О внесении изменений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 14 августа 2026 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2026 года № 39601
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 329 "Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичность прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11333) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5-3) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" (далее - Закон) и определяет порядок организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, участвующих в дорожном движении на территории Республики Казахстан.";
в пункте 3:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) оператор единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (далее – Оператор ЕИС) – акционерное общество, определенное уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций и осуществляющее ведение, развитие, интеграцию и сопровождение единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме.";

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 тамызда № 39601 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
1. "Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 329 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11333 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 5-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Жол жүрісі туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 5-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы аумағында жол жүрісіне қатысатын механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.";
3-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің операторы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған және механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесін жүргізуді, дамытуды, интеграциялауды және сүйемелдеуді жүзеге асыратын акционерлік қоғам (бұдан әрі – БАЖ операторы);";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі.";

пункты 6-1, 6-2, 6-3 и 6-4 изложить в следующей редакции:
"6-1. Оператор ЕИС предоставляет оператору технического осмотра услуги единой цифровой системы обязательного технического осмотра, на основании договора на оказание услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра.
Для получения услуги единой цифровой системы обязательного технического осмотра оператор технического осмотра предоставляет Оператору ЕИС:
заявление;
достоверные данные, удостоверяющие личность;
наименование центра технического осмотра, адрес фактического местонахождения, юридический адрес оператора технического осмотра;
свидетельство о регистрации индивидуального предпринимателя и/или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, предоставленные через портал цифрового правительства "E-gov";
справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, (либо копию договора аренды недвижимого имущества);
информацию о соответствии территории и помещения требованиям государственного стандарта СТ РК 1811-2018 "Автомототранспортные средства. Обязательный технический осмотр. Методы контроля";
копию договора специализированного программного обеспечения (на каждую линию центра технического осмотра);
копию разрешения на деятельность оператора технического осмотра;
копии паспортов и сертификатов на роликовый тормозной стенд, люфтомер, газоанализатор и дымомер, электронный прибор проверки света фар, тестер проверки люфтов в деталях рулевого управления и подвески;
информацию с указанием мобильная/стационарная, для легковых, грузовых автомобилей или универсальная станция технического осмотра;
информацию с указанием ID идентификаторов каждого оборудования, указанных в паспорте (тормозной стенд, параметры света фар, измеритель люфта, дымомер, газоанализатор, IP камера).
При открытии двух и более центров технического осмотра, заявление Оператору ЕИС на получение услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра, подается на каждую линию центра технического осмотра.
6-2. Оператор ЕИС при полноте представленных документов заключает договор с оператором технического осмотра на оказание услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра.
6-3. При неполноте документов согласно пункту 6-1 настоящих Правил, Оператор ЕИС не допускает заключение договора на оказание услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра.
6-4. Оператором ЕИС не допускается оказание услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра, при выявлении факта проведения технического осмотра транспортного средства с нарушением порядка проведения обязательного технического осмотра, в том числе при выявлении признаков проведения фиктивного технического осмотра транспортного средства.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

6-1, 6-2, 6-3 және 6-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. БАЖ операторы міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін техникалық қарап-тексеру операторына міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін көрсетуге арналған шарт негізінде ұсынады.
Міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесі қызметін алу үшін техникалық қарап-тексеру операторы БАЖ операторына:
өтінішті;
жеке басын куәландыратын сенімді деректерді;
техникалық қарап-тексеру орталығының атауы, нақты орналасқан жерінің мекенжайы, техникалық қарап-тексеру операторының заңды мекенжайы;
"E-gov" цифрлық үкіметтің порталы арқылы ұсынылған дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәлік және/немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманы (немесе жылжымайтын мүлікті жалдау шартының көшірмесін);
аумақ пен үй-жайдың ҚР СТ 1811-2018 "Автомотокөлік құралдары. Міндетті техникалық қарап-тексеру. Бақылау әдістері" мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты;
арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету шартының көшірмесін (техникалық қарап-тексеру орталығының әрбір желісіне);
техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне рұқсаттың көшірмесін;
роликті тежегіш стендінің, люфтіні өлшегіш, газ талдағыштары және түтін өлшегіш, фаралардың жарығын тексерудің электрондық құралы, рульмен басқару және ілгіштің бөлшектерінде люфтілерді тексеру тестілері паспорттары мен сертификаттарының көшірмелерін;
ұтқыр/стационарлық, жеңіл автомобильдер, жүк автомобильдері немесе әмбебап техникалық қарап-тексеру станциясы көрсетілген ақпаратты;
паспортта көрсетілген әрбір жабдықтың ID сәйкестендіргіштерін көрсете отырып ақпаратты (тежегіш стенді, фаралардың жарық параметрлері, люфтіні өлшегіш, түтін өлшегіш, газ талдағышы, IP камера) ұсынады.
Екі және одан да көп техникалық қарап-тексеру орталықтары ашылған кезде БАЖ операторына міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін алуға өтініш техникалық қарап-тексеру орталығының әрбір желісіне беріледі.
6-2. БАЖ операторы ұсынылған құжаттар толған жағдайда міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін көрсетуге техникалық қарап-тексеру операторымен шарт жасасады.
6-3. Осы Қағидалардың 6-1-тармағына сәйкес құжаттар толық болмаған кезде БАЖ операторына міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін көрсетуге шарт жасасуға жол берілмейді.
6-4. БАЖ операторына міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цирлық жүйесінің қызметтерін көрсетуге міндетті техникалық қарап-тексерудің операторына міндетті техникалық қарап-тексеру жүргізу тәртібін бұза отырып, көлік құралына техникалық қарап-тексеру жүргізу фактісі анықталған кезде, оның ішінде көлік құралына жалған техникалық қарап-тексеру жүргізу белгілері анықталған кезде жол берілмейді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Оператор технического осмотра:
1) соблюдает в процессе выполнения работ по проведению обязательного технического осмотра требования, установленные настоящими Правилами;
2) обеспечивает соответствие производственного помещения и территории центров технического осмотра согласно требованиям государственного стандарта СТ РК 1811-2018 "Автомототранспортные средства. Обязательный технический осмотр. Методы контроля";
3) предоставляет органу транспортного контроля сведения о стоимости и сроках проведения обязательного технического осмотра;
4) посредством специализированного программного обеспечения, обеспечивающего взаимодействие с единой цифровой системой обязательного технического осмотра, представляет полные и достоверные сведения в единую цифровую систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним по результатам проведения обязательного технического осмотра в режиме реального времени;
5) незамедлительно информирует органы внутренних дел в письменном виде о фактах замены номерных агрегатов (шасси, кузов), не соответствующих данным свидетельства о государственной регистрации транспортного средства, представления к техническому осмотру транспортных средств без государственных регистрационных номерных знаков либо со знаками, не соответствующими указанным в свидетельстве о государственной регистрации транспортного средства, а также с внесенными изменениями в его конструкцию, в том числе в конструкцию его составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Время необходимое для проведения обязательного технического осмотра транспортного средства устанавливается согласно типу и классификации транспортного средства. Категории типа O-1, L-1-7 в течении 15 минут, категории М-1 в течении 20 минут, категории М-2, М-3, N-1, N-2, N-3, О-2, О-3, О-4 в течении 30 минут.
Оператор ЕИС в единой цифровой системе обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним реализует функционал по количеству поступающих данных о результатах технического осмотра транспортных средств в зависимости от типа и классификации транспортного средства.";
пункт 28-1 изложить в следующей редакции:
"28-1. Оператор ЕИС обеспечивает интеграцию единой цифровой системе обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним с цифровой системой технического регулирования, содержащей сведения о выданных сертификатах о поверке средств измерений используемых для проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним.";

"12. Техникалық қарап-тексеру операторы:
1) міндетті техникалық қарап-тексеру өткізу жөніндегі жұмыстарды орындау процесінде осы Қағидаларда белгіленген талаптарды сақтайды;
2) техникалық қарап-тексеру орталықтарының өндірістік үй-жайлары мен аумағын 1811-2018 "Автомотокөлік құралдары. Міндетті техникалық қарап-тексеру. Бақылау әдістері" ҚР СТ мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес сәйкестігін қамтамасыз етеді;
3) көліктік бақылау органына міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу құны мен мерзімдері туралы мәліметтерді ұсынады;
4) міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы нақты уақыт режимінде міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне толық және анық мәліметтер береді;
5) көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің деректеріне сәйкес келмейтін нөмірлік агрегаттарды (шасси, шанақ) ауыстыру, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілері жоқ не көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілгендерге сәйкес келмейтін белгілері бар, сондай-ақ оның конструкциясына, оның ішінде оның құрамдас бөліктерінің конструкциясына, жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге әсер ететін қосымша жабдықтау заттарына, қосалқы бөлшектер мен керек-жарақтарға енгізілген өзгерістері бар көлік құралдарын техникалық қарап-тексеруге ұсыну фактілері туралы ішкі істер органдарына жазбаша түрде шұғыл хабарлайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Көлік құралын міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу үшін қажетті уақыт көлік құралының типі мен жіктемесіне сәйкес белгіленеді. 15 минут ішінде O-1, L-1-7 типті санаттар, 20 минут ішінде М-1 санаттары, М-2, М-3, N-1, N-2, N-3, О-2, О-3, О-4 санаттары 30 минут ішінде.
БАЖ операторы механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінде көлік құралының типі мен жіктелуіне байланысты көлік құралдарын техникалық қарап-тексерудің нәтижелері туралы келіп түсетін деректердің саны бойынша функционалды іске асырады.";
28-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28-1. БАЖ операторы механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу үшін пайдаланылатын өлшеу құралдарын тексеру туралы берілген сертификаттар туралы мәліметтерді қамтитын техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен интеграциялануын қамтамасыз етеді.";

пункт 29-1 изложить в следующей редакции:
"29-1. Оператор ЕИС обеспечивает работу функционала, обеспечивающего поступление в единую цифровую систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним данных о проведенном техническом осмотре от стационарных и мобильных линии на электронной карте, позволяющего определять фактическое время и место проведение обязательного технического осмотра.
Оператор технического осмотра устанавливает систему навигации для обеспечения передачи сведений с местоположения, как на мобильных, так и на стационарных линиях";
пункт 29–2 изложить в следующей редакции:
"29-2. Оператор ЕИС обеспечивает предоставление оператору технического осмотра услуги единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним на основании договора на оказание услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним.";
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. Заполнение диагностической карты проводится оператором технического осмотра в электронном виде в специализированном программном обеспечении, осуществляющем информационное взаимодействие с единой цифровой системой обязательного технического осмотра.
38. Стационарные и мобильные линии технического осмотра оснащаются программно-аппаратным комплексом со специализированным программным обеспечением, осуществляющим информационное взаимодействие с единой цифровой системой обязательного технического осмотра для формирования, хранения и автоматической передачи информации и сведений о результатах проведения обязательного технического осмотра.
При формировании, хранении и автоматической передачи информаций и сведений о результатах проведения обязательного технического осмотра программно-аппаратным комплексом со специализированным программным обеспечением учитываются Единые требования в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. По результатам проведения обязательного технического осмотра, через специализированное программное обеспечение в единую цифровую систему обязательного технического осмотра передается информация о владельце транспортного средства, транспортном средстве, результатах проведения обязательного технического осмотра, выданных диагностических карт.";

29-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1. БАЖ операторы механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне электрондық картадағы стационарлық және ұтқыр желілерден жүргізілген техникалық қарап-тексеру туралы деректердің түсуін қамтамасыз ететін функционалдың жұмысын қамтамасыз етеді, бұл міндетті техникалық қарап-тексерудің нақты уақыты мен орнын анықтауға мүмкіндік береді.
Техникалық қарап-тексеру операторы ұтқыр және стационарлық желілерде орналасқан жерінен мәліметтерді беруді қамтамасыз ету үшін навигация жүйесін орнатады.";
29-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29-2. БАЖ операторы техникалық қарап-тексеру операторына механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметін механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін көрсетуге арналған шарт негізінде ұсынылуын қамтамасыз етеді.";
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Диагностикалық картаны толтыруды техникалық қарап-тексеру операторы мiндеттi техникалық қарап-тексерудің бiрыңғай цифрлық жүйесiмен өзара iс-әрекетiн жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық жасақтамада электрондық түрде жүргiзедi.
38. Техникалық қарап-тексерудің стационарлық және ұтқыр желілері ақпаратты және міндетті техникалық қарап-тексеруді өткізу нәтижелері туралы мәліметтерді қалыптастыру, сақтау және автоматты беру үшін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуі бар бағдарламалық-аппараттық кешенмен жарақталады.
Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуі бар бағдарламалық-аппараттық кешенмен ақпаратты қалыптастыру, сақтау және оны міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу нәтижелері туралы мәліметтерді автоматты түрде беру кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптар ескеріледі.".
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Мiндеттi техникалық қарап-тексеруді жүргiзу нәтижелерi бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы мiндеттi техникалық қарап-тексерудің бiрыңғай цифрлық жүйесiне көлiк құралының иесi, көлiк құралы, мiндеттi техникалық қарап-тексеруді жүргiзу нәтижелерi, берілген диагностикалық карталар туралы ақпарат берiледi.";

пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. При утере или порче диагностической карты, в которой указан срок прохождения, следующего обязательного технического осмотра в соответствии с установленной периодичностью прохождения обязательного технического осмотра, владелец транспортного средства обращается к оператору технического осмотра, ранее выдавшему утерянную или испорченную диагностическую карту, с заявлением о выдаче дубликата диагностической карты взамен утерянной или испорченной диагностической карты.
Оператор технического осмотра в течение 15 минут осуществляет выдачу диагностической карты взамен утерянной или испорченной диагностической карты без проведения обязательного технического осмотра транспортного средства.
Диагностическая карта взамен утерянной или испорченной диагностической карты выдается на срок действия утерянной или испорченной диагностической карты.
В случаях изменения собственника транспортного средства и (или) государственного регистрационного номерного знака Оператор ЕИС производит внесение соответствующих изменений в единую цифровую систему обязательного технического осмотра.
51. Оператором технического осмотра информация о результатах проведения обязательного технического осмотра транспортных средств передается в единую цифровую систему обязательного технического осмотра со следующей периодичностью:
1) для стационарной линии технического осмотра - ежедневно в режиме реального времени;
2) для мобильной линии технического осмотра - один раз в два календарных дня.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Порядок функционирования единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним";
пункты 52, 53, 53-1, 53-2 и 54 изложить в следующей редакции:
"52. Для обеспечения достоверности сведений единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним Оператор ЕИС, совместно с представителями отраслевых Ассоциаций и Общественных Объединений, один раз в полугодие проводит мониторинг работы всех специализированных программных обеспечений на соответствие установленным требованиям к специализированным программным обеспечениям, осуществляющих информационное взаимодействие с единой цифровой системой обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (далее – Требования), утверждаемым в соответствии с подпунктом 5-5) статьи 11 Закона.
Отсутствие программных закладок, обеспечивающих использование специализированного программного обеспечения способом, запрещенным установленными Требованиями, в том числе позволяющих включить ручной ввод данных, а также готовность исходного кода к непосредственной компиляции и сборке.
Оператор ЕИС по результатам мониторинга оформляет заключение о соответствии и/или несоответствии специализированного программного обеспечения согласно установленным Требованиям.

50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Міндетті техникалық қарап-тексеруден өтудің белгіленген кезеңділігіне сәйкес келесі міндетті техникалық қарап-тексеруден өту мерзімі көрсетілген диагностикалық карта жоғалған немесе бүлінген кезде көлік құралының иесі жоғалған немесе бүлінген диагностикалық картаның орнына диагностикалық картаның телнұсқасын беру туралы өтінішпен бұрын жоғалған немесе бүлінген диагностикалық картаны берген техникалық қарап-тексеру операторына жүгінеді.
Техникалық қарап-тексеру операторы көлік құралын міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізбестен, жоғалған немесе бүлінген диагностикалық картаның орнына диагностикалық картаны беруді 15 минут ішінде жүзеге асырады.
Жоғалған немесе бүлінген диагностикалық картаның орнына диагностикалық карта жоғалған немесе бүлінген диагностикалық картаның қолданылу мерзіміне беріледі.
Көлік құралының меншік иесі және (немесе) мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі өзгерген жағдайларда баж операторы міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне тиісті өзгерістер енгізуді жүргізеді.
51. Техникалық қарап-тексеру операторының техникалық қарап-тексерудің стационарлық желiлерiнiң көлiк құралдарын мiндеттi техникалық қарап-тексеруді жүргiзуi бойынша ақпараты мiндеттi техникалық қарап-тексерудің бiрыңғай цифрлық жүйесiне мынадай мерзімділікпен берiледі:
1) техникалық қарап-тексерудің стационарлық желісі үшін - күн сайын нақты уақыт тәртібінде;
2) техникалық қарап-тексерудің ұтқыр желісі үшін – күнтізбелік екі күн ішінде бір рет.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің жұмыс істеу тәртібі";
52, 53, 53-1, 53-2 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіндегі мәліметтердің анықтығын қамтамасыз ету мақсатында БАЖ операторы салалық Қауымдастықтар мен Қоғамдық Бірлестіктердің өкілдерімен бірлесіп, жарты жылда бір рет барлық мамандандырылған бағдарламалық қамтылым жұмысының Заңның 11-бабының 5-5) тармақшасына сәйкес бекітілетін механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымға қойылатын белгіленген талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкестігіне мониторинг жүргізеді.
Белгіленген Талаптарға тыйым салынған тәсілмен мамандандырылған бағдарламалық қамтылымның пайдалануын қамтамасыз ететін, оның ішінде деректерді қолмен енгізу мүмкіндігін іске қосуға мүмкіндік беретін бағдарламалық белгілердің болмауы, сондай-ақ бастапқы кодтың тікелей компиляциялауға және құрастыруға дайын болуы.
Мониторинг нәтижелері бойынша БАЖ операторы мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің белгіленген Талаптарға сәйкестігі және (немесе) сәйкессіздігі туралы қорытындыны ресімдейді.

53. В целях обеспечения достоверности сведений единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним Оператору ЕИС не допускается принимать сведения от специализированного программного обеспечения несоответствующие установленным Требованиям и от модулей, контроллеров, датчиков искажающих данные передаваемые с контрольно-диагностических оборудований.
53-1. Оператор ЕИС в единой цифровой системе обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним обеспечивает работу функционала обеспечивающего:
автоматический отказ в формировании и выдаче диагностической карты при отсутствии легитимности сведений о транспортном средстве;
автоматическое распознавание факта выдачи фиктивной диагностической карты технического осмотра.
Оператором ЕИС не допускается оказание услуг единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним оператору технического осмотра при выявлении факта проведения технического осмотра транспортного средства с нарушением требований настоящих Правил, выраженных в:
непредставлении сведений в единую цифровую систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
неуведомлении либо несвоевременном уведомлении в течение 10 рабочих дней со дня изменения места нахождения центра технического осмотра;
отсутствии на информационном стенде в помещении для приема документов владельцев транспортных средств графика проведения обязательного технического осмотра в регионе деятельности;
составлении и выдаче диагностической карты технического осмотра, не соответствующей утвержденной уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций форме.
При устранении выявленных нарушений требований, указанных в настоящем пункте, оператор технического осмотра предоставляет оператору ЕИС информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушений.
После подтверждения оператором ЕИС устранения выявленных нарушений оператору технического осмотра, предусмотренного абзаца девять настоящего пункта, оказываются услуги единой цифровой системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним.
53–2. Оператор ЕИС для проведения не менее двух раз в неделю объективного мониторинга поступающих данных в единую цифровую систему обязательного технического осмотра о результатах проведения технического осмотра транспортных средств создает рабочую группу из числа отраслевых ассоциации и организации в области транспорта, а также с представителями правоохранительных органов (по согласованию).

53. Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесі мәліметтерінің анықтығын қамтамасыз ету мақсатында БАЖ операторына мамандандырылған бағдарламалық қамтылымдардан белгіленген Талаптарға сәйкес келмейтін мәліметтерді қабылдауға және модульдерден, бақылаушылардан, датчиктерден бақылау-диагностикалық жабдықтардан жіберілетін деректерді бұрмалайтын мәліметтерді қабылдауға жол берілмейді.
53-1. БАЖ операторы механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінде:
көлік құралы туралы мәліметтердің заңдылығы болмаған кезде диагностикалық картаны қалыптастырудан және беруден автоматты түрде бас тарту;
техникалық қарап-тексерудің жалған диагностикалық картасын беру фактісін автоматты түрде тануды қамтамасыз ететін функционалды жұмысын қамтамасыз етеді.
БАЖ операторы осы Қағидалардың талаптарын бұза отырып, көлік құралына техникалық қарап-тексеру жүргізу фактісі анықталған кезде механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін техникалық қарап-тексеру операторына міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтерін көрсетуге жол берілмейді;
механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне мәліметтерді ұсынбау;
техникалық қарап-тексеру орталығы орналасқан жері өзгерген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде хабардар етпеу не уақтылы хабардар етпеу;
көлік құралдары иелерінің құжаттарын қабылдауға арналған үй-жайда ақпараттық стендте қызмет өңірінде міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу кестесі болмаған;
осы тармақта көрсетілген талаптардың анықталған бұзушылықтарын жою кезінде БАЖ операторына бұзушылықтарды жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты береді.
БАЖ операторы анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растағаннан кейін осы тармақтың тоғызыншы абзацында көзделген техникалық қарап-тексеру операторына механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесінің қызметтері көрсетіледі.
53-2. БАЖ операторы көлік құралдарына техникалық қарап-тексеру жүргізу нәтижелері туралы міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне келіп түсетін деректерге аптасына кемінде екі рет объективті мониторинг жүргізу үшін көлік саласындағы салалық қауымдастықтар мен ұйымдар қатарынан, сондай-ақ құқық қорғау органдарының өкілдерімен (келісім бойынша) жұмыс тобын құрады.

54. При соблюдении условий, предусмотренных пунктом 52 настоящих Правил, Оператор ЕИС генерирует для данной версии специализированного программного обеспечения идентификационный ключ для подключения к единой цифровой системе обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. При выявлении несоответствия специализированного программного обеспечения установленным Требованиям Оператор ЕИС исключает возможности передачи данных от данного специализированного программного обеспечения, в единую цифровую систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним.";
приложение 2 к правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 152 "Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения разрешения второй категории, форм разрешений второй категории, правил осуществления разрешительных процедур и правил осуществления деятельности операторов технического осмотра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36132) следующие изменения:
в Правилах осуществления разрешительных процедур и правила осуществления деятельности операторов технического осмотра, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления разрешительных процедур и правил осуществления деятельности операторов технического осмотра ( далее – Правила), разработаны в соответствии со статьями 73, 91 Административного процедурно- процессуального кодекса (далее – АППК), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на деятельность оператора технического осмотра" (далее – государственная услуга).";
подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6) веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

54. Осы Қағидалардың 52-тармағында көзделген талаптарды сақтаған кезде БАЖ операторы мамандандырылған бағдарламалық қамтылымдардың берілген нұсқасы үшін механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне қосу үшін сәйкестендіру кілтін жасайды.";
58-тармақ мынадай редакцияда жызылсын:
"58. Мамандандырылған бағдарламалық қамтылымның белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған кезде БАЖ операторы осы мамандандырылған бағдарламалық қамтылымнан механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне деректерді беру мүмкіндігін болдырмайды.
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Рұқсат беру талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, екінші санаттағы рұқсат алу үшін өтініш нысандарын, екінші санаттағы рұқсат нысандарын, рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру қағидаларын және техникалық қарап-тексеру операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 16 мамырдағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36132 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру қағидаларында және техникалық қарап-тексеру операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Рұқсат беру рәсімдерін және техникалық қарап-тексеру операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73, 91-баптарына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне рұқсат беру" (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для осуществления деятельности на территории Республики Казахстан индивидуальные предприниматели или юридические лица (далее – услугополучатель), направляют через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) в территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель) заявление для получения разрешения на осуществление деятельности оператора технического осмотра по форме согласно приложению 1 к настоящему Приказу с приложением документов, указанных в Перечне и удостоверенных электронной цифровой подписью.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Услугодатель из соответствующих государственных цифровых систем, через шлюз "цифрового правительства" (далее – ШЭП) и из сервиса цифровых документов получает сведения:
1) о государственной регистрации (перерегистрации) услугополучателя в качестве юридического лица либо индивидуального предпринимателя;
2) удостоверяющие право собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства (в случае наличия сведений в ШЭП);
3) о наличии среднего образования (техническое или профессиональное образование).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Разрешительный контроль проводится с применением аудио-, фото-или видеофикасации, записи сохраняются во внутренней цифровой системе услугодателя "портал лицензирования".";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
приложения 1 и 2 к приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 1 к правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 212
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения
обязательного технического
осмотра
механических транспортных
средств
и прицепов к ним, за
исключением
механических транспортных
средств
и прицепов к ним Вооруженных
Сил,
других войск и воинских
формирований
"__" _______ 20__ года №___
Акт проверки диагностических карт
Заседание рабочей группы по проведению мониторинга сведений, предоставленных операторами/центрами/стационарными линиями технического осмотра о результатах проведения обязательного технического осмотра в Единую цифровую систему обязательного технического осмотра" (далее ЕИС "Техосмотр")
В ходе заседания рабочей группы были рассмотрены сведения о результатах проведения обязательного технического осмотра, предоставивших в ЕИС "Техосмотр" следующими операторами/центрами/стационарными линиями технического осмотра:
ЦТО
Номера диакарт
Количество проверенных ДК
Номера ДК с нарушениями
Количество ДК с нарушениями
Тип Нарушения
Статус
1
Скачать
Заключение:
Заключение: в результате проверки, рабочей группой принято решение, что сведения, предоставленные оператором/центром/стационарной линией о результатах проведения обязательного технического осмотра в ЕИС "Техосмотр" от ___ операторов технического осмотра недостоверны.
Итого проверено ___ ДК из них с нарушениями составляет ____ ДК.
Ввиду этого, в уполномоченный орган в сфере технического осмотра Республики Казахстан будет направлено рекомендательное письмо о выявленных признаках нарушений правил проведения технического осмотра.
Члены рабочей группы:
ФИО
Должность
Подпись
1
2
3
Приложение 2 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 212
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан

"5. Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыру үшін дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Тізбеде көрсетілген және электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған құжаттарды қоса бере отырып, осы Бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық қарап-тексеру операторының қызметін жүзеге асыруға рұқсат алу үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдарына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) жібереді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден, "цифрлық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) арқылы және цифрлық құжаттар сервисінен мәліметтер алады:
1) көрсетілетін қызметті алушыны заңды тұлға не дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы;
2) меншік құқығын немесе жалға алу шартын немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шартын (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шартын немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын (ЭҮШ мәліметтері болған жағдайда) куәландыратындар;
3) орта білімнің болуы туралы (техникалық немесе кәсіптік білім).";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Рұқсат беру бақылауы аудио-, фото-немесе бейнетіркеуді қолдана отырып жүргізіледі, жазбалар көрсетілетін қызметті берушінің "лицензиялау порталы" ішкі цифрлық жүйесінде сақталады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2026 жылғы 14 тамыздағы
№ 212
бұйрығына 1-қосымша
Қарулы Күштердің, басқа да
әскерлер мен әскери
құралымдардың механикалық
көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін қоспағанда,
механикалық көлік құралдары
мен олардың тіркемелерін
міндетті техникалық
қарап- тексеруді ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
2-қосымша
20__ жылғы "__" _______ №___
Диагностикалық карталарды тексеру актісі
"Міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай цифрлық жүйесіне" (бұдан әрі – "Техникалық қарап-тексеру" БАЖ) міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу нәтижелері туралы техникалық қарап-тексерудің операторлары/орталықтары/стационарлық желілері ұсынған мәліметтерге мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыс тобының отырысы.
Жұмыс тобының отырысы барысында мынадай операторлар/орталықтар/стационарлық техникалық қарап-тексеру желілері "Техникалық қарап-тексеру" БАЖ-ға ұсынған міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу нәтижелері туралы мәліметтер қаралды:
ТБО
Диакарта нөмірлері
Тексерілген ДК саны
Бұзушылықтары бар ДК нөмірлері
Бұзушылықтары бар ДК саны
Бұзушылық түрі
Мәртебесі
1
Қорытынды:
Қорытынды: Тексеру нәтижесінде жұмыс тобы оператор/орталық/стационарлық желі техникалық қарап-тексеру операторларынан "Техникалық қарап-тексеру" БАЖ-да міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу нәтижелері туралы ұсынған мәліметтердің дәйексіз екендігі туралы шешім қабылдады.
Барлығы _ _ _ ДК тексерілді, оның ішінде бұзушылықтар ____ ДК құрайды.
Осыған орай, Қазақстан Республикасының техникалық қарап-тексеру саласындағы уәкілетті органына техникалық қарап-тексеру жүргізу қағидаларын бұзудың анықталған белгілері туралы ұсыныс хат жіберілетін болады.
Жұмыс тобының мүшелері:
ТАӘ
Лауазымы
Қолы
1
2
3
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2026 жылғы 14 тамыздағы
№ 212
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының

от 16 мая 2025 года
№ 152
Форма
Заявление для получения разрешения на осуществление деятельности оператора технического осмотра
В ________________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
Адрес юридического лица ________________________________________ (почтовый индекс, страна, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________
телефоны ______________________________________________________
1. Сведения о недвижимом имуществе для открытия стационарной линии технического осмотра. Помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства:
Сведения о регистрации объекта недвижимости (производственной базы):
1) Кадастровый номер ___________________________________________
2) Местоположение _____________________________________________
3) Номер договора об аренде______________________________________
4) Дата договора об аренде ______________ (указывается срок договора)
2. Сведения о транспортном средстве для открытия мобильной линии технического осмотра государственный номер автотранспортного средства и марка автомобиля.
3. Станция оснащена необходимым оборудованием для выполнения заявленного вида деятельности:
роликовый тормозной стенд;
люфтомер; газоанализатор и дымомер;
электронный прибор проверки света фар;
тестер для проверки люфтов в деталях рулевого управления и подвески;
линейка; рулетка; штангенциркуль; секундомер; прибор для проверки герметичности газовой системы питания транспортных средств;
прибор для проверки светопропускания стекол;
шумомер.
имеется, описание________________________________________________
4. Наличие квалифицированного персонала для работы на применяемом оборудовании согласно штатного расписания предприятия:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
2) работает в данной организации с __________ (указать число, месяц, год)
3) аттестован, обучен на предприятии (дата, месяц, год) _______________
5. Недвижимое здание с оборудованием, соответствующее требованиям СТ РК 1811-2018 "Автомототранспортные средства" "Обязательный технический осмотр" при открытии стационарной линии технического осмотра (с приложением в количестве 10 фотографий здания с наружи и внутри).
6. Транспортное средство с оборудованием, соответствующее требованиям СТ РК 1811 при открытии мобильной линии технического осмотра (с приложением в количестве 10 фотографий с наружи и внутри). имеется, описание ________________________________________________

2025 жылғы 16 мамырдағы
№ 152
бұйрығына 1-қосымша
Нысан
Техникалық қарап-тексеру операторларының қызметін жүзеге асыруға рұқсат алу үшін өтініш
________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
Заңды тұлғаның мекенжайы ____________________________________________ (пошта индексі, ел, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі (стационарлық үй-жай)
Электрондық пошта______________________________________________
Телефон________________________________________________________
1. Стационарлық желі техникалық қарап-тексеру желісін ашуға арналған жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер:
Меншік құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар немесе жалға алу шарты немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шарты (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты:
Жылжымайтын мүлік объектісін (өндірістік базаны) тіркеу туралы мәліметтер:
1) Кадастрлық нөмір _____________________________________________
2) Орналасқан жері_______________________________________________
3) Жалдау туралы шарттың нөмірі: ______________________________________
4) Жалдау туралы шарттың күні_________________(шарттың мерзімі көрсетіледі)
2. Техникалық байқаудың ұтқыр желісін ашуға арналған көлік құралы туралы мәліметтер автокөлік құралының мемлекеттік нөмірі және автомобиль маркасы.
3. Станция мәлімделген қызмет түрін орындау үшін қажетті жабдықтармен жабдықталған:
роликті тежегіш стенді;
люфтомер;
газ анализаторы және түтін өлшегіш;
фаралардың жарығын тексерудің электронды құралы;
руль мен суспензия бөлшектеріндегі ойынды тексеруге арналған тестер;
сызғыш;
рулетка;
штангенциркуль;
секундомер;
көлік құралдарының газбен қоректендіру жүйесінің герметикалығын тексеруге арналған аспап;
әйнектің жарық өткізгіштігін тексеруге арналған аспап;
шу өлшегіш
сипаттамасы, бар _______________________________________________
4. Кәсіпорынның штат кестесіне сәйкес қолданылатын жабдықта жұмыс істеу үшін білікті персоналдың болуы:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________
2) осы ұйымда __ бастап жұмыс істейді (күнін, айын, жылын көрсету)
3) аттестатталған, кәсіпорында оқытылған (күні, айы, жылы) ___________
5. Стационарлық техникалық қарап-тексеру желісін ашу кезінде "Міндетті техникалық қарап-тексеру" "Автомотокөлік құралдары" ҚР СТ 1811-2018 талаптарына сәйкес келетін жабдығы бар жылжымайтын ғимарат (ғимараттың сыртынан және ішінен 10 фотосурет санымен қоса).
6. Техникалық қарап-тексеру ұтқыр желісін ашу кезінде "Міндетті техникалық қарап-тексеру" "Автомотокөлік құралдары" ҚР СТ 1811-2018 талаптарына сәйкес келетін жабдығы бар көлік құралы (сыртынан және ішінен 10 фотосурет санымен қоса).
Сипаттамасы, бар _______________________________________________

7. Наличие и достоверность предоставленных документов подтверждает заявитель.
8. Услугополучатель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при выдаче разрешения. _______________________________________________________________
Руководитель _______ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" _________ 20 _____года
Приложение 3 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 212
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 16 мая 2025 года № 152
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им
1
Требования включает наличие
Соответствие требованиям
Примечание
2
для юридических лиц и индивидуальным предпринимателям - помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства, соответствующего стандартам организации обязательного технического осмотра
недвижимое имущество должно соответствовать требованиям СТ РК 1811–2018 "Автомототранспортные средства" "Обязательный технический осмотр"
сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из цифровой системой "Единый государственный кадастр недвижимости", интегрированной базой данных "Е лицензирование", за исключением договоров аренды, договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), договоров доверительного управления имуществом, договора государственно-частного партнерства заключенных на срок менее одного года, которые предоставляются в виде электронной копии документа
3
для юридических лиц и индивидуальным предпринимателям – функционирующего оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, транспортных и других средств (при необходимости), согласно стандартам организации обязательного технического осмотра
оборудование должно соответствовать требованиям СТ РК 1811-2018 "Автомототранспортные средства" "Обязательный технический осмотр"
4
квалифицированного работника оператора технического осмотра, осуществляющий проведение обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним
работник должен иметь среднее образование (техническое или профессиональное образование), или сертификат об окончании курса специалиста технического осмотра

7. Ұсынылған құжаттардың болуын және дұрыстығын өтініш беруші растайды.
8. Көрсетілетін қызметті алушы рұқсат беру кезінде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, цифрлық жүйелердегі қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
_______________________________________________________________
Басшы _________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Толтыру күні: "___" _________ 20 _____жыл
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2026 жылғы 14 тамыздағы
№ 212
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 16 мамырдағы
№ 152
бұйрығына 2-қосымша
Рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
1
Талаптарға мыналар кіреді
Талаптарға сәйкестігі
Ескерту
2
заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін-меншік құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар немесе жалға алу шарты немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шарты (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару немесе міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру стандарттарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
жылжымайтын мүлік ҚР СТ 1811-2018 "Автомотокөлік құралдары" "Міндетті техникалық қарап-тексеру" талаптарына сәйкес болуы тиіс
меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші жалға алу шарттарын, жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шартын (несие), мүлікті сенімгерлік басқару шарттарын, бір жылдан кем мерзімге жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын қоспағанда, "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" цифрлық жүйесінен, "Е лицензиялау" интеграцияланған дерекқорынан алады, олар құжаттың электрондық көшірмесі түрінде
3
міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін – жұмыс істеп тұрған жабдықтар, аппаратуралар мен құралдар, аспаптар, Көлік және басқа да құралдар (қажет болған жағдайда)
Жабдық ҚР СТ 1811-2018 "Автомотокөлік құралдары" "Міндетті техникалық қарап-тексеру" талаптарына сәйкес болуы тиіс
4
механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелеріне міндетті техникалық қарап-тексеру жүргізуді жүзеге асыратын техникалық байқау операторының білікті қызметкері
қызметкердің орта білімі (техникалық немесе кәсіптік білімі) немесе техникалық байқау маманы курсын аяқтағаны туралы сертификаты болуы керек

сведения о среднем образовании услугодатель получает из цифровой системы Министерства просвещения Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц, окончивших до 2015 года, а также лица окончивших за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют электронную копию документа об образовании
5
оборудования и средства измерений:
роликовый тормозной стенд;
люфтомер;
газоанализатор и дымомер;
электронный прибор проверки света фар;
тестер для проверки люфтов в деталях рулевого управления и подвески;
линейка;
рулетка;
штангенциркуль;
секундомер;
прибор для проверки герметичности газовой системы питания транспортных средств;
прибор для проверки светопропускания стекол;
шумомер
оборудование должно соответствовать требованиям СТ РК 1811-2018 "Автомототранспортные средства" "Обязательный технический осмотр"
все оборудования должны иметь сертификаты о поверке, которые предоставляются в виде электронной копии документа
Приложение 4 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 212
Приложение 1
к Правилам осуществления
разрешительных
процедур и правила
осуществления деятельности
операторов технического
осмотра
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на деятельность оператора технического осмотра"
1
Наименование государственной услуги
"Выдача разрешения на деятельность оператора технического осмотра".
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя, соуслугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием и выдача через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
С момента сдачи пакета документов выдача разрешения на деятельность оператора технического осмотра либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – 8 (восемь) рабочих дня
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Разрешение на деятельность оператора технического осмотра либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

орта білім туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші 2015 жылға дейін бітірген адамдарды, сондай-ақ білім туралы құжаттың электрондық көшірмесін ұсынатын Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде бітірген адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің цифрлық жүйесінен (2015 жылдан бастап мәліметтерді) алады
5
жабдықтар мен өлшеу құралдары:
роликті тежегіш стенді;
люфтомер;
газ анализаторы және түтін өлшегіш;
фаралардың жарығын тексерудің электронды құралы;
руль мен суспензия бөлшектеріндегі ойынды тексеруге арналған тестер;
сызғыш;
рулетка;
штангенциркуль;
секундомер;
көлік құралдарының газбен қоректендіру жүйесінің герметикалығын тексеруге арналған аспап;
әйнектің жарық өткізгіштігін тексеруге арналған аспап;
шу өлшегіш
Жабдық ҚР СТ 1811-2018 "Автомотокөлік құралдары" "Міндетті техникалық қарап-тексеру" талаптарына сәйкес болуы тиіс
барлық жабдықта құжаттың электрондық көшірмесі түрінде ұсынылатын тексеру сертификаттары болуы керек
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 14 августа 2026 года
№ 212
бұйрығына 4-қосымша
Рұқсат беру рәсімдерін
жүзеге асыру қағидалары
және техникалық қарап-тексеру
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
"Техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне рұқсат беру"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің, көрсетілетін қызметті бірлесіп берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы қабылдау және беру
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне рұқсат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап – 8 (сегіз) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне рұқсат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Для инспекций транспортного контроля по городу Шымкент, Жамбылской, Северо-Казахстанской, Западно-Казахстанской и Акмолинской областям режим работы:
с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) Заявление в электронной форме, удостоверенное электронной цифровой подписью.
2) Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им согласно приложению 2 к приказу.
3) Сведения о документах удостоверения личности, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, недвижимости находящего на праве собственности, о наличии среднего образования (техническое или профессиональное образование) содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз цифрового правительства.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін. Ақмола, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Солтүстік Қазақстан облыстары және Шымкент қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциялары үшін жұмыс режимі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген орны бойынша көрсетіледі
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық нысандағы өтініш.
2) Бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
3) Жеке куәлік құжаттары, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер, мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған орта білімнің (техникалық немесе кәсіптік білімнің) болуы туралы меншік құқығындағы жылжымайтын мүлікті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден цифрлық үкіметтің шлюзі арқылы алады
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының зандарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімнің болмауы