О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 101-НҚ "Об утверждении Правил пользования поливной водой"
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 199-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2026 года № 39255
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 101-НҚ "Об утверждении Правил пользования поливной водой" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36208) следующие изменения:
в Правилах пользования поливной водой, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) граница раздела балансовой принадлежности – линия раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
2) субпотребитель – потребитель, непосредственно подключенный к инженерным сетям водопотребителя;
3) граница раздела эксплуатационной ответственности – линия раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения по признаку обязанностей (ответственности за их эксплуатацию), устанавливаемая соглашением сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплуатационной ответственности устанавливается по границе раздела балансовой принадлежности;
4) план водопользования – документ, устанавливающий объем, порядок и сроки подачи поливной воды водопотребителям, с учетом структуры орошаемых посевных площадей, режимов орошения сельскохозяйственных культур и технических характеристик ирригационных сетей;
5) прибор учета воды – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета потребления регулируемых услуг, разрешенное к применению в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
6) водопользователь – физическое или юридическое лицо, которое в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обладает правом водопользования и реализует его;
7) услуги подачи поливной воды (далее – услуги) – транспортировка и распределение воды по водоводам (каналам, трубопроводам), и ее подача водопотребителям, в том числе для орошения;
8) точка выдела – место передачи водных ресурсов от водопользователя к водопотребителю;
9) узел учета воды – система приборов (водосчетчик, расходомер, манометр) и устройств (запорная арматура, прямые участки трубопроводов до и после средства измерений, средство дистанционной передачи данных, регулятор давления и другие виды устройств), обеспечивающая учет воды;

"Суаратын суды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 29 мамырдағы № 101-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2026 жылғы 3 шiлдедегi № 199-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 шiлдеде № 39255 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Суаратын суды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушы 2025 жылғы 29 мамырдағы № 101-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36208 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Суаратын суды пайдалану қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер қолданылады:
1) баланстық тиесілікті бөлу шекарасы – иеленушілер арасында сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару белгісі бойынша бөлу шегі;
2) қосалқы тұтынушы – су тұтынушының инженерлік желілеріне тікелей қосылған тұтынушы;
3) пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы – тараптардың келісімімен белгіленетін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін міндеттер (оларды пайдаланғаны үшін жауапкершілік) белгісі бойынша бөлу шегі. Мұндай келісім болмаған кезде пайдалану жауапкершілігінің шекарасы баланстық тиесілікті бөлу шекарасы бойынша белгіленеді;
4) суды пайдалану жоспары – суармалы егіс алқаптарының құрылымын, ауыл шаруашылығы дақылдарын суару режимдерін және ирригациялық желілердің техникалық сипаттамаларын ескере отырып, су тұтынушыларға суармалы су беру көлемін, тәртібі мен мерзімдерін белгілейтін құжат;
5) суды есепке алу аспабы – реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынуды коммерциялық есепке алуға арналған, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;
6) су пайдаланушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су пайдалану құқығын иеленетін және оны іске асыратын жеке немесе заңды тұлға;
7) суаратын суды беру қызметтері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) – суды сутартқыштар (каналдар, құбыржолдар) арқылы тасымалдау мен бөлу және оны су пайдаланушыларға, оның ішінде суару үшін беру;
8) су бөлу орны – су пайдаланушыдан су тұтынушыға су ресурстарын беру орны;
9) суды есепке алу торабы – суды есепке алуды қамтамасыз ететін аспаптар (су есептегіш, шығын өлшегіш, манометр) және құрылғылар жүйесі (бекіту арматурасы, өлшеу құралына дейін және одан кейінгі құбырлардың тікелей учаскелері, деректерді қашықтан беру құралы, қысым реттегіші және құрылғылардың басқа да түрлері);

10) бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновые водные инспекции) – межрегиональные подразделения ведомства уполномоченного органа, осуществляющие государственное управление в области охраны и использования водного фонда в пределах водохозяйственных бассейнов в рамках компетенции, предусмотренной Кодексом и законодательством Республики Казахстан;
11) уполномоченный орган в области охраны и использования водного фонда (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны и использования водного фонда;
12) водопотребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся услугами водохозяйственных организаций по подаче воды или водопользователей либо потребляющее воду из водных объектов в порядке общего водопользования;
13) удельная норма водопотребления – установленное количество потребляемой воды на единицу производимой продукции (на определенный объем выполняемой работы или оказываемой услуги);
14) тариф – денежное выражение стоимости регулируемой услуги;
15) платежный документ – документ, составленный на бумажном носителе либо сформированный в электронной форме, на основании или с помощью которого осуществляются платеж и (или) перевод денег;
16) внутрихозяйственные ирригационные системы – водохозяйственные сооружения, для регулирования использования водных ресурсов для орошения сельскохозяйственных участков двух и более землепользователей или собственников земельных участков, обеспечиваемых водой из одного оросительного канала или из его точки выдела.
Иные определения и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующими законами Республики Казахстан.";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Водопотребители при составлении планов учитывают схемы чередования (ротации) сельскохозяйственных культур, разрабатываемые в соответствии с требованиями, установленными земельным законодательством Республики Казахстан.
Водопотребитель до заключения договора с водопользователем согласовывает планы с местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения, который дает свое согласие с учетом рекомендации бассейновых советов в рамках пункта 4 статьи 65 Кодекса.
Предоставление регулируемых услуг осуществляется на оснований планов и разрешенных объемов водопользования согласно пункту 1 статьи 115 Кодекса.
5. Водопользователи на основе скорректированного плана подают в бассейновые водные инспекции ежегодные заявки на получение разрешенного объема водопользования. Бассейновые водные инспекции с учетом прогноза водности года, составляемого Национальной гидрометеорологической службой в соответствии с Правилами ведения государственного мониторинга водных объектов и водных ресурсов, утвержденных приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 115-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36244) и положений статьи 40 Кодекса, а также выполнения водопользователем плана мероприятий по сокращению потерь воды устанавливают водопользователю разрешенный объем водопользования на соответствующий год.
Потребность в водных ресурсах формируется бассейновыми водными инспекциями ежегодно на основе заявок водопользователей.
В случаях маловодного года и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера бассейновые водные инспекции корректируют оперативные лимиты водопользования и уменьшают объемы водопользования, определенные в разрешениях на специальное водопользование.
По итогам проведенной корректировки оперативного лимита бассейновые водные инспекции в течение десяти рабочих дней направляют водопользователям уведомление об ограничении права специального водопользования.

10) су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – бассейндік су инспекциялары) – Кодексте және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құзырет шеңберінде су шаруашылығы бассейндері шегінде су қорын қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының өңіраралық бөлімшелері;
11) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – су қорын қорғау және пайдалану саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) су тұтынушы – су беру бойынша су шаруашылығы ұйымдарының немесе су пайдаланушылардың көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын не ортақ су пайдалану тәртібімен су объектілерінен су тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
13) су тұтынудың үлестік нормасы – өндірілетін өнімнің бірлігіне тұтынылатын судың белгіленген мөлшері (орындалатын жұмыстың немесе көрсетілетін қызметтің белгілі бір көлеміне);
14) тариф – реттелетін қызмет құнының ақшалай көрінісі;
15) төлем құжаты – қағаз жеткізгіште жасалған не электрондық нысанда қалыптастырылған, соның негізінде немесе көмегімен төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжат;
16) шаруашылықішілік суару жүйелері – бір суару каналынан немесе оның су бөлу орнынан сумен қамтамасыз етілетін екі және одан да көп жер пайдаланушылардың немесе жер учаскелері меншік иелерінің ауыл шаруашылығы учаскелерін суару үшін су ресурстарын пайдалануды реттеуге арналған су шаруашылығы құрылысжайлары.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де анықтамалар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес қолданылады.";
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Су тұтынушылар жоспарларды құру кезінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес әзірленетін ауыл шаруашылығы дақылдарын кезектестіру (ротациялау) схемаларын ескереді.
Су тұтынушы су пайдаланушымен шарт жасасқанға дейін жоспарларды астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен келіседі, ол өз келісімін Кодекстің 65-бабы 4-тармағының шеңберінде бассейндік кеңестердің ұсынымдарын ескере отырып береді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну Кодекстің 115-бабы 1-тармағына сәйкес су пайдаланудың жоспарлары мен рұқсат етілген көлемдерінің негізінде жүзеге асырылады.
5. Су пайдаланушылар түзетілген жоспар негізінде бассейндік су инспекцияларына су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін алуға жыл сайынғы өтінімдер береді. Бассейндік су инспекциялары Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет жасайтын жылдың сулы болу болжамын Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 115-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36244 болып тіркелген) Су объектілері мен су ресурстарына мемлекеттік мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес және Кодекстің 40-бабының ережелерін, сондай-ақ су пайдаланушының су ысырабын азайту жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуын ескере отырып, су пайдаланушыға тиісті жылға су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін белгілейді.
Су ресурстарына қажеттілікті су пайдаланушылардың өтінімдері негізінде бассейндік су инспекцияларымен жыл сайын қалыптастырылады.
Бассейндік су инспекциялары су аз болған жылы және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде су пайдаланудың жедел лимиттерін түзетеді және арнаулы су пайдалануға рұқсаттарда айқындалған су пайдалану көлемдерін азайтады.
Бассейндік су инспекциялары жедел лимитке жүргізілген түзету қорытындылары бойынша су пайдаланушыларға он жұмыс күні ішінде арнаулы су пайдалану құқығын шектеу туралы хабарлама жібереді.

6. В случае изменения разрешенного объема водопользования, установленного водопользователю по основаниям, предусмотренным Кодексом, планы корректируются и приводятся в соответствие с вновь установленными разрешенными объемами водопользования.
На основе скорректированного плана водопользователи и водопотребители вносят изменения и дополнения в договоры в зависимости от выполнения водопотребителями планов мероприятий по сокращению потерь.
7. Водопотребление между водопотребителем и водопользователем возникает с даты заключения договора в соответствии с пунктом 5 статьи 17 Кодекса.
Договор заключается в индивидуальном порядке.
Предоставление услуги без заключения договора не допускается.
В случае получения водопотребителем услуги на нескольких каналах (участках) у одного водопользователя, заключается один договор.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Перечень документов, необходимых для заключения Договора:
1) для юридических лиц:
заявление согласно приложению к настоящим Правилам и планы;
технические условия на присоединение объекта, связанного с реконструкцией или расширением потребляющих установок водопотребителя и не соответствующего ранее действующим техническим условиям, присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта, изменения схемы внешнего снабжения (для новых площадей орошения или нового водопотребителя);
правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
сведения о зарегистрированных правах или копия правоустанавливающего документа (справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, договор пользования, ссуды, доверительного управления имуществом);
копия справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
копия приказа о назначении (вступлении в должность) руководителя;
копия устава или сведения о последних внесенных изменениях в учредительные документы;
документ, удостоверяющий личность руководителя юридического лица или представителя юридического лица и доверенность;
письменное согласие на сбор и обработку персональных данных;
банковские реквизиты;
платежные документы о полной оплате стоимости услуг по предыдущему договору (при наличии).
2) для физических лиц:
заявление согласно приложению к настоящим Правилам и планы;
технические условия на присоединение объекта, связанного с реконструкцией или расширением потребляющих установок водопотребителя и не соответствующего ранее действующим техническим условиям, присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта, изменения схемы внешнего снабжения (для новых площадей орошения или нового водопотребителя);
правоустанавливающие документы – копии (оригиналы для сверки):
сведения о зарегистрированных правах или копия правоустанавливающего документа (справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, договор пользования, ссуды, доверительного управления);
копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя (при наличии);
документ, удостоверяющий личность физического лица или представителя физического лица и доверенность;
письменное согласие на сбор и обработку персональных данных;
платежные документы о полной оплате стоимости услуг по предыдущему договору (при наличии).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

6. Су пайдаланушыға Кодексте көзделген негіздер бойынша белгіленген су пайдаланудың рұқсат етілген көлемі өзгерген жағдайда, жоспарлар түзетіледі және су пайдаланудың жаңадан белгіленген рұқсат етілген көлемдеріне сәйкес келтіріледі.
Су пайдаланушылар мен су тұтынушылар түзетілген жоспар негізінде, су тұтынушылардың су ысырабын азайту жөніндегі іс-шаралар жоспарларын орындауына байланысты шарттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
7. Су тұтыну Кодекстің 17-бабы 5-тармағына сәйкес су тұтынушы мен су пайдаланушының арасында шарт жасалған күннен бастап туындайды.
Шарт су тұтынушылармен жеке тәртіппен жасалады.
Шарт жасаспай көрсетілетін қызметтерді көрсетуге жол берілмейді.
Су тұтынушы қызметті бірнеше каналдарда (учаскелерде) бір су пайдаланушыдан алған жағдайда, бір шарт жасалады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Шарт жасасу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) заңды тұлғалар үшін:
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өтініш және жоспарлар;
су тұтынушының тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және бұрын қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін объектіні қосуға, бұрын қосылмаған объектіні желілерге қосуға, сыртқы жабдықтау схемасын өзгертуге арналған техникалық шарттар (жаңа суарау алаңдары немесе жаңа су тұтынушы үшін);
құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (салыстыру үшін түпнұсқалар):
тіркелген құқықтар туралы мәліметтер немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүліктің жоқтығы (барлығы) туралы анықтама, пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
заңды тұлғаны мемлекеттік тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
басшыны тағайындау (лауазымға кірісу) туралы бұйрықтың көшірмесі;
жарғы немесе құрылтай құжаттарына соңғы енгізілген өзгерістер туралы мәліметтердің көшірмесі;
заңды тұлғаның басшысының немесе заңды тұлғаның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және сенімхат;
жеке деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісім;
банктік деректемелері;
алдыңғы шарт (бар болса) бойынша қызметтердің құнын толық төлеу туралы төлем құжаттары.
2) жеке тұлғалар үшін:
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өтініш және жоспарлар;
су тұтынушының тұтынатын қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және бұрын қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін объектіні қосуға, бұрын қосылмаған объектіні желілерге қосуға, сыртқы жабдықтау схемасын өзгертуге арналған техникалық шарттар (жаңа суарау алаңдары немесе жаңа су тұтынушы үшін);
құқық белгілейтін құжаттар – көшірмелер (түпнұсқалар салыстыру үшін):
тіркелген құқықтар туралы мәліметтер немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (жылжымайтын мүліктің жоқтығы (барлығы) туралы анықтама, пайдалану, несие, мүлікті сенімгерлік басқару шарты);
дара кәсіпкер ретінде қызметті бастағаны туралы хабарламаның көшірмесі (бар болса);
жеке тұлғаның немесе жеке тұлғаның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және сенімхат;
жеке деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісім;
алдыңғы шарт (бар болса) бойынша қызметтердің құнын толық төлеу туралы төлем құжаттары.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Водопользователи и водопотребители обслуживают магистральные, межхозяйственные и внутрихозяйственные ирригационные системы и обеспечивают их нормальное техническое состояние в пределах своих границ раздела эксплуатационной ответственности или границ раздела балансовой принадлежности, которые включают следующие требования:
1) проведение планово-предупредительных работ в течение года;
2) мероприятия по подготовке к вегетационному, летнему и зимнему периоду;
3) проведение ремонтных и профилактических работ на постоянной основе и обеспечение содержания в целостности, надлежащем техническом состоянии;
4) ликвидация аварий;
5) мероприятия по снижению аварийности, технических и прямых потерь воды, также нерационального его использования;
6) восстановление нарушенного благоустройства после проведенных работ.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Предыдущий водопотребитель производит окончательный расчет за потребленный объем поливной воды, определенного по показаниям приборов учета воды, узлов учета воды либо по удельным нормам водопотребления на день изменения (передачи) новому водопотребителю орошаемых земель.
Переоформление раннее выданных технических условий при изменении владельца, смене собственника не производится.
18. Выдача технических условий на подключение к услугам водопользователя осуществляется в соответствии с Правилами осуществления деятельности субъектов естественных монополий, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 84-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36054).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Обо всех повреждениях или неисправностях на используемых в магистральных, межхозяйственных и внутрихозяйственных ирригационных системах, в пределах раздела границ эксплуатационной ответственности или границ раздела балансовой принадлежности, которые могут повлечь загрязнение питьевой воды, окружающей среды, нарушение работы искусственных сооружений, каналов и нанести ущерб здоровью населения, водопотребитель сообщает водопользователю.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Количество отпущенной услуги определяется в точке выдела по показаниям приборов учета воды, узлов учета воды водопользователя, либо водопотребителя, внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
В целях объективного учета количества (объема) водных ресурсов водопотребитель устанавливает на точке выдела приборы учета водных ресурсов, прошедшие утверждение типа или метрологическую аттестацию средств измерения в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"14. Су пайдаланушылар мен су тұтынушылар магистральдық, шаруашылықаралық және шаруашылықішілік ирригациялық жүйелерге қызмет көрсетеді және өздерінің пайдалану жауапкершілігін бөлу шекаралары немесе баланстық тиесілілікті бөлу шекаралары шегінде олардың қалыпты техникалық жай-күйін қамтамасыз етеді, олар мынадай талаптарды қамтиды:
1) жыл ішінде жоспарлы-алдын алу жұмыстарын жүргізу;
2) вегетациялық, жазғы және қысқы кезеңге дайындау жөніндегі іс-шаралар;
3) жөндеу және профилактикалық жұмыстарды тұрақты негізде жүргізу және тұтастықта, тиісті техникалық жағдайда ұстауды қамтамасыз ету;
4) аварияларды жою;
5) апаттылықты, судың техникалық және тікелей ысыраптарын, сондай-ақ оны ұтымсыз пайдалануды азайту жөніндегі іс-шаралар;
6) жүргізілген жұмыстардан кейін бұзылған абаттандыруды қалпына келтіру.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Алдыңғы су тұтынушы суармалы жерлердің жаңа су тұтынушысы өзгерген (берген) күніне есепке алу аспаптарының, суды есепке алу торабтарының көрсеткіштері бойынша не су тұтынудың үлестік нормалары бойынша айқындалған суармалы судың тұтынылған көлемі үшін түпкілікті есеп жүргізеді.
Иесі өзгерген, меншік иесі өзгерген кезде бұрын берілген техникалық шарттарды қайта ресімдеу жүргізілмейді.
18. Су пайдаланушының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қосылуға техникалық шарттар беру Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 84-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 36054 болып тіркелген) Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Ауызсудың, қоршаған ортаның ластануына, жасанды құрылысжайлардың, каналдардың жұмысының бұзылуына және халықтың денсаулығына нұқсан келтіруіне әкеп соғуы мүмкін пайдаланылатын магистральдық, шаруашылықаралық және шаруашылықішілік ирригациялық жүйелерде пайдалану жауапкершілігін бөлу шекаралары немесе баланстық тиесілілікті бөлу шекаралары шегінде барлық зақымданулар немесе ақаулар туралы су тұтынушы су пайдаланушыға хабарлайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жіберілген көрсетілген қызметтің санын өлшеу бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген су пайдаланушының, не су тұтынушының суды есепке алу аспаптарының, суды есепке алу торабтарының көрсеткіштері бойынша бөлу нүктесінде айқындалады.
Су ресурстарының санын (көлемін) объективті есепке алу мақсатында су тұтынушы бөлу нүктесінде "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен өлшеу құралдарының үлгісін бекітуден немесе метрологиялық аттестаттаудан өткен су ресурстарын есепке алу аспаптарын орнатады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. При отсутствии приборов учета воды, узлов учета воды количество отпущенной поливной воды определяется расчетным путем с учетом удельных норм водопотребления.
При этом, объемы потерь по внутрихозяйственным каналам распределяются между водопотребителями пропорционально площадям их орошаемых земельных участков.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Произведение водопотребителем самовольного пользования поливной воды не допускается. При самовольном водопотреблении, водопотребителем оплачивается сумма, рассчитанная с учетом площади посева и объема по удельным нормам водопотребления на конкретную культуру и по утвержденному тарифу с применением коэффициента – 2.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Водопользователь в срок до 15 (пятнадцать) числа календарного месяца, следующего за расчетным предоставляет акт выполненных работ (оказанных услуг) (далее – Акт) который подписывается сторонами.
Направленный водопользователем акт подписывается водопотребителем в течение 3 (три) рабочих дней со дня направления, а в случае не предоставление подписанного акта либо мотивированных письменных возражений в течение указанного срока, акт считается согласованным.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Сверхнормативная потеря поливной воды в ирригационных сетях (каналах), находящихся в собственности водопотребителя, определяется водопользователем и фиксируется в акте в присутствии водопотребителя. В случае несогласия водопотребителя с актом, спорные вопросы решаются в суде после обжалования в досудебном порядке, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Приостановление подачи услуг производится в случаях:
1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного водопотребления и самовольного присоединения к системам водопользователя;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение одного месяца или более месяцев, следующего за расчетным периодом, до погашения задолженности;
4) недопущения представителей водопользователя к средствам измерения, приборам учета воды и узлам учета воды;
5) невыполнения письменных требований водопользователя по устранению выявленных неисправностей и нарушений на магистральных, межхозяйственных и внутрихозяйственных ирригационных системах;
6) выявления излишних площадей посевов и изменения вида сельскохозяйственных культур, не согласованных с водопользователем;
7) в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
37. В случаях, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 36 настоящих Правил, водопотребитель извещается путем направления уведомления (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до прекращения подачи услуги.

"25. Суды есепке алу аспаптары, суды есепке алу торабтары болмаған кезде жіберілген суармалы судың мөлшері су тұтынудың үлестік нормаларын ескере отырып, есептік жолмен айқындалады.
Бұл ретте, шаруашылықішілік каналдар бойынша су ысырабының көлемі су тұтынушылар арасында олардың суармалы жер учаскелерінің аудандарына пропорционалды түрде бөлінеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Су тұтынушының суаратын суды өз бетінше пайдалануына жол берілмейді. Су тұтынушы өз бетінше су тұтыну кезінде нақты дақылға егіс алаңы мен су тұтынудың үлестік нормалары бойынша көлемін ескере және бекітілген тариф бойынша – 2 коэффициентін қолдана отырып, есептелген соманы төлейді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Су пайдаланушы есептік айдан кейінгі күнтізбелік айдың 15 (он бес) күніне дейінгі мерзімде тараптар қол қоятын орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін (бұдан әрі – Акт) ұсынады.
Су пайдаланушы жіберген актіге су тұтынушы жіберілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қол қояды, ал қол қойылған актіні не көрсетілген мерзім ішінде дәлелді жазбаша қарсылықтар ұсынылмаған жағдайда, акт келісілген болып есептеледі.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Су тұтынушының меншігіндегі ирригациялық желілерде (каналдарда) суармалы судың нормативтен тыс ысырабын су пайдаланушы айқындайды және су тұтынушының қатысуымен актіде тіркеледі. Су тұтынушы актімен келіспеген жағдайда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, даулы мәселелер сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотта шешіледі.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Көрсетілетін қызметті көрсетуді тоқтата тұру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) авариялық жағдайда не азаматтардың өмірі мен қауіпсіздігіне қауіп-қатер төнгенде;
2) өз бетінше су тұтынғанда және су пайдаланушының жүйелеріне өз бетінше қосылғанда;
3) қарыз өтелгенге дейін есепті кезеңнен кейінгі бір ай немесе одан да көп ай ішінде қызметтер үшін ақы төленбегенде;
4) су пайдаланушы өкілдерін өлшеу құралдарына, суды есепке алу аспаптарына және суды есепке алу тораптарына жібермегенде;
5) магистральдық, шаруашылықаралық және шаруашылықішілік ирригациялық жүйелерде анықталған ақаулар мен бұзушылықтарды жою бойынша су пайдаланушының жазбаша талаптары орындалмағанда;
6) су пайдаланушымен келісілмеген артық егіс алқаптары мен ауыл шаруашылығы дақылдары түрінің өзгертілгені анықталғанда;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда.
37. Осы Қағидалардың 36-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, көрсетілетін қызметті беру тоқтатылғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын су тұтынушы хабарлама (электрондық пошта, факс, пошта жөнелтілімі, қысқа мәтіндік хабарлама, мультимедиялық хабарлама, қолданыстағы мессенджерлер) жолдау арқылы хабарландырылады.

В случаях, указанных в подпунктах 1), 3), 4), 5) и 7) пункта 36 настоящих Правил, восстановление подачи услуг производится после устранения и (или) ликвидации возникших нарушений.
В случае, указанного в подпункте 2) пункта 36 настоящих Правил, подключение водопотребителя производится при наличии технической возможности, свободных мощностей и объема воды, получения и выполнения технических условий на подключение к системам водопользователя и заключения договора, после оплаты суммы перерасчетов за самовольное присоединения к системам водопользователя.
В случае, указанного в подпункте 6) пункта 36 настоящих Правил, подключение водопотребителя производится при наличии свободных мощностей и объема воды, получения и выполнения технических условий на подключение к системам водопользователя на дополнительный объем воды, внесения изменений в действующий договор, после оплаты суммы перерасчетов за изменения вида размещения сельскохозяйственных культур и площади посева.
В случае приостановления предоставления услуг водопотребителю за нарушения, предусмотренные подпунктом 3) пункта 36 настоящих Правил, подключение производится в течение 2 (два) календарных дней после погашения долга и внесения платы за подключение.
В случае не оплаты или не полной оплаты по перерасчету в срок или отказа от оплаты обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Самовольным водопотреблением и самовольным присоединением к системам водопользователя является присоединение к системам без получения и выполнения технических условий, выданных в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.".
2. Департаменту регулирования тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Алдамжаров

Осы Қағидалардың 36-тармағының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, көрсетілетін қызметтерді беруді қалпына келтіру туындаған бұзушылықтар жойылғаннан және (немесе) жойғаннан кейін жүргізіледі.
Осы Қағидалардың 36-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, су тұтынушыны қосу техникалық мүмкіндік, бос қуаттар мен су көлемі болған жағдайда, су пайдаланушы жүйелеріне қосылуға техникалық шарттарды алғаннан және орындағаннан, шарт жасасқаннан және су пайдаланушының жүйелеріне өз бетінше қосылғаны үшін қайта есептеу сомасын төлегеннен кейін жүргізіледі.
Осы Қағидалардың 36-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген жағдайда су тұтынушыны қосу бос қуаттар мен су көлемі болған жағдайда, су пайдаланушы жүйелеріне қосылуға қосымша су көлеміне техникалық шарттарды алғаннан және орындағаннан, қолданыстағы шартқа өзгерістер енгізілгеннен және ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру түрінің және егіс алаңының өзгерістері үшін қайта есептеулер сомасын төлегеннен кейін жүргізіледі.
Осы Қағидалардың 36-тармағының 3) тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін су тұтынушыға көрсетілетін қызмет көрсету тоқтатыла тұрған жағдайда, қосу берешек өтелгеннен және қосу үшін төлем енгізгеннен кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде жүргізіледі.
Қайта есептеу бойынша төлем мерзімінде төленбеген немесе толық төленбеген не төлеуден бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Өз бетінше су тұтыну және өз бетінше су пайдаланушы жүйелеріне қосылу деп осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес берілген техникалық шарттарды алмай және орындамай жүйелерге қосылу болып табылады.".
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясатты реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Су
ресурстары және ирригация
министрінің міндетін атқарушы
Н. Алдамжаров