О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц
Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года № 412-V ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 11
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78):
пункт 5 статьи 830 дополнить подпунктом 4-3) следующего содержания:
"4-3) уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении:
договоров страхования, заключенных проверяемыми физическими лицами;
договоров накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица-нерезиденты;
договоров накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица, указанные в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором Республики Казахстан;".

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 18 қарашадағы № 412-V ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 11-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат, № 15, 78-құжат):
830-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 4-3) тармақшамен толықтырылсын:
"4-3) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға:
тексерілетін жеке тұлғалар жасаған сақтандыру шарттарына;
пайда алушылары бейрезидент-жеке тұлғалар болып табылатын жинақтаушы сақтандыру шарттарына;
Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес жіберілген, шет мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуында көрсетілген, пайда алушылары бейрезидент-жеке тұлғалар болып табылатын жинақтаушы сақтандыру шарттарына қатысты Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес;".

2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, ст. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78):
1) по всему тексту слова "сдачи в аренду", "сдача в аренду", "сдаче в аренду" заменить соответственно словами "сдачи в имущественный найм (аренду)", "сдача в имущественный найм (аренду)", "сдаче в имущественный найм (аренду)";
2) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Взаимодействие уполномоченного органа с органами военного управления";
заголовок статьи 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 67. Особенности установления налоговой отчетности по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, представляемой налоговыми агентами";
дополнить заголовком статьи 67-2 следующего содержания:
"Статья 67-2. Особенности установления налоговой отчетности об активах и обязательствах, о доходах и имуществе физического лица";
заголовок статьи 154 изложить в следующей редакции:
"Статья 154. Особенности налогообложения доходов в отдельных случаях";
заголовок статьи 154-1 исключить;

2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар;№ 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14,92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24,125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4,21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат, № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "жалға беруге", "жалға беруді", "жалға беруден", "жалға беру", "жалға, өзге де негіздерде" деген сөздер тиісінше "мүліктік жалдауға (жалға беруге)", "мүліктік жалдауды (жалға беруді)", "мүліктік жалдаудан (жалға беруден)", "мүліктік жалдау (жалға беру)", "мүліктік жалдауға (жалға беруге), өзге де негіздерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 24-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"24-1-бап. Уәкілетті органның әскери басқару органдарымен өзара іс-қимылы";
67-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Салық агенттері ұсынатын жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері";
мынадай мазмұндағы 67-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"67-2-бап. Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы, кірістері мен мүлкі туралы салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері";
154-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"154-бап. Жекелеген жағдайларда кірістерге салық салудың ерекшеліктері";
154-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;

дополнить заголовком статьи 154-2 следующего содержания:
"Статья 154-2. Необлагаемый размер совокупного годового дохода";
заголовок статьи 156 изложить в следующей редакции:
"Статья 156. Доходы, освобождаемые от налогообложения";
дополнить заголовками статей 156-1, 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 и 156-12 следующего содержания:
"Статья 156-1. Перенос корректировки по индивидуальному подоходному налогу
Статья 156-2. Налоговые вычеты
Статья 156-3. Налоговый вычет по взносам на обязательное
социальное медицинское страхование
Статья 156-4. Стандартный вычет
Статья 156-5. Перенос стандартного вычета
Статья 156-6. Налоговый вычет для многодетной семьи
Статья 156-7. Налоговый вычет по добровольным пенсионным
взносам
Статья 156-8. Налоговый вычет на обучение
Статья 156-9. Налоговый вычет на медицину
Статья 156-10. Налоговый вычет по вознаграждениям
Статья 156-11. Налоговый вычет по страховым премиям
Статья 156-12. Перенос прочих вычетов";
заголовки статей 157 и 159 исключить;
главу 18 дополнить заголовком статьи 159-1 следующего содержания:
"Статья 159-1. Превышение по индивидуальному подоходному налогу";
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Доходы, подлежащие налогообложению у источника выплаты";
заголовок статьи 160 изложить в следующей редакции:
"Статья 160. Общие положения";
дополнить заголовками статей 160-1, 162-1 и 165-1 следующего содержания:
"Статья 160-1. Налоговый и отчетный периоды";
"Статья 162-1. Порядок выдачи налоговым агентом справки о расчетах с физическим лицом";
"Статья 165-1. Порядок применения налоговых вычетов работодателем";
заголовок статьи 166 исключить;
заголовки статей 170 и 172 изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Доход в виде пенсионных выплат";
"Статья 172. Доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей";
параграф 4 дополнить заголовком статьи 172-1 следующего содержания:
"Статья 172-1. Исчисление суммы налога";
заголовок статьи 173 изложить в следующей редакции:
"Статья 173. Доход в виде стипендий";
заголовки главы 20 и статьи 177 изложить в следующей редакции:
"Глава 20. Доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно
Статья 177. Доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно";
дополнить заголовком статьи 177-1 следующего содержания:
"Статья 177-1. Налоговый период";
заголовок статьи 178 изложить в следующей редакции:
"Статья 178. Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно";
параграф 1 дополнить заголовком статьи 180-4 следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 154-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"154-2-бап. Жылдық жиынтық кірістің салық салынбайтын мөлшері";
156-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"156-бап. Салық салудан босатылатын кірістер";
мынадай мазмұндағы 156-1, 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 және 156-12-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"156-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру
156-2-бап. Салық шегерімдері
156-3-бап. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша салық шегерімі
156-4-бап. Стандартты шегерім
156-5-бап. Стандартты шегерімді ауыстыру
156-6-бап. Көп балалы отбасы үшін салық шегерімі
156-7-бап. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі
156-8-бап. Оқуға арналған салық шегерімі
156-9-бап. Медицинаға арналған салық шегерімі
156-10-бап. Сыйақылар бойынша салық шегерімі
156-11-бап. Сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімі
156-12-бап. Басқа да шегерімдерді ауыстыру";
157 және 159-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
18-тарау мынадай мазмұндағы 159-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"159-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша асып кету";
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-тарау. Төлем көзiнен салық салуға жататын кірістер";
160-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"160-бап. Жалпы ережелер";
мынадай мазмұндағы 160-1, 162-1 және 165-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"160-1-бап. Салық кезеңі және есепті кезең";
"162-1-бап. Салық агентінің жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтама беру тәртібі";
"165-1-бап. Жұмыс берушінің салық шегерімдерін қолдану тәртібі";
166-баптың тақырыбы алып тасталсын;
170 және 172-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"170-бап. Зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс";
"172-бап. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кіріс";
4-параграф мынадай мазмұндағы 172-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"172-1-бап. Салық сомасын есептеу";
173-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"173-бап. Стипендиялар түріндегі кіріс";
20-тараудың және 177-баптың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"20-тарау. Жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын кірістер
177-бап. Жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын кірістер";
мынадай мазмұндағы 177-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"177-1-бап. Салық кезеңі";
178-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"178-бап. Жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеу";
1-параграф мынадай мазмұндағы 180-4-баптың тақырыбымен толықтырылсын:

"Статья 180-4. Доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве";
заголовки параграфа 2 главы 20 и статей 181, 182 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Доход от занятия частной практикой
Статья 181. Общие положения
Статья 182. Доход частного нотариуса";
дополнить заголовками статей 182-1, 182-2 и 182-3 следующего содержания:
"Статья 182-1. Доход частного судебного исполнителя
Статья 182-2. Доход адвоката
Статья 182-3. Доход профессионального медиатора";
главу 20 дополнить заголовком статьи 184-1 следующего содержания:
"Статья 184-1. Порядок определения дохода физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, от реализации имущества, полученного из источников за пределами Республики Казахстан";
заголовки главы 21 и статей 185, 186 и 187 исключить;
дополнить заголовками главы 21-1, параграфа 1, статей 187-1, 187-2, 187-3, параграфа 2, статей 187-4, 187-5, параграфа 3, статей 187-6, 187-7 следующего содержания:
"Глава 21-1. Декларации физических лиц
Параграф 1. Декларация об активах и обязательствах
Статья 187-1. Декларация об активах и обязательствах
Статья 187-2. Особенности составления декларации об активах и обязательствах
Статья 187-3. Сроки представления декларации об активах и обязательствах
Параграф 2. Декларация о доходах и имуществе
Статья 187-4. Декларация о доходах и имуществе
Статья 187-5. Сроки представления декларации о доходах и имуществе
Параграф 3. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Статья 187-6. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Статья 187-7. Сроки представления декларации по индивидуальному подоходному налогу";
заголовки статей 200-1 и 205 изложить в следующей редакции:
"Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента, освобождаемые от налогообложения";
"Статья 205. Представление декларации о доходах и имуществе";
главу 25 дополнить заголовком статьи 205-1 следующего содержания:
"Статья 205-1. Представление декларации по индивидуальному подоходному налогу";
заголовок статьи 221-1 исключить;
заголовок статьи 363 изложить в следующей редакции:
"Статья 363. Налоговый и отчетный периоды";
заголовки статей 416 и 417 исключить;
заголовки раздела 17, главы 60 и статей 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425 исключить;
заголовок статьи 583 изложить в следующей редакции:
"Статья 583. Обязанности уполномоченных государственных органов, Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов и уполномоченных лиц при взаимодействии с налоговыми органами";
главу 83 дополнить заголовками параграфа 2 и статей 606-1, 606-2, 606-3, 606-4, 606-5 следующего содержания:

"180-4-бап. Талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлесін басқаға беруден түсетін кіріс";
20-тараудың 2-параграфының және 181, 182-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жеке практикамен айналысудан түсетін кіріс
181-бап. Жалпы ережелер
182-бап. Жекеше нотариустың кірісі";
мынадай мазмұндағы 182-1, 182-2 және 182-3-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"182-1-бап. Жеке сот орындаушысының кірісі
182-2-бап. Адвокаттың кірісі
182-3-бап. Кәсіби медиатордың кірісі";
20-тарау мынадай мазмұндағы 184-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"184-1-бап. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден түсетін кірісін айқындау тәртібі";
21-тараудың және 185, 186 және 187-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21-1-тараудың, 1-параграфтың, 187-1, 187-2, 187-3-баптардың, 2-параграфтың, 187-4, 187-5-баптардың, 3-параграфтың, 187-6, 187-7-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"21-1-тарау. Жеке тұлғалардың декларациялары
1-параграф. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
187-1-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
187-2-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны толтыру ерекшеліктері
187-3-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну мерзімдері
2-параграф. Кірістер мен мүлік туралы декларация
187-4-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларация
187-5-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну мерзімдері
3-параграф. Жеке табыс салығы бойынша декларация
187-6-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларация
187-7-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны ұсыну мерзімдері";
200-1 және 205-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"200-1-бап. Бейрезидент жеке тұлғаның салық салудан босатылатын кірістері";
"205-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну";
25-тарау мынадай мазмұндағы 205-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"205-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны ұсыну";
221-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
363-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"363-бап. Салық кезеңі және есепті кезең";
416 және 417-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
17-бөлімнің, 60-тараудың және 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
583-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"583-бап. Уәкілеттi мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, жергілікті атқарушы органдардың және уәкілетті адамдардың салық органдарымен өзара іс-қимыл кезіндегі мiндеттерi";
83-тарау мынадай мазмұндағы 2-параграфтың және 606-1, 606-2, 606-3, 606-4, 606-5-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:

"Параграф 2. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу
Статья 606-1. Общие положения
Статья 606-2. Сверка по индивидуальному подоходному налогу
Статья 606-3. Порядок проведения сверки по индивидуальному подоходному налогу на основе сведений налоговых агентов
Статья 606-4. Порядок проведения сверки по индивидуальному подоходному налогу для подтверждения суммы налоговых вычетов по расходам на образование, медицину, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам
Статья 606-5. Порядок зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица";
заголовок статьи 643 изложить в следующей редакции:
"Статья 643. Определение доходов, подлежащих налогообложению, в отдельных случаях";
главу 89 дополнить заголовком статьи 643-1 следующего содержания:
"Статья 643-1 Определение дохода физического лица, подлежащего налогообложению, косвенным методом";
3) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) личное имущество физического лица – вещи физического лица в материальной форме, находящиеся на праве собственности или являющиеся его долей в общей собственности, при одновременном выполнении следующих условий:
не используются физическим лицом в целях предпринимательской деятельности;
не являются объектом обложения индивидуальным подоходным налогом с имущественного и прочих доходов;";
дополнить подпунктом 43-1) следующего содержания:
"43-1) уполномоченное лицо – лицо, на которое возложена обязанность по представлению в уполномоченный орган имеющихся у него сведений по физическим лицам в соответствии с главой 81 настоящего Кодекса в пределах его компетенции, установленной законами Республики Казахстан;";
4) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) требовать проведения зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей и пеней в бюджет, превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица, возврат штрафа в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом;";
5) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) по требованию налогового органа в случаях, предусмотренных главой 83 настоящего Кодекса, представлять оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии следующих документов:
договоров на предоставление медицинских услуг, услуг образования, ипотечных жилищных займов;
документов, подтверждающих фактические расходы на оплату медицинских услуг, услуг образования, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам;
иных документов, подтверждающих получение медицинских услуг, услуг образования, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам.
В случае, если документы, указанные в настоящем подпункте, составлены на иностранном языке, обязательно наличие перевода таких документов на казахский или русский язык, засвидетельствованного нотариусом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При проведении безналичных платежей по оплате услуг, предусмотренных частью первой настоящего подпункта, в качестве документа, подтверждающего фактические расходы на оплату таких услуг, является один из следующих документов при условии наличия в нем наименования и идентификационного номера лица, в пользу которого была произведена оплата таких расходов:
платежный документ, составляемый при осуществлении платежей и переводов денег с использованием банковского счета либо без использования банковского счета;
чек, составляемый при осуществлении платежей и переводов денег с использованием платежной карточки либо через электронные терминалы (далее – чек);
выписка о движении денег по банковскому счету (далее – выписка).
В случае получения и оплаты указанных услуг за пределами Республики Казахстан указание в чеках и выписках идентификационного номера лица, в пользу которого была произведена оплата таких расходов, не требуется;";

"2-параграф. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару
606-1-бап. Жалпы ережелер
606-2-бап. Жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру
606-3-бап. Салық агенттерінің мәліметтері негізінде жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі
606-4-бап. Білім беруге, медицинаға, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге арналған шығыстар бойынша салық шегерімдерінің сомасын растау үшін жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі
606-5-бап. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібі";
643-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"643-бап. Жекелеген жағдайларда салық салуға жататын кірістерді айқындау";
89-тарау мынадай мазмұндағы 643-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"643-1-бап. Жеке тұлғаның салық салуға жататын кірісін жанама әдіспен айқындау";
3) 12-баптың 1-тармағында:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) жеке тұлғаның жеке мүлкі – жеке тұлғаның меншік құқығындағы немесе ортақ меншіктегі үлесі болып табылатын, мынадай шарттар бір мезгілде орындалған кезде:
жеке тұлға кәсіпкерлік қызмет мақсаттарында пайдаланбайтын;
мүліктік және басқа да кірістерден жеке табыс салығын салу объектісі болып табылмайтын материалдық нысандағы заттары;";
43-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"43-1) уәкілетті адам – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өз құзыреті шегінде осы Кодекстің 81-тарауына сәйкес жеке тұлғалар бойынша өзінде бар мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну жөніндегі міндет жүктелген адам;";
4) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын, есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуін, жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуді, айыппұлды қайтаруды талап етуге;";
5) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) осы Кодекстің 83-тарауында көзделген жағдайларда салық органының талап етуі бойынша мынадай құжаттардың:
медициналық қызметтер көрсетуге, білім беру қызметтерін көрсетуге, ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беруге арналған шарттардың;
медициналық қызметтер көрсетуге, білім беру қызметтерін көрсетуге ақы төлеу үшін, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеу үшін нақты жұмсалған шығыстарды растау құжаттарының;
медициналық қызметтер көрсетуді, білім беру қызметтерін көрсетуді алғанын, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтегенін растайтын өзге де құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынуға міндетті.
Егер осы тармақшада көрсетілген құжаттар шет тілінде жасалған болса, мұндай құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасының болуы міндетті.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген қызметтерді көрсетуге ақы төлеу бойынша қолма-қол жасалмайтын төлемдер жүргізілген кезде пайдасына мынадай шығыстарға ақы төлеу жүргізілген тұлғаның атауы мен сәйкестендіру нөмірі болуы шартымен мынадай құжаттардың бірі:
төлемдер және ақша аударымдары банк шотын пайдалана отырып не банк шотын пайдаланбай жүзеге асырылған кезде жасалатын төлем құжаты;
төлемдер және ақша аударымдары төлем карточкасын пайдалана отырып не электрондық терминалдар арқылы жүзеге асырылған кезде жасалатын чек (бұдан әрі – чек);
банк шоты бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірме (бұдан әрі – үзінді көшірме) осындай қызметтерді көрсетуге ақы төлеу үшін нақты жұмсалған шығыстарды растау құжаты болып табылады.
Аталған қызметтерді көрсету Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде алынған және оларға ақы төленген жағдайда чектерде және үзінді көшірмелерде пайдасына осындай шығыстарға ақы төлеу жүргізілген тұлғаның сәйкестендіру нөмірін көрсету талап етілмейді;";

6) в пункте 2 статьи 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) вести по каждому физическому лицу учет доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также обязательств по таким доходам в части исчисления и удержания индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и расходам работодателя, выплачиваемым в виде доходов работникам, в части исчисления социального налога, социальных отчислений;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) бесплатно выдавать справку о расчетах с физическим лицом по форме и в порядке, которые установлены статьей 162-1 настоящего Кодекса;";
7) в статье 17:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Действия (бездействие) уполномоченного представителя налогоплательщика (налогового агента), совершенные в связи с участием этого налогоплательщика (налогового агента), в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, признаются действиями (бездействием) налогоплательщика (налогового агента) в рамках полномочий, предоставленных им указанному представителю на основании документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Действия (бездействие) законного представителя физического лица, совершенные в связи с участием этого физического лица в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, признаются действиями (бездействием) законного представителя физического лица.";
8) пункт 1 статьи 19 дополнить подпунктами 3-1) и 6-1) следующего содержания:
"3-1) в целях проведения зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу требовать от физического лица представления документов, предусмотренных подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 14 настоящего Кодекса;";
"6-1) в ходе налоговой проверки физического лица, на которого в соответствии с настоящим Кодексом возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, осуществлять проверку в части достоверности сведений об имуществе, отраженных в указанной декларации, подлежащем государственной или иной регистрации, а также имуществе, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;";
9) пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктами 9-1) и 26-1) следующего содержания:
"9-1) производить зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица;";
"26-1) размещать на сайте уполномоченного органа информацию об индивидуальном идентификационном номере физических лиц, представивших:
декларации об активах и обязательствах;
декларации о доходах и имуществе;";

6) 15-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әрбір жеке тұлға бойынша төлем көзінен салық салуға жататын кірістердің, сондай-ақ жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу және ұстап қалу бөлігінде осындай кірістер және әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды есептеу бөлігінде жұмыс берушінің жұмыскерлерге кірістер түрінде төленетін шығыстары бойынша міндеттемелердің есебін жүргізуге;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Кодекстің 162-1-бабында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы тегін беруге;";
7) 17-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Салық төлеушінің (салық агентінің) уәкілетті өкілінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға осы салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуына байланысты жасаған әрекеттері (әрекетсіздігі) өзі аталған өкілге осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде берген өкілеттіктері шеңберінде салық төлеушінің (салық агентінің) әрекеттері (әрекетсіздігі) деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жеке тұлғаның заңды өкілінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға осы жеке тұлғаның қатысуына байланысты жасаған әрекеттері (әрекетсіздігі) жеке тұлғаның заңды өкілінің әрекеттері (әрекетсіздігі) деп танылады.";
8) 19-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу мақсатында жеке тұлғадан осы Кодекстің 14-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынуды талап етуге;";
"6-1) осы Кодекске сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет жүктелген жеке тұлғаны салықтық тексеру барысында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын, аталған декларацияда көрсетілген мүлік, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер де мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік туралы мәліметтердің анықтығы бөлігінде тексеруді жүзеге асыруға;";
9) 20-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) және 26-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге;";
"26-1) мыналарды:
активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны;
кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі туралы ақпаратты уәкілетті органның сайтында орналастыруға;";

10) статью 24 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченные государственные органы обязаны представлять в уполномоченный орган сведения по физическим лицам по перечню в порядке и сроки, установленные главой 81 настоящего Кодекса.";
11) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Взаимодействие уполномоченного органа с органами военного управления
1. Местные органы военного управления представляют в уполномоченный орган сведения о физических лицах, призванных на срочную воинскую службу и уволенных со срочной воинской службы, в следующие сроки:
1) не позднее 31 июля года, в котором физические лица в апреле – июне:
призваны на срочную воинскую службу;
уволены со срочной воинской службы;
2) не позднее 31 января года, следующего за годом, в котором физические лица в октябре – декабре:
призваны на срочную воинскую службу;
уволены со срочной воинской службы.
2. Министерство обороны Республики Казахстан представляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в уполномоченный орган перечень местных органов военного управления в следующие сроки:
1) не позднее 1 января года, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;
2) не позднее 1 июля года, указанного в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.";
12) статью 31 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Налоговое обязательство лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), и (или) недееспособного или ограниченно дееспособного лица исполняется законным представителем в соответствии с законами Республики Казахстан.";
13) пункт 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"1. При передаче имущества в доверительное управление физическим лицом, на которого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению деклараций физических лиц, налоговое обязательство по составлению и представлению такой декларации исполняется данным физическим лицом.";
14) абзац тринадцатый подпункта 1) пункта 1 статьи 55 исключить;
15) в статье 56:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если иное не установлено пунктами 2-1 и 2-2 настоящей статьи, налоговый учет основывается на данных бухгалтерского учета. Порядок ведения бухгалтерской документации устанавливается законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы организуют и ведут налоговый учет в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы утверждают налоговую учетную политику, разработанную самостоятельно с включением в нее положений о политике учета доходов от занятия частной практикой и произведенных расходов.";

10) 24-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Уәкілетті мемлекеттік органдар тізбе бойынша жеке тұлғалар жөніндегі мәліметтерді уәкілетті органға осы Кодекстің 81-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынуға міндетті.";
11) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Уәкілетті органның әскери басқару органдарымен өзара іс қимыл жасауы
1. Жергілікті әскери басқару органдары мерзімді әскери қызметке шақырылған және мерзімді әскери қызметтен босатылған жеке тұлғалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға мынадай мерзімдерде:
1) жеке тұлғалар сәуірде-маусымда:
мерзімді әскери қызметке шақырылған;
мерзімді әскери қызметтен босатылған жылдың 31 шілдесінен кешіктірмей;
2) жеке тұлғалар қазанда-желтоқсанда:
мерзімді әскери қызметке шақырылған;
мерзімді әскери қызметтен босатылған жылдан кейінгі жылдың 31 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті әскери басқару органдарының тізбесін уәкілетті органға мынадай мерзімдерде:
1) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жылдың 1 қаңтарынан кешіктірмей;
2) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей ұсынады.";
12) 31-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адамның және (немесе) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі адамның салық міндеттемесін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды өкілі орындайды.";
13) 36-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғалардың декларацияларды ұсынуы жөніндегі міндет жүктелген жеке тұлғаның мүлікті сенімгерлік басқаруға беруі кезінде осындай декларацияны толтыру және ұсыну жөніндегі салық міндеттемесін осы жеке тұлға орындайды.";
14) 55-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының он үшінші абзацы алып тасталсын;
15) 56-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер осы баптың 2-1 және 2-2-тармақтарында өзгеше белгіленбесе, салықтық есепке алу бухгалтерлік есепке алу деректеріне негізделеді. Бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар салықтық есепке алуды уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес ұйымдастырады және жүргізеді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар жеке практикамен айналысудан түсетін кірістер мен жүргізілген шығыстарды есепке алу саясаты туралы ережелерді қоса отырып, дербес әзірлеген салықтық есепке алу саясатын бекітеді.";

подпункт 1-1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1-1) первичные учетные документы – для индивидуальных предпринимателей, указанных в пункте 2-1 настоящей статьи, а также лиц, указанных в пункте 2-2 настоящей статьи;";
16) в статье 63:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговая отчетность – документ налогоплательщика (налогового агента), представляемый в соответствии с порядком, установленным настоящим Кодексом, который содержит сведения о налогоплательщике, объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, об активах и обязательствах, а также об исчислении налоговых обязательств, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование.";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговая отчетность (за исключением декларации об активах и обязательствах, декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов) подразделяется на следующие виды:";
17) статью 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 67. Особенности установления налоговой отчетности по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, представляемой налоговыми агентами
1. Уполномоченный орган утверждает следующие формы декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу с приложениями к данной декларации:
1) декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по гражданам Республики Казахстан) для налогоплательщиков, являющихся:
налоговыми агентами;
агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
плательщиками социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
лицами, на которых возложена обязанность по исчислению, удержанию, перечислению, уплате отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
2) декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по иностранцам и лицам без гражданства) для налогоплательщиков, являющихся:
налоговыми агентами;
агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
плательщиками социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
лицами, на которых возложена обязанность по исчислению, удержанию, перечислению, уплате отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".

6-тармақтың 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) осы баптың 2-1-тармағында аталған дара кәсіпкерлер, сондай-ақ осы баптың 2-2-тармағында аталған тұлғалар үшін – бастапқы есепке алу құжаттарын;";
16) 63-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық есептілігі – осы Кодексте белгіленген тәртіпке сәйкес ұсынылатын, салық төлеуші, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы, активтер мен міндеттемелер туралы, сондай-ақ салық міндеттемелерін, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу туралы мәліметтерді қамтитын салық төлеушінің (салық агентінің) құжаты.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық есептілігі (активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, импортталған тауарлар жөніндегі жанама салықтар бойынша декларацияны, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қоспағанда) мынадай түрлерге бөлінеді:";
17) 67-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Салық агенттері ұсынатын жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері
1. Уәкілетті орган жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияның мынадай нысандарын осы декларацияға қосымшалармен қоса бекітеді:
1) мыналар:
салық агенттері;
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер;
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушілер;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдарды және жарналарды есептеу, ұстау, аудару, төлеу жөніндегі міндет жүктелген тұлғалар болып табылатын салық төлеушілер үшін жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша);
2) мыналар:
салық агенттері;
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер;
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушілер;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдарды және жарналарды есептеу, ұстау, аудару, төлеу жөніндегі міндет жүктелген тұлғалар болып табылатын салық төлеушілер үшін жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша).

2. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по гражданам Республики Казахстан) предназначена для отражения информации об:
1) объектах налогообложения (исчисления), с которых исчисляются, удерживаются и перечисляются:
индивидуальный подоходный налог;
обязательные пенсионные взносы, в том числе в свою пользу;
обязательные пенсионные взносы работодателя;
обязательные профессиональные пенсионные взносы;
социальный налог;
социальные отчисления, в том числе в свою пользу;
взносы на обязательное социальное медицинское страхование;
отчисления на обязательное социальное медицинское страхование;
2) исчисленных суммах:
индивидуального подоходного налога;
обязательных пенсионных взносов;
обязательных пенсионных взносов работодателя;
обязательных профессиональных пенсионных взносов;
социального налога;
социальных отчислений;
взносов на обязательное социальное медицинское страхование;
отчислений на обязательное социальное медицинское страхование.
Приложения к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
3. Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию об:
1) исчислении, удержании и перечислении сумм индивидуального подоходного налога с указанием следующих сведений по каждому физическому лицу – гражданину Республики Казахстан, являющемуся получателем доходов:
идентификационные данные о физическом лице;
сумма начисленных доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
сумма доходов, освобождаемых от налогообложения;
сумма примененных налоговых вычетов;
сумма облагаемых доходов;
сумма исчисленного индивидуального подоходного налога;
сумма выплаченных доходов;
удельный вес суммы выплаченных доходов к сумме начисленных доходов;
сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая удержанию;
сумма перечисленного индивидуального подоходного налога;
2) исчислении по структурным подразделениям юридического лица сумм:
индивидуального подоходного налога;
социального налога;
обязательных пенсионных взносов;
обязательных пенсионных взносов работодателя;
обязательных профессиональных пенсионных взносов;
социальных отчислений;
взносов на обязательное социальное медицинское страхование;
отчислений на обязательное социальное медицинское страхование;
3) исчислении социального налога налогоплательщиками по деятельности, осуществляемой в рамках каждого контракта на недропользование.

2. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша):
1) мыналар:
жеке табыс салығы;
міндетті зейнетақы жарналары, оның ішінде өз пайдасына;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары;
әлеуметтік салық;
әлеуметтік аударымдар, оның ішінде өз пайдасына;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар есептелетін, ұсталатын және аударылатын салық салу (есептеу) объектілері;
2) мыналардың:
жеке табыс салығының;
міндетті зейнетақы жарналарының;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының;
әлеуметтік салықтың;
әлеуметтік аударымдардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдардың есептелген сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияға қосымшалар салық органдары салықтық бақылау мақсаттары үшін пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
3. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияға қосымшалардың нысандары:
1) кірістер алушы болып табылатын әрбір жеке тұлға – Қазақстан Республикасының азаматы бойынша мынадай мәліметтерді:
жеке тұлға туралы сәйкестендіру деректерін;
төлем көзінен салық салуға жататын есепке жазылған кірістер сомасын;
салық салудан босатылатын кірістер сомасын;
қолданылған салық шегерімдерінің сомасын;
салық салынатын кірістер сомасын;
есептелген жеке табыс салығының сомасын;
төленген кірістер сомасын;
төленген кірістер сомасының есепке жазылған кірістер сомасына үлес салмағын;
жеке табыс салығының ұстауға жататын сомасын;
аударылған жеке табыс салығының сомасын көрсете отырып, жеке табыс салығы сомаларын есептеу, ұстау және аудару;
2) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері бойынша:
жеке табыс салығының;
әлеуметтік салықтың;
міндетті зейнетақы жарналарының;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының;
әлеуметтік аударымдардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдардың сомаларын есептеу туралы;
3) салық төлеушілердің жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша әлеуметтік салықты есептеуі туралы ақпаратты қамтуы мүмкін.

4. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по иностранцам и лицам без гражданства) предназначена для отражения информации об:
1) объектах налогообложения (исчисления), с которых исчисляются, удерживаются и перечисляются:
индивидуальный подоходный налог;
обязательные пенсионные взносы, в том числе в свою пользу;
обязательные пенсионные взносы работодателя;
обязательные профессиональные пенсионные взносы;
социальный налог;
социальные отчисления, в том числе в свою пользу;
взносы на обязательное социальное медицинское страхование;
отчисления на обязательное социальное медицинское страхование;
2) исчисленных суммах:
индивидуального подоходного налога;
обязательных пенсионных взносов;
обязательных пенсионных взносов работодателя;
обязательных профессиональных пенсионных взносов;
социального налога;
социальных отчислений;
взносов на обязательное социальное медицинское страхование;
отчислений на обязательное социальное медицинское страхование.
Приложения к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
5. Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию об:
1) исчислении, удержании и перечислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, и об исчислении индивидуального подоходного налога и социального налога, в том числе по структурным подразделениям, с указанием следующих сведений по каждому физическому лицу-иностранцу и лицу без гражданства, являющимся получателями доходов:
идентификационные данные о физическом лице;
сумма начисленных доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в том числе в соответствии с международными договорами;
сумма доходов, освобождаемых от налогообложения, в том числе в соответствии с международными договорами;
сумма примененных налоговых вычетов;
сумма облагаемых доходов у источника выплаты;
ставки налога;
сумма исчисленного индивидуального подоходного налога;
сумма выплаченных доходов;
удельный вес суммы выплаченных доходов к сумме начисленных доходов;
сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая удержанию;
сумма перечисленного индивидуального подоходного налога;
применение международных договоров;
период осуществления деятельности в Республике Казахстан;
2) исчислении по структурным подразделениям сумм:
индивидуального подоходного налога;
социального налога;
обязательных пенсионных взносов;
обязательных пенсионных взносов работодателя;
обязательных профессиональных пенсионных взносов;
социальных отчислений;
взносов на обязательное социальное медицинское страхование;
отчислений на обязательное социальное медицинское страхование.";

4. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша):
1) мыналар:
жеке табыс салығы;
міндетті зейнетақы жарналары, оның ішінде өз пайдасына;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары;
әлеуметтік салық;
әлеуметтік аударымдар, оның ішінде өз пайдасына;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар есептелетін, ұсталатын және аударылатын салық салу (есептеу) объектілері;
2) мыналардың:
жеке табыс салығының;
міндетті зейнетақы жарналарының;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының;
әлеуметтік салықтың;
әлеуметтік аударымдардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдардың есептелген сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияға қосымшалар салық органдары салықтық бақылау мақсаттары үшін пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
5. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияға қосымшалардың нысандары:
1) кіріс алушылар болып табылатын әрбір жеке тұлға – шетелдік және азаматтығы жоқ адам бойынша мынадай мәліметтерді:
жеке тұлға туралы сәйкестендіру деректерін;
төлем көзінен, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес салық салуға жататын есепке жазылған кірістер сомасын;
салық салудан, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес босатылатын кірістер сомасын;
қолданылған салық шегерімдерінің сомасын;
төлем көзінен салық салынатын кірістер сомасын;
салық мөлшерлемелерін;
есептелген жеке табыс салығының сомасын;
төленген кірістер сомасын;
төленген кірістер сомасының есепке жазылған кірістер сомасына үлес салмағын;
жеке табыс салығының ұстауға жататын сомасын;
аударылған жеке табыс салығының сомасын;
халықаралық шарттардың қолданылуын;
Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру кезеңін көрсете отырып, резиденттер және бейрезиденттер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару туралы және жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты, оның ішінде құрылымдық бөлiмшелер бойынша есептеу;
2) құрылымдық бөлімшелер бойынша:
жеке табыс салығының;
әлеуметтік салықтың;
міндетті зейнетақы жарналарының;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының;
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының;
әлеуметтік аударымдардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналардың;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдардың сомаларын есептеу туралы ақпаратты қамтуы мүмкiн.";

18) дополнить статьей 67-2 следующего содержания:
"Статья 67-2. Особенности установления налоговой отчетности об активах и обязательствах, о доходах и имуществе физического лица
1. Уполномоченный орган утверждает следующие формы деклараций физических лиц с приложениями к данным декларациям:
1) декларация об активах и обязательствах физического лица (далее – декларация об активах и обязательствах);
2) декларация о доходах и имуществе физического лица (далее – декларация о доходах и имуществе):
с приложениями;
без приложений по упрощенной форме (далее – краткая декларация о доходах и имуществе);
3) декларация по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация об активах и обязательствах предназначена для отражения физическими лицами, указанными в статье 187-1 настоящего Кодекса, информации о наличии в Республике Казахстан и за ее пределами:
1) имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) доли участия в жилищном строительстве;
3) денег на банковских счетах;
4) наличных деньгах;
5) задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан;
6) прочего имущества, указанного в пункте 2 статьи 187-2 настоящего Кодекса.
3. Приложения к декларации об активах и обязательствах предназначены для детального отражения информации о сведениях, отраженных в пункте 2 настоящей статьи, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля в соответствии с требованиями, указанными в статье 187-2 настоящего Кодекса.
4. Лица, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению деклараций физических лиц, в приложениях к декларации об активах и обязательствах отражают также сведения о передаче имущества, указанного в пункте 2 настоящей статьи, в доверительное управление, трасты.
5. Декларация о доходах и имуществе предназначена для отражения физическими лицами информации о:
1) доходах, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
2) доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно;
3) доходах, освобождаемых от налогообложения, в том числе освобождаемых от налогообложения в соответствии с международными договорами;

18) мынадай мазмұндағы 67-2-баппен толықтырылсын:
"67-2-бап. Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы, кірістері мен мүлкі туралы салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері
1. Уәкілетті орган жеке тұлғалар декларацияларының мынадай нысандарын осы декларацияларға қосымшалармен қоса бекітеді:
1) жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларация (бұдан әрі – активтер мен міндеттемелер туралы декларация);
2) жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларация (бұдан әрі – кірістер мен мүлік туралы декларация):
қосымшаларымен;
қосымшаларсыз оңайлатылған нысан бойынша (бұдан әрі - кірістер мен мүлік туралы қысқаша декларация);
3) жеке табыс салығы бойынша декларация.
2. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация осы Кодекстің 187-1-бабында көрсетілген жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің;
2) тұрғын үй құрылысына қатысу үлесінің;
3) банк шоттарындағы ақшаның;
4) қолма-қол ақшаның;
5) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешекті қоспағанда, басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешектері (дебиторлық берешегі) және жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешектері (кредиторлық берешегі);
6) осы Кодекстің 187-2-бабының 2-тармағында көрсетілген өзге де мүліктің болуы туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
3. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға қосымшалар осы Кодекстің 187-2-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес салықтық бақылау мақсаттары үшін салық органдары пайдаланатын, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мәліметтер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғалардың декларацияларды ұсынуы жөніндегі міндет жүктелген адамдар активтері мен міндеттемелері туралы декларацияға қосымшаларда осы баптың 2-тармағында көрсетілген мүлікті сенімгерлік басқаруға, трасттарға беру туралы мәліметтерді де көрсетеді.
5. Кірістер мен мүлік туралы декларация жеке тұлғалардың:
1) төлем көзінен салық салуға жататын кірістер;
2) жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер;
3) салық салудан босатылатын, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кірістер;

4) доходах из иностранных источников, суммах прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, суммах уплаченного иностранного налога и зачета;
5) доходах, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, зачет иностранного налога;
6) налоговых вычетах;
7) приобретении и (или) отчуждении, и (или) получении безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан;
8) требовании по зачету и возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу, в том числе в случае применения налогового вычета, определенного статьей 156-10 настоящего Кодекса, c указанием согласия физического лица на представление банковскими учреждениями сведений о расходах физического лица на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан.
6. Приложения к декларации о доходах и имуществе предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
7. Формы приложений к декларации о доходах и имуществе могут содержать информацию о:
1) приобретении и (или) получении безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан;
2) реализации имущества, указанного в пункте 1 статьи 180-1 настоящего Кодекса, в том числе за пределами Республики Казахстан;
3) передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица имущества, указанного в пункте 1 статьи 180-2 настоящего Кодекса, в том числе за пределами Республики Казахстан;
4) доходах, полученных от индивидуального предпринимателя или юридического лица, не являющихся работодателями, по которым исчисление индивидуального подоходного налога произведено у источника выплаты;
5) реализации прочих активов индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса;
6) доходах индивидуального предпринимателя, применяющего общеустановленный порядок налогообложения;
7) доходах частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
8) доходах от уступки права требования, в том числе доли в жилищном строительстве;

4) шетелдік көздерден алынатын кірістер, жеңілдікпен салық салынатын елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялар пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары, төленген шетелдік салық және есепке жатқызу сомалары;
5) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алынған кірістер, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елде алынған кірістер, шетелдік салықты есепке жатқызу;
6) салық шегерімдері;
7) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі мүлікті сатып алу және (немесе) иеліктен шығару және (немесе) өтеусіз алу;
8) жеке табыс салығы бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге арналған жеке тұлғаның шығыстары туралы мәліметтерді банк мекемелерінің беруіне жеке тұлғаның келісімі көрсетіле отырып, осы Кодекстің 156-10-бабында айқындалған салық шегерімін қолданған жағдайда, асып кетуді есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талаптар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
6. Кірістер мен мүлік туралы декларацияға қосымшалар салық органдары салықтық бақылау мақсаттары үшін пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
7. Кірістер мен мүлік туралы декларацияға қосымшалардың нысандары:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сатып алу және (немесе) өтеусіз алу;
2) осы Кодекстің 180-1-бабының 1-тармағында көрсетілген мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде өткізу;
3) заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде осы Кодекстің 180-2-бабының 1-тармағында көрсетілген мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде беру;
4) жұмыс берушілер болып табылмайтын дара кәсіпкерден немесе заңды тұлғадан алынған, олар бойынша жеке табыс салығын есептеу төлем көзінен жүргізілген кірістер;
5) шағын бизнес субъектілері үшін арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің өзге де активтерін өткізу;
6) жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолданатын дара кәсіпкердің кірістері;
7) жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың кірістері;
8) талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысындағы үлесті басқаға беруден түсетін кірістер;

9) доходах, освобождаемых от налогообложения;
10) налоговых вычетах;
11) задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан;
12) доходах, освобождаемых от налогообложения в соответствии с международными договорами;
13) доходах из иностранных источников, суммах прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, суммах уплаченного иностранного налога и зачета;
14) доходах, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе доходах, полученных в стране с льготным налогообложением, зачете иностранного налога.
8. Лица, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению деклараций физических лиц, отражают в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, в декларации о доходах и имуществе сведения об источниках покрытия расходов на приобретение в течение отчетного налогового периода следующего имущества, в том числе за пределами Республики Казахстан:
1) недвижимого имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации;
3) доли участия в уставном капитале юридического лица;
4) ценных бумаг;
5) инвестиционного золота;
6) производных финансовых инструментов (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива);
7) доли участия в жилищном строительстве.
Требование об отражении данных сведений указывается в приложении к декларации о доходах и имуществе.
9. Краткая декларация о доходах и имуществе предназначена для отражения информации о подтверждении:
1) отсутствия любых доходов или получения доходов только в виде:
доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью;
алиментов;
2) отсутствия права или нежелания применять налоговые вычеты, в том числе дополнительно к тем, которые применил налоговый агент;
3) отсутствия факта приобретения, отчуждения, получения безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан.

9) салық салудан босатылатын кірістер;
10) салық шегерімдері;
11) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешектерді қоспағанда, басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешектері (дебиторлық берешегі) және жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешектері (кредиторлық берешегі);
12) халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кірістер;
13) шетелдік көздерден алынатын кірістер, жеңілдікпен салық салынатын елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялар пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары, төленген шетелдік салық және есепке жатқызу сомалары;
14) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алынған кірістер, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елде алынған кірістер, шетелдік салықты есепке жатқызу туралы ақпаратты қамтуы мүмкін.
8. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғалардың декларацияларды ұсынуы жөніндегі міндет жүктелген адамдар кірістер мен мүлік туралы декларацияда есепті салық кезеңі ішінде мынадай мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті;
2) мемлекеттік тіркеуге жататын механикалық көлік құралдарын және тіркемелерді;
3) заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін;
4) бағалы қағаздарды;
5) инвестициялық алтынды;
6) туынды қаржы құралдарын (базалық активті сатып алу немесе өткізу жолымен атқарылатын туынды қаржы құралдарын қоспағанда);
7) тұрғын үй құрылысындағы қатысу үлесін сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетеді.
Осы мәліметтерді көрсету туралы талап кірістер мен мүлік туралы декларацияға қосымшада көрсетіледі.
9. Кірістер мен мүлік туралы қысқаша декларация:
1) кез келген кірістердің жоқ екенін немесе тек қана:
төлем көзінен салық салуға жататын кірістер;
өмірге және денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу;
алименттер түріндегі кірістерді алғанын;
2) салық шегерімдеріне құқықтардың жоқ екенін немесе оларды, оның ішінде салық агенті қолданған салық шегерімдеріне қосымша қолдануға ниетінің жоқ екенін;
3) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі мүлікті сатып алу, иеліктен шығару, өтеусіз алу фактісінің болмағанын растау туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

10. Декларация по индивидуальному подоходному налогу предназначена для отражения доходов трудовых иммигрантов, являющихся домашними работниками, полученных (подлежащих получению) по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту.";
19) в статье 68:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Уполномоченный орган совместно со специальными государственными органами, органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительными органами определяют особый порядок представления налоговой отчетности и перечень лиц, представляющих такую отчетность.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При отсутствии объектов налогообложения налоговая отчетность не представляется, за исключением налоговой отчетности, предусмотренной статьей 149, пунктом 1 статьи 162, статьями 185, 187-1, 187-4, 187-6, 270, 296, 364 и 437 настоящего Кодекса.
Обязательство по представлению налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость распространяется на лиц, зарегистрированных в качестве плательщиков налога на добавленную стоимость, а также на лиц, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, в случаях, предусмотренных частью третьей пункта 3 настоящей статьи.
Обязательство по представлению налоговой отчетности по акцизу распространяется на налогоплательщиков, состоящих на регистрационном учете в налоговых органах в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 5) (за исключением оптовой реализации табачных изделий) пункта 1 статьи 574 настоящего Кодекса.";
20) пункт 5 статьи 70 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) в части отражения в декларациях физических лиц задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), образовавшихся по отношениям, возникшим с физическим лицом, кроме задолженностей по сделкам, нотариально засвидетельствованным в Республике Казахстан до начала года, в котором возникло обязательство по представлению декларации физического лица, а также задолженностей, признанных по решению суда;";
21) статью 72 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Право на продление срока представления деклараций физических лиц предоставляется военнослужащим срочной службы без направления в налоговый орган уведомления о продлении срока представления налоговой отчетности.
Срок представления деклараций физических лиц военнослужащими продлевается на период времени прохождения срочной службы со дня издания приказа об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы.
При утрате статуса военнослужащего срочной службы на основании приказа об исключении военнослужащего из списков личного состава воинской части физическое лицо представляет декларацию физического лица, по которой продлен срок представления, – не позднее 60 календарных дней со дня издания приказа об исключении из списков воинской части.";

10. Жеке табыс салығы бойынша декларация үй жұмыскерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілердің еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарттары бойынша алған (алуға жататын) кірістерін көрсетуге арналған.";
19) 68-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Уәкілетті орган арнаулы мемлекеттік органдармен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен, құқық қорғау органдарымен бірлесіп, салық есептілігін ұсынудың ерекше тәртібін және осындай есептілікті ұсынатын тұлғалардың тізбесін айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Кодекстің 149-бабында, 162-бабының 1-тармағында, 185, 187-1, 187-4, 187-6, 270, 296, 364 және 437-баптарында көзделген салық есептілігін қоспағанда, салық салу объектілері болмаған кезде салық есептілігі ұсынылмайды.
Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін ұсыну жөніндегі міндеттеме қосылған құн салығын төлеушілер ретінде тіркелген тұлғаларға, сондай-ақ осы баптың 3-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын тұлғаларға қолданылады.
Акциз бойынша салық есептілігін ұсыну жөніндегі міндеттеме осы Кодекстің 574-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларына сәйкес (темекі бұйымдарын көтерме саудада өткізуді қоспағанда) салық органдарында тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілерге қолданылады.";
20) 70-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) жеке тұлғаның декларацияны ұсынуы жөніндегі міндеттеме туындаған жыл басталғанға дейін Қазақстан Республикасында нотариат куәландырған мәмілелер бойынша берешектерден, сондай-ақ сот шешімі бойынша танылған берешектерден басқа, жеке тұлғамен арада туындаған қатынастар бойынша қалыптасқан, басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешектерін (дебиторлық берешекті) және жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешектерін (кредиторлық берешекті) жеке тұлғалардың декларацияларында көрсету бөлігінде;";
21) 72-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жеке тұлғалардың декларацияларды ұсыну мерзімін ұзарту құқығы салық органына салық есептілігін ұсыну мерзімін ұзарту туралы хабарлама жіберместен, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге беріледі.
Жеке тұлғалар декларацияларын әскери қызметшілердің ұсыну мерзімі жергілікті әскери басқару органынан әскери қызметті өткеру орнына кету туралы бұйрық шығарылған күннен бастап мерзімді қызметті өткеру уақыты кезеңіне ұзартылады.
Әскери қызметшіні әскери бөлімнің жеке құрамының тізімдерінен шығару туралы бұйрықтың негізінде мерзімді қызметтегі әскери қызметші мәртебесінен айырылған кезде жеке тұлға сол бойынша ұсыну мерзімі ұзартылған жеке тұлға декларациясын әскери бөлімнің тізімдерінен шығару туралы бұйрық шыққан күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей ұсынады.";

22) подпункт 2) пункта 11 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"2) налогоплательщиков, являющихся плательщиками налога на игорный бизнес;";
23) в статье 77:
подпункт 3) пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
"3) учету доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также обязательств по таким доходам в части исчисления и удержания индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и расходам работодателя, выплачиваемым в виде доходов работникам, в части исчисления социального налога, социальных отчислений, отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование;";
дополнить пунктами 4-3 и 4-4 следующего содержания:
"4-3. Для частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора уполномоченный орган утверждает формы налоговых регистров по учету:
1) доходов от занятия частной практикой;
2) расходов, предусмотренных статьями 182, 182-1, 182-2, 182-3 настоящего Кодекса.
4-4. Для крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, уполномоченный орган утверждает форму налогового регистра по учету дохода крестьянского или фермерского хозяйства с отражением информации по:
1) общему доходу крестьянского или фермерского хозяйства с распределением по долям главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса;
2) доходу крестьянского или фермерского хозяйства в сумме, не превышающей предельного дохода, установленного подпунктом 56) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, с распределением по долям главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса;
3) превышению дохода крестьянского или фермерского хозяйства над суммой предельного дохода, установленного подпунктом 56) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, с распределением по долям участия главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса.";
24) пункт 3 статьи 81 исключить;
25) в статье 110:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:

22) 73-баптың 11-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылатын салық төлеушілерге;";
23) 77-бапта:
4-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салуға жататын кірістерін, сондай-ақ жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу және ұстап қалу бөлігінде осындай кірістер бойынша және әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдарды және жарналарды есептеу бөлігінде жұмыс берушінің жұмыскерлерге кірістер түрінде төленетін шығыстары бойынша міндеттемелерді есепке алу;";
мынадай мазмұндағы 4-3 және 4-4-тармақтармен толықтырылсын:
"4-3. Уәкілетті орган жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор үшін:
1) жеке практикамен айналысудан түсетін кірістерді;
2) осы Кодекстің 182, 182-1, 182-2, 182-3-баптарында көзделген шығыстарды есепке алу бойынша салық тіркелімдерінің нысандарын бекітеді.
4-4. Уәкілетті орган шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимiн қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы үшін:
1) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша кірістерді бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) үлестері бойынша бөле отырып, шаруа немесе фермер қожалығының жалпы кірісі;
2) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша кірістерді бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) үлестері бойынша бөле отырып, шаруа немесе фермер қожалығының осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 56) тармақшасында белгіленген шекті кірісінен аспайтын сомадағы кірісі;
3) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша кірістерді бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) қатысу үлестері бойынша бөле отырып, шаруа немесе фермер қожалығы кірісінің осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 56) тармақшасында белгіленген шекті кіріс сомасынан асып кетуі бойынша ақпаратты көрсете отырып, шаруа немесе фермер қожалығының кірісін есепке алу жөніндегі салық тіркелімінің нысанын бекітеді.";
24) 81-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
25) 110-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Вычету подлежат расходы работодателя по доходам работника, подлежащим налогообложению, указанным в пункте 1 статьи 163 настоящего Кодекса (в том числе расходы работодателя по доходам работника, указанным в подпунктах 18), 19), 20) и 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса), за исключением:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вычету подлежат расходы налогоплательщика в виде выплат физическим лицам, определенных подпунктами 3), 7), 9), 10), 11), 12), 17), 34) и 41) пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса.";
26) в статье 153:
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками индивидуального подоходного налога по доходам от осуществления деятельности, на которую распространяется данный специальный налоговый режим, за исключением дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, предусмотренного подпунктом 8) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса.";
27) статью 154 изложить в следующей редакции:
"Статья 154. Особенности налогообложения доходов в отдельных случаях
1. По доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, иностранца или лица без гражданства, являющегося резидентом Республики Казахстан (далее – иностранное лицо-резидент), исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке и сроки, установленные настоящей главой, главой 19 и статьей 202 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьей 158 настоящего Кодекса.
2. По доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, иностранного лица-резидента исчисление и уплата индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, установленные главами 20 и 27 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьей 158 настоящего Кодекса.
3. По доходам физического лица-нерезидента, исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, установленные главой 25 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьями 158 и 194 настоящего Кодекса.
4. По доходам индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации, исчисление и уплата индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, установленные главой 61 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьями 432, 436 и 437 настоящего Кодекса.";

"1. Осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағында көрсетілген, жұмыс берушінің:";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушінің осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының 3), 7), 9), 10), 11), 12), 17), 34) және 41) тармақшаларында айқындалған жеке тұлғаларға төлемдер түріндегі шығыстары шегерімге жатады.";
26) 153-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) кірісін қоспағанда, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер осы арнаулы салық режимі қолданылатын қызметті жүзеге асырудан түсетін кірістер бойынша жеке табыс салығын төлеушілер болып табылмайды.";
27) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"154-бап. Жекелеген жағдайларда кірістерге салық салудың ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның (бұдан әрі – резидент шетелдік тұлға) төлем көзінен салық салуға жататын кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеуді, ұстауды және аударуды, сондай-ақ салық есептілігін ұсынуды салық агенті осы тарауда, осы Кодекстiң 19-тарауында және 202-бабында белгiленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстің 158-бабында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізеді.
2. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын резидент шетелдік тұлғаның кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеу және төлеу, сондай-ақ салық есептілігін ұсыну осы Кодекстiң 20 және 27-тарауларында белгiленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстің 158-бабында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізіледі.
3. Бейрезидент жеке тұлғаның кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару, сондай-ақ салық есептілігін ұсыну осы Кодекстiң 25-тарауында белгiленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстің 158 және 194-баптарында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізіледі.
4. Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеу және төлеу, сондай-ақ салық есептілігін ұсыну осы Кодекстің 61-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстiң 432, 436 және 437-баптарында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізіледі.";

28) статью 154-1 исключить;
29) дополнить статьей 154-2 следующего содержания:
"Статья 154-2. Необлагаемый размер совокупного годового дохода
Для целей государственной регистрации индивидуальных предпринимателей в соответствии с законодательством Республики Казахстан не облагаемый индивидуальным подоходным налогом размер дохода, подлежащего налогообложению, за календарный год для физического лица составляет 12-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.";
30) в статье 155:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Объектами обложения индивидуальным подоходным налогом являются доходы физического лица, подлежащие налогообложению:
1) у источника выплаты;
2) физическим лицом самостоятельно.";
пункт 2 исключить;
в пункте 3:
подпункты 1), 2), 13), 14), 15), 18), 19), 20), 21), 22) и 23) исключить;
дополнить подпунктами 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 42), 43), 44), 45) и 46) следующего содержания:
"33) выплаты физическим лицам за приобретенное у них личное имущество физического лица.
В случае выплаты, предусмотренной настоящим подпунктом, произведенной налоговым агентом, положения настоящего подпункта применяются в отношении физического лица, представившего заявление налоговому агенту, в котором указывается, что реализуемые личные вещи не используются в предпринимательской деятельности и не являются объектом обложения для исчисления индивидуального подоходного налога с имущественного и прочих доходов;
34) фактически произведенные расходы работодателя на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которое совершено с оформлением служебной командировки в другую местность;
35) материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная держателем платежной карточки по банковскому займу в связи с предоставлением беспроцентного периода по договору, заключенному между банком и клиентом, – в течение периода, установленного в договоре;
36) сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки за осуществление им безналичных платежей с использованием платежной карточки;
37) доходы в виде оплаты проезда и проживания государственным служащим, депутатам Парламента Республики Казахстан, судьям от налогового агента, не являющегося работодателем, в случае направления их в служебную командировку, связанную с осуществлением государственных функций, при выполнении следующих условий:
приглашение во внутригосударственные и в зарубежные поездки за счет налогового агента, не являющегося работодателем, осуществлено с согласия вышестоящего должностного лица либо органа для участия в научных, спортивных, творческих, профессиональных, гуманитарных мероприятиях за счет средств налогового агента, в том числе поездок, осуществляемых в рамках уставной деятельности такого налогового агента;
наличие приказа (распоряжения) должностного лица государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

28) 154-1-бап алып тасталсын;
29) мынадай мазмұндағы 154-2-баппен толықтырылсын:
"154-2-бап. Жылдық жиынтық кірістің салық салынбайтын мөлшері
Дара кәсіпкерлерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеу мақсаттары үшін салық салуға жататын кірістің жеке табыс салығы салынбайтын мөлшері жеке тұлға үшін күнтізбелік жылда республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақының 12 еселенген мөлшерін құрайды.";
30) 155-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұлғаның:
1) төлем көзінен салық салуға;
2) жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістері жеке табыс салығы салынатын объектілер болып табылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
1), 2), 13), 14), 15), 18), 19), 20), 21), 22) және 23) тармақшалар алып тасталсын;
32) тармақшаның алтыншы абзацындағы "пайда." деген сөз "пайда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 42), 43), 44), 45) және 46) тармақшалармен толықтырылсын:
"33) жеке тұлғаларға олардан сатып алынған жеке тұлғаның жеке мүлкі үшін төленетін төлемдер.
Салық агенті осы тармақшада көзделген төлемді жүргізген жағдайда осы тармақшаның ережелері салық агентіне өтініш ұсынған жеке тұлғаға қатысты қолданылады, онда өткізілетін жеке заттардың кәсіпкерлік қызметте пайдаланбайтыны және мүліктік және басқа да кірістерден жеке табыс салығын есептеу үшін салық салу объектісі болып табылмайтыны көрсетіледі;
34) басқа жерге қызметтiк iссапарды ресiмдей отырып жасалған, жұмыс берушiнiң өндiрiстiк қызметiне байланысты жұмыскердi мамандығы бойынша оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кезде жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқыту, бiлiктiлiкті арттыру немесе қайта даярлау үшін нақты жұмсалған шығыстары;
35) шартта белгіленген кезең ішінде банк пен клиент арасында жасалған шарт бойынша пайызсыз кезеңнің берілуіне байланысты банктік қарыз бойынша төлем карточкасын ұстаушы алған сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
36) эмитент-банк төлем карточкасын ұстаушының шотына төлем карточкасын пайдалана отырып, қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдерін жүзеге асырғаны үшін эмитент-банктің қаражаты есебінен есепке жатқызатын сома;
37) мемлекеттік қызметшілер, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, судьялар мемлекеттік функцияларды жүзеге асырумен байланысты қызметтік іссапарға жіберілген жағдайда мынадай шарттар орындалған кезде:
жұмыс беруші болып табылмайтын салық агентінің есебінен мемлекетішілік және шетелдік сапарларға шақыру салық агентінің қаражаты есебінен ғылыми, спорттық, шығармашылық, кәсіби, гуманитарлық іс-шараларға қатысу, оның ішінде осындай салық агентінің жарғылық қызметі шеңберінде жүзеге асырылатын сапарлар үшін жоғары тұрған лауазымды адамның не органның келісімімен жүзеге асырылса;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның лауазымды адамының бұйрығы (өкімі) болса, жұмыс беруші болып табылмайтын салық агентінен алынған, оларға жол жүру мен тұруға ақы төлеу түріндегі кірістер;

38) стоимость технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, переданных безвозмездно работодателем работнику, признанному инвалидом вследствие получения трудового увечья или профессионального заболевания по вине работодателя, – по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите инвалидов в Республике Казахстан;
39) стоимость услуг в виде протезно-ортопедической помощи, оказанной безвозмездно работодателем работнику, признанному инвалидом вследствие получения трудового увечья или профессионального заболевания по вине работодателя, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите инвалидов в Республике Казахстан;
40) выплаты конфиденциальным помощникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности;
41) расходы работодателя по направлению работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан, совершенному без оформления служебной командировки в другую местность в случае обучения, повышения квалификации или переподготовки по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя:
фактически произведенные расходы на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
фактически произведенные расходы работника на проживание в пределах норм, установленных уполномоченным органом;
фактически произведенные расходы на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
суммы денег, назначенные работодателем к выплате работнику, в пределах:
6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника – в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника – в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника за пределами Республики Казахстан;

38) Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекіткен тізбе бойынша – жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауруға шалдығу салдарынан мүгедек деп танылған жұмыскерге жұмыс берушінің өтеусіз берген техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарының құны;
39) жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауруға шалдығу салдарынан мүгедек деп танылған жұмыскерге жұмыс беруші Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеусіз көрсеткен протездік-ортопедиялық көмек түрінде көрсетілген қызметтер құны;
40) Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес құпия көмекшілерге төленетін төлемдер;
41) басқа жерге қызметтiк iссапарды ресiмдемей жасалған, жұмыс берушiнiң өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқыту, бiлiктiлiкті арттыру немесе қайта даярлау жағдайында жұмыс берушiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскердi оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға немесе қайта даярлауға жiберу бойынша шығыстары:
жұмыскерді оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға немесе қайта даярлауға ақы төлеу үшін нақты жұмсалған шығыстар;
уәкілетті орган белгiлеген нормалар шегiнде жұмыскердің тұруы үшін нақты жұмсалған шығыстар;
жұмыскер оқуға түскен кезде оның оқу орнына баруы және оқу, бiлiктiлiгін арттыру немесе қайта даярлау аяқталғаннан кейiн кері қайтуы үшін нақты жұмсалған шығыстар;
жұмыс берушiнің:
жұмыскер Қазақстан Республикасының шегінде оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзiм iшiнде – жұмыскердің оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен күнтізбелік әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептiк көрсеткiштiң 6 еселенген мөлшерi;
жұмыскер Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзiм iшiнде – жұмыскердің оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен күнтізбелік әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептiк көрсеткiштiң 8 еселенген мөлшерi шегiнде жұмыскерге төлеуге тағайындалған ақша сомалары;

42) материальная выгода, фактически произведенная автономной организацией образования, указанной в пункте 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в виде оплаты (возмещения) расходов на проживание, медицинское страхование, проезд воздушным транспортом от места жительства за пределами Республики Казахстан до места осуществления деятельности в Республике Казахстан и обратно, полученная иностранным лицом-резидентом:
являющимся работником такой автономной организации образования;
осуществляющим деятельность в Республике Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг такой автономной организации образования;
являющимся работником юридического лица-нерезидента, выполняющего работы, оказывающего услуги такой автономной организации образования, и непосредственно выполняющим такие работы и оказывающим такие услуги;
43) расходы автономной организации образования, определенной подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, при направлении на обучение, повышение квалификации или переподготовку физического лица, не состоящего в трудовых отношениях с данной автономной организацией образования, но состоящего в трудовых отношениях с другой автономной организацией образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, по решению автономной организации образования, осуществляющей такие расходы, с указанием специальности:
фактически произведенные расходы на обучение, повышение квалификации или переподготовку физического лица;
фактически произведенные расходы на проживание в пределах норм, установленных уполномоченным органом;
фактически произведенные расходы на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
сумма денег, назначенная автономной организацией образования к выплате физическому лицу, в пределах:
6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника – в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки обучаемого лица в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника – в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки обучаемого лица за пределами Республики Казахстан;

42) осы Кодекстiң 135-1-бабының 1-тармағында көрсетілген дербес бiлiм беру ұйымы тұруға, медициналық сақтандыруға, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегi тұрғылықты жерiнен Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын жерге дейін және кері қарай әуе көлiгiмен ұшуға жұмсаған шығыстарды төлеу (өтеу) түрiнде нақты жүргізген:
осындай дербес білім беру ұйымының жұмыскері болып табылатын;
осындай дербес білім беру ұйымының жұмыстарын орындау, қызметтерін көрсету бойынша Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын;
осындай дербес білім беру ұйымының жұмыстарын орындайтын, қызметтерін көрсететін бейрезидент заңды тұлғаның жұмыскері және осындай жұмыстарды тікелей орындайтын және осындай қызметтер көрсететін жұмыскер болып табылатын резидент шетелдiк тұлға алған материалдық пайда;
43) осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымының осы дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрмаған, бірақ осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында айқындалған басқа дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрған жеке тұлғаны осындай шығыстарды жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымының шешімімен, мамандық көрсетіле отырып, оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кездегі шығыстары:
жеке тұлғаны оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау үшін нақты жұмсалған шығыстар;
уәкілетті орган белгілеген нормалар шегінде тұру үшін нақты жұмсалған шығыстар;
жұмыскер оқуға түскен кезде оның оқу орнына баруы және оқу, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау аяқталғаннан кейін кері қайтуы үшін нақты жұмсалған шығыстар;
дербес білім беру ұйымының:
білім алушы адам Қазақстан Республикасының шегінде оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзім ішінде – жұмыскер оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен күнтізбелік әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшері;
білім алушы адам Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзім ішінде – жұмыскердің оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен күнтізбелік әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшері шегінде жеке тұлғаға төлеуге тағайындалған ақша сомасы;

