
6) выполнение иных функций, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
3. Организации определяют технических экспертов по стандартизации на основе одной из следующих характеристик:
1) наличие профессионального технического образования и обладание знаниями в отношении объекта стандартизации;
2) наличие опыта работы в сфере стандартизации.
Статья 14. Единый государственный фонд нормативных технических документов
1. Единый государственный фонд нормативных технических документов функционирует в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
Примечание ИЗПИ!
В пункт 2 предусматривается изменение Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

2. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер:
1) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге қатысады және оларды әзірлейді;
2) бекітіп берілген қызмет саласына сәйкес ұлттық стандарттар жобаларының мазмұнын стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің мүшелерімен техникалық талқылауды ұйымдастырады;
3) ұлттық стандарттау жоспарын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) мемлекеттік органдарға, заңды немесе жеке тұлғаларға өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша базалық ұйым атынан сұрау салулар жолдайды;
5) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулерге қатысады;
6) стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдардың стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерінің жұмысына қатысады;
7) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің құрамына тиісті саланың (аяның) ұлттық стандарттау жүйесі мүдделі субъектілерінің өкілдері кіреді.
4. Тиісті саланың (аяның) ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілері стандарттау жөніндегі техникалық комитетті құруға өтініш берушілер болуы мүмкін.
5. Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттің қызметін ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді оның базалық ұйымы жүзеге асырады.
13-бап. Стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар
1. Стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылар стандарттау саласындағы қызметке қатысады және ұйымның мүддесін білдіре алады.
2. Стандарттау жөніндегі техникалық сарапшылардың құзыретіне:
1) стандарттау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
2) техникалық реттеу саласындағы және стандарттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге және оларға сараптама жасауға қатысу;
3) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің жұмысына қатысу;
4) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулерге қатысу;
5) ұлттық стандарттау жоспарын қалыптастыруға қатысу;
6) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды орындау жатады.
3. Ұйымдар стандарттау жөніндегі техникалық сарапшыларды мынадай сипаттамалардың бірі негізінде айқындайды:
1) кәсіптік техникалық білімінің және стандарттау объектісіне қатысты білімінің болуы;
2) стандарттау саласында жұмыс тәжірибесінің болуы.
14-бап. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры
1. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасына сәйкес жұмыс істейді.

2. Государственные органы, их подведомственные организации представляют один экземпляр утвержденного ими нормативного технического документа, а также сведения о принятии, внесении изменений, об отмене каждого нормативного технического документа в национальный орган по стандартизации для формирования единой информационной системы.
3. Формирование, ведение и сопровождение единого государственного фонда нормативных технических документов включают в себя:
1) комплектование и хранение нормативных технических документов;
2) комплектование, хранение и актуализацию документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций);
3) представление копий нормативных технических документов, а также сведений о них, содержащихся в едином государственном фонде нормативных технических документов;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 4) предусматривается изменение Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
4) сопровождение и расширение информационных систем единого государственного фонда нормативных технических документов, системы каталогизации документов по стандартизации.
4. Распространение официальных изданий документов по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций) осуществляется через единый государственный фонд нормативных технических документов.
На безвозмездной основе распространяются официальные издания национальных стандартов, за исключением военных национальных стандартов, межгосударственных стандартов, принятых на территории Республики Казахстан в качестве национальных стандартов, и национальных стандартов, принятых на основе международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств.
5. Распространение документов по стандартизации и их копий осуществляется при условии соблюдения авторских прав.
Статья 15. Права физических и юридических лиц в сфере стандартизации
Физические и юридические лица имеют право с учетом своих хозяйственных и профессиональных потребностей организовать и осуществлять деятельность в сфере стандартизации в соответствующих отраслях (сферах), в частности:
1) участвовать в разработке нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере стандартизации;
2) участвовать в разработке, мониторинге, пересмотре, отмене и актуализации документов по стандартизации;
3) направлять запросы в уполномоченный орган, национальный орган по стандартизации, технические комитеты по стандартизации по вопросам, касающимся сферы стандартизации;

2. Мемлекеттік органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары өздері бекіткен нормативтік техникалық құжаттың бір данасын, сондай-ақ әрбір нормативтік техникалық құжатты қабылдау, өзгерістер енгізу туралы, күшін жою туралы мәліметтерді бірыңғай цифрлық жүйені қалыптастыру үшін стандарттау жөніндегі ұлттық органға ұсынады.
3. Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру:
1) нормативтік техникалық құжаттарды жиынтықтауды және сақтауды;
2) стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) жиынтықтауды, сақтауды және жаңартып отыруды;
3) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорындағы нормативтік техникалық құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ олар туралы мәліметтерді ұсынуды;
4) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қорының цифрлық жүйелерін, стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесін қолдап отыруды және кеңейтуді қамтиды.
4. Стандарттау жөніндегі құжаттардың (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) ресми басылымдарын тарату нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттiк қоры арқылы жүзеге асырылады.
Әскери ұлттық стандарттарды, Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық стандарттар ретінде қабылданған мемлекетаралық стандарттарды және халықаралық, өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттары негізінде қабылданған ұлттық стандарттарды қоспағанда, ұлттық стандарттардың ресми басылымдары өтеусіз негізде таратылады.
5. Стандарттау жөніндегі құжаттарды және олардың көшірмелерін тарату авторлық құқықтар сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15-бап. Жеке және заңды тұлғалардың стандарттау саласындағы құқықтары
Жеке және заңды тұлғалардың өздерінің шаруашылық және кәсіби қажеттіліктерін ескере отырып, тиісті салаларда (аяларда) стандарттау саласындағы қызметті ұйымдастыруға және жүзеге асыруға, атап айтқанда:
1) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлеуге қатысуға;
2) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге, мониторингілеуге, қайта қарауға, күшін жоюға және жаңартып отыруға қатысуға;
3) уәкілетті органға, стандарттау жөніндегі ұлттық органға, стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерге стандарттау саласына қатысты мәселелер бойынша сұрау салулар жолдауға;

