О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39193
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994) следующие изменения и дополнения:
в Правилах предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Индивидуальный помощник осуществляет деятельность на основе договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан через портал. Типовой договор возмездного оказания услуг индивидуального помощника предусмотрен приложением 3-1 к настоящим Правилам.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Заявитель на портале оформляет и направляет поставщику заказ услуги индивидуального помощника.";
пункт 37 дополнить частью второй следующего содержания:
"Одновременно с уведомлением о принятии заказа поставщик направляет заявителю и горуправлению или отделу занятости на подписание договор возмездного оказания услуг индивидуального помощника.";
дополнить пунктом 37-1 следующего содержания:
"37-1. Договор возмездного оказания услуг индивидуального помощника рассматривается и подписывается заявителем и горуправлением или отделом занятости в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления договора на подписание.";
в пункте 38:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Учет осуществляется исключительно для фиксации факта оказания услуги и ее объема.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При повторном освидетельствовании (переосвидетельствовании) лица с инвалидностью первой группы, получающего услуги индивидуального помощника, поставщик осуществляет записи в журнале учета оказанных услуг до даты повторного освидетельствования (переосвидетельствования) – закрытия ИПАР.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

"Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39193 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамддар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 нөмірімен тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларында:
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жеке көмекші қызметін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған шарт негізінде портал арқылы жүзеге асырады. Жеке көмекшінің өтеулі қызметтерін көрсетудің үлгілік шарты осы Қағидаларға 3-1-қосымшамен көзделеді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Өтініш беруші порталда жеке көмекші қызметіне тапсырысты ресімдейді және оны өнім берушіге жібереді.";
37-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өнім беруші тапсырысты қабылдау туралы хабарландырумен бір мезетте өтініш берушіге және жұмыспен қамту қалалық басқармасына немесе бөліміне жеке көмекшінің өтеулі қызметтерін көрсетудің үлгілік шартын қол қоюға жібереді.";
мынадай мазмұндағы 37-1-тармақпен толықтырылсын:
"37-1. Жеке көмекшінің өтеулі қызметтерін көрсету шарты қол қоюға түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны өтініш беруші мен жұмыспен қамту қалалық басқармасы немесе бөлімі қарайды және қол қояды.";
38-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепке алу тек қызметтің көрсетілу фактісі мен көлемін тіркеу үшін жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке көмекшінің қызметін алатын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) кезінде өнім беруші қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) – АОЖБ-ны жабу күніне дейін көрсетілген қызметтерді есепке алу журналына жазуды жүзеге асырады."
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"41. Объем услуг, предусмотренный ИПАР, не устанавливает обязательного ежедневного объема оказания услуг. Оказание услуг осуществляется по мере возникновения потребности.
Расчет оплаты одной услуги индивидуального помощника по сопровождению производится исходя из расчета 54,56 процента размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, с учетом максимального времени оказания услуги по сопровождению в количестве не более 4 часов на одну услугу по сопровождению, в целом не более 60 (шестьдесят) услуг по сопровождению в месяц.
Оплата производится за фактически оказанные услуги.
Местные исполнительные органы могут увеличивать количество оказываемых услуг исходя из:
1) региональных особенностей с учетом частоты посещения объектов лицами с инвалидностью;
2) возможности местного бюджета для посещения объектов зрелищных культурно-массовых и иных мероприятий.";
часть первую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"42. Возмещение гарантированной суммы за услуги индивидуального помощника осуществляется в соответствии с Правилами возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 205 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32720).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Оплата услуг индивидуального помощника производится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления поставщиком акта выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265), с приложением листа сопровождения индивидуальным помощником согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – документы на оплату), горуправлению или отделу занятости.
Акты выполненных работ (оказанных услуг) предоставляются не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
При наступлении смерти лица с инвалидностью первой группы документы на оплату предоставляются поставщиком в течение месяца со дня смерти, без подписи лица с инвалидностью первой группы.";
дополнить приложением 3-1 согласно приложению к настоящему приказу.

"41. АОЖБ-да көзделген қызметтер көлемі қызмет көрсетудің міндетті күнделікті көлемін белгілемейді. Қызмет көрсету қажеттілік туындауына қарай жүзеге асырылады.
Жеке көмекшінің бір қызметі үшін ақы мөлшерін есептеу бір алып жүру қызметі бойынша қызмет көрсету уақыты 4 сағаттан және айына барлығы 60 (алпыс) алып жүру қызметінен аспайтын бір қызмет үшін тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 54,56 пайызының есебі негізге алына отырып жүргізіледі. Төлем іс жүзінде көрсетілетін қызметтер үшін жүргізіледі.
Жергілікті атқарушы органдар көрсетілетін қызметтер санын:
1) мүгедектігі бар адамдардың объектілерге бару жиілігін ескере отырып, өңірлік ерекшеліктер негізінде;
2) мәдени-бұқаралық және өзге іс-шаралар объектілеріне бару үшін жергілікті бюджет мүмкіндіктеріне қарай ұлғайта алады.";
42-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Жеке көмекші қызметтері үшін кепілдендірілген соманы өтеу Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрығымен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік көрсетілген қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32720 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жеке көмекші қызметтері үшін төлем өнім беруші Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес жеке көмекшімен алып жүру парағын берумен, қалалық басқармалар немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне ұсынған (бұдан әрі – төлемге арналған құжаттар) күннен кейін 10 (он) күн ішінде жүзеге асырылады.
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілері есепті айдан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
Өнім беруші бірінші топтағы мүгедектігі бар адам қайтыс болған кезде төлем құжаттарын қайтыс болған күннен бастап бір ай ішінде бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қолын қоймай ұсынады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын.

2. Департаменту по инклюзии Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 280
Приложение 3-1 к Правилам
предоставления услуг
индивидуального помощника
для лиц с инвалидностью первой
группы, имеющих затруднение
в передвижении, в соответствии
с индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
ТИПОВОЙ ДОГОВОР ВОЗМЕЗДНОГО ОКАЗАНИЯ УСЛУГ ИНДИВИДУАЛЬНОГО ПОМОЩНИКА
г. __________ "____" _________ 20__ г.
Лицо, нуждающееся в получении услуги ________________, ИИН ____________,
удостоверение личности № __________, выдано _________, проживающий(ая)
по адресу: _____________________, именуемый(ая) в дальнейшем "Заявитель",
с одной стороны, и лицо, оказывающее услугу _________________, ИИН
_____________, удостоверение личности № ________, выдано ________________/
руководитель организации ____________________, БИН _____________________,
действующий на основании _____________ зарегистрированный(ая) в качестве
поставщика услуг на портале социальных услуг, проживающий(ая) по адресу:
___________________________________, именуемый(ая) в дальнейшем "Поставщик"
со второй стороны, местный исполнительный орган (далее – МИО) столицы, городов
республиканского значения (далее – горуправления), районов и городов областного
значения (далее – отделы занятости) БИН _____________ в лице руководителя,
действующего на основании _____________ с третьей стороны, совместно именуемые
"Стороны", заключили настоящий трехсторонний договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Поставщик обязуется оказать Заявителю услуги индивидуального помощника, а Заявитель обязуется принять фактически оказанные услуги.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Инклюзия департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің веб-сайтында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне оның орындалуы туралы ақпарат ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 280 Бұйрығына
қосымша
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялау мен
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі
бар адамдар үшін жеке
көмекшінің қызметтерін ұсыну
қағидаларына
3-1-қосымша
ЖЕКЕ КӨМЕКШІНІҢ ӨТЕУЛІ ҚЫЗМЕТТЕРІН КӨРСЕТУДІҢ ҮЛГІЛІК ШАРТЫ
__________қ.
20__ ж. " " _________
Қызмет алуға мұқтаж адам ____________________, ЖСН ____________, жеке куәлік № __________, __________ берген, мекенжайы: ________________________________, бұдан әрі "Өтініш беруші" деп аталатын, бір тараптан және қызмет көрсетуші ____________________, ЖСН ____________, жеке куәлік № __________, __________ берген / ұйым басшысы ____________________, БСН ____________, __________ негізінде әрекет ететін, әлеуметтік қызметтер порталында қызмет көрсетуші ретінде тіркелген, мекенжайы: ________________________________, бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын екінші тараптан, сондай-ақ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың (бұдан әрі – қалалық басқармалар) жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі – ЖАО), қалалық басқармасының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың бөлімі (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері), оның басшысы ____________________, БСН ____________, __________ негізінде әрекет ететін үшінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, төмендегілер туралы осы үшжақты шартты жасасты:
1. Шарттың мәні
1.1. Өнім беруші Өтініш берушіге жеке көмекшінің қызметтерін көрсетуге, ал Өтініш беруші нақты көрсетілген қызметтерді қабылдауға міндетті.

1.2. Услуги индивидуального помощника включают услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов, предусмотренные индивидуальной программой абилитации и реабилитации (далее – ИПАР).
1.3. Настоящий трехсторонний договор является договором возмездного оказания услуг и регулируется гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок оказания услуг индивидуального помощника
2.1. Поставщик организует процесс оказания услуг индивидуального помощника и не находится в подчинении Заявителя.
2.2. Время, периодичность и способ оказания услуг определяются Сторонами по взаимному согласованию.
2.3. Услуга считается оказанной с момента ее фактического выполнения и подтверждается актом выполненных работ (оказанных услуг).
3. Права и обязанности сторон
3.1. Поставщик обязуется:
1) оказать услуги добросовестно и своевременно в соответствии с ИПАР;
2) уведомлять Заявителя о невозможности оказания услуги;
3) обеспечить надлежащее качество оказываемых услуг.
3.2. Поставщик вправе:
1) отказаться от выполнения услуг, выходящих за рамки настоящего договора, уведомив за 3 (три) рабочих дня до даты предполагаемого отказа Заявителя и МИО, горуправление, отдел занятости с указанием объективных причин такого отказа;
2) получать оплату за фактически оказанные услуги;
3) отказаться от подписания акта выполненных работ (оказанных услуг) при наличии обоснованных претензий к Заявителю.
3.3. Заявитель обязуется:
1) предоставить информацию, необходимую для оказания услуг;
2) принять оказанные услуги при отсутствии обоснованных замечаний.
3.4. Заявитель вправе:
1) определять время оказания услуг по согласованию с Поставщиком:
2) оценивать результат оказанных услуг;
3) отказаться от подписания акта выполненных работ (оказанных услуг) при наличии обоснованных претензий к качеству, объему или результатам оказанных услуг;
4) обжаловать действия (бездействие) Поставщика и результаты оказанных услуг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) отказаться от подписания договора в порядке, установленном законодательством.
3.5. МИО, горуправление, отдел занятости обязуется оплатить услуги индивидуального помощника в пределах гарантированной суммы.
3.6. МИО, горуправление, отдел занятости вправе:
1) предоставить информацию Поставщику и (или) заявителю, необходимую для оказания услуг;

1.2. Жеке көмекшінің қызметтері абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасында (бұдан әрі – АОЖБ) көзделген жүріп-тұруында қиындықтары бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды сүйемелдеу және объектілерге бару кезінде көмек көрсету жөніндегі қызметтерді қамтиды.
1.3. Осы үшжақты шарт қызметтерді өтеулі көрсету шарты болып табылады және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.
2. Жеке көмекшінің қызмет көрсету тәртібі
2.1. Өнім беруші жеке көмекшінің қызметтерін көрсету процесін ұйымдастырады және Өтініш берушінің бағынысында болмайды.
2.2. Қызмет көрсету уақыты, кезеңділігі және тәсілі Тараптардың өзара келісімі бойынша айқындалады.
2.3. Қызмет нақты орындалған сәтінен бастап көрсетілген болып есептеледі және орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісімен расталады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Өнім беруші:
1) АОЖБ-ға сәйкес қызметтерді адал және уақытылы көрсетуге;
2) қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайда Өтініш берушіні хабардар етуге;
3) көрсетілетін қызметтердің тиісті сапасын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3.2. Өнім беруші:
1) осы шарттың шеңберінен тыс қызметтерді көрсетуден бас тартуға, бұл туралы Өтініш берушіні және ЖАО-ны, қалалық басқарманы, жұмыспен қамту бөлімін болжамды бас тарту күніне дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын бас тартудың объективті себептерін көрсете отырып хабардар етуге;
2) нақты көрсетілген қызметтер үшін төлем алуға;
3) Өтініш берушіге қатысты негізделген нарзылықтар болған кезде орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісіне қол қоюдан бас тартуға құқылы.
3.3. Өтініш беруші:
1) қызмет көрсету үшін қажетті ақпаратты ұсынуға;
2) негізделген ескертулер болмаған жағдайда көрсетілген қызметтерді қабылдауға міндеттенеді.
3.4. Өтініш беруші:
1) Өнім беруші келісімі бойынша қызмет көрсету уақытын айқындауға;
2) көрсетілген қызметтердің нәтижесін бағалауға;
3) көрсетілген қызметтердің сапасына, көлеміне немесе нәтижелеріне негізделген шағымдар болған кезде орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісіне қол қоюдан бас тартуға;
4) Өнім беруші әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және көрсетілген қызметтердің нәтижелеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға;
5) шартқа қол қоюдан заңнамада белгіленген тәртіппен бас тартуға құқылы.
3.5. ЖАО, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі кепілдік берілген сома шегінде жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеуге міндетті.
3.6. ЖАО, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі:
1) қызмет көрсету үшін қажетті ақпаратты Өнім берушіге және (немесе) Өтініш берушіге ұсынуға;

2) рассматривать возможность увеличения количества оказываемых услуг;
3) отказаться от подписания договора в порядке, установленном законодательством;
4) обжаловать действия (бездействие) Сторон в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3.7. Не подлежат возмещению услуги, оказанные Поставщиком в следующих случаях:
1) осуществление деятельности, противоречащей требованиям договора возмездного оказания услуг индивидуального помощника;
2) отсутствие рекомендации по оказанию услуг индивидуального помощника лицу с инвалидностью в ИПАР;
3) Поставщик не состоит в реестре индивидуальных помощников на портале социальных услуг.
При этом услуги, не подлежащие возмещению, оплачиваются за счет средств заявителя.
4. Стоимость услуг и порядок расчетов
4.1. Стоимость услуг определяется исходя из фактически оказанных услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4.2. Оплата осуществляется третьим лицом — МИО, горуправлением, отделом занятости в пределах гарантированной суммы через портал социальных услуг.
4.3. Основанием для оплаты является акт выполненных работ (оказанных услуг).
4.4. Расчет оплаты одной услуги индивидуального помощника по сопровождению производится исходя из расчета 54,56 процента размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, с учетом максимального времени оказания услуги по сопровождению в количестве не более 4 часов на одну услугу по сопровождению, в целом не более 60 (шестьдесят) услуг по сопровождению в месяц.
4.5. Оплата производится за фактически оказанные услуги в пределах гарантированной суммы.
4.6. К отношениям Сторон не применяются нормы трудового законодательства, регулирующие оплату труда, компенсационные и стимулирующие выплаты и иные выплаты.
5. Ответственность сторон
5.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств Стороны несут ответственность в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
5.2. Стороны освобождаются от ответственности при наступлении обстоятельств непреодолимой силы.
5.3. Стороны освобождаются от ответственности в случае наступления форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
6. Срок действия и расторжение
6.1. Договор вступает в силу с момента подписания и действует в течение срока действия ИПАР.
6.2. Каждая из Сторон вправе отказаться от исполнения договора, уведомив другие Стороны не менее чем за 5 календарных дней.

2) көрсетілетін қызметтер санын ұлғайту мүмкіндігін қарастыруға;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен шартқа қол қоюдан бас тартуға;
4) Тараптардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.
3.7. Өнім беруші көрсеткен қызметтер мынадай жағдайларда өтеуге жатпайды:
1) жеке көмекшінің өтеулі қызметтер көрсету шартының талаптарына қайшы келетін қызметті жүзеге асыруы;
2) АОЖБ-да мүгедектігі бар адамға жеке көмекші қызметін көрсету жөнінде ұсынымның болмауы;
3) Өнім берушінің әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталындағы жеке көмекшілер тізілімінде болмауы.
Бұл ретте, өтеуге жатпайтын қызметтер Өтініш берушінің қаражаты есебінен төленеді.
4. Қызметтердің құны мен есептесу тәртібі
4.1. Қызметтердің құны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес нақты көрсетілген қызметтер негізінде айқындалады.
4.2. Төлем үшінші тұлғамен – ЖАО, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген сома шегінде жүзеге асырылады.
4.3. Төлем жүргізу үшін орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі негіз болып табылады.
4.4. Жеке көмекшінің алып жүру бойынша бір қызметіне ақы төлеу тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 54,56 пайызы есебінен жүргізіледі, бұл ретте алып жүру бойынша бір қызмет көрсету уақыты 4 сағаттан, ал жалпы алғанда айына алып жүру бойынша 60 (алпыс) қызметтен аспайды.
4.5. Төлем кепілдік берілген сома шегінде нақты көрсетілген қызметтер үшін жүргізіледі.
4.6. Тараптардың қатынастарына еңбек заңнамасының нормалары, еңбекақы төлеуді, өтемақы және ынталандыру төлемдерін және өзге де төлемдерді реттейтін нормалар қолданылмайды.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Тараптар міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5.2. Тараптар еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда жауапкершіліктен босатылады.
5.3. Тараптар форс-мажорлық мән-жайлар (төтенше жағдайлар, дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің өзге де мән-жайлары) туындаған жағдайда жауапкершіліктен босатылады.
6. Қолданылу мерзімі және бұзу
6.1. Шарт қол қойылған сәтінен бастап күшіне енеді және АОЖБ мерзімі ішінде қолданылады.
6.2. Әрбір Тарап өзге Тарапты кемінде 5 күнтізбелік күн бұрын хабардар ете отырып, шартты орындаудан бас тартуға құқылы.

6.3. При прекращении договора оплачиваются фактически оказанные услуги в соответствии с актом выполненных работ (оказанных услуг).
7. Порядок разрешения споров
7.1. Споры разрешаются путем переговоров.
7.2. При недостижении согласия спор подлежит рассмотрению в суде в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Заключительные положения
8.1. Изменения и дополнения в настоящий договор оформляются в письменной форме.
8.2. Во всем остальном, не урегулированном настоящим договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
8.3. Договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную юридическую силу.
9. Реквизиты и подписи сторон
Заявитель:
Ф.И.О. (при его наличии): __________________________
ИИН: ___________________________________________
Подпись: ________________________________________
Поставщик:
Ф.И.О. (при его наличии): _________________________
ИИН/БИН: ______________________________________
Подпись: ________________________________________
Местный исполнительный орган/горуправления/отделы занятости:
Наименование: ___________________________________
БИН: ___________________________________________
Подпись руководителя: ____________________________

6.3. Шарт тоқтатылған жағдайда орындалған (көрсетілген қызметтер) актісіне сәйкес іс жүзінде көрсетілген қызметтерге ақы төленеді.
7. Дауларды шешу тәртібі
7.1. Даулар келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
7.2. Дау бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен қаралуы тиіс.
8. Қорытынды ережелер
8.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде ресімделеді.
8.2. Осы шартпен реттелмеген өзге де мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
8.3. Шарт тең заңдық күші бар үш данада жасалды.
9. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Өтініш беруші:
А.Т.Ә. (ол болған жағдайда): _______________________
ЖСН: _______________________
Қолы: _______________________
Өнім беруші:
А.Т.Ә. (ол болған жағдайда): ________________________
ЖСН: ________________________
Қолы: ________________________
Жергілікті атқарушы орган/қалалық басқарма/жұмыспен қамту бөлімдері:
Атауы ________________________
БСН ________________________
Басшының қолы____________________________ __________