О почте
Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года № 498-V ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.46
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. По всему тексту слова "информационных систем", "информационной системе", "информационной системой", "информационные системы", "информационную систему" предусматриваются заменены соответственно словами "цифровых систем", "цифровой системе", "цифровой системой", "цифровые системы", "цифровую систему" в соответствии с Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Настоящий Закон устанавливает правовые основы деятельности и регулирует общественные отношения в области почты на территории Республики Казахстан, определяет права и обязанности субъектов почтовой деятельности, компетенцию государственных органов в области почты.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) абонементный ящик – специальный ящик для получения отдельных видов почтовых отправлений, устанавливаемый на производственных объектах операторов почты для использования адресатами;
2) абонентский почтовый ящик – специальный шкаф с ячейками, устанавливаемый в зданиях, жилых домах (жилых зданиях), индивидуальных жилых домах, для получения адресатами почтовых отправлений;
3) адресат (получатель) – пользователь услуг оператора почты, которому адресованы почтовое отправление или почтовый перевод денег;
3-1) специальная почтовая связь – вид курьерской почтовой связи, осуществляемой структурным подразделением Национального оператора почты и обеспечивающей прием, обработку, охрану, перевозку и доставку (вручение) почтовых, специальных и иных отправлений, содержащих любую охраняемую законом тайну, и ценностей, в том числе драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них;
4) именное устройство – устройство для нанесения на документы и почтовые отправления оттисков с указанием наименования оператора почты, его производственного объекта, а также иной информации, определенной оператором почты;
5) бандероль – нерегистрируемое и регистрируемое почтовое отправление с печатными изданиями, деловыми бумагами, документами и другими предметами, размеры, масса и способ упаковки которого предусмотрены в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи;

Пошта туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2016 жылғы 9 сәуірдегі № 498-V ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 46-баптан қараңыз.
Қолданушылар назарына!
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйелерді", "ақпараттық жүйесінде", "ақпараттық жүйесімен", "ақпараттық жүйелерден", "ақпараттық жүйелері", "ақпараттық жүйесіне", "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйелер", "ақпараттық жүйелердің" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйелерді", "цифрлық жүйесінде", "цифрлық жүйесімен", "цифрлық жүйелерден", "цифрлық жүйелері", "цифрлық жүйесіне", "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйелер", "цифрлық жүйелердің" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында пошта саласындағы қызметтің құқықтық негіздерін белгілейді және қоғамдық қатынастарды реттейді, пошта қызметі субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін, пошта саласындағы мемлекеттік органдардың құзыретін айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абонементтік жәшік – пошта жөнелтілімдерінің жекелеген түрлерін алуға арналған, адресаттардың пайдалануы үшін пошта операторларының өндірістік объектілерінде орнатылатын арнаулы жәшік;
2) абоненттік пошта жәшігі – адресаттардың пошта жөнелтілімдерін алуы үшін ғимараттарда, тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда), жеке тұрғын үйлерде орнатылатын, ұяшықтары бар арнайы шкаф;
3) адресат (алушы) – пошта жөнелтілімі немесе пошталық ақша аударымы бағытталған, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы;
3-1) арнайы пошта байланысы – Ұлттық пошта операторының құрылымдық бөлімшесі жүзеге асыратын және заңмен қорғалатын кез келген құпия және құндылықтар, оның ішінде қымбат бағалы металдар, асыл тастар мен олардан жасалған бұйымдар қамтылған пошта жөнелтілімдерін, арнайы және өзге де жөнелтілімдерді қабылдауды, өңдеуді, қорғауды, тасымалдауды және жеткізуді (табыс етуді) қамтамасыз ететін курьерлік пошта байланысының түрі;
4) атаулы құрылғы – құжаттар мен пошта жөнелтілімдеріне пошта операторының, оның өндірістік объектісінің атауы, сондай-ақ пошта операторы айқындаған өзге де ақпарат көрсетілген бедерлерді салуға арналған құрылғы;
5) бандероль – мөлшері, массасы және буып-түю тәсілі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес көзделген, ішіне баспа басылымдары, іскерлік қағаздар, құжаттар және басқа да заттар салынған тіркелмейтін және тіркелетін пошта жөнелтілімі;

6) гибридное отправление – электронное письмо (сообщение), принятое оператором почты к пересылке и доставляемое адресату в виде письма (почтовой карточки), либо письмо (почтовая карточка), принятое оператором почты к пересылке и доставляемое адресату в форме электронного письма (сообщения) на электронную почту или электронный абонентский почтовый ящик;
7) услуга по пересылке гибридного отправления – деятельность оператора почты по приему, обработке, доставке и (или) вручению гибридного отправления;
8) Всемирный почтовый союз – международная организация, состоящая из стран-членов, территории которых образуют единую почтовую территорию для взаимного обмена международными почтовыми отправлениями, целями которой являются обеспечение организации и совершенствования почтовых связей и создание в этой области благоприятных условий для развития международного сотрудничества;
9) акты Всемирного почтового союза – документы, принимаемые на Конгрессе Всемирного почтового союза в соответствии с его Уставом;
10) письменная корреспонденция – нерегистрируемые и регистрируемые письма, почтовые карточки, бандероли и мелкие пакеты;
11) распространение периодических печатных изданий по подписке – предоставление оператором почты на основании заключенного договора с собственником средств массовой информации или его представителем услуги по приему подписки на периодическое печатное издание, в том числе с использованием интернет-ресурса, и осуществлению приема, обработки, перевозки и доставки периодического печатного издания пользователю услуг оператора почты;
12) международная коммерческая корреспонденция с ответом – почтовое отправление, оформленное в соответствии с актами Всемирного почтового союза, содержащее предварительно оплаченное отправителем почтовое отправление возврата;
13) услуги ускоренной почтовой связи – услуги по пересылке почтовых отправлений с режимом ускоренной обработки, перевозки, доставки и (или) вручения почтовых отправлений;
14) отправитель – пользователь услуг оператора почты, который передает оператору почты почтовое отправление или деньги для их пересылки;
15) посылка – регистрируемое почтовое отправление с вещами, предметами и товарами, размеры, масса и упаковка которого предусмотрены в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи;
16) курьер – работник оператора почты или физическое лицо, имеющее договор с оператором почты, которое принимает регистрируемое почтовое отправление у отправителя за пределами производственного объекта и вручает почтовое отправление по указанному адресу на почтовом отправлении;

6) гибридтік жөнелтілім – пошта операторы жіберуге қабылдаған және адресатқа хат (пошта карточкасы) түрінде жеткізілетін электрондық хат (хабар) не пошта операторы жіберуге қабылдаған және адресатқа электрондық поштаға немесе электрондық абоненттік пошта жәшігіне электрондық хат (хабар) нысанында жеткізілетін хат;
7) гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша көрсетілетін қызмет – пошта операторының гибридтік жөнелтілімді қабылдау, өңдеу, жеткізу және (немесе) табыс ету бойынша қызметі;
8) Дүниежүзілік пошта одағы – аумақтары халықаралық пошта жөнелтілімдерімен өзара алмасу үшін біртұтас пошта аумағын құрайтын мүше елдерден тұратын, мақсаты пошта байланыстарын ұйымдастыру мен жетілдіруді қамтамасыз ету және осы саладағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылатын халықаралық ұйым;
9) Дүниежүзілік пошта одағының актілері – Дүниежүзілік пошта одағының Конгресінде оның Жарғысына сәйкес қабылданатын құжаттар;
10) жазбаша хат-хабар – тіркелмейтін және тіркелетін хаттар, пошта карточкалары, бандерольдер және ұсақ пакеттер;
11) жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдарын тарату – пошта операторының бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иесімен немесе оның өкілімен жасалған шарт негізінде мерзімді баспасөз басылымына жазылуды, оның ішінде интернет-ресурсты пайдалана отырып қабылдау және мерзімді баспасөз басылымын қабылдауды, өңдеуді, тасымалдауды және пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыға жеткізуді жүзеге асыру бойынша көрсетілетін қызметті ұсынуы;
12) жауап қайтарылатын халықаралық коммерциялық хат-хабар – Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес ресімделген, жөнелтуші алдын ала ақысын төлеген қайтарылатын пошта жөнелтілімін қамтитын пошта жөнелтілімі;
13) жеделдетілген пошта байланысының көрсетілетін қызметтері – пошта жөнелтілімдерін жедел өңдеу, тасымалдау, жеткізу және (немесе) табыс ету режиміндегі пошта жөнелтілімдерін жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер;
14) жөнелтуші – пошта жөнелтілімін немесе ақшаны жіберу үшін оларды пошта операторына беретін, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы;
15) жіберілім – мөлшері, массасы және буып-түю тәсілі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес көзделген, нәрселер, заттар мен тауарлар салынған тіркелетін пошта жөнелтілімі;
16) курьер – тіркелетін пошта жөнелтілімін өндірістік объектілерден тыс жерлерде жөнелтушіден қабылдайтын және пошта жөнелтілімін пошта жөнелтілімінде көрсетілген мекенжай бойынша табыс ететін пошта операторының жұмыскері немесе пошта операторымен жасасқан шарты бар жеке тұлға;

17) услуги курьерской почтовой связи – услуги по приему, перевозке и вручению регистрируемых почтовых отправлений, оказываемые курьером;
17-1) почтовое отправление с объявленной ценностью – почтовое отправление (кроме почтовой карточки), при подаче которого отправителем объявляется его стоимость путем представления подтверждающих документов в порядке, определяемом уполномоченным органом в области почты;
18) операционный день – рабочее время, в течение которого оператор почты предоставляет почтовые услуги;
19) производственный объект – здание, помещение в здании, предназначенные и оборудованные для осуществления деятельности в области почты оператором почты;
20) почта – вид связи, обеспечивающий на территории Республики Казахстан предоставление операторами почты комплекса услуг и осуществление иной деятельности в соответствии с актами Всемирного почтового союза и настоящим Законом;
21) универсальные услуги почтовой связи – услуги, входящие в состав универсальных услуг связи, которые оказываются любому пользователю услуг оператора почты в любом населенном пункте в заданный срок с установленным качеством и уровнем цен, обеспечивающими доступность этих услуг;
22) услуги почтовой связи – деятельность операторов почты по пересылке регистрируемых и нерегистрируемых почтовых отправлений, почтовых переводов денег, гибридных отправлений, распространению периодических печатных изданий, реализации знаков почтовой оплаты и филателистической продукции;
23) средства почтовой связи – технические средства, оборудование и технологии, используемые для предоставления услуг почтовой связи;
24) исключен Законом РК от 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25) почтовая сеть – совокупность производственных объектов и почтовых маршрутов, используемых при предоставлении оператором почты услуг почтовой связи;
26) почтовые отправления – письменная корреспонденция, посылки, принятые к пересылке оператором почты;
27) доставка почтового отправления – перемещение почтового отправления из производственных объектов места назначения в абонементный ящик или абонентский почтовый ящик, или по иному адресу, указанному отправителем;
28) пересылка почтового отправления – совокупность операций приема, обработки, перевозки и (или) передачи, доставки и (или) вручения почтового отправления;
29) прием почтового отправления – оформление оператором почты для дальнейшей перевозки почтового отправления, принятого от отправителя;

17) курьерлік пошта байланысының көрсетілетін қызметтері – курьер көрсететін, тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қабылдау, тасымалдау және табыс ету бойынша көрсетілетін қызметтер;
17-1) құндылығы жарияланған пошта жөнелтілімі – пошта жөнелтілімі (пошта карточкасынан басқа), оны беру кезінде жөнелтуші оның құнын пошта саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен растаушы құжаттарды ұсыну арқылы жариялайды;
18) операциялық күн – пошта операторы пошталық көрсетілетін қызметтер ұсынатын жұмыс уақыты;
19) өндірістік объект – пошта операторының пошта саласындағы қызметті жүзеге асыруына арналған және сол үшін жабдықталған ғимарат, ғимараттағы үй-жай;
20) пошта – пошта операторларының Қазақстан Республикасының аумағында Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне және осы Заңға сәйкес көрсетілетін қызметтер кешенін ұсынуын және өзге де қызметті жүзеге асыруын қамтамасыз ететін байланыс түрі;
21) пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері – байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерінің құрамына кіретін, кез келген елді мекенде көрсетілген мерзімде белгіленген сапада және осы көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ететін баға деңгейінде пошта операторының көрсетілетін қызметтерін кез келген пайдаланушыға көрсетілетін қызметтер;
22) пошта байланысының көрсетілетін қызметтері – пошта операторының тіркелетін және тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін, пошталық ақша аударымдарын, гибридтік жөнелтілімдерді жіберу, мерзімді баспа басылымдарын тарату, пошта төлемі белгілерін және филателиялық өнімдерді өткізу бойынша қызметі;
23) пошта байланысының құралдары – пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін қолданылатын техникалық құралдар, жабдық және технологиялар;
24) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
25) пошта желісі – пошта операторы пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну кезінде пайдаланылатын өндірістік объектілер мен пошта маршруттарының жиынтығы;
26) пошта жөнелтілімдері – пошта операторы жіберуге қабылдаған жазбаша хат-хабар, жіберілімдер;
27) пошта жөнелтілімін жеткізу – пошта жөнелтілімін межелі жердегі өндірістік объектілерден абонементтік жәшікке немесе абоненттік пошта жәшігіне немесе жөнелтуші көрсеткен өзге де мекенжай бойынша апару;
28) пошта жөнелтілімін жіберу – пошта жөнелтілімін қабылдау, өңдеу, тасымалдау және (немесе) беру, жеткізу және (немесе) табыс ету операцияларының жиынтығы;
29) пошта жөнелтілімін қабылдау – жөнелтушіден қабылданған пошта жөнелтілімін одан әрі тасымалдау үшін пошта операторының ресімдеуі;

30) обработка почтового отправления – производственные операции с почтовыми отправлениями, обеспечивающие их подготовку к перевозке;
31) вручение почтового отправления – выдача почтового отправления лично адресату или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности, либо третьим лицам путем получения согласия адресата через процесс подтверждения права посредством ввода пароля (пин-кода) или сканирования штрих-кода;
32) перевозка почтового отправления – перемещение (транспортировка) почтового отправления из пункта отправления до производственных объектов места назначения для доставки и (или) вручения почтового отправления;
33) почтовый индекс – условное цифровое и буквенное обозначение адреса, присваиваемое объектам недвижимости для их административно-территориальной идентификации и систематизации в целях ускорения пересылки почтового отправления или почтового перевода денег;
34) почтовая карточка – нерегистрируемое или регистрируемое почтовое отправление с письменным сообщением на специальном стандартном бланке;
35) почтовая деятельность – предоставление услуг почтовой связи через почтовые сети;
36) субъекты почтовой деятельности – операторы почты и пользователи услуг оператора почты;
37) оператор почты – зарегистрированное на территории Республики Казахстан физическое или юридическое лицо, предоставляющее услуги в области почтовой деятельности;
38) пользователь услуг оператора почты – физическое или юридическое лицо, являющееся потребителем услуг, предоставляемых оператором почты, в том числе на основании договоров, заключаемых им с оператором почты;
39) уполномоченный орган в области почты (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности в области почты на территории Республики Казахстан;
40) знаки почтовой оплаты – знаки, подтверждающие оплату услуг почтовой связи, наносимые оператором почты на отправления письменной корреспонденции, в том числе почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные и иные знаки;
41) государственные знаки почтовой оплаты – почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные и иные знаки, вводимые в обращение уполномоченным органом, которые подтверждают оплату услуг Национального оператора почты;

30) пошта жөнелтілімін өңдеу – пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға дайындауды қамтамасыз ететін, олармен жасалатын өндірістік операциялар;
31) пошта жөнелтілімін табыс ету – пошта жөнелтілімін адресаттың өзіне немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адамына не парольді (пин-кодты) енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен құқықты растау процесі арқылы адресаттың келісімін алу жолымен үшінші тұлғаларға беру;
32) пошта жөнелтілімін тасымалдау – пошта жөнелтілімін жеткізу және (немесе) табыс ету үшін пошта жөнелтілімін жөнелту пунктінен межелі жердегі өндірістік объектілерге дейін апару (тасымалдау);
33) пошта индексі – пошта жөнелтілімін немесе пошталық ақша аударымын жіберуді жылдамдату мақсатында жылжымайтын мүлік объектілеріне оларды әкімшілік-аумақтық сәйкестендіру және жүйелендіру үшін берілетін, мекенжайдың шартты цифрлық және әріптік белгіленуі;
34) пошта карточкасы – арнаулы стандартты бланкіге жазбаша хабар жазылған, тіркелмейтін немесе тіркелетін пошта жөнелтілімі;
35) пошта қызметі – пошта желілері арқылы пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну;
36) пошта қызметі субъектілері – пошта операторлары және пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар;
37) пошта операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, пошта қызметі саласында көрсетілетін қызметтерді ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
38) пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы – пошта операторы ұсынатын, оның ішінде пошта операторымен өзі жасасқан шарттар негізінде ұсынылатын көрсетілетін қызметтерді тұтынушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
39) пошта саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының аумағында пошта саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, мемлекеттік бақылауды, қызметті үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
40) пошта төлемінің белгілері – пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне ақы төленгенін растайтын, пошта операторы жазбаша хат-хабар жөнелтілімдеріне жапсыратын белгілер, оның ішінде пошта маркалары, блоктар, маркалы конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, электрондық және өзге де белгілер;
41) пошта төлемінің мемлекеттік белгілері – айналымға уәкілетті орган енгізетін, Ұлттық пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төленгенін растайтын пошта маркалары, блоктар, маркалы конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, электрондық және өзге де белгілер;