4) участвовать в деятельности технических комитетов по стандартизации;
5) разрабатывать и внедрять документы по стандартизации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан;
6) создавать соответствующие подразделения и службы по стандартизации;
7) участвовать в научных исследованиях в сфере стандартизации;
8) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными Законом РК от 18.03.2019 № 237-VI (вводится в действие с 01.01.2020).
Глава 3. ДОКУМЕНТЫ ПО СТАНДАРТИЗАЦИИ
Статья 16. Виды документов по стандартизации
1. К документам по стандартизации относятся:
1) международные стандарты, классификаторы технико-экономической информации международных организаций по стандартизации;
2) региональные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации по стандартизации региональных организаций по стандартизации;
3) национальные стандарты и национальные классификаторы технико-экономической информации;
4) рекомендации по стандартизации;
5) стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила, нормы и рекомендации по стандартизации иностранных государств;
6) стандарты организаций.
2. Документы по стандартизации, по которым объекты стандартизации выпускаются в обращение на территории Республики Казахстан, не должны противоречить законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Статья 16 с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 17. Национальные стандарты
1. Национальные стандарты разрабатываются для целей стандартизации, предусмотренных настоящим Законом.
2. Национальные стандарты подразделяются на:
1) основополагающие национальные стандарты;
2) национальные стандарты на продукцию, процессы и услуги, методы контроля продукции, процессов и услуг;
3) военные национальные стандарты.
3. В национальных стандартах могут устанавливаться:
1) классификация продукции, услуг;
2) показатели унификации, совместимости и взаимозаменяемости продукции;
3) термины и определения;
4) потребительские свойства и характеристики продукции и услуг, определяющие уровень их качества, включая показатели функционального назначения;
5) правила производства, переработки, приемки, упаковки, маркировки, транспортировки, хранения, реализации, утилизации и уничтожения продукции;
6) методы испытаний качества и безопасности продукции и услуг;
7) требования к сохранению и рациональному использованию всех видов ресурсов;

4) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің қызметіне қатысуға;
5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеуге және енгізуге;
6) стандарттау жөніндегі тиісті бөлімшелер мен қызметтер құруға;
7) стандарттау саласындағы ғылыми зерттеулерге қатысуға;
8) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 18.03.2019 № 237-VI Заңымен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. СТАНДАРТТАУ ЖӨНІНДЕГІ ҚҰЖАТТАР
16-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттардың түрлері
1. Стандарттау жөніндегі құжаттарға:
1) халықаралық стандарттар, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары;
2) өңірлік стандарттар, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдары;
3) ұлттық стандарттар мен ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары;
4) стандарттау жөніндегі ұсынымдар;
5) шет мемлекеттердің стандарттары, техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі қағидалары, нормалары мен ұсынымдары;
6) ұйымдардың стандарттары жатады.
2. Стандарттау объектілері Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын стандарттау жөніндегі құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмеуге тиіс.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17-бап. Ұлттық стандарттар
1. Ұлттық стандарттар осы Заңда көзделген стандарттау мақсаттары үшін әзірленеді.
2. Ұлттық стандарттар:
1) негізге алынатын ұлттық стандарттарға;
2) өнімдерге, процестерге және көрсетілетін қызметтерге, өнімдерді, процестерді және көрсетілетін қызметтерді бақылау әдістеріне арналған ұлттық стандарттарға;
3) әскери ұлттық стандарттарға бөлінеді.
3. Ұлттық стандарттарда:
1) өнімдерді, көрсетілетін қызметтерді сыныптау;
2) өнімнің бірдейлік, сәйкестік және өзара айырбасталу көрсеткіштері;
3) терминдер мен анықтамалар;
4) функционалдық мақсатының көрсеткіштерін қоса алғанда, өнімдер мен көрсетілетін қызметтер сапасының деңгейін айқындайтын олардың тұтынушылық қасиеттері мен сипаттамалары;
5) өнімді өндіру, қайта өңдеу, қабылдау, буып-түю, таңбалау, тасымалдау, сақтау, өткізу, кәдеге жарату және жою қағидалары;
6) өнімдердің және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін сынау әдістері;
7) барлық ресурс түрлерін сақтауға және ұтымды пайдалануға қойылатын талаптар;