44) выплаты, произведенные автономной организацией образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в виде:
фактически произведенных расходов на оплату обучения и (или) прохождения профессиональной практики, которые предусмотрены образовательной программой по очной форме обучения, по следующим уровням образования:
послесреднее образование;
высшее образование;
послевузовское образование;
фактически произведенных расходов на оплату участия в мероприятии внеурочной деятельности;
фактически произведенных расходов на проезд к месту обучения и (или) прохождения профессиональной практики, которые предусмотрены настоящим подпунктом, а также к месту проведения мероприятия внеурочной деятельности и обратно, включая оплату расходов за бронь, – на основании документов, подтверждающих расходы на проезд и за бронь (в том числе электронного билета при наличии документа, подтверждающего факт оплаты его стоимости);
фактически произведенных расходов на проживание в пределах норм, установленных уполномоченным органом;
суммы денег, назначенной к выплате физическому лицу, в пределах:
6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый день обучения и (или) прохождения профессиональной практики, участия в мероприятии внеурочной деятельности – в течение срока, предусмотренного решением автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, при направлении физического лица в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый день обучения и (или) прохождения профессиональной практики, участия в мероприятии внеурочной деятельности – в течение срока, предусмотренного решением автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, при направлении физического лица за пределы Республики Казахстан;
расходов, произведенных при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования), на основании документов, подтверждающих расходы на оформление въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования).
Положения настоящего подпункта применяются к физическим лицам, которые на дату принятия решения автономной организацией образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, и в период обучения и (или) прохождения профессиональной практики, участия в мероприятии внеурочной деятельности обучаются в такой автономной организации образования:
на подготовительном отделении;
по следующим уровням образования:
начальная школа, включающая дошкольное воспитание и обучение;
основная школа;
старшая школа;
по очной форме обучения по следующим уровням образования:
послесреднее образование;
высшее образование;
послевузовское образование;

44) осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымы:
мынадай білім беру деңгейлері:
орта білімнен кейінгі білім беру;
жоғары білім беру;
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша білім беру бағдарламасында көзделген оқуға және (немесе) кәсіптік практикадан өтуге ақы төлеу үшін нақты жүргізілген шығыстар;
сабақтан тыс қызмет іс-шарасына қатысуға ақы төлеу үшін нақты жүргізілген шығыстар;
жол жүруге және бронь үшін шығыстарды растайтын құжаттар (оның ішінде құнын төлеу фактісін растайтын құжаты болған кезде электрондық билет) негізінде бронь үшін шығыстарға ақы төлеуді қоса алғанда, осы тармақшада көзделген оқу және (немесе) кәсіптік практикадан өту орнына, сондай-ақ сабақтан тыс қызмет іс-шарасы өтетін орынға бару және кері қайту үшін нақты жүргізілген шығыстар;
уәкілетті орган белгілеген нормалар шегінде тұру үшін нақты жүргізілген шығыстар;
жеке тұлғаға:
жеке тұлға Қазақстан Республикасының шегіндегі жерге жіберілген кезде осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымының шешімінде көзделген мерзім ішінде оқыған және (немесе) кәсіптік практикадан өткен, сабақтан тыс қызмет іс-шарасына қатысқан әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшері;
жеке тұлға Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге жіберілген кезде осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымының шешімінде көзделген мерзім ішінде оқыған және (немесе) кәсіптік практикадан өткен, сабақтан тыс қызмет іс-шарасына қатысқан әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшері шегінде төлеуге тағайындалған ақша сомалары;
келу визасын ресімдеу шығыстарын (визаның, консулдық көрсетілетін қызметтердің, міндетті медициналық сақтандырудың құнын) растайтын құжаттар негізінде келу визасын ресімдеу кезінде жүргізілген шығыстар (визаның, консулдық көрсетілетін қызметтердің, міндетті медициналық сақтандырудың құны) түріндегі төлемдер.
Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымы шешім қабылдаған күні және оқу және (немесе) кәсіптік практикадан өту, сабақтан тыс қызмет іс-шарасына қатысу кезеңінде мұндай дербес білім беру ұйымында:
дайындық бөлімінде;
мынадай білім беру деңгейлері:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды қамтитын бастауыш мектеп;
негізгі мектеп;
жоғары мектеп бойынша;
күндізгі оқу нысаны бойынша мынадай білім беру деңгейлері:
орта білімнен кейінгі білім беру;
жоғары білім беру;
жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бойынша оқитын жеке тұлғаларға қолданылады;

45) материальная выгода, полученная физическим лицом, которое обучается на подготовительном отделении автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в виде оплаты (возмещения) расходов на питание, – в пределах 2-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый день учебного года, за исключением периода каникул;
46) материальная выгода, полученная физическим лицом, которое обучается по очной форме обучения в автономной организации образования, определенной подпунктом 2) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в виде оплаты (возмещения) расходов:
на медицинское страхование;
на проживание в общежитии автономной организации образования, определенной пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.";
31) в статье 156:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 156. Доходы, освобождаемые от налогообложения";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, исключаются следующие виды доходов (далее – корректировка по индивидуальному подоходному налогу):";
абзац четвертый подпункта 17) изложить в следующей редакции:
"в виде поощрения лицам, сообщившим о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающим содействие в противодействии коррупции, в порядке, предусмотренном Правительством Республики Казахстан;";
подпункты 24), 30), 37), 38), 41), 42), 43), 44) и 45) исключить;
дополнить подпунктами 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55) и 56) следующего содержания:
"46) государственная адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
47) возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением морального вреда;
48) страховые выплаты по договорам обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, заключенным работодателем в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования;
49) суммы возмещения материального ущерба, присуждаемые по решению суда, а также судебных расходов;
50) стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи;
51) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации в Республике Казахстан и находящихся на праве собственности один год и более;

45) осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымының дайындық бөлімінде оқитын жеке тұлға, каникул кезеңін қоспағанда, оқу жылының әрбір күні үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 2 еселенген мөлшері шегінде тамақтануға шығыстарды төлеу (өтеу) түрінде алған материалдық пайда;
46) осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында айқындалған дербес білім беру ұйымында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын жеке тұлға:
медициналық сақтандыруға;
осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымының жатақханасында тұруға шығыстарды төлеу (өтеу) түрінде алған материалдық пайда.";
31) 156-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"156-бап. Салық салудан босатылатын кірістер";
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен кірістердің мынадай түрлері алып тасталады (бұдан әрі – жеке табыс салығы бойынша түзету):";
17) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі көздеген тәртіппен сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасауда өзгеше түрде жәрдем көрсететін адамдарға көтермелеу түріндегі;";
24), 30), 37), 38), 41), 42), 43), 44) және 45) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55) және 56) тармақшалармен толықтырылсын:
"46) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебінен төленетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар;
47) моральдық зиянды қоспағанда, жеке тұлғаның өмірі мен
денсаулығына келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеу;
48) сақтандырудың мiндеттi түрiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiне сәйкес жұмыс берушiмен жасалған жұмыскер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерi;
49) соттың шешімі бойынша тағайындалатын материалдық нұқсанды, сондай-ақ сот шығыстарын өтеу сомасы;
50) гуманитарлық көмек түрінде алынған мүліктің құны;
51) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тiркеуге жататын және меншiк құқығы тiркелген күннен бастап меншiк құқығында бір жыл және одан көп уақыт болатын механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;

52) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) жилищ, дачных строений, гаражей, объектов личного подсобного хозяйства, находящихся на территории Республики Казахстан на праве собственности один год и более с даты регистрации права собственности;
53) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) земельных участков и (или) земельных долей, находящихся на территории Республики Казахстан, на праве собственности один год и более, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации (передачи в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, под гараж, на которых расположены объекты, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 180-1 настоящего Кодекса;
54) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) земельных участков и (или) земельных долей, находящихся на территории Республики Казахстан, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации (передачи в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, садоводства, под гараж, на которых не расположены объекты, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 180-1 настоящего Кодекса, в случае, если период между датами составления правоустанавливающих документов на приобретение и на отчуждение земельного участка и (или) земельной доли составляет один год и более;
55) прирост стоимости при реализации имущества, выкупленного для государственных нужд, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
56) доход главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, определенный по доле главы (членов) крестьянского или фермерского хозяйства в общем доходе крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса.
Положения настоящего подпункта применяются по доходу крестьянского или фермерского хозяйства в размере, не превышающем сумму, равную 8 000-кратному минимальному размеру заработной платы, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое января года, в котором возникает доход.";

52) меншік құқығы тіркелген күннен бастап бір жыл және одан көп Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында болатын тұрғынжайларды, саяжай құрылыстарын, гараждарды, жеке қосалқы шаруашылық объектілерін өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;
53) бір жыл және одан көп уақыт Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында болатын, осы Кодекстің 180-1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналасқан, жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты жүргізу, гараж салу меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) күніне дейін нысаналы мақсаты болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;
54) егер жер учаскесін және (немесе) жер үлесін сатып алуға және иеліктен шығаруға арналған құқық белгілейтін құжаттарды жасау күндері арасындағы кезең бір жылды және одан көп уақытты құраса, осы Кодекстің 180-1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналаспаған, жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты, бау-бақша шаруашылығын жүргізу, гараж салу меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) күніне дейін нысаналы мақсаты болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;
55) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мұқтаждар үшін құнын өтеп сатып алынған мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімі;
56) шаруа немесе фермер қожалығы үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша кірістерді бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығының жалпы кірісіндегі шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшелерінің) үлесі бойынша айқындалған кірісі.
Осы тармақшаның ережелері шаруа немесе фермер қожалығының кірісі бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және кіріс туындайтын жылдың бірінші қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақының 8000 еселенген мөлшеріне тең сомасынан аспайтын мөлшерде қолданылады.";

32) дополнить статьями 156-1, 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 и 156-12 следующего содержания:
"Статья 156-1. Перенос корректировки по индивидуальному подоходному налогу
1. Перенос корректировки по индивидуальному подоходному налогу на следующий налоговый период применяется налоговым агентом:
1) по доходу, подлежащему налогообложению у источника выплаты (за исключением дохода работника, подлежащего налогообложению), – в случае превышения в текущем налоговом периоде суммы общего размера корректировки по индивидуальному подоходному налогу над суммой дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты (за исключением дохода работника, подлежащего налогообложению);
2) по доходу работника, подлежащему налогообложению, – в случае превышения в текущем налоговом периоде суммы общего размера корректировки по индивидуальному подоходному налогу над суммой дохода работника, подлежащего налогообложению, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов.
2. Размер переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу на следующий налоговый период в течение календарного года определяется в следующем порядке:
1) по доходу, подлежащему налогообложению у источника выплаты (за исключением дохода работника, подлежащего налогообложению) как положительная разница между суммой корректировки по индивидуальному подоходному налогу и доходом, подлежащим налогообложению у источника выплаты в соответствии со статьями 168, 170, 172, 173 и 175 настоящего Кодекса;
2) по доходу работника, подлежащему налогообложению, как положительная разница между суммой корректировки по индивидуальному подоходному налогу и доходом работника, подлежащим налогообложению, уменьшенным на сумму обязательных пенсионных взносов.
Статья 156-2. Налоговые вычеты
1. К доходу физического лица (за исключением доходов, указанных в статьях 170, 172, 173 и 175 настоящего Кодекса) применяются следующие налоговые вычеты:
1) налоговый вычет в виде обязательных пенсионных взносов – в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
2) налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование работников и физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, – в размере, установленном Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
3) стандартный налоговый вычет (далее – стандартный вычет) – в порядке и размере, которые установлены статьей 156-4 настоящего Кодекса;
4) прочие налоговые вычеты (далее – прочие вычеты), которые включают в себя:
налоговый вычет для многодетных семей;
налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
налоговый вычет на обучение;
налоговый вычет на медицину;
налоговый вычет по вознаграждениям;
налоговый вычет по страховым премиям.

32) мынадай мазмұндағы 156-1, 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 және 156-12-баптармен толықтырылсын:
"156-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру
1. Жеке табыс салығы бойынша түзетуді келесі салық кезеңіне ауыстыруды салық агенті:
1) ағымдағы салық кезеңінде жеке табыс салығы бойынша түзетудің жалпы мөлшерінің сомасы төлем көзінен салық салуға жататын кіріс сомасынан (жұмыскердің салық салуға жататын кірісін қоспағанда) асып кеткен жағдайда – төлем көзінен салық салуға жататын кіріс бойынша (жұмыскердің салық салуға жататын кірісін қоспағанда);
2) ағымдағы салық кезеңінде жеке табыс салығы бойынша түзетудің жалпы мөлшерінің сомасы жұмыскердің міндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған, салық салуға жататын кірісінің сомасынан асып кеткен жағдайда, – жұмыскердің салық салуға жататын кірісі бойынша қолданады.
2. Жеке табыс салығы бойынша түзетуді күнтізбелік жыл ішінде келесі салық кезеңіне ауыстыру мөлшері мынадай тәртіппен:
1) жеке табыс салығы бойынша түзетудің сомасы мен осы Кодекстің 168, 170, 172, 173 және 175-баптарына сәйкес төлем көзінен салық салуға жататын кірісі арасындағы оң айырма ретінде төлем көзінен салық салуға жататын кіріс бойынша (жұмыскердің салық салуға жататын кірісін қоспағанда);
2) жеке табыс салығы бойынша түзетудің сомасы мен жұмыскердің міндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған, салық салуға жататын кірісі арасындағы оң айырма ретінде жұмыскердің салық салуға жататын кірісі бойынша айқындалады.
156-2-бап. Салық шегерімдері
1. Жеке тұлғаның кірісіне (осы Кодекстің 170, 172, 173 және 175-баптарында көрсетілген кірістерді қоспағанда) мынадай салық шегерімдері қолданылады:
1) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде міндетті зейнетақы жарналары түріндегі салық шегерімі;
2) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерде азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жұмыскерлер мен жеке тұлғаларды міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша салық шегерімі;
3) осы Кодекстің 156-4-бабында белгіленген тәртіппен және мөлшерде стандартты салық шегерімі (бұдан әрі – стандартты шегерім);
4) мыналарды:
көпбалалы отбасы үшін салық шегерімін;
ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімін;
оқуға арналған салық шегерімін;
медицинаға арналған салық шегерімін;
сыйақылар бойынша салық шегерімін;
сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімін қамтитын басқа да салық шегерімдері (бұдан әрі – басқа да шегерімдер) қолданылады.

2. Предельный размер общей суммы прочих вычетов, примененных в календарном году, не должен превышать 48-кратный минимальный размер заработной платы.
Размер общей суммы прочих вычетов определяется путем суммирования прочих вычетов в фактическом размере, но не выше следующих пределов:
1) по налоговому вычету для многодетной семьи – в совокупности на обоих родителей не более 24-кратного минимального размера заработной платы, определенного за календарный год;
2) по налоговому вычету на обучение – не более 10-кратного минимального размера заработной платы, определенного за календарный год;
3) по налоговому вычету на медицину, включая сумму корректировок по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренных подпунктом 18) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, – не более 10-кратного минимального размера заработной платы, определенного за календарный год;
4) по налоговому вычету по вознаграждениям – не более 10-кратного минимального размера заработной платы, определенного за календарный год.
3. Налоговые вычеты применяются в том налоговом периоде, в котором такие расходы фактически были произведены физическим лицом.
4. Если иное не установлено пунктом 5 настоящей статьи, налоговые вычеты применяются работодателем к доходу работника.
5. Физическое лицо вправе самостоятельно применить налоговые вычеты при выполнении любого из следующих условий:
1) отсутствие в течение календарного года дохода работника;
2) при превышении суммы налоговых вычетов, на которые физическое лицо имеет право в соответствии со статьей 156-2 настоящего Кодекса, над суммой налоговых вычетов, которые должен применить работодатель к доходу работника;
3) получение в течение календарного года доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, предусмотренных статьей 177 настоящего Кодекса.
6. В случае наличия у физического лица доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, и доходов, подлежащих налогообложению самостоятельно, налоговые вычеты применяются при исчислении индивидуального подоходного налога в декларации о доходах и имуществе по совокупной сумме таких доходов.
7. Налоговые вычеты применяются на основании документов, подтверждающих право на применение налоговых вычетов (далее – подтверждающие документы). При этом оригинал подтверждающих документов хранится у физического лица, копии подтверждающих документов, на основании которых налоговый агент применяет налоговые вычеты, хранятся у налогового агента в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса.

2. Күнтізбелік жылда қолданылған басқа да шегерімдердің жалпы сомасының шекті мөлшері ең төмен жалақының 48 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Басқа да шегерімдердің жалпы сомасының мөлшері басқа да шегерімдерді нақты мөлшерде, бірақ мынадай шектерден:
1) көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі бойынша – ата-анасының екеуіне жиынтығында күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төмен жалақының 24 еселенген мөлшерінен аспайтын;
2) оқуға арналған салық шегерімі бойынша – күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспайтын;
3) осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 18) тармақшасында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасын қоса алғанда, медицинаға арналған салық шегерімі бойынша - күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспайтын;
4) сыйақылар бойынша салық шегерімі бойынша – күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төмен жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде жиынтықтау жолымен айқындалады.
3. Салық шегерімдері жеке тұлға осындай шығыстарды нақты жүргізген салық кезеңінде қолданылады.
4. Егер осы баптың 5-тармағында өзгеше белгіленбесе, салық шегерімдерін жұмыс беруші жұмыскердің кірісіне қолданады.
5. Жеке тұлға мынадай шарттардың кез келгені орындалған кезде:
1) күнтізбелік жыл ішінде жұмыскердің кірісі болмағанда;
2) осы Кодекстің 156-2-бабына сәйкес жеке тұлғаның құқығы бар салық шегерімдерінің сомасы жұмыс беруші жұмыскердің кірісіне қолдануға тиіс салық шегерімдерінің сомасынан асып кеткен кезде;
3) күнтізбелік жыл ішінде жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын, осы Кодекстің 177-бабында көзделген кірістерді алғанда салық шегерімдерін дербес қолдануға құқылы.
6. Жеке тұлғаның төлем көзінен салық салуға жататын кірістері және дербес салық салуға жататын кірістері болған жағдайда салық шегерімдері кірістері мен мүлкі туралы декларацияда жеке табыс салығы есептелген кезде осындай кірістердің жиынтық сомасы бойынша қолданылады.
7. Салық шегерімдері салық шегерімдерін қолдану құқығын растау құжаттары (бұдан әрі – растау құжаттары) негізінде қолданылады. Бұл ретте растау құжаттарының түпнұсқасы жеке тұлғада сақталады, салық агенті солардың негізінде салық шегерімдерін қолданатын растау құжаттарының көшірмелері осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде салық агентінде сақталады.

8. Налоговые вычеты применяются последовательно в том порядке, в котором они отражены в пункте 1 настоящей статьи.
9. В целях применения статей 156-2, 156-4 и 156-6 настоящего Кодекса минимальный размер заработной платы применяется равный минимальному размеру заработной платы, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое января соответствующего финансового года.
10. В случае если налоговые вычеты не применены налоговым агентом к доходу физического лица по причине обращения физического лица позже даты удержания индивидуального подоходного налога с такого дохода, то физическое лицо вправе в течение срока исковой давности, предусмотренного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса, представить налоговому агенту, производившему удержание индивидуального подоходного налога с такого дохода, подтверждающие документы, на основании которых налоговый агент производит перерасчет доходов, подлежащих налогообложению.
Статья 156-3. Налоговый вычет по взносам на обязательное
социальное медицинское страхование
1. Налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование производится работодателем при исчислении индивидуального подоходного налога с дохода работника в размере, исчисленном в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
2. Налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование производится налоговым агентом при исчислении индивидуального подоходного налога с дохода физического лица от налогового агента по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера в размере, исчисленном в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Статья 156-4. Стандартный вычет
1. Стандартный вычет применяется за каждый месяц начисления дохода в минимальном размере заработной платы.
2. Общая сумма стандартного вычета за календарный год не должна превышать 12-кратного минимального размера заработной платы.
Статья 156-5. Перенос стандартного вычета
1. Перенос стандартного вычета на следующий налоговый период применяется работодателем в случае, если сумма стандартного вычета в текущем налоговом периоде превышает расчетный доход по переносу стандартного вычета, который определяется в следующем порядке:
сумма дохода работника, подлежащего налогообложению, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
При отрицательном значении расчетного дохода по переносу стандартного вычета расчетный доход по переносу стандартного вычета считается равным нулю.

8. Салық шегерімдері осы баптың 1-тармағында көрсетілгендей тәртіппен рет-ретімен қолданылады.
9. Осы Кодекстің 156-2, 156-4 және 156-6-баптарын қолдану мақсатында ең төмен жалақы мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының бірінші қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақы мөлшеріне тең болып қолданылады.
10. Егер салық агенті жеке тұлғаның кірісіне салық шегерімдерін жеке тұлғаның осындай кірістен жеке табыс салығын ұстау күнінен кеш жүгінуіне байланысты қолданбаған болса, онда жеке тұлға осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында көзделген талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде салық салуға жататын кірістерді қайта есептеуді салық агенті солардың негізінде жүргізетін растау құжаттарын осындай кірістен жеке табыс салығын ұстауды жүргізген салық агентіне ұсынуға құқылы.
156-3-бап. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша салық шегерімі
1. Жұмыс беруші жұмыскердің кірісінен жеке табыс салығын есептеген кезде "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген мөлшерде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша салық шегерімін жүргізеді.
2. Салық агенті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жеке тұлғаның салық агентінен алатын кірісінен жеке табыс салығын есептеген кезде "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген мөлшерде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар бойынша салық шегерімін жүргізеді.
156-4-бап. Стандартты шегерім
1. Стандартты шегерім кірісті ең төмен жалақы мөлшерінде есебіне жазудың әрбір айы үшін қолданылады.
2. Күнтізбелік жыл үшін стандартты шегерімнің жалпы сомасы ең төмен жалақының 12 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
156-5-бап. Стандартты шегерімді ауыстыру
1. Жұмыс беруші стандартты шегерімді келесі салық кезеңіне ауыстыруды, егер ағымдағы салық кезеңінде стандартты шегерімнің сомасы стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті кірістен асып кеткен жағдайда қолданады, бұл мынадай тәртіппен айқындалады:
жұмыскердің салық салуға жататын, міндетті зейнетақы жарналарының сомасына азайтылған кірісінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған, жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру сомасы.
Стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті кірістің теріс мәні шыққан кезде стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті кіріс нөлге тең деп есептеледі.

2. Размер переноса стандартного вычета на следующий налоговый период в течение календарного года определяется как положительная разница между стандартным вычетом и расчетным доходом по переносу стандартного вычета.
Статья 156-6. Налоговый вычет для многодетной семьи
1. Налоговый вычет для многодетной семьи применяется за каждый месяц начисления дохода в следующих случаях:
1) для одного из родителей многодетной семьи в 2-кратном минимальном размере заработной платы;
2) для каждого родителя многодетной семьи в 1-кратном минимальном размере заработной платы.
2. Налоговый вычет для многодетной семьи применяется:
1) по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, – в случае наличия на начало соответствующего месяца начисления дохода четырех и более несовершеннолетних детей;
2) по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, – в случае наличия на 31 декабря отчетного налогового периода четырех и более несовершеннолетних детей.
3. Применение налогового вычета для многодетной семьи к доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, производится на основании:
1) заявления одного из родителей о применении одним из родителей многодетной семьи налогового вычета для многодетной семьи с указанием в нем подтверждения второго родителя о неприменении налогового вычета для многодетной семьи либо заявления каждого из родителей многодетной семьи о применении налогового вычета для многодетной семьи в размере 1-кратного минимального размера заработной платы.
В случае отсутствия второго родителя к заявлению прилагается нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий отсутствие второго родителя;
2) копий свидетельств о рождении детей.
4. Применение налогового вычета для многодетной семьи к доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, производится на основании свидетельств о рождении детей.
Статья 156-7. Налоговый вычет по добровольным пенсионными
взносам
1. Налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам применяется физическим лицом-резидентом Республики Казахстан по расходам на уплату добровольных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, произведенным в свою пользу.
2. Подтверждающими документами для применения налогового вычета по добровольным пенсионным взносам являются:
договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
документ, подтверждающий уплату добровольных пенсионных взносов.
Статья 156-8. Налоговый вычет на обучение
1. Налоговый вычет на обучение применяется по расходам на обучение по следующим уровням образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об образовании:

2. Күнтізбелік жыл ішінде стандартты шегерімді келесі салық кезеңіне ауыстыру мөлшері стандартты шегерім мен стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті кіріс арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
156-6-бап. Көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі
1. Көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі мынадай жағдайларда кіріс есепке жазылған әрбір ай үшін:
1) көпбалалы отбасы ата-анасының біреуі үшін ең төмен жалақының 2 еселенген мөлшерінде;
2) көпбалалы отбасы ата-анасының әрқайсысы үшін ең төмен жалақының 1 еселенген мөлшерінде қолданылады.
2. Көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі:
1) кіріс есепке жазылған тиісті айдың басында төрт және одан көп кәмелетке толмаған бала болған жағдайда – төлем көзінен салық салуға жататын кірістер бойынша;
2) есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында төрт және одан көп кәмелетке толмаған бала болған жағдайда – жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер бойынша қолданылады.
3. Төлем көзінен салық салуға жататын кірістерге көпбалалы отбасы үшін салық шегерімін қолдану:
1) көпбалалы отбасы үшін салық шегерімін қолданбауы туралы екінші ата-ананың растауын көрсете отырып, көп балалы отбасы үшін салық шегерімін көпбалалы отбасы ата-анасының біреуіне қолдану туралы ата-ананың біреуінің өтініші не көпбалалы отбасы үшін салық шегерімінен ең төмен жалақының 1 еселенген мөлшерінде қолдану туралы көпбалалы отбасы ата-анасының әрқайсысының өтініші негізінде жүргізіледі.
Екінші ата-ана болмаған жағдайда өтінішке екінші ата-ананың жоқ екенін растайтын нотариат куәландырған құжат қоса беріледі;
2) балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері негізінде жүргізіледі.
4. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістерге көпбалалы отбасы үшін салық шегерімін қолдану балалардың туу туралы куәліктері негізінде жүргізіледі.
156-7-бап. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі
1. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімін Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес өз пайдасына жүргізілген ерікті зейнетақы жарналарын төлеуге арналған шығыстар бойынша қолданады.
2. Мыналар:
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт;
ерікті зейнетақы жарналарының төленгенін растау құжаты ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімін қолдану үшін растау құжаттары болып табылады.
156-8-бап. Оқуға арналған салық шегерімі
1. Оқуға арналған салық шегерімі оқуға арналған шығыстар бойынша Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес мынадай білім беру:

1) дошкольное воспитание и обучение, осуществляемое:
в дошкольных организациях образования в Республике Казахстан;
в автономных организациях образования, определенных пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;
2) техническое и профессиональное образование, осуществляемое в Республике Казахстан по соответствующим лицензиям на право ведения таких видов деятельности в организациях образования;
3) послесреднее, высшее образование, осуществляемое:
в Республике Казахстан по соответствующим лицензиям на право ведения таких видов деятельности в организациях образования;
в автономных организациях образования, определенных пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.
2. Налоговый вычет на обучение применяет:
1) физическое лицо-резидент Республики Казахстан по расходам на оплату обучения, произведенным в свою пользу;
2) один из законных представителей по произведенным расходам на оплату обучения в пользу физического лица-резидента Республики Казахстан, не достигшего двадцати одного года, находящегося на иждивении. В случае применения лицом, не достигшим двадцати одного года, налогового вычета на обучение самостоятельно указанный налоговый вычет законным представителем не применяется.
3. Подтверждающими документами для применения налогового вычета на обучение являются:
1) договор на оказание услуг по уровням образования, указанным в подпунктах 1) – 3) пункта 1 настоящей статьи, в организациях образования, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан;
2) документ, подтверждающий факт оплаты услуг по уровням образования, указанным в подпунктах 1) – 3) пункта 1 настоящей статьи, в организациях образования, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан.
Статья 156-9. Налоговый вычет на медицину
1. Налоговый вычет на медицину применяется по следующим расходам на оплату:
1) медицинских услуг в соответствии с перечнем, определенным центральным уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) страховых премий по договорам добровольного страхования на случай болезни.
2. Налоговый вычет на медицину применяет:
1) физическое лицо-резидент Республики Казахстан по расходам на медицину, произведенным в свою пользу;
2) один из законных представителей по произведенным расходам на медицину в пользу представляемого физического лица-резидента Республики Казахстан, не достигшего восемнадцати лет, находящегося на иждивении. В случае применения лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), налогового вычета на медицину самостоятельно указанный налоговый вычет законным представителем не применяется.

1) мыналарда:
Қазақстан Республикасындағы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында;
осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие және оқыту;
2) білім беру ұйымдарында осындай қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын техникалық және кәсіптік білім беру;
3) мыналарда:
білім беру ұйымдарында осындай қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша Қазақстан Республикасында;
осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылатын орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру деңгейлері бойынша қолданылады.
2. Оқуға арналған салық шегерімін:
1) оқуға ақы төлеуге арналған, өз пайдасына жүргізілген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы;
2) асырауындағы жиырма бір жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының пайдасына оқуға ақы төлеу үшін жұмсалған шығыстар бойынша заңды өкілдерінің бірі қолданады. Оқуға арналған салық шегерімін жиырма бір жасқа толмаған адам дербес қолданған жағдайда көрсетілген салық шегерімін заңды өкілі қолданбайды.
3. Мыналар:
1) қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын білім беру ұйымдарында осы баптың 1-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген білім беру деңгейлері бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарт;
2) қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын білім беру ұйымдарында осы баптың 1-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген білім беру деңгейлері бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу фактісін растау құжаты оқуға арналған салық шегерімін қолдану үшін растау құжаттары болып табылады.
156-9-бап. Медицинаға арналған салық шегерімі
1. Медицинаға арналған салық шегерімі мынадай:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тізбеге сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтерге;
2) ауырған жағдайда ерікті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларына ақы төлеуге арналған шығыстар бойынша қолданылады.
2. Медицинаға арналған салық шегерімін:
1) медицинаға жұмсалған, өз пайдасына жүргізілген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы;
2) асырауындағы он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының пайдасына медицинаға жұмсалған шығыстар бойынша заңды өкілдерінің бірі қолданады. Медицинаға арналған салық шегерімін он сегіз жасқа (кәмелеттік жасқа) толмаған адам дербес қолданған жағдайда көрсетілген салық шегерімін заңды өкілі қолданбайды.

3. Подтверждающими документами для применения налогового вычета на медицину являются:
1) договор на оказание платных медицинских услуг с выделением стоимости медицинских услуг – в случае его заключения в письменной форме;
2) выписка, содержащая информацию о стоимости медицинских услуг;
3) договор по добровольному страхованию на случай болезни при применении лицом налогового вычета, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;
4) документ, подтверждающий факт оплаты медицинских услуг или страховых премий по договору добровольного страхования на случай болезни.
4. При оплате в иностранной валюте медицинских услуг, предоставленных за пределами Республики Казахстан, пересчет расходов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в тенге осуществляется с применением официального курса иностранных валют, установленного Национальным Банком Республики Казахстан на дату осуществления платежа.
Статья 156-10. Налоговый вычет по вознаграждениям
1. Налоговый вычет по вознаграждениям применяется физическим лицом-резидентом Республики Казахстан по расходам на оплату вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, произведенным в свою пользу.
2. Подтверждающими документами для применения налогового вычета по вознаграждениям являются:
1) договор ипотечного жилищного займа с банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) график погашения ипотечного жилищного займа с выделением суммы вознаграждения;
3) документ, подтверждающий погашение вознаграждения по такому займу.
Статья 156-11. Налоговый вычет по страховым премиям
1. Налоговый вычет по страховым премиям применяется физическим лицом-резидентом Республики Казахстан по расходам на уплату страховых премий (периодических страховых взносов) по договорам накопительного страхования.
2. Подтверждающими документами для применения налогового вычета по страховым премиям являются:
1) договор накопительного страхования;
2) график уплаты страховых премий;
3) документ, подтверждающий факт оплаты страховых премий (периодических страховых взносов) по договорам накопительного страхования.

3. Мыналар:
1) жазбаша нысанда жасалған жағдайда – медициналық қызметтер көрсету құны айқын көрсетіле отырып, ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарт;
2) ақылы медициналық қызметтер көрсету актісі немесе медициналық қызметтер көрсетудің құны туралы ақпаратты қамтитын үзінді көшірме;
3) адам осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген салық шегерімін қолданған кезде ауырған жағдайдан ерікті сақтандыру жөніндегі шарт;
4) медициналық қызметтер көрсетуге ақы төлеу немесе ауырған жағдайдан ерікті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларының төлену фактісін растау құжаты медицинаға арналған салық шегерімін қолдану үшін растау құжаттары болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде көрсетілген медициналық қызмет көрсетулерге шетел валютасында ақы төленген кезде осы баптың 1-тармағында көрсетілген шығыстарды теңгеге қайта есептеу төлемді жүзеге асыру күні шетел валюталарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағамы қолданылып жүзеге асырылады.
156-10-бап. Сыйақылар бойынша салық шегерімі
1. Сыйақылар бойынша салық шегерімін Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды төлеуге жұмсалған, өз пайдасына жүргізілген шығыстар бойынша қолданады.
2. Мыналар:
1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен жасалатын ипотекалық тұрғын үй қарызының шарты;
2) сыйақы сомасы айқын көрсетіле отырып, ипотекалық тұрғын үй қарызын өтеу кестесі;
3) осындай қарыз бойынша сыйақының өтелгенін растау құжаты сыйақылар бойынша салық шегерімін қолдану үшін растау құжаттары болып табылады.
156-11-бап. Сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімі
1. Сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімін Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын (мерзiмдi сақтандыру жарналарын) төлеуге арналған шығыстар бойынша қолданады.
2. Мыналар:
1) жинақтаушы сақтандыру шарты;
2) сақтандыру сыйлықақыларын төлеу кестесі;
3) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын (мерзiмдi сақтандыру жарналарын) төлеу фактісін растау құжаты сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімін қолдану үшін растау құжаттары болып табылады.

Статья 156-12. Перенос прочих вычетов
1. Перенос прочих вычетов применяется работодателем в случае, если общая сумма прочих вычетов превышает расчетный доход по переносу прочих вычетов, который определяется в следующем порядке:
сумма дохода работника, подлежащего налогообложению, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу с предыдущего налогового периода, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса,
минус
сумма стандартного вычета, определенная в порядке и размерах, установленных в соответствии со статьей 156-4 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса стандартного вычета, определенная в соответствии со статьей 156-5 настоящего Кодекса.
При отрицательном значении расчетного дохода по переносу прочих вычетов расчетный доход по переносу прочих вычетов считается равным нулю.
2. Размер переноса прочих вычетов на следующий налоговый период в течение календарного года определяется как положительная разница между суммой прочих вычетов и расчетным доходом по переносу прочих вычетов.
3. Размер переноса прочих вычетов распределяется по сумме прочих вычетов в последовательности, указанной в подпункте 4) пункта 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса, и в пределах размеров налоговых вычетов, установленных пунктом 2 статьи 156-2 настоящего Кодекса.";
33) статьи 157 и 159 исключить;
34) дополнить статьей 159-1 следующего содержания:
"Статья 159-1. Превышение по индивидуальному подоходному налогу
Превышением по индивидуальному подоходному налогу признается положительная разница между суммой индивидуального подоходного налога, удержанной у источника выплаты с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, определенных главой 19 настоящего Кодекса, за исключением доходов, предусмотренных статьями 172 и 173 настоящего Кодекса, и суммой индивидуального подоходного налога, исчисленной с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно в порядке, предусмотренном статьей 178 настоящего Кодекса.";
35) заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Доходы, подлежащие налогообложению у источника выплаты";
36) статью 160 изложить в следующей редакции:
"Статья 160. Общие положения
1. К доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, относятся следующие виды доходов:
1) доход работника;
2) доход физического лица от налогового агента;
3) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов;

156-12-бап. Басқа да шегерімдерді ауыстыру
1. Егер басқа да шегерімдердің жалпы сомасы басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті кірістен асып кетсе, жұмыс беруші басқа да шегерімдерді ауыстыруды қолданады, ол мынадай тәртіппен айқындалады:
жұмыскердің салық салуға жататын, міндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған кірісінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетуді алдыңғы салық кезеңінен ауыстыру сомасы
алу
осы Кодекстің 156-4-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде айқындалған стандартты шегерім сомасы
алу
осы Кодекстің 156-5-бабына сәйкес айқындалған стандартты шегерімді ауыстыру сомасы.
Басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті кірістің теріс мәні шыққан кезде басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті кіріс нөлге тең деп есептеледі.
2. Күнтізбелік жыл ішінде басқа да шегерімдерді келесі салық кезеңіне ауыстыру мөлшері басқа да шегерімдер сомасы мен басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті кіріс арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
3. Басқа да шегерімдерді ауыстыру мөлшері осы Кодекстің 156-2-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген рет-ретімен басқа да шегерімдердің сомасы бойынша және осы Кодекстің 156-2-бабының 2-тармағында белгіленген салық шегерімдерінің мөлшерлері шегінде бөлінеді.";
33) 157 және 159-баптар алып тасталсын;
34) мынадай мазмұндағы 159-1-баппен толықтырылсын:
"159-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша асып кету
Осы Кодекстің 172 және 173-баптарында көзделген кірістерді қоспағанда, осы Кодекстің 19-тарауында айқындалған төлем көзінен салық салуға жататын кірістердің төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы мен осы Кодекстің 178-бабында көзделген тәртіппен жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы арасындағы оң айырма жеке табыс салығы бойынша асып кету деп танылады.";
35) 19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-тарау. Төлем көзiнен салық салуға жататын кірістер";
36) 160-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"160-бап. Жалпы ережелер
1. Төлем көзiнен салық салуға жататын кірістерге мынадай кіріс түрлерi жатады:
1) жұмыскердiң кірісі;
2) жеке тұлғаның салық агентiнен алатын кірісі;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетiн зейнетақы төлемдерi;

4) доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей;
5) стипендии;
6) доход по договорам накопительного страхования.
2. К доходам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, не относятся доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно, определенные статьей 177 настоящего Кодекса.
3. К доходу работника, подлежащему налогообложению, не относятся доходы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи.
4. К доходу физического лица от налогового агента, подлежащему налогообложению, не относятся доходы, указанные в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи.
5. Юридическое лицо своим решением вправе признать свое структурное подразделение налоговым агентом по обязанности исчислять, удерживать и перечислять индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, которые начислены (подлежат начислению), выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением.
Принятие решения юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с начала квартала, следующего за кварталом, в котором принято такое решение.
В случае если налоговым агентом признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с начала квартала, следующего за кварталом, в котором создано данное структурное подразделение.
6. Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами для целей раздела 12 настоящего Кодекса, признаются самостоятельными плательщиками социального налога.";
37) дополнить статьей 160-1 следующего содержания:
"Статья 160-1. Налоговый и отчетный периоды
1. Налоговым периодом для исчисления налоговыми агентами индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, является календарный месяц.
2. Отчетным периодом для составления налоговых деклараций, указанных в пункте 2 статьи 67 настоящего Кодекса, является календарный квартал.";
38) статью 161 изложить в следующей редакции:
"Статья 161. Исчисление, удержание и уплата налога
1. Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, производится налоговым агентом при начислении дохода, подлежащего налогообложению.
2. Удержание индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.

4) дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрiндегi кіріс;
5) стипендиялар;
6) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген кірістерге жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын, осы Кодекстің 177-бабында айқындалған кірістер жатпайды.
3. Жұмыскердiң салық салуға жататын кірісіне осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетiлген кірістер жатпайды.
4. Жеке тұлғаның салық агентінен алатын, салық салуға жататын кірісіне осы баптың 1-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетiлген кірістер жатпайды.
5. Заңды тұлға өз шешiмiмен өзінің құрылымдық бөлiмшесiн төлем көзiнен салық салуға жататын, осындай құрылымдық бөлiмшесi есепке жазған (есепке жазуға жататын), төлеген (төлеуге жататын) кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару міндеттері бойынша салық агентi деп тануға құқылы.
Заңды тұлғаның шешiм қабылдауы немесе мұндай шешiмнiң күшiн жою осындай шешiм қабылданған тоқсаннан кейiнгi тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгізіледi.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлiмше салық агентi деп танылса, онда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешiмi осы құрылымдық бөлiмше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлiмше құрылған тоқсаннан кейiнгi тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
6. Резидент заңды тұлғаның шешiмiмен салық агенттерi деп танылған құрылымдық бөлiмшелер осы Кодекстiң 12-бөлiмiнiң мақсаттары үшiн әлеуметтiк салықты дербес төлеушiлер деп танылады.";
37) мынадай мазмұндағы 160-1-баппен толықтырылсын:
"160-1-бап. Салық кезеңі және есепті кезең
1. Күнтiзбелiк ай салық агенттерiнiң төлем көзiнен салық салуға жататын кірістерден жеке табыс салығын есептеуi үшiн салық кезеңi болып табылады.
2. Күнтiзбелiк тоқсан осы Кодекстiң 67-бабының 2-тармағында көрсетілген салық декларацияларын толтыру үшін есепті кезең болып табылады.";
38) 161-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"161-бап. Салықты есептеу, ұстау және төлеу
1. Төлем көзiнен салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеудi салық агентi салық салуға жататын кірісті есепке жазу кезінде жүргiзедi.
2. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, жеке табыс салығын ұстауды салық агентi төлем көзiнен салық салуға жататын кірісті төлеу күнiнен кешiктiрмей жүргiзедi.

3. Налоговый агент осуществляет перечисление индивидуального подоходного налога по выплаченным доходам не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором была осуществлена выплата дохода, по месту своего нахождения, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
4. По доходам работника структурных подразделений налогового агента перечисление индивидуального подоходного налога производится в соответствующие бюджеты по месту нахождения структурных подразделений.
5. Налоговый агент, применяющий специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации или специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, осуществляет перечисление индивидуального подоходного налога в сроки, установленные статьями 438 и 446 настоящего Кодекса.
6. Исчисление и удержание налога с доходов по депозитарным распискам производятся эмитентом базового актива таких депозитарных расписок.";
39) пункты 1 и 1-1 статьи 162 изложить в следующей редакции:
"1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по гражданам Республики Казахстан), предусмотренная пунктом 2 статьи 67 настоящего Кодекса, представляется в налоговые органы по месту уплаты налога не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.
1-1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по иностранцам и лицам без гражданства) представляется налоговым агентом в налоговые органы по месту уплаты налога ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.";
40) главу 19 дополнить статьей 162-1 следующего содержания:
"Статья 162-1. Порядок выдачи налоговым агентом справки о расчетах с физическим лицом
1. В случае начисления и (или) выплаты в течение календарного года физическому лицу дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты, налоговый агент обязан выдать справку о расчетах с физическим лицом.
2. Справка о расчетах с физическим лицом должна содержать информацию о суммах:
1) дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты;
2) корректировки по индивидуальному подоходному налогу;
3) переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу;
4) исчисленных обязательных пенсионных взносов;
5) примененных налоговых вычетов;
6) переноса налоговых вычетов;
7) облагаемого дохода физического лица;
8) исчисленного индивидуального подоходного налога;
9) выплаченного дохода.
3. Форма справки о расчетах с физическим лицом утверждается уполномоченным органом.
4. Справка о расчетах с физическим лицом выдается налоговым агентом не позднее 20 февраля года, следующего за годом начисления и (или) выплаты дохода физическому лицу, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.

3. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, салық агентi төленген кірістер бойынша жеке табыс салығын аударуды кірісті төлеу жүзеге асырылған ай аяқталғаннан кейiн күнтiзбелiк жиырма бес күннен кешiктiрмей өзiнiң орналасқан жерi бойынша жүзеге асырады.
4. Салық агентiнiң құрылымдық бөлiмшелерi жұмыскерiнiң кірістері бойынша жеке табыс салығын аудару құрылымдық бөлiмшелердiң орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджеттерге жүргiзiледi.
5. Оңайлатылған декларация негiзiнде шағын бизнес субъектiлерi үшiн арнаулы салық режимiн немесе шаруа немесе фермер қожалықтары үшiн арнаулы салық режимiн қолданатын салық агенті жеке табыс салығын аударуды осы Кодекстің 438 және 446-баптарында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырады.
6. Депозитарлық қолхаттар бойынша кірістерден салықты есептеудi және ұстауды осындай депозитарлық қолхаттардың базалық активiнiң эмитентi жүргiзедi.";
39) 162-баптың 1 және 1-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 67-бабының 2-тармағында көзделген жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша) есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірілмей, салық төленетін жер бойынша салық органдарына ұсынылады.
1-1. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияны (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша) салық агенті тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей, салық төленетін жер бойынша салық органдарына ұсынады.";
40) 19-тарау мынадай мазмұндағы 162-1-баппен толықтырылсын:
"162-1-бап. Салық агентінің жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы беру тәртібі
1. Күнтізбелік жыл ішінде жеке тұлғаға төлем көзінен салық салуға жататын кіріс есепке жазылған және (немесе) төленген жағдайда салық агенті жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы беруге міндетті.
2. Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтамада:
1) төлем көзінен салық салуға жататын кірістің;
2) жеке табыс салығы бойынша түзетудің;
3) жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстырудың;
4) есептелген міндетті зейнетақы жарналарының;
5) қолданылған салық шегерімдерінің;
6) салық шегерімдерін ауыстырудың;
7) жеке тұлғаның салық салынатын кірісінің;
8) есептелген жеке табыс салығының;
9) төленген кірістің сомалары туралы ақпарат қамтылуға тиіс.
3. Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманың нысанын уәкілетті орган бекітеді.
4. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы салық агенті жеке тұлғаға кіріс есепке жазылған және (немесе) төленген жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей береді.

5. Справка о расчетах с физическим лицом в течение календарного года начисления и (или) выплаты дохода физическому лицу выдается налоговым агентом в случае:
1) увольнения работника не позднее трех рабочих дней после:
издания акта работодателя о прекращении действия трудового договора;
издания приказа об увольнении административных государственных служащих;
отставки политических государственных служащих;
2) начисления и (или) выплаты дохода физического лица от налогового агента – не позднее дня оформления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности последнего из следующих документов:
акта о выполненных работах, оказанных услугах;
платежного документа;
3) прекращения действия договора о пенсионном обеспечении, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, – не позднее дня прекращения действия такого договора;
4) выплаты дивидендов, выигрышей – не позднее дня выплаты дохода;
5) прекращения или истечения срока действия договора банковского вклада – не позднее дня прекращения действия такого договора;
6) завершения обучения, по которому производилась выплата дохода в виде стипендий, – не позднее дня отчисления обучающегося (воспитанника) или вручения документа об образовании;
7) прекращения или истечения срока действия договора накопительного страхования – не позднее дня прекращения действия такого договора.
6. В случаях, установленных пунктом 5 настоящей статьи, физическое лицо вправе по истечении календарного года начисления и (или) выплаты дохода физическому лицу обратиться к налоговому агенту с требованием выдачи справки о расчетах с физическим лицом, а налоговый агент обязан выдать такую справку в течение пятнадцати календарных дней после даты обращения физического лица.";
41) статью 163 изложить в следующей редакции:
"Статья 163. Доход работника
1. Доходами работника, подлежащими налогообложению, являются следующие начисленные работодателем доходы, признанные в бухгалтерском учете работодателя в качестве расходов (затрат) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности:
1) подлежащие передаче работодателем работнику в собственность деньги в наличной и (или) безналичной формах в связи с наличием трудовых отношений;
2) доходы работника в натуральной форме в соответствии со статьей 164 настоящего Кодекса;
3) доходы работника в виде материальной выгоды в соответствии со статьей 165 настоящего Кодекса.
2. Облагаемый доход работника определяется в следующем порядке:
сумма дохода работника, подлежащего налогообложению в текущем налоговом периоде, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов, подлежащую перечислению в текущем налоговом периоде,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу в текущем налоговом периоде, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу с предыдущего налогового периода, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса,
минус

5. Салық агенті жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы жеке тұлғаға кіріс есепке жазылған және (немесе) төленген күнтізбелік жыл ішінде:
1) жұмыскер:
жұмыс берушінің еңбек шартының қолданылуын тоқтату туралы актісі шыққаннан;
мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді жұмыстан босату туралы бұйрық шыққаннан;
мемлекеттік саяси қызметшілер отставкаға шыққаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жұмыстан босатылған;
2) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес мынадай құжаттардың:
орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер туралы актінің;
төлем құжатының соңғысы ресімделген күннен кешіктірілмей, жеке тұлғаның салық агентінен алатын кірісі есепке жазылған және (немесе) төленген;
3) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жасалған зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың қолданылуы тоқтатылған күннен кешіктірілмей, осындай шарттың қолданылуы тоқтатылған;
4) кіріс төленген күннен кешіктірілмей дивидендтер, ұтыстар төленген;
5) банк салымы шартының қолданылуы тоқтатылған күннен кешіктірілмей, осындай шарттың қолданылуы тоқтатылған немесе мерзімі өткен;
6) білім алушы (тәрбиеленуші) оқудан шығарылған немесе білім туралы құжат тапсырылған күннен кешіктірілмей, стипендиялар түріндегі кірісті төлеу жүргізілген оқу аяқталған;
7) жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуы тоқтатылған күннен кешіктірілмей, осындай шарттың қолданылуы тоқтатылған немесе мерзімі өткен жағдайда береді.
6. Осы баптың 5-тармағында белгіленген жағдайларда жеке тұлға жеке тұлғаға кіріс есепке жазылған және (немесе) төленген күнтізбелік жыл өткеннен кейін жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы беру талабымен салық агентіне жүгінуге құқылы, ал салық агенті мұндай анықтаманы жеке тұлға жүгінген күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде беруге міндетті.";
41) 163-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"163-бап. Жұмыскердің кірісі
1. Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің бухгалтерлік есебінде шығыстар (шығындар) ретінде танылған, жұмыс беруші есепке жазған мынадай кірістер:
1) еңбек қатынастарының болуына байланысты жұмыс берушінің жұмыскер меншігіне беруіне жататын, қолма-қол және (немесе) қолма-қол емес нысандағы ақша;
2) осы Кодекстің 164-бабына сәйкес жұмыскердiң заттай нысандағы кірістері;
3) осы Кодекстің 165-бабына сәйкес жұмыскердiң материалдық пайда түрiндегi кірістері жұмыскердің салық салуға жататын кірістері болып табылады.
2. Жұмыскердің салық салынатын кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
жұмыскердің ағымдағы салық кезеңінде салық салуға жататын, ағымдағы салық кезеңінде аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасына азайтылған кірісінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген ағымдағы салық кезеңіндегі жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетуді алдыңғы салық кезеңінен ауыстыру сомасы
алу

сумма стандартного вычета в текущем налоговом периоде, предусмотренная в порядке и размерах, установленных статьей 156-4 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса с предыдущего налогового периода стандартного вычета, определенная в соответствии с пунктом 2 статьи 156-5 настоящего Кодекса,
минус
сумма налогового вычета для многодетных семей в соответствии со статьей 156-6 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета по добровольным пенсионным взносам в соответствии со статьей 156-7 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета на обучение в соответствии со статьей 156-8 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета на медицину в соответствии со статьей 156-9 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета по вознаграждениям в соответствии со статьей 156-10 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета по страховым премиям в соответствии со статьей 156-11 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса с предыдущего налогового периода прочих вычетов, определенная в соответствии с пунктом 3 статьи 156-12 настоящего Кодекса.";
42) дополнить статьей 165-1 следующего содержания:
"Статья 165-1. Порядок применения налоговых вычетов работодателем
1. Налоговые вычеты (за исключением налогового вычета, установленного подпунктом 1) пункта 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса) применяются за каждый месяц начисления дохода работника на основании:
1) заявления работника о применении налоговых вычетов по форме, установленной уполномоченным органом;
2) подтверждающих документов для применения налоговых вычетов;
3) при изменении в течение календарного года работодателя – справки о расчетах с физическим лицом, выданные предыдущими работодателями в течение календарного года, в котором применяются налоговые вычеты, в порядке, установленном статьей 162-1 настоящего Кодекса.
2. При изменении в течение календарного года работодателя, за исключением случаев его реорганизации, непримененная сумма налогового вычета, образовавшаяся у предыдущего работодателя, не учитывается у нового работодателя.
3. В случае если физическое лицо являлось работником менее шестнадцати календарных дней в течение календарного месяца, то при определении дохода работника стандартный налоговый вычет не применяется у такого работодателя.
4. В случае представления физическим лицом, являющимся (являвшимся) работником, подтверждающих документов для применения налоговых вычетов после даты выплаты дохода работодатель применяет налоговые вычеты, предусмотренные пунктом 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса, к доходу за налоговый период, в котором имеется основание для применения таких налоговых вычетов.

осы Кодекстің 156-4-бабында белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде ағымдағы салық кезеңінде көзделген стандартты шегерім сомасы
алу
осы Кодекстің 156-5-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған стандартты шегерімді алдыңғы салық кезеңінен ауыстыру сомасы
алу
осы Кодекстің 156-6-бабына сәйкес көп балалы отбасы үшін салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-7-бабына сәйкес ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-8-бабына сәйкес оқуға арналған салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-9-бабына сәйкес медицинаға арналған салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-10-бабына сәйкес сыйақылар бойынша салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-11-бабына сәйкес сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-12-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалған басқа да салық шегерімдерін алдыңғы салық кезеңінен ауыстыру сомасы.";
42) мынадай мазмұндағы 165-1-баппен толықтырылсын:
"165-1-бап. Жұмыс берушінің салық шегерімдерін қолдану тәртібі
1. Салық шегерімдері (осы Кодекстің 156-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген салық шегерімін қоспағанда):
1) жұмыскердің уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық шегерімдерін қолдану туралы өтінішінің;
2) салық шегерімдерін қолдану үшін растау құжаттарының;
3) күнтізбелік жыл ішінде жұмыс беруші өзгерген кезде – салық шегерімдері қолданылатын күнтізбелік жыл ішінде осы Кодекстің 162-1-бабында белгіленген тәртіппен алдыңғы жұмыс берушілер берген жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманың негізінде жұмыскер кірісінің есебіне жазудың әрбір айы үшін қолданылады.
2. Жұмыс берушінің қайта ұйымдастырылу жағдайларын қоспағанда, күнтізбелік жыл ішінде ол өзгерген кезде алдыңғы жұмыс берушіде қалыптасқан қолданылмаған салық шегерімінің сомасы жаңа жұмыс берушіде есепке алынбайды.
3. Егер жеке тұлға күнтізбелік ай ішінде күнтізбелік он алты күннен аз уақыт жұмыскер болса, онда жұмыскердің кірісін айқындау кезінде осындай жұмыс берушіде стандартты салық шегерімі қолданылмайды.
4. Жұмыскер болып табылатын (табылған) жеке тұлға салық шегерімдерін қолдану үшін растау құжаттарын кіріс төленген күннен кейін ұсынған жағдайда жұмыс беруші осы Кодекстің 156-2-бабының 1-тармағында көзделген салық шегерімдерін осындай салық шегерімдерін қолдануға негіз бар салық кезеңіндегі кіріске қолданады.

5. В случае применения одним работодателем налоговых вычетов, установленных пунктом 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса, запрещается повторное применение таких налоговых вычетов другим работодателем.";
43) статью 166 исключить;
44) статьи 167, 168, 169, 170, 171 и 172 изложить в следующей редакции:
"Статья 167. Исчисление и удержание налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода работника, определяемого в соответствии со статьей 163 настоящего Кодекса.
Статья 168. Доход физического лица от налогового агента
1. Доходом физического лица от налогового агента, подлежащим налогообложению, являются:
1) доход физического лица по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера;
2) выплата дохода физическому лицу, в том числе:
оплата налоговым агентом физическому лицу или третьим лицам стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, полученных физическим лицом от налогового агента или третьих лиц;
выполнение работ, оказание услуг, которые произведены в счет погашения задолженности и (или) на безвозмездной основе;
прощение долга;
уменьшение размера требования к должнику, за исключением неустойки, списанной в связи с изменением условий сделки;
выплата вознаграждения по операциям репо.
2. Облагаемый доход физического лица от налогового агента определяется в следующем порядке:
сумма дохода физического лица от налогового агента, подлежащего налогообложению в текущем налоговом периоде,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу в текущем налоговом периоде, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу с предыдущего налогового периода, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
Статья 169. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода физического лица от налогового агента, определяемого в соответствии со статьей 168 настоящего Кодекса.
Статья 170. Доход в виде пенсионных выплат
1. К доходу в виде пенсионных выплат, подлежащему налогообложению, относятся выплаты, осуществляемые единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольными накопительными пенсионными фондами:
1) из пенсионных накоплений налогоплательщиков, сформированных за счет:
обязательных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5. Осы Кодекстің 156-2-бабының 1-тармағында белгіленген салық шегерімдерін бір жұмыс беруші қолданған жағдайда басқа жұмыс берушінің осындай салық шегерімдерін қайталап қолдануына тыйым салынады.";
43) 166-бап алып тасталсын;
44) 167, 168, 169, 170, 171 және 172-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"167-бап. Салықты есептеу және ұстау
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені жұмыскердің осы Кодекстің 163-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын кірісінің сомасына қолдану жолымен есептеледі.
168-бап. Жеке тұлғаның салық агентінен алатын кірісі
1. Мыналар:
1) жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірісі;
2) жеке тұлға кірісінің төлемі, оның ішінде:
жеке тұлға салық агентінен немесе үшiншi тұлғалардан алған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құнын салық агентінің жеке тұлғаға немесе үшінші тұлғаларға төлеуі;
берешекті өтеу есебінен және (немесе) өтеусіз негізде жүргізілген жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету;
борышты кешіру;
мәміле шарттарының өзгеруіне байланысты есептен шығарылған тұрақсыздық айыбын қоспағанда, борышкерге қойылған талаптар мөлшерін азайту;
репо операциялары бойынша сыйақы төлемі жеке тұлғаның салық агентінен алатын, салық салуға жататын кірісі болып табылады.
2. Жеке тұлғаның салық агентінен алатын, салық салынатын кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
жеке тұлғаның салық агентінен алатын, ағымдағы салық кезеңінде салық салуға жататын кірісінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген ағымдағы салық кезеңіндегі жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді алдыңғы салық кезеңінен ауыстыру сомасы.
169-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені жеке тұлғаның салық агентінен алатын, осы Кодекстің 168-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын кірісінің сомасына қолдану жолымен есептеледі.
170-бап. Зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) салық төлеушілердің:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары;

добровольных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавших до 1 января 2014 года;
обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
добровольных пенсионных взносов в соответствии с условиями договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан физическим лицам-резидентам Республики Казахстан, достигшим пенсионного возраста и выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан физическим лицам-резидентам Республики Казахстан, не достигшим пенсионного возраста и выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
4) физическим лицам в виде пенсионных накоплений, унаследованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Облагаемый доход в виде пенсионных выплат определяется в следующем порядке:
1) из единого накопительного пенсионного фонда:
сумма дохода в виде пенсионных выплат, подлежащего налогообложению,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса,
минус
сумма пенсионных налоговых вычетов в случаях и размерах, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) из добровольного накопительного пенсионного фонда в размере дохода в виде пенсионных выплат, подлежащего налогообложению.
3. К доходу в виде пенсионных выплат, подлежащему налогообложению, применяются пенсионные налоговые вычеты в следующих размерах:
1) по выплатам, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, – в размере одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода в виде пенсионной выплаты, за каждый месяц, за который осуществляется пенсионная выплата;
2) по выплатам, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, – в размере 12-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода в виде пенсионной выплаты.
Статья 171. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода в виде пенсионных выплат, определяемого в соответствии со статьей 170 настоящего Кодекса.

2014 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары;
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт талаптарына сәйкес ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұратын жеріне кеткен Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғаларына;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұратын жеріне кеткен Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғаларына;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұраға қалған зейнетақы жинақтары түрінде жеке тұлғаларға жүзеге асыратын төлемдер салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі кіріске жатады.
2. Зейнетақы төлемдері түріндегі салық салынатын кіріс мынадай тәртіппен айқындалады:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан:
салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру сомасы
алу
осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларда және мөлшерлерде зейнетақылық салық шегерімдерінің сомасы;
2) салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс мөлшерінде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан.
3. Салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі кіріске зейнетақылық салық шегерімдері мынадай мөлшерлерде:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген төлемдер бойынша – республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және зейнетақы төлемі жүзеге асырылатын әрбір ай үшін зейнетақы төлемдері түріндегі кірісті есепке жазу күні қолданыста болатын бір ең төмен жалақы мөлшерінде;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген төлемдер бойынша – республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және зейнетақы төлемі түріндегі кірісті есепке жазу күнi қолданыста болатын ең төмен жалақының 12 еселенген мөлшерінде қолданылады.
171-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені осы Кодекстің 170-бабына сәйкес айқындалатын зейнетақы төлемдері түріндегі салық салынатын кіріс сомасына қолдану жолымен есептеледі.

Статья 172. Доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей
1. Доходом в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, подлежащим налогообложению, являются:
1) выплаченные (подлежащие выплате) дивиденды, определенные подпунктом 14) пункта 1 статьи 12 настоящего Кодекса;
2) выплаченные (подлежащие выплате) вознаграждения;
3) выплаченные (подлежащие выплате) выигрыши.
Для целей настоящего раздела к доходу в виде дивидендов, подлежащему налогообложению, относится также чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от юридического лица, являющегося доверительным управляющим.
2. Облагаемый доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей определяется в следующем порядке:
сумма дохода в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, подлежащего налогообложению,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.";
45) дополнить статьей 172-1 следующего содержания:
"Статья 172-1. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставок, установленных статьей 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей.";
46) статьи 173, 174, 175 и 176 изложить в следующей редакции:
"Статья 173. Доход в виде стипендий
1. Доходом в виде стипендий, подлежащим налогообложению, является сумма денег, назначенная налоговым агентом к выплате:
обучающимся в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об образовании;
деятелям культуры, науки, работникам средств массовой информации и другим физическим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Облагаемый доход в виде стипендий определяется в следующем порядке:
сумма дохода в виде стипендии, подлежащего налогообложению,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
Статья 174. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода в виде стипендии.

172-бап. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кіріс
1. Мыналар:
1) осы Кодекстің 12-бабы 1-тармағының 14) тармақшасында айқындалған төленген (төлеуге жататын) дивидендтер;
2) төленген (төлеуге жататын) сыйақылар;
3) төленген (төлеуге жататын) ұтыстар салық салуға жататын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кіріс болып табылады.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысының не сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан түсетін, сенімгерлік басқарушы болып табылатын заңды тұлғадан алған таза кірісі де салық салуға жататын дивидендтер түріндегі кіріске жатады.
2. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі салық салынатын кіріс мынадай тәртіппен айқындалады:
салық салуға жататын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кіріс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру сомасы.";
45) мынадай мазмұндағы 172-1-баппен толықтырылсын:
"172-1-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабында белгіленген мөлшерлемелерді дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі салық салынатын кіріс сомасына қолдану жолымен есептеледі.";
46) 173, 174, 175 және 176-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"173-бап.Стипендиялар түріндегі кіріс
1. Салық агенті:
Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында білім алушыларға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәдениет, ғылым қайраткерлеріне, бұқаралық ақпарат құралдары жұмыскерлеріне және басқа да жеке тұлғаларға төлеуге тағайындаған ақша сомасы салық салуға жататын стипендиялар түріндегі кіріс болып табылады.
2. Стипендиялар түріндегі салық салынатын кіріс мынадай тәртіппен айқындалады:
салық салуға жататын стипендиялар түріндегі кіріс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру сомасы.
174-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені стипендия түріндегі салық салынатын кіріс сомасына қолдану жолымен есептеледі.

Статья 175. Доход по договорам накопительного страхования
1. Доходом по договорам накопительного страхования, подлежащим налогообложению, являются:
1) страховые выплаты, осуществляемые страховыми организациями, страховые премии которых были оплачены:
за счет пенсионных накоплений в едином накопительном пенсионном фонде и добровольных накопительных пенсионных фондах;
за счет страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
за счет страховых премий, вносимых работодателем в пользу работника по договорам накопительного страхования;
2) выкупные суммы, выплачиваемые в случаях досрочного прекращения таких договоров;
3) превышение суммы страховых выплат, осуществляемых страховой организацией, над суммой страховых премий, оплаченных за счет средств, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
2. Облагаемый доход по договорам накопительного страхования определяется в следующем порядке:
сумма дохода по договорам накопительного страхования, подлежащего налогообложению,
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса,
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса,
минус
сумма налогового вычета в случаях и размерах, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
3. К доходу по договорам накопительного страхования, подлежащему налогообложению в виде страховых выплат, осуществляемых страховыми организациями, страховые премии которых были оплачены за счет пенсионных накоплений в едином накопительном пенсионном фонде, применяется налоговый вычет в сумме одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода в виде страховой выплаты, за каждый месяц начисления дохода в виде страховой выплаты, за который осуществляется страховая выплата.
Не допускается в течение календарного года применение налогового вычета, превышающего 12-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату осуществления страховой выплаты.
Статья 176. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода по договорам накопительного страхования, определяемого в соответствии со статьей 175 настоящего Кодекса.";
47) заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:

175-бап. Жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс
1. Мыналар:
1) сақтандыру сыйлықақылары мыналардың:
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларындағы зейнетақы жинақтары есебінен;
жеке тұлға жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақылары есебінен;
жұмыс беруші жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жұмыскердің пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақылары есебінен төленген, сақтандыру ұйымдары жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері;
2) осындай шарттар мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайларда төленетін құнын өтеп сатып алу сомалары;
3) сақтандыру ұйымы жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері сомасының осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген қаражат есебінен төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан асып кетуі салық салуға жататын, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс болып табылады.
2. Жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық салынатын кіріс мынадай тәртіппен айқындалады:
салық салуға жататын, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетуді ауыстыру сомасы
алу
осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларда және мөлшерлерде салық шегерімінің сомасы.
3. Сақтандыру сыйлықақылары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтары есебінен төленген сақтандыру ұйымдары жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері түріндегі салық салуға жататын, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріске республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және сақтандыру төлемі жүзеге асырылатын, сақтандыру төлемі түріндегі кірісті есепке жазудың әрбір айы үшін сақтандыру төлемі түріндегі кірісті есепке жазу күні қолданыста болатын бір ең төмен жалақы мөлшеріндегі сомада салық шегерімі қолданылады.
Күнтізбелік жыл ішінде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және сақтандыру төлемін жүзеге асыру күні қолданыста болатын ең төмен жалақының 12 еселенген мөлшерінен асатын салық шегерімін қолдануға жол берілмейді.
176-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені осы Кодекстің 175-бабына сәйкес айқындалатын жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық салынатын кіріс сомасына қолдану жолымен есептеледі.";
47) 20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 20. Доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно";
48) статью 177 изложить в следующей редакции:
"Статья 177. Доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно
К доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, относятся следующие виды доходов:
1) имущественный доход;
2) доход индивидуального предпринимателя;
3) доход от занятия частной практикой;
4) прочие доходы.
Имущественный доход не является доходом индивидуального предпринимателя, доходом от занятия частной практикой.";
49) дополнить статьей 177-1 следующего содержания:
"Статья 177-1. Налоговый период
1. Налоговым периодом для исчисления индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, является календарный год, если иное не установлено настоящей статьей.
2. При регистрации физическим лицом в качестве индивидуального предпринимателя после начала календарного года первым налоговым периодом для него является период времени со дня его государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя до конца календарного года.
3. При снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя до конца календарного года последним налоговым периодом для него является период времени от начала календарного года до дня снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
4. При регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя после начала календарного года и снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя до конца этого же года налоговым периодом для него является период времени со дня его государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя до дня снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
5. При осуществлении индивидуальным предпринимателем в течение календарного года предпринимательской деятельности в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса и в общеустановленном порядке в налоговый период не включается период времени, в течение которого осуществлялась предпринимательская деятельность в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса.";
50) статью 178 изложить в следующей редакции:
"Статья 178. Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно
1. Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, производится в декларации о доходах и имуществе.

"20-тарау. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер";
48) 177-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"177-бап. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер
Кірістердің мынадай түрлері:
1) мүліктік кіріс;
2) дара кәсіпкердің кірісі;
3) жеке практикамен айналасудан түсетін кіріс;
4) өзге де кірістер жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер болып табылады.
Мүліктік кіріс дара кәсіпкердің кірісі, жеке практикамен айналысудан түсетін кіріс болып табылмайды.";
49) мынадай мазмұндағы 177-1-баппен толықтырылсын:
"177-1-бап. Салық кезеңі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, күнтізбелік жыл жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістерден жеке табыс салығын есептеу үшін салық кезеңі болып табылады.
2. Жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде күнтізбелік жыл басталғаннан кейін тіркелген кезде ол үшін дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік жылдың соңына дейінгі уақыт кезеңі бірінші салық кезеңі болып табылады.
3. Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен дара кәсіпкерді күнтізбелік жылдың соңына дейін шығарған кезде ол үшін күнтізбелік жыл басталғаннан бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі уақыт кезеңі соңғы салық кезеңі болып табылады.
4. Жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде күнтізбелік жыл басталғаннан кейін тіркелген және дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен сол жылдың соңына дейін шығарылған кезде ол үшін дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі уақыт кезеңі салық кезеңі болып табылады.
5. Дара кәсіпкер күнтізбелік жыл ішінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимінде және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырған кезде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимінде кәсіпкерлік қызмет жүзеге асырылған уақыт кезеңі салық кезеңіне қосылмайды.";
50) 178-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"178-бап. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеу
1. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістерден алынатын жеке табыс салығын есептеу кірістер мен мүлік туралы декларацияда жүргізіледі.

2. Сумма индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода физического лица.
3. Облагаемый доход физического лица по итогам календарного года определяется как сумма облагаемого дохода, определенного в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, и облагаемого дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, определенного в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
В случае если сумма облагаемого дохода по итогам года имеет отрицательное значение, то в целях исчисления индивидуального подоходного налога сумма облагаемого дохода по итогам года признается равной нулю.
4. Облагаемый доход физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя, профессионального медиатора, определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно, предусмотренные статьей 177 настоящего Кодекса,
плюс
сумма начисленных налоговым агентом доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, за исключением доходов, предусмотренных статьями 172 и 173 настоящего Кодекса,
минус
доходы, освобождаемые от налогообложения, предусмотренные статьей 156 настоящего Кодекса,
минус
налоговые вычеты в пределах, установленных настоящим разделом.
Положения настоящего пункта не применяются при определении облагаемого дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства.
5. Облагаемый доход главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства определяется в следующем порядке:
доходы, предусмотренные подпунктом 8) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса,
минус
доходы, освобождаемые от налогообложения, предусмотренные подпунктом 56) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса.
6. Сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяется в следующем порядке:
сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная в порядке, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи,
минус
сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, предусмотренных статьями 163, 168, 170 и 175 настоящего Кодекса,
минус
сумма индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.
7. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации, производят исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, облагаемым в рамках указанных специальных налоговых режимов, в соответствии с главой 61 настоящего Кодекса.";

2. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістерден алынатын жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені жеке тұлғаның салық салынатын кірісінің сомасына қолдану жолымен есептеледі.
3. Жеке тұлғаның күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша салық салынатын кірісі осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын кірістің және шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) осы баптың 5-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын кірісінің сомасы ретінде айқындалады.
Егер салық салынатын кірістің сомасы жыл қорытындысы бойынша теріс мәнде болса, онда жеке табыс салығын есептеу мақсатында салық салынатын кірістің сомасы жыл қорытындысы бойынша нөлге тең деп танылады.
4. Жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, адвокаттың, жеке сот орындаушысының, кәсіби медиатордың салық салынатын кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстің 177-бабында көзделген жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер
қосу
осы Кодекстің 172 және 173-баптарында көзделген кірістерді қоспағанда, төлем көзінен салық салуға жататын кірістердің салық агенті есептеген сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабында көзделген салық салудан босатылатын кірістер
алу
осы тарауда белгіленген шектерде салық шегерімдері.
Осы тармақтың ережелері шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) салық салынатын кірісін айқындау кезінде қолданылмайды.
5. Шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) салық салынатын кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген кірістер
алу
осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 56) тармақшасында көзделген салық салудан босатылатын кірістер.
6. Бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы баптың 2-тармағында көзделген тәртіппен есептелген жеке табыс салығының сомасы
алу
осы Кодекстің 163, 168, 170 және 175-баптарында көзделген төлем көзінен салық салуға жататын кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы
алу
осы Кодекстің 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын жеке табыс салығының сомасы.
7. Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер көрсетілген арнаулы салық режимдері шеңберінде салық салынатын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеуді осы Кодекстің 61-тарауына сәйкес жүргізеді.";

51) пункт 1 статьи 179 изложить в следующей редакции:
"1. Уплата индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, осуществляется налогоплательщиком не позднее 25 июля года, следующего за налоговым периодом, в следующем порядке:
1) индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором – по месту нахождения;
2) физическим лицом, не указанным в подпункте 1) настоящего пункта, – по месту жительства (пребывания).";
52) в пункте 1 статьи 180:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) доход, полученный физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, от сдачи в имущественный найм (аренду) имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом доме (здании) по договору о долевом участии в жилищном строительстве;";
53) в статье 180-1:
в пункте 1:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) жилищ, дачных строений, гаражей, объектов личного подсобного хозяйства, находящихся на праве собственности;
2) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, под гараж, на которых расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, находящиеся на праве собственности;
3) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, садоводства, под гараж, на которых не расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации, находящихся на праве собственности;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Доходом от прироста стоимости при реализации имущества, указанного в подпункте 8) пункта 1 настоящей статьи, является:
1) положительная разница между ценой (стоимостью) реализации и ценой (стоимостью) его приобретения (вклада) – в случае наличия цены (стоимости) приобретения (вклада). При реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону, стоимость приобретения определяется в размере цены исполнения опциона и премии опциона;

51) 179-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын төлеуді салық төлеуші салық кезеңінен кейінгі жылдың 25 шілдесінен кешіктірмей, мынадай тәртіппен:
1) дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор – орналасқан жері бойынша;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлға – тұрғылықты (болатын) жері бойынша жүзеге асырады.";
52) 180-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның мүлікті салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүліктік жалдауға (жалға) беруден алған кірісі;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үйдегі (ғимараттағы) үлесін басқаға беруден түсетін кіріс;";
53) 180-1-бапта:
1-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) меншік құқығындағы тұрғын үйлерді, саяжай құрылыстарын, гараждарды, жеке қосалқы шаруашылық объектілерін;
2) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналасқан жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты жүргізу, гараж салу болып табылатын меншік құқығындағы жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;
3) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналаспаған жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты, бау-бақша шаруашылығын жүргізу, гараж салу болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік тіркеуге жататын, меншік құқығындағы механикалық көлік құралдарын және тіркемелерді;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы баптың 1-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс:
1) сатып алу (салым) бағасы (құны) болған жағдайда – өткізу бағасы (құны) мен оны сатып алу (салым) бағасы (құны) арасындағы оң айырма болып табылады. Жеке тұлға опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізу кезінде сатып алу құны опционның орындалу бағасы мен опционның сыйлықақысы мөлшерінде айқындалады;

2) цена (стоимость) реализации имущества – в случае отсутствия цены (стоимости) приобретения имущества (вклада).
В целях настоящей статьи и статьи 180-2 настоящего Кодекса стоимостью вклада в уставный капитал является стоимость, указанная в учредительных документах юридического лица, но не более размера фактически внесенного вклада.";
54) в пункте 1 статьи 180-2:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) жилищ, дачных строений, гаражей, объектов личного подсобного хозяйства, находящихся на праве собственности;
2) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты передачи в качестве вклада в уставный капитал являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, под гараж, на которых расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, находящиеся на праве собственности;
3) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты передачи в качестве вклада в уставный капитал являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, садоводства, под гараж, на которых не расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации, находящихся на праве собственности;";
55) дополнить статьей 180-4 следующего содержания:
"Статья 180-4. Доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве
1. Доходом от уступки права требования является положительная разница между стоимостью уступки права требования и стоимостью, по которой физическое лицо приобрело такое право, если иное не установлено настоящей статьей.
2. Доходом от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве является положительная разница между стоимостью уступки права требования и ценой договора о долевом участии в жилищном строительстве, если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи.
3. Доходом от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, ранее приобретенного путем уступки права требования по договору о долевом участии в жилищном строительстве, является положительная разница между стоимостью уступки права требования и стоимостью, по которой он ранее приобрел такое право.";

2) мүлікті (салымды) сатып алу бағасы (құны) болмаған жағдайда – мүлікті өткізу бағасы (құны) болып табылады.
Осы баптың және осы Кодекстің 180-2-бабының мақсатында заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген, бірақ нақты енгізілген салым мөлшерінен аспайтын құн жарғылық капиталға салымның құны болып табылады.";
54) 180-2-баптың 1-тармағында:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) меншік құқығындағы тұрғын үйлерді, саяжай құрылыстарын, гараждарды, жеке қосалқы шаруашылық объектілерін;
2) меншік құқығы туындаған күннен бастап тапсыру күніне дейін жарғылық капиталға салым ретінде нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналасқан жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты жүргізу, гараж салу болып табылатын меншік құқығындағы жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;
3) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін жарғылық капиталға салым ретінде нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналаспаған жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты, бау-бақша шаруашылығын жүргізу, гараж салу болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік тіркеуге жататын, меншік құқығындағы механикалық көлік құралдарын және тіркемелерді;";
55) мынадай мазмұндағы 180-4-баппен толықтырылсын:
"180-4-бап. Талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлесті басқаға беруден түсетін кіріс
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, талап ету құқығын басқаға беру құны мен сол бойынша жеке тұлға осындай құқықты иемденіп алған құн арасындағы оң айырма талап ету құқығын басқаға беруден түсетін кіріс болып табылады.
2. Егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, талап ету құқығын басқаға беру құны мен тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарттың бағасы арасындағы оң айырма тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлестi талап ету құқығын басқаға беруден түсетін кіріс болып табылады.
3. Талап ету құқығын басқаға беру құны мен сол бойынша осындай құқықты ол бұрын иемденіп алған құн арасындағы оң айырма тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша талап ету құқығын басқаға беру жолымен бұрын иемденіп алған, тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлестi талап ету құқығын басқаға беруден түсетін кіріс болып табылады.";

56) заголовок параграфа 2 главы 20 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Доход от занятия частной практикой";
57) статьи 181 и 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 181. Общие положения
1. К доходу от занятия частной практикой относятся:
1) доход частного нотариуса;
2) доход частного судебного исполнителя;
3) доход адвоката;
4) доход профессионального медиатора.
2. Сумма денег в счет оплаты услуг, принятая частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором в качестве обеспечения исполнения обязательства по оплате услуг частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, признается доходом с даты оказания таких услуг, указанной в подписанном акте оказанных услуг.
3. Активами частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора признаются приобретенные после 1 января 2020 года и используемые в деятельности, связанной с получением доходов от занятия частной практикой:
1) компьютеры, ноутбуки, мониторы, проекторы;
2) устройства для печати, просмотра, копирования, отправления факсом;
3) сейфы.
Стоимость активов, указанных в настоящем пункте, на конец налогового периода определяется как:
стоимость приобретения актива
плюс
сумма расходов на сопровождение, ремонт и эксплуатацию активов, понесенных в течение налогового периода,
минус
сумма амортизационных отчислений, исчисленных в предыдущем налоговом периоде.
4. Исчисление амортизационных отчислений частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором производится в размере 25 процентов от стоимости активов на конец налогового периода.
5. В целях статей 182, 182-1, 182-2 и 182-3 настоящего Кодекса к компенсациям при служебных командировках, подлежащим вычету, относятся:
1) фактически произведенные расходы на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих расходы на проезд и за бронь (в том числе электронного билета при наличии документа, подтверждающего факт оплаты его стоимости);
2) фактически произведенные расходы на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих расходы на наем жилого помещения и за бронь;
3) суточные не более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день нахождения в командировке – в течение периода, не превышающего сорока календарных дней нахождения в командировке.
Время нахождения в командировке определяется на основании:
приказа или письменного распоряжения налогоплательщика о направлении работника в командировку;
количества дней командировки исходя из дат выбытия к месту командировки и прибытия обратно, указанных в документах, подтверждающих проезд.

56) 20-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жеке практикамен айналысудан түсетін кіріс";
57) 181 және 182-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"181-бап. Жалпы ережелер
1. Жеке практикамен айналысудан түсетін кіріске:
1) жекеше нотариустың кірісі;
2) жеке сот орындаушысының кірісі;
3) адвокаттың кірісі;
4) кәсіби медиатордың кірісі жатады.
2. Жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ретінде жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор қызметіне ақы төлеу есебіне қабылдаған ақша сомасы көрсетілген қызметтердің қол қойылған актісінде көрсетілген осындай қызметтердің көрсетілу күнінен бастап кіріс деп танылады.
3. 2020 жылғы 1 қаңтардан кейін сатып алынған және жеке практикамен айналысудан кіріс алуға байланысты қызметте пайдаланылатын:
1) компьютерлер, ноутбуктер, мониторлар, проекторлар;
2) басып шығаруға, көруге, көшірме жасауға, факспен жіберуге арналған құрылғылар;
3) сейфтер жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың активтері деп танылады.
Осы тармақта көрсетілген, салық кезеңінің соңындағы активтердің құны:
активті сатып алу құны
қосу
салық кезеңі ішінде активтерді сүйемелдеуге, жөндеуге және пайдалануға жұмсалған шығыстар сомасы
алу
алдыңғы салық кезеңінде есепке жазылған амортизациялық аударымдар сомасы ретінде айқындалады.
4. Жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың амортизациялық аударымдарды есептеуі салық кезеңінің соңындағы активтер құнының 25 пайызы мөлшерінде жүргізіледі.
5. Осы Кодекстің 182, 182-1, 182-2 және 182-3-баптарының мақсаттарында қызметтік іссапарлар кезіндегі, шегерімге жататын өтемақыларға:
1) жол жүру мен броньға (оның ішінде құнының төлену фактісін растау құжаты болған кезде электрондық билетке) жұмсалған шығыстарды растау құжаттары негізінде броньға жұмсалған шығыстардың төлемақысын қоса алғанда, іссапарда болатын жерге бару және одан кері қайту үшін нақты жүргізілген шығыстар;
2) тұрғын үй-жайды жалдауға және броньға жұмсалған шығыстарды растау құжаттары негізінде броньға жұмсалған шығыстардың төлемақысын қоса алғанда, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстар;
3) іссапарда болған күнтізбелік қырық күннен аспайтын кезең ішінде – іссапарда болған күнтізбелік әрбір күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен аспайтын тәулікақы жатады.
Іссапарда болу уақыты:
салық төлеушінің жұмыскерді іссапарға жіберу туралы бұйрығы немесе жазбаша өкімі;
іссапарда болатын жерге кету күні мен одан кері қайтып келу күнін негізге ала отырып, жол жүруін растау құжаттарында көрсетілген іссапар күндерінің саны негізінде айқындалады.

Статья 182. Доход частного нотариуса
1. Доход частного нотариуса за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления нотариальной деятельности,
минус
профессиональные вычеты частного нотариуса.
2. К доходам от осуществления деятельности частного нотариуса относятся:
1) доход в виде оплаты нотариальных действий;
2) доход в виде оплаты услуг правового и технического характера при совершении нотариальных действий частным нотариусом;
3) другие доходы, подлежащие получению (полученные) при осуществлении нотариальной деятельности.
3. Частный нотариус вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, одновременно соответствующим следующим условиям:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления деятельности частного нотариуса;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах частного нотариуса.
4. К профессиональным вычетам частного нотариуса относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по имущественному найму (аренде) помещения для оказания нотариальных услуг;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках согласно пункту 5 статьи 181 настоящего Кодекса;
8) членские взносы, вносимые в нотариальную палату, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год;
9) расходы на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности, предусмотренное Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов".";
58) параграф 2 главы 20 дополнить статьями 182-1, 182-2 и 182-3 следующего содержания:
"Статья 182-1. Доход частного судебного исполнителя
1. Доход частного судебного исполнителя за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления деятельности частного судебного исполнителя,
минус
профессиональные вычеты частного судебного исполнителя.

182-бап. Жекеше нотариустың кірісі
1. Жекеше нотариустың салық кезеңіндегі кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
нотариаттық қызметті жүзеге асырудан алуға жататын (алынған) кірістер
алу
жекеше нотариустың кәсіби шегерімдері.
2. Жекеше нотариус қызметін жүзеге асырудан түсетін кірістерге:
1) нотариаттық әрекеттерге ақы төлеу түріндегі кіріс;
2) жекеше нотариус нотариаттық әрекеттер жасаған кезде құқықтық және техникалық сипатта көрсетілген қызметтерге ақы төлеу түріндегі кіріс;
3) нотариаттық қызметті жүзеге асыру кезінде алынуға жататын (алынған) басқа да кірістер жатады.
3. Жекеше нотариус осы баптың 4-тармағында көзделген, бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін:
1) жекеше нотариус қызметін жүзеге асырудан түсетін кірісті алуға байланысты жүргізілген;
2) құжатпен расталған;
3) жекеше нотариустың салық тіркелімдерінде көрсетілген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді қолдануға құқылы.
4. Жекеше нотариустың кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға жұмсалған шығыстар;
2) нотариаттық қызмет көрсету үшін үй-жайды мүліктік жалдау (жалға беру) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есепке жазылған кірістері;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) осы Кодекстің 181-бабының 5-тармағына сәйкес қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар;
8) жұмыскерлердің бір жылдағы орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір жұмыскер үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің шегінде нотариат палатасына енгізілетін мүшелік жарналар;
9) "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыруға жұмсалған шығыстар жатады.";
58) 20-тараудың 2-параграфы мынадай мазмұндағы 182-1, 182-2 және 182-3-баптармен толықтырылсын:
"182-1-бап. Жеке сот орындаушысының кірісі
1. Жеке сот орындаушысының салық кезеңіндегі кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) кірістер
алу
жеке сот орындаушысының кәсіби шегерімдері.

2. К доходам от осуществления деятельности частного судебного исполнителя относятся:
1) оплата деятельности частного судебного исполнителя;
2) возмещение расходов по совершению исполнительных действий, в том числе за счет бюджетных средств;
3) другие доходы, подлежащие получению (полученные) при осуществлении деятельности частного судебного исполнителя.
3. Частный судебный исполнитель вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, одновременно соответствующим следующим условиям:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления деятельности частного судебного исполнителя;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах частного судебного исполнителя.
4. К профессиональным вычетам частного судебного исполнителя относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по имущественному найму (аренде) помещения для оказания услуг частного судебного исполнителя;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках;
8) членские взносы, вносимые в коллегию частных судебных исполнителей, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год;
9) расходы по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности, предусмотренной Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
10) возмещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан расходы по совершению исполнительных действий, не предусмотренные подпунктами 1) – 9) настоящего пункта.
Статья 182-2. Доход адвоката
1. Доход адвоката за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления адвокатской деятельности,
минус
профессиональные вычеты адвоката.
2. К доходам от осуществления адвокатской деятельности относятся:
1) доход от оказания адвокатом юридической помощи;
2) доход в виде возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, правовым информированием и правовым консультированием, в том числе за счет бюджетных средств, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гарантированной государством юридической помощи;

2. Жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асырудан түсетін кірістерге:
1) жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу;
2) атқарушылық әрекеттер жасау бойынша шығыстарды, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен өтеу;
3) жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асыру кезінде алынуға жататын (алынған) басқа да кірістер жатады.
3. Жеке сот орындаушысы осы баптың 4-тармағында көзделген, бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін:
1) жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асырудан түсетін кірісті алуға байланысты жүргізілген;
2) құжатпен расталған;
3) жеке сот орындаушысының салықтық тіркелімдерінде көрсетілген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді қолдануға құқылы.
4. Жеке сот орындаушысының кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға жұмсалған шығыстар;
2) жеке сот орындаушысы қызметін көрсету үшін үй-жайды мүліктік жалдау (жалға беру) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есепке жазылған кірістері;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар;
8) жұмыскерлердің бір жылдағы орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір жұмыскер үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің шегінде жеке сот орындаушыларының алқасына енгізілетін мүшелік жарналар;
9) "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру бойынша шығыстар;
10) осы тармақтың 1) - 9) тармақшаларында көзделмеген, атқарушылық әрекеттер жасау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелген шығыстар жатады.
182-2-бап. Адвокаттың кірісі
1. Адвокаттың салық кезеңіндегі кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
адвокаттық қызметті жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) кірістер
алу
адвокаттың кәсіби шегерімдері.
2. Адвокаттық қызметті жүзеге асырудан түсетін кірістерге:
1) адвокаттың заң көмегін көрсетуінен түсетін кіріс;
2) қорғауға және өкілдік етуге, құқықтық ақпарат беруге және құқықтық консультация беруге байланысты шығыстарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен өтеу түріндегі кіріс;

3) другие доходы, подлежащие получению (полученные) при осуществлении адвокатской деятельности.
3. Адвокат вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, при одновременном выполнении следующих условий:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления адвокатской деятельности;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах адвоката.
4. К профессиональным вычетам адвоката относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по имущественному найму (аренде) помещения для осуществления адвокатской деятельности;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках;
8) членские взносы, вносимые в коллегию адвокатов, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год;
9) возмещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан расходы, связанные с защитой и представительством, не предусмотренные подпунктами 1) – 8) настоящего пункта.
Статья 182-3. Доход профессионального медиатора
1. Доход профессионального медиатора за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления деятельности профессионального медиатора в соответствии с Законом Республики Казахстан "О медиации",
минус
профессиональные вычеты профессионального медиатора.
2. Профессиональный медиатор вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, одновременно соответствующим следующим условиям:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления деятельности профессионального медиатора;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах профессионального медиатора.
3. К профессиональным вычетам профессионального медиатора относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по имущественному найму (аренде) помещения для оказания услуг профессионального медиатора;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;

3) адвокаттық қызметті жүзеге асыру кезінде алынуға жататын (алынған) басқа да кірістер жатады.
3. Адвокат осы баптың 4-тармағында көзделген, бір мезгілде мынадай шарттар орындалған:
1) адвокаттық қызметті жүзеге асырудан түсетін кірісті алуға байланысты жүргізілген;
2) құжатпен расталған;
3) адвокаттың салықтық тіркелімдерінде көрсетілген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді қолдануға құқылы.
4. Адвокаттың кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға жұмсалған шығыстар;
2) адвокаттық қызметті жүзеге асыру үшін үй-жайды мүліктік жалдау (жалға беру) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есепке жазылған кірістері;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар;
8) жұмыскерлердің бір жылдағы орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір жұмыскер үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің шегінде адвокаттар алқасына енгізілетін мүшелік жарналар;
9) осы тармақтың 1) - 8) тармақшаларында көзделмеген, қорғауға және өкілдік етуге байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелген шығыстар жатады.
182-3-бап. Кәсіби медиатордың кірісі
1. Кәсіби медиатордың салық кезеңіндегі кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
"Медиация туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіби медиатор қызметін жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) кірістер
алу
кәсіби медиатордың кәсіби шегерімдері.
2. Кәсіби медиатор осы баптың 3-тармағында көзделген, бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін:
1) кәсіби медиатор қызметін жүзеге асырудан түсетін кірісті алуға байланысты жүргізілген;
2) құжатпен расталған;
3) кәсіби медиатордың салық тіркелімдерінде көрсетілген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді қолдануға құқылы.
3. Кәсіби медиатордың кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға жұмсалған шығыстар;
2) кәсіби медиатор қызметін көрсету үшін үй-жайды мүліктік жалдау (жалға беру) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;

4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также доходы физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках;
8) членские взносы, вносимые в организацию профессиональных медиаторов, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год.";
59) статью 183 изложить в следующей редакции:
"Статья 183. Доход индивидуального предпринимателя
1. Доход индивидуального предпринимателя за налоговый период определяется в следующем порядке:
налогооблагаемый доход индивидуального предпринимателя, определенный в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи,
плюс
доходы из иностранных источников, определенные в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса,
минус
уменьшение налогооблагаемого дохода индивидуального предпринимателя, определенного в порядке, аналогичном порядку определения уменьшения налогооблагаемого дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьей 133 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, установленных пунктом 3 настоящей статьи,
минус
убытки, подлежащие переносу, определенные в порядке, аналогичном порядку переноса убытков в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьями 136 и 137 настоящего Кодекса.
2. Налогооблагаемый доход индивидуального предпринимателя за налоговый период определяется в следующем порядке:
доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период, определенный в порядке, аналогичном порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьей 84 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 8598 настоящего Кодекса,
минус
корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определенная в порядке, аналогичном порядку определения корректировки совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному пунктом 1 статьи 99 настоящего Кодекса,
плюс (минус)
корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определенная в порядке, аналогичном порядку определения корректировки совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному пунктом 2 статьи 99 настоящего Кодекса,
минус
вычеты, определенные в порядке, аналогичном порядку определения расходов, относимых на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьями 100125 настоящего Кодекса,
плюс (минус)
корректировка доходов и вычетов, определенная в порядке, аналогичном порядку определения корректировки доходов и вычетов в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьей 132 настоящего Кодекса.

4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есепке жазылған кірістері;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар;
8) жұмыскерлердің бір жылдағы орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір жұмыскер үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіш шегінде кәсіби медиаторлар ұйымына енгізілетін мүшелік жарналар жатады.";
59) 183-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"183-бап. Дара кәсіпкердің кірісі
1. Дара кәсiпкердiң салық кезеңіндегі кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
дара кәсiпкердiң осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын кірісі
қосу
шетелдік көздерден алынатын, осы Кодекстiң 224-бабына сәйкес айқындалған кірістер
алу
осы баптың 3-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, дара кәсiпкердiң корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында салық салынатын кірісті азайтуды айқындаудың осы Кодекстiң 133-бабында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртiппен айқындалған салық салынатын кірісін азайту
алу
корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында залалдарды ауыстырудың осы Кодекстiң 136 және 137-баптарында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған ауыстырылуға жататын залалдар.
2. Дара кәсiпкердiң салық кезеңіндегі салық салынатын кірісі мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстiң 85-98-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, дара кәсiпкердiң салық кезеңі үшін жиынтықты түрде алынған, корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық кірісті айқындаудың осы Кодекстiң 84-бабында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған кірісі
алу
дара кәсiпкердiң корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық кірісті түзетуді айқындаудың осы Кодекстiң 99-бабының 1-тармағында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған, салық кезеңі үшін жиынтықты түрде алынған кірісін түзету
қосу (алу)
дара кәсiпкердiң корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық кірісті түзетулерді айқындаудың осы Кодекстiң 99-бабының 2-тармағында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған, салық кезеңі үшін жиынтықты түрде алынған кірісін түзету
алу
корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылатын шығыстарды айқындаудың осы Кодекстiң 100-125-баптарында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған шегерімдер
қосу (алу)
корпоративтiк кіріс салығын есептеу мақсатында кірістерді және шегерімдерді түзетуді айқындаудың осы Кодекстiң 132-бабында белгіленген тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған кірістер мен шегерімдерді түзету.

3. Доход индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, определяется в соответствии с главой 61 настоящего Кодекса.";
60) в статье 184:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) доходы, полученные из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе от реализации имущества физическим лицом, а также индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, определяемые в порядке, установленном статьей 184-1 настоящего Кодекса;";
подпункт 4) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) доходы медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о медиации, от лиц, не являющихся налоговыми агентами;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) доход главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, определяемый по доле главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в доходе крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с договором о совместной деятельности.";
часть восьмую пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"В случае если сумма уплаченных в течение налогового периода предварительных платежей по индивидуальному подоходному налогу меньше суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной за отчетный налоговый период, то исчисление индивидуального подоходного налога отражается в декларации по индивидуальному подоходному налогу и уплата индивидуального подоходного налога по декларации по итогам налогового периода осуществляется трудовым иммигрантом, являющимся домашним работником-резидентом Республики Казахстан, по месту пребывания не позднее десяти календарных дней после срока представления декларации по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренного статьей 187-7 настоящего Кодекса.";
пункты 3 и 4 исключить;
61) главу 20 дополнить статьей 184-1 следующего содержания:
"Статья 184-1. Порядок определения дохода физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, от реализации имущества, полученного из источников за пределами Республики Казахстан
1. Если иное не установлено настоящей статьей, доходом физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации имущества, полученным из источников за пределами Республики Казахстан, является стоимость реализации имущества.

3. Шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсiпкердiң кірісі осы Кодекстің 61-тарауына сәйкес айқындалады.";
60) 184-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегi көздерден алынған, оның ішінде жеке тұлға, сондай-ақ шағын бизнес субъектiлерi үшiн арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкер мүлікті өткізуден алған, осы Кодекстің 184-1-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын кірістер;";
4) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиаторлардың салық агенттері болып табылмайтын тұлғалардан Қазақстан Республикасының медиация туралы заңнамасына сәйкес алған кірістері;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) бірлескен қызмет туралы шартқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы кірісіндегі шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) үлесі бойынша айқындалатын кірісі.";
2-1-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер салық кезеңі ішінде жеке табыс салығы бойынша төленген алдын ала төлемдердің сомасы есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасынан аз болса, онда жеке табыс салығын есептеу жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетіледі және салық кезеңінің қорытындысы жөніндегі декларация бойынша жеке табыс салығын төлеуді Қазақстан Республикасының резиденті-үй жұмыскері болып табылатын еңбекші көшіп келуші жеке табыс салығы бойынша декларацияны болатын жері бойынша ұсынудың осы Кодекстің 187-7-бабында көзделген мерзімінен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жүзеге асырады.";
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
61) 20-тарау мынадай мазмұндағы 184-1-баппен толықтырылсын:
"184-1-бап. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден түсетін кірісін айқындау тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, мүлікті өткізу құны жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің мүлікті өткізу кезіндегі, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірісі болып табылады.

2. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации имущества, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации имущества и стоимостью его приобретения при реализации следующего имущества:
1) находящегося за пределами Республики Казахстан имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
2) находящегося за пределами Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной или иной регистрации в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства.
3. В случаях реализации имущества, легализованного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества", лицом, его легализовавшим, по которому отсутствует цена (стоимость) приобретения и исполнено обязательство по уплате сбора за легализацию, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации имущества и оценочной стоимостью, определенной в тенге для исчисления сбора за легализацию реализуемого имущества.
4. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения.
5. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница без учета купона между стоимостью реализации и стоимостью приобретения с учетом амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации.
6. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации доли участия, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения (вклада).

2. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің мүлікті өткізу кезіндегі, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірісі мынадай:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі, ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті өткізу кезінде мүлікті өткізу құны мен оны сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
3. "Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жария етілген, ол бойынша сатып алу бағасы (құны) жоқ және жария ету үшін алым төлеу бойынша міндеттеме орындалған мүлікті жария еткен тұлға өткізген жағдайда мүлікті өткізу бағасы (құны) мен өткізілетін мүлікті жария ету үшін алымды есептеу үшін теңгемен айқындалған бағалау құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады.
4. Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірісі өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
5. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірісі өткізу күнгі дисконт амортизациясын және (немесе) сыйлықақыны ескере отырып, купон есепке алынбастан, өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
6. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің қатысу үлесін өткізу кезіндегі, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған кірісі өткізу құны мен сатып алу (салым) құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.

7. Положение пункта 2 настоящей статьи не применяется в следующих случаях:
1) недвижимое имущество находится на территории государства с льготным налогообложением;
2) права на движимое имущество или сделки по движимому имуществу зарегистрированы в компетентном органе государства с льготным налогообложением.
8. Положения пунктов 4, 5 и 6 настоящей статьи не применяются в случае, если доходы, указанные в пунктах 4, 5 и 6 настоящей статьи, получены из источников в государстве с льготным налогообложением.
9. Положения пунктов 2, 4, 5 и 6 настоящей статьи применяются на основании следующих документов, подтверждающих:
1) стоимость приобретения имущества (стоимость вклада);
2) стоимость реализации имущества;
3) регистрацию компетентным органом иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства имущества и (или) права собственности на имущество, и (или) сделки по имуществу.";
62) заголовок главы 21 исключить;
в статье 185:
заголовок, пункты 1 и 3 исключить;
пункт 2 исключить;
63) статьи 186 и 187 исключить;
64) дополнить главой 21-1 следующего содержания:
"Глава 21-1. Декларации физических лиц
Параграф 1. Декларация об активах и обязательствах
Статья 187-1. Декларация об активах и обязательствах
1. Лица, указанные в настоящей статье, составляют декларацию об активах и обязательствах по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, если иное не установлено Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг".
2. Декларация об активах и обязательствах представляется следующим физическим лицом, являющимся на 1 января года представления декларации об активах и обязательствах:
1) резидентом Республики Казахстан в соответствии с положениями настоящего Кодекса, который является одним их следующих лиц:
совершеннолетним гражданином Республики Казахстан;
оралманом;
лицом, имеющим вид на жительство;
2) физическим лицом, не указанным в подпункте 1) настоящего пункта, в случаях, определенных пунктом 3 настоящей статьи;
3) одним из законных представителей любого из следующих лиц:
лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), в случае, определенном пунктом 4 настоящей статьи;
совершеннолетнего лица, которое признано недееспособным, ограниченно дееспособным и относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.

7. Осы баптың 2-тармағының ережесі мынадай:
1) жылжымайтын мүлік жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің аумағында болған;
2) жылжымалы мүлікке құқықтар немесе жылжымалы мүлік бойынша мәмілелер жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің құзыретті органында тіркелген жағдайларда қолданылмайды.
8. Осы баптың 4, 5 және 6-тармақтарының ережелері, егер осы баптың 4, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген кірістер жеңілдікті салық салынатын мемлекеттегі көздерден алынса, қолданылмайды.
9. Осы баптың 2, 4, 5 және 6-тармақтарының ережелері:
1) мүлікті сатып алу құнын (салым құнын);
2) мүлікті өткізу құнын;
3) шет мемлекеттің құзыретті органының мүлікті және (немесе) мүлікке меншік құқығын және (немесе) мүлік бойынша мәмілені шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркегенін растау құжаттары негізінде қолданылады.";
62) 21-тараудың тақырыбы алып тасталсын;
185-бапта:
тақырыбы, 1 және 3-тармақтар алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
63) 186 және 187-баптар алып тасталсын;
64) мынадай мазмұндағы 21-1-тараумен толықтырылсын:
"21-1-тарау. Жеке тұлғалардың декларациялары
1-параграф. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
187-1-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
1. Осы бапта көрсетілген тұлғалар, егер "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, активтер мен міндеттемелер туралы декларациялар ұсынылатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны толтырады.
2. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны активтер мен міндеттемелер туралы декларациялар ұсынылатын жылдың 1 қаңтарында:
1) мынадай адамдардың бірі:
Қазақстан Республикасының кәмелеттік жасқа толған азаматы;
оралман;
тұруға ықтиярхаты бар адам болып табылатын, осы Кодекстің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті;
2) осы баптың 3-тармағында айқындалған жағдайларда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлға;
3) мыналардың:
осы баптың 4-тармағында айқындалған жағдайда он сегіз жасқа (кәмелет жасына) толмаған адамның;
әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген адамдар санатына жататын кәмелетке толған адамның кез келгенінің заңды өкілдерінің бірі болып табылатын жеке тұлға ұсынады.

3. Лица, указанные в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, представляют декларацию об активах и обязательствах в случае:
1) наличия на праве собственности по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации на территории Республики Казахстан;
2) наличия по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, доли участия в жилищном строительстве на территории Республики Казахстан;
3) возникновения обязанности по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе в соответствии с законами Республики Казахстан.
Положения настоящей статьи не распространяются на иностранцев или лиц без гражданства, являющихся сотрудниками аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических или приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, а также членов их семей, проживающих вместе с ними.
4. Лица, указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, представляют декларацию об активах и обязательствах за лицо, указанное в абзаце втором подпункта 3) пункта 2 настоящей статьи, при наступлении у данного лица любого из следующих случаев:
1) наличие на праве собственности по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации (за исключением имущества, находящегося на праве общей совместной собственности на приватизированное жилье), в том числе за пределами Республики Казахстан;
2) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, доли участия в жилищном строительстве, в том числе за пределами Республики Казахстан;
3) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, суммы денег на банковских счетах, в том числе за пределами Республики Казахстан, совокупно превышающей по всем банковским вкладам 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица;

3. Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны мынадай жағдайда:
1) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ сол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік болғанда;
2) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй құрылысына қатысу үлесі болғанда;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндеттер туындағанда ұсынады.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің қызметкерлері болып табылатын шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ олардың өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелеріне қолданылмайды.
4. Осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген адамдар осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген адам үшін активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны осы адамда мынадай жағдайлардың кез келгені басталған:
1) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ олар бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркеуге жататын мүлік (жекешелендірілген тұрғын үйге ортақ бірлескен меншік құқығындағы мүлікті қоспағанда) болған;
2) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша тұрғын үй құрылысына қатысу үлесі, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде осындай үлесі болған;
3) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банк шоттарында, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде барлық банк салымдары бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен жиынтықты түрде асатын ақша сомасы болған;

4) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, суммы задолженности других лиц перед данным лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности данного лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), превышающей 500-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах.
5. Декларация об активах и обязательствах подразделяется на следующие виды:
1) первоначальная – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом в связи с тем, что установленная обязанность по представлению такой декларации возникла впервые;
2) очередная – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг" после представления таким физическим лицом первоначальной декларации об активах и обязательствах;
3) дополнительная – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную декларацию об активах и обязательствах физического лица, к которой относятся данные изменения и (или) дополнения;
4) дополнительная по уведомлению – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную декларацию об активах и обязательствах, в которой налоговым органом выявлены нарушения по результатам камерального контроля по активам и обязательствам физического лица.
6. Декларация об активах и обязательствах представляется один раз, за исключением представления:
1) лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
2) дополнительной налоговой отчетности, предусмотренной статьей 70 настоящего Кодекса.
Статья 187-2. Особенности составления декларации об активах и
обязательствах
1. Декларация об активах и обязательствах составляется с учетом следующих требований:

4) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша басқа тұлғалардың осы тұлға алдындағы берешегінің (дебиторлық берешегінің) және (немесе) осы тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегінің (кредиторлық берешегінің) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 500 еселенген мөлшерінен асатын сомалары болған кезде ұсынады.
5. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бастапқы – активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі белгіленген міндеттің алғаш рет туындауына байланысты жеке тұлға ұсынатын осындай декларация;
2) кезекті – жеке тұлға активтері мен міндеттемелері туралы бастапқы декларацияны ұсынғаннан кейін осындай жеке тұлға "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынатын активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
3) қосымша – жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы бұрын ұсынылған декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жеке тұлға осы өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға қатысты ұсынатын активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
4) хабарлама бойынша қосымша – салық органы жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері бойынша камералдық бақылаудың нәтижелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған бұрын ұсынылған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жеке тұлға ұсынатын активтер мен міндеттемелер туралы декларация.
6. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация:
1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация ұсыну міндеті жүктелген адамдардың ұсынуын;
2) осы Кодекстің 70-бабында көзделген қосымша салық есептілігін ұсынуды қоспағанда, бір рет ұсынылады.
187-2-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны толтыру ерекшеліктері
1. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация мынадай талаптар ескеріле отырып толтырылады:

1) наличные деньги, за исключением денег, которые легализованы в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества", указываются в сумме, не превышающей предел 500-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица;
2) дебиторская и (или) кредиторская задолженность, за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан, указывается в случае превышения суммы, равной 500-кратному минимальному размеру заработной платы, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица, при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования.
2. В декларации об активах и обязательствах по желанию физического лица может быть указано другое имущество с учетом следующих требований:
1) биологические активы указываются при наличии ветеринарного паспорта или иного документа, подтверждающего право собственности на такие активы;
2) культурные ценности указываются в случае их внесения в Государственный реестр объектов национального культурного достояния в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о культуре;
3) драгоценные камни и драгоценные металлы, ювелирные изделия, изготовленные из них, и другие предметы, содержащие драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведения искусства и антиквариата указываются в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 500-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, и наличия документов, подтверждающих стоимость такого имущества;
4) прочее имущество, не указанное в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, при наличии документов, подтверждающих стоимость такого имущества, включая стоимость, определенную в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и налогоплательщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности, и (или) подтверждающих право собственности на такое имущество.

1) "Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілген ақшаны қоспағанда, қолма-қол ақша республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларация ұсынылған жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 500 еселенген мөлшері шегінен аспайтын сомада көрсетіледі;
2) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешектерді қоспағанда, дебиторлық және (немесе) кредиторлық берешек міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын шарт немесе өзге құжат болған кезде республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларация ұсынылған жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 500 еселенген мөлшеріне тең сомадан асып кеткен жағдайда көрсетіледі.
2. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда мынадай талаптар ескеріле отырып, жеке тұлғаның қалауы бойынша басқа мүлік те көрсетілуі мүмкін:
1) биологиялық активтер осындай активтерге меншік құқығын растайтын ветеринариялық паспорт немесе өзге де құжат болған кезде көрсетіледі;
2) мәдени құндылықтар Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізіліміне олар Қазақстан Республикасының мәдениет туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен енгізілген жағдайда көрсетіледі;
3) асыл тастар мен бағалы металдар, олардан жасалған зергерлік бұйымдар және құрамында асыл тастар мен бағалы металдар бар басқа да заттар, сондай-ақ өнер және антиквариат туындылары осы мүліктің бірлігі үшін баға (құн) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және активтер мен міндеттемелер туралы декларация ұсынылған жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 500 еселенген мөлшерінен асып кеткен және осындай мүліктің құнын растау құжаттары болған жағдайда көрсетіледі;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілмеген өзге де мүлік Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен салық төлеуші арасындағы шарт бойынша жүргізілген баға туралы есепте айқындалған құнды қоса алғанда, осындай мүліктің құнын растайтын және (немесе) осындай мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттар болған кезде көрсетіледі.

Статья 187-3. Сроки представления декларации об активах и
обязательствах
Декларация об активах и обязательствах, если иное не установлено Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг", представляется:
1) в случае представления на бумажном носителе – не позднее 15 июля года, в котором возникло обязательство по представлению декларации;
2) в случае представления в электронном виде – не позднее 15 сентября года, в котором возникло обязательство по представлению декларации.
Параграф 2. Декларация о доходах и имуществе
Статья 187-4. Декларация о доходах и имуществе
1. Декларация о доходах и имуществе представляется следующим физическим лицом, которое в течение календарного года, предшествующего году представления декларации о доходах и имуществе, являлось:
1) резидентом Республики Казахстан в соответствии с положениями настоящего Кодекса, который является одним их следующих лиц:
совершеннолетним гражданином Республики Казахстан;
оралманом;
лицом, имеющим вид на жительство;
2) физическим лицом, не указанным в подпункте 1) настоящего пункта, в случаях, определенных пунктом 2 настоящей статьи;
3) одним из законных представителей любого из следующих лиц:
лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), в случае, определенном пунктом 3 настоящей статьи;
совершеннолетнего лица, которое признано недееспособным, ограниченно дееспособным и относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
2. Лица, указанные в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, представляют декларацию о доходах и имуществе, в случае если:
1) получили в отчетном налоговом периоде из источников в Республике Казахстан доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно;
2) являлись лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе в соответствии с законами Республики Казахстан.
Положения настоящей статьи не распространяются на иностранцев или лиц без гражданства, являющихся сотрудниками аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических или приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, а также членов их семей, проживающих вместе с ними.
В случае возникновения обязательства по уплате индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, полученных в отчетном налоговом периоде, уплата индивидуального подоходного налога такими лицами осуществляется в порядке и сроки, установленные подпунктом 2) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса.

187-3-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну мерзімдері
Егер "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, активтер мен міндеттемелер туралы декларация:
1) қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда – декларацияны ұсыну бойынша міндеттеме туындаған жылдың 15 шілдесінен кешіктірілмей;
2) электрондық түрде ұсынылған жағдайда – декларацияны ұсыну бойынша міндеттеме туындаған жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей ұсынылады.
2-параграф. Кірістер мен мүлік туралы декларация
187-4-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларация
1. Кірістер мен мүлік туралы декларацияны кірістер мен мүлік туралы декларация ұсынылған жылдың алдындағы күнтізбелік жыл ішінде:
1) мынадай адамдардың бірі:
Қазақстан Республикасының кәмелетке толған азаматы;
оралман;
тұруға ықтиярхаты бар адам болып табылатын, осы Кодекстің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті;
2) осы баптың 2-тармағында айқындалған жағдайларда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлға;
3) мыналардың:
осы баптың 3-тармағында айқындалған жағдайда он сегіз жасқа (кәмелет жасына) толмаған адамның;
әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген адамдар санатына жататын кәмелетке толған адамның кез келгенінің заңды өкілдерінің бірі болып табылатын жеке тұлға ұсынады.
2. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар мынадай жағдайда, егер:
1) есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасындағы көздерден жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірістер алса;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет жүктелген тұлғалар болып табылса, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынады.
Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің қызметкерлері болып табылатын шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ олардың өздерімен бірге тұратын отбасы мүшелеріне қолданылмайды.
Жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын, есепті салық кезеңінде алынған кірістерден жеке табыс салығын төлеу жөніндегі міндеттеме туындаған жағдайда мұндай адамдардың жеке табыс салығын төлеуі осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.

3. Лица, указанные в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, представляют декларацию о доходах и имуществе за лицо, указанное в абзаце втором подпункта 3) пункта 1 настоящей статьи, при наступлении у данного лица любого из следующих случаев:
1) получение в отчетном налоговом периоде доходов, в том числе за пределами Республики Казахстан, за исключением доходов в виде:
государственной адресной социальной помощи;
пособий, компенсаций, стипендий, выплачиваемых за счет средств бюджета;
социальных выплат из государственного фонда социального страхования;
вознаграждений по вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
премий по вкладам в жилищные строительные сбережения, выплачиваемым за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
премий государства по образовательным накопительным вкладам, выплачиваемым за счет средств бюджета в размерах, установленных Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе";
2) отчуждение и (или) приобретение, и (или) получение безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан;
3) приобретение и (или) уступка права требования, и (или) получение безвозмездно доли участия в жилищном строительстве, в том числе за пределами Республики Казахстан;
4) наличие по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода суммы денег на банковских счетах, в том числе за пределами Республики Казахстан, совокупно превышающей по всем банковским вкладам 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря отчетного налогового периода;
5) наличие по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода суммы задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), превышающей 500-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря отчетного налогового периода, за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.

3. Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдар осы баптың 1-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген адам үшін кірістер мен мүлік туралы декларацияны осы адамда мынадай жағдайлардың кез келгені басталған:
1) есепті салық кезеңінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде мынадай кіріс түрлерін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті;
бюджет қаражаты есебінен төленетін жәрдемақыларды, өтемақыларды, стипендияларды;
мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді;
банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін лицензия негізінде жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдар бойынша сыйақыларды;
бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде төленетін тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақыларды;
бюджет қаражаты есебінен "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерлерде төленетін білім беру жинақтау салымдары бойынша мемлекет сыйлықақыларын қоспағанда, кірістер алған;
2) мемлекеттік немесе өзге де тiркелуге жататын мүлiктi, сондай-ақ сол бойынша құқықтар және (немесе) мәмiлелер мемлекеттік немесе өзге де тiркелуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркеуге жататын мүлiкті иеліктен шығарған және (немесе) иемденіп алған және (немесе) өтеусіз алған;
3) тұрғын үй құрылысына, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде қатысу үлесін иемденіп алған және (немесе) талап ету құқығын басқаға берген және (немесе) өтеусіз алған;
4) есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банк шоттарында, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде барлық банк салымдары бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен жиынтықты түрде асатын ақша сомасы болған;
5) есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банктерге және Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы заңнамасына сәйкес құрылған, банк операцияларының жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешегін қоспағанда, басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешегінің (дебиторлық берешегінің) және (немесе) жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегінің (дебиторлық берешегінің) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданылатын ең төмен жалақының 500 еселенген мөлшерінен асып кеткен сомасы болған кезде ұсынады.

4. Физическое лицо, указанное в пункте 1 настоящей статьи, вправе представить краткую декларацию о доходах и имуществе при соответствии в течение отчетного налогового периода одновременно следующим условиям:
1) физическое лицо не являлось:
лицом, на которого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе;
лицом, на которое возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
индивидуальным предпринимателем;
частным нотариусом;
частным судебным исполнителем;
адвокатом;
профессиональным медиатором;
2) физическое лицо не получало:
имущественный доход;
прочие доходы;
3) у физического лица отсутствовали любые доходы или физическое лицо получало доходы только в виде:
доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью;
алиментов;
4) физическое лицо не имеет право на зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу или не желает реализовать право на проведение зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу;
5) физическое лицо не приобретало, не отчуждало, не получало безвозмездно имущество, подлежащее государственной или иной регистрации, а также имущество, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан.
Статья 187-5. Сроки представления декларации о доходах и
имуществе
Декларация о доходах и имуществе представляется:
в случае представления на бумажном носителе – не позднее 15 июля года, следующего за отчетным календарным годом;
в случае представления в электронном виде – не позднее 15 сентября года, следующего за отчетным календарным годом.
Параграф 3. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Статья 187-6. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Декларацию по индивидуальному подоходному налогу представляют трудовые иммигранты, являющиеся домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, получившие доходы по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту.
Статья 187-7. Сроки представления декларации по индивидуальному
подоходному налогу
Декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, получившими доходы, предусмотренные подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса, в случае превышения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной за отчетный налоговый период, над суммой предварительных платежей по индивидуальному подоходному налогу.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке тұлға есепті салық кезеңінің ішінде бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
1) жеке тұлға:
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет жүктелген адам;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация ұсыну жөніндегі міндет жүктелген адам;
дара кәсіпкер;
жекеше нотариус;
жеке сот орындаушысы;
адвокат;
кәсіби медиатор болып табылмаса;
2) жеке тұлға:
мүліктік кіріс;
басқа да кірістер алмаса;
3) жеке тұлғада кез келген кірістер болмаса немесе жеке тұлға кірістерді:
төлем көзінен салық салынуға жататын кірістер;
өміріне және денсаулығына келтірілген зиянды өтеу;
алименттер түрінде ғана алса;
4) жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға құқығы болмаса немесе ол жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу құқығын іске асыруды қаламаса;
5) жеке тұлға мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ сол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркеуге жататын мүлікті сатып алмаса, иеліктен шығармаса, өтеусіз алмаса, кірістер мен мүлік туралы қысқаша декларацияны ұсынуға құқылы.
187-5-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну мерзімдері
Кірістер мен мүлік туралы декларация:
қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда – есепті күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 15 шілдесінен кешіктірілмей;
электрондық түрде ұсынылған жағдайда – есепті күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей ұсынылады.
3-параграф. Жеке табыс салығы бойынша декларация
187-6-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларация
Жеке табыс салығы бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының резиденттері-үй жұмыскерлері болып табылатын, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсаттың негізінде жасалған еңбек шарттары бойынша кірістер алған еңбекші көшіп келушілер ұсынады.
187-7-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны ұсыну мерзімдері
Қазақстан Республикасының резиденттері-үй жұмыскерлері болып табылатын осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген кірістерді алған еңбекші көшіп келушілер жеке табыс салығы бойынша декларацияны жеке табыс салығының есепті салық кезеңі үшін есептелген сомасы жеке табыс салығы бойынша алдын ала төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда ұсынады.

Декларация по индивидуальному подоходному налогу по доходам, предусмотренным подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса, представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, в налоговый орган по месту пребывания не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.
В случае выезда за пределы Республики Казахстан трудового иммигранта, являющегося домашним работником-резидентом Республики Казахстан, получившего доходы, предусмотренные подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса, в течение налогового периода декларация (декларации) по индивидуальному подоходному налогу представляется (представляются) до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.";
65) заголовок статьи 200-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента, освобождаемые от налогообложения";
66) в статье 201:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Доходы физического лица-нерезидента, определенные пунктом 1 статьи 192 настоящего Кодекса, облагаются индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты по ставкам, указанным в статье 194 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов, если иное не установлено настоящей статьей.
Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, производятся налоговым агентом не позднее дня выплаты доходов физическому лицу-нерезиденту.
При выплате дохода в иностранной валюте размер дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты, пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на дату выплаты дохода.
Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица-нерезидента, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в бюджет производится налоговым агентом по месту своего нахождения до 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию в соответствии с настоящим пунктом.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме доходов, облагаемых у источника выплаты, определенных подпунктами 18), 19), 20), 21) и 22) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, включая доходы, определенные пунктом 1 статьи 163 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов.";

Осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген кірістер бойынша жеке табыс салығы бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының резиденттері-үй жұмыскерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер болатын жері бойынша салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті-үй жұмыскері болып табылатын, салық кезеңі ішінде осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген кірістерді алған еңбекші көшіп келуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шыққан жағдайда жеке табыс салығы бойынша декларация (декларациялар) осындай адамның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығатын күніне дейін ұсынылады.";
65) 200-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"200-1-бап. Бейрезидент жеке тұлғаның салық салудан босатылатын кірістері";
66) 201-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, бейрезидент жеке тұлғаның осы Кодекстiң 192-бабының 1-тармағында айқындалған кірістеріне салық шегерiмдерi жүзеге асырылмай, осы Кодекстiң 194-бабында көрсетiлген мөлшерлемелер бойынша төлем көзiнен жеке табыс салығы салынады.
Төлем көзінен салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеуді және ұстауды салық агенті бейрезидент жеке тұлғаға кірістерді төлеу күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Кірісті шетелдік валютамен төлеу кезінде төлем көзінен салық салуға жататын кіріс мөлшері валюта айырбастаудың кіріс төленетін күнгі нарықтық бағамы қолданыла отырып, теңгемен қайта есептеледі.
Бейрезидент жеке тұлғаның төлем көзінен салық салуға жататын кірістерінен жеке табыс салығын бюджетке аударуды салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша осы тармаққа сәйкес салық ұсталуға жататын айдан кейінгі айдың 25-іне дейін жүргізеді.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеуді салық агенті салық шегерімдерін жүзеге асырмай, осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағында айқындалған кірістерді қоса алғанда, төлем көзінен салық салынатын, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшаларында айқындалған кірістер сомасына қолдану жолымен жүргізеді.";

67) статью 205 изложить в следующей редакции:
"Статья 205. Представление декларации о доходах и имуществе
Декларация о доходах и имуществе представляется в налоговый орган по месту пребывания (жительства) налогоплательщика в сроки, установленные статьей 187-5 настоящего Кодекса, физическим лицом-нерезидентом, получающим доходы из источников в Республике Казахстан, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно, в соответствии с настоящим Кодексом, если иное не установлено настоящей статьей.
В случае выезда за пределы Республики Казахстан в течение текущего налогового периода без последующего въезда на территорию Республики Казахстан до 1 января календарного года, следующего за текущим налоговым периодом, физическое лицо-нерезидент вправе представить декларацию о доходах и имуществе и уплатить индивидуальный подоходный налог в течение текущего налогового периода. Декларация о доходах и имуществе представляется за период с начала текущего налогового периода до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.";
68) главу 25 дополнить статьей 205-1 следующего содержания:
"Статья 205-1. Представление декларации по индивидуальному подоходному налогу
Декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-нерезидентами, получившими доходы, предусмотренные подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, в случае превышения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной за отчетный налоговый период, над суммой предварительных платежей по индивидуальному подоходному налогу.
Декларация по индивидуальному подоходному налогу по доходам, предусмотренным подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-нерезидентами, в налоговый орган по месту пребывания не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.
В случае выезда за пределы Республики Казахстан трудового иммигранта, являющегося домашним работником-нерезидентом, получившего доходы, предусмотренные подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, в течение налогового периода, декларация (декларации) по индивидуальному подоходному налогу представляется (представляются) до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.";
69) статью 221-1 исключить;
70) подпункт 12) пункта 3 статьи 231 изложить в следующей редакции:
"12) оборот по реализации физическим лицом, являющимся индивидуальным предпринимателем, личного имущества физического лица;";

67) 205-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"205-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кірістер мен мүлік туралы декларацияны Қазақстан Республикасындағы көздерден жеке тұлғаның дербес салық салуына жататын кірісті алатын бейрезидент жеке тұлға осы Кодекстің 187-5-бабында белгіленген мерзімдерде салық төлеушінің болатын (тұрғылықты) жері бойынша салық органына осы Кодекске сәйкес ұсынады.
Ағымдағы салық кезеңінен кейінгі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен кірместен, ағымдағы салық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шыққан жағдайда бейрезидент жеке тұлға кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынуға және жеке табыс салығын ағымдағы салық кезеңі ішінде төлеуге құқылы. Кірістер мен мүлік туралы декларация ағымдағы салық кезеңінің басынан бастап осындай адамның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығатын күніне дейінгі кезең үшін ұсынылады.";
68) 25-тарау мынадай мазмұндағы 205-1-баппен толықтырылсын:
"205-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны ұсыну
Бейрезидент үй жұмыскерлері болып табылатын, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген кірістерді алған еңбекші көшіп келушілер жеке табыс салығы бойынша декларацияны жеке табыс салығының есепті салық кезеңі үшін есептелген сомасы жеке табыс салығы бойынша алдын ала төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда ұсынады.
Осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген кірістер бойынша жеке табыс салығы бойынша декларацияны бейрезидент үй жұмыскерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер болатын жері бойынша салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей ұсынады.
Бейрезидент үй жұмыскері болып табылатын, салық кезеңі ішінде осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген кірістерді алған еңбекші көшіп келуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шыққан жағдайда жеке табыс салығы бойынша декларация (декларациялар) осындай адамның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығатын күніне дейін ұсынылады.";
69) 221-1-бап алып тасталсын;
70) 231-баптың 3-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) жеке тұлғаның жеке мүлкін дара кәсіпкер болып табылатын жеке тұлғаның өткізуі бойынша айналым;";

71) подпункт 17) статьи 248 изложить в следующей редакции:
"17) услуг по видам деятельности, указанным в статье 411 настоящего Кодекса;";
72) в пункте 2 статьи 357:
часть первую и абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Для плательщиков, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 1 и пункте 2 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом налогообложения являются расходы работодателя по доходам работника, указанным в пункте 1 статьи 163 настоящего Кодекса (в том числе расходы работодателя по доходам работника, указанным в подпунктах 18), 19), 20) и 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса), а также расходам налогового агента по доходам иностранного персонала, указанного в пункте 7 статьи 191 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящим пунктом.
Не являются объектом обложения доходы, установленные в подпунктах 8), 10), 12), 17), 18), 26), 26-1), 27), 29), 31), 32) и 34) пункта 1 статьи 156 и подпункте 13) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса, а также:";
73) статью 363 изложить в следующей редакции:
"Статья 363. Налоговый и отчетный периоды
1. Налоговым периодом для исчисления социального налога является календарный месяц.
2. Отчетным периодом для составления налоговых деклараций, указанных в пункте 2 статьи 67 настоящего Кодекса, является календарный квартал.";
74) в статье 364:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по гражданам Республики Казахстан) представляется плательщиками в налоговые органы по месту нахождения ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (по иностранцам и лицам без гражданства) представляется плательщиком в налоговые органы по месту нахождения ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.";
75) статьи 416 и 417 исключить;
76) раздел 17 исключить;
77) пункт 4 статьи 428 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) осуществление услуг с использованием игровых автоматов без выигрыша, персональных компьютеров для игр, игровых дорожек, картов, бильярдных столов;";
78) статью 429 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) осуществляют один или несколько из следующих видов деятельности:
штукатурные работы;
столярные и плотницкие работы;
работы по покрытию полов и облицовке стен;
малярные и стекольные работы;
деятельность такси;
грузовые перевозки автомобильным транспортом;
управление недвижимостью за вознаграждение или на договорной основе;
деятельность в области фотографии;
переводческое (устное и письменное) дело;
сдача в имущественный найм (аренду);
сдача в имущественный найм (аренду) транспортных средств;
прокат и имущественный найм (аренда) развлекательного и спортивного инвентаря;
прокат видеозаписей и дисков;
прокат и имущественный найм (аренда) прочих предметов личного потребления и бытовых товаров;
сдача в имущественный найм (аренду) сельскохозяйственной техники и оборудования;
сдача в имущественный найм (аренду) офисных машин и оборудования, включая вычислительную технику;
услуги в области спортивного образования и образования специалистов организации досуга;
услуги образования в сфере культуры;
услуги в области прочего образования;
вспомогательные образовательные услуги;
деятельность в области искусства;
ремонт компьютеров и периферийного оборудования;
ремонт коммуникационного оборудования;
ремонт предметов личного потребления и бытовых товаров;
парикмахерские услуги;
маникюр и педикюр;
ветеринарные услуги;
услуги по обработке земельных участков;
услуги по уборке жилых помещений и ведению домашнего хозяйства;
услуги носильщиков на рынках, вокзалах;
изготовление и ремонт музыкальных инструментов;
выпас домашних животных.";

71) 248-баптың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) осы Кодекстің 411-бабында көрсетілген қызмет түрлері бойынша көрсетілетін қызметтерді;";
72) 357-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлік және екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген төлеушілер үшін жұмыс берушінің осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағында көрсетілген жұмыскердің кірістері бойынша шығыстары (оның ішінде жұмыс берушінің осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18), 19), 20) және 21) тармақшаларында көрсетілген жұмыскердің кірістері бойынша шығыстары), сондай-ақ егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық агентінің осы Кодекстің 191-бабының 7-тармағында көрсетілген шетелдік персоналдың кірістері бойынша шығыстары салық салу объектісі болып табылады.
Осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 8), 10), 12), 17), 18), 26), 26-1), 27), 29), 31), 32) және 34) тармақшаларында және 200-1-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында белгіленген кірістер, сондай-ақ:";
73) 363-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"363-бап. Салық кезеңі және есепті кезең
1. Күнтізбелік ай әлеуметтік салықты есептеу үшін салық кезеңі болып табылады.
2. Күнтiзбелiк тоқсан осы Кодекстiң 67-бабының 2-тармағында көрсетілген салық декларацияларын толтыру үшін есепті кезең болып табылады.";
74) 364-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлеушiлер жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны (Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша) орналасқан жері бойынша салық органдарына есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей тоқсан сайын ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Төлеушi жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша) орналасқан жері бойынша салық органдарына есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей тоқсан сайын ұсынады.";
75) 416 және 417-баптар алып тасталсын;
76) 17-бөлім алып тасталсын;
77) 428-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ұтыссыз ойын автоматтарын, ойынға арналған дербес компьютерлерді, ойын жолдарын, карттарды, бильярд үстелдерін пайдаланып көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыруға;";
78) 429-бап 3) тармақшасындағы "мөлшерінен аспайтын дара кәсіпкерлер қолданады." деген сөздер "мөлшерінен аспайтын;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мынадай қызмет түрлерінің бірін немесе бірнешеуін:
сылақ жұмыстарын;
ағаш ұсташылығы мен шеберлігі жұмыстарын;
еден жабу және қабырға қаптау жөніндегі жұмыстарды;
бояу және шынылау жұмыстарын;
такси қызметін;
автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды;
сыйақы үшін немесе шарт негізінде жылжымайтын мүлікті басқаруды;
фотосурет саласындағы қызметті;
аударма (ауызша және жазбаша) ісін;
мүліктік жалдауға (жалға) беруді;
көлік құралдарын мүліктік жалдауға (жалға) беруді;
ойын-сауық және спорттық керек-жарақтарды прокатқа беруді және мүліктік жалдауға (жалға) беруді;
бейнежазбалар мен дискілерді прокатқа беруді;
өзге де жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды прокатқа беруді және мүліктік жалдауға (жалға) беруді;
ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығын мүліктік жалдауға (жалға) беруді;
есептеу техникасын қоса алғанда, кеңсе машиналары мен жабдығын мүліктік жалдауға (жалға) беруді;
спорттық білім және бос уақытты ұйымдастыру мамандарына білім беру саласында көрсетілетін қызметтерді;
мәдениет аясындағы білім беру саласында көрсетілетін қызметтерді;
басқа да білім беру саласында көрсетілетін қызметтерді;
қосалқы білім беру қызметтерін;
өнер саласындағы қызметті;
компьютерлерді және перифериялық жабдықты жөндеуді;
коммуникациялық жабдықты жөндеуді;
жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды жөндеуді;
шаштараз қызметтерін;
маникюрді және педикюрді;
ветеринариялық қызметтерді;
жер учаскелерін өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді;
тұрғын үй-жайларды жинау және үй шаруашылығын жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді;
базарларда, вокзалдарда жүк тасушылар көрсететін қызметтерді;
музыкалық аспаптарды жасауды және жөндеуді;
үй жануарларын бағуды жүзеге асыратын дара кәсiпкерлер қолданады.";

79) часть вторую пункта 3 статьи 432 изложить в следующей редакции:
"В указанном случае возврат излишне уплаченных сумм налогов производится в порядке, установленном статьей 602 настоящего Кодекса.";
80) подпункт 1) пункта 1 статьи 442 изложить в следующей редакции:
"1) индивидуального подоходного налога с доходов от деятельности крестьянского или фермерского хозяйства, в том числе доходов в виде сумм, полученных из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов), связанных с деятельностью, на которую распространяется данный специальный налоговый режим, за исключением дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, предусмотренного подпунктом 8) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса;";
81) статью 556 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Особый порядок проведения камерального контроля, налоговой проверки и перечень лиц, в отношении которых проводится такой порядок, определяются уполномоченным органом совместно со специальными государственными органами, органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительными органами.";
82) пункт 1 статьи 557 дополнить подпунктами 8-1), 8-2) и 8-3) следующего содержания:
"8-1) об индивидуальном идентификационном номере физического лица, представившего декларации физических лиц;
8-2) о наличии (отсутствии) в декларации о доходах и имуществе требования по возврату излишне уплаченной суммы индивидуального подоходного налога;
8-3) подлежащих опубликованию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";";
83) абзац четвертый части второй пункта 1 статьи 568 изложить в следующей редакции:
"лица, указанные в статьях 411 и 442 настоящего Кодекса по деятельности, подлежащей обложению налогом на игорный бизнес и единым земельным налогом соответственно.";
84) абзац шестой части второй пункта 1 статьи 569 изложить в следующей редакции:
"лица, указанные в статье 411 настоящего Кодекса, по деятельности, подлежащей обложению налогом на игорный бизнес.";
85) подпункт 8) пункта 1 статьи 574 исключить;
86) в подпункте 2) пункта 2 и в абзаце третьем пункта 3 статьи 579 слова "по фиксированному налогу," исключить;
87) в статье 581:
в подпункте 12):
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"проверяемого физического лица;";
часть вторую исключить;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) представлять в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса налогового органа сведения о предоставленных кредитах проверяемому физическому лицу, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение.
Сведения, предусмотренные подпунктом 12), за исключением абзаца восьмого, и частью первой подпункта 12-1) настоящей статьи, представляются по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";

79) 432-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған жағдайда артық төленген салық сомаларын қайтару осы Кодекстің 602-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.";
80) 442-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шаруа немесе фермер қожалықтары басшысының (мүшесінің) осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген кірісін қоспағанда, шаруа немесе фермер қожалықтарының қызметiнен түскен кірістерден, оның ішінде осы арнаулы салық режимi қолданылатын қызметпен байланысты шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған сомалар түріндегі кірістерден алынатын жеке табыс салығын;";
81) 556-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Камералдық бақылау, салықтық тексеру жүргізудің ерекше тәртібін және өздеріне қатысты осындай тәртіп жүргізілетін тұлғалардың тізбесін уәкілетті орган арнаулы мемлекеттік органдармен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен, құқық қорғау органдарымен бірлесіп айқындайды.";
82) 557-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2) және 8-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) жеке тұлғалардың декларацияларын ұсынған жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі туралы;
8-2) кірістер мен мүлік туралы декларацияда жеке табыс салығының артық төленген сомасын қайтару жөніндегі талаптың бар (жоқ) екендігі туралы;
8-3) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жариялануға жататын;";
83) 568-баптың 1-бабы екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 411 және 442-баптарында көрсетілген тұлғалар тиісінше ойын бизнесі салығы мен бірыңғай жер салығы салынатын қызмет бойынша қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне міндетті түрде қоюға жатпайды.";
84) 569-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ойын бизнесі салығы салынатын қызмет бойынша осы Кодекстің 411-бабында көрсетілген тұлғалардың;";
85) 574-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
86) 579-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "тіркелген салық бойынша, жеңілдетілген", "ұсынған" деген сөздер тиісінше "оңайлатылған", "ұсынбаған" деген сөздермен, 3-тармағының үшінші абзацындағы "тіркелген салық бойынша жеңілдетілген" деген сөздер "оңайлатылған" деген сөзбен ауыстырылсын;
87) 581-бапта:
12) тармақшада:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"тексерілетін жеке тұлғаның;";
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, тексерілетін жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметті салық органынан сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.
Осы баптың 12) тармақшасының сегізінші абзацын қоспағанда, 12) тармақшасында және 12-1) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мәліметтер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша ұсынылады;";

88) в статье 583:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 583. Обязанности уполномоченных государственных органов, Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов и уполномоченных лиц при взаимодействии с налоговыми органами";
дополнить пунктами 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7, 7-8 и 7-9 следующего содержания:
"7-3. Нотариусы обязаны представлять в уполномоченный орган сведения по сделкам и договорам физических лиц:
1) об имуществе, подлежащем государственной или иной регистрации, а также имуществе, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) о принятом наследстве;
3) о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
Форма, порядок и сроки представления информации, указанной в настоящем пункте, устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан.
7-4. Организация, осуществляющая деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, обязана представлять в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса налогового органа имеющиеся сведения о проверяемых физических лицах-держателях ценных бумаг в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
7-5. Брокеры обязаны представлять в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса налогового органа сведения о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами или с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже, в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности.
7-6. Юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, обеспечивающее в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении учет пенсионных взносов, социальных отчислений и социальных выплат, обязано представлять в уполномоченный орган имеющиеся сведения о физических лицах по форме, в сроки и порядке, которые установлены уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области социальной защиты населения.
7-7. Страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры обязаны представлять в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса налогового органа сведения по заключенным проверяемыми физическими лицами договорам страхования по форме и в порядке, которые установлены уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.

88) 583-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"583-бап. Уәкілеттi мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, жергілікті атқарушы органдардың және уәкілетті адамдардың салық органдарымен өзара іс-қимыл кезіндегі мiндеттерi";
мынадай мазмұндағы 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7, 7-8 және 7-9-тармақтармен толықтырылсын:
"7-3. Нотариустар жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктер, сондай-ақ сол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік туралы;
2) қабылданған мұра туралы;
3) егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төмен жалақының 160 еселенген мөлшерінен асып кетсе, осы тармақта көрсетілмеген басқа да мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Осы тармақта көрсетілген ақпаратты ұсыну нысанын, тәртібін және мерзімдерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен келісу бойынша белгілейді.
7-4. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым салық органының сұрау салуын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша бағалы қағаздарды ұстаушы тексерілетін жеке тұлғалар туралы қолда бар мәліметтерді уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша ұсынуға міндетті.
7-5. Брокерлер салық органының сұрау салуын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздармен немесе тауар биржасында өткізілген биржалық тауарлармен мәмілелер жасауы туралы мәліметтерді ұсынуға міндетті.
7-6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен әлеуметтік төлемдерді есепке алуды қамтамасыз ететін заңды тұлға халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті органға жеке тұлғалар туралы қолда бар мәліметтерді уәкілетті орган белгілеген нысанда, мерзімдерде және тәртіппен ұсынуға міндетті.
7-7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері салық органының сұрау салуын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша тексерілетін жеке тұлғалар жасасқан сақтандыру шарттары жөніндегі мәліметтерді уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және тәртіппен ұсынуға міндетті.

7-8. Организации образования обязаны в течение тридцати рабочих дней со дня получения требования налогового органа о подтверждении расходов на образование, произведенных проверяемыми физическими лицами на территории Республики Казахстан, представлять сведения по форме и в порядке, которые установлены статьей 606-4 настоящего Кодекса.
7-9. Субъекты здравоохранения обязаны в течение тридцати рабочих дней со дня получения требования налогового органа о подтверждении расходов на медицину, произведенных проверяемыми физическими лицами на территории Республики Казахстан, представлять сведения по форме и в порядке, которые установлены статьей 606-4 настоящего Кодекса.";
89) в статье 584:
дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Информация о представлении деклараций физических лиц размещается на сайте уполномоченного органа в течение пятнадцати рабочих дней с даты представления деклараций физических лиц, установленной пунктом 2 настоящей статьи.";
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) не указан налоговый период, за исключением декларации об активах и обязательствах. Налоговый период, за который представляется такая декларация, определяется в соответствии с настоящим Кодексом, или";
90) статью 590 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с дохода физического лица, подлежащая уплате в бюджет, сложившаяся по декларации о доходах и имуществе, отражается в лицевом счете физического лица в налоговом органе:
1) по лицу, указанному в подпункте 1) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса, – по месту нахождения;
2) по лицу, указанному в подпункте 2) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса, – по месту жительства (пребывания).
4. Подтвержденная сумма превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица отражается в лицевом счете физического лица на основании заключения, предусмотренного пунктом 7 статьи 606-4 настоящего Кодекса в налоговом органе по месту жительства (пребывания) физического лица, указанного в подпункте 2) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса.";
91) абзац первый пункта 3 статьи 599 изложить в следующей редакции:
"3. В целях настоящей статьи и статей 600, 602 и 606-5 настоящего Кодекса:";
92) главу 83 дополнить параграфом 2 и статьями 606-1, 606-2, 606-3, 606-4 и 606-5 следующего содержания:
"Параграф 2. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу
Статья 606-1. Общие положения
1. Физическое лицо при возникновении превышения по индивидуальному подоходному налогу, исчисленного в соответствии со статьей 159-1 настоящего Кодекса, вправе после проведения сверки, осуществляемой налоговым органом в порядке, предусмотренном настоящей главой, зачесть и (или) вернуть такое превышение по индивидуальному подоходному налогу в порядке и сроки, установленные настоящей главой.

7-8. Білім беру ұйымдары салық органының тексерілетін жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында білім беруге жұмсаған шығыстарды растау туралы талабын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 606-4-бабында белгіленген нысанда және тәртіппен мәліметтер ұсынуға міндетті.
7-9. Денсаулық сақтау субъектілері салық органының тексерілетін жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында медицинаға жұмсаған шығыстарды растау туралы талабын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 606-4-бабында белгіленген нысанда және тәртіппен мәліметтер ұсынуға міндетті.";
89) 584-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Жеке тұлғалардың декларацияларды ұсынғаны туралы ақпарат жеке тұлғалардың декларацияларды ұсынуының осы баптың 2-тармағында белгіленген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның сайтында орналастырылады.";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны қоспағанда, салық кезеңі көрсетілмесе, салық органдарына ұсынылмаған деп есептеледі. Осындай декларация ұсынылатын салық кезеңі осы Кодекске сәйкес айқындалады, немесе";
90) 590-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Жеке тұлғаның кірісінен есептелген жеке табыс салығының бюджетке төленуге жататын, кірістері мен мүлкі туралы декларация бойынша қалыптасқан сомасы салық органында жеке тұлғаның дербес шотында:
1) осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлға бойынша – орналасқан жері бойынша;
2) осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлға бойынша – тұрғылықты (болатын) жері бойынша көрсетіледі.
4. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетудің расталған сомасы жеке тұлғаның дербес шотында осы Кодекстің 606-4-бабының 7-тармағында көзделген қорытындының негізінде осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жеке тұлғаның тұрғылықты (болатын) жері бойынша салық органында көрсетіледі.";
91) 599-баптың 3-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекстің осы бабының және 600, 602 және 606-5-баптарының мақсаттарында:";
92) 83-тарау мынадай мазмұндағы 2-параграфпен және 606-1, 606-2, 606-3, 606-4 және 606-5-баптармен толықтырылсын:
"2-параграф. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке
жатқызу және (немесе) қайтару
606-1-бап. Жалпы ережелер
1. Жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша осы Кодекстің 159-1-бабына сәйкес есептелген асып кету туындаған кезде салық органы осы тарауда көзделген тәртіппен жүзеге асыратын салыстырып тексеру жүргізілгеннен кейін жеке табыс салығы бойынша осындай асып кетуді осы тарауда белгіленген тәртіппен және мерзімде есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға құқылы.

2. Основанием для проведения сверки по индивидуальному подоходному налогу является требование о зачете и (или) возврате превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленное в декларации о доходах и имуществе.
Статья 606-2. Сверка по индивидуальному подоходному налогу
1. Сверка по индивидуальному подоходному налогу – процедура, проводимая налоговыми органами в целях подтверждения суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленного в декларации о доходах и имуществе.
2. В ходе сверки производится:
1) сопоставление сведений, отраженных в декларации о доходах и имуществе, с данными налоговых агентов и уполномоченных лиц;
2) подтверждение обоснованности применения налоговых вычетов и сумм расходов, признаваемых налоговыми вычетами в соответствии со статьей 156-2 настоящего Кодекса;
3) подтверждение суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленного к зачету и (или) возврату;
4) оформление документов, предусмотренных статьями 606-3 и 606-4 настоящего Кодекса.
3. При выявлении расхождений сведений, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи, физическому лицу направляется уведомление в соответствии с главой 84 настоящего Кодекса.
4. Исполнение уведомления, направленного в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, производится в порядке, установленном статьей 587 настоящего Кодекса.
Статья 606-3. Порядок проведения сверки по индивидуальному
подоходному налогу на основе сведений налоговых
агентов
Налоговый орган сверяет следующие сведения, отраженные в декларации о доходах и имуществе, с соответствующими сведениями налоговых агентов:
1) доходы, подлежащие налогообложению у источника выплаты;
2) доходы, освобождаемые от налогообложения, предусмотренные статьей 156 настоящего Кодекса;
3) налоговые вычеты, установленные статьей 156-2 настоящего Кодекса, примененные к доходу, подлежащему налогообложению у источника выплаты;
4) сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная с доходов, подлежащих обложению у источника выплаты.
Статья 606-4. Порядок проведения сверки по индивидуальному
подоходному налогу для подтверждения суммы
налоговых вычетов по расходам на образование,
медицину, погашение вознаграждения по ипотечным
жилищным займам
1. Налоговый орган не позднее 15 октября года, в котором представлена декларация о доходах и имуществе с указанием требования о возврате и (или) зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу, направляет:
1) соответствующим уполномоченным лицам – требование о подтверждении сведений о расходах на образование, медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан;

2. Кірістер мен мүлік туралы декларацияда мәлімделген, жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару туралы талап жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізуге негіз болып табылады.
606-2-бап. Жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру
1. Жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру – салық органдары кірістер мен мүлік туралы декларацияда мәлімделген, жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын растау мақсатында жүргізетін рәсім.
2. Салыстырып тексеру барысында:
1) кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген мәліметтерді салық агенттері мен уәкілетті адамдардың деректерімен салыстыру;
2) салық шегерімдерін қолданудың негізділігін және осы Кодекстің 156-2-бабына сәйкес салық шегерімдері деп танылатын шығыстардың сомаларын растау;
3) есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға мәлімделген, жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын растау;
4) осы Кодекстің 606-3 және 606-4-баптарында көзделген құжаттарды ресімдеу жүргізіледі.
3. Осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мәліметтердің алшақтығы анықталған кезде жеке тұлғаға осы Кодекстің 84-тарауына сәйкес хабарлама жіберіледі.
4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес жіберілген хабарламаны орындау осы Кодекстің 587-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
606-3-бап. Салық агенттерінің мәліметтері негізінде жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі
Салық органы кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген мынадай мәліметтерді:
1) төлем көзінен салық салуға жататын кірістерді;
2) салық салудан босатылатын, осы Кодекстің 156-бабында көзделген кірістерді;
3) осы Кодекстің 156-2-бабында белгіленген, төлем көзінен салық салуға жататын кіріске қолданылған салық шегерімдерін;
4) жеке табыс салығының төлем көзінен салық салуға жататын кірістерден есептелген сомасын салық агенттерінің тиісті мәліметтерімен салыстырып тексереді.
606-4-бап. Білім беруге, медицинаға, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған шығыстар бойынша салық шегерімдерінің сомасын растау үшін жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі
1. Салық органы жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы талапты көрсете отырып, кірістер мен мүлік туралы декларация ұсынылған жылдың 15 қазанынан кешіктірмей:
1) тиісті уәкілетті адамдарға – Қазақстан Республикасының аумағында білім беруге, медицинаға жеке тұлға жұмсаған шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы талапты;

2) физическому лицу – запрос о необходимости представления оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий документов, подтверждающих получение медицинских услуг за пределами Республики Казахстан;
3) банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного органа, в компетенцию которого входят регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, – требование о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, на основании согласия физического лица (владельца счета), указанного в декларации о доходах и имуществе физического лица.
2. Требования направляются лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи:
1) состоящим на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений;
2) не состоящим на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – по почте заказным письмом с уведомлением.
3. Подтверждение сведений о расходах на образование, медицину, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, указанных в требовании налоговых органов, представляются в сроки, установленные статьями 581 и 583 настоящего Кодекса, уполномоченными лицами, банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций:
1) состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений;
2) не состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – по почте заказным письмом с уведомлением.
4. Формы требований налоговых органов, предусмотренных настоящей статьей, и правила их составления устанавливаются уполномоченным органом по согласованию соответственно с Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом в области образования, уполномоченным органом в области здравоохранения.
5. В случае непредставления уполномоченными лицами, банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений, указанных в требовании налоговых органов, в сроки, установленные статьями 581 и 583 настоящего Кодекса, налоговый орган не позднее 1 января года, следующего за годом, в котором представлена декларация о доходах и имуществе с указанием требования о возврате и (или) зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу, направляет физическому лицу запрос о необходимости представления оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий документов, подтверждающих расходы по оплате медицинских услуг и услуг образования, а также расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам.

2) жеке тұлғаға – медициналық қызмет көрсетулерді Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде алғанын растау құжаттарының түпнұсқаларын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін ұсыну қажеттігі туралы сұрау салуды;
3) банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін құзыретіне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау кіретін уәкілетті органның лицензиясы негізінде жүзеге асыратын ұйымдарға – жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілген жеке тұлғаның (шот иесінің) келісімі негізінде Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы талапты жібереді.
2. Талаптар осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғаларға:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандарға – веб-қосымша арқылы немесе хабарламаны кепілдікті жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы электронды тәсілмен;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандарға – хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі.
3. Салық органдарының талабында көрсетілген, Қазақстан Республикасының аумағында білім беруге, медицинаға, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жеке тұлға жұмсаған шығыстар туралы мәліметтерді растауды осы Кодекстің 581 және 583-баптарында белгіленген мерзімдерде уәкілетті адамдар, банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандар – веб-қосымша арқылы немесе хабарламаға кепілдікті жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы электронды тәсілмен;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандар – хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы ұсынады.
4. Салық органдарының осы бапта көзделген талаптарының нысандарын және оларды толтыру қағидаларын уәкілетті орган тиісінше Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, білім беру саласындағы уәкілетті органмен, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша белгілейді.
5. Уәкілетті адамдар, банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар салық органдарының талабында көрсетілген мәліметтерді осы Кодекстің 581 және 583-баптарында белгіленген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда салық органы жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы талап көрсетіле отырып, кірістер мен мүлік туралы декларация ұсынылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан кешіктірмей, жеке тұлғаға медициналық қызмет көрсетулерге және білім беру қызметтеріне ақы төлеу бойынша шығыстарды, сондай-ақ ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау құжаттарының түпнұсқаларын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін ұсыну қажеттігі туралы сұрау салуды жібереді.

6. В случае, предусмотренном пунктом 5 настоящей статьи, физическое лицо в явочном порядке не позднее 15 февраля года, следующего за годом, в котором представлена декларация о доходах и имуществе с указанием требования о возврате и (или) зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу, представляет в налоговый орган по месту жительства оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих расходы на оплату:
1) медицинских услуг за пределами Республики Казахстан;
2) медицинских услуг и услуг образования на территории Республики Казахстан в случае, установленном пунктом 5 настоящей статьи;
3) вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья.
Непредставление в установленный срок оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий документов, указанных в настоящем пункте, является основанием для неподтверждения суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу и направления заключения, предусмотренного подпунктом 3) пункта 7 настоящей статьи.
7. На основании полученных сведений уполномоченных лиц, банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий документов физического лица, представленных в соответствии с настоящей статьей, налоговый орган проверяет обоснованность применения физическим лицом налоговых вычетов, подтверждает сумму превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленного к зачету и (или) к возврату, и формирует следующие заключения о:
1) подтверждении суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу полностью;
2) подтверждении суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу в части с указанием причин неполного подтверждения;
3) неподтверждении сумм превышения по индивидуальному подоходному налогу с указанием причин.
8. Заключения, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 7 настоящей статьи, направляются:
1) электронному налогоплательщику – электронным способом через веб-приложение;
2) остальным налогоплательщикам – по почте заказным письмом с уведомлением.
9. Сведения о суммах превышения по индивидуальному подоходному налогу, подтвержденных налоговыми органами полностью, представляются физическим лицам в порядке, установленном главой 92 настоящего Кодекса.
Статья 606-5. Порядок зачета и (или) возврата превышения по
индивидуальному подоходному налогу физического
лица
1. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу, исчисленного в соответствии со статьей 159-1 настоящего Кодекса, производятся на основании заключения о подтверждении суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу полностью или в части, предусмотренного пунктом 7 статьи 606-4 настоящего Кодекса, в пределах заявленной физическим лицом суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу.

6. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайда жеке тұлға келу тәртібімен жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы талап көрсетіле отырып, кірістер мен мүлік туралы декларация ұсынылған жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей, тұрғылықты жері бойынша салық органына:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде медициналық қызмет көрсетулерге;
2) осы баптың 5-тармағында белгіленген жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында медициналық қызмет көрсетулерге және білім беру қызметтеріне ақы төлеуге;
3) жеке тұлға тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы төлеуге жұмсалған шығыстарды растау құжаттарының түпнұсқаларын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін белгіленген мерзімде ұсынбау жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын растамауға және осы баптың 7-тармағының 3) тармақшасында көзделген қорытындыны жіберуге негіз болып табылады.
7. Уәкілетті адамдардан, банктерден немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған мәліметтердің, жеке тұлғаның осы бапқа сәйкес ұсынылған құжаттары түпнұсқаларының немесе нотариат куәландырған көшірмелерінің негізінде салық органы жеке тұлғаның салық шегерімдерін қолдану негізділігін тексереді, есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға мәлімделген, жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын растайды және мынадай:
1) жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын толығымен растау туралы;
2) жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын толық растамаудың себептері көрсетілген бөлігінде растау туралы;
3) жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын себептерін көрсете отырып, растамау туралы қорытындыларды жинақтайды.
8. Осы баптың 7-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қорытындылар:
1) электрондық салық төлеушіге – веб-қосымша арқылы электронды тәсілмен;
2) қалған салық төлеушілерге – хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі.
9. Салық органдары толығымен растаған жеке табыс салығы бойынша асып кету сомалары туралы мәліметтер жеке тұлғаларға осы Кодекстің 92-тарауында белгіленген тәртіппен беріледі.
606-5-бап. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібі
1. Осы Кодекстің 159-1-бабына сәйкес есептелген, жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша мәлімдеген асып кету сомасының шегінде толығымен немесе осы Кодекстің 606-4-бабының 7-тармағында көзделген бөлігінде жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын растау туралы қорытындының негізінде жүргізіледі.

2. При наличии налоговой задолженности у физического лица налоговый орган производит зачет превышения по индивидуальному подоходному налогу в счет погашения имеющейся налоговой задолженности по налогам, сбору, платам в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса для проведения зачета излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора и пени.
3. После погашения имеющейся налоговой задолженности, в зависимости от требования, указанного в декларации о доходах и имуществе, производится зачет в счет предстоящих платежей и (или) возврат на банковский счет.
4. Зачет превышения по индивидуальному подоходному налогу производится в счет предстоящих платежей по налогам, указанным физическим лицом в требовании о зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу.
5. Возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу производится на банковский счет, указанный в требовании о возврате превышения по индивидуальному подоходному налогу.
6. В случае указания физическим лицом в декларации о доходах и имуществе одновременно требования по зачету и возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу налоговый орган последовательно производит зачет превышения по индивидуальному подоходному налогу в счет предстоящих платежей, а в части, оставшейся после зачета суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу, – возврат на банковский счет.
7. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица производятся не позднее 15 сентября года, следующего за годом представления декларации о доходах и имуществе.
При представлении декларации о доходах и имуществе, в которой указано требование по зачету и (или) возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу, но не указаны реквизиты банковского счета, зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу производятся в соответствии с частью третьей настоящей статьи.
В случае представления декларации о доходах и имуществе позже срока, установленного статьей 187-5 настоящего Кодекса, а также дополнительной декларации о доходах и имуществе в части указания требования по зачету и (или) возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу и указания реквизитов банковского счета зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица производятся в срок не позднее двенадцати месяцев с даты представления такой декларации о доходах и имуществе.
8. Если последний день срока приходится на нерабочий день, то срок зачета и (или) возврата истекает в конце следующего рабочего дня.