42) почтовый штемпель – устройство для нанесения на документы и почтовые отправления оттисков с обозначением наименования производственного объекта, осуществившего прием почтового отправления, места отправления, даты и времени приема почтового отправления, наименования производственного объекта, осуществившего получение почтового отправления, места назначения, даты и времени получения, наименования производственного объекта, доставившего и (или) вручившего почтовое отправление, даты и времени доставки и (или) вручения;
43) почтовый перевод денег – услуга почтовой связи по выполнению оператором почты поручения отправителя на пересылку денег адресату в соответствии с настоящим Законом и актами Всемирного почтового союза;
44) почтовая тайна – сведения о почтовом адресе, персональных данных пользователей услуг оператора почты, почтовых отправлениях, их внутреннем содержании и месте нахождения;
45) почтовый адрес (далее – адрес) – место, определяемое пользователем услуг оператора почты, для доставки и (или) вручения почтовых отправлений и почтовых переводов денег;
46) почтомат – автоматизированное устройство, предназначенное для приема, отправки, хранения, доставки (вручения) и получения почтовых отправлений, за исключением почтового перевода денег;
47) почтальон – работник, состоящий в трудовых отношениях с оператором почты, который осуществляет прием почтового отправления от отправителя, а также доставку и (или) вручение почтового отправления;
48) идентификация – процедура сравнения представленных сведений со сведениями о физическом лице, необходимая для предоставления услуг;
49) назначенный оператор – оператор почты, назначаемый уполномоченным органом для обеспечения оказания услуг почтовой связи и выполнения относящихся к ним обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза, на всей территории Республики Казахстан;
50) тариф – размер оплаты услуг оператора почты;
51) регистрируемое почтовое отправление – письменная корреспонденция, посылка, принимаемые с выдачей отправителю подтверждающего документа на бумажном носителе либо в электронной форме с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода) и вручаемые под роспись либо иным способом с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, цифровых систем, подтверждающих такое вручение;
52) нерегистрируемое почтовое отправление – письменная корреспонденция, принимаемая через производственные объекты без выдачи отправителям квитанции об их приеме (без присвоения номера почтовой регистрации, идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода) и доставляемая без получения расписки;

42) пошта штемпелі – құжаттар мен пошта жөнелтілімдеріне: пошта жөнелтілімін қабылдауды жүзеге асырған өндірістік объектінің атауы, пошта жөнелтілімінің жөнелтілу орны, қабылданған күні мен уақыты; пошта жөнелтілімін алуды жүзеге асырған өндірістік объектінің атауы, межелі жері, алынған күні мен уақыты; пошта жөнелтілімін жеткізген және (немесе) табыс еткен өндірістік объектінің атауы, жеткізілген және (немесе) табыс етілген күні мен уақыты көрсетілген бедерлерді салуға арналған құрылғы;
43) пошталық ақша аударымы – осы Заңға және Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес жөнелтушінің адресатқа ақша жіберуге арналған тапсырмасын пошта операторының орындауы бойынша пошта байланысының көрсетілетін қызметі;
44) пошталық құпия – пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың пошталық мекенжайы, дербес деректері, пошта жөнелтілімдері, олардың ішіндегісі мен орналасқан жері туралы мәліметтер;
45) пошталық мекенжай (бұдан әрі – мекенжай) – пошта жөнелтілімдерін және пошталық ақша аударымын жеткізу және (немесе) табыс ету үшін пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы айқындайтын жер;
46) поштамат – пошталық ақша аударымын қоспағанда, пошта жөнелтілімдерін қабылдауға, жіберуге, сақтауға, жеткізуге (табыс етуге) және алуға арналған автоматтандырылған құрылғы;
47) пошташы – пошта операторымен еңбек қатынастарында тұратын, жөнелтушіден пошта жөнелтілімдерін қабылдауды, сондай-ақ пошта жөнелтілімін жеткізуді және (немесе) табыс етуді жүзеге асыратын жұмыскер;
48) сәйкестендіру – қызметтер көрсету үшін қажетті, ұсынылған мәліметтерді жеке тұлға туралы мәліметтермен салыстыру рәсімі;
49) тағайындалған оператор – пошта байланысының қызметтерін көрсетуді қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен туындайтын, өздеріне қатысты міндеттемелерді орындау үшін уәкілетті орган тағайындайтын пошта операторы;
50) тариф – пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу мөлшері;
51) тіркелетін пошта жөнелтілімі – пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) беріле отырып, жөнелтушіге қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда растау құжаты беріліп қабылданатын және қол қойғызып не осындай табыс етуді өзге де тәсілмен растайтын автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты, цифрлық жүйелерді пайдалана отырып табыс етілетін жазбаша хат-хабар, сәлем-сауқат;
52) тіркелмейтін пошта жөнелтілімі – жөнелтушілерге қабылданғаны туралы түбіртек берместен (пошталық тіркеу нөмірін, сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код берместен) өндірістік объектілер арқылы қабылданатын және қолхат алмай жеткізілетін жазбаша хат-хабар;

53) национальная почтовая сеть – почтовая сеть Национального оператора почты, действующая на всей территории Республики Казахстан, через которую предоставляются пользователям услуг оператора почты услуги;
54) Национальный оператор почты – оператор почты, определяемый уполномоченным органом в области почты, созданный в организационно-правовой форме акционерного общества, на которого возложены обязательства, предусмотренные настоящим Законом;
55) почтовое отправление с наложенным платежом – почтовое отправление, при подаче которого отправитель поручает оператору почты получить с адресата установленную им сумму денег (сумму наложенного платежа) и выслать ее по адресу отправителя;
56) филателистическая продукция – государственные знаки почтовой оплаты, являющиеся объектами коллекционирования, снятые с почтового обращения в соответствии с правилами выпуска, реализации государственных знаков почтовой оплаты и филателистической продукции;
57) франкировальная машина – устройство, предназначенное для нанесения на письменную корреспонденцию оттисков, подтверждающих оплату услуг почтовой связи, дату приема письменной корреспонденции и другую информацию;
58) международный ответный купон – документ, вводимый в обращение Всемирным почтовым союзом, подлежащий обмену в любой стране-члене Всемирного почтового союза на почтовые марки, представляющий собой минимальную плату простого международного письма массой до двадцати грамм, пересылаемого воздушным транспортом;
59) место международного почтового обмена – производственный объект, в котором осуществляется обработка входящих и исходящих международных почтовых отправлений, а также производится органами государственных доходов таможенный контроль указанных отправлений;
60) международное почтовое отправление – почтовое отправление, принимаемое для пересылки за пределы территории Республики Казахстан, поступающее на территорию Республики Казахстан либо следующее транзитом через территорию Республики Казахстан;
61) письмо – нерегистрируемое и регистрируемое почтовое отправление, пересылаемое с письменным сообщением и другими мелкими предметами, размеры, масса и упаковка которого предусмотрены в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи;
62) внутреннее почтовое отправление – почтовое отправление, принимаемое для пересылки в пределах территории Республики Казахстан;
63) электронный абонентский почтовый ящик – доменное имя пользователя услуг оператора почты, являющееся адресом электронной почты и создаваемое в цифровой системе оператора почты, Национального оператора почты для передачи электронных писем (сообщений), документов, информации и (или) гибридных отправлений и их хранения;

53) ұлттық пошта желісі – Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында әрекет ететін, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға сол арқылы қызметтер ұсынылатын Ұлттық пошта операторының пошта желісі;
54) Ұлттық пошта операторы – осы Заңда көзделген міндеттемелер жүктелген, акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, пошта саласындағы уәкілетті орган айқындайтын пошта операторы;
55) үстеме төлемді пошта жөнелтілімі – беру кезінде жөнелтуші пошта операторына адресаттан өзі белгілеген ақша сомасын (үстеме төлем сомасын) алуды және оны жөнелтушінің мекенжайына жіберуді тапсыратын пошта жөнелтілімі;
56) филателиялық өнім – коллекция объектілері болып табылатын, пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін және филателиялық өнімді шығару, өткізу қағидаларына сәйкес пошта айналымынан алынған пошта төлемінің мемлекеттік белгілері;
57) франкирлеу машинасы – жазбаша хат-хабарға пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне ақы төленгенін, жазбаша хат-хабардың және басқа да ақпараттың қабылданған күнін растайтын бедерлер салуға арналған құрылғы;
58) халықаралық қайтарым купоны – Дүниежүзілік пошта одағы айналымға енгізетін, Дүниежүзілік пошта одағына мүше кез келген елде пошта маркаларына айырбастауға жататын, әуе көлігімен жіберілетін, массасы жиырма грамға дейінгі жай халықаралық хаттың ең төмен ақысын білдіретін құжат;
59) халықаралық пошта алмасу орны – халықаралық кіріс және шығыс пошта жөнелтілімдерін өңдеу жүзеге асырылатын, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары көрсетілген жөнелтілімдерге кедендік бақылау жүргізетін өндірістік объект;
60) халықаралық пошта жөнелтілімі – Қазақстан Республикасы аумағының тыс жерлерге жіберу үшін қабылданатын, Қазақстан Республикасының аумағына келіп түсетін не Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін пошта жөнелтілімі;
61) хат – мөлшері, массасы және буып-түю тәсілі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес көзделген, жазбаша хабарламамен және басқа да ұсақ заттармен бірге жіберілетін, тіркелмейтін және тіркелетін пошта жөнелтілімі;
62) ішкі пошта жөнелтілімі – Қазақстан Республикасының аумағы шегінде жіберу үшін қабылданатын пошта жөнелтілімі;
63) электрондық абоненттік пошта жәшігі – электрондық пошта мекенжайы болып табылатын және электрондық хаттарды (хабарламаларды), құжаттарды, ақпараттарды және (немесе) гибридтік жөнелтілімдерді беру және оларды сақтау үшін пошта операторының, Ұлттық пошта операторының цифрлық жүйесінде құрылатын, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының домендік атауы;

64) электронное письмо (сообщение) – информация, пересылаемая в электронной форме с использованием сети телекоммуникаций, интернета или электронных носителей.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 28.12.2017 № 128-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.11.2021 № 72-VII (вводится в действие с 01.01.2022); от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на пользователей услуг оператора почты, а также на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в области почты на территории Республики Казахстан.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о почте
1. Законодательство Республики Казахстан о почте основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Основные цели, задачи и принципы государственного регулирования в области почтовой связи
1. Основными целями государственного регулирования в области почтовой связи являются развитие отрасли почтовой связи, регулирование и расширение рынка услуг в области почтовой связи.
2. Основными задачами государственного регулирования в области почтовой связи являются:
1) формирование и развитие почтовой деятельности, предоставление услуг почтовой связи в Республике Казахстан и организация их реализации;
2) регулирование деятельности по почтовым обращениям государственных знаков почтовой оплаты.
3. Основными принципами государственного регулирования в области почтовой связи являются:
1) соблюдение законности при осуществлении деятельности в области почтовой связи;
2) доступность услуг почтовой связи пользователям услуг оператора почты на территории Республики Казахстан;
3) соблюдение операторами почты прав и законных интересов пользователей услуг оператора почты;
4) свобода перемещения почтовых отправлений на территории Республики Казахстан и транзита международных почтовых отправлений через территорию Республики Казахстан;

64) электрондық хат (хабар) – телекоммуникациялар желісін, интернет немесе электрондық жеткізгіштерді пайдалана отырып, электрондық нысанда жіберілетін ақпарат.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 28.12.2017 № 128-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.11.2021 № 72-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заңның күші Қазақстан Республикасының аумағында пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға, сондай-ақ пошта саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3-бап. Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4-бап. Пошта байланысы саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары
1. Пошта байланысы саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі мақсаттары пошта байланысы саласын дамыту, пошта байланысы саласындағы көрсетілетін қызметтер нарығын реттеу және кеңейту болып табылады.
2. Пошта байланысы саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасында пошта қызметін қалыптастыру мен дамыту, көрсетілетін пошта байланысы қызметтерін ұсыну және оларды іске асыруды ұйымдастыру;
2) пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінің пошта айналымы жөніндегі қызметті реттеу.
3. Пошта байланысы саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) пошта байланысы саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде заңдылықтың сақталуы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға көрсетілетін пошта байланысы қызметтерінің қолжетімді болуы;
3) пошта операторларының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін пошта операторларының сақтауы;
4) Қазақстан Республикасының аумағында пошта жөнелтілімдері қозғалысының және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдері транзитінің еркіндігі;

5) равенство прав физических и юридических лиц при предоставлении услуг почтовой связи и использовании результатов этой деятельности;
6) обеспечение почтовой тайны;
7) обеспечение развития и функционирования национальной почтовой сети в Республике Казахстан;
8) единство правил и требований в области почтовой связи для операторов почты при оказании услуг почтовой связи пользователям услуг оператора почты.
Сноска. Статья 4 – в редакции Закона РК от 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В ОБЛАСТИ ПОЧТЫ
Статья 5. Компетенция государственных органов в области почты
1. Уполномоченный орган:
1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в пределах своей компетенции;
1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области почтовой связи в соответствии с основными целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
3) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) утверждает правила по присвоению почтовых индексов в Республике Казахстан;
8) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9) исключен Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) утверждает по согласованию с органами национальной безопасности требования к сетям и средствам почтовой связи для целей проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, а также правила взаимодействия при внедрении и эксплуатации аппаратно-программных и технических средств проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на почтовых сетях Республики Казахстан;

5) көрсетілетін пошта байланысы қызметтерін ұсыну және осы қызметтің нәтижелерін пайдалану кезінде жеке және заңды тұлғалар құқықтарының теңдігі;
6) пошта құпиясын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасында ұлттық пошта желісінің дамуын және жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
8) пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға пошта байланысының қызметтерін көрсету кезінде пошта операторлары үшін пошта байланысы саласындағы қағидалар мен талаптар бірлігі.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. ПОШТА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
5-бап. Пошта саласындағы мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Уәкілетті орган:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік функцияларды, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;
1-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пошта байланысы саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
2) осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пошта байланысы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
4) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
6) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) Қазақстан Республикасында пошта индекстерін беру жөніндегі қағидаларды бекітеді;
8) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) алып тасталды – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
10) ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу бойынша жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізу мақсатында пошта байланысы желілері мен құралдарына қойылатын талаптарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының пошта желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізудің аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдарын енгізу және пайдалану кезіндегі өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекітеді;

11) выступает от имени Правительства Республики Казахстан и в пределах полномочий, определенных Правительством Республики Казахстан, представляет и защищает интересы Казахстана в области почтовой связи при взаимодействии с другими государствами, международными союзами и международными организациями;
12) исключен Законом РК от 28.12.2017 № 128-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
13) утверждает правила назначения и отзыва полномочий назначенного оператора;
14) назначает и отзывает полномочия назначенного оператора;
15) исключен Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16) утверждает правила предоставления услуг почтовой связи;
17) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19) исключен Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20) исключен Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21) утверждает показатели качества универсальных услуг почтовой связи;
22) утверждает единый перечень персональных данных пользователей услуг оператора почты, необходимый и достаточный для оказания услуг операторами почты;
23) определяет Национального оператора почты;
23-1) утверждает правила возмещения затрат по государственным услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах;
24) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов:
1) оказывают содействие операторам почты в размещении на их территории производственных объектов;
1-1) выделяют нежилые помещения для производственных объектов операторов почты в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

11) Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өкілеттіктер шегінде әрекет етеді, басқа мемлекеттермен, халықаралық одақтармен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл кезінде Қазақстанның пошта байланысы саласындағы мүдделерін білдіреді және қорғайды;
12) алып тасталды - ҚР 28.12.2017 № 128-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
13) операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу қағидаларын бекітеді;
14) операторды тағайындайды және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алады;
15) алып тасталды – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
16) пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекітеді;
17) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
18) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
19) алып тасталды – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
20) алып тасталды – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
21) пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекітеді;
22) пошта операторларының қызметтер көрсетуіне қажетті және жеткілікті, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың дербес деректерінің бірыңғай тізбесін бекітеді;
23) Ұлттық пошта операторын айқындайды;
23-1) Ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде көрсететін мемлекеттік қызметтері бойынша шығындарды өтеу қағидаларын бекітеді;
24) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдері:
1) пошта операторларына өздерінің аумақтарына өндірістік объектілерді орналастыруында жәрдем көрсетеді;
1-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пошта операторларының өндірістік объектілері үшін тұрғын емес үй-жайлар бөледі;

2) содействуют эффективному функционированию почтовой связи на территории административно-территориальной единицы, в том числе при необходимости принимают меры по сохранению отделений почтовой связи;
3) проводят работу с органами управления объектами кондоминиума, собственниками жилых и нежилых зданий по обеспечению ими абонентских почтовых ящиков и их надлежащей эксплуатации.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными законами РК от 28.12.2016 № 36-VІ (вводится в действие по истечении двух месяцев после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2017 № 128-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.06.2026 № 320-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6. Обеспечение тайны в области почты
1. Каждому пользователю услуг оператора почты государством гарантируется право на почтовую тайну. Ограничения этого права допускаются только в случаях и порядке, прямо установленных законами Республики Казахстан.
2. Тайна в области почты подразделяется на почтовую тайну и банковскую тайну. Требования по соблюдению и обеспечению почтовой тайны и банковской тайны устанавливаются настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Операторы почты обязаны соблюдать требования по обеспечению тайны в области почты. Работники операторов почты, принимающие участие в процессе вскрытия почтовых отправлений, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, не вправе оглашать информацию, связанную с соблюдением почтовой тайны, за исключением случаев, прямо установленных законами Республики Казахстан.
4. Должностные лица и другие работники операторов почты, а также иные физические и юридические лица, допустившие нарушения тайны в области почты, привлекаются к ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан.

2) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында пошта байланысының тиімді жұмыс істеуіне жәрдемдеседі, оның ішінде қажет болған кезде пошта байланысы бөлімшелерін сақтау жөніндегі шараларды қабылдайды;
3) кондоминиум объектілерін басқару органдарымен, тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың меншік иелерімен олардың абоненттік пошта жәшіктерін қамтамасыз етуі және оларды тиісінше пайдалану жөнінде жұмыс жүргізеді.
Ескерту. 5-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 28.12.2016 № 36-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2017 № 128-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.06.2026 № 320-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-бап. Пошта саласындағы құпияны қамтамасыз ету
1. Мемлекет әрбір пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыға пошта құпиясы құқығына кепілдік береді. Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей белгіленген жағдайларда және тәртіппен ғана осы құқықты шектеулерге жол беріледі.
2. Пошта саласындағы құпия пошта құпиясы және банк құпиясы болып бөлінеді. Пошта құпиясын және банк құпиясын сақтау және қамтамасыз ету жөніндегі талаптар осы Заңда және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.
3. Пошта операторлары пошта саласындағы құпияны қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтауға міндетті. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, пошта жөнелтілімдерін ашу процесіне қатысқан пошта операторларының жұмыскерлері Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей белгіленген жағдайларды қоспағанда, пошта құпиясын сақтаумен байланысты ақпаратты жариялауға құқылы емес.
4. Пошта саласындағы құпияның бұзылуына жол берген пошта операторларының лауазымды адамдары мен басқа да жұмыскерлері, сондай-ақ өзге де жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.

5. Осмотр, выемка и арест почтовых отправлений осуществляются судами, правоохранительными и специальными государственными органами только в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 7. Взаимодействие операторов почты с органами, осуществляющими оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность
1. Операторы почты, осуществляющие почтовую деятельность на территории Республики Казахстан, обязаны в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан обеспечивать органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность на сетях почтовой связи, организационные и технические возможности проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на всех сетях почтовой связи, доступ к служебной информации о пользователях услуг оператора почты, а также принимать меры по недопущению раскрытия форм и методов проведения указанных мероприятий.
Уполномоченный орган по согласованию с органами национальной безопасности определяет требования к сетям и средствам почтовой связи для целей проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, а также правила взаимодействия при внедрении и эксплуатации аппаратно-программных и технических средств проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на почтовых сетях Республики Казахстан.
Операторы почты обязаны устанавливать на почтовых сетях технические средства и оборудование, которые обеспечивают проведение оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, сбор и хранение информации о персональных данных. Сроки хранения информации о персональных данных определяются правилами предоставления услуг почтовой связи.
2. Взаимоотношения операторов почты с органами, осуществляющими оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность, регулируются законами Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности", "О контрразведывательной деятельности" и настоящим Законом.
Сноска. Статья 7 в редакции Закона РК от 28.12.2016 № 36-VІ (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 8. Тарифы на услуги в области почты
1. Тарифы на услуги в области почты устанавливаются операторами почты самостоятельно на основе обоснованных затрат, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
2. Предельный уровень цен на субсидируемые универсальные услуги в области почты регулируется уполномоченным органом в порядке, определенном уполномоченным органом.
Сноска. Статья 8 с изменением, внесенным Законом РК от 28.12.2016 № 34-VІ (вводится в действие с 01.01.2017).

5. Пошта жөнелтілімдерін қарап-тексеруді, алуды және тыйым салуды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда ғана соттар, құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
7-бап. Пошта операторларының жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдармен өзара іс-қимылы
1. Қазақстан Республикасының аумағында пошта қызметін жүзеге асыратын пошта операторлары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес пошта байланысы желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдарға барлық пошта байланысы желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізудің ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндіктерін, пошта операторы көрсететін қызметтерді пайдаланушылар туралы қызметтік ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етуге, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларды жүргізудің нысандары мен әдістерін ашуға жол бермеу жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Уәкілетті орган ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу бойынша жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізу мақсаттары үшін пошта байланысы желілері мен құралдарына қойылатын талаптарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының пошта желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізудің аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдарын енгізу және пайдалану кезіндегі өзара іс-қимыл жасау қағидаларын айқындайды.
Пошта операторлары пошта желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізуді, дербес деректер туралы ақпарат жинауды және сақтауды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен жабдықты орнатуға міндетті. Дербес деректер туралы ақпаратты сақтау мерзімі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында айқындалады.
2. Пошта операторларының жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдармен өзара қарым-қатынастары "Жедел-іздестіру қызметі туралы", "Қарсы барлау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарымен және осы Заңмен реттеледі.
Ескерту. 7-бап жаңа редакцияда - ҚР 28.12.2016 № 36-VI Заңымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
8. Пошта саласында көрсетілетін қызметтерге тарифтер
1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, пошта саласында көрсетілетін қызметтерге тарифтерді пошта операторлары негізделген шығындар негізінде өзі дербес белгілейді.
2. Пошта саласындағы субсидияланатын әмбебап көрсетілетін қызметтерге бағалардың шекті деңгейін уәкілетті орган айқындаған тәртіппен уәкілетті орган реттейді.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 28.12.2016 № 34-VI (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Глава 3. ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В ОБЛАСТИ ПОЧТЫ
Статья 9. Деятельность в области почты
1. В Республике Казахстан действуют следующие виды деятельности в области почты:
1) почтовая деятельность;
2) иная деятельность в области почты в соответствии с настоящим Законом.
2. К почтовой деятельности относятся следующие услуги почтовой связи:
1) универсальные услуги почтовой связи;
2) услуги по пересылке регистрируемых почтовых отправлений;
3) услуги ускоренной и курьерской почтовой связи;
4) почтовые переводы денег;
5) услуги по распространению периодических печатных изданий по подписке и розничной продаже;
6) услуги по реализации знаков почтовой оплаты и филателистической продукции;
7) услуги по пересылке гибридного отправления;
8) услуги специальной почтовой связи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи";
9) иные услуги, предоставление которых неразрывно связано с услугами почтовой связи.
3. К иной деятельности в области почты относятся:
1) банковские операции, финансовые услуги, предусмотренные законами Республики Казахстан;
2) услуги по перевозке, обработке, складированию и хранению товаров (грузов);
3) совершение юридических действий на условиях договора поручения и (или) комиссии в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
4) услуги по доставке пенсий, пособий и иных социальных выплат.
Статья 9-1. Служба специальной почтовой связи
1. Служба специальной почтовой связи выполняет особые уставные задачи по обеспечению защиты сведений, составляющих государственные секреты, при пересылке специальных отправлений по каналам специальной почтовой связи.
2. Служба специальной почтовой связи является единым структурным подразделением Национального оператора почты, предоставляет услуги специальной почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Личный состав службы специальной почтовой связи обеспечивается форменной одеждой в соответствии с утвержденными Национальным оператором почты образцами форменной одежды, а также служебным оружием, специальными средствами защиты и связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Организационная деятельность службы специальной почтовой связи, а также порядок предоставления услуг и перечень пользователей услугами специальной почтовой связи определяются уполномоченным органом.
5. Специальные отправления, перевозимые сотрудниками службы специальной почтовой связи, не подлежат досмотру и задержанию, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.

3-тарау. ПОШТА САЛАСЫНДАҒЫ ҚЫЗМЕТ
9-бап. Пошта саласындағы қызмет
1. Қазақстан Республикасында пошта саласында мынадай қызмет түрлері:
1) пошта қызметі;
2) осы Заңға сәйкес пошта саласындағы өзге де қызмет қолданылады.
2. Пошта қызметіне мынадай пошта байланысының көрсетілетін қызметтері жатады:
1) пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері;
2) тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер;
3) пошта байланысының жеделдетілген және курьерлік көрсетілетін қызметтері;
4) пошталық ақша аударымдары;
5) жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдарын тарату және бөлшек саудада сату бойынша көрсетілетін қызметтер;
6) пошта төлемінің белгілерін және филателиялық өнімді өткізу бойынша көрсетілетін қызметтер;
7) гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер;
8) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес арнаулы пошта байланысының көрсетілетін қызметтері;
9) пошта байланысының көрсетілетін қызметтерімен тығыз байланыста ұсынылатын өзге де көрсетілетін қызметтер.
3. Пошта саласындағы өзге де қызметке:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген банк операциялары, қаржылық көрсетілетін қызметтер;
2) тауарларды (жүктерді) тасымалдау, өңдеу, қоймаға жинау және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес тапсырма және (немесе) комиссия шарты жағдайларында заңдық әрекеттерді жасау;
4) зейнетақыларды, жәрдемақылар мен өзге де әлеуметтік төлемдерді жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
9-1-бап. Арнайы пошта байланысы қызметі
1. Арнайы пошта байланысы қызметі арнайы пошта байланысы арналары арқылы арнайы жөнелтілімдер жіберілген кезде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі айрықша жарғылық міндеттерді орындайды.
2. Арнайы пошта байланысы қызметі Ұлттық пошта операторының бірыңғай құрылымдық бөлімшесі болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнайы пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсынады.
3. Арнайы пошта байланысы қызметінің жеке құрамы Ұлттық пошта операторы бекіткен нысанды киім үлгілеріне сәйкес нысанды киіммен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтік қарумен, арнайы қорғау және байланыс құралдарымен қамтамасыз етіледі.
4. Арнайы пошта байланысы қызметінің ұйымдастырушылық қызметін, сондай-ақ арнайы пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну тәртібін және көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың тізбесін уәкілетті орган айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, арнайы пошта байланысы қызметінің қызметкерлері тасымалдайтын арнайы жөнелтілімдер жете тексеруге және кідіртуге жатпайды.

Сноска. Глава 3 дополнена статьей 9-1 в соответствии с Законом РК от 28.12.2017 № 128-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 10. Универсальные услуги почтовой связи
1. Оператор почты при предоставлении универсальных услуг почтовой связи оказывает услуги по пересылке нерегистрируемых почтовых отправлений пользователей услуг оператора почты, принятых на производственных объектах и доставляемых без получения расписки о вручении почтового отправления.
Предоставление оператором почты универсальных услуг почтовой связи осуществляется в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, утвержденными уполномоченным органом, в которых устанавливаются требования, удовлетворяющие потребности пользователей услуг оператора почты в доступности, качестве и цене предоставления универсальных услуг почтовой связи.
2. К универсальным услугам почтовой связи относятся:
1) услуги по пересылке нерегистрируемого письма;
2) услуги по распространению периодических печатных изданий по подписке.
3. Нерегистрируемые почтовые отправления принимаются к пересылке как по территории Республики Казахстан, так и за ее пределы. Требования к вещам и предметам, пересылаемым нерегистрируемыми почтовыми отправлениями, определяются правилами предоставления услуг почтовой связи.
4. Запрещаются пересылка нерегистрируемых почтовых отправлений между государственными органами и государственными юридическими лицами, а также направление письменных ответов физическим и юридическим лицам в виде нерегистрируемых почтовых отправлений.
Сноска. Статья 10 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 11. Услуги по пересылке регистрируемых почтовых отправлений
1. Пересылка регистрируемого почтового отправления осуществляется путем документального либо электронного подтверждения приема почтового отправления, выдачи отправителю подтверждающего документа на бумажном носителе либо в электронной форме с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода), а также вручения почтового отправления под роспись либо иным способом с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, цифровых систем, подтверждающих такое вручение.

Ескерту. 3-тарау 9-1-баппен толықтырылды - ҚР 28.12.2017 № 128-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-бап. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері
1. Пошта операторы пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін ұсынған кезде өндірістік объектілерде қабылданған және пошта жөнелтілімін тапсырғаны туралы қолхат алмай жеткізілетін, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерін жіберу жөніндегі қызметтерді көрсетеді.
Пошта операторының пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін ұсынуы уәкілетті орган бекіткен, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің қолжетімділігіне, сапасына және ұсынылу бағасына деген қажеттіліктерін қанағаттандыратын талаптар белгіленетін, пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтеріне:
1) тіркелмейтін хатты жіберу бойынша көрсетілетін қызмет;
2) жаздырып алынатын мерзімді баспасөз басылымдарын тарату бойынша көрсетілетін қызмет жатады.
3. Тіркелмейтін пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының аумағы бойынша да, оның шегінен тыс жерлерге де жіберуге қабылданады. Тіркелмейтін пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін нәрселер мен заттарға қойылатын талаптар пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында айқындалады.
4. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар арасында тіркелмейтін пошталық жөнелтілімдерді жіберуге, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға тіркелмейтін пошта жөнелтілімдері түріндегі жазбаша жауаптар жолдауға тыйым салынады.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-бап. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер
1. Тіркелетін пошта жөнелтілімін жіберу пошта жөнелтілімінің қабылданғанын құжаттық не электрондық растау, пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) бере отырып, жөнелтушіге қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда растау құжатын беру, сондай-ақ пошта жөнелтілімін қол қойғызып не осындай табыс етуді өзге де тәсілмен растайтын автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты, цифрлық жүйелерді пайдалана отырып табыс ету арқылы жүзеге асырылады.

2. К регистрируемым почтовым отправлениям относятся: письмо (заказное, с объявленной ценностью), почтовая карточка (заказная), бандероль (заказная, с объявленной ценностью), мелкий пакет (заказной, с объявленной ценностью), посылки (простые, с объявленной ценностью).
Дополнительный перечень видов и категорий почтовых отправлений, включаемых в услугу по пересылке регистрируемых почтовых отправлений, устанавливается правилами предоставления услуг почтовой связи.
Регистрируемые почтовые отправления принимаются с обязательным указанием обратного адреса.
3. Регистрируемые почтовые отправления принимаются к пересылке как по территории Республики Казахстан, так и за ее пределы. Требования к вещам, предметам и товарам, пересылаемым регистрируемыми почтовыми отправлениями, определяются правилами предоставления услуг почтовой связи.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Услуги ускоренной и курьерской почтовой связи
1. Деятельность оператора почты по предоставлению услуг ускоренной и (или) курьерской почтовой связи заключается в пересылке почтовых отправлений с учетом их ускоренной (экспресс) обработки, перевозки, доставки и (или) вручения почтовых отправлений и (или) с учетом перевозки и вручения таких почтовых отправлений курьером оператора почты.
2. Услуга ускоренной и курьерской почтовой связи включает в себя:
1) прием почтовых отправлений;
2) обработку, сортировку, хранение, перевозку и доставку почтовых отправлений;
3) вручение почтовых отправлений;
4) уведомление отправителя о вручении почтового отправления.
Сноска. Статья 12 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13. Почтовый перевод денег
1. Почтовый перевод денег является регистрируемым почтовым отправлением. Порядок и требования к почтовому переводу денег, а также формы бланка почтового отправления устанавливаются правилами предоставления услуг почтовой связи.
2. Сумма почтового перевода денег, пересылаемого внутри Республики Казахстан, не ограничивается, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения. Почтовые переводы денег принимаются в национальной валюте Республики Казахстан и других валютах в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.
При осуществлении почтовых переводов денег в иностранной валюте отправитель (получатель) представляет дополнительные сведения и документы в соответствии с требованиями валютного законодательства Республики Казахстан.

2. Тіркелетін пошта жөнелтілімдеріне: хат (тапсырысты, құндылығы жарияланған), пошта карточкасы (тапсырысты), бандероль (тапсырысты, құндылығы жарияланған), ұсақ пакет (тапсырысты, құндылығы жарияланған), жіберілімдер (жай, құндылығы жарияланған) жатады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жіберу бойынша көрсетілетін қызметке енгізілетін пошта жөнелтілімдерінің түрлері мен санаттарының қосымша тізбесі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында белгіленеді.
Тіркелетін пошта жөнелтілімі қайтарым мекенжайы міндетті түрде көрсетіле отырып, қабылданады.
3. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының аумағы бойынша да, оның шегінен тыс жерлерге де қабылданады. Тіркелетін пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін нәрселерге, заттар мен тауарларға қойылатын талаптар пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында айқындалады.
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
12-бап. Жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының көрсетілетін қызметтері
1. Пошта операторының жеделдетілген және (немесе) курьерлік пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну бойынша қызметі пошта жөнелтілімдерін жедел (экспресс) өңдеу, тасымалдау, жеткізу және (немесе) табыс ету ескеріле отырып және (немесе) осындай пошта жөнелтілімдерін курьердің тасымалдауы және табыс етуі ескеріле отырып, оларды жіберуден тұрады.
2. Жеделдетілген және курьерлік пошта байланысының көрсетілетін қызметіне:
1) пошта жөнелтілімдерін қабылдау;
2) пошта жөнелтілімдерін өңдеу, сұрыптау, сақтау, тасымалдау және жеткізу;
3) пошта жөнелтілімдерін табыс ету;
4) жөнелтушіні пошта жөнелтілімінің табыс етілгені туралы хабардар ету кіреді.
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13-бап. Пошталық ақша аударымы
1. Пошталық ақша аударымы тіркелетін пошта жөнелтілімі болып табылады. Пошталық ақша аударымының тәртібі мен оған қойылатын талаптар, сондай-ақ пошта жөнелтілімі бланкісінің нысандары пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында белгіленеді.
2. Қазақстан Республикасының ішінде жіберілетін пошталық ақша аударымының сомасы, егер Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасында өзгеше көзделмесе, шектелмейді. Пошталық ақша аударымдары Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында және Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес басқа валюталарда қабылданады.
Пошталық ақша аударымдарын шетел валютасында жүзеге асырған кезде, жөнелтуші (алушы) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптарына сәйкес қосымша мәліметтер мен құжаттарды табыс етеді.