8) требования к организации производства, обеспечивающие внедрение систем менеджмента;
9) положения организационно-методического характера для определенной области деятельности, а также общетехнические нормы и правила.
Статья 18. Национальные классификаторы технико-экономической информации
1. Технико-экономическая информация, используемая в отраслях экономики и требующая учета, подлежит классификации и кодированию посредством утверждения классификаторов технико-экономической информации.
2. Разработка национальных классификаторов технико-экономической информации проводится в инициативном порядке либо в соответствии с национальным планом стандартизации.
Статья 18-1. Общий классификатор товаров, работ и услуг
1. Общим классификатором товаров, работ и услуг признается национальный классификатор технико-экономической информации.
2. Общий классификатор товаров, работ и услуг обеспечивает единую систему унификации в классификации товаров, работ и услуг путем систематизации свода кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации.
3. Общий классификатор товаров, работ и услуг распространяется на все виды товаров, работ и услуг.
4. Общий классификатор товаров, работ и услуг используется государственными органами, физическими и юридическими лицами, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и участвующими в работах по классификации и кодированию технико-экономической информации и (или) использующими их в своей деятельности.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 18-1 в соответствии с Законом РК от 19.05.2025 № 188-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Стандарты организаций
1. Стандарты организаций разрабатываются на продукцию, процессы или услуги и не подлежат учету и регистрации в реестре национальной системы стандартизации.
Стандарты организаций могут быть приняты в виде технических условий, в том числе содержащих технические требования к продукции.
2. Стандарты организаций принимаются:
1) одной организацией;
2) отраслевой ассоциацией (неправительственный);
3) консорциумом;
4) саморегулируемой организацией.
3. Стандарты организаций передаются в пользование только с разрешения организации – держателя подлинника соответствующего стандарта.
4. Порядок разработки, принятия, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены, издания, распространения, применения стандартов организаций определяется организацией.

8) менеджмент жүйелерін енгізуді қамтамасыз ететін өндірісті ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
9) белгілі бір қызмет саласына арналған ұйымдастырушылық-әдістемелік сипаттағы ережелер, сондай-ақ жалпы техникалық нормалар мен қағидалар белгіленуі мүмкін.
18-бап. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары
1. Экономика салаларында пайдаланылатын және есепке алуды қажет ететін техникалық-экономикалық ақпарат техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын бекіту арқылы сыныптауға және кодтауға жатады.
2. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеу бастамашылық тәртіппен не ұлттық стандарттау жоспарына сәйкес жүргізіледі.
18-1-бап. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы
1. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауышы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы болып танылады.
2. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы техникалық-экономикалық ақпарат объектілері сыныптауыш топтарының кодтары мен атауларының жиынтығын жүйеге келтіру арқылы тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сыныптаудағы біріздендірудің бірыңғай жүйесін қамтамасыз етеді.
3. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің барлық түрлеріне қолданылады.
4. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышын мемлекеттік органдар, өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және техникалық-экономикалық ақпаратты сыныптау мен кодтау жөніндегі жұмыстарға қатысатын және (немесе) оларды өз қызметінде пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар пайдаланады.
Ескерту. 18-1-баппен толықтырылды – ҚР 19.05.2025 № 188-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-бап. Ұйымдардың стандарттары
1. Ұйымдардың стандарттары өнімдерге, процестерге немесе көрсетілетін қызметтерге арналып әзірленеді және ұлттық стандарттау жүйесі тізілімінде есепке алуға және тіркеуге жатпайды.
Ұйымдардың стандарттары техникалық шарттар, оның ішінде өнімге қойылатын техникалық талаптарды қамтитын түрінде қабылдануы мүмкін.
2. Ұйымдардың стандарттарын:
1) бір ұйым;
2) салалық қауымдастық (үкіметтік емес);
3) консорциум;
4) өзін-өзі реттейтін ұйым қабылдайды.
3. Ұйымдардың стандарттары тиісті стандарттың төлнұсқасын ұстаушы ұйымның рұқсатымен ғана пайдалануға беріледі.
4. Ұйымдардың стандарттарын әзірлеу, қабылдау, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою, басып шығару, тарату, қолдану тәртібін ұйым айқындайды.

5. Не допускается финансирование разработки стандартов организаций за счет средств республиканского или местных бюджетов.
Статья 20. Рекомендации по стандартизации
Рекомендации по стандартизации содержат добровольные для применения организационно-методические положения, касающиеся проведения работ по стандартизации, а также обеспечению единства измерений и подтверждению соответствия, способствующие применению соответствующего национального стандарта, или положения, которые целесообразно предварительно проверить на практике до их установления в национальном стандарте.
Глава 4. ПОРЯДОК РАЗРАБОТКИ ДОКУМЕНТОВ ПО СТАНДАРТИЗАЦИИ
Статья 21. Планирование работ по стандартизации
1. Планирование работ по стандартизации осуществляется ежегодно с учетом стратегических целей и направлений развития национальной системы стандартизации.
Планирование работ по стандартизации должно отвечать основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан, учитывать результаты научных исследований и требования, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Планирование работ по стандартизации осуществляется в форме национального плана стандартизации.
В период действия национального плана стандартизации допускается внесение в него изменений и (или) дополнений по предложениям субъектов национальной системы стандартизации.
2. Национальный план стандартизации формируется на основе:
1) предложений государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и других заинтересованных сторон;
2) планов работ технических комитетов по стандартизации;
3) расширения перечней взаимосвязанных стандартов к техническим регламентам с учетом предварительного анализа действующих документов по стандартизации и потребности в разработке национальных стандартов;
4) результатов мониторинга в сфере стандартизации;
5) иных источников, отвечающих основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан.
3. Действие настоящей статьи не распространяется на планирование международных, региональных стандартов (за исключением межгосударственных стандартов), военных национальных стандартов, стандартов организаций, а также стандартов иностранных государств.
4. Исключен Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

5. Ұйымдардың стандарттарын әзірлеуді республикалық немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландыруға жол берілмейді.
20-бап. Стандарттау жөніндегі ұсынымдар
Стандарттау жөніндегі ұсынымдар қолданылуы ерікті, стандарттау, сондай-ақ өлшем бірлігін қамтамасыз ету және сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысты, тиісті ұлттық стандартты қолдануға ықпал ететін ұйымдастырушылық-әдістемелік ережелерді немесе ұлттық стандартта белгілегенге дейін практикада алдын ала тексеру орынды болатын ережелерді қамтиды.
4-тарау. СТАНДАРТТАУ ЖӨНІНДЕГІ ҚҰЖАТТАРДЫ ӘЗІРЛЕУ ТӘРТІБІ
21-бап. Стандарттау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау
1. Стандарттау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау ұлттық стандарттау жүйесінің стратегиялық мақсаттары мен даму бағыттары есепке алына отырып, жыл сайын жүзеге асырылады.
Стандарттау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына сай келуге, ғылыми зерттеулердің нәтижелері мен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды ескеруге тиіс.
Стандарттау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау ұлттық стандарттау жоспары нысанында жүзеге асырылады.
Ұлттық стандарттау жоспарының қолданылуы кезеңінде ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары бойынша оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол беріледі.
2. Ұлттық стандарттау жоспары:
1) мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің және басқа да мүдделі тараптардың ұсыныстары;
2) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің жұмыс жоспарлары;
3) қолданыстағы стандарттау жөніндегі құжаттарды алдын ала талдау және ұлттық стандарттарды әзірлеу қажеттілігі ескеріле отырып, техникалық регламенттерге өзара байланысты стандарттардың тізбелерін кеңейту;
4) стандарттау саласындағы мониторинг нәтижелері;
5) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына сай келетін өзге де көздер негізінде қалыптастырылады.
3. Осы баптың күші халықаралық, өңірлік стандарттарды (мемлекетаралық стандарттарды қоспағанда), әскери ұлттық стандарттарды, ұйымдардың стандарттарын, сондай-ақ шет мемлекеттердің стандарттарын жоспарлауға қолданылмайды.
4. Алып тасталды – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 21-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 22. Разработка и утверждение национальных стандартов
1. Разработка национальных стандартов осуществляется в соответствии с национальным планом стандартизации и (или) в инициативном порядке.
2. Национальные стандарты разрабатываются с учетом:
1) результатов научных исследований (испытаний) и измерений;
2) международных, региональных стандартов, стандартов организаций, стандартов иностранных государств и иных документов, устанавливающих требования к объекту стандартизации;
3) приобретенного практического опыта применения новых видов продукции, процессов и услуг.
Период разработки национальных стандартов, разрабатываемых на основе научных исследований и измерений, не должен превышать три года.
3. Разработка национальных стандартов осуществляется заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации.
Разработка основополагающих национальных стандартов, национальных и межгосударственных стандартов, включаемых в перечни стандартов к техническим регламентам как взаимосвязанных, финансируемых за счет бюджетных средств, осуществляется национальным органом по стандартизации.
4. Уведомления о начале и завершении разработки национальных стандартов, а также проекты национальных стандартов размещаются на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
Публичное обсуждение проектов национальных стандартов на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации осуществляется в течение шестидесяти календарных дней.
5. Перед утверждением национального стандарта разработчик направляет его проект в национальный орган по стандартизации на экспертизу.
Обязательным условием утверждения национальных стандартов в порядке, определенном уполномоченным органом, является достижение консенсуса, за исключением национальных стандартов, затрагивающих вопросы безопасности объектов стандартизации.
Решение об утверждении национальных стандартов, затрагивающих вопросы безопасности объектов стандартизации, принимается уполномоченным органом по согласованию с заинтересованным государственным органом.
6. В период публичного обсуждения проекты национальных стандартов проходят обязательное техническое обсуждение в профильном техническом комитете по стандартизации, а в случае его отсутствия – в национальном органе по стандартизации.
7. Положения пунктов 1, 3, 4, 5 и 6 настоящей статьи не применяются при разработке военных национальных стандартов.
Статья 23. Внесение изменений и отмена национальных стандартов
1. Изменения в национальные стандарты вносятся при замене, дополнении или исключении отдельных требований, продлении, ограничении или восстановлении их действия, введении новых требований и гармонизации с международными стандартами, которые не влекут за собой нарушения требований взаимозаменяемости и совместимости новой продукции с продукцией, изготавливаемой по действующему национальному стандарту.

22-бап. Ұлттық стандарттарды әзірлеу және бекіту
1. Ұлттық стандарттарды әзірлеу ұлттық стандарттау жоспарына сәйкес және (немесе) бастамашылық тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Ұлттық стандарттар:
1) ғылыми зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер нәтижелері;
2) халықаралық, өңірлік стандарттар, ұйымдардың стандарттары, шет мемлекеттердің стандарттары және стандарттау объектісіне қойылатын талаптарды белгілейтін өзге де құжаттар;
3) өнімдердің, процестердің және көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін қолдануда жиналған практикалық тәжірибе ескеріле отырып әзірленеді.
Ғылыми зерттеулер мен өлшемдер негізінде әзірленетін ұлттық стандарттарды әзірлеу кезеңі үш жылдан аспауға тиіс.
3. Ұлттық стандарттарды әзірлеуді ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілері жүзеге асырады.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын негізге алынатын ұлттық стандарттарды, техникалық регламенттерге стандарттардың тізбелеріне өзара байланысты стандарттар ретінде енгізілетін ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды әзірлеуді стандарттау жөніндегі ұлттық орган жүзеге асырады.
4. Ұлттық стандарттарды әзірлеудің басталғаны және аяқталғаны туралы хабарламалар, сондай-ақ ұлттық стандарттардың жобалары стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ұлттық стандарттардың жобаларын стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында жария талқылау күнтізбелік алпыс күн ішінде жүзеге асырылады.
5. Ұлттық стандартты бекіту алдында әзірлеуші оның жобасын стандарттау жөніндегі ұлттық органға сараптамаға жібереді.
Стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мәселелерін қозғайтын ұлттық стандарттарды қоспағанда, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұлттық стандарттарды бекітудің міндетті шарты консенсусқа қол жеткізу болып табылады.
Стандарттау объектілерінің қауіпсіздігі мәселелерін қозғайтын ұлттық стандарттарды бекіту туралы шешімді мүдделі мемлекеттік органмен келісу бойынша уәкілетті орган қабылдайды.
6. Жария талқылау кезеңінде ұлттық стандарттардың жобалары стандарттау жөніндегі бейіндік техникалық комитетте, ал ол болмаған жағдайда стандарттау жөніндегі ұлттық органда міндетті техникалық талқылаудан өтеді.
7. Осы баптың 1, 3, 4, 5 және 6-тармақтарының ережелері әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу кезінде қолданылмайды.
23-бап. Ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу және олардың күшін жою
1. Ұлттық стандарттарға өзгерістер жекелеген талаптарды ауыстыру, толықтыру немесе алып тастау, олардың қолданылуын ұзарту, шектеу немесе қалпына келтіру, жаңа талаптарды енгізу және халықаралық стандарттармен үйлестіру кезінде енгізіледі, бұлар қолданыстағы ұлттық стандарт бойынша дайындалатын өніммен жаңа өнімнің өзара айырбасталу және сәйкестік талаптарының бұзылуына алып келмейді.

2. Процедуры внесения изменений в национальные стандарты устанавливаются уполномоченным органом.
3. Основаниями для отмены национальных стандартов являются:
1) противоречие требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) введение в действие нового национального стандарта взамен действующего;
3) принятие на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов;
4) утрата актуальности применения национального стандарта.
4. При отмене национального стандарта лица, инициирующие отмену национального стандарта, направляют в уполномоченный орган предложение.
5. Положения пунктов 1, 2, 3 и 4 настоящей статьи не применяются при внесении изменений и отмене военных национальных стандартов.
Статья 24. Разработка и утверждение национальных классификаторов технико-экономической информации
1. Уведомления о начале и завершении разработки национальных классификаторов технико-экономической информации, а также проекты национальных классификаторов технико-экономической информации размещаются на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
Публичное обсуждение проектов национальных классификаторов технико-экономической информации на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации осуществляется в течение шестидесяти календарных дней.
Публичное обсуждение проектов изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг осуществляется на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации в течение пяти рабочих дней.
2. Перед утверждением национального классификатора технико-экономической информации разработчик направляет его проект в национальный орган по стандартизации на экспертизу.
3. Национальные классификаторы технико-экономической информации после утверждения и регистрации в реестре национальной системы стандартизации передаются уполномоченным органом в депозитарий для хранения.
Сноска. Статья 24 с изменением, внесенным Законом РК от 19.05.2025 № 188-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Регистрация национальных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации
Национальные стандарты, национальные классификаторы технико-экономической информации, рекомендации по стандартизации подлежат обязательной регистрации.
Глава 5. ПРИМЕНЕНИЕ ДОКУМЕНТОВ ПО СТАНДАРТИЗАЦИИ
Статья 26. Применение документов по стандартизации
1. Национальные, межгосударственные стандарты и национальные классификаторы технико-экономической информации являются обязательными для применения, если имеются указания об этом в законодательстве Республики Казахстан.
Для выполнения требований технических регламентов и оценки соответствия требованиям технических регламентов на добровольной основе в части выбора применяются взаимосвязанные стандарты.
Неприменение взаимосвязанных стандартов не может рассматриваться как несоблюдение требований технических регламентов.
В случае неприменения взаимосвязанных стандартов, включенных в перечни стандартов к техническим регламентам, оценка соответствия осуществляется на основе анализа рисков.
Ссылки на стандарты организаций не могут применяться в нормативных правовых актах.

2. Ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу рәсімдерін уәкілетті орган белгілейді.
3. Ұлттық стандарттардың күшін жою үшін мыналар негіздер болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келу;
2) қолданыстағы ұлттық стандарттың орнына жаңасын қолданысқа енгізу;
3) Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды қабылдау;
4) ұлттық стандартты қолданудың өзекті болмай қалуы.
4. Ұлттық стандарттың күші жойылған кезде ұлттық стандарттың күшін жоюға бастама жасаған тұлғалар уәкілетті органға ұсыныс жібереді.
5. Осы баптың 1, 2, 3 және 4-тармақтарының ережелері әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізген және олардың күшін жойған кезде қолданылмайды.
24-бап. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеу және бекіту
1. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеудің басталғаны және аяқталғаны туралы хабарламалар, сондай-ақ ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының жобалары стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының жобаларын стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында жария талқылау күнтізбелік алпыс күн ішінде жүзеге асырылады.
Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын жария талқылау стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
2. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауышын бекіту алдында әзірлеуші оның жобасын стандарттау жөніндегі ұлттық органға сараптамаға жібереді.
3. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары бекітіліп, ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімінде тіркелгеннен кейін уәкілетті орган сақтау үшін депозитарийге береді.
Ескерту. 24-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.05.2025 № 188-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Ұлттық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды тіркеу
Ұлттық стандарттар, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, стандарттау жөніндегі ұсынымдар міндетті тіркеуге жатады.
5-тарау. СТАНДАРТТАУ ЖӨНІНДЕГІ ҚҰЖАТТАРДЫ ҚОЛДАНУ
26-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану
1. Ұлттық, мемлекетаралық стандарттар және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында бұл жөніндегі нұсқаулар болса, қолданылуы міндетті болып табылады.
Техникалық регламенттердің талаптарын орындау және техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін бағалау үшін таңдау бойынша ерікті негізде өзара байланысты стандарттар қолданылады.
Өзара байланысты стандарттарды қолданбау техникалық регламенттердің талаптарын сақтамау ретінде қаралмайды.
Техникалық регламенттерге стандарттардың тізбелеріне енгізілген өзара байланысты стандарттар қолданылмаған жағдайда, сәйкестікті бағалау тәуекелдерді талдау негізінде жүзеге асырылады.
Ұйымдардың стандарттарына сілтемелер нормативтік құқықтық актілерде қолданылмайды.

2. Документы по стандартизации применяются на добровольной основе вне зависимости от страны и места происхождения объектов стандартизации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
3. Если субъект национальной системы стандартизации в добровольном порядке заявил о соответствии объекта стандартизации документу по стандартизации, в том числе в случае применения обозначения документа по стандартизации в маркировке, в эксплуатационной или иной документации, а также если объект стандартизации в добровольном порядке сертифицирован на соответствие требованиям документа по стандартизации, требования документа по стандартизации для него становятся обязательными.
4. Применение физическими и юридическими лицами документов по стандартизации осуществляется с соблюдением авторских прав.
Статья 27. Применение международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств
1. Международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств применяются на территории Республики Казахстан посредством принятия их в качестве национальных и межгосударственных стандартов.
Субъекты национальной системы стандартизации могут напрямую применять международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств для реализации целей организаций с учетом требований пункта 2 статьи 16 настоящего Закона и пункта 2 настоящей статьи, направив соответствующее уведомление в национальный орган по стандартизации.
2. Одними из необходимых условий для применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств являются:
1) членство Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и аккредитации;
2) наличие международных договоров Республики Казахстан о сотрудничестве в сфере стандартизации;
3) наличие договора между национальным органом по стандартизации и международной, региональной, иностранной организацией о сотрудничестве в сфере стандартизации;
4) соблюдение требований держателей подлинников по применению международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств.
Сноска. Статья 27 с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 28. Мониторинг в сфере стандартизации
1. Мониторинг в сфере стандартизации ежегодно осуществляют:
1) технические комитеты по стандартизации по закрепленным объектам стандартизации;
2) национальный орган по стандартизации;

2. Егер Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында өзгеше белгіленбесе, стандарттау жөніндегі құжаттар стандарттау объектілерінің шығарылған еліне және жеріне қарамастан, ерікті негізде қолданылады.
3. Егер ұлттық стандарттау жүйесінің субъектісі ерікті түрде стандарттау объектісінің стандарттау жөніндегі құжатқа сәйкестігі туралы мәлімдесе, оның ішінде стандарттау жөніндегі құжаттың белгілемесі таңбалауда, пайдалану немесе өзге де құжаттамада қолданылған жағдайда, сондай-ақ егер стандарттау объектісі ерікті түрде стандарттау жөніндегі құжаттың талаптарына сәйкестікке сертификатталса, стандарттау жөніндегі құжаттың талаптары ол үшін міндетті болады.
4. Жеке және заңды тұлғалардың стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдануы авторлық құқықтар сақтала отырып жүзеге асырылады.
27-бап. Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын қолдану
1. Халықаралық, өңірлік стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттары Қазақстан Республикасының аумағында оларды ұлттық және мемлекетаралық стандарттар ретінде қабылдау арқылы қолданылады.
Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері ұйымның мақсаттарын іске асыру үшін осы Заңның 16-бабы 2-тармағының және осы баптың 2-тармағының талаптарын ескеріп, стандарттау жөніндегі ұлттық органға тиісті хабарлама жібере отырып, халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын тікелей қолдана алады.
2. Халықаралық, өңiрлiк стандарттарды және шет мемлекеттердiң стандарттарын қолдану үшін қажетті шарттардың бірі мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және аккредиттеу жөнiндегi халықаралық және өңiрлiк ұйымдарға мүше болуы;
2) Қазақстан Республикасының cтандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарының болуы;
3) стандарттау жөніндегі ұлттық орган мен халықаралық, өңірлік, шетелдік ұйым арасында cтандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы шарттың болуы;
4) төлнұсқаларды ұстаушылардың халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын қолдану жөніндегі талаптарын сақтау.
Ескерту. 27-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
28-бап. Стандарттау саласындағы мониторинг
1. Стандарттау саласындағы мониторингті:
1) бекітіп берілген стандарттау объектілері бойынша стандарттау жөніндегі техникалық комитеттер;
2) стандарттау жөніндегі ұлттық орган;

3) государственные органы в пределах компетенции.
2. В мониторинг в сфере стандартизации входят:
1) анализ научно-технического уровня национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов);
2) анализ соответствия национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов) действующим техническим регламентам;
3) анализ обеспеченности национальными стандартами (за исключением военных национальных стандартов) в различных отраслях экономики.
3. Результаты мониторинга, оформленные в виде предложений, направляются в национальный орган по стандартизации по итогам полугодия.
Национальный орган по стандартизации по результатам анализа поступивших предложений инициирует разработку национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), пересмотр действующих национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), отмену национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов) либо внесение в них изменений.
Глава 6. СИСТЕМА КАТАЛОГИЗАЦИИ ДОКУМЕНТОВ ПО СТАНДАРТИЗАЦИИ И ИНФОРМАЦИОННОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
Статья 29. Система каталогизации документов по стандартизации
1. Система каталогизации документов по стандартизации функционирует в целях обеспечения заинтересованных субъектов национальной системы стандартизации сведениями о национальных, межгосударственных стандартах, национальных классификаторах технико-экономической информации по отраслям экономики.
2. Система каталогизации документов по стандартизации включает в себя:
1) формирование и ведение информационных каталогов национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации;
2) формирование и ведение информационных каталогов межгосударственных стандартов;
3) формирование каталога отмененных, замененных и не введенных в действие межгосударственных стандартов;
4) формирование и ведение периодических информационных указателей.
Статья 30. Информационное обеспечение в сфере стандартизации
Информационное обеспечение в сфере стандартизации осуществляется посредством:
1) размещения информации о документах по стандартизации;
2) распространения нормативных технических документов, официальных изданий и их копий;
3) опубликования национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации.
Статья 30-1. Разъяснение национальных стандартов
Разъяснение национальных стандартов осуществляют разрабатывающие их субъекты национальной системы стандартизации.
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 30-1 в соответствии с Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

3) құзыреті шегінде мемлекеттік органдар жыл сайын жүзеге асырады.
2. Стандарттау саласындағы мониторингке:
1) ұлттық стандарттардың (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) ғылыми-техникалық деңгейін талдау;
2) ұлттық стандарттардың (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) қолданыстағы техникалық регламенттерге сәйкестігін талдау;
3) экономиканың әртүрлі салаларында ұлттық стандарттармен (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) қамтамасыз етілуді талдау кіреді.
3. Ұсыныстар түрінде ресімделген мониторинг нәтижелері жартыжылдық қорытындылары бойынша стандарттау жөніндегі ұлттық органға жіберіледі.
Стандарттау жөніндегі ұлттық орган келіп түскен ұсыныстарды талдау нәтижелері бойынша ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) әзірлеуге, қолданыстағы ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) қайта қарауға, ұлттық стандарттардың (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) күшін жоюға не оларға өзгерістер енгізуге бастамашылық жасайды.
6-тарау. СТАНДАРТТАУ ЖӨНІНДЕГІ ҚҰЖАТТАРДЫ КАТАЛОГТАУ ЖҮЙЕСІ ЖӘНЕ АҚПАРАТТЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
29-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесі
1. Стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесі ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерін экономиканың салалары бойынша ұлттық, мемлекетаралық стандарттар, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары туралы мәліметтермен қамтамасыз ету мақсатында жұмыс істейді.
2. Стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесі мыналарды қамтиды:
1) ұлттық стандарттардың және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының ақпараттық каталогтарын қалыптастыру және жүргізу;
2) мемлекетаралық стандарттардың ақпараттық каталогтарын қалыптастыру және жүргізу;
3) күші жойылған, ауыстырылған және қолданысқа енгізілмеген мемлекетаралық стандарттардың каталогын қалыптастыру;
4) мерзімді ақпараттық көрсеткіштерді қалыптастыру және жүргізу.
30-бап. Стандарттау саласындағы ақпараттық қамтамасыз ету
Стандарттау саласындағы ақпараттық қамтамасыз ету:
1) стандарттау жөніндегі құжаттар туралы ақпаратты орналастыру;
2) нормативтік техникалық құжаттарды, ресми басылымдарды және олардың көшірмелерін тарату;
3) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды жариялау арқылы жүзеге асырылады.
30-1-бап. Ұлттық стандарттарды түсіндіру
Ұлттық стандарттарды түсіндіруді оларды әзірлейтін ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері жүзеге асырады.
Ескерту. 30-1-баппен толықтырылды – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 31. Размещение информации о документах по стандартизации
1. Размещение информации о документах по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов, стандартов организаций) осуществляется посредством их обязательного опубликования на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации и в ежемесячных и ежегодных информационных указателях стандартов.
2. К информации о документе по стандартизации относятся:
1) наименование;
2) область применения;
3) дата и номер решения об утверждении, внесении изменений и отмене;
4) сведения о разработчике.
Статья 32. Опубликование
Национальные стандарты, национальные классификаторы технико-экономической информации и рекомендации по стандартизации подлежат опубликованию.
Опубликование осуществляется путем размещения текстов документов по стандартизации на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации.
Статья 33. Национальный знак стандартизации
1. Национальным знаком стандартизации маркируются печатные и электронные издания национальных (за исключением военных национальных стандартов), межгосударственных стандартов и рекомендаций по стандартизации, а также информационные указатели стандартов и каталоги документов по стандартизации.
2. Изображение национального знака стандартизации, технические требования к нему и порядок маркировки устанавливаются национальным стандартом.
Глава 7. МЕЖДУНАРОДНОЕ И РЕГИОНАЛЬНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ СТАНДАРТИЗАЦИИ
Статья 34. Международное и региональное сотрудничество в сфере стандартизации
1. Международное и региональное сотрудничество в сфере стандартизации осуществляется в соответствии с настоящим Законом и международными договорами Республики Казахстан.
2. Международное сотрудничество включает в себя сотрудничество субъектов национальной системы стандартизации с международными организациями по стандартизации и субъектами стандартизации иностранных государств.
3. Региональное сотрудничество включает в себя сотрудничество субъектов национальной системы стандартизации с региональными организациями по стандартизации.
4. Национальный орган по стандартизации координирует участие субъектов национальной системы стандартизации в разработке международных и региональных стандартов.
Глава 8. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 35. Источники финансирования деятельности в сфере стандартизации
1. Финансирование деятельности в сфере стандартизации осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Финансирование деятельности в сфере стандартизации осуществляется за счет:

31-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттар туралы ақпаратты орналастыру
1. Стандарттау жөніндегі құжаттар (әскери ұлттық стандарттарды, ұйымдардың стандарттарын қоспағанда) туралы ақпаратты орналастыру оларды стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында және стандарттардың ай сайынғы және жыл сайынғы ақпараттық көрсеткіштерінде міндетті түрде жариялау арқылы жүзеге асырылады.
2. Стандарттау жөніндегі құжат туралы ақпаратқа:
1) атауы;
2) қолданылу саласы;
3) бекіту, өзгерістер енгізу және күшін жою туралы шешімнің күні мен нөмірі;
4) әзірлеуші туралы мәліметтер жатады.
32-бап. Жариялау
Ұлттық стандарттар, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштары және стандарттау жөніндегі ұсынымдар жариялануға жатады.
Жариялау стандарттау жөніндегі құжаттардың мәтіндерін стандарттау жөніндегі ұлттық органың интернет-ресурсында орналастыру жолымен жүзеге асырылады.
33-бап. Ұлттық стандарттау белгісі
1. Ұлттық стандарттау белгісімен ұлттық (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), мемлекетаралық стандарттардың және стандарттау жөніндегі ұсынымдардың баспа және электрондық басылымдары, сондай-ақ стандарттардың ақпараттық көрсеткіштері мен стандарттау жөніндегі құжаттардың каталогтары таңбаланады.
2. Ұлттық стандарттау белгісінің бейнесі, оған қойылатын техникалық талаптар және таңбалау тәртібі ұлттық стандартта белгіленеді.
7-тарау. СТАНДАРТТАУ САЛАСЫНДАҒЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЖӘНЕ ӨҢІРЛІК ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ
34-бап. Стандарттау саласындағы халықаралық және өңірлік ынтымақтастық
1. Стандарттау саласындағы халықаралық және өңірлік ынтымақтастық осы Заңға және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Халықаралық ынтымақтастық ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттердің стандарттау субъектілерімен ынтымақтастығын қамтиды.
3. Өңірлік ынтымақтастық ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдармен ынтымақтастығын қамтиды.
4. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің халықаралық және өңірлік стандарттарды әзірлеуге қатысуын үйлестіреді.
8-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
35-бап. Стандарттау саласындағы қызметті қаржыландыру көздері
1. Стандарттау саласындағы қызметті қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Стандарттау саласындағы қызметті қаржыландыру:

1) бюджетных средств;
2) средств организаций;
3) добровольных взносов физических и юридических лиц;
4) иных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
За счет бюджетных средств допускается разработка основополагающих национальных стандартов, национальных и межгосударственных стандартов, включаемых в перечни стандартов к техническим регламентам как взаимосвязанных, национальных стандартов, разрабатываемых в реализацию государственных программ, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации для применения в нормативных правовых актах. Остальные виды документов по стандартизации разрабатываются за счет иных источников финансирования.
Сноска. Статья 35 с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 36. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере стандартизации
Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере стандартизации влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 37. Переходные положения
Предварительные национальные стандарты и неправительственные стандарты могут быть приняты в качестве национальных стандартов в течение двенадцати месяцев после введения в действие настоящего Закона.
Статья 38. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ

1) бюджет қаражаты;
2) ұйымдардың қаражаты;
3) жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де қаржы көздері есебінен жүзеге асырылады.
Бюджет қаражаты есебінен: негізге алынатын ұлттық стандарттарды, техникалық регламенттерге стандарттардың тізбелеріне өзара байланысты стандарттар ретінде енгізілетін ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды, мемлекеттік бағдарламалардың, Қазақстан Республикасы Президенті және Қазақстан Республикасы Үкіметі актілерінің іске асырылуы үшін әзірленетін ұлттық стандарттарды, нормативтік құқықтық актілерде қолдану үшін ұлттық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеуге жол беріледі. Стандарттау жөніндегі құжаттардың қалған түрлері өзге қаржыландыру көздері есебінен әзірленеді.
Ескерту. 35-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
36-бап. Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
37-бап. Өтпелі ережелер
Алдын ала ұлттық стандарттар және үкіметтік емес стандарттар осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін он екі ай ішінде ұлттық стандарттар ретінде қабылдануы мүмкін.
38-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