Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 10 июля 2026 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2026 года № 39274.
В соответствии с подпунктом 65-27) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа, представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Утверждены приказом
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 120
Методика подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 65-27) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон "О физической культуре и спорте") и определяет единый подход при расчете подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах.
Методика применяется при планировании объема подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах в отношении списка групп (по этапам обучения) по видам спорта высших достижений, предусмотренных в приложении 1 к настоящей Методике.
2. В Методике используются следующие понятия:
1) подушевой норматив финансирования в детско-юношеской спортивной школе – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения в государственных детско-юношеских спортивных школах (далее – ДЮСШ);

Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 10 шілдедегі № 120 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 шілдеде № 39274 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 120 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-27) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңы) әзірленді және мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеудің бірыңғай тәсілін айқындайды.
Бұл Әдістеме осы Әдістеменің 1-қосымшасында көзделген жоғары жетістіктер спорты түрлері бойынша (оқыту кезеңдері бойынша) топтар тізбесіне қатысты мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың көлемін жоспарлау кезінде, қолданылады.
2. Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балалар-жасөспірімдер спорт мектебінде жан басына шаққандағы қаржыландыруды нормативі – мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде (бұдан әрі – БЖСМ) оқытудың мемлекеттік кепілдендірілген құнының қаржылық қамтамасыз ету нормативі;

2) объем подушевого нормативного финансирования в государственных ДЮСШ – гарантированный минимум финансирование расходов на одного обучающегося государственного ДЮСШ, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;
3) спортивное мероприятие – спортивное соревнование, учебно-тренировочный сбор с участием спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта;
4) спорт высших достижений – национальные виды спорта и виды спорта, включенные в программы Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр;
5) контингент в государственных ДЮСШ – спортсмены, зачисленные приказом руководителя в постоянный состав в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 "Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10012).
3. Для определения подушевого нормативного финансирования в государственных ДЮСШ учитываются расходы на учебно-тренировочный процесс, в том числе на фонд оплаты труда тренерско-преподавательского состава и административно-управленческого персонала, обеспечение экипировкой и инвентарем, фармакологией, а также на спортивные мероприятия.
Подушевое нормативное финансирование не покрывает расходы по содержанию и аренде зданий и сооружений, коммунальных услуг, услуг связи и транспорта, которые финансируются по сметному финансированию.
Учебно-тренировочный процесс в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона "О физической культуре и спорте" подразделяется на следующие этапы:
спортивно-оздоровительный;
начальной подготовки;
учебно-тренировочный;
совершенствования спортивного мастерства;
высшего спортивного мастерства.
4. При расчете подушевого нормативного финансирования в государственных ДЮСШ используются следующие общие показатели:
1) базовый должностной оклад (далее – БДО), установленный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – постановление Правительства № 1193);
2) месячный расчетный показатель (далее – МРП), установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
3) контингент обучающихся, разделенный на три этапа подготовки, где:
этап начальной подготовки (далее – Енп) – обучающиеся, зачисленные в группы спортивно-оздоровительной подготовки и начальной подготовки;
этап учебно-тренировочной подготовки (далее – Етэ) – обучающиеся, зачисленные в группы успешно освоивших курс начальной подготовки с целью специализации по виду спорта;
этап спортивного совершенствования (далее – Есс) – обучающиеся, зачисленные в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства;

2) мемлекеттік БЖСМ жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін негізге ала отырып айқындалатын мемлекеттік БЖСМ бір білім алушыға шығыстарды қаржыландырудың кепілдік берілген ең төмен мөлшері;
3) спорттық іс-шара – БЖСМ спортшыларының, жаттықтырушылары және дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандарының қатысуымен өтетін спорттық жарыс, оқу-жаттығу жиыны;
4) жоғары жетістіктер спорты – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азия, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген спорт түрлері мен ұлттық спорт түрлері;
5) мемлекеттік БЖСМ контингенті – "Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығына сәйкес тұрақты құрам контингентіне басшының бұйрығымен қабылданған спортшылар (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10012 болып тіркелген).
3. Мемлекеттік БЖСМ жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды айқындау үшін оқу-жаттығу процесіне, оның ішінде жаттықтырушы-оқытушылар құрамы мен әкімшілік-басқару персоналының еңбекақы төлеу қорына, спорттық киіммен және құрал-жабдықтармен, фармакологиямен қамтамасыз етуге, сондай-ақ спорттық іс-шараларға арналған шығыстар ескеріледі.
Жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру сметалық қаржыландыру бойынша қаржыландырылатын ғимараттар мен құрылыстарды күтіп ұстау мен жалға алу, коммуналдық, байланыс және көлік қызметтері бойынша шығыстарды өтемейді.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңының 24-бабының 2-тармағына сәйкес оқу-жаттығу процесі келесі кезеңдерге бөлінеді:
спорттық-сауықтыру;
бастапқы даярлық;
оқу-жаттығу;
спорттық шеберлікті жетілдіру;
жоғары спорт шеберлігі.
4. Мемлекеттік БЖСМ жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу кезінде келесі жалпы көрсеткіштер пайдаланылады:
1) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен (бұдан әрі – № 1193 Үкімет қаулысы) бекітілген базалық лауазымдық айлықақы (бұдан әрі – БЛА);
2) тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
3) үш дайындық кезеңіне бөлінген білім алушылар контингенті:
бастапқы даярлық кезеңі (бұдан әрі – Ебд) – спорттық-сауықтыру мен бастапқы даярлық топтарына қабылданған білім алушылар;
оқу-жаттығу даярлығы кезеңі (бұдан әрі – Ежк) – спорт түрі бойынша мамандандыру мақсатында бастапқы даярлық кезеңін табысты аяқтаған білім алушылар;
спорттық жетілдіру кезеңі (бұдан әрі – Есж) – спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарына қабылданған білім алушылар;

4) количество учебных групп, утвержденные руководителем государственного ДЮСШ по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта, где:
∑грНП – общее количество групп этапа начальной подготовки;
∑грТЭ – общее количество групп этапа учебно-тренировочной подготовки;
∑грСС – общее количество групп этапа спортивного совершенствования.
Глава 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах
5. Расчет годового объема подушевого нормативного финансирования в государственных ДЮСШ, осуществляется по следующей формуле:
Vpnf=(PNFфот*∑Е)+(Vpnfмто*(Енп+Етэ+Есс))+(VpnfW*(Етэ+Есс))+М*∑Есвд, где:
Vpnf – годовой объем подушевого нормативного финансирования;
PNFфот – норма расходов на оплату труда на одного обучающегося в год;
∑Е – контингент обучающихся по всем видам спорта;
Vpnfмто – норма расходов на обеспечение экипировкой и инвентарем на одного обучающегося в год;
Енп – контингент этапа начальной подготовки;
Етэ – контингент этапа учебно-тренировочной подготовки;
Есс – контингент этапа спортивного совершенствования;
VpnfW – норма расходов на спортивные мероприятия на одного обучающегося в год;
М – норма расходов на фармакологическое обеспечение, определена как 0,7 МРП на одного обучающегося в год в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 107 "Об утверждении Методики нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10005);
∑Есвд – контингент обучающихся по видам спорта высших достижений.
6. Норма расходов на оплату труда на одного обучающегося в год, осуществляется по следующей формуле:
PNFфот = ФОТ/∑Е, где:
ФОТ – фонд оплаты труда, в теңге, рассчитывается на общий контингент обучающихся.
Расчет фонда оплаты труда, осуществляется по следующей формуле:
ФОТ = ФОТтрен.сост.+ФОТауп, где:
ФОТтрен.сост. – фонд оплаты труда тренерско-преподавательского состава, в теңге;
ФОТауп – фонд оплаты труда административно-управленческого состава, согласно штатному расписанию, в теңге.
Расчет фонда заработной платы тренерско-преподавательского состава, осуществляется по следующей формуле:
ФОТтрен.сост. = (Qгод+∑PO), где:
∑PO – сумма пособия на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску гражданским служащим в размере одного должностного оклада (далее – ДО), в теңге;
Qгод – заработная плата тренерско-преподавательского состава в год с налоговой нагрузкой, в теңге, расчет по формуле:

4) дене шынықтыру және спорт саласындағы тиісті жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша мемлекеттік БЖСМ директорымен бекітілген оқу топтарының саны, мұндағы:
∑топБД – бастапқы даярлық кезеңі топтарының жалпы саны;
∑топЖК – оқу-жаттығу даярлығы кезеңі топтарының жалпы саны;
∑топСЖ – спорттық жетілдіру кезеңі топтарының жалпы саны.
2 тарау. Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі
5. Мемлекеттік БЖСМ жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемін есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
Vpnf=(PNFетқ*∑Е)+(Vpnfмтқ*(Ебд+Ежк+Есж))+(VpnfW*(Ежк+Есж))+М*∑Ежжс, мұндағы:
Vpnf – жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі;
PNFетқ – жылына бір білім алушыға еңбекақы төлеу шығыстарының нормасы;
∑Е – барлық спорт түрлері бойынша білім алушылар контингенті;
Vpnfмтқ – жылына бір білім алушыны спорттық киіммен және құрал-жабдықтармен қамтамасыз етуге арналған жылдық шығыстар нормасы;
Ебд – бастапқы даярлық кезеңінің контингенті;
Ежк – оқу-жаттығу даярлығы кезеңінің контингенті;
Есж – спорттық жетілдіру кезеңінің контингенті;
VpnfW – жылына бір білім алушыға арналған спорттық іс-шараларға арналған шығыстар нормасы;
М – бір білім алушыға фармакологиялық қамтамасыз ету шығыстарының нормасы 0,7 АЕК ретінде Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 107 "Спортшылардың, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілер мен құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің оқу-жаттығу процесі және спорттық іс-шаралар кезеңінде тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерін бекіту әдістемесі туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10005 болып тіркелген) айқындалған;
∑Ежжс – жоғары жетістіктер спорты түрлері бойынша білім алушылар контингенті.
6. Жылына бір білім алушыға еңбекақы төлеуге арналған шығыстар нормасы келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
PNFетқ = ЕТҚ/∑Е, мұндағы:
ЕТҚ – еңбекақы төлеу қоры, теңгемен, білім алушылардың жалпы контингентіне есептеледі.
Еңбекке ақы төлеу қорын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ЕТҚ = ЕТҚжат.құр.+ЕТҚәбп, мұндағы:
ЕТҚжат.құр. – жаттықтырушы-оқытушылар құрамына еңбекақы төлеу қоры, теңгемен;
ЕТҚәбп – штаттық кестеге сәйкес әкімшілік-басқару құрамының еңбекақы төлеу қоры, теңгемен.
Жаттықтырушы-оқытушылар құрамының жалақы қорын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ЕТҚжат.құр. = (Qжыл+∑РО), мұндағы:
∑PO – азаматтық қызметшілерге жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысына бір лауазымдық айлықақы мөлшерінде төленетін сауықтыруға арналған жәрдемақының сомасы, (бұдан әрі – ЛА) теңгемен;
Qжыл – салықтық жүктемені ескере отырып, жаттықтырушы-оқытушылар құрамының жылдық жалақысы, теңгемен, келесі формуламен есептеледі:

Qгод = ((Qмес.тр.сост.+ ∑H)*12)* N1* N2 , где:
Qмес.тр.сост. – сумма ДО тренеров-преподавателей в месяц;
∑H – итоговая сумма надбавок и доплат;
N1 – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
На 2026 и последующие годы – 1,0968;
N2 – коэффициент обязательных пенсионных взносов и отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08.
Расчет суммы ДО тренерско-преподавательского состава в месяц, осуществляется по следующей формуле:
Qмес.тр. сост. = (L*Qмес), где:
L – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
Qмес – ДО тренера-преподавателя в месяц, в теңге, расчет по формуле:
Qмес = 4,65*БДО*k;
4,65 – средний коэффициент согласно постановлению Правительства №1193, стаж 7-10 лет, категория В2-3;
БДО – базовый должностной оклад;
k – поправочный коэффициент к ДО на 2026 год и последующие годы, согласно постановлению Правительства №1193.
Расчет количества тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса, осуществляется по следующей формуле:
L= ((∑грНП*Снп)+(∑грТЭ*Стэ)+(∑грСС*Ссс))/52/24, где:
L – всего количество тренерско-преподавательских ставок;
Снп – среднее нормативное количество часов обучения С на одну учебную группу этапа начальной подготовки в год;
Стэ – среднее нормативное количество часов обучения С на одну учебную группу учебно-тренировочного этапа в год;
Ссс – среднее нормативное количество часов обучения С на одну учебную группу этапа спортивного совершенствования в год.
Учебно-тренировочные занятия в государственных ДЮСШ рассчитаны на 52 недели в год, тренерско-преподавательская ставка группы 24 часов в неделю.
Расчет итоговой суммы доплат и надбавок осуществляется в соответствии с постановлением Правительства №1193, рассчитывается по следующей формуле:
∑H = Нспец+Нсел+Нэко+Нрад+Нзвание+НквалТ+ Н10+Нутп
Нспец – доплата за углубленное преподавание отдельных предметов
профильного направления и рассчитывается по формуле:
Нспец = L1*0,4 (имеющих установленную доплату) *БДО, где:
L1 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
Нсел – повышение за работу в сельской местности в соответствии с пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан и рассчитывается по формуле:
Нсел = L2* Qмес *0,25 (имеющих установленную надбавку), где:
L2 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
Нэко – доплата за работу в зоне экологического бедствия (в том числе:
экологической катастрофы, экологического кризиса, экологического предкризисного состояния) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" и рассчитывается по формуле:

Qжыл = ((Qай.жат.құр.+∑H)*12)* N1* N2 , мұндағы:
Qай.жат.құр. – жаттықтырушы-оқытушыларлардың бір айдағы ЛА сомасы;
∑H – үстемеақылар мен қосымша ақылардың жиынтық сомасы;
N1 – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
2026 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
N2 – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының коэффициенті:
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,08.
Жаттықтырушы-оқытушылар құрамының ЛА сомасын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
Qай.жат.құр.= (L*Qай), мұндағы:
L – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушылар бірліктерінің саны;
Qай – бір айдағы жаттықтырушы-оқытушының ЛА, теңгемен, келесі формуламен есептеледі:
Qай = 4,65*БЛА*k;
4,65 – № 1193 Үкімет қаулысына сәйкес орташа коэффициент, еңбек өтілі 7-10 жыл, санат В2-3;
БЛА – базалық лауазымдық айлықақы;
k – № 1193 Үкімет қаулысына сәйкес 2026 және одан кейінгі жылдарға ЛА-ға түзету коэффициенті.
Процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің санын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
L= ((∑топБД*Сбд)+(∑топЖК*Сжк)+(∑топСЖ*Ссж))/52/24, мұндағы:
L – жаттықтырушы бірліктерінің жалпы саны;
Сбд – бастапқы даярлық кезеңінің бір оқу тобына жылына С оқыту сағаттарының нормативтік саны;
Сжк – оқу-жаттығу кезеңінің бір оқу тобына жылына С оқыту сағаттарының нормативтік саны;
Ссж – спорттық жетілдіру кезеңінің бір оқу тобына жылына С оқыту сағаттарының нормативтік саны.
Мемлекеттік БЖСМ оқу-жаттығу сабақтары жылына 52 аптаға, топтың жаттықтырушылық-оқытушылық мөлшерлемесі аптасына 24 сағатқа есептелген.
Қосымша ақылар мен үстемеақылардың қорытынды сомасын есептеу № 1193 Үкімет қаулысына сәйкес келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
∑H = Нарн + Науыл + Нэко+Нрад+ Натақ + НбілікТ + Н10+ Ножп
Нарн – бейіндік бағыттағы жекелеген пәндерді тереңдетіп оқытқаны үшін қосымша ақы және келесі формула бойынша есептеледі:
Нарн = L1*0,4 (белгіленген қосымша ақысы бар) *БЛА, мұндағы:
L1 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушылар бірліктерінің саны;
Науыл – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабының 9-тармағына сәйкес ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін арттырылған айлықақы және келесі формула бойынша есептеледі:
Науыл = L2* Qай *0,25 (белгіленген үстемеақысы бар), мұндағы:
L2 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
Нэко – "Арал өңіріндегі экологиялық апат салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес экологиялық апат аймағындағы (оның ішінде: экологиялық апат, экологиялық дағдарыс, экологиялық дағдарыс алдындағы жай-күй) жұмысы үшін қосымша ақы келесі формула бойынша есептеледі:

Нэко = L3 * Qмес*0,2 (имеющих установленную доплату), где:
L3 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
Нрад – доплата за работу на территориях радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и рассчитывается по формуле:
Нрад = L4 *1-2МРП (имеющих установленную доплату), где:
L4 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
Нзвание – надбавка за спортивное звание и рассчитывается по формуле:
Нзвание = L5 *0,17*БДО (имеющих установленную надбавку), где:
L5 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
НквалТ – доплата за квалификационный тест "Национальный стандарт спортивной подготовки" и рассчитывается по формуле:
НквалТ = L6*Qмес *0,3 (имеющих установленную доплату), где:
L6 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса.
Н10 – доплата за особые условия труда и рассчитывается по формуле:
Н10 = L7 * 0,1*Qмес, где:
L7 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
Нутп – доплата за непосредственное обеспечение высококачественного учебно-тренировочного процесса и за подготовку чемпионов и призеров спортивных соревнований рассчитывается:
Нутп = L8 * 0,7 *Qмес, где:
L8 – количество тренерско-преподавательских ставок для осуществления процесса;
данная доплата зависит от достигнутых результатов спортсменов, подтверждаемых протоколами спортивных соревнований.
Расчет суммы пособия на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску тренерско-преподавательского состава в размере одного ДО осуществляется по следующей формуле:
∑PO = Qмес.тр.сост.+ Нсел+Нэко;
Расчет фонда заработной платы административно-управленческого персонала осуществляется по следующей формуле:
ФОТауп = (Qгод ауп +∑PO), где:
Qгод ауп – заработная плата административно-управленческого персонала в год с налоговой нагрузкой в теңге, расчет по формуле:
Qгод ауп = ((Qмес.адм.перс.+ ∑H)*12)* N1* N2, где:
Qмес.адм.перс. – ДО административно-управленческого персонала согласно штатному расписанию в месяц, в теңге.
7. Норма расходов на материально-техническое обеспечение (далее – МТО) на одного обучающегося в год, осуществляется по следующей формуле:
Vpnfмто = МТО/∑Есвд, где:
МТО – норма затрат на материально-техническое оснащение (обеспечение экипировкой и инвентарем) и рассчитывается по контингенту обучающихся по видам спорта высших достижений;
норма затрат на МТО по затратности вида спорта осуществляется по следующей формуле:

Нэко = L3 * Qай*0,2 (белгіленген қосымша ақысы бар), мұндағы:
L3 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
Нрад – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес радиациялық тәуекел аумақтарындағы жұмысы үшін қосымша ақы келесі формула бойынша есептеледі:
Нрад = L4 *1-2АЕК (белгіленген қосымша ақысы бар), мұндағы:
L4 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
Натақ – спорттық атағы үшін үстемеақы және келесі формула бойынша есептеледі:
Натақ = L5 *0,17*БЛА (белгіленген үстемеақысы бар), мұндағы:
L5 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
НбілікТ – "Спорттық дайындықтың ұлттық стандарты" біліктілік тесті үшін қосымша ақы келесі формула бойынша есептеледі:
НбілікТ = L6*Qай *0,3 (белгіленген қосымша ақысы бар), мұндағы:
L6 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
Н10 – ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы;
Н10 = L7 * 0,1*Qай, мұндағы:
L7 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
Ножп – жоғары сапалы оқу-жаттығу процесін тікелей қамтамасыз еткені және спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін дайындағаны үшін қосымша ақы келесі формула бойынша есептеледі:
Ножп = L8 * 0,7*Qай, мұндағы:
L8 – процесті жүзеге асыру үшін жаттықтырушы-оқытушы бірліктерінің саны;
бұл қосымша ақы спортшылардың спорттық жарыстардың хаттамаларымен расталған қол жеткізген нәтижелеріне байланысты.
Жаттықтырушы-оқытушылардың жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысына бір ЛА мөлшерінде төленетін сауықтыруға арналған жәрдемақы сомасын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
∑PO = Qай.жат.құр.+Науыл+Нэко.
Әкімшілік-басқару персоналының жалақы қорын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ЕТҚәбп = (Qжыл әбп+∑PO), мұндағы
Qжыл.әбп = ((Qай.әбп+∑H)*12)* N1* N2 , мұндағы:
Qай.әбп – бір айдағы штаттық кестеге сәйкес әкімшілік-басқару персоналының ЛА, теңгемен.
7. Жылына бір білім алушыға материалдық-техникалық қамтамасыз етуге (бұдан әрі – МТҚ) арналған шығыстар нормасы келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
Vpnfмтқ = МТҚ/∑Ежжс, мұндағы:
МТҚ – материалдық-техникалық қамтамасыз етуге (жабдықтар және мүкәммалмен қамтамасыз етуге) арналған шығыстар нормасы және жоғары жетістіктер спорты түрлері бойынша білім алушылар контингентіне есептеледі;
спорт түрінің шығыны бойынша МТҚ-ге арналған шығындар нормасы келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:

32-36
Примечания:
Количество человек в группах по видам спорта относящихся к первой, второй, третьей группе:
1) первая группа: биатлон, гимнастические виды спорта, лыжные виды спорта, коньковые виды спорта, конный спорт, легкая атлетика, парусный спорт, водные виды спорта, спортивное скалолазание, стрельба из лука, дәстүрлі садақ ату, стрелковые виды спорта, современное пятиборье, фехтование, велосипедные виды спорта, триатлон, настольный теннис;
2) вторая группа: все остальные виды спорта входящие в спорт высших достижений;
3) третья группа: бәйге, аударыспак, теңге ілу, жамбы ату, гребные виды спорта, пляжный волейбол, теннис, құсбегілік.

32-36
Ескертпелер:
Спорт түрлері бойынша бірінші, екінші, үшінші топтарға жататын топтардағы адамдар саны:
1) бірінші топ: биатлон, гимнастика спорт түрлері, шаңғы спорт түрлері, коньки спорт түрлері, ат спорты, жеңіл атлетика, желкенді қайық спорты, су спорт түрлері, спорттық құзға өрмелеу, садақ ату, дәстүрлі садақ ату, ату спорт түрлері, қазіргі бессайыс, семсерлесу, велосипедтік спорт түрлері, триатлон, үстел теннисі;
2) екінші топ: жоғары жетістіктер спорты түрлеріне кіретін өзге барлық спорт түрлері;
3) үшінші топ: бәйге, аударыспақ, теңге ілу, жамбы ату, есу спорт түрлері, жағажай волейболы, теннис, құсбегілік.