"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу және "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысының құрылымдық элементінің қолданысын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 31 шілдедегі № 94 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 тамызда № 39475 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 1 қазанға дейін қоса алғанда "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37562 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларға 1-қосымшаның "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" (индексі – 700-N(D), кезеңділігі – күн сайын, ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірменің 20-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төрағасының міндетін атқарушы
А. Баймагамбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының

О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка и приостановлении действия структурного элемента постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 июля 2026 года № 94. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2026 года № 39475
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка.
2. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 1 октября 2026 года включительно действие пункта 20 пояснений по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (индекс – 700-N(D), периодичность – ежедневная, ежемесячная) приложения 1 к Правилам представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37562).
Исполняющий обязанности Председателя
Национального Банка Республики Казахстан
А. Баймагамбетов
СОГЛАСОВАНО
Бюро       национальной       статистики
Агентства       по       стратегическому
планированию       и       реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство      Республики       Казахстан
по       регулированию       и       развитию
финансового рынка
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

2026 жылғы 31 шілдедегі
№ 94 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Ұлттық пошта операторының, ипотекалық ұйымдардың және агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беруді жүзеге асыратын, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдардың пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37493 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық пошта операторының, ипотекалық ұйымдардың және агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беруді жүзеге асыратын, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдардың пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. Жүйеде есептілікті жүктеу кезінде автоматтандырылған нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылау нәтижесі бойынша қателер анықталған жағдайда Жүйе есептілікті қабылдамайды.";
1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-қосымша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37562 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларында:

от 31 июля 2026 года
№ 94
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 79 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты, ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37493) следующие изменения:
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты, ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Отчетность представляется в электронной форме посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Система), представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке отчетности в Системе осуществляется автоматизированный внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок по результатам внутриформенного контроля, отчетность Системой не принимается.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка (далее – Перечень), текст на казахском языке не меняется;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37562) следующие изменения:
в Правилах представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", утвержденных указанным постановлением:

1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса, оны ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін болатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. Жүйеде есептілікті жүктеу кезінде автоматтандырылған нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылау нәтижесі бойынша қателер анықталған жағдайда Жүйе есептілікті қабылдамайды.";
4 және 5-тармақтар алып тасталсын;
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ақпаратты мәмілелерге дейін нақтылау көзделетін нысандарда есеп беретін банктің цифрлық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің жолында мәтіндік деректер форматы болады және мәтіндік және сандық элементтер қамтылуы мүмкін.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын ұсынады, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын, айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы жиырма бесінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қосылмайды;";

пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Правила представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления, включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – банки) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. Отчетность представляется в электронной форме посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Система), представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке отчетности в Системе осуществляется автоматизированный внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок по результатам внутриформенного контроля, отчетность Системой не принимается.";
пункты 4 и 5 исключить;
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в цифровой системе отчитывающегося банка. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее двадцать пятого января года, следующего за завершенным финансовым годом;";

15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын ұсынады, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын, айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы жиырма бесінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қосылмайды;";
16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы жиырма бесінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;";
1-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшада:
"Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп" (индексі – OTC-1, кезеңділігі – күн сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 және 4.1-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесіне сәйкес көрсетіледі.";
9-тармақтың екінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, ал банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша банк беретін баламалы сәйкестендіру нөмірі.";
3-қосымшада:
"Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" (индексі – 700DF, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее двадцать пятого января года, следующего за завершенным финансовым годом;";
подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее двадцать пятого января года, следующего за завершенным финансовым годом;";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
в приложении 2:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой (индекс – OTC-1, периодичность – ежедневная)":
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В строках 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 и 4.1 значения указываются в соответствии с Системным перечнем данных.";
абзац третий части второй пункта 9 изложить в следующей редакции:
"по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, а при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, который присваивается банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".";
в приложении 3:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний (индекс – 700DF, периодичность – ежемесячная)":
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 1-жолда Деректердің жүйелік тізбесінен Үлгі шот жоспарының төрт таңбалы шот нөмірі көрсетіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта теңгедегі сома көрсетіледі.";
4-қосымшада:
"Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп" (индексі – ADD-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 1-жолда мән Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
9. 8713 және 8714-кодтар бойынша деректерді "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-тарауында көзделген қызметті жүзеге асыратын ислам банктері ғана көрсетеді. 8713 және 8714-кодтар бойынша күн (кезең) соңындағы сома Үлгі шот жоспарының 1426 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке қойылатын талаптар" және 1427 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек" баланстық шоттары бойынша қалдықтар сомасына сәйкес келеді.";
26-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. 8745 және 8746-кодтар бойынша "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептiлiкті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) сәйкес пайда мен шығын туралы есептің/жиынтық кіріс туралы есептің "Клиенттердің қарыздары бойынша есептелген пайыздық кіріс" бабы бойынша тиісті күнге тоқсан сайынғы және жыл сайынғы жеке қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада ашып көрсетілетін "Заңды тұлғалардың клиенттеріне қарыздар бойынша есептелген пайыздық кіріс" және "Жеке тұлғалардың клиенттеріне қарыздар бойынша есептелген пайыздық кіріс" көрсетіледі.

"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета Типового плана счетов из списка Системного перечня данных".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В строке 5 указывается сумма в теңге в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
в приложении 4:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об отдельных показателях деятельности банка (индекс – ADD-1, периодичность – ежемесячная)":
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2. Форма составляется банками второго уровня по состоянию на конец каждого рабочего дня отчетного месяца и представляется ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В строке 1 значение выбирается из Системного перечня данных.
9. Данные по кодам 8713 и 8714 указываются только исламскими банками, осуществляющими деятельность, предусмотренную главой 7 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан". Сумма на конец дня (периода) по кодам 8713 и 8714 соответствует сумме остатков по балансовым счетам 1426 "Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности" и 1427 "Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности" Типового плана счетов.";
пункт 26 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"26. По кодам 8743 и 8744 указываются суммы активов и обязательств соответственно по резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, в теңге и иностранной валюте.
Суммы по кодам 8743 и 8744 включают активы и обязательства до востребования.";
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"27. По кодам 8745 и 8746 указываются показатели "Процентные доходы, начисленные по займам клиентам юридических лиц" и "Процентные доходы, начисленные по займам клиентам физических лиц", раскрываемые в пояснительной записке к ежеквартальной и ежегодной отдельной финансовой отчетности на соответствующую дату по статье "Процентные доходы, начисленные по займам клиентам" отчета о прибылях и убытках/отчета о совокупном доходе согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями и отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504).

28. 8747, 8748, 8749 және 8750-кодтар бойынша "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептiлiкті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) сәйкес ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есептің (не тікелей ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепте) тиісінше "Клиенттерге қарыздардан алынған пайыздық кіріс", "Операциялық қызметтен операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі ақша ағындары" және "Төленген корпоративтік табыс салығы" баптары бойынша тиісті күнге тоқсан сайынғы және жыл сайынғы жеке қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада ашып көрсетілетін "Заңды тұлғалардың клиенттеріне қарыздардан алынған пайыздық кіріс", "Жеке тұлғалардың клиенттеріне қарыздардан алынған пайыздық кіріс", "Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түскен ақша ағындары" және "Төленген корпоративтік табыс салығы" көрсеткіштері көрсетіледі.";
5-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымшада:
"Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" (индексі – PORTF-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 1-кестенің 1, 3, 4 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) – орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің Деректердің жүйелік тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

28. По кодам 8747, 8748, 8749 и 8750 указываются показатели "Процентные доходы, полученные от займов клиентам юридических лиц", "Процентные доходы, полученные от займов клиентам физических лиц", "Денежные потоки от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах" и "Корпоративный подоходный налог уплаченный", соответственно, раскрываемые в пояснительной записке к ежеквартальной и ежегодной отдельной финансовой отчетности на соответствующую дату по статьям "Процентные доходы, полученные от займов клиентам", "Денежные потоки от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах" и "Корпоративный подоходный налог уплаченный" отчета о движении денежных средств (либо непосредственно в отчете о движении денежных средств) согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями и отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504).";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
в приложении 6:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг (индекс – PORTF-1, периодичность – ежемесячная)":
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В строках 1, 3, 4 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В строках 1 Таблицы 1 и Таблицы 2 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Системный перечень данных ценных бумаг и эмитентов ведется Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. 1-кестенің 2-жолында есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының цифрлық жүйесінде транзакцияның бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін транзакция референсі (коды) көрсетіледі.";
12-тармақ алып тасталсын;
15-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және мемлекеттер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингтік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38437 болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.";
7-қосымшада:
"Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" (индексі – INVEST-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақтың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
9. 1-жолда есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының цифрлық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.";
10-тармақтың екінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.";
11-тармақтың үшінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-қосымшада:
"Басқа да жіктелетін активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп" (индексі – DEBTORS-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Басқа да жіктелетін активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп" (индексі – DEBTORS-1, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. В строке 2 Таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в цифровой системе отчитывающегося банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 12 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"15. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в теңге (эквивалент стоимости в теңге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату транзакции.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. В строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 апреля 2026 года № 64 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и государств, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38437)."
в приложении 7:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц (индекс – INVEST-1, периодичность – ежемесячная)":
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из Системного перечня данных.
9. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в цифровой системе отчитывающегося банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
абзац третий части второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".";
часть третью пункта 11 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в теңге.";
в приложении 8:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах (индекс – DEBTORS-1, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)":
в заголовок на казахском языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.";
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. 2-кестенің 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.";
15-тармақтың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлға үшін – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – баламалы сәйкестендіру нөмірі);";
9-қосымшада:
"Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" (индексі – LOANS-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. 10-жолда кепіл болған кезде Деректердің жүйелік тізбесінен берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. 14-жолда "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген) (бұдан әрі Қағидалар) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш Қағидаларға сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.";
10-қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрышына мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
10-қосымша";
"Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" (индексі – AFFIL-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из Системного перечня данных.";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных.";
абзац второй части второй пункта 15 изложить в следующей редакции:
"для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);";
в приложении 9:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним (индекс – LOANS-1, периодичность – ежемесячная)":
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из Системного перечня данных.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из Системного перечня данных, соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994) (далее – Правила).
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Правилами.";
в приложении 10:
в правый верхний угол вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними (индекс – AFFIL-1, периодичность – ежемесячная)":
заголовок изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Отчет о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними (индекс – AFFIL-1, периодичность – ежемесячная)";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 1-кестенің 1.1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 және 5.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тұлғаның екінші деңгейдегі банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысуының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабына сәйкес айқындалады.";
10-тармақтың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлға үшін – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – баламалы сәйкестендіру нөмірі);";
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"14. 2-кестеде "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін, олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндеріне сәйкес есептелетін банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы екінші деңгейдегі банктің реттеушілік меншікті капиталының мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз асатын немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтер мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз асатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. В строках 1.1, 5 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из Системного перечня данных.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Признак связанности лица с банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется в соответствии со статьей 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";
абзац второй части второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);";
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера регуляторного собственного капитала банка второго уровня или 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемого в соответствии с Предельными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502)."
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. 2-кестенің 2.1-жолында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының цифрлық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.";
26-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-кестенің 1-жолы Деректердің жүйелік тізбесіне сәйкес:";
11-қосымшада:
"Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" (индексі – 1-RESDEP, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдап алынады.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. 3.4-жолда есепті кезеңдегі шоттарға, резидент-клиенттердің салымдарына түскен түсімдер сомасы бойынша орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі. Есептеу үшін тиісті шарттарда көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады. Клиенттердің шоттарына, салымдарына түскен түсімдер сомасына банк шоттар, салымдар бойынша төлеген сыйақы сомасы кірмейді.
12. 3.5-жолда банк шот, салым бойынша төлеген сыйақы сомасынан басқа барлық толықтыру операциялары бойынша есепті кезеңдегі шот, салым бойынша түсім сомасы көрсетіледі.
3.6-жолда шотты, салымды ішінара алу немесе алып қою (жабу) операциялары бойынша есепті кезеңдегі шот, салым бойынша шығынға жазу сомасы көрсетіледі.";
12-қосымшада:
"Тартылған ақшаның негізгі қаражат көздері туралы есеп" (индексі – FUND-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
7-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в цифровой системе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
абзац первый части второй пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Строка 1 Таблицы 3 заполняется в соответствии с Системным перечнем данных:";
в приложении 11:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов (индекс – RESDEP-1, периодичность – ежемесячная)":
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из Системного перечня данных.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. В строке 3.4 отражаются средневзвешенные ставки вознаграждения по суммам поступлений на счета, вклады клиентов-резидентов за отчетный период. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах. Сумма поступлений на счета, вклады клиентов не включает суммы вознаграждения, выплаченные банком по счетам, вкладам.
12. В строке 3.5 указывается сумма поступления по счету, вкладу за отчетный период по всем операциям пополнения, кроме суммы вознаграждения, выплаченного банком по счету, вкладу.
В строке 3.6 указывается сумма выбытия по счету, вкладу за отчетный период по операциям частичного снятия или изъятия (закрытия) счета, вклада.";
в приложении 12:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег (индекс – FUND-1, периодичность – ежемесячная)":
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"7. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан - физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) банка перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов теңге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) банка, сформированного по убыванию суммы обязательств.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:

"9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 және 3-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдап алынады.";
13-тармақтың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлға үшін – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – баламалы сәйкестендіру нөмірі);";
13-қосымша Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
15-қосымшада:
"Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" (индексі – CASH-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта көрсетіледі.";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының цифрлық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 1 және 2-кестелердің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйеде есеп жолының сәйкестендіргіші болатын референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін бірегей болып табылады.
9. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
1-кестенің 2-жолында және 2-кестенің 2-жолында өңірлер облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.";
16-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
17-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
18-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
19-қосымша Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

"9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из Системного перечня данных.";
абзац второй части второй пункта 13 изложить в следующей редакции:
"для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);";
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 8 к Перечню;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 9 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
в приложении 15:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях с наличными деньгами (индекс – CASH-1, периодичность – ежемесячная)":
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числовом формате с двумя знаками после запятой.";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с цифровой системой банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется выдача наличных денег.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в цифровой системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
В строке 2 таблицы 1 и в строке 2 таблицы 2 регионы заполняются на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО).";
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 10 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 17 изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 18 изложить в редакции согласно приложению 12 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 19 изложить в редакции согласно приложению 13 к Перечню.

3. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 100 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) (бұдан әрі – банктер), банк конгломераттарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, кезеңділігін және ұсыну мерзімін қоса алғанда, пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін болатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) арқылы электрондық түрде ұсынылады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілік Ұлттық Банкке банк холдингі мәртебесі жойылғанға дейін не еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банктің қызметі тоқтатылғанға дейін автоматтандырылған цифрлық шағын жүйе арқылы электрондық түрде ұсынылады.";

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 100 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37679) следующие изменения:
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), банковскими конгломератами, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), банковскими конгломератами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) (далее – банки), банковскими конгломератами в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки ее представления.
2. Отчетность представляется в электронной форме посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов банковскими конгломератами в Национальный Банк представляется в электронной форме посредством автоматизированной цифровой подсистемы до утраты статуса банковского холдинга либо прекращения деятельности банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга.";

4. "Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 101 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37695 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидаларында:
2-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің, екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының есептілігі Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін болатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы, сондай-ақ жеке тұлға электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық түрде сақталады.";
1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5-қосымша Тізбеге 53-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша Тізбеге 54-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
10-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
11-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12-қосымша Тізбеге 55-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша Тізбеге 56-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша Тізбеге 57-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 101 "Об утверждении Правил представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37695) следующие изменения:
в Правилах представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
части первую и вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Отчетность крупного участника банка второго уровня, банковского холдинга, банка второго уровня, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем представляется в Национальный Банк в электронной форме посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
Отчетность, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, а также физическим лицом посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронной форме.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 59 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 60 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 61 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 62 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 63 к Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 64 к Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 65 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 66 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 67 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 68 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 69 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 70 к Перечню;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 71 к Перечню;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 72 к Перечню.

5. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37699 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін болатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. Жүйеде есептілікті жүктеу кезінде автоматтандырылған нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылау нәтижесі бойынша қателер анықталған жағдайда Жүйе есептілікті қабылдамайды.";
4 және 5-тармақтар алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылау көзделетін нысандарда есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның цифрлық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің жолында мәтіндік деректер форматы болады және мәтіндік және (немесе) сандық элементтер қамтылады.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылау көзделмейтін нысандарда референс ретінде ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі, ол мынадай тәртіпте қалыптастырылады:
алғашқы сегіз символ – "ЖЖЖЖААКК" форматындағы есепті күн, мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "АА" – ай, "КК" – күн;
бір символ – белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты символ – реттік нөмір (000001 бастап 999999 дейін).
Есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның цифрлық жүйесінде мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) болмаған кезде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдаланады.";
1-қосымша Тізбеге 58-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-қосымша Тізбеге 59-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша Тізбеге 60-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша Тізбеге 61-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша Тізбеге 62-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37699) следующие изменения:
в Правилах представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Отчетность представляется в электронной форме посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Система), представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке отчетности в Системе осуществляется автоматизированный внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок по результатам внутриформенного контроля, отчетность Системой не принимается.";
пункты 4 и 5 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в цифровой системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и содержит текстовые и (или) числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов - отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в цифровой системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, референса (кода) сделки (транзакции) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, используется алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 73 к Перечню;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 74 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 75 к Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 76 к Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 77 к Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 78 к Перечню;

7-1-қосымшада:
"Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" (индексі – 6-BSA, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта теңгедегі сома көрсетіледі.";
8-қосымша Тізбеге 63-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымшада:
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" (индексі – 8-AFFIL, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 1-кестенің 1.1 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 және 5.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдап алынады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның цифрлық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. 2-кестенің 5.2 және 5.3-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдап алынады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомасы және есепті күнге олардың тиісті құны бойынша мәндері есепке алынады.
Егер құны бойынша мәні нөлге тең болса, 2-кестенің 5.1, 5.2 және 5.3-жолдары бойынша көрсеткіштер берілмейді.
25. 2-кестенің "кіріс, шығыс" 5.1-жолында құндық көрсеткіштің түрін таңдау кезінде 5.3-жолда тиісті баланстық шоттар мен сыныптарда көрсетілген есепті күнгі мәміле бойынша пайыздық кірістің, шығыстың сомасы көрсетіледі.";
10-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
11-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12-қосымша Тізбеге 64-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

в приложении 7-1:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых счетах (индекс – 6 - BSA, периодичность – ежемесячно)":
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В строке 5 указывается сумма в теңге в числовом формате числа с двумя знаками после запятой.";
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 79 к Перечню;
в приложении 9:
в пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними (индекс – 8-AFFIL, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)":
пункт 2 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2. Форма составляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В строках 1.1 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из Системного перечня данных.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в цифровой системе организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных, на которых учитываются суммы сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ней особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
25. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах и классах.";
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 80 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 81 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 82 к Перечню.

"Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) бекітілген Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) 9-тармағына сәйкес Ұйымның сатып алынған меншікті борышын шегергенде ипотекалық ұйымның және агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беруді жүзеге асыратын, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымының (бұдан әрі – Ұйым) реттелген борышы
12
Материалдық емес активтер
13
Саудаға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды қосқанда, эмитенттің акцияларына инвестициялар және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестері, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышы
14
Ұйымның меншікті капиталы
15
Ұйымның бірінші деңгейдегі капиталы
16
Ұйымның екінші деңгейдегі капиталы
17
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер
18
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер
19
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергендегі активтер
20
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1
21
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-2
22
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті k1-3
23
Операциялық тәуекел
24
Соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа шамасы
25
Пруденциялық нормативтердің 4-тарауына сәйкес Ұйымның алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының жиынтық берешегі
26
Бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициенті k2
27
Ұйымның несие портфелі
28
Меншікті капиталдың мөлшерінен 8 (сегіз) еседен астам аспайтын несие портфелінің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
29
Өтімділігі жоғары активтерді қосқанда, қалған өтеу мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын активтер сомасы
30
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелерді қоса алғанда, қалған өтеу мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын міндеттемелер сомасы
31
Қысқамерзімді өтімділік коэффициенті k3
32
Ұйымда есепті кезең ішінде кредиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелердің болуы (Иә/Жоқ)
33
Бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
34
Бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті k4
35
k5 коэффициентінің есебіне қосылатын бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер
36
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Ұйымды капиталдандыру коэффициенті k5
37
k6 коэффициенті есебіне қосылатын бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер және борыштық бағалы қағаздар
38
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Ұйымды капиталдандыру коэффициенті k6
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы,         телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" (индексі – 3-Prud_IO_APK, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Субординированный долг ипотечной организации и организации, осуществляющей кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которой прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу (далее - Организация) за минусом выкупленного собственного долга Организации в соответствии с пунктом 9 Пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788 (далее - Пруденциальные нормативы)
12
Нематериальные активы
13
Инвестиции в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица
14
Собственный капитал Организации
15
Капитал первого уровня Организации
16
Капитал второго уровня Организации
17
Активы, взвешенные по степени кредитного риска
18
Условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
19
Активы, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
20
Коэффициент достаточности собственного капитала k1
21
Коэффициент достаточности собственного капитала k1-2
22
Коэффициент достаточности собственного капитала k1-3
23
Операционный риск
24
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года
25
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков по любому виду обязательств перед Организацией согласно главе 4 Пруденциальных нормативов
26
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков) k2
27
Ссудный портфель Организации
28
Коэффициент максимального размера ссудного портфеля, не превышающий размер собственного капитала более чем в 8 (восемь) раз
29
Сумма активов с оставшимся сроком погашения не более 3 (трех) месяцев, включая высоколиквидные активы
30
Сумма обязательств с оставшимся сроком погашения не более 3 (трех) месяцев, включая обязательства до востребования
31
Коэффициент краткосрочной ликвидности k3
32
Наличие у Организации в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами (Да/Нет)
33
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами
34
Коэффициент максимального лимита краткосрочных обязательств перед нерезидентами k4
35
Обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет коэффициента k5
36
Коэффициент капитализации Организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k5
37
Обязательства перед нерезидентами и долговые ценные бумаги, включаемые в расчет коэффициента k6
38
Коэффициент капитализации Организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k6
Наименование ____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о выполнении пруденциальных нормативов (индекс – 3-Prud_IO_APK, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
3. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) сәйкес толтырылады.
6. 1, 2 және 3-жолдардың 3-бағанында Ұйымның жарғылық капиталының сомасы сатып алынған меншікті акциялар шегеріле отырып көрсетіледі.
7. 4-жолдың 3-бағанында Ұйымның қосымша капиталының сомасы көрсетіледі.
8. 5-жолдың 3-бағанында Ұйымның өткен жылдардағы бөлінбеген таза кірісінің (өткен жылдардағы шығыны) сомасы көрсетіледі.
9. 6-жолдың 3-бағанында Ұйымның өткен жылдардағы кірісі есебінен қалыптастырылған қорлардың, резервтердің сомасы көрсетіледі.
10. 7-жолдың 3-бағанында Ұйымның ағымдағы жылғы бөлінбеген таза кірісінің (шығыны) сомасы көрсетіледі.
11. 8-жолдың 3-бағанында Ұйымның негізгі құрал-жабдықтарын және бағалы қағаздарын қайта бағалау сомасы көрсетіледі.
12. 9 және 10-жолдардың 3-бағанында Ұйымның меншікті капиталды есептеуге қосылатын және қосылмайтын жалпы резервтерінің (провизияларының) сомасы көрсетіледі.
13. 11-жолдың 3-бағанында Пруденциялық нормативтердің 9-тармағына сәйкес есептелген Ұйымның реттелген борышы бойынша сома көрсетіледі.
14. 12-жолдың 3-бағанында Ұйымның материалдық емес активтерінің сомасы көрсетіледі.
15. 13-жолдың 3-бағанында сатуға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды және Ұйымның заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышын қоса алғанда, эмиттенттің акцияларына Ұйым инвестицияларының сомасы көрсетіледі.
16. 14, 15 және 16-жолдардың 3-бағанында Пруденциялық нормативтердің 6, 7, 8-тармақтарына сәйкес есептелген Ұйымның меншікті капиталының, бірінші және екінші деңгейдегі капиталының сомасы толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
3. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788) (далее – Пруденциальные нормативы).
6. В графе 3 строк 1, 2 и 3 указываются суммы уставного капитала Организации, за минусом собственных выкупленных акций.
7. В графе 3 строки 4 указывается сумма дополнительного капитала Организации.
8. В графе 3 строки 5 указывается сумма нераспределенного чистого дохода прошлых лет (убытков прошлых лет) Организации.
9. В графе 3 строки 6 указывается сумма фондов, резервов, сформированных за счет дохода прошлых лет Организации.
10. В графе 3 строки 7 указывается сумма нераспределенной чистой прибыли (убытка) текущего года Организации.
11. В графе 3 строки 8 указывается сумма переоценки основных средств и ценных бумаг Организации.
12. В графе 3 строк 9 и 10 указываются суммы общих резервов (провизий) Организации, включаемых и не включаемых в расчет собственного капитала.
13. В графе 3 строки 11 указывается сумма по субординированному долгу Организации, рассчитанного в соответствии с пунктом 9 Пруденциальных нормативов.
14. В графе 3 строки 12 указывается сумма нематериальных активов Организации.
15. В графе 3 строки 13 указывается сумма инвестиций Организации в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия Организации в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица.
16. В графе 3 строк 14, 15 и 16 заполняются суммы собственного капитала, капитала первого и второго уровней Организации, рассчитанного в соответствии с пунктами 6, 7 и 8 Пруденциальных нормативов.

1) Америка Құрама Штаттары (Америкалық Виргин аралдары, Гуам аралы және Пуэрто-Рико достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
2) Андорра Князьдігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары достастығы;
5) Барбадос мемлекеті;
6) Бахрейн мемлекеті;
7) Белиз мемлекеті;
8) Бруней Даруссалам мемлекеті;
9) Біріккен Араб Әмірліктері (Дубай қаласы аумағы бөлігінде ғана);
10) Вануату Республикасы;
11) Гватемала Республикасы;
12) Гренада мемлекеті;
13) Джибути Республикасы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдары аумағы бөлігінде ғана);
16) Индонезия Республикасы;
17) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
18) Кипр Республикасы;
19) Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
20) Коста-Рика Республикасы;
21) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
22) Либерия Республикасы;
23) Лихтенштейн Князьдігі;
24) Маврикий Республикасы;
25) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
26) Мальдив Республикасы;
27) Мальта Республикасы;
28) Маршалл аралдары Республикасы;
29) Монако Князьдігі;
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
33) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
37) Сейшел аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Самоа Тәуелсiз мемлекетi;
42) Тонга Корольдiгi;
43) Ұлыбритания және Солтүстiк Ирландия Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтар бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
Теркс және Кайкос аралдары;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
200
65
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
66
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
67
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдардағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент-ұйымдардағы салымдар
150
68
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент-ұйымдарындағы салымдар:

1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Бахрейн;
7) Государство Белиз;
8) Государство Бруней Даруссалам;
9) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
10) Республика Вануату;
11) Республика Гватемала;
12) Государство Гренада;
13) Республика Джибути;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Республика Индонезия;
17) Испания (только в части территории Канарских островов);
18) Республика Кипр;
19) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
20) Республика Коста-Рика;
21) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
22) Республика Либерия;
23) Княжество Лихтенштейн;
24) Республика Маврикий;
25) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
26) Мальдивская Республика;
27) Республика Мальта;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Княжество Монако;
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Федеративная Республика Нигерия;
33) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Независимое Государство Самоа;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
Острова Теркс и Кайкос;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
200
65
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
66
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
67
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
68
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, зарегистрированных на территории иностранных государств:

44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
200
71
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
150
72
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
150
73
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
74
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
150
75
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар:

44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
200
71
Ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
72
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
73
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
74
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
75
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории иностранных государств:

1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы және Пуэрто-Рико достастығының аумағы бөлігінде ғана);
2) Андорра Князьдігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары достастығы;
5) Барбадос мемлекеті;
6) Бахрейн мемлекеті;
7) Белиз мемлекеті;
8) Бруней Даруссалам мемлекеті;
9) Бiрiккен Араб Әмiрлiктерi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
10) Вануату Республикасы;
11) Гватемала Республикасы;
12) Гренада мемлекеті;
13) Джибути Республикасы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
16) Индонезия Республикасы;
17) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
18) Кипр Республикасы;
19) Комор аралдары Федералдық Ислам Республикасы;
20) Коста-Рика Республикасы;
21) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
22) Либерия Республикасы;
23) Лихтенштейн Князьдігі;
24) Маврикий Республикасы;
25) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
26) Мальдив Республикасы;
27) Мальта Республикасы;
28) Маршалл аралдары Республикасы;
29) Монако Князьдігі;
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нигерия Федеративтік Республикасы;
33) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Португалия (Мадейра аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Тәуелсіз Самоа мемлекеті;
42) Тонга Корольдігі;
43) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
Теркс және Кайкос аралдары;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
200
76
Ұйым балансында ұстайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"- ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
350
77
V тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
150
78
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің жиыны
X
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы,         телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып мөлшерленген активтердің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 4-RA_IO_APK, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Бахрейн;
7) Государство Белиз;
8) Государство Бруней Даруссалам;
9) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
10) Республика Вануату;
11) Республика Гватемала;
12) Государство Гренада;
13) Республика Джибути;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Республика Индонезия;
17) Испания (только в части территории Канарских островов);
18) Республика Кипр;
19) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
20) Республика Коста-Рика;
21) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
22) Республика Либерия;
23) Княжество Лихтенштейн;
24) Республика Маврикий;
25) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
26) Мальдивская Республика;
27) Республика Мальта;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Княжество Монако;
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Федеративная Республика Нигерия;
33) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Независимое Государство Самоа;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
Острова Теркс и Кайкос;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
200
76
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурc), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
350
77
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в V группу риска
150
78
Итого активы, взвешенные с учетом кредитного риска
X
Наименование _____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расшифровке
активов, взвешенных с учетом
кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска (индекс – 4-RA_IO_APK, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
3. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.
6. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 және 57-жолдардың 3-бағанында кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома көрсетіледі.
7. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 және 57-жолдардың 6-бағанында пайызбен конверсия коэффициентінің мәніне (4-баған) және пайызбен кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне (5-баған) көбейтілген шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының
тізбесіне
4-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының есептілікті
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 700-N(D)
Кезеңділігі: күн сайын, ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
3. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788).
6. В графе 3 строк 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 и 57 указываются суммы по условным и возможным обязательствам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска.
7. В графе 6 строк 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 и 57 указываются суммы по условным и возможным обязательствам, умноженным на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
8. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан и акционерным
обществом "Банк Развития
Казахстана"
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 700-N(D)
Периодичность: ежедневная, ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:

1) екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары:
есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы жиырма бесінші қаңтардан кешіктірмей (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) ұсынылатын жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) қосылмады;
2) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы жиырма бесінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары топтарының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық және баланстан тыс
шоттардағы қалдықтар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі – 700-N(D), кезеңділігі – күн сайын, ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

1) банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан:
ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее двадцать пятого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) акционерным обществом "Банк Развития Казахстана":
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее двадцать пятого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об остатках на
балансовых и внебалансовых
счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах (индекс – 700-N(D), периодичность – ежедневная, ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).

2. Екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы Нысанды ай сайын жасап, есепті күннің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Қосымша есеп Нысан бойынша жыл сайын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Нысанда мерзімдері бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай жіктемесі қабылданды:
қысқа мерзімді - бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
9. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
10. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды және номинация валютасының белгісі осы түсіндірменің 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
12. 2-жолда мынадай кодтарға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
Қазақстан Республикасының резиденті және Қазақстан Республикасының бейрезиденті деген ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде пайдаланылады.

2. Форма составляется банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежедневно, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" – ежемесячно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах.
8. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
9. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из Системного перечня данных.
10. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
11. В строках 2, 3 и 4 признак резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 17, 18 и 19 настоящего пояснения.
12. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
Понятия резидент Республики Казахстан и нерезидент Республики Казахстан используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".

13. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
14. 4-жолда актив немесе міндеттеменің номинация валютасының белгісі былайша көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
"2" коды – еркін конвертацияланатын шетел валютасында немесе бағалы металдарда номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
"3" коды – еркін конвертацияланатын валюталарға жатқызылмаған басқа шетел валютасында номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін.
Еркін конвертацияланатын валюталарға мыналар жатады:
Аустралия доллары (AUD);
Канада доллары (CAD);
Швейцария франкі (CHF);
Қытай юані (CNY);
Дат кронасы (DKK);
Еуро (EUR);
Біріккен Корольдіктің фунт стерлингі (GBP);
Гонконг доллары (HKD);
Мажарстан форинті (HUF);
Жаңа Израиль шекелі (ILS);
Жапон йенасы (JPY);
Корей Республикасының вонасы (KRW);
Мексика песосы (MXN);
Норвегия кронасы (NOK);
Жаңа Зеландия доллары (NZD);
Швед кронасы (SEK);
Сингапур доллары (SGD);
АҚШ доллары (USD);
Оңтүстік Африка рэнді (ZAR).
15. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864-шоттар үшін резиденттік белгісі мен вексель берушінің экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406-шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды, бағалы қағазды ұстаушыны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
16. 3-жолда Ұлттық пошта операторына қатысты активтер немесе міндеттемелер шоттары бойынша экономика секторлары тобының "5" деген коды көрсетіледі.

13. В строке 3 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
14. В строке 4 указывается признак валюты номинации актива или обязательства следующим образом:
код "1" – для активов или обязательств, номинированных национальной валюте Республики Казахстан;
код "2" – для активов или обязательств, номинированных в иностранной свободно конвертируемой валюте или драгоценных металлах;
код "3" – для активов или обязательств, номинированных в другой иностранной валюте, не отнесенной к свободно конвертируемым валютам.
К свободно конвертируемым валютам относятся:
Австралийский доллар (AUD);
Канадский доллар (CAD);
Швейцарский франк (CHF);
Китайский юань (CNY);
Датская крона (DKK);
Евро (EUR);
Фунт стерлингов Соединенного Королевства (GBP);
Гонконгский доллар (HKD);
Венгерский форинт (HUF);
Новый израильский шекель (ILS);
Японская йена (JPY);
Вона Республики Корея (KRW);
Мексиканский песо (MXN);
Норвежская крона (NOK);
Новозеландский доллар (NZD);
Шведская крона (SEK);
Сингапурский доллар (SGD);
Доллар США (USD);
Южноафриканский рэнд (ZAR).
15. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
16. В строке 3 по счетам активов или обязательств по отношению к Национальному оператору почты указывается код группы секторов экономики "5".

17. 1007, 1009, 1603 және 1604-шоттар бойынша:
2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, бағалы металдардан жасалған монеталар және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі; бағалы металдардан жасалған монеталар мен Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
18. 3-жолда көрсеткіш 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564-шоттар бойынша ұсынылмайды.
19. 2, 3 және 4-жолдарда көрсеткіштер 20-тармақта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Үлгі шот жоспарының 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599-шоттары, 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныптарының шоттары бойынша ұсынылмайды.
20. 2, 3 және 4-жолдарда 4052, 4091, 4201, 4202, 4251, 4252, 4253, 4254, 4255, 4256, 4257, 4258, 4259, 4265, 4266, 4269, 4270, 4301, 4302, 4303, 4304, 4305, 4306, 4309, 4312, 4317, 4331, 4401, 4403, 4405, 4407, 4411, 4417, 4420, 4422, 4424, 4426, 4427, 4428, 4429, 4430, 4432, 4434, 4435, 4436, 4440, 4445, 4452, 4453, 4454, 4455, 4456, 4481, 4482, 4491, 4492, 4510, 4606, 4608, 4609, 4612, 4613, 4614, 4618, 4709, 4733, 4891, 4893, 4896, 4897, 5022, 5023, 5024, 5034, 5036, 5038, 5044, 5046, 5048, 5052, 5053, 5054, 5056, 5058, 5063, 5064, 5066, 5068, 5069, 5091, 5095, 5112, 5113, 5123, 5124, 5125, 5126, 5127, 5128, 5129, 5130, 5131, 5132, 5133, 5138, 5139, 5140, 5141, 5143, 5144, 5201, 5203, 5204, 5211, 5212, 5215, 5216, 5217, 5218, 5219, 5220, 5222, 5223, 5224, 5225, 5226, 5227, 5228, 5230, 5232, 5235, 5236, 5237, 5238, 5240, 5241, 5301, 5303, 5305, 5306, 5307, 5308, 5309, 5401, 5402, 5403, 5404, 5406, 5407, 5510, 5606, 5610, 5709, 5733, 5891, 5893, 5896, 5897-шоттар бойынша есепті тоқсанның соңғы жұмыс күніндегі резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды мен номинация валютасының белгісі көрсетіледі.
Осы тармақта көрсетілген шот үшін 2, 3 және 4-жолдар тиісті кіріс немесе шығыс байланысты болатын қаржы құралының шотына ұқсас толтырылады.

17. По счетам 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан; код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
18. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.
19. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов, за исключением случаев, указанных в пункте 20.
20. В строках 2, 3 и 4 указываются признак резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации за последний рабочий день отчетного квартала по счетам 4052, 4091, 4201, 4202, 4251, 4252, 4253, 4254, 4255, 4256, 4257, 4258, 4259, 4265, 4266, 4269, 4270, 4301, 4302, 4303, 4304, 4305, 4306, 4309, 4312, 4317, 4331, 4401, 4403, 4405, 4407, 4411, 4417, 4420, 4422, 4424, 4426, 4427, 4428, 4429, 4430, 4432, 4434, 4435, 4436, 4440, 4445, 4452, 4453, 4454, 4455, 4456, 4481, 4482, 4491, 4492, 4510, 4606, 4608, 4609, 4612, 4613, 4614, 4618, 4709, 4733, 4891, 4893, 4896, 4897, 5022, 5023, 5024, 5034, 5036, 5038, 5044, 5046, 5048, 5052, 5053, 5054, 5056, 5058, 5063, 5064, 5066, 5068, 5069, 5091, 5095, 5112, 5113, 5123, 5124, 5125, 5126, 5127, 5128, 5129, 5130, 5131, 5132, 5133, 5138, 5139, 5140, 5141, 5143, 5144, 5201, 5203, 5204, 5211, 5212, 5215, 5216, 5217, 5218, 5219, 5220, 5222, 5223, 5224, 5225, 5226, 5227, 5228, 5230, 5232, 5235, 5236, 5237, 5238, 5240, 5241, 5301, 5303, 5305, 5306, 5307, 5308, 5309, 5401, 5402, 5403, 5404, 5406, 5407, 5510, 5606, 5610, 5709, 5733, 5891, 5893, 5896, 5897.
Для счета, указанного в настоящем пункте, строки 2, 3 и 4 заполняются аналогично счету финансового инструмента, с которым связан соответствующий доход или расход.

21. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сандық форматта теңгедегі сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
5-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті
ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: INTERBNK-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебі (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескерілген) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде)
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
атауы
1.2
сәйкестендіргіш түрі
1.3
сәйкестендіргіш
1.4
экономика секторлары тобының коды
1.5
резиденттік белгісі
1.6
тіркелген елі
2
Мәміленің референсі (коды)
3
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
4
Валюта коды
5
Мәміле жасалған күн
6
Талаптарды, міндеттемелерді орындау күні
7
Салымдар және тартылған қарыздар бойынша айналымдар:
7.1
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, валюта бірлігінде
7.2
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, теңгедегі баламасы
8
Сыйақы мөлшерлемесі
9
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері:
9.1
құндық көрсеткіштің түрі
9.2
шот нөмірі
9.3
Сомасы
10
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банкаралық активтер және
міндеттемелер бойынша есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп (индексі – INTERBNK-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

21. В строке 5 указывается сумма в теңге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан и акционерным
обществом "Банк Развития
Казахстана"
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: INTERBNK-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификатор
1.4
код группы секторов экономики
1.5
признак резидентства
1.6
страна регистрации
2
Референс (код) сделки
3
Вид актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств
4
Код валюты
5
Дата заключения сделки
6
Дата исполнения требований, обязательств
7
Обороты по вкладам и привлеченным займам:
7.1
привлечено (размещено) средств за отчетный период, в единицах валюты
7.2
привлечено (размещено) средств за отчетный период, эквивалент в теңге
8
Ставка вознаграждения
9
Стоимостные показатели актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств:
9.1
вид стоимостного показателя
9.2
номер счета
9.3
Сумма
10
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которого возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по межбанковским активам и обязательствам".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет по
межбанковским активам и
обязательствам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет по межбанковским активам и обязательствам (индекс – INTERBNK-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Берілген қарыздарды, "кері репо" операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық активтерде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент-қаржы ұйымдарына және бейрезидент-қаржы ұйымдарына қатысты активтері, шартты және ықтимал талаптары қамтылады.
Олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелерде болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент-қаржы ұйымдары және бейрезидент-қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері, шартты және ықтимал міндеттемелері қамтылады.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша есепті айдағы сомада жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі - теңге. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналым үшін көрсеткіштер тиісті валюта бірліктерімен және ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін теңгемен өлшенеді. Құндық көрсеткіштер үтірден кейінгі екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы, условные и возможные требования банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций "обратное репо", условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства, условные и возможные обязательства банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
3. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца – для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и в сумме за отчетный месяц – по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Единицей измерения для стоимостных показателей межбанковских активов и обязательств является теңге. Показатели для оборота за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в теңге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).

7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда мынадай контрагенттер бойынша банкаралық активтер және банкаралық міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент-банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары.
9. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
10. Нысан бойынша мәліметтер:
банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалында корреспонденттік қатынастар орнатылған;
есепті күні қойылатын талаптар және (немесе) міндеттемелер бар;
есепті кезең ішінде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Нысанға банкішілік операциялар бойынша мәліметтер енгізілмейді.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагенттері бойынша Үлгі шот жоспарының 1052, 1054, 1259, 1264 және 2014 баланстық шоттарындағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашып көрсетіледі.
11. 1.1-жолда екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін контрагенттер анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мына түрлері және олардың мәндері:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк беретін баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
12. 1.4-жолда "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдер тағайындау қағидаларына сәйкес контрагенттің экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
9. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из Системного перечня данных.
10. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту:
с которыми у банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан установлены корреспондентские отношения;
по которому на отчетную дату имеются требования и (или) обязательства;
с которым проводились операции в течение отчетного периода.
В Форму не включаются сведения по внутрибанковским операциям.
По контрагентам банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1259, 1264 и 2014 Типового плана счетов.
11. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при отсутствии банковского идентификационного кода – альтернативный идентификационный номер, присваиваемый банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
12. В строке 1.4 указывается код группы секторов экономики контрагента согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).

1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
13. 2-жолда екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының цифрлық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
14. 4-жолда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валютасының коды көрсетіледі.
15. 5-жолда мәміленің жасалған күні көрсетіледі.
6-жолда шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі. Талаптарды (міндеттемелерді) орындау мерзімі белгіленбеген мәмілелер үшін 6-жолда көрсеткіш толтырылмайды.
16. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздың немесе 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімі бар есепті кезең ішінде орналастырылған (тартылған) салымның сомасы мәміле бойынша есеп айырысу валютасында көрсетіледі. 7.2-жолда 7.1-жолда көрсетілген соманың теңгемен баламасы мәміле жасалған күні "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдарда:
олар бойынша шарттарды ұзарту кезіндегі қарыздар немесе салымдар сомасы;
бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы;
ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сома;
шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
17. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар немесе орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша жылдық мәнінде шарт бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.

В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
13. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в цифровой системе банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
14. В строке 4 указывается код валюты расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
15. В строке 5 указывается дата заключения сделки.
В строке 6 указывается дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора. Для сделок, у которых не установлен срок исполнения требований (обязательств), в строке 6 показатель не заполняется.
16. В строке 7.1 отражается сумма полученного в течение отчетного периода займа или размещенного (привлеченного) в течение отчетного периода вклада сроком до 1 (одного) года (включительно) в валюте расчетов по сделке. В строке 7.2 указывается эквивалент в теңге суммы, указанной в строке 7.1, в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату заключения сделки.
В строках 7.1 и 7.2 не указываются:
сумма займов или вкладов при пролонгации договоров по ним;
сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам;
суммы, размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах;
условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных в строках 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
17. В строке 8 указывается номинальная ставка вознаграждения по договору в процентах в годовом выражении по займу, полученному или вкладу размещенному (привлеченному) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.

18. 9.2. және 9.3-жолдарда Шоттардың үлгі жоспары шоттарының нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомалары есепке алынатын барлық шоттар үшін оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 20-тармақта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, 9.1, 9.2, 9.3 және 10-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
19. 10-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards - IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша активтер, шартты міндеттемелер жатқызылған крелиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
10-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards - IFRS) және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
20. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы контрагентте ашқан немесе контрагент банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында ашқан корреспонденттік шот үшін 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 2, 3, 4, 9.1, 9.2 және 9.3-жолдар бойынша көрсеткіштер есепті күнгі осындай шотта ақша қалдығының бар-жоғына қарамастан толтырылады. Егер есепті күні қалдық болмаса, Нысанда 9.3-жолда "0" (нөл) деп көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының есептілікті
ұсыну қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: INDDEP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер, депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебі (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескерілген) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде)
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша мәліметтер
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда

18. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов Типового плана счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2, 9.3 и 10 не представляются, за исключением случаев, указанных в пункте 20.
19. В строке 10 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены активы, условные обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 10 не заполняется по активам и условным обязательствам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
20. Для корреспондентского счета, открытого банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан у контрагента или открытого контрагентом в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, показатели по строкам 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 2, 3, 4, 9.1, 9.2 и 9.3 заполняются независимо от наличия остатка денег на таком счете на отчетную дату. Если на отчетную дату остаток отсутствует, в Форме в строке 9.3 указывается "0" (ноль).
Приложение 8
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 13
к Правилам представления
отчетности банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан и акционерным
обществом "Банк Развития
Казахстана"
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: INDDEP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в теңге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно

1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.2.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен, мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.2.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.2.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
1.1.3.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.3.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.3.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен жинақ салымдары
1.1.3.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде
1.1.3.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.3.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары
1.1.4
ағымдағы шоттар, оның ішінде:
1.1.4.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.4.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
1.1.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
1.1.5.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.5.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2
Шетел валютасындағы депозиттер, оның ішінде:
2.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
2.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
2.1.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
2.1.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың мерзімді салымдары
2.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:

1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
1.1.2.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
1.1.2.1.3
вклады, соответствующие условиям срочности, с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
1.1.2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
1.1.2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3
Сберегательные вклады, в том числе:
1.1.3.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.3.1.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
1.1.3.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
1.1.3.1.3
сберегательные вклады с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.3.2.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
1.1.3.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
1.1.3.2.3
сберегательные вклады без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.4
Текущие счета, в том числе:
1.1.4.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
1.1.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
1.1.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.5
Вклады до востребования, в том числе:
1.1.5.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
1.1.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
1.1.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2
Депозиты в иностранной валюте, в том числе:
2.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.1.1
Условные вклады, в том числе:
2.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
2.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
2.1.1.3
условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.1.2
Срочные вклады, в том числе:
2.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
2.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
2.1.2.3
срочные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:

2.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен, мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың жинақ салымдары
2.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
2.4.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.4.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
2.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
2.5.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.5.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
3
Тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған, сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
3.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
3.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған, сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдары
4
Өзгермелі пайыздық мөлшерлемесімен ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
4.1
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
4.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
4.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
4.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар мерзімді салымдары
4.2
Жинақ салымдары, оның ішінде:
4.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
4.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
4.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар жинақ салымдары
кестенің жалғасы:
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін қоса алғанда
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін қоса алғанда
12 (он екі) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейін қоса алғанда
24 (жиырма төрт) айдан астам
Белгіленген мерзімі жоқ
Шоттар саны, оның ішінде:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін қоса алғанда

2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.3
сберегательные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.4
Текущие счета, в том числе:
2.4.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
2.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
2.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.5
Вклады до востребования, в том числе:
2.5.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
2.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
2.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
3
Вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы, в том числе:
3.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
3.3
вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4
Вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой, в том числе:
4.1
Срочные вклады, в том числе:
4.1.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
4.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
4.1.3
срочные вклады с плавающей процентной ставкой лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4.2
Сберегательные вклады, в том числе:
4.2.1
до 500 (пятисот) миллионов теңге включительно
4.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов теңге
4.2.3
сберегательные вклады с плавающей процентной ставкой лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
продолжение таблицы:
От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
От 6 (шести) до 12 (двенадцати)
месяцев включитель
но
От 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
Свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
Без установленного срока
Количество счетов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
От 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно

2.2.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.2.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.2.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.2.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.2.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.2.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.3
Толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.3.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.3.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.3.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.3.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.3.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.4
Толықтыру құқығымен жинақ салымдары, оның ішінде:
2.4.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.4.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.4.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.4.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.4.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.4.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.5
Толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары, оның ішінде:
2.5.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.5.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.5.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.5.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.5.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.5.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.6
Ағымдағы шоттар
2.7
Талап етуге дейінгі салымдар
3
Тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған, сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар
кестенің жалғасы:
Есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер
Сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген мерзімі ұзартылған депозиттер
Сыйақы мөлшерлемесі өзгеріссіз қалған мерзімі ұзартылған депозиттер
Көлемі (теңгемен)
Ең жоғары мөлшерлеме
Орташа өлшемді мөлшерлеме
Көлемі (теңгемен)
Ең жоғары мөлшерлеме
Орташа өлшемді мөлшерлеме
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Мерзімі ұзартылған депозиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі есепті айда өзгертілген депозиттер
Көлемі (теңгемен)
Ең жоғары мөлшерлеме
Орташа өлшемді мөлшерлеме
12
13
14
6-кесте. Жеке тұлғалардың өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар тартылған салымдары (ұлттық валютада өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымдар) бойынша есепті айдағы сыйақы мөлшерлемелері мен тарту көлемі бойынша мәліметтер
Бенчмарк
Бенчмарк мәні
Жаңадан тартылған салымдар көлемі, теңгемен
Спрэд, пайыздық тармақ
Ең жоғары мөлшерлеме
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі
2
ТОНИА мөлшерлемесі (TONIA) - Теңге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average)
3
ТВИНА мөлшерлемесі (TWINA) - Теңге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average)
7-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттерін тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы туралы мәліметтер
Жеке тұлғалардың депозиттерін тартуға арналған агенттік желі
Мәні
1
2
3
1
Болуы (иә немесе жоқ)
2
Ұлттық пошта операторы арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту (иә немесе жоқ)
3
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, өзге делдалдардың қызметі арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту (иә немесе жоқ)
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жеке тұлғалар депозиттерінің
көлемі және сыйақы мөлшерлемелері
бойынша есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп (индексі – INDDEP-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2.2.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.2.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.2.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.2.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.2.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.2.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.3
Вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения, в том числе:
2.3.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.3.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.3.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.3.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.3.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.3.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.4
Сберегательные вклады с правом пополнения, в том числе:
2.4.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.4.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.4.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.4.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.4.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.4.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.5
Сберегательные вклады без права пополнения, в том числе:
2.5.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.5.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.5.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.5.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.5.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.5.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.6
Текущие счета
2.7
Вклады до востребования
3
Вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы
продолжение таблицы:
Депозиты, пролонгированные за отчетный месяц
Пролонгированные депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена
Пролонгированные депозиты, ставка вознаграждения по которым осталась без изменения
Объем (в теңге)
Максимальная ставка
Средневзвешенная ставка
Объем (в теңге)
Максимальная ставка
Средневзвешенная ставка
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, за исключением пролонгированных депозитов
Объем (в теңге)
Максимальная ставка
Средневзвешенная ставка
12
13
14
Таблица 6. Сведения по ставкам вознаграждения и объемам привлечения за отчетный месяц по привлеченным вкладам физических лиц с плавающей процентной ставкой (вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой)
Бенчмарк
Значение бенчмарка
Объем вновь привлеченных вкладов, в теңге
Спред, процентный пункт
Максимальная ставка
1
2
3
4
5
6
1
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан
2
Ставка ТОНИА (TONIA) – Теңге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average)
3
Ставка ТВИНА (TWINA) – Теңге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average)
Таблица 7. Сведения о наличии или отсутствии агентской сети для привлечения депозитов физических лиц
Агентская сеть для привлечения депозитов физических лиц
Значение
1
2
3
1
Наличие (да или нет)
2
Привлечение депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (да или нет)
3
Привлечение депозитов физических лиц посредством услуг иных посредников, за исключением Национального оператора почты (да или нет)
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет по объемам и
ставкам вознаграждений
депозитов физических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц (индекс – INDDEP-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құн көрсеткіштері үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Салымдар клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді. Салымдар мерзімі бойынша мынадай болып жіктеледі:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда;
1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін қоса алғанда;
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін қоса алғанда;
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін қоса алғанда;
12 (он екі) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейін қоса алғанда;
24 (жиырма төрт) айдан астам;
белгіленген мерзімі жоқ (талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар).
Ағымдағы шоттар мерзімі бойынша белгіленген мерзімі жоқ депозит ретінде жіктеледі.
Мерзімі күнмен есептелетін салымдар күнтізбелік 30 (отыз) күнге тең айлық мәнге келтіріледі (жылына күнтізбелік күндер саны 360 (үш жүз алпыс) күнге сәйкес келеді).
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Екінші деңгейдегі банктер 1-кестені және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары 1.1-кестені толтыру кезінде жеке тұлғалардың депозиттері, оның ішінде нөл қалдығы бар депозиттері туралы мәліметтерді ашып көрсетеді.
6. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома есепті күні "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 56 және № 544 бірлескен қаулы мен бұйрық) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
7. Депозиттерді сомасына қарай топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
8. 1-кестенің және 1.1-кестенің 3 және 11-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады классифицируются на вклады:
до 1 (одного) месяца включительно;
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно;
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно;
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно;
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев;
без установленного срока (вклады до востребования, условные вклады).
Текущие счета по срокам классифицируются как депозиты без установленного срока.
Вклады, сроки по которым исчисляются в днях, приводятся к месячному значению, равному 30 (тридцати) календарных дней (количество календарных дней в году соответствует 360 (триста шестидесяти) дням).
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Таблицы 1 банки второго уровня и Таблицы 1.1 филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан раскрывают сведения о депозитах физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
6. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983) (далее – Совместное постановление № 56 и приказ № 544), на отчетную дату.
7. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
8. По графам 3 и 11 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в теңге и (или) в иностранной валюте.

9. 1-кестенің және 1.1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімнің болмауы) бойынша көрсетіледі.
10. 1-кестенің және 1.1-кестенің 10 және 18-бағандарында ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында шектеулердің болуын ескере отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ салымды клиент талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
11. 1-кестенің және 1.1-кестенің 3-жолында тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған, сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар көрсетіледі. Тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған, сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар салымның түріне қарай 1-кестенің және 1.1-кестенің басқа жолдарында көрсетіледі.
12. 1-кестенің және 1.1-кестенің 4-жолында сыйақысы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың депозиттері бойынша жолдардағы деректер 1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізілді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері) бойынша жолдардағы көрсеткіштер 1.1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2, 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізілді.
Тұлғаның банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабында айқындалады.
14. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы депозиттері бойынша айналымдар көрсетіледі.

9. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в теңге и в иностранной валюте, в разбивке по сроку (отсутствию срока).
10. В графах 10 и 18 Таблицы 1 и Таблицы 1.1, помимо текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
11. В строке 3 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы. Вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы, но по которым часть вознаграждения не субсидируется государством, указываются в других строках Таблицы 1 и Таблицы 1.1 в зависимости от вида вклада.
12. В строке 4 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются сведения о вкладах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
13. Данные в строках по депозитам лиц, связанных с банком особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Показатели в строках по вкладам (депозиты) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.1.
Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
14. В Таблице 2 указываются обороты по депозитам физических лиц за отчетный месяц.

15. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ашу, мерзімін ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сома шетел валютасымен операциялар жүргізу күніне № 56 және № 544 бірлескен қаулы мен бұйрықта көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
16. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында депозиттердің сомасы және есепті айда жеке тұлғалар ашқан шоттардың саны мерзімі бойынша бөліністе көрсетіледі. 2-кестенің 4-бағанында депозит ашылған сәтте оның сомасын одан әрі толықтыру сомасын есепке алмай көрсету қажет, оның ішінде бұл ашылған кезде ақшалай қаражат енгізілмеген депозиттерге де қатысты.
Жаңа банктік шот ашуға әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 3 және 4-бағандарында көрсетіледі.
17. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында шоттардың саны және есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттердің сомасы көрсетіледі. 2-кестенің 6-бағанында депозитті одан әрі толықтыру сомасын есепке алмай, мерзімін ұзарту сәтіндегі депозит сомасын көрсету қажет.
18. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында есепті айда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар толықтырған шоттардың саны және депозиттердің сомасы (капиталдандыруды, ағымдағы шотқа салымдар бойынша төленген сыйақыны қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетіледі.
Жинақ салымдары мен мерзімділік шарттарына сәйкес келетін толықтыру құқығы жоқ салымдар бойынша 2-кестенің 7 және 8-бағандары салым бойынша бастапқы жарна кейінге қалдырылған жағдайда ғана толтырылады.
Банктік шоттың жабылуына әкеп соқтырған тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды біріктіру бойынша операциялар 2-кестенің 7 және 8-бағандарында көрсетіледі.
19. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассолық өкімдеріне сәйкес ақша ішінара алынған, оның ішінде банк клиентінің, оның сенімді тұлғасының тапсырмасы бойынша, жасалған шарттар негізінде үшінші тұлғалардың талабы бойынша ішінара ақша алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
20. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында есепті айда шарт мерзімінің аяқталуына байланысты жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.
21. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.

15. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции открытия, пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном Совместным постановлением № 56 и приказом № 544, на дату проведения операций с иностранной валютой.
16. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку. В графе 4 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент его открытия, без учета сумм его дальнейшего пополнения, в том числе, это относится и к депозитам, открытым без внесения денежных средств на момент открытия.
Операции по уступке и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие открытие нового банковского счета, отражаются в графах 3 и 4 Таблицы 2.
17. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце. В графе 6 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент пролонгации, без учета сумм его дальнейшего пополнения.
18. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации, выплаченного вознаграждения по вкладам на текущий счет), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
По сберегательным вкладам и вкладам, соответствующим условиям срочности, без права пополнения графы 7 и 8 Таблицы 2 заполняются только в случаях отложенного первоначального взноса по вкладу.
Операции по объединению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета отражается в графах 7 и 8 Таблицы 2.
19. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента банка, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
20. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
21. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.

Банктік шоттың жабылуына әкеп соқтырған тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру, біріктіру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 13 және 14-бағандарында көрсетіледі.
22. 3-кестенің 1-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарын ескермей, "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) төлеуі тиіс екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
23. 3-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуі тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 3-жолында банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиентінде банкте бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
26. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдықтары бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
27. 4-кестеде банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың депозиттері бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
28. 5-кесте есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жаңадан тартылған депозиттері және ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
Жаңадан тартылған депозит – бұл:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік шот және (немесе) банктік салым шарты бойынша қабылдаған;
есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған банктік салым шарты бойынша;
есепті ай ішінде сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозит.

Операции по уступке, объединению и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета, отражаются в графах 13 и 14 Таблицы 2.
22. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
23. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
24. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами банка и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
25. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента банка и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются несколько счетов в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
26. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
27. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по депозитам физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в теңге и в иностранной валюте. Области и города республиканского значения заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО). При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.
28. Таблица 5 заполняется по вновь привлеченным депозитам физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
Вновь привлеченный депозит – депозит:
принятый банком-участником по договору банковского счета и (или) банковского вклада в течение отчетного месяца;
по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
ставка вознаграждения, по которому была изменена в течение отчетного месяца.

29. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша екінші деңгейдегі банк мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
30. 5-кесте басқа бағандардағы соманы қайталамай есепті кезең үшін депозит тарту жөніндегі операциялар қорытындысының кезектілігі тәртібімен толтырылады. Депозит бойынша операцияның түпнұсқалығын негізге ала отырып, оны 5-кестенің тиісті бағандарына жатқызу тәртібі айқындалады.
31. 5-кестенің 3, 4 және 5-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті ай үшін жаңадан ашылған шоттарда қабылданған екінші деңгейдегі банк және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде депозит ашылған сәттегі оның сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық әкеліну ескеріледі. Бұл ретте егер депозит ақшалай қаражатты енгізбей ашылса және есепті ай ішінде толықтырылмаса, онда 5-кестенің 3-бағанында көлемі көрсетілмейді, бірақ бұл ретте жаңадан ашылған депозит бойынша ең жоғары мөлшерлемені көрсете отырып 5-кестенің 4-бағанын толтыру қажет.
5-кестеде әкелінуде клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда (капиталдандыруды, ағымдағы шотқа салымдар бойынша төленген сыйақыны қоспағанда) толықтырған барлық депозит бойынша, оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетілуі қажет.
Егер жаңадан ашылған шотта қабылданған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген болса, онда 5-кестенің 4-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішіндегі ең үлкен ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген, есепті айда жаңадан тартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды.
32. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 56 және № 544 бірлескен қаулы мен бұйрықта көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
33. 5-кестенің 6, 7 және 8-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен есепті айда мерзімі ұзартылған екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Егер есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген болса, онда 5-кестенің 7-бағанында депозиттің мерзімі ұзартылғаннан кейін, оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішіндегі ең үлкен ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттер көлемін есептеу кезінде мерзімі ұзартылған сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен мерзімі ұзартылған депозит сомасы және ол бойынша мерзімі ұзартылған күнінен бастап есепті айдағы барлық әкеліну ескеріледі.

29. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
30. Таблица 5 заполняется в порядке очередности заключения операций по привлечению депозита за отчетный период без дублирования сумм в других графах. Исходя из первоначальности операции по депозиту определяется порядок ее отнесения к соответствующим графам Таблицы 5.
31. В графах 3, 4 и 5 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятых на вновь открывшихся счетах, за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент его открытия и все притоки по нему за отчетный месяц. При этом в случае, если депозит открывается без внесения денежных средств и не пополняется в течение отчетного месяца, то в графе 3 Таблицы 5 объем не указывается, но при этом необходимо заполнить графу 4 Таблицы 5 с указанием максимальной ставки по вновь открытому депозиту.
В притоках Таблицы 5 необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации, выплаченного вознаграждения по вкладам на текущий счет), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
В случае, если по депозиту, принятому на вновь открывшемся счете, в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 4 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца с учетом ее изменения. При этом вновь привлеченные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце также была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5.
32. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном Совместным постановлением № 56 и приказом № 544, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
33. В графах 6, 7 и 8 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, пролонгированных за отчетный месяц с изменением ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была повторно изменена ставка вознаграждения, то в графе 7 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце повторно была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита с изменением ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации.

5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында тиісінше екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиттері сыйақысының көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемесі белгіленген пайыздық мөлшерлесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша көрсетіледі.
5-кестенің 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандары осы түсіндірменің 30-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес толтырылуға тиіс. Яғни, егер бастапқыда сыйақы мөлшерлемесін сақтай отырып, мерзімі ұзартылған болса, содан кейін есепті ай ішінде осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруі орын алса, онда мәліметтер 5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында көрсетіледі.
Егер есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген болса, онда 5-кестенің 10-бағанында депозиттің мерзімі ұзартылғаннан кейін, оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердегі ішіндегі ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттердің көлемін есептеу кезінде мерзімі ұзартылған депозиттің сомасы мерзімін ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесін өзгертпестен және ол бойынша есепті айдағы барлық әкеліну, осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруінен кейін болған әкелінуді қоса алғанда, мерзімін ұзарту күнінен бастап есепке алынады.
Есепті айда 1 реттен артық мерзімі ұзартылған депозиттер (мерзімі 1 (бір) айға дейін қоса алғанда депозиттер) бастапқыда мерзімі ұзартылған көлем бойынша бірінші рет мерзімнің ұзартылғаны көрсетіледі, бұл ретте осы депозиттің мерзімін ұзарту кезінде есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішінен сыйақының ең үлкен ең жоғары мөлшерлемесі көрсетіледі. Есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер бойынша қалдық бастапқы мерзімін ұзарту күніне айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша әкеліну бастапқы мерзімін ұзарту күнінен бастап енгізіледі.
34. 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында есепті ай ішінде сыйақы мөлшерлемелері өзгертілген мерзімі ұзартылған депозиттер мен жаңадан тартылған депозиттерді қоспағанда, белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, жылдық ең жоғары тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемелері көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәттегі депозит сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық әкеліну есепке алынады.
Есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер бойынша қалдық сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күнге айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша әкеліну сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күннен бастап қосылады.

В графах 9, 10 и 11 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, пролонгированных за отчетный месяц без изменения ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой.
Графы 6, 7, 8, 9, 10 и 11 Таблицы 5 должны заполняться в соответствии с требованиями, указанным в пункте 30 настоящих пояснений. То есть, если первоначально была пролонгация с сохранением ставки вознаграждения, а потом произошло общее изменение ставки вознаграждения по таким депозитам в течение отчетного месяца, то сведения отражаются в графах 9, 10 и 11 Таблицы 5.
В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 10 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита без изменения ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации, включая те притоки, которые произошли после общего изменения ставки вознаграждения по таким депозитам.
Депозиты, пролонгируемые более 1 раза за отчетный месяц (депозиты со сроком до 1 (одного) месяца включительно), указываются только в первый раз пролонгации по первоначально пролонгируемому объему, при этом указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца при пролонгациях данного депозита. Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, определяется на дату первоначальной пролонгации. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты первоначальной пролонгации.
34. В графах 12, 13 и 14 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, ставки вознаграждения по которым были изменены за отчетный месяц, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, за исключением пролонгированных депозитов и вновь привлеченных депозитов, по которым были изменены ставки вознаграждения в течение отчетного месяца. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент изменения ставки вознаграждения и все притоки по нему за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты изменения ставки вознаграждения.

35. Әрбір жаңадан тартылған депозит 29-тармақта көрсетілген жаңадан тартылған депозиттер түрлерінің біріне ғана жатқызылуы тиіс.
5-кестенің 3, 6, 9 және 12-бағандарының сомасы есепті айда олар бойынша барлық әкелінуді ескере отырып, есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлеміне тең болуға тиіс.
36. Есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты бойынша, оның ішінде салымның мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) жеке есептелетін орташа өлшемді жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМ орт. өлш. – салымның белгілі бір санаты бойынша орташа өлшемді жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – салымның белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын, ағымдағы шотқа салымдар бойынша төленген сыйақыны қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған салымдардың сомасы (барлық ағын).
Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың сомасын есептеу кезінде осы түсіндірменің 28-тармағында көрсетілген есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық ағын ескеріледі.
37. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның екіден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен жүздік үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер мыңдық үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, жүздік үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер мыңдық үлес 5 (бестен) аз болса, жүздік үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
38. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша толтырылады.
39. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – Теңге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Теңге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.
40. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған банк салымдарының көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық әкеліну ескеріледі.

35. Каждый вновь привлеченный депозит должен быть отнесен только к одному из видов вновь привлеченных депозитов, указанных в пункте 29.
Сумма граф 3, 6, 9 и 12 Таблицы 5 должна быть равна объему вновь привлеченных депозитов в отчетном месяце с учетом всех притоков по ним за отчетный месяц.
36. Средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения рассчитывается отдельно по каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВ ср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
Vi – сумма вновь привлеченных вкладов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории вклада с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения, выплаченного вознаграждения по вкладам на текущий счет).
При расчете суммы вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц, указанные в пункте 28 настоящего пояснения.
37. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более двух десятичных знаков, оно подлежит округлению до сотых долей следующим образом:
если тысячная доля больше или равна 5 (пяти), сотая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если тысячная доля меньше 5 (пяти), сотая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
38. Таблица 6 заполняется по привлеченным вкладам физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой банков второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
39. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Теңге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Теңге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
40. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем вкладов банка, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц.

4. Нысанда Қазақстан Республикасының резиденттерімен қатынастар бойынша талаптардың немесе міндеттемелердің бар-жоғын көрсететін "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының бірінші және екінші жіктеуінің баланстық шоттарындағы есепті кезеңдегі өзгерістер туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1, 2, 3 және 4-жолдар Деректердің жүйелік тізбесіне сәйкес толтырылады.
6. 5, 6 және 7-жолдарда үтірден кейін екі таңбалы сан форматындағы сома теңгемен көрсетіледі.
7. 5-жолда операцияларды жүргізу нәтижесіндегі өзгерістер - қаржы активтеріне немесе пассивтеріне меншік құқығын құру, жою немесе ауыстыру нәтижесінде институционалдық бірліктердің өзара келісуі бойынша туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі. Меншік құқығы қаржы активіне немесе пассивіне байланысты барлық құқықтан, міндеттемелерден және тәуекелдерден сату, беру немесе өзге нысанда босату жолымен ауысады.
8. 6-жолда құнды қайта бағалау – шетел валютасында көрсетілген активтер мен пассивтердің құнына әсер ететін ұлттық валютаның шетел валюталарына нарықтық құнының өзгерістері және (немесе) айырбастау бағамының өзгерістері нәтижесінде туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі.
9. 7-жолда басқа өзгерістер – операцияларды жүргізу және құнды қайта бағалау нәтижесіндегі өзгерістерден басқа, активтер мен пассивтердегі өзгерістер салдарынан туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі. Бұл санат талаптарды біржақты есептен шығаруды, активтер мен пассивтерді жіктеудің өзгеруін, сондай-ақ 4 және 5-жолдарда көрсетілмейтін өзгерістерді қамтиды.
10. 5, 6 және 7-жолдардың сомасы есепті кезеңнің соңындағы және алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы тиісті баланстық шоттағы қалдықтар арасындағы айырмаға тең.
11. 8-жол 7-жолда нөлдік мән болмаған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері филиалдарының
(оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері
филиалдарының), банк
конгломераттарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_Prud_norm
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
_______________
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Меншікті капиталдың ең аз мөлшері
2
Меншікті капитал
3
Бірінші деңгейдегі капитал
4
Мынадай сома ретіндегі негізгі капитал
5
Төленген жай акциялар
6
Төленген қосымша капитал
7
Өткен жылдардың бөлінбеген таза пайдасы
8
Ағымдағы жылдың бөлінбеген таза пайдасы
9
Жинақталған ашып көрсетілген резерв
10
Қайта бағалау резервтері

4. В Форме указываются сведения об изменениях за отчетный период на балансовых счетах первого и второго класса счетов Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793), отражающих наличие требований или обязательств по отношениям с резидентами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Строки 1, 2, 3 и 4 заполняются в соответствии с Системным перечнем данных.
6. В строках 5, 6 и 7 указывается сумма в теңге в формате числа с двумя знаками после запятой.
7. В строке 5 отражаются изменения в результате проведения операций – финансовые потоки, которые возникают по взаимному согласию институциональных единиц в результате создания, ликвидации или перехода прав собственности на финансовые активы или пассивы. Переход права собственности происходит путем продажи, передачи или освобождения в иной форме от всех прав, обязательств и рисков, связанных с финансовым активом или пассивом.
8. В строке 6 отражается переоценка стоимости – финансовые потоки, возникающие в результате изменений рыночной стоимости и (или) изменений обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, сказывающихся на стоимости активов и пассивов, выраженных в иностранной валюте.
9. В строке 7 отражаются другие изменения – финансовые потоки, возникающие вследствие изменений в активах и пассивах, кроме изменений в результате проведения операций и переоценки стоимости. Эта категория включает одностороннее списание требований, изменение классификации активов и пассивов, а также изменения, не подлежащие отражению в строках 4 и 5.
10. Сумма строк 5, 6 и 7 равна разнице между остатками на соответствующем балансовом счете на конец отчетного периода и на конец предыдущего отчетного периода.
11. Строка 8 заполняется при наличии ненулевого значения в строке 7.
Приложение 14
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 1
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_Prud_norm
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____"__________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Минимальный размер собственного капитала
2
Собственный капитал
3
Капитал первого уровня
4
Основной капитал как сумма
5
Оплаченные простые акции
6
Дополнительный оплаченный капитал
7
Нераспределенная чистая прибыль прошлых лет
8
Нераспределенная чистая прибыль текущего года
9
Накопленный раскрытый резерв
10
Резервы переоценки

10.1
Негізгі құрал-жабдықтарды және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтерін қайта бағалау резервтері
10.2
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтері
11
Мыналарды шегергендегі негізгі капитал:
11.1
сатып алынған меншікті жай акциялар
11.2
гудвилді қосқанда, материалдық емес активтер
11.3
өткен жылдардың шығыны
11.4
ағымдағы жылдың шығыны
11.5
кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген, кейінге қалдырылған салық активі (шегерілетін уақыт айырмашылықтарына қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігін қоспағанда)
11.6
басқа да қайта бағалау бойынша резервтер
11.7
активтерді секьюритилендіру бойынша транзакцияларға байланысты сатудан түскен кіріс
11.8
осындай міндеттеме бойынша кредиттік тәуекелдің өзгеруіне байланысты қаржылық міндеттеменің әділ құнының өзгеруінен болған кіріс немесе шығын
11.9
қосымша капиталдан шегерілуге жататын, бірақ оның деңгейінің жеткіліксіз болуына байланысты негізгі капиталдан шегерілетін реттеуіш түзетулер
11.10
егер банктің инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан азы бар қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына банктің инвестициялары) 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 және 11.9-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
11.11
егер банктің инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбі бар қаржы ұйымының жай акцияларына банктің инвестициялары) 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 және 11.10-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
11.12
егер шегерілетін уақыт айырмашылықтарына қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық активтерінің кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген бөлігі 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 және 11.10-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы

10.1
Резервы переоценки основных средств и резервов переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
10.2
Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
11
Основной капитал за минусом:
11.1
собственные выкупленные простые акции
11.2
нематериальные активы, включая гудвилл
11.3
убыток прошлых лет
11.4
убыток текущего года
11.5
отложенный налоговый актив (за исключением части отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц), сниженный на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл)
11.6
резервы по прочей переоценке
11.7
доходы от продаж, связанных с транзакциями по секьюритизации активов
11.8
доходы или убытки от изменения справедливой стоимости финансового обязательства, в связи с изменением кредитного риска по такому обязательству
11.9
регуляторные корректировки, подлежащие вычету из добавочного капитала, но в связи с недостаточным его уровнем вычитаемые из основного капитала
11.10
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если инвестиции банка (инвестиции банка в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет менее 10 (десяти) процентов выпущенных акций (долей участия в уставном капитале)) превышают 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 и 11.9
11.11
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если инвестиции банка (инвестиции банка в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале)) превышают 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 и 11.10
11.12
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) превышает 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8, 11.9 и 11.10

11.13
егер банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбі бар қаржы ұйымының жай акцияларына инвестициялары және кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) сомасына тепе-тең негізде төмендетілген кейінге қалдырылған салық активінің бір бөлігі жиынтығында 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 және 11.9-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталы айырмасының және негізгі капиталдан шегерілетін, 11.10, 11.11 және 11.12-жолдарда көрсетілген, негізгі капиталдан шегерілетін, 11.10, 11.11 және 11.12-жолдарда көрсетілген сомаларға төмендетілген соманың 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
12
Мына сома ретіндегі қосымша капитал:
12.1
банк капиталының құрамындағы құралдарды жіктеуге арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін, нәтижесінде бір мезгілде бір тұлғада қаржы активі және қаржылық міндеттеме немесе басқа тұлғаның барлық өзінің міндеттемелерін шегергеннен кейін қалған заңды тұлға активтерінің үлесіне құқығын растайтын өзге де қаржы құралы туындайтын мерзімсіз шарттар
12.2
белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін, төленген артықшылықты акциялар
13
Мыналарды шегергендегі қосымша капитал:
13.1
банктің меншікті мерзімсіз қаржы құралдарына тікелей не жанама тәсілмен инвестициялары
13.2
банктің сатып алынған меншікті артықшылықты акциялары
13.3
егер банктің инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан азы бар қаржы ұйымының қаржы құралдарына инвестициялары) 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 және 11.9-жолдарда көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын болса, негізгі капиталдан шегерілуге жататын асу сомасы
13.4
банктің қосымша капиталдан шегерілетін, шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көбі бар қаржы ұйымының мерзімсіз қаржы құралдарына инвестициялары
13.5
екінші деңгейдегі капиталдан шегерілетін, бірақ оның деңгейінің жетпеуіне байланысты қосымша капиталдан шегерілетін реттеуіш түзетулер
14
Екінші деңгейдегі капитал
15
Реттелген борыш
16
Мыналарды шегергендегі екінші деңгейдегі капитал:

11.13
сумма превышения, подлежащая к вычету из основного капитала, если инвестиции банка в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) в совокупности превышают 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 и 11.9 и суммы, подлежащей к вычету из основного капитала, указанной в строках 11.10, 11.11 и 11.12, сниженная на суммы, подлежащие вычету из основного капитала, указанные в строках 11.10, 11,11 и 11.12
12
Добавочный капитал как сумма:
12.1
бессрочные договоры, соответствующие критериям для классификации инструментов в составе капитала банка в результате которых одновременно возникает финансовый актив у одного лица и финансовое обязательство или иной финансовый инструмент, подтверждающий право на долю активов юридического лица, оставшихся после вычетов всех его обязательств, у другого лица
12.2
оплаченные привилегированные акции, соответствующие установленным критериям
13
Добавочный капитал за минусом:
13.1
инвестиции банка в собственные бессрочные финансовые инструменты прямым либо косвенным способом
13.2
собственные выкупленные привилегированные акции банка
13.3
сумма превышения, подлежащая к вычету из добавочного капитала, если инвестиции банка (инвестиции банка в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет менее 10 (десяти) процентов выпущенных акций (долей участия в уставном капитале)) превышают 10 (десять) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 11.1, 11.2, 11.3, 11.4, 11.5, 11.6, 11.7, 11.8 и 11.9
13.4
инвестиции банка в бессрочные финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитал, подлежащие вычету из добавочного капитала
13.5
регуляторные корректировки, подлежащие вычету из капитала второго уровня, но в связи с недостаточным его уровнем вычитаемые из добавочного капитала
14
Капитал второго уровня
15
Субординированный долг
16
Капитал второго уровня за минусом:

16.1
банктің сатып алынған меншікті реттелген борышы
16.2
банк инвестицияларының (инвестициялары (банктің шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан азы бар қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына жиынтығында реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің негізгі капиталының 10 (он) пайызынан асатын инвестициялары) инвестициялардың жалпы сомасындағы реттелген борыштағы инвестициялардың үлесіне көбейтілген сомасы
16.3
банктің заңды тұлғаның шығарылған акциялардың (жарғылық капиталда қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызы және одан көп пайызы бар қаржы ұйымдарының реттелген борышына екінші деңгейдегі капиталдан шегерілетін инвестициялары
17
kl меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
18
kl-2 бірінші деңгейдегі капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
19
k2 меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
20
Банктің дивиденд төлеуді тоқтату және акцияларды кері сатып алу бөлігінде шектеу қойылатын бөлінбеген таза кірісі
21
Қаражаттың кастодиандық шарттың талаптарымен қабылданған, инвестицияланбаған қалдығы
22
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтер жиынтығы
23
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер жиынтығы
24
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдарының жиыны
25
Айрықша пайыздық тәуекел
26
Жалпы пайыздық тәуекел
27
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
28
Айрықша тәуекел
29
Жалпы тәуекел
30
Базалық активі акциялар немесе акциялардың индексі болып табылатын акциялардың нарықтық құнының және туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
31
Шетел валюталарының айырбастау бағамының (бағалы металдардың нарықтық құнының) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
32
Акциялардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны (сату мақсатында иеленген исламдық бағалы қағаздарды қоса алғанда)
33
Тауар-материалдық қорлар бойынша нарықтық құнының өзгеруіне байланысты тәуекел жиыны
34
Нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзын және қысқа позициялар сомасы
35
Нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзын және қысқа позициялар сомасының айырмасы
36
Ашық валюталық позициялар сомасы
37
Нарықтық тәуекел ескеріле отырып есептелген активтер және шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
38
Жалпы жылдық кірістің орташа шамасы
39
Операциялық тәуекел
40
Бір қарыз алушының немесе банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты емес өзара байланысты қарыз алушылар тобының банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
41
k3 банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
42
Бір қарыз алушының немесе банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты, өзара байланысты қарыз алушылар тобының банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
43

16.1
выкупленный собственный субординированный долг банка
16.2
сумма превышения инвестиций банка (инвестиции банка в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых банк имеет менее 10 (десяти) процентов выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), в совокупности превышающие 10 (десяти) процентов от основного капитала банка после применения регуляторных корректировок), умноженная на долю инвестиций в субординированный долг в общей сумме инвестиций
16.3
инвестиции банка в субординированный долг финансовых организаций, в которых банк имеет 10 (десять) процентов и более от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, подлежащие вычету из капитала второго уровня
17
Коэффициент достаточности основного капитала kl
18
Коэффициент достаточности капитала первого уровня kl-2
19
Коэффициент достаточности собственного капитала k2
20
Нераспределенный чистый доход банка, на который накладывается ограничение в части прекращения выплаты дивидендов и обратного выкупа акций
21
Неинвестированные остатки средств, принятые на условиях кастодиального договора
22
Итого активы, взвешенные с учетом кредитного риска
23
Итого условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
24
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
25
Специфический процентный риск
26
Общий процентный риск
27
Итого рыночный риск, связанный с изменением ставки вознаграждения
28
Специфический риск
29
Общий риск
30
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются акции или индекс на акции
31
Итого рыночный риск, связанный с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов)
32
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций (включая исламские ценные бумаги, приобретенные с целью продажи)
33
Итого риск по товарно-материальным запасам, связанный с изменением рыночной стоимости
34
Сумма длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
35
Разница сумм длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
36
Сумма открытых валютных позиций
37
Активы, условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
38
Средняя величина годового валового дохода
39
Операционный риск
40
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с банком особыми отношениями, по любому виду обязательств перед банком
41
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика, не связанного с банком особыми отношениями k3
42
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с банком особыми отношениями, по любому виду обязательств перед банком
43

k3-1 банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
44
Банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты барлық қарыз алушы бойынша тәуекелдер сомасы
45
Банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті
46
Тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша бланктік қарыздың, қарыз алушы алдындағы не банктiң ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр тармағынан төмен болмайтын Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң рейтингi немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттiктер) осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне талаптарды және Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А" рейтингiнен төмен емес рейтингi немесе одан басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезиденттерді қоспағанда, Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А" рейтингінен төмен емес немесе бір қарыз алушыға немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобына қатысты басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезиденттерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының оффшор аймақтарда тіркелген немесе азаматтары болып табылатын бейрезиденттері мiндеттемелерiнің ең жоғарғы сомасы
47
Бланктік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
48
Әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 (он) пайызынан асатын банктің бір қарыз алушыға келетін тәуекелдерінің жиынтық сомасы
49
Әрқайсысының мөлшері меншікті капиталдың 10 (он) пайызынан асатын бір қарыз алушыға келетін тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті
50
Қазақстанның Даму Банкінің міндеттемелері бойынша банктің тәуекел сомасы
51
Қазақстанның Даму Банкінің міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті
52
Өтімділігі жоғары активтер
53
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер
54
k4 ағымдағы өтімділік коэффициенті
55
Өтеуге дейін 7 (жеті) күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
56
k4-1 мерзімді өтімділік коэффициенті
57
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін 1 (бір) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімді активтер
58
Өтеуге дейін 1 (бір) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
59

Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков), связанного с банком особыми отношениями k3-1
44
Сумма рисков по всем заемщикам, связанным с банком особыми отношениями
45
Коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с банком особыми отношениями
46
Максимальная сумма бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банка могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, а также обязательств нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее – другие рейтинговые агентства) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и нерезидентов, имеющих рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за исключением нерезидентов с рейтингом не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, в отношении одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков
47
Коэффициент максимального размера бланкового кредита
48
Совокупная сумма рисков банка на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала банка
49
Коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов-от собственного капитала
50
Сумма риска банка по обязательствам Банка Развития Казахстана
51
Коэффициент размера риска по обязательствам Банк Развития Казахстана
52
Высоколиквидные активы
53
Обязательства до востребования
54
Коэффициент текущей ликвидности k4
55
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) дней включительно
56
Коэффициент срочной ликвидности k4-1
57
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно, включая высоколиквидные активы
58
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно
59

k4-2 мерзімді өтімділік коэффициенті
60
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін 3 (үш) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімді активтер
61
Өтеуге дейін 3 (үш) айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
62
k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенті
63
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:
63.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
63.2
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
63.3
(валюта түрі көрсетіледі)
63.4
(валюта түрі көрсетіледі)
64
100 (жүз) пайызға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған міндеттемелер
64.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
64.2
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен
тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
64.3
(валюта түрі көрсетіледі)
64.4
(валюта түрі көрсетіледі)
65
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенті:
65.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
65.2
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
65.3
(валюта түрі көрсетіледі)
65.4
(валюта түрі көрсетіледі)
66
k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:
66.1
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынтығында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)

Коэффициент срочной ликвидности k4-2
60
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
61
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно
62
Коэффициент срочной ликвидности k4-3
63
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4:
63.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
63.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
63.3
(указывается вид валют)
63.4
(указывается вид валют)
64
Обязательства для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4, умноженные на коэффициент конверсии равный 100 (ста) процентам
64.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
64.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
64.3
(указывается вид валют)
64.4
(указывается вид валют)
65
Коэффициент срочной валютной ликвидности k4-4:
65.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
65.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
65.3
(указывается вид валют)
65.4
(указывается вид валют)
66
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-5:
66.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)

78.1
Банктің 100 (жүз) пайыз тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген, баланстық құны бойынша көрсетілген активтері (бірінші деңгейдегі капиталды азайтатын реттеушілік түзетулер ретінде қабылданатын активтерді, сондай-ақ ХҚЕС-ке сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде)
78.2
"Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1- болып тіркелген) 9-тарауына сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер

78.1
Активы банка, отраженные по балансовой стоимости (за минусом активов, принимаемых в качестве регуляторных корректировок, уменьшающих капитал первого уровня, а также резервов, сформированных в соответствии с МСФО) взвешенных по уровню риска 100 (сто) процентов
78.2
Условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска согласно главе 9 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587)

78.3
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кредиттік тәуекел
78.4
Бағалы қағаздармен кредиттеу мәмілелері бойынша кредиттік тәуекел
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп (индексі – 1-BVU_Prud_norm, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.

78.3
Кредитный риск по операциям с производными финансовыми инструментами
78.4
Кредитный риск по сделкам кредитования ценными бумагами
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов (индекс – 1-BVU_Prud_norm, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

5. 1-жол Ислам банктеріне арналған нормативтердің 1-тарауына және Банктерге арналған нормативтердің 2-тарауына сәйкес толтырылады.
6. 5-жолда Ислам банктеріне арналған нормативтерге 1-қосымшада және Банктерге арналған нормативтерге 3-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды жіктеуге арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін, төленген жай акциялар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. 11.7-жолда секьюритилендіру талаптарынан алынған, болашақта толығымен немесе ішінара күтуге байланысты болашақ кезеңдердің кірісі көрсетіледі.
8. 12.1-жолда Ислам банктеріне арналған нормативтерге 1-қосымшада және Банктерге арналған нормативтерге 3-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды жіктеуге арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін мерзімсіз шарттар бойынша мәліметтер көрсетіледі, олардың нәтижесінде бір мезгілде бір тұлғада қаржылық актив және басқа тұлғада қаржы міндеттемесі немесе заңды тұлғаның барлық міндеттемесі шегерілгеннен қалған оның активтерінің үлесіне құқықты растайтын өзге қаржы құралы туындайды.
9. 12.2-жолда Ислам банктеріне арналған нормативтерге 1-қосымшада және Банктерге арналған нормативтерге 3-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды жіктеуге арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін төленген артықшылықты акциялар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 15-жолда Ислам банктеріне арналған нормативтерге 1-қосымшада және Банктерге арналған нормативтерге 3-қосымшада белгіленген банк капиталының құрамындағы құралдарды жіктеуге арналған өлшемшарттарға сәйкес келетін реттелген борыш бойынша мәліметтер көрсетіледі.
11. 20-жолда Ислам банктеріне арналған нормативтерге 4-қосымшада және Банктерге арналған нормативтерге 2-қосымшада сәйкес дивиденд төлеуді тоқтату және акцияларды кері сатып алу бөлігінде шектеу қойылатын бөлінбеген таза кіріс сомасы көрсетіледі.
12. 22-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
13. 23-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
14. 24-жол кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
15. 25-жол айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің талдамасы ("Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.

5. Строка 1 заполняется в соответствии с главой 1 Нормативов для исламских банков и главой 2 Нормативов для банков.
6. В строке 5 указываются сведения по оплаченным простым акциям, соответствующим критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным приложением 1 к Нормативам для исламских банков и приложением 3 к Нормативам для банков.
7. В строке 11.7 указываются доходы будущих периодов в связи с полученным из условий секьюритизации ожиданием полного или частичного дохода в будущем.
8. В строке 12.1 указываются сведения по бессрочным договорам, соответствующим критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным в приложении 1 к Нормативам для исламских банков и приложении 3 к Нормативам для банков, в результате которых одновременно возникают финансовый актив у одного лица и финансовое обязательство или иной финансовый инструмент, подтверждающий право на долю активов юридического лица, оставшихся после вычетов всех его обязательств, у другого лица.
9. В строке 12.2 указываются сведения по оплаченным привилегированным акциям, соответствующим критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным в приложении 1 к Нормативам для исламских банков и приложении 3 к Нормативам для банков.
10. В строке 15 указываются сведения по субординированному долгу, соответствующему критериям для классификации инструментов в составе капитала банка, установленным в приложении 1 к Нормативам для исламских банков и приложении 3 к Нормативам для банков.
11. В строке 20 указывается сумма нераспределенного чистого дохода, на который накладывается ограничение в соответствии с приложением 4 к Нормативам для исламских банков и приложением 2 к Нормативам для банков, в части прекращения выплаты дивидендов и обратного выкупа акций.
12. Строка 22 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска.
13. Строка 23 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска.
14. Строка 24 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска.
15. Строка 25 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов").

16. 26-жол жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің талдамасы ("Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
17. 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 және 49-жолдар бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы (қарыз алушылар бөлігінде) туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
18. 52, 53 және 54-жолдар k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
19. 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 және 62-жолдар k4-1, k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
20. 63, 63.1, 63.2, 63.3, 63.4, 64, 64.1, 64.2, 64.3, 64.4, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 66, 66.1, 66.2, 66.3, 66.4, 67, 67.1, 67.2, 67.3, 67.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 69, 69.1, 69.2, 69.3, 69.4, 70, 70.1, 70.2, 70.3, 70.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3 және 71.4-жолдар k4-4, k4-5 және k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
21. 63.3, 63.4, 64.3, 64.4, 65.3, 65.4, 66.3, 66.4, 67.3, 67.4, 68.3, 68.4, 69.3, 69.4, 70.3, 70.4, 71.3 және 71.4-жолдарда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюта түрі көрсетіледі.
22. 74 және 75-жолдар екінші деңгейдегі банктерді Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
23. 77-жол ішкі активтердің, ішкі және өзге де міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
24. 32, 33 және 76-жолдарды исламдық екінші деңгейдегі банктер ғана толтырады.
25. 17, 18, 19, 41,43, 45, 47, 49, 54, 56, 59, 62, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3, 71.4, 75 және 77-жолдарда үтірден кейін үш таңбалы мәндер көрсетіледі.
26. 45, 47, 49, 51, 78.1, 78.2, 78.3 және 78.4-жолдарды толтыру үшін мына қысқартулар пайдаланылады:
банкпен айрықша қатынастар арқылы байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті – Ат;
бланктік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті – Бк;
әрқайсысының мөлшері меншікті капиталдың 10 (он) пайызынан асатын бір қарыз алушыға шаққандағы тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті – Кт;
Қазақстанның Даму Банкі міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті – Қдбт;
банктің баланстық құны бойынша көрсетілген (бірінші деңгейдегі капиталды азайтатын реттеушілік түзетулер ретінде қабылданатын активтерді, сондай-ақ ХҚЕС-ке сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде) және 100 (жүз) пайыз тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтері – Ба;

16. Строка 26 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов").
17. Строки 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 и 49 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков).
18. Строки 52, 53 и 54 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4.
19. Строки 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 и 62 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2 и k4-3.
20. Строки 63, 63.1, 63.2, 63.3, 63.4, 64, 64.1, 64.2, 64.3, 64.4, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 66, 66.1, 66.2, 66.3, 66.4, 67, 67.1, 67.2, 67.3, 67.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 69, 69.1, 69.2, 69.3, 69.4, 70, 70.1, 70.2, 70.3, 70.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3 и 71.4 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5 и k4-6.
21. В строках 63.3, 63.4, 64.3, 64.4, 65.3, 65.4, 66.3, 66.4, 67.3, 67.4, 68.3, 68.4, 69.3, 69.4, 70.3, 70.4, 71.3 и 71.4 указываются вид валют согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
22. Строки 74 и 75 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента капитализации банков второго уровня к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан.
23. Строка 77 заполняется в соответствии с данными отчета о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы.
24. Строки 32, 33 и 76 заполняются только исламскими банками второго уровня.
25. В строках 17, 18, 19, 41,43, 45, 47, 49, 54, 56, 59, 62, 65, 65.1, 65.2, 65.3, 65.4, 68, 68.1, 68.2, 68.3, 68.4, 71, 71.1, 71.2, 71.3, 71.4, 75 и 77 указываются значения с тремя знаками после запятой.
26. Для заполнения строк 45, 47, 49, 51, 78.1, 78.2, 78.3 и 78.4 используются следующие сокращения:
коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с банком особыми отношениями – Ро;
коэффициент максимального размера бланкового кредита – Бк;
коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала – Рк;
коэффициент размера риска по обязательствам Банк Развития Казахстана – Рбрк;
активы банка, отраженные по балансовой стоимости (за минусом активов, принимаемых в качестве регуляторных корректировок, уменьшающих капитал первого уровня, а также резервов, сформированных в соответствии с МСФО) и взвешенные по уровню риска 100 (сто) процентов – Аб;

"Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) 9-тарауына сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер – ШЫм;
туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кредиттік тәуекел – ТҚҚК;
бағалы қағаздармен кредиттеу мәмілелері бойынша кредиттік тәуекел – БҚК.
27. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
9-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Топ түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
6
1.
Топ көрсеткіштері
Кредит тәуекелі дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын актив түрі
Тәуекелді активтер жиыны:
Х
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып мөлшерленген активтердің
талдамасы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_RA, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска согласно главе 9 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587) – УВо;
кредитный риск по операциям с производными финансовыми инструментами – КПФИ;
кредитный риск по сделкам кредитования ценными бумагами – КЦБ.
27. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 15
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 2
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Показатели группы
Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска
Итого рисковые активы:
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке активов,
взвешенных с учетом
кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска (индекс – 2-BVU_RA, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2 және 3-жолдарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтердің сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағанда Банктерге арналған нормативтердің 3-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін тәуекел дәрежесі пайызбен көрсетіледі. Тәуекел дәрежесінің пайыздық мәндері Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 6-бағанда 3-бағанда көрсетілген, тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтер сомасы пайызбен көрсетіледі (4-баған).
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері
филиалдарының), банк
конгломераттарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Капиталдың контрциклдік буферін және капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферін есептеу үшін тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_RA_CCyB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленуге жататын активтер мен шартты міндеттемелер
Тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтер мен шартты міндеттемелер
Контрциклдік/секторлар бойынша контрциклдік буфер мөлшерлемесі
Сомасы
1
2
3
4
5
6
1.
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қосқанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздар, оның ішінде:
1.1
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздар, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графах 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графе 4 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
7. В графе 5 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, согласно главе 3 Нормативов для банков. Значения степени риска в процентах выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 6 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 16
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 3
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала и секторального контрциклического буфера капитала
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_RA_CCyB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Активы и условные обязательства, подлежащие взвешиванию с учетом рисков
Активы и условные обязательства, взвешенные с учетом рисков
Ставка контрциклического/секторального контрциклического буфера
Сумма
1
2
3
4
5
6
1.
Займы физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, включая займы индивидуальным предпринимателям, в том числе:
1.1
Займы физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям, в том числе:

1.1.1
тұтынушылық мақсатқа
1.1.1.1
оның ішінде есептелген сыйақы
1.1.2
ипотекалық тұрғын үй қарыздары
1.1.2.1
оның ішінде есептелген сыйақы
1.1.3
басқа да қарыздар
1.1.3.1
оның ішінде есептелген сыйақы
1.2
Дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар
1.2.1
оның ішінде есептелген сыйақы
2.
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қосқанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздар
2.1
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде:
2.1.1.
тұтынушылық мақсатқа
2.1.2.
ипотекалық тұрғын үй қарыздары
2.1.3.
басқа да қарыздар
2.2
Дара кәсіпкерлерге берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздар
3.
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, банктік емес заңды тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген қарыздар, оның ішінде:
3.1.
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне
3.1.1
оның ішінде есептелген сыйақы
3.2.
ірі кәсіпкерлік субъектілеріне
3.2.1
оның ішінде есептелген сыйақы
4.
Дара кәсіпкерлерге берілген қарызды қоспағанда, банктік емес заңды тұлғаларға берілген, кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде:
4.1.
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне
4.2.
ірі кәсіпкерлік субъектілеріне
5.
Осы кестенің 1 және 3-тармақтарында көрсетілген қарыздарды қоспағанда, кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген басқа да қарыздар
5.1
оның ішінде есептелген сыйақы
6.
Осы кестенің 2 және 4-тармақтарында көрсетілген қарыздарды қоспағанда, кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар басқа да қарыздар
7.
Тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген басқа да активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде
7.1
Кредиттік тәуекелді ескере отырып мөлшерленген басқа да активтер
7.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер
7.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары
7.4
Нарықтық тәуекелді ескере отырып есептелген активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
7.5
Операциялық тәуекел
8.
Тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының жиыны
9.
Капталдың контрциклдік буфер мөлшері
10.
Жеке тұлғаларға берілген кредиттер бойынша капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферінің мөлшері
11.
Заңды тұлғаларға берілген кредиттер бойынша капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферінің мөлшері
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Капиталдың контрциклдік буферін және капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферін есептеу үшін тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Капиталдың контрциклдік буферін және капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферін есептеу үшін тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Капиталдың контрциклдік буферін және капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферін есептеу үшін тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_RA_CCyB, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1.1.1
на потребительские цели
1.1.1.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
1.1.2
ипотечные жилищные займы
1.1.2.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
1.1.3
прочие займы
1.1.3.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
1.2
Займы индивидуальным предпринимателям
1.2.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
2.
Займы физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, включая займы индивидуальным предпринимателям, с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней
2.1
Займы физическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в том числе:
2.1.1.
на потребительские цели
2.1.2.
ипотечные жилищные займы
2.1.3.
прочие займы
2.2
Займы индивидуальным предпринимателям с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней
3.
Займы небанковским юридическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям, в том числе:
3.1.
субъектам малого и среднего предпринимательства
3.1.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
3.2.
субъектам крупного предпринимательства
3.2.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
4.
Займы небанковским юридическим лицам, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов индивидуальным предпринимателям, с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в том числе:
4.1.
субъектам малого и среднего предпринимательства
4.2.
субъектам крупного предпринимательства
5.
Прочие займы, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов, указанных в пунктах 1 и 3 настоящей таблицы
5.1
в т.ч. начисленное вознаграждение
6.
Прочие займы, взвешенные с учетом кредитного риска, за исключением займов, указанных в пунктах 2 и 4 настоящей таблицы, с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней
7.
Прочие активы, условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом рисков, в т.ч.:
7.1
Прочие активы, взвешенные с учетом кредитного риска
7.2
Условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
7.3
Производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
7.4
Активы, условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
7.5
Операционный риск
8.
Итого сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом рисков
9.
Размер контрциклического буфера капитала
10.
Размер секторального контрциклического буфера капитала по кредитам, предоставленным физическим лицам
11.
Размер секторального контрциклического буфера капитала по кредитам, предоставленным юридическим лицам
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала и секторального контрциклического буфера капитала".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расшифровке
активов, взвешенных с учетом
рисков, для расчета
контрциклического буфера
капитала и секторального
контрциклического буфера
капитала"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала и секторального контрциклического буфера капитала (индекс – 2-BVU_RA_CCyB, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Капиталдың контрциклдік буферін және капиталдың секторлар бойынша контрциклдік буферін есептеу үшін тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне, "Макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 25 тамыздағы № 52 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36722 болып тіркелген) және "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 103 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37702 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 103 қаулы) сәйкес толтырылады.
5. 3-бағанда тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын активтердің сомасы көрсетіледі.
6. 4-бағанда тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағанда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом рисков, для расчета контрциклического буфера капитала и секторального контрциклического буфера капитала" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 52 "Об установлении макропруденциальных нормативов и лимитов, их нормативных значений и методики расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36722) и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 103 "Об утверждении Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37702) (далее – Постановление № 103).
5. В графе 3 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени риска.
6. В графе 4 указывается сумма активов, взвешенных по степени риска.
7. В графе 5 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).

8. 6-баған 5-бағанда көрсетілген деректерге 4-баған деректерінің көбейтіндісі ретінде есептеледі.
9. 1, 2, 3, 4, 5 және 6-жолдар бойынша деректер Қағидаларға 2 және 23-қосымшаларға сәйкес екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары үшін кредиттік тәуекелді ескере отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есепке сәйкес және № 103 қаулының 5-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қарыз санатының (шартты міндеттеменің) көрсеткішін ескере отырып толтырылады. 1, 1.1, 1.2, 3, 3.1, 3.2 және 5-жолдарда негізгі борыш және есептелген сыйақы бойынша, оның ішінде негізгі борыш және/немесе сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек бойынша ақпарат көрсетіледі.
10. 1 - 6-жолдар аралығында банктік қарыз, лизинг, факторинг, форфейтинг операциялары бойынша ақпарат, бұрын берілген банктік қарыздар бойынша вексельдерді және дебиторлық берешекті есепке алу көрсетіледі.
11. 7-жол бойынша деректер, оның ішінде Қағидаларға 1 және 22-қосымшаларға сәйкес екінші деңгейдегі банктерге және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына арналған пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепке сәйкес толтырылады.
12. 8-жолда 1, 3, 5 және 7-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
13. Контрциклдық буфердің мөлшері 8-жолда көрсетілген тәуекелдерді ескере отырып мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасынан контрциклдық буфердің тиісті мөлшерлемесінің туындысына тең.
Секторлар бойынша контрциклдік буфердің мөлшері кредиттеудің тиісті сегментінің кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерге секторлар бойынша контрциклдік буфердің тиісті мөлшерлемесінің туындысына тең.
14. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
11-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері
филиалдарының), банк
конгломераттарының
пруденциялық нормативтерді
орындауы туралы есептілікті
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Топ түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Конверсия коэффициенті пайызбен
Кредиттік тәуекел коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
6
7
1.
Топ көрсеткіштері
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелердің түрі
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты міндеттемелердің жиыны
Х
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып мөлшерленген
шартты және ықтимал міндеттемелердің
талдамасы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_ RUIVO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

8. Графа 6 рассчитывается как произведение данных графы 4 на данные, указанные в графе 5.
9. Данные по строкам 1, 2, 3, 4, 5 и 6 заполняются в соответствие с отчетом о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска для банков второго уровня и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложениям 2 и 23 к Правилам и с учетом показателя категории займа (условного обязательства), взвешенного по степени кредитного риска согласно приложению 5 Постановления № 103. В строках 1, 1.1, 1.2, 3, 3.1, 3.2 и 5 отражается информация по основному долгу и начисленному вознаграждению, в том числе по просроченной задолженности по основному долгу и/или вознаграждению.
10. В строках с 1 по 6 отражается информация по банковским заемным, лизинговым, факторинговым, форфейтинговым операциям, учет векслей и дебиторской задолженности по ранее выданным банковским займам.
11. Данные по строке 7, в том числе заполняются в соответствии с отчетом о выполнении пруденциальных нормативов для банков второго уровня и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложениям 1 и 22 к Правилам.
12. В строке 8 указывается сумма строк 1, 3, 5 и 7.
13. Размер контрциклического буфера равен произведению соответствующей ставки контрциклического буфера от суммы активов, условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом рисков, указанных в строке 8.
Размер секторального контрциклического буфера равен произведению соответствующей ставки секторального контрциклического буфера на активы, взвешенные по степени кредитного риска соответствующего сегмента кредитования.
14. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 17
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 4
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
1.
Показатели группы
Вид условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке условных и
возможных обязательств,
взвешенных с учетом
кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска (индекс – 2 -BVU_ RUIVO, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. 2 және 3-бағандарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі
7. 5 және 6-бағандарда Банктерге арналған нормативтердің 3-тарауына сәйкес міндеттемелердің әрбір тобы үшін конверсия коэффициенті пайызбен және кредиттік тәуекел коэффициенті көрсетіледі. Мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 7-бағанда конверсия коэффициентінің мәніне көбейтілген, 3-бағанда көрсетілген шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома (4-баған) пайызбен және кредиттік тәуекел коэффициентінің мәні (5-баған) пайызбен көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
12-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ RPFI
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Туынды қаржы құралдарының номиналды құны
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел ескерілген сомасы
Туынды қаржы құралдарының нарықтық құны
Контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Есепке алынатын сома
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып саралануға жататын туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдарының жиыны
X
X
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тәуекел ескеріле
отырып мөлшерленген
туынды қаржы құралдары
бойынша шартты және
ықтимал талаптар мен
міндеттемелердің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_ RPFI, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графах 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графе 4 указывается сумма условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
7. В графах 5 и 6 указываются коэффициент конверсии в процентах и коэффициент кредитного риска для каждой группы обязательств, согласно главе 3 Нормативов для банков. Значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 7 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, указанная в графе 3, умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 18
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 5
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ RPFI
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Номинальная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах
Сумма с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов
Рыночная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Вид условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке условных и
возможных требований и
обязательств по производным
финансовым инструментам,
взвешенным с учетом
кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска (индекс – 1-BVU_ RPFI, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 3 және 6-бағандарда туынды қаржы құралдарының номиналды және нарықтық құны көрсетіледі.
7. 4 және 7-бағандарда Банктерге арналған нормативтердің 3-тарауына және Ислам банктеріне арналған нормативтердің 2-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен және контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен көрсетіледі. Мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 5-бағанда туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдары бойынша номиналды құны көрсетіледі.
9. 8-бағанда туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел ескеріле отырып, туынды қаржы құралдарының номиналды құнының және контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының қосындысы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графе 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графах 3 и 6 указываются номинальная и рыночная стоимость производных финансовых инструментов.
7. В графах 4 и 7 указываются коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах и коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах для каждой группы активов, согласно главе 3 Нормативов для банков и главе 2 Нормативов для исламских банков. Значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 5 указывается номинальная стоимость по производным финансовым инструментам, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для производных финансовых инструментов.
9. В графе 8 указывается сумма номинальной стоимости производных финансовых инструментов с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для контрагента.

10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
13-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_RSPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
№
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті пайызбен
Есепке сомасы
1
2
3
4
5
1
Мөлшерлеме өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар
Айрықша тәуекел жиыны
X
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Айрықша пайыздық тәуекелді
есептеудің (валюталар бөлігінде)
талдамасы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_RSPR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 19
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 6
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_RSPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование
Сумма
Коэффициент специфичного риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Открытые позиции по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки
Итого специфичный риск
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке расчета
специфичного процентного
риска (в разрезе валют)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют) (индекс – 1-BVU_RSPR, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда топтар түрінің мәндері деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 3-бағанда біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
7. 4-бағанда Банктерге арналған нормативтердің 3-тарауына сәйкес айрықша тәуекел коэффициенттері пайызбен көрсетіледі. Мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 5-бағанда пайызбен айрықша тәуекел коэффициентін ескере отырып, біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
9. Толтыру кезінде Банктерге арналған нормативтерге 9-қосымшада көрсетілген халықаралық қор биржалары пайдаланылады.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
14-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ ROPVI
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Аймақтар
Уақыт аралықтарының атауы
Ашық позициялар
Мөлшерлеу коэффициенті
Ашық мөлшерленген позициялар
ұзын
қысқа
ұзын
қысқа
1
2
3
4
5
6
7
1
Уақыт аралықтарының түрі
1-аймақ жиыны
Х
2
Уақыт аралықтарының түрі
2-аймақ жиыны
Х
3
Уақыт аралықтарының түрі
3-аймақ жиыны
Х
кестенің жалғасы
Жабық мөлшерленген позициялар
Мөлшерленген ашық позициялар жиыны
ұзын
қысқа
8
9
10
X
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп (индексі – 1-BVU_ ROPVI, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета специфичного процентного риска (в разрезе валют)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графе 2 значения вида группы выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графе 3 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам.
7. В графе 4 указываются коэффициенты специфичного риска в процентах, согласно главе 3 Нормативов для банков. Значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 5 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с учетом коэффициента специфичного риска в процентах.
9. При заполнении используются международные фондовые биржи, указанные в приложении 9 к Нормативам для банков.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 20
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 7
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ ROPVI
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Зоны
Наименование временных интервалов
Открытые позиции
Коэффициент взвешивания
Открытые взвешенные позиции
длинная
короткая
длинная
короткая
1
2
3
4
5
6
7
1
Вид временных интервалов
Итог зоны 1
Х
2
Вид временных интервалов
Итог зоны 2
Х
3
Вид временных интервалов
Итог зоны 3
Х
продолжение таблицы
Закрытые взвешенные позиции
Итоговые взвешенные открытые позиции
длинная
короткая
8
9
10
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата"______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
распределении открытых
позиций по временным
интервалам (в разрезе валют)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют) (индекс – 1-BVU_ ROPVI, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 3 және 4-бағандарда ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
6. 5-бағанда Банктерге арналған нормативтердің 3-тарауына және Ислам банктеріне арналған нормативтердің 2-тарауына сәйкес мөлшерлеу коэффициенттері көрсетіледі. Мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. 6 және 7-бағандарда мөлшерлеу коэффициенті ескеріле отырып, мөлшерленген ашық позициялар сомасы көрсетіледі.
8. 8-бағанда мөлшерленген жабық позициялар сомасы көрсетіледі.
9. 9 және 10-бағандарда мөлшерленген ашық позициялар жиыны сомасы көрсетіледі.
10. 1, 2 және 3-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдап алынады.
11. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
15-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ ROPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Позициялардың атауы
Сомасы
1
2
3
1
Аймақтар бойынша өтеліп, мөлшерленген позицияларды есептеу
2
1-аймақ
3
Уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген жабық позиция бойынша жиыны
4
Мөлшерленген ашық позиция (ұзын)
5
Мөлшерленген ашық позиция (қысқа)
6
Ашық позиция жиыны бойынша мөлшерленген жабық позиция
7
Мөлшерленген ашық позиция
8
2-аймақ
9
Уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген жабық позиция бойынша жиыны
10
Мөлшерленген ашық позиция (ұзын)
11
Мөлшерленген ашық позиция (қысқа)
12
Ашық позиция жиыны бойынша мөлшерленген жабық позиция
13
Мөлшерленген ашық позиция
14
3-аймақ
15
Уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген жабық позиция бойынша жиыны
16
Мөлшерленген ашық позиция (ұзын)
17
Мөлшерленген ашық позиция (қысқа)
18
Ашық позиция жиыны бойынша мөлшерленген жабық позиция
19
Мөлшерленген ашық позиция
20

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графах 3 и 4 указывается сумма открытых позиций.
6. В графе 5 указываются коэффициенты взвешивания, согласно главе 3 Нормативов для банков и главе 2 Нормативов для исламских банков. Значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
7. В графах 6 и 7 указывается сумма открытых взвешенных позиций с учетом коэффициента взвешивания.
8. В графе 8 указывается сумма закрытых взвешенных позиций.
9. В графах 9 и 10 указывается сумма итоговых открытых взвешенных позиций.
10. В строках 1, 2 и 3 значения выбираются из Системного перечня данных.
11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 21
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 8
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ ROPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование позиций
Сумма
1
2
3
1
Расчет взвешенных позиций, компенсированных по зонам
2
Зона 1
3
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
4
Взвешенная открытая позиция (длинная)
5
Взвешенная открытая позиция (короткая)
6
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
7
Взвешенная открытая позиция
8
Зона 2
9
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
10
Взвешенная открытая позиция (длинная)
11
Взвешенная открытая позиция (короткая)
12
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
13
Взвешенная открытая позиция
14
Зона 3
15
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
16
Взвешенная открытая позиция (длинная)
17
Взвешенная открытая позиция (короткая)
18
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
19
Взвешенная открытая позиция
20

1-аймақтың мөлшерленген жабық позициясының 40 пайызы
32
2-аймақтың мөлшерленген жабық позициясының 30 пайызы
33
3-аймақтың мөлшерленген жабық позициясының 30 пайызы
34
1 және 2 аймақ арасындағы мөлшерленген жабық позицияның 40 пайызы
35
2 және 3 аймақ арасындағы мөлшерленген жабық позицияның 40 пайызы
36
1 және 3 аймақ арасындағы мөлшерленген жабық позицияның 100 пайызы
37
Қалған мөлшерленген ашық позицияның 100 пайызы
38
Жалпы пайыздық тәуекел жиыны
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жалпы пайыздық тәуекелді
есептеудің (валюталар бөлігінде)
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_ ROPR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.

40 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 1
32
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 2
33
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 3
34
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 2
35
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 2 и 3
36
100 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 3
37
100 процентов оставшейся открытой взвешенной позиции
38
Итого общий процентный риск
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке расчета общего
процентного риска (в разрезе
валют)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют) (индекс – 1-BVU_ ROPR, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

5. 3-бағанда мөлшерленген және қалған ашық немесе жабық позициялар және аймақтардың әрқайсысының уақыт аралықтарының позициялар бойынша сомасы көрсетіледі.
6. 38-жол бойынша 3-бағанда жалпы пайыздық тәуекел бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
16-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ R_MRZ_R
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20 ____жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының берешек жиынының талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
1
2
3
4
1
2
…
Жиыны
X
X
кестенің жалғасы
Талап сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
2-кесте. Банк алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының жиынтық берешегінің талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
1
2
3
4
5
1
2
…
Жиыны
X
X
X
кестенің жалғасы
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
6
7
8
9
10
X
X
X
X
3-кесте. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
1
2
3
4
1
2
...
Жиыны
X
X
кестенің жалғасы
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
4-кесте. Бланктік қарыздың, тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша банктің ағымдағы және одан кейінгі екі ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптары туындауы мүмкін, үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелердің ең жоғары сомасының, сондай-ақ оффшорлық аймақтардың азаматтары болып тіркелген немесе болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері міндеттемелерінің талдамасы
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болу белгісі
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
1
2
3
4
5
6
2
...
Жиыны
X
X
X

5. В графе 3 указываются суммы по взвешенным и остаточным открытым или закрытым позициям по временным интервалам каждой из зон.
6. В графе 3 по строке 38 указываются сведения по общему процентному риску.
7. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 22
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 9
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ R_MRZ_R
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расшифровка совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с банком особыми отношениями по любому виду обязательств перед банком
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
1
2
Итого
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Таблица 2. Расшифровка совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с банком особыми отношениями по любому виду обязательств перед банком
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак связанности с банком особыми отношениями
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
5
1
2
Итого
X
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
6
7
8
9
10
X
X
X
X
Таблица 3. Расшифровка суммы рисков по всем заемщикам, связанным с банком особыми отношениями
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак связанности с банком особыми отношениями
1
2
3
4
1
2
...
Итого
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Таблица 4. Расшифровка максимальной суммы бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банка могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, а также обязательств нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
1
2
3
4
5
6
2
...
Итого
X
X
X

5-кесте. Әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 (он) пайызынан асатын бір қарыз алушыға келетін банк тәуекелдерінің жиынтық сомасының талдамасы
Қарыз алушының атау
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланысты болуының белгісі
1
2
3
4
2
...
Жиыны
X
X
кестенің жалғасы
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_ R_MRZ_R, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.

Таблица 5. Расшифровка совокупной суммы рисков банка на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала банка
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
1
2
3
4
2
...
Итого
X
X
продолжение таблицы
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
5
6
7
8
9
X
X
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке максимального
размера
риска на одного заемщика
(в разрезе заемщиков)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) (индекс – 1-BVU_ R_MRZ_R, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков)" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

5. Нысанды толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 3-тарауына және Банктерге арналған нормативтердің 4-тарауына сәйкес есептелген мәліметтер көрсетіледі.
6. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
17-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп

5. При заполнении Формы указываются сведения, рассчитанные в соответствии с главой 3 Нормативов для исламских банков и главой 4 Нормативов для банков.
6. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 23
к Перечню некоторых
постановлений
Правления Национального
Банка
Республики Казахстан, в
которые
вносятся изменения и
дополнение
по вопросам представления
отчетности участниками
финансового рынка
Приложение 10
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_R_K4
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Өтімділігі жоғары активтердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Бір айдағы күнтізбелік күндер
Орташа айлық шамасы
1
2
3
4
1
Активтердің атауы
Жұмыс күндерінің саны
Жиыны:
2-кесте. Талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Бір айдағы күнтізбелік күндер
Орташа айлық шамасы
1
2
3
4
1
Міндеттемелердің атауы
Жиыны:
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"k4 ағымдағы өтімділік
коэффициентінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына қосымша
k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_R_K4, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_R_K4
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "__ "_________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расшифровка среднемесячной величины высоколиквидных активов
(в тысячах теңге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование активов
Количество рабочих дней
Итого:
Таблица 2. Расшифровка среднемесячной величины обязательств до востребования
(в тысячах теңге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная
величина
1
2
3
4
1
Наименование обязательств
Итого:
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4".
Приложение к форме,
предназначенной
для сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет
о расшифровке коэффициента
текущей ликвидности k4"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 (индекс – 1-BVU_R_K4, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4" (далее – Форма).

2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 1-кестені толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 44 және 45-тармақтарына және Банктерге арналған нормативтердің нормативтердің 65, 66 және 67-тармақтарына сәйкес өтімділігі жоғары активтер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанды толтыру кезінде 1 және 2-кестелердің 4-бағанында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін талап етілгенге дейінгі өтімділігі жоғары активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
7. 1 және 2-кестелердің 3-бағанында деректер айдың әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
8. 1 және 2-кестелердің 1-бағанында мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
9. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.
10. Екінші деңгейдегі банктің баланстық шоттарында ескерілетін валюталық своп операциялары бойынша талаптар осы мәмілелер бойынша міндеттемелер екінші деңгейдегі банктің баланстық шоттарында ескерілген және мерзімді өтімділік коэффициенттерінің есебіне енгізілген жағдайда өтімділігі жоғары активтердің есебіне енгізіледі.
11. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
18-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған

2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. При заполнении Таблицы 1 указываются сведения по высоколиквидным активам в соответствии с пунктами 44 и 45 Нормативов для исламских банков и пунктами 65, 66 и 67 Нормативов для банков.
6. При заполнении Формы в графе 4 Таблиц 1 и 2 указывается отношение совокупной суммы высоколиквидных активов (обязательств) до востребования за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
7. В графе 3 Таблиц 1 и 2 данные заполняются за каждый рабочий день месяца.
8. В графе 1 Таблиц 1 и 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
9. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
10. Требования по операциям валютный своп, учитываемые на балансовых счетах банка второго уровня, включаются в расчет высоколиквидных активов в случае, если обязательства по данным сделкам учитываются на балансовых счетах банка второго уровня и включены в расчет коэффициентов срочной ликвидности.
11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 24
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 11
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz

Әкімшілік нысанның атауы: k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ R_K4-1, k4-2, k4-3
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ R_K4-1, k4-2, k4-3
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

3-кесте. k4-3 мерзімді өтімділік коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса, үш айға дейін қоса алғанда өтеуге дейінгі қалған мерзімі бар өтімді активтер
Үш айға дейін қоса алғанда өтеуге дейінгі қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
2
Жұмыс күндерінің саны
Жиыны: активтердің орташа айлық мөлшері
X
Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық мөлшері
X
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді
өтімділік коэффициенттерінің
талдамасы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_R_K4-1, k4-2, k4-3, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.

Таблица 3. Расшифровка коэффициента срочной ликвидности k4-3
(в тысячах теңге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина активов
X
Итого: среднемесячная величина обязательств
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициентов
срочной ликвидности k4-1,
k4-2, k4-3"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3 (индекс – 1-BVU_R_K4-1, k4-2, k4-3, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

5. k4-1 мерзімді өтімділік коэффициентін есептеу бойынша нысанды толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 48, 49, 50, 51 және 52-тармақтарына сәйкес және Банктерге арналған нормативтердің 70, 71, 72, 73, 74 және 75-тармақтарына сәйкес есептелген өтелгенге дейінгі қалған мерзімі қоса алғанда жеті күнге дейінгі жоғары өтімді активтер мен мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
6. k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерін есептеу бойынша нысандарды толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 50, 51 және 52-тармақтарына және Банктерге арналған нормативтердің 73, 74 және 75-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді және өтелгенге дейінгі мерзімі бір айға дейінгі мерзімді міндеттемелерді қоса алғанда, өтелгенге дейінгі бір айға дейінгі қалған мерзімі бар өтімді активтердің орташа айлық шамасы көрсетіледі
7. k4-1, k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерін есептеу бойынша нысандарды толтыру кезінде "Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке қосылатын өтімді активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
8. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
19-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

5. При заполнении формы по расчету коэффициента срочной ликвидности k4-1 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до семи дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 48, 49, 50, 51 и 52 Нормативов для исламских банков и с пунктами 70, 71, 72, 73, 74 и 75 Нормативов для банков.
6. При заполнении форм по расчету коэффициентов срочной ликвидности k4-2 и k4-3 указывается среднемесячная величина ликвидных активов с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 50, 51 и 52 Нормативов для исламских банков и пунктами 73, 74 и 75 Нормативов для банков.
7. При заполнении форм по расчету коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2 и k4-3 в строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
8. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 25
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 12
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

3-кесте. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейінгі өтімді активтер
80%-ға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген, өтеуге дейінгі қалған мерзімі үш айға дейінгі қоса алғанда мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
2
Жұмыс күндерінің саны
Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық
өтімділік коэффициенттерінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_R_K4-4, k4-5, k4-6, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.

Таблица 3. Расшифровка коэффициента срочной валютной ликвидности k4-6
(в тысячах теңге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, умноженные на коэффициент конверсии равный 80%
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина активов
X
Итого: среднемесячная величина обязательств
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициентов
срочной валютной ликвидности
k4-4, k4-5, k4-6"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 (индекс – 1-BVU_R_K4-4, k4-5, k4-6, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельнми значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдения исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

5. k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52 -тармақтарына және Банктерге арналған нормативтердің 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 және 75-тармақтарына сәйкес есептелген шетел валютасындағы өтімділігі жоғары активтердің және өтелгенге дейін жеті күнге дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
6. k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52-тармақтарына және Банктерге арналған нормативтердің 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 және 75-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтелгенге дейін бір айға дейін қалған мерзімі бар шетел валютасындағы өтімді активтердің және өтелгенге дейін бір айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
7. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде Ислам банктеріне арналған нормативтердің 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52-тармақтарына және Банктерге арналған нормативтердің 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 және 75-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді қоса, өтелгенге дейін үш айға дейін қалған мерзімі бар шетел валютасындағы өтімді активтердің және өтелгенге дейін үш айға дейін қоса алғанда қалған мерзімі бар сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
8. k4-4, k4-5 және k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу бойынша Нысанды толтыру кезінде мәліметтер Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша жиынтықта және "Еуро" валютасында және жоғарыда көрсетілген рейтингтік агенттіктердің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша көрсетіледі.
9. "Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке қосылатын өтімді активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
10. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күндерінің саны көрсетіледі.

5. При заполнении Формы по расчету коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов в иностранной валюте и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до семи дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 Нормативов для исламских банков и пунктами 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 и 75 Нормативов для банков.
6. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-5 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 Нормативов для исламских банков и пунктами 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 и 75 Нормативов для банков.
7. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-6 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 Нормативов для исламских банков и пунктами 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 и 75 Нормативов для банков.
8. При заполнении Формы по расчету коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5 и k4-6 сведения указываются в совокупности по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service), и валюте "Евро" и в разрезе по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" вышеуказанных рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.
9. В строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
10. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.

11. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
20-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_DVP
Кезеңділігі: апта сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті аптадан кейінгі аптаның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, апта сайын
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Меншікті капитал

11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 26
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 13
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_DVP
Периодичность: еженедельная
Отчетный период: за "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: еженедельно, не позднее пятого рабочего дня недели, следующей за отчетной неделей
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Собственный капитал

Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттіктерінің (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" шетел валютасы, сондай-ақ аффинирленген бағалы металдар бойынша ашық валюталық позицияның (ұзын немесе қысқа) лимиті - банктің меншікті капиталы шамасының 12,5 пайызы мөлшерінде
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша ашық валюталық позицияның (ұзын және қысқа) лимиті - банктің меншікті капиталы шамасының 5 пайызы
Валюталық нетто-позиция лимиті - меншікті капиталдың 25 пайызы
Жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасымен шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары бойынша банктің ашық ұзын және (немесе) қысқа позициясының лимиті - меншікті капиталдың 50 пайызы
Валюта атауы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
1
2
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
1
3
4
5
6
7
8
1. Қолма-қол шетел валютасы
...
2. Орналастырылған (тартылған) салымдар
...
3. Берілген (алынған) қарыздар
...

Лимит открытой валютной позиции (длинной или короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее – другие рейтинговые агентства), и иностранной валюте "Евро", а также аффинированным драгоценным металлам в размере - 12,5 процентов величины собственного капитала банка
Лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - 5 процентов величины собственного капитала банка
Лимит валютной нетто-позиции – 25 процентов от собственного капитала
Лимит открытой длинной и (или) короткой позиции банка по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств – 50 процентов от собственного капитала
Наименование валюты
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
1
2
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
1
3
4
5
6
7
8
1.Наличная иностранная валюта
...
2.Вклады, размещенные(привлеченные)
...
3.Займы, выданные (полученные)
...

4. Алу (төлеу) үшін есептелген сыйақы
...
5. Борыштық және үлестік бағалы қағаздар
...
6. Дебиторлық (кредиторлық) берешек
7. Туынды қаржы құралдары
….
8. Баланстық шоттар бойынша жиынтық
...
9. Жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасымен шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары
10. Баланстан тыс шоттар бойынша жиынтық
11. Баланстық және баланстан тыс шоттар бойынша жиынтық
….

4. Начисленное вознаграждение к получению (выплате)
...
5. Долговые и долевые ценные бумаги
...
6. Дебиторская (кредиторская) задолженность
7. Производные финансовые инструменты
….
8. Итого по балансовым счетам
...
9.Производные финансовые инструменты в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств
10. Итого по внебалансовым счетам
11. Итого по балансовым и внебалансовым счетам
….

12. Валюталық нетто-позиция жиыны
кестенің жалғасы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
3
4
5
(күні)
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Аптаның (айдың) әрбір жұмыс
күні үшін әрбір шетел валютасы
бойынша валюталық позициялар
және валюталық нетто-позиция
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына қосымша
Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп (индексі – 1-BVU_DVP, кезеңділігі – апта сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Аптаның (айдың) әрбір жұмыс күні үшін әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялар және валюталық нетто-позиция туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан апта сайын жасалады және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
Есепті аптада күнтізбелік ай аяқталған кезде нысан аяқталатын айға жататын есепті аптаның күнтізбелік күндері үшін және аяқталатын айдан кейінгі айдың есепті аптасының күнтізбелік күндері үшін бөлек жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.

12. Итого валютная нетто-позиция
продолжение таблицы
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
3
4
5
(дата)
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
валютных позициях по каждой
иностранной валюте и валютной
нетто-позиции за каждый
рабочий день недели (месяца)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца) (индекс – 1-BVU_DVP, периодичность – еженедельная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца)" (далее – Форма).
2. Форма составляется еженедельно и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
При завершении календарного месяца в отчетную неделю, форма составляется раздельно за календарные дни отчетной недели, относящиеся к завершаемому месяцу и за календарные дни отчетной недели месяца, следующего за завершаемым месяцем. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

5. 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-жолдарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, баланстық шоттарда ескерілетін шетел валютасындағы талаптар мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 10-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, банк жүргізетін хеджирленетін мәмілелердің, оның ішінде жеткізілмейтін мәмілелердің сомасын ескере отырып, шетел валютасындағы шартты талаптар мен міндеттемелер көрсетіледі.
7. 12-жолда 5, 8, 11, 14 және 17-бағандар бойынша есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін барлық шетел валюталары бойынша нетто-позиция көрсетіледі.
8. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
21-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ KVA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Ішкі активтердің орташа айлық шамасын есептеу
(мың теңгемен)
Активтер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі активтер
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Активтердің атауы
2
Ішкі активтер шамасының жиыны
3
Ішкі активтердің орындалуы (Иә (Жоқ)
2-кесте. Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, банк қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Міндеттемелер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі және өзге де міндеттемелер
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Ішкі міндеттемелер шамасының жиыны
2
Ішкі міндеттемелер, реттелген борыш, банк шығарған борыштық бағалы қағаздар және меншікті капитал немесе жарғылық капитал шамасының жиыны
3
Ішкі міндеттемелер, реттелген борыш, банк шығарған борыштық бағалы қағаздар шамасының жиыны
4
Жұмыс күндерінің саны
5
Банк қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
6
Алдыңғы есепті айдағы ішкі міндеттемелердің, реттелген борыштың, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың, меншікті капиталдың немесе жарғылық капиталдың орташа айлық шамасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп (индексі – 1-BVU_KVA, кезеңділігі – апта сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

5. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 указываются сведения по требованиям и обязательствам в иностранной валюте, учитываемые на балансовых счетах, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
6. В строке 10 указываются условные требования и обязательства в иностранной валюте, с учетом сумм, проводимых банком хеджируемых сделок, в том числе беспоставочных сделок, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
7. В строке 12 по графам 5, 8, 11, 14 и 17 указывается нетто-позиция по всем иностранным валютам за каждый рабочий день отчетного периода.
8. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 27
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 14
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ KVA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расчет среднемесячной величины внутренних активов
(в тысячах теңге)
Активы
Внутренние активы по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование активов
2
Итого величина внутренних активов
3
Выполнение внутренних активов (Да (Нет)
Таблица 2. Расчет среднемесячной величины внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств банка во внутренние активы
(в тысячах теңге)
Обязательства
Внутренние и иные обязательства по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Итого величина внутренних обязательств
2
Итого величина внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг и собственного капитала или уставного капитала
3
Итого величина внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг
4
Количество рабочих дней
5
Коэффициент размещения части средств банка во внутренние активы
6
Среднемесячная величина внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг, собственного капитала или уставного капитала за предыдущий отчетный месяц
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расчете среднемесячной
величины внутренних активов,
внутренних и иных
обязательств, коэффициента
размещения части средств во
внутренние активы"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы (индекс – 1-BVU_KVA, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндері және есеп айырысу әдістемелеріне (бұдан әрі – Банктерге арналған нормативтер) және ислам банкі сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 1 және 2-кестелердің 3-бағанында деректер айдың әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
6. 1-кестенің 1-жолында және 2-кестенің 1, 2-жолдарында мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. 1-кестенің 3-жолын толтыру кезінде ішкі активтердің шамасы бойынша алдыңғы есепті айдағы ішкі міндеттемелердің, реттелген борыштың, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың, меншікті капиталдың немесе жарғылық капиталдың Ислам банктеріне арналған нормативтердің 7-тарауында және Банктерге арналған нормативтердің 8-тарауында белгіленген коэффициентке көбейтілген орташа айлық шамасынан артық немесе оған тең талаптардың орындалуы көрсетіледі.
8. 2-кестені толтыру кезінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-еншілес ұйымдардың реттелген борышына, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-еншілес ұйымдардың акцияларына инвестицияларды шегергендегі бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес Ислам банктеріне арналған нормативтердің 7-тарауында және Банктерге арналған нормативтердің 8-тарауында белгіленген коэффициентке көбейтілген меншікті капитал көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графе 3 Таблиц 1 и 2 данные заполняются за каждый рабочий день месяца.
6. В строке 1 Таблицы 1 и в строках 1 и 2 Таблицы 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
7. При заполнении строки 3 Таблицы 1 указывается выполнение требований по величине внутренних активов больше или равной среднемесячной величине внутренних обязательств, субординированного долга, выпущенных банком долговых ценных бумаг, собственного капитала или уставного капитала за предыдущий отчетный месяц, умноженной на коэффициент, установленный главой 7 Нормативов для исламских банков и главой 8 Нормативов для банков.
8. При заполнении Таблицы 2 указывается собственный капитал согласно данным бухгалтерского баланса за вычетом инвестиций в субординированный долг дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан в акции дочерних организаций-нерезидентов Республики Казахстан, умноженный на коэффициент, установленный главой 7 Нормативов для исламских банков и главой 8 Нормативов для банков.

9. 2-кестені толтыру кезінде әр жұмыс күні үшін 3-жолға деректер, орташа айлық шамасы қай жол бойынша ең төменгі мәнді құрайтынына байланысты есепті айда қалыптасқан жарғылық капиталдың орташа айлық шамасы не есепті айда қалыптасқан меншікті капиталдың орташа айлық шамасы енгізіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
22-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_K7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентін есептеу үшін міндеттемелер
2
Меншікті капитал
3
k7 коэффициентінің есебіне енгізілетін бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
4
k7 бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимиті
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ________________________________ ____________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _______________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_K7, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

9. При заполнении строки 3 Таблицы 2 за каждый рабочий день указываются данные, включающие в себя сложившуюся в отчетном месяце среднемесячную величину уставного капитала, либо сложившуюся в отчетном месяце среднемесячную величину собственного капитала в зависимости от того, среднемесячная величина по какой строке составляет минимальное значение.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 28
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 15
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_K7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"___________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Обязательства для расчета коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
2
Собственный капитал
3
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет коэффициента k7
4
Максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами k7
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан".
Приложение к форме,
предназначенной
для сбора административных
данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициента
капитализации банков к
обязательствам
перед нерезидентами Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан (индекс – 1-BVU_K7, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банктердің, базалық банк лицензиясы бар банктердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне және ислам банктерінің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. 1-жолда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. Нысанды толтыру кезінде "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) 1-қосымшасына сәйкес өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, экономиканың "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" секторларына кіретін шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер, міндеттемелер көрсетіледі.
7. Екінші деңгейдегі банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру k7 коэффициенті үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.
8. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
23-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ KDSK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Компонент атауы
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру күнінің алдындағы соңғы есепті күнгі мәндер
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырғаннан кейінгі мәндер
1
2
3
4
1
1-деңгейдегі капитал
2
2-деңгейдегі капитал
3
Инвестициялар
4
Меншікті капитал (инвестицияларды шегергенде)
5
Активтер
6
Банктің инвестицияларын шегергенде, бірінші деңгейдегі капиталдың жалпы сомасындағы бірінші деңгейдегі капиталдың үлесі шегінде алынған және екінші деңгейдегі капитал бөлігіндегі меншікті қапитал есебіне енгізілетін бірінші деңгейдегі капиталдың банктің активтерінің мөлшеріне қатынасы
7
Кредиттік тәуекелді ескеріле отырып мөлшерленген активтер
8
Кредиттік тәуекелді ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер
9
Кредиттік тәуекелді ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары
10
Кредиттік тәуекелдің дәрежесі бойынша мөлшерленген, екінші деңгейдегі капитал есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер жиыны
11
Арнайы пайыздық тәуекел сомасы
12
Жалпы пайыздық тәуекел сомасы
13
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
14
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты арнайы тәуекел сомасы
15
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты жалпы тәуекел сомасы
16
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
17
Айырбастау бағамының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел сомасы
18
Нарықтық тәуекелді ескеріп есептелген активтер мен шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер жиыны
19
Операциялық тәуекел сомасы
20
Меншікті капиталдың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген, екінші деңгейдегі капитал, активтер мен шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, нарықтық тәуекелді, операциялық тәуекелді ескере отырып есептелген активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына қатынасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп (индексі - 1-BVU_KDSK, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В строке 1 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
6. При заполнении Формы указываются краткосрочные обязательства, обязательства перед филиалами и представительствами иностранных юридических лиц, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации – код 5", "государственные нефинансовые организации – код 6", "негосударственные нефинансовые организации – код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства – код 8" в соответствии с приложением 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365).
7. Коэффициент капитализации банков второго уровня к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k7 указывается с тремя знаками после запятой.
8. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 29
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 16
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ KDSK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"___________20 года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование компонента
Значения на последнюю отчетную дату, предшествующую осуществлению сделки секьюритизации
Значения после осуществления сделки секьюритизации
1
2
3
4
1
Капитал 1-го уровня
2
Капитал 2-го уровня
3
Инвестиции
4
Собственный капитал (за минусом инвестиций)
5
Активы
6
Отношение капитала первого уровня за вычетом инвестиций банка, взятых в пределах доли капитала первого уровня в обшей сумме капитала первого уровня и включаемой в расчет собственного капитала части капитала второго уровня, к размеру активов банка
7
Активы, взвешенные с учетом кредитного риска
8
Условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
9
Производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
10
Итого активы, условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска, уменьшенные на сумму общих резервов (провизии), не включенных в расчет капитала второго уровня
11
Сумма специфичного процентного риска
12
Сумма общего процентного риска
13
Итого рыночный риск, связанный с изменением ставки вознаграждения
14
Сумма специфичного риска, связанного с изменением рыночной стоимости
15
Сумма общего риска, связанного с изменением рыночной стоимости
16
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости
17
Сумма рыночного риска, связанного с изменением обменного курса
18
Итого активы и условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
19
Сумма операционного риска
20
Отношение собственного капитала к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенных на сумму общих резервов (провизии), не включенных в расчет капитала второго уровня, активов и условных и возможных требований и обязательств, рассчитанных с учетом рыночного риска, операционного риска
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации".
Приложение к форме,
предназначенной
для сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет
о расчете коэффициентов
достаточности собственного
капитала
при секьюритизации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации (индекс – 1-BVU_KDSK, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Секьюритилендіру кезінде меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банктердің, базалық банк лицензиясы бар банктердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне және ислам банктерінің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. Нысанды банктер Банктерге арналған нормативтердің 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 және 56-тармақтарына сәйкес меншікті капиталды есептеу кезінде толтырады.
6. 1, 7, 8 және 9-жолда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
24-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_ RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеуге арналған сома
1
2
3
4
5
6
1.
Топ көрсеткіштері
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс актив түрі
Тәуекел активтері жиыны:
Х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ ____________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_RA, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала при секьюритизации" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. Форма заполняется банками при расчете собственного капитала в соответствии с пунктами 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 и 56 Нормативов для банков.
6. В строке 1, 7, 8 и 9 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
7. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 30
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 17
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_ RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Показатели группы
Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска
Итого рисковые активы:
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке активов,
взвешенных с учетом
кредитного риска,
представляемый исламскими
банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками (индекс – 1-BVU_RA, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Ислам банктері Нысанды әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банктердің, базалық банк лицензиясы бар банктердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне және ислам банктерінің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. 2 және 3-бағанда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын активтердің сомасы көрсетіледі.
7. 7. 5-бағанда Банктерге арналған нормативтердің 2-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін пайызбен тәуекел дәрежесі көрсетіледі. Тәуекел дәрежесінің пайызбен мәндері Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 6-бағанда 3-бағанда көрсетілген, тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтердің сомасы пайызбен (4-баған) көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
25-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Конверсия коэффициенті пайызбен
Кредиттік тәуекел коэффициенті
Есептеуге арналған сома
1
2
3
4
5
6
7
1.
Топ көрсеткіштері
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер түрі
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты міндеттемелер жиыны
Х
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ _____________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі - 2-BVU_ RUIVO, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламскими банками по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графах 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графе 4 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
7. В графе 5 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, согласно главе 2 Нормативов для банков. Значения степени риска в процентах выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 6 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 31
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 18
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"_________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
1.
Показатели группы
Вид условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками".
Приложение к форме,
предназначенной
для сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о
расшифровке условных и
возможных
обязательств, взвешенных с
учетом
кредитного риска,
представляемый
исламскими банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками (индекс – 2-BVU_ RUIVO, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ислам банктері ұсынатын кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Ислам банктері Нысанды әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
44. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген ислам банктері сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – Ислам банктеріне арналған нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2 және 3-бағандарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге жататын шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
7. 5 және 6-бағанда Ислам банктеріне арналған нормативтердің 3-тарауына сәйкес міндеттемелердің әрбір тобы үшін пайызбен конверсия коэффициенті және кредиттік тәуекел коэффициенті көрсетіледі. Мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 7-бағанда конверсия коэффициентінің мәніне көбейтілген 3-бағанда көрсетілген шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы пайызбен (4-баған) және кредиттік тәуекел коэффициентінің мәні пайызбен (5-баған) көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
26-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты, ислам банктері ұсынатын нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BVU_ RRRTMZ
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Тауар, Тауар тобы
Ашық позициялар
Таза позиция
Брутто-позиция
Таза позиция шамасынан 15 (он бес) пайыз
Брутто-позиция шамасынан 3 (үш) пайыз
Тауар-материалдық тәуекел шамасы
Ұзақ
Қысқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _______________________________ ______________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _______________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: "Тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты, ислам банктері ұсынатын нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты, ислам банктері ұсынатын нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты, ислам банктері ұсынатын нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BVU_ RRRTMZ, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, представляемый исламскими банками" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламскими банками по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для исламских банков), установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В графах 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графе 4 указывается сумма условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
7. В графах 5 и 6 указываются коэффициент конверсии в процентах и коэффициент кредитного риска для каждой группы обязательств, согласно главе 3 Нормативов для исламских банков. Значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 7 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, указанная в графе 3, умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 32
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 19
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BVU_ RRRTMZ
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"___________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Товар, товарная группа
Открытые позиции
Чистая позиция
Брутто-позиция
15 (пятнадцать) процентов от величины чистой позиции
3 (три) процента от величины брутто-позиции
Величина товарно-материального риска
Длинная
Короткая
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке рыночного риска,
связанного с изменением
рыночной стоимости товарно-
материальных запасов,
представляемый исламскими
банками"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками (индекс – 2-BVU_ RRRTMZ, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты, ислам банктері ұсынатын нарықтық тәуекелдің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды ислам банктері әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген ислам банктерінің сақтауы міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттердің, олардың шекті мәндерінің және есептеу әдістемесінің 30 және 31-тармақтарына сәйкес толтырылады.
5. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
27-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_LCR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Пайызбен есепке алу коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
1
Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
Бірінші деңгейдегі активтердің атауы
2
Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
Екінші деңгейдегі активтердің атауы
А санаты
Б санаты
3
Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
4
Заңды тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері алдындағы банк активтерімен қамтамасыз етілмеген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
5
Заңды тұлғалар алдындағы банк активтерімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
6
Шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
7
Ақшаның әкелінуі
Көрсеткіштердің атауы
8
Сапасы жоғары өтімді активтер
х
9
Ақшаның әкелінуі
х
10
Ақшаның әкетілуі
х
11
Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде банктің операциялары бойынша ақшалай қаражаттың нетто әкетілуі
х
х
12
Өтімділікті өтеу коэффициенті
х
х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы __________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1-BVU_LCR, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке рыночного риска, связанного с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, представляемый исламскими банками" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламскими банками по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пунктами 30 и 31 пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдения исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 33
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 20
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_LCR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"_________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Высококачественные ликвидные активы первого уровня
Наименование активов первого уровня
2
Высококачественные ликвидные активы второго уровня
Наименование активов второго уровня
Категория А
Категория Б
3
Денежные оттоки по депозитам физических лиц
Наименование показателей
4
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, необеспеченным активами банка
Наименование показателей
5
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, обеспеченным активами банка
Наименование показателей
6
Дополнительные денежные оттоки по условным и возможным обязательствам
Наименование показателей
7
Денежные притоки
Наименование показателей
8
Высококачественные ликвидные активы
х
9
Денежные притоки
х
10
Денежные оттоки
х
11
Нетто отток денежных средств по операциям банка в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности
х
х
12
Коэффициент покрытия ликвидности
х
х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициента
покрытия ликвидности"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности (индекс – 1-BVU_LCR, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өтімділікті өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банктердің, базалық банк лицензиясы бар банктердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне және ислам банктерінің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. Банктің сапасы жоғары өтімді активтері Банктерге арналған нормативтердің 83-тармағында белгіленген талаптар ескеріле отырып және Банктерге арналған нормативтердің 15-қосымшасында белгіленген есепке алу коэффициенттері қолданылып есептеледі.
6. Ақшаның әкетілуі (әкелінуі) Банктерге арналған нормативтерге 16-қосымшада белгіленген әкетілу (әкеліну) коэффициенттері қолданыла отырып, есепті күннен кейінгі келесі күнтізбелік ай ішіндегі ақшаның әкетілу (әкеліну) сомасы ретінде есептеледі.
7. 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-жолдарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
8. 8-жолдың 5-бағанын толтыру кезінде Банктерге арналған нормативтердің 86-тармағы үшінші бөлігінің талаптары ескеріле отырып, бірінші және екінші деңгейдегі сапасы жоғары активтер бойынша деректер қосылады.
9. 9-жолда 7-жол бойынша көрсеткіштердің сомасы көрсетіледі.
10. 10-жолда 3, 4, 5 және 6-жолдар бойынша көрсеткіштердің сомасы көрсетіледі.
11. Нысанды толтыру кезінде 11-жолдың 5-бағанында есеп айырысу Банктерге арналған нормативтердің 87-тармағы ескеріле отырып жүргізіледі.
12. Нысанды толтыру кезінде 12-жолда сапасы жоғары өтімді активтердің кейінгі күнтізбелік ай ішіндегі банктің операциялары бойынша ақшалай қаражаттың нетто әкетілуіне қатынасы үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов (далее – Нормативы для банков) и пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению исламскими банками, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. Высококачественные ликвидные активы банка рассчитываются с учетом требований, установленных пунктом 83 Нормативов для банков, с применением коэффициентов учета, установленных в приложении 15 к Нормативам для банков.
6. Денежный отток (приток) рассчитывается как сумма денежных оттоков (притоков) в течение последующего календарного месяца после отчетной даты, с применением коэффициентов оттока (притока), установленных в приложении 16 к Нормативам для банков.
7. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
8. При заполнении графы 5 строки 8 суммируются данные по высококачественным активам первого и второго уровней с учетом требований части третьей пункта 86 Нормативов для банков.
9. В строке 9 указывается сумма показателей по строке 7.
10. В строке 10 указывается сумма показателей по строкам 3, 4, 5 и 6.
11. При заполнении Формы в графе 5 строки 11 расчет производится с учетом пункта 87 Нормативов для банков.
12. При заполнении Формы в строке 12 указывается отношение высококачественных ликвидных активов к нетто оттоку денежных средств по операциям банка в течение последующего календарного месяца с тремя знаками после запятой.

13. 5-бағанда 4-бағанда белгіленген пайызбен есепке алу коэффициенттеріне көбейтілген 3-бағандағы сома көрсетіледі.
14. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
28-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
21-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BVU_NFSR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Пайызбен есепке алу коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
1
Қолжетімді тұрақты қорландыру
Көрсеткіштердің атауы
2
Тұрақты қорландырудың талап етілетін активтері
Көрсеткіштердің атауы
3
Тұрақты қорландырудың талап етілетін шартты және ықтимал міндеттемелері
Көрсеткіштердің атауы
4
Нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
X
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы __________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1-BVU_NFSR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

13. В графе 5 указываются суммы по графе 3, умноженные на коэффициенты учета в процентах, установленные в графе 4.
14. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 34
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 21
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BVU_NFSR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Доступное стабильное фондирование
Наименование показателей
2
Требуемые активы стабильного фондирования
Наименование показателей
3
Требуемые условные и возможные обязательства стабильного фондирования
Наименование показателей
4
Коэффициент нетто стабильного фондирования
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования".
Приложение к форме,
предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет
о расшифровке коэффициента
нетто стабильного
фондирования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования (индекс – 1-BVU_NFSR, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банктердің, базалық банк лицензиясы бар банктердің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне және ислам банктерінің сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
5. 1, 2 және 3-жолдарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
29-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
22-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: бейрезидент-банктер филиалдарының пруденциялық нормативтерінің орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-FBN_Prud_norm
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
пруденциялық нормативтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшері
2
Резерв ретінде мыналардың қосындысы ретінде қабылданатын активтер:
3
Бас офис шоттарының
4
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) өткен жылдардағы қызметі нәтижелерінің (таза кіріс)
5
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) ағымдағы жылғы қызметі нәтижелерінің (таза кіріс)
6
Қайта бағалау резервтерінің:
7
негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау резервтерінің және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтерінің
8
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар құнын қайта бағалау резервтерінің
9
Резерв ретінде қабылданатын активтер, олардан мыналар шегеріледі:
9.1
гудвилді қосқанда, материалдық емес активтер
9.2
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) өткен жылдардағы қызметінің нәтижелері (таза шығыс)
9.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) ағымдағы жылғы қызметінің нәтижелері (таза шығыс)
9.4
кейінге қалдырылған салық міндеттемелері (шегерілетін уақыт айырмашылықтарына қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігін қоспағанда)
9.5
басқа да қайта бағалау бойынша резервтер
9.6
қаржылық міндеттеме бойынша кредиттік тәуекелдің өзгеруіне байланысты осындай міндеттеменің әділ құнының өзгеруінен кіріс немесе шығын
9.7

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
5. В строках 1, 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
6. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 35
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 22
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении пруденциальных нормативов филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-FBN_Prud_norm
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "____" __________ 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в части сведений о пруденциальных нормативах – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва
2
Активы, принимаемые в качестве резерва как сумма:
3
Счета головного офиса
4
Результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) прошлых лет (чистые доходы)
5
Результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) текущего года (чистые доходы)
6
Резервов переоценки:
7
резервов переоценки основных средств и резервов переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
8
резервов переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
9
Активы, принимаемые в качестве резерва за минусом:
9.1
нематериальных активов, включая гудвилл
9.2
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) прошлых лет (чистые расходы)
9.3
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) текущего года (чистые расходы)
9.4
отложенных налоговых активов (за исключением части отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц)
9.5
резервов по прочей переоценке
9.6
доходов или убытков от изменения справедливой стоимости финансового обязательства, в связи с изменением кредитного риска по такому обязательству
9.7

егер Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы) орналастырылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) пайызынан кем иеленетін қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 және 9.6-жолдарында көрсетілген реттеушілік түзетулер қолданылғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) резерві ретінде қабылданатын активтердің жиынында 10 (он) пайызынан асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кету сомасы
9.8
егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы) орналастырылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан астам пайызын иеленетін қаржы ұйымының жай акцияларына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 және 9.7-жолдарында көрсетілген реттеушілік түзетулерді қолданғаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтердің жиынында 10 (он) пайызынан асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кету сомасы
9.9
егер шегерілетін уақыт қатынасына қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің сомасына тепе-тең негізде төмендетілген кейінге қалдырылған салық активтерінің бір бөлігі (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 және 9.7-жолдарында көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге жататын асып кету сомасы
9.10
егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы орналастырылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан астам пайызын және шегерілетін уақыт қатынасына қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің сомасына тепе-тең негізде төмендетілген кейінге қалдырылған салық активтерінің бір бөлігін (гудвилді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда) иеленетін қаржы ұйымының жай акцияларына Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының инвестициялары осы кестенің 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 және 9.6-жолдарында көрсетілген реттеушілік түзетулер қолданылғаннан кейін резерві ретінде қабылданатын активтерінің қатынасынан жиынында 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан асатын болса, резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын асып кету сомасы және осы кестенің 9.7, 9.8 және 9.9-жолдарында көрсетілген резерві ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге жататын сомадан төмендетілген осы кестенің 9.7, 9.8 және 9.9-жолдарында көрсетілген резерві ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге жататын сома

сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет менее 10 (десяти) процентов размещенных акций (долей участия в уставном капитале) в совокупности превышают 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 и 9.6 настоящей таблицы
9.8
сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале)) в совокупности превышают 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 и 9.7 настоящей таблицы
9.9
сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5, 9.6 и 9.7 настоящей таблицы
9.10
сумма превышения, подлежащая вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, если инвестиции филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан имеет 10 (десять) и более процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале) и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, сниженная на пропорциональной основе на сумму отложенных налоговых обязательств (за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл) в совокупности превышают 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва после применения регуляторных корректировок, указанных в строках 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5 и 9.6 настоящей таблицы, и суммы, подлежащей вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанных в строках 9.7, 9.8 и 9.9 настоящей таблицы, сниженная на суммы, подлежащие вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанных в строках 9.7, 9.8, и 9.9 настоящей таблицы

9.11
резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы) шығарылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан астам пайызын иеленетін қаржы ұйымдарының мерзімсіз қаржы құралдарына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары
9.12
резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеруге жататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы) заңды тұлға шығарған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан астам пайызын иеленетін қаржы ұйымдарының реттелген борышына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) инвестициялары
10
Реттеуіш буферді есептеу кезінде есепке алынатын "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) 6-параграфына сәйкес оң айырма
11
kl резерві ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициенті
12
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне кірісті жіберу бөлігінде шектеу қойылатын бейрезидент-банк филиалы қызметінің нәтижелері
13
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтер жиыны
14
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің жиыны
15
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдарының жиыны
16
Арнайы пайыздық тәуекел
17
Жалпы пайыздық тәуекел
18
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
19
Арнайы тәуекел
20
Жалпы тәуекел
21
Базалық активі акциялар немесе акциялардың индексі болып табылатын туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының және акциялардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
22
Шетел валюталарының айырбастау бағамы (бағалы металдардың нарықтық құны) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
23
Акциялардың (сату мақсатында иеленген исламдық бағалы қағаздарды қоса алғанда) нарықтық құны өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел жиыны
24
Нарықтық құнның өзгеруіне байланысты тауар-материалдық қорлар бойынша тәуекел жиыны
25
Нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзақ және қысқа позициялар сомасы
26
Нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзақ және қысқа позициялар сомасының айырмасы
27
Ашық валюталық позициялар сомасы
28
Нарықтық тәуекел ескеріле отырып есептелген активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
29
Жалпы жылдық кірістің орташа шамасы
30
Операциялық тәуекел
31
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
32
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті - k3
33
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы алдындағы міндеттемелерінің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегі
34

9.11
инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в бессрочные финансовые инструменты финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), подлежат вычету из активов, принимаемых в качестве резерва
9.12
инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в субординированный долг финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, подлежащие вычету из активов, принимаемых в качестве резерва
10
Положительная разница в соответствии с параграфом 6 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502), учитываемая при расчете регуляторного буфера
11
Коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва kl
12
Результаты деятельности филиала банка-нерезидента, на который накладывается ограничение в части направления доходов банку-нерезиденту Республики Казахстан
13
Итого активы, взвешенные с учетом кредитного риска
14
Итого условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска
15
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
16
Специфический процентный риск
17
Общий процентный риск
18
Итого рыночный риск, связанный с изменением ставки вознаграждения
19
Специфический риск
20
Общий риск
21
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются акции или индекс на акции
22
Итого рыночный риск, связанный с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов)
23
Итого рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости акций (включая исламские ценные бумаги, приобретенные с целью продажи)
24
Итого риск по товарно-материальным запасам, связанный с изменением рыночной стоимости
25
Сумма длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
26
Разница сумм длинных и коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости
27
Сумма открытых валютных позиций
28
Активы и условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска
29
Средняя величина годового валового дохода
30
Операционный риск
31
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
32
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика, не связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями – k3
33
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
34

Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті - k3-1
35
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасы
36
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті
37
Бір қарыз алушыға немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобына қатысты Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезиденттерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр тармағынан төмен болмайтын Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң рейтингi немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) агенттiктерінiң (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттiктер) осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезиденттерге қойылатын талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша ағымдағы және кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін, үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін бланктік қарыздардың, қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелердің, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері мiндеттемелерiнің ең жоғарғы сомасы
38
Бланктік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
39
Әрқайсысының мөлшері Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан асатын, бір қарыз алушыға келетін тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті
40
Әрқайсысының мөлшері резерв ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан асатын, бір қарыз алушыға келетін тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті
41
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелері бойынша тәуекел сомасы
42
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті
43
Жоғары өтімді активтер
44
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер
45
k4 ағымдағы өтімділік коэффициенті
46
Өтеуге дейін қалған күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қоса алғанда мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
47

Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков), связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями – k3.1
35
Сумма рисков по всем заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
36
Коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
37
Максимальная сумма бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, а также обязательств нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service) (далее – другие рейтинговые агентства) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и нерезидентов Республики Казахстан, имеющих рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за исключением нерезидентов с рейтингом не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, в отношении одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков
38
Коэффициент максимального размера бланкового кредита
39
Совокупная сумма рисков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
40
Коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов-от активов, принимаемых в качестве резерва
41
Сумма риска филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по обязательствам акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
42
Коэффициент размера риска по обязательствам акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
43
Высоколиквидные активы
44
Обязательства до востребования
45
Коэффициент текущей ликвидности k4
46
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно
47

k4-1 өтімділік коэффициенті
48
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған бір айға дейін қоса алғанда мерзімі бар өтімді активтер
49
Өтеуге дейін қалған 1 (бір) айға дейін қоса алғанда мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
50
k4-2 мерзімді өтімділік коэффициенті
51
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған үш айға дейін қоса алғанда мерзімі бар өтімді активтер
52
Өтеуге дейін қалған үш айға дейін қоса алғанда мерзімі бар мерзімді міндеттемелер
53
k4-3 өтімділік коэффициенті
54
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеуге арналған активтер:
54.1
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
54.2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
54.3
(валюта түрі көрсетіледі)
54.4
(валюта түрі көрсетіледі)
55
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенті есептеу үшін міндеттеме:
55.1
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
55.2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
55.3
(валюта түрі көрсетіледі)
55.4
(валюта түрі көрсетіледі)
56
k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенті:
56.1
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" валютасы бойынша (жиынында валюталардың осы тобы бойынша соманы (коэффициентті) көрсете отырып)
56.2
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "A"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша
56.3
(валюта түрі көрсетіледі)

Коэффициент ликвидности k4-1
48
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, включая высоколиквидные активы
49
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно
50
Коэффициент ликвидности k4-2
51
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
52
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно
53
Коэффициент ликвидности k4-3
54
Активы для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4:
54.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
54.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
54.3
(указывается вид валют)
54.4
(указывается вид валют)
55
Обязательства для расчета коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4
55.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
55.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
55.3
(указывается вид валют)
55.4
(указывается вид валют)
56
Коэффициент срочной валютной ликвидности k4-4:
56.1
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро" (с указанием суммы (коэффициента) по данной группе валют в совокупности)
56.2
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
56.3
(указывается вид валют)

62.3
(валюта түрі көрсетіледі)
62.4
(валюта түрі көрсетіледі)
63
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында есепті кезең ішінде кредиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелерінің болуы (Иә (Жоқ))
64
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында уәкілетті орган мақұлдаған іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы уақтылы орындамау фактісінің болуы (Иә (Жоқ))
65
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
66
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті k7
67
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған қаражат есебінен қаржыландырылатын активтер
68
Қаражаттың бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп (индексі – 1-FBN_Prud_norm, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.

62.3
(указывается вид валют)
62.4
(указывается вид валют)
63
Наличие у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами (Да (Нет))
64
Наличие у филиала банка нерезидента Республики Казахстан факта несвоевременного исполнения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан плана мероприятий, одобренного уполномоченным органом (Да (Нет))
65
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан
66
Коэффициент максимального лимита краткосрочных обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан k7
67
Активы, финансируемые за счет средств, привлеченных по договору об инвестиционном депозите
68
Коэффициент размещения части средств во внутренние активы
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
выполнении пруденциальных
нормативов филиалов банков-
нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о выполнении пруденциальных нормативов филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_Prud_norm, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 қаулы) сәйкес толтырылады.
5. 1-жол № 73 қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемесіне сәйкес толтырылады.
6. 13-жол Қағидаларға 23-қосымшадағы кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
7. 14-жол Қағидаларға 24-қосымшадағы кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
8. 15-жол Қағидаларға 25-қосымшадағы кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
9. 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 және 43-жолдар Қағидаларға 29-қосымшадағы бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
10. 43, 44 және 45-жолдар Қағидаларға 30-қосымшадағы k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
11. 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 және 53-жолдар Қағидаларға 31-қосымшадағы k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
12. 54, 54.1, 54.2, 54.3, 54.4, 55, 55.1, 55.2, 55.3, 55.4, 56, 56.1, 56.2, 56.3, 56.4, 57, 57.1, 57.2, 57.3, 57.4, 58, 58.1, 58.2, 58.3, 58.4, 59, 59.1, 59.2, 59.3, 59.4, 60, 60.1, 60.2, 60.3, 60.4, 61, 61.1, 61.2, 61.3, 61.4, 62, 62.1, 62.2, 62.3 және 62.4-жолдар Қағидаларға 32-қосымшадағы k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
13. 54.3, 54.4, 55.3, 55.4, 56.3, 56.4, 57.3, 57.4, 58.3, 58.4, 59.3, 59.4, 60.3, 60.4, 61.3, 61.4, 62.3 және 62.4-жолдарда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюта түрі көрсетіледі.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Постановление № 73).
5. Строка 1 заполняется в соответствии Методикой расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 73.
6. Строка 13 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 23 к Правилам.
7. Строка 14 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска согласно приложению 24 к Правилам.
8. Строка 15 заполняется в соответствии с данными отчета о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска согласно приложению 25 к Правилам.
9. Строки 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 и 43 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) согласно приложению 29 к Правилам.
10. Строки 43, 44 и 45 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 согласно приложению 30 к Правилам.
11. Строки 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 и 53 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3 согласно приложению 31 к Правилам.
12. Строки 54, 54.1, 54.2, 54.3, 54.4, 55, 55.1, 55.2, 55.3, 55.4, 56, 56.1, 56.2, 56.3, 56.4, 57, 57.1, 57.2, 57.3, 57.4, 58, 58.1, 58.2, 58.3, 58.4, 59, 59.1, 59.2, 59.3, 59.4, 60, 60.1, 60.2, 60.3, 60.4, 61, 61.1, 61.2, 61.3, 61.4, 62, 62.1, 62.2, 62.3 и 62.4 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 согласно приложению 32 к Правилам.
13. В строках 54.3, 54.4, 55.3, 55.4, 56.3, 56.4, 57.3, 57.4, 58.3, 58.4, 59.3, 59.4, 60.3, 60.4, 61.3, 61.4, 62.3 и 62.4 указываются вид валют согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".

14. 65 және 66-жолдар Қағидаларға 35-қосымшадағы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
15. 23, 24 және 69-жолдарды бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары ғана толтырады.
16. 68-жол Қағидаларға 34-қосымшадағы ішкі активтердің, ішкі және өзге де міндеттемелердің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есептің деректеріне сәйкес толтырылады.
17. Коэффициенттер үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.
18. 36, 38, 40 және 42-жолдарды толтыру үшін мынадай қысқартулар пайдаланылады:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының коэффициенті – Ро;
бланкілік кредиттің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті – Бк;
әрқайсысының мөлшері резерв ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан асатын, бір қарыз алушыға келетін тәуекелдердің жиынтық сомасының коэффициенті – Рк;
Қазақстанның Даму Банкінің міндеттемелері бойынша тәуекел мөлшерінің коэффициенті – Рбрк;
19. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
30-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
23-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының кредиттік тәуекелі ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеуге арналған сома
1
2
3
4
5
6
1.
Топ көрсеткіштері
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс активтің түрі
Тәуекелі бар активтер жиыны:
Х
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы ________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі - 1- FBN_RA, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

14. Строки 65 и 66 заполняются в соответствии с данными отчета о расшифровке коэффициента капитализации филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан согласно приложению 35 к Правилам.
15. Строки 23, 24 и 69 заполняются только филиалами исламских банков-нерезидентов.
16. Строка 68 заполняется в соответствии с данными отчета о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы согласно приложению 34 к Правилам.
17. Коэффициенты указывается с тремя знаками после запятой.
18. Для заполнения строк 36, 38, 40 и 42 используются следующие сокращения:
коэффициент суммы рисков по заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями – Ро;
коэффициент максимального размера бланкового кредита – Бк;
коэффициент совокупной суммы рисков на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва – Рк;
коэффициент размера риска по обязательствам Банк Развития Казахстана – Рбрк;
19. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 36
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 23
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Показатели группы
Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска
Итого рисковые активы:
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке активов,
взвешенных с учетом
кредитного риска филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_RA, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2 және 3-бағандарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс активтердің сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағанда № 73 нормативтерде белгіленген активтердің әрбір тобы үшін пайызбен тәуекел дәрежесі көрсетіледі. Пайызбен тәуекел дәрежесінің мәндері Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 6-бағанда 3-бағанда көрсетілген активтердің пайызбен тәуекел дәрежесіне (4-баған) көбейтілген сомасы көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
31-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
24-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Конверсия коэффициенті пайызбен
Кредиттік тәуекел коэффициенті
Есептеу сомасы
1
2
3
4
5
6
7
1.
Топ көрсеткіштері
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс шартты және ықтимал міндеттемелердің түрі
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты міндеттемелердің жиыны
Х
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы ________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі - 1- FBN_ RUIVO, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графах 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графе 4 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
7. В графе 5 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, установленная Нормативами № 73. Значения степени риска в процентах выбираются Системного перечня данных.
8. В графе 6 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 37
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 24
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
1.
Показатели группы
Вид условных и возможных обязательства, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
Х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета ________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке условных и
возможных обязательств,
взвешенных с учетом
кредитного риска филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_ RUIVO, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2 және 3-бағандарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуі тиіс шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
8. 5 және 6-бағандарда № 73 қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (соның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемесіне сәйкес міндеттемелердің әрбір тобы үшін пайызбен көрсетілген конверсия коэффициенті және несиелік тәуекел коэффициенті көрсетіледі. Мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
9. 7-бағанда пайызбен конверсия коэффициентінің мәніне (4-баған) және пайызбен кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне (5-баған) көбейтілген, 3-бағанда көрсетілген шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома көрсетіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
32-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
25-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ RPFI
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Туынды қаржы құралдарының номиналды құны
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел ескерілген сома
Туынды қаржы құралдарының нарықтық құны
Контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Есепке алынатын сома
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленуі тиіс туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдарының жиыны
X
X
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы ________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп (индексі - 1- FBN_ RPFI, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графах 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
7. В графе 4 указывается сумма условных и возможных обязательств, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
8. В графах 5 и 6 указываются коэффициент конверсии в процентах и коэффициент кредитного риска для каждой группы обязательств, в соответствии с Методикой расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 73. Значения выбираются из Системного перечня данных.
9. В графе 7 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, указанная в графе 3, умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 38
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 25
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ RPFI
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Номинальная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах
Сумма с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов
Рыночная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Вид условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, подлежащие взвешиванию с учетом кредитного риска
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке условных и
возможных требований и
обязательств по производным
финансовым инструментам,
взвешенным с учетом
кредитного риска филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_ RPFI, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 2-бағанда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 3 және 6-бағандарда туынды қаржы құралдарының номиналды және нарықтық құны көрсетіледі.
7. 4 және 7-бағандарда № 73 нормативтердің 2-тарауына сәйкес активтердің әрбір тобы үшін туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен және контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен көрсетіледі. Мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 5-бағанда туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдары бойынша номиналды құны көрсетіледі.
9. 8-бағанда туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел ескеріле отырып, туынды қаржы құралдарының номиналды құнының және контрагентке арналған кредиттік тәуекел коэффициентінің мәніне көбейтілген туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының қосындысы көрсетіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
33-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
26-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының айрықша пайыздық тәуекелін есептеу (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_RSPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
Айрықша тәуекел коэффициенті пайызбен
Есептеу сомасы
1
2
3
4
5
1
Мөлшерлеменің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялар
Айрықша тәуекел жиыны
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі - 1- FBN_RSPR, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке условных и возможных требований и обязательств по производным финансовым инструментам, взвешенным с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графе 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
6. В графах 3 и 6 указываются номинальная и рыночная стоимость производных финансовых инструментов.
7. В графах 4 и 7 указываются коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах и коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах для каждой группы активов, согласно главе 2 Нормативов № 73. Значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В графе 5 указывается номинальная стоимость по производным финансовым инструментам, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для производных финансовых инструментов.
9. В графе 8 указывается сумма номинальной стоимости производных финансовых инструментов с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, умноженная на значение коэффициента кредитного риска для контрагента.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 39
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 26
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_RSPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование
Сумма
Коэффициент специфичного риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Открытые позиции по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки
Итого специфический риск
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке расчета
специфического процентного
риска (в разрезе валют)
филиалов банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_RSPR, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының айрықша пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 3-бағанда біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялардың сомасы көрсетіледі.
6. 4-бағанда № 73 нормативтердің 2-тарауына сәйкес айрықша тәуекел коэффициенті пайызбен көрсетіледі. Мәндер Деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. 5-бағанда айрықша тәуекел коэффициенті пайызбен есепке алына отырып, біртекті қаржы құралдары бойынша ашық позициялардың сомасы көрсетіледі.
8. 1-жолда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
9. Кестені толтыру кезінде тізбесі "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) 6-тарауында айқындалған халықаралық қор биржалары пайдаланылады.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
34-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына 27-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларын бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ ROPVI
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Аймақтар
Уақыт аралықтары
Ашық позициялар
Мөлшерлеу коэффициенті
Ашық мөлшерленген позициялар
ұзын
қысқа
ұзын
қысқа
1
2
3
4
5
6
7
1
Уақыт аралықтарының атауы
1-аймақ қорытындысы
Х
2
Уақыт аралықтарының атауы
2-аймақ қорытындысы
Х
3
Уақыт аралықтарының атауы
3-аймақ қорытындысы
Х
кестенің жалғасы
Жабық мөлшерленген позициялар
Қорытынды мөлшерленген ашық позициялар
ұзын
қысқа
8
9
10
X
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп (индексі - 1- FBN_ ROPVI, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета специфического процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графе 3 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам.
6. В графе 4 указываются коэффициенты специфичного риска в процентах, согласно главе 2 Нормативов № 73. Значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
7. В графе 5 указывается сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам с учетом коэффициента специфического риска в процентах.
8. В строке 1 значения выбираются из Системного перечня данных.
9. При заполнении Формы используются международные фондовые биржи, перечень которых определен главой 6 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре нормативных правовых актов под № 38587).
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 40
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 27
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ ROPVI
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Зоны
Временные интервалы
Открытые позиции
Коэффициент взвешивания
Открытые взвешенные позиции
длинная
короткая
длинная
короткая
1
2
3
4
5
6
7
1
Наименование временных интервалов
Итог зоны 1
Х
2
Наименование временных интервалов
Итог зоны 2
Х
3
Наименование временных интервалов
Итог зоны 3
Х
продолжение таблицы
Закрытые взвешенные позиции
Итоговые взвешенные открытые позиции
длинная
короткая
8
9
10
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
распределении открытых
позиций по временным
интервалам (в разрезе валют)
филиалов банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_ ROPVI, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының уақыт аралықтары бойынша ашық позицияларды бөлу (валюталар бөлігінде) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әр айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 3 және 4-бағандарда ашық позициялардың сомасы көрсетіледі.
6. 5-бағанда № 73 нормативтердің 2-тарауына сәйкес мөлшерлеу коэффициенттері көрсетіледі. Мәндер Деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. 6 және 7-бағандарда мөлшерлеу коэффициенті ескеріле отырып ашық мөлшерленген позициялардың сомасы көрсетіледі.
8. 8-бағанда жабық мөлшерленген позициялардың сомасы көрсетіледі.
9. 9 және 10-бағандарда қорытынды ашық мөлшерленген позициялардың сомасы көрсетіледі.
10. 1, 2 және 3-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
11. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
35-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
28-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының жалпы пайыздық тәуекелін есептеу (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ ROPR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Позициялардың атауы
Сомасы
1
2
3
1
Аймақтар бойынша өтелген мөлшерленген позицияларды есептеу
2
1-аймақ
3
Уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген жабық позиция бойынша жиыны
4
Мөлшерленген ашық позиция (ұзын)
5
Мөлшерленген ашық позиция (қысқа)
6
Қорытынды ашық позициялар бойынша мөлшерленген жабық позиция
7
Мөлшерленген ашық позиция
8
2-аймақ
9
Уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген жабық позиция бойынша жиыны
10
Мөлшерленген ашық позиция (ұзын)
11
Мөлшерленген ашық позиция (қысқа)
12
Қорытынды ашық позициялар бойынша мөлшерленген жабық позиция
13
Мөлшерленген ашық позиция
14
3-аймақ
15
Уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген жабық позиция бойынша жиыны
16
Мөлшерленген ашық позиция (ұзын)
17
Мөлшерленген ашық позиция (қысқа)
18
Қорытынды ашық позициялар бойынша мөлшерленген жабық позиция
19
Мөлшерленген ашық позиция
20

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о распределении открытых позиций по временным интервалам (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графах 3 и 4 указывается сумма открытых позиций.
6. В графе 5 указываются коэффициенты взвешивания, согласно главе 2 Нормативов № 73. Значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
7. В графах 6 и 7 указывается сумма открытых взвешенных позиций с учетом коэффициента взвешивания.
8. В графе 8 указывается сумма закрытых взвешенных позиций.
9. В графах 9 и 10 указывается сумма итоговых открытых взвешенных позиций.
10. В строках 1, 2 и 3 значения выбираются из Системного перечня данных.
11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 41
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 28
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ ROPR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование позиций
Сумма
1
2
3
1
Расчет взвешенных позиций, компенсированных по зонам
2
Зона 1
3
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
4
Взвешенная открытая позиция (длинная)
5
Взвешенная открытая позиция (короткая)
6
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
7
Взвешенная открытая позиция
8
Зона 2
9
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
10
Взвешенная открытая позиция (длинная)
11
Взвешенная открытая позиция (короткая)
12
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
13
Взвешенная открытая позиция
14
Зона 3
15
Итог по взвешенной закрытой позиции по временным интервалам
16
Взвешенная открытая позиция (длинная)
17
Взвешенная открытая позиция (короткая)
18
Взвешенная закрытая позиция по итоговым открытым позициям
19
Взвешенная открытая позиция
20

1-аймақтың жабық мөлшерленген позициясының 40 пайызы
32
2-аймақтың жабық мөлшерленген позициясының 30 пайызы
33
3-аймақтың жабық мөлшерленген позициясының 30 пайызы
34
1 және 2-аймақтар арасындағы жабық мөлшерленген позицияның 40 пайызы
35
2 және 3-аймақтар арасындағы жабық мөлшерленген позицияның 40 пайызы
36
1 және 3-аймақтар арасындағы жабық мөлшерленген позицияның 100 пайызы
37
Қалған ашық мөлшерленген позицияның 100 пайызы
38
Жалпы пайыздық тәуекел жиыны
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы________________________________ ____________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп (индексі - 1- FBN_ ROPR, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының жалпы пайыздық тәуекелді есептеудің (валюталар бөлігінде) талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.

40 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 1
32
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 2
33
30 процентов закрытой взвешенной позиции зоны 3
34
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 2
35
40 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 2 и 3
36
100 процентов закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 3
37
100 процентов оставшейся открытой взвешенной позиции
38
Итого общий процентный риск
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке расчета общего
процентного риска (в разрезе
валют) филиалов банков-
нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_ ROPR, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке расчета общего процентного риска (в разрезе валют) филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502).

5. 3-бағанда аймақтардың әрқайсысының мөлшерленген және қалған ашық немесе жабық және уақыт аралықтары бойынша позициялары бойынша сома көрсетіледі.
6. 38-жолда жалпы пайыздық тәуекел бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
36-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
29-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының бір қарыз алушыға келетін тәуекелінің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ R_MRZ_R
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалымен) (бұдан әрі – бейрезидент-банк филиалы) айрықша қатынастар арқылы байланысты емес бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының бейрезидент-банк филиалы алдындағы міндеттемелерінің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегінің талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Жиыны
X
X
X
X
X
X
2-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалымен) (бұдан әрі – бейрезидент-банк филиалы) айрықша қатынастар арқылы байланысты бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының бейрезидент-банк филиалының алдындағы міндеттемелерінің кез келген түрі бойынша жиынтық берешегінің талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Бейрезидент-банк филиалымен айрықша қатынастар арқылы байланыс белгісі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
...
Жиыны
X
X
X
X
X
X
X
3-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалымен) (бұдан әрі – бейрезидент-банк филиалы) айрықша қатынастар арқылы байланысты барлық қарыз алушылар бойынша тәуекелдер сомасының талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Бейрезидент-банк филиалымен айрықша қатынастар арқылы байланыс белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Жиыны
X
X
X
X
X
X
4-кесте. Тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша банктік қарыздың, қарыз алушы алдындағы не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелердің ең жоғарғы сомасының талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
1
2
3
4
5
6
2
...
Жиыны
X
X
X

5. В графе 3 указываются суммы по взвешенным и остаточным открытым или закрытым и позициям по временным интервалам каждой из зон.
6. В строке 38 указываются сведения по общему процентному риску.
7. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 42
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 29
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ R_MRZ_R
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о расшифровке совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, не связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (далее – филиал банка-нерезидента) особыми отношениями по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Итого
X
X
X
X
X
X
Таблица 2. Отчет о расшифровке совокупной задолженности одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (далее – филиал банка-нерезидента) особыми отношениями по любому виду обязательств перед филиалом банка-нерезидента
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак связанности с филиалом банка-нерезидента особыми отношениями
Признак взаимосвязанности заемщиков
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
...
Итого
X
X
X
X
X
X
X
Таблица 3. Отчет о расшифровке суммы рисков по всем заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (далее – филиал банка-нерезидента) особыми отношениями
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак связанности с филиалом банка-нерезидента особыми отношениями
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
...
Итого
X
X
X
X
X
X
Таблица 4. Отчет о расшифровке максимальной суммы бланкового займа, необеспеченных условных обязательств перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
1
2
3
4
5
6
2
...
Итого
X
X
X

5-кесте. Резервтік ретінде қабылданатын, әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 пайызынан асатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының) бір қарыз алушыға келетін тәуекелдерінің жиынтық сомасының талдамасы туралы есеп
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, баламалы сәйкестендіру нөмірі
Қарыз алушылардың өзара байланыстылық белгісі
Талаптар сомасы
Қамтамасыз ету
Тәуекел мөлшері, мың теңге
баланстық шот
мың теңге
қамтамасыз ету түрі
мың теңге
1
2
4
5
6
7
8
9
2
...
Жиыны
X
X
X
X
X
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ___________________________________ _____________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктері филиалдарының бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктері филиалдарының бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бейрезидент-банктері филиалдарының бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп (индексі - 1- FBN_ R_MRZ_R, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктері филиалдарының бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің (қарыз алушылар бөлігінде) ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.

Таблица 5. Отчет о расшифровке совокупной суммы рисков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 процентов от размера активов, принимаемых в качестве резерва
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, альтернативный идентификационный номер
Признак взаимосвязанности заемщиков
Сумма требований
Обеспечение
Размер риска, тысяч теңге
балансовый счет
тысяч теңге
вид обеспечения
тысяч теңге
1
2
4
5
6
7
8
9
2
...
Итого
X
X
X
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке максимального
размера
риска на одного заемщика (в
разрезе заемщиков) филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_ R_MRZ_R, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика (в разрезе заемщиков) филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) ежемесячно по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. Нысанды толтыру кезінде № 73 қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің 3-тарауына сәйкес есептелген мәліметтер көрсетіледі.
6. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
37-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
30-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп

3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Постановление № 73).
5. При заполнении Формы указываются сведения, рассчитанные в соответствии с главой 3 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением № 73.
6. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 43
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 30
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 филиалов банков-нерезидентов

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_R_K4
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы ___ _________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Өтімділігі жоғары активтердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Айдың күнтізбелік күндері
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Активтің атауы
Жұмыс күнінің саны
Жиыны:
2-кесте. Талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Айдың күнтізбелік күндері
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Міндеттемелердің атауы
Жиыны:
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындушы ________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ___________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер филиалдарының
k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің
талдамасы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктер филиалдарының k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1- FBN_R_K4, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_R_K4
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___" _________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расшифровка среднемесячной величины высоколиквидных активов
(в тысячах теңге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование активов
Количество рабочих дней
Итого:
Таблица 2. Расшифровка среднемесячной величины обязательств до востребования
(в тысячах теңге)
Наименование статьи
Календарные дни месяца
Среднемесячная
величина
1
2
3
4
1
Наименование обязательств
Итого:
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициента
текущей ликвидности k4
филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_R_K4, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента текущей ликвидности k4 филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).

2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 1-кестені толтыру кезінде № 73 нормативтермен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелерінің 52 және 53-тармақтарына сәйкес өтімділігі жоғары активтер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 1 және 2-кестелердің 4-бағанын толтыру кезінде есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін талап етілгенге дейін өтімділігі жоғары активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
7. 1 және 2-кестелердің 1-жолында мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
8. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күнінің саны көрсетіледі.
9. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының баланстық шоттарында ескерілетін валюталық своп операциялары бойынша талаптар, егер осы мәмілелер бойынша міндеттемелер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының баланстық шоттарында ескерілсе және мерзімді өтімділік коэффициенттерінің есебіне енгізілсе, өтімділігі жоғары активтердің есебіне енгізіледі.
10. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
38-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
31-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған

2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. При заполнении Таблицы 1 указываются сведения по высоколиквидным активам в соответствии с пунктами 52 и 53 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Нормативами № 73.
6. При заполнении графы 4 Таблиц 1 и 2 указывается отношение совокупной суммы высоколиквидных активов (обязательств) до востребования за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
7. В строке 1 Таблиц 1 и 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
8. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
9. Требования по операциям валютный своп, учитываемые на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включаются в расчет высоколиквидных активов, если обязательства по данным сделкам учитываются на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и включены в расчет коэффициентов срочной ликвидности.
10. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 44
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 31
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz

3-кесте. k4-3 мерзімді өтімділік коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейін өтімді активтер
Өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейін қоса алғанда
мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
2
Жұмыс күнінің саны
Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер филиалдарының
k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік
коэффициенттерінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1- FBN_R_K4-1, k4-2, k4-3, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-1, k4-2, k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.

Таблица 3. Расшифровка коэффициента срочной ликвидности k4-3
(в тысячах теңге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина активов
X
Итого: среднемесячная величина обязательств
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3 филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициентов
срочной ликвидности k4-1,
k4-2, k4-3 филиалов банков-
нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3 филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_R_K4-1, k4-2, k4-3, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной ликвидности k4-1, k4-2, k4-3 филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).

5. 1-кестені толтыру кезінде № 73 нормативтермен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелерінің (бұдан әрі – Әдістеме) 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтердің және өтеуге дейін қалған мерзімі күнтізбелік жеті күнге дейін қоса алғанда мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
6. 2 және 3-кестелерді толтыру кезінде Әдістеменің 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген, өтеуге дейін қалған мерзімі бір айға дейін қоса алғанда өтімділігі жоғары активтер мен мерзімді міндеттемелерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі бір айға дейін өтімді активтердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
7. 1, 2 және 3-кестелерді толтыру кезінде "Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" деген жолдарда есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке қосылатын өтімді активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күнінің санына қатынасы көрсетіледі.
8. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күнінің саны көрсетіледі.
9. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
39-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
32-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

5. При заполнении Таблицы 1 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до семи календарных дней включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Нормативами № 73 (далее – Методика).
6. При заполнении Таблиц 2 и 3 указывается среднемесячная величина ликвидных активов с оставшимся сроком до погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 64, 65 и 66 Методики.
7. При заполнении Таблиц 1, 2 и 3 в строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
8. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
9. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 45
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 32
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ R_K4-4, k4-5, k4-6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

3-кесте. k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентінің талдамасы
(мың теңгемен)
Күні
Өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейін өтімді активтер
80%-ға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген өтеуге дейін қалған мерзімі үш айға дейін қоса алғанда мерзімді міндеттемелер
1
2
3
1
2
Жұмыс күнінің саны
Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы
X
Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер филиалдарының
k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық
өтімділік коэффициенттерінің
талдамасы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1- FBN_R_K4-4, k4-5, k4-6, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының k4-4, k4-5, k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.

Таблица 3. Расшифровка коэффициента срочной валютной ликвидности k4-6
(в тысячах теңге)
Дата
Ликвидные активы с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, включая высоколиквидные активы
Срочные обязательства с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, умноженные на коэффициент конверсии равный 80%
1
2
3
1
2
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина активов
X
Итого: среднемесячная величина обязательств
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе "Отчет
о расшифровке коэффициентов
срочной валютной ликвидности
k4-4, k4-5, k4-6 филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_R_K4-4, k4-5, k4-6, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициентов срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5, k4-6 филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).

5. 1-кестені толтыру кезінде № 73 нормативтермен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелерінің (бұдан әрі – Әдістеме) 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген өтелгенге дейін күнтізбелік жеті күнге дейін қалған мерзіммен шетел валютасындағы өтімділігі жоғары активтердің және сол шетел валютасындағы мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
6. 2-кестені толтыру кезінде Әдістеменің 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтелгенге дейін бір айға дейін қалған мерзіммен шетел валютасындағы өтімділігі жоғары активтердің және сол шетел валютасындағы, өтеуге дейін қалған мерзіммен қоса алғанда бір айға дейін мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
7. 3-кестені толтыру кезінде Әдістеменің 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 және 66-тармақтарына сәйкес есептелген өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтелгенге дейін үш айға дейін қалған мерзіммен шетел валютасындағы өтімді активтердің және сол шетел валютасындағы, өтеуге дейін қалған мерзіммен қоса алғанда үш айға дейін мерзімді міндеттемелердің орташа айлық шамасы көрсетіледі.
8. 1, 2 және 3-кестелерді толтыру кезінде мәліметтер Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Фитч (Fitch) немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша жиынтықта және жоғарыда көрсетілген рейтингтік агенттіктердің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша көрсетіледі.
9. "Жиыны: активтердің орташа айлық шамасы" және "Жиыны: міндеттемелердің орташа айлық шамасы" жолдарында есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін есепке қосылатын өтімді активтердің (міндеттемелердің) жиынтық сомасының есепті кезеңдегі жұмыс күндерінің санына қатынасы көрсетіледі.
10. Нысанды толтыру кезінде жұмыс күнінің саны көрсетіледі.
11. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
40-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына 33-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының аптаның (айдың) әрбір жұмыс күніндегі әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялары және валюталық нетто-позициясы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_DVP
Кезеңділігі: апта сайын, ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті аптадан кейінгі аптаның бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, апта сайын
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Резерв ретінде қабылданатын активтер

5. При заполнении Таблицы 1 указывается среднемесячная величина высоколиквидных активов в иностранной валюте и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком погашения до семи календарных дней включительно, рассчитанная в соответствии с пунктами 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Нормативами № 73 (далее – Методика).
6. При заполнении Таблицы 2 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком погашения до одного месяца, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до одного месяца включительно, рассчитанная в соответствии с пунктами 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики.
7. При заполнении Таблицы 3 указывается среднемесячная величина ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком погашения до трех месяцев, включая высоколиквидные активы и срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до трех месяцев включительно, рассчитанных в соответствии с пунктами 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 и 66 Методики.
8. При заполнении Таблиц 1, 2 и 3 сведения указываются в совокупности по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня агентств Фитч (Fitch) или Мудис Инвесторс Сервис (Moody‘s Investors Service), и валюте "Евро" и в разрезе по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" вышеуказанных рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.
9. В строках "Итого: среднемесячная величина активов" и "Итого: среднемесячная величина обязательств" указывается отношение совокупной суммы включаемых в расчет ликвидных активов (обязательств) за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней в отчетном периоде.
10. При заполнении Формы указывается количество рабочих дней.
11. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 46
к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка
Приложение 33
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца) филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_DVP
Периодичность: еженедельная, ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
еженедельно, не позднее пятого рабочего дня недели, следующего за отчетной неделей
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Активы, принимаемые в качестве резерва

Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "Еуро" шетел валютасы, сондай-ақ аффинирленген бағалы металдар бойынша ашық валюталық позицияның (ұзын және қысқа) лимиті - резерв ретінде қабылданатын активтер шамасының 12,5 пайызынан аспайтын мөлшерінде
Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша ашық валюталық позицияның (ұзын және қысқа) лимиті - резерв ретінде қабылданатын активтер шамасының 5 пайызы
Валюталық нетто-позиция лимиті - резерв ретінде қабылданатын активтердің 25 пайызы
Жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасымен шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған туынды қаржы құралдары бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ашық ұзын және (немесе) қысқа позициясының лимиті - резерв ретінде қабылданатын активтердің 50 пайызы
Валюта атауы
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
1
2
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
1
2
3
4
5
6
7
1. Қолма-қол шетел валютасы
...

Лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро", а также аффинированным драгоценным металлам в размере, не превышающем 12,5 процентов величины активов, принимаемых в качестве резерва
Лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Стэндард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - 5 процентов величины активов, принимаемых в качестве резерва
Лимит валютной нетто-позиции - 25 процентов от активов, принимаемых в качестве резерва
Лимит открытой длинной и (или) короткой позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств - 50 процентов от активов, принимаемых в качестве резерва
Наименование валюты
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
1
2
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
1
2
3
4
5
6
7
1.Наличная иностранная валюта
...

12. Валюталық нетто-позиция жиынтығы
кестенің жалғасы:
Есепті кезеңнің күндері бойынша операциялық күннің соңындағы сальдо
3
4
5
(күні)
(күні)
(күні)
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
Талаптар
Міндеттемелер
Позиция
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының аптаның (айдың) әрбір жұмыс күніндегі әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялары және валюталық нетто-позициясы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер филиалдарының
аптаның (айдың) әрбір жұмыс күніндегі
әрбір шетел валютасы бойынша
валюталық позициялары және
валюталық нетто-позициясы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктер филиалдарының аптаның (айдың) әрбір жұмыс күніндегі әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялары және валюталық нетто-позициясы туралы есеп (индексі – 1-FBN_DVP, кезеңділігі – апта сайын, ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының аптаның (айдың) әрбір жұмыс күніндегі әрбір шетел валютасы бойынша валюталық позициялары және валюталық нетто-позициясы туралы есепті" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан апта сайын, ай сайын жасалады және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырылады.
Есепті аптада күнтізбелік ай аяқталған кезде нысан аяқталатын айға жататын есепті аптаның күнтізбелік күндері үшін және аяқталатын айдан кейінгі айдың есепті аптасының күнтізбелік күндері үшін бөлек жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.

12. Итого валютная нетто-позиция
продолжение таблицы:
Сальдо на конец операционного дня по дням отчетного периода
3
4
5
(дата)
(дата)
(дата)
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
Требования
Обязательства
Позиция
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца) филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о валютных позициях по каждой
иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый
рабочий день недели (месяца) филиалов банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца) филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_DVP, периодичность – еженедельная, ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции за каждый рабочий день недели (месяца) филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется еженедельно, ежемесячно и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода.
При завершении календарного месяца в отчетную неделю, форма составляется раздельно за календарные дни отчетной недели, относящиеся к завершаемому месяцу и за календарные дни отчетной недели месяца, следующего за завершаемым месяцем. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.
5. 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-жолдарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, баланстық шоттарда ескерілетін шетел валютасындағы талаптар мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 10-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін хеджирленетін мәмілелердің, оның ішінде жеткізілмейтін мәмілелердің сомасын ескере отырып, шетел валютасындағы шартты талаптар мен міндеттемелер көрсетіледі.
7. "Позиция" 4, 7, 10, 13 және 16-бағандар бойынша 12-жолда есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін барлық шетел валюталары бойынша нетто-позиция көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
41-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
34-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының ішкі активтерінің, ішкі және өзге де міндеттемелерінің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-FBN_ KVA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Ішкі активтердің орташа айлық шамасын есептеу
(мың теңгемен)
Активтер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі активтер
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Активтердің атауы
2
Ішкі активтер шамасының жиыны
3
Ішкі активтердің шамасы (Иә (Жоқ)
2-кесте. Ішкі активтердің, ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық шамасын, банк қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Міндеттемелер
Есепті кезең ішіндегі күндер бойынша ішкі және өзге де міндеттемелер
Орташа айлық шама
1
2
3
4
1
Міндеттемелердің атауы
2
Резерв ретінде қабылданатын ішкі міндеттемелер мен активтер немесе активтердің ең аз мөлшері шамасының жиыны
3
Ішкі міндеттемелер шамасының жиынтығы
4
Жұмыс күндерінің саны
5
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы қаражатының бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті
6
Алдыңғы есепті айдағы резерв ретінде қабылданатын ішкі міндеттемелердің, активтердің және резерв ретінде қабылданатын активтердің орташа айлық шамасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының ішкі активтерінің, ішкі және өзге де міндеттемелерінің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер филиалдарының
ішкі активтерінің, ішкі және өзге де
міндеттемелерінің орташа айлық
шамасын,қаражат бөлігін ішкі
активтерге орналастыру коэффициентін
есептеу туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктер филиалдарының ішкі активтерінің, ішкі және өзге де міндеттемелерінің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп (индексі – 1- FBN_KVA, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502).
5. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 указываются сведения по требованиям и обязательствам в иностранной валюте, учитываемые на балансовых счетах, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
6. В строке 10 указываются условные требования и обязательства в иностранной валюте, с учетом сумм, проводимых филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан хеджируемых сделок, в том числе беспоставочных сделок, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
7. В строке 12 по графам 4, 7, 10, 13 и 16 "позиция" указывается нетто-позиция по всем иностранным валютам за каждый рабочий день отчетного периода.
Приложение 47
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 34
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ KVA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расчет среднемесячной величины внутренних активов
(в тысячах теңге)
Активы
Внутренние активы по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование активов
2
Итого величина внутренних активов
3
Величина внутренних активов (Да (Нет)
Таблица 2. Расчет среднемесячной величины внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств банка во внутренние активы
(в тысячах теңге)
Обязательства
Внутренние и иные обязательства по датам в течение отчетного периода
Среднемесячная величина
1
2
3
4
1
Наименование обязательств
2
Итого величина внутренних обязательств и активов, принимаемых в качестве резерва или минимального размера активов
3
Итого величина внутренних обязательств
4
Количество рабочих дней
5
Коэффициент размещения части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан во внутренние активы
6
Среднемесячная величина внутренних обязательств, активов, принимаемых в качестве резерва и минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва за предыдущий отчетный месяц
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расчете среднемесячной
величины внутренних активов,
внутренних и иных
обязательств, коэффициента
размещения части средств во
внутренние активы филиалов
банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_KVA, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының ішкі активтерінің, ішкі және өзге де міндеттемелерінің орташа айлық шамасын, қаражат бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 1 және 2-кестелердің 1-жолында мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. 2-кестенің 3-жолын толтыру кезінде ішкі активтердің шамасы № 73 нормативтердің 7-тарауында белгіленген коэффициентке көбейтілген ішкі міндеттемелердің, резервтік активтің алдыңғы есепті айдағы орташа айлық шамасынан артық немесе оған тең көрсетіледі.
7. 2-кестені толтыру кезінде № 73 нормативтердің 7-тарауында белгіленген коэффициентке көбейтілген активтер мен міндеттемелер туралы есептің деректеріне сәйкес резервтік актив көрсетіледі.
8. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
42-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
35-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_K7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге банктерді капиталдандыру коэффициентін есептеуге арналған көрсеткіштердің атауы
k7 бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимиті
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер филиалдарының
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттері алдындағы
міндеттемелерге капиталдандыру
коэффициентінің талдамасы туралы
есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
Бейрезидент-банктер филиалдарының Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1- FBN_K7, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете среднемесячной величины внутренних активов, внутренних и иных обязательств, коэффициента размещения части средств во внутренние активы филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В строке 1 Таблиц 1 и 2 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
6. При заполнении строки 3 Таблицы 2 указывается величина внутренних активов больше или равна среднемесячной величине внутренних обязательств, резервного актива за предыдущий отчетный месяц, умноженной на коэффициент, установленным главой 7 Нормативов № 73.
7. При заполнении Таблицы 2 указывается резервный актив согласно данным отчета об активах и обязательствах, умноженный на коэффициент, установленным главой 7 Нормативов № 73.
8. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 48
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 35
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_K7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ___________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Наименование показателей для расчета коэффициента капитализации банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
Максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами k7
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициента
капитализации к обязательствам
перед
нерезидентами Республики
Казахстан филиалов банков-
нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_K7, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.
5. Нысанды толтыру кезінде "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) 1-қосымшасына сәйкес өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, экономиканың "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" секторларына кіретін шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер, міндеттемелер көрсетіледі.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру k7 коэффициенті үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.
7. 1-жолда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
8. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
43-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
36-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есебі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_ RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
1
I топ
1.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтер
2
II топ
2.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтер
3
III топ
3.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтер
4
IV топ
4.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтер
5
V топ
5.1
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтер
Тәуекел активтерінің жиыны:
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банкі филиалының
кредиттік тәуекел ескеріле отырып
мөлшерленген активтердің
талдамасы туралы есебі" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есебі (индексі – 1- FBN_RA, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента капитализации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502).
5. При заполнении Формы указываются краткосрочные обязательства, обязательства перед филиалами и представительствами иностранных юридических лиц, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации – код 5", "государственные нефинансовые организации – код 6", "негосударственные нефинансовые организации – код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства – код 8 в соответствии с приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365).
6. Коэффициент капитализации филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k7 указывается с тремя знаками после запятой.
7. В строке 1 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
8. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 49
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 36
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_ RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ___________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
I группа
1.1
Активы, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска
2
II группа
2.1
Активы, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска
3
III группа
3.1
Активы, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска
4
IV группа
4.1
Активы, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска
5
V группа
5.1
Активы, подлежащие взвешиванию по степени кредитного риска
Итого рисковые активы:
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет
филиала исламского банка-
нерезидента Республики
Казахстан о расшифровке
активов, взвешенных с учетом
кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска (индекс – 1- FBN_RA, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген активтердің талдамасы туралы есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 3-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс активтің сомасы көрсетіледі.
6. 4-бағанда № 73 нормативтермен белгіленген активтердің әрбір тобы үшін тәуекел дәрежесі пайызбен көрсетіледі. Тәуекел дәрежесінің мәндері деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
8. 1.1, 2.1, 3.1, 4.1 және 5.1-жолдардағы мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
44-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
37-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есебі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2- FBN_ RUIVO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Конверсия коэффициенті пайызбен
Кредиттік тәуекел коэффициенті
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
I топ
1.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып, мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер
2
II топ
2.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып, v-мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер
3
III топ
3.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып, мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер
4
IV топ
4.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып, мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты міндеттемелер жиыны:
X
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам
банкі филиалының кредиттік
тәуекел ескеріле отырып
мөлшерленген шартты және
ықтимал міндеттемелердің
талдамасы туралы есебі"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есебі (индексі – 2- FBN_ RUIVO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графе 3 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
6. В графе 4 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, установленная Нормативами № 73. Значения степени риска выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
7. В графе 5 указывается сумма активов (графа 3), умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
8. В строках 1.1, 2.1, 3.1, 4.1 и 5.1 значения выбираются из Системного перечня данных.
Приложение 50
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 37
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2- FBN_ RUIVO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" ___________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Коэффициент кредитного риска
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
I группа
1.1
Условные и возможные обязательства, подлежащие взвешиванию с учетом кредитного риска
2
II группа
2.1
Условные и возможные обязательства, подлежащие взвешиванию с учетом кредитного риска
3
III группа
3.1
Условные и возможные обязательства, подлежащие взвешиванию с учетом кредитного риска
4
IV группа
4.1
Условные и возможные обязательства, подлежащие взвешиванию с учетом кредитного риска
Итого условные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска:
X
X
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет
филиала исламского банка-
нерезидента Республики
Казахстан о расшифровке
условных и возможных
обязательств, взвешенных с
учетом кредитного риска"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска (индекс – 2- FBN_ RUIVO, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 73 нормативтер) сәйкес толтырылады.
5. 3-бағанда кредиттік тәуекел ескеріліп, мөлшерленуге тиіс шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сомасы көрсетіледі.
6. 4 және 5-бағандарда № 73 нормативтермен белгіленген активтердің әрбір тобы үшін конверсия коэффициенті пайызбен және кредиттік тәуекел коэффициенті көрсетіледі. Мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
7. 6-бағанда конверсия коэффициентінің мәніне көбейтілген (4-баған) шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сома (3-баған) пайызбен және кредиттік тәуекел коэффициентінің мәні (5-баған) пайызбен көрсетіледі.
8. 1.1, 2.1, 3.1 және 4.1-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
45-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
38-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бейрезидент-банктер филиалдарының өтімділігін өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- FBN_LCR
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
қорытынды айналымдар ескерілген желтоқсан айының есебі (оның ішінде қорытынды айналымдар болмаған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Пайызбен есепке алу коэффициенті
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
1.
Бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтер
Бірінші деңгейдегі активтердің атауы
2.
Екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтер
Екінші деңгейдегі активтердің атауы
3.
Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
4.
Заңды тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері алдындағы банк активтерімен қамтамасыз етілмеген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
5.
Заңды тұлғалар алдындағы банк активтерімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
6.
Шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі
Көрсеткіштердің атауы
7.
Ақшаның әкеліну
Көрсеткіштердің атауы
8.
Жоғары сапалы өтімді активтер
х
9.
Ақшаның әкелінуі
х
10.
Ақшаның әкетілуі
х
11.
Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде банктің операциялары бойынша ақшалай қаражаттың нетто әкетілуі
х
х
12.
Өтімділікті өтеу коэффициенті
х
х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бейрезидент-банктер филиалдарының өтімділігін өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бейрезидент-банктер
филиалдарының өтімділігін
өтеу коэффициентінің талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Бейрезидент-банктер филиалдарының өтімділігін өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп (индексі – 1- FBN_LCR, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Нормативы № 73).
5. В графе 3 указывается сумма по условным и возможным обязательствам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска.
6. В графах 4 и 5 указываются коэффициент конверсии в процентах и коэффициент кредитного риска для каждой группы активов, установленные Нормативами № 73. Значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
7. В графе 6 указывается сумма по условным и возможным обязательствам (графа 3), умноженная на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4) и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
8. В строках 1.1, 2.1, 3.1 и 4.1 значения выбираются из Системного перечня данных.
Приложение 51
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 38
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности филиалов банков-нерезидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1- FBN_LCR
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "___" _________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
отчет за декабрь месяц с учетом заключительных оборотов (в том числе при отсутствии заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент учета в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1.
Высококачественные ликвидные активы первого уровня
Наименование активов первого уровня
2.
Высококачественные ликвидные активы второго уровня
Наименование активов второго уровня
3.
Денежные оттоки по депозитам физических лиц
Наименование показателей
4.
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, необеспеченным активами банка
Наименование показателей
5.
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, обеспеченным активами банка
Наименование показтелей
6.
Дополнительные денежные оттоки по условным и возможным обязательствам
Наименование показателей
7.
Денежные притоки
Наименование показателей
8.
Высококачественные ликвидные активы
х
9.
Денежные притоки
х
10.
Денежные оттоки
х
11.
Нетто отток денежных средств по операциям банка в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности
х
х
12.
Коэффициент покрытия ликвидности
х
х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности филиалов банков-нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
расшифровке коэффициента
покрытия ликвидности
филиалов банков-нерезидентов
филиалов банков-нерезидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности филиалов банков-нерезидентов филиалов банков-нерезидентов (индекс – 1- FBN_LCR, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының өтімділігін өтеу коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қаулы) сәйкес толтырылады.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының жоғары сапалы өтімді активтері Қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) 81-тармағында белгіленген талаптар ескеріле отырып және Әдістемеге 13-қосымшада белгіленген есепке алу коэффициенттері қолданыла отырып есептеледі.
6. Ақшаның әкетілуі (әкелінуі) Әдістемеге 9-қосымшада белгіленген әкетілу (әкеліну) коэффициенттері қолданыла отырып, есепті күннен кейінгі келесі күнтізбелік ай ішіндегі ақшаның әкетілу (әкеліну) сомасы ретінде есептеледі.
7. Нысанды толтыру кезінде 8-жолдың 5-бағанында Әдістеменің 71-тармағы 2-бөлігінің талаптары ескеріле отырып, бірінші және екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтер туралы деректер жинақталады.
8. 9-жолда 7-жол бойынша сома көрсетіледі.
9. 10-жолда 3, 4, 5 және 6-жолдар бойынша деректер жинақталады.
10. Нысанды толтыру кезінде 11-жолдың 5-бағанында есептеу Әдістеменің 72-тармағын ескеріле отырып жүргізіледі.
11. Нысанды толтыру кезінде 12-жолда жоғары сапалы өтімді активтердің кейінгі күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының операциялары бойынша ақша қаражатының нетто әкетілуіне қатынасы үтірден кейін үш таңбалы мәнмен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента покрытия ликвидности филиалов банков-нерезидентов филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502) (далее – Постановление).
5. Высококачественные ликвидные активы филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан рассчитываются с учетом требований, установленных пунктом 81 Методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), утвержденной Постановлением (далее – Методика) и с применением коэффициентов учета, установленных в приложении 13 к Методике.
6. Денежный отток (приток) рассчитывается как сумма денежных оттоков (притоков) в течение последующего календарного месяца после отчетной даты, с применением коэффициентов оттока (притока), установленных в приложении 9 к Методике.
7. При заполнении Формы в графе 5 строки 8 суммируются данные по высококачественным активам первого и второго уровней с учетом требований части 2 пункта 71 Методики.
8. В строке 9 указывается сумма по строке 7.
9. В строке 10 суммируются данные по строкам 3, 4, 5 и 6.
10. При заполнении Формы в графе 5 строки 11 расчет производится с учетом пункта 72 Методики.
11. При заполнении Формы в строке 12 указывается отношение высококачественных ликвидных активов к нетто оттоку денежных средств по операциям филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан в течение последующего календарного месяца с тремя знаками после запятой.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бейрезидент-банктер филиалдарының нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары әрбір айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38502 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.
5. 1, 2 және 3-жолдарда мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) таңдалады.
6. Деректер болмаған кезде Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
47-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
40-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-BK_Prud_norm
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 70 (жетпіс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда)
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Банк конгломератының жарғылық капиталын есептеу
Атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
1
Банк конгломератының жарғылық капиталы, оның ішінде:
2
жарғылық (төленген) капитал
3
сатып алынған акциялары (алынған капиталы)
2-кесте. Банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициентін есептеу
Көрсеткіштің атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
1
Инвестицияларды шегергендегі банк холдингінің (бар болса) немесе банктің меншікті капиталы
-
1.1
Шоғырландырылған негізде есептелген банк холдингінің (бар болса) немесе банктің меншікті капиталы
-
1.2
Банктер және/немесе бейрезидент-банктер болып табылмайтын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салымдарды білдіретін инвестициялар
-

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке коэффициента нетто стабильного фондирования филиалов банков-нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73 "Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38502).
5. В строках 1, 2 и 3 значения выбираются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
6. При отсутствии данных Форма не представляется.
Приложение 53
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 40
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-BK_Prud_norm
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 70 (семидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Наименование
Сумма (в тысячах теңге)
1
2
3
1
Уставный капитал банковского конгломерата, в том числе:
2
уставный (оплаченный) капитал
3
выкупленные акции (изъятый капитал)
Таблица 2. Расчет коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Наименование показателя
Сумма (в тысячах теңге)
1
2
3
1
Собственный капитал банковского холдинга (при наличии) или банка за вычетом инвестиций
-
1.1
Собственный капитал банковского холдинга (при наличии) или банка, рассчитанный на консолидированной основе
-
1.2
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц, не являющихся банками и/или банками-нерезидентами
-

1.2.1
1-заңды тұлғаның атауы
-
1.2.n
n-заңды тұлғаның атауы
-
2
Банк конгломератының банктер болып табылатын қатысушыларының тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы
X
2.1
1-заңды тұлғаның атауы
-
2.n
n-заңды тұлғаның атауы
-
3
Қауымдасқан (тәуелді) банктер болып табылатын банк конгломераты қатысушыларының жарғылық капиталына банк холдингінің қатысу мөлшері
X
3.1
1-заңды тұлғаның атауы
-
3.n
n-заңды тұлғаның атауы
-
4
Банктерүшін меншікті капитал жеткіліктілігі коэффиценті
X
4.1
1-заңды тұлғаның атауы
-
4.n
n-заңды тұлғаның атауы
-
5
Банк конгломератының меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
-
3-кесте. Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең көп мөлшерін есептеу
Коэффициенттің атауы
Тәуекелдің мөлшері (мың теңгемен)
Тәуекелдің банк конгломератының меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Қарыз алушы және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
Қарыз алушының атауы
Тәуекелдің түрі
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиыны:
2.
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиыны:
3.
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармақтан артық емес төмен Стандард энд Пурс (Standard&Poor's) халықаралық рейтингтік агенттігінің рейтингі немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) және Фитч (Fitch) халықаралық рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Стандард энд Пурс (Standard&Poor's) халықаралық рейтингтік агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) және Фитч (Fitch) халықаралық рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезиденттерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланкілік қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің міндеттемелері бойынша банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиыны:
4.
Әрқайсысының мөлшері банк конгломератының меншікті капиталының он пайызынан асатын банк конгломераты тәуекелдерінің сомасы
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиыны:
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк конгломератының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп (индексі – 1-BK_Prud_norm, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1.2.1
наименование юридического лица 1
-
1.2.n
наименование юридического лица n
-
2
Сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, являющихся банками, взвешенных по степени риска
X
2.1
наименование юридического лица 1
-
2.n
наименование юридического лица n
-
3
Размер участия банковского холдинга в уставном капитале участников банковского конгломерата, являющихся ассоциированными (зависимыми) банками
X
3.1
наименование юридического лица 1
-
3.n
наименование юридического лица n
-
4
Коэффициент достаточности собственного капитала для банков
X
4.1
наименование юридического лица 1
-
4.n
наименование юридического лица n
-
5
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата
-
Таблица 3. Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование коэффициента
Размер риска (в тысячах теңге)
Отношение риска к размеру собственного капитала банковского конгломерата
Сведения о заемщике и виде риска банковского конгломерата
Наименование заемщика
Вид риска
Сумма (в тысячах теңге)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, не связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
2.
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
3.
Максимальный размер риска банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом международного рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтингом аналогичного уровня международных рейтинговых агентств (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) и Фитч (Fitch) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" международного рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтингом аналогичного уровня международных рейтинговых агентств (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) и Фитч (Fitch)
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
4.
Сумма рисков банковского конгломерата, размер каждого из которых превышает десять процентов собственного капитала банковского конгломерата
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов
банковским конгломератом"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом (индекс – 1-BK_Prud_norm, периодичность – ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, есепті тоқсаннан кейін күнтізбелік 70 (жетпіс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) және есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) пайдаланылатын мағынасында қолданылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 1-жолы 1-кестенің 3-жолын шегергенде, 1-кестенің 2-жолына тең.
Сатып алынған акциялар (алынған капитал) бойынша сома абсолютті мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
6. 2-кестенің 1-жолы 2-кестенің 1.2-жолын шегергенде, 2-кестенің 1.1-жолына тең.
7. 1.2-жол бойынша банктер және/немесе бейрезидент банктер болып табылмайтын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салымдарды білдіретін инвестициялар сомасы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегеріле отырып көрсетіледі.
8. Банк конгломераты мен банк конгломератына қатысушының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
9. 1, 2 және 3-кестелер Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) белгіленген Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтер, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелеріне, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне
48-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына 41-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-BK_RA
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда)
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Банктер болып табылатын банк конгломераты қатысушыларының салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері
(мың теңгемен)
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер баптарының атауы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Баланс бойынша активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы (банктер болып табылатын банк конгломератының қатысушылары бөлігінде)
Элиминирленген
Жиыны
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы
1 қатысушы
n қатысушы
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
Активтер:
X
X
X
X
X
X
X
I топ
1
0
2
...
II топ
1
20
2
...
III топ
1
50
2
...
75
...
IV топ
1
100
2
...
V топ
1
100
2
...
...

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом" (далее – Форма).
2. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 70 (семидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Термины и определения, используемые в Форме, применяются в том значении, в котором они используются в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 "Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38478).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Строка 1 Таблицы 1 равна строке 2 Таблицы 1 за вычетом строки 3 Таблицы 1.
Сумма по выкупленным акциям (изъятому капиталу) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
6. Строка 1 Таблицы 2 равна строке 1.1 Таблицы 2 за вычетом строки 1.2 Таблицы 2.
7. Сумма инвестиций, представляющих собой вложения в уставный капитал юридических лиц, не являющихся банками и/или банками-нерезидентами по строке 1.2 указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
8. Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата и участника банковского конгломерата выражается числом с двумя знаками после запятой.
9. Таблицы 1, 2 и 3 заполняются в соответствии с пруденциальными нормативами для банковских конгломератов, их предельными значениями и методикой расчетов, а также дополнительными пруденциальными нормативами и лимитами, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38478).
Приложение 54
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 41
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-BK_RA
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Активы, условные и возможные обязательства участников банковского конгломерата, являющихся банками, взвешенные по степени кредитного риска вложений
(в тысячах теңге)
Наименование статьи активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений
Степень риска в процентах
Сумма активов, условных и возможных обязательств по балансу (в разрезе участников банковского конгломерата, являющихся банками)
Элиминирование
Итого
Сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска вложений
Участник 1
Участник n
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
Активы:
X
X
X
X
X
X
X
I группа
1
0
2
...
II группа
1
20
2
...
III группа
1
50
2
...
75
...
IV группа
1
100
2
...
V группа
1
100
2
...
...

150
...
I
Жиыны:
X
X
II
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер
X
III
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы
X
IV
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының жиыны
X
2-кесте. Нарықтық және операциялық тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
Тәуекелдің атауы
Банктер болып табылатын банк конгломераты қатысушыларының атауы
Элиминирленген
Нарық және операциялық тәуекелдер ескеріле отырып мөлшерленген активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер сомасы (мың теңгемен)
1 қатысушы
n қатысушы
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
1.
Нарықтық тәуекел
2.
Операциялық тәуекел
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк конгломераты қатысушыларының
салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің
талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп (индексі – 2-BK_RA, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

150
...
I
Итого:
X
X
II
Сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска
X
III
Сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска
X
IV
Итого сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений
X
Таблица 2. Активы, условные и возможные требования и обязательства, взвешенные с учетом рыночного и операционного рисков
Наименование риска
Наименование участников банковского конгломерата, являющихся банками
Элиминирование
Сумма активов, условных и возможных требований и обязательств, взвешенных с учетом рыночного и операционного рисков (в тысячах теңге)
Участник 1
Участник n
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
1.
Рыночный риск
2.
Операционный риск
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расшифровке
активов, условных и возможных
требований и обязательств
участников банковского
конгломерата, взвешенных по
степени риска вложений"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений (индекс - 2-BK_RA, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений" (далее – Форма).

2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) және есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) пайдаланылатын мағынасында қолданылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 4-бағаны және 2-кестенің 3-бағаны банктер болып табылатын банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін шағын бағандарға бөлінеді, онда олардың атауы көрсетіледі.
Банк конгломераты қатысушыларының атауы "n қатысушы" бағандарында көрсетіледі.
6. Банк конгломератының меншікті капиталының есебінен шегерілетін инвестициялар 1-кестеде көрсетілмейді және кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленбейді.
7. 1-кестенің ІІ және ІІІ жолдары бойынша салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленетін активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер банк конгломераты қатысушыларының арасында әрбір қатысушы бойынша элиминирленеді, содан соң олар мөлшерленеді.
1-кестенің ІІ, ІІІ және IV жолдары бойынша 5 және 6-бағандарындағы сома анықтама үшін көрсетіледі.
8. Шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал міндеттемелер "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) белгіленген әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерге, олардың шекті мәндеріне және есеп айырысу әдістемелеріне сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленеді.

2. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Термины и определения, используемые в Форме, применяются в том значении, в котором они используются в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 "Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38479).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 4 Таблицы 1 и графа 3 Таблицы 2 подразделяются на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, являющихся банками, в которых указывается их наименование.
Наименование участников банковского конгломерата указывается в графах "Участник n".
6. Инвестиции, вычитаемые из расчета собственного капитала банковского конгломерата, не подлежат отражению и взвешиванию по степени кредитного риска в Таблице 1.
7. По строкам II и III Таблицы 1 осуществляется элиминирование активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений между участниками банковского конгломерата, по каждому участнику, а затем их взвешивание.
Суммы в графах 5 и 6 по строкам II, III и IV Таблицы 1 указываются справочно.
8. Условные и возможные обязательства, в том числе по производным финансовым инструментам, взвешиваются по степени кредитного риска вложений в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами, обязательными к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).

9. "X" белгісімен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
49-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
42-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге де салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-BK_ IKDU
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда)
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына салымды білдіретін инвестициялар
Сатып алынған акциялардың қатысу сомасы (құны) (мың теңгемен)
Акциялар саны (дана)
Банк конгломератының қатысушысына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Сатып алу құны (мың теңгемен)
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
Жай
Артықшылықты
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиыны
Банк конгломератының n-қатысушысының атауы
n+1
Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиыны
Барлығы
кестенің жалғасы:
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына салуды білдіретін инвестициялар
Заңды тұлғаның реттелген борышына инвестициялар
Заңды тұлғалардың меншікті капиталына өзге салымдарға инвестициялар
Күні
Банк конгломераты қатысушысының есепті күнгі рейтингі
Баланстық құны (нетто)
Баланстық құны (нетто)
сатып алу
өткізу
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
10
11
12
13
14
15
16
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге де салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары
заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ
есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге де салымдар
бойынша мәліметтер жинау
жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге де салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп (индексі – 3-BK_ IKDU, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

9. Ячейки, отмеченные символом "X", не заполняются.
Приложение 55
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 42
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-BK_ IKDU
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование юридического лица
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц
Сумма участия (стоимость) приобретенных акций (в тысячах теңге)
Количество акций (штук)
Соотношение количества акций, принадлежащих участнику банковского конгломерата, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Покупная стоимость (в тысячах теңге)
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах теңге
Простые
Привилегированные
Всего
в том числе резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата 1
Наименование участника банковского конгломерата n
n+1
Итого по участнику банковского конгломерата n
Всего
продолжение таблицы:
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц
Инвестиции в субординированный долг юридических лиц
Инвестиции в иные вложения в собственный капитал юридических лиц
Дата
Рейтинг участника банковского конгломерата на отчетную дату
Балансовая стоимость (нетто)
Балансовая стоимость (нетто)
приобретения
реализации
Всего
в том числе резервы (провизии)
Всего
в том числе резервы (провизии)
10
11
12
13
14
15
16
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора
административных данных
на безвозмездной основе,
"Отчет по сбору сведений по
инвестициям, представляющим
собой вложения в уставный
капитал юридических лиц,
субординированный долг
юридических лиц, а также иным
вложениям в собственный
капитал юридических лиц
участников
банковского конгломерата,
осуществленным в течение
отчетного периода, а также
действующим
по состоянию на отчетную дату"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату (индекс - 3-BK_ IKDU, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы өзге де салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) және есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) пайдаланылатын мағынасында қолданылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғаның реттелген борышына салымды білдіретін инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының әрбір қатысушысының заңды тұлғаларының меншікті капиталына өзге салымдар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 4-бағанда акциялардың сатып алу күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
7. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. "Барлығы" жолы "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиыны" және "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиыны" жолдарының қосындысына тең.
Мұнда n – банк конгломератына қатысушылардың саны.
9. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бұрын есепті кезеңдегі заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салымдарды білдіретін инвестициялар туралы мәліметтерді ұсынса, онда Нысанда "Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысының атауы" деген жол және "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиыны" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиыны" деген жол бойынша 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 және 16-бағандар толтырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
50-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
43-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-BK_SSP
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда)
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Эмитенттің атауы
Эмитент елінің атауы
Бағалы қағаздың атауы
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды)
1
2
3
4
5
Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиыны
Банк конгломератының n-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиыны
Барлығы
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздар саны (дана)
Бағалы қағаздың номиналды құны (сатып алу құны)
Бағалы қағаз валютасының коды
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
барлығы
оның ішінде репо операцияларының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто) мың теңгемен
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң (теріс) түзету
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто) мың теңгемен
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң (теріс) түзету
16
17
18
19
кестенің жалғасы:
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто) мың теңгемен
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы:
Ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша баланстық құны (нетто) мың теңгемен
Сатып алу күні
Өтеу күні
Халықаралық қор биржасының атауы
Барлығы
оның ішінде репо операцияларының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы:
Қор биржасы тізімінің санаты
Эмитент рейтінгі
сатып алу күніне
есепті күнге
сатып алу күніне
есепті күнге
30
31
32
33
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздар рейтингі
Ескертпе
сатып алу күніне
есепті күнге
34
35
36
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ___________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Есепті күнгі жағдай бойынша
банк конгломераты қатысушыларының
бағалы қағаздар портфелінің құрылымы
туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – 4-BK_SSP, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Термины и определения, используемые в Форме, применяются в том значении, в котором они используются в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 "Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38478).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц каждого участника банковского конгломерата.
6. В графе 4 указывается покупная стоимость акций на дату приобретения.
7. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. Строка "Всего" равна сумме строк "Итого по участнику банковского конгломерата 1" и "Итого по участнику банковского конгломерата n".
Символ n – количество участников банковского конгломерата.
9. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан сведения об инвестициях, представляющих собой вложения в уставный капитал юридических лиц за отчетный период, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1" или "Наименование участника банковского конгломерата n" и графы 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 и 16 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1" или "Итого по участнику банковского конгломерата n".
Приложение 56
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 43
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-BK_SSP
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование эмитента
Наименование страны эмитента
Наименование ценной бумаги
Международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN)
1
2
3
4
5
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата 1
Наименование участника банковского конгломерата n
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата n
Всего
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость (покупная стоимость) ценной бумаги
Код валюты ценной бумаги
Всего
в том числе ценные бумаги с обременением
всего
в том числе ценные бумаги, являющиеся предметом операций репо
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Балансовая стоимость (нетто) в тысячах теңге
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная (отрицательная) корректировка
Размер резервов (провизий)
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах теңге
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная (отрицательная) корректировка
16
17
18
19
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах теңге
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Размер резервов (провизий)
20
21
22
23
24
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость (нетто) по ценным бумагам с обременением, в тысячах теңге
Дата приобретения
Дата погашения
Наименование международной фондовой биржи
Всего
в том числе ценные бумаги, являющиеся предметом операций репо
25
26
27
28
29
продолжение таблицы:
Категория списка фондовой биржи
Рейтинг эмитента
на дату приобретения
на отчетную дату
на дату приобретения
на отчетную дату
30
31
32
33
продолжение таблицы:
Рейтинг ценной бумаги
Примечание
на дату приобретения
на отчетную дату
34
35
36
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о структуре портфеля
ценных бумаг участников
банковского конгломерата по
состоянию на отчетную дату"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату (индекс - 4-BK_SSP, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есепті күнгі жағдай бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) және есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) пайдаланылатын мағынасында қолданылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі кестеде көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер қамтылған.
6. 4-бағанда сатып алынған бағалы қағаздың атауы көрсетіледі.
7. 6-бағанда сатып алынған бағалы қағаздың саны көрсетіледі.
8. 9-бағанда облигациялар бойынша облигацияның номиналдық (сатып алу құнының) оны шығару кезінде айқындалған, купондық облигация бойынша пайызбен көрсетілген сыйақы есептелетін ақшалай көрінісі, сондай-ақ облигацияны өтеу кезінде оның ұстаушысына төленетін сома көрсетіледі. Құн көрсеткіші мың теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгедегі құнның баламасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 ылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен айқындалған транзакция күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Термины и определения, используемые в Форме, применяются в том значении, в котором они используются в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 "Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38478).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата за исключением сведений, указанных в Таблице по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату, в соответствии с приложением 4 к Правилам.
6. В графе 4 указывается наименование приобретенной ценной бумаги.
7. В графе 6 указывается количество приобретенных ценных бумаг.
8. В графе 9 по облигациям указывается денежное выражение номинальной (покупной стоимости) облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Показатель стоимости указывается в тысячах теңге (эквивалент стоимости в теңге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в соответствии с порядком, установленным совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).

9. 10-бағанда валюталардың коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі. Облигациялар бойынша шығарылым валютасы, акциялар бойынша сатып алу валютасы көрсетіледі.
10. 25-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың құны көрсетіледі.
11. 26-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген репо операцияларының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздардың құны көрсетіледі.
12. 29-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғаларының акциялары бойынша халықаралық қор биржасының атауы көрсетіледі.
13. 30 және 31-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасы қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде осы бағандарда "листинг жоқ" деп көрсетіледі.
14. 32, 33, 34 және 35-бағандарды толтыру кезінде "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және мемлекеттер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингтік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38437 болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. 2 (екі) және одан да көп халықаралық рейтингтік агенттіктерден (Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) бірнеше рейтинг немесе халықаралық рейтингтік агенттіктердің (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) және Фитч (Fitch)) ұқсас деңгейі болған кезде соңғы рейтинг берген халықаралық рейтингтік агенттіктің рейтингі көрсетіледі. Егер рейтинг берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағаз, бір эмитентке рейтингтің бір жаңартылған нысанасынан артық емес нысанасы сәйкес келеді.
Рейтинг болмаған кезде 32, 33, 34 және 35-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.
15. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мәліметтерді бұрын ұсынған болса, онда Нысанда "Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысының атауы" деген жол және "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиыны" немесе "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиыны" деген жол бойынша 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 және 26-бағандар толтырылуы тиіс.
N белгісі – банк конгломератының қатысушысы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
51-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
44-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-BK_RIGT
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда)
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Банк конгломератының қатысушысы (топішілік мәмілелер бойынша 1-тарап)
Банк конгломератының қатысушысы (топішілік мәмілелер бойынша 2-тарап)
Мәміленің түрі
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
1
2
3
4
5
6
Активтер
1
n
Баланстан тыс шоттардағы талаптар
1
n
Шығыс
1
n
кестенің жалғасы:
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Есепті тоқсан ішінде жүргізілген айналымдар
Есепті тоқсан соңындағы талаптардың қалдығы
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Дисконттар, сыйлықақылар
Оң (теріс) түзетулер
Резервтер (провизиялар)
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақының мөлшерлемесі (жылдық пайыздармен)
Шарт жасалған күн
Шартты қолдану аяқталған күн (ұзартуды ескере отырып)
Ескертпе
13
14
15
16

9. В графе 10 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов". По облигациям указывается валюта выпуска, по акциям – валюта приобретения.
10. В графе 25 указывается стоимость ценных бумаг с обремененением, отраженная в бухгалтерском учете.
11. В графе 26 указывается стоимость ценных бумаг, являющаяся предметом операций репо, отраженная в бухгалтерском учете.
12. В графе 29 указывается наименование международной фондовой биржи по акциям юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан.
13. В графах 30 и 31 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в данных графах указывается "нет листинга".
14. При заполнении граф 32, 33, 34 и 35 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 апреля 2026 года № 64 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и государств, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38437). При наличии нескольких рейтингов от 2 (двух) и более международных рейтинговых агентств (Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или аналогичного уровня международных рейтинговых агентств (Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service) и Фитч (Fitch)) указывается рейтинг международного рейтингового агентства, присвоившего рейтинг последним. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.
При отсутствии рейтинга в графах 32, 33, 34 и 35 указывается "нет рейтинга".
15. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан сведения, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1" или "Наименование участника банковского конгломерата n" и графы 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 и 26 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1" или "Итого по участнику банковского конгломерата n".
Символ n – участник банковского конгломерата.
Приложение 57
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 44
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-BK_RIGT
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" "_____________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Участник банковского конгломерата (сторона 1 по внутригрупповой сделке)
Участник банковского конгломерата (сторона 2 по внутригрупповой сделке)
Вид сделки
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
1
2
3
4
5
6
Активы
1
n
Требования на внебалансовых счетах
1
n
Расходы
1
n
продолжение таблицы:
Сумма сделки (в тысячах теңге)
Обороты, проведенные в течение отчетного квартала
Остатки требований на конец отчетного квартала
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Дисконты, премии
Положительные (отрицательные) корректировки
Резервы (провизии)
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по договору
(в процентах годовых)
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора
(с учетом пролонгаций)
Примечание
13
14
15
16

Пруденциалдық нормативтер мен лимиттерге 7-қосымшаға сәйкес туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенттерінің кестесіне сәйкес кредиттік тәуекел коэффициентіне көрсетілген қаржы құралдарының номиналдық құнының туындысы ретінде ескерілетін туынды қаржы құралдарының жалпы сомасы, әмбебап банктік лицензиясы бар банктердің, базалық банктік лицензиясы бар банктердің, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының "Пруденциалдық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысымен белгіленген олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемесі, әмбебап банктік лицензиясы бар банктерге, базалық банктік лицензиясы бар банктерге, ислам банктеріне олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін сақтауға міндетті" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) және көрсетілген қаржы құралдарын өтеу мерзімімен айқындалатын ____ жылғы 20 _________ "___" жағдай бойынша _________________ мың теңгені құрайды.
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк конгломератының есепті
кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті
күнгі жағдай бойынша қолданыстағы
топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау
жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп (индексі - 5-BK_RIGT, кезеңділігі - тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Общая сумма производных финансовых инструментов, учитываемых как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска в соответствии с Таблицей коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов согласно приложению 7 к пруденциальным нормативам и лимитам, обязательным к соблюдению банками с универсальной банковской лицензией, банками с базовой банковской лицензией, их предельными значениями и методикой расчетов, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587), и определяемых сроком погашения указанных финансовых инструментов по состоянию на "____"_________20___ года составляет _________________тысяч теңге.
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет по сбору сведений по
внутригрупповым сделкам
банковского конгломерата,
заключенным в течение
отчетного периода, а также
действующим по состоянию на
отчетную дату"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату (индекс – 5-BK_RIGT, периодичность – ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) және есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) пайдаланылатын мағынасында қолданылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Қағидаларға 42 және 43-қосымшаларда көрсетілген мәмілелерді қоспағанда, банк конгломератының барлық топішілік мәмілелері (бұдан әрі – мәміле) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанда мәміле "Активтер" және "Баланстан тыс шоттардағы талаптар" көрсеткіші бойынша бір рет көрсетіледі.
7. Егер мәміледе банк конгломератының бірнеше қатысушысы көзделсе, Нысанда банк конгломератының ақша қозғалысы басталатын қатысушысы (мәміле бойынша 1-тарап) және банк конгломератының түпкілікті қатысушысы (мәміле бойынша 2-тарап) көрсетіледі.
Бұл ретте 16-бағанда банк конгломератының аралық қатысушыларын (болған жағдайда) және олардың мәмілеге қатысу мақсатын көрсету қажет.
8. 6 және 7-бағандарды толтыру үшін операциялар мен көрсеткіштердің мынадай түрлері көрсетіледі:
1) активтер (көрсеткіш):
қарыздар (овердрафт, қаржы лизингін, вексельдерді есепке алу, факторинг, форфейтинг) беру;
реттелген қарыздар беру;
бағалы қағаздармен "кері репо" операциялары;
ағымдағы шотты ашу (болуы);
корреспонденттік шотты ашу (болуы);
салымды орналастыру;
жылжымалы (жылжымайтын) мүлікті сату;
активтерді (қарыздарды, дебиторлық берешекті) сату (секьюритилендіру);
талап ету құқығын басқаға беру;
күмәнді активтерді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның мүлкі мен активтерін беру;
дивидендтер есептеу;
комиссиялық кіріс есептеу;
дебиторлық берешек;
туынды қаржы құралдары бойынша талаптар;
дилингтік операциялар бойынша талаптар;
сақтандыру активтері;
басқа да активтер (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Термины и определения, используемые в Форме, применяются в том значении, в котором они используются в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 "Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38478).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по всем внутригрупповым сделкам банковского конгломерата (далее – сделка), за исключением сделок, указанных в приложениях 42 и 43 к Правилам.
6. В Форме сделка отражается один раз по показателю "Активы" и "Требования на внебалансовых счетах".
7. Если сделка предусматривает участие нескольких участников банковского конгломерата, в Форме указывается участник банковского конгломерата (сторона 1 по сделке), от которого начинается движение денег и конечный участник банковского конгломерата (сторона 2 по сделке).
При этом в графе 16 указываются промежуточные участники банковского конгломерата (при наличии) и цель их участия в сделке.
8. Для заполнения граф 6 и 7 отражаются следующие виды операций и показателей:
1) активы (показатель):
предоставление займов (овердрафта, финансового лизинга, учет векселей, факторинг, форфейтинг);
предоставление субординированных займов;
операции "обратное репо" с ценными бумагами;
открытие (наличие) текущего счета;
открытие (наличие) корреспондентского счета;
размещение вклада;
продажа движимого (недвижимого имущества);
продажа (секьюритизация) активов (займов, дебиторской задолженности);
уступка прав требований;
передача имущества и активов организации, осуществляющей управление сомнительными активами;
начисление дивидендов;
начисление комиссионного дохода;
дебиторская задолженность;
требования по производным финансовым инструментам;
требования по дилинговым операциям;
страховые активы;
прочие активы (вид операции указывается в графе 16);

2) баланстан тыс шоттардағы талаптар (көрсеткіш):
кепілдіктер беру;
аккредитив ашу;
кері қайтарылатын кредиттік желіні ашу;
кері қайтарылмайтын кредиттік желіні ашу;
туынды қаржы құралдары;
дилингтік операциялар;
қаржы шығындарын сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі). Операцияның осы түріне "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15), 15-1) және 16) тармақшаларында көзделген сақтандыру сыныптары кіреді;
активтерді сақтандырудың өзге түрлері (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
қызметкерлерді сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
мүлікті кепілге қабылдау;
баланстан тыс шоттар бойынша басқа да талаптар (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);
3) шығыс (көрсеткіш):
қызмет үшін комиссиялық сыйақы төлеу;
дилингтік операциялар бойынша туынды қаржы құралдары бойынша таза шығыс;
дилингтік операциялар бойынша шығыс;
қайта бағалаудан таза шығыс;
дивидендтер төлеу;
міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу;
мүлік үшін жалдау ақысын төлеу;
сақтандыру сыйлықақысын төлеу;
сақтандыру төлемдері;
айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбын және санкциялардың басқа түрлерін төлеу;
шығыстың өзге түрлері (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі).
9. 7-бағанда есепті тоқсандағы мәміле бойынша айналымдар – жазбалардың қорытындысы (ұлғаю немесе азаю) бастапқы сальдосыз (қалдықсыз) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
52-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері
филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларына
45-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломератының меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6-BK_RL
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда)
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Контрагенттің атауы
Операцияның түрі
Валютаның түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн (шарттың талаптарын орындау басталған күн)
Мерзімін ұзартуды ескере отырып шартты қолдану аяқталатын күн (талаптарды орындау аяқталатын күн)
1
2
3
4
5
6
7
8
(Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы)
1
2
n
1-қатысушы міндеттемелерінің жиыны
(Банк конгломератының n-қатысушысының атауы)
1
2
n
n-қатысушы міндеттемелерінің жиыны
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломератының меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк конгломераты қатысушыларының
үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломератының меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша

2) требования на внебалансовых счетах (показатель):
выдача гарантий;
открытие аккредитива;
открытие отзывной кредитной линии;
открытие безотзывной кредитной линии;
производные финансовые инструменты;
дилинговые операции;
страхование финансовых убытков (указывается страховая сумма по договору страхования). Данный вид операции включает классы страхования, предусмотренные подпунктами 13), 14), 15), 15-1) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
иные виды страхования активов (указывается страховая сумма по договору страхования);
страхование сотрудников (указывается страховая сумма по договору страхования);
принятие в залог имущества;
прочие требования по внебалансовым счетам (вид операции указывается в графе 16);
3) расходы (показатель):
оплата комиссионного вознаграждения за услуги;
чистые расходы по производным финансовым инструментам расходы по дилинговым операциям;
расходы по дилинговым операциям;
чистые расходы от переоценки;
выплата дивидендов;
выплата вознаграждения по обязательствам;
оплата арендной платы за имущество;
выплата страховой премии;
страховые выплаты;
выплата штрафов, пени, неустоек и другие виды санкций;
иные виды расходов (вид операции указывается в графе 16).
9. В графе 7 указываются обороты по сделке – итог записей (увеличений или уменьшений) за отчетный квартал без начального сальдо (остатка).
Приложение 58
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 45
к Правилам отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов банками второго
уровня, филиалами банков-
нерезидентов Республики
Казахстан (в том числе
филиалов исламских банков-
нерезидентов Республики
Казахстан), банковскими
конгломератами
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6-BK_RL
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг или банк второго уровня, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес-идентификационный номер
(для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование контрагента
Вид операции
Вид валюты
Сумма (в тысячах теңге)
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора c учетом пролонгации
1
2
3
4
5
6
7
8
(Наименование участника банковского конгломерата 1)
1
2
n
Итого обязательства участника 1
(Наименование участника банковского конгломерата n)
1
2
n
Итого обязательства участника n
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет по сбору сведений об
обязательствах участников
банковского конгломерата перед
третьими лицами, составляющих
10 (десять) и более процентов от
собственного капитала
банковского конгломерата,
действующих по состоянию на
отчетную дату"

Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломератының меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп (индексі – 6-BK_RL, кезеңділігі - тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы, банк конгломераты меншікті капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда) және есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей жыл сайын ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38478 болып тіркелген) пайдаланылатын мағынасында қолданылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банк конгломераты қатысушыларының есепті күнге банк конгломератының меншікті капиталынан 10 (он) және одан да көп пайызын құрайтын үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы міндеттемелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Нысанға банк конгломераты қатысушыларының қаражатын өзі және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы алдындағы міндеттемелері енгізілмейді.

Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату (индекс – 6-BK_RL, периодичность – ежеквартальная, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге. Сумма менее 500 (пятисот) теңге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) теңге и выше, округляется до 1000 (тысячи) теңге.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Термины и определения, используемые в Форме, применяются в том значении, в котором они используются в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69 "Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38478).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами (группой лиц), составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата на отчетную дату.
В Форму не включаются обязательства участников банковского конгломерата перед акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.

4. 1-кестенің 4-бағанында екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алғандарды шегергенде) он немесе одан көп пайызын иеленетін тұлғалар көрсетіледі.
5. 1-кестенің 5-бағаны 4-бағанда көрсетілген тұлға қызметінің түрі бойынша толтырылады.
6. 1-кестенің 7 және 8-бағандары екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған жағдайда толтырылады.
7. 2-кестенің 4-бағанында "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-1-бабына сәйкес бақылау үшін негіздер көрсетіледі.
8. 2-кестені толтыру бойынша талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингтеріне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
54-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің ірі қатысушыларының, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_iul_f7
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Ұйымның атауы немесе байланысты (үлестес) тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резиденттік елі
1
2
3
4
Жиыны
кестенің жалғасы:
Тұлға ерекше қатынастар арқылы байланысқан (үлестес) тұлғаға жатқызылған белгі
Мәміле түрі
Мәміле мақсаты
Шарттың нөмірі
Шарт жасалған күн
Шарттың қолданысы аяқталған күн
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Уәкілетті орган шешімінің деректемелері
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Мәміле валютасы
Қамтамасыз етудің болуы туралы мәліметтер (иә/жоқ)
Сыйақы (жылдық пайызбен)
Есепті күнге мәміле түрі бойынша қалдық (мың теңгемен)

4. В графе 4 Таблицы 1 указываются лица, владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга.
5. Графа 5 Таблицы 1 заполняется по виду деятельности лица, указанного в графе 4.
6. Графы 7 и 8 Таблицы 1 заполняются в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковский холдинг, страховой холдинг создан в организационно-правовой форме акционерного общества.
7. В графе 4 Таблицы 2 указываются основания для контроля в соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пункта 3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статьей 72-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
8. Требование по заполнению Таблицы 2 не распространяется на банковские холдинги-нерезиденты Республики Казахстан.
Приложение 64
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности крупными
участниками банков второго
уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых
холдингов, крупными
участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_iul_f7
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами
Наименование организации или фамилия, имя и отчество (при его наличии) связанного (аффилированного) лица
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Страна резидентства
1
2
3
4
Итого
продолжение таблицы:
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному)
Вид сделки
Цель сделки
Номер договора
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Реквизиты решения уполномоченного органа
Сумма сделки (в тысячах теңге)
Валюта сделки
Сведения о наличии обеспечения (да (нет))
Вознаграждение (в процентах годовых)
Остаток по виду сделки на отчетную дату (в тысячах теңге)

Ескертпе (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарда көзделмеген өзге де мәліметтер көрсетіледі)
шарттың талаптары бойынша
байланысты емес тұлғалар үшін ішкі талаптар бойынша
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиыны
2-кесте. Байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Байланысты (үлестес) тұлғаның атауы
Резиденттік елі
Тұлға ерекше қатынастар арқылы байланысты/үлестес тұлғаға жатқызылған белгі
1
2
3
4
5
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Байланысты тұлғалармен, оның
ішінде үлестес тұлғалармен есепті
кезең ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыстағы мәмілелер
туралы есеп және байланысты
тұлғалар, оның ішінде үлестес
тұлғалар тізілімі" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" (индексі – Ku_bcx_iul_f7, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Примечание (указываются иные сведения, не предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16)
по условиям договора
по внутренним требованиям для несвязанных лиц
11
12
13
14
15
16
17
18
Итого
Таблица 2. Реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование связанного (аффилированного) лица
Страна резидентства
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному)
1
2
3
4
5
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе, "Отчет о
сделках со связанными, в том
числе аффилированными
лицами, заключенных в течение
отчетного периода, а также
действующих по состоянию на
отчетную дату и реестр
связанных, в том числе
аффилированных лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц" (индекс – Ku_bcx_iul_f7, периодичность – ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды
екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі – тоқсан сайын;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Тұлғаның есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға (үлестес тұлғаға) жатқызылған белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында анықталады.
5. 1 және 2-кестелерде:
1) банк холдингі, сақтандыру холдингі онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар туралы мәліметтерді көрсетеді;
2) екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы үлестес тұлғалар туралы мәліметтерді көрсетеді.
6. 1-кестеде байланысты тұлғамен, оның ішінде үлестес тұлғамен операциялардың әрбір түрі бойынша сомасы есепті күні есеп беретін тұлғаның меншікті капиталы мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан асатын, есеп беретін тұлғаның есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен жасасқан барлық мәмілесі туралы мәліметтерді көрсетеді.
7. Тұлғаның есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастар арқылы байланыстылығының, оның ішінде үлестeстігінің бір немесе бірнеше белгісі бар болса, 2-кестеде барлық белгісі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется
ежеквартально – крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан;
ежегодно – крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному лицу) с отчитывающимся лицом, определяется статьей 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", статьей 15-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
5. В Таблицах 1 и 2:
1) банковский холдинг, страховой холдинг отражают сведения о лицах, связанных с ним особыми отношениями;
2) крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющиеся юридическими лицами, отражают сведения об аффилированных лицах.
6. Таблица 1 раскрывает сведения обо всех сделках, отчитывающегося лица с лицами, связанными, в том числе аффилированными с отчитывающимся лицом особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций со связанным, в том числе аффилированными лицом превышает 0,01 (ноль целых одна сотая) процент в совокупности от размера собственного капитала отчитывающегося лица на отчетную дату.
7. Если лицо имеет один или несколько признаков связанности особыми отношениями, в том числе аффилированности с отчитывающимся лицом, в Таблице 2 указываются все признаки.

2.1.1
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша
2.1.2
уәкілетті органның талаптары бойынша
2.2
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша шоттың нөмірі
2.3
Кредиттік тәуекел кезеңі
3
Есепке алу күні
8-кесте. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның түсімдері мен төлемдері туралы есеп
№
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз бойынша сәйкестендіру:
1.1
шарт нөмірі
1.2
шарт күні
2
Есепті кезең ішінде активті жақсартуға арналған қаржыландыру сомасы
3
Есепті кезеңдегі активті басқарудан бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты келуі
4
Есепті кезеңдегі осы актив бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген төлемдер сомасы
5
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым активке қатысты, оның ішінде оларды жақсартуға байланысты
6
Активтерді басқару әдісі
7
Есепке алу күні
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бас банктің күмәнді және үмітсіз
активтерін сатып алатын еншілес
ұйымға берілген талап ету
құқықтары туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп (индексі – OUSA_01, кезеңділігі - тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2.1.1
по требованиям международных стандартов финансовой отчетности
2.1.2
по требованиям уполномоченного органа
2.2
Номер счета по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности
2.3
Стадия кредитного риска
3
Учетная дата
Таблица 8. Отчет о поступлениях и платежах дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по займу:
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Сумма финансирования на улучшение актива в отчетном периоде
3
Фактический приток денежных средств в дочерней организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, от управления активом за отчетный период
4
Сумма платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу за отчетный период
5
Фактические мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении актива, в том числе связанных с их улучшением
6
Метод управления активами
7
Учетная дата
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о правах
требования, переданных
дочерней организации,
приобретающей сомнительные и
безнадежные активы
родительского банка"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка" (индекс – OUSA_01, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын жасайды.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті өңдеу үшін (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) пайдаланылатын цифрлық ресурсқа сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер: "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі, мұнда "КК" – күн, "АА" – ай, "ЖЖЖЖ" – жыл.
4. Егер көрсеткіштің атауында басқа валютадағы құнды көрсету көзделмесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбасы бар сан форматында, теңгемен (теңге баламасында) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін төрт таңбаны көрсетіп, сан форматында көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1 және 2-кестелерді толтыру кезінде мәліметтер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
7. 1 және 2-кестеде Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті заңды және жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер болып табылатын кредиттік тарих субъектілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған кері репо операциялары бойынша кредиттік тарих субъектісі ретінде осы мәмілелер жасалған қор биржасы көрсетіледі.
Кредитор принципал рөлін атқарған жағдайда ғана кредиттік тарих субъектісі ретінде өзін кредитор деп көрсетуге рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген кезде тиісті ақпарат өзгеріс болған жағдай бойынша есепті күні жаңартуға жатады.
8. 1-кестенің 3, 4, 5.1, 6 және 7-жолдарында және 2-кестенің 3, 4,1 және 5-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
9. 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 1, 2, 3, 4, 6, 7 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 3, 5 және 6-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісіне бір ғана жаңартылған мән сәйкес келеді.
10. 1-кестенің 2-жолында егер кредиттік тарих субъектісі бірлескен кәсіпкерлік түрінде дара кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылса, "1" мәні, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально банком второго уровня, имеющим дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных) отчетности по займам и условным обязательствам. Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в теңге (в эквиваленте в теңге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблиц 1 и 2 сведения выбираются из Системного перечня данных.
7. В Таблицах 1 и 2 указываются сведения о субъектах кредитной истории, являющихся юридическими и физическими лицами - резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в том числе индивидуальными предпринимателями.
По операциям обратное репо, заключенным автоматическим способом, в качестве субъекта кредитной истории указывается фондовая биржа, на которой заключены данные сделки.
Указание кредитором себя в качестве субъекта кредитной истории допускается только в случае, когда кредитор выступает в роли принципала.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.
8. В строках 3, 4, 5.1, 6 и 7 Таблицы 1 и строках 3, 4.1 и 5 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных.
9. В строке 5 Таблицы 1 и строке 4 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строках 1, 2, 3, 4, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 3, 5 и 6 Таблицы 2 одному субъекту кредитной истории соответствует не более одного актуального значения.
10. В строке 2 Таблицы 1 если субъект кредитной истории является индивидуальным предпринимателем, осуществляющим индивидуальное предпринимательство в виде совместного предпринимательства, указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.

11. 1-кестенің 3-жолында көрсеткіш Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
12. 2-кестенің 2 және 3-жолдарында көрсеткіштер Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 1-кестенің 4-жолында көрсеткіш заңды тұлғалар болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
14. 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бір түрдің тек бір ғана жаңартылған сәйкестендіргішін көрсетуге рұқсат етіледі. Әрбір түрдің сәйкестендіргіші кредиттік тарих субъектісі үшін бірегей болып табылады.
Сәйкестендіргіштің көрсеткіштерін толтыру кезінде 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында кредиттік тарихтың барлық субъектілері үшін міндетті түрде:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын заңды тұлға және дара кәсіпкер үшін);
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын кредиттік тарих субъектілері бойынша салық төлеушінің тіркеу нөмірі міндетті түрде көрсетіледі.
Кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісі өзгерген кезде ол бойынша сәйкестендіргіштердің бұрынғы өзара байланысын сақтау мақсатында жеке сәйкестендіру нөмірімен немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірімен қатар баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
15. 1-кестенің 7-жолында "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
16. 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 6-жолында:
егер кредиттік тарих субъектісі кредитормен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға жататын болса - "1";
егер осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген кредиттік тарих субъектісі болып табылмаса - "0" мәні көрсетіледі.

11. В строке 3 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
12. В строках 2 и 3 Таблицы 2 показатели являются обязательными для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся нерезидентами Республики Казахстан.
13. В строке 4 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся юридическими лицами.
14. В строке 5 Таблицы 1 и строке 4 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается указание только одного актуального идентификатора одного вида. Идентификатор каждого из видов является уникальным для субъекта кредитной истории.
При заполнении показателей идентификатора в строке 5 Таблицы 1 и в строке 4 Таблицы 2 для всех субъектов кредитной истории в обязательном порядке указывается:
по резидентам Республики Казахстан - индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства) или бизнес-идентификационный номер (для юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства);
по нерезидентам Республики Казахстан - альтернативный идентификационный номер.
По субъектам кредитной истории, являющимся резидентами Республики Казахстан, договор займа (условного обязательства) с которыми заключен до 1 января 2013 года, в обязательном порядке указывается регистрационный номер налогоплательщика.
При изменении признака резидентства субъекта кредитной истории в целях сохранения исторической взаимосвязи идентификаторов по нему наряду с индивидуальным идентификационным номером или бизнес-идентификационным номером указывается альтернативный идентификационный номер.
15. В строке 7 Таблицы 1 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), который согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
16. В строке 8 Таблицы 1 и строке 6 Таблицы 2 указывается значение:
"1" – если субъект кредитной истории относится к лицам, связанным с кредитором особыми отношениями;
"0" – если не является субъектом кредитной истории, указанным в абзаце втором настоящего пункта.

17. 1-кестенің 9-жолында және 2-кестенің 7-жолында кредиттік тарих субъектісі туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күн көрсетіледі.
18. 3-кестеде кредитордың кредиттік тарих субъектісімен кредиттік тарих субъектісі және кредитор арасында жасалған шартқа орай қалыптасқан барлық өзара қатынастары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де қатынастары туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер баланстан есептен шығарылған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген, есепті кезеңде өтелген, кешірілген немесе сатылған және барлық шартты міндеттемелерді қоса алғанда, есепті кезеңде жасалған және (немесе) есепті кезеңде қолданыста болған немесе қолданыcын тоқтатқан барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттары бойынша және барлық шартты міндеттемелер бойынша ұсынылады.
3-кесте мақсатында төлем карточкаларына төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты лимит шегінде төлем карточкасын ұстаушыларға берілетін және кредитордың мақұлдауын талап етпейтін қарыздар жатады. Қарыз алушы сұратқан әрбір қарыз үшін кредитор белгілейтін ауыспалы лимит шеңберінде төлем карточкаларын ұстаушыларға берілетін қарыздар 3-кестеде кредиттік желі шеңберінде берілетін қарыздар ретінде жіктеледі.
Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық жүйесіндегі кредиттік тарих субъектісімен қарыздың (шартты міндеттеменің) байланысы субъектінің сәйкестендіргіші бойынша белгіленеді.
Белгiлi бiр көрсеткiш бойынша деректер өзгерген кезде тиiстi ақпарат өзгерiс болған жағдай бойынша есептi күнге жаңартылуға тиiс.
19. 3-кестенің жолының көрсеткіштерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына түрі 3-кестенің 1.1-жолында көрсетілетін әртүрлі рөлдері бар бірнеше кредиттік тарих субъектілерінің сәйкестігіне жол беріледі.
3-кестенің 1.2-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше өзекті мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
3-кестенің 1.3-жолында "1" мәні, егер қарыз (шартты міндеттеме) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерге берілсе көрсетіледі. Бір кредиттік тарих субъектісіне және бір қарыз шартына 3-кестенің 1.3-жолындағы көрсеткіштің бірден аспайтын ғана өзекті мәні сәйкес келеді.
20. 3-кестенің 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2,5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11-жолдарында бір шарт бірден артық емес өзекті мәнге сәйкес келеді.
21. 3-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында кредитор кредиттік тарих субъектісі мен кредитор арасында жасалған шартты біржақты сәйкестендіретін көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық жүйесіндегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкестендіргіштері ретінде қызмет етеді және шарт туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданыс кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Егер кредитордың ішкі құжаттарында кредитордың автоматтандырылған цифрлық жүйелеріндегі қарызға (шартты міндеттемеге) сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, шарттың нөмірі ретінде кредитордың автоматтандырылған цифрлық жүйесінен сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі. Кредитор өзі жасасқан қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
Егер тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша төлем карточкаларын шығару туралы жалпы шарт ресімделсе, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы жалпы шарттың нөмірі және "/" белгісі арқылы төлем карточкасының нөмірі көрсетіледі.
Егер кредиттік желі шеңберінде қарыз беру өтініш негізінде жүзеге асырылса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша кредиттік желіні беру (ашу) туралы келісімнің нөмірі және "/" белгісі арқылы қарыздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Кредиттік желі шеңберінде төлем карточкасын ұстаушыға берілетін қарыздар үшін "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы шарттың нөмірі және "/" қарыз сәйкестендіргіші белгісі арқылы көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған кері репо мәмілелері бойынша мәміленің сәйкестендіргіші көрсетіледі.
Шарттың күні нақты беру күнінен, шарттың талаптары бойынша өтеу күнінен, міндеттемені нақты тоқтату күнінен кешіктіруге немесе есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.

17. В строке 9 Таблицы 1 и строке 7 Таблицы 2 отражается дата, по состоянию на которую учтены сведения о субъекте кредитной истории.
18. В Таблице 3 передаются сведения обо всех взаимоотношениях кредитора с субъектом кредитной истории, сложившихся в силу договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором, и иных отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сведения представляются по всем договорам займа (условного обязательства), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде, включая списанные с баланса и (или) переданные в доверительное управление, погашенные, прощенные или проданные в отчетном периоде, и по всем условным обязательствам.
В целях Таблицы 3 к платежным карточкам относятся займы, выдаваемые держателям платежной карточки в пределах постоянного лимита, установленного договором выпуска платежной карточки, и не требующие одобрения кредитора. Займы, выдаваемые держателям платежных карточек в рамках переменного лимита, устанавливаемого кредитором для каждого запрашиваемого заемщиком займа, классифицируются в Таблице 3 как займы, выдаваемые в рамках кредитной линии.
Связь займа (условного обязательства) с субъектом кредитной истории в цифровой системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, устанавливается по идентификатору субъекта.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.
19. В показателях строки 1 Таблицы 3 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких субъектов кредитной истории с разными ролями, вид которых указывается в строке 1.1 Таблицы 3.
В строке 1.2 Таблицы 3 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.3 Таблицы 3 значение "1" указывается, если заем (условное обязательство) предоставляется индивидуальному предпринимателю, осуществляющему деятельность в виде личного предпринимательства, в целях осуществления предпринимательской деятельности. Одному субъекту кредитной истории и одному договору займа соответствует не более одного актуального значения показателя в строке 1.3 Таблицы 3.
20. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2,5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 Таблицы 3 одному договору соответствует не более одного актуального значения.
21. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 3 кредитор обеспечивает указание показателей, однозначно идентифицирующих договор, заключенный между субъектом кредитной истории и кредитором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора займа (условного обязательства) в цифровой системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора.
Если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение идентификационного номера займу (условному обязательству) в автоматизированных цифровых системах кредитора, в качестве номера договора допускается передача идентификационного номера из автоматизированной цифровой системы кредитора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора займа (условного обязательства).
Если по платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом оформляется общий договор о выпуске платежных карточек, по показателю "номер договора" указывается номер общего договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" номер платежной карточки.
Если выдача займа в рамках кредитной линии осуществляется на основании заявления, по показателю "номер договора" указывается номер соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии и через знак "/" идентификационный номер займа. Для займов, выдаваемых держателю платежной карточки в рамках кредитной линии, по показателю "номер договора" указывается номер договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" идентификатор займа.
По сделкам операций обратное репо, заключенным автоматическим способом, указывается идентификатор сделки.
Дата договора позднее фактической даты выдачи, даты погашения по условиям договора, фактической даты прекращения обязательства или позднее отчетной даты не допускается.

22. 3-кестенің 2.4-жолы шеңберінде қарыз берілетін кредиттік желіні сәйкестендіруге арналған және кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздарды толтыру үшін міндетті болып табылады.
Кредитор көрсеткіш мәндерінің тиісті кредиттік желінің нөмірі мен күніне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
23. 3-кестенің 2.5-жолында қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсететін кредитордың өңірлік бөлімшесінің (филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету кредитордың бас ұйымы немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы орналасқан жері бойынша жүзеге асырылатын болса, кредитордың бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Филиалдардың анықтамалығын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, жаңартылуы қажеттілігіне қарай жүзеге асырылатын кредитор өз филиалдары туралы ұсынған мәліметтердің негізінде қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған цифрлық жүйеде жүргізеді.
24. 3-кестенің 2.6-жолы қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) мерзімінің аяқталу күнін көрсетуге арналған.
Егер шартта оның қолданыcының аяқталу мерзімі болмаса, көрсеткіш берілмейді.
25. 3-кестенің 2.7-жолында және 4-кестенің 4.2-жолында "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюта түрі көрсетіледі.
26. 3-кестенің 2.8-жолы қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта белгіленген валютада қарыз (шартты міндеттеме) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкаларын, кредиттік желісін, овердрафт ұстаушыларға берілген қарыздар үшін қарыз (шартты міндеттеме) сомасы ретінде таңдалған валютада шарт бойынша кредиттік лимит көрсетіледі.
Шарт валютасындағы қарыз (шартты міндеттеме) сомасы немесе шарт бойынша валюта түрі өзгерген кезде тиісті ақпарат жаңартылуға тиіс.
Шарт валютасындағы қарыз сомасы төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкаларын ұстаушыларға берілген қарыздарды қоспағанда, шарт валютасындағы негізгі борыш қалдығының сомасынан аз болуға рұқсат етілмейді.
27. 3-кестенің 2.9-жолындағы көрсеткіштерде мөлшерлемені өзгермелі мөлшерлеменің тіркелген спрэдіне және өзгермелі индекске бөлу 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған немесе өзгерістер енгізілетін сыйақының өзгермелі мөлшерлемесі белгіленген барлық қарыз шарттары үшін міндетті болып табылады.
Өзгермелі индекстердің анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.

22. Строка 2.4 Таблицы 3 предназначена для идентификации кредитной линии, в рамках которой предоставляется заем, и является обязательной для заполнения для всех займов, выданных в рамках кредитной линии.
Кредитор обеспечивает идентичность значений показателя номеру и дате соответствующей кредитной линии.
23. В строке 2.5 Таблицы 3 указывается бизнес-идентификационный номер регионального подразделения (филиала) кредитора, в котором обслуживается заем (условное обязательство). Если обслуживание займа (условного обязательства) осуществляется по месту нахождения головной организации кредитора или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается бизнес-идентификационный номер кредитора.
Справочник филиалов ведется Национальным Банком Республики Казахстан в цифровой системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, на основании представленных кредитором сведений о своих филиалах, обновление которых осуществляется по мере необходимости.
24. Строка 2.6 Таблицы 3 предназначена для отражения даты окончания срока займа (условного обязательства), указанного в договоре с учетом дополнительных соглашений.
Если в договоре отсутствует срок окончания его действия, показатель не передается.
25. В строке 2.7 Таблицы 3 и в строке 4.2 Таблицы 4 вид валюты заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
26. Строка 2.8 Таблицы 3 предназначена для отражения суммы займа (условного обязательства) в валюте, установленной договором, с учетом дополнительных соглашений.
Для займов, выданных держателям платежных карточек, кредитной линии, овердрафта в качестве суммы займа (условного обязательства) указывается кредитный лимит по договору в выбранной валюте.
При изменении суммы займа (условного обязательства) в валюте договора или вида валюты по договору соответствующая информация подлежит актуализации.
Сумма займа в валюте договора меньше суммы остатка основного долга в валюте договора не допускается, за исключением займов, выданных держателям платежных карточек с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки.
27. В показателях строки 2.9 Таблицы 3 отражение ставки в разбивке на фиксированный спрэд плавающей ставки и плавающий индекс является обязательным для всех договоров займа, в которых установлена плавающая ставка вознаграждения, заключенных или в которые вносятся изменения после 1 июля 2019 года.
Справочник плавающих индексов ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.

28. 3-кестенің 2.11-жолында қарыз (шартты міндеттеме) бойынша қамтамасыз ету болмаған кезде "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш қамтамасыз етілмеген барлық қарыздарды (шартты міндеттемелерді) толтыру үшін міндетті болып табылады.
29. 3-кестенің 2.12-жолы қарыздың нысаналы мақсатын көрсетуге және кредит беру мақсаттары бойынша қарыз сомасын бөлуге арналған. "Кредит беру мақсаты", "кредит беру объектісі" және "қарыз сомасының үлесі" көрсеткіштері қосымша келісімдерді ескере отырып, шартқа сәйкес көрсетіледі және жаңартылады.
Қарыздың нысаналы мақсаты "кредит беру мақсаты" және "кредит беру объектісі" көрсеткіштерінің мәндерін құрамдастыру арқылы айқындалады.
Мақсаттар бойынша қарыз сомасының бөлінуін көрсететін бір қарыз бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (жүз) пайызға тең болады.
3-кестенің 2.12-жолының көрсеткіштері кері репо операциялары және кредиттік желілер болып табылмайтын шартты міндеттемелер үшін берілмейді.
30. 3-кестенің 2.13-жолы қарыз қаржыландырылатын немесе қарыз бойынша талап ету құқықтары сатып алынған қаражат көздерін көрсетуге және қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуге арналған.
Қаржыландыру көздері бойынша қарыз сомасының бөлінуін көрсететін бір шарт бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (жүз) пайызға тең болады.
Көрсеткіштер барлық қарыздар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
31. 3-кестенің 3-жолындағы көрсеткіштер талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (сатылған) немесе үшінші тұлғадан қабылданған (сатып алынған) қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Көрсеткіштер талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық қарыздарды толтыру үшін міндетті болып табылады.
32. 3-кестенің 4-жолында қарыз шарты (шартты міндеттеме) туралы және қарызды өтеу кестесі туралы тиісті мәліметтер ескерілген күн көрсетіледі.
33. 4 және 5-кестелерде болашақта түсетін ақша түріндегі қамтамасыз етуді қоса алғанда, кепіл туралы шарт, кепілдік және кепілгерлік, сақтандыру шарты негізінде қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша кредитор қабылдаған қамтамасыз ету немесе өзге де қамтамасыз ету туралы мәліметтер беріледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) кепілмен, кепілдікпен немесе кепілгерлікпен және Деректердің жүйелік тізбесінде көзделген қамтамасыз етудің өзге де түрлерімен қамтамасыз етілмесе, онда Нысан бойынша мәліметтер берілмейді.
Егер қарыз бойынша кепіл туралы жеке шарт жасалмаса, бірақ қарыз шартында кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) міндеттемелерін орындамаған кезде кепіл мүлкінен өндіріп алу құқығы көзделсе, кепіл туралы шарт ретінде тиісті қарыз шарты көрсетіледі.
Қаржы лизингі бойынша қамтамасыз ету ретінде лизинг мәні көрсетіледі.
Кепіл туралы шарт сәйкестендіргіштер арқылы тиісті кепіл мүлкі (кепілдік немесе кепілгерлік немесе өзге мүлік) қамтамасыз ету болып табылатын барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттарымен байланысады. Әрбір кепіл туралы шарттың қарыз (шартты міндеттеме) шартымен байланысы жеке көрсетіледі.
Егер кепiл туралы шарт тоқтатылса, онда тиiстi есептiк күнi ол қамтамасыз еткен қарыздар (шартты мiндеттемелер) бойынша 5-кестеде бөлiнген үлестiң нөлденуi көрсетiледi.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) шарты тоқтатылса, онда тиісті есептік күнге көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) бойынша 5-кестеде бөлінген үлестің нөлденуі көрсетіледі.
5-кестеде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына бірнеше кепіл туралы шарттың сәйкес келуіне рұқсат етіледі, бір кепіл туралы шартқа бірнеше қарыз (шартты міндеттеме) шарттарының сәйкес келуіне рұқсат етіледі.
Белгiлi бiр көрсеткiш бойынша деректер өзгерген кезде тиiстi ақпарат өзгерiс болған есептi күнге жаңартылуға тиiс.

28. В строке 2.11 Таблицы 3 при отсутствии обеспечения по займу (условному обязательству) указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов (условных обязательств), по которым отсутствует обеспечение.
29. Строка 2.12 Таблицы 3 предназначена для отражения целевого назначения займа и распределения суммы займа по целям кредитования. Показатели "цель кредитования", "объект кредитования" и "доля от суммы займа" отражаются и обновляются в соответствии с договором с учетом дополнительных соглашений.
Целевое назначение займа определяется посредством комбинирования значений показателей "цель кредитования" и "объект кредитования".
Совокупная сумма долей по одному займу, отражающих распределение суммы займа по целям, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели строки 2.12 Таблицы 3 не предоставляются для операций обратное репо и условных обязательств, не являющихся кредитными линиями.
30. Строка 2.13 Таблицы 3 предназначена для отражения источников средств, за счет которых финансируется заем или приобретены права требования по займу, и распределения суммы займа по источникам финансирования.
Совокупная сумма долей по одному договору, отражающих распределение суммы займа по источникам финансирования, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения по всем займам.
31. Показатели строки 3 Таблицы 3 предназначены для идентификации займов, права требования по которым переданы (проданы) третьему лицу или приняты (куплены) у третьего лица.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены).
32. В строке 4 Таблицы 3 отражается дата, по состоянию на которые учтены соответствующие сведения о договоре займа (условного обязательства) и о графике погашения займа.
33. В Таблицах 4 и 5 передаются сведения об обеспечении, принятом кредитором по займам (условным обязательствам) на основании договора о залоге, гарантии и поручительства, договора страхования, или ином обеспечении, включая обеспечение в виде денег, поступающих в будущем.
Если заем (условное обязательство) не обеспечен залогом, гарантией или поручительством, и иными видами обеспечения, предусмотренными в Системном перечне данных, то сведения по Форме не передаются.
Если по займу отдельный договор о залоге не заключен, но договором займа предусмотрено право обращения взыскания на залоговое имущество при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обязательств, в качестве договора о залоге указывается соответствующий договор займа.
По финансовому лизингу в качестве обеспечения указывается предмет лизинга.
Договор о залоге связывается посредством идентификаторов со всеми договорами займа (условного обязательства), по которым соответствующее залоговое имущество (гарантия или поручительство, или иное имущество) выступает обеспечением. Связь каждого договора о залоге с договором займа (условного обязательства) указывается отдельно.
Если договор о залоге прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 5 по обеспеченным им займам (условным обязательствам) указывается обнуление распределенной доли.
Если договор займа (условного обязательства) прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 5 по указанному займу (условному обязательству) указывается обнуление распределенной доли.
В Таблице 5 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких договоров о залоге, одному договору о залоге допускается соответствие нескольких договоров займа (условного обязательства).
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

34. 4-кестенің 1.1 және 1.2-жолдарында кепіл, кепілдік және кепілдеме немесе өзге де қамтамасыз ету туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі, оның негізінде кредитор (кепіл ұстаушы) кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) кепілмен қамтамасыз етілген қарыз бойынша міндеттемені орындамаған кезде (шартты міндеттемеге) кепілдік мүліктің құнынан қанағаттануға, кепілдік берушіге немесе кепілгерге немесе шартқа сәйкес өзге тұлғаға орындалмаған міндеттемелер бойынша талап қоюға құқылы.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық жүйесіндегі кепіл шартының немесе өзге де қамтамасыз етудің сәйкестендіргіштері болып табылады және шарт туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданыс кезеңі ішінде өзгермейтін болады. Кредитор өзі жасасқан кепіл немесе өзге де қамтамасыз ету шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
Егер кепіл туралы бір шарт шеңберінде қамтамасыз етудің бірнеше түрі көзделсе, осы қамтамасыз ету түрлерінің әрқайсысы осы шарттың нөмірімен және күнімен көрсетіледі.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында, егер кредитордың ішкі құжаттарында кепіл туралы шартқа автоматтандырылған жүйелерде өзге сәйкестендіру нөмірін беру көзделген болса, онда кепіл туралы шарттың нөмірі ретінде шарттың қолданыс кезеңі ішінде өзгермейтін осы сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі.
35. 4-кестенің 2-жолында кепіл туралы шарттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталу күні және кепілді тоқтату негіздемесі көрсетіледі.
Кепіл туралы шартты нақты тоқтату күні кепіл туралы шарт күнінен ерте және есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.
36. 4-кестенің 4.1-жолы Жүйелік деректер тізбесіне сәйкес түрлері бойынша шартта көзделген қамтамасыз етуді жіктеуге арналған.
37. 4-кестенің 4.3-жолы кредитордың кепілдік саясатына сәйкес есептелген қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
4-кестенің 4.4-жолы бағалаудың (қайта бағалаудың) есепті күніне соңғысын негізге ала отырып, өзге түзетулердің дисконттарын қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
4-кестенің 4.5-жолы қамтамасыз ету құны ескерілетін шоттың нөмірін көрсетуге арналған.
Кепіл және нарықтық құны кепіл туралы шарт шеңберінде әрбір қамтамасыз ету бойынша жеке көрсетіледі.
38. 4-кестенің 4.6-жолы кепіл туралы шартқа сәйкес қамтамасыз етуге қабылданған жылжымалы мүлікті тіркеу орнын және жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсетуге арналған және жылжымалы мен жылжымайтын мүлік болып табылатын қамтамасыз етудің барлық түрлерін толтыру үшін міндетті болып табылады.

34. В строках 1.1 и 1.2 Таблицы 4 отражаются номер и дата договора о залоге, гарантии и поручительства или иного обеспечения, на основании которого кредитор (залогодержатель) имеет право при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обеспеченного залогом обязательства по займу (условному обязательству) получить удовлетворение из стоимости залогового имущества, предъявить требование по неисполненному обязательству к гаранту или поручителю, или иному лицу в соответствии с договором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора залога или иного обеспечения в цифровой системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора залога или иного обеспечения.
Если в рамках одного договора о залоге предусмотрено несколько видов обеспечения, каждый из этих видов обеспечения указывается с номером и датой данного договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение договору о залоге иного идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора о залоге допускается передача данного идентификационного номера, являющегося неизменным в течение периода действия договора.
35. В строке 2 Таблицы 4 указываются фактическая дата окончания срока действия договора о залоге и основание прекращения залога.
Фактическая дата прекращения договора о залоге ранее даты договора о залоге и позднее отчетной даты не допускается.
36. Строка 4.1 Таблицы 4 предназначена для классификации обеспечения, предусмотренного договором, по видам в соответствии с Системным перечнем данных.
37. Строка 4.3 Таблицы 4 предназначена для отражения стоимости обеспечения, рассчитанной в соответствии с залоговой политикой кредитора.
Строка 4.4 Таблицы 4 предназначена для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов иных корректировок, исходя из последней на отчетную дату оценки (переоценки).
Строка 4.5 Таблицы 4 предназначена для отражения номера счета, на котором учитывается стоимость обеспечения.
Залоговая и рыночная стоимости указываются отдельно по каждому обеспечению в рамках договора о залоге.
38. Строка 4.6 Таблицы 4 предназначена для отражения места регистрации движимого имущества и местонахождения недвижимого имущества, принятых в обеспечение в соответствии с договором о залоге, и является обязательной для заполнения для всех видов обеспечения, являющегося движимым и недвижимым имуществом.

39. 4-кестенің 4.7-жолында жылжымайтын мүлік объектісі үшін кадастрлық нөмір, көлік құралдары үшін - көлік құралының бірегей коды (бар болса), жеке негізде бағаланатын кепіл мүліктің басқа объектілері үшін - объектіні бір мағыналы сәйкестендіретін бірегей нөмір көрсетіледі, қамтамасыз етудің өзге түрлері үшін көрсеткіш берілмейді.
40. 4-кестенің 5-жолы және 5-кестенің 4-жолы қамтамасыз ету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
41. 5-кестенің 1-жолында кепіл туралы тиісті шарт қамтамасыз ету болып табылатын қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
5-кестенің 2-жолында тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша қамтамасыз ету болып табылатын кепіл туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кредитор 4 және 5-кестелердегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің қарыз шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөміріне және күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
42. 5-кестенің 3.1-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл бөлігі құнының осы қарыз бойынша берешекке (шартты міндеттеменің қалдығына) қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен жабу үлесін көрсетуге арналған.
5-кестенің 3.2-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл құнының бір бөлігінің осы кепілдің жиынтық құнына қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) жабуға келетін кепіл үлесін көрсетуге арналған.
Кепіл құны ретінде Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есепте көрсетілетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны пайдаланылады.
Қарыз бойынша берешек ретінде оған қарсы қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергенге дейінгі қарыздың баланстық құны пайдаланылады, шартты міндеттемелер бойынша баланстан тыс шоттарда ескерілетін шартты міндеттеменің қалдығы пайдаланылады.
Қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен жабудың бөлінген үлесін және қарызды (шартты міндеттемені) жабуға келетін кепілдің бөлінген үлесін есептеу резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде жүргізіледі.
5-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болып табылады.
43. 6-кестеде есепті кезеңдегі қаражаттың қозғалысы туралы, қарыз бен шартты міндеттеме шарттары бойынша міндеттемелердің өзгерістері мен ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер беріледі.
6-кестенің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланыстырылады және есепті күнге жаңартылуға тиіс.
Кредитор 6-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің қарыз шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөміріне және күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.

39. В строке 4.7 Таблицы 4 для объекта недвижимости указывается кадастровый номер, для транспортных средств - уникальный код транспортного средства (при наличии), для других объектов залогового имущества, оцениваемого на индивидуальной основе – уникальный номер, однозначно идентифицирующий объект, для иных видов обеспечения показатель не передается.
40. Строка 5 Таблицы 4 и строка 4 Таблицы 5 предназначены для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обеспечении.
41. В строке 1 Таблицы 5 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому соответствующий договор о залоге выступает обеспечением.
В строке 2 Таблицы 5 указываются номер и дата договора о залоге, выступающего обеспечением по соответствующему договору займа (условного обязательства).
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблицах 4 и 5 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
42. Строка 3.1 Таблицы 5 предназначена для отражения доли покрытия займа (условного обязательства) залогом, определенной как отношение стоимости части соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к задолженности по этому займу (остатку условного обязательства).
Строка 3.2 Таблицы 5 предназначена для отражения доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), определенной как отношение части стоимости соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к совокупной стоимости этого залога.
В качестве стоимости залога используется стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), отражаемая в Отчете о провизиях и оценке рисков.
В качестве задолженности по займу используется балансовая стоимость займа до вычета сформированных против него резервов (провизий), по условным обязательствам используется остаток условного обязательства, учитываемый на внебалансовых счетах.
Расчет распределенной доли покрытия займа (условного обязательства) залогом и распределенной доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), проводится при расчете резервов (провизий).
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 5 являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.
43. В Таблице 6 передаются сведения о движении средств за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств по договорам займов и условных обязательств.
Сведения по показателям Таблицы 6 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 6 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).

44. 6-кестедегі 2.2-жолда есепті кезеңде берілген қарыз сомасын немесе шартты міндеттеме бойынша пайдаланылған лимитті және оны беру (пайдалану) күнін көрсетуге арналған.
Егер есепті кезеңде қарызды бөліктермен беру жүзеге асырылса, қарыздың бөліктері сомасының массиві және қарыздың тиісті бөлігін берудің нақты күні көрсетіледі.
Беру күнінің есептi кезең басталған күнінен бұрын болуына және міндеттеме тоқтаған күнінен немесе есептi кезең аяқталған күнінен кейін кешіктірілуіне жол берілмейді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және қарыз беру кредитордың бөлімшесіне жүгінбей жүзеге асырылатын овердрафтар бойынша берілген қарыз сомасы бөліктерге бөлінбей бір сомамен көрсетіледі, 6-кестедегі 2.2-жол толтырылмайды.
45. 6-кестеде 2.3-жолда қарыз алушының осы қарыз бойынша негізгі борыш, сыйақы, айыппұлдар мен өсімпұлдар, қарыз бойынша комиссиялар кіретін барлық міндеттемелерін өтеу есебіне қарыз алушы есепті кезең ішінде нақты енгізген ақшалай қаражатының сомасы көрсетіледі.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
46. 6-кестенің 2.4 және 2.5-жолдары қарыз бойынша мерзімі өтпеген, мерзімі өткен негізгі борыш қалдықтарының сомаcын және сома есепке алынатын шот нөмірін, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша негізгі борыштың есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомаcын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін негізгі борыш бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары үшін лимиттің игерілген бөлігі осы көрсеткіш бойынша көрсетіледі, төлем карточкасы бойынша қаражаттың артық жұмсалуын көрсету үшін қосымша жол көзделген.
"Негізгі борыш қалдығы (теңгемен, шарт валютасымен)" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
47. 6-кестенің 2.6 және 2.7-жолдары қарыз бойынша есептелген сыйақының өтелмеген, мерзімі өткен қалдықтарының сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген сыйақының есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген сыйақы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Есептелген сыйақының қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

44. Строки 2.2 Таблицы 6 предназначены для отражения выданной в отчетном периоде суммы займа или использованного лимита по условному обязательству и даты ее выдачи (использования).
Если в отчетном периоде выдача займа осуществлялась частями, указывается массив сумм частей займа и фактической даты выдачи соответствующей части займа.
Фактическая дата выдачи ранее даты начала отчетного периода и позднее фактической даты прекращения обязательства или даты окончания отчетного периода является недопустимой.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам, по которым выдача займа осуществляется без обращения в отделение кредитора, выданные суммы займа указываются одной суммой без разбивки на части, строка 2.2 Таблицы 6 не заполняется.
45. В строке 2.3 Таблицы 6 указывается сумма фактически поступивших денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включая основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам указывается валовая сумма поступлений за отчетный период.
46. Строки 2.4 и 2.5 Таблицы 6 предназначены для отражения сумм непросроченного, просроченного остатков основного долга по займу и номера счета, на котором учитываются суммы, сумм списанного или прощенного остатков основного долга по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по основному долгу за весь период действия договора.
Для платежных карточек с предоставленным кредитным лимитом освоенная часть лимита указывается по данному показателю, для отражения перерасхода средств по платежной карточке предусмотрено дополнительное поле.
По показателю "Остаток основного долга (в теңге, в валюте договора)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
47. Строки 2.6 и 2.7 Таблицы 6 предназначены для отражения сумм непогашенного, просроченного остатков начисленного вознаграждения по займу, сумм списанного или прощенного остатков начисленного вознаграждения по займу по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленному вознаграждению за весь период действия договора.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку начисленного вознаграждения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.

48. 6-кестенің 2.8 және 2.9-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша шартты міндеттеме сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі шотта қалдық болған жағдайда, екінші қалдық тиісті шот нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
Шартты міндеттеме қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық шартты міндеттемелер үшін толтыруға міндетті болып табылады.
49. 6-кестенің 2.10 -жолы өтелмеген қалдық сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген тұрақсыздық айыбы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
"Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығы" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
50. 6-кестенің 2.11, 2.12, 2.13 және 2.14 -жолдары оң (теріс) түзету, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі әр түрлі шот нөмірлерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасы болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
51. 6-кестенің 2.15-жолында негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күндері "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: негізгі қарыз бойынша" және "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: сыйақы бойынша" деген жолдарда бөлек көрсетіледі.
Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні ретінде шартта белгіленген негізгі қарыз және (немесе) сыйақы бойынша кезекті өтелмеген төлемді өтеу мерзімі бұзылған күн көрсетіледі.
Негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешек қалдығы болмаған жағдайда, негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні көрсетілмейді.
Көрсеткіш есепті күнге негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешектің қалдығы бар барлық қарыздар үшін толтыру міндетті болып табылады.
52. 6-кестенің 2.16-жолында негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша есепті кезең ішінде жүргізілген мерзімі өткен берешекті толығымен немесе ішінара өтеу күні көрсетіледі.

48. Строки 2.8 и 2.9 Таблицы 6 предназначены для отражения суммы условного обязательства по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии остатков на двух счетах, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку условного обязательства.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех условных обязательств.
49. Строка 2.10 Таблицы 6 предназначена для отражения суммы непогашенного остатка, сумм списанного или прощенного остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленной неустойке за весь период действия договора.
По показателю "Остаток начисленной неустойки (штрафа, пени)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
50. Строки 2.11, 2.12, 2.13 и 2.14 Таблицы 6 предназначены для отражения сумм положительной (отрицательной) корректировки, дисконта (премии) по займу (условному обязательству) по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии сумм дисконта (премии) по одному займу (условному обязательству) на двух разных номерах счетов, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
51. В строке 2.15 Таблицы 6 даты вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и вознаграждению указываются отдельно в полях "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по основному долгу" и "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по вознаграждению".
В качестве даты вынесения на счет просроченной задолженности указывается дата, с которой нарушается установленный договором срок погашения очередного непогашенного платежа по основному долгу и (или) вознаграждению.
При отсутствии остатка просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящегося на балансе или списанного с баланса, дата вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению не указывается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым на отчетную дату имеется остаток просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящийся на балансе или списанный с баланса.
52. В строке 2.16 Таблицы 6 указывается дата полного или частичного погашения просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.

53. 6-кестенің 3-жолы жүргізілген күнін көрсете отырып, есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Қайта құрылымдау "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 61 қаулы) сәйкес анықталады.
Егер қарыз жаңа қарыз шартын жасау жолымен қайта құрылымдалған болса, қайта құрылымдау туралы мәліметтер жаңа шартта көрсетіледі.
Егер есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген болса, онда 6-кестенің 3.1-жолында "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
54. 6-кестенің 4-жолы қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
55. 7-кестеде кредитор жеке, біртекті немесе құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер ретінде жіктелген қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары бойынша бөле отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тәуекелдерді бағалау үшін, қамтамасыз ету бойынша тәуекелдерді бағалау үшін қажетті өлшемдер мен сипаттамалар туралы мәліметтер беріледі.
7-кестенің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланысты болады және есепті күні жаңартуға жатады.
Кредитор 7-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
56. 7-кестенің 2.1 және 2.2-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған қарыз (шартты міндеттеме) бойынша резервтер (провизиялар) сомасын және сомасы ескерілетін шот нөмірін, уәкілетті органның талаптары бойынша резервтердің (провизиялардың) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша кредиттік лимиттің игерілген және игерілмеген бөліктері бойынша резервтердің (провизиялардың) сомаларын көрсету үшін жеке жолдар көзделген.

53. Строка 3 Таблицы 6 предназначена для идентификации займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация, с отражением даты их проведения.
Реструктуризация определяется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994) (далее – постановление № 61).
Если заем был реструктурирован путем заключения нового договора займа, сведения о реструктуризации указываются в новом договоре.
Если в отчетном периоде проводилась реструктуризация, то в строке 3.1 Таблицы 6 указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация.
54. Строка 4 Таблицы 6 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обслуживании займа (условного обязательства).
55. В Таблице 7 передаются сведения о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в разрезе договоров займов (условных обязательств), классифицированных кредитором как индивидуальные, однородные или индивидуальные активы без признаков обесценения, о метриках и характеристиках, необходимых для оценки рисков по займам и условным обязательствам, для оценки рисков по обеспечению.
Сведения по показателям Таблицы 7 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 7 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
56. Строки 2.1 и 2.2 Таблицы 7 предназначены для отражения суммы резервов (провизий) по займу (условному обязательству), сформированной по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитывается сумма, суммы резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа.
По платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки, для отражения сумм резервов (провизий) по освоенной и неосвоенной частям кредитного лимита предусмотрены отдельные поля.

57. 7-кестенің 2.3-жолында көрсеткіштің мәні № 61 қаулыға сәйкес айқындалады.
58. 7-кестенің 3-жолында провизиялар мен тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
59. 8-кестенің 1-жолында активке қатысты, оның ішінде оларды жақсартуға байланысты бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның іс-шаралары жүргізілетін қарыз шартының (шартты міндеттеменің) нөмірі мен күні көрсетіледі.
60. 8-кестенің 2-жолында есепті кезең ішінде банктің және (немесе) бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның бүкіл кезең ішінде активті (талап ету құқығын) жақсартуға жіберген сомасы көрсетіледі.
61. 8-кестенің 3-жолдарында есепті кезеңдегі талап ету құқықтары түріндегі активті басқаруға байланысты бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты ағынының сомасы көрсетіледі.
62. 8-кестенің 4-жолдарында осы актив (талап ету құқығы) бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым жүргізген төлемдер сомасы көрсетіледі. Деректер есепті кезең ішінде беріледі.
63. 8-кестенің 5-жолында бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым активке (талап ету құқығына) қатысты, оның ішінде оны жақсартуға байланысты басқарудың бүкіл кезеңі үшін жүргізген іс-шаралар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
56-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің ірі қатысушыларының, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған:
Әкімшілік нысанның атауы: Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік туралы есеп (бұдан әрі – КАБҰ)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OUSA_02
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "______________" жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық форматта
(мың теңгемен)
Күмәнді және үмітсіз активті КАБҰ-ға берген заңды тұлғаның атауы
КАБҰ атауы
Қарыз алушының (талап ету құқықтары бойынша мүлкі балансқа қабылданған) атауы
Клиенттің/ қарыз алушының ЖСН/БСН
Кредиттік желі/ банктік қарыз шарты (ол бойынша осы кепіл қабылданған)
Банктің балансына мүлікті қабылдау күніндегі қарыздардың баланстық құны
Нөмірі
Күні
Баланстағы негізгі борыш
Баланстағы мерзімі өткен негізгі борыш
Балансқа есептелген сыйақы
Мерзімі өткен, балансқа есептелген сыйақы
Айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар
Баланстағы дисконт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны:
кестенің жалғасы
Мүліктің атауы
Актив санаты
КАБҰ-ны балансқа қабылдау әдісі
Мүлікті банктің балансына нақты қабылдаған күн
Активті КАБҰ-ның балансына нақты беру күні
Күмәнді және үмітсіз активті КАБҰ-ға беру тәсілі
КАБҰ-ға беру кезіндегі активтің баланстық құны
Баланстағы сыйлықақы
Баланстағы провизиялар
Қарыздың баланстық құны
сомасы
баланстық шот
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Мүлікті КАБҰ-ға берудің нақты құны
КАБҰ-ның балансындағы активтің есепті күндегі
Активтің сипаттамасы
Активтің нарықтық құны (құны және бағалау күні
Шарт бойынша бас банк берген қарыз сомасы (қажет болған кезде бөлінген құнын көрсету)
сомасы
оның ішінде дисконт сомасы
Орналасқан жері
Өлшем бірлігі
Беру кезіндегі саны, ауданы
Есепті күндегі саны, ауданы
Кадастрлық нөмірі (болған жағдайда)
Тәуелсіз бағалау компаниясының (ТБК) бағалауы бойынша
ТБК бағалау күні
Ішкі бағалауға сәйкес
Ішкі бағалау күні
Шарттың деректемелері: нөмірі және күні
Активті сатып алуға
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
кестенің жалғасы
Активті КАБҰ-ға беруге байланысты дебиторлық берешек сомасы
Іс-шаралар жоспары/Шарт бойынша КАБҰ-ның бас банк алдындағы берешекті өтеу күні
Іс-шаралар жоспары/Шарт бойынша КАБҰ-ның бас банктің алдындағы берешекті өтеу кезеңділігі
Қарыз бойынша сыйақыны өтеу кезеңділігі
Осы актив бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген барлық төлемдердің сомасы
Активті жақсартуға
Шарт деректемелері: нөмірі және күні
Активті сатып алуға
Активті жақсарту
Қарыз бойынша негізгі борыш
Дебиторлық берешек
КАБҰ бүкіл басқару кезеңіндегі барлығы
оның ішінде:
ағымдағы есепті тоқсан үшін
алдыңғы есепті жыл үшін
есепті тоқсанды қоса алғанда, ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
кестенің жалғасы
КАБҰ активке қатысты, оның ішінде оларды басқарудың барлық кезеңінде жақсартуға байланысты жүргізген нақты іс-шаралар
КАБҰ (ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есептен алынған мәліметтер, бұдан әрі - АҚҚЕ) басқарудың бүкіл кезеңі ішінде активті басқарудан түскен ақшалай қаражаттың нақты түсімі
оның ішінде
жылжымайтын мүлікті жалға беруден
мүлікті сатудан
ҚАБҰ басқару кезеңінде барлығы

57. В строке 2.3 Таблицы 7 значение показателя определяется в соответствии с постановлением № 61.
58. Строке 3 Таблицы 7 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения о провизиях и оценке рисков.
59. В строке 1 Таблицы 8 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому проводятся мероприятия дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении актива, в том числе связанных с их улучшением.
60. В строке 2 Таблицы 8 указывается сумма, направленная банком и (или) дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на улучшение актива (права требования) в отчетный период.
61. В строке 3 Таблицы 8 указывается сумма фактического притока денежных средств в дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, связанного с управлением актива в виде прав требования за отчетный период.
62. В строке 4 Таблицы 8 указывается сумма платежей, произведенных дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу (праву требования). Данные предоставляются за отчетный период.
63. В строке 5 Таблицы 8 указываются мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении актива (права требования), в том числе связанные с его улучшением, за отчетный период управления.
Приложение 71
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 13
к Правилам представления
отчетности крупными
участниками банков второго
уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых
холдингов, крупными
участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенному имуществу (далее - ОУСА)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OUSA_02
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, имеющие дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование юридического лица, передавшего сомнительный и безнадежный актив в ОУСА
Наименование ОУСА
Наименование заемщика (по правам требования которого принято на баланс имущество)
ИИН/ БИН клиента/ заемщика
Договор кредитной линии/ банковского займа (по которому принят данный залог)
Балансовая стоимость займов на дату принятия имущества на баланс банка
Номер
Дата
Основной долг на балансе
Просроченный основной долг на балансе
Начисленное вознаграждение на балансе
Просроченное начисленное вознаграждение на балансе
Штрафы, пени и другое
Дисконт на балансе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого:
продолжение таблицы
Наименование имущества
Категория актива
Метод принятия на баланс ОУСА
Дата фактического принятия имущества на баланс Банка
Дата фактической передачи актива на баланс ОУСА
Способ передачи сомнительного и безнадежного актива в ОУСА
Балансовая стоимость актива на момент передачи в ОУСА
Премия на балансе
Провизии на балансе
Балансовая стоимость займа
сумма
балансовый счет
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Фактическая стоимость передачи имущества в ОУСА
Балансовая стоимость актива на отчетную дату на балансе ОУСА
Описание актива
Рыночная стоимость актива (стоимость и дату оценки)
Сумма займа, выданная родительским банком по договору (при необходимости указать распределенную стоимость)
сумма
в т.ч. сумма дисконта
Местонахождение
Единица измерения
Количество, площадь на момент передачи
Количество, площадь на отчетную дату
Кадастровый номер (при наличии)
По оценке независимой оценочной компании (НОК)
Дата оценки НОК
Согласно внутренней оценке
Дата внутренней оценки
Реквизиты договора: номер и дата
На приобретение актива
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
продолжение таблицы
Сумма дебиторской задолженности, связанной с передачей актива в ОУСА
Дата погашения ОУСА задолженности перед родительским банком по Плану мероприятий/ Договору
Периодичность погашения ОУСА задолженности перед родительским банком по Плану мероприятий/Договору
Периодичность погашения вознаграждения по займу
Сумма всех платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу
На улучшение актива
Реквизиты договора: номер и дата
На приобретение актива
Улучшение актива
Основного долга по займу
Дебиторской задолженности
Всего за весь период управления ОУСА
в том числе:
за текущий отчетный квартал
за предыдущий отчетный год
за период с начала текущего года, включая отчетный квартал
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
продолжение таблицы
Фактические мероприятия, проведенные ОУСА в отношении актива, в т.ч. связанных с их улучшением за весь период управления
Фактический приток денежных средств от управления активом за весь период управления ОУСА (сведения из отчета о движении денежных средств, далее - ОДДС)
в том числе
от сдачи в аренду недвижимого имущества
от реализации имущества
Всего за период управления ОУСА

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік (осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлікті қоспағанда) туралы ақпарат көрсетіледі.
5. 2, 3 және 4-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның күмәнді және үмітсіз активтерін берген тұлғаның және талап ету құқықтары бойынша мүлік банктің балансына қабылданған және кейіннен күмәнді активтерді сатып алатын еншілес ұйымға берілген тұлғаның атауы және сәйкесінше бас банктің үмітсіз активтері көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 5-бағанда мынадай көрсеткіштер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша: заңды тұлға үшін - бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін - жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша: заңды тұлға үшін - ISO (International Organization for Standartization) 9362 халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды: Bank Identifier Code (бұдан әрі - банктік сәйкестендіру коды); жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін және заңды тұлға үшін (банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде) - Нысан ұсынылатын цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенному имуществу" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально банком второго уровня, имеющим дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме указывается информация об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенном имуществе (за исключением имущества, сведения по которому указываются в форме отчета об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество согласно приложению 15 к настоящему постановлению).
5. В графах 2, 3 и 4 указываются наименование лица, передавшего сомнительный и безнадежный актив дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и лица, по правам требования к которому имущество принято на баланс банка и в последующем передано дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, соответственно.
Для идентификации контрагентов в графе 5 указываются следующие показатели:
по резидентам Республики Казахстан: для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан: для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code (далее – банковский идентификационный код); для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, и для юридического лица (при отсутствии у него банковского идентификационного кода) – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы, посредством которой представляется Форма.

6. 2, 5, 18, 19, 22, 31 және 46-бағандарды толтыру кезінде деректерді өңдеу (Деректердің жүйелік тізбесі) үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа сәйкес көрсетіледі.
7. 6 және 7-бағандарда талап ету құқықтары бойынша мүлік банктің балансына қабылданған және кейіннен бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген банк пен тұлға арасында жасалған банктік қарыз шартының деректемелері көрсетіледі.
8. 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарда мүлікті банк балансына қабылдау күніне құндық көрсеткіштердің түрлері бойынша бөлінген қарыздың баланстық құны көрсетіледі.
9. 17 және 20-бағандарда мүлікті банктің балансына қабылдау сәтінде ол туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. 21, 22, 23 және 24-бағандарда банктің мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға беру сәтінде ол туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. 25-бағанда банктің мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берген құны көрсетіледі.
12. 26-бағанда дисконт сомасы абсолюттік мәнде көрсетіледі.
13. 27-бағанда есепті күндегі жағдай бойынша активтің баланстық құны көрсетіледі.
14. 28, 29, 30, 31 және 32-бағандарда мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі.
15. 31-бағанда 29 және 30-бағандарда көрсетілген мүлік санының немесе ауданының өлшем бірлігі көрсетіледі.
16. 33 және 34-бағандарда тәуелсіз бағалаушының деректері бойынша мүліктің нарықтық құны, сондай-ақ бағалау күні көрсетіледі.
17. 35 және 36-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның бағалауы бойынша мүліктің нарықтық құны көрсетіледі.
18. 37 және 40-бағандарда банк пен бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым арасында жасалған мүлікті беру туралы шарттың деректемелері көрсетіледі. Шарт болмаған жағдайда 37 және 40-бағандардағы мән толтырылмайды.
19. 38 және 39-бағандарда банктің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берген қарыз сомасы көрсетіледі. Қарыз болмаған жағдайда 38 және 39-бағандардағы мән толтырылмайды.
20. 41 және 42-бағандарда активті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға беруге байланысты дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
21. 43-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның іс-шаралар жоспары және (немесе) шарт бойынша бас банктің алдындағы берешекті өтеу күні көрсетіледі (егер мерзімдері өзгеше болса, неғұрлым кеш мерзім көрсетіледі).

6. При заполнении граф 2, 5, 18, 19, 22, 31 и 46 указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (Системный перечень данных).
7. В графах 6 и 7 указываются реквизиты договора банковского займа, заключенного между банком и лицом, по правам требования к которому имущество принято на баланс банка и в последующем передано дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
8. В графах 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 указывается балансовая стоимость займа на дату принятия имущества на баланс банка, распределенная по видам стоимостных показателей.
9. В графах 17 и 20 указываются сведения об имуществе на момент его принятия на баланс банка.
10. В графах 21, 22, 23 и 24 указываются сведения об имуществе на момент его передачи банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
11. В графе 25 указывается стоимость, по которой имущество передано банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
12. В графе 26 указывается сумма дисконта в абсолютном выражении.
13. В графе 27 указывается балансовая стоимость актива по состоянию на отчетную дату.
14. В графах 28, 29, 30, 31 и 32 указываются сведения об имуществе.
15. В графе 31 указывается единица измерения количества или площади имущества, указанных в графах 29 и 30.
16. В графах 33 и 34 указывается рыночная стоимость имущества по данным независимого оценщика, а также дата оценки.
17. В графах 35 и 36 указывается рыночная стоимость имущества по оценке дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
18. В графах 37 и 40 указываются реквизиты договора, заключенного между банком и дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, о передаче имущества. При отсутствии договора значение в графах 37 и 40 не заполняется.
19. В графах 38 и 39 указывается сумма займа, предоставленного банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка. При отсутствии займа значение в графах 38 и 39 не заполняется.
20. В графах 41 и 42 указывается сумма дебиторской задолженности, связанной с передачей актива в дочернюю организацию, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
21. В графе 43 указывается дата погашения дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, задолженности перед родительским банком по плану мероприятий и (или) договору (если сроки отличаются, указывается более поздний срок).

22. 44 және 45-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның Іс-шаралар жоспары және (немесе) шарт бойынша бас банктің алдындағы берешекті өтеу кезеңділігі көрсетіледі.
23. 46-бағанда қарыз бойынша сыйақыны өтеу кезеңділігі көрсетіледі.
24. 47, 52 және 68-бағандарда осы мүлік (актив) бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген төлемдер сомасы, тиісінше мүлікті (активті) басқарудың барлық кезеңі үшін осы активті басқаруға байланысты бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты әкелінуі мен әкетілуі көрсетіледі.
25. 51-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым мүлікке (активке) қатысты, оның ішінде оны жақсартуға байланысты іс-шараның түрін, өткізілетін күнін, іс-шараның (мәміленің) құнын және қорытынды нәтижесін көрсете отырып, басқарудың бүкіл кезеңінде жүргізген нақты іс-шаралар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір қаулыларының
тізбесіне
57-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің ірі қатысушыларының, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп (бұдан әрі - КАБҰ)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OUSA_03
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
КАБҰ атауы
Қарыз алушының атауы (талап ету құқықтары бойынша кепіл мүлкі өндіріп алынды)
Клиенттің/қарыз алушының ЖСН/ БСН
Кредиттік желі/ банктік қарыз шарты (ол бойынша осы кепіл қабылданды)
Кепіл мүлкін КАБҰ балансына қабылдау сәтіндегі қарыздардың баланстық құны
Нөмірі
Күні
КАБҰ балансындағы негізгі қарыз
КАБҰ балансындағы мерзімі өткен негізгі қарыз
КАБҰ балансында есептелген сыйақы
КАБҰ балансында мерзімі өткен есептелген сыйақы
Айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар
Дисконт
Сыйлықақы
Провизиялар
Қарыздың баланстық құны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Жиыны:
кестенің жалғасы
Мүліктің атауы
Активтің санаты
Мүлікті КАБҰ балансына нақты қабылдау күні
Кепіл мүлкін КАБҰ балансына өндіріп алу тәсілі
Өндіріп алынған кепіл сипаттамасы
Өндірілген салықтың құны (бағалау құны мен күнін көрсету)
Орналасқан жері
Өлшем бірлігі
Беру кезіндегі саны, ауданы
Есепті күнге арналған саны, ауданы
Кадастр нөмірі (бар болса)
КАБҰ балансына қабылдау/ кепілді өндіріп алу сәтінде
КАБҰ балансында
Кепіл құны
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Шарт бойынша бас банк берген қарыз сомасы
Өндіріп алынған кепілге қатысты, оның ішінде оларды жақсартуға байланысты КАБҰ жүргізген іс-шаралар
Осы актив бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген барлық төлемдердің сомасы
КАБҰ (АҚҚЕ) басқарудың барлық кезеңінде активтерді басқарудан түскен ақша қаражатының нақты әкелінуі
есепті күнгі жағдай бойынша
КАБҰ басқарудың барлық кезеңіндегі барлығы
оның ішінде:
ағымдағы есепті тоқсан үшін

22. В графах 44 и 45 указывается периодичность погашения дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, задолженности перед родительским банком по Плану мероприятий и (или) договору.
23. В графе 46 указывается периодичность погашения вознаграждения по займу.
24. В графах 47, 52 и 68 указывается сумма платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному имуществу (активу), фактического притока и оттока денежных средств в дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, связанных с управлением имуществом (активом), соответственно, за весь период управления данным активом.
25. В графе 51 указываются фактические мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении имущества (актива), в том числе связанных с его улучшением, за весь период управления, с указанием вида мероприятия, даты проведения, стоимости мероприятия (сделки) и итогового результата.
Приложение 72
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 14
к Правилам представления
отчетности крупными
участниками банков второго
уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых
холдингов, крупными
участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество (далее - ОУСА)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OUSA_03
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, имеющие дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах теңге)
Наименование ОУСА
Наименование заемщика (по правам требования которого взыскано залоговое имущество)
ИИН/ БИН клиента/ заемщика
Договор кредитной линии/ банковского займа (по которому принят данный залог)
Балансовая стоимость займов на момент принятия залогового имущества на баланс ОУСА
Номер
Дата
Основной долг на балансе ОУСА
Просроченный основной долг на балансе ОУСА
Начисленное вознаграждение на балансе ОУСА
Просроченное начисленное вознаграждение на балансе ОУСА
Штрафы, пени и другое
Дисконт
Премия
Провизии
Балансовая стоимость займа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого:
продолжение таблицы
Наименование имущества
Категория актива
Дата фактического принятия имущества на баланс ОУСА
Способ взыскания залогового имущества на баланс ОУСА
Описание взысканного залога
Стоимость взысканного залога (указать стоимость и дату оценки)
Местонахождение
Единица измерения
Количество, площадь на момент передачи
Количество, площадь на отчетную дату
Кадастровый номер (при наличии)
на момент принятия на баланс ОУСА/ взыскания залога
на балансе ОУСА
залоговая стоимость
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы
Сумма займа, выданная родительским банком по договору
Мероприятия, проведенные ОУСА в отношении взысканного залога, в т.ч. связанных с их улучшением
Сумма всех платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу
Фактический приток денежных средств от управления активом за весь период управления ОУСА (ОДДС)
по состоянию на отчетную дату
Всего за весь период управления ОУСА
в том числе:
за текущий отчетный квартал

(35-51)
оның ішінде:
ағымдағы есепті тоқсан үшін
алдыңғы есепті жыл үшін
есепті тоқсанды қоса алғанда, ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін
алдыңғы есепті жыл үшін
есепті тоқсанды қоса алғанда, ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін
71
72
73
74
75
76
77
78
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кепілге қойылған мүлікті өндіріп
алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" (индексі - OUSA_03, кезеңділігі - тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

(35-51)
в том числе:
за текущий отчетный квартал
за предыдущий отчетный год
за период с начала текущего года, включая отчетный квартал
за предыдущий отчетный год
за период с начала текущего года, включая отчетный квартал
71
72
73
74
75
76
77
78
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об имуществе,
перешедшем в собственность
дочерней организации,
приобретающей сомнительные и
безнадежные активы
родительского банка, в
результате обращения
взыскания на заложенное
имущество"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество" (индекс – OUSA_03, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально банком второго уровня, имеющим дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка. Данные в Форме заполняются в тысячах теңге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

4. Нысанда кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы ақпарат көрсетіледі.
5. 2-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның атауы және талап ету құқықтары бойынша мүлік бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылданған тұлғаның атауы тиісінше есеп беретін банк жүргізетін анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 4-бағанда мынадай көрсеткіштер:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша: заңды тұлға үшін - бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін - жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша: заңды тұлға үшін - ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес банк контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі - банктік сәйкестендіру коды); жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін және заңды тұлға үшін (онда банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде) - Нысанды ұсынатын цифрлық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. 2, 4, 17, 19 және 23-бағандарды толтыру кезінде деректерді өңдеу (Деректердің жүйелік тізбесі) үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа сәйкес көрсетіледі.
7. 5 және 6-бағандарда талап ету құқықтары бойынша мүлік бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылданған банк пен тұлға арасында жасалған банктік қарыз шартының деректемелері көрсетіледі.
8. 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансында көрсетілген қарыз бойынша талап ету құқықтарының мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылдау күніне құндық көрсеткіштердің түрлері бойынша бөлінген баланстық құны көрсетіледі.
9. 16-бағанда мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылдау кезіндегі мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. 20, 21, 22, 23 және 24 -бағандарда мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі.

4. В Форме указывается информация об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество.
5. В графе 2 указывается наименование дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и наименование лица, по правам требования к которому имущество принято на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, соответственно, в соответствии со справочниками, которые ведутся отчитывающимся банком.
Для идентификации контрагентов в графе 4 указываются следующие показатели:
по резидентам Республики Казахстан: для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан: для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code (далее – банковский идентификационный код); для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, и для юридического лица (при отсутствии у него банковского идентификационного кода) – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы, посредством которой представляется Форма.
6. При заполнении граф 2, 4, 17, 19 и 23 указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (Системный перечень данных).
7. В графах 5 и 6 указываются реквизиты договора банковского займа, заключенного между банком и лицом, по правам требования к которому имущество принято на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
8. В графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 указывается балансовая стоимость прав требований по займу, отраженных на балансе дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на дату принятия имущества на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, распределенная по видам стоимостных показателей.
9. В графе 16 указываются сведения об имуществе на момент его принятия на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
10. В графах 20, 21, 22, 23 и 24 указываются сведения об имуществе.

11. 23-бағанда 21 және 22-бағандарда көрсетілген өндіріп алынған кепіл санының немесе ауданының өлшем бірлігі көрсетіледі.
12. 25 және 27-бағандарда өндіріп алынған мүлік бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансында оны балансқа қабылдаған кезде және есепті тоқсанның аяғында тиісінше көрсетілген құн көрсетіледі.
13. 26 және 28-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның ішкі саясатына сәйкес қолданылатын өтімділік коэффициенттері (төмендету коэффициенттері) ескеріліп, өндіріп алынған мүліктің кепіл құны тиісінше оны балансқа қабылдау кезінде және есепті тоқсанның аяғында көрсетіледі.
14. 29-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға банк берген қарыз сомасы көрсетіледі. Қарыз болмаған кезде 29-бағандағы мән толтырылмайды.
15. 30-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым мүлікке (активке) қатысты, оның ішінде оны жақсартуға байланысты іс-шараның түрін, өткізілетін күнін, іс-шараның (мәміленің) құнын және қорытынды нәтижесін көрсете отырып, басқарудың бүкіл кезеңінде жүргізген нақты іс-шаралар көрсетіледі.
16. 32, 35 және 51-бағандарда бас банктің пайдасына осы мүлік (актив) бойынша берешекті өтеу, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты әкелуі мен әкетілуі есебіне жүргізілген, тиісінше, осы активті бүкіл басқару кезеңінде мүлікті (активті) басқаруға байланысты төлемдер сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
58-қосымша
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың есептілікті
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 700-N(D).
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары топтарның коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық және баланстан
тыс шоттардағы қалдықтар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" (индексі - 700-N(D), кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

11. В графе 23 указывается единица измерения количества или площади взысканного залога, указанных в графах 21 и 22.
12. В графах 25 и 27 указывается стоимость, по которой взысканное имущество отражено на балансе дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на момент его принятия на баланс и на конец отчетного квартала, соответственно.
13. В графах 26 и 28 указывается залоговая стоимость взысканного имущества с учетом коэффициентов ликвидности (коэффициентов понижения), применяемых в соответствии с внутренней политикой дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на момент его принятия на баланс и на конец отчетного квартала, соответственно.
14. В графе 29 указывается сумма займа, предоставленного банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка. При отсутствии займа значение в графе 29 не заполняется.
15. В графе 30 указываются фактические мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении имущества (актива), в том числе связанных с его улучшением, за весь период управления, с указанием вида мероприятия, даты проведения, стоимости мероприятия (сделки) и итогового результата.
16. В графах 31, 35 и 51 указывается сумма платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному имуществу (активу), фактического притока и оттока денежных средств в дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, связанных с управлением имуществом (активом), соответственно, за весь период управления данным активом.
Приложение 73
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 700-N(D)
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: ипотечные организации
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет об остатках на
балансовых
и внебалансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах (индекс – 700-N(D), периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу (бұдан әрі –Деректердің жүйелік тізбесі) үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанда және осы түсіндірмеде шоттар нөмірі "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттардағы қалдық туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Нысанда активтер мен міндеттемелерді мерзім бойынша мынадай жіктеу қабылданды:
қысқа мерзімді - бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді - бір жылдан астам.
9. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
10. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды және номинация валютасының белгісі осы түсіндірменің 16, 17 және 19-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
12. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды - Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды - Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
Қазақстан Республикасының резиденті және Қазақстан Республикасының бейрезиденті ұғымдары "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде пайдаланылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец последнего рабочего дня месяца.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах.
8. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные - до одного года включительно;
долгосрочные - свыше одного года.
9. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из Системного перечня данных.
10. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
11. В строках 2, 3 и 4 коды признака резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 16, 17 и 19 настоящего пояснения.
12. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
Понятия резидент Республики Казахстан и нерезидент Республики Казахстан используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".

13. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
14. 4-жолда актив немесе міндеттеменің номинация валютасының белгісі мынадай көрсетіледі:
"1" коды - Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында нноминирленген активтер мен міндеттемелер үшін,
"2" коды - шетелдік еркін конвертацияланатын валютада немесе бағалы қағаздарда номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
"3" коды - еркін конвертацияланатын валюталарға жатқызылмаған басқа шетел валютасында номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
Еркін конвертацияланатын валюталарға мыналар жатады:
Аустралия доллары (AUD);
Канада доллары (CAD);
Швейцария франкі (CHF);
Қытай юані (CNY);
Дат кронасы (DKK);
Еуро (EUR);
Біріккен Корольдіктің фунт стерлингі (GBP);
Гонконг доллары (HKD);
Мажарстан форинті (HUF);
Жаңа Израиль шекелі (ILS);
Жапон йенасы (JPY);
Корей Республикасының вонасы (KRW);
Мексика песосы (MXN);
Норвегия кронасы (NOK);
Жаңа Зеландия доллары (NZD);
Швед кронасы (SEK);
Сингапур доллары (SGD);
АҚШ доллары (USD);
Оңтүстік Африка рэнді (ZAR).
15. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша - резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864-шоттар үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісімен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 2406-
шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды, бағалы қағазды ұстаушыны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде - бағалы қағазды номиналды ұстаушының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
16. 3-жолда Ұлттық пошта операторына қатысты активтер мен міндеттемелер шоттары бойынша экономика секторлары тобының "5" деген коды көрсетіледі.

13. В строке 3 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
14. В строке 4 указывается признак валюты номинации актива или обязательства следующим образом:
код "1" – для активов или обязательств, номинированных национальной валюте Республики Казахстан;
код "2" – для активов или обязательств, номинированных в иностранной свободно конвертируемой валюте или драгоценных металлах;
код "3" – для активов или обязательств, номинированных в другой иностранной валюте, не отнесенной к свободно конвертируемым валютам.
К свободно конвертируемым валютам относятся:
Австралийский доллар (AUD);
Канадский доллар (CAD);
Швейцарский франк (CHF);
Китайский юань (CNY);
Датская крона (DKK);
Евро (EUR);
Фунт стерлингов Соединенного Королевства (GBP);
Гонконгский доллар (HKD);
Венгерский форинт (HUF);
Новый израильский шекель (ILS);
Японская йена (JPY);
Вона Республики Корея (KRW);
Мексиканский песо (MXN);
Норвежская крона (NOK);
Новозеландский доллар (NZD);
Шведская крона (SEK);
Сингапурский доллар (SGD);
Доллар США (USD);
Южноафриканский рэнд (ZAR).
15. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам - признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги - признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
16. В строке 3 по счетам активов или обязательств по отношению к Национальному оператору почты указывается код группы секторов экономики "5".

4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда мәліметтері басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп нысанында көрсетілетін еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталдарға қатысу үлестеріне) салынатын салымдарды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына басқа да қатысуды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. Нысан есепті айдың соңында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке-жеке толтырылады.
9. 1-жолда бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) – орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің Деректердің жүйелік тізбесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
10. 7 және 8-жолдарда "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және мемлекеттер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингтік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38437  болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша ең өзекті рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір өзекті мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.
7 және 8-жолдардағы рейтингтердің мәндері Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ұлттық Банк және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.

4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о вложениях организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях в капитал других юридических лиц.
7. В строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 значения выбираются из Системного перечня данных.
8. Форма заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на конец отчетного месяца.
9. В строке 1 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Системный перечень данных ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
10. В строках 7 и 8 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 апреля 2026 года № 64 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и государств, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38437).
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.
Значения рейтингов в строках 7 и 8 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком и местными исполнительными органами.

11. 2-жолда есепті күндегі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
12. 4.2 және 4.3-жолдарда мәндер осы бағалы қағаз бойынша сома есепке алынатын Деректердің жүйелік тізбесінен және есепті күнге оларға сәйкес келетін құндық мәндер таңдалады.
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша 3-сыныптың шоттарында көрсетілген күтілетін кредиттік шығын үшін резервтер (провизиялар) көрсетіледі.
Егер құндық мәні нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
13. 5.2 және 6.2-жолдарда сатып алу құнын, дисконтты (сыйлықақыны), есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қоса алғанда, есепті күндегі бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланатын қаржылай активтер бойынша шығынға арналған бағалау резерві қаржылай активтің баланстық құнын азайтпауға тиіс.
5.1 және 5.2-жолдардағы көрсеткіштерде 6.1 және 6.2-жолдарда көрсетілген көрсеткіштердің мәндері де қамтылады.
14. 9-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
15. 10-жол бойынша тиісті деректер ұсынылатын есептік күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
60-қосымша
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-INVEST
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Ұлттық пошта операторы:
есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәміле референсі
2
Заңды тұлға туралы мәлімет:
2.1
атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның түрі
3
Сатып алу күніндегі инвестициялар:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнгі инвестициялар:
4.1
құн көрсеткішінің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
4.4
акциялар саны (дана)
4.5
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
5
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" _____________________
Ескертпе: нысан "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялар туралы
есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" (индексі – 3-INVEST, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

11. В строке 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
12. В строках 4.2 и 4.3 значения выбираются из Системного перечня данных, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
13. В строках 5.2 и 6.2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2.
14. В строке 9 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
15. По строке 10 указывается отчетная дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 76
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:3-INVEST
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель _______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет об инвестициях капитал
других юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц" (индекс – 3-INVEST, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде шоттардың кодтары мен нөмірлері деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, сондай-ақ басқа да заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 2.2, 2.4, 2.5, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның цифрлық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
9. 2.1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым капиталына қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері мен олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды и номера счетов указываются в соответствии цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.
7. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в цифровой системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
9. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в соответствии со справочником контрагентов, который ведется отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии - бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.
10. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені тіркеген күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығының пайда болған күні (сәті) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
11. 3.3 және 4.5-жолдарда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына пайызбен арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
12. 4.2 және 4.3-жолдардағы мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады, оларда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының сомасы және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер ескеріледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
13. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данамен) көрсетіледі. 4.4-жолда ондық түрде, үтірден кейін екі белгімен ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге рұқсат етіледі.
14. 5-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның инвестициялары жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның провизиялар (резервтер) есебінің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын инвестициялар бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
61-қосымша
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын
ұйымдардың есептілікті
ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-DEBTORS
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар –есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
ипотекалық ұйымдар және Ұлттық пошта операторы желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің соңындағы құны (активтер тобы бойынша сомасы):
2.1
құн көрсеткішінің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
Кредиттік тәуекел сатысы
2-кесте. Ірі дебиторлар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Дебитор туралы мәлімет:
2.1
атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
резиденттік белгісі
2.5
контрагент тіркелген ел
3
Дебиторлық берешек түрі
4
Валюталық белгісі
5
Шарт бойынша орындау мерзімі
6
Есепті күнге көрсеткіштер:
6.1
құн көрсеткішінің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
есепті кезеңнің соңындағы қалдық сомасы
7
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _______________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" _____________________
Ескертпе: нысан "Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа да жіктелетін активтер
және ірі дебиторлар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" (индексі – 4-DEBTORS, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
10. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в теңге.
11. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
12. В строках 4.2 и 4.3 значения выбираются из Системного перечня данных, на которых учитываются суммы инвестиций организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
13. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
14. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Приложение 77
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-DEBTORS
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в части сведений о прочих классифицируемых активах:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями и Национальным оператором почты (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
в части сведений о крупных дебиторах:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Таблица 2. Сведения о крупных дебиторах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о дебиторе:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
признак резидентства
2.5
страна регистрации контрагента
3
Вид дебиторской задолженности
4
Валютный признак
5
Срок исполнения по договору
6
Показатели на отчетную дату:
6.1
вид стоимостного показателя
6.2
номер счета
6.3
сумма остатка на конец отчетного периода
7
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет
о прочих классифицируемых
активах и крупных дебиторах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах (индекс-4-DEBTORS, периодичность - ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде шоттардың кодтары мен нөмірлері деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтыру үшін міндетті болып табылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда ірі дебиторлар туралы және осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша жіктелетін басқа да активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады, оларда басқа жіктелетін активтердің сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндер ескеріледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 1-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
9. 1-кестенің 3-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша басқа да жіктелетін активтер жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
10. 2-кестенің 2.2, 2.4, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарындағы мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
11. 2-кестеде мынадай талаптарға сәйкес келетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі дебиторлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
есепті күнге дебиторлық берешек бойынша контрагент айқындалған;
контрагент банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмайды;
контрагентке қойылатын талаптар мынадай бір немесе бірнеше операцияларды жасау салдарынан туындаған:
қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сату, сатып алу, басқаға ұсыну;
қарызды дебиторлық берешекке қайта жіктеу;
өндіріп алынған кепіл мүлкін сату;
клиенттерге берілген қарыз операцияларын (оның ішінде есептелген кіріс пен мен мерзімі өткен сыйақыны) қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушысымен басқа да операциялар;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша міндеттемелерді орындауы.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды и номера счетов указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о крупных дебиторах и сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не включенных в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
7. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 значения выбираются из Системного перечня данных, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 1 не представляются.
9. В строке 3 Таблицы 1 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. В строках 2.2, 2.4, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных.
11. В Таблице 2 указываются сведения о крупных дебиторах организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, соответствующих следующим условиям:
на отчетную дату определен контрагент по дебиторской задолженности;
контрагент не является лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;
требования к контрагенту возникли вследствие заключения одной или нескольких из следующих операций:
продажи, покупки, переуступки прав требования по займам;
реклассификации займа в дебиторскую задолженность;
продажи взысканного залогового имущества;
прочих операций с заемщиком организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за исключением заемных операций, предоставленных клиентам (в том числе начисленных доходов и просроченного вознаграждения);
исполнения организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций обязательств по выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.

Есепті күнге жеке басы анықталмаған үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттері нәтижесінде туындаған дебиторлық берешек туралы мәліметтер (операцияның сипатына қарамастан) осы түсіндірменің 13-тармағында жазылған талаптарға сәйкес болған кезде Нысанда көрсетіледі. Бұл жағдайда дебитор ретінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым не оның құрылымдық бөлімшесі көрсетіледі, 2-кестенің 3-жолы бойынша дебиторлық берешек түрі ретінде "Басқа да" мәні көрсетіледі.
12. 2-кестені толтыру кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда талаптардың ең көп сомасы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның 25 (жиырма бес) ірі дебиторларын жария етеді.
13. 2-кестенің 2-жолындағы анықтамалықтарды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
14. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес дебитордың атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 2-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – баламалы сәйкестендіру нөмірі).
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.
15. 2-кестенің 2.4-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дебитор бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын дебитор бойынша "2" мәні көрсетіледі.
16. 2-кестенің 2.5-жолында "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес контрагентті тіркеген ел көрсетіледі.

Сведения о дебиторской задолженности (независимо от характера операции), возникшей в результате мошеннических действий третьих лиц, личность которых на отчетную дату не установлена, указываются в Форме при соответствии требованиям, изложенным в пункте 13 настоящего пояснения. В качестве дебитора в данном случае указывается организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, либо его структурное подразделение, в качестве вида дебиторской задолженности по строке 3 Таблицы 2 указывается значение "Прочее".
12. При заполнении Таблицы 2 организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, раскрывают 25 (двадцать пять) крупнейших дебиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к которым у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеется наибольшая сумма требований.
13. Справочники в строке 2 Таблицы 2 ведутся организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, соответствующая информация в справочниках обновляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, самостоятельно по мере необходимости.
14. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается наименование дебитора в соответствии со справочником, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Для идентификации контрагентов в строках 2.2 и 2.3 Таблицы 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии - альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
15. В строке 2.4 Таблицы 2 по дебитору, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по дебитору, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
16. В строке 2.5 Таблицы 2 указывается страна регистрации контрагента в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".

17. 2-кестенің 4-жолында шетел валютасымен көрсетілген дебиторлық берешек бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
18. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарындағы мәндер дебиторлық берешектің сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндер ескерілетін Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
19. 2-кестенің 7-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша дебиторлық берешек жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
2-кестенің 7-жолындағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банктің ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
62-қосымша
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-LOANS
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Кредит беру субъектісінің түрі
4
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
5
Резиденттік белгісі
6
Біртектілік белгісі
7
Валюта белгісі
8
Ұзақ мерзімді қарыз белгісі
9
Кредит беру мақсаты
10
Қамтамасыз етудің болу белгісі
11
Жұмыс істемейтін қарыз белгісі
12
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер:

17. В строке 4 Таблицы 2 по дебиторской задолженности, выраженной в иностранной валюте, указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
18. В строках 6.2 и 6.3 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных, на которых учитываются суммы дебиторской задолженности и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 Таблицы 2 не представляются.
19. В строке 7 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесена дебиторская задолженность по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 7 Таблицы 2 не заполняется по дебиторской задолженности, к которой не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 78
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-LOANS
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Тип субъекта кредитования
4
Категория субъекта предпринимательства
5
Признак резидентства
6
Признак однородности
7
Валютный признак
8
Признак долгосрочного займа
9
Цель кредитования
10
Признак наличия обеспечения
11
Признак неработающего займа
12
Показатели за отчетный период:

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
Орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі, %
13
есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құн көрсеткішінің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің соңындағы ақша қалдығының сомасы
14
Кредиттік тәуекел кезеңі
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Берілген қарыздар және
олар бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" (индексі – 5-LOANS, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде шоттардың кодтары мен нөмірлері деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері мен есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашу мен жүргізуді жүзеге асыратын өзге қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын "кері репо" операциялары кірмейді.

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ___________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о выданных займах и
ставках вознагарждения по ним"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним (индекс – 5-LOANS, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды и номера счетов указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о выданных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.

7. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
2-жолда өңір облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
8. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
9. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
10. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
11. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
12. 10-жолда кепіл болған кезде Деректердің жүйелік тізбесінен берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
13. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
14. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздар сомасы көрсетіледі.
15. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жолда беріледі. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rорташа – орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі;
Rn – n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn – есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі.
16. 13.2 және 13.3-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген (жүзеге асырған) қарыздар сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндері ескеріледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
17. 14-жолда "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекел кезеңі көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш Қағидаларға сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
63-қосымша
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 7-FUND
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына тиесілігі
3
Қорландыру түрі
4
Валюта белгісі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ________________________________ _________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" (индексі – 7-FUND, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

7. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из Системного перечня данных.
В строке 2 указывается регион на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатору административно-территориальных объектов" (КАТО).
8. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
9. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
10. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
11. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
12. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из Системного перечня данных, соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
13. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
14. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
15. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср - средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn - ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn- объем n-го займа, выданного в отчетном периоде
16. В строках 13.2 и 13.3 значения выбираются из Системного перечня данных, на которых учитываются суммы займов, выданным (осуществленным) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
17. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994) (далее – Правила).
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Правилами.
Приложение 79
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 8
к Правилам представления
отчетности
организациями,
осуществляющими
отдельные виды банковских
операций
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7-FUND
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу - ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты - ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об основных источниках привлеченных денег".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе,
"Отчет об основных источниках
привлеченных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе Отчет об основных источниках привлеченных денег (индекс – 7-FUND, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде шоттардың кодтары мен нөмірлері деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторлары – міндеттемелер сомасының азаюы бойынша қалыптастырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлар тізбесінің ең жоғарғы 10 (он) санына кіретін жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлары заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы болып табылса, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторының мәртебесін айқындау мақсатында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның көрсетілген тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалдары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлары болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтығындағы міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
7. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді, жинақ және шартты салымдар, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйлықақыларды ескере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
8. 2.2, 2.4, 2.5 және 3-жолдарда мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
9. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторларының қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является теңге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды и номера счетов указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о крупнейших кредиторах организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций – физических и юридических лицах, входящих в число 10 (десяти) наибольших значений перечня кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассматривается совокупная сумма обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед указанными лицами.
Если кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.
7. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным, сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
8. В строках 2.2, 2.4, 2.5 и 3 значения выбираются из Системного перечня данных.
9. Если в число крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.

10. Заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан да көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін осы түсіндірменің 7 және 10-тармақтары мақсатында әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жаңартады.
11. 2.1-жолда есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес кредитордың контрагентінің атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы көрсеткіш қажет болған жағдайда клиент-жеке тұлғалардың шартты белгілерімен ауыстырылады, мәселен, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторларын сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – баламалы сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.
12. 2.4-жолда егер кредитор заңды тұлға болса "1" коды, егер кредитор жеке тұлға болса (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) "2" коды көрсетіледі.
13. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
14. 2.6-жолда "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес тіркеу елі көрсетіледі.
15. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) не шартты белгісі (осы түсіндірменің 12-тармағында келтірілген мысалға ұқсас) көрсетіледі.

10. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 7 и 10 настоящего пояснения обновляются организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на начало каждого календарного месяца.
11. В строке 2.1 указывается наименование контрагента кредитора в соответствии со справочником, который ведется отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций. По физическим лицам показатель в строке 2.1 при необходимости заменяется условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2.
Для идентификации крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
12. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором является юридическое лицо, код "2", если кредитором является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
13. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
14. В строке 2.6 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
15. Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, то в строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо условное обозначение (по аналогии с примером, приведенным в пункте 12 настоящего пояснения) физического лица соответственно.

1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға не операциялардың өзге де түрлерін жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған банкоматтар, электрондық терминалдар және өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Ұлттық пошта операторының цифрлық жүйесімен қосыла отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
5. Егер тиісті көрсеткіштің осы түсіндірмесінде өзгеше көзделмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есеп нысанында заңды (барлық меншік нысанындағы), жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер кассалар, электрондық құрылғылар және Ұлттық пошта операторының POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер беріледі.
7. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есептілікті жинауға арналған цифрлық жүйеде есеп жолының сәйкестендірушісі болып табылатын референсті көрсетуге арналған. Референс Ұлттық пошта операторы үшін қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын бірегей болып табылады.
8. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурстан (Деректердің жүйелік тізбесі) көрсетіледі.
1-кестенің 2-жолында және 2-кестенің 2-жолында өңірлер облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) 11-2025 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
9. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық пошта операторы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Ұлттық пошта операторының есеп айырысу-кассалық бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар және POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
10. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
11. 1-кестенің 7-жолында "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" ҚР ҰЖ 03-2019 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі көрсетіледі.

1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег либо для осуществления иных видов операций, а также формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с цифровой системой Национального оператора почты, осуществляется выдача наличных денег.
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем пояснении к соответствующему показателю.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме отчета передаются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы Национального оператора почты юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
7. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в цифровой системе, предназначенной для сбора отчетности. Референс является уникальным для Национального оператора почты, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
8. В строках 2, 3, 4, 5, 6 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения указываются из цифрового ресурса, используемого для обработки данных (Системный перечень данных).
В строке 2 таблицы 1 и в строке 2 таблицы 2 регионы заполняются на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО).
9. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение Национального оператора почты, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется Национальным оператором почты.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
10. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
11. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности".

12. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс пен шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Тауарларды, қызметтерді және орындалған жұмыстарды өткізуден түсетін түсімдер" бабында:
барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден;
сауда, сол сияқты саудамен айналыспайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстар: тұрмыстық, медициналық, заңгерлік, жөндеу-құрылыс, салт-дәстүрлік қызметтер мен білім беру саласындағы қызметтер түрлерінен;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның (бюджетке төлемдерді қабылдау үшін бланкілер үшін алымдар және басқалары) түсуі;
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бірақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, сондай-ақ басқа да қызметтер түрлерін көрсетуден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін Ұлттық пошта операторының кассаларына заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпастан) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды өтеу және олар бойынша есептелген сыйақы есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақша түсімдері, сондай-ақ басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпастан төлемдерді қабылдау көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша түсімдері" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша кірісі" баптары бойынша ескерілмеген барлық өзге де түсімдер көрсетіледі;

12. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, а также поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы Национального оператора почты от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, а также прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарларға, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстарға есеп айырысу үшін, шаруашылық және өкілдік шығысқа, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен бағалы металдарды, өнер заттарын, антиквариат пен қолөнер бұйымдарын сатып алуды жүргізуге, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдыстарды сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шоттардан беру" бабында Ұлттық пошта операторының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтаруы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) шетелден бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында еңбекақыны, еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде аурухана парағы бойынша төлеуді, іссапар бойынша шығысты өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқасын қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаның өзге де берілуі көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег Национальным оператором почты с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

13. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатудан түсетін түсімдер" бабында Ұлттық пошта операторының меншікті айырбастау пункттерінен сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатудан түсетін түсімдері" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына қолма-қол ақша түсімдері" бабында Ұлттық пошта операторының операциялық кассаларын нығайту үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақша түсімдері" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларынан (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақша қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Ұлттық пошта операторының операциялық кассасындағы қолма-қол ақша қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды тиеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды нығайту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі" бабында өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.

13. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами Национального оператора почты" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, Национального оператора почты;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс Национального оператора почты;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу Национального оператора почты от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
в операционную кассу Национального оператора почты из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе Национального оператора почты на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты Национальным оператором почты собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы Национального оператора почты в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы Национального оператора почты его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
из операционной кассы Национального оператора почты в операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

14. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаны беруді қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
65-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері филиалдарының,
Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_CHS1
Кезеңділігі: кредиттік тарих субъектісі туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын ұсыну мерзімі: кредиттік тарих субъектісі туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Заңды тұлғалар және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Заңды тұлғаның немесе қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкердің атауы
2
Қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер белгісі
3
Ұйымдық-құқықтық нысаны
4
Меншік нысаны
5
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:
5.1
сәйкестендіргіш түрі
5.2
сәйкестендіру нөмірі
6
Кредиттік тарих субъектісінің мекенжайы:
6.1
мекенжайының түрі
6.2
елі
6.3
облысы
7
Резиденттік белгісі
8
Оффшорлық аймақ
9
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
10
Экономикалық қызмет түрі
11
Экономика секторлары топтарының коды
12
Кредитормен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі
13
Компаниялар тобына тиесілілігі
14
Есепке алу күні
2-кесте. Қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалар бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2
Туған күні
3
Жынысы
4
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:
4.1
сәйкестендіргіш түрі
4.2
сәйкестендіру нөмірі
5
Кредиттік тарих субъектісінің мекенжайы:
5.1
мекенжайының түрі
5.2
елі
5.3
облысы
6
Резиденттік белгісі
7
Оффшорлық аймақ
8
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
9
Экономикалық қызмет түрі
10
Кредитормен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі
11
Есепке алу күні
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Кредиттік тарих субъектісі
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп" (индексі – CR_CHS1, кезеңділігі – кредиттік тарих субъектісі туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

14. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 83
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о субъекте кредитной истории
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_CHS1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о субъекте кредитной истории
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных о субъекте кредитной истории;
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о субъекте кредитной истории по юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в виде совместного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
2
Признак индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
3
Организационно-правовая форма
4
Форма собственности
5
Идентификатор субъекта кредитной истории:
5.1
вид идентификатора
5.2
идентификационный номер
6
Адрес субъекта кредитной истории:
6.1
тип адреса
6.2
страна
6.3
область
7
Признак резидентства
8
Оффшорная зона
9
Категория субъекта предпринимательства
10
Вид экономической деятельности
11
Код группы секторов экономики
12
Признак связанности с кредитором особыми отношениями
13
Принадлежность к группе компаний
14
Учетная дата
Таблица 2. Отчет о субъекте кредитной истории по физическим лицам, включая индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде личного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2
Дата рождения
3
Пол
4
Идентификатор субъекта кредитной истории:
4.1
вид идентификатора
4.2
идентификационный номер
5
Адрес субъекта кредитной истории:
5.1
тип адреса
5.2
страна
5.3
область
6
Признак резидентства
7
Оффшорная зона
8
Категория субъекта предпринимательства
9
Вид экономической деятельности
10
Признак связанности с кредитором особыми отношениями
11
Учетная дата
Наименование________________________________________________
Адрес_______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о субъекте кредитной истории"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
на безвозмездной основе
"Отчет о субъекте кредитной истории""
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о субъекте кредитной истории" (индекс - CR_CHS1, периодичность - по мере изменения или получения данных о субъекте кредитной истории)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі.
4. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтырылуы міндетті болмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштерінің толтырылуы міндетті.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - заңды және жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер болып табылатын кредиттік тарих субъектілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған "кері депо" операциялары бойынша кредиттік тарих субъектісі ретінде осы мәмілелер жасалған қор биржасы көрсетіледі.
Кредитор принципал рөлінде болған жағдайда ғана кредитордың кредиттік тарих субъектісі ретінде өзін көрсетуіне рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепке алу күні жаңартылуға тиіс.
6. 1-кестенің 3, 4, 5.1, 6.1, 7, 8, 9, 11 және 13-жолдарында және 2-кестенің 3, 4.1, 5.1, 6, 7 және 8 -жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
7. 1-кестенің 5, 6 және 13-жолдарында және 2-кестенің 4 және 5-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәнді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 және 10-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісіне біреуден аспайтын жаңартылған мән сәйкес келеді.
8. 1-кестенің 2-жолында:
егер кредиттік тарих субъектісі дара кәсіпкерлікті бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер болса – "1";
егер осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген кредиттік тарих субъектісі емес болса – "0" мәні көрсетіледі.
9. 1-кестенің 3-жолында көрсеткіш Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген барлық кредиттік тарих субъектісі үшін толтыруға міндетті болады.
10. 2-кестенің 2 және 3-жолдарында көрсеткіштер Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектісі үшін толтыруға міндетті болады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о субъекте кредитной истории" (далее - Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
4. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о субъектах кредитной истории, являющихся юридическими и физическими лицами - резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в том числе индивидуальными предпринимателями.
По операциям "обратное репо", заключенным автоматическим способом, в качестве субъекта кредитной истории указывается фондовая биржа, на которой заключены данные сделки.
Указание кредитором себя в качестве субъекта кредитной истории допускается только в случае, когда кредитор выступает в роли принципала.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.
6. В строках 3, 4, 5.1, 6.1, 7, 8, 9, 11 и 13 Таблицы 1 и строках 3, 4.1, 5.1, 6, 7, и 8 Таблицы 2 значения выбираются из Системного перечня данных.
7. В строках 5, 6 и 13 Таблицы 1 и строках 4 и 5 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строках 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 Таблицы 1 и строках 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 и 10 Таблицы 2 одному субъекту кредитной истории соответствует не более одного актуального значения.
8. В строке 2 Таблицы 1 указывается значение:
"1" - если субъект кредитной истории является индивидуальным предпринимателем, осуществляющим индивидуальное предпринимательство в виде совместного предпринимательства;
"0" - если не является субъектом кредитной истории, указанным в абзаце втором настоящего пункта.
9. В строке 3 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
10. В строках 2 и 3 Таблицы 2 показатели являются обязательными для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся нерезидентами Республики Казахстан.

11. 1-кестенің 4-жолында көрсеткіш заңды тұлғалар болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектісі үшін толтыруға міндетті болады.
12. 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бір түрдегі бір жаңартылған сәйкестендіргішті ғана көрсетуге рұқсат етіледі. Әрбір түрдегі сәйкестендіргіш кредиттік тарих субъектісі үшін бірегей болады.
1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында сәйкестендіргіш көрсеткіштерін толтыру кезінде барлық кредиттік тарих субъектісі үшін міндетті тәртіппен жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға және бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін) көрсетіледі.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) жоқ Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын кредиттік тарих субъектілері бойынша баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, қарыз (шартты міндеттеме) шарты 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған кредиттік тарих субъектілері бойынша міндетті тәртіппен салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісі өзгерген жағдайда, ол бойынша сәйкестендіргіштердің тарихи өзара байланысын сақтау мақсатында жеке сәйкестендіру нөмірімен немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірімен қатар баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында және 2-кестенің 5-жолында кредиттік тарих субъектісінің тіркелген (заңды) және (немесе) орналасқан жерінің (нақты) мекенжайлары көрсетіледі.
Тіркелген мекенжайының "елі" көрсеткіші кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісіне сәйкес айқындалады және "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіші бойынша толтырылады.
"Облысы" деген көрсеткіш Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектісі үшін толтыруға міндетті болады. Көрсеткіштің мәні әкімшілік-аумақтық объектілерінің ұлттық жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес көрсетіледі.
Бір кредиттік тарих субъектісіне әрбір мекенжай түрі үшін елдің, облыстың бір жаңартылған мәні сәйкес келеді.
14. 1-кестенің 10-жолында және 2-кестенің 9-жолында көрсеткіштің мәні Қазақстан Республикасының экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес көрсетіледі.

11. В строке 4 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся юридическими лицами.
12. В строке 5 Таблицы 1 и строке 4 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается указание только одного актуального идентификатора одного вида. Идентификатор каждого из видов является уникальным для субъекта кредитной истории.
При заполнении показателей идентификатора в строке 5 Таблицы 1 и в строке 4 Таблицы 2 для всех субъектов кредитной истории в обязательном порядке указывается индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства) или бизнес-идентификационный номер (для юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства).
По субъектам кредитной истории, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, не имеющим индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), указывается альтернативный идентификационный номер.
По субъектам кредитной истории, являющимся резидентами Республики Казахстан, договор займа (условного обязательства) с которыми заключен до 1 января 2013 года, в обязательном порядке указывается регистрационный номер налогоплательщика.
При изменении признака резидентства субъекта кредитной истории в целях сохранения исторической взаимосвязи идентификаторов по нему наряду с индивидуальным идентификационным номером или бизнес-идентификационным номером указывается альтернативный идентификационный номер.
13. В строке 6 Таблицы 1 и строке 5 Таблицы 2 указываются адреса регистрации (юридический) и (или) местонахождения (фактический) субъекта кредитной истории.
Показатель "страна" адреса регистрации определяется в соответствии с признаком резидентства субъекта кредитной истории и заполняется по национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
Показатель "область" является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся резидентами Республики Казахстан. Значение показателя указывается в соответствии с национальным Классификатором административно-территориальных объектов (КАТО).
Одному субъекту кредитной истории соответствует одно актуальное значение страны, области для каждого типа адреса.
14. В строке 10 Таблицы 1 и строке 9 Таблицы 2 указывается значение показателя в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД).

15. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
16. 1-кестенің 12-жолында және 2-кестенің 10-жолында мынадай мән көрсетіледі:
егер кредиттік тарих субъектісі кредитормен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жататын болса – "1";
егер осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген кредиттік тарих субъектісі емес болса – "0".
17. 1-кестенің 13-жолында компаниялар тобына тиесілігін кредитор дербес айқындайды.
Кредитор компаниялар тобына тиесілі әрбір кредиттік тарих субъектісін анықтамалықтағы тиісті топқа байланыстырады.
Компаниялар топтарының анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, кредиторлар анықтамалықтағы тиісті ақпаратты дербес жаңартады.
Көрсеткіш компаниялар тобына тиесілі барлық кредиттік тарих субъектісі үшін толтыруға міндетті болады.
18. 1-кестенің 14-жолында және 2-кестенің 11-жолында кредиттік тарих субъектісі туралы мәліметтер ескерілген күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
66-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері филиалдарының,
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен
шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_CC1
Кезеңділігі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын ұсыну мерзімі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кредиттік тарих субъектісі – қарыз (шартты міндеттеме) шартының тарапы туралы мәліметтер:
1.1
Кредиттік тарих субъектісінің түрі (рөлі)
1.2
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:

15. В строке 11 Таблицы 1 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
16. В строке 12 Таблицы 1 и строке 10 Таблицы 2 указывается значение:
"1" - если субъект кредитной истории относится к лицам, связанным с кредитором особыми отношениями;
"0" - если не является субъектом кредитной истории, указанным в абзаце втором настоящего пункта.
17. В строке 13 Таблицы 1 принадлежность к группе компаний определяется кредитором самостоятельно.
Кредитор привязывает каждого субъекта кредитной истории, принадлежащего к группе компаний, к соответствующей группе из справочника.
Справочник групп компаний ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
Показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, принадлежащих к группе компаний.
18. В строке 14 Таблицы 1 и строке 11 Таблицы 2 отражается дата, по состоянию на которую учтены сведения о субъекте кредитной истории.
Приложение 84
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма, предназначенная для
сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о договоре займа (условного обязательства)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_CC1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о договоре займа (условного обязательства)
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о субъекте кредитной истории - стороне договора займа (условного обязательства):
1.1
Вид (роль) субъекта кредитной истории
1.2
Идентификатор субъекта кредитной истории:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін көп дегенде төрт таңбаны көрсете отырып, сан форматында көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі.
5. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтырылуы міндетті болмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштерінің толтырылуы міндетті.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда кредитордың кредиттік тарих субъектісімен кредиттік тарих субъектісі және кредитор арасында жасалған шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарым-қатынастарға байланысты қалыптасқан барлық өзара қарым-қатынастар туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер есепті кезеңде жасалған және (немесе) қолданыстағы немесе есепті кезеңде қолданылуы тоқтатылған барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттары бойынша, оның ішінде бухгалтерлік баланстан шығарылған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген, есепті кезеңде өтелген, кешірілген немесе сатылған және барлық шартты міндеттемелер бойынша ұсынылады.
Нысан мақсатында төлем карточкаларына төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты лимит шегінде төлем карточкасын ұстаушыларға берілетін және кредитордың мақұлдауын талап етпейтін қарыздар жатады. Әрбір қарыз алушы сұраған қарыз үшін кредитор белгілейтін ауыспалы лимит шеңберінде төлем карточкаларын ұстаушыларға берілетін қарыздар Нысанда кредиттік желі шеңберінде берілетін қарыздар ретінде жіктеледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін бухгалтерлік баланс деп активтер мен міндеттемелер туралы есеп түсініледі.
Қарыздың (шартты міндеттеменің) кредиттік тарих субъектісімен байланысы қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық жүйесінде субъектіні сәйкестендіргіш бойынша белгіленеді.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есеп алу күніндегі жағдай бойынша жаңартылуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о договоре займа (условного обязательства)" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в теңге (в эквиваленте в теңге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме передаются сведения обо всех взаимоотношениях кредитора с субъектом кредитной истории, сложившихся в силу договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором, и отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сведения представляются по всем договорам займа (условного обязательства), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде, включая списанные с бухгалтерского баланса и (или) переданные в доверительное управление, погашенные, прощенные или проданные в отчетном периоде, и по всем условным обязательствам.
В целях Формы к платежным карточкам относятся займы, выдаваемые держателям платежной карточки в пределах постоянного лимита, установленного договором выпуска платежной карточки, и не требующие одобрения кредитора. Займы, выдаваемые держателям платежных карточек в рамках переменного лимита, устанавливаемого кредитором для каждого запрашиваемого заемщиком займа, классифицируются в Форме как займы, выдаваемые в рамках кредитной линии.
Для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан под бухгалтерским балансом понимается отчет об активах и обязательствах.
Связь займа (условного обязательства) с субъектом кредитной истории в цифровой системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, устанавливается по идентификатору субъекта.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

7. 1-кестенің 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.7, 2.11.1, 2.11.2, 2.14.1, 2.14.2, 2.15.1, 3.1, 3.2, 3.4.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 және 5.2-жолдарында мәндер Деректердің жүйелік тізбесінен таңдалады.
8. 1-кестенің 1-жолының көрсеткіштерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына түрі 1-кестенің 1.1-жолында көрсетілетін әртүрлі рөлдері бар бірнеше кредиттік тарих субъектілерінің сәйкестігіне жол беріледі.
1-кестенің 1.2-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәндерді бір мезгілде көрсетуге жол беріледі.
1-кестенің 1.3-жолында "1" мәні егер қарыз (шартты міндеттеме) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерге берілсе көрсетіледі. Кредиттік тарихтың бір субъектісіне және бір қарыз шартына 1-кестенің 1.3-жолындағы көрсеткіштің бірден аспайтын өзекті мәні сәйкес келеді.
9. 1-кестенің 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2,6, 2,7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 және 2.16-жолдарында бір шартқа біреуден аспайтын жаңартылған мән сәйкес келеді.
10. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында кредитор кредиттік тарих субъектісі мен кредитор арасында жасалған шартты бірдей сәйкестендіретін көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық жүйесінде қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкестендіргіштері қызметін атқарады және шарт туралы мәліметтерді ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Егер кредитордың ішкі құжаттарында кредитордың автоматтандырылған цифрлық жүйелерінде қарызға (шартты міндеттемеге) сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, шарттың нөмірі ретінде кредитордың автоматтандырылған цифрлық жүйесінен сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі. Кредитор өзі жасасқан қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Егер тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша төлем карточкаларын шығару туралы жалпы шарт ресімделетін болса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы жалпы шарттың нөмірі және "/" таңбасы арқылы төлем карточкасының нөмірі көрсетіледі.
Егер кредиттік желі шеңберінде қарыз өтініш негізінде берілетін болса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша кредиттік желі ұсыну (ашу) туралы келісімнің нөмірі және "/" таңбасы арқылы қарыздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Кредиттік желі шеңберінде төлем карточкасын ұстаушыға берілетін қарыздар үшін "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы шарттың нөмірі және "/" таңбасы арқылы қарызды сәйкестендіргіш көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған "керi репо" операцияларының мәмілелері бойынша мәміле сәйкестендіргіші көрсетіледі.
Шарттың күні нақты беру күнінен, шарттың талаптары бойынша өтеу күнінен, міндеттемені нақты тоқтату күнінен кешіктіруге немесе есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.

7. В строках 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.7, 2.11.1, 2.11.2, 2.14.1, 2.14.2, 2.15.1, 3.1, 3.2, 3.4.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 и 5.2 Таблицы 1 значения выбираются из Системного перечня данных.
8. В показателях строки 1 Таблицы 1 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких субъектов кредитной истории с разными ролями, вид которых указывается в строке 1.1 Таблицы 1.
В строке 1.2 Таблицы 1 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.3 Таблицы 1 значение "1" указывается, если заем (условное обязательство) предоставляется индивидуальному предпринимателю, осуществляющему деятельность в виде личного предпринимательства, в целях осуществления предпринимательской деятельности. Одному субъекту кредитной истории и одному договору займа соответствует не более одного актуального значения показателя в строке 1.3 Таблицы 1.
9. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2,6, 2,7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 и 2.16 Таблицы 1 одному договору соответствует не более одного актуального значения.
10. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 кредитор обеспечивает указание показателей, однозначно идентифицирующих договор, заключенный между субъектом кредитной истории и кредитором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора займа (условного обязательства) в цифровой системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора.
Если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение идентификационного номера займу (условному обязательству) в автоматизированных цифровых системах кредитора, в качестве номера договора допускается передача идентификационного номера из автоматизированной цифровой системы кредитора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора займа (условного обязательства).
Если по платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом оформляется общий договор о выпуске платежных карточек, по показателю "номер договора" указывается номер общего договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" номер платежной карточки.
Если выдача займа в рамках кредитной линии осуществляется на основании заявления, по показателю "номер договора" указывается номер соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии и через знак "/" идентификационный номер займа. Для займов, выдаваемых держателю платежной карточки в рамках кредитной линии, по показателю "номер договора" указывается номер договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" идентификатор займа.
По сделкам операций "обратное репо", заключенным автоматическим способом, указывается идентификатор сделки.
Дата договора позднее фактической даты выдачи, даты погашения по условиям договора, фактической даты прекращения обязательства или позднее отчетной даты не допускается.

11. 1-кестенің 2.4-жолы қарыз берілетін кредиттік желіні сәйкестендіруге арналған және кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
Кредитор көрсеткіш мәндерінің тиісті кредиттік желінің нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
12. 1-кестенің 2.7-жолында қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсетілетін кредитордың өңірлік бөлімшесінің (филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету кредитордың бас ұйымының орналасқан жері бойынша немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүзеге асыратын болса, кредитордың бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының анықтамалығын кредитордың өз филиалдары туралы ұсынған мәліметтердің негізінде жүргізеді.
13. 1-кестенің 2.8-жолы қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) мерзімінің аяқталу күнін көрсетуге арналған.
Егер шартта оның қолданылуының аяқталу мерзімі болмаса, көрсеткіш берілмейді.
14. 1-кестенің 2.9-жолы мен 2-кестенің 3-жолында валюта түрі "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйес көрсетіледі.
15. 1-кестенің 2.10-жолы қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта белгіленген валютамен қарыз (шартты міндеттеме) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкаларын, кредиттік желіні, овердрафтты ұстаушыларға берілген қарыздар үшін қарыз (шартты міндеттеме) сомасы ретінде таңдап алынған валютада шарт бойынша кредиттік лимит көрсетіледі.
Шарт валютасындағы қарыз (шартты міндеттеме) сомасы немесе шарт бойынша валюта түрі өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат жаңартылуға жатады.
Шарт валютасындағы қарыз сомасы төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкаларын ұстаушыларға берілген қарыздарды қоспағанда, шарт валютасындағы негізгі борыш қалдығының сомасынан аз болуына рұқсат етілмейді.
16. 1-кестенің 2.11-жолындағы көрсеткіштерде өзгермелі мөлшерлеменің белгіленген спрэдына және өзгермелі индекске бөле отырып, мөлшерлемені көрсету 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған немесе өзгерістер енгізілетін, сыйақының өзгермелі мөлшерлемесі белгіленген барлық қарыз шарттары үшін міндетті болып табылады.
Өзгермелі индекстер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, кредиторлар анықтамалықтағы тиісті ақпаратты дербес жаңартады.
17. 1-кестенің 2.13-жолында қарыз (шартты міндеттеме) бойынша қамтамасыз ету болмаған кезде "1" мәні көрсетіледі, бар болса "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш қамтамасыз етуі жоқ барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін толтыруға міндетті болып табылады.

11. Строка 2.4 Таблицы 1 предназначена для идентификации кредитной линии, в рамках которой предоставляется заем, и является обязательной для заполнения для всех займов, выданных в рамках кредитной линии.
Кредитор обеспечивает идентичность значений показателя номеру и дате соответствующей кредитной линии.
12. В строке 2.7 Таблицы 1 указывается бизнес-идентификационный номер регионального подразделения (филиала) кредитора, в котором обслуживается заем (условное обязательство). Если обслуживание займа (условного обязательства) осуществляется по месту нахождения головной организации кредитора или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается бизнес-идентификационный номер кредитора.
Справочник филиалов ведется Национальным Банком Республики Казахстан на основании представленных кредитором сведений о своих филиалах.
13. Строка 2.8 Таблицы 1 предназначена для отражения даты окончания срока займа (условного обязательства), указанного в договоре с учетом дополнительных соглашений.
Если в договоре отсутствует срок окончания его действия, показатель не передается.
14. В строке 2.9 Таблицы 1 и строке 3 Таблицы 2 вид валюты указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
15. Строка 2.10 Таблицы 1 предназначена для отражения суммы займа (условного обязательства) в валюте, установленной договором, с учетом дополнительных соглашений.
Для займов, выданных держателям платежных карточек, кредитной линии, овердрафта в качестве суммы займа (условного обязательства) указывается кредитный лимит по договору в выбранной валюте.
При изменении суммы займа (условного обязательства) в валюте договора или вида валюты по договору соответствующая информация подлежит актуализации.
Сумма займа в валюте договора меньше суммы остатка основного долга в валюте договора не допускается, за исключением займов, выданных держателям платежных карточек с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки.
16. В показателях строки 2.11 Таблицы 1 отражение ставки в разбивке на фиксированный спред плавающей ставки и плавающий индекс является обязательным для всех договоров займа, в которых установлена плавающая ставка вознаграждения, заключенных или в которые вносятся изменения после 1 июля 2019 года.
Справочник плавающих индексов ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
17. В строке 2.13 Таблицы 1 при отсутствии обеспечения по займу (условному обязательству) указывается значение "1", в случае наличия указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов (условных обязательств), по которым отсутствует обеспечение.

18. 1-кестенің 2.14-жолы қарыздың нысаналы мақсатын көрсетуге және қарыз сомасын кредиттеу мақсаты бойынша бөлуге арналған. "Кредиттеу мақсаты", "кредиттеу объектісі" және "қарыз сомасынан үлесі" көрсеткіштері қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартқа сәйкес көрсетіледі және жаңартылады.
Қарыздың нысаналы мақсаты "кредиттеу мақсаты" және "кредиттеу объектісі" көрсеткіштерінің мәндерін аралас қолдану арқылы айқындалады.
Қарыз сомасын мақсаттар бойынша бөлуді көрсететін бір қарыз бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (бір жүз пайызға) тең болады.
1-кестенің 2.14-жолының көрсеткіштері "кері репо" операциялары мен кредиттік желілер болып табылмайтын шартты міндеттемелер үшін берілмейді.
19. 1-кестенің 2.15-жолы қарыз қаржыландырылатын немесе қарыз бойынша талап ету құқықтарын иеленген қаражат көздерін көрсетуге және қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуге арналған.
Қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуді көрсететін бір шарт бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (бір жүз пайызға) тең болады.
Көрсеткіштер барлық қарыздар бойынша толтыруға міндетті болып табылады.
20. 1-кестенің 2.16-жолында кредиттік тарих субъектісінде валюталық түсім және (немесе) хеджирлеу құралдары болған жағдайда "1" мәні көрсетіледі, болмаған жағдайда "0" көрсетіледі.
Көрсеткіш шарт валютасы теңге болып табылатын қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін және "кері репо" операциялары үшін берілмейді.
21. 1-кестенің 3-жолының көрсеткіштері талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (сатылған) немесе үшінші тұлғадан қабылданған (сатып алынған) қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Көрсеткіштер талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
22. 1-кестенің 4-жолының көрсеткіштері жаңа қарыз шарты шеңберінде берілген қаражат есебінен қайта қаржыландырылған қарыз шартын сәйкестендіруге арналған және қайта қаржыландырылған қарыз бойынша міндеттемелері орындалған алдыңғы қарыз алушының және алдыңғы кредитордың сәйкестендіргіштерін көрсетуді қамтиды.
Кредитор 1-кестенің 4-жолы бойынша берілген мәліметтердің қайта қаржыландыру операциялары жүзеге асырылғанға дейін берілген қайта қаржыландыру объектісі болып табылатын қарыз туралы сәйкестендіру мәліметтерімен сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
Бір қарыз шартына 4-жол бойынша бірнеше жаңартылған мәндердің сәйкес келуіне рұқсат етіледі.
1-кестенің 4.1 және 4.2-жолдары басқа қарызды қайта қаржыландыру мақсаты үшін берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады. 1-кестенің 4.3 және 4.4-жолдары кредитор ішкі қайта қаржыландыру мақсаты үшін берген қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

18. Строка 2.14 Таблицы 1 предназначена для отражения целевого назначения займа и распределения суммы займа по целям кредитования. Показатели "цель кредитования", "объект кредитования" и "доля от суммы займа" отражаются и обновляются в соответствии с договором с учетом дополнительных соглашений.
Целевое назначение займа определяется посредством комбинирования значений показателей "цель кредитования" и "объект кредитования".
Совокупная сумма долей по одному займу, отражающих распределение суммы займа по целям, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели строки 2.14 Таблицы 1 не предоставляются для операций "обратное репо" и условных обязательств, не являющихся кредитными линиями.
19. Строка 2.15 Таблицы 1 предназначена для отражения источников средств, за счет которых финансируется заем или приобретены права требования по займу, и распределения суммы займа по источникам финансирования.
Совокупная сумма долей по одному договору, отражающих распределение суммы займа по источникам финансирования, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения по всем займам.
20. В строке 2.16 Таблицы 1 при наличии валютной выручки и (или) инструментов хеджирования у субъекта кредитной истории указывается значение "1", в случае отсутствия указывается "0".
Показатель не предоставляется для займов (условных обязательств), по которым валютой договора является теңге, и для операций "обратное репо".
21. Показатели строки 3 Таблицы 1 предназначены для идентификации займов, права требования по которым переданы (проданы) третьему лицу или приняты (куплены) у третьего лица.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены).
22. Показатели строки 4 Таблицы 1 предназначены для идентификации договора займа, рефинансированного за счет средств, выданных в рамках нового договора займа, и включают указание идентификаторов предыдущего заемщика и предыдущего кредитора, перед которым исполнены обязательства по рефинансированному займу.
Кредитором обеспечивается идентичность предоставленных по строке 4 Таблицы 1 сведений идентификационным сведениям о займе, являющемся объектом рефинансирования, которые были переданы до осуществления операции его рефинансирования.
Одному договору займа допускается соответствие нескольких актуальных значений по строке 4.
Строки 4.1 и 4.2 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения для всех займов, предоставленных для целей рефинансирования другого займа. Строки 4.3 и 4.4 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения для займов, предоставленных кредитором для целей внутреннего рефинансирования.

23. 1-кестенің 5-жолының көрсеткіштері шарт бойынша талап ету құқықтарын беруді (сатуды) қоспағанда, қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша тараптардың міндеттемелері толық тоқтатылуын көрсетуге арналған.
1-кестенің 5.3-жолында шарт бойынша міндеттеме тоқтатылған күн көрсетіледі. Міндеттемені нақты тоқтату күні шарт күнінен ерте және есепті күннен кеш көрсетуге рұқсат етілмейді.
Кредитордың борышты кешіруіне байланысты міндеттеме толығымен тоқтатылған барлық қарыздар үшін "кредитордың шешім қабылдаған уәкілетті органы" көрсеткіші міндетті болып табылады.
1-кестенің 5.1 және 5.3-жолдарындағы көрсеткіштер міндеттеме толығымен тоқтатылған барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады және талап ету құқығы кері сатып алу талабымен берілген (сатылған) қарыздар үшін көрсетілмейді.
24. 1-кестенің 6-жолында және 2-кестенің 5-жолында қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы және қарызды өтеу кестесі туралы тиісті мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күндер көрсетіледі.
25. 2-кестенің көрсеткіштері тиісті төлемдері бар қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта белгіленген қарызды өтеу кестесі бойынша мәліметтерді беруге арналған және тиісті шарттарда өтеу кестесі белгіленген барлық қарыздарға толтыру үшін міндетті.
Өтеу мерзімділігі өзгеруіне немесе өтеу кестесі бойынша басқа да өзгерістерге әкеп соғатын шарттың талаптары өзгерген кезде жаңа талаптар ескеріле отырып, жаңа өтеу кестесі көрсетіледі.
Жасалған күні бірдей белгілі бір шарт бойынша бірнеше өтеу кестесін көрсетуге рұқсат етілмейді.
26. 2-кестенің 1-жолы өтеу кестесі берілетін қарыз шартын сәйкестендіруге арналған. "Шарттың нөмірі" және "шарттың күні" көрсеткіштері өтеу кестесінің ол бөлігі болып табылатын қарыз шартымен байланысын қамтамасыз етеді.
27. 2-кестенің 2-жолында шарт бойынша өтеу кестесін жасау күні көрсетіледі, өтеу кестесі өзгертілген кезде жаңа кестенің жасалған күні көрсетіледі.
28. 2-кестенің 4-жолында төлем күндері бойынша жасау күніне өтеу кестесі бойынша алдағы барлық төлемдер көрсетіледі. Бір өтеу кестесі бойынша бірнеше төлемдерді көрсетуге рұқсат етіледі.
2-кестенің 4.2.1 және 4.2.2-жолдарында кесте бойынша төлем сомасын құрайтын негізгі борыш пен сыйақы сомасы көрсетіледі.
2-кестенің 4.3-жолында негізгі борыш бойынша кезекті төлем сомасын шегергенде негізгі борыш бойынша берешек қалдықтары көрсетіледі.
Төлемдер сомасы, негізгі борыш бойынша берешек қалдықтары қосымша келісімдер ескеріле отырып, шарт валютасында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
67-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері филиалдарының,
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен шартты
міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қамтамасыз ету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_P1
Кезеңділігі: қамтамасыз ету туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" "_______________" жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қамтамасыз ету туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қамтамасыз ету туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кепіл шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
кепіл шартының нөмірі
1.2
кепіл шартының күні
2
Кепіл шартын тоқтату:
2.1
кепіл шартын нақты тоқтату күні
2.2
кепіл шартын тоқтату негізі
3
Кепіл беруші (кепілдік беруші, кепілгер, сақтандырушы) туралы мәліметтер:
3.1
субъект түрі (заңды немесе жеке тұлға)
3.2
атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
3.3
кепіл берушінің (кепілдік берушінің, кепілгердің, сақтандырушының) сәйкестендіру деректері:

23. Показатели строки 5 Таблицы 1 предназначены для отражения полного прекращения обязательства сторон по договору займа (условного обязательства), не включая передачу (продажу) прав требования по нему.
В строке 5.3 Таблицы 1 указывается дата, с которой прекращено обязательство по договору. Фактическая дата прекращения обязательства ранее даты договора и позднее отчетной даты не допускается.
Показатель "уполномоченный орган кредитора, принявший решение" является обязательным для всех займов, по которым обязательство прекращено полностью в связи с прощением долга кредитором.
Показатели в строках 5.1 и 5.3 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения по всем займам (условным обязательствам), по которым обязательство прекращено полностью, и не указываются для займов, по которым право требования передано (продано) с условием обратного выкупа.
24. В строке 6 Таблицы 1 и в строке 5 Таблицы 2 отражаются даты, по состоянию на которые учтены соответствующие сведения о договоре займа (условного обязательства) и о графике погашения займа.
25. Показатели Таблицы 2 предназначены для передачи сведений по графику погашения займа, установленного договором с учетом дополнительных соглашений, с соответствующими платежами и обязательны для заполнения для всех займов, по которым соответствующими договорами установлен график погашения.
При изменении условий договора, влекущих изменение периодичности погашения или прочих изменений по графику погашения, указывается новый график погашения с учетом новых условий.
Отражение нескольких графиков погашения по определенному договору с одинаковой датой составления не допускается.
26. Строка 1 Таблицы 2 предназначена для идентификации договора займа, по которому передается график погашения. Показатели "номер договора" и "дата договора" обеспечивают связь графика погашения с договором займа, частью которого он является.
27. В строке 2 Таблицы 2 указывается дата составления графика погашения по договору, при изменении графика погашения указывается дата составления нового графика.
28. В строке 4 Таблицы 2 указываются все предстоящие платежи по графику погашения на дату его составления в разрезе дат платежей. По одному графику погашения допускается отражение нескольких платежей.
В строках 4.2.1 и 4.2.2 Таблицы 2 указываются суммы основного долга и вознаграждения, составляющие сумму платежа по графику.
В строке 4.3 Таблицы 2 указываются остатки задолженности по основному долгу за вычетом суммы очередного платежа по основному долгу.
Суммы платежей, остатки задолженности по основному долгу указываются в валюте договора с учетом дополнительных соглашений.
Приложение 85
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об обеспечении
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_P1
Периодичность: по мере изменения или получения данных об обеспечении
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных об обеспечении
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет об обеспечении
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору о залоге:
1.1
номер договора о залоге
1.2
дата договора о залоге
2
Прекращение договора о залоге:
2.1
фактическая дата прекращения договора о залоге
2.2
основание прекращения договора о залоге
3
Сведения о залогодателе (гаранте, поручителе, страховщике):
3.1
тип субъекта (юридическое или физическое лицо)
3.2
наименование (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
3.3
идентификационные данные залогодателя (гаранта, поручителя, страховщика):

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қамтамасыз ету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі.
Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі.
5. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда кепіл, кепілдік және кепілгерлік туралы шарт, сақтандыру шарты негізінде қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша кредитор қабылдаған қамтамасыз ету немесе болашақта түсетін ақша түріндегі қамтамасыз етуді қосқанда, басқа да қамтамасыз ету туралы мәліметтер беріледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) кепілмен, кепілдікпен немесе кепілгерлікпен және Деректердің жүйелік тізбесінде көзделген қамтамасыз етудің өзге түрлерімен қамтамасыз етілмесе, онда Нысан бойынша мәліметтер берілмейді.
Егер қарыз бойынша кепіл туралы жеке шарт жасалмаған, бірақ қарыз шартында кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) міндеттемелерді орындамаған кезде кепіл мүлкін өндіріп алу құқығы көзделген болса, кепіл туралы шарт ретінде тиісті қарыз шарты көрсетіледі.
Қаржы лизингі бойынша қамтамасыз ету ретінде лизинг мәні көрсетіледі.
Кепіл туралы шарт тиісті кепіл мүлкі (кепілдік немесе кепілгерлік немесе басқа да мүлік) қамтамасыз ету болатын барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттарымен сәйкестендіргіштер арқылы байланысады. Әрбір кепіл туралы шарттың қарыз (шартты міндеттеме) шартымен байланысы жеке-жеке көрсетіледі.
Егер кепіл туралы шарт тоқтатылса, онда тиісті есепке алу күні ол қамтамасыз еткен қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша 2-кестеде бөлінген үлестің нөлденуі көрсетіледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) шарты тоқтатылса, онда тиісті есепке алу күніне 2-кестеде көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) бойынша бөлінген үлестің нөлденуі көрсетіледі.
2-кестеде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына кепіл туралы бірнеше шарттың сәйкес келуіне рұқсат етіледі, бір кепіл туралы шартқа бірнеше қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкес келуіне рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген кезде, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті күнгі жағдай бойынша жаңартылуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об обеспечении" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в теңге (в эквиваленте в теңге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (далее – Системный перечень данных).
Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" –- день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме передаются сведения об обеспечении, принятом кредитором по займам (условным обязательствам) на основании договора о залоге, гарантии и поручительства, договора страхования, или прочем обеспечении, включая обеспечение в виде денег, поступающих в будущем.
Если заем (условное обязательство) не обеспечен залогом, гарантией или поручительством, и иными видами обеспечения, предусмотренными Системным перечнем данных, то сведения по Форме не передаются.
Если по займу отдельный договор о залоге не заключен, но договором займа предусмотрено право обращения взыскания на залоговое имущество при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обязательств, в качестве договора о залоге указывается соответствующий договор займа.
По финансовому лизингу в качестве обеспечения указывается предмет лизинга.
Договор о залоге связывается посредством идентификаторов со всеми договорами займа (условного обязательства), по которым соответствующее залоговое имущество (гарантия или поручительство, или прочее имущество) выступает обеспечением. Связь каждого договора о залоге с договором займа (условного обязательства) указывается отдельно.
Если договор о залоге прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 2 по обеспеченным им займам (условным обязательствам) указывается обнуление распределенной доли.
Если договор займа (условного обязательства) прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 2 по указанному займу (условному обязательству) указывается обнуление распределенной доли.
В Таблице 2 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких договоров о залоге, одному договору о залоге допускается соответствие нескольких договоров займа (условного обязательства).
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

7. 1-кестенің 1.1 және 1.2-жолдарында кепіл, кепілдік және кепілгерлік туралы шарттың немесе басқа да қамтамасыз ету шартының нөмірі және күні көрсетіледі, оның негізінде кредитордың (кепіл ұстаушының) кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) қарыз (шартты міндеттеме) бойынша кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған кезде кепіл мүлкінің құнынан қанағаттандыру алуға, шартқа сәйкес кепілдік берушіге немесе кепілгерге немесе басқа да тұлғаға орындалмаған міндеттеме бойынша талап қоюға құқығы болады.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған цифрлық жүйесіндегі кепіл немесе басқа да қамтамасыз ету шартының сәйкестендіргіштері болады және шарт туралы мәліметті ұсынған кредитор үшін бірегей болады және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейді. Кредитор өзі жасасқан кепіл немесе басқа да қамтамасыз ету шартының нөмірімен және күнімен бірдей көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Егер бір кепіл туралы шарт шеңберінде қамтамасыз етудің бірнеше түрі көзделген болса, осы қамтамасыз ету түрлерінің әрқайсысы осы шарттың нөмірімен және күнімен көрсетіледі.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында егер кредитордың iшкi құжаттарында кепіл туралы шартқа автоматтандырылған жүйелерде басқа сәйкестендіру нөмірін беру көзделген болса, онда кепіл туралы шарттың нөмірі ретінде шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін осы сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі.
8. 1-кестенің 2-жолында кепіл туралы шарттың қолданылу мерзімінің нақты аяқталу күні және кепілді тоқтату негізі көрсетіледі.
Кепіл туралы шартты нақты тоқтату күні кепіл туралы шарт күнінен ерте және есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.
9. 1-кестенің 4.1-жолы шартта көзделген қамтамасыз етуді Деректердің жүйелік тізбесіне сәйкес түрлері бойынша жіктеуге арналған.
10. 1-кестенің 4.2-жолы шарт бойынша валюта түрін көрсетуге арналған және ол "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
11. 1-кестенің 4.3-жолы кредитордың кепіл саясатына сәйкес есептелген қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
1-кестенің 4.4-жолы есепті күнгі соңғы бағалауға (қайта бағалауға) қарай өзге түзетулердің дисконттарын қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
1-кестенің 4.5-жолы қамтамасыз ету құны ескерілетін шоттың нөмірін көрсетуге арналған.
Кепіл және нарықтық құны кепіл туралы шарт шеңберінде әрбір қамтамасыз ету бойынша жеке көрсетіледі.

7. В строках 1.1 и 1.2 Таблицы 1 отражаются номер и дата договора о залоге, гарантии и поручительства или прочего обеспечения, на основании которого кредитор (залогодержатель) имеет право при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обеспеченного залогом обязательства по займу (условному обязательству) получить удовлетворение из стоимости залогового имущества, предъявить требование по неисполненному обязательству к гаранту или поручителю, или прочему лицу в соответствии с договором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора залога или прочего обеспечения в цифровой системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора залога или прочего обеспечения.
Если в рамках одного договора о залоге предусмотрено несколько видов обеспечения, каждый из этих видов обеспечения указывается с номером и датой данного договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение договору о залоге другого идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора о залоге допускается передача данного идентификационного номера, являющегося неизменным в течение периода действия договора.
8. В строке 2 Таблицы 1 указываются фактическая дата окончания срока действия договора о залоге и основание прекращения залога.
Фактическая дата прекращения договора о залоге ранее даты договора о залоге и позднее отчетной даты не допускается.
9. Строка 4.1 Таблицы 1 предназначена для классификации обеспечения, предусмотренного договором, по видам в соответствии с Системным перечнем данных.
10. Строка 4.2 Таблицы 1 предназначена для отражения вида валюты по договору и указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
11. Строка 4.3 Таблицы 1 предназначена для отражения стоимости обеспечения, рассчитанной в соответствии с залоговой политикой кредитора.
Строка 4.4 Таблицы 1 предназначена для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов иных корректировок, исходя из последней на отчетную дату оценки (переоценки).
Строка 4.5 Таблицы 1 предназначена для отражения номера счета, на котором учитывается стоимость обеспечения.
Залоговая и рыночная стоимости указываются отдельно по каждому обеспечению в рамках договора о залоге.

12. 1-кестенің 4.6-жолы кепіл туралы шартқа сәйкес қамтамасыз етуге қабылданған жылжымалы мүліктің тіркелген жерін және жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсетуге арналған және жылжымалы және жылжымайтын мүлік болып табылатын қамтамасыз етудің барлық түрлері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 1-кестенің 4.7-жолында жылжымайтын мүлік объектісі үшін кадастрлық нөмір, көлік құралдары үшін – көлік құралының бірегей коды (бар болса), жеке негізде бағаланатын кепіл мүлкінің басқа объектілері үшін – объектіні нақты сәйкестендіретін бірегей нөмір көрсетіледі, қамтамасыз етудің өзге түрлері үшін көрсеткіш берілмейді.
14. 1-кестенің 5-жолы және 2-кестенің 4-жолы қамтамасыз ету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
15. 2-кестенің 1-жолында тиісті кепіл туралы шарт қамтамасыз ету болатын қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
2-кестенің 2-жолында тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша қамтамасыз ету болатын кепіл туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кредитор Нысандағы қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
16. 2-кестенің 3.1-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепілдің бір бөлігі құнының осы қарыз бойынша берешекке (шартты міндеттеменің қалдығына) қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен өтеу үлесін көрсетуге арналған.
2-кестенің 3.2-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл құнының бір бөлігінің осы кепілдің жиынтық құнына қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) өтеуге келетін кепіл үлесін көрсетуге арналған.
Кепіл құны ретінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есепте көрсетілетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны пайдаланылады.
Қарыз бойынша берешек ретінде оған қарсы қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегерілгенге дейін қарыздың баланстық құны пайдаланылады, шартты міндеттемелер бойынша баланстан тыс шоттарда есепке алынатын шартты міндеттеменің қалдығы пайдаланылады.
Қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен өтеудің бөлінген үлесін және қарызды (шартты міндеттемені) өтеуге келетін кепілдің бөлінген үлесін есептеу резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде жүргізіледі.

12. Строка 4.6 Таблицы 1 предназначена для отражения места регистрации движимого имущества и местонахождения недвижимого имущества, принятых в обеспечение в соответствии с договором о залоге, и является обязательной для заполнения для всех видов обеспечения, являющегося движимым и недвижимым имуществом.
13. В строке 4.7 Таблицы 1 для объекта недвижимости указывается кадастровый номер, для транспортных средств - уникальный код транспортного средства (при наличии), для других объектов залогового имущества, оцениваемого на индивидуальной основе – уникальный номер, однозначно идентифицирующий объект, для иных видов обеспечения показатель не передается.
14. Строка 5 Таблицы 1 и строка 4 Таблицы 2 предназначены для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обеспечении.
15. В строке 1 Таблицы 2 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому соответствующий договор о залоге выступает обеспечением.
В строке 2 Таблицы 2 указываются номер и дата договора о залоге, выступающего обеспечением по соответствующему договору займа (условного обязательства).
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в Отчете о договоре займа (условного обязательства) согласно приложению 2 к Правилам.
16. Строка 3.1 Таблицы 2 предназначена для отражения доли покрытия займа (условного обязательства) залогом, определенной как отношение стоимости части соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к задолженности по этому займу (остатку условного обязательства).
Строка 3.2 Таблицы 2 предназначена для отражения доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), определенной как отношение части стоимости соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к совокупной стоимости этого залога.
В качестве стоимости залога используется стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), отражаемая в Отчете о провизиях и оценке рисков согласно приложению 5 к Правилам.
В качестве задолженности по займу используется балансовая стоимость займа до вычета сформированных против него резервов (провизий), по условным обязательствам используется остаток условного обязательства, учитываемый на внебалансовых счетах.
Расчет распределенной доли покрытия займа (условного обязательства) залогом и распределенной доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), проводится при расчете резервов (провизий).

2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
68-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_CS1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
шарт нөмірі
1.2
шарт күні
2
Ағымдағы талаптар мен есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы ақпарат:
2.1
Есепті кезеңде есептелді (теңгемен, шарт валютасымен):

Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.
Приложение 86
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности
по займам и условным
обязательствам
банками второго уровня,
филиалами
банков-нерезидентов
Республики
Казахстан, акционерным
обществом
"Банк Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими
отдельные виды банковских
операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об обслуживании займа (условного обязательства)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_CS1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору займа (условного обязательства):
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Информация о текущих требованиях и движении средств за отчетный период:
2.1
Начислено за отчетный период (в теңге, в валюте договора):

2.18.2
сыйақы бойынша
2.19
Берешек кешірілген күн:
2.19.1
негізгі борыш бойынша
2.19.2
сыйақы бойынша
3
Есепті кезеңде қайта құрылымдау:
3.1
қайта құрылымдау белгісі
3.2
қайта құрылымдауды жүргізу күні
4
Есепке алу күні
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қарызға (шартты міндеттемеге)
қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" (индексі – CR_CS1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауында құнын басқа валютада көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін көп дегенде төрт таңбаны көрсете отырып, сан форматында көрсетіледі.
Шетел валютасындағы қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша беру, есептеу сомасы, есепті күндегі берешек қалдығы шетел валютасымен және теңгемен баламада көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (бұдан әрі – Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі. Күнді уақытсыз көрсету көзделген жағдайларда уақыт көрсетілген күннің 0 сағаты 00 минуты 00 секунды ретінде қабылданады.

2.18.2
по вознаграждению
2.19
Дата прощения задолженности:
2.19.1
по основному долгу
2.19.2
по вознаграждению
3
Реструктуризация в отчетном периоде:
3.1
признак реструктуризации
3.2
дата проведения реструктуризации
4
Учетная дата
Наименование________________________________________________
Адрес_______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора
административных данных на
безвозмездной
основе, "Отчет об
обслуживании займа
(условного обязательства)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)" (индекс – CR_CS1, периодичность – ежемесячно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в теңге (в эквиваленте в теңге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
По займам (условным обязательствам) в иностранной валюте суммы выдачи, начисления, остатки задолженности на отчетную дату указываются в иностранной валюте и в эквиваленте в теңге.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (Системный перечень данных). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год. В случаях, предусматривающих отражение даты без времени, время принимается как 0 часов 00 минут 00 секунд указанной даты.

5. Көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын Түсіндірмеде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Нысанның көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы, қарыз шарттары бойынша міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің өзгерістері және ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер беріледі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы үшін бухгалтерлік баланс деп активтер мен міндеттемелер туралы есеп түсініледі.
Нысанның көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланысты болады және есепті күні жаңартылуы тиіс.
Кредитор Нысандағы қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
7. 2.2 және 2.3-жолдар есепті кезеңде берілген қарыздың немесе шартты міндеттеме бойынша пайдаланылған лимиттің сомасын және оны беру (пайдалану) күнін көрсетуге арналған.
Егер есепті кезеңде қарыз бөліп-бөліп берілген болса, қарыз бөліктері сомасының және қарыздың тиісті бөлігін нақты беру күнінің массиві көрсетіледі.
Нақты беру күні есепті кезеңнің басталу күнінен ертерек және міндеттеме тоқтатылуының нақты күнінен немесе есепті кезеңнің аяқталу күнінен кеш болуына жол берілмейді.
Қарыз беру кредитордың бөлімшесіне бармай жүзеге асырылатын, берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша 2.2-жолда берілген қарыз сомасы бөліктерге бөлінбей бір сомамен көрсетіледі, 2.3-жол толтырылмайды.
8. 2.4-жолда қарыз алушының осы қарыз бойынша негізгі борыш, сыйақы, айыппұлдар мен өсімпұлдар, қарыз бойынша комиссиялар кіретін барлық міндеттемелерін өтеу есебіне қарыз алушы есепті кезең ішінде нақты енгізген ақшалай қаражатының сомасы көрсетіледі.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
9. 2.5 және 2.6-жолдар қарыз бойынша мерзімі өтпеген, мерзімі өткен негізгі борыш қалдықтарының сомаcын және сома есепке алынатын шот нөмірін, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша негізгі борыштың есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомаcын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін негізгі борыш бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары үшін лимиттің игерілген бөлігі осы көрсеткіш бойынша көрсетіледі, төлем карточкасы бойынша қаражаттың артық жұмсалуын көрсету үшін қосымша жол көзделген.
"Негізгі борыш қалдығы (теңгемен, шарт валютасымен)" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме передаются сведения о движении средств за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств по договорам займов и условных обязательств.
Для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан под бухгалтерским балансом понимается отчет об активах и обязательствах.
Сведения по показателям Формы привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в Отчете о договоре займа (условного обязательства) согласно приложению 2 к Правилам.
7. Строки 2.2 и 2.3 предназначены для отражения выданной в отчетном периоде суммы займа или использованного лимита по условному обязательству и даты ее выдачи (использования).
Если в отчетном периоде выдача займа осуществлялась частями, указывается массив сумм частей займа и фактической даты выдачи соответствующей части займа.
Фактическая дата выдачи ранее даты начала отчетного периода и позднее фактической даты прекращения обязательства или даты окончания отчетного периода является недопустимой.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам, по которым выдача займа осуществляется без обращения в отделение кредитора, в строке 2.2 выданные суммы займа указываются одной суммой без разбивки на части, строка 2.3 не заполняется.
8. В строке 2.4 указывается сумма фактически поступивших денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включая основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам указывается валовая сумма поступлений за отчетный период.
9. Строки 2.5 и 2.6 предназначены для отражения сумм непросроченного, просроченного остатков основного долга по займу и номера счета, на котором учитываются суммы, сумм списанного или прощенного остатков основного долга по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по основному долгу за весь период действия договора.
Для платежных карточек с предоставленным кредитным лимитом освоенная часть лимита указывается по данному показателю, для отражения перерасхода средств по платежной карточке предусмотрено дополнительное поле.
По показателю "Остаток основного долга (в теңге, в валюте договора)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.

10. 2.7 және 2.8-жолдар қарыз бойынша есептелген сыйақының өтелмеген, мерзімі өткен қалдықтарының сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген сыйақының есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген сыйақы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Есептелген сыйақының қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
11. 2.9 және 2.10-жолдар есепті күнгі жағдай бойынша шартты міндеттеме сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі шотта қалдық болған жағдайда, екінші қалдық тиісті шот нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
Шартты міндеттеме қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық шартты міндеттемелер үшін толтыруға міндетті болып табылады.
12. 2.11-жол өтелмеген қалдық сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген тұрақсыздық айыбы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
"Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығы" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 2.12, 2.13, 2.14 және 2.15-жолдар оң (теріс) түзету, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі әртүрлі шот нөмірлерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасы болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
14. 2.16-жолда негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күндері "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: негізгі қарыз бойынша" және "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: сыйақы бойынша" деген жолдарда бөлек көрсетіледі.
Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні ретінде шартта белгіленген негізгі қарыз және (немесе) сыйақы бойынша кезекті өтелмеген төлемді өтеу мерзімі бұзылған күн көрсетіледі.
Негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешек қалдығы болмаған жағдайда, негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні көрсетілмейді.
Көрсеткіш есепті күнге негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешектің қалдығы бар барлық қарыздар үшін толтыру міндетті болып табылады.

10. Строки 2.7 и 2.8 предназначены для отражения сумм непогашенного, просроченного остатков начисленного вознаграждения по займу, сумм списанного или прощенного остатков начисленного вознаграждения по займу по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленному вознаграждению за весь период действия договора.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку начисленного вознаграждения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
11. Строки 2.9 и 2.10 предназначены для отражения суммы условного обязательства по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии остатков на двух счетах, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку условного обязательства.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех условных обязательств.
12. Строка 2.11 предназначена для отражения суммы непогашенного остатка, сумм списанного или прощенного остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленной неустойке за весь период действия договора.
По показателю "Остаток начисленной неустойки (штрафа, пени)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
13. Строки 2.12, 2.13, 2.14 и 2.15 предназначены для отражения сумм положительной (отрицательной) корректировки, дисконта (премии) по займу (условному обязательству) по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии сумм дисконта (премии) по одному займу (условному обязательству) на двух разных номерах счетов, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
14. В строке 2.16 даты вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и вознаграждению указываются отдельно в полях "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по основному долгу" и "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по вознаграждению".
В качестве даты вынесения на счет просроченной задолженности указывается дата, с которой нарушается установленный договором срок погашения очередного непогашенного платежа по основному долгу и (или) вознаграждению.
При отсутствии остатка просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящегося на балансе или списанного с баланса, дата вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению не указывается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым на отчетную дату имеется остаток просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящийся на балансе или списанный с баланса.

15. 2.17-жолда негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша есепті кезең ішінде жүргізілген мерзімі өткен берешекті толығымен немесе ішінара өтеу күні көрсетіледі.
16. 2.19-жолда есепті кезең ішінде жүргізілген негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша берешекті толығымен немесе ішінара кешіру күні көрсетіледі.
17. 3-жол жүргізілген күнін көрсете отырып, есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Қайта құрылымдау "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген) сәйкес анықталады. Осы абзац "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.
Егер қарыз жаңа қарыз шартын жасау арқылы қайта құрылымдалған болса, қайта құрылымдау туралы мәліметтер жаңа шартта көрсетіледі.
Егер есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген болса, онда 3.1-жолда "1" мәні көрсетіледі, жүргізілмеген жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
18. 4-жол қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржы нарығына қатысушылардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтыру енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
69-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері филиалдарының,
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен шартты
міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_PRA1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
шарттың нөмірі
1.2
шарттың күні
2
Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер:
2.1
Резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы (теңгемен):

15. В строке 2.17 указывается дата полного или частичного погашения просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
16. В строке 2.19 указывается дата полного или частичного прощения задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
17. Строка 3 предназначена для идентификации займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация, с отражением даты их проведения.
Реструктуризация определяется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
Если заем был реструктурирован путем заключения нового договора займа, сведения о реструктуризации указываются в новом договоре.
Если в отчетном периоде проводилась реструктуризация, то в строке 3.1 указывается значение "1", в случае, если не проводилась, указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация.
18. Строка 4 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обслуживании займа (условного обязательства).
Приложение 87
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнение по вопросам
представления отчетности
участниками финансового рынка
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
и организациями,
осуществляющими отдельные
виды
банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о провизиях и оценке рисков
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_PRA1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о провизиях и оценке рисков по займам и условным обязательствам
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору займа (условного обязательства):
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Сведения о провизиях и оценке рисков:
2.1
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) (в теңге):

2.4.3
Тәуелсіз бағалау компаниясы туралы сәйкестендіру мәліметтері:
2.4.3.1
сәйкестендіргіш түрі
2.4.3.2
сәйкестендіру нөмірі
2.4.3.3
атауы (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2.5
Ішкі бағалау туралы мәліметтер:
2.5.1
Кредитордың ішкі бағалауы бойынша нарықтық құны (теңгемен)
2.5.2
Кредитор жүргізген бағалау (қайта бағалау) күні
3
Есепке алу күні
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Провизиялар және тәуекелдерді
бағалау туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп" (индексі – CR_PRA1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін төрт таңбадан аспайтын сан форматында көрсетіледі.
Шетел валютасындағы қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша есепті күнге берілген, есептелген берешек сомасы шетел валютасында және теңгемен баламада көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар деректерді өңдеу үшін пайдаланылатын цифрлық ресурсқа (Деректердің жүйелік тізбесі) сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі.
5. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.

2.4.3
Идентификационные сведения о независимой оценочной компании:
2.4.3.1
вид идентификатора
2.4.3.2
идентификационный номер
2.4.3.3
наименование (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.5
Сведения о внутренней оценке:
2.5.1
Рыночная стоимость по внутренней оценке кредитора (в теңге)
2.5.2
Дата оценки (переоценки), проведенной кредитором
3
Учетная дата
Наименование________________________________________________
Адрес_______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о провизиях и оценке рисков"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о провизиях
и оценке рисков"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о провизиях и оценке рисков" (индекс – CR_PRA1, периодичность – ежемесячно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о провизиях и оценке рисков" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в теңге (в эквиваленте в теңге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
По займам (условным обязательствам) в иностранной валюте суммы выдачи, начисления, остатки задолженности на отчетную дату указываются в иностранной валюте и в эквиваленте в теңге.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с цифровым ресурсом, используемым для обработки данных (Системный перечень данных). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда кредитор жеке, біртекті немесе құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер ретінде жіктеген қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары бойынша бөле отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тәуекелдерді бағалау үшін, қамтамасыз ету бойынша тәуекелдерді бағалау үшін қажетті өлшемдер мен сипаттамалар туралы мәліметтер беріледі.
1 және 2-кестелердің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына және кепіл туралы шарттарға байланысты болады және есепті күні жаңартуға жатады.
Кредитор 1-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін, 2-кестедегі кепіл туралы шарттың нөмірі мен күнінің, қамтамасыз ету түрінің және кепіл мүлкі объектісінің сәйкестендіру нөмірінің Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қамтамасыз ету туралы есепте көрсетілген кепіл туралы шарттың нөмірі мен күніне, қамтамасыз ету түрі мен кепіл мүлкі объектісінің сәйкестендіру нөміріне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
7. 1-кестенің 2.1 және 2.2-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған қарыз (шартты міндеттеме) бойынша резервтер (провизиялар) сомасын және сомасы ескерілетін шот нөмірін көрсетуге арналған.
Төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша кредиттік лимиттің игерілген және игерілмеген бөліктері бойынша резервтердің (провизиялардың) сомаларын көрсету үшін жеке жолдар көзделген.
8. 1-кестенің 2.3-жолында резервтеу мөлшерлемесінің мәні оң болып табылады және 100 (жүз) пайыздан аспайды.
9. 1-кестенің 2.4-жолы портфельдік активтерге жатқызылған қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары үшін толтырылады. 1-кестенің 2.4.1-жолы шартты біртекті активтер портфеліне жатқызған кезде, 1-кестенің 2.4.2-жолы шартты құнсыздану белгілері жоқ жеке активтерге жатқызған кезде толтырылады.
Портфельдер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар дербес жаңартады.
10. 1-кестенің 2.5-жолы барлық сценарийлерді ескере отырып, қаржы активі бойынша бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлемесін пайдалана отырып дисконтталған болашақ ақша ағынының келтірілген құнын көрсетуге арналған.
Көрсеткіш құнсыздану белгілері анықталған жеке ретінде жіктелген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме передаются сведения о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в разрезе договоров займов (условных обязательств), классифицированных кредитором как индивидуальные, однородные или индивидуальные активы без признаков обесценения, о метриках и характеристиках, необходимых для оценки рисков по займам и условным обязательствам, для оценки рисков по обеспечению.
Сведения по показателям Таблиц 1 и 2 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и договорам о залоге и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 1 номеру и дате договора, указанных в Отчете о договоре займа (условного обязательства) согласно приложению 2 к Правилам, соответствие номера и даты договора о залоге, вида обеспечения и идентификационного номера объекта залогового имущества в Таблице 2 номеру и дате договора о залоге, виду обеспечения и идентификационному номера объекта залогового имущества, указанных в Отчете об обеспечении согласно приложению 3 к Правилам.
7. Строки 2.1 и 2.2 Таблицы 1 предназначены для отражения суммы резервов (провизий) по займу (условному обязательству), сформированной по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитывается сумма.
По платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки, для отражения сумм резервов (провизий) по освоенной и неосвоенной частям кредитного лимита предусмотрены отдельные поля.
8. В строке 2.3 Таблицы 1 значение ставки резервирования является положительным и не превышает 100 (сто) процентов.
9. Строка 2.4 Таблицы 1 заполняется для договоров займов (условных обязательств), отнесенных к портфельным активам. Строка 2.4.1 Таблицы 1 заполняется при отнесении договора к портфелю однородных активов, строка 2.4.2 Таблицы 1 – при отнесении договора к индивидуальным активам без признаков обесценения.
Справочник портфелей ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
10. Строка 2.5 Таблицы 1 предназначена для отражения приведенной стоимости будущих денежных потоков, дисконтированных с использованием первоначальной эффективной процентной ставки по финансовому активу с учетом всех сценариев.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, классифицированных как индивидуальные, по которым выявлены признаки обесценения.

11. 1-кестенің 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 және 2.12-жолдарында және 2-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдарында мәндер "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген) сәйкес айқындалады. Осы абзацтың күші "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.
1-кестенің 2.6 және 2.7-жолдарында бірнеше мән көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 2.9 және 2.10-жоларында мәндер оң болып табылады және 100 (жүз) пайыздан аспайды.
Құнсыздану белгілері, кредиттік тәуекелдің ұлғаю белгілері, қарыз алушының ішкі рейтингтері анықтамалықтарын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты кредиторлар дербес жаңартады.
12. 1-кестенің 2.13-жолында мән "Әмбебап банк лицензиясы бар банкі, базалық банк лицензиясы бар банкі, ислам банкі сақтауға міндетті пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 85 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38587 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.
13. 1-кестенің 2.14, 2.15 және 2.17-жолдарында мәндер "Макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 25 тамыздағы № 52 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36722 болып тіркелген) сәйкес айқындалады. Осы абзац "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.
14. 1-кестенің 3-жолы және 2-кестенің 3-жолы провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күндерді көрсетуге арналған.
15. 1-кестенің 2.19-жолы орнықты даму жобаларына жатқызылған қарыздарды сәйкестендіруді қамтамасыз етуге арналған.
Егер қарыз орнықты дамудың бірнеше жобаларына бір мезгілде сәйкес келсе, көрсеткіш бойынша барлық тиісті мәндер көрсетіледі, бірде-бір жобаға сәйкес келмеген жағдайда көрсеткіш берілмейді.

11. В строках 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 и 2.12 Таблицы 1 и строках 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 2 значения показателей определяются в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
В строках 2.6 и 2.7 Таблицы 1 допускается отражение нескольких значений.
В строках 2.9 и 2.10 Таблицы 1 значения являются положительными и не превышают 100 (сто) процентов.
Справочники признаков обесценения, признаков увеличения кредитного риска, внутренних рейтингов заемщика ведутся кредиторами, соответствующая информация в справочниках обновляется кредиторами самостоятельно.
12. В строке 2.13 Таблицы 1 значение определяется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 85 "Об утверждении пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банкам с универсальной банковской лицензией, банкам с базовой банковской лицензией, исламским банкам, их предельных значений и методик расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38587).
13. В строках 2.14, 2.15 и 2.17 Таблицы 1 значения определяются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 52 "Об установлении макропруденциальных нормативов и лимитов, их нормативных значений и методики расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36722). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
14. Строка 3 Таблицы 1 и строка 3 Таблицы 2 предназначены для отражения дат, по состоянию на которую учтены сведения о провизиях и оценке рисков.
15. Строка 2.19 Таблицы 1 предназначена для обеспечения идентификации займов, отнесенных к проектам устойчивого развития.
Если заем одновременно соответствует нескольким проектам устойчивого развития, по показателю указываются все соответствующие значения, в случае несоответствия ни одному проекту показатель не передается.

16. 2-кестенің 2.3-жолы дисконттар мен басқа түзетулерді қолданғанға дейін резервтер (провизиялар) есебіне енгізілетін қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
2-кестенің 2.4.1 және 2.5.1-жолдары бағалауды (қайта бағалауды) есепке алу күніне соңғысын негізге ала отырып, дисконттарды және өзге де түзетулерді қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
Бағалаушылар анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар дербес жаңартады.
1-кестенің 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 және 2.14-жолдарындағы және 2-кестенің 2.1 және 2.2-жолдарындағы көрсеткіштердің мәндері кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болады.

16. Строка 2.3 Таблицы 2 предназначена для отражения стоимости обеспечения, включаемой в расчет резервов (провизий), до применения дисконтов и других корректировок.
Строки 2.4.1 и 2.5.1 Таблицы 2 предназначены для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов и иных корректировок, исходя из последней на учетную дату оценки (переоценки).
Справочник оценщиков ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
В строках 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 и 2.14 Таблицы 1 и строках 2.1 и 2.2 Таблицы 2 значения показателей являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.