О внесении изменений и дополнений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 10 августа 2023 года № 253 "Об утверждении Правил организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования, за исключением организаций образования в области культуры"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 15 июля 2026 года № 196-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2026 года № 39322
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 10 августа 2023 года № 253 "Об утверждении Правил организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования, за исключением организаций образования в области культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33285) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования, за исключением организаций образования в области культуры, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования, за исключением организаций образования в области культуры (далее – Правила) определяют порядок организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования, реализующих образовательные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – организации образования), а также регламентируют деятельность методических кабинетов (центров) по осуществлению учебно-методической и научно-методической работы.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) методист – педагог организации образования (методического кабинета (центра), учебно-методического объединения технического и профессионального образования), выполняющий учебно-методическую, научно-методическую работу;
2) методические объединения (комиссии, кафедры) – профессиональные объединения педагогов организации образования по отраслевому (группам специальностей, предметов) признаку, осуществляющие профессиональную поддержку педагогам для реализации учебно-методической и научно-методической работы;
3) методический кабинет – структурное подразделение органов управления образования, обеспечивающее организационно-методическое сопровождение, анализ и оценку результативности образовательного процесса, обобщение и распространение инновационного педагогического опыта, что способствует творческому росту педагогов и их профессиональной самореализации;

"Мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 10 тамыздағы № 253 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 15 шілдедегі № 196-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 шілдеде № 39322 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 10 тамыздағы № 253 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33285 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды, сондай-ақ оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстарды жүзеге асыру бойынша әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) қызметін регламенттейді.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әдіскер – оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік жұмыстарды орындаушы білім беру ұйымының (әдістемелік кабинеттің (орталықтың), техникалық және кәсіптік білім ұйымдарындағы оқу-әдістемелік бірлестіктердің) педагогі;
2) әдістемелік бірлестіктер (комиссиялар, кафедралар) – оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты іске асыру үшін педагогтерге кәсіби қолдауды жүзеге асыратын салалық (мамандық, пәндік топтық) белгілері бойынша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби бірлестіктері;
3) әдістемелік кабинет – білім беруді басқару органдарының білім беру процесінің ұйымдастырушылық-әдістемелік қамсыздандырылуын, нәтижелілігін талдау мен бағалауды, педагогтердің шығармашылық өсуіне және олардың кәсіптік тұрғыдан өзін-өзі жетілдіруіне жәрдемдесетін инновациялық педагогикалық тәжірибені жинақтау мен таратуды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшесі;

4) методический (учебно-методический, научно-методический) совет - орган коллегиального управления учебно-методической и научно-методической работы организации образования;
5) заместитель руководителя организации образования по учебной (научно–методической) работе – должность руководителя непосредственно возглавляющего учебно-методическую и научно-методическую работу в организации образования;
6) научно-методическая работа – это многоуровневая, многофункциональная система совместной деятельности методистов, педагогов и структурных подразделений организации образования, способствующая обеспечению качества образования посредством повышения профессиональной компетентности педагогов;
7) учебно-методическое управление (кабинет (центр), кафедра, отдел) – структурные подразделения, осуществляющие учебно-методическую работу в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
8) учебно-методическая работа – это деятельность организации образования по обеспечению образовательного процесса психолого-педагогическими, дидактико-методическими материалами для достижения образовательных целей.";
абзац третий пункта 5 изложить в следующей редакции:
"на уровне области, городов республиканского значения и столицы - на методические кабинеты (центры) областных, городов республиканского значения и столицы органов управления образования;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Национальная академия образования имени И. Алтынсарина координирует деятельность методических кабинетов (центров) в рамках организации методологического и научно-методического обеспечения системы образования и образовательного процесса (государственные общеобязательные стандарты образования, типовые учебные программы).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Учебно-методическая и научно-методическая работа осуществляются во всех структурных подразделениях, реализующих, координирующих воспитательно-образовательный, учебно-воспитательный процесс, образовательные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (методических объединениях, методических предметных и цикловых комиссиях, кафедрах), в организациях, где методическая работа является основным видом деятельности (республиканский, областные, районные, городские методические кабинеты (центры), в структурных подразделениях по учебно-методической работе (учебно-методические отделы, управления, кабинеты (центры)).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Цель и основные направления работы методических кабинетов (центров)";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

4) әдістемелік (оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік) кеңес – білім беру ұйымының оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік жұмысын алқалық басқару органы;
5) білім беру ұйымы басшысының оқу (ғылыми-әдістемелік) жұмысы жөніндегі орынбасары – білім беру ұйымындағы оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты тікелей басқаратын басшының лауазымы;
6) ғылыми әдістемелік жұмыс – педагогтердің кәсіптік құзыретін арттыру арқылы білім сапасын қамтамасыз етуге ықпал ететін білім беру ұйымдары әдіскерлерінің, педагогтердің және құрылымдық бөлімшелердің бірлескен қызметінің көп деңгейлі, көп функциялы жүйесі;
7) оқу-әдістемелік басқарма (кабинет (орталық), кафедра, бөлім) – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымында оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше;
8) оқу-әдістемелік жұмыс – бұл білім беру ұйымының білім беру мақсаттарына қол жеткізу үшін білім беру процесін психологиялық-педагогикалық, дидактикалық-әдістемелік материалдармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметі.";
5-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органдарының әдістемелік кабинеттеріне (орталықтарына);";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ы. Алтынсарин атындағы ұлттық білім академиясы білім беру жүйесі мен білім беру процесін әдіснамалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді (мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары, үлгілік оқу бағдарламалары) ұйымдастыру шеңберінде әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) қызметін үйлестіреді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің тәрбиелеу - білім беру, оқу-тәрбие процесін, білім беру бағдарламаларын іске асыратын, үйлестіретін барлық құрылымдық бөлімшелерде (әдістемелік бірлестіктерде, әдістемелік пәндік және циклдік комиссияларда, кафедраларда, бөлімдерде, факультеттерде, институттарда), әдістемелік жұмыс қызметтің негізгі түрі болып табылатын ұйымдарда (республикалық, облыстық, аудандық, қалалық әдістемелік кабинеттерде (орталықтарда), оқу-әдістемелік жұмыс жөніндегі құрылымдық бөлімшелерде (оқу-әдістемелік бөлімдерде, басқармаларда, кабинеттерде (орталықтарда)) жүзеге асырылады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) қызметінің мақсаты және жұмысының негізгі бағыттары";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Целью деятельности методических кабинетов (центров) области является организация и проведение методической, научно-исследовательской, аналитической и экспертной работы, а также методическое сопровождение профессионального развития педагогов.";
в пункте 13:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"13. Основные направления работы методических кабинетов (центров) области включают:";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) мониторинг качественного состава педагогов, прогноз потребности педагогов в повышении квалификации, изучение работы педагогов, прошедших повышение квалификации;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обеспечение сотрудничества организаций образования с региональными и другими высшими учебными заведениями, научно-исследовательскими институтами в области образования, образовательными центрами;";
дополнить подпунктами 14), 15) и 16) следующего содержания:
"14) методическую поддержку путем мониторинга состояния воспитательно-образовательного, учебно-воспитательного процесса в организациях образования;
15) организацию и проведение работ по повышению профессиональной квалификации педагогов;
16) помощь педагогам в освоении новых образовательных технологий, методик, лучших (передовых, инновационных) педагогических практик.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Целью деятельности методических кабинетов (центров) городов республиканского значения и столицы является организация и проведение методической, научно-исследовательской, аналитической и экспертной работы, а также методическое сопровождение профессионального развития педагогов.";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Основные направления работы методических кабинетов (центров) городов республиканского значения и столицы включают:";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Штаты методических кабинетов (центров) устанавливаются в соответствии с количеством педагогов в регионе из расчета одна штатная единица методиста на не более 300 педагогов.".
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"12. Облыстық әдістемелік кабинеттер (орталықтар) қызметінің мақсаты – әдістемелік, ғылыми-зерттеушілік, талдамалық және сараптамалық жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ педагогтердің кәсіби дамуын әдістемелік қолдау.";
13-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Облыстық әдістемелік кабинеттер (орталықтар) жұмысының негізгі бағыттары:";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) білім беру ұйымдарындағы педагогтердің сапалық құрамын мониторингтеу, педагогтердің біліктілігін арттыруға қажеттілікті болжау, біліктілікті арттырудан өткен педагогтердің жұмысын зерделеуді;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) білім беру ұйымдарының өңірлік және басқа да жоғары оқу орындарымен, білім беру саласындағы ғылыми-зерттеу институттарымен, білім беру орталықтарымен ынтымақтастығын қамтамасыз етуді;";
келесі мазмұндағы 14), 15) және 16) тармақшаларымен толықтырылсын:
"14) білім беру ұйымдарындағы тәрбиелеу-білім беру, оқу-тәрбие процесінің жай-күйіне мониторинг жүргізу жолымен әдістемелік қолдауды;
15) педагогтердің кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және өткізуді;
16) педагогтерге білім берудің жаңа технологияларын, әдістемелерін, үздік (озық, инновациялық) педагогикалық тәжірибелерді игеруіне көмектесуді қамтиды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әдістемелік кабинеттер (орталықтар) қызметінің мақсаты – әдістемелік, ғылыми-зерттеушілік, талдамалық және сараптамалық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ педагогтердің кәсіби дамуын әдістемелік қолдау.";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әдістемелік кабинеттер (орталықтар) жұмысының негізгі бағыттары:";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) штаттары өңірдегі педагогтер санына сәйкес әдіскердің бір штат бірлігіне 300 педагогтен аспайтын болып белгіленеді.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра просвещения Республики Казахстан
Ш. Акпарова

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
Ш. Акпарова