2. Жеке тұлғада салық берешегі болған кезде салық органы артық төленген салық, төлем, алым және өсімпұл сомасын есепке жатқызуды жүргізу үшін осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен жеке табыс салығы бойынша асып кетуді салықтар, алымдар, төлемдер бойынша қолда бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізеді.
3. Қолда бар салық берешегі өтелгеннен кейін кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген талапқа байланысты алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызу және (немесе) банк шотына қайтару жүргізіледі.
4. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу туралы талапта көрсеткен салықтар бойынша алдағы төлемдер есебіне жүргізіледі.
5. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару туралы талапта көрсетілген банк шотына жүргізіледі.
6. Жеке тұлға кірістер мен мүлік туралы декларацияда бір мезгілде жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару бойынша талапты көрсеткен жағдайда салық органы алдағы төлемдер есебіне жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды, ал жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын есепке жатқызудан кейін қалған бөлігінде – банк шотына қайтаруды рет-ретімен жүргізеді.
7. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған жылдан кейінгі жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару бойынша талап көрсетілген, бірақ банк шотының деректемелері көрсетілмеген кірістер мен мүлік туралы декларация ұсынылған кезде жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару осы баптың үшінші бөлігіне сәйкес жүргізіледі.
Кірістер мен мүлік туралы декларация осы Кодекстің 187-5-бабында белгіленген мерзімнен кеш ұсынылған, сондай-ақ жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару бойынша талапты көрсету және банк шотының деректемелерін көрсету бөлігінде кірістер мен мүлік туралы қосымша декларация ұсынылған жағдайда жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару осындай кірістер мен мүлік туралы декларация ұсынылған күннен бастап он екі ай мерзімнен кешіктірілмей жүргізіледі.
8. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс күні болмаса, онда есепке жатқызу және (немесе) қайтару мерзімі келесі жұмыс күнінің соңында аяқталады.

9. Порядок проведения зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица устанавливается уполномоченным органом.";
93) в пункте 2 статьи 607:
часть первую подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) о непредставлении налоговой отчетности в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, – со дня выявления нарушения, за исключением налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу и налогу на добавленную стоимость, срок направления уведомления по которым производится не позднее одного месяца с установленного настоящим Кодексом срока ее представления.";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) о непредставлении деклараций физических лиц в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, – не позднее 15 октября года представления декларации;";
94) в статье 610:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не установлено настоящей статьей, пеня начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним, включая день уплаты в бюджет, в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки, если иное не установлено законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Пеня не начисляется на сумму недоимки по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства с физических лиц, образовавшейся в результате пересмотра исчисленных сумм налогов налоговыми органами после наступления срока уплаты налогов за соответствующий налоговый период.";
95) абзац первый пункта 4 статьи 625 изложить в следующей редакции:
"4. Система управления рисками используется для осуществления налогового контроля, в том числе с целью:";
96) статью 626 изложить в следующей редакции:
"Статья 626. Действия налоговых органов по оценке и управлению рисками
Для достижения целей, указанных в статье 625 настоящего Кодекса, налоговые органы используют анализ данных налоговой отчетности налогоплательщика (налогового агента), сведений, полученных от уполномоченных государственных органов, местных исполнительных органов, уполномоченных лиц, других документов и (или) сведений о деятельности налогоплательщика (налогового агента), а также результаты камерального контроля физических лиц.";
97) в статье 643:
заголовок изложить в следующей редакции:

9. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.";
93) 607-баптың 2-тармағында:
4) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4) салық есептілігінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде ұсынылмауы туралы – солар бойынша хабарлама жіберу мерзімі осы Кодексте белгіленген оны ұсыну мерзімінен бастап бір айдан кешіктірілмей жүргізілетін корпоративтiк кіріс салығы және қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін қоспағанда, бұзушылық анықталған күннен бастап жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жеке тұлғалар декларацияларының Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде ұсынылмауы туралы – декларация ұсынылатын жылдың 15 қазанынан кешіктірмей;";
94) 610-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, өсімпұл салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемді, оның ішінде солар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемді төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен бастап, мерзімі өткен әрбір күн үшін, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің 2,5 еселенген мөлшерінде бюджетке төлеген күнді қоса алғанда, мерзімі өткен әрбір күн үшін есепке жазылады.";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Салық органдары тиісті салық кезеңі үшін салықтарды төлеу мерзімі басталғаннан кейін есептеген салық сомаларын қайта қарау нәтижесінде қалыптасқан, жеке тұлғалардан алынатын мүлік салығы, жер салығы мен көлік құралдары салығы бойынша бересі сомасына өсімпұл есепке жазылмайды.";
95) 625-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тәуекелдерді басқару жүйесі салықтық бақылауды жүзеге асыру үшін, оның ішінде:";
96) 626-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"626-бап. Салық органдарының тәуекелдерді бағалау және басқару жөніндегі іс-қимылдары
Осы Кодекстің 625-бабында көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін салық органдары салық төлеушінің (салық агентінің) салық есептілігінің деректерін, уәкілетті мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан, уәкілетті адамдардан алынған мәліметтерді, салық төлеушінің (салық агентінің) қызметі туралы басқа да құжаттарды және (немесе) мәліметтерді талдауды, сондай-ақ жеке тұлғаларды камералдық бақылау нәтижелерін пайдаланады.";
97) 643-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 643. Определение доходов, подлежащих налогообложению, в отдельных случаях";
пункт 1 исключить;
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Сведения, не отраженные в декларации об активах и обязательствах, отраженные с нарушением требований, установленных статьей 187-2 настоящего Кодекса, не могут быть основанием для подтверждения источников расходов физического лица.
1-2. Отраженные в декларации физического лица, предусмотренной в разделе 21-1 настоящего Кодекса, следующие сведения могут быть учтены для подтверждения доходов, направленных на осуществление расходов физического лица, исключительно при наличии подтверждающих документов, выданных компетентным органом иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства:
1) об имуществе, находящемся в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии с пунктом 4 статьи 224 настоящего Кодекса;
2) о задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности) в случае, когда физическое или юридическое лицо, являющееся дебитором и (или) кредитором, расположено и (или) зарегистрировано в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии с пунктом 4 статьи 224 настоящего Кодекса.";
98) главу 89 дополнить статьей 643-1 следующего содержания:
"Статья 643-1. Определение дохода физического лица, подлежащего налогообложению, косвенным методом
1. Настоящая статья применяется в ходе налоговой проверки в отношении физического лица с целью определения полноты и достоверности сведений, указанных им в декларациях физического лица, влекущих возникновение налогового обязательства по индивидуальному подоходному налогу.
2. Действия настоящей статьи не распространяются в отношении физического лица, состоявшего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, за период осуществления им такой деятельности.
3. В случае, если доходы физического лица, отраженные в налоговых декларациях, не соответствуют его расходам, произведенным в том числе на приобретение имущества, налоговые органы в ходе налоговой проверки физических лиц вправе применить следующие виды косвенного метода определения дохода физического лица:
1) метод прироста стоимости активов используется в случае наличия у физического лица в период, охваченный налоговым контролем, расходов на приобретение имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации.
Данный метод применяется путем сравнения стоимости прироста имущества, указанного в настоящем подпункте, за определенный период с доходами, отраженными в декларации физического лица;

"643-бап. Жекелеген жағдайларда салық салуға жататын кірістерді айқындау";
1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда көрсетілмеген немесе осы Кодекстің 187-2-бабында белгіленген талаптарды бұза отырып көрсетілген мәліметтер жеке тұлғалардың шығыс көздерін растау үшін негіз бола алмайды.
1-2. Жеке тұлғаның осы Кодекстің 21-1-бөлімінде көзделген декларациясында көрсетілген мынадай:
1) осы Кодекстің 224-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттегі мүлік туралы;
2) дебитор және (немесе) кредитор болып табылатын жеке тұлға немесе заңды тұлға осы Кодекстің 224-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген жағдайда басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешектері (дебиторлық берешегі) және (немесе) жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешектері (кредиторлық берешегі) туралы мәліметтер шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органы берген растау құжаттары болған кезде ғана жеке тұлғаның шығыстарын жүзеге асыруға бағытталған кірістерді растау үшін ескерілуі мүмкін.";
98) 89-тарау мынадай мазмұндағы 643-1-баппен толықтырылсын:
"643-1-бап. Жеке тұлғаның салық салуға жататын кірісін жанама әдіспен айқындау
1. Осы бап жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық міндеттемесінің туындауына әкеп соғатын декларацияларында ол көрсеткен мәліметтердің толықтығы мен анықтығын айқындау мақсатында жеке тұлғаға қатысты салықтық тексеру барысында қолданылады.
2. Осы баптың қолданысы дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға қатысты оның осындай қызметті жүзеге асыруы кезеңінде қолданылмайды.
3. Егер жеке тұлғаның салық декларацияларында көрсеткен кірістері оның жұмсаған шығыстарына, соның ішінде мүлік сатып алуға жұмсаған шығыстарына сәйкес келмейтін болса, салық органдары жеке тұлғаларды салықтық тексеру барысында жеке тұлғаның кірісін айқындаудың жанама әдісінің мынадай түрлерін қолдануға құқылы:
1) активтердің құн өсімі әдісі жеке тұлғада салықтық бақылаумен қамтылған кезеңде мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті сатып алуға арналған шығыстар болған жағдайда пайдаланылады.
Бұл әдіс осы тармақшада көрсетілген, белгілі бір кезең ішіндегі мүлік өсімінің құнын жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген кірістермен салыстыру жолымен қолданылады;

2) метод учета затрат используется в случае наличия у физического лица в период, охваченный налоговым контролем, расходов, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Данный метод применяется путем сравнения расходов физического лица, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта, с доходами, отраженными в декларации физического лица;
3) метод учета движения средств на банковских счетах используется в случае изменения у физического лица в период, охваченный налоговым контролем, денежных накоплений физического лица на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Данный метод применяется путем сравнения изменения денежных накоплений физического лица на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, с доходами, отраженными в декларации физического лица.
4. При проведении налоговой проверки в случае необходимости налоговые органы могут использовать комбинацию методов, определенных настоящей статьей.
5. При применении методов, определенных настоящей статьей, в ходе проведения налоговой проверки учитываются обязательства физического лица.
6. Порядок определения доходов физического лица методами, указанными в настоящей статье, утверждается уполномоченным органом.";
99) статью 657
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) приема мобильными группами налоговых органов деклараций физических лиц в порядке, установленном уполномоченным органом.
В целях настоящего Кодекса мобильной группой налогового органа является выездная группа, состоящая из сотрудников налоговых органов, оказывающих консультации по составлению деклараций физических лиц и осуществляющих прием таких деклараций от отдельных категорий налогоплательщиков;".
3. Исключен Законом РК от 03.07.2017 № 84-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 17, ст. 91; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 7 ст. 33):
подпункт 9) пункта 8 статьи 169 исключить.
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7 ст. 33; № 8 ст. 44, 45; № 9 ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79):

2) шығындарды есепке алу әдісі жеке тұлғада салықтық бақылаумен қамтылған кезеңде осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген шығыстар болған жағдайда пайдаланылады.
Бұл әдіс жеке тұлғаның осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген шығыстарын жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген кірістермен салыстыру жолымен қолданылады;
3) банк шоттарындағы қаражаттың қозғалысын есепке алу әдісі жеке тұлғада салықтық бақылаумен қамтылған кезеңде банктердегі және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы шоттарда жеке тұлғаның ақша жинақтары өзгерген жағдайда пайдаланылады.
Бұл әдіс банктердегі және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы шоттарда жеке тұлғаның ақша жинақтарының өзгеруін жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген кірістермен салыстыру жолымен қолданылады.
4. Салықтық тексеруді жүргізу кезінде қажет болған жағдайда салық органдары осы бапта айқындалған әдістердің комбинациясын пайдалануы мүмкін.
5. Осы бапта айқындалған әдістерді қолдану кезінде салықтық тексеруді жүргізу барысында жеке тұлғаның міндеттемелері ескеріледі.
6. Жеке тұлғаның кірістерін осы бапта көрсетілген әдістермен айқындау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.";
99) 657-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) жеке тұлғалардың декларацияларын салық органдарының мобильдік топтарының уәкілетті орган белгілеген тәртіппен қабылдауы арқылы салық төлеушілерге (салық агенттеріне) көмек көрсетеді.
Осы Кодекстің мақсатында жеке тұлғаларға декларациялар толтыру жөнінде консультация беретін және салық төлеушілердің жекелеген санаттарынан осындай декларациялар қабылдауды жүзеге асыратын салық органдары қызметкерлерінен тұратын көшпелі топ салық органының мобильдік тобы болып табылады;".
3. Алып тасталды - ҚР 03.07.2017 № 84-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат):
169-баптың 8-тармағының 8) тармақшасындағы "ұсынуға;" деген сөз "ұсынуға міндетті." деген сөздермен ауыстырылып, 9) тармақшасы алып тасталсын.
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат):

1) в оглавлении:
заголовок статьи 272 изложить в следующей редакции:
"Статья 272. Непредставление налоговой отчетности, документов, необходимых для определения финансовой прибыли контролируемой иностранной компании, а также представление неполных, недостоверных сведений в налоговой отчетности";
заголовок статьи 274 исключить;
заголовок статьи 471 изложить в следующей редакции:
"Статья 471. Невыполнение местными исполнительными органами, иными уполномоченными органами и уполномоченными лицами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
2) в статье 272:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 272. Непредставление налоговой отчетности, документов, необходимых для определения финансовой прибыли контролируемой иностранной компании, а также представление неполных, недостоверных сведений в налоговой отчетности";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Непредставление в орган государственных доходов налоговой отчетности в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.";
дополнить частями 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Представление неполных, недостоверных сведений в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, влекущих начисление налогов и других обязательных платежей в бюджет, –
влечет предупреждение.
2-2. Деяния, предусмотренные частью 2-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере трех месячных расчетных показателей.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Положения частей 2-1 и 2-2 настоящей статьи не применяются в случае неуказания в декларации об активах и обязательствах сведений об активах и обязательствах при наличии таких сведений в соответствующих государственных органах.";
3) статью 274 исключить;
4) подпункт 8) части третьей статьи 285 изложить в следующей редакции:
"8) непредставления в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов информации о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах у налогоплательщиков, а также о предоставленных кредитах проверяемому физическому лицу с указанием сумм погашения, включая вознаграждение, –";
5) в статье 471:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 471. Невыполнение местными исполнительными органами, иными уполномоченными органами и уполномоченными лицами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
часть вторую изложить в следующей редакции:

1) мазмұнында:
272-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"272-бап. Салықтық есептiлiкті, бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасын айқындау үшін қажетті құжаттарды ұсынбау, сондай-ақ салықтық есептілікте толық емес, анық емес мәліметтер ұсыну";
274-баптың тақырыбы алып тасталсын;
471-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"471-бап. Жергілікті атқарушы органдардың, өзге де уәкілетті органдардың және уәкілетті адамдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы";
2) 272-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"272-бап. Салықтық есептiлiкті, бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасын айқындау үшін қажетті құжаттарды ұсынбау, сондай-ақ салықтық есептілікте толық емес, анық емес мәліметтер ұсыну";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік кіріс органына салық есептілігін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде ұсынбау -
ескерту жасауға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-бөліктермен толықтырылсын:
"2-1. Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке жазуға әкеп соғатын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда, кірістер мен мүлік туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияда толық емес, анық емес мәліметтерді ұсыну -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2-2. Осы баптың 2-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Осы баптың 2-1 және 2-2-бөліктерінің ережелері активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтер тиісті мемлекеттік органдарда болған кезде активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда осындай мәліметтер көрсетілмеген жағдайда қолданылмайды.";
3) 274-бап алып тасталсын;
4) 285-баптың үшінші бөлігінің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік кіріс органының сұрау салуын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде банк шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, салық төлеушілердің осы шоттардағы ақша қалдығы және қозғалысы туралы, сондай-ақ сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, тексерілетін жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы ақпаратты ұсынбау түрінде орындамауы - ";
5) 471-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"471-бап. Жергілікті атқарушы органдардың, өзге де уәкілетті органдардың және уәкілетті адамдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление местными исполнительными органами, иными уполномоченными органами и уполномоченными лицами сведений, определенных налоговым законодательством Республики Казахстан для представления органам государственных доходов, –
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Понятие и термины налогового законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящей статье, применяются только в том значении, в каком они используются в налоговом законодательстве Республики Казахстан.";
6) в части первой статьи 720 и части первой статьи 721 цифры "274," исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79):
1) подпункт 3-3) пункта 4 статьи 17-1 изложить в следующей редакции:
"3-3) сведения о доходах и имуществе, информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, а физическое лицо – резидент Республики Казахстан также нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов копию декларации об активах и обязательствах, представленную в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, – в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника банка, и нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов копию декларации о доходах и имуществе, представленную в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах.
К указанным сведениям прилагаются подтверждающие документы, достаточные для анализа финансового положения заявителя;";

"2. Мемлекеттік кіріс органдарына ұсыну үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мәлiметтердi жергілікті атқарушы органдардың, өзге де уәкілетті органдардың және уәкілетті адамдардың ұсынбауы, уақтылы, анық немесе толық ұсынбауы -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту. Қазақстан Республикасы салық заңнамасының осы бапта пайдаланылатын ұғымы мен терминдері Қазақстан Республикасының салық заңнамасында пайдаланылатындай мағынада ғана қолданылады.";
6) 720-баптың бірінші бөлігіндегі және 721-баптың бірінші бөлігіндегі "274," деген цифрлар алып тасталсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж.,№ 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18,21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат):
1) 17-1-баптың 4-тармағының 3-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-3) кірістер мен мүлік туралы мәліметтерді, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешек туралы ақпаратты, ал Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы сондай-ақ банктің ірі қатысушысы мәртебесін иемденіп алу туралы өтінішті уәкілетті органға берген күннің алдындағы күнтізбелік отыз күн ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылған, нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кіріс органы растаған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесін және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде ұсынылған, кірістер мен мүлік туралы декларацияның нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кіріс органы растаған көшірмесін ұсынады.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларация ұсынылатын айдың бірінші күніне көрсетіледі.
Көрсетілген мәліметтерге өтініш берушінің қаржылық жағдайын талдау үшін жеткілікті растайтын құжаттар қоса беріледі;";

2) в статье 50:
подпункт д) пункта 6 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"проверяемого физического лица;";
в пункте 6-1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Сведения, предусмотренные настоящим пунктом, подпунктом д) пункта 6, подпунктом 1) части первой пункта 6-2 настоящей статьи, представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Сведения, предусмотренные подпунктом 2) части первой пункта 6-2, пунктами 6-3 и 6-4 настоящей статьи, представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.";
дополнить пунктами 6-2, 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"6-2. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, представляют уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, на основании его запроса следующие сведения:
1) о наличии, номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах физических лиц, обязанных представлять декларацию об активах и обязательствах;
2) о предоставленных кредитах физическим лицам, обязанным представлять декларацию об активах и обязательствах с указанием сумм погашения, включая вознаграждение.
Сведения, указанные в настоящем пункте, запрашиваются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по состоянию на 1 января года, в течение которого у физических лиц, определенных налоговым законодательством Республики Казахстан, возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах.
К запросу уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренному в части первой настоящего пункта, должен прилагаться список физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах.

2) 50-бапта:
6-тармақтың д) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"тексерілетін жеке тұлғаға;";
6-1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта, осы баптың 6-тармағының д) тармақшасында, 6-2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген мәліметтер мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде тек салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында ғана Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 6-2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында, 6-3 және 6-4-тармақтарында көзделген мәліметтер мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде тек салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында ғана уәкілетті органмен келісу бойынша ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 6-2, 6-3 және 6-4-тармақтармен толықтырылсын:
"6-2. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға оның сұрау салуы негізінде мынадай:
1) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсынуға міндетті жеке тұлғалардың банк шоттарының бар-жоғы, нөмірлері туралы және олардың осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы;
2) сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсынуға міндетті жеке тұлғаларға берілген кредиттер туралы мәліметтерді ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған жеке тұлғаларда активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет туындаған жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша сұратады.
Салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген сұрау салуына активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет туындаған жеке тұлғалардың тізімі қоса берілуге тиіс.

6-3. Сведения о предоставленных кредитах проверяемому физическому лицу, в том числе с указанием сумм погашения, включая вознаграждение, предоставляются в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по запросам органов государственных доходов.
Органы государственных доходов используют сведения, указанные в настоящем пункте, в целях налогового администрирования по вопросам, связанным с налогообложением проверяемого лица.
6-4. Банковская тайна в части представления сведений о погашении физическим лицом вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан, может быть раскрыта на основании требования органов государственных доходов. Требование органов государственных доходов оформляется в случае согласия физического лица (владельца счета) на представление банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о погашении вознаграждения по ипотечным жилищным займам, указанного в декларации о доходах и имуществе.";
3) пункт 2 статьи 54-1 изложить в следующей редакции:
"2. Крупный участник банка, являющийся физическим лицом – резидентом Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после даты представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением о представлении декларации в налоговый орган.".
7. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 94; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 8 ст. 45; № 15, ст. 78):
1) подпункт 6) пункта 6 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"6) сведения о доходах и имуществе, информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, а физическое лицо – резидент Республики Казахстан также нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов копию декларации об активах и обязательствах, представленную в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, – в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, и нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов копию декларации о доходах и имуществе, представленную в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются по состоянию на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах;";

6-3. Тексерілетін жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы, оның ішінде сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомалары көрсетілген мәліметтерді банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мемлекеттік кіріс органдарының сұрау салулары бойынша Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ұсынады.
Мемлекеттік кіріс органдары осы тармақта көрсетілген мәліметтерді тексерілетін тұлғаға салық салумен байланысты мәселелер бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында пайдаланады.
6-4. Жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуі туралы мәліметтерді беру бөлігіндегі банктік құпия мемлекеттік кіріс органдарының талабы негізінде ашылуы мүмкін. Мемлекеттік кіріс органдарының талабы банктердің немесе жекелеген банктік операциялар түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кірістер мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеу туралы мәліметтер беруіне жеке тұлға (шот иесі) келіскен жағдайда ресімделеді.";
3) 54-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы болып табылатын банктің ірі қатысушысы осы баптың 1-тармағында көзделген есептіліктен басқа салық органына кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде салық органына декларацияны ұсынғаны туралы растаумен бірге уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынуға тиіс.".
7. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат):
1) 26-баптың 6-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кірістер мен мүлік туралы мәліметтерді, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешек туралы ақпаратты, ал Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иемденіп алу туралы өтінішті уәкілетті органға берген күннің алдындағы күнтізбелік отыз күн ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылған, нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кіріс органы растаған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесін және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде ұсынылған, кірістер мен мүлік туралы декларацияның нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кіріс органы растаған көшірмесін ұсынады.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларация ұсынылатын айдың бірінші күніне көрсетіледі;";

2) пункт 2 статьи 74-1 изложить в следующей редакции:
"2. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся физическим лицом – резидентом Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после даты представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением о представлении декларации в налоговый орган.".
8. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45):
1) подпункт 6) части первой пункта 6 статьи 72-1 изложить в следующей редакции:
"6) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, а физическое лицо – резидент Республики Казахстан также нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов копию декларации об активах и обязательствах, представленную в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, – в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, и нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов копию декларации о доходах и имуществе, представленную в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах;";

2) 74-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы осы баптың 1-тармағында көзделген есептіліктен басқа салық органына кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде салық органына декларацияны ұсынғаны туралы растаумен бірге уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынуға тиіс.".
8. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3,32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):
1) 72-1-баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кірістер мен мүлік туралы мәліметтер, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешек туралы ақпарат, ал Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденіп алу туралы өтінішті уәкілетті органға берген күннің алдындағы күнтізбелік отыз күн ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылған, нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кіріс органы растаған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесі және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде ұсынылған, кірістер мен мүлік туралы декларацияның нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кіріс органы растаған көшірмесі.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларация ұсынылатын айдың бірінші күніне көрсетіледі;";

2) пункт 2 статьи 72-4 изложить в следующей редакции:
"2. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом – резидентом Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после даты представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением о представлении декларации в налоговый орган.".
9. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 9-10, ст. 46; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 10, ст. 77; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4, 9; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143):
пункт 3 статьи 24 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) органам государственных доходов в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;".
10. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; 2013 г., № 7, ст. 34, 36; № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143):
1) пункт 6 статьи 6 исключить;
2) подпункт 16) пункта 1 статьи 16 исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78):
пункт 4 статьи 7 исключить.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводятся в действие с 01.01.2017); от 03.07.2017 № 84-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.12.2017 № 122-VI (вводится в действие с 01.01.2018); от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.11.2019 № 272-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) 72-4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғасы болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы осы баптың 1-тармағында көзделген есептіліктен басқа салық органына кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде салық органына декларацияны ұсынғаны туралы растаумен бірге уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынуға тиіс.".
9. "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 9-10, 46-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 9-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат):
24-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік кіріс органдарына;".
10. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 7, 34, 36-құжаттар; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат):
1) 6-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
2) 16-баптың 1-тармағының 15) тармақшасындағы "хабарлауға;" деген сөз "хабарлауға міндетті." деген сөздермен ауыстырылып, 16) тармақшасы алып тасталсын.
11. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат):
7-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 30.11.2016 № 26-VI (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2017 № 84-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.12.2017 № 122-VI (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.11.2019 № 272-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 2. Исключена Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 3. Исключена Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 4. Исключена Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 5. Установить, что в период с 1 января 2016 года до 1 января 2020 года пункт 2 статьи 185 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:
"2. Депутаты Парламента Республики Казахстан, судьи, а также физические лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции", представляют декларацию о доходах и имуществе, являющемся объектом налогообложения и находящемся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.".
Сноска. Статья 5 с изменением, внесенным Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 6. Установить, что в период с 1 января 2016 года до 1 января 2020 года пункт 1 статьи 186 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено настоящей статьей, декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется в налоговый орган по месту нахождения (жительства) не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".".
Сноска. Статья 6 с изменением, внесенным Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 7.Исключена Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 8. Установить, что не подлежат проверке:
1) физические лица по вопросам законности приобретения (возникновения) имущества, а также связанные с этим вопросы исполнения налоговых обязательств:
отраженного в декларации об активах и обязательствах физического лица;
находящегося на праве собственности в Республике Казахстан по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах;
денег на банковских счетах, находящихся в Республике Казахстан по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах.

2-бап. Алып тасталды - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
3-бап. Алып тасталды - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
4-бап. Алып тасталды - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-бап.2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 185-бабының 2-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2. "Қазақстан Республикасындағы Сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес декларация ұсыну міндеті жүктелген Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, судьялар, сондай-ақ жеке тұлғалар салық салу объектісі болып табылатын кірістері және Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тысқары жерлерде де орналасқан мүлкі туралы декларацияны ұсынады.".
Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
6-бап.2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 186-бабының 1-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, "Қазақстан Республикасындағы Сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiнде және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке табыс салығы бойынша декларация орналасқан (тұрғылықты) жеріндегi салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрiлмей ұсынылады.".
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
7-бап. Алып тасталды - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
8-бап. Мыналар:
1) жеке тұлғалар:
жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларациясында көрсетілген мүлікті;
активтері мен міндеттемелері туралы декларация тапсырылатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасында меншік құқығындағы мүлікті;
активтері мен міндеттемелері туралы декларация тапсырылатын жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы банктік шоттарындағы ақшаны алудың (пайда болуының) заңдылығы мәселелері, сондай-ақ осыған байланысты салықтық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша тексеруге жатпайды деп белгіленсін.

Положение настоящего подпункта распространяется на декларации об активах и обязательствах, представленные в период с 2021 года по 2025 год.
Положение настоящего подпункта не распространяется на:
кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также члены выборных органов местного самоуправления и их супругов (супруг);
лиц, являющихся кандидатами на государственную должность либо должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и их супругов (супруг);
2) декларации о доходах и имуществе физического лица, представленные за первый отчетный период, следующий за годом, в котором возникло обязательство по представлению декларации об активах и обязательствах физического лица.
Сноска. Статья 8 - в редакции Закона РК от 31.12.2021 № 100 (вводится в действие с 01.01.2021).
Статья 9. Исключена Законом РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 10. Установить, что налогоплательщики, являющиеся на 31 декабря 2019 года плательщиками фиксированного налога, налога на игорный бизнес, на 1 января 2020 года определяют первоначальную стоимость фиксированных активов как стоимость приобретения активов, уменьшенную на расчетную сумму амортизации.
Для целей настоящей статьи стоимостью приобретения актива является совокупность затрат на приобретение, производство, строительство, реконструкцию, модернизацию основных средств, инвестиций в недвижимость, нематериальных и биологических активов, которые использовались в деятельности, направленной на получение дохода, а также других затрат, увеличивающих стоимость таких активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме затрат (расходов), указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 7) статьи 115 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Расчетная сумма амортизации определяется в следующем порядке:
стоимость приобретения актива, определенная в соответствии с настоящей статьей,
умножить на
предельную норму амортизации, предусмотренную пунктом 2 статьи 120 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) для группы фиксированных активов, к которой относится актив в соответствии с классификацией, установленной уполномоченным государственным органом по техническому регулированию и метрологии,
умножить на
количество полных лет эксплуатации актива таким налогоплательщиком.

Осы тармақшаның ережесі 2021 – 2025 жылдар аралығындағы кезеңде тапсырылған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияларға қолданылады.
Осы тармақшаның ережесі:
Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттардың депутаттығына, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқарудың сайланбалы органдарының мүшелігіне кандидаттарға және олардың жұбайына (зайыбына);
мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар болып табылатын адамдар мен олардың жұбайына (зайыбына) қолданылмайды;
2) жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны тапсыру жөніндегі міндеттеме пайда болған жылдан кейінгі бірінші есепті кезең үшін ұсынылған жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларациялар тексеруге жатпайды деп белгіленсін
Ескерту. 8-бап жаңа редакцияда - ҚР 31.12.2021 № 100-VII (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-бап. Алып тасталды – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10-бап. 2019 жылғы 31 желтоқсанда тіркелген салықты, ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылатын салық төлеушілер 2020 жылғы 1 қаңтарда тіркелген активтердің бастапқы құнын амортизацияның есеп айырысу сомасына азайтылған активтерді сатып алу құны ретінде айқындайды деп белгіленсін.
Осы баптың мақсаттары үшін негізгі құралдарды сатып алуға, өндіруге, салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға арналған шығыстардың, жылжымайтын мүлікке инвестициялардың, кіріс алуға бағытталған қызметте пайдаланылған материалдық емес және биологиялық активтердің, сондай-ақ, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 115-бабының 1), 2), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көрсетілген шығындардан (шығыстардан) басқа, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес осындай активтердің құнын ұлғайтатын басқа да шығыстардың жиынтығы активті сатып алу құны болып табылады.
Амортизацияның есеп айырысу сомасы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы бапқа сәйкес айқындалған, активті сатып алу құны
көбейту
техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген сыныптауышқа сәйкес актив жатқызылатын тіркелген активтер тобы үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 120-бабының 2-тармағында көзделген амортизацияның шекті нормасы
көбейту
осындай салық төлеушінің активті пайдаланған толық жылдарының саны.

Сноска. Статья 10 с изменением, внесенным Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 11.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2021 года, за исключением:
1) абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого подпункта 30) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года;
2) подпункта 1), абзацев второго, третьего, четвертого и пятого подпункта 3), абзацев второго и третьего подпункта 52), абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого и тринадцатого подпункта 53), подпунктов 70), 74) и 94) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;
3) пункта 1, подпункта 79) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;
4) исключен Законом РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017);
5) исключен Законом РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен Законом РК от 15.07.2025 № 207-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 30.11.2016 № 26-VI (вводится в действие с 01.01.2017); от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.07.2025 № 207-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ

Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
11-бап.
1. Осы Заң:
1) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 30) тармақшасының он бесінші, он алтыншы, он жетінші абзацтарын;
2) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасын, 3) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 52) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 53) тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтарын, 70), 74) және 94) тармақшаларын;
3) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 1-тармағын, 2-тармағының 79) тармақшасын қоспағанда, 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
4) алып тасталды - ҚР 30.11.2016 № 26-VI Заңымен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
5) алып тасталды - ҚР 03.07.2019 № 262-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Алып тасталды – ҚР 15.07.2025 № 207-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 11-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 30.11.2016 № 26-VI (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.07.2025 № 207-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев