"Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 11-1-4/192 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2026 жылғы 30 шілдедегі № 11-1-4/422 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 31 шілдеде № 39468 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 11-1-4/192 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20857 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 179-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Цифрландыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 11-1-4/192 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 июля 2026 года № 11-1-4/422. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2026 года № 39468
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 11-1-4/192 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20857) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 179 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее – Правила), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровизации Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
Е. Кошербаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2026 жылғы 30 шілдедегі
№ 11-1-4/422 бұйрығына
1-қосымша
Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық ) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының шет елдерде мекемелерінің: "Шетелде баланың тууын мемлекеттік тіркеу", "Шетелде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу", "Шетелде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу", "Шетелде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу", "Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру" мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы қағидалардың 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызметтерді Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. "Шетелде баланың тууын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет) көрсету ерекшеліктерін ескере отырып мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасында жазылған.
4. "Шетелде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет) көрсету ерекшеліктерін ескере отырып мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 2-қосымшасында жазылған.
5. "Шетелде некені бұзуды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет) көрсету ерекшеліктерін ескере отырып мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 3-қосымшасында жазылған.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Е. Кошербаев
"Согласован"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 30 июля 2026 года № 11-1-4/422
Правила оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок оказания государственных услуг "Государственная регистрация рождения ребенка за рубежом", "Государственная регистрация заключения брака (супружества) за рубежом", "Государственная регистрация расторжения брака (супружества) за рубежом", "Государственная регистрация смерти за рубежом", "Выдача повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом".
2. Государственные услуги, указанные в пункте 1 настоящих Правил оказываются загранучреждениями Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация рождения ребенка за рубежом" (далее – государственная услуга по регистрации рождения ребенка), включающий сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация заключения брака (супружества) за рубежом" (далее – государственная услуга по регистрации заключения брака), включающий сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении 2 к настоящим Правилам.
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация расторжения брака (супружества) за рубежом" (далее – государственная услуга по регистрации расторжения брака), включающий сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении 3 к настоящим Правилам.

6. "Шетелде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет) көрсету ерекшеліктерін ескере отырып мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 4-қосымшасында жазылған.
7. "Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет) көрсету ерекшеліктерін ескере отырып мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 5-қосымшасында жазылған.
8. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі осы Қағидаларға өзгерістер енгізілген және (немесе) толықтырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартып, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне, "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жолдайды.
2-тарау. "Шетелде баланың тууын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
9. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушіге немесе "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде (қазақстандық үлгідегі неке қию туралы куәлігі бар, ата-анасы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын баланың тууын тіркеу үшін) тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген қажетті құжаттармен қоса көрсетілетін қызметті берушіге ата-аналары немесе басқа да мүдделі адамдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) баланы туған күннен бастап екі айдан кешіктірмей, ал бала өлі туған жағдайда, туу сәтінен бастап бес тәуліктен кешіктірмей береді.
Өтініште баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Кодекстің 63 және 194-баптарындағы талаптарына сәйкес көрсетіледі.
Баланың тууын тіркеу бойынша негіздеме Кодекстің 187-бабының талаптарына сәйкес қабылданады.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші "салыстыру үшін" белгісімен тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жасайды, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде бес жұмыс күнін және портал арқылы өтініш берген кезде үш жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылдану мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін алу күні мен уақытын көрсетумен хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.

6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация смерти за рубежом" (далее – государственная услуга по регистрации смерти), включающий сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении 4 к настоящим Правилам.
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом" (далее – государственная услуга по выдаче повторных свидетельств), включающий сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении 5 к настоящим Правилам.
8. Министерство иностранных дел Республики Казахстан, в течение трех рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в загранучреждения Республики Казахстан, оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация рождения ребенка за рубежом"
9. Родителями или другими заинтересованными лицами (далее – услугополучатель) в срок не позднее двух месяцев со дня рождения, а в случае рождения мертвого ребенка в срок не позднее пяти суток с момента родов заявление о государственной регистрации рождения ребенка подается услугодателю в письменной форме либо на веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) в электронной форме (для регистрации рождения ребенка, родители которого являются гражданами Республики Казахстан, имеющие свидетельство о заключении брака казахстанского образца) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением необходимых документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации рождения ребенка.
В заявлении фамилия, имя и отчество (при его наличии) ребенка указывается в соответствии с требованиями статей 63 и 194 Кодекса.
Основание для регистрации рождения ребенка принимается в соответствии с требованиями статьи 187 Кодекса.
При приеме документов услугодатель воспроизводит копии документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации рождения ребенка с отметкой "для сверки", после чего возвращает оригиналы документов услугополучателю.
Общий срок оказания государственной услуги по регистрации рождения ребенка составляет пять рабочих дней при подаче заявления услугодателю, и три рабочих дня при подаче заявления через портал.
При обращении на портал информация о статусе принятия запроса на оказание государственной услуги по регистрации рождения ребенка, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги по регистрации рождения ребенка направляется в "личный кабинет" услугополучателя.

10. Көрсетілетін қызметті алушымен құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және/немесе құжаттардың жарамдылық мерзімінің өткендігі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Жіберілген кемшіліктер жойылғаннан кейін құжаттар жалпы негіздерде қайта беріледі.
11. Көрсетілетін қызметті алушы тізімде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес қабылдауды және өтініштерді есепке алу журналында тіркеуді жүзеге асырады және өтініш берушіге оны алған күні, қабылдаған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және құжаттар топтамасын қабылдау уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш бланкісінің жыртып алынатын талонын береді.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды ұсынған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және екі жұмыс күні ішінде деректерді азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – АХАЖ ЦЖ) енгізеді. АХАЖ ЦЖ -ға қолжетімділік болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттардың электрондық көшірмелерін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментінің (бұдан әрі – ҚР СІМ КҚД) жауапты қызметкеріне деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізу үшін электрондық пошта арқылы жібереді.
АХАЖ ЦЖ -да мемлекеттік тіркелгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші актілік жазбаны бір данада басып шығарады және туу туралы куәлікті қалыптастырады. Акт жазбасы мұрағатқа ЦЖ АХАЖ арқылы жіберіледі.
Бір жасқа дейінгі баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы тууды ағымдағы тіркеу кітабында (туу туралы әдеттегі акт жазбасы) жүргізіледі. Ал бала бір жасқа толған және одан асқан жағдайда, туу туралы акт жазбасы "қалпына келтірілген" акт жазбасы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Шетелде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтініш портал арқылы түскен кезде көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және келесі жұмыс күні ішінде деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізеді. АХАЖ ЦЖ мемлекеттік тіркелгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде актілік жазбаны бір данада басып шығарады және туу туралы куәлікті қалыптастырады.
Туу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Елтаңбалық бланкілерді беру" журналына (бұдан әрі - шығыс журналы) енгізіліп, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға туу туралы куәлікті немесе тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту жөнінде дәлелді жауап береді.

10. В случае предоставления услугополучателем неполных данных при заполнении заявления и/или подачи неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
После устранения допущенных недостатков документы подаются повторно на общих основаниях.
11. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, услугодатель осуществляет прием и регистрацию заявления в журнале учета заявлений согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и выдает заявителю отрывной талон бланка заявления с отметкой о регистрации с указанием даты его получения, фамилии, имени и отчества (при его наличии) принимавшего лица и времени приема пакета документов.
Услугодатель в течение одного рабочего дня со дня представления документов проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и в течение двух рабочих дней вносит данные в цифровую систему актов гражданского состояния (далее – ЦС ЗАГС). В случае отсутствия доступа в ЦС ЗАГС услугодатель направляет принятые от услугополучателя электронные копии документов ответственному сотруднику Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – ДКС МИД РК) посредством электронной почты для внесения данных в ЦС ЗАГС.
После государственной регистрации в ЦС ЗАГС услугодатель в течение двух рабочих дней распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о рождении. Актовая запись подлежит направлению в архив посредством ЦС ЗАГС.
Актовая запись о государственной регистрации рождения ребенка в возрасте до одного года производится в книге текущей регистрации рождений (обычная актовая запись о рождении). В случае если ребенок достиг одного года и старше, актовая запись о рождении оформляется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам "восстановленной" актовой записи.
При поступлении заявления на государственную регистрацию рождения ребенка за рубежом через портал услугодатель в течение одного рабочего дня проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и в течение следующего рабочего дня вносит данные в ЦС ЗАГС. После государственной регистрации в ЦС ЗАГС услугодатель в течение одного рабочего дня распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о рождении.
Сведения, указанные в свидетельстве о рождении, заносятся в журнал "Выдача гербовых бланков" (далее – расходный журнал), по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, после чего услугодатель выдает услугополучателю свидетельство о рождении, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по регистрации рождения ребенка.

12. Тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту Тууды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
13. Министрлік Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар, сондай-ақ баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының бір данасы және қорытындысы (бар болса) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы орталық аппаратына бір апталық мерзімде мұрағатқа сақтауға жіберіледі.
15. Егер бала туған кезде туған баланың ата-анасы бір-бірімен некеде тұрмаса (ерлі-зайыпты болмаса), көрсетілетін қызметті берушіге баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішпен бір мезгілде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-анасы әке болуды анықтауға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы актілік жазбаға өзгерістер, толықтырулар енгізу туралы бірлескен өтініш береді және оған қоса берілетін құжаттардың дұрыс толтырылуы тексеруге жатады.
Әке болуды анықтау фактісі тиісті өзгерістер, толықтырулар енгізу арқылы тууды мемлекеттік тіркеу туралы актілік жазбада көрсетіледі.
16. АХАЖ ЦЖ-да бір мезгілде тууды мемлекеттік тіркеу және әке болуды анықтауға байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде туу туралы актілік жазбалар әке болуды анықтауға байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізуден кейін бір данада басып шығарылады және АХАЖ ЦЖ-да "белгілер үшін" деген бағанда тиісті ақпарат енгізіледі.
Мұндай жағдайда баланың туу туралы куәлігі әке болуды анықтауға байланысты енгізілген өзгерістер, толықтырулар ескеріле отырып беріледі.
17. Баланың ата-анасының бірлескен өтініші негізінде әке (ана) болуды анықтауға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініштерді өкілдер арқылы қабылдауға жол берілмейді.
3-тарау. "Шетелде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
18. Некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда немесе порталға электрондық нысанда (Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы некені алғашқы тіркеу үшін) некеге тұру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш береді.
Кодекстің 11-бабында көрсетілген адамдар арасында неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) жол берілмейді.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші "салыстыру үшін" белгісімен неке қиюды бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жасайды, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеуді неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы бірлескен өтініш берілгеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін күнтізбелік он бесінші күні жүргізеді.
Егер мерзімнің аяқталуы жұмыс күніне тура келмесе, онда одан кейінгі жұмыс күні мерзімнің аяқталған күні болып есептеледі.
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылдану мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін алу күні мен уақытын көрсетумен хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.

12. Отказ в оказании государственной услуги по регистрации рождения ребенка осуществляется по основаниям, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации рождения ребенка.
13. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах Министерство обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
14. Документы, принятые от услугополучателя, а также один экземпляр актовой записи и заключение о государственной регистрации рождения ребенка (при наличии) направляются на хранение в архив центрального аппарата Государственной корпорации "Правительство для граждан" в недельный срок.
15. Если родители родившегося ребенка на момент рождения ребенка не состоят в браке (супружестве) между собой, одновременно с заявлением о государственной регистрации рождения ребенка услугодателю подается совместное от родителей ребенка заявление о внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, которое подлежит проверке на правильность заполнения и прилагаемых к нему документов.
Факт установления отцовства отражается в актовой записи о государственной регистрации рождения путем внесения соответствующих изменений, дополнений.
16. При одновременной государственной регистрации рождения и внесения изменений, дополнений в связи с установлением отцовства в ЦС ЗАГС распечатывается актовая запись о рождении в одном экземпляре после внесения изменений и дополнений в связи с установлением отцовства с внесением соответствующей информации в графе "для отметок" в ЦС ЗАГС.
Свидетельство о рождении ребенка в таком случае выдается с учетом внесенных изменений, дополнений в связи с установлением отцовства.
17. Принятие заявлений о внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства на основании совместного заявления родителей ребенка через представителей не допускается.
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация заключения брака (супружества) за рубежом"
18. Лица, вступающие в брак (супружество) (далее – услугополучатель), заявление о вступлении в брак (супружество) подают услугодателю в письменной форме либо на портал в электронной форме (для первичной регистрации брака между гражданами Республики Казахстан) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам с приложением необходимых документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации заключения брака.
Не допускается заключение брака (супружества) между лицами, указанными в статье 11 Кодекса.
При приеме документов услугодатель воспроизводит копии документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации заключения брака с отметкой "для сверки", после чего возвращает оригиналы документов услугополучателю.
Государственная регистрация брака (супружества) производится на пятнадцатый календарный день, который исчисляется со следующего рабочего дня после подачи совместного заявления о заключении брака (супружества).
Если окончание срока приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
При обращении на портал информация о статусе принятия запроса на оказание государственной услуги по регистрации заключения брака, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги по регистрации заключения брака направляется в "личный кабинет" услугополучателя.

19. Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті толтыру кезінде мәліметтерді және/немесе құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Жіберілген кемшіліктер жойылғаннан кейін құжаттар жалпы негіздерде қайта беріледі.
20. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдайды және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес өтініштердің есебін жүргізу журналына тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға өтініш бланкісінің жыртып алынатын талонын береді.
Өтінішті қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) ниет білдірген адамдарға оны тіркеу тәртібі мен шарттарын, олардың болашақ ерлі-зайыптылар мен ата-аналар ретіндегі құқықтары мен міндеттерін, өзара келісім бойынша медициналық тексеру жүргізу құқығы туралы, сондай-ақ ерлі-зайыптылардың некедегі (ерлі-зайыптылықта) және ол бұзылған жағдайда мүліктік құқықтары мен міндеттерін айқындайтын неке шартын жасасу құқығы туралы түсіндіреді.
Некеге тұруға (ерлі-зайыпты болуға) ниет білдірген адамдардың келісімі бойынша көрсетілетін қызметті беруші күнтізбелік он бес күн өткеннен кейін некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу уақытын (күнін және уақытын) белгілейді, бұл туралы өтініште белгі қойылады.
Неке жасына толмаған адамдардың некесін қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу кезінде некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірушілер және олардың ата-аналары не қамқоршылары неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажеттілігін туындататын себептерді көрсете отырып және неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттармен қоса, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш береді.
Осы құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Кодекстің 10-бабының 2-тармағында көрсетілген дәлелді себептер бар болса, көрсетілетін қызметті беруші неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы шешім қабылдайды, бұл туралы көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы қорытынды жасайды.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тапсырған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеудің белгіленген күні АХАЖ ЦЖ-да мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады (АХАЖ ЦЖ-ға қолжетімділік болған кезде), бір данада актілік жазбаны басып шығарады және неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлікті немесе бас тарту туралы дәлелді жауап береді. Тіркеу кезінде акт жазбасы АХАЖ ЦЖ арқылы мұрағатқа жіберіледі.
Өтінішті портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті беруші үш жұмыс күні ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және көрсетілетін қызметті алушыға некені тіркеу күні мен уақыты көрсетілген хабарламаны не неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдайды. Некені тіркеудің белгіленген күні көрсетілетін қызметті беруші АХАЖ ЦЖ-ға деректерді енгізеді және актілік жазбаны бір данада басып шығарады және неке қию туралы куәлікті қалыптастырады.

19. В случае предоставления услугополучателем неполных данных при заполнении заявления и/или подачи неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
После устранения допущенных недостатков документы подаются повторно на общих основаниях.
20. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, услугодатель осуществляет прием и регистрацию заявления в журнале учета заявлений согласно приложению 7 к настоящим Правилам и выдает услугополучателю отрывной талон бланка заявления.
При приеме заявления услугодатель разъясняет лицам, желающим заключить брак (супружество), порядок и условия его регистрации, их права и обязанности как будущих супругов и родителей, о праве проведения по обоюдному согласию медицинского обследования, а также о праве заключения брачного договора, определяющего имущественные права и обязанности супругов в браке (супружестве) и в случае его расторжения.
По согласованию с лицами, желающими вступить в брак (супружество), услугодатель назначает по истечении пятнадцати календарных дней время (день и час) регистрации брака (супружества), о чем делается отметка в заявлении.
При государственной регистрации заключения брака (супружества) лиц, не достигших брачного возраста, желающими вступить в брак (супружество) и их родителями либо попечителями с указанием причин, вызывающих необходимость снижения брачного (супружеского) возраста, и приложением необходимых документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации заключения брака, подается заявление о снижении брачного (супружеского) возраста, по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
По результатам рассмотрения этих документов, при наличии уважительных причин, указанных в пункте 2 статьи 10 Кодекса, услугодателем принимается решение о снижении брачного (супружеского) возраста, о чем составляется заключение услугодателя о снижении брачного (супружеского) возраста по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Услугодатель в течение пятнадцати календарных дней со дня сдачи документов проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и в назначенный день государственной регистрации заключения брака (супружества) осуществляет государственную регистрацию в ЦС ЗАГС (при наличии доступа в ЦС ЗАГС), распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о заключении брака (супружества), либо мотивированный ответ об отказе. При регистрации, актовая запись подлежит направлению в архив посредством ЦС ЗАГС.
При подаче заявления через портал услугодатель в течение трех рабочих дней проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и направляет услугополучателю уведомление с датой и временем регистрации брака, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по регистрации заключения брака. В назначенный день регистрации брака услугодатель вносит данные в ЦС ЗАГС и распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о заключении брака.

21. Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу некеге отыратын адамдардың қатысуымен жүргізіледі.
Некеге тұратын адамдар көрсетілетін қызметті берушіге жеке басын куәландыратын құжаттармен немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен бірге белгіленген неке қиюды тіркеу күні келуге міндетті. Белгіленген күні некеге отыратын адамдар не олардың біреуі келмеген жағдайда, неке қию туралы акт жазбасы келесі күнтізбелік жұмыс күні күшін жоюға жатады.
Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік өтініш берушіге онда көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізілгеннен кейін беріледі.
22. Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу кезінде, егер ерлі-зайыпты некеге дейінгі тегін басқа жұбайының тегіне ауыстыруға ниет білдірсе, неке (ерлі-зайыптылықты) қию туралы акті жазбасында таңдалған ортақ тегі көрсетіледі.
Тегін басқа жұбайының тегіне өзгерту кезінде жұбайының тегі ұлттық дәстүрлерге сай берілген болса, оның тегі оның жынысына сәйкес және жұбайының (зайыбының) тегінің түпкі негізін сақтай отырып, ұлты әр түрлі адамдардың тегінің дұрыс жазылуына сәйкес айқындалады.
Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік өтініш берушіге онда көрсетілген мәліметтер шығыс журналына енгізілгеннен кейін беріледі.
23. Неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту неке қиюды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
24. Министрлік Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
25. Көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар, сондай-ақ акт жазбасының бір данасы және қорытындысы (бар болса) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы орталық аппаратына бір апталық мерзімде мұрағатқа сақтауға жіберіледі.
26. Азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде мемлекеттік тіркеуге жататын туу туралы акт жазбасын қоспағанда, мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша тіркеуші орган не Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі өтініш және растайтын құжаттар берілген кезден бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесіне Қазақстан Республикасынан тыс жерде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы белгі қояды.
27. Өкілдер арқылы неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуге жол берілмейді. Неке қию туралы куәлік үшінші тұлғалардың қолына берілмейді.

21. Государственная регистрация брака (супружества) производится в присутствии лиц, вступающих в брак.
Лица, вступающие в брак, обязаны явиться к услугодателю с документами, удостоверяющими личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов, в назначенный день регистрации заключения брака. В случае неявки в назначенный день вступающих в брак, либо одного из них, актовая запись о заключении брака подлежит аннулированию на следующий календарный рабочий день.
Свидетельство о заключении брака (супружества) выдается заявителю после занесения указанных в нем сведений в расходный журнал.
22. При государственной регистрации заключения брака (супружества) супругу, изъявившему желание изменить добрачную фамилию на фамилию другого супруга, в записи акта о заключении брака (супружества) указывается избранная в качестве общей фамилии.
Когда фамилия супруга присвоена согласно национальным традициям, при изменении фамилии на фамилию другого супруга ее (его) фамилия определяется согласно правильному написанию фамилии лиц разных национальностей в соответствии с ее (его) полом и сохранением корневой основы фамилии супруга (супруги).
Свидетельство о заключении брака (супружества) выдается заявителю после занесения указанных в нем сведений в расходный журнал.
23. Отказ в оказании государственной услуги по регистрации заключения брака осуществляется по основаниям, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации заключения брака.
24. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах Министерство обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
25. Документы, принятые от услугополучателя, а также один экземпляр актовой записи и заключение (при наличии) направляются на хранение в архив центрального аппарата Государственной корпорации "Правительство для граждан" в недельный срок.
26. За исключением актовой записи о рождении, подлежащей государственной регистрации в цифровой системе актов гражданского состояния, по заявлению заинтересованных лиц регистрирующий орган либо учреждение Республики Казахстан за рубежом в срок не более двух рабочих дней с момента подачи заявления и подтверждающих документов вносит в цифровую систему актов гражданского состояния отметку о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан.
27. Государственная регистрация заключения брака (супружества) через представителей не допускается. Свидетельство о заключении брака на руки третьим лицам не выдается.

4-тарау. "Шетелде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
28. Некені (ерлі-зайыптылық) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш қызмет көрсетушіге:
1) кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ ерлі-зайыптылар өзара келісімге келсе, әрі мүліктік даулары мен бір-біріне деген өзге де талаптары болмаған жағдайда жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде (қазақстандық үлгідегі неке қию туралы куәлігі бар Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы некені бұзуды тіркеу үшін) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолының 1 және 4-тармақтарында көрсетілген құжаттары қоса беріле отырып ұсынылады;
2) ерлі-зайыптылардың бірі:
Қазақстан Республикасы сотының ерлі-зайыптылардың бірін хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген шешімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сотының жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жылға бас бостандығынан айыру жазасына сотталған үкімі негізінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде және некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолының 2-тармағында көрсетілген құжаттарын қоса бере отырып;
қылмыстық қудалау органының жұбайын сот санкциялаған күннен бастап үш жыл өткен соң халықаралық іздеуде деп жариялау туралы қаулысы негізінде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолының 3-тармағында көрсетілген құжаттарын қоса бере отырып ұсынады.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші "салыстыру үшін" белгісін қоя отырып неке бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің реттік нөмірі 8-жолында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жасайды да, түпнұсқаларын некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті ерлі-зайыптылардың өзара келісімімен немесе олардың бірінің бастамасымен берген тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қайтарады.
Некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы бірлескен өтініш берілген күннен кейінгі келесі күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін көрсетіледі.
Хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз деп танылған немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адаммен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу екінші жұбайының көрсетілетін қызметті берушіден қамаудағы не әрекетке қабілетсіз жұбайының қорғаншысынан немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайының мүлкіне қорғаншыдан хабарлама алған күннен бастап қырық бес күн мерзім өткен соң жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылдану мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін алу күні мен уақытын көрсетумен хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.

Глава 4. Порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация расторжения брака (супружества) за рубежом"
28. Заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) подается услугодателю:
1) при взаимном согласии супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей, и отсутствии имущественных споров и иных претензий к друг другу в письменной форме либо на портал в электронной форме (для регистрации расторжения брака между гражданами Республики Казахстан, имеющими свидетельство о заключении брака казахстанского образца) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пунктах 1 и 4 строки порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака;
2) одним из супругов:
на основании вступившего в законную силу решения суда Республики Казахстан о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой), а также приговора суда Республики Казахстан об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет в письменной форме по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 2 строки порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака;
на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга (супруги) в международный розыск по истечении трех лет со дня санкционирования его судом в письменной форме по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 3 строки порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака.
При приеме документов услугодатель воспроизводит копии документов, указанных в строке порядковый номер 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака с отметкой "для сверки", после чего возвращает оригиналы документов лицам, подавшим заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов либо одним из супругов (далее – услугополучатель).
Государственная услуга по регистрации расторжения брака оказывается по истечении одного месяца, исчисляемого со следующего дня после дня подачи совместного заявления о расторжении брака.
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, осуществляется по истечении сорокапятидневного срока со дня получения вторым супругом извещения от услугодателя, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга.
При обращении на портал информация о статусе принятия запроса на оказание государственной услуги по регистрации расторжения брака, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги по регистрации расторжения брака направляется в "личный кабинет" услугополучателя.

29. Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті толтыру кезінде мәліметтерді және/немесе құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Кемшіліктер жойылғаннан кейін құжаттар жалпы негізде қайта тапсырылады.
30. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтінішті қабылдауды және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес өтініштерді есепке алу журналында тіркеуді жүзеге асырады, онда көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтінішті қабылдау күні, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін тағайындалған күні, сондай-ақ кейіннен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы актілік жазбаның нөмірі көрсетіледі.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш тіркелгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтініш бланкісінің жыртып алынатын талонын береді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы бірлескен өтініш берілген күннен бастап бір айлық мерзім өткеннен кейін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың өздері қатысқан кезде жүргізеді.
Мерзімді есептеу өтініш берілгеннен кейінгі келесі күннен басталады және келесі айдың тиісті күнінде бітеді. Егер бұл күн жұмыс күніне тура келмесе, онда одан кейінгі жұмыс күнi мерзiмнiң аяқталған күнi болып есептеледі.
Бір айлық мерзімнің қысқартылуы мүмкін емес.
Егер ерлі-зайыптылар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өздеріне белгіленген күні тіркеуші органға, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне келе алмаса, олар тіркеуші органға, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтінішпен қайтадан жүгіне алады, ол некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін тағы бір айлық мерзім тағайындайды.
Егер ерлі-зайыптылардың бірі некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтінішті қайта бергеннен кейін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін тіркеуші органға, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне келе алмаса, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу ол болмаған кезде, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға оның нотариат куәландырған келісімі болғанда жүргізілуі мүмкін.
АХАЖ ЦЖ-да некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырғаннан кейін (АХАЖ ЦЖ-ға қолжетімділік болған кезде), көрсетілетін қызметті беруші актілік жазбаны бір данада басып шығарады және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлікті қалыптастырады. Тіркеу кезінде акт жазбасы АХАЖ ЦЖ арқылы мұрағатқа жіберілуге жатады.
Өтінішті портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті беруші үш жұмыс күні ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және көрсетілетін қызметті алушыға некені бұзу күні мен уақыты көрсетілген хабарламаны не некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдайды. Некені бұзудың белгіленген күні көрсетілетін қызметті беруші ерлі-зайыптылардың екеуінің қатысуымен АХАЖ ЦЖ-ға деректерді енгізеді, актілік жазбаны бір данада басып шығарады және некені бұзу туралы куәлікті қалыптастырады.

29. В случае предоставления услугополучателем неполных данных при заполнении заявления и/или подачи неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
После устранения допущенных недостатков документы подаются повторно на общих основаниях.
30. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, услугодатель осуществляет прием и регистрацию заявления о расторжении брака (супружества) в журнале учета заявлений согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в котором указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя, дата приема заявления, дата, назначенная для государственной регистрации расторжения брака (супружества), а впоследствии также номер актовой записи о расторжении брака (супружества).
После регистрации заявления о расторжении брака (супружества) услугодатель выдает услугополучателю отрывной талон бланка заявления.
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится услугодателем при личном присутствии расторгающих брак (супружество) по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления о расторжении брака (супружества).
Исчисление срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
Месячный срок не может быть сокращен.
Если супруги не могут явиться в загранучреждение Республики Казахстан для государственной регистрации расторжения брака (супружества) в установленный им день, они могут повторно обратиться с заявлением о расторжении брака (супружества) в загранучреждение Республики Казахстан, которые снова назначают месячный срок для государственной регистрации расторжения брака (супружества).
Если один из супругов не может явиться в загранучреждение Республики Казахстан для государственной регистрации расторжения брака (супружества) после повторной подачи заявления о расторжении брака (супружества), расторжение брака (супружества) может быть произведено в его отсутствие при наличии его нотариально удостоверенного согласия на расторжение брака (супружества).
После осуществления государственной регистрации расторжения брака (супружества) в ЦС ЗАГС (при наличии доступа в ЦС ЗАГС) услугодатель распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о расторжении брака (супружества). При регистрации, актовая запись подлежит направлению в архив посредством ЦС ЗАГС.
При подаче заявления через портал услугодатель в течение трех рабочих дней проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и направляет услугополучателю уведомление с датой и временем расторжения брака, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по регистрации расторжения брака. В назначенный день расторжения брака услугодатель вносит данные в ЦС ЗАГС в присутствии обоих супругов, распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о расторжении брака.

31. Хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз деп танылған немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адаммен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініш түскен күннен бастап бір апта мерзімде ол туралы хабарламаны алған күннен бастап қырық бес күн мерзімді белгілей отырып, қамауда отырған жұбайын не әрекетке қабілетсіз жұбайының қорғаншысын немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайының мүлкінің қорғаншысын хабардар етеді. Осы мерзім ішінде олар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш бойынша өздерінде дау болғаны туралы жазбаша хабарлауға құқылы.
Белгіленген мерзімде жауаптың болмауы, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудан бас тарту некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға кедергі болып табылмайды.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға онда көрсетілген мәліметтер шығыстар журналына енгізілгеннен кейін беріледі.
32. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркегеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы хабарламаны неке қиюды тіркеу орны бойынша бір апта мерзімде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына жібереді.
33. Некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту Некені бұзуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
34. Министрлік Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
35. Көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар, сондай-ақ акт жазбасының бір данасы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы орталық аппаратына бір апталық мерзімде мұрағатқа сақтауға жіберіледі.
36. Азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде мемлекеттік тіркеуге жататын туу туралы акт жазбасын қоспағанда, мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша тіркеуші орган не Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі өтініш және растайтын құжаттар берілген кезден бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесіне Қазақстан Республикасынан тыс жерде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы белгі қояды.
37. Ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды өкілдер арқылы мемлекеттік тіркеуге жол берілмейді.

31. В случае государственной регистрации расторжения брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, услугодатель в недельный срок со дня поступления заявления извещает о нем супруга, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга с установлением сорокапятидневного срока со дня получения извещения, в течение которого они вправе письменно сообщить о наличии у них спора по заявлению о расторжении брака (супружества).
Отсутствие ответа в установленные сроки, отказ от расторжения брака (супружества) не являются препятствиями для расторжения брака (супружества).
Свидетельство о расторжении брака (супружества) выдается услугодателю после занесения указанных в нем сведений в расходный журнал.
32. После государственной регистрации расторжения брака (супружества) услугодатель в недельный срок направляет извещение о расторжении брака (супружества) в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) по месту регистрации заключения брака.
33. Отказ в оказании государственной услуги по регистрации расторжения брака осуществляется по основаниям, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации расторжения брака.
34. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах Министерство обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
35. Документы, принятые от услугополучателя, а также один экземпляр актовой записи направляется на хранение в архив центрального аппарата Государственной корпорации "Правительство для граждан" в недельный срок.
36. За исключением актовой записи о рождении, подлежащей государственной регистрации в цифровой системе актов гражданского состояния, по заявлению заинтересованных лиц регистрирующий орган либо учреждение Республики Казахстан за рубежом в срок не более двух рабочих дней с момента подачи заявления и подтверждающих документов вносит в цифровую систему актов гражданского состояния отметку о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан.
37. Государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании совместного заявления супругов через представителей не допускается.

38. Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде шығарылған некені бұзу туралы заңды күшіне енген сот шешімімен жүгінген жағдайда, Кодекске сәйкес қабылданған құжаттар неке қию туралы акт жазбасының берілген жері бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қою үшін жіберіледі.
5-тарау. "Шетелде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
39. Қайтыс болу мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес Кодекстің 273-бабында көрсетілген адамдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттармен қоса, жазбаша нысанда көрсетілетін қызметті берушіге немесе порталға электрондық нысанда береді.
Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші "салыстыру үшін" белгісімен қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жасайды, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде үш жұмыс күнін, портал арқылы өтініш берген кезде бір жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылдану мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін алу күні мен уақытын көрсетумен хабарлама көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.
40. Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті толтыру кезінде мәліметтерді және/немесе құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Жіберілген кемшіліктер жойылғаннан кейін құжаттар жалпы негіздерде қайта беріледі.
41. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдауды және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес өтініштерді есепке алу журналында тіркеуді жүзеге асырады және өтініш берушіге оны алған күні, қабылдаған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және құжаттар топтамасын қабылдау уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгісі бар өтініш бланкісінің жыртып алынатын талонын береді.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тапсырған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізеді. АХАЖ ЦЖ-ға қолжетімділік болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттардың электрондық көшірмелерін ҚР СІМ КҚД жауапты қызметкеріне деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізу үшін электрондық пошта арқылы жібереді.
"Белгілер үшін" деген бағанда АХАЖ ЦЖ-да көрсетілетін қызметті алушының туыстық дәрежесі немесе Кодекстің 273-бабында көрсетілген адамдардың санаты көрсетіледі.
Егер қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу адамды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің негізінде жүргізілген жағдайда, ол қайтыс болған күні қайтыс болу туралы актілік жазбада сот шешімінің заңды күшіне енген күні немесе сот шешімімен белгіленген күн көрсетіледі.
АХАЖ ЦЖ-да мемлекеттік тіркеуден кейін көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде актілік жазбаны бір данада басып шығарады және қайтыс болу туралы куәлікті немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты қалыптастырады. Тіркеу кезінде акт жазбасы АХАЖ ЦЖ арқылы мұрағатқа жіберіледі.
Өтінішті портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде алынған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді, көрсетілетін қызметті алушыға қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып хабарлама жібереді, деректерді АХАЖ ЦЖ-ға енгізеді, актілік жазбаны бір данада басып шығарады және қайтыс болу туралы куәлікті қалыптастырады.
Қайтыс болу туралы куәлік Кодекстің 273-бабындаа көрсетілген адамдарға беріледі.
Қайтыс болу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер шығыстар журналына енгізіледі, содан кейін өтініш берушіге куәлік беріледі.
Қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негізі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздеме анықталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жолдайды.

38. В случае обращения гражданина Республики Казахстан с вступившим в законную силу решением суда о расторжении брака, вынесенного за пределами территории Республики Казахстан, документы, принятые в соответствии с Кодексом, направляются в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) по месту выдачи актовой записи о заключении брака для проставления отметки о расторжении брака (супружества).
Глава 5. Порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация смерти за рубежом"
39. Заявление о государственной регистрации смерти подается услугодателю в письменной форме либо на портал в электронной форме, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, лицами, указанными в статье 273 Кодекса (далее – услугополучатель), с приложением необходимых документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации смерти.
При приеме документов услугодатель воспроизводит копии документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации смерти с отметкой "для сверки", после чего возвращает оригиналы документов услугополучателю.
Общий срок оказания государственной услуги по регистрации смерти составляет три рабочих дня при подаче заявления услугодателю, и один рабочий день при подаче заявления через портал.
При обращении на портал информация о статусе принятия запроса на оказание государственной услуги по регистрации смерти, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги по регистрации смерти направляется в "личный кабинет" услугополучателя.
40. В случае предоставления услугополучателем неполных данных при заполнении заявления и/или подачи неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
После устранения допущенных недостатков документы подаются повторно на общих основаниях.
41. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, услугодатель осуществляет прием и регистрацию заявления в журнале учета заявлений согласно приложению 7 к настоящим Правилам и выдает заявителю отрывной талон бланка заявления с отметкой о регистрации с указанием даты его получения, фамилии, имени и отчества (при его наличии) принимавшего лица и времени приема пакета документов.
Услугодатель в течение двух рабочих дней со дня сдачи документов проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и вносит данные в ЦС ЗАГС. В случае отсутствия доступа в ЦС ЗАГС направляет принятые от услугополучателя электронные копии документов ответственному сотруднику ДКС МИД РК посредством электронной почты для внесения данных в ЦС ЗАГС.
В графе "для отметок" в ЦС ЗАГС указывается степень родства услугополучателя или категория лиц, указанных в статье 273 Кодекса.
В случае если государственная регистрация смерти производится на основании решения суда об объявлении лица умершим, днем его смерти в записи акта о смерти указывается день вступления решения суда в законную силу или день, установленный решением суда.
После государственной регистрации в ЦС ЗАГС услугодатель в течение одного рабочего дня распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о смерти либо мотивированный ответ об отказе. При регистрации, актовая запись подлежит направлению в архив посредством ЦС ЗАГС.
При подаче заявления через портал услугодатель в течение одного рабочего дня проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и направляет услугополучателю уведомление с указанием даты получения результата оказания государственной услуги по регистрации смерти, вносит данные в ЦС ЗАГС распечатывает актовую запись в одном экземпляре и формирует свидетельство о смерти.
Свидетельство о смерти выдается лицам, указанным в статье 273 Кодекса.
Сведения, указанные в свидетельстве о смерти, заносятся в расходный журнал, после чего заявителю выдается свидетельство.
В случае выявления основания для отказа в оказании государственной услуги по регистрации смерти услугодатель в течение двух рабочих дней со дня выявления основания для отказа в оказании государственной услуги по регистрации смерти направляет услугополучателю мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.

42. Қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту Қайтыс болуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
43. Министрлік Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
44. Көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар, сондай-ақ акт жазбасының бір данасы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы орталық аппаратына бір апталық мерзімде мұрағатқа сақтауға жіберіледі.
45. Азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесінде мемлекеттік тіркеуге жататын туу туралы акт жазбасын қоспағанда, мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша тіркеуші орган не Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі өтініш және растайтын құжаттар берілген кезден бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде азаматтық хал актілерінің цифрлық жүйесіне Қазақстан Республикасынан тыс жерде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы белгі қояды.
6-тарау. "Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
46. Өздеріне қатысты қайталама куәліктер, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтамалар (бұдан әрі – анықтамалар) берілген адамдар немесе олардың сенім білдірілген адамдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда өтініш береді.
47. Он алты жасқа дейінгі балаларға туу туралы куәлікті, анықтаманы қайта беруге өтінішті көрсетілетін қызметті берушіге ата-аналары, қорғаншылары, бала асырап алушылары, қамқоршылары және балалары тәрбиеленіп жатқан балалар мекемелерінің әкімшілігі береді. Он алты жастан асқан, бірақ он сегіз жасқа толмаған және жеке басын куәландыратын құжатты алмаған балаларға қайталама куәліктерді алуға өтініш ата-анасының біреуінің не қамқоршысының қатысуымен, олар жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты ұсынған кезде беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толық көлемде әрекет қабілеттілігіне ие болған адамдарға қолданылмайды.
Қайтыс болу туралы қайталама куәліктер беруге арналған өтініштер Кодекстің 273-бабында көрсетілген адамдарға беріледі.

42. Отказ в оказании государственной услуги по регистрации смерти осуществляется по основаниям, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по регистрации смерти.
43. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах Министерство обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
44. Документы, принятые от услугополучателя, а также один экземпляр актовой записи направляется на хранение в архив в центрального аппарата Государственной корпорации "Правительство для граждан" в недельный срок.
45. За исключением актовой записи о рождении, подлежащей государственной регистрации в цифровой системе актов гражданского состояния, по заявлению заинтересованных лиц регистрирующий орган либо учреждение Республики Казахстан за рубежом в срок не более двух рабочих дней с момента подачи заявления и подтверждающих документов вносит в цифровую систему актов гражданского состояния отметку о регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан.
Глава 6. Порядок оказания государственной услуги "Выдача повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом"
46. Лица, в отношении которых выдаются повторные свидетельства, справки о регистрации актов гражданского состояния (далее – справки), либо их доверенные лица (далее – услугополучатель) подают услугодателю заявление, согласно приложению 18 к настоящим Правилам в письменной форме с приложением необходимых документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче повторных свидетельств.
47. Заявления на выдачу повторного свидетельства, справки о рождении на детей до шестнадцатилетнего возраста подаются услугодателю родителями, опекунами, усыновителями (удочерителями), попечителями и администрацией детских учреждений, в которых дети находятся на воспитании. На детей старше шестнадцати лет, но не достигших восемнадцати лет и не получивших документ, удостоверяющий личность, заявление на получение повторных свидетельств подаются в присутствии одного из родителей, либо опекуна, при предоставлении ими документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Требования, указанные в части первой настоящего пункта не распространяются на лиц, приобретенных дееспособность в полном объеме согласно законодательству Республики Казахстан.
Заявления на выдачу повторных свидетельств о смерти выдаются лицам, указанным в статье 273 Кодекса.

48. Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті беруші "салыстыру үшін" белгісімен қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың көшірмелерін жасайды, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі үш жұмыс күнін құрайды.
49. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тапсырған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде АХАЖ ЦЖ-да акт жазбасының болуын тексереді. АХАЖ ЦЖ-дағы акт жазбасының негізінде көрсетілетін қызметті беруші бастапқы куәлікті (ол болған кезде) ала отырып, азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәлікті береді.
Қайталама куәліктер акт жазбаларына дәл сәйкестікте жазылады. Жергілікті жерлердің атаулары қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске дәл сәйкестікте, тіркеу орны – қазіргі әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша азаматтық хал актісін тіркеген орган, беру орны – көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі.
Егер акт жазбасында ұлты, азаматтығы туралы мәліметтер болмаса, онда берілетін қайталама куәліктердің тиісті бағандары толтырылмайды.
Қайталама куәліктер немесе анықтамалар азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу орнына қарамастан қағаз түрінде беріледі, оған консулдық лауазымды адам қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі. Анықтамалар осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
50. Егер АХАЖ ЦЖ-да акт жазбасы болмаған не Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінде АХАЖ ЦЖ-ға қолжетімділік болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші тікелей немесе ҚР СІМ КҚД арқылы азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу орны бойынша тіркеуші органға (бұдан әрі – тіркеуші орган) құжаттарды қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде сұраныс жолдайды. ҚР СІМ КҚД құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде тіркеуші органға жолдайды.
Тіркеуші орган тексеруді үш жұмыс күні ішінде жүргізеді. Тіркеуші органның мұрағатында жазба болған жағдайда он жұмыс күн ішінде АХАЖ ЦЖ-не азаматтық хал актілері жазбасын енгізу бойынша шаралар қабылдайды.
Содан кейін, көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде қайталама куәлік немесе хал актілерін тіркеу туралы анықтама жазады.
Аумақтық әділет органының мұрағатында жазба болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға азаматтық хал актісінің жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш беру туралы ұсынымдармен бірге азаматтық хал актісі жазбасының жоқтығы туралы хабарлайды.

48. При приеме документов услугодатель воспроизводит копии документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче повторных свидетельств с отметкой "для сверки", после чего возвращает оригиналы документов услугополучателю.
Общий срок оказания государственной услуги по выдаче повторных свидетельств составляет три рабочих дня.
49. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, услугодатель в течение одного рабочего дня со дня сдачи документов проверяет наличие актовой записи в ЦС ЗАГС. На основании актовой записи в ЦС ЗАГС услугодатель выдает повторное свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния, с изъятием первичного свидетельства (при его наличии).
Повторные свидетельства выписываются в точном соответствии с актовыми записями. Названия местностей указываются в точном соответствии с существовавшим административно-территориальным делением, местом регистрации – орган, зарегистрировавший акт гражданского состояния, по ныне существующему административно-территориальному делению, местом выдачи – наименование услугодателя.
Если в актовой записи сведений о национальности, гражданстве не имеются, то соответствующие графы выдаваемых повторных свидетельств не заполняются.
Повторные свидетельства или справки вне зависимости от места государственной регистрации акта гражданского состояния выдаются в бумажном виде, подписываются консульским должностным лицом и скрепляются гербовой печатью. Справки выдаются по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
50. В случае отсутствия актовой записи в ЦС ЗАГС либо отсутствия доступа к ЦС ЗАГС услугодатель в течение двух рабочих дней со дня приема документов направляет запрос напрямую, либо через ДКС МИД РК, в регистрирующий орган по месту государственной регистрации акта гражданского состояния (далее – регистрирующий орган). В течение одного рабочего дня со дня поступления документов ДКС МИД РК перенаправляет запрос в регистрирующий орган.
Регистрирующий орган проводит проверку в течение трех рабочих дней. В случае наличия записи в архиве регистрирующего органа в течение десяти рабочих дней принимает меры по внесению записей актов гражданского состояния в ЦС ЗАГС.
После чего в течение двух рабочих дней услугодатель выписывает повторное свидетельство либо справку о государственной регистрации актов гражданского состояния.
В случае отсутствия записи в архиве территориального органа юстиции услугодатель в течение двух рабочих дней информирует услугополучателя об отсутствии записи акта гражданского состояния с рекомендациями о подаче заявления о восстановлении записи акта гражданского состояния.

51. Қайталама куәліктер азаматтық хал актісін тіркеу туралы жазба жасалған адамдарға қатысты беріледі.
Берілетін қайталама куәліктердің бірінші бетінің жоғарғы жағында "Қайталама" деп көрсетіледі.
Нотариат куәландырған сенімхат болған кезде қайталама куәлік заңды өкіліне беріледі.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі немесе осыған арнайы уәкілетті тұлға берген немесе куәландырған, өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру (заңдастыру не апостиль қою) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен бекітілген 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс жерде берілген құжаттар тиісті шет мемлекеттің тілінде мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға тиіс.
52. Қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негізі анықталған жағдайда қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздеме анықталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жолдайды.
53. Қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту Қайталама куәліктер беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
54. Министрлік Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
7-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
55. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шағымның қаралуын жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды шағым қарайтын органға жібермеуге құқылы.

51. Повторные свидетельства выдаются лицам, в отношении которых составлена запись о государственной регистрации акта гражданского состояния.
На выдаваемых повторных свидетельствах на первой странице сверху указывается "Повторное".
При наличии нотариально удостоверенной доверенности, повторное свидетельство выдается законному представителю.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
52. В случае выявления основания для отказа в оказании государственной услуги по выдаче повторных свидетельств услугодатель в течение двух рабочих дней со дня выявления основания для отказа в оказании государственной услуги по выдаче повторных свидетельств направляет услугополучателю мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
53. Отказ в оказании государственной услуги по выдаче повторных свидетельств осуществляется по основаниям, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче повторных свидетельств.
54. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах Министерство обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Глава 7. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
55. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жүгінуге жол беріледі.
Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Шетелде баланың тууын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) қазақстандық үлгідегі неке қию туралы куәлігі бар, ата-анасы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын баланың тууын тіркеу кезінде – "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
Порталға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс күні.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Туу туралы куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7
Мемлекеттік және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері, және оны Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық іс-әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген).
Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес реттеледі.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственных услуг в сфере
государственной регистрации
актов гражданского состояния за рубежом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация рождения ребенка за рубежом"
1
Наименование услугодателя
Загранучреждения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) – при регистрации рождения ребенка, родители которого являются гражданами Республики Казахстан, имеющие свидетельство о заключении брака казахстанского образца.
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Со дня сдачи физическими лицами (далее – услугополучатель) пакета документов услугодателю – 5 (пять) рабочих дней.
При обращении на портал – 3 (три) рабочих дня.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Свидетельство о рождении либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора, в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируются, в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации

1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші сағат 09:30-дан 12:30-ға дейін, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді сағат 16:00-ден 17:00-ге дейін жүзеге асырады. Сәрсенбі – қабылдамайтын күн.
Климаты ыстық және ылғалды шет мемлекеттерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің жұмыс кестесі жергілікті жағдайларға қатысты белгіленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы кезекті броньдауға болады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары: Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2) порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Баланың тууын тіркеу үшін екі ай ішінде, ал бала өлі туылған жағдайда – туған сәттен бастап бес тәуліктен кешіктірмей, көрсетілетін қызметті берушіге мыналарды беру қажет:
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 6-қосымшасына сәйкес баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
2) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжаттар немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (салыстыру үшін);
3) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
4) егер баланың ата-анасының бірі шет мемлекеттің азаматы болып табылса, қазақстандық үлгідегі куәлік алуға нотариалды расталған келісім;
5) егер ата-анасының біреуі шет мемлекеттің азаматы болып табылса, құжаттың мемлекеттік немесе орыс тіліне нотариалды расталған аудармасы;
6) ата-анасының неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлігінің көшірмесі (салыстыру үшін);

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием документов осуществляется услугодателем с 09:30 до 12:30 часов, а выдача результатов оказания государственной услуги с 16:00 до 17:00 часов. Среда – не приемный день.
В иностранных государствах с жарким и влажным климатом график работы услугодателя устанавливается применительно к местным условиям.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством интернет-ресурса услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан www.gov.kz.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Для регистрации рождения ребенка в течение двух месяцев, а в случае рождения мертвого ребенка – не позднее пяти суток с момента родов, необходимо предоставить:
услугодателю:
1) заявление о государственной регистрации рождения ребенка согласно приложению 6 к Правилам оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее – Правила);
2) документы, удостоверяющие личность родителей либо электронный документ из сервиса цифровых документов родителей или представителя по нотариально удостоверенной доверенности (для сверки);
3) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
4) если один из родителей ребенка является гражданином иностранного государства, нотариально заверенное согласие на получение свидетельства казахстанского образца;
5) если один из родителей является гражданином иностранного государства, нотариально заверенный перевод документа на государственный, либо русский язык;
6) копия свидетельства о заключении брака (супружества) родителей (для сверки);

7) баланың туу туралы медициналық куәлігі немесе баланың туу фактісін анықтау туралы сот шешімінің көшірмесі не туу туралы куәліктің түпнұсқасы (салыстыру үшін) не баланың туу туралы актілік жазбаның көшірмесі;
8) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
Баланың тууын тіркеу мерзімі бұзылған жағдайда ата-аналардың еркін түрде жазылған жазбаша түсініктемесі қосымша ұсынылады.
2. Әке болуды анықтаумен байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда:
1) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес әкелікті анықтауға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы актілік жазбаға өзгерістер, толықтырулар енгізу туралы өтініш;
2) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
3. Порталға (қазақстандық үлгідегі неке қию туралы куәлігі бар, ата-анасы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын баланың тууын тіркеу кезінде):
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсете отырып, баланың тууын шетелде мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтініш;
2) туу туралы медициналық куәліктің не шетелдік үлгідегі туу туралы куәліктің электрондық көшірмесі не туу туралы актілік жазбаның немесе баланың туу фактісін анықтау туралы сот шешімінің көшірмесі;
3) консулдық алым төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Бұл ретте, жеке басын куәландыратын құжаттар, неке қию туралы куәлік туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәлік (заңдастыру немесе апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға жатады.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері

7) медицинское свидетельство о рождении или решение суда об установлении факта рождения ребенка, либо оригинал свидетельства о рождении ребенка (для сверки), либо копия актовой записи о рождении ребенка;
8) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
При нарушении срока регистрации рождения ребенка дополнительно представляется письменная объяснительная родителей, составленная в произвольной форме.
2. При необходимости внесения изменений, дополнений в актовую запись о рождении в связи с установлением отцовства:
1) заявление о внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства согласно приложению 10 к Правилам;
2) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
3. На портал (при регистрации рождения ребенка, родители которого являются гражданами Республики Казахстан, имеющие свидетельство о заключении брака казахстанского образца):
1) электронное заявление о государственной регистрации рождения ребенка за рубежом с указанием сведений о государственной регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных в Республике Казахстан, удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия медицинского свидетельства о рождении, либо свидетельства о рождении иностранного образца, либо копия актовой записи о рождении или решения суда об установлении факта рождения ребенка;
3) электронная копия документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
При этом, сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельство о заключении брака, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің белгілі болуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың 2-тарауындағы талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен оның мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекетік қызметі көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының нөмірі – 1414, 8 800 080 7777.
Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Шетелде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы некені алғашқы тіркеу кезінде -www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап қызмет көрсету мерзімі – күнтізбелік он бес күн өткен соң;
2) некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлескен өтініші бойынша тиісті құжаттармен расталған ерекше мән-жайлар (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде көрсетілетін қызметті беруші неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу орны бойынша күнтізбелік он бес күн өткенге дейін неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тағайындайды не көрсетілетін қызметті алушылардың жазбаша өтініші негізінде бұл мерзімді күнтізбелік он бес күннен асырмай ұзартады;

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Главы 2 настоящих Правил;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственных услуг в сфере
государственной регистрации
актов гражданского состояния за рубежом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация заключения брака (супружества) за рубежом"
1
Наименование услугодателя
Загранучреждения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) – при первичной регистрации брака между гражданами Республики Казахстан.
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) срок оказания с момента сдачи физическими лицами (далее – услугополучатель) пакета документов услугодателю – по истечении пятнадцати календарных дней;
2) по совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии особых обстоятельств (беременности, рождения ребенка, непосредственной опасности для жизни одной из сторон и других особых обстоятельств), подтвержденных соответствующими документами, услугодатель по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) назначает заключение брака (супружества) до истечения пятнадцати календарных дней либо увеличивает этот срок, но не более чем на пятнадцать календарных дней на основании письменного заявления услугополучателей;

3) ерекше мән-жайлар (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қауіп төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қалауы бойынша неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеудің себептері және растайтын құжаттарын міндетті түрде көрсете отырып, өтініш берілген күні жүргізіледі.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7
Мемлекеттік және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері, және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері

3) при наличии особых обстоятельств (беременности, рождения ребенка, непосредственной опасности для жизни одной из сторон и других особых обстоятельств) государственная регистрация заключения брака (супружества) по желанию лиц, вступающих в брак (супружество) производится в день подачи заявления с обязательным указанием причины и подтверждающих документов.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Свидетельство о заключении брака (супружества) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

2) некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттар немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (салыстыру үшін);
3) Қазақстан Республикасының азаматы мен шетелдіктің некесін тіркеу кезінде, жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынумен қатар, құжат мәтінінің қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы ұсынылады;
4) некеге тұрушылардың (ерлі-зайыпты болушылардың) некеге құқықтық қабілеттілігі туралы анықтамалар (АХАЖ АЖ да өтініш берушілер туралы мәліметтер болған кезде талап етілмейді);
5) бұрынғы некенің тоқтатылғанын растайтын құжат (бар болса): некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік немесе заңды күшіне енгені туралы белгісі бар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі, жұбайының қайтыс болуы туралы куәлік не некені жарамсыз деп тану туралы сот шешімі, ерлі-зайыптылардың бірін қайтыс болды деп жариялау немесе хабар-ошарсыз кетті деп тану (салыстыру үшін);
6) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу мерзімін қысқарту немесе ұзарту қажет болған кезде мерзімді қысқарту немесе ұзарту негіздерін растайтын құжат: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссияның анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі, басқа да ерекше жағдайларды растайтын қосымша құжаттар ұсынылады.
2. Егер некеге (ерлі-зайыптылыққа) жасы толмаған адамдар тұрса, қосымша:
1) неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтінішті Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ата-аналар не қорғаншылар (қамқоршылар) неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажеттілігін туындататын себептерді көрсете отырып және осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттармен қоса береді;
2) неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету себептерін растайтын құжаттар (жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссиясының анықтамасы, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі, кәмелетке толмаған ата-анасының туу туралы куәлігінің көшірмесі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының неке қию/некені бұзу туралы куәлігінің көшірмесі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының және кәмелетке толмаған азаматтардың өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттар);
3) некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың заңды өкілдерінің келісімі);
4) кәмелетке толмаған ата-анасының туу туралы куәлігі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының неке қию/ некені бұзу туралы куәлігі, кәмелетке толмағандардың ата-анасының және кәмелетке толмаған азаматтардың өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттары) (салыстыру үшін).

2) документы, удостоверяющие личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов вступающих в брак (супружество) (для сверки);
3) при регистрации брака гражданина Республики Казахстан и иностранца, наряду с предъявлением документа, удостоверяющего личность иностранца, предоставляется нотариально засвидетельствованный перевод текста документа на казахском или русском языках;
4) справки о брачной правоспособности вступающих в брак (супружество) (не требуется при наличии сведений о заявителях в ЦС ЗАГС);
5) документ, подтверждающий прекращение прежнего брака (при наличии): свидетельство о расторжении брака (супружества) или решение суда о расторжении брака (супружества) с отметкой о вступлении в законную силу, свидетельство о смерти супруга либо решение суда о признании брака недействительным, объявления одного из супругов умершим или признания безвестно отсутствующим (для сверки);
6) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора;
7) при необходимости сокращения или продления срока регистрации брака (супружества), установленного законодательством Республики Казахстан дополнительно представляется документ, подтверждающий основания сокращения или продления срока: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, копия свидетельства о рождении ребенка, документы, подтверждающие другие особые обстоятельства.
2. Если в брак (супружество) вступают лица, не достигшие брачного возраста, дополнительно представляются:
1) заявление о снижении брачного (супружеского) возраста по форме, согласно приложению 12 к Правилам подается родителями, либо опекунами (попечителями) с указанием причин, вызывающих необходимость снижения брачного (супружеского) возраста и приложением необходимых документов, указанных в настоящем перечне основных требований к оказанию государственной услуги;
2) документы, подтверждающие причины снижения брачного (супружеского) возраста (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, копия свидетельства о рождении ребенка, копия свидетельства о рождении несовершеннолетнего родителя, копия свидетельства о заключении брака/ расторжении брака родителей несовершеннолетнего, документы, удостоверяющие личность родителей несовершеннолетнего и самих несовершеннолетних граждан);
3) согласие законных представителей лиц, вступающих в брак (супружество);
4) свидетельство о рождении несовершеннолетнего родителя, свидетельство о заключении брака/ расторжении брака родителей несовершеннолетнего, документы, удостоверяющие личность родителей несовершеннолетнего и самих несовершеннолетних граждан) (для сверки).

3. Порталға (Қазақстан Республикасының азаматтары арасындағы некені алғашқы тіркеу кезінде):
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған некеге отыру (ерлі-зайыпты болуы) туралы электрондық өтініш;
2) консулдық алым төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Бұл ретте, жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) өтініш берушілердің некеге құқық қабілеттілігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәлік (заңдастыру немесе апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға жатады.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің белгілі болуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың 3-тарауындағы талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті берушіде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 226-бабының 5-тармағына сәйкес неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін мән-жайлардың болуын растайтын дәлелдемелердің болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар

3. На портал (при первичной регистрации брака между гражданами Республики Казахстан):
1) электронное заявление о вступлении в брак (супружество), удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателей;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
При этом, сведения о документах, удостоверяющих личность, сведения о брачной правоспособности вступающих в брак (супружество) заявителей, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Главы 3 настоящих Правил;
3) наличие у услугодателя доказательств, подтверждающих наличие обстоятельств, препятствующих заключению брака, (супружества) согласно пункту 5 статьи 226 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен оның мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекетік қызметі көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының нөмірі – 1414, 8 800 080 7777.
Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына
3-қосымша
"Шетелде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі - зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу кезінде – www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсету мерзімі бірлескен өтініш берген күннен бастап бір ай мерзім өткен соң;
2) хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз деп танылған немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адаммен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу көрсетілетін қызметті берушіден жіберілген хабарламаны қамауда отырған екінші жұбайы, не әрекетке қабілетсіз жұбайының қорғаншысы немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайының мүлкіне қорғаншылық жасаушы алған күннен бастап қырық бес күн мерзім өткен соң жүзеге асырылады;
3) қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді сот санкциялаған күннен бастап үш жыл өткен соң жариялау туралы қаулысы негізінде неке (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу – 2 (екі) жұмыс күні;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесінің 8-тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде көрсетілетін қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабардар ете отырып, қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7
Мемлекеттік және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері, және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственных услуг в сфере
государственной регистрации
актов гражданского состояния за рубежом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация расторжения брака (супружества) за рубежом"
1
Наименование услугодателя
Загранучреждения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) – при регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, граждан РК, не имеющих несовершеннолетних детей.
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) срок оказания – по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления физическими лицами (далее – услугополучатель);
2) государственная регистрация расторжения брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, осуществляется после сорокапятидневного срока со дня получения извещения услугодателя, направленного второму супругу, находящемуся в заключении, либо опекуну недееспособного супруга или опекуну над имуществом признанного безвестно отсутствующим(ей) супруга (супруги);
3) государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет со дня санкционирования его судом – 2 (два) рабочих дня;
4) при необходимости дополнительной проверки документов, установленных строкой, порядковый номер 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, срок оказания услуги продлевается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Свидетельство о расторжении брака (супружества) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттары немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (салыстыру үшін);
3) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
4) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
2. Хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп танылған адамдармен не қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдармен сот шешімі негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) жұбайын хабар-ошарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген шешімі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сотының жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жылға бас бостандығынан айыру жазасына сотталған үкімі негізінде Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерлі-зайыптылардың біреуінің некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
3) жұбайын хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп тану не қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыру туралы соттың заңды күшіне енген сот шешімі немесе сот үкімі (салыстыру үшін);
4) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
5) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
3. Қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді сот санкциялаған күннен бастап үш жыл өткен соң жариялау туралы қаулысы негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) қылмыстық қудалау органының жұбайын халықаралық іздестіруді жариялау туралы қаулысының негізінде Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерлі-зайыптылардың біреуінің некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініші;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
3) қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң жариялау туралы қаулысы;
4) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
5) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы.
4. Порталға (кәмелетке толмаған балалары жоқ Қазақстан Республикасы азаматтарының, ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу кезінде):
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсете отырып, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтініш;

2) документы, удостоверяющие личность лиц, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, расторгающих брак (супружество) (для сверки);
3) свидетельство о заключении брака (супружества);
4) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
2. Для регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда с лицами, признанными безвестно отсутствующими, недееспособными или ограниченно недееспособным либо с лицами, осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет:
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании вступившего в законную силу решения суда Республики Казахстан о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой), а также приговора суда Республики Казахстан об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет по форме согласно приложению 15 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для сверки);
3) вступившее в законную силу решение суда или приговора суда о признании супруга (супруги) безвестно отсутствующим(ей), недееспособным(ой) или ограниченно дееспособным(ой) либо приговор суда об осуждении супруга (супруги) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет (для сверки);
4) свидетельство о заключении брака (супружества);
5) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
3. Для регистрации расторжения брака (супружества) на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом:
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) одного из супругов на основании постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга (супруги) в международный розыск по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для сверки);
3) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом;
4) свидетельство о заключении брака (супружества);
5) оригинал документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
4. На портал (при регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, граждан Республики Казахстан, не имеющих несовершеннолетних детей):
1) электронное заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) с указанием сведений о регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных в Республике Казахстан, удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателей;

2) консулдық алым төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Бұл ретте, жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, кәмелетке толмаған балалардың болмауы туралы мәліметтерді, неке қию туралы куәліктерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға жатады.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің белгілі болуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың 4-тарауындағы талаптарға сәйкес келмеуі;

2) электронная копия документа, подтверждающего оплату консульского сбора.
При этом, сведения о документах, удостоверяющих личность, сведения об отсутствии несовершеннолетних детей, свидетельства о заключении брака услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Главы 4 настоящих Правил;

3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен оның мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекетік қызметі көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының нөмірі - 1414, 8 800 080 7777.
Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына
4-қосымша
"Шетелде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы;
2) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Жеке тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) құжаттар топтамасын тапсырған күнінен бастап көрсетілетін қызметті берушіге көрсету мерзімі – 3 (үш) жұмыс күні, портал арқылы өтініш берген кезде бір жұмыс күні.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қайтыс болуы туралы куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7
Мемлекеттік және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері, және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін.

3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственных услуг в сфере
государственной регистрации
актов гражданского состояния за рубежом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация смерти за рубежом"
1
Наименование услугодателя
Загранучреждения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) услугодатель;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания со дня сдачи пакета документов физическим лицом (далее – услугополучатель) – 3 (три) рабочих дня услугодателю, и 1 (один) рабочий день при подаче заявления через портал.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Свидетельство о смерти либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

Құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші сағат 09:30-дан 12:30-ға дейін, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді сағат 16:00-ден 17:00-ге дейін жүзеге асырады. Сәрсенбі – қабылдамайтын күн.
Климаты ыстық және ылғалды шет мемлекеттерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің жұмыс кестесі жергілікті жағдайларға қатысты белгіленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы кезекті броньдауға болады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары: Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызмет көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 17-қосымшасына сәйкес қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
2) медициналық ұйым берген қайтыс болуы туралы белгіленген нысандағы құжат немесе қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі (салыстыру үшін);
3) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі өтініш білдірген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
5) қажет болған жағдайда жақын туыстығын растайтын құжат (салыстыру үшін).
2. Порталға:
1) қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтініш;
2) медициналық ұйым берген қайтыс болу туралы белгіленген нысандағы құжаттың электрондық көшірмесі не қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
3) қажет болған жағдайда жақын туыстықты растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Бұл ретте, жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәлік (заңдастыру немесе апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін талап етілмейді).
Қазақстан Республикасынан тыс тиісті шет мемлекеттің тілінде берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуға жатады.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері

Прием документов осуществляется услугодателем с 09:30 до 12:30 часов, а выдача результатов оказания государственной услуги с 16:00 до 17:00 часов. Среда – не приемный день.
В иностранных государствах с жарким и влажным климатом график работы услугодателя устанавливается применительно к местным условиям.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством интернет-ресурса услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан www.gov.kz.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Услугодателю:
1) заявление о государственной регистрации смерти согласно приложению 17 к Правилам оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее – Правила);
2) документ установленной формы о смерти, выданный медицинской организацией либо решение суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим (для сверки);
3) паспорт гражданина Республики Казахстан;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
5) при необходимости документ, подтверждающий близкое родство (для сверки).
2. На портал:
1) электронное заявление о государственной регистрации смерти, удостоверенное электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия документа, установленной формы о смерти, выданной медицинской организацией, либо решение суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим;
3) при необходимости электронная копия документа, подтверждающего близкое родство.
При этом, сведения о документах, удостоверяющих личность услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минск 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишинев 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан).
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің белгілі болуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың 6-тарауындағы талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімнің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен оның мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекетік қызметі көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының нөмірі – 1414, 8 800 080 7777.
Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына
5-қосымша
"Шетелде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Туу туралы қайталама куәлік беру;
2. Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы қайталама куәлік беру;
3. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы қайталама куәлік беру;
4. Қайтыс болу туралы қайталама куәлік беру;
5. Туу туралы анықтама беру;
6. Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы анықтама беру;
7. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы анықтама беру;
8. Қайтыс болуы туралы анықтама беру;
9. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама беру.
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтің барлық кіші түрлері бойынша – көрсетілетін қызметті беруші арқылы.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Жеке тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған күнінен бастап көрсету мерзімі – 3 (үш) жұмыс күні ішінде.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Главы 6 настоящих Правил;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5
к Правилам оказания
государственных услуг в сфере
государственной регистрации
актов гражданского состояния за рубежом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния за рубежом"
1
Наименование услугодателя
Загранучреждения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Выдача повторного свидетельства о рождении;
2. Выдача повторного свидетельства о заключении брака (супружества);
3. Выдача повторного свидетельства о расторжении брака (супружества);
4. Выдача повторного свидетельства о смерти;
5. Выдача справки о рождении;
6. Выдача справки о заключении брака (супружества);
7. Выдача справки о расторжении брака (супружества);
8. Выдача справки о смерти;
9. Выдача справки о брачной правоспособности.
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги – через услугодателя.
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания со дня сдачи пакета документов физическим лицом (далее – услугополучатель) услугодателю – в течение 3 (трех) рабочих дней.

АХАЖ АЖ-да акт жазбасы болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 3 (үш) жұмыс күн ішінде (өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде) хабардар ете отырып, жұмыс 20 (жиырма) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Мемлекеттік қызметтің барлық кіші түрлері бойынша – қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәлік немесе анықтама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7
Мемлекеттік және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері, және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері

При отсутствии в ЦС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 20 (двадцать) рабочих дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) рабочих дней (при продлении срока рассмотрения заявления).
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги – бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Повторное свидетельство или справка о государственной регистрации актов гражданского состояния либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Шет мемлекеттің аумағында консулдық іс-әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығына сәйкес консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген).
Консулдық алымды төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Консулдық алымды төлеуден босату шарты Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес реттеледі.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші сағат 09:30-дан 12:30-ға дейін, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді сағат 16:00-ден 17:00-ге дейін жүзеге асырады. Сәрсенбі – қабылдамайтын күн.
Климаты ыстық және ылғалды шет мемлекеттерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің жұмыс кестесі жергілікті жағдайларға қатысты белгіленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы кезекті брондауға болады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары: Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) Шетелде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік қызмет көрсету, сондай-ақ азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 18-қосымшаға сәйкес туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, қайтыс болу туралы және некеге құқық қабілеттілігі туралы қайталама куәлік (анықтама) беру туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (салыстыру үшін);
3) туу/некеге тұру/некені бұзу/қайтыс болу туралы алғашқы куәлік (бар болса);

Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе по ставкам консульского сбора, в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18702).
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Условия освобождения от уплаты консульского сбора регламентируются, в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации
Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием документов осуществляется услугодателем с 09.30 до 12.30 часов, а выдача результатов оказания государственной услуги с 16.00 до 17.00 часов. Среда – не приемный день.
В иностранных государствах с жарким и влажным климатом график работы устанавливается применительно к местным условиям.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством интернет-ресурса услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан www.gov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление о выдаче повторного свидетельства (справки) о рождении, заключении брака (супружества), расторжении брака (супружества), смерти и о брачной правоспособности по форме согласно приложению 18 к Правилам оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния за рубежом (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для сверки);
3) первичное свидетельство о рождении/заключении брака/расторжении брака/смерти (при наличии);

Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу 10.12.2019 жылға дейін шығарылған некені бұзу туралы сот шешімінің негізінде мемлекеттік тіркеу жүргізілген кезде толтырылады.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаннан кейін мына тектер берілді:
еріне ______________________________________________
зайыбына _____________________________________________
Куәлік азамат (азаматша) ____________________________ берілді.
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
Ескерту* акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, некені
(ерлі- зайыптылықты) бұзу туралы қайталама куәлік беру негіздемесі)
________________________________________________________________
(олар болған жағдайда себебін немесе негіздемесін көрсету)
Құжатты берген мемлекеттік тіркеуші органның атауы:
____________________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаны туралы куәліктің берілген күні:
_____________ жылғы ______________ айының _______________________ күні
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаны туралы куәліктің нөмірі
_________________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
Нысан
Қайтыс болу туралы анықтама
Азамат (ша) ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
____________________________________________ туған
(туған күні: жылы, айы, күні)
Туған жері: _____________________________________ Республикасы
_________________________________________ облысы
___________________________________ қаласы (елді мекені)
_______________________________________________ ауданы
Қайтыс болған адамның жасы
__________________________________________
Қайтыс болған күні: ___________ жылғы __________ айының ____________ күні
Қайтыс болған жері: Республикасы ____________________________
облысы __________________________________________
қаласы (елді мекені) ____________________________
ауданы __________________________________________
бұл жөнінде қайтыс болу туралы актілерді тіркеу кітабында
____________ жылғы ____________ айының ____________ күні
№ _________ жазу жазылды
Ескерту* акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, қайтыс болу
туралы қайталама куәлік беру негізі ______________________________________
(олар болған жағдайда себебін немесе негіздемесін көрсету)
Құжатты берген мемлекеттік тіркеуші органның атауы:
______________________________________________________
Қайтыс болу туралы куәліктің берілген күні:
__________ жылы ____________ күні ____________ айы
Қайтыс болу туралы куәліктің нөмірі
_____________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
Нысан
Шет мемлекеттің құзыретті
органдарына ұсыну үшін
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама
"___" _____________ 20 ___ жыл.
№________
___________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
____________________________.
(күні, айы, туған жылы)
берілген
Оған қатысты неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасын тіркеу
жүргізілмеген________________________________________
Тексеру Қазақстан Республикасы бойынша "АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде он алты жастан бастап
_____________________ жылдан ____________________ жылға дейін
(кезеңді көрсету) (кезеңді көрсету)
жүргізілді.
Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасы бұрын тіркелген болса,
неке (ерлі-зайыптылық) тоқтатылған сәттен бастап тексеру күнін көрсету қажет.
Тексеріс өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша жүргізілген.
Анықтама берілген күнінен бастап алты ай бойы жарамды.
Тіркеу органының лауазымды тұлғасы
_____________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
Мөр орны ____________________
(Қолы)

Заполняется при государственной регистрации расторжении брака (супружества) на основании решения суда о расторжении брака вынесенных до 10.12.2019 года.
После расторжения брака (супружества) присвоены фамилии:
Ему _________________________________________________________________
Ей __________________________________________________________________
Свидетельство выдано гражданину (ке) ___________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
Примечание* Основание внесения изменения, дополнения, исправления в актовую запись, выдачи повторного свидетельства о расторжении брака (супружества)
____________________________________________________________________
(при их наличии, указать причину или основание)
Наименование регистрирующего органа, выдавшего документ:
____________________________________________________________________
Дата выдачи свидетельства о расторжении брака (супружества):
________ числа ______________ месяца ____________________________ года
Номер свидетельства о расторжении брака (супружества)
____________________________________________________________________
М.П.
Должностное лицо регистрирующего органа
Форма
Справка о смерти
Гражданин (ка)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
Родившийся (аяся) ____________________________________________________
(дата рождения: число, месяц, год)
Место рождения:
Республика __________________________________________________________
область _____________________________________________________________
город (селение) ______________________________________________________
район _______________________________________________________________
Возраст умершего ____________________________________________________
Дата смерти: ____________ числа _____________месяца _______________ года
Место смерти:
Республика __________________________________________________________
область _____________________________________________________________
город (селение) ______________________________________________________
район ______________________________________________________________
о чем в книге регистрации актов о смерти ______ числа _____месяца _____ года
произведена запись за № ______________________________________________
Примечание* Основание внесения изменения, дополнения, исправления в актовую запись, выдачи повторного свидетельства о смерти
____________________________________________________________________
(при их наличии, указать причину или основание)
Наименование регистрирующего органа, выдавшего документ:
___________________________________
Дата выдачи свидетельства о смерти: ______ числа _______ месяца _______ года
Номер свидетельства о смерти
____________________________________________________________________
М.П.
Должностное лицо регистрирующего органа
Форма
Для предоставления
в компетентные органы
иностранного государства
Справка о брачной правоспособности
"____" _____________ 20 ___ год                                     № ________
Дана __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
______________________________________________________________________
(число, месяц, год рождения)
В том, что, в отношении его (ее) регистрация записи акта о заключении брака (супружества) не производилась. Проверка произведена по Республике Казахстан
в ЦС ЗАГС с шестнадцатилетнего возраста с ______________________года по _______________________год. (указать период) (указать период)
Если запись акта о заключении брака (супружества) ранее была зарегистрирована, указать дату проверки с момента прекращения брака (супружества).
Справка действительна в течение шести месяцев со дня ее выдачи.
Должностное лицо регистрирующего органа
__________________________________________________________
(Ф.И.О.(если указано в документах, удостоверяющих личность)
Место печати
_______________ (подпись)