3. Прием денег для осуществления почтовых переводов производится наличным и безналичным способами. Почтовый перевод денег при безналичном способе производится после поступления денег и суммы комиссионного вознаграждения на банковский счет оператора почты.
Сноска. Статья 13 с изменением, внесенным Законом РК от 19.09.2025 № 219-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 14. Распространение периодических печатных изданий по подписке
1. Предоставление пользователям услуг оператора почты услуги по распространению периодических печатных изданий по подписке осуществляется после заключения оператором почты договора с собственником средств массовой информации или его представителем по включению периодического печатного издания в подписной каталог оператора почты.
Оператор почты ведет единый подписной каталог на бумажном носителе или в электронной форме, который должен содержать в себе разделы по республиканским, местным и иностранным периодическим печатным изданиям, в зависимости от территории распространения периодического печатного издания.
2. Распространение периодических печатных изданий по подписке состоит из следующих этапов:
1) заключение договора с собственником средств массовой информации или его представителем на распространение периодических печатных изданий, а также прием заказа от пользователя услуг оператора почты и оформление подписки, в том числе с использованием интернет-ресурса и обработки информации по принятой подписке оператором почты на периодические печатные издания;
2) прием, обработка, перевозка, доставка периодического печатного издания пользователю услуг оператора почты оператором почты либо пересылка периодического печатного издания в электронной форме на электронный абонентский почтовый ящик пользователя услуг оператора почты.
3. Подписка на республиканские, местные и иностранные периодические печатные издания осуществляется оператором почты или пользователем услуг оператора почты через производственные объекты или интернет-ресурсы. Распространение республиканских периодических печатных изданий по подписке осуществляется на всей территории Республики Казахстан в соответствии с документом, выдаваемым уполномоченным органом в области масс-медиа, а распространение местных периодических печатных изданий осуществляется на территории области, города республиканского значения, столицы, указанной в соответствующем документе, выдаваемом местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.

3. Пошталық аударымдарды жүзеге асыру үшін ақшаны қабылдау қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүргізіледі. Қолма-қол ақшасыз тәсіл кезінде пошталық ақша аударымы пошта операторының банктік шотына ақша және комиссиялық сыйақы сомасы келіп түскеннен кейін жүргізіледі.
Ескерту. 13-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.09.2025 № 219-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
14-бап. Жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдарын тарату
1. Жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдарын тарату жөніндегі қызметтерді пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға ұсыну пошта операторы бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иесімен немесе оның өкілімен пошта операторының жаздырып алу каталогіне мерзімді баспа басылымын енгізу жөнінде шарт жасасқаннан кейін жүзеге асырылады.
Пошта операторы жаздырып алудың бірыңғай каталогін қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда жүргізеді, онда мерзімді баспа басылымдарының таратылу аумағына қарай республикалық, жергілікті және шетелдік мерзімді баспа басылымдары жөніндегі бөлімдер қамтылуға тиіс.
2. Жаздырып алынатын мерзімді баспа басылымдарын тарату мына кезеңдерден тұрады:
1) бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иесімен немесе оның өкілімен мерзімді баспа басылымдарын таратуға, сондай-ақ пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыдан тапсырысты қабылдауға және жаздырып алуды ресімдеуге, оның ішінде интернет-ресурсты пайдалана отырып ресімдеуге және мерзімді баспа басылымдарына пошта операторы қабылдаған жаздырып алу бойынша ақпаратты өңдеуді жүзеге асыруға шарт жасасу;
2) пошта операторының мерзімді баспа басылымдарын қабылдауы, өңдеуі, тасымалдауы, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыға жеткізуі не мерзімді баспа басылымын пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының электрондық абоненттік пошта жәшігіне электрондық нысанда жіберуі.
3. Республикалық, жергілікті және шетел мерзімді баспа басылымдарына жазылуды пошта операторы немесе пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы өндірістік объектілер немесе интернет-ресурстар арқылы жүзеге асырады. Жаздырып алынатын республикалық мерзімді баспа басылымдарын Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында тарату масс-медиа саласындағы уәкілетті орган беретін құжатқа сәйкес жүзеге асырылады, ал жергілікті мерзімді баспа басылымдарын тарату облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары беретін тиісті құжатта көрсетілген облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында жүзеге асырылады.

4. Распространение иностранных периодических печатных изданий по подписке осуществляется на территории, указанной в документе об учете иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан, выдаваемом уполномоченным органом в области масс-медиа, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О масс-медиа".
Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными Законом РК от 19.06.2024 № 94-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 15. Розничная продажа периодических печатных изданий
1. Предоставление пользователям услуг оператора почты услуги по розничной продаже периодических печатных изданий осуществляется оператором почты на основании договора, заключенного с собственником средств массовой информации или его представителем.
2. Розничная продажа иностранных периодических печатных изданий осуществляется оператором почты на территории, указанной в документе об учете иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан, выдаваемом уполномоченным органом в области масс-медиа, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О масс-медиа".
Сноска. Статья 15 с изменением, внесенным Законом РК от 19.06.2024 № 94-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Реализация знаков почтовой оплаты
1. Знаки почтовой оплаты предназначены для подтверждения оплаты услуг оператора почты по пересылке письменной корреспонденции согласно действующим тарифам. Применение знаков почтовой оплаты осуществляется только к отправлениям письменной корреспонденции.
2. Оператор почты использует знаки почтовой оплаты, согласованные с уполномоченным органом, за исключением государственных знаков почтовой оплаты.
3. Операторы почты на территории Республики Казахстан осуществляют пересылку внутренней и международной письменной корреспонденции только при наличии знаков почтовой оплаты.
4. Проданные знаки почтовой оплаты, в том числе государственные, возврату и обмену не подлежат.
5. При отсутствии на почтовом отправлении знаков почтовой оплаты или частичной уплате установленного тарифа оператор почты возвращает такое почтовое отправление отправителю.
6. Загрязненные, поврежденные, использованные (погашенные), изъятые из обращения знаки почтовой оплаты, а также знаки почтовой оплаты других государств для оплаты услуг почтовой связи не принимаются.

4. Жаздырып алынатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын тарату "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес масс-медиа саласындағы уәкілетті орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары беретін Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алу туралы құжатта көрсетілген аумақта жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.06.2024 № 94-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15-бап. Мерзімді баспа басылымдарын бөлшек сауда арқылы сату
1. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға мерзімді баспа басылымдарын бөлшек сауда арқылы сату жөніндегі қызметтерді ұсынуды пошта операторы бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иесімен немесе оның өкілімен жасалған шарт негізінде жүзеге асырады.
2. Шетелдік мерзімді баспа басылымдарын бөлшек сауда арқылы сатуды пошта операторы "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес масс-медиа саласындағы уәкілетті орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары беретін Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алу туралы құжатта көрсетілген аумақта жүзеге асырады.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.06.2024 № 94-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
16-бап. Пошта төлемінің белгілерін өткізу
1. Пошта төлемінің белгілері пошта операторының жазбаша хат-хабарды жіберу жөніндегі қызметтеріне қолданыстағы тарифтерге сәйкес ақы төленгенін растауға арналған. Пошта төлемінің белгілерін қолдану жазбаша хат-хабар жөнелтілімдеріне ғана жүзеге асырылады.
2. Пошта операторы, пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, уәкілетті органмен келісілген пошта төлемінің белгілерін пайдаланады.
3. Пошта операторлары Қазақстан Республикасының аумағында ішкі және халықаралық жазбаша хат-хабарды жіберуді пошта төлемінің белгілері болған кезде ғана жүзеге асырады.
4. Сатылған пошта төлемінің белгілері, оның ішінде мемлекеттік белгілер қайтарылуға және ауыстырылуға жатпайды.
5. Пошта жөнелтілімінде пошта төлемінің белгілері болмаған немесе белгіленген тариф ішінара төленген кезде, пошта операторы мұндай пошта жөнелтілімін жөнелтушіге қайтарады.
6. Ластанған, бүлінген, пайдаланылған (өтелген), айналымнан алынған пошта төлемінің белгілері, сондай-ақ басқа мемлекеттердің пошта төлемінің белгілері пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін төлеу үшін қабылданбайды.

7. Приобретенные знаки почтовой оплаты, подтверждающие оплату услуг почтовой связи, должны использоваться у оператора почты, выпустившего в обращение данный знак почтовой оплаты.
8. В целях идентификации знаков почтовой оплаты по принадлежности к операторам почты знаки почтовой оплаты, кроме государственных знаков почтовой оплаты, должны содержать на лицевой стороне наименование оператора почты.
Статья 17. Государственные знаки почтовой оплаты и филателистическая продукция
1. Уполномоченный орган осуществляет ввод в обращение государственных знаков почтовой оплаты.
2. Требования к государственным знакам почтовой оплаты определяются уполномоченным органом в соответствии с актами Всемирного почтового союза. Порядок утверждения видов и объемов государственных знаков почтовой оплаты, ввод в почтовое обращение и снятие их из обращения, а также организация изготовления, выпуска и реализации определяются правилами выпуска, реализации государственных знаков почтовой оплаты и филателистической продукции, утверждаемыми уполномоченным органом.
3. Организация изготовления, выпуска и реализации государственных знаков почтовой оплаты осуществляется Национальным оператором почты.
4. В целях защиты от оборота незаконно выпущенных государственных знаков почтовой оплаты Национальный оператор почты направляет в адрес Всемирного почтового союза по три почтовые марки каждого нового выпуска и каждого номинала в сопровождении необходимой информации (дата выпуска, техническое описание и другие необходимые данные) для включения в реестр подлинных марок стран-членов Всемирного почтового союза.
5. Уполномоченный орган по предложению Национального оператора почты осуществляет снятие с почтового обращения государственных знаков почтовой оплаты в целях использования в качестве филателистической продукции.
6. Почтовое обращение государственного знака почтовой оплаты осуществляется не менее двух лет после даты ввода его в обращение.
Сноска. Статья 17 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 18. Услуги по пересылке гибридного отправления
1. Оказание оператором почты услуги по пересылке гибридного отправления осуществляется путем пересылки отправления на первоначальном этапе в форме электронного письма (сообщения) посредством использования цифровых систем, интернет-ресурсов и других электронных носителей, доставляемого на последующем этапе в виде письма (почтовой карточки) либо пересылки на первоначальном этапе письма (почтовой карточки), доставляемого на последующем этапе в форме электронного письма (сообщения) путем использования цифровых систем, интернет-ресурсов на электронную почту или электронный абонентский почтовый ящик.

7. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерінің төленгенін растайтын пошта төлемінің сатып алынған белгілері пошта төлемінің осы белгісін айналымға шығарған пошта операторында пайдаланылуға тиіс.
8. Пошта операторларына тиесілігіне қарай пошта төлемінің белгілерін сәйкестендіру мақсатында пошта төлемі белгілерінің оң жағында пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінен басқа пошта операторының атауы болуға тиіс.
17-бап. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілері және филателиялық өнім
1. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін айналымға енгізуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілеріне қойылатын талаптарды уәкілетті орган Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес айқындайды. Мемлекеттік пошта төлемі белгілерінің түрлерін және көлемдерін бекіту, пошта айналымына енгізу және оларды айналымнан алу тәртібі, сондай-ақ жасауды, шығаруды және өткізуді ұйымдастыру уәкілетті орган бекітетін пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін және филателиялық өнімді шығару, өткізу қағидаларында айқындалады.
3. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін жасаудың, шығарудың және өткізудің ұйымдастырылуын Ұлттық пошта операторы жүзеге асырады.
4. Заңсыз шығарылған пошта төлемінің мемлекеттік белгілері айналымынан қорғану мақсатында Ұлттық пошта операторы Дүниежүзілік пошта одағына мүше елдердің төлнұсқа маркалары тізіліміне енгізу үшін әрбір жаңа шығарылымның және әрбір номиналдың үш пошта маркасын қажетті ақпаратпен бірге (шығарылған күні, техникалық сипаттамасы және басқа да қажетті деректер) Дүниежүзілік пошта одағының атына жіберіп отырады.
5. Уәкілетті орган Ұлттық пошта операторының ұсынысы бойынша филателиялық өнім ретінде қолдану мақсатында пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін пошта айналымынан алуды жүзеге асырады.
6. Пошта төлемінің мемлекеттік белгісінің пошта айналымы оны айналымға енгізген күннен кейін кемінде екі жыл жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
18-бап. Гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер
1. Пошта операторының гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша қызмет көрсетуі жөнелтілімді кейінгі кезеңде хат (пошталық карточка) түрінде жеткізілетін, бастапқы кезеңде цифрлық жүйелерді, интернет-ресурстарды және басқа да электрондық жеткізгіштерді қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жіберу не кейінгі кезеңде электрондық поштаға немесе электрондық абоненттік пошта жәшігіне цифрлық жүйелерді, интернет-ресурстарды және басқа да электрондық жеткізгіштерді қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жеткізілетін хатты (пошталық карточканы) бастапқы кезеңде жіберу арқылы жүзеге асырылады.

2. Прием или доставка электронных писем (сообщений) от отправителей осуществляется путем передачи информации из используемых цифровых систем, которые на основании договора интегрированы с цифровой системой оператора почты.
3. В целях приема или доставки электронных писем (сообщений) операторы почты используют собственные цифровые системы и сети телекоммуникаций или цифровые системы и сети телекоммуникаций третьих лиц на основании договора.
4. Оператор почты вправе привлекать третье лицо на основании договора, которое производит распечатывание и конвертирование полученных электронных писем (сообщений).
5. Пересылка электронного письма (сообщения) в виде почтового отправления производится в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и правилами предоставления услуг почтовой связи.
Статья 18-1. Услуги электронной, гибридной почты
Услуги электронной почты заключаются в электронной передаче сообщений, информации, писем и документов между аутентифицированными пользователями услуг с подтверждением отправки и доставки такой передачи и обеспечением безопасного хранения полученных сообщений, информации, писем и документов.
К услугам гибридной почты относятся услуги по пересылке гибридного отправления.
Операторы почты осуществляют регистрацию пользователей услуг на добровольной основе согласно поданному пользователем услуг заявлению на бумажном носителе или в электронной форме. Порядок аутентификации и предоставления услуг электронной почты определяется на основании пользовательского соглашения между оператором почты и пользователем услуг.
Аутентификация пользователя услуг электронной почты осуществляется посредством электронной цифровой подписи.
Операторы почты применяют электронный почтовый штемпель, который является подтверждением передачи сообщений, информации, писем и документов в электронном виде и соответствующей форме подлинности операции, проведенной в определенное время одним или несколькими пользователями услуг.
Сноска. Закон дополнен статьей 18-1 в соответствии с Законом РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Оплата услуг оператора почты
1. Оплата услуг оператора почты производится в порядке, установленном правилами предоставления услуг почтовой связи.

2. Жөнелтушілерден электрондық хаттарды (хабарларды) қабылдау немесе жеткізу шарт негізінде пошта операторының цифрлық жүйесімен интеграцияланған, пайдаланылатын цифрлық жүйелерден ақпаратты беру арқылы жүзеге асырылады.
3. Электрондық хаттарды (хабарларды) қабылдау және жеткізу мақсатында пошта операторлары меншікті цифрлық жүйелері мен телекоммуникациялар желілерін немесе шарт негізінде үшінші тұлғалардың цифрлық жүйелері мен телекоммуникациялар желілерін пайдаланады.
4. Пошта операторы алынған электрондық хаттарды (хабарларды) басып шығаруды және конвертке салуды жүргізетін үшінші тұлғаны шарт негізінде тартуға құқылы.
5. Пошта жөнелтілімі түріндегі электрондық хатты (хабарды) жіберу осы Заңда және пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес жүргізіледі.
18-1-бап. Электрондық, гибридтік поштаның көрсетілетін қызметтері
Электрондық поштаның көрсетілетін қызметтері аутентификацияланған көрсетілетін қызметтерді пайдаланушылары арасында мұндай берудің жөнелтілуін және жеткізілуін растай отырып хабарламаларды, ақпаратты, хаттар мен құжаттарды электрондық түрде беруден және алынған хабарламаларды, ақпаратты, хаттар мен құжаттарды қауіпсіз сақтауды қамтамасыз етуден тұрады.
Гибридтік поштаның көрсетілетін қызметтеріне гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Пошта операторлары көрсетілетін қызметтерді пайдаланушы қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда берген өтінішке сәйкес көрсетілетін қызметтерді пайдаланушыларды ерікті негізде тіркеуді жүзеге асырады. Электрондық поштаның көрсетілетін қызметтерін аутентификациялау және ұсыну тәртібі пошта операторы мен көрсетілетін қызметтерді пайдаланушы арасындағы пайдалану келісімі негізінде айқындалады.
Электрондық поштаның көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыны аутентификациялау электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жүзеге асырылады.
Пошта операторлары электрондық пошта штемпелін қолданады, ол хабарламаларды, ақпаратты, хаттар мен құжаттарды электрондық түрде беруді және көрсетілетін қызметтердің бір немесе бірнеше пайдаланушысы белгілі бір уақытта жүргізген операцияның төлнұсқалығын тиісті нысанда растау болып табылады.
Ескерту. 18-1-баппен толықтырылды - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-бап. Пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу
1. Пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

2. Оплата услуг оператора почты производится следующими способами:
1) с использованием наличных денег;
2) в безналичном порядке, в том числе электронными деньгами.
3. При заключении договора на оказываемые услуги пользователям услуг оператора почты оператором почты предусматриваются в условиях договора один или несколько способов оплаты услуг.
4. Оператор почты по поручению отправителя обязуется получить с адресата при вручении ему почтового отправления сумму наложенного платежа, оговоренную отправителем, и выслать ее по указанному отправителем адресу. Почтовые отправления с наложенным платежом принимаются для пересылки по всей территории Республики Казахстан и в те страны, с операторами почты которых заключены соответствующие договоры.
5. В случае отказа адресата от почтового отправления, в том числе с наложенным платежом, оператор почты возвращает почтовое отправление отправителю, который обязан при получении почтового отправления оплатить сумму за обратную пересылку.
Статья 20. Извещение, уведомление
1. Извещение о поступлении регистрируемого почтового отправления по месту назначения направляется электронным способом на электронный абонентский почтовый ящик получателя почтового отправления, в случае отсутствия электронного абонентского почтового ящика извещение направляется на абонентский номер сотовой связи при его наличии либо доставляется на бумажном носителе до абонентского почтового ящика и (или) абонементного ящика.
2. Уведомление о вручении почтового отправления является дополнительной услугой почтовой связи, за которую взимается плата с отправителя при приеме регистрируемого почтового отправления, и направляется обратно отправителю при вручении получателю регистрируемого почтового отправления.
3. Оформление и пересылка уведомления о получении регистрируемого почтового отправления осуществляются на бумажном носителе либо в электронной форме с использованием электронного абонентского почтового ящика.
4. Тариф за уведомление о вручении почтового отправления оплачивается отправителем предварительно с получением квитанции оператора почты.
Сноска. Статья 20 - в редакции Закона РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 21. Возврат почтового отправления, изменение или исправление адреса
1. Отправитель обращается к оператору почты с требованием о возврате почтового отправления, изменении или исправлении адреса в случаях, когда почтовое отправление:

2. Пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу мынадай тәсілдермен:
1) қолма-қол ақшаны пайдаланып;
2) қолма-қол ақшасыз тәртіппен, оның ішінде электрондық ақшамен жүргізіледі.
3. Пошта операторы пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтерге шарт жасасқан кезде, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеудің бір немесе бірнеше тәсілі шарт талаптарында көзделеді.
4. Пошта операторы жөнелтушінің тапсырмасы бойынша адресаттан оған пошта жөнелтілімін табыс ету кезінде жөнелтуші айтқан үстеме төлем сомасын алуды және жөнелтуші көрсеткен мекенжайға оны жіберуді міндеттенеді. Үстеме төлемді пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы бойынша және пошта операторларымен тиісті шарттар жасалған елдерге жіберу үшін қабылданады.
5. Адресат пошта жөнелтілімінен, оның ішінде үстеме төлемді пошта жөнелтілімінен бас тартқан жағдайда, пошта операторы жөнелтушіге пошта жөнелтілімін қайтарады, ол пошта жөнелтілімін алған кезде жөнелтілім кері жіберілгені үшін соманы төлеуге міндетті.
20-бап. Хабархат, хабарлама
1. Тіркелетін пошта жөнелтілімі межелі жері бойынша келіп түскені туралы хабархат пошта жөнелтілімін алушының электрондық абоненттік пошта жәшігіне электрондық тәсілмен жіберіледі, электрондық абоненттік пошта жәшігі болмаған жағдайда, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі болған кезде хабархат соған жіберіледі не қағаз жеткізгіште абоненттік пошта жәшігіне және (немесе) абонементтік жәшікке дейін жеткізіледі.
2. Пошта жөнелтілімінің табыс етілгені туралы хабарлама пошта байланысының қосымша көрсетілетін қызметі болып табылады, ол үшін жөнелтушіден тіркелетін пошта жөнелтілімін қабылдаған кезде төлемақы алынады және алушыға тіркелетін пошта жөнелтілімі табыс етілген кезде жөнелтушіге кері жіберіледі.
3. Тіркелетін пошта жөнелтілімін алу туралы хабарламаны ресімдеу және жіберу қағаз жеткізгіште не электрондық абоненттік пошта жәшігі пайдаланыла отырып, электрондық нысанда жүзеге асырылады.
4. Пошта жөнелтілімінің табыс етілгені туралы хабарлама үшін тарифті жөнелтуші пошта операторының квитанциясын ала отырып, алдын ала төлейді.
Ескерту. 20-бап жаңа редакцияда - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
21-бап. Пошта жөнелтілімін қайтару, мекенжайды өзгерту немесе түзету
1. Жөнелтуші пошта жөнелтілімі:

1) не выдано адресату;
2) не конфисковано или не уничтожено за предметы и вещества, запрещенные к пересылке;
3) не изъято на основании законодательства страны назначения.
2. Возврат почтового отправления, изменение и исправление адреса осуществляются при дополнительной оплате отправителем.
Статья 22. Операторы почты
1. Операторы почты должны располагать необходимой материально-технической базой и квалифицированными кадрами, средствами механизации, предоставлять для пользователей услуг оператора почты информацию о тарифах, сроках пересылки почтовых отправлений внутри Казахстана и за его пределы, а также иную информацию.
2. Деятельность операторов почты по предоставлению услуг почтовой связи осуществляется в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи.
3. Операторы почты обязаны обеспечить сохранность принятых от пользователей услуг оператора почты почтовых отправлений и почтовых переводов денег.
4. Операторы почты предоставляют сведения о почтовых отправлениях, почтовых переводах денег, отправителях и адресатах только отправителям и адресатам либо их законным представителям или поверенным на основании доверенности. Предоставление указанных сведений иным физическим и юридическим лицам осуществляется только в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
5. Операторы почты оказывают услуги почтовой связи через производственные объекты, почтоматы, почтальонов или курьеров, а также при оказании услуг используют собственные знаки почтовой оплаты в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом.
Через абонентские почтовые ящики операторы почты доставляют почтовые отправления, перечень которых устанавливается правилами предоставления услуг почтовой связи.
6. Взаимодействие между операторами почты осуществляется на договорной основе.
7. Оператором почты не может выступать физическое или юридическое лицо, учредителем или участником которого является физическое лицо, имеющее непогашенную или неснятую судимость за преступления, предусмотренные статьями 216 и 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
8. Операторы почты осуществляют деятельность в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 22 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) адресатқа берілмеген;
2) жіберуге тыйым салынған заттар мен нәрселер тәркіленбеген немесе жойылмаған;
3) межеленген елдің заңнамасы негізінде алып қойылмаған жағдайларда, пошта операторына пошта жөнелтілімін қайтару, мекенжайды өзгерту немесе түзету туралы талаппен өтініш жасайды.
2. Пошта жөнелтілімін қайтару, мекенжайды өзгерту және түзету жөнелтуші қосымша ақы төлеген кезде жүзеге асырылады.
22-бап. Пошта операторлары
1. Пошта операторларында қажетті материалдық-техникалық база мен білікті кадрлар, механикаландыру құралдары болуға, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға пошта жөнелтілімдерін Қазақстанның ішінде және одан тыс жерлерге жіберудің тарифтері, мерзімдері туралы ақпарат, сондай-ақ өзге де ақпарат беруге тиіс.
2. Пошта операторларының пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну жөніндегі қызметі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Пошта операторлары пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардан алған пошта жөнелтілімдерінің және пошталық ақша аударымдарының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
4. Пошта операторлары пошта жөнелтілімдері, пошталық ақша аударымдары, жөнелтушілер және адресаттар туралы мәліметтерді тек жөнелтушілер мен адресаттарға не олардың заңды өкілдеріне немесе сенімхат негізінде сенім білдірілген тұлғаларға береді. Көрсетілген мәліметтерді өзге жеке және заңды адамдарға беру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
5. Пошта операторлары пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін өндірістік объектілер, поштаматтар, пошташылар немесе курьерлер арқылы көрсетеді, сондай-ақ қызметтерді көрсету кезінде осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес меншікті пошта төлемінің белгілерін пайдаланады.
Пошта операторлары абоненттік пошта жәшіктері арқылы тізбесі пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында белгіленетін пошта жөнелтілімдерін жеткізеді.
6. Пошта операторлары арасындағы өзара іс-қимыл шарттық негізде жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 216 және 217-баптарында көзделген қылмысы үшін жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға, немесе жеке тұлға құрылтайшысы немесе қатысушысы болып табылатын заңды тұлға пошта операторы бола алмайды.
8. Пошта операторлары қызметін осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 22-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 23. Национальный оператор почты
1. Национальный оператор почты несет следующие обязательства:
1) предоставляет универсальные услуги почтовой связи в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, утвержденными уполномоченным органом;
1-1) оказывает в сельских населенных пунктах услуги, предусмотренные статьей 23-1 настоящего Закона;
2) оказывает услуги специальной почтовой связи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи";
3) осуществляет присвоение объектам недвижимости почтовых индексов в соответствии с правилами по присвоению почтовых индексов в Республике Казахстан;
4) исключен Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) обеспечивает работников службы специальной почтовой связи форменной одеждой, а также своих работников – форменной одеждой (без погон);
6) организует выпуск и реализацию государственных знаков почтовой оплаты Республики Казахстан;
7) создает единую систему электронных абонентских почтовых ящиков и обеспечивает ее функционирование.
2. Национальный оператор почты вправе:
1) оказывать услуги, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 7) и 9) пункта 2 и пунктом 3 статьи 9 настоящего Закона;
2) осуществлять брокерскую, дилерскую и трансфер-агентскую деятельность в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2-1) оказывать услуги без взимания платы за прием наличных и безналичных денег от физических лиц и представителей государственных учреждений в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет по перечню доходов, утвержденному центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, с правом получения вознаграждения за оказанные услуги из бюджета на основании заключенного договора;
3) осуществлять без лицензии отдельные виды банковских операций:
прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;
открытие и ведение корреспондентских счетов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
кассовые операции: прием и выдачу наличных денег, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;
переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег;
инкассацию банкнот, монет и ценностей, в том числе драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них;
обменные операции с иностранной валютой, включая обменные операции с наличной иностранной валютой;

23-бап. Ұлттық пошта операторы
1. Ұлттық пошта операторының мынадай міндеттемелері болады:
1) уәкілетті орган бекіткен пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін ұсынады;
1-1) ауылдық елді мекендерде осы Заңның 23-1-бабында көзделген қызметтерді көрсетеді;
2) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес арнаулы пошта байланысы қызметтерін көрсетеді;
3) Қазақстан Республикасында пошта индекстерін беру жөніндегі қағидаларға сәйкес жылжымайтын мүлік объектілеріне пошта индекстерін беруді жүзеге асырады;
4) алып тасталды – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) арнаулы пошта байланысының жұмыскерлерін нысанды киіммен, сондай-ақ өз жұмыскерлерін нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етеді;
6) Қазақстан Республикасының пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін шығаруды және өткізуді ұйымдастырады;
7) электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесін құрады және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
2. Ұлттық пошта операторы:
1) осы Заңның 9-бабы 2-тармағының 2), 3), 4), 5), 7) және 9) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген қызметтерді көрсетуге;
2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен брокерлік, дилерлік және трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыруға;
2-1) жасалған шарт негізінде бюджеттен көрсетілген қызметтер үшін сыйақы алу құқығымен, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен кірістер тізбесі бойынша салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу үшін жеке тұлғалар мен мемлекеттік мекемелер өкілдерінен қолма-қол және қолма-қол емес ақша қабылдағаны үшін төлемақы алмай қызметтер көрсетуге;
3) банк операцияларының мынадай жекелеген түрлерін лицензиясыз:
заңды тұлғалардың депозиттерін қабылдауды, олардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді;
банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттарын ашуды және жүргізуді;
кассалық операцияларды: қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта есептеуді, сұрыптауды, буып-түюді және сақтауды қоса алғанда, оны қабылдауды және беруді;
аударым операцияларын: жеке және заңды тұлғалардың төлемдері мен ақша аударымдары бойынша тапсырмаларын орындауды;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды, оның ішінде бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды инкассациялауды;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоса алғанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын;

открытие и ведение банковского счета физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в целях проведения операций с деньгами и (или) иным имуществом, предусмотренных пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
4) осуществлять выпуск, реализацию и распространение платежных карточек.
5) осуществлять транспортировку и хранение лекарственных средств и медицинских изделий согласно требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
3. Деятельность Национального оператора почты по приему депозитов, открытию и ведению банковских счетов физических лиц регулируется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в том числе путем установления отдельных пруденциальных нормативов и выдачи лицензий.
Национальный оператор почты представляет финансовую и иную отчетность в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
Сохранность вкладов населения, привлекаемых Национальным оператором почты на срочные депозиты, обеспечивается им путем размещения их в государственные ценные бумаги и иные ликвидные финансовые инструменты.
Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций осуществляет контроль и надзор за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения при осуществлении им финансовой деятельности и предоставлении финансовых услуг.
Уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения при осуществлении им услуг почтовой связи.
4. Национальный оператор почты запрашивает и получает сведения либо получает доступ к цифровой системе "Адресный регистр" в целях реализации возложенных на него государством обязательств.
5. Национальный оператор почты присваивает почтовый индекс каждому объекту недвижимости, который имеет адрес местонахождения и включен в цифровую систему "Адресный регистр". Ведение единой базы почтовых индексов на территории Республики Казахстан осуществляет Национальный оператор почты в соответствии с правилами по присвоению почтовых индексов в Республике Казахстан.

терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8-тармағында көзделген ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізу мақсатында банктік шотын ашуды және жүргізуді жүзеге асыруға;
4) төлем карточкаларын шығаруды, өткізуді және таратуды жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды тасымалдауды және сақтауды жүзеге асыруға құқылы.
3. Ұлттық пошта операторының жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау, олардың банктік шоттарын ашу және жүргізу жөніндегі қызметін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган, оның ішінде жекелеген пруденциялық нормативтерді белгілеу және лицензиялар беру арқылы реттейді.
Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржылық және өзге де есептілікті ұсынады.
Ұлттық пошта операторы жедел депозиттерге тартатын халық салымдарының сақталуы оларды мемлекеттік бағалы қағаздарға және өзге де өтімді қаржы құралдарына орналастыру арқылы қамтамасыз етіледі.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық пошта операторының қаржы қызметін жүзеге асыруы және қаржылық қызметтер ұсынуы кезінде оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган Ұлттық пошта операторының пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін жүзеге асыруы кезінде оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
4. Ұлттық пошта операторы өзіне мемлекет жүктеген міндеттемелерді іске асыру мақсатында мәліметтер сұратады және алады не "Мекенжай тіркелімі" цифрлық жүйесіне кіру рұқсатын алады.
5. Ұлттық пошта операторы орналасқан жерінің мекенжайы бар және "Мекенжай тіркелімі" цифрлық жүйесіне енгізілген әрбір жылжымайтын мүлік объектісіне пошта индексін береді. Қазақстан Республикасының аумағында пошта индекстерінің бірыңғай базасын жүргізуді Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасында пошта индекстерін беру жөніндегі қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.

6. Взаимодействие Национального оператора почты с другими операторами почты осуществляется на договорной основе.
7. Руководящими работниками Национального оператора почты являются лица, определенные законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О рынке ценных бумаг".
Сноска. Статья 23 с изменениями, внесенными законами РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020); от 25.11.2019 № 272-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2020 № 325-VІ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.09.2025 № 219-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.01.2026 № 259-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23-1. Возмещение затрат Национального оператора почты, связанных с обеспечением доступа к государственным услугам
1. Доступ населения, проживающего в сельских населенных пунктах, к государственным услугам обеспечивается Национальным оператором почты в отделениях почтовой связи в соответствии с реестром государственных и социально ответственных услуг, утверждаемым уполномоченным органом в сфере оказания государственных и социально ответственных услуг.
2. Затраты Национального оператора почты, связанные с созданием и обеспечением доступа населению, проживающему в сельских населенных пунктах, к государственным услугам, возмещаются в порядке, определенном уполномоченным органом.
3. Затраты (расходы) Национального оператора почты по доставке наличных денег в сельские населенные пункты Республики Казахстан возмещаются в порядке и на условиях, которые определяются Национальным Банком Республики Казахстан.
Такие затраты возмещаются при условии, если сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству.

6. Ұлттық пошта операторының басқа пошта операторларымен өзара іс-қимылы шарттық негізде жүзеге асырылады.
7. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған адамдар Ұлттық пошта операторының басшы қызметкерлері болып табылады.
Ескерту. 23-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 25.11.2019 № 272-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.05.2020 № 325-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.09.2025 № 219-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.01.2026 № 259-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
23-1-бап. Ұлттық пошта операторының мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге байланысты шығындарын өтеу
1. Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуін мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес пошта байланысы бөлімшелерінде Ұлттық пошта операторы қамтамасыз етеді.
2. Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділігін жасауға және қамтамасыз етуге байланысты Ұлттық пошта операторының шығындары уәкілетті орган айқындаған тәртіппен өтеледі.
3. Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасының ауылдық елді мекендеріне қолма-қол ақшаны жеткізу жөніндегі шығындары (шығыстары) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын тәртіппен және шарттарда өтеледі.
Мұндай шығындар Ұлттық пошта операторының акциялар пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болған жағдайда өтеледі.

Сноска. Закон дополнен статьей 23-1 в соответствии с Законом РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 17.11.2025 № 231-VIII (вводится в действие с 01.01.2025); от 09.01.2026 № 254-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Правила предоставления услуг почтовой связи
Правила предоставления услуг почтовой связи должны содержать порядок:
1) организации почтовой сети и обслуживания операторами почты пользователей услуг оператора почты, в том числе беспрепятственного доступа лиц с инвалидностью к услугам почтовой связи;
2) использования именных устройств операторов почты;
3) оформления почтовых отправлений, а также виды почтовых отправлений и их технические характеристики;
4) приема, обработки, перевозки и (или) передачи, доставки и (или) вручения почтовых отправлений и (или) почтовых переводов денег, а также форму бланка почтового отправления и (или) почтового перевода;
5) приема, обработки и вручения международных почтовых отправлений;
6) получения, обработки и проверки почтовых отправлений, а также сроки хранения почтовых отправлений;
7) досылки и возврата почтовых отправлений;
8) проведения операционного дня;
9) задержки, осмотра и выемки почтовых отправлений, а также перечень предметов и веществ, запрещенных и ограниченных к пересылке по почтовым сетям;
10) рассмотрения заявлений и жалоб пользователей услуг оператора почты;
11) иные положения, связанные с предоставлением услуг почтовой связи, предусмотренные настоящим Законом.
Сноска. Статья 24 с изменением, внесенным Законом РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Ограничения и запреты при предоставлении услуг почтовой связи
1. Ограниченные и запрещенные к пересылке предметы и вещества, обнаруженные в почтовых отправлениях, задерживаются и изымаются на месте обнаружения в порядке, установленном настоящим Законом и Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
2. Осмотр и выемка почтовых отправлений допускаются в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
Статья 26. Использование языков в деятельности операторов почты

Ескерту. 23-1-баппен толықтырылды - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 17.11.2025 № 231-VIII (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.01.2026 № 254-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
24-бап. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидалары
Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында:
1) пошта операторларының пошта желісін ұйымдастыру және пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне кедергісіз қол жеткізу;
2) пошта операторларының атаулы құрылғыларын пайдалану тәртібі;
3) пошта жөнелтілімдерін ресімдеу тәртібі, сондай-ақ пошта жөнелтілімдерінің түрлері және олардың техникалық сипаттамалары;
4) пошта жөнелтілімдерін және (немесе) пошталық ақша аударымдарын қабылдау, өңдеу, тасымалдау және (немесе) беру, жеткізу және (немесе) табыс ету тәртібі, сондай-ақ пошта жөнелтілімі және (немесе) пошталық аударым бланкісінің нысаны;
5) халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдау, өңдеу және табыс ету тәртібі;
6) пошта жөнелтілімдерін алу, өңдеу және тексеру тәртібі, сондай-ақ пошта жөнелтілімдерін сақтау мерзімдері;
7) пошта жөнелтілімдерін қосымша жіберу және қайтару;
8) операциялық күнді өткізу;
9) пошта жөнелтілімдерін кідірту, қарап-тексеру және алу тәртібі, сондай-ақ пошта желілері бойынша жіберуге тыйым салынған және шектеу қойылған заттар мен нәрселердің тізбесі;
10) пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың өтініштері мен шағымдарын қарау тәртібі;
11) пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсынуға байланысты, осы Заңда көзделген өзге де ережелер қамтылуға тиіс.
Ескерту. 24-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 27.06.2022 № 129-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну кезіндегі шектеулер және салынатын тыйымдар
1. Пошта жөнелтілімдерінде анықталған, жіберуге шектеу қойылған және тыйым салынған нәрселер мен заттар анықталған жерде осы Заңмен және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен кідіртіледі және алып қойылады.
2. Пошта жөнелтілімдерін қарап-тексеруге және оларды алуға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда жол беріледі.
26-бап. Пошта операторларының қызметінде тілдерді қолдану

1. На территории Республики Казахстан служебное делопроизводство операторов почты осуществляется на казахском и (или) русском языках. Назначенный оператор ведет переписку с назначенными операторами стран-членов Всемирного почтового союза и Всемирным почтовым союзом на языке, определенном актами Всемирного почтового союза.
2. Адреса отправителя и получателя почтовых отправлений, пересылаемых в пределах Республики Казахстан, должны оформляться по желанию отправителя на казахском или русском языках, а за пределы Республики Казахстан на языке страны назначения или языке, установленном актами Всемирного почтового союза.
3. Информационные, справочные и другие сведения, касающиеся деятельности операторов почты, а также образцы документов размещаются на казахском и русском языках в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" в местах, доступных для пользователей услуг оператора почты.
Сноска. Статья 26 с изменением, внесенным Законом РК от 29.12.2021 № 94-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 27. Применение местного времени в области почтовой связи
1. При осуществлении деятельности в области почты в технологических процессах пересылки почтовых отправлений операторами почты в зависимости от места их расположения на территории Республики Казахстан применяется местное время.
2. Информирование пользователей услуг оператора почты о времени предоставления услуг производится по местному времени.
Глава 4. ПОЧТОВАЯ СЕТЬ И СРЕДСТВА ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ
Статья 28. Почтовые сети в Республике Казахстан
1. На территории Республики Казахстан действуют национальная почтовая сеть, создаваемая Национальным оператором почты, и почтовые сети, формируемые операторами почты.
2. Национальная почтовая сеть является стратегическим объектом Республики Казахстан.
3. Операторы почты самостоятельно формируют почтовые сети, за исключением случаев, прямо установленных настоящим Законом.
Статья 29. Планирование и развитие почтовых сетей операторов почты
1. Операторы почты самостоятельно планируют и осуществляют развитие почтовых сетей.
Развитие почтовых сетей, обеспечивающих предоставление пользователям услуг оператора почты универсальных услуг почтовой связи, осуществляется в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, утверждаемыми уполномоченным органом.

1. Қазақстан Республикасының аумағында пошта операторларының қызметтік іс жүргізуі қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағына мүше елдердің тағайындалған операторларымен және Дүниежүзілік пошта одағымен хат алмасуды Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде айқындалған тілде жүргізеді.
2. Қазақстан Республикасының шегінде жіберілетін пошта жөнелтілімдерін жөнелтуші мен алушының мекенжайы жөнелтушінің қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде, ал Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде межеленген елдің тілінде немесе Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде белгіленген тілде ресімделуге тиіс.
3. Пошта операторларының қызметіне қатысты ақпараттық, анықтамалық және басқа да мәліметтер, сондай-ақ құжаттардың үлгілері "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қолжетімді жерлерде орналастырылады.
Ескерту. 26-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 29.12.2021 № 94-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
27-бап. Пошта байланысы саласында жергілікті уақытты қолдану
1. Пошта саласында қызметті жүзеге асыру кезінде пошта операторларының пошта жөнелтілімдерін жіберудің технологиялық процестерінде олардың Қазақстан Республикасының аумағында орналасу жеріне қарай жергілікті уақыт қолданылады.
2. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларды көрсетілетін қызметтерді ұсыну уақыты туралы хабардар ету жергілікті уақыт бойынша жүргізіледі.
4-тарау. ПОШТА ЖЕЛІСІ ЖӘНЕ ПОШТА БАЙЛАНЫСЫНЫҢ ҚҰРАЛДАРЫ
28-бап. Қазақстан Республикасындағы пошта желілері
1. Қазақстан Республикасының аумағында Ұлттық пошта операторы құратын ұлттық пошта желісі және пошта операторлары қалыптастыратын пошта желілері әрекет етеді.
2. Ұлттық пошта желісі Қазақстан Республикасының стратегиялық объектісі болып табылады.
3. Пошта операторлары, осы Заңда тікелей белгіленген жағдайларды қоспағанда, пошта желілерін өзі дербес қалыптастырады.
29-бап. Пошта операторларының пошта желілерін жоспарлау және дамыту
1. Пошта операторлары пошта желілерін дамытуды өзі дербес жоспарлайды және жүзеге асырады.
Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ететін пошта желілерін дамыту уәкілетті орган бекітетін пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады.

2. При строительстве жилых домов заказчик строительства несет обязательства по проектированию и установке абонентских почтовых ящиков за счет собственных средств.
Статья 30. Отделения почтовой связи
1. Отделения почтовой связи являются производственными объектами, через которые пользователям услуг оператора почты оказываются услуги в области почты.
Необходимость открытия и содержания отделений почтовой связи устанавливается оператором почты на основе показателей качества универсальных услуг почтовой связи.
При принятии решения о закрытии отделения почтовой связи оператор почты информирует об этом местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов за три месяца до предполагаемой даты закрытия.
2. Национальный оператор почты обеспечивает функционирование следующих видов отделений почтовой связи:
1) стационарные отделения почтовой связи, размещение которых осуществляется в соответствии с показателями качества универсальных услуг почтовой связи, утверждаемыми уполномоченным органом, предназначенные для обслуживания пользователей услуг оператора почты;
2) передвижные отделения почтовой связи, создаваемые на базе транспортных средств, в том числе по договорам с физическими и юридическими лицами, для оказания пользователям услуг оператора почты услуг в области почты.
3. Обслуживание пользователей услуг оператора почты с помощью передвижных отделений почтовой связи осуществляется в центральной части населенного пункта. Нормативы обеспечения пользователей услуг оператора почты услугами, оказываемыми с помощью передвижных отделений почтовой связи, определяются оператором почты.
4. Операторы почты самостоятельно определяют и используют необходимые виды отделений почтовой связи в своей деятельности.
Сноска. Статья 30 с изменением, внесенным Законом РК от 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31. Почтовые маршруты
1. Почтовые маршруты операторов почты являются составной частью почтовой сети и представляют собой схему перевозки и доставки почтовых отправлений с использованием транспортных средств и (или) почтальонов, курьеров.
2. Почтовые маршруты планируются оператором почты, исходя из существующих междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), внутрирайонных, пригородных, городских (сельских) маршрутов, а также соединяющих населенные пункты с районными или областными центрами, городами республиканского значения, столицей.

2. Тұрғын үйлерді салу кезінде құрылысқа тапсырыс беруші абоненттік пошта жәшіктерін жобалау және орнату бойынша міндеттемені меншікті қаражаты есебінен көтереді.
30-бап. Пошта байланысының бөлімшелері
1. Пошта байланысының бөлімшелері пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға пошта саласындағы қызметтер көрсетілетін өндірістік объектілер болып табылады.
Пошта байланысының бөлімшелерін ашу және күтіп-ұстау қажеттілігін пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштері негізінде пошта операторы белгілейді.
Пошта байланысы бөлімшелерін жабу туралы шешім қабылданған кезде пошта операторы бұл туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін бөлімшені жабудың болжамды күнінен үш ай бұрын хабардар етеді.
2. Ұлттық пошта операторы пошта байланысы бөлімшелерінің:
1) орналастырылуы уәкілетті орган бекіткен пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асыралатын, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қызметтер көрсетуге арналған стационарлық пошта байланысы бөлімшесі;
2) пошта саласында қызметтер көрсету үшін көлік құралдарының базасында, оның ішінде жеке және заңды тұлғалармен жасалған шарттар бойынша құрылатын жылжымалы пошта байланысы бөлімшесі түрлерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
3. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға жылжымалы пошта байланысының бөлімшелері арқылы қызмет көрсету елді мекеннің орталық бөлігінде жүзеге асырылады. Жылжымалы пошта байланысы бөлімшелерінің көмегімен көрсетілетін қызметтермен пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларды қамтамасыз ету нормативтерін пошта операторы белгілейді.
4. Пошта операторлары өзінің қызметінде пошта байланысы бөлімшелерінің қажетті түрлерін өзі дербес айқындайды және пайдаланады.
Ескерту. 30-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
31-бап. Пошта маршруттары
1. Пошта операторларының пошта бағыттары пошта желісінің құрамдас бөлігі болып табылады және көлік құралдарын және (немесе) пошташыларды, курьерлерді пайдалана отырып пошта жөнелтілімдерін тасымалдау және жеткізу схемасын білдіреді.
2. Пошта маршруттарын пошта операторы облыс аралығындағы қалааралық, ауданаралық (облыс ішіндегі қалааралық), ауданішілік, қала маңы бойынша, қалалық (ауылдық) қазіргі бар маршруттарды, сондай-ақ елді мекендерді аудан немесе облыс орталықтарымен, республикалық маңызы бар қалалармен, астанамен байланыстыратын маршруттарды негізге алып, жоспарлайды.

3. Составление почтового маршрута и расписания движения транспорта производится операторами почты в соответствии с действующими показателями качества универсальных услуг почтовой связи, внутренними нормативами и сроками обработки, перевозки и доставки почтовых отправлений.
4. Сведения о почтовых маршрутах являются конфиденциальной информацией. Такая информация раскрывается третьим лицам с соблюдением требований Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Статья 32. Почтоматы
1. Почтоматы могут размещаться в зданиях и сооружениях либо многоквартирных жилых домах.
2. Собственники зданий и сооружений либо их доверенные лица могут предоставлять площади операторам почты на основании договора для размещения ими почтоматов в целях предоставления услуг почтовой связи.
3. Собственники квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" принимают на собрании решение о передаче части имущества объекта кондоминиума в имущественный наем операторам почты для размещения ими почтоматов в целях предоставления услуг почтовой связи.
Сноска. Статья 32 - в редакции Закона РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 33. Абонентские почтовые ящики
1. Абонентские почтовые ящики находятся в жилых и нежилых зданиях, индивидуальных жилых домах в местах, доступных для пользователей услуг оператора почты и почтальонов операторов почты, и принадлежат их собственникам, которые обеспечивают размещение и содержание в надлежащем состоянии абонентских почтовых ящиков согласно требованиям, установленным уполномоченным органом.
2. Собственники жилых и нежилых зданий, индивидуальных жилых домов обязаны обеспечить почтальонам, курьерам беспрепятственный доступ к абонентским почтовым ящикам. В случаях отсутствия или неисправности абонентского почтового ящика оператор почты осуществляет выдачу почтового отправления из производственного объекта.
3. По решению собственников жилых и нежилых зданий, индивидуальных жилых домов обязательства по обеспечению установки, содержания и сохранности абонентских почтовых ящиков могут передаваться органу управления объекта кондоминиума по договору.
4. Операторы почты при пересылке электронных писем (сообщений), документов и (или) гибридных отправлений используют электронные абонентские почтовые ящики. Создание и использование электронных абонентских почтовых ящиков операторами почты осуществляются самостоятельно. Электронные абонентские почтовые ящики предоставляются пользователям услуг оператора почты на основании пользовательского соглашения с оператором почты.
Операторы почты обеспечивают безопасность и конфиденциальность использования пользователями услуг оператора почты электронных абонентских почтовых ящиков, а также тайну личной переписки пользователя услуг оператора почты.

3. Пошта маршрутын және көлік қозғалысының кестесін жасауды пошта операторлары пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің қолданыстағы сапа көрсеткіштеріне, пошта жөнелтілімдерін өңдеудің, тасымалдаудың және жеткізудің ішкі нормативтері мен мерзімдеріне сәйкес жүргізеді.
4. Пошта бағыттары туралы мәліметтер құпия ақпарат болып табылады. Мұндай ақпарат үшінші тұлғаларға Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі талаптары сақтала отырып ашылады.
32-бап. Поштоматтар
1. Поштоматтар ғимараттар мен құрылысжайларда не көппәтерлі тұрғын үйлерде орналастырылуы мүмкін.
2. Ғимараттар мен құрылысжайлардың меншік иелері не олардың сенім білдірілген адамдары пошта операторларының көрсетілетін пошта байланысы қызметтерін ұсыну мақсатында поштоматтарды орналастыруы үшін оларға шарт негізінде алаңдар бере алады.
3. Көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жиналыста пошта операторларының көрсетілетін пошта байланысы қызметтерін ұсыну мақсатында поштоматтарды орналастыруы үшін оларға кондоминиум объектісі мүлкінің бір бөлігін мүліктік жалдауға беру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 32-бап жаңа редакцияда – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
33-бап. Абоненттік пошта жәшіктері
1. Абоненттік пошта жәшіктері пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар және пошта операторларының пошташылары үшін қолжетімді жерлерде тұрғын және тұрғын емес ғимараттарда, жеке тұрғын үйлерде орнатылады және солардың меншік иелеріне тиесілі болады, олар уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес абоненттік пошта жәшіктерінің орналастырылуын және олардың тиісті жай-күйде күтіп-ұсталуын қамтамасыз етеді.
2. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың, жеке тұрғын үйлердің меншік иелері пошташылардың, курьерлердің абоненттік пошта жәшіктеріне кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті. Абоненттік пошта жәшіктері болмаған немесе ол ақаулы болған жағдайда, пошта операторы пошта жөнелтілімін өндірістік объектіден беруді жүзеге асырады.
3. Тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың, жеке тұрғын үйлердің меншік иелерінің шешімі бойынша абоненттік пошта жәшіктерінің орнатылуын, күтіп-ұсталуын және сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер шарт бойынша кондоминиум объектісін басқару органына берілуі мүмкін.
4. Пошта операторлары электрондық хаттарды (хабарламаларды), құжаттарды және (немесе) гибридтік жөнелтілімдерді жіберу кезінде электрондық абоненттік пошта жәшіктерін пайдаланады. Пошта операторлары электрондық абоненттік пошта жәшіктерін құруды және пайдалануды дербес жүзеге асырады. Электрондық абоненттік пошта жәшіктері пошта операторымен жасалған пайдалану келісімі негізінде пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға беріледі.
Пошта операторлары пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың электрондық абоненттік пошта жәшіктерін пайдалануының қауіпсіздігі мен құпиялылығын, сондай-ақ пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының жеке хат жазысу құпиясын қамтамасыз етеді.

5. Национальный оператор почты создает любому пользователю услуг оператора почты при его обращении личный электронный абонентский почтовый ящик на безвозмездной основе и обеспечивает надлежащее его функционирование, а также тайну личной переписки пользователя услуг оператора почты.
6. Единая система электронных абонентских почтовых ящиков является общедоступной цифровой системой Национального оператора почты, обеспечивающей пересылку почтовых отправлений в электронной форме, в том числе в рамках электронного документооборота, на всей территории Республики Казахстан.
Создание, функционирование и развитие единой системы электронных абонентских почтовых ящиков на всей территории Республики Казахстан обеспечиваются Национальным оператором почты.
7. Идентификация пользователей услуг оператора почты происходит согласно их персональным данным (индивидуальный идентификационный номер), юридических лиц – по бизнес-идентификационному номеру. В целях подтверждения данных пользователей услуг оператора почты Национальный оператор почты получает доступ к государственным базам данных физических и юридических лиц государственных органов.
Интеграция цифровых систем между Национальным оператором почты и государственными органами осуществляется в соответствии с требованиями, установленными цифровым законодательством Республики Казахстан.
Передача электронных писем (сообщений), документов и (или) гибридных отправлений в рамках электронного документооборота осуществляется согласно цифровому законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Статья 33 с изменениями, внесенными законами РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 34. Именные устройства операторов почты
1. Операторы почты обеспечивают производственные объекты именными устройствами, которые применяются в процессах пересылки почтовых отправлений.
2. Именные устройства операторов почты должны отличаться от установленных для производственных объектов Национального оператора почты именных устройств путем указания наименования данного оператора почты.
3. Порядок использования именных устройств определяется операторами почты самостоятельно.
Сноска. Статья 34 с изменениями, внесенными Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Ұлттық пошта операторы кез келген пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы өзі өтініш жасаған кезде өтеусіз негізде жеке электрондық абоненттік пошта жәшігін ашады және оның тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының жеке хат алмасу құпиясының сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесі пошта жөнелтілімдерінің электрондық нысанда жіберілуін, оның ішінде Қазақстан Республикасының барлық аумағында электрондық құжат айналымы шеңберінде қамтамасыз ететін Ұлттық пошта операторының жалпыға қолжетімді цифрлық жүйесі болып табылады.
Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесін құруды, оның жұмыс істеуін және дамуын Ұлттық пошта операторы қамтамасыз етеді.
7. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларды сәйкестендіру олардың дербес деректері (жеке сәйкестендіру нөмірі), заңды тұлғаларды сәйкестендіру бизнес-сәйкестендіру нөмірі арқылы жүргізіледі. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың деректерін растау мақсатында Ұлттық пошта операторы мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғаларының мемлекеттік дерекқорларына қолжетімділік алады.
Ұлттық пошта операторы мен мемлекеттік органдар арасында цифрлық жүйелерді интеграциялау Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық құжат айналымы шеңберінде электрондық хаттарды (хабарламаларды), құжаттарды және (немесе) гибридтік жөнелтілімдерді беру Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 33-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
34-бап. Пошта операторларының атаулы құрылғылары
1. Пошта операторлары өндірістік объектілерді пошта жөнелтілімдерін жіберу процесінде қолданылатын атаулы құрылғылармен қамтамасыз етеді.
2. Пошта операторларының атаулы құрылғылары осы пошта операторының атауын көрсету арқылы Ұлттық пошта операторының өндірістік объектілері үшін белгіленген атаулы құрылғылардан ерекшеленуге тиіс.
3. Атаулы құрылғыларды пайдалану тәртібін пошта операторлары дербес айқындайды.
Ескерту. 34-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 35. Использование транспортных средств
1. Операторам почты предоставляется право на договорных условиях перевозить почтовые отправления по всем маршрутам и линиям железнодорожного, морского, внутреннего водного, воздушного и автомобильного транспорта в сопровождении работников оператора почты, а также передавать почтовые отправления для перевозки в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Проезд автомобильного транспорта и других механических транспортных средств оператора почты, предоставляющего универсальные услуги почтовой связи и другие услуги, к грузовым и багажным комплексам, расположенным на территориях автомобильных дорог, автомобильных, железнодорожных, водных станций и вокзалов, аэропортов, а также для обмена всех видов почтовых отправлений с почтовыми вагонами на перронах и платформах железнодорожных станций и вокзалов осуществляется в первоочередном порядке и без оплаты.
При подаче железнодорожных составов на железнодорожные станции (железнодорожные пути) для своевременного обмена почты должен быть обеспечен свободный проезд к почтовому вагону автомобильного транспорта и других механических транспортных средств оператора почты.
3. Транспортные средства, принадлежащие Национальному оператору почты, имеют специальную символику и без его согласия не используются для предоставления услуг и выполнения работ, не относящихся к деятельности в области почты.
Сноска. Статья 35 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. ПОЛЬЗОВАТЕЛИ УСЛУГ ОПЕРАТОРА ПОЧТЫ
Статья 36. Качество услуг операторов почты
1. Операторы почты обязаны предоставлять услуги пользователям услуг оператора почты, соответствующие по качеству и нормам, установленным настоящим Законом и правилами предоставления услуг почтовой связи, а также условиям заключенного договора на предоставление услуг.
2. Операторами почты услуги почтовой связи оказываются на равных условиях всем пользователям услуг оператора почты в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
3. Почтовое отправление принадлежит отправителю до момента доставки и (или) вручения его оператором почты адресату или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности, либо третьим лицам путем получения согласия адресата или отправителя через процесс подтверждения права посредством ввода пароля (пин-кода) или сканирования штрих-кода.
Почтовый перевод денег принадлежит отправителю до момента доставки и (или) вручения его оператором почты адресату.
В случае невозможности вручения почтового отправления такое отправление возвращается обратно отправителю.
При невостребованности почтового отправления, которое не было вручено по причине смерти получателя, отсутствия получателя по адресу, указанному отправителем, либо отказа получателя от получения почтового отправления, отправитель подает оператору почты на бумажном носителе или в электронной форме заявление об отказе от возврата почтового отправления, которое в последующем поступает в распоряжение оператора почты.

35-бап. Көлік құралдарын пайдалану
1. Пошта операторларына пошта операторы жұмыскерлерінің ілесіп жүруімен теміржол, теңіз, ішкі су, әуе және автомобиль көлігінің барлық маршруттары мен желілері бойынша пошта жөнелтілімдерін шарттық жағдайларда тасымалдау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тасымалдау үшін пошта жөнелтілімдерін беру құқығы беріледі.
2. Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерін және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын пошта операторының автомобиль көлігінің және басқа да механикалық көлік құралдарының автомобиль жолдары, автомобиль, теміржол, су станциялары мен вокзалдарының, әуежайлардың аумақтарында орналасқан жүк және багаж кешендеріне, сондай-ақ теміржол станциялары мен вокзалдарының перрондары мен платформаларында пошта вагондарымен пошта жөнелтілімдерінің барлық түрлерін алмасу үшін жүріп өтуі бірінші кезекте және төлемсіз жүзеге асырылады.
Уақтылы пошта алмасу үшін теміржол станцияларына (темір жолдарға) теміржол составтарын беру кезінде пошта операторының автомобиль көлігі мен басқа да механикалық көлік құралдарының пошта вагонына еркін жүріп өтуі қамтамасыз етілуге тиіс.
3. Ұлттық пошта операторына тиесілі көлік құралдарының арнайы нышаны болады және оның келісімінсіз пошта саласындағы қызметке жатпайтын көрсетілетін қызметтерді ұсыну және жұмыстарды орындау үшін пайдаланылмайды.
Ескерту. 35-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-тарау. ПОШТА ОПЕРАТОРЛАРЫНЫҢ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕРІН
ПАЙДАЛАНУШЫЛАР
36-бап. Пошта операторларының көрсетілетін қызметтерінің сапасы
1. Пошта операторлары пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға осы Заңда және пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында белгіленген сапа мен нормаларға, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді ұсынуға жасалған шарт талаптарына сәйкес келетін көрсетілетін қызметтерді ұсынуға міндетті.
2. Пошта операторлары пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес барлық пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға тең жағдайларда көрсетеді.
3. Пошта жөнелтілімі адресатқа немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адамына не парольді (пин-кодты) енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен құқықты растау процесі арқылы адресаттың немесе жөнелтушінің келісімін алу жолымен үшінші тұлғаларға жеткізілген және (немесе) оны пошта операторы табыс еткен кезге дейін жөнелтушіге тиесілі болады.
Пошталық ақша аударымы адресатқа жеткізілген және (немесе) оны пошта операторы табыс еткен кезге дейін жөнелтушіге тиесілі болады.
Пошта жөнелтілімін табыс ету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай жөнелтілім жөнелтушіге кері қайтарылады.
Алушының қайтыс болуы, жөнелтуші көрсеткен мекенжай бойынша алушының болмауы не алушы пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы себебінен табыс етілмеген пошта жөнелтілімі талап етілмеген кезде жөнелтуші пошта операторына қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда пошта жөнелтілімін қайтарудан бас тарту туралы өтініш береді, ол кейіннен пошта операторының иелігіне түседі.

Сноска. Статья 36 с изменением, внесенным Законом РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 37. Особенности обслуживания пользователей услуг оператора почты
1. Пользователи услуг оператора почты осуществляют сдачу и получение почтовых отправлений с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан, устанавливающих правила оформления адреса на почтовых отправлениях, почтовых переводах денег, а также к содержанию почтовых отправлений.
2. В случае приобретения у оператора почты знаков почтовой оплаты пользователь услуг оператора почты обязан сдать почтовое отправление оператору почты через операционное окно, у которого были приобретены указанные знаки почтовой оплаты.
3. При наличии цифровой системы операторы почты вправе оказывать услуги в области почты посредством автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, цифровых систем, а также использовать их для автоматизации и оптимизации процессов оказания услуг в области почты.
Обслуживание пользователей услуг оператора почты возможно посредством использования абонентского устройства сотовой связи.
Сноска. Статья 37 с изменениями, внесенными законами РК от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 38. Защита прав пользователей услуг оператора почты
1. Защита прав пользователей услуг оператора почты на предоставление им операторами почты услуг надлежащего качества, получение информации об оказании услуг, а также механизм реализации таких прав регулируются Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
2. Оператор почты при оказании услуг почтовой связи осуществляет сбор, накопление, использование и хранение персональных данных пользователя услуг оператора почты согласно единому перечню персональных данных пользователей услуг оператора почты, необходимому и достаточному для оказания услуг оператором почты, утверждаемому уполномоченным органом.
Операторы почты перед приемом или вручением почтового отправления обязаны получить заявление (согласие) пользователя услуг оператора почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. Такое согласие отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которым подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или посредством цифровых систем через государственный сервис контроля доступа к персональным данным согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" либо на бумажном носителе под роспись.
При оказании оператором почты универсальной услуги почтовой связи сбор, накопление, использование и хранение персональных данных производятся без согласия пользователя услуг оператора почты или его законного представителя.

Ескерту. 36-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
37-бап. Пошта операторларының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету ерекшеліктері
1. Пошта операторларының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар Қазақстан Республикасы заңнамасының пошта жөнелтілімдерінде, пошталық ақша аударымында мекенжайды ресімдеу қағидаларын белгілейтін, сондай-ақ олардың ішіндегісіне қойылатын талаптарын сақтай отырып, пошта жөнелтілімдерін тапсыруды және алуды жүзеге асырады.
2. Пошта операторынан пошта төлемінің белгілерін сатып алған жағдайда, пошта операторларының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы пошта жөнелтілімін пошта төлемінің көрсетілген белгілері сатып алынған операторға операциялық терезе арқылы пошта жөнелтілімін тапсыруға міндетті.
3. Пошта операторлары цифрлық жүйе болған кезде пошта саласындағы қызметтерді автоматтандырылған (электрондық) құрылғылар, жабдық, цифрлық жүйелер арқылы көрсетуге, сондай-ақ оларды пошта саласында қызметтер көрсету процестерін автоматтандыру және оңтайландыру үшін пайдалануға құқылы.
Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын пайдалану арқылы мүмкін болады.
Ескерту. 37-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
38-бап. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың құқықтарын қорғау
1. Пошта операторлары пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыларға тиісті сападағы көрсетілетін қызметтерді ұсынуына, қызметтер көрсету туралы ақпаратты алуына арналған олардың құқықтарын қорғау, сондай-ақ осындай құқықтарды іске асыру тетігі "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
2. Пошта операторы пошта байланысының қызметтерін көрсеткен кезде уәкілетті орган бекітетін пошта операторының қызметтерді көрсетуіне қажетті және жеткілікті пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың дербес деректерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының дербес деректерін жинауды, жинақтауды, пайдалануды және сақтауды жүзеге асырады.
Пошта операторлары пошта жөнелтілімін қабылдау немесе табыс ету алдында пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға өтінішін (келісімін) алуға міндетті. Мұндай келісім электрондық цифрлық қолтаңба пайдаланыла отырып, электрондық түрде немесе автоматтандырылған (электрондық) құрылғылар, жабдық пайдаланыла отырып немесе "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы цифрлық жүйелер жолымен келісім алынғанын растайтын өзге де тәсілмен не қағаз жеткізгіште қол қойғызып алынады.
Пошта операторы пошта байланысының әмбебап қызметтерін көрсеткен кезде дербес деректерді жинауды, жинақтауды, пайдалануды және сақтауды пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз жүргізеді.

3. Отправка пользователем услуг оператора почты регистрируемых почтовых отправлений производится лично либо его представителем путем предъявления документа, удостоверяющего личность отправителя, в пункте приема почтовых отправлений оператора почты, либо через почтальона или курьера оператора почты. В случае отказа отправителя от предоставления согласия на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных оператор почты обязан отказать пользователю услуг оператора почты в отправке почтового отправления.
4. Оператор почты при приеме регистрируемого почтового отправления осуществляет сбор, накопление, использование и хранение персональных данных получателя без его согласия. При вручении оператором почты регистрируемого почтового отправления пользователю услуг оператора почты получатель предъявляет документ, удостоверяющий личность, и дает согласие оператору почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. В случае отказа получателя от предоставления согласия на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных, оператор почты не вручает почтовое отправление получателю и обязан направить обратно отправителю почтовое отправление.
Согласие на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которым подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или посредством цифровых систем через государственный сервис контроля доступа к персональным данным согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" либо на бумажном носителе под роспись.
5. Операторы почты и органы, осуществляющие оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность, получающие доступ к персональным данным, обеспечивают конфиденциальность путем соблюдения требований не допускать их распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания.
Сноска. Статья 38 с изменениями, внесенными законами РК от 28.12.2016 № 36-VІ (вводится в действие по истечении двух месяцев после дня его первого официального опубликования); от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. ОБЕСПЕЧЕНИЕ БЕЗОПАСНОСТИ В ОБЛАСТИ ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ

3. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы тіркелетін пошта жөнелтілімдерін пошта операторының пошта жөнелтілімдерін қабылдау пунктінде өзі немесе оның өкілі жеке басты куәландыратын құжатты көрсету арқылы не пошта операторының пошташысы немесе курьері арқылы жөнелтуді жүргізеді. Жөнелтуші дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісім беруден бас тартқан жағдайда, пошта операторы пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыдан пошта жөнелтілімін қабылдаудан бас тартуға міндетті.
4. Тіркелетін пошта жөнелтілімін қабылдау кезінде пошта операторы алушының дербес деректерін оның келісімінсіз жинауды, жинақтауды, пайдалануды және сақтауды жүзеге асырады. Пошта операторы пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыға тіркелетін пошта жөнелтілімін табыс еткен кезде, алушы жеке басын куәландыратын құжатты көрсетеді және пошта операторына дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісімін береді. Алушы дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісім беруден бас тартқан жағдайда, пошта операторы алушыға пошта жөнелтілімін табыс етпейді және жөнелтушіге пошта жөнелтілімін кері жіберуге міндетті.
Дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісім электрондық цифрлық қолтаңба пайдаланыла отырып, электрондық түрде немесе автоматтандырылған (электрондық) құрылғылар, жабдық пайдаланыла отырып немесе "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы цифрлық жүйелер жолымен келісім алынғанын растайтын өзге де тәсілмен не қағаз жеткізгіште қол қойғызып алынады.
5. Пошта операторлары және дербес деректерге қол жеткізе алатын, жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдар субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негізсіз олардың таралуына жол бермеу талаптарын сақтау арқылы құпиялылықты қамтамасыз етеді.
Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 28.12.2016 № 36-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-тарау. ПОШТА БАЙЛАНЫСЫ САЛАСЫНДАҒЫ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ

Статья 39. Меры по обеспечению безопасности
1. При оказании услуг почтовой связи операторы почты в пределах своей компетенции принимают меры для обеспечения безопасности здоровья и жизни пользователей услуг оператора почты и работников.
Примечание РЦПИ!
Пункт 2 вводится в действие с 01.01.2019 в соответствии со ст. 46 настоящего Закона.
2. Регистрируемые почтовые отправления физических лиц принимаются к пересылке операторами почты в открытом виде. Операторы почты применяют технические средства, которые позволяют обеспечить идентификацию вещей, предметов и товаров в почтовых отправлениях.
При приеме регистрируемых почтовых отправлений оператор почты обязан идентифицировать отправителя в установленном порядке и зафиксировать его данные. На объектах, оборудованных почтоматами, прием и вручение почтовых отправлений осуществляются с использованием технических средств, позволяющих обеспечить идентификацию пользователя услуг оператора почты, а также исключить несанкционированный доступ.
Примечание РЦПИ!
Пункт 3 вводится в действие с 01.01.2019 в соответствии со ст. 46 настоящего Закона.
3. Операторы почты принимают меры, направленные на выявление запрещенных предметов и веществ в почтовых отправлениях, в процессе их пересылки.
В целях выявления запрещенных предметов и веществ в почтовых отправлениях операторы почты используют технические средства, оборудование и системы видеофиксации, позволяющие выявить запрещенные предметы и вещества в почтовых отправлениях без их вскрытия.
В случае обнаружения во время пересылки почтовых отправлений предметов и веществ, запрещенных в соответствии с правилами предоставления услуг почтовой связи, операторы почты обязаны сообщить в правоохранительные и специальные государственные органы. Вскрытие почтовых отправлений осуществляется представителями уполномоченных органов на месте обнаружения и в присутствии работников оператора почты.
4. Отправитель почтового отправления несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за нарушение запретов, установленных для пересылки предметов и веществ в почтовых отправлениях.
Сноска. Статья 39 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 40. Система почтовой безопасности Национального оператора почты
1. Система почтовой безопасности Национального оператора почты направлена на обеспечение почтовой, банковской, служебной и коммерческой тайны, защиты почтовых отправлений от несанкционированного доступа, мер по предотвращению случаев утраты и хищений почтовых отправлений и денег, соблюдения запретов по пересылке предметов и веществ в почтовых отправлениях, а также безопасности используемых цифровых систем.

39-бап. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шаралары
1. Пошта операторлары пошта байланысының қызметтерін көрсету кезінде өз құзыреті шегінде пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар мен жұмыскерлер денсаулығының және өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар қолданады.
2. Пошта операторлары жеке тұлғалардың тіркелетін пошта жөнелтілімдерін жіберуге ашық күйінде қабылдайды. Пошта операторлары пошта жөнелтілімдеріндегі заттардың, нәрселердің және тауарлардың сәйкестендірілуін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдарды қолданады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімдерін қабылдау кезінде пошта операторы белгіленген тәртіппен жөнелтушіні сәйкестендіруге және оның деректерін тіркеуге міндетті. Поштаматтармен жабдықталған объектілерде пошта жөнелтілімдерін қабылдау және табыс ету пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыны сәйкестендіруді қамтамасыз етуге, сондай-ақ рұқсатсыз кіруді болдырмауға мүмкіндік беретін техникалық құралдар қолданылып жүзеге асырылады.
3. Пошта операторлары пошта жөнелтілімдерін жіберу процесінде оларда тыйым салынған заттар мен нәрселерді анықтауға бағытталған шараларды қолданады. Пошта операторлары пошта жөнелтілімдерінде тыйым салынған заттар мен нәрселерді анықтау мақсатында пошта жөнелтілімдерінде тыйым салынған заттар мен нәрселерді ашпай анықтауға мүмкіндік беретін техникалық құралдарды, жабдықты және бейнетіркеу жүйелерін пайдаланады.
Пошта жөнелтілімдерін жіберу кезінде пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларына сәйкес тыйым салынған заттар мен нәрселер анықталған жағдайда, пошта операторлары құқық қорғау органдарына және арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлауға міндетті. Пошта жөнелтілімдерін ашу олар анықталған жерде уәкілетті органдар өкілдерінің және пошта операторы жұмыскерлерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
4. Пошта жөнелтілімін жөнелтуші пошта жөнелтіліміндегі заттар мен нәрселер үшін белгіленген тыйым салуды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Ескерту. 39-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
40-бап. Ұлттық пошта операторының пошта қауіпсіздігі жүйесі
1. Ұлттық пошта операторының пошта қауіпсіздігі жүйесі пошта, банк құпиясын, қызметтік және коммерциялық құпияны, пошта жөнелтілімдерін рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғауды, пошта жөнелтілімдері мен ақшаның жоғалу және ұрлану жағдайларын болдырмау шараларын, пошта жөнелтілімдеріндегі заттар мен нәрселерді жіберу бойынша шектеулерді сақтауды, сондай-ақ пайдаланылатын цифрлық жүйелердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған.

2. Режим безопасности поддерживается частной охранной организацией, которая привлекается на договорной основе, или охранной организацией, учрежденной Национальным оператором почты, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности".
Частные охранные организации или охранная организация, учрежденная Национальным оператором почты, обеспечивают безопасность и защиту объектов инфраструктуры почтовой связи, почтового транспорта, работников и пользователей услуг оператора почты при оказании услуг, защиту почтовых отправлений от несанкционированного доступа к ним, а также предотвращают хищения почтовых отправлений и денег сторонними лицами.
Глава 7. МЕЖДУНАРОДНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В ОБЛАСТИ ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ
Статья 41. Международное сотрудничество
Международное сотрудничество в области почтовой связи осуществляется на основе международных договоров, актов Всемирного почтового союза и настоящего Закона.
Статья 42. Назначенный оператор
1. Уполномоченный орган в соответствии с правилами назначения и отзыва полномочий назначенного оператора осуществляет назначение оператора почты назначенным оператором в целях обеспечения им эксплуатации почтовых служб и выполнения относящихся к ним обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза, на всей территории Республики Казахстан.
2. Назначенный оператор обязан обеспечить:
1) оказание на постоянной основе услуг почтовой связи во всех населенных пунктах на территории Республики Казахстан, в том числе на территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, для всех пользователей услуг оператора почты;
2) прием, обработку, перевозку и доставку письменной корреспонденции;
3) прием, обработку, перевозку и доставку посылок весом до двадцати килограмм;
4) возврат международной коммерческой корреспонденции с ответом;
5) прием к оплате международного ответного купона;
6) транзит международных почтовых отправлений назначенных операторов других стран-членов Всемирного почтового союза через территорию Республики Казахстан.
3. Назначенный оператор осуществляет услуги почтовой связи в соответствии с актами Всемирного почтового союза и настоящим Законом.
4. При невыполнении назначенным оператором обязательств, вытекающих из актов Всемирного почтового союза и пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный орган отзывает полномочия назначенного оператора у оператора почты в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Қауіпсіздік режимін шарт негізінде тартылатын жеке күзет ұйымы немесе "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ұлттық пошта операторы құрған күзет ұйымы сақтайды.
Жеке күзет ұйымдары немесе Ұлттық пошта операторы құрған күзет ұйымы пошта байланысы инфрақұрылымы объектілерінің, пошта көлігінің, қызметтер көрсету кезінде жұмыскерлер мен пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың қауіпсіздігін және қорғалуын, пошта жөнелтілімдерін рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ пошта жөнелтілімдері мен ақшаны бөтен адамдардың ұрлауын болдырмайды.
7-тарау. ПОШТА БАЙЛАНЫСЫ САЛАСЫНДАҒЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ
41-бап. Халықаралық ынтымақтастық
Пошта байланысы саласындағы халықаралық ынтымақтастық халықаралық шарттар, Дүниежүзілік пошта одағының актілері және осы Заң негізінде жүзеге асырылады.
42-бап. Тағайындалған оператор
1. Уәкілетті орган операторды тағайындау және тағайындалған оператордың өкілеттіктерін кері қайтарып алу қағидаларына сәйкес пошта қызметтерін пайдалануды және Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен туындайтын, өзіне қатысты міндеттемелердің Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында орындалуын қамтамасыз ету мақсатында пошта операторын тағайындалған оператор етіп тағайындауды жүзеге асырады.
2. Тағайындалған оператор:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы, оның ішінде шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы барлық елді мекендерде пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың барлығы үшін пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін тұрақты негізде көрсетуді;
2) жазбаша хат-хабарды қабылдауды, өңдеуді, тасымалдауды және жеткізуді;
3) салмағы жиырма килограмға дейінгі жіберілімдерді қабылдауды, өңдеуді, тасымалдауды және жеткізуді;
4) жауап қайтарылатын халықаралық коммерциялық хат-хабарды қайтаруды;
5) төлемге халықаралық қайтарым купонын қабылдауды;
6) Дүниежүзілік пошта одағына мүше басқа да елдердің тағайындалған операторларының халықаралық пошта жөнелтілімдерінің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитін қамтамасыз етуге міндетті.
3. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне және осы Заңға сәйкес пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін жүзеге асырады.
4. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен және осы баптың 1-тармағынан туындайтын міндеттемелерді орындамаған кезде, уәкілетті орган пошта операторынан тағайындалған оператордың өкілеттігін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кері қайтарып алады.

5. Назначенный оператор в целях обеспечения вытекающих из актов Всемирного почтового союза обязательств на территории Республики Казахстан, в том числе на территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, создает места международного почтового обмена. Назначенный оператор определяет необходимое количество мест международного почтового обмена, а также порядок их работы.
Назначенный оператор вправе создавать места обмена и обработки международных почтовых отправлений за пределами территории Республики Казахстан и осуществляет такую деятельность на условиях, предусмотренных в актах Всемирного почтового союза и законодательстве иностранного государства, в котором создается место обмена и обработки международных почтовых отправлений.
Сноска. Статья 42 с изменениями, внесенными Законом РК от 03.04.2019 № 243-VІ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 43. Международный почтовый обмен и международный почтовый транзит
1. Международный почтовый обмен и международный почтовый транзит осуществляются в соответствии с актами Всемирного почтового союза, международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, таможенным законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.
2. Назначенный оператор обязан осуществить официальную регистрацию мест международного почтового обмена в органах Всемирного почтового союза согласно актам Всемирного почтового союза.
3. Международный почтовый обмен и международный почтовый транзит со стороны Республики Казахстан осуществляет назначенный оператор в соответствии с актами Всемирного почтового союза, международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, таможенным законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.
4. Международный почтовый обмен и транзит осуществляются в местах международного почтового обмена, создаваемых назначенным оператором за счет собственных средств.
5. Создание мест обмена и обработки международных почтовых отправлений другими назначенными операторами иностранных государств, являющимися членами Всемирного почтового союза, на территории Республики Казахстан осуществляется с разрешения уполномоченного органа.
Глава 8. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 44. Ответственность за нарушение обязательств при предоставлении услуг почтовой связи
1. Оператор почты обязан обеспечить сохранность почтового отправления с момента его приема от отправителя до момента выдачи получателю или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности, либо третьим лицам путем получения согласия адресата или отправителя через процесс подтверждения права посредством ввода пароля (пин-кода) или сканирования штрих-кода.

5. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілерінен туындайтын міндеттемелерді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың аумағында халықаралық пошта алмасу орындарын құрады. Тағайындалған оператор халықаралық пошта алмасу орындарының қажетті санын, сондай-ақ олардың жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
Тағайындалған оператор Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерде халықаралық пошта жөнелтілімдерін алмасу және өңдеу орындарын құруға құқылы және мұндай қызметті Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде және халықаралық пошта жөнелтілімдерін алмасу және өңдеу орны құрылатын шет мемлекеттің заңнамасында көзделген шарттарда жүзеге асырады.
Ескерту. 42-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 03.04.2019 № 243-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
43-бап. Халықаралық пошта алмасу және халықаралық пошта транзиті
1. Халықаралық пошта алмасу және халықаралық пошта транзиті Дүниежүзілік пошта одағы актілеріне, Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарға және актілерге, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне сәйкес Дүниежүзілік пошта одағы органдарында халықаралық пошта алмасу орындарын ресми тіркеуді жүзеге асыруға міндетті.
3. Қазақстан Республикасы тарапынан халықаралық пошта алмасуды және халықаралық пошта транзитін тағайындалған оператор Дүниежүзілік пошта одағының актілеріне, Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарға және актілерге, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына және осы Заңға сәйкес жүзеге асырады.
4. Халықаралық пошта алмасу мен транзит тағайындалған оператор меншікті қаражаты есебінен құратын халықаралық пошта алмасу орындарында жүзеге асырылады.
5. Дүниежүзілік пошта одағының мүшелері болып табылатын шет мемлекеттердің басқа тағайындалған операторлары халықаралық пошта жөнелтілімдерімен алмасу және өңдеу орындарын Қазақстан Республикасының аумағында құруы уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
8-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
44-бап. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну кезінде міндеттемелерді бұзғаны үшін жауаптылық
1. Пошта операторы пошта жөнелтілімінің жөнелтушіден қабылдап алған кезден бастап алушыға немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адамына не парольді (пин-кодты) енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен құқықты растау процесі арқылы адресаттың немесе жөнелтушінің келісімін алу жолымен үшінші тұлғаларға берген кезге дейін сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.

2. Оператор почты несет ответственность в следующих случаях:
1) утраты, повреждения (порчи) регистрируемого почтового отправления или недостачи вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления;
2) нарушения сроков пересылки почтового отправления.
3. За утрату, повреждение (порчу) регистрируемого почтового отправления или недостачу вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления оператор почты несет ответственность в следующих размерах:
1) за утрату или полное повреждение (порчу) почтового отправления с объявленной ценностью – в размере стоимости объявленной ценности и оплаченного тарифа за пересылку;
2) за недостачу вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления, утрату или повреждение (порчу) части вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления с объявленной ценностью при их пересылке с описью вещей, предметов или товара, помещенных внутри регистрируемого почтового отправления, – в размере стоимости объявленной ценности недостающей, утраченной или поврежденной (испорченной) части вещей, предметов или товара, указанной отправителем в описи;
3) за недостачу вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления, утрату или повреждение (порчу) части вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления с объявленной ценностью при их пересылке без описи вещей, предметов или товара, помещенных внутри регистрируемого почтового отправления, – в размере части стоимости объявленной ценности регистрируемого почтового отправления, определяемой пропорционально отношению массы недостающей, утраченной или поврежденной (испорченной) части вещей, предметов или товара к массе пересылавшегося регистрируемого почтового отправления (без массы оболочки почтового отправления), независимо от ее фактической стоимости;
4) за утрату или полное повреждение (порчу) иного регистрируемого почтового отправления – в размере двукратной суммы оплаченного тарифа;
5) за недостачу вещей, предметов или товара или утрату части вещей, предметов или товара, или за повреждение части вещей, предметов или товара иного регистрируемого почтового отправления – в размере суммы оплаченного тарифа;
6) за утрату почтового перевода денег – в размере суммы почтового перевода денег и оплаченного тарифа за пересылку.
3-1. Оператор почты несет ответственность за почтовое отправление с объявленной ценностью при условии оплаты тарифа за объявленную ценность.

2. Пошта операторы:
1) тіркелетін пошта жөнелтілімі жоғалған, зақымданған (бүлінген) немесе тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселер, заттар немесе тауар жетіспеген;
2) пошта жөнелтілімін жіберудің мерзімдері бұзылған жағдайларда жауапты болады.
3. Тіркелетін пошта жөнелтілімі жоғалғаны, зақымданғаны (бүлінгені) немесе тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселер, заттар немесе тауар жетіспегені үшін пошта операторы мынадай мөлшерде:
1) құндылығы жарияланған пошта жөнелтілімінің жоғалғаны немесе толық зақымданғаны (бүлінгені) үшін – жарияланған құндылығының құны және жіберу үшін төленген тариф мөлшерінде;
2) тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселер, заттар немесе тауар тізімдеме бойынша жіберілген кезде, тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселердің, заттардың немесе тауардың жетіспегені, жоғалғаны немесе құндылығы жарияланған тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселердің, заттардың немесе тауардың бір бөлігінің зақымданғаны (бүлінгені) үшін – жөнелтуші тізімдемеде көрсеткен, жетіспеген, жоғалған немесе зақымданған (бүлінген) нәрселердің, заттардың немесе тауардың бір бөлігінің жарияланған құндылығының құны мөлшерінде;
3) тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселердің, заттардың немесе тауардың жетіспегені, тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселер, заттар немесе тауар тізімдемесіз жіберілген кезде, құндылығы жарияланған тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселердің, заттардың немесе тауардың бір бөлігінің жоғалғаны немесе зақымданғаны (бүлінгені) үшін – жетіспеген, жоғалған немесе зақымданған (бүлінген) нәрселердің, заттардың немесе тауардың бір бөлігінің массасы оның нақты құнына қарай жіберілетін тіркелетін пошта жөнелтілімінің (пошта жөнелтілімі тысының массасынсыз) массасына қатынасы пропорционалды айқындалатын тіркелетін пошта жөнелтілімінің жарияланған құндылығы құнының бір бөлігі мөлшерінде;
4) өзге де тіркелетін пошта жөнелтілімінің жоғалғаны немесе толық зақымданғаны (бүлінгені) үшін – төленген тарифтің екі еселенген сомасы мөлшерінде;
5) нәрселердің, заттардың немесе тауардың жетіспегені немесе нәрселердің, заттардың немесе тауардың бір бөлігінің жоғалғаны немесе өзге тіркелетін пошта жөнелтілімі нәрселерінің, заттарының немесе тауардың бір бөлігінің зақымданғаны үшін – төленген тарифтің сомасы мөлшерінде;
6) пошталық ақша аударымының жоғалғаны үшін – пошталық ақша аударымының сомасы және жіберу үшін төленген тариф мөлшерінде жауаптылықта болады.
3-1. Пошта операторы жарияланған құндылық үшін тариф төленген жағдайда құндылығы жарияланған пошта жөнелтіліміне жауапты болады.

4. За нарушение сроков пересылки почтового отправления и почтового перевода денег пользователей услуг оператора почты оператор почты уплачивает неустойку в размере трех процентов от оплаченного тарифа за каждый день задержки, но не более суммы оплаченного тарифа за предоставленную услугу.
За нарушение сроков пересылки почтового отправления воздушным транспортом оператор почты выплачивает пользователю услуг оператора почты разницу тарифов между оплатой за пересылку воздушным и наземным транспортом.
5. Оператор почты освобождается от ответственности за утрату, повреждение (порчу) регистрируемого почтового отправления или недостачу вещей, предметов или товара внутри регистрируемого почтового отправления, нарушение сроков пересылки почтового отправления и почтового перевода денег пользователей услуг оператора почты, если будет доказано, что неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы или особых свойств вещей, предметов или товаров в почтовом отправлении и по иным основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан, настоящим Законом и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
6. Пользователи услуг оператора почты несут ответственность за ущерб, причиненный оператору почты, возникший:
1) вследствие обнаружения в почтовых отправлениях предметов и веществ, в силу их особых свойств запрещенных или ограниченных к пересылке по почтовым сетям;
2) в результате ненадлежащей упаковки вещей, предметов или товара, принятого к пересылке по почтовым сетям.
Сноска. Статья 44 с изменением, внесенным Законом РК 10.02.2025 № 164-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 45. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о почте
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о почте, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 46. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением части третьей пункта 1 статьи 7, пунктов 2 и 3 статьи 39, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 17; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 15, ст. 71; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75; 2014 г., № 11, ст. 61; № 14, ст. 87; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, cт. 79).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ

4. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың пошта жөнелтілімдері мен пошталық ақша аударымын жіберудің мерзімдерін бұзғаны үшін пошта операторы кешіктірілген әрбір күн үшін төленген тарифтің үш пайызы мөлшерінде, бірақ көрсетілген қызмет үшін төленген тариф сомасынан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
Пошта жөнелтілімін әуе көлігімен жіберудің мерзімдерін бұзғаны үшін пошта операторы пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыға әуе және жерүсті көлігімен жіберу үшін төлем тарифтерінің арасындағы айырманы төлейді.
5. Егер міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күштің немесе пошта жөнелтіліміндегі нәрселердің, заттардың немесе тауардың ерекше қасиеттерінің салдарынан болғаны дәлелденсе, пошта операторы тіркелетін пошта жөнелтілімінің ішіндегі нәрселер, заттар немесе тауардың жоғалғаны, зақымданғаны (бүлінгені) немесе тіркелетін пошта жөнелтілімінің жетіспегені, пошта жөнелтілімін және пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылардың пошталық ақша аударымын жіберудің мерзімдерін бұзғаны үшін және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, осы Заңда және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген өзге де негіздер бойынша жауаптылықтан босатылады.
6. Пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар:
1) ерекше қасиеттеріне орай пошта желілері арқылы жіберуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған заттар мен нәрселердің пошта жөнелтілімінде анықталуының салдарынан;
2) пошта желілері арқылы жіберуге қабылданған нәрселердің, заттардың немесе тауардың тиісінше буып-түйілмеуі салдарынан туындаған, пошта операторына келтірілген нұқсан үшін жауаптылықта болады.
Ескерту. 44-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 10.02.2025 № 164-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
45-бап. Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасының бұзылуына кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
46-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң, 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 7-баптың 1-тармағының үшінші бөлігін, 39-баптың 2 және 3-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Пошта туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 17-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-I, № 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев