О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 404 "Об утверждении Правил маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках и формы марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2026 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2026 года № 39249
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 404 "Об утверждении Правил маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках и формы марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37293) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 14) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках (далее − Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее − Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках, а также порядок оказания государственной услуги "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан" (далее – государственная услуга).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын және сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңба нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 404 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 2 шiлдедегi № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 шiлдеде № 39249 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын және сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңба нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 404 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37293 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 14) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 14) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі − Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын беру" мемлекеттік қызметін көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
3) кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "цифрового правительства", предназначенный для официального цифрового взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
4) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Государственная услуга оказывается Комитетом рыбного хозяйства.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги указан в приложении 2 к Правилам (далее –Перечень).
17. Работник канцелярии Комитета рыбного хозяйства в день поступления заявления и документов, указанных в пункте 9 Перечня, осуществляет их регистрацию и передает в ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства готовит марку икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан (далее – марка для внутреннего рынка) по форме согласно приложению 4 к Правилам и направляет извещение о готовности результата оказания государственной услуги (далее – извещение) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица Комитета рыбного хозяйства, в "личный кабинет" лица, осуществляющего торговлю икрой.
Процесс оказания государственной услуги приостанавливается по ходатайству услугополучателя по следующим основаниям:

"2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі − портал) − нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық түрде көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми цифрлық өзара іс-қимылына арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдас бөлігі;
4) электрондық цифрлық қолтаңба − электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, құрылған, электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік қызметті Балық шаруашылығы комитеті көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
17. Балық шаруашылығы комитетінің кеңсе жұмыскері өтініш және Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен күні оларды тіркеуді жүзеге асырады және Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесіне береді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесі құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын (бұдан әрі – ішкі нарыққа арналған таңба) дайындайды және Балық шаруашылығы комитетінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің дайындығы туралы хабархатты (бұдан әрі – хабархат) уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғаның "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету процесі көрсетілетін қызметті алушының өтінішхатымен мынадай негіздер бойынша тоқтатыла тұрады:

1) реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателя на получения результата государственной услуги допускает правопреемство;
2) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых в судебном порядке либо до вступления в силу судебного акта;
3) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуг. Под действием непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) части третей настоящего пункта, по ходатайству услугодателя процесс оказания государственной услуги приостанавливается до устранения обстоятельств, послуживших основанием для его введения, и ликвидации последствий чрезвычайной ситуации.
Срок оказания государственной услуги возобновляется после устранения обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения, угрозы или возникновения чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера, и ликвидации последствий чрезвычайной ситуации.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства оформляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 5 к Правилам и направляет его в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица Комитета рыбного хозяйства, в "личный кабинет" лица, осуществляющего торговлю икрой.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Комитет рыбного хозяйства обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.";
часть первую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. Жалоба лиц, осуществляющих торговлю икрой, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"22. Срок рассмотрения жалобы Комитетом рыбного хозяйства, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";

1) егер мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға көрсетілетін қызметті алушының құқықтары құқық мирасқорлығына жол берсе, заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру, тарату;
2) сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін не сот актісі заңды күшіне енгенге дейін мемлекеттік қызметті көрсетудің мүмкін болмауы;
3) мемлекеттік қызметті көрсету процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әрекеті. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әрекеті деп төтенше жағдайдың енгізілуі, табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатерінің туындауы немесе туындаған төтенше жағдай түсініледі.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің өтінішхаты бойынша мемлекеттік қызметті көрсету процесі оны енгізуге негіз болған мән-жайлар жойылғанға және төтенше жағдай салдары жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі төтенше жағдайды енгізуге, табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатерінің туындауына немесе туындаған төтенше жағдайға негіз болған мән-жайлар жойылғаннан және төтенше жағдай салдары жойылғаннан кейін қайта басталады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді және оны Балық шаруашылығы комитетінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын адамның "жеке кабинетіне" жібереді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Балық шаруашылығы комитеті мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
21-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын адамдардың шағымын Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Балық шаруашылығы комитетінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";

приложение 2 к Правилам маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 июля 2026 года № 268
Приложение 2
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан"
1
Наименование государственной услуги
Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Выдача готовых марок икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан осуществляется через канцелярию услугодателя
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
В течение 2 (двух) рабочих дней
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан (далее – марка для внутреннего рынка), либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя и объектов информации

Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға жаңа редакцияда жазылсын;
Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларына 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеде қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 268 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығына таңбалар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығына таңба беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі –көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының дайын таңбаларын беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні ішінде
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасауға арналған бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының маркалары (бұдан әрі – ішкі нарыққа арналған марка) не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту
8
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуг размещены на портале.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление на получение марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке по форме согласно приложению 3 к Правилам маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках (далее – Правила), утверждаемыми в соответствии с подпунктом 14) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира";
2) если заявленная икра:
естественная – электронная копия договора купли-продажи;
конфискованная – электронная копия документа, подтверждающего приобретение у организаций, уполномоченных в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и подпунктом 7) пункта 2 статьи 211 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", и судебного акта о конфискации;
искусственная – электронная копия информации о получении икры осетровых видов рыб по форме согласно приложению к Перечню;
3) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов, о происхождении вылова рыбы, о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных (рыб и других водных животных), виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, разрешении на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, услугодатель получает из соответствующих государственных систем через шлюз "цифрового правительства".
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также извещение с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на извещение веб-портала "цифрового правительства".
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 14) тармақшасына сәйкес бекітілетін Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбасын алуға арналған өтініш;
2) егер мәлімделген уылдырық:
табиғи болса – сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
тәркіленген болса – "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-тармағының 1) тармақшасына және 211-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті ұйымдардан сатып алынғанын растайтын құжаттың және тәркілеу туралы сот актісінің электрондық көшірмесі;
қолдан өсірілген болса – Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын алу туралы ақпараттың цифрлық көшірмесі;
3) Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталуы туралы анықтаманы, жеке басын куәландыратын құжаттар не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат туралы, балықтың қайдан ауланғаны туралы, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына енгізілген жануарлар түрлерін (балықтарды және басқа да су жануарларын) қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы мәліметтерді, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолдану аясына кіретін балық және басқа да су жануарлары түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға және (немесе) кері экспорттауға арналған рұқсатты көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабархат жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе "цифрлық үкіметтің" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісіуі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги в режиме удаленного доступа по средством "личного кабинета" в портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 июля 2026 года № 268
Приложение 3
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
В Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от__________________________
(полное наименование юридического лица,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
____________________________
(индивидуального
предпринимателя)
адрес_______________________
(индекс, область, город, район,
улица, номер дома, номер
квартиры (при его наличии),
телефон)
реквизиты заявителя
______________________
(бизнес-идентификационный
номер/индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление на получение марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке
Прошу выдать марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке.
Сведения о видах икры:
1
Вид икры
Количество и объем емкости по видам
1.1
На государственном языке
На русском языке
На латинском языке
Количество емкости (штук)
Объем одной емкости (килограмм)
Общий объем икры (килограмм)
1.2.
1.3.
1.4.
2.
Происхождение образца (отечественная-естественная, отечественная-искусственная, импортированная, конфискованная)
3.

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы.
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
12
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтің орындалу сатысы туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудын өту, одан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 268 бұйрына
2-қосымша
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(дара кәсіпкер)
мекенжайы__________________
(индексі, облыс, қала, аудан,
көше, үй нөмірі, пәтер нөмірі
(бар болса), телефон)
өтініш берушінің деректемелері
____________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбасын алуға арналған өтініш
Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбаларын беруді сұраймын.
Уылдырық түрлері туралы мәліметтер:
1
Уылдырық түрі
Түрлері бойынша сыйымдылықтың саны мен көлемі
1.
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
Латын тілінде
Сыйымдылық саны (дана)
Бір сыйымдылықтың көлемі (килограмм)
Уылдырықтың жалпы көлемі (килограмм)
1.1.
1.2.
1.3.
2.
Үлгінің қайдан алынғаны (отандық-табиғи, отандық-қолдан өсірілген, импортталған, тәркіленген)
3.

Номер и дата справки о происхождении вылова, выдаваемого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства в соответствии с пунктом 1-3 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" в случае, если заявленная икра естественная
4.
Номер и дата уведомления (й) о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных (рыб и других водных животных), виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в случае, если заявленная икра искусственная (при наличии)
5.
Номер и дата разрешения (й) на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения в случае, если заявленная икра импортированная
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Дата подачи заявления "__" ____________ 20 ___ года.
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства))

Егер мәлімделген уылдырық табиғи болса, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 1-3-тармағына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері беретін балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманың нөмірі мен күні
4.
Егер мәлімделген уылдырық қолдан алынған болса (бар болса) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінмен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды (балықтарды және басқа да су жануарларын) қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарламаның(лардың) нөмірі мен күні
5.
Мәлімделген уылдырық импортталған жағдайда, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолдану аясына кіретін балық және басқа да су жануарлары түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, экспорттауға және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан кері экспорттауға арналған рұқсаттың нөмірі мен күні
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініштің берілген күні 20___жылғы "__"_______________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы, мөрдің орны
(дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